Aan de Derdaneiien. SP a r3ÖE3 VgijQ'arggl'? jBoptojoatiycrx» A 1. 5 Dat gaat in vliegenden ren, als in storm er van door. 't Zijn Engolsche troepen, een batterij der Engelsche artillerie, cLe met zoo'n hevige vaart door een stadje in Vlaanderen raast. Geldt het een aanval of een vlucht? Vermoedolijk een aanval. Waarschijnlijk is door een afdeeling troepen in gevecht hulp gevraagd en nu gaat het Daar de vuurlinie, Van het Vlaamsche stadje staau nog wel huizen overeind, maar gehavend en ten deele vernield, en bewoners zullon er wel niet meer in zijn. Op den achtergrond zien wij den zwaren toren staan, die zoo eigenaardig is voor de Vlaamsche steden. V „Sommige onzer mannen noemen ze ha viken, omdat zij zoo groot en imposant eijh;". Plotseling klonk een revolverschot en do stuurlieden en" waarnemers van de eerste linie .bukten zich. Er jras als een machtig geruïsch van vleugels. De eerste linie sprong over het veld vooruit, en alle 6tegen gelijktijdig de lucht in, gevolgd dcor hun „havik". -y -vBjj het tweede schot schoot de tweede linie - vóóruit, eveneens gevolgd door zijn „havik", •t^Na vijf minuten waren allo machines nog slechts kleine stippen aan den verren hemel, dio snel verdwenen, m do richting van de Duitscho i loopgraven. -~JÈ8n Qur daarna keerde het eskader terug. jHei -bleek dat de 'vliegtuigen zonder verlies "van dbJ espeditie"waren teruggekeerd. RUSLAND. Van hst Oosieliik Oorloqsterresn. jBEÏtl/IÊNT. Uit heb groots hoofdkwartier wfffdt gemeld': - Legergroep-v. HindenburgOp het front tusschen Dwina en .Wilia ten noordwesten v3n Wilna gaan wij onder gevechten verder r Vooruit. Er werden 5200 gevangenen ge- rn'aakfc, een kanon, 17 munitiewagens, 13 „mitrailleurs, veel bagage buitgemaakt. Ook 'ten oosten van Olita maakt ouzo aanval .vorderingen. In de bocht van den Njemen ten noordwesten van Grodno kwam de ver vólging tot halverwege Lida, verder zuide lijk naderen wij den Za-rassetor. Het station Lida is 's nachts met bommen beworpen. Lcgergrotp-Lcopold v. Beieren. De ver volging in de richting van de Zara duurt voort. De vijandelijke achterhoeden werden verdreven Legzrgroep-v. Hackensen. Ook hier kon da vijand de vervolging niet tegenhouden. Benige honderden gevangenen werden ge maakt. Zuidoostelijk oorlogstooneel. De toestand def Duitsche trroepen is onveranderd. PETERSBURG. Rapport van den Rnssischen generaleu stafIn de streek ten westen van de stad Wyscknevvetsj wierpen onze troepen den vijand uit het "dorp Rydomil en de omgeving. De vijand trok zich overhaast terug én werd vervol gens verdreven uit het dorp Rostoki, waar bij hij zware verliezen leed. Het aantal krijgsgevangenen, tot dusverre vastgesteld, - bearaagt 20 officieren en 2000 man. Ons vuur verijdelde pogingen van den vijand pril ten einde ons offensief tot staan te bren gen, tegenaanvallen te doen bij de dorpen Gonfcof en Dithowec ten zuidwesten van WyschnewetsjHier maakten wij eveneens ongeveer 140 officieren en 7300 man krijgs gevangen, terwijl wij een zwaar kanon ver overden, vier lichte stukken, vier caissons, 26 mitrailleurs en veel ander oorlogstuig. In Galicië vervolgen wij den vijand, die terugtrekt in westelijke richting van het Serethfronfcwij leverden enkele hevige ge vechten bij de dorpen Gliadka, Cebrof, Jusephawka ten westen van Tarnopol, even als bij het dorp Zwiniacq in de omgeving van Zalisziki. De gevechten bij Jusephawka en Zwiniacq worden geleverd op 12 Sept.wij maakten daar ruim 2700 man en 35 officieren krijgs gevangen en veroverden vier mitrailleurs. ïusschen 30 Aug. en 12 Sept. maakten wij ruim 40,000 Puifcsghers en Oostenrijkers krijgsgevangen. Jn de Zwarte Zee vernielden onze torpe- dpbooten voor de kust van heb steenkolen- gebied een groot stoomschip. De Russische tegenstand. ZURICH. In strijd met berichten, die in D'uitscHland de ronde doen, verneemt men hier, dat geen troepen worden terugge bracht van het oostelijke front. Het Rus sische offensief heeft n.L zulk een onver- De berichtgever van do ,,N. Rott. Ct." té Konst-aUtïnopel zendt aan zijn blad oon varhaal van de gevechten die in Augustus op het Schiereiland Gallipoli zijn geleverd, gevochten, waajrvaa hij zegt": „Moa kan het eigenlijk goen vechten meer noemen, het is een ware menschen- fl achting in 't groot. Het ia vreecelijk, on beschrijfelijk ontzettend, zooals het daar nu toegaaterger, meedoogenloozer dan nog op een der andere oorlogatoonec-lcn het ge val is geweest; dat verzekeren eenstemmig de Duitsche officieren, die van de verschil lende fronten in West en Oost. naar dat der 3)ardaneilen zijn overgeplaatst om de op gedane ondervinding nu hier ten bate van do verdediging van den toegang tot de Turksehe hoofdstad aan te wenden." En hij verhaalt dan „Den 7den Augustus is het begonnen, en nog altijd duurt het voertal is dan ook sedert eenige dagen duidelijk te bespeuren dat den geallieerden het noodigo kanonnenvoer begint te ontbreken om op dio wijze voort te gaan. „In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 6/7 Augustus hebben de Engeïechen "de Turken ver schalkt en overrompeld op een wijze, welke weer eens scherp heeft doen uitkomen hoezeer 1 :j de verdediging van de DardajicÜen aile3 af hangt van en draait om do Duitschers en hoe vojjjig do Turken, ondanks den leeuwenmoed ea i^vt:^igdhej4 ya4 do Turkscho troepen, wachfco kracht ontwikkeld, dat de Duitschers hunne troepen zelfs niet op geringe schaal durven verminderen. Duitsche vliegtuigen in actie. BERLIJN. Op 12 dezer deden Duit sche watervliegtuigen een aanval op do Russische maritieme strijdkrachten in do Golf van Riga en op Riga eu Dunamünde. Een der vliegtuigen bemerkte voor do Golf oen vijandelijk moe derschip van vliegtuigen en bewierp dit met goed gevolg met bommen. Er werd waar genomen, dat brand ontstond. Een ander vliegtuig viel een torpedobootjager met bommen aan en had daarbij een treffer. Een derde vliegtuig ontdekte in de Arens- burger bocht een moederschip voor vliegtui gen en raakte dit met twee treffers. Een vierde vliegtuig dat bij Oesel oen gevecht had te leveren met twee Russische vlieg tuigen, slaagde er in boven oen torpedo bootjager te komen en hier een treffer te maken. Een vijfde ifof twee vijandelijke onder gedoken duikbooten voor Windau en be wierp deze met bommen. Het resultaat kon niet worden vastgesteld. Het laatste vliegtuig eindelijk wierp bommen op de werf te Dunamünde, waar torpedo's voor de Russische marine worden gebouwd en had hier zes treffers op de werkplaatsen en hel lingen. Er ontstond brand. Een vliegtuig ontmoette in de Golf van Riga een Russisch zeilschip, dat in den grond werd geboord, nadat de bemanning gered was. De Tsaar als opperbevelhebber. De „Tagliche Rundschau" vertelt van do militaire opleiding van den Ï6aar, die nu zelf het bevel van zijn troepen op zach genomen heeft. Van allo hoersehers in Eu ropa, zegt hot blad. is de Tsaar stellig bet minst militair gezind en het minste soldaat. Reeds de wijze waarop hij soldaat werd, is kenteekenend. Van zijn geboorte af, be hoorde hij tot het garde-regiment der Preobrasjenski. Tot zijn negentienden le vensjaar echter had hij niets met het mili taire leven te doen. Eerst toen werd hij naar Krasnoje Selo gecommandeerd, om daar dienst te doen. Wegens het groote gevaar van nihilistische aanslagen, werd dit streng geheim gehouden. Zoodra de kroonprins bij den troep aangekomen was, werd kolonel Kamenski. van do garde- gendarmerie, aangewezen, om voor' de vei ligheid van den jongen luitenant te zorgen. Overal werden in de huizen wachten opge steld om toe te zien, dat er niets gebeurde. Do bataljons-commandant richtte bovendien nog een geheimen dienst onder zijn mannen in, zoodat ieder soldaat een spion was en zich door do anderen bespionneerd gevoelde. Als de kroonprins naderde, waagde niemand het, zich te bewegen. Hij was met een ongeloof lijke weelde omringd. De regimentscomman dant was grootvorst Sergius, die later in Moscou vermoord is. Deze had op den Tsaar een ontzaggelijken invloed, minder op militair gebied, dan wel op politiek. Grootvorst Sergius was geen strenge mili taire opvoeder voor zijn luitenant. Als dag- n arschen van dertig kilometer gemaakt zou den worden, was er steeds een wagen bij de hand, waarin de kroonprins achteraan reed. Sergius echter meldde dan aan Tsaar Alexander, dat luitenant Nicolaas AJexan- drowitsj een groote militaire oefening mee gemaakt had. Tsaar Nicolaas woonde steeds de manoeu vres van zijn leger bij, maar allen hadden den indruk, dat hij er niet het geringste belang in stelde. Ze duurden daarom slechts kort. Hoe Crodno genomen werd. Dr. Stephan Steiher schrijft dd. 2 Sep tember aan don Berliner Lohal Anzeiger. uit den omtrek van Grodno: Na de verovering van Bjelostock wees do richting van den verderen opmarsch zich van zelf aau. Terwijl het leger Von Gallwitz van Bjolsk uit den vijand in de richting van Bjc-^ lowjeta naar hot noordoosten drukte, mar cheerde het legor-Voa Schola tegen de laat ste Njemen-vesting op, Uit de geweldige troe- penmonigte, dio do Russen hier bijeen ge bracht hadden, bleek duidelijk, dat zij tot het laatste oogenblik poogden den opmarsch der Duitschors tegen te houden. De door do Rus sen zoo vaak herhaalde bewering, dat hun terugtocht van zuiver strategischen aard is, kan niet veel aan het feit veranderen, dat we hier"niet met een strategischen, maar met een tactischon terugtocht te doen hebben. In het feheel schijnen do Russen aan het front van et leger-Von Scholz ongeveer elf divisies samengetrokken te hebben. Dit is een gewel dige massa op het betrekkelijk korte front, of schoon de meeste divisies, na de zware ver liezen, dio zij geleden hebben, niet sterker dan een brigade waren, 's Morgens om negen uur trok de eerste wielrijders-patrouille het markt- Slein van Bjelostock op en 's middags om rie uur hield daar liet eerste volledige regi ment parade. Den zelfden dag echter nog trok ken do troepen verder naar Grodno. Do eersto twee dagen werden de bewegingen van het leger, ten gevolge van do moeilijke omstandig heden voor den trein, vertraagd. Het gelukte onzen troepen echter toch het verdedigde bruggehoofd van Joerovtz voor Basilkow in het moerassig terrein van do Soeprasz te nemen. De strijd was hier zeer kort. De Rus sen schenen gedemoraliseerd, want zij gaven de gowichtigo en goed aangelegde stelling spoedig op, en zoo kregen wij het stadje Wasil- kof gemakkelijk in ons bezit. Het leger zette zijn opmarsch onmiddellijk voort, doch de 28e Augustus verliep, zonder dat wij in aanraking met den vijand kwamen. Den 29en werd de opmarsch krachtig voortgezet en over het ge- heelo front ontwikkelden zich hardnekkig© go- vechten. Da vijand nam een uitstekende posi tie in, die do volgende ligging had: Lipszk met het daarvoor gelegen moerasgebied van de Bobr, de sector van de Szidra-beek met de steile hoogo oevers, de heuvelreeks van Sokol- ka tot Kamiorska Stara. Ondanks do uitste kend tot verdediging geschikte ligging van do stolling, kon de vijand ook daar niet stand houden, ofschoon de tegenstand op vele plaat sen, vooral bij Lipszk ©n bij den bzidra-sector, uiterst hardnekkig was. Nadat do vijand over hoop geworpen was, werd de aanval op de ge heele limo voortgezet in de algefneene rich ting Szaljcwsja. Kusznitza, Nowydwor. Bij Kusznitz ontwikkelden zich nog hardnekkige gevechten, dio blijkbaar ten doel hadden onze strijdmacht zoo lang in haar opmarsch tegen to houden, tot do terug trekkende Russische troepen hun stellingen bij Grodno hadden be zet. Ook hier was de tegenstand spoedig ge broken. We kwamen in den Loszoczna-sector, waar de voorstellingen van do vesting Grodno reeds beginnen. De uitstekende hoogte-stellin gen 233 en 209 waren weliswaar volkomen in ordo, doch onzo troepen vonden se verlaten. Eerst bij de hoogte 196, 211 en 188 kwam het tot strijd, doch op den avond van den 31on Augustus werden deze stellingen stormender hand genomen en daarmee waren de eerste voorstellingen van Grodno in ons bezit. Tege lijk hiermee gelukte het den naburigen troe pen zich bij Biel-Jany vooruit te werken, de daar voorbereide Russische stellingen te be zetten en do beschieting van fort 4 bij Sztreljtschilci te beginnen. Het fort No. 4, dat den eersten September met de geheele ar tillerie onder intensief vuur genomen werd, was ongeveer een half jaar geleden, volgens plannen van Japanscho ingenièurs, aange legd. Hgt was een missie van veertig officie ren, die onmiddellijk de vesting begonnen te herbouwen. Volgens het plan der Japanners werd een gedeelte van de vestingen vernie tigd, een gedeelte gemoderniseerd en daarbij nog nieuwo werken aangelegd. Bijzonder ge wicht werd aan de voorstellingen gehecht. Deze zouden in een grooten kring bij krachtigen tegenstand eiken aanval lang kunnen weer staan. Tegelijk met de militaire missio kwa men dertig zware kanonnen aan, die in de nieuwe forten werden opgesteld. Op deze wijze moeten, volgens Japanscho plannen, ook Os- Bowietsj, Kofno en Olita hervormd zijn. 's Middags om half vijf nu werd het fort door onze infanterie bestormd en om vijf uur was het in ons bezit. Na een strijd van drie uur gelukte het den Duitschen troepen de Russen ook het tusschenwerk 4 A af te nemen. Terwijl er om hot fort gevochten werd, gelukto het een Duitsche groep ten zuiden van fort No. 4 zich in do richting van fort No. 5 vooruit te werken. Na gevechten werden de hoogten 189, 210, 196 en 181 genomen en zoo kwamen onze troepen binnen het gebied van fort No. 5, dat door de Russen ontruimd werd, nadat zij het ammunitiemagazijn in do lucht hadden doen springen. Den 2en September 's morgens was het laat ste tusschenwerk van fort No. 4 genomen. Onzo troepen bereikten den Njemen-oever. Het was reeds 's avonds laat, toen onze troe pen het terrein aan do Njemen in bezit na men. Intusschen werd in fort 6 en 7 hevig go- vochten. Grodno brandde gedeeltelijk. Aan de avondlucht lichtten roode vuurzuilen en be schenen de vele kerktorens van de oude stad. Grodno was oer. hel van vuur en kruitdamp, net scheen alsof de Russen in de laatste uren zich bedacht hadden en nu de vesting nog wil den behouden, nadat zij de gewichtigste doelen reeds verloren hadden. Zij deden nog eens wanhopige pogingen om te redden, wat te redden was. Doch reeds was het onzen troe pen gelukt, onder hevig kartetsvuur over de Njemen to komen en de stad binnen te drin gen. ITALIË, Duitsche troepen naar het Italiaansche front. ZURICH. Voortdurend trekken er tal rijke Duitsche troepenafdeelingen in de rich- aan zich zelvo kunnen wórden overgelaten. „In dien nacht het was donker en regen achtig weder hebben de Engelsc'nen op twee punten in de golf van Saros groote troepen- mtcsa's kunnen landen zonder dat zulks be merkt is .voordat die strijdmacht reeds eenige kilometers het land was ingerukt. „Vooreerst achter in de golf bij het dorpje Karasjaii. Daar werd met vrij veel beweging, om do aandacht te trekken, ongeveer een regi ment kolonialen geland, dat trachtte Oost waarts op te rukken, alsof het in den rug van do stelling van BoclajT, welke het schiereiland in het Noorden afsluit, wilde komen. Deze ex peditie werd spoedig bemerkt en binnen oen paar uur tijda weer naar het strand terugge drongen, alwaar ze zich tegen den morgen weer inscheepte met een verlies van een man of twintig, nadut zo klaarblijkelijk het bericht gekregen li ad, dat do landing van do hoofd macht in do Soevlabaai, welke het eigenlijk oog merk was. volkomen was gelukt. ,,Do Soevla-bnai is gelegen ten noordon van do door do geallieerden sin<l§ Maart bezette stelling van Ari-Boernoe. Zo bevipdt zich op het 'i meest naar 't westen uitstekende deel van heb schiereiland. Zo verlengt zich in een lagune, beter gezegd een zoutwatermoeras, waarachter oen driehoek van lichtglooiend ter rein, waarvan de punt ongeveer tien kilometer landwaarts inligt en do twee staande zijden govormd worden door steile rotswanden van tusschon de 600 en 800 meter hoogte. Een bergstroompje valt bij de punt in do strand vlakte door een kloof, welke zoo nauw is, dat er getm zes man naast elkaar kunnen loopen. Do vlakte, waarin zich halfweg twee gehuchtjes, Groot en Klcin-Anafarta, bevinden, is met allerlei doornig struikgewas zwaar begroeid, cycnalq dó boveuaapgegoyen kloof,, en yvordt door slechts twee smalle voetpaden doorsne den „Dat de verdediging allerminst een landing op dat punt verwachtte, is te begrijpen, in verband met de gesteldheid van het terrein en do omstandigheid, dat, om naar het bin nenland van het daar op zijn breedst zijnde schiereiland te kunnen oprukken, eerst de 700 meter nagenoeg loodrecht opstijgende rotsenborstweriag, op welke het geschut der schepen niet veel uitwerking kan hebben, onder het vuur der verdedigers zou moeten worden beklommen. Er was op ue hoogten als uitkijk dan ook slechts een half regiment met con batterij machinegeweren geposteerd, ter- wjjl onder aan het strand een wachtpost van een vijftig man was uitgezet. „In den nacht van den overval waren toeval lig do Duitscho officieren en onderofficieren, bij dio troepen ingedeeld, voor andere dienstaange legenheden afwezig, en nu schijnen hun Turk scho kameraden wellicht in verband met do laatste week van de Ramazan zoo slecht wacht to hebben gehouden, dat niemand hun ner iets heeft bemerkt Tan het naderen van een vloot van ten minste een dertigtal transportschepen met do noodig torpedobooten en andere oorlogsschepen als konvooi en van het ontschepen van een goede vijfduizend man met artillerie en verder oorlogstuig, voor en aleer dezo strijdmacht bij het dorpje Groot Anafarta do daar staande strandwacht over rompelde en in do pan hakte en daarop ras verrler naar het binnenland oprukte. Toen dit boven op do rot6borstwering bemerkt werd, had de vijand zich achter eenige heuvels in liet struikgewas al flink ingegraven, cn was met do zwakko daar aanwezige strijdkrachten niet meer te verjagen. Evenmin konden dio er iets aan doeg, dat do ontscheping jverd ting van do Italiaanscko grens. Tien regi menten Duitscho infanterie zijn nu in Ybra'rlborg, waar zij spéciaal geoefend wor den voor den" bergoorlog. ROEMENIË. Rusland cn Roemenië. BOEDAPEST. .Volgens con bericht trit Boocharé3t is Diamandy, do go- zant van Roemenië te Potersburg, onver wachts te Boecharést aangekomen. Zijn aan komst wordt in verband gebracht met een nieuw voorstel van Rusland. Do Russische regoering zou n.l. bereid zijn een gedeelte Bessarabisch gebied aan Roemenië af to staan, mits dit land de monarchic onmid dellijk zou aanvallen. VEREEJÉ2SDE STATEN. President Wilson over.den toestand. WASHINGTON. President Wilson heeft meegedeeld dat hij zijn belofte niet kan hoution om de volgende maand bij eon va- derlandsch feest in Virginië hot woord to voeren. Sedert ik deze belofte deed, zeide president Wilson, zijn er dingen gebeurd dio groote wijzigingen brachten in den stand, van zaken. Wij hopen en bidden allen dat do hemel moge opklaren, maar wij kunnen daarop aan dezen kant van den Oceaan goen invloed oefenen en het is onmogelijk te voorspellen hoe 'de zakon zullen loop-en. Mijn ervaring is, dat de quaestiën zoo plot seling opgekomen, dadelijk en met zooveel overleg en voorzichtigheid dienen te worden "behandeld, dat ik mijn gedachten niet zich met andere dingen maglaten bezig houden. Duitsch-Amerlkanen er» de leening der geallieerden. NEW-YORK, Ook een invloedrijk deel van de Duitsch-Amerikaanscho bankiers zal dool nemén aan de leening van een milliard dollars ten behoeve der'geallieerden. Natuurlijk zijn onder dezen niet de meest vurige Duitêchgezinden, maar toch haast wol alle Amenkaanscho ban kiers van Duitsche afkomst. Een van deze zeide: „Onze sympathieën zijn in dezen oor log natuurlijk met de Duitschers, maar wij zijn in de eerste plaats Amerikanen en wenschen den voorspoed der Voreenigde Staten, dio bedreigd wordt als de leening mocht mislukken- Daarom zouden we het betreurd hebben als wij niet tot deelneming waren nibgenoodigd." Een geheimzinnige geschiedenis. Do „Daily Chronicle" bevat do volgendo bij zonderheden omtrent oen geheimzinnige ge schiedenis Maandag kwam uit Grimsby een bericht van een treurspel op zee aan boord van don Nödor- landschen logger „Noordzee" vermeld. den, terwijl een ander met een mes mishandeld was goworden. Do Noorscho stoomboot nam het schip op sleeptouw en gaf later aan een oorlogsschip kennis van het geval. De aan "boord van den logger gebleven Hollanders werden geboeid en het schip bij do Humbcr voor anker gelegd. Do logger was Maandagavond nog niet in de haven gebracht, terwijl ook niemand aan land mocht paan. De plaatselijk© autoriteiten wach ten blijkbaar, aangezien het treurspel in volle zee 19 gebeurd, eeno beslissing van hooger- hand aangaando do to nemen maatregelen. Als do bemanning in Engeland aan land gaat, dan zou er een uitleveringsproees moeten plaats hebben. Kan het schip daaren tegen naar Nederland gesleept, worden, dan zon het onderzoek door do Nederlandsehe autori teiten moeten plaats hebben. Volgens een andero lezing werd do logger op 130 mijlen afstands van Scarborough drijvende gevondc-n. Een klein bootje werd uitgezonden om een onderzoek in to stellen, waarbij bleek, dat do geheele bemanning, do schipper incluis, krankzinnig was. Zij werden aan boord van het stoomschip en met hun schip naar de Hum- ber gebracht. Do marino-autoriteiten hebben de zaak ter hand genomen en ontdekten uit do scheeps papieren, dat er drie man ontbraken. De andero tien werden verhoord, waarbij bleek dat do drio vermisten vermoord en overboord gesmeten ware.i Do politie to Grimsby verklaart, dat de be manning nog steeds in min of meer abnorma- lcn toestand verkeert en onder gewapend toe zicht' aan boord van hun schip werd gehouden. Verder wordt nog gemeld, omtrent de geheimzinnigo geschiedenis, dat volgens de bladen do autoriteiten te Grimsby Maan dag 't onderzoek voortzetten. Do verkla ringen der lieden brachten hen tot de meening, dat do misdaad het gevolg is van godsdienst waanzin. Een man beweerde Christus te zijn; hij was een half uur dood geweest en daarna herleefd met de opdracht het schip van dui vels te bevrijden. Toen had men oen duivel- jachb georganiseord, waarbij alle voorwerpen waarin duivels konden huizen, overboord wa ren geworpen. Toon enkele ongelukkige ma trozen door do duivels bezeten werden, worden dezen aangevalion en gedood en hun lijken overboord geworpen. Do justitie wacht op instructies hoe verder met do krankzinnige moordenaars moét Woe den gehandeld. Aan den dood ontsnapt. Door do tegenwoordigheid van geest van den sciia^ier der IJmuider trawler IJM. 42 „Fla mingo" is de bemanning van genoemd vaar tuig aan den dood ontsnapt. Onze berichtgever to IJmuiden vernam daaromtrent heb vol gende De trawler was op cirfa 220 mijlen van IJmuiden in den nacht van—Vrijdag op Zater dag visschende, toen de schipper, die zelf aan het roer in do commandobrug stond, eèn eigenaardig geruisch in het water hoorde, als of een schip zich snel voortbewoog. Hij zag door de duisternis niets en achtte het daarom wenschelijk het bevel tot stoppen te geven', teneindo eerst eens poolshoogte te nemen. Gelukkig werkte bet vischtuig, dat buiten boord lag, als rem. zoodat het vaartuig in minder dan geen tijd stil lag. Opeens zag men met razende snelheid een Het plaatje hierboven geeft weer, wat men heel vaak ziet gebeuren in Noord- Frankrijk of 't Zuidwostcn van België. Eon afdeeling Schotsche troepen, vermoeid van den strijd en den arbeid in de loopgraven, trekt voor een of twee dagen rust achter de vuurlinie om daar hun kwartieren te betrekken. Men ziet zo voorttrekken, de mannen, in lange rij, kalm en welgemoed, de meesten met hun geweer, maar som migen met houweel en schop gewapend. Zij rookeu hun pijpie of hun sigaret en ondc-rtusschen mogen natuurlijk de „pijpers", de Schotsche doedelzakspelers, er niet bij ontbreken. Zij spelen de oude vaderlandsche wijsjes, die overal in do wereld be kend zijn, waar maar Schotten wonen. Zondag jl. wc-rd op de Noorscho stoomboot „Jonas Reid", die van do Tyne kwam, eou ontredderd zeilschip op ongeveer 130 mijlen van do Engelscho kurt waargenomen. De stoom boot voer er heen en de bemanning zag perso nen aan boord van het vaartuig, dio om hulp riepen. Dichterbij gekomen werd geconstateerd dat de logger bijna een wrak was. Allo zeilen, tuig, luiken, kortom alles wat zioh aan dek behoort to bevinden, was verdwenen en op hefr aohterschip werden op dek plassen bloed gezien. Voor zoover nagegaan kon worden, waren eenige leden der bemanning door drankmisbruik waanzinnig goworden. Zij hadden do overige manschappen aangevallen, waarop een alge meen gevecht ontstond, waarbij drio man ge dood werden. Van een dezer drio was het hoofd door een bijlslag bijna Tan den romp geschei voortgezet, zoodat. toen in den namiddag van den 7den de in allerijl door het hoofdkwartier daarheen gezonden versterkingen ter plaatse aankwamen, zo beneden in do strandvlakte al een legermacht van meer dan 40,000 man ver zameld zagen, welke nog voortdurend versterkt werd uit de onophoudelijk van Lemuos komende transportschepen. „Was er dien nacht maar een enkele Duit- 6che matroos of soldaat daar op wacht aahwe- •zig geweest, geen enkele Brit zou aan land gekomen zijn, en tienduizenden van menschen- lovons waren gespaard gebleven", kwam met diepen wrevel en epijt over de lippen van menig Duitscher hier aan het front. „Het duurdo nu tot den Dden voordat Jict oppercommando oen genoegzame sterke strijd macht, en vooral genoeg zwaar, verdragend ge schut tor plaatse had om togen do indringers aanvallend op te treden. Dezo waren inmiddels tot aan den voet van do rotswanden doorge drongen, en hadden ook den hoogstcn heuvel top, 735 M. hoog, Hods ja Tsjimctn Dag ge naamd, bezet, van waaruit zo oen deel van het achterland onder vnur konden nomen, en zich ook in verbinding konden stellen met do be zetting van de kuslstrook bij Ari-Bocrnoo. Zo moesten mitsdien allereerst van daar worden verdreven. Dit geschieddo den 31 en 12 Augus tus. „De vijandelijke strijdmacht bestond uitslui tend uit Britsche troepen, Australiërs, Ghoor- ka's en Niouw-Zoolanders. Do Franschen heb- bon aan dezo onderneming waarvan zij het nut niet inzagen niet willen meedoen. „Nadat de schepen, wolke het voortrukken en zich verschansen dor gelande troepen had den gedekt, door het welgerichte vuur van de inmiddels op de hoogten verdekt opgestelde zware buffclbattoriieu waren verjaagd, werden, viertal torpedojagers op geen tien meter vóór het schip voorbijvaren, gevolgd door een aan tal torpodobooten. Vervolgens kwamen vier groote kruisers, dio weer gevolgd werden door circa tien torpedobooten. Do nationaliteit der schepen ken door de duisternis niet worden vastgesteld, terwijl geen van hen eenig licht voerde. Had schipper Sloot van den trawler dus niet doen stoppen, dan zou men door het eskader overvaren zijn. De lichten van den trawler brandden beider, zoodat men van de oorlogsschepen af de aanwezigheid van het visschersvaartuig heeft kunnen vaststellen. Een aanvaring. LONDEN. Lloyds meldt uit Gra- vesend, dat de stoomboot ,-Modesta" van Cliristiania in aanvaring kwam mot de „Batavier H" dio voor Rotter dam bestemd. Do „Batavier II" zette blijkbaar onbeschadigd do reis voort. De „Modesta" is licht beschadigd. (Do Batavier II" is Dinsdagmiddag be houden te Rotterdam aangekomen. Red.) Fransche schepen getorpedeerd. De „.Matin" deelt medo, dat Donder dagmiddag met enkele uren tusEcheimüm- te twee Franscho vrachtbooton getorpedeerd zijn in de Middeliandsche Zee, ter hoogte van Oran. Het waren do „Aude" en de „Ville-de-Mostaganein" van do Compagnie Transatlantique. De „Hesperian". BERLIJN. Naar het "Wolffburcaii van bevoegde zijde verneemt, schijnt het op grond van do tet dusver ont vangen mededeelingen in verband met de to officieeier plaatse bekende feiten zoo goed. als buitengesloten, dat ©en Duitsche duikboot iets te maken heeft met het zin ken van de Engelsche passagiersboot „Hes perian". In de eersto plaats was volgens het stationeeringsplan der duikbooten op 4 September geen Duitsche duikboot in het zeegebied, waar de „Hesperian" veronge lukte.'Verder was volgens hier ter beschik king staande schilderingen van het gebeur de van Engelsche zijde de aard der ontplof fing zoo, dat de werking eerder aan een mijn dan aan een torpedoschot doet den ken. Voor dezo opvatting spreekt ook de omstandigheid dat, volgens de ter beschik king staando mededeelingen, het schip dicht bij den voorsteven is getroffen en twee der voorste ruimen volliepen. Noorsch schip aangehouden. CHRI3TIANIA. Volgens een telegra- phisch bericht van den gezagvoerder van het stoomschip „Beisheim" is dit schip door een Duitsche duikboot aangehouden en een. Bngelsoh onderdaan, die zich op het schip bevond, naar den onderzeeër overgebracht. Aan het Noorsche gezantschap te Ber lijn is opgedragen uit naam der Noorsche regeering hij de Duitsche wegens het ge beurde te protesteeren. Schip In den grond geboord. CHRISTIAN! ADe motorschoener ,,Bien", die Zaterdag met een lading mijn- hout naar Engeland was vertrokken, is volgens „Morgenbladet" Maandagmorgen door een Duitschen onderzeeër dicht bij Oxoe in den grond geboord. (Opmerking van het Wolff-bureau; „Mijnhout is contrabande). De „Orduna". NEW-YORK. De correspondent van de „Associated Press"- te Washington bericht: Duitschland geeft de volgendo verklaring van den. aanval op do „Orduna" op 9 Juli Do commandant is de instructie om geen passagiersschepen aan te vallen niet nage komen ten gevolge van het slechte weder, dat hem belette uit te maken van welken aard en wolke nationaliteit de „Orduno"- De "vrijheid der zee. Do bekendo inarinomedowcrker van liet Berl. Tagcblatt, Persius, behamlolb in dat blad do quaestio van de vrijheid ter zee. Hij stelt voor op dat van zelf 6preekt, dat in vredestijd do vrijheid ter zee bestaat, zoodat van-opheffing daarvan alleen sprake kan zijn in oorlogs tijd. Verder constateert hij, dat feitelijk do Diütsch© duikbooten niet in staat zijn geweest doeltreffend te werken. Zij 'beperkten do Britsche heerschappij ter zee niet in die mate, dat men met recht van hot verlies der Brit sche heerschappij ter zee kan spreken. Do duik booten zijn niet voldoende als wapen om do vrijheid ter zeo te verzekeren. Daarvoor zou men goodo duikbootenbasis moeten hebben en eenige henderden duikbooten. Sleohts diegeno beschikt in den oorlog over de vrijheid ter zoe, dio de macht bezit om zijn heerschappij' in vol len omvang uit to oefenen. Zoolang het zeo- buitrecht niet algemeen is opgeheven is er geen quaestio van. vrijheid ter zee. De schrijver meent dat men in Engeland op het oogenblik eenigszins berouwt zich zoo te hébhen verzet tegon de opheffing van hot zeebuitrecht) maar meent, dat het zeer do vraag is of in do toe komst allo mogendheden zullen zijn te vinden Toor de opheffing daarvan. Hij betwijfelt zeer of do Vereenigde Staten zich er medo zouden vereonigen. Maar zelfs al stemden allo volko ren voor afschaffing van 'het Buitrecht tor zee, zou dan nog ieder koopvaardijschip in een too- komstigen oorlog veilig op alle zeeën kunnen varen, vraagt hij zich af. Hij meent, dat wio hierop bevestigend antwoord, in de toekomst zou moeten pleiten voor onbeperkte arbitrage. „Do vrijheid ter zee, zegt hij. verlangt ver der do ongehinderde gebruikmaking ran allo zeeëngten, alle toekomstige waterwegen, en hij vraagt zich dan af„Zal nooit moer ijl do toekomst do afsluiting van een waterweg voor do een of andere oorlogvoerende partij van nut zijn Zal nooit meer do belemmering van toevoer, in het hijzonder van koopvaardij schepen, do eenig mogelijke uitweg blijken- to zijn „In den oorlog rcgAert do macht", verklaart hij ten slotte. ..Verdagen werden tot nu too zoolang gehandhaafd als zij dienstbaar waren aan het eigen belang en dit niet in den weg stonden. Mag men tliar.8 oen verandering ver wachten in al dezo oprattingen en gebruiken. de stellingen van den vijand beneden in do vlakte onder vuur genomen, zoodat de solda ten het in hun dekkingen weldra niet meer kon den uithouden. Toen gingen do Turkselio troe pen tot een stormaanval over, welke verschrik kelijk is geweest. Van drie uur 's middags af, den gauschcn nacht door en nog den heelen vol- gonden voormiddag werd er man tegen man gevochten- Kwartier werd niet gegeven, zoo verwoed was het handgemeen. Ineengestrengel de lijken zijn er hij hoopen gevonden. „Na eeno worsteling, dio ruim een etmaal had geduurd, was do vijand van den heuvel ver dwenen en teruggeworpen tot achter de ge huchtjes van Anafarta. d. w. z. op een kust strook van niet meer dan 2J KM. breedte, al waar hij zich achter de daarop geworpen strand- battorijen kon verschuilen. Zijn vorliozen wa ren zeer zwaar,_ meer dan do helft van het ef fectiefdus teil minste 30,000 man. Ook de Turken hebben zware verliezen geleden. Tn de drio daarop volgende dagen zijn meer dan 17,000 gowonden, do moesten licht gekwetst, to Kon- stantinopel aangebracht, zoodat men daar in 't eerst niet wist, n aar zo allen onder to bren gen, en daartoe allo scholen en eonigo hotels moesten worden ontruimd. Sir Ian Hamilton, do Britsche opperbevel hebber, gaf het ochter nog niet op Den loden worden in do haai ongeveer 15,000 man ver-, sciio troepen geland, die den lGden oen nieu wen storm waagden op de Turkscho stellingen, en, na een gevecht van zes uren. even ver woed, woest en onmenschelijk als do voor gaande, werden teruggeslagen, na ook bij deze gelegenheid ten minste de helft der man schappen te hebben verloren. De verliezen aan Turkscho zijd© waren ditmaal belangrijk min der, daar do verdedigers nu goed cn behoor- lijk ;sijn. yerachftpsij eu hun, batterijen zoo,] zijn opgesteld en verdeeld, dat ze het hoelo terrein tusschon do gehuchtjes van Ana farta en de rotswanden volkomen bestrijken en daarop alles a's het waro kunnen wegmaaien. Toch kwamen ook nu nog eenige worstelingen van man tegen man voor. „Den 20sten zijn daarop nogmaals nieuwo troepen geland, wederom twee a drie divisies, welke den 22sten tot den aanval overgingen, en in de eerste dagen hardnekkiger stand hiel den dan de vorige malen. Ze werden echter zoodanig toegetakeld, dat zooals krijgsge vangen verwonde officieren en minderen ver halen den 26sten de nog overgebleven Ghoer- ka's met geen mogelijkheid meer in 't vuur te krijgen waren, on onder do Niouw-Zeolan- ders muiterij uitbrak, zoodat van verdere aan vallen moest worden afgezien. Do verliezen waren gedurende die dagen ook weer schrikke lijk groot geweest. Er waren van den 20sten tot den 28sten over de S00 officieren gevallen! Do Turken hadden toen slechts 2-5 officieren en 1400 man gesneuveld. Sindsdien heerscht er nu in 'den driehoek van Anafarta betrekkelijke rust. „Wat do Britsche oppercommandant mot dit krijgsbedrijf eigenlijk heeft voorgehad, is niet duidelijk, daar het. zooals gezegd, vrijwol on mogelijk is van do Soovla-baai uit in hot schier eiland door te dringen. Do godachto dringt zich op, dat hij op order van Londen heeft gehan deld, waar men een schitterend wapenfeit noo dig achtte, na de Russische teleurstel lingo n. In dat geval is men ook nu weer bedrogen uit gekomen en heeft do poging wel zeer zwaro offers gekost. Van den 6den Augustus tot heden hebben de Britten volgons do schat ting van hun eigen officieren ten minste 40,000 man ver 1 orgn,„waarvan .méér dan', de jhoift aan dooden.Vj'

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2