If. ISO. Woensdag 8 September 1S15 Orgaan v©or Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. De Duitsche Velripcst, Ons Oorlogsdagboek. In hef granaatvuur. TWEEDE JAARGANG. SOLDATENCOURANT Op liet Oostelijk; Oorlogsterrein. De Duitschers hebben weer een nieuwe over winning behaald in do laatste dagen: ook Grod no is in hun handen. Wij geven naar aanlei ding daarvan en van de verdere jongste over winningen in de streek van Brest-Litowsk een kaart van een gedeelte van 't Oosterfront. Zoo- als men ziet, is het een zeer duidelijke kaart,die •Vooral het nieuwe oor logsterrein overdenBug laat zien; Grodno staar, er op, maar ook vele andere plaatsen in de laatste dagen genoemd, zooc.ls Luzk, een der vestingen van den driehoek Luzk-Rowno- Lubno, die tegen een in valuitGaliciö gebouwd zijn en waarvan er dus nu een is genomen. Verder zien we er Brest- Litowsk en de plaatsen ten oosten daarvan, de groote Rokitno-moeras- »en, enz. Op dit oogenblik is echter de inneming van Grodno wel een der voor naamste feitenGrodno iseen stad aan deNjemen eil verrastevenalsKowno 'doorzijn schilderachtige ligging. De rivier stroomt hior door een heuvel achtig landschap en vormt daarin een zeor bekoorlijk dal, waarvan de randen dertig mei ex- hoog zijn en tamelijk steil opioopen. En in het diepe rivierdal, op den rechteroever, breidt zich nu de stad uit, prachtig om aan te zien, doch liefst eenigs- zins uit de verte, want zij houdt niet, wat ze belooft, als men er in komt. Hot is een stad van hutten en kleine huisjes, waartusschen zich hier en daar sta tige gebouwen, oude paleizen en moderne huizen verheffen. Dit Grodno van thans is niet meer het Grodno van vroeger. Nu is het een vrij levendige fabrielrs- en handelsstad, welker industrie voornamelijk uit lakenfabrikatie bestaat. Van de ruim 50.000 inwoners der stad zijn tweederden Joden. Een geheele wijk is be woond door Mohammedaanscho Tartaren, dio overigens in Sokolka, tussohen Grodno en Bjelostok, een eigen groóte kolonie heb ben gesticht. Het Grodno van vroeger behoorde tot de belangrijkste en oudste steden van Lithauen met de hoofdstad daarvan, Wilna, stond het van oudsher in verbinding, maar wedijverde er tevens mee. Niet altijd droeg de stad den Voor AdvertentlBn wende men zich tot het Alg. Advertentie-Bureau JRODMA&Co, Hcerengraoht 226 Amsterdam, tot de Drukkerij „Jacob van Ctimpen* N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9} Amsterdam of"*tot onze Administratie, Palestrimuitrant 10 Amsterdam. Prijs der Advertontiën per regel 30 cent By abonnement reductie rekenen, dat onder gewone omstandigheden de brieven in een of twee weken in ons bereik zijn. Natuurlijk wordt deze tijdsduur langer zoodra wij op marseli zijn, voornamelijk als dc onderdeelcn gescheiden worden en over groote a I's tanden zijn verdeeld, zoon Is bij cavnloriepa- trouilles, evenals bij gemengde troepen, wiet bevel en aanvoering herhaaldelijk wisselt. Jfoe zoo'n groote veldpostdag de harten sneller doet kloppen... Bij het geflikker van een kaars zit ik in mijn dorpskamertje en lees en lees... Groeten uit het vaderland. En mijn ziel trilt mee e.n groet terug. En men verbeeldt zich, dat de klokken ergens luiden." (Slot volgt.) togenwoordigen naam; in oude tijden heette zij Horodna, en onder dezen naam werd voor 't eerst van haar gewag gemaakt in 1120, om van dien tijd af in de geschiedenis van Polen en Lithauen te behooren tot de steden, die ;t meest werden genoemd en.... 't vaakst be legerd. Geen der groote gebeurtenissen in dit deel van Europa heeft Groduo onaangetast gelaten; de „trek" der Mongolen naar't wes ten heeft in 1241 de stad aan de Njemen bijna weggevaagd; de ridders der Dnitsche Orde verschenen later herhaaldelijk voor de poorten van Grodno, en meermalen hebben zij de stad verwoest. De schitterendste tijd voor Grodno viel in de 16e eeuw, toen Koning Stefan Bathory de stad tot zijn residentie verhief, en sedert 1675 zetelde ieder derde jaar de Poolsche rijksdag hier. Maar het was de^ historie van den Poolschen rijksdag, die aan Grodno een kwaden naam heeft gegeven in Polen's geschiedenis, want hier werd in 1795 de tweede verdeeling van Polen bevestigd en in het jaar 1795 legde hier Koning Stanislas August de kroon van Polen voorgoed neer. Dat was: ,,,Finxs Poloniae" (het einde van Polen!) Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatecourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. DOOR A. P. BENJACmSSE, Directeur Hoofdexpeditie Veldpost. VU. Bovendien is hot aan te bevolen om ter ont lasting van do veldpost, do brieven van de zelfde familie aan denzelfden geadresseerde niet ieder onder afzonderlijk couvert to v«r- Ecpden, mitar bij elkaar in te sluiten, felon wnden alleen daarom veel veldpostbrioven. omdat zij denken, dat slechts een gedeelte aankomt. Dit dwaalidee komt hieruit voort, 57ste week. (Van 30 Augustus tot 6 September.) 30 Aug. De Engel&che en Fransche troe pen op Gallipoli lijden, volgens Turksche berichten, zware ver liezen bij Anaforta. 31 y. De Oostenr'ijksche troepen maken zich meester van de Russische vesting Luzk; de Russen trekken, zich terug naar het zuiden en zuid-oosten. -Volgens Dnitsche opgaven be draagt het aantal Russische ge vangenen, gedurende de maand Augustus gemaakt, 2000 officie ren en 268.S39 man, benevens buit gemaakt 2200 kanonnen en 5G0 machine-geweren. 1 Sept. In de week eindigende met 1 September zijn, volgens opgave der Engelsche Admiraliteit, 3 stoomschepen in den grond go- boord, metende te zamen 6757 tons. Van officioele Duitsche zijde worden hieraan echter nog toe gevoegd een zestal schepen, waar van er twee zijn boven de 2000 ton. 2 Het Engelsche troepen-transport schip „Saweland" in do Aegeïsche dat in 't begin van den oorlog meerdere brie ven veel vertraging ondervonden hebben, waardoor de afzenders dachten, dat zij verlo ren waren gegaan. Daar de dienst nu echter goed geregeld is, moet het publiek niet meer stukken verzenden dan hoogst noodig is. Wat de pakjes betreft bedenke heb publiek, dat on bestelbare voorwerpen door do troepen onder tie minder bedeelden worden verdeeld en niet aan de afzenders worden teruggezonden, ook be staat do gewoonte, dat kameraden de pakjes voor elkander in ontvangst nemen, wanneer een van beide gevallen, gewond of vermist is. Bovendien wordt de veldpost ook door do manschappen uitgebuit, gezien de voorbeel den van enkelen, die op één rustdag 1C0 brief kaarten naar huis zenden. De aankomst van de veldpostschildert ka pitein Hoeker in de ,,13orl. Lok. Anz," van 20 Oct.: „Om 5 uur .komt de bataljonsauto de dorpsstraat ingestormd, alles vlucht, kippen, landweermannen, eenden, inwoners. Ook ik spring ontzet achteruit! Wat is dat voor een lading? De veldpost! Groeten uit het vadcr- Zee door een Duitsche duikboot tot zinken gebrachthet grootste deel der troepen aan boord is verdronken. Dit Turksche bericht is van Engolsche zijd^ niet be vestigd De Duitsche troepen rukken bij Grodno over de Njemen en ver overen deze Russische stad. Om de rivier-stellingen bij Friedrichstadt in Rusland ont wikkelen zich hevige gevechten fusscben Swenta en Wilija nemen de Russen het offensief. Ook aan de Sereth-linio blijven de Russen weerstand bieden aan den Duit- schen opmarscb. Hét leger van Hindenburg neemt in storm het bruggehóofd Fried richstadt; 37 officieren en 3325 man gevangen. genomen. Ecu Turkscli kust-wacktschip brengt in de Zee van Marmora ccn vijandelijken onderzeeër tot zinkenbemanning omgekomen. Aan den recixter-cever van den St'.yr gaan de Russische troe pen weder tot het offensief over; in de streek van Radziwilof wordt een Dnitsche aanval afge- lnnd. Er wordt gesorteerd en gesorteerd en ge sorteerd. Groote tafels staan op den dor.schvloer. De bundels ondergaan vlugge ontvettings- Jcuren en do stapels groeien en groeien.... Ik heb niet alleen mijne post in handen, maar ook die voor goede kameraden bestemd is geweest, die op 't veld van eer zijn gevallen. Hoe droevig is het om daaruit pakjes te ma ken, de enkele voorwerpen uit ransel, borst zakken en broekzakken er bij to pakken en de achtergebleven te melden, hoe en waar en wanneer hij stierf hij van wiens lot !t hunne afhankelijk is. Er zijn ook groeten voor kame raden, die gewond zijn en die nu in Jt een of ander hospitaal ligen, meest weer in :t vader land, indien zij vervoerd konden worden. Maar wij hoeren eerst na weken waar zij onder dak zijn en hoe het met hem gaat. 'Dan komen vroolijke groeten: uit het lachend merkwaardig leven... alle verwijten, die wij luid of 6til de veldpost toegedicht hadden zijn allang herroepen. Van liondercl brieven, die tót einde September aan mij gezonden waren ont breken er slechts enkelen. Wij kunnen er op De Engelsche pakketboot Hes perian", 10.920 ton, van de ,,Allan Line", ter hoogte van Fastnet Rock zonder waarschu wing getorpedeerd; het schip is gezonken nadat alle passagiers konden gered worden. Aan een brief van een gewond officier aan de „Kölnische Zeïtung" ontleenen wij het volgende: „Vandaag zou het vu ar echter langer dan gewoonlijk duren. Het is nu twee uur in den namiddag geworden. De laatste drie dagen hebben onze mannen bijna niet ge slapen en de laatste 24 uur ongeveer niets genuttigd. De Engelschen sturen ons gra naten, schrapnells cn mijnen in boute afwis seling toe. Mijn brave Saarbriickers hiel den zich echter dapper. De Engelsche granaten „zitten" vandaan beter dan de laatste dagen in onze loopgraven en schuil plaatsen. „De eene helft vande groep blijft staan, de andere legt zieb met de bajonet op het- geweer er naast!" comman deer ik en ik ga in de laatste rchuilplaats die nog te vinden is. Het is de waarnemers- schuilplaats van een batterij, met twee offi cieren, een onderofficier, en een telefonist. Os ioesiand in den reuzenstrijd. Er zijn in den laatsten tijd belangrijke 'gebeurtenissen voorgevallen, maar zij hobben den toestand voor het oogenblik maar weinig gewijzigd. Voor eenige dagen is Luzk gevallen en daarna Grodno. Dit zijn twee gewichtige overwinningen, die bewijzen, dat de Duitschers nog steeds verder voortruk ken naar 't Oosten. -Ten minste wat betreft Wolhynië, het Russische gouvernement met de bekende Rokitno-moerassen, dus t.en Oos ten van Polen. Hooger in 't Noorden, in Koer land, zijn de bondgenooten niet zoo geluk kig. Daar houden de Russen hardnekkig stand en wij krijgen den indruk, dat zij niet alleen er zich krachtig verdedigen, maar dat zij er nu en dan den Duitschers klappen geven. Hoe dit echter ook zij, Riga, dat reeds een paar maanden bedreigd heette, dat allang ontruimd zou zijn, is nog altijd in handen der Russen. De Duitschers vallen ook in deze streek met kracht aan, en zij hebben bijv. een bruggehoofd bij Friedrichs- stadt, ten Zuiden van Riga bestormd, maar hebben het niet kunnen innemen. Ook hun aanvallen op Wilna slaagden totnogtoe niet, maar dit wil niet zeggen, dat zij niet eer daags deze stad in hun handen krijgen door de [tussen is reeds toegegeven, dat Wilna misschien weldra zal moeten worden ont ruimd door de troepen. In Wolhynië daarentegen zijn de bond genooten gelukkiger; door de inneming van Luzk zullen de Russen waarschijnlijk ge dwongen worden, vooral wanneer Rowno, dat de Oostenrijkers nu naderen, insgelijks in handen van dezen valt, om het stukje Galicië, dat de troepen van den Tsaar nog in hun macht hobben, te ontruimen. Het verlies van Grodno zal de Russen dwingen weer verder terug te dringen langs den spoorweg naar Petersburgdeze sterke ves ting dekte teveus de Russische troepen, die uit Brest-Litowsk waren teauggetrokken en mi in de streek van Bjelostok nog stand hielden. Waarschijnlijk zullen zij ook daar nu verder teruggaan, al maar naar het Oosten. Men vraagt zich willekeurig af, wat de Duitschers toch van plan zijn en hoeverre zij willen voortrukken. Want volgens de jongste belichten staat het Duitsche cen trum nu reeds tot op dertig kilometer oos telijk van Kobrin, aan den spoorweg van Kobrin naar Pinslc. de stad, die midden in de groots moerassen ligt.' (Men zie bij al deze plaatsen onze kaart in dit nummer). De Duitschers zitten daar dus reeds feitelijk midden in de moerassen, wel een bewijs dat ook dit onbegaanbaar en moeilijk gebied hun niet van de vervolging afhoudt. Van de andere óorlogsterreinen melding te maken, loont niet de moeite; het belang rijkste daarvan vinden onze lezers onder de telegrammen. Iets anders is het, iets te zeg gen van de vrëdesgeruchten, die er weer loopen. Volgens kardinaal Gibbons heeft de Paus zich gericht tot de regeering der Ver- eenigde Staten om pogingen ts doen, hetzij voorloopig tot een wapenstilstand, hetzij tot vredesonderhandelingen. (Een telegram uit Rome spreekt dit, wonderlijk genoeg, tegen). De Amerikaansche regeering verzwijgt hard nekkig, hoe zij zelf over deze vredespoging denkt, maar de bladen der Vereenigde Staten laten er zich over uit, In't algemeen niet in gunstigen zin. Geen hunner twijfelt eraan, of da pogingen om tot een vrede te geraken, komen van den kant van Duitschland. Dat lijkt in een opzicht wonderlijk, want de bondgenooten zijn aan de winnende hand. Maar een Amerikaansch blad weet er de reden voor: Duitschland is als de speler, die 'in den beginne gewonnen heeft en nu wil uitscheiden, maar dat staan de andere spelers niet toe, die revanche verlangen, het verlorene willen terugwinnen. Geheel gaat dit beeld niet op. Maar wel lijkt het. er op, alsof do geallieerden nog niet naar do vrede verlangen. Uit ver schillende landen, Engeland, Frankrijk, Rus land en Italië, komen berichten, dat men er niet aan vrede denkt, dat men pas de oor log goed begint, dat men er nu eerst op is voorbereid. Rusland schijnt wakker geschud en onder de auspicieg van den Tsaar is er een conferentie bijeengeroepen, die voor muni tie-voorziening bij 't leger zal zorgen; Enge land is hard bezig al maar ontzaglijke voor raden oorlogsmunitie te maken. Italië roept nieuwe lichtingen op, zendt oorlogsschepen naar de Fransche waterenuit Frankrijk komen stemmen, zelfs van socialistische zijde, dat men rnoet volhouden. Kom overeen jaar eens weer om van vrede te spreken, heet het daarin Dit alles wil natuurlijk betrekkelijk weinig zeggen en het kan daarom best zijn, dat er in stilte reeds besprekingen aan den gang zijn. Doch als Duitschlands pogingen misluk ken als de strijd opnieuw wordt voortgezet, dan zal hij ook een felheid, een hevigheid aan nemen, zooals hij nog niet gekend heeft. Dan zullen weldra de geallieerden al hun krachten inspannen, dan zal deze krijg voor Duitsch land een volksoorlog worden, een quac-stie van leven en dood voor het Rijk. En dan zullen we waarschijnlijk nog verrassende dingen zien gebeuren, zullen er nog meer landen in betrokken worden, de Balkanstaten in de eerste plaats, maar wie weet welke andere nog. Een nieuwe winterveldtocht zal ons nog wat anders brengen dan de vorige. vole portretten, hem voor een ijzervreter houdt, dan dwaalt men. Hij is do zachtmoedigheid zelve r-n koestert een kinderlijk-eenvoudig OUfTSCHLAND Luitenant v. Forstner. Luitenant v. Forstner, bekend uit de Zabern-zaak, is op 29 Augustus j.l. in den ouderdom van 22 jaren gesneuveld. De buit. De ..Germania" schrijft: Door do verovering van Kofno en Nowo Georgief&k heeft het Duitsche leger meer kanonnen buitengemaakt dan ooit in zoo'n korten tijd een krijgsmacht in handen gevallen zijn. In verloop van drie dagen zijn ongeveer 1350 kanonnen veroverd. Er zijn er onder van alio kaliber. Tot het begin van Maart waren in Rusland ongeveer 850 veldkanonnen en stukken zwaar geschut buit gemaakt. Van April tot Juni vielen ongeveer 600 stukken in de handen der Duitschers, Daar men er sedert dien tijd in Rusland bijzondere aandacht aan wijdde het gesehut vroeg genoeg in veiligheid to brengen, zijn in Juni slechts vijftig kanonnen genomen. Dat is in het geheel ongeveer 2850 stuks. Deze buit is editor reeds in België overtrof fen. Daar zijn in het geheel 3300 kanonnon gevonden, terwijl dit getal in Frankrijk onge veer 1400 bedragen. Het getal buitgemaakte stukken Engelsch gesehut hec-ft echter nog niet de honderd bereikt. Indrukken uit Duitschland. In „De Toekomst" geeft prof. Sleeswijk zijn indrukken weer, op een reis naar Berlijn ver zameld; o. a. heeft hij met Paul Rohrbach gesproken, den schrijver van „Die Deutsche Gedanken in der Velt" „Of er dan geen verlangen naar vrede bij het volk opkwam? zoo vroeg ik. In Duitsch land werkt immers de Bund Neues Vaterland, die in zijn streven overeenkomt met den Anti- Oorlog Raad ten onzen. Of deze bond eenigen invloed had? Rohrbach 'meende van niet. Deze vcrecniging is samengesteld: le uit pacifisten zonder natio nale aspiraties, 2e uit persoonlijke tegenstan ders van den Rijkskanselier cn den staats secretaris voor Buitenlandsehe Zaken. 3e uit hen, die willen aansturen op een „Yerstandi- gung" met Engeland. Rohrbach meent, dat het ook werkelijk tot dit laatste zal moeten komen, maar thans is het oogenblik nog niet daar. Hij zou liet denkbeeld nu niet willen opperen, omdat in Engeland de bodem daar voor nog niet vruchtbaar schijnt. Er-rst moet de Engelsche regeering tot de erkentenis zijn gekomen, dat het met al zijn hulpmiddelen ou zijn zeehec-rschappij, met al zijn geld en zijn gekochte bondgenootc-n niet tegen Duitschland is opgewassen. Misschien dat deze erkentenis zich baan breekt, wauneer men over enkele maanden voor oen nieuwen winterveldtocht staat, waar alle partijen tegen op zien." Over Hindenburg schrijft prof. SIcessrijk: „Deze gesprekken vonden plaats in de dagen, dat "Warschau en Jwangorod vielen, en Hin- denburgs naam meer dan o'oit op aller lippen was. Daarom moge hier nog een enkel woord over dezen genialcn strateeg volgen. Indien men, afgaande op zijn martiaal uiterlijk op Ik zet mij bij ben op den grond neer en wacht de dingen af die komen zullen. In de overblijfselen van een schuilplaats tegenover ons zoeken een vaandrig en zijn oppasser, mijn ordonnans en mijn oppasser dekking. Nauwelijks zijn wij onder dak of daar komt ook de eerste granaat aan suizen. Met een woe-i-i-i-i-krak-boem 1 slaat bij dicht bij ons in. Vuil, stxxkken ijzer, steenen en allerlei rommel vliegen om ons heen, ook een gevxxlde Engelsche conser- veixbus. „Willem, moet je ook ontbijten1" vraagt een van de mannen en biedt zijn kameraad de bus aan. Luid lachen wij om die grap ondanks den ernstigen toestand. Een blik overtuigt mij, dat de granaat in de eerste Engelsche loopgravenrij is inge slagen, die altijd vóór de artillerie haar werk begint, als te gevaarlijk ontruimd wordt. Bij de ontploffing is de bus naar ons toe geslingerd geworden. Woe-i-i-i-i kx*ak-boemde tweede granaat. Die was al bedenkelijk dichterbij terecht gekomen. Nu begint ook onze artillerie over ons heen te „vonken". „Het eerste schot zat goed, het tweede kon wel wat dichterbij zijn," meldt Ixiitenant K. van dexx waar nemingspost zijner batterij uit. Daar bomt de derde Engelsche granaa.t. Die komt al onaangenaam dichtbij neer, de Engelschen schieten vandaag gevaarlijk goed. Zwijgend en ernstig leggen onze mannen zich op den grond neer, ieder op de hem aangewezen plaats. „Toeoeoet-toet-toet", doet de telefoon. „Met B plaats 5. Lei- ding geprobeerd dank u!" ,,Woe-i-;-i- krak-boem!" weer zit een granaat vlak bij ons en een fontein van vuil en brokken ijzer springt in de hoogte. De zaak wordt steeds ongezelliger. Nu legt ook een der officieren het tijdschrift, dat hij in de hand heeft, neer en zegt gelaten „Die zat al heel dichtbij Weer gaat de telefoon „De batterij vraagt, waar de laatste schoten zaten." „Het eerste zat, hettweè..." maar het antwoord verstomt, want op dat oogen blik grijpt een vreeselijke ontploffing plaats daarna een doodsche stilte. Een oogen blik van bewusteloosheid bij ons, wij hooren en zien niet meer. ;n Nachtelijk duister is om ons heen. Wij zijn bedolven. „Hulp, hulp!" klinken dan de wanhopige kreten door elkaar. Een granaat was beven op onze schuilplaats neergekomen en had die in elkaar geslagen. Ik ben geheel onder zand bedolven en kan nauwelijks mijne oogen openen. Roepen kan ik niet. Met moeite richt- ik mijn hoofd wat opdaar zie ik dicht boven mij een zwak lichtschijnsel. Brokken van balken en ijzeren rails liggen op mijn lijf. Ik probeer mij nog iets op te richten, maar opnieuw stroomt er zand over mij heen. Eindelijk gelukt het mij, mijn hoofd vrij te maken. zelve «.-li 5ou&u?ri. een ainuornju-oenroudig godsgeloof. Hindenbmjgs strategie wordt aldus verklaard: de opvolger van den ouden Moltkc in den generalcn Maf was Schlieffen. Dit was een groote geest, met een zeer sterken invloed op zijn officieren. Hot veldtochtsplan v«r> thans, eerst Frankrijk en dan Rusland, is vae hem afkomstig. Alles was dag voor dap; vast gesteld. Het échec aan do Marne werd verocj zaakt, doordat er vier legerkorpsen tegen Rusland moesten worden vrijgemaakt tooi: Frankrijk nog niet geslagen was. Schlieffen had dan als basis voor zijn strate gisch .onderwijs: de omvatting, do heteiliing van het grootst mogelijke resultaat met het geringst aantal mannen. Hindenburg heeft ».■- toond, een goed leerling van Schlieffen te zTjn geweest. De praatjes, dat Hindenburg indertijd in een hoek zou zijn gezet, reeds long vergeten was en opnieuw door den Keizer ontdekt, zijn onjuist. Men kent in Duitschland officieren a. I). fausser Dienst) en z. I). (zur Dispoa- tion). Generaals, ook al zijn zij nog zoo goed, moeten na eenigen tijd plaats maken voor jongere krachten. De ouderen worden dan z. D. Men wist, dat Hindenburg vroeger in liet Oosten met succes vele manoeuvres had geleid, daarom werd hij aangewezen om Oost- Pruisen te bevrijden." frankrijk Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. Op verschillend© punten werd het artillerie-gevecht- voortgezet. De vijand heeft 100 granaten op Reims afgeschoten. Gevecht met granaten in Champagne. Aan de westelijke grens van Argonno kanonvuur van beide zijden tea noorden van Flirey en bij Leintrey. Hoe Pégoud sneuvelde. Do correspondent van „De Tijd" meldt het volgende d.d. 2 Sept. uit Parijs: Reeds sedert enkele weken werd in den sec tor, waar de vermaarde vlieger Pégoud ope reerde, die reeds verscheiden Duitsche vlieg tuigen naar beneden had geschoten, op hem feloerd. De vijand wist met welken raeesterlij- en tegenstander hij te doen had, want Pégoud had de gewoonte, na wapenfeiten, waarin h.i als overwinnaar de lucht had behouden, met een zijner sierlijkste buitelingen zoowel vriend ale vijand in de loopgraven in bewondering te zetten. De Duitschers duidden hom algemeen aan als den „op den kop loopenden luchtdui- vel." Het succesvolle aanvalsstelsel van Pégoud berustte op zijn kennis der J)uitsche vliegtui gen.. aan wier boord de mitrailleuse zóó is po- plaatst, dat zij voor een verticaal schot van de hoogte naar de laagte zoo goed ah niet kan worden gebruikt. En zoodra hij, na onder Tau- bo of Aviatik te zijn doorgevlogen, de kans schoon zag haar te overvleugelen, placht hij het_ oliereservoir of het etuurtoestel onklaar te schieten, zoo het hem al niet gelukte den be stuurder ie dooden. Na tegenover den gevaarlijken tegenstander ilerlei trucs te hebben beproefd, wisten de Duitschers hem tè verrassen door het in'de vaart brengen van een vliegtuig, waarin da mitrailleuse zóó was geplaatst-, dat zij lood recht naar de laagte kon schieten. Op deze veranderde tactiek had Pégoud niet gerekend, nadat hij reeds j.l. Zaterdag met doorscho- benzinc-pijpen van een verkenningstocht was teruggekeerd, hec-ft hij thans zijn koenheid met den dood moeten bekoopen. De Aviatik, die expresse! ijk ora hem uit te dagen, over ziin sector kwam vliegen, wist hem voor een twee gevecht te doen opstijgen. Maar nauwelijks wilde hii van ziin gewone tactiek gebruik ma ken. or de mitrailleuse, welke de Duit-olie luchtvaarder thans in de gewenschte richting kon nanteeren, schoot hem een kogol dwars door het hoofd. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsterre«n. BERLIJN. Legergroep van genrraol- vc'dmaar&chaU: v. HindenburgBij Frio- drichstadt en Merecz (aan den Njemen) is de toestand onveranderd. Ten oosten van Grodno is de vijand tot achter den Kotra-sector (ten zuiden van Jeziory) teruggetrokken. Het aantal der in de gevechten om Grcdno krijgsgevangen gemaakte Russen ia geklommen tot meer dan 3600 man. Bij en ten zuiden van -Mstibow (ten zuid westen van Wolkowysk) Ls de vijand opnieuw teruggeworpen door de troepen van het leger van generaal v. Gall wit z. Er werden 520 man krijgsgevangen gemaakt. Legergroep van gcnernaLveMmaarscJialk prins Leopold van Beieren. De uitgang uit de moeras-engte bij en ten ruiden van Nowy Dwor ten noorden van Proesjanv is geforceerd. Ook zijn vorderingen gemaakt Een beeld van verschrikking treft mijn oog. Daar^ liggen gewonden, met zand en puin bedekt. Daar ziet mij mijn brave oppasser, die van zijn schuilplaats naar ou3 I toe kruipt. Ondanks de gevaarlijke situatie beproeft hij mij met zijne handen uit do puinmassa los te werken. Reeds kan ik een arm vrij maken en daar komen ook al de vaandrig en de andere dappere kerel» onversaagd aanzetten, om zonder op het gevaar te letten, te redden wat te redden valt. „Redding in den nood!" d3i zou een gelukkig gevoel zijn geweest als ik niet om mij heen bet gekerm van mijne ge wonde en bedolven kameraden had gehoord. Na twintig minuten bebben de flinke man nen mij losgewerkt, alleen mijn been zit nog beklemd. Ik trek uit alle maebt en ben reeds bijna uit het gat bevrijd, daar zie ik de Engelschen in liunne loopgraven op ons aanleggen en schieten. „Pas op," roep ik. „ze schieten." De kogels fluiten om onze hoofden heen gelukkig raakte geen enkele. Merkwaardig genoeg heb ik ook geene uitwendige verwonding opgeloopen. De zenuwschok, de vreeselijke hoofdpijn, maar vooral de pijn in mijne vroegere groote wond van bet vorige jaar alles werd overstemd door het- gevoel ..gered". De granaat had onze „bomvrije" schuil plaats met één enkelen treffer geheel en .al tot puin geschoten,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1