Ni. t72. Woensdag 22 September 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. VrijsteRing van briefport voor militairan ens Ons Oorlogsdagboek. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRIN ASTRA AT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z.49f}8. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MEL IT AI- REN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertêntiën wende men zich tot het Aig. Advertontie-Burciu KOU MA A Heerengracht 220 Amsterdam, tot de Drukkerij „Jacob van Campen" N. Z. Voorburg 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie. Palestrinastraat Amsterdam. Prijs der Advertentiën per regel 30 cent. B(j abonnement reduc jen Lngelsch blad geeft bovenstaande heldendaad weer van een Nieuw- Zeelandscb officier. Terwijl Turken en geallieerden dicht tegenover elkaar lagen iu de loopgraven bij Aclri Baba, aan de Dardanellen, en zij elkaar beschoten, klom hij op de borstwering der loopgraaf en wierp de Turken met een aantal bommen van jambussen gemaakt. Zich zelf blootstellend aan het vuur der vijanden, wierp hij zijn bussen in de Turksche loopgraven. Natuurlijk werd op hem geschoten, wierp men naar hem met bommen, maar hij werd niet getroffen en kon ongedeerd weer in de loopgraaf afdalen. Gsen audienüe. Blijkens bericht in de „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister-van Oorlog geen audiëntie verleend. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend', dat de ten be hoeve van de militairen en van de hier te lande geïnterneerde buitenlandsche mili tairen verleende vrijstelling van briefport bij Koninklijk besluit met ingang van 20 September a.s. is ssvegetiroBsefeM* Met ingang van dienzelfden datum is bij datzelfde besluit (in het binnenlaudsck ver keer), tot naders beschikking, vrijstelling van port verleend voor de verzending door en aan onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van officier, alsmede door en aan in Nederland geïnterneerde buiten- landsche militairen van a. briefkaarten, met uitzondering van die welke berichten omtrent handelszaken of bestellingen, of aanbiedingen van handels- of fabrieksgoederen bevatten; De geheimzinnige moord. iV. James Gentle werd naar Sand worth ge bracht, den volgenden dag voor de magi straten geleid en daarop gedetineerd voor het verhoor, dat over ongeveer vijf weken zou plaats hebben. Niemand scheen ook ook maar 't minst aan zijn schuld te twijfe len, uitgezonderd inspecteur Biinkhorst. Twee dagen later zat deze op zijn kan toor in New-Scotland Yard, toen dokter Gray hem een bezoek bracht. „Luister eens", zei de jonge dokter, „ik wilde niet langer uitstellen u op te zoeken. Ik heb de vlekken op dat mes onderzocht en ben tot 'n merkwaardige ontdekking ge komen." „Zoo?" zei de detective. „En waarin be staat die ontdekking?" „De vlokken zijn niet van menschelijk bloed". „Dat is heel merkwaardig", antwoordde de ander, „maar niet anders dan ik ver wachtte". „Dan u verwachtte?" „Ja", zei Biinkhorst glimlachend. „Meent u dan niet, dat dit het mes van den moordenaar is?" „Ik weet zeker dat het 't niet is!" „Maar .de initialen van Gentle staan er in „Zeker, ik ontken ook met dat het Geht- le's mes is". „Maar,, maar... Nu begrijp ik er niets meer van." „Waarde dokter, laat ons 'n oogenblik veronderstellen dat Gentle den moord be dreef. Maar*koe denkt u.4 over die vermin kingen Bovendien, er is niets gestolen. Er was geen begrijpelijke aanleiding. Maar ik zal u iets vertellen, dat u zal doen op b. gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschijnen,'als courant- of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militai ren, aan do adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de hand- toekening van den afzender. Stulcken welke niet beantwoorden aan de kiervoren genoemde bepalingen worden mei port belast. („St.-Ct.") Met ingang van Maandag, 20 September jl., moeten derhalve alle brieven aan ons gefrankeerd worden. Slechts briefkaarten zijn vrij. Met port be laste stukken worden door ons r weigerd. Redactie. De toestand in den reuzenstrijd. Eet is nog altijd op het Oostelijk oorlogs terrein, dat zich de groote gebeurtenissen afspelenaan heb Westerfront zoowel als aan de Oostenrijksch-Italiaansche grens, aan de Pardanelien zoowel als in den Kau- kasus is het altijd bij het. oude. Natuurlijk zien- Die den moord bedreef, legde het er op toe, dat Gentle verdacht zo-u worden." Gedurende drie weken werkte de detec tive rustig en zonder opzien voort. Zijn be langstelling scheen ziak vooral uit £e strek ken tot zeehavens. Op het eind van de derde week ontving hij een dikken brief van den hoofdcommis saris van politie te Johannesburg. Onder andere bescheiden bevatte het een vreemd uitziend blad papier met dit opschrift: dii-Fun. No. 5792. Onderaan was het papier verdeeld in vier strooken. Op de twee bovenste strooken zag men de afdrukken van een duim en vier vingers van elke hand. Op de onder ste strooken stond de hoede uitgespreide hand afgebeeld. De afdruk was gemaakt met behulp van de eene of andere dikke inktsoort, die alle finesses met de grootste duidelijkheid deed uitkomen. Loodrecht door de palm van de rechterband liep een groot litteeken. Een ander geschrift bevatte de mededee- ling, dat Chi-Fun den 15den Juni uit de gevangenis was ontslagen, na er tien jaren te hebben <jloorgebracht, en dat hij ontko men was vóór men zich opnieuw -van hem verzekeren kon om hem naar China te deport eeren. Biinkhorst vouwde de papieren op en sloot ze zorgvuldig weg. VI. Den volgenden midd.°g slenterde een fliuk gebouwd man, als koopvaardijma troos gekleed door de morsige straten bij de dokken van Cardiff en bleef ten slotte staan voor een kleinen winkel waar good- koope kruidenierswf^'t. verkocht werden. Boven de deur was ton bord waarop mot roode letters stond: Sun Lee, kruidenier". De man trad den wnkel binnen. Dadelijk wordt er gevochten, is de oorlog er in vol len gang, maar er spelen zich geen gebeur- tenis&em af, die wijziging brengen, of zelfs kunnen doen hopen op een wijziging. Van liet Oostêrfront daarentegen komen weer belangrijke berichten. De tegenstand der Russen, de kentering in den strijd daar, schiint weer uit te zijn, en de Duitschers rukken weer meer op, zij het al niet overal in den stormpas van voor eenige weken. Vooral in het Noorden zijn zij vooruitgeko men en hebben, zij een mooie overwinning behaald: het krachtig versterkte Wilna is in hun handen gevallen. Dit is weer een overwinning van belang; men weet, dat reeds weken-, we kunnen zeggen reeds maan denlang, de Duitschers het plan vervolgden om, naast Dünaburg en Riga, Wilna in het bezit te krijgen. Deze stad toch is een zeer belangrijk kruispunt van spoorwegen, en laat den weg naar Petersburg op, terwijl ook over Wilna een rechtstreeksche verbinding wordt tot stand gebracht tusschen Lemberg en Riga bijv. Nu zal Dünaburg wel aan de beurt komen. Wilna heet in een Duitsch telegram zeer versterkt, toch was het geen eigenlijke vesting, dat is Dünaburg wel. M_isschien zal dus deze plaats wat grooter strijd kosten; misschien ook niet, want de Russen zijn ge woon vestingen spoedig te ontruimen en aan den vijand over te laten. En de Duitschers naderen reeds Dünaburg, dicht daarbij moet al gevochten zijn om een bruggenhoofd aan de Düna. Ook in het moerasgebied komen de legers der bondgenooben vooruit en we lezen zelfs reeds van de bezetting van Pinsk. Ten zuiden van de moerassen, in Woihynië en Oostelijk Galicië ligt het gebied van het Russische offensief. Daar hebben zij voor eenige dagen overwinningen behaalld, volgens hun zeggen, daar zouden z-j de vijanden tegen houden. Ook komen er van hun kant nog eenige goede berichten. De Russon zouden de Oostenrijkers uit Derasjno ten noordon van Rawno, de laatste vesting van den be kenden driehoek, geworpen hebben en daar door de bedreiging er van hebben vermin-' derd. Verder meidien de Russen overwin ningen aan de Strypa- Eet is dus in deze streek, dat de Russon - heb best voorstaan en de Oostenrijkers zelf geven toe, dat zi; posities verder naar 't Westen, die vooral waren gereed gemaakt, moesten betrekken'. Maar zij kregen (uu hulp uit het noorden. van liet leger vha'" gcn-sr'ani Böhm-Ermo'.H en nu het den~Russen nog'niet is geiukb,- wat zij wildenverder doordringen naar Galicië, hoenbreken door het Oostenrijk- sche leger, is het de vraag, of zij niet terug zullen moeten wijken. Bij de gebeurtenissen op 't oorlogsvelc komen iu de paar laatste dagen belangrijke politieke feiten. De Russische Doema, die met de regeering zou samenwerken om den oorlog tot een zegepralend einde te brengen, is nu eensklaps weer naar "huh gezonden. Volgens de Duitsche bladen is dit een zeer somber toeken voor den toest-and in het rijk van den Tsaar, volgens de pers dei bondgenooben heeft het. niets te beteekenen. Wie heeft gelijk? Misschien geen van beide. Maar wel lijk het vreemd, dat een parlement met een bepaald doel bijeenge roepen, zonder dat doel vervuld te hebben wordt verdaagd, men moet wel denkon. dat de regeering beter zonder de volksver tegenwoordiging lean doen, wat ze gaarne wil. Maar dan mist ze in de groote zaken den ruggesteun van het volk en dat is ii dezen geweldigen tijd van belang. Vreemd doet ook aan de ministerscrisis, die in Engeland dreigt. Midden in ©en groeten oorlog gaat een rogeering, die 't wel meent met haar volk en haar taak, geen ruzie maken. Eet punt, waarom de quaestic loopt, is de conscriptie, de gedwongen stond een jong meisje op, legde haar roman netje achter zich neer en begaf zich naar de toonbank. „Sun-Lee thuis?" vroeg hij op 'n toon, alsof hij niet volle omen nuchter was. Eet meisje zag hem wantrouwend aan. „Wat- moet u van hem?" vroeg zij. De man boog zich al leunende over de toonbank en blikte met 'n oogopslag als 'n dronkaard om zich heen. „Dat komt u niet te weten". Eet meisje zij was misschien zestien jaar begaf zich naar het achtergedeelte van den winkel en opende voorzchtig een deur. De man sloop achter haar aan en vóór zij nog tijd had om iets te zeggen, had hij haar op zijde geduwd en stond iu de kamer. Drje Chineezen zaten aan een tafel en speelden fan-tan. Vlug zagen zij op. Eun kleine, zwarte, kraalachtige oogjes schenen zonder de minste uitdrukking. Zij waren als Europeanen gekleed en hadden van hun staartjes afstand gedaan, maar de plek waar zij afgeschoren waren, was nog goed zichtbaar. Eun magere geelachtige gezich ten toonden treffende onderlinge overeen komst. „Wat gij wenscht?" vroeg een van het drietal, die vlak tegenover de deur zat. „Ik zoek Lui-Fang," zei de zeeman, met een verwezen glimlach. Lui-Fang is 'n vriend van me." „Niemand kent hier Lui-Fang," ant woordde de ander kalm. „Dan hebben ze me bebl...," bromde de zeeman, terwijl hij met 'n zwaai vlak bij de t'afel kwam. „Kan ik meespelen?" De oogjes van de Chineezen begonnen te glinsteren. „Gij fan-tan spelen?" vroeg de ma.n, die het dichtst bij hem zat. ,,'n Beetje. Ik speelde 't nog al eens in Shanghai. krijgsdienst. Een aantal leden der regeering zijn er voor, andereu er tegen en men scheen 't in den kabinetsraad niet eens te kunnen worden, met het gevolg, dat een gedeelte van 't ministerie zich zou willen afscheiden. Zou, zeggen we. Want het schijnt nu weer niet zoover te zijn. Men ziet het ge vaarlijke in van een crisis nü, en men zal eerst nog breedvoerige besprekingen hou den, zooals men er zeker ook reeds vele zal hebben gehouden, voor het tot een breuk kwam. Merkwaardig is wel de verklaring van Lloyd George, die op dienstplicht aan dringt,* als op het groote middel om den strijd te winnen.' SNGELAN». Da crisis. LONDEN. De „Press Association" verneemt door navorsckingen in offi cieel© kringen, dat de berichten over een ernstige kabinetscrisis over dienst plicht onder voorbeheid moesten wor den aanvaard. Eet is juist, dat er mee- ningsverschil onder de ministers bestaat, maar de dienstplicht is nog niet behandeld door het kabinet. De laatste bijeenkomsten waren gewijd aan de begrooting. De regee ring is zich volkomen bewust, dat zij in een zoo hoogst belangrijke aangelegenheid als dienstplicht, moet kunnen rekenen op de algemeen© instemming van de natie. De loop der politieke gebeurtenissen in de laatste jaren doet vertrouwen, dat de moei lijkheid zal kunnen vermeden worden. PARIJS. De Engelsche afgevaar digde Eodge heeft een redevoering gehouden op een socialistische meeting alhier, waarin hij verzekerde, dat er -in Engeland geen pacifisten zijn en dat de Engelsche arbeidersparij de Duitsoher3 wil overwinnen door middel van heb vrijwilli- gersstelsel; mocht echter de regetering ver klaren, dat dit stelsel den laatsten man had geleverd, en dat dienstplicht noodzakelijk was, dat zou de arbeiderspartij om de Duit schers te kunnen verslaan, den dienstplicht goedkeuren. Velen in Engeland zijn van oordeel, dat de oorlog tot het einde meet worden uitgevochten, zoowel in het belang van de Duitschers, die geen vrij volk zijn als voor Engeland zelf. Een onbesliste vrede toch zou beteekenen, dat men binnen enkele jaren weer zou moeten oorlogvoeren. Als resultaat van de besprekingen tusschen >--d, Gec-rge en de tradc-unionleidere zal iedere man in Engeland, die thans geoefend wordt, in het voorjaar gewapend en uitgerust zijn, terwijl een geweldige voor raad munitie ter "beschikking zal zijn voor de laatste worsteling. Alleen vernedering en nederlaag kunnen op Duitschland eer.igen invloed hebben- Eèn verklaring van Lloyd George. LONDEN. Minister Lloyd George publi ceerde een verklaring, waarin hij zegt, dat Jo regeering ton volle inziet, dat het noo dig is het land bepaalde leiding te geven in de quaestie van den dienstplicht. Indien uit de cijfers mocht blijken, dat dwang noodzakelijk is om Europa te be schermen tegen de zege van het militaire despotisme, dan zou er, voor zoover hij had kunnen nagaan,' niemaifd zijn, die zich tegen dien dwang zou verzetten. En mocht er zulk een man zijn, dan zou, zoo voor spelde de minister, hem de steun van de arbeidende klassen worden onthouden. „Slechts wanneer wij al onze krachten in spannen," verklaart de minister ten slotte, „kunnen wij de overwinning behalen. Eet is derhalve mijn plicht al het mogelijke te doen om daarvoor te zorgen. Wanneer wij ten gevolge van den alarmkreet, dien ik heb aangeheven, ev toe worden gebracht al onz ekracht aan te wenden, zullen wij overwinnen." „Gij geld bij u?" De zeeman grabbelde 'n handvol zilver geld uit-z'n zak en wierp dat op tafel. „Eeel goed," zei weer de eerste spreker met onverstoorbare kalmte. Eet spel ving aan en de zeeman verloor. Eet werd voortgezet en hij verloor weer- Ontstemd wierp hij -de kaarten op tafel. „Ik hkb genoeg van dat ber... spel," zei hij. „Kan ik hier 'n pijp krijgen?" De man achter de tafel stond kalm c en ging naar een buffet dat in den lie van het vertrek stond. Eij keerde 1: volgende oogenblik terug met een kleine n< talen pijp en 'n stuk opium aan het ei: van 'n stukje ijzer draad. Bij stak 'n gasp aan en hield er het stuk opium boven. Tei wijl hij de draad tusschen vinger en duim hield, viel zijn mouw terug, zoodat de palm van zijn hand zichtbaar werd. Een lood recht litteeken strekte zich uit van den wi jsvinger tot aan de pols De Chinees keerde zich om, drukte de opium in de pijp en reikte deze den zeemaD toe. Hetzelfde oogenblik nistto zijn hand in een ijzeren greep en was de loop van een revolver op zijn voorhoofd gericht. „Chi-Fan, ik arresteer u wegens moord op Fortell Blook!" De woorden waren er nauwelijks uit .of de twee andere Chineezen verdwenen als op een tooverslag. Zij wierpen de deur achter zich in 't slot. Slot volgt.) FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogaterrein. PARIJS. Onze zware artillerie heeft sa mengewerkt met do Engelsche vloot bij het beschieten van de Duitsche verdedigings werken aan de Belgische kust. Eet vijandelijk vuur in Artois is vermin derd, terwijl de Fransche artillerie voort ging met do beschieting van de versterkin gen en batterijen van den vijand. Wij handhaafden ons aan ons brugge nhoofd bij Sapigneul aan het Aisne-Manie kanaal ondanks drie vijandelijke aanvallen. Ons vuren ter vernietiging van de verde- digingswerken van den vijand aan de hoog ten van de Maas in Lotharingen en in de Vogezen had gunstige resultaten. BERLIJN. (Officieel uit het Groote Eoofdkwartier.) We slaagden erin ten zuidoosten van Bray (aan de Som me, zeven K.M. ten zuiden van Al- bert) een ontploffing van gxooten omvang teweeg te brengen in en achter de vijande lijke stelling. In het daarop volgend ge vecht, dat een voor ons gunstig verloop had, leden de Franschen zware verliezen. Ook maakten wij eenige gevangenen. Vlak ten westen van Argonne werden vijandelijke afdeelingen, die verschansingen opwierpen, door artiilerie-vuur onder zware verliezen uiteengedreven. Eet levendig artillerievuur duurt voort op een groot gedeelte van het front. De aanval In Argonne. In het „Berliner Tageblatt" zet Bern- hard Kellermann zijn verhaal van den aan val in Argonne op de Fransche stelling Marie Thérèse voort. Om vier uur in de vroegte rijd ik weg in het- pikdonker. Het is bitterkoud. De 6terren blinken groot en koud als in den winter. Wij liooreu liet doffe slaan van kanonnen. Ook in den nacht moet hier gewerkt worden. Met be vrediging constateeren wij, dat het vuren nor maal is. De vijand heeft niets gemerkt ©n hij bereidt niet op een andere plaats iets voor. Een stukgeschoten dorp. in het bosck wordt de weg moerassig. Het heeft hier in acht dagen niet "éregend, maar de wegen zijn doorweekt en als een slede glijdt do automobiel door de mod der. Overal zijn kuilen en granaatgaten, zoo dat wij slechts langzaam vooruit komen. We gaan door het bosch. De zwarte hoo rnen ruischen, de sterren glinsteren door do toppen, het is mooi, ondanks den slechten weg. Menschen dagen op. Een nospitaaicolonne, ge reed op marsch te gaan. Zijn ze al op de been De menschen in de loopgraven daarginds zijn nog gozond en frisch, maar hier staan in den grijzen morgen reeds de lieden, die hen zul len verbinden. We draaien de lantaarns uit. Weer een stukgeschoten dorp. We gaan te voet verder. Langzaam wordt het dag. Nevelige gedaanten glijden langs den weg. Veldkeukens, Roodekruis-soldaten, reserven. We gaan den berg op. De weg is begaanbaar gemaaüt, door dat men boomstam naast boomstam rangschik te. Het hout der stammen is stukgegaan door de vele wielen en schoenen, die bergop en berg af gingen. Plotseling wordt het lichter in hel bosch. De kloof wordt wijder en voor ons ligi een stukgeschoten kale bergtop. We komen ip de eerste zone. De eerste zone, dat zijn dc loopgraven, om welke dezen winter gevochten is. De hooge boomen zijn vernield. Maar het onderhout loopt weer uit. Deze zone ziet er uit als een wijnberg. Loopgraven, puin- lioopen, granaatkuilen. Dan echter komt de tweede zone zelf, de berg zelf. Hoe ziet deze er uit! Men moet zich een opgezweep ten oceaan voorstellen, met wilde, op elkander slaande golven. Een woeste zee bij stormweer. Maar deze zee i« van klei en plot seling in één seconde verstijfd. Ik overdrijf niet. Zoo en niet anders ziet de berg er uit. Golven, putten, afgronden. De verstijfde zee golft tegen de hoogte. Daartusschen staan stompen van doode boomen. Zij werden door duizenden ge weerkogels doorboord, tot ze als een zeef ware: en een windstoot ze ter aarde wierp. Zoo ziet lie: er hier uit. Het is het meest t^tostelooze, ver schrikkelijkste, dat de fantasie zich denken kan. 13 Sept.: Volgens een Regeerjngs-verkla- ring in het Lagerhuis bedroegen de verliezen tot de maand Sep tember aan Britsche zijde 381.902 man, waarvan in de laatste maana 2625 officieren en 57.468 man. -Volgens Russische mededee- ling werden tusschen 30 Augus tus en 12 September ruim 40.000 Duitschers en Oostenrijkers krijgsgevangen gemaakt. Aan de kust der Zwarte Zee vernielen Russische torpedo- hooten een groot stoomschip de: Turken. Een eskader van zes Duitsche water-vliegtuigen doet een aanval op Russische maritieme strijd krachten in de Golf van Riga de Russen ontkennen echter, dat er schade door den aanval zou zijn aangericht. De berichten van het zuide lijke front op het oostelijk oor- logs-terrein luiden gunstig vooi de Russenin de buurt van Tar- nópol nemer, dc Russen het offen sief tegenover de Oostenrïik-Duit scte troepen. Berichten van de Eng. Admirali teit melden, dat in de week eindi gende 15 September 1415 stoom schepen in de havens m het Vr. Koninkrijk werden in- en uitge klaard terwijl in deze week drie stoomschepen en een trawler in den grond zijn gehoord. Volg,ens officieel® Engelsche meaedeelingen bedraagt het ver- lies-cijfer aan de Dardanellen, 87.630 man, officieren en solda ten, gesneuveld, gewond en ver mist. De Duiteche legers veroveren de stad Pinsk aan den spoorweg van Brest naar het Oosten, ongeveer 150 kilometer oostelijk van Litowsk. Het Duitsche centrum- Loopgraven, trechter aan trechter, velo meten, diep en breed. Deze golven van leem zijn het resultaat van een strijd van velo maanden, liet riekt hier naar lijken en verschrikkelijke din gen. Stukken van menschelijko lichamcq ko men uit de kleikorst voorschijn, ötukken la ken, ineen geslagen blikken menageketels lig gen in de gaten. Om eiken granaatkuii bier gevochten. Langzaam, Map voor moesten onze troepen hier tegen d«> hoog'c op. Tot aan do heupen stonden zij in het wa ter. Lr i.s hier .een weg, die den naam moorden aars weg draagt. Een sap, die slechts ondiep opgeworpou was en die «ie vijandotijKc machinegeweren bestreken. De lieden wilden liever het leven wagen dan altijd dpor het wa ter te waden. Duizenden hebben deze ver» stijfde^ kleigronden verslonden, vriend en vij and. Nu zwijgen ze. Vroeger had deze woestenij namen. Het zijn de beroemde werken Centrale, Cinieti. ro, Bagatelle, die in Juni en Juli genomen zijn. Rood en nevelachtig stijgt "de zou boven dc doode kleïzee. Granaten zeilen door de lucht. -Men hoort zo knallend treffen. Een zwaar DuitftCÏl kanon schiet. Dof en ver klinkt liet schot, alsof het kanon op een ander gedeelte van de gevechtslinie stond. Do granaat mirt echter over ons heen en een paar socond.-u later kraakt de berg. Dri© granaten schiet hot kanon, dan zwijgt het weer. Maar andere ka nonnen dreunen. Een granaat zingt tweestem mig door do lucht, een dwarsvlicger. Het is ecu grappig gehoor. Eenige geweerkogels gon zen over de brug. Een machinegeweer blaft hceschPlotseling komt een hoolo horde vijan delijke granaten door do lucht gillen. De "een achter de ander, met. krankzinnige haast. Het knalt, dat do aarde siddert. De Eransehman slingert werpmijnen. Het is het gewone morgenwerk. Alles gaat goed. Daar de sappen komen de manschappen uit de veldkeuken achter ons aan. Twee aan twee dragen zij op een stang over de schouders eon zwaren ijzeren ketel. „Breng jelui koffie.'" „Neen, soep, vandaag moet vroeger gegeten worden". Vandaag, ja, vandaag is een bijzon dere dag. Dq zon schijnt. Voor de eerste maal zie ik mooi weer in Argonne. Uit de wanden der loopgraven stroomt echter ijzige koude, in de loopgraven op den Ezelsneus is reeds alles in bedrijvigheid. Eerst komen wij bij dc* Wur- tc-mbergers, dan bij de Rijkslanders, vervol gens bij de Pruisen. Daarginds, vijftig meter, dertig meter verder, ligt achter-een barrière van prikkeldraad: het werk Marie Thérèse Een blauwe muur van rook hangt er boven. De rook van de granaten en mijnen van hot morgenwerk. Granaten klagen en slaan in. De zware vijandelijke werpmijnen kraken als don derslagen. De posten staan aan het geweer, de machinegeweren loeren. Handgranaten! mijnwerpers, ammunitie, alles is gereed. Koperdraden loopen in een sap. Of elf uur moet de mijn ontploffen. Overal is men druk bezig. Maar kalm, want men heeft tijd. Uit- ialtrappen worden gegraven. Ernstig en stil zijn de manschappen, veel stiller dan anders, want zij weten, wat den dag voor hen beduidt. De officieren kruipen uit bun woonholen! •.•n begroeten ons. Kapiteins en luitenant*. Zij zijn vol vertrouwen en opgewekt. Ze waar schuwen ons voor een paar hoeken, waar zij handgranaten 1 ggen. Ach, een paar uur later waren een paar van deze mannen reeds dood. W'o gaan verder. Mijnen kraken als instor tende huizen. Een soldaat is aan het graven. Een mijn heeft aarde in de loopgraaf ge worpen. Plotseling is do loopgraaf vol ge rooid. Een paar mannen graven." Wat is er aan de hand.' Onze officieren zijn zooeven be dolven. Met huivering zag ik het. Met hui vering spreek ik er van. Maar het is oorlog, lat mag men niet vergeten. De mijn heeft do loopgraaf volkomen dicht geworpen. Een arrn- *tomp zonder hand stak uit de aarde. Dcu hoek om... Ach! Naast mij hurkt mot opge trokken knieën een doode. Het hoofd hangt op de borst. Hij ziet er niet uit als een doode. Van boven tot onder bestoven met eca grijze aarde, hoofd, gezicht en kleeren grijs, zag hij er uit als een slaper met opgetrokken kn?rt:n. dien men uitgegraven had. Zij allen, twee ofri- -.eren en vier of vijf man, waren gevallen voor den storm. Bij het dagelijksche morgenge vecht. Opgepast! Een mijn komt door de lucht en daat knallend achter ons in. Wij kunnen niet leger zet de vervolging der in de richting van Moskou terugtrek kende Russen voort. Bevestiging van het bericht van het in den grond boren van de Engelsche onderzee-boot „E 7" in de Dardanellen 3 offi cieren en 25 man krijgsgevangen gemaakt. 17 Volgens Duitsche berichten ma ken de troepen onder Hinden burg vorderingen met hun actie tegen Wilna; tusschen Wilna en de Njemen is het Ruasische front reed6 op verschillende plaatsen doorgebroken. IS Een Duitsche onderzeeër boort bij Kreta een Engelsch transport schip in den grondgrootte 15000 ton. De toestand aan het Italiaan- sehe front, in het Tiroolsche en Karinthische grens-gebied, is fei telijk nog onveranderd. 19 Het Duitsche noorder-leger aan het oostelijke front bezet Wilna de Russen wijken over het geheelo front terug, uitgezonderd op het zuidoostelijk© deel, waar -Ie Rus sen nog aanvallend optreden. 20 De vaart tusschen Nederland en de Theems wordt op last der En- gelsche Admiraliteit tijdelijk ge staakt. Aan het westelijk front had den gedurende de afgeloopen week voort-durende artillerie-acties plaats, met name in de Argon- nenbepaalde resultaten zijn ech ter niet behaald aan de eene of andere zijde.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1