33H5 Söt;'l3AT3aivroOTTJEi^3SPac' -ë'öxx Vrijciag; lO fcgo^vexxjnoox- 19ir> 3 larinezaken. irrespoiidentïe. üit Leger en Viest f"> LJ ter do opdracht verstrekken, om in die geval len nader een vergoeding toe to kennen tot lieb door den Minister to bepalen bedrag. Even eens kan <lo Jiiervoren bedoeldo Minister den burgemeester do opdracht geveD, om een toe gekende vergoeding nader to verhoogen of te verlagen tot een door den Minister te noemen bedrag. Bij het verleenen van een opdracht tot het toekennen of tot het verhoogen van vergoeding wordt er rekening mede gehouden, d.it het vergoedingsbedrag niet mag te boven gaan liet bedrag aan inkoihsten, hetwelk woj'dt gederfd wegens de afwezigheid van den betrokken dienstplichtige, verminderd mót hetgeen deze aan eigen levensonderhoud kostte aan liet gezin of de personen waaraan of aan wie do vergoeding ten goede komt. liet terugbrengen van vergoeding tot een lager be drag dan het door den burgemeester toegc- lcendo geschiedt niet ten aanzien van termij nen van verblijf in werkelijken dienst van den betrokken dienstplichtige, over welke do bur gemeester bij de ontvangst der in den tweeden volzin bedoeldo opdracht de hoogero vergoe ding "reeds heeft uitgekeerd, tenzij het terug brengen tot een lager vergoedingsbedrag ver band houdt mot liet bepaalde m het eerste lid. Het bestaande tweede lid van genoemde ar tikelen wordt derde lid. Bevordering van leden van het vrijwillig onder- oificlsrskader en verlaging dei* toelage voor ongehuwde officieren. Op de na to melden den 16en Aug. 1915 door 'don heer Juten ingezonden vragen heeft de Minister van Oorlog het hieronder volgende antwoord ingezonden Vragen van den hoer Juten, betreffende be vordering van leden van het vrijwillig onder officierskorps en omtrent de verlaging der toe lage voor ongehuwde officieren. (Ingezonden jlö Aug. 191*5.) lo. Waarom worden die leden van liet vnjwn- i lig onderofficierskader, die diensten verrichten, welke zouden moeten verricht worden door on- dbl-officieren van hoogeren rang, met tot dien rang bevorderd Ls dit alleen, omdat het Bevorderingsvoor schrift 1913 daartoe den Minister niet de be- 'rsfdS faf acht do Miiister hot dan niet wensrhelijk, dat do desbetreffende bepalingen i van het Bevorderingsvoorschrift worden her- f zien, zoodat aan deze leden van bedoeld kader ten minste die hoogere rangen titulair kunnen worden verleend, met tijdelijk de overeenkom stige tra ktenientsverhöoging i 3o. Bestaan e.r onoverkomelijke bezwaren om 'deze leden van bedoeld kader te bevorderen tot - den rang, van welken zij de werkzaamheden ver- i richten I- -4b. Welke overwegingen hebben den Minister Ter toe geleid nogmaals de toelage voor do on- gehuwde officieren te verlagen, zoodat die op 'dit oogenblik voor subalterne officieren vijftig Meenten per dag bedraagt? 5o. Acht do Minister een dergelijke toe.ago 'wel overeenkomstig de waardigheid van den officiersstand? Antwoord van den heer Bosboom, Minister yan Oorlog. (Ingezonden 4 Sept. 1915.) lo. De leden van bet vrijwillig onderofficiers- j kader, die onder de huidige omstandigheden diensten verrichten, welke zouden moeten 'verricht worden door onderofficieren van hoo- geren rang, worden slechts tot dien rang bevor derd, naar gelang er, gareTcewl naar het door 'de vrpdesorganuatién voorgeschreven aantal, vacatures ontstaan, en zij alsdan volgens de be palingen van het Bovorderingsvoorschrift' voor bevordering aan de beurt zijn. Niet het Bevorderingsvoorschrift, doch de om de hierna onder 3o. vermelde reden geboden noodzakelijkheid,, te zorgen, dat bij de demo bilisatie gceii overcompleet in den hoogeren rang aanwezig zal zijn, verzet zich er tegen, de in den aanhef bedoelde kaderleden tot den hoogeren rang te bevorderen. 2o. Het wordt niet wenschelijk geacht aan vorenbedoelde kaderleden die hoogere rangen titulair te verleenen, omdat: a. het verleenen van titulaire rangen ten gevolge heeft, dat de ancienniteitsverhoudin- wen worden gewijzigd, hetgeen wederom onover komelijke bezwaren oplevert en tot groots on billijkheden aanleiding zou geven bij het bepa len van de volgorde op die ranglijsten, bij welke de volgorde juist uitsluitend op de anciënniteit berust; h. do practijk van vroegere jaren heeft ge loerd, dat het verleenen van titulaire rangen een sterken w'ensch naar het spoedig daarop verkrijgen van den effectieven rang opwekt, aan welken wenscli piet kan worden voldaan, hetgeen opnieuw aanleiding tot ontevredenheid 'tlceldc kaderleden, tegenover hen die diensten als waarvan hier sprake is, niet verrichten, in ihet oog zijn gehouden, moge blijken uit den bij Koninklijk besluit van 9 December 1914 no. 7 genomen maatregel, krachtens welken voor ai.? diensten, mits ze gedurende ten minste één maand zijn verricht, een ver Hooging van jaar wedde wordt- verleend naar reden van 50 van hetgeen do jaarwedde in den bekleeden J'ang minder bedraagt dan die verbonden aan de functie, waarvan do Glanst wordt waargeno- 3o. Er bestaan onoverkomelijke bezwaren om deze leden van bedoeld kader te bevorderen tot don rang, van welken zij de werkzaamheden verrichten, omdat aan een dergelijke bevorde ring nog jarenlang na de demobilisatie belang rijke financieels gevolgen verbonden zouden •blijven. 4o. Sedert 16 December 1914 ontvangen ge huwde en ongehuwde officieren, die tijdens de •mobilisatie lnm stand- of woonplaats niet ver laten hebben, geen mobilisatietoelage meer. Daarentegen kregen bijv. ongehuwde subal terne officieren, die tijdens de mobilisatie tij delijk buiten hun oorspronkelijke woonplaats moesten verblijven, een toelage van f 1.50 per dag, benevens inkwartiering voor rekening van het Rijk. Door den langen duur vau de mobilisatie ko- meu echter de levensomstandigheden van de vast en do tijdelijk in eenzelfde garnizoen of fort geplaatste officieren elkaar zóózeer nabij, dat liet langer handhaven van een zóó groot geldelijk verschil een misstand zou vormen. Uit dien hoofde ie do dagelijksche toelage .van ongehuwde subalterne officieren buiten do woonplaats tot f 0.50 teruggebracht met be houd van inkwartiering voor rekening van het Rijk. 5o. Een toelage van 0.50 per dag, en in kwartiering voor 's Rijks rekening, zijnde on geveer f 540 per jaar, acht de oiidcrgeteekende •_jn geen enkel opzicht beneden de waardigheid 1 yan den officiersstand. Wiokende hem niet, den grooten duikelaar i fH.'.do .lucht, den Franschen vliegor Pégoud? fc rfij was de eerste en bleef de beste der vliegers, fdiè buitelingen maakten en rnet liet hoofd naar febeneden vlogen. Nu is ook hij gevallen, voor- |gped, op._hetveld "van eer. "We. geven hier zijn Toegelaten. Do lieer J. H. B o n j e r, student in do geneeskunde aan de Unfrersiteit to Amster dam, is toegelaten tot do verbintenis als ad spi rant-reserve-officier van gezondheid bij de landmacht hier te lande. Benoeming vaandrig, De reserve-sergeant L. Spier van het 15 regiment infanterie is benoemd tot vaan drig bij het 16e regiment infanteriehij blijft tot de demobilisatie dienst verrichten bij het 7e regiment infanterie. Etat-major Hr. Ms. Kortenaer. Opgave van commandant, officieren, machi nisten enz., die op 7 September 1915 met Hi". Ms. pantserschip „Kortenaer" naar West- Indië .vertrekken. Kapitein ter zee L- P. W. van der Wal, commandant. Luitenants ter zee le kl. J. C. F. Hooykaas, le officier, 'en J. Bosma; luitenants tor 'zoo 2e klasse jhr. O. van den Brandeler, jhr. M. -P. Coertzen do Koek, H. van Rooy, P. J. Feteris en J. Huygens; luitenants ter zee 3o klasse A. Scheffelaar, W. Harmsén en P. Kronenbergoff. van gezondheid le kl. H. R. Vorst, id. 2e kl. L. Hendriks; off. van ad ministratie 2e klasse P. H. Sluyter, id. 3o kl. J. .Everts J officier-machinist lo klasse J. T. Campagne, hoofd der machinekamer; id. 3e klasse F. Damave; machinisten A. D. Jong- kees, W. Moree, T. Huisman, Pi C. A. Schiller, J. N. Gons. Chef der equipage is opperschipper J. W- Davidse. Bij 't departement van marine was Dinsdag ochtend bericht ingekomen, dat Hr. Ms. pant serschip „Kortenaer", dat <les morgens 7 u. uit Nieuwedicp was vertrokken, ter aanvaar ding van do reis naar West-Indië, tegen half- twaalf zou passeeren. De Minister van Marine, vergezeld van den clief' van den Marinestaf, schout-bij-nacht Smit, en 's Ministers adjudant luit. ter zee le kl. mr. Jager, begaf zich op het Wandel- hoofd, om het schip te zien voorbijgaan. Adressen gevraagd. Tweede plaatsing. Administrateur 4e comp. 2e .bat. 19e. reg. inf. vraagt opgave van h.et adres van; Milicien sergt. Broelema Milicien sergt. Beute, Uitbetaling vergoeding levensmiddelen Tweede plaatsing, 4-11-19 Reg. Inf. Militairen, die nog menagegeld te vorde ren hebben van den .adm. 4e comp. 2e bat. 19e reg, inf., worden verzocht zich'schrifte lijk tot den adm. te wenden. 2-18 L. W. I. Adres gevraagd van korporaal H. Luy- t i n g h, in onderhoud -geweest bij de 2e oomp. lSe "bat. Landweer Infanterie, door H. Schaap, d.d.s.m, 2 Comp. 18 L. W. I. H. J. te A. en E. V. te A. Uw verzen zijn niet geschikt voor ons blad. Red. W. A. J. T. te A. Er is in uw eerste proeve wol wat goeds, maar zij is nog niet gesohikt voor do Soldatencourant. En wij zouden u vooral kortheid aanraden, 't Zit hem, vooral bij gedichten, niet in de quantiteit maar in do qualiteit. R o d. Verloren. Een. bankbiljet van 10, vermoedelijk in de tram van Rotterdam naar Numansdorp-haven op 5 Sept. j.l. Het nummer is 95237 of 95239. De eerlijke vinder wordt beleefd verzocht te gen belooning terug te bezorgen aan J. Pb. Koene, korporaal Sabina fort, Willemstad. Koffer vermist. Zondagavond, 5 Sept., heeft de milicien Job. do Wit, in het café „Spoorzicht", naast het café „Zómerlust" aan de Stationsweg bij het station te Leiden zijn bruin lederen koffertje inhoudende 2 zakdoeken, gemerkt J. de W., 2 pakjes brood, 12 sigaren en een doos lucifers door de baast, of abuis, door anderen in een paar oogenblikken op- onverklaarbare wijze vermist. De eigenaar verzoekt beleefd aan degene die dit abuis heeft gemaakt, dit kof fertje terug te bezorgen aan de 4e comp. 2e sectie te Rïjnsberg. Bajonet verruild. Wie kan inlichtingen geven over mijn bajo net w.p.n. 8107. Hij moet in 't bezit zijn van een reesrve-sergeant, die als res.-lcorp. bij mijn opleiding geweest is, en die nu ergens in 't veldleger zich bevindt. Ik heb in ruil daarvoor een bajonet, die dan waarschijnlijk de zijne is. J. W. A. KLEYKAMP, res.-korporaal, Hospitaal, Soheveningsohe weg 3, Den Haag. Militaire Sportfeestara in hef Stadion. De Commandant der Stelling van Amster dam, generaal-majoor Op horst, heeft do volgende kennisgeving doen verspreiden; Ter kennis van de militairen in de Stel ling van Amsterdam wordt gebracht, dat blijkens mededeeling van de Centrale Sport- eommissie van Amsterdam, op 11 en 12 September a.s. in het Stadion alhier, Sport- feesten Voor Land- en Zeemacht zullen plaats hebben, waartoe aan alle militairen vrije toegang wordt verleend. In het bijzonder wordt ter kennis van H.H. officieren in de Stelling gebracht, dat voornoemde commissie het ter zeerste op prijs zal stellen, indien zij die feesten met hun tegenwoordigheid zouden willen ver eeren. Het programma, van bedoelde feestviering is als volgt Zaterdag 11 September, Atletiekwedstrijden voor officieren van Land- en Zeemacht. Aanvang 11 uur v.m. "Wedstrijden om het Militair Lawn-tennis- kampioenschap van Nederland. Aanvang 11 uur v.m. Zondag 13 September. Atletiekwedstrijden voor militairen van Land- en Zeemacht beneden den rang van officier. Aanvang 10 uur v.m. Wedstrijden om het Militair Lawn-tennis- kampioenschap van Nederland. A au van f 10 uur v.m. Gymnastiekbetooging door den Amsterdam- sclien Turnbond. Aanvang 12.30 uur n.m. Voetbalwedstrijd H. V. V.H. F. C. Aanvang 3 uur n.m. Aapkpinst van de deelnemen; aan de afstanasmarschen van Land- en Zeemacht naar Amsterdam. Aanvang 3 uur n.m. De Generaal-Majoor, .Commandant der Stelling van Amsterdam. 'A\ R. OPHOEST. Men schrijft ons nog: Voor do athletic):wedstrijden op Zaterdag a.s. in het Stadion, alleen open voor II.H. offi cieren, zijn 103 deelnemers ingeschreven. Aan den opmarsch der verschillende divisie- en stelling-dotaohomenten op Zondag, dm phn. 3 uur 's middags, neemt ook een batterij veld- arlillerio deel, onder leiding Van den ic-luit. Versteegh, die met 86 man, 10 voertuigen en 90 paarden komt. De bedoeling is in het Sta dion eenige manoeuvres uit te voeren en daar bij eonigo schoten te lossen. Deze troep ver trekt Zaterdag uit Ede, verblijft 's nachts to Na arden, en zal Zondag van daar vertrokken. Zondag zal o.m. de Jagermuziok dit groot- 6che, militaire feest opluisteren. Onze militaire bard. De heer Jan Feith schrijft ons: In militaire omgeving, in de cantine van Nieuwersluis, een groote loods vol in fanteriet-er., artilleristen en matrozen, offi cieren in groote tenue op de eerste rijen, daarbij liefst eqnig© gouden kragon, één zelfs met de vier sterren 'n generaal daar heb ik onlangs den'korporaal-kanon nier Clinge-Doorenbos eon van zijn solda ten- vooidrachts-avonden hooren geven. Het was feest-avond, want het garnizoen vierde het Eén-jarig feest der Mobilisa tie", ...bitter sarcasme, oni daarvan oen fèèstavond te maken Maar onze soldaten zijn wel overtuigd, dat het nu eenmaal niet anders kan; en. dus maken ze er van wat ze kunnen. En als er een feestelijk aansckijntje kan geschon ken worden aan een van hun vele vervelen de avonden, die zich nu reed3 meer dan een jaar. avond aan avond, in geest-doodende eentonigheid opvolgen, dan grijpen de wak kersten zoo'n gelegenheid met beide handen aan. Het eigen fanfare-korps .toetert den populairsten compagnie-marsch, de zaal is met groen en slingers versierd, en als het scherm omhoog gaat boven 't handig saam- geknivtselde tooneeltje, dan gaat er al' dade lijk een gejoel van blijdschap naar dén jon gen korporaal, die, na even gebogen te heb ben voor de officieren, z'n kameraden-solda ten dadelijk op den meest ongedwongen toon gemoedelijk toespreekt. Korporaal Clinge-Doorenbos heeft zich in dit afgeloopen Mobilisatie-jaar gemaakt tot den Militairen Zanger bij uitnemendheid! Hij is zelf' militair; in de kadé uniform van artillerist, korporaals-strepen op den mouw, treedt hij voor het voetlicht (als dat ei' is). Z'n soldatenpubliek tutoyeert hij bij voorkeur spreekt bij de soldaten toe met een;',,Wel, jongens!", of met een nog hartelijker„Kameraden Hij is een van de hunnen, als kameraad komt hij hen een gonoegelijken avond bezor gen. Hij vertelt, hij improviseert-, hij rijmt, hij componeert, hij draagt zelf z'n voor drachten voor, hij zingt. Hij is onuitputte lijk. Hij is dramatisch en humoristisch; dan weer sentimenteel en sarcastisch, nu eens krijgshaftig straks weer vaderlands-lievend. Maar altijd blijft hij soldaat, één uit de troep, die het soldaten-leven zelf mee maakt, hun dienst kent, hun eigenaardigheden be grijpt, hun nukken, hun spotten, hun onte vredenheid, hun vroolijkheid, een die vooral ook hun bijna kinderlijke naïeviteit mee voelt en met zijn eigen ooupletten daarvan getuigenis aflegt, zoodat het zijn soldaten- hoorders is, of ze zich zelf hooren, terwijl daar die korporaal-kanonnier, met zijn altijd frisschen en beschaafden humor, met zijn eenvoudig en hartelijk gevoel hun soldaten leven van gemobiliseerden bezingt. Nooit hing een zaal dichter aan eens kunstenaars lippen, dan ik het dien feest avond in de Nieuwersluische- cantine bij woonde, toen korporaal Clinge Doorenbos voor de soldaten z'n populairste liederen zong, als „De vaderl'andsche vlag", „De Herhalings-lichting", den Bakvisch-brief over de inkwartiering"ik noem er slechts eenige. Het ging alles op den man afgeen couplet was -er, of de soldaten begrepen er de strekking van, pathetisch of spottend, ondeugend of geestdriftig, aandoenlijk of jubelend, breed van krachtige gedachte, of wipn van intieme gevoeligheid. Telkens lichtte de voordrager zijn liede ren met een geïmproviseerde inleiding toe dan zong hij z'n coupletten, terwijl zijn vrouw, mevrouw Clinge Doorenbosde Blécourt, aan de piano, even gedistingeerd als muzikaal, de begeleiding verzorgde. Zoo hield bij ons den geheelen avond bezig; en toen, eerst van de officieren, maar daarna van de kameraden zei vende bloemstukkeu werden aangedragen toespraken daarbij, on hoedaar daverde de c-antine-loods den soldaat-zanger .©v diens vrouw ter eere Op deze wijze heeft het echtpaar Clinge- Doorenbos gedurende den Mobilisatie-tijd reeds 200 voordrachten gegeven, over liecl ons land, soms voor Steun- én Werkéloozen- Comité's, meest echter voor de kameraden- soldaten. Eu nu verneem ik zoo juist, dat Clinge- Doorenbos van zijn laatste standplaats wordt -overgeplaatst naar Den Haag, om daar te worden ingedeeld bij het bureau van Generaal-Majoor Klijnhens, die als chef optreedt van het „Bureau tot Ont wikkeling en .Ontspanning der Gemobili seerden". Dit zal een nieuwe functie in ons leger zijn, dooi" onzen kanonnier bekleed: „Kor poraal voor Ontspanning der Gemobiliseer den". Hij zal een zwaren dienst krijgen, dezen winter, als de avonden reeds vroeg; beginnen, en de kameraden op do eenzame forten in de Stelling, of op de verste voor posten van het "Veld-leger de yerveling van het schijnbaar declloozo wachten bijna on dragelijk gaan vinden. Dan komt daar de Korporaal-Zanger, en zijn komst zal overal als een weldaad worden, aangemerkt1 F. Aan do grenzen. Korporaal P. van der Wiel schrijft ons; Den 19cn Mei toog da 2a compagnie van ons 'Landweer-bataljon, voor do tweede maal, van Eindhoven naar de grenzen. Hadden wij in genoemde plaats steeds liet. geluk genoten een militair tehuis to bezitten, in onzo nieuwe kan tontiemen te/i, Bergeijk on Luiksgestel, moestenwij dit missen. En dat gemis deed zich zeer gevoelen. Direct werden dan ook door oen paar vrienden pogingen in hot werk gesteld om een Christelijk militair tehuis op te richten, en dat. gelukte hun uitstekend. Zij verzochten den heer Aarts, hoofd der scliool to Bergeijk, gebruik te mogen maken van een leegstaand schoollokaal. Gaarne wil ligde genoemde lieer hun verzoek in. Het lokaal werd met bescheiden hulpmid delen werkelijk aardig ingericht cn dankbaar j in gebruik genomen. Daar vereeoigde zich eiken avond een aantal soldaten, dio wel eens wat anders wilden hooren. Daar zongen wij onze nationale of christelijke liederen. Daar ook werd 's avonds gebeden voor ons zelf, onze huisgenooten, Koningin en Vaderland. Dopr do voorspraak van don heer Aarts slaagden wij er ook in oen lokaal te vindon in Luiks- Sêstel, Daar was hot do heer Van Veldhoven, ie ons vergunde een zijner kamers als mili tair tehuis in te richten. Niet zelden gebeurde het, dat, als wij onze liederen zongen, do burgers zich voor hot huis verzamelden en aandachtig toeluisterden. Don 2dcn September zou voor 9ns weer een uur van afscheid slaan, het hantonnement Bergeijk zou dan weer verwisseld worden mot Eindhoven. Daarom werd door ons bestuur een afscheidsbijeenkomst georganiseerd. Ons lokaal word versierd en bloemen prijkten op do taf cis. Landweerman Bark gprak eon ope ningswoord, 3iij vertelde in hot kort do ge schiedenis van*onS tehuis en dankte God voor al liet goede en eclioono ons geschonken, tevens bedankte liij de hoeren Aarts en Van Veldhoven en allen dio gastvrijheid en be hulpzaamheid ons geboden hadden. Een der bewoners Van Bergeijk 3ia<l ons zijn orgel in bruikleen afgestaan, om onzo gezangen to 'begeleiden. Dab verhoogde zeer de feestelijke stemmingflink klonk hot Wilhelmus of ons Christelijk lied. Door eon paar vriondon wer den voordrachten ten besto gegeven; ieder droeg een steentje bij. Kapitein Hajenius en luit. Withaar, door ons bestuur uitgenoodigd, waren verhinderd, doch lieten ons door onzen president lmnne groeten overbrengen. Treffend was liet, toen de lieer Aarts Sr., eon grijsaard van 84 jaar, in ons midden verscheen om een kort woord van afscheid met ons te spreken en het gedrag van do mannen openlijk te prijzen. gauw was het weer 10 uur. Nog even het Tied „Ga niet alleen door het leven", gezonden on toen naar huis om te rusten, want do volgende dag I beloofde weer een flinke marsch. Zoo hebben wij met geringo kosten ons ver blijf in deze grensdorpen heel wat aangena mer gemaakt. Kameraden, dio eveneen a op plaatsen moeten vertoeven, waar geen tehuis is, mogen hierin aanleiding vinden er een op te richten. Met wat goeden wil slaagt men al gauw. Zij zullen zoo hun leven aangenamer maken en zich ook nuttig maken voor hun kameraden, die zich misschien niet als lid zullen aansluiten, maar toch wel eens een uurtje op 'bezoek komen, en dit uur bestedon zij dan tenminste nuttig. Van Sportfeesten en een waardig slot. „Film" sohrijft ons uit Harderwijk: H. M. de Koningin had den wensch te ken nen gegeven, dat haar verjaardag zonder de gebruikelijke feestelijkheden zou verloopen. Trots dit verlangen is wijd in den lande Hare jaardag gevierd, te schooner gevierd doorliet •meer impulsieve karakter. Ook bij Reserve- Bataljon B, kamp Harderwijk, werd de dag in eenigo concerten en eene bioscoop-voorstelling herdacht, en stond de geheele week in 't tee- ken van festiviteit. Er waren namelijk op initiatief van onzen bataljonscommandant, majoor Van Baak, sport en volksspelen en een schietwedstrijd georgani seerd. Het verloop dier wedstrijden is bepaald animeerend geweest en er is bijv. braaf ge lachen als een onhandig ruiter op eon zand- lorry, naast het gat van den met water gevul- den ton stak en zioh aldus van een ferme dou che verzekerde, en verder hartelijk werd ont vangen door het mulle zand. Ook die deksels gladde mastboom, waarboven zoo uitdagend de pakejs bungelden, is innig omstrengeld, dat monster van slankheid, glad heid en groene zeep. Met zessen hoog hebben de jongens echter de kroon weten te plunde ren. Op den even wichtsboom werd met élan ge marcheerd, en met 100 M. hardloop- en esta fette-loop werden goede tijden gemaakt, flink ver en hcog met de polsstok gesprongen, ter wijl de schietwdestrijd goedo resultaten hebben opgeleverd. Bij de schietwedstrijden zorgde Pluvius voor het vochtig gedeelte. Zaterdag 4 September nu werd ter gelegen heid van het éénjarig bestaan van het Batal jon, onzen sympathieken commandant namens onderofficieren, korpls. en soldaten een herin- nerings-album aangeboden, waarin waren opge nomen mooie foto's van de 4 compagnieën, offi cieren en onderofficieren, harmonie- en svm- phonie-muziek, zangverceniging, voetbalclub enz. enz. In een eenvoudig onopgesmukte rede, waarvan maj. v. Baak het monopolie schijnt te bezitten, dankte hij het bataljon voor bet tref- fcnd\en passend geschenk daarbij verzekerende dat later de vele bekende gezichten niet dan prettige herinneringen hij hem zouden doen helleven. Des avonds om uur waren officieren, onderofficieren en soldaten in de cantine ver- eenigd, want de symphenie had met welwilleh- de medewerking van mej. R. Kloosterhuis, sopraan, Groningen en sergt. Schieckendantz, tenor, de zangvereeniging en het dubbel-kwar- tet, een concert aangeboden. De cantine was alleraardigst versierd en do dames en heeren genoodigden schonken aan 't militair aspect een prettige afleiding. Met vele mooie nummers hebben muzikan ten en zangers hun hoorders verrast en de mooie, volle stem van mej. R. Kloosterhuis, heeft gejubeld tot in de hoogste nokken der cantine. Ook sergt. Schieckendantz had in een tweetal mooie nummers gelegenheid z'n mooi stern-geluid' te ontplooien. Kort na den aanvang van het programma trad tot ieders verrassing de comman dant van het Interneerings-Depót, generaal Delanoy, de feestzaal binnen, met een hartelijk woord door majoor Van Baak verwelkomd. Tijdens de pauze wei'dsn do prijzen door den B. Ct., met een toepasselijk woord uitgereikt aan de winnaars van sport- en volksspelen. Overigens werd de kunstavond die met zorg op hoog peil werd gehouden aangenaam doorgebracht en eene inzameling gehouden voor de in Harderwijk woonachtige Belgische gezinnen, wier toestand in deze dure tijden door maj. Van Baak treffend word geschetst, zóó treffend, dat niemand een offer weigeren kon. Ik eindig deze regelen met de hoop. uit te spreken dat onze commandant nog lang het commando over ons mag voeren, we willen en kunnen hem de slagader van elk vereeni- crings-lertm, niet missen. 0 FILM. Eén uit velen. Mil. P. "Wurfcz schrijft ons; Het is Woensdagavond, regen klettert op de straten van Rotterdam. In een der armoe dige wijken van de groote stad in do R...straat loopt een armoedig geklcede vrouw, op haar linkerarm een klein schreeuwend kind dra gend, aan haar rokken nog twee kleine kin deren meezeulend. Zoo loopt zij daar nu reeds een half uur heen en weer langs een kroeg. Telkens wanneer zij daaT langs "komt, 'tracht zij met haar blikken door een reet van hot gordijn heen te dringe.no, om dan telkens schuw terug te trekken, bang zijnde om ge zien te worden door hem, dien zij zoekt. Dof galmen de tien slagen van den grooten toren en nog is hij er niet. Maar heusoh, ze kan het niet langer aanzien. Zij heeft nu al zoo lang gewacht op hem. Ze kan en wil niet langer wachten. Het doet haar pijn hem zoo telkens to zien' mot een vreeselijk verhit ge zicht en dronkemanstaal uitstootend, heftig lachend om flauwe aardigheden, die zijn kame raads vertellen, Hoe heel anders staat hij daar nu! Neen hij is hier de man niet, die altoos thuis raast, moppert, tiert. Ja zelfs den hoedel, dien zij nog Zoo goed en zoo kwaad als het gaat bijeenhoudt, aan stukken durft te slaan. Wat zal zij doen? Neg langer wachten, nog langer .in den regen staan, tot haar man het blieft-. ^ÜiCb-jrgfi - -- im— Die Hörweite unserer^N 32 er'.' 0 100 200 500 100. Km to f, 4°* tmc/C 5 T E R R.-U.N6. ;".J T 11 E Dit kaartje, van Duitsahen oorsprong, wil ons laten zien haévor de ontzoglHko Duitsche kanonnen, de 42 cM. mortieren, gehoord kannen worden, als zy losbranden. Voorgesteld wordt het beschoten Antwerpen als middelpunt. Eigenaardig i« daarbij, dat liet geluid op eon bepaalden afstand, betrekkelijk dichtbij, niotgéhdPr'd wordt, terwijl daarachter het gebulder weer duidelijk klinkt. De stille zouo'Vordt dóór den witten ring aangeduid. Overigens zou men de kanonnon bij Antwerpen hebben ge hoord, in al de plaatsen, binnen don zwarten cirkel. Dat wil zeggenvoorbij^Londen, voorbij Parijs, heel ver voorbij Amsterdam en in Duitschland to*, aan BrcnSén. \Ve hebben van dat kanongedonder in onze hoofdstad niets géhoord, en met reden: Amster dam ligt'midden in don witten kring. Maar verder op, in Den Helder, zelfs fin Groningen moet het gehoord zijn. om naar buiten te komen? Neen dat zal zij niet doen. Een kort besluit is spoedig geno men zij zal hem vragen of hij mee gaat. Behoedzaam kijkt zij door do reet van het gordijn en ziet hom juist op de toonbank weder toetreden. „Toe... maak... nog eens vol". Maar was i3 dat; durft zijn vrouw hem hier to komen halen? Hij is toch goen kind meer, wat zouden zijn kameraden er van zoggen. Met een barsen „wat mot jij hier", verwelkomt hij zijn vrouw. „Ik kom je vragen of jo mee gaat naar huis. Wij hebben zoo'n honger". „Wat honger, ik heb niets geen honger." „Ja jij niet maar wij wel." „Nu ik heb geen geld meer", „en wat je dan vanavond nog ontvangen hebt waar is dat"? Ja waar is dat, zal hij het zeg gen. „Dat gaat jo niets aan, en gu jij nou gauw weg, andgrs trap ik je weg, begrijp je". Maar de vrauw laat zich niet afschrikken. „Ik moet en ik zal geld hebben, cn jij moet mee, jij bent vader, zoo goed ik moeder ben." „Nou, nou, is dat jouw wijf, ik zou zo mot ten", wordt den man toegevoegd. „Ja, ik zou een voetval ook nog voor haar doen". „Ja, dat is wel zoo, en moet ze mij komen halen", en op haar toetrsdendo geeft hij haar een trap en een schop cn meteen ligt do vrouw buiten. „Wat laag, een vent die zijn vrouw slaat", wordt cr geroepen door omstanders. „Kom er eens uit, dan zallo we jo „Wat is dat hier. doorloopen alstublieft". Een der zonen van „Hermandad" is ton tooneelo verschenen. Omstanders loopen door, do vrouw wordt "nog ondervraagd en de man komt naar buiten en wordt nogmaals verzocht naar huis te gaan, maar nu door den agent. Waggelend gaat hij achter zijn vrouw naar huis. Hoe lang moet het nog duren, dat die vree- sclijke drankgod dag in dag uit offers blijft Zeker, ik stem, dat volkomen toe. Maar is hij ook niet begonnen met het eerste glas, en brengt hij thans het huisgezin niet ten onder Arme drankslaaf! Niet het laatste, maar het eerste glas brengt er velen in hét moeras. Mil. P. WURTZ. Onze militaire wielrijders. Men meldt ons uit Weèsp: De wielrijders-sectio der Landstormafdeeling „Weeep" heeft zioh dezer dagen flink geweerd. Zaterdagavond 5 Sept., 8 uur, werd, onder geleide van den le-iuitenant H. N. T. Goud appel en den vaandrig A. D. Fokkcns, afgere den van Weesp en verder ging het over Mui- den, Naarder, Hilversum, Amersfoort, en Ede naar Arnhem, waar men om ruim 3 uur aankwam. In de omstreken werd daarna tot G uur geoefend, rust genomen tot 9 uur, waarop do terugrit werd aanvaard. Over Oosterbeck, Wageningen, Driebergen, Zeist en De Bilt, kwam men om goed 6 uur wederom te Weesp aan. zonder een enkelen uitvaller. In liet geheel was, de oefening medegere- kend, bijna 200 K.M. afgelegd en zulks door menschep, die voor :t meerendeel reeds een f linken werkdag achter den rug hadden, enke len eeret om 7 uur van hun werk thuis kwamen en een drietal den nacht to voren had moeten werken. Voorzeker een flink blijk van uithoudings vermogen en wilskracht. Militaire wedstrijden. Men meldt ons: Op 2 en 3 September j.l. zijn er te HAle- voetsluis wedstrijden gehouden, waaraan is deelgenomen door alle militaire aïdeelingea uit de stelling van de 3Ionden van de Maas en van het Haringvliet. De eerste prijzen in deze wedstrijden werden gewonnen door Snelloop 1U0 M.gren. Storck, Hellevoet- sluis, 12 1/5 sec. Snelloop 400 M.korp. v. Reen, Hoek van Holland, 54 sec. Snelzwemmen (buik) SO M.serg. Werff, Hellevoetsluis, 1 min. 29 sec. Snelzwemmen (rug) 80 M.6erg. Werff, Hellevoetsluis, 1 min. 39 sec. Verspringen zonder polstok: gren. Stork, Hellevoetsluis o M. 30. Verspringen met polstok over een sloot: gren. v. Asperen, Hellevoetsluis, G M. 98. Hoogspringen met polstok: serg. Werff, Hellevoetsluis, 3 M. 5 sec. Touwtrekken in groepen van 20 man: Helle voetsluis. Gevicht-soefening door groepen van ten min ste 10 man: Jongens van Hr. Ms. „Van Ga^ len". Vrije oefeningen aan rekstok, ringen en brugL. W. Kruit, Nieuwland. Wieier tocht over 60 K.M.Den Harder, Penscherdijk. Militaire demonstration: Hellevoetsluis.. Een goede schutter. Men schrijft ons uit Bergen-Op-Zoom Op den schietwedstrijd uitgeschreven door do vereeniging Jan van Gleijmis to B. op Z„ gehouden ter eere van den geboortedag van H. M. de Koningin, behaalde do mil. veld artillerist. van het 3e reg. 4e batt. Jan -Maltha op de vrije baan geidpr. max. 120 p., een len prijs met 119 puntenvrije baan kunst voorwerpen den 2den prijs met 11S punten; vaste baan medailles max. 100 p., den 2en lsten prijs met 93 punten. Er werd gescho ten met buks en Rijks cylindergeweer, afstand 12 M. Dat de heer Maltha een veelbelovend schut ter is, blijkt wel hieruit, dat bij op 18-jari- gc-n leeftjjd in 1912 het mSegtgrschap op geweer, model '95 behaalde. Ik wensch dei heer Maltha veel sucoes. Aan H.H. Pcmlourspelcrs. Praatje Do secretaris vrto do „P.'ntlourploeg" schrijf! ons van fort Prius Frederik De kaarten zijn verdeeld als volgt: Spélers- No. 1: harten: 6, 7 en 0; schoppen: 8, 9, 10 en aas„ dus geen 7 en klaveren: 8. No. 2: klaveren: aas, heer, 10; 9 en 7; schoppen heer en vrouw ruiten 8. No. 3klaverenvrouwhaftenaas, vrouw, boer, 8; ruiten: 'neer, vroutv, 10. No. 4: Kuiten: 7, 9, boer, aas; sclioppon: 7, boer; klaveren: boer; harten: 10. No. 1 speelt een praatje; speelt kb 8 op, ab troef. Harten heer op stok. Zooals waa: ;.t Üjn- lijk ieder goed pendourspelcr woet, moet rnet een praatje dètf»boer bekend worden; iriug dus niot worden verzaakt. Wordt nu gevraagd om dit praatje zoodanig to bepraten, dat speler No. 1 inoet betalen. Gelieve do oplossing hiervan te plaatsen iu dit blad of anders op te zenden aan do PENDÖURPLOEG, Toronkamcr, fort „Prins Frederik", OoJtgcnsplaat. Dankbetuiging aan tie manschappen van de 3-3 Compagnie ie. Bat. 17 Rog Inf. Veldleger lil Divisie. Waardo Kameraden', Met dezo betuig ik u uit naam van do vrouw van U. Verezen hartelijk dank voor hetgeen gij allen gedaan hebt om een huisgezin to steunen dat in dezen benarden toestand, terwijl do map een fout begaan had, ook do vrouw en kinderen daaronder moesten gebukt gaan, waar zij géén schuld aan haddon. En daarom hoop en wensch ik, als er 6om6 mede-kameraden zijn, dio hulp noodig hébben, hetzij van welken kant ook beschouwd, wij allen zullen trachten to toonen, als mannen dei; Maatschappij, dat wij eteeds hep hart dragen op do rechte plaats en daarbij geef ik nogmaals mijs. oprechten dank to kennen voor de ge dane ondersteuning voor do vrouw en kinderen van H. Verezon. Teeken. ik u allen hoogaciiteud een mede-miliciën, D. C. BROEREN, 1 Bat.. 3 Comp., 17 Reg.' Inf. Veldleger, ni Divisie. Dankbetuiging. Mil. N. Elferink, 3-1-11 Reg. Inf., Bchrjjft Kicrmed© betuig ik mijn hartelijken daiik aan alien van de 3o comp. '1 bat. 11 regt. inf. voor do betoonde belangstelling en het rnóoie geschenk bij mijn Juiwolrk op den len ,3cnt. Dc mil. N. ELFEKI.N'K. Hoelang nog? ("Van mil. M. Kooman). Ach, hoelang zal het nog wezen, Eer wij voor goed naar buis too gaan? Dio geluksdag, hij zij nooit, volpr'cfién, Met allo leed is 't dan gedaan. Dan trekken wij met- vroolijke gezichten, Waarop blijdschap en geluk te lezen staan, Naar hen, die thuis ons werk verrichten, Voor wien wij hebben op wacht gestaan. Do eene gaat dan naar zijn moedor, De andero naar zijn vader toe, Doch do roeesten naar hun vrouw of meisje, Dio wachten hen dan blij te moe. Dan knallen er geen vreugdeschoten, Want al het kruit is dan gelost, Maar diepe ootmoed zal or v/czen, Omdat wij zijn uit druk verlost. M. KOOMAN, mil. soldaat. Fort „Do Hel"- bij Willemstad. Hat „Vllcghuis", (Van Laadw.sold. J. H. Ket.) Zoolang 'k op 't Vüeghuis wezen inoet, Heb ik nooit verdriet gehad; De dienst die is hier aardig goed, En eten is er zat. Zoolang ik hier nog blijven moot, Al duurt-diot soms wat lang, De meisjes zijn hier lief en zoet, En zijn ook lang* niet bang. De kok dat is een gulle klant, Ik zeg het u voorwaar, Hot eten is ncoit aangebrand, Maar altijd goed en gaar. Do bijkok ie ook lang niet traag, En bergt den boel aan kant, WaV.t netheid ziet do kok zeer graag; Aan rommel heeft hij 't land. Twee hebben dagelijks kamerwacht, En vegen don boel aan, Zoodat jo tegen een uur of acht, Netjes kunt zitten gaan. Twee hebben nog eon ander werk, Dat- noemen zo corvee. De kamerwacht heeft als laatst dessert, Leeghalen van do plee. Ons kader is ook lang niet kwaad, Dat dóet ons véél pk-izier. Drie hiérvan die zijn korporaal, Twe© onderofficier. Zij gaan steeds met ons op en neer, Wij -zijn steeds één van zin, Tot eer yan. 't lieve vEidtelilfidj, m En Neêrjahds Koningin l

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3