m. 165. Zondag 5 September 1015 Orgaan voor Leger en Vloot. ie KoeÈoSconiissig. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRENASTEAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z.4908. "DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE "NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NEET-MILITAI REN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Ad verten ti5n wende men rich tot het Alg. Advertentie-ljureau ROUMA&Co, Heerengracht 22G Amsterdam, tot «1e Dmkkcry „Jacob van Campen" N- Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, PaJestrinaatraot 10 Amsterdam. PrÜ3 der Advcrtentiën per regel 30 cent Bjj abonnement reductie De groote strijd, die thans gestreden wordt, gaat niet alleen om de macht in Midden-Europa; ook het Zuiden, vooral de Middelandsche Zee, is er ten zeerste in betrokken. Wie zal daar de oppermacht voeren? Engeland hoopt er zich te hand haven als meester van Egypte en het Kanaal van Suez Duitschland wil er heerschen door Turkije, zijn bondgenoot; Rusland verlangt zich. meester te maken van de Dardanellen als een uitgang naar de wereldzeeItalië strijdt met Oostenrijk om de macht in de Adriatische zee, om de eilanden aan da kust van Klein-Azië en wil zich handhaven in Noord-Afrika. Maar dan is er nog de naijver tusschen de Balkan staten, tusschen Griekenland, Turkije en Bulgarije vooral. Een hoekje van groot gewicht daar in 't Zuidoosten van Europa en wij geven het daarom hier in kaart terug. Te twee uyr Woensdagmiddag had aan het Depart, van Oorlog de installatie plaats van de bij K. B. van 27 Aug. benoemde provinciale commissies van voorlichting in zake bezwaar schriften over de door de burgemeesters geno men beslissingen op aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap. Nagenoeg alle leden waren tegenwoordig, zoomede de secretarissen der commissiën, voor zoover deze. doojr de Commissarissen der Ko ningin reeds waren benoemd. Bij deze gelegenheid hield de Minister van Oorlog een toespraak, waaruit wij het volgende overnemen Het eerste woord van den Minister was een woord van dank aan de leden, omdat zij de be noeming tot lid hadden aanvaard, dat zij hun tijd en hun werkkracht beschikbaar hebben wil len 6tellen en een' taak op zich hebben willen nemen, die veel moeilijkheden met zich zal kun nen brengen en die de Minister meende dit er reeds dadelijk aan te moeten toevoegen niet altijd tot de meest dankbare zal mogen worden gerekend. Meer tot het zakelijke overgaande gaf dé Mi nister een uiteenzetting van het ontstaan en van het doe! van het vergoedingsinstituut, van do wijze van toepassing, zoo in gewone tijden, als in de buitengewone tijden van thans. Niet werd verzuimd er de aandacht op te vestigen, hoe het maximum vergoedingsbedrag sinds 1901 geleidelijk is geklommen, hoe het eerst alleen in de Militiewet 'werd opgenomen en het later een plaats kroeg ook in do landweer- en de landstormwet-ten en hoe verder het totaal der onder de heersohendo buitengewone vergoedin gen een steeds stijgende lijn vertoonde en boe ten slotte naast de vergoeding in 1912 nog het aanzijn werd gegeven aan de vrijstelling wegens kostwinnerschap voor welke de wet de zelfde omschrijving geeft als voor de kostwin-, nerschapvergoeding, en wel deze, dat toeken ning kan geschieden zoo ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst de noodige mid delen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbreken Wat het vergoedingsinstituut betreft, stelde de Minister uitvoerig in bet licht, dat het doel daarvan niet is te vergoeden de schade, die Vierdaagsche Vrijwillige Militaire Marsch. L. W. soldaat H. B. van Wijk, 447 I». W. I., schrijft ons: Eemgen tijd geleden werd door den reserve len luitenant jhr. E. v. Berg van Middel- burgh, commandant van de 4e compagnie 47e bataljon Landweer Jagers, daartoe aangezocht door een zijner onderofficieren, den sergeant •Laheij, hot voornemen opgevat tot het houden van een 4-daagschen marscli. Na bekomen toestemming en aanmoediging van den heer commandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, werd na vele voorbe reidingen en beslommeringen besloten den marscli van 2-1 tot 27 Augustus te doen plaats hebben. Aanvankelijk werd door luit. Berg bepaald dat, behalve door liet- kader, door 50 man per compagnie van het 47e B. L. W. kon worden deelgenomen, doch daar de ambitie bij de an dere compagnieën niet bijzonder groot bleek en de le en 3e compagnie slechts een gering aantal liefhebbers leverde, word besloten alle manschappen van 4e comp,, die. zicli voor den marscli hadden opgegeven, te dóen deelnemen. De te volgen marschrouto werd vastgesteld van Rijswijk naar Gouda, van Gouda naar den Haag, van den Haag naar Rotter dam en van Rotterdam'naar Rijswijk 24 Aug. 's morgens 5jj uur werd do tnarsoli aangevangen onder Commando van luit. Berg, terwijl zich als medegeleider de res. 2o luit. Janson v. d. 3e comp. te Uitwijk had be- schikbaar gesteld. Voor de lichamelijke verzorging van den troop gedurende den marscli werd gezorgd door den vak-arts, res. off. v. gezondheid Spruit, daarin bijgestaan door den zeer ver dienstelijken hospitaal-soldaat van de 4e com pagnie Do Wilde, die hot detachement per rijwiel vergezelden, terwijl de sergeant-majoor administrateur van de 4e com]). A. Stuiven - berg. den troep als kwartiermaker per rijwiel voorafging. Te "Woudrichcm met vlotten van de ponton niers naar Gorinchom overgezet, werd van daas ouder het giggen va-a vroplijko liederen door het gezin als gevolg van de dienstplicht vervulling geleden wordt. De Regeering nam van den aanvang af het standpunt in en de volksvertegenwoordiging erkende dit herhaal delijk a.ls juist dat met do invoering van de vergoedingen geenszins is bedoeld het gederf de loon of de gederfde inkomsten van anderen aard ten volle terug te geven, docli dat het instituut hot middel moest bieden om uit 's Rijks lyis steun te verleenen slechts aan die gezinnen, welke de van den dienstplichtige ge noten inkomsten niet of niet ten volle kunnen ontberen, zonder te staan voor gebrek aan het noodige vöor levensonderhoud. De Minister stond daarna eenige oogenblik- ken stil hij het verschil in werking van het vergoedingsinstituut in gewone tijden en ;n tijd van oorlog, oorlogsgevaar en andere bui tengewone omstandigheden. In gewone tijden verstrekt de burgemeester enkel inlichtingen en stelt daarbij een bedrag aan vergoeding voor, de Minister beslist. In de tegenwoordige om standigheden van oorlogsgevaar is het de bur gemeester, die het vergoedingsbedrag bepaalt en uitkeert uit de gemeentekas om eerst daar na de goedkeuring van den Minister en terug betaling uit 's Rijks kas te vragen. Tot voor kort kon de Minister deze goedkeuring slechts dan onthouden, indien bij do toekenning was gehandeld in strijd met de voorschriften. Wil de de instelling der commissies doel treffen, dan bon dit uiteraard niet zoo blijven; onder da-gteekening van 30 Augustus jl. kwam dan ook een Koninklijk Besluit tot stand, dat den Minister machtigde vergoeding te verlee nen in gevallen, waar de Burgemeester deze weigerde en tevens om een door deze autoriteit toegekende vergoeding hetzij te vorhoogen of te verlagen, hetzij geheel te doen vervallen. Het vaststellen van liet vergoedingsbedrag is niet altijd even gemakkelijk. Tal van factoren dienen daarbij in rekening te worden gebracht. Door de veeljarige ervaring is men er echter aan het Departement van Oorlog in geslaagd om voor gewone tijden een berekeningswijze samen to stellen die, met vermijding van een %ekere mildheid goedgeefschheid, met vrij groote nauwkeurigheid aangeeft wat voor het levensonderhoud van een gezin noodig is'. Nu in de hcerschende buitengewone omstan digheden bet bepalen van het vergoedingsbedrag bij don Burgemeester berust, zijn zoowel van de -marscb voortgezet naar Schoonhoven, waar d© eerste rust zou worden gehouden. Aan bet Veer te Schoonhoven was de com mandant van het aldaar gevestigde depót ter begroeting aanwezig, terwijl een eerewacht was opgesteld. In de kazerne werd rust ge houden, waar door den ijverigen kwartier maker, met medewerking van den cnatine- moftter, was gezorgd voor geurige koffie en twee verscbe eieren per man. Tegen het oogenblik van vertrek voegde zich hier het kranige muziekcorps van de 4e Comp. bij het detachement, wolk korps den vorigen dag aan het -muziekconcours te Bussum had deelgenomen en verder den ge beden tocht zou medemaken. In do beste stemming, geheel verkwikt, door de genoten rust werd de tocht, nu begeleid door vroolijke muziek, naar Gouda voortgezet waar overnacht werd. Het eten, dat in do kazerne zou warden genuttigd, was gereed bij aankomst van den troop en konden de manschappen zich direct na het volbrengen van den eersten dagmarsch versterken -met het keurige en smakelijke maal, dat daar werd versliokfc. Hulde aan de ménage te Goudm! Den volgenden morgen werd do marscli na verkwikkenden slaap te 7 uur voortgezet naar Zoetemeer. Op kosten van den Burgemeesters van Zcg- waart en Zoetemeer. vader on zoon, vond het detachement hier bij aankomst in een groote uitspanning een prachtige koffietafel gereed. Broodjes met ham en sterke koffie gaven hier den mannen de verloren krachten spoedig terug, zoodat toen na de koffie do commandant door de burgemeesters werd ontvangen, de mu ziek in den tuin van de villa een ovatie bracht om een driewerf hoera" op de. milde gevers uit te brengen, waarna door Burgomoesteron sigaren aan alle deelnemers werden aange boden. Om half twee stond het detachement weder mai'sclivaaïdig en werd het vriendelijk Zoeter- ïueer onder de tonen der muziek verlaten. Bij het voorbijtrekken van de Bnrgcmeesterswoning stonden daar II. E. A. met hunne dam©s_.en wuifden den vertrokkenden 'troep ecu vaarwel toe. Een driemaal herhaald „lioera" gaf uiting aan d« dankbare gevoelens voor de vriendelijke ontvangst^ de zijde van het Departement als van de zijde van de Commissarissen dof Koningin aanwijzin gen verstrekt, die don burgemeesters tot leid draad kunnen strekken bij do berekening van da vergoedingsbedragen. In dit opzicht schijnt alzoo alles te zijn gedaan om een billijke en ge lijkmatige toepassing te bevorderen. Hiermede, zoo zei de Minister verder, heb ik mij niet. tevreden gesteld. Toen de winter naderde, heb ik den wensch te kennen gege ven, dat deze verzwarende omstandigheid niet zon worden verwaarloosd. Evenmin is ver zuimd er op indachtig te maken, dat de lange duur van den mobilisatie-toestand en do prijsstijging van verschillende eerste levenslie- hoeften tot verhooging, waar mogelijk, van het vergoedingsbedrag behoorde te leidon. Niettegenstaande alle goede zorgen is het aantal der bij 'het Departement van Oorlog in komende bezwaarschriften nog altijd vrij be langrijk. Voor een deel spruiten deze recla mes voort uit onbekendheid -met de voorschrif ten, voor een ander deel uit de zucht om zich zooveel maar eenigszins mogelijk is te bevoor- deelén. Ook naijver op anderen,die mm gun stiger behandeld waant, speelt met zelden een belangrijke rol. Waar zulke motieven vaak voorzitten, kan het geen verwondering baren, dat het aantal gegrond bevonden klachten slechts een betrekkelijk laag cijfer, nauwelijks 5 asnwjjst. Zonder zich aan een voorspelling te willen wagen, meende de Minister niettemin de ver wachting te mogen uitspreken, dat het per centage van verzoeken, waarop door de com missiën gunstig zal worden geadviseerd, niet veel booger zal 'zijn. Doch zelfs, zoo ging de Minister voort, al jverd dit percentage in plaats van hooger neg lager, dan nog zou de arbeid van de Commissie daarddor niet aan beteekenis verliezen. Het zou leiden tot vertrouwen in de-juistheid der beslissingen, op zichzelf reeds een onschatbaar voordeel. Het geldt hier voor een goed dee'l den'geest in het leger. De be- zwaren en nadeelen, die duizenden gemobili- seerden en hunne gezinnen hebben te verduren, zijn niet te onderschatten ®n zwaar zal liet velen vallen te berusten in de moeilijkheden, die de dienstvervulling schept, daarom dient met de geldelijke tegemoetkoming zoo ver te worden gegaan als de wet toelaat. Doch ook niet verder! En indien dit „tot hiertoe en niet ver der" neiging mocht doen ontstaan tot teleur stelling of wantrouwen, dan schijnt juist in den arbeid der commission, waarin zooveel vroede mannen een plaats innemen, heb "mid del gelegen, om die neiging in haar geboorte te onderdrukken. Nadat de Minister nog had uiteengezet, waarom de cómmissicn niet zijn commissiën van beroep, maar commissiën van voor lichting, verklaarde hij gaarne alles te zullen doen wat in zijn veimogen was om de grootste samenwerking met de commissiën te bevorderen; mochten, tekortkomingen, fouten aan het licht komen, het departement zal zich beijveren, om die' to herstellen, mochten wijzigingen in voorschriften of bepaling* nuttig worden geoordeeld, gaarne zullen de voorstellen daartoe in overweging worden ge nomen. „Mijne Hoeren!" aldus de Minister tot slot -,,u wacht een moeilijke taak. Moge het u gegeven zijn, deze tot een goed einde te brengen. Hiermede verklaar ik uwe commissiën ge- installeer d." Na de rede van den Minister werd gelegen heid geboden tot het vragen--van inlichtingen, waarvan een vrij ruim gebruik werd gemaakt. De Disitsche Veldpost, door a. P. BEMJAMSWSE, Directeur Hoofdexpeditie Veldpost. YI. En nu do fouten in de adresseering. Hoe dik wijls wordt door de afzenders afgedaald tot in de kleinste onderdeelen, terwijl juist de groote on,derdeelen vergeten worden. Hoe dikwijls worden om tocli vooral zekerheid van overkomst te hebben, behalve de tegenwoordige onderdee len, nog do onderdeelen vermeld waarbij do ge adresseerde in tijd van vrede was ingedeeld. Het verschil tusschen linie-, reserve- aanvul- lings-, landweer- en landstormtroepen wordt dikwijls totaal niet in acht genomen. Dikwijls Na een wel vermoeienden, doch opgewekten marsch werd Voorburg bereikt, waar een 'mu ziekkorps van het in Den Haag in garnizoen liggend depot-bataljon der jagers den troep op wachtte. Ook was hier ter begroeting aanwe zig de eerst kort geleden gepensionneerde oud commandant van het 47e bataljon, overste Kats- hoven, die luide door do manschappen werd toegejuicht. Met de beide muziekkorpsen aan het hoofd, werd naar Hen Haag gemarcheerd en de kazerne onder een buitengewonen toe loop van belangstellenden bereikt. Door de vriendelijke zorgen der Yereeniging „Volksweerbaarheid" werd hier aan alle deel nemers een pakje tabak en een zakje sigaren uitgereikt. 26 Augustus 's morgens half acht stond do troep weder aangetreden om den anderen dag marsch aan te vangen. Toe het viaduct aan den Rijswijksohen weg uitgeleide gedaan door hetzelfde muziekkorps dat hen den vorigen dag had ingehaald, marcheerden de manschappen weder opgewekt op Delft aan, waar hun van wege het garnizoen een vriendelijke ontvangst was bereid. Bij het begin der gemeente verwel komd door een officier en voorafgegaan door de muziek van de „Veld", werd naar de Paar denmarkt gemarcheerd, waar rust werd gehou den en broodjes met kaas en koffie werden verstrekt. Ook was hier voor ieder der deelne mers een flescli melk beschikbaar, om desge- wenscht in dó veldflescli mede te nemen. Na een aangename rust in het gastvrije Delft, waar iele officieren den detnehements- commandant kwamen begroeten, werd doorge- maroheerd naar Overschic. Onderweg passeerde de Brigade Grenadier® en Jagers, die naar Den Haag terugkeerde. In Overschie, waarheen inmiddels de serg.- maj.-kwartiermaker was vooruïtgefietst, mocht hij, na eej bezoek bij den burgemeester, de 'oldoening smaken, door de onbekrompen toe zegging vnn Z.E.A. weder voor de noodige. hartversterking voor de mannen te kunnen zor gen, Hier zou voor dien dag de groote rust worden gehouden en koos hij daartoe de uit spanning ,,de vergulde Koetswagen". Tn dit café, waar vele bezoekers, die een eindweegs met de brigade G. en J. uit Rotterdam waren medegeloopen, onder een vprfrisschend glas melk of bier zaten uit te rusten, werkte zijn voortvarendheid, om tijdig aües klaar te Vrij geven de afzenders ook de plaats Tan bestem ming niet op, hoewel zij weten, dat de ge adresseerde in een vast garnizoen ligt, zoodat de stukken dan eerst naar een verzamelkantoor moeten gezonden worden om vandaar hunne bestemming to volgen, waardoor een vertraging van verscheidene dagen ontstaat; ongewoon groot is hpt aantal onvoldoende adressen bi zelfstandige onderdeelen, zooals staven, muni tie-, etappen- en magasnjncolonnos. Deze stuk- kon dragen meestal in 't adres nog de aandui dingen van regiment, batal jonbatterij en esea/- dron vanwaar de geadresseerde naar de colonne is gedirigeerd. Daar «lo eene bestemming de andere echter uitsluit loopt do ve/zending ge vaar. Dezelfde dubbele adressen komen in massa's voor op brieven voor militairen die tot aanvullingsbataljons bchooren, doordat het regiment aangegeven wordt, in welks kazerne de geadresseerde is gekleed. Vele stukken zijn ook onbestelbaar, omdat do geadresseerde een foutief adres aan zijn correspondenten heeft opgegeven. Herhaaldelijk is gebleken, dat meer dere militairen zelf hun goed militair adres niet konden schrijven. Aan de troepen te velde is daarom bevel gegeven om hunne onderhebben- don met hun juiste militaire indeeling bekend te maken. Dat bij een zoo groot aantal te verwerken stukken, geen enkele brief in een verkeerd vakje terecht* zou komen is niet te verwonde ren, vooral niet, nu al het werk door hulpper soneel moet geschieden. Dit aantal beloopt 2 op de 10,000 stuks. Het publiek kan nu door een juister inzicht in den veldpostdienst zich wachten om bij de eerste de beste vertraging of niet- overkomst direct met klachten klaar te staan. Vooral bedenke het, of de naam en het adres met plaats van afzedmng steeds op ieder stuk is vermeld geweest, zoodat de post bij onvoldoend geadresseerde stukken in staat was deze aan den afzender terug te geven. Voor mogelijke landstormere, die de „Sol- datencourant" lezen, zij er hier de aandacht op gevestigd, dat steeds het rtummer van het land stormbataljon en de naam van de plaats waar bet is opgericht moet worden vermeld, daar stukken zonder deze aanwijzing onbestelbaar rijn. Ten einde het aantal onvoldoende geadres seerde stukken te verminderen, zijn op bijna alle plaatsen schrijfkamers gevestigd, waar het publiek geholpen wordt met het schrijven van brieven, het ontcijferen van adressen, het in pakken van versnaperingen enz. Eenige duizen den van deze schri jfkamers staan onder leiding van postambtenaren, zoowel actieve als gepen sionneerde. Hoe de veldpost dikwijls uitgebuit wordt blijkt uit het volgende Een meisje uit Höches (Main) verbond in één maand 18-1 brieven, die allo aankwamen, aan één persoon. Zij werd echter nog overtroefd door een ander meisje, dat aan haar bruigom binnen - én maand 2-50 pakjes cd brieven verzond. Dit is in den waarsten zin des woords misbruiken van de veldpost tot schade van de overige correspondentie. De veldpost staat echter machteloos tegenover een dergelijke uitbui ting, zij moet do zendingen doorsturen, zonder er op te letten, dat én de veldpost én de troe- pendeelen door de op hen stortende brieven- massa's dikwijls tot hot uiterste worden be last, Ieder volwassene heeft dus tot plicht in zijn kring er op aan te dringen, dat de gedac-h- telooze veelschrijverij ophoudt. (Wordt vervolgd.) Be toestand in den reuzenstrijd. Het lijkt er op, of men in verschillende kringen eenigszins verlegen wordt met den. toestand in den oorlog. Men weet niet meer wat men van vele dingen, van de naaste toe komst moet denken. Vandaar versobillende ge ruchten, dat de vrede niet lang meer op zich zou laten wachten. Men heeft in de eerste plaats een zekere toegevendheid èn van Engel- sehen èn van Duitscken kant tegen den vijand opgemerkt, die men, met wat goeden wil, voor een toenadering zou kunnen verslijten. Enge land in de eerste plaats heeft niet minder toe gestaan dan dat zekere goederen uit Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije vrij door het En- gelsche blokkadegebied mogen worden ver gen, waarbij hij zelf reeds begonnen was tafels en 6toelen in groote hoeveelheid aan te dragen en klaar te zetten, zoo aanstekelijk, dat ver schillende gasten begonnen mede te helpen. De efen sneed brood, een ander smeerde, terwijl pen derde de broodjes meubileerde met vleesch. Zoo kon zich de troep direct bij aankomst laven aan een welvoorzienen disch en is het begrijpelijk dat ook, bij vertrek uit dit gast vrije qorcl, den burgemeester.een welverdiende ovatie ten deel viel. In Rotterdam werd do troep opgewacht door het dagelijksch bestuur van de Ned. Ver. „Ons Leger", dat bij monde van zijn voorzit ter, den gep. generaal K. d. "Wall, het de tachement. in een kernachtige toespraak wel kom heette. Daarna werd de tocht voortgezet jjsi&t de loodsen van de Holland-Amerikalijn, voor dien nacht welwillend door de directie af gestaan. Daar wachtte de deelnemers een uit stekend maal, door de zorgen van den ijveri gen menagemeester en het kokspersonoel van de 7e compagnie, die zich daartoe naar Rotter dam hadden begeven, klaargemaakt. Door de gemeente Rotterdam werd'een boot- •tocht aangeboden, waaraan door allen mot op gewektheid werd deelgenomen. Na afloop be zochten de manschappen de. Bioscoop Tivoli, waar gratis bier en sigaren werden verstrekt, een en ander aangeboden door de Ver. ,,0ns Leger". Na een echt gezelligen avond bega ven de manschappen zicm ter ruste in de prac- tische en zindelijke Emigrantenloods van de H. A. L. Den volgenden morgen was reeds vroeg alles rep en roer. De laatst© en tevens zwaarste dag was nu aangebroken. De mannen, waren allen echter vo! goeden moed en ondanks vele kleine voetgebreken, dio gedurende den tocht zoo goed mogelijk door den dokter en zijn ijve rigen assistent waren verholpen, dacht nie mand er aan den moed te laten zakken. Na h versterkt te- hebben aan het smakelijke soldatenbrood, geleverd door de firma Ebling en loeiers, die ziob als een echt Soldaten vriend deed kennen, door den serg.-majoor een bedrag ter hand te stellen voor versnaperingen voor don troep, werd 'smorgens vroeg de terug- tocht over Dordrecht aanvaard. Door de zorg van de pontonniers was in Dordt, uitsluitend ten gerieve van de deelne mers eea pontonbrug van Zwijndrecht naar. Toord naar Amerika. Duitschland van zijn kant hooft beloofd aan Amerika, dat zijn on derzeeërs voortaan do patftagiorSBChcpon niet meer zullen torpedeeron zonder waarschuwing. Dit laatst© zou willen zeggen, dat Duitsoh- Jand een wijziging brengt jn zijn onbarmhar tige politiek van don oorlog onderzoo, -- die eontór, laat on6 dit dadelijk er bijvoegen, niot verre genoeg gaat, waarom strekt dcao toe gevendheid van Duitschland zich ook niet uit tot handelsschepen Er zijn meer voorteekenon van een aan staande vredesbeweging, beweert men. In Ame rika voornamelijk, daar is een beweging op de beurs, die er op 6chijnt te wijzen, dat er iets (bijzonders aan do lucht, ie. Daar komt dan nog bij, dat men den strijd in 't Weeten in den laats ten tijd zeer laksch voert, alsof geen der partijen veel moeite doet om voordeden te be halen dat men aan de andere belangrijke fron ten, any do Italiaanecho grens en aan do Dar danellen niet opschiet, 3i komen er eiken dag berichten van. bloedige gevechten, van vele dooden. Laten we eerlijk zeggen, dat er nog geen feiten zijn, die wijzen op eenige beweging in «lo richting van den vrede. Do toeschietelijkheid van Engeland en Duitschland dient blijkbaar om een goed figuur te maken in de oogen van neutralen, van den vijand zelf. Niemand der strijdende partijen wil doorgaan voor oorlogs zuchtig; wij hebben in den Duitschen Rijksdag cn uit den bekenden brief van Grey vernomen, flat men van weerskanten elkaar de 6chuld aan den oorlog verwijt, en blijkbaar dienen deze redevoeringen en stukken alleen om èn aan 't eigen wolk èn aan de neutralen duidelijk te maken, dat men volkomen vredesgezind was. Zoo kan het beet zijn, dat men ook nn toege vend is, niet voor den vijand eigenlijk, maar voor den buitenstaander, en Duitschland dan vooral voor Amerika. In elk geval, in het Oosten is nog geen ver slapping in den strijd te bemerken. Aan den kaht der Duitscliers allerminst, zij gaan nog steeds vooruit en dringen de Russen terug. Zij hebben nu weer Luzk ingenomen. Dit is een der vestingen van den driehoek Luzk RofnoDubno, en de inneming is in zoover belangrijk; dat daarmee een der steunpunten van liet Russische leger, dat rtog een hoekje van Galieië houdt bezet, is gevallen. Met andere woorden, ook daar worden de Russen teruggedreven naar het Oosten. De Duitschers weten dus aan het Ooster- front nog geenszins van uitscheiden, doch de Russen evenmin. Zij wijken terug, maar zij achten zich niet verslagen. Een telegram van Petersburg, dat echter wat verward is. zegt, dat de Duitschers het er op aanleggen om een grooten slag te slaan, maar dat de Russen dien vermijden, en dien zullen ver mijden tot liet oogenblik. dat het- tijdstip en het terrein ongunstig zijn voor de Duit schers- En dat zou het- geval wezen, als de Duitschers over de Wilija trokken en aan den rechtereever daarvan zullen do Duitschors worden verslagen. Deze laats ten zijn nu ge waarschuwd. Doch al te veel waarde moet men aan deze voorspelling ook weer niet hechten want hetzelfde telegram geeft toe, dat de Duit- schers bost Petersburg, Moskou en Kiew kun nen innemen. en dan zal Rusland nog niet overwonnen zijnl "Wat blijkt uit deze uitlatingen, is, dat Rus land in elk geval nog geen verlangen naar den vrede te kennen, geeft. Evenmin als Engeland trouwens, al hoeren we daar .thans weinig meer van den aanmaak van munitie, van het zen den van nieuw© troepen, zaken, die voor eenige weken in redevoeringen en in de pers in Enge land breed werden uitgemeten. In Frankrijk laat men zich betrekkelijk weinig uit, maar als er een stem zich laat hooren, is het er een, die klinkt vóór de voortzetting van den krijg. De toestand is op het oogenblik dus raadsel achtig. Men weet niets van Duitschlands plan nen ten opzichte van Rusland, men begrijpt niets van den stillen strijd in :t westen; men neet niet, wat te geloovon van de vredesklan- ken die maar alweer, zij het ook zacht en aar zelend, worden gehoord. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. In de Vogezen* PARIJS. Sedert een maand hebbén een reeks krachtige acties in de Vogezen plaats om heb bezit van eenige overiieerschend© Dordrecht geslagen, waarover het detachement veilig <ien overtocht volbracht. Direct nadat de laatste man de brug had verlaten werd met het afbreken begonnen, zoodat de geheele brug binnen 10 minuten broksgewijze was „wegge- roeid". Aan de aanlegplaats te Dordrecht werd <1© troep verwelkomd door overste Colette, die in een hartelijke toespraak zijn ingenomenheid met den marsch uitdrukte. Tevens was hier een compagnie* artillerie met een muziekkorps als eerewacht opgesteld, die het detachement door de stad geleidde naar het Sociëteitsgebouw, in welks tuin aan do vermoeide manschappon broodjes met kaas of vieesch en koffie door bedrijvige kellners wer den rondgediend, terwijl de muziek in de mu ziektent vroolijke wijsjes deed hooren. Hier werd een heerlijke rust genoten, ter wijl achtereenvolgens nog groote glazen molk en verkoelende grenadine in groote hoeveel heid werden aangeboden. Daarna werd door den voorzitter van de Vereeniging „O n z e Vloot een opwekkende toespraak tot de manschappen gericht, waajma ieder deelnemer een stuk chocolade eu sigaren werden aangebo den. Toen dan ook het signaal „verzamelen" ge blazen werd om den tocht te vervolgen, viel het den mannen hard, het zeer gastvrije Dord recht te motten verlaten. Voorafgegaan door de muziek van het garnizoen, marcheerde men door de stad naar den steiger, om naar Papen- drecht te worden overgezet. Twee vlotten van de pontonniers, door een sleepboot getrokken, namen de deelnemers, benevens vele officieren van het garnizoen gastvrij op, terwijl het mu ziekkorps uit DordrechC^veneens mede ging om het detachement tot Papendrecht uitgelei de te doen. Nadat eerst langs de kade te Dordt heen en weer was gevaren, waar eea groote volksmenigte met hoerageroep en gc- wuif met hoeden en zakdoeken den troep een hartelijk vaarwel bracht, werd de overzijde bin nen eenige minuten bereikt en stelde het de tachement zich weder in goede orde op. Na af scheid genomen te hebben van en den dank der manschappen overgebracht te hebben aan zijn vriendelijke gastheeren, gaf de comman dant last tot vertrek. Giessendam was nu het eerste doel. waar zou worden gerust. Doorde vrijgevigheid van dea burgemeester was ook hier weder een en posities in heb Lingo-complex, waarvan wij hot grootst© gedeelte, ondanks ^een hard nekkig verzot, namen. De taak was bijzon der moeilijk", omdat het terrein, waarop d.» aanval plaAts had, buitengewone zwarig heden opleverde. Do aanvallen begonnen den 26 Juli cn duurden ook de volgende dagen voort. Dn troepen, die den aanval van 27 Juli deden, bestonden grootendeols uit jonge soldaten, die voor de eerste maal aan een werkelijk gevecht deelnamen. De bevelvoerende generaal zag dat zij zich met zoo groot© onstuimigheid in het vuur van den vijand wierpen, dat men er, zooals hij zeide, van trots van zou huiveren. Den 29sten Juli was do aanval speciaal gericht op de Lihge-positie, waar de vijand krachtig verschanst was. Een onzer compag nieën bereikt© de ijz©rdraadv©reperrm«', dio echter, doordat de beide linies te dicht bij elkander lagen, niet door geschut vernield kon worden. Zij hield zich daar staande onder een hevig vuur op korten afstand van de Duitecbe loopgraaf. De kapitein zond toen aan zijn collega van de naastbij- zijnde compagnie liet volgende briefje: ,,I>. ben aan de ijzerdraadversperring, ben «©- wond door een kogel. Wij verschansen ons tor plaatse. De Duitschers zullen ons niet verdrijven. Lcvo Frankrijk." De compagnie bood onder het zingen van de „Marseillaise" weerstand aan een hevi- gen tegenaanval. Vruchteloos gesommeerd hield zij gedurende 36 uren stand, waar door de naburige eenheden hunnen opmarsch konden voortzetten. De vijand dee«i daarna een wanhopifen aanval op al onze linies en verschoot 40,000 bommen. Onze soldaten bieden tegenstand zonder te verzwakken. Op 17 Aug. her vatten wij de onderbroken voorwaartsche beweging en installeerden wij ons op do veroverde positie aan den Barrenkopf en de Linge. Na een maand van hevige gevechten was het doel bereikt. Een vliegtocht. De Parijscbe correspondent, van de New- York Times'' beschrijft in dit blad een bezoek, dat hij bracht aan het station van vliegtuigen op het Fransehe front, waarbij hij tegenwoor dig was bij het vertrek en den terugkeer van een vlieg-eskader, dat een tocht naar de Duit- sche loopgraven deed. ,.Hot was", zoo verhaalt hij, „op een groote vlakte, dat ik een van-de treffendste dingen zag, welke ik in dezen oorlog heb knnnen waarnemen. De grond was «heel bedekt met vliegtuigen. Nooit te voren had ik zoo iets ge zien. Er schenen er honderden te zijn. Da kapitein wees naar het midden, waar zij in het gelid lagen geschaard voor een eskadors- gewijze oefening. Er waren geheele linies van maehiu&s, die aldus naast elkaar op het veld lagen. Een kolonel liep van de eene groep naar de andere en sprak met do kapiteins V3n de vier machines, die achter elk van do vier linies stonden. Bestuurders en waarnemers gingen aan boord. Plotseling begonnen de machines en schroeven te draaien. Het geraas was oorverdoovend. Na vijf minuten waren allo machines nog slechts kleine stippen aan den verren hemel, die snel verdwenen in de richting van do Duitsche loopgraven. De taak d©r vliegtuigen. Naar aanleiding van een dezer dagen mislukte poging van eenige Duitscbo vlie gers om een bezoek aan Parijs te brengen, bespreekt de Matin" het vliegervraazefcuk en schrijft- o.a.: Onze bommenwerpers^avia- teurs zijn den laateten tijd herhaaldelijk eskadersgewijze naar 'vooraf gekozen vijan delijke doelpunten gevlogen, welke zij ook bereikten,^ waarna zij steeds' weer behouden terugkeerden. Deze nieuwo vorm van oor logvoeren is nog slechts in do beginperiode, waarvan de ontwikkeling met de grootste belangstelling moet worden gevolgd. Reeds is er een strooming ontstaan in zekere krin gen in Engeland, Amerika en Frankrijk om ander voor ontvangst van de troop klaargezet.. Na hier nog eens voeteninspectie te hebben be houden werd om half zes de uitrusting voer de laatste maal weder omgehangen. Bij doortrekken van het naburige Hardiaxvikl werd door den burgemeester van die gemeemc aan iederen deelnemer een fleschje bier aange boden. Te Schellumen afgehaald door de mu ziek van het B. L. W. I. uit Gorinchexn werd deze plaats te 9 uur 's avonds in goeden wel stand bereikt. andaar weder overgezet mot vlotten der pontonniers naar Woudrichcm. waar de commandant van de groep Woudri- chem het- detachement opwachtte. Te half tien :s avonds werd do cantine van de 7e Cie. te Rijswijk bereikt, waar lange tafels' W3ren klaar gezet voor het gebruiken van het middagmaal. Tijdens dit late diner dankte d<-- commandant in een waardeerenae toe spraak de manschappen voor de betoond krachtsontwikkeling en voor den aangename., en opgewekten geest, welke zich gèdurenó'. den goheeJen duur van den marech ha3 gehanx haafa. Met een enkel woord werd daarna door <lw« serg.-majoor Van Wijk van Uitwijk die d*J msrsch medemaakte, hulde gebracht aan ao flinke lekling van den commandant jhr. Berg, de uitstekende medische verzorging van den troep door den off. v. gez. Spruit en de onver moeibare energie van den ho6pitaai-soldaat Do Wilde, henevens aan de uitstekende zorgen van den serg.-maj.-kwartiermaker Stuivcn- berg. door wiens onvennoeiden ijver het moge lijk was geweest in alle pleisterplaatsen do troep van do noodige versterking en verzorging te doen voorzien. Een driewerf hoera op den C. C. besloot dezen vicrdaagschen marsch, welke in alle op zichten geslaagd mocht heeten. Vermelding verdient nog, dat de 4 dagen zich kenmerkten door uitstekend weder en dat de troep slechts één uitvaller had t<* betreuren, die te 's-Gravenhage door zeer pijnlijke voeten genoodzaakt was per trein n3ar Rijswijk terug te keer en. Dinsdagavond 31 Augustus is aan ieder der deelnemers een zilveren horinneringsmedaiCe met een. diploma uitgereikt.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1