Uit Leger en Vlooi 15IE3 -crctra "V57"oera.sci^gr S3 September X lx X E3 3 onmiddellijk hiervan kennis te geven aan de personen, van wie geregeld corresponden tie ontvangen wordt, aan do uitgevers van couranten, aan den facteur van heb onder deel van waar men vertrokken is, en aan den facteur van het onderdeel waar men bij geplaatst is. Hot adres wordt gevraagd van M.v. d. Esechort, waarschijnlijk dienende bij net muziekkorps van een Landweer Bataljon. Ja gers, door H. HEITINK, le Dep. Grenadier, 0.-kazerne, Don Haag. Beleefd opgave van adres gevraagd van Johan R u ij g t, waarschijnlijk van het 21c Rcgt. Inf., door korp. v. d. Wiel, -6e Bat. L.W. 2o Comp. Serg L v d. L. te Leiden. Deze centrale commissie, onder leiding van generaal-majoor Klcinhêns, 'is' gevestigd te 's-Gravenhage. R ed. Pionier. Stelling Amsterdam. Binnenkort zal 't een en ander betreffende de werving bij het Ned. Oost-Indische leger m dit blad worden medegedeeld. R o d. G H. R., 's-Gravenhagc. Zie bovenstaand antwoord aan Pionier, Stelling Amsterdam. Red. C. P. B. IT., Delft. Gij hebt gedurende den tijd,' dat gij tijdelijk afgekeurd zijt geweest, recht op soldij' on inenagegeld. Rod. A. S., Amersfoort. Wij raden u aan nog een wcini" geduld to hebben. Dergelijke aange legenheden komen van zelf in ordo. R e d. A. v. N„ Katwijk aan Zee. Zie het ant woord aan Pionier, Stelling Amsterdam, in dit blad. Red. A. J. W., Beemster. Zeer zeker bestaat het recht op de vergoeding, ten minste als do omstandigheden daartoe aanleiding geven. Gij kunt daartoe een verzoek richten aan don burgemeester van uwe woonplaats. R e d. N. P., Boskoop. Neen. Gij bebt recht op vrij vervoer voor rekening van het Rijk naar uwe woonplaats, dus niet van Dordrecht naar Bos koop. Red. J. B. R. Wij raden u aan een verzoekschrift aan het Departement van Buitenlandsche Zaken xo richten, waarin gij verzoekt, of dit departement voor u moeite wil doen, om toe stemming voor uw familie te verkrijgen zich naar Nederland te mogen begeven. Rod. C. G. te H., E. J. te R. en R. A. de G. te T. Uw verzon zijn ditmaal minder .geschikt om opgenomen te worden. Red. Milicien lichting 1913, Milligen, Wij wen- schen u geuk met de door u gewenschLe over plaatsing. Red. J. II. E., Halst. In verband met die om standigheid kunt gij naar onze meening aan uwe korpscommanduut het verzoek richten, om tijdelijke overplaatsing, opdat gij voor opleiding tot sergeant' m aanmerking kunt komen. Red. J. B. K. v. D., Helder. Onze meening is, dat als het faillissement nog niet geëindigd is, men niet voor bevordering in aanmerking komt, omdat men in een niaatschappotijzon toestand verkeert, dio uitteraard niet toelaat gedurende dien tijd bevorderd of beloond te worden. Geclurepde het faillissement kan do curator beslag leggen op alle gelden enz., die niet voor levensoncicrhoud van den failliet en zijn gezin noodig zijn. Een en ander is dus ter beoordee- lino- van den curator, die echter verantwoor ding schuldig is aan den rcchter-commissaris. Red! L. B. de N., üdenhout. G kunt langs den liierareliickeu weg een met redenen oihkleed verzoek tot overplaatsing indienen aan den M. v. O. R o d. M. F. K., Den Helder. Uw materieele om standigheden zien er treurig uit. Het zal niet gemakkelijk gaan, nog moor bronnen op te spo ren. Gij kunt echter ten eerste beproeven voor do meerdere vergoeding wegens kostwinnei- schap een bezwaarschrift in te dienen bij de Commissie van voorlichting inzake bezwaar schriften over door de burgemeesters genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoedin gen wegens kostwinnerschap". Voor steun of crediet in verband met den toestand van uwe zaak kunt gij u nog wenden tgt de ltegeerings- Co.mm.ir:,sic inzake Middenatadscrediet (adren Ministerie van Financiën, 's-Gravenhage) en tot het hoofdbestuur der Nationale Verceniging tot Steun aan Miliciens te 's-Gravenhage. Red. J. S. Rucghen. Veel kans van slagen be staat er niet. Gij kunt echter voor eena plaat sing als bakker een verzoekscrift richten aan den hoofdintendant van het leger te 's-Gra venhage. R c d. J. G. Rosondaal. Rechtens moet de milicien do kosten van verpleging zelf betalen. Gij kunt echter een poging wagen hot bedrag terug te krijgen, door een request aan den M. v. O. in te dienon, na eerst de medewerking van uw compagnies-commandant te hebben verkregen. R e d. F. P., Breda. In hoeverre gij te Breda recht op mobilisjitietoelagG hebt, hangt af van de om standigheid of Breda" op 29 April 1915 niet uw vaste woonplaats was. Dit laat ste is uit uw schrijven niet op to maken. Was op 29 April 1915 Breda uw vaste woon plaats, dan hebt gij geen recht op mobilisa tie-toelage, in 't andere geval wel. R e d. J. O., Fort Spijkerboor. Wij raden u aan oon bezwaarschrift in te dienon aan do „com missie van voorlichting inzako bezwaarschriften over door do burgemeesters genomen beslis singen nopens aanvragen om vergoedingen wo- ges kostwinnrschap in de provincie Noord-Ilol- land." Het verzoek te zenden aan den voorzit ter van die commissie te Haarlem. Red. Gevonden voorwerpen. Aan het station te B r o d a aanwezige in de treinen achtergelaten goederen Een koppel met bajopet no. 6870; een grijze overjas (onderofficier) gemerkt J. Z.een grijze mantel no. 89; eon kepi inf.eon draag riem voor broodzakeen grijze mufs mot roode bies en een veldflesch zonder stop. Men schrijve aan den stationscommandant te Breda. Bevorderingen, mutaties, enz. Van de 18 candidaten voor mil.-serg. van het Resenve-Bataljon D. zijn op 15 dezer geslaagd en aangesteld de volgende: Hess, reg. Ja gers; Kleijn, 17e It. I.Drost, 17e R. I.; v. Vee n. lieg. GrenadiersKaemingls, Reg. Jagers; De Rooy, Reg. Jagers; V i s- r, Reg. Grenadiers; v. Boeschoten, 6e R. I. en Jaspers, 23o L. W. Bataljon. Bevorderd van L. W. korporaal tot sergeant de korporaals Zwaans, Baks en Broeders; be vorderd tot korporaal de L. W. soldaat Ver- hove, allen behoorende tot het 4le Bat. L. W.- Inf., 2e Comp. Geslaagd voor ruil.-sergeant de. korporaals P de Vries, 12e Reg. Inf., J. Snijder, lo Reg. Inf., gedetacheerd, bij het 4Go L. W. Bat 2e Camp. Bij de 6e batterij v/h. 2o reg. véld-artillerie zijn met ingang van 17 Sept. j.l. de miliciens Houps en Immink en Bernard tot mil.-korpo raal bevorderd. Vrijdom van briefport. Een Landweer-sergeant uit Rock an je schrijft ons Hot zij mij vergund, U Ed. te verzoeken voor het onderstaande eenigo plaatsruimte in onze „Soldatencourant" te willen toestaan, om een en ander ter eventueele wijziging van het besluit door de bevoegde autoriteiten in de eerste plaats, en vervolgens onder de aan dacht van de militairen, te brengen. Volgens het bepaalde in de „Staatscourant", zal het o. a. ook voor de militairen niet meer geoorloofd zijn brieven met vrijdom van porto te verzenden. Ik twijfel er niet aan, of de maatregelen die, ingaande 20 September, genomen zullen wor- ,éen, zijn het gevolg van het zeer onrechtmatig gebruik van vrijdom van port aan militairen immers zeker kan het eertijds nooit in de be doeling gelegen hebben om door de gunstige bepaling aan militairen, commisionnairs, hande laren en anderszins vrijdom van porto te verleu nen en op die manier gemakkelijk reclame voor hunne ondernemingen te maken. Dat dit ge beurde, is reeds meermalen ontdekt geworden. Dat door deze miserabele partctijken de andere n ilitairon geschaad zullen worden, "bewijzen de eertijds genomen maatregelen. Op dio manier graaft de militair zijn eigen graf. Toch betreur ik het, dat allen over één kam geschoren worden en dat er niet energisch andere maatregelen genomen zijn om aan slechte practijkeu een einde te. maken. Welis waar kan de postdirectie door het gebruik van briefkaarten den inhoud van het daarop ge schrevene -onderscheiden tussclien handels- en intieme correspondenties, maar juist de in tieme correspondenties tussche.n bloedverwan ten worden gewoonlijk niet per briefkaart be handeld. De intieme aangelegenheden zullen dus begrijpelijk per brief gaan maar dit heeft als gevolg, dat de militair dio door, de mobili satie toch reeds beduidende schade ondervon den heeft, van zijn soldij een -gedeelte zal moe ten missc-n om tijdens zijn afwezigheid gezins- aangelcgenheden en dergel-ke to behandelen per brief, aan porto onderworpen. Ik zou in overweging willen geven speciaal voor militaire correspondenties zegels gratis op de compagniesbureau* beschikbaar te doen stel len, voor de gehuwden b,v. 4 stuks per week en voor de ongohuwden 2 stuks per week. De zegels konden clan gebruikt worden op brieven van en aan militairen. Do zo-gels zouden de grootte kunnen hebben van de gewone post zegels met de nationale driekleur en het woord „militair" erop. De militairen konden aan hun familiebetrekkingen een dergelijke postzegel voor antwoord Insluiten. Ter vermijding van vorvalsehing der zegels konden ze bovendien door bet hetreffende stellinggebicd nog geper foreerd of anderszins gewaarfnerkt worden. Misschien konden er andere middelen worden uitgedacht, hetgeen ik anderen militairen gaarne ter bestudeering overlaat, om tot oen gewenschte oplossing te komen en fraude te vermijden. Feestavond op Loevestoin. Mil. sergeant A. C. J. M. Simons schrijft ons van fort Loevestein Donderdagavond j.l. was liier in de cantine weer eens een voorstelling van het ons allen welbekende trio, de lieer en mevrouw Dutreau en de hoer Bienmns. Genoemd trio was reeds meermalen bij ons opgetreden, en vond zoo wel bij officiëren als bij minderen den groot sten 'bijval. De ruime cantine was overvol, geen hoekje was onbezet; er waren ook vele belangstellenden van andere onderdeden en detachementen, die speciaal voor dezo gele genheid een tamel ijken. afstand hadden afge legd. Evenals do vorige keeren, bewees ook nu weer het luide applaudiseeren na ieder num mer, hoezeer allen voldaan waren over hetgeen zij te zien en to hooren kregen. Do oor- komische humorist Biiunans, liet ook van avond weer eens een ieder onbedaarlijk lachen, vooral in zijn rol van oppasser" cn in die van „Jaloersche echtgenoot". Ook luit fiets- nummer van den lieor en mevrouw Dutreau viel reusachtig in den geest van onzo jongens. Zulks bewees het uitbundig handgeklap na afgoloop van dit nummer. Mevr. Dutreau in haar costuum van matroos en in dat van piccolo was waarlijk een zeer aardige verschijning. Voor afwisseling tus&chcn ieder nummer zorgde do sergeant Stcenbrinlc door eenigo zeer mooie stukjes to spelen op do viool met pianobegeleiding van den mili cien v. d. Saude. Ook het, muziekkorps van hot L.W. Bat., versterkt door enkele vesting- artilleristen tot de bezetting béhoorende, zorgde voor het angonaam verloop van den avond. R. K. Militairen Vereeniging tjSt. Martjnus" te Soesterberg. Sergeant Boller schrijft ons uit Soesterberg: Donderdag 16 -Sept. to 7 uur trad als spr. voor de leden van bovengenoemde vereeniging op de WelEerw. heer 1'. J. van Schaiiek, to Amersfoort, met het onderwerp: „Stamt de rnonsch van een aap af?" De heer -Sloenhek opende de vergadering met gebed en heette kapelaan Van Schaick har telijk welkom, evenals do velen, die gehoor hadden gegeven aan den oproep van het be stuur en verzocht den Eerw. spr. zijn lezing te willen aanvangen. De Eerw. spreker herinnerde, hoe voor meer dan een halve eeuw de geleerde heer Danvin ons kwam vertellen dat een menseh van een aap afstamt; maar is dit bewezen Neen immersal zeggen nu al 'hon derd geleorden dat het zoo is, daarom nemen wij het nog niet aan. Waarom stamt de mensch dan niet van een aap of ander diier af? De Eerw. spr. toont dit aan door verschillende voorbeelden, waarin de mensch verschilt van een aap of ander dier. In vorming van lichaam alleen al verschilt een mensch zooveel, dat dit door een ieder is te z:on. Ook zegt men: de menseh stamt van een aapsoort dio uitgestorven is; nu, dat is al zeer -bespot!e-lijk, want uo menseben van heden zijn dezelfden als van vroeger. Dan, heeft men wel eens een aap gezien die iets uitgevonden heeft, 't zij op wetenschappelijk-, kunst-, tech nisch gebied? Neen immers. Wij mensahen sprekeneerst denken we door ons verstand en spreken dan. Het- groote verschil tussclien mensch en dier is juist liet verstand, wat de apen-theorie-ver- koopers dan ook leelijk dwars zit, want let er i maar op, daar spreken ze zoo min mogelijk over. Hoe heerlijk staat dan tegen deze dwaze theorie onze Christelijke leerhoe verheven zijn niet dé woorden in de H. Schrift: God schiep den menseh naar Zijn beeld en Zijn ge lijkenis. Met een schoone peroratie eindigde de Eerw. spreker zijn daverend toegejuichte rede. De voorzitter meende wel de tolk te zijn der vergadering om kapelaan Van Schaick een woord van oprechten dank te brengen voor de prachtige rede voor ons gehouden. Spr. hoopte dan ook, daar we voorloopig nog niet aan van do 3o compie. j Moge dit voorbeeld van samenwerking overal navolging vinden, liet zal een sterke t-Leun zijn voor ons leger. 16 Sept. 1915. TH. DOREBIJKK*. fsergt. 3 compie. 42 L. W. 15. (1) Eenigo werden overgeplaatst naar Har derwijk reap. Alkmaar. Onderwijs aan de gemobiliseerden. Mil H. Banus, 4-1-7 Reg. Inf., schrijft ons Eenigen tijd geleden ia er door den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht be paald, dat er in de a. s. wintermaanden cur sussen zouden komen voor de gemobiliseerden. Cursussen in verschillende» takken van onder richt, zooals vreemde talen, Hollandscho taal en correspondentie enz., waaraan een ieder in d* gelegenheid werd gesteld deel to nemen. En mij niet alleen, maar ook anderen zal het van groot nut zijn in een of andere vreemde taal onderricht te krijgen, opdat zij na hun diensttijd ten minste nog wat kennen. Voor mijn diensttijd, had ik les in een paar vreemde talen, maar hoe gaat het verder onder dienst. Zelfstudie raakt ver op den ach tergrond, want den eenen keer zal je een beetje leeren, en den anderen keer schiet het er bij in. Maar dat gaat geheel anders als jo op een cursus bent, dan moet je op tijd je les kennen en je zorgt ook niet bij anderen achter te blijven. Maar nu zie je van bedoelde cursussen nog niet veel verschijnen. Er is al een paar keer gevraagd op onzo compagnie wie hier of daar les in wou hebben en ik zelf heb mij al .3 of 4 keer daarvoor opgegeven. Tot dusverre heb ik er echter tot mijn spijt nog niets van gehoord en we gaan al zoo langzaam de wintermaanden in. Zou het nu niet kunnen dat genoemde cur sussen door Z. Exc. den Opperbevelhebber zoo goed gemeend, eens op touw werden gezet cn begonnen? Mij dunkt er sullen toch ook wel eenige leeraren zijn, die zich daarvoor beschik baar zouden willen stellen, en onder do ge- mobiliseerden zal toch ook wel een zijn, die les zou willen geven in een of andere taal. En dan juist niet in groote garnizoensplaat sen, maar vooral aan de grenzen, waar juist do meeste tijd aan studie kan besteed worden. In groote steden gaan velen naar een of andere vermakelijkheid of naar een groot net café om eens een lekker glaasje bier te drinken, maar aan de grenzen ga je van verveling 's avonds om 8 of 9 uur al naar bed. En het zal ook velen aangenaam zijn, dat als zij na de mobili satie weer in de maatschappij terug komen, niet alles vergeten zijn, wat zij voor hun diensttijd met veel studio hebben geleerd. Ik hoop dat dit stukje aanleiding moge geven, dat weldra eenige cursussen in onze grens- plaatsjes zullen gegeven worden, en eenige leeraren zoo goed willen zijn zich daarvoor be schikbaar te stellen. H. B., 4-I-7e R I. 4c Divisie Veldleger. Dankbetuigingen. Langs dezen weg brengen ik cn n.echtge- noote onzen dank aan de manschappen van het 40o Bataljon Landweer 3do comp., evenals aan officieren -en onderofficieren voor hun goede Wülrm en omgeving. Een gezicht op Wilna, de Russische stad aan de Wilija, welke de Duitschers nu hebben ingenomen. De sfcaa is een der grootste in dit Russische gebied en van belang door haar spoorwegverbindingen. Mil. H. Kramer a/b Hr. Ms. G. 12, schrijft ons: Als blijk van waardeering, erkentelijkheid en dankbaarheid voor do goedheid en oprechtheid van onzen comman dant van Hr. Ms. torpedoboot G. 12, heeft de bemanning van dezen oorlogsbodem hem een geschenk als aandenken aangeboden, bij gelegenheid van zijn overplaatsing naar Oost-Indiö. Het geschenk een fraaie, groote photo van de. G. 12 met haar bemanning, waarvan bovenstaande een wedewava ia is door Z;EdelGestr. met dankbaarheid aanvaard, demobilisatie kunnen denken, dat kapelaan Van Schaick in den komenden' winter nogmaals voor ons zoude optreden. Na eenige huishoudelijke mededeelingen werd de vergadering met het avondgebed gesloten. Gcoae verstandhouding onder de Militairen. Sergeant Dorebijers, 3e Comp., 42 Bat. L.W.I. schrijft ons Dat de onderlinge verhouding onder de mili tairen goed is, heeft ditmaal weer eens het 42 L. W. B. bewezen. Dikwerf werd bij dezo of gene gelegenheid voor een betrokkene, een lijst aangeboden ter intoekening om hem eon ver rassing te doen toekomen en menigeen heeft een bewijs der vriendschap uit zijn „soldaten tijd" naar huis kunnen opzenden. Do jongste inteekening, die we hadden was bij do 3e Compie; bet gold den verjaardag van den hooggewaardeerden d.d. sergeant-majoor, den beer P. Huijbregts, actief sergeant van het 17e Reg. Infie. Door den O. O. van ge noemde ooinpie. werd oen bedrag van f 14.75 bijeengebracht. Op zijn geboortedag was de heer H, met ver lof en daarom moest het feestje worden uitge steld. Gisteren was de alom beminde weer bij de compie. terug, en zou hem een geschenk worden aangeboden. Om -5 uur n.m. verzamel den zich do O. O. aan tafel, welke versierd was „met een prachtige bloemvaas omgven van het heerlijke Trappisten". Dit was het eerste be wijs dat er iets aan dé hand was. Alsdan nam ,als oudste, en het langst met den heer H. 'saamwerkenden collega D. het woord en begon ongeveer als volgt Collega Huijbregts, „Tegelijk met uw verlofdagen ,is ook uw ge boortedag voorbij gegaan. Dezen in den kring uwer familie door te brengen, verschaft zonder twijfel meer vreugde dan in ons midden. Niet temin hebben we uwe thuiskomst verlangend tegemoet gezien, en aan mij valt als de langst met je samen werkenden collega de eer te beurt, om jo namens allen, ook van hen, die ons zoo plotseling moesten verlaten (1), een har- telyken gelukwensch aan te bieden. „Wat gij voor ons geweest zijt, behoef ik niet nader to betoogen; wij allen vonden in u een oprechten .vriend en collega, ieder mindere in u een welwillend superieur, die er steeds op uit is, hunnen diensttijd aangenaam te maken en hunne belangen te behartigen. Was vroeger de verstandhouding tusschen do O. O. onderling niet wat men noemt ooilegiaal, na uwe komst 'bij de compie. heeft dit zich van stonde af aan gebeterd. „Onzen har tel ij ken dank komt j'e toe. „Om aan dezen dank eenigszina uiting te o-even, werd door een hier niet aanw.ezig col lega het initiatief genomen, om bij deze ge legenheid een inteekenlijst te openen. Ieder heeft wat bijgedragen en zoo kon dan een zilver horloge worden aangkfockt, met het inschrift P. H u ij b r e g t s, op uw geboortedag van do O. O. der 3e compie. -12 L. W. B., 12 Sept. 1915, hetgeen ik je in naam van allen hiermede ter hand stel. Wij hopen dat je nog vele jaren hieraan zult terugdenken, cn dat dit een blij vend symbool onzer vriendschap moge zijn!" De lieer H. dankte bewegen, voor de blijken van vriendschap welke hij tijdens zijn detachee ring bij do Landweer beeft gevonden en sprak den° wènsch uit, dat het 0.0.-koirps een voor beeld moge vinden, in de genoegeliike samen werking van hun collega's van. het 42ste vooral medewerking voor het bedrag, bijeengezameld negens een ongeluk in mijn huisgezin. Ook na de mobilisatie zullen wij hun dank baar zijn. J. EL-ST en echtgenoote. 1 Hiermede betuigen de mil. torpedist L. Aard- oom en zijn echtgenoote liun hartelijken dank aan de h.h. officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen van het Detachement Torpedisten bij Willemstad voor bet muoie ge schenk, dat hij bij zijn huwelijk van hen. mocht ontvangen. Dit bewijs van echte sympathieke verhouding van het Detachement Torpedisten zal nog lang na do mobilisatie hij ons in aangename herin nering blijven. Do mil. L. AARDOOM Pandoerpraatje. Geachte liedactie. Gaarne verzoeken wij u opname van onder staande m uw veelgelezen blad, naar aanlei ding vfcn het panuoer-praatje in uw courant van 10 September en ae oplossing van G. van Haaren. Het praatje door dezen milicien uitge zocht lijkt gewoon op mete. Het zou wei gaan als er vier spelers waren, die net als Van Haa ren speelden. Maar als no. 2 ruiten 8 opspeelt, dan zal No. 1 toch zeker zijn harten 9 met bij I leggen, maar wel zeker zijn schoppen-aas weg j werken daar dat toch de eenigste saart is waar op No. 1 kan betalen. Nu mijnheer, wij gelooven niet, maar weten wel zeker ais dat No. 1 niet behoeft te betalen. En als mil. J. van Haaren I soms pandoeren wil leeren dan komt hij zich maar bij den pandoerploeg te Sohravenzande melden. Bij voorbaat onzen hartelijken dank voor de gegeven plaatsruimte. De pandoerploeg „Vriendenkring". Schravezande. De Pandoerploeg H. v. EWIJK. P. DE JONGE. J. DE JAGER. Jb. GORTHUIS. Geachte Redactie. Vanmorgen lazen we in de Soldatencourant dat twee pandoerploegen, n.l. „Eensgezind heid" te Axel en eenige pandoerspelers van I fort Velzen bij Beverwijk de verzuchting slaak- j ten, dat het bedoelde pandoerpraatje, „tot de j onmogelijkheid behoorde" respectievelijk „niet i kon", terwijl beide zich ten zeerste aanbevo- j len hielden een eventueele bestaande oplossing to mogen vernemen. Vlak daaronder zagen we echter pen oplossing van den heer F. van Haaren. ordonnans-wiel- i rijder staf IIIe Bat. 4e Reg. Inf. I Div'. veld- leger. 't Spijt ons zeer, mijnheer van Haaren, dat we u als divisie-collega met uw oplossing niet kunnen feliciteerenons dunkt, dat op een der gelijke manier het aantal mogelijkheden om iemand „er in te praten" wel legio is"U schijnt te onderstellen dat sp Ter No. 1 lichtelijk ge- troubleerd is, daar u hem bij den 3en slag har ten 9 laat spelen (in de harten is „hangen" on mogelijk) inplaats van schoppenaas (dat volgens u de „hangkaart" blijkt te zijn). Direct toen we verleden week deze opgave lazen zetten de „Optische Pandcerders" hunne kopstukken aan 't werk. Zelfs enkele trein- eoldaten beroepspandoerders van onze af- deeling, werden gerequireerd onze specialitei ten „Ko" en „Voadertje" gingen er zelfs watj men noemt „voor zitten" en we geven u de verzekering, mijnheer van Ilaaron, dat zooicta steeds een slechten afloop voor elk praatje-pro bleem, hoe ingewikkeld ook, voorspelt, daar dat dan onverbiddelijk ten doodo is opgeschreven Het duurde dan ook niet lang of meergenoem de „Ko" verklaarde met do noodigo autoriteit in zijn stem: „je krijgt 'm d'r nooit in; dat bestaat niet!" Ko" had gesproken en daarmede was voor ons, amateur-pandoerders do zaak eens voor goed afgeloopen. Achteraf blijkt nu ook wel dat het nimmer falend oog van onzen „praatjes-professional'', zijn reputatie hier weer heeft gehandhaafd, daar we tot heden toe nog geen enkele oplossing vernamen. Ook Voadertje" was eenige oogenblikken later van t zelfde gevoelen„dat bestaat niet!" Maar...! Gaan we echter aan het onderstel len Ja, dan is het maar kinderspel, b.v,. Als ruiten 8 maar harten 8 was geweest. A 1 s troefboer maar verzaakt mocht worden. Als No. 4 maar écu troef meer had gehad. A 1 s... (en hier zouden wij bij willen voegen) A1 s speler No. 1 bij den 3en slag maar zoo dom was om harten 9 inplaats van schoppen aan te spreken? Ja. Als....! Maar laten we ons liever niet op het terrein van de veronderstellingen wagen, ze hebben immers geen zin en ook zal speler No. 1 heuseh zoo dom niet zijn. Dit willen we dan tooh even wél onderstellen Neen, mijhoer van Haaren, u ziet dat het oplossen van pandoerpraatjes iedere werk nog niet is! Doch laat u dit niet ontmoedigen: „alle begin is moeilijk", zoo ook hier, maar ook: „de aanhouder wint" en„Ko" stelt zich gaarne beschikbaar u de praatjes-uitzoek- beginselen geheel belangloos bij te brengen! Voor de plaatsing u ten zeerste dankend De „Optische Pandocrders". Optische Brigade, Telegraafaideeling le Divisie. Geachte Redactie! Gaarne zouden wij een plaatsje hebben voor onderstaand stukje in uw veel gelezen blad. In de Soldatencourant van 17 September, wordt een oplossing gegeven van het pandoer- pi aatje, waarvan oplossing werd gevraagd in do Soldatencourant van 10 September. Gaarne zouden wij vernemen hoe het moge lijk is, dat oon goede Pandoerder zich zelf er in praat, zooals onze vriend F. van Haaren aangeeft in den derden slag, daar toch iedere pandoerder niet harten negen, doch schoppen aas op de uitgespeelde ruiten 8 zal leggen, waardoor het tevens ons inziens onmogelijk wordt, den speler er in te praten. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Den Helder. Ordonnansen van het stelling-Hoofdkwartier, P. BEEMSTER. IV. PAAP. J. BERGWERFF. Geachte heer Redacteur. Beleefd verzoeken wij een plaatsje in uw veelgelezen blad, en wel naar aanleiding van het bewuste pandoerpraatje, ingezonden den Iflen dezer en beantwoordt op 17 September door den ordonnans-wielrijder F. »an Haaren. Nu, volgens Van Haaren zou No. 1, welke het praatje speelt, moeten betalen, maar wij hebben al gauw gezien, dat het niet kan. Wel als no. 1 de stommiteit zou hebben op den 4en slag in' plaats van schoppen-aas har- ten-9 weg te spelen. Zoo zouden wij tennynsto doen. Immers bij harten 6, 7 en 9 zit geen ge vaar, wel bij schoppen-aas, 8 en 10. Bij voorbaat dankende voor de plaatsing teeltenen wijDe Pandoerclub van kamer S. le comp., 3e batt. Jagers, 3e sectie, Storten bekerstraat, Den Haas. A. v. d. CAMP A. H. JONGEN II. A. VAN ETERS -s. I>E JONGH. Geachte Redactie! Naar aanleiding van 't praatje van den pan doerploeg Torenkamer Fort „Prins Fredcrik" Ooltgensplaat, zijn wij tot de conclusie ge komen, alsdat het praatjesspelen er beslist niot- in kan. Naar wij vernamen in uw veel gelezen blad van 17 September alsdat <le ordonnans wielrijder F van Haaren, staf III bat. 4e reg. inf. le divisie veldleger, beweert, alsdat de praaijesspelcr hierboven bedoeld volgens zijn uitlegging er in gaat en betalen moet. Nu ondergeteekende pandoerder verklaart alsdat de praatjes-speler er niet in kan, want als no, toch ruiten 8 speelt dan gooit no. 1 toch zeker niet harten 9 bij maar wel schoppen aas. Of kan soms de heer F. van Haaren niet pandoeren? Zoo niet, nu dan noodïgen wij hem uit eens te komen in het kamp te IJmui- den tent 20, dan zullen wij hem wel eens pan doeren leeren. Hoogachtend de pandoerclub „Tavenu". Reserve Bat.. D. 2de Compie Mijnheer de Redact-ur Vergun ons een plaatsje in uw veel gelezen blad. In onzo Soldatencourant van 10 Septem ber wordt door den pandoerploeg Ooltgensplaat uitlegging van een praatje gevraagd. Wij heb ben hier over dat praatje lang zitten studee- ron maar kwamen tot de conclusie dat het niet ging. Nu evenwel de ordonnans wielrijder F. van ITaarcn in de Soldatencourant van 17 Septem ber uitlegging geeft van dat praatje en vraagt of hij dat niet aardig gedaan heeft, willen wij hem vragen of hij denkt dat No. 1 zit te sla pen en op ruiten 8 die No. 2 voorspeelt har ten 9 zal bijspelen terwijl hij schoppen aas hij kan spelen. Gaarne zagen wij van tic heer Van Haaren verdere uitlegging. U, M. de Redacteur, bij voorbaat dankende, verblijven wij het Keukenpersoneel Legerplaats Oldebroek G each te Heer Redacteur. Onderstaande regelen betreffende het „pan doerpraatje". zag ondergeteekende gaarne in uw geëerd blad opgenomen. Bij voorbaat mijn welgemeenden dank. In de courant van 17 Sept. 1.1. zag hij een oplossing, dien betreffende, ingezonden en ge- tcekend door den heer F. van Haaren. Deze persoon was volgens eigen inzicht- zeer voldaan, omdat hij dacht no. 1 van het praatje er ..aardig te hebben ingepraat", wat volgens an deren en mij een onmogelijkheid bleet- t» zijn. Onder do Russische steden dio in don laatsten tijd veel ■.-enoemd ziju, behoort zeker Wilna. liet is oen belang rijk© stad b-langrijk vooral, omdat zij aan con kruispunt van spooiwegeq ligt cu ook den we» naar Sc. Petersburg böhocrscht. Do Duitschors, lio roods lang in dezestreek, Koerland, opcroeren, hebben dan ook duidelijk genoeg getoond, dat zij van plan waren zich van Wilna meester te maken, en dat is hun uu eindelijk gelokt. Onder het Oorlogg-nieuws in dit nummer kunnen onze lezers het bericht vinden, dat de Duitsch* rs thans deze stad hebben bezet, die door do Kussen zeer ver st» rkt is, maar ai spoodig schijnt verlaten. Wilna was de hoofdstad is van een gelijkiiamig Russisch gouver nement cn oen groote stad van 180,(XX) inwoners. Mis, mijnheer v. Haaren, en wel daarom, door dat u zetten denkt, die, ingeval gy werkelijk moet spelen, gij nooit zo uit deen. Waarom? Ziet hier! Do eerste slag komt onverwijld aan speler no. 4 door troeflw -r Mot den tweeden ring laat u no. 2 klaveren aas bijspelen, dus den siag af troeven. Zoodoende is do beurt van opspelen aan no. 2; deze laat u dan uitkomen met rui ten 8, terw ijl rio. 1 (dus de man waar alles om gaat) harten 9 moot bijspelen. U begrijpt toch zeker, dat wanneer no. 1 rui ten ziet opspelen, (dien hij koelema&l niet hoeft) onverbiddelijk het eerst zijn schoppen aas weg <lo«t; want dat het op dio kleur aankomt, om hem er in to spelen, begrijpt oen ieder. Hopende dat do Iict v. Haaren het mij niet kwalijk neemt, dat ik zijn inzicht verbeterde, toeken ik Hoogachtend, Mil. A. VELTMELJER. s H age, 17 Sept. 1915. Militair Hospitaal. Hctr Rcdactcurl Dezen middag zagen wij ccn tweetal artikel tjes in de „Soldatetoeourant" over iiot „praatje van den Pandoerploeg van Fort Prins Frcderik, met eerste waarvan ik het volkomen eens ben Ook wij hebben na 4 uur blokken niet anders kunnen vinden dan dat door gebrek aan troef, no. 1 steeds moet win nen. Kaar aanleiding van het tweede zou ik den heer Van Haaren willen vragen of hij wezenlijk zelf ook harten negen op ruiten zou leggen, in plaats van, zooals toch de eisch van t spel is, schop pensaas. Onzo opinie is dan ook. dat slechts door verkeerd spel no. 1 ver liezen kan en zien wij gaarne een andere op lossing tegemoet. Verder wcnsch ik u er nog opmerkzaam op te maken, dat het gedicht „Do Grcote Maaiers", geplaatst door grenadier A. B„ van de hand van Karei Versnaeyen, reeds in 1866 't tijdschrift „Bato" verschenen is en dus do heer A. li. hiermede zijn boekje te buiten is gegaan, door 't op zijn eigen naam in to zen den. Met besten dank voor de opname, J. WALRAVEN, 2-III-IV Vest.-Art. Geachte Redactie! Naar aanleiding van do oplossing 't Praatje v/d Pandoerploeg Torenkamer hort Prins Frederik gaarne een kleine opmerking. Naar onze meening mag no. 1 in geen go- val een harten (9) bijspelen, daar hij cr op harten onmogelijk in kan, doch is hij verplicht ziju hoogste schoppen (hier aas) bij te spelen, zoodat er dan volgens onze meening geen kans meer bc-staat, dat hij er op schoppen in raakt, want no. 2 houdt schoppen heer, v r o u w en troeven over. Wij mccDen dan ook, dat de oplossing van F. van Haaren foutief is en hadden gaarne nadere toelichting in uw blad. De Pandaerclub Petten (N.-H.) Geachte Redactie.' Ik lees daar in uw blad ccn oplossing voor hot praatje in uw blad van 10 Sept. opgegeven door den pandoerploeg „Prins Frederik" to Ooltgensplaat. Maar als de oplosser altijd zoo kaartspeelt, dan zal hij naar mijn inzicht zijn tractewent wel altijd verliezen, want dat is tenminste geen kaartspel, want als hij bij den derden slag schoepen aas speelt in piaats van harten 9, dan is hij niot meer te vangen. Bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte. P. J. VERSTRA ETEN, Milt air Hospitaal, Breda. Mijnheer de Redacteur. In de Soldatencourant van 17 Sept. zagen wij do oplossing van het Pan doer vraagstuk. Het lijkt ons wonderbaar, dat de oplossing dour niet meer personen is ingezonden. Hh-r- onder geven wij een andere oplossing van het vraagstuk. Gaarne zagen wij het in de Solda tencourant. Do kaarten zijn als volgt verdeeld No. 1harten 6, 7, 9, schoppen 3, 9, 10, aas. klaveren 8. No. 2klaveren aaa, heer, 10, 9, 7, schop pen koor en vrouw, ruiten 8. No. 3: klaveren vrouw, harten aas. vrouw, boT. s. ruiten heer, vrouw en 10. No. 4l uiten 7, 9, boer, aas, schoppen 7 en boer, klaveren boer. harten 10. No. 1 speelt: kl. 8, 2. kl. 9, 3- kl. vrouw, 1. kl. boor. No. 4 harten 10. 1. h. 9. 2. s. vrouw. 3 h. 8. No. 4 s. boer, 1 s. 10, 2. s. heer, 3 h. boer. No. 2 r. S, 3. r. 10, 4. h. am1 s. aas. No. 4 s. 7 Do Pandmrploeg „Vlutr Inzicht", le Reg. Veld.-art. Bart. -3 A 3e stuk. Geachte Redacti Gauw zagen wij de oplossing van 't praatje in de Soldatencourant. Wat waren wc bil! Immers, we hadden er zóó lang op gestudeerd cn waren ook tot de overtuiging gekomen, dat 't niet kon Als stoompandoerder had onze makker een stok kaarten in de werkkiel en tijdens 't kwartier rust probeerden we 't in de loop graaf te spelen, zooals de pandoerdcr F. van Haaren aangaf. Nu kwamen wc- niet alleen tot de overtuiging dat 't niet kon, maar tevens dat genoemde pnndoerder zeer slecht speelt. Iedereen begrijpt toch wol dat een „goed" pandoerdcr op den vierden slag niet harten 9, maar wel schoppenaas weggooit. F.n gauw ook! Weet de pandoerder Van Haaren geen betere oplossing, want zooals deze zijn er vel". U, mijnheer do redacteur, dank ik voor do plaatsruimte. G. POPPE. Voorzitter van de Pandoerploeg Neuzen. neer Redacteur. Naar aanleiding van het inge-z. stukje uit d» Sol datencourant van Vrijdag 17 September No. 170 verzoeken wij u beleefd bet onder staande in uwe courant ie willen opnemen, naar aanleiding van hc* schrijven van d-n heer F. v. Kaawen, ord.-wjélriider Staf. 3o Bat. te Regt. Inf. Ie Divisie Veldleger over zijn „Pandoer Praatje". Onzes inziens is-hu daarin beslist abuis, want hij moet niet d"nk<-n dat hii altijd met infan terie zit t" kaarten. Te berinnen Als troefboer niet verzaakt mag wordent

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3