?DlÈT SOtBATENGö't;'El^.ï\iT '•tfm" 'w-oerraaag~r-"1'Sépl©£516ei'' 1. 91 OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. Het groote stoomschip, dat we voor ons zien op dit plaatje, is de ,Zaanstroom," een Nederlandsche stoomboot. De teekening is ontleend aan een Duitscli blad, en volgens dit blad zou op deze wijze een Duitscke onderzeeër ons schip in de haven van Zeebrugge hebben gesleept, zijn buit, zooals do Duitscher het noemt, ofschoon buit toch alleen op den vijand wórdt behaald. Dat het Nederlandsche handelsschip werkelijk naar Zeebrugge is gebracht, weten we, en ook dat men het sohip en een deel der lading heeft verbeurd verklaard, maar een ander deel is teruggegeven aan de eigenaars. OUITSCHLAND. Janos, do voerman. In het „Berl. Tagebl." Vertelt een te velde staand soldaat: Toen de ordonnans van den staf de divisie- vlag plantte kwam er een klein huilend jonge tje door het gedrang naar hora toe en trok hem aan. zijn jas. Iedere poging om van hem af te komen, verergerde den tranenstroom, zoodat de officieren zich spoedig met hem bemoeiden. Duitsch spreken kon hij niet en een Bussischen tolk verstond hij niet. Alleen de oppasser van den kapitein, een oude, trouwe Pool, kon hel pen. Hem schonk de jongen zijn volle vertrou wen. Jano6, zoo heet de kleine, is dertien jaar oud. Onder zijn. kleverige, zwarte pruik zit een kinderhoofd, zooals Morillo die schilderde. Als hij zich zijn soep uit de veldkeuken gehaald heeft en de mooie en daarbij zoo smerige hand jes het vleesch van elkaar trekken en tusschen de witte tanden schuiven, dan komt men tot de overtuiging, dat de viezigheid bij deze figuur behoort als het patina bij oud brons. Toen de Duitschers Jarislaw hadden ingeno men en de zware bagagewagens in het dikke •zand van de Galicische wegen niet meer verder konden, huurden de kleinere troepen-afdeelin- gen de Galicische wagentjes en paarden, na men de eigenaars als voerman mee en trokken zoo verder achter de Russen aan. Een com- pagnie van het een of andere regiment was bij den vader van Jano6 gekomen en de brave Galicie had met paard en wagen zijn oudsten telg als voerman mee gegeven. Zoo was Janos dan met de Duitscli© soldaten mee getrokken, had uit de Duitsche veld keuken gegeten, in Duitsche soldatenjassen ge huld geslapen, Duitsche tabak gerookt en op zijn Duitsoh vloeken geleerd. Zyn paarden luisterden niet alleen naar Poolsche, maar ook naar Duitsche commando's en zijn wagen werd meer dan eons door Duitsche handen gerepa reerd. Hij was 6teeds mee getrokken tot naar Rawa-Roeska en toen men Rusland binnen ging marcheerde ook Janos steeds dapper mee. Hij had Tomasjew mee gemaakt en toen voor de bestorming van de sterke stollingen van Mai- dan-Borow Russische granaten tusschen onze bagage vlogen, had h\j geen spier vertrokken en was dapper verder gereden. Met trots liet hij een kleinen granaatsplinter zien, die zijn T>enè- denarm geschramd had. Zoo was hij mee geko men tot achter Lublin. En hij had nooit er aan geloofd dat men hem op kon zeggen. Op een dag echter had de sergeant-majoor hein een enveloppe gegeven met Duitsche bankbil jetten gevuld en had hem voorgeteld dertig, veertig, vijftig mark. Toen had hij een legiti matiebewijs gekregen en kon hij wegrijden. Voor proviand onderweg was natuurlijk ook gezorgd. Met bezwaard gemoed had Janos de- terugreis aanvaard. Hij was niet ver gekomen. Na ecnige uren hadden colonnes, waarvan een wagen bezweken was, hem den zijnen afgeno men. Men had hem 'zijn proviand in een zak op zijn rug gebonden en hem niet een bon, de koopsom vermeldende, weer verder laten gaan. De armo Janos. Nu staat hij hulpeloos in het tot de knieën reikende zand van den Rus sische® landweg. Achter hein donderende kanon nen. knallende scbrapnells, hamerende machi ne-geweren. Voor hem ligt de verlatene, in de zon gloeiende vlakte van Rusland. Daar moet hij nu doorheen marcheeren tot hij na vele, véle weken misschien, misschien ook niet, zijn vaderhuis terug.vindt. En wat zal zijn vader met hem doen, als hij zonder wagen naar huis komt? Nu zinkt den kleinen Janos het hart tot in de schachten van zijn veel te groote Pruisische soldatenschoenen. En liij besluit een groot geweeklaag aan te heffen en daarmede de soldaten te roeren on hen op hem opmerk zaam te maken. Dit is hem ook gelukt en hij heeft ongeken- den voorspoed daarbij gehad, de kleine Janos. De generaal liet zich zijn legitimatie zien. De oppasser moet hem nu gaan vragen of Jano3 blijven mag. Hij zal zijn loon krijgen en weer een wagen besturen. Zelfs een, die veel mooier is dan die van hem zelf. De zwarte apitsboeven- oogen van Janos zullen vroolijk flikkeren, hij zal een veel te groote soldatenjas aantrekken en een sjako over zijn vieze ragebol zetten en mee gaan tot de oorlog is afgeloopen. ENGELAfaö. De Zeppelin-aanvallen. LONDEN. De Admiraliteit publiceert een brief van den minister van marine Bal four over de aanvallen door Zeppelins. Omtrent de door deze bereikte resultaten zegt Balfour: „Het ministerie van binnen- landsche zaken heeft mij mededeeld, dat in de la taste twaalf maanden 71 volwassenen en 18 kinderen gedood en 189 volwassenen en 31 kinderen gekwetst werden. Wij mogen wel vragen welk militair voor deel is behaald ten koste van zooveel on schuldig bloed. Het antwoord is gemakke lijk te geven. Geen enkel soldaat of matroos is gedood, zeven zijn er gewond. Slechts bij écn enkele gelegenheid is 6chade toege bracht, die met eenigen goeden wil van eenige, hoewel zeer geringe, militaire betee- kenis kan worden genoemd. De andere aanvallen door Zeppelins heb ben geen militair resultaat gehad, noch van moreelen, noch van materieelen aard." FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS, De Fransche artillerie zotte la den nacht van 28 op 29 Augustus 5e ts'ctisAêraa. tellinSój} Düü®cher£, voort. Zeer hevig gdschutvuur in den sector Ablain, do streek van Roye, ten noorden van de Aisne (in de omstreken van Craonno en Berry-au-Bac) en tusschen de Aisne en Argonne. Hevig gevecht van man tegen man bij Marie-Theresa ten westen van het Malan- court-bosch om het bezit van de door mijnen geslagen kraters. De Franschen bleven mees ter van het terrein. Hevige beschieting van do Duitsche loop graven en arbeiders over liot geheele front van de grens van Lotharingen, te Gremecy, Besagne, Gondrexoin on Embermesnil. Gevechten met granaten en bommen in de streek van Metzoral. Fransche vliegtuigen beschoten in den nacht van 28 op 29 Aug. de Duitsche barak ken te Gr andpré en de barakken te Monchu- tin en Lan$on in Argonne. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsferrein. PETERSBURG. In de streek van Riga geen veranderingen. In de richting van Friedrichstadt trek ken onze troepen na de hardnekkige ge vechten van de laatste dagen zich terug naar het westen van deze etad. In de richtingen van Jacobstadt en Dwinsk naar het westen toe geen belang rijke veranderingen. Aan den rechteroever van de Wil ja en tusschen deze rivier en de Njemen duur den op 27 en 28 Augustus de hardnekkige gevechten voort aan het front van Podbe- resje naar het noorden van Wilna tot Nosjoeye en Troki-Ganwki en yerder tot aan den Njemen. Aan het front tusschen de bronnen van den Bobr en den Pripjet geen wijzigingen van belang. In den nacht van 27 op 2£ Augustus en den daaropvolgenden dag wer den in deze streek alleen achterhoede gevechten geleverd. Wegens de pogingen van den vijand, die een groote troepenmacht bijeenbracht ten zuiden van Wladimir Wolynski om het offensief te ontwikkolen in de richting van Lutsk en Staroe Rojisjtsj om onze rechter flank in Galicie te omsingelen, namen wij de noodige maatregelen voor de verplaat sing van troepen, die uitgevoerd werden op 27 en 28 Aug. onder bescherming van ge vechten ten N, en ten W. van Lutsk. BERLIJN. Legergroep van generaal,- veldmaarschalk Von Hindenburg, Ten zuidoosten van Kowno werd de hard nekkige tegenstand van den vijand gebro ken. De Duitsche troepen volgen de vluch tende Russen. Wij zijn door het boschterrein ten oosten van Augustow getrokken. Meer naar het zuiden werd bij de vervol ging de linie Dombrowo-Grodeck-Narewka- seetor (ten oosten van de stad Narew) be reikt. ■Legergroep van generaal-veldmaarschalk prins Leopold van- Beieren: De legergroep, die door het Bjelowijester woud heen de Russen vervolgt, nadert met haren rechter vleugel Schereschewo, Legergroep van generaal Mackensen. Onder achterhoede-gevechten werden de Russen tot in de linie Poddubno (aan den weg naar Pruzana) Tewli-Kobrin ge drongen. Onze van uit het zuiden door het moeras- terrein voorwaarts dringende afdeelingen hebben den vijand tot dicht bij Kobrin ver volgd. Om hunne stellingen te maskeeren, dreven de Russen duizenden inwoners, hun eigen landslieden, voor zich uit. Zonder dat wij het wilden, zijn eenigen hunner door ons vuur gevallen. Zuidoostelijk oorlogstoonecl. De troepen der bondgenooten hebben gisteren den ver slagen vijand tot over de linie Pomorzany KoninchyKozowa en achter den Koropïec- sector teruggedreven, WEENEN. Onze successen -ten oosten van Wladimir Wolynsky en aan den Zlota- Lipa braken den tegenstand des vijands over oen front van 250 K.M. De terugtocht der Russen wordt overal gekenmerkt door in brand stand© platsaen en verwoeste nederzettingen Het aantal der door ons krijgsgevangen Russen is geklommen tot 10.000 man. De troepen van den generaal der cavale rie baron Pflanzer-Baltin volgen den vijand in de richting van Buczacs. Het uit Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen bestaande leger van gene raal Bothmer dringt voort over Podhajce en in de richting van Zborow (Oost-Galici'ë). De door de Russen in brand gestoken stad Zloczow (ten oosten van Lcmberg) is thans in ons bezit. Het leger van den gene raal der cavalerie Böhm-Ermolli en het corps van „Feldzeugmeister" v. Puhallo sloegen verscheiden vijandelijke achterhoe den terug en zitten den op de vesting Luclc temgtrekkenden vijand op do hielen. Bij Kobrin, waar onze bondgenooten op- uieuw terrein hebben gewonnen, staan den itcssen alleen nog ma itejESEffl» Ma bet noordoosten open. Oostenrijkscli-Hongaar- scho troepen hebben in do streek van Sche reschewo den zuidoostelijken rand van het Bjelowjesli-bosch bereikt. Vredesgeruohten. Het Russische gezantschap to 's-Graven- hage deelt het volgende mede ,,IIet dagblad „De Tijd" bevat een brief van zijn correspondent to Keulen, door an dere bladen overgenomen, waarin de waar schijnlijkheden van ©en Russiscli-Duitsclien vrede, gevolgd door onderhandelingon met- de overige mogendheden der Entente, be sproken werden. De schrijver somt de rede nen op, welke dien vrede zoowel voor Rus land als voor Duitscbland wenscbelijk ma ken en hem niet onwaarschijnlijk doen lijken. De Russische legatie meerit, dat er voor zoover deze redenen Rusland betreffen, geen beter antwoord te geven is, dan de aandacht te vestigen op het algemeene geestdriftige streven, dat in Rusland zoo wol op wetgevend, administratief, militair en industrieel gebied als in het particuliere voreenigingswezon en in het geheele land tot uiting is gekomen, om alle hulpbron nen, noodig voor de voortzetting van den oorlog en voor de eindoverwinning, op de doeltreffendste wijze te gebruiken." Transporten In Russisch-Polen, Aan welke groote moeilijkheden de Duit schers het hoofd hebben moeten bieden bij het vervoer van hun oorlogebenoodigdlieden in Russisch-Polen, blijkt uit hetgeen de correspondent van de Hongaarsche „Az Est" daaromtrent schrijft; „In de eerste plaats zijn de bespanningen versterkt; waar twee paarden andere voldoende waren, worden er thans vier gebruikt, waar men het anders met vier deed, moeten er thans zes voor den wagen. In reusachtige colon nes trekken de met vier en zes paarden be spannen wagens over de wegen in Polen, een schouwspel, zooals men daar vroeger nooit heeft gezien. Maar naast de paarden maakt men ook gebruik van spoorwegen en trams. Deze worden met zoo grooten spoed aangelegd, dat ze als uit de aarde schijnen opgegroeid. Tusschen den Weichsel en den Boeg is een spoorlijn gelegd, die men haast volmaakt kan noemen. De dalen zijn overbrugd met viaducten, er zijn maatre gelen getroffen om het stijgen te vergemak kelijken en op bepaalde afstanden staan nette kleine huisjes, de stations. Behalve van paarden en veldsporen wordt ook gebruik gemaakt van auto's, echter slechts in beperkte mate, daar het aantal goede wegen zeer schaarsch is. Het auto park van het leger aan den Boeg is haast een unicum. Daar staan onder groote ten ten de werkplaatsen die van de"auto's waar op zij vervoerd worden binnen enkele uren kunnen afgenomen worden en in denzelfden korten tijd weder in elkaar kunnen wordeh gezet. In het auto-park, dat op het oogen- blik bestaat uit 200 auto's en motor-lorries, zijn 500 personen werkzaam. Alle grond stoffen en werktuigen, noodig voor de repa raties, zijn daar aanwezig. De officieren -wonen in auto's die van alle gemakken zijn voorzien. Het park heeft zijn eigen electrisch licht en zijn installa ties voor draadlooze telegraphic. Binnen vier en twintig uren, nadat het bevel daartoe is gekomen, is het geheele park opgebroken en weer in beweging." Brest Litowsk, In den Tooden „Tag" schrijft kolonel Imma- nuel bijzonderheden over do vesting Brest- Litofsk en het moerasgebied ten Oosten er van. Wij ontleenen hieraan het volgende: De Russische regeering heeft in. de laatsto jaren veel gedaan om deze vesting te versterken, omdat zij haar voor hijzonder sterk hield. Na haar beteekenis als epoorwegjraiddelpunt te hebben uiteengezet, vervolgt hij: Ten Oosten van Brest-Litofsk ligt liet grootste moerasge bied van Europa, het Poljesja, een land bijna zonder monschen of wegen, ter grootte van het koninkrijk Beieren. Overal laagveen, bosch en meer, een gebied dat do beweging van groote legers onmogelijk maakt. Do Rus sische regeering heeft echter veel gedaan om deze woestenij to exploiteeren en bewoonbaar te maken. Daarom heeft het gevreesde moeras- land veel van zijn gevaren en verschrikkingen verloren. Sedert 1875 zijn ten koste van tach tig millioen roebel ongeveer 57 procent van den moerasgrond voor een regelmatige bewer king verkregen. De helft van dit gebied is nog steeds onbegaanbaar en ook Ide ontgonnen Landerijen zijn van dien aard, dat er nog heel wat werk op noodig is, voor zij eenigszins te vergelijken zijn met het landbouwgebied van Polen, Wolhynië en Littauon. Bij veel regen is do begaanbaarheid overal zeer bemoeilijkt. Het minst gevaarlijke deel van het Poljesja is het westelijke en juist dit wordt door Brest- Litofsk behecrscht. Hoe verder men naar het Oosten komt, des te breeder en dieper worden de moerassen en vooral in liet gebied, dat door de steden Sloetsk en Bobroeisk in het Noorden, Ktowel en Owroetsj in het Zuiden begrensd, wordt. Brest-Litofsk is als vesting een nieuwe schepping van de Russen. De oeroude plaats, waar hot volksgebied der Polen, Littauers en Russen elkaar ontmoet, werd na het onder drukken van den opstand der Polen in 1831. in een versterkte plaats veranderd. Toen werd aan den samenloc-p van de Moes'jaffets en de Boeg, op een eiland van laatstgenoemde rivier, de kern van de vesting aangelegd, een gebastoneord bouwwerk met geweldig naakte muren. Sedert 1871 werd de vesting aanzien lijk versterkt, sedert 1895 heeft zij vooruitge schoven forten gekregen. ITALIË* Italië en Oostenrijk. ROME. De Italianen namen talrijk© mi trailleurs, veel munitie en 16 kisten met bommen bij Sori-no. De Oostenrijkscbo for ten Saccarana, Pozzialti zijn sterk bescha digd. Eenige kanonnen zijn vernield. Krachtige Oostenrijkscbe aanvallen bij Seikofel, in de Sextenvallei, op den Monte Piana, ten noorden van Misuraina, bij de Sellenkofel en westelijk van den Monte Crosepas werden afgeslagen. Bij bet op 20 Augustus aan den rug van den Monte Nero veroverde materiaal waren ook twee machines, die, naar men veronder stelt moesten dienen voor bet spuiten van brandende vloeistoffen, ROME. Aan den Boven-Isonzo deed ©en detachement Alpenjagers een stouten aan val op do sterke loopgraven van den vijand aan den Monte Rombon en slaagde erin, niettegenstaande den bevigen tegenstand, cenige loopgraven te bezetten. Het gevecht om het bezit van den berg duurt voort. Het vliegkamp te Aisowitz is wederom be zocht door een vliegers-escadrille, dab 120 bommen wierp, die veel schade veroor zaakten. WEENEN. Op zich zelf staande aanval len der Italianen namen Zatex-dag in hevig heid toe, maar hadden-, 200^3 gowpppjijl?, In don sector van Doberdo werd oen door krachtig artillerie-vuur voorbereide aanval op den Monte dei sei Busi afgeslagen. Zondagvoormiddag bestormden twee mo biele regimenten viermaal don Monte- San Michel, zij drongen op eenigo plaatsen onze loopgraven binnen, werden er echter overal met groote verliezen weder uit verdreven. De vijand opende voor eenigen tijd oen sappeuaanval op het bruggehoofd van Görz. Onze kanonnen en mijnen werp ore ver nielden echter alle tot dicht bij ons front aangelegde sappen. Het bruggehoofd van Tolmein werd den geheel en dag hevig beschoten. Op clezo be schieting volgde een aanval van twee regi menten en twee bataljons Alpenjagers. De aanval werd door onze troepen in een ge vecht van man tegen man afgeslagen. Even weinig succes hadden eenigo aan vallen op de brug ten westen van Tolmein en de streek ten noorden van dezen over gang benevens vier aanvallen op het front Mrzli-Orch-Sljemwe. Ook de met een talrijke legermacht onder nomen aanval op het gebied van Flitsch werd gestui,t. Hier, evenals overal elders, hieven onze stellingen in handen van de verdedigers. I11 het Tiroolsche grensgebied duren de artilleriegevechten met afwisselende hevig heid voort, TUFJKf-JE, Aan de Dardanelles. Dc landing in de Socvlabaai, Een bijzondere correspondent van Reu ter heeft den 12en Augustus de nieuwe Engelsche stellingen aan de Soevlabaai be zocht. Hij gaf daarvan de .volgende be schrijving De Engelschen hebben daar een breede strook vruchtbare vlakte bezet, feitelijk overal omzoomd door een amphitheater van hooge heuvelen die, geheel rechts, ten noorden, uitloopen in een muur van steile klippen. Van het Biyukkenikli Kaaplandschap, de noordergrens van de baai vormende, rijst de grond snel omhoog en vormt heuvel ruggen, evenwijdig aan de kust. Bij Biyukkenikli buigt de kust scherp noord-oostelijk naar binnen. (Daar vormt zich de Kaap Soevla of Biyukkenikli die aan de noordpunt van de Soevla of Anafar- tabaai ligt. Red.) Op circa 5000 meter afstand van Biyuk kenikli is een hoogte van 650 voet. Onze troepen, meldt deze correspondent, zijn nu op de rechterhelft van die hoogten, de rest is bezet door den vijand. Op de hellingen van do lagere heuvels naar het zuiden toe, ligt Koechoek of Klein- Anafarta, een schilderachtig gelegen dorp met een schitterend witte minaret. Onge- bij de landing in de Sccvla-baai: Die hulp schijnt te hebben bestaan, uit oen groote flankbeweging in de richting van het Sari-Bahr plateau ©n Ari Boernoe en begin op den 6en Augustus des avonds, 't eerste door do Australische troepen. Deze brigade rukte vooruit tot bijna bij een punt aan do kust, genaamd ,blio fisherman's hut" (zuidelijk van de „chocolade heuvelen en zuid-westelijk van Groot Anafarba) en daar hielden zij stand terwijl de Nieuw-Zee landers een aanval deden op de sterk ver dedigde heuvelen in heb front van die plek Torpedo-booten die bij Kaap Webrunis lagen (de andore punt van de Soevlabaai) deden op den overeengekomen tijd, te negen uur, hun zoeklichten spelen op do toppen dier heuvelen en mikten op de Turksche loopgraven De beschieting duurde een half uur. Daarna gingen de Nieuw-Zeelanders en Maori's onder het uitstooten van hun oor logskreten voorwaarts en verrasten de Tur ken. De weg was toen schoongeveegd voor een verder optrekken en dat geschiedde door de Australiërs. De colonnes marcheerden recht noordwaarts langs de baai naar bet Zout-moer. Bij do Aghil Dcro (een riviertje) gingen de Australiërs scherp oostwaarts en begonnen een loopend ge vecht oyer circa twee mijl. Twee Australische bataljons, werden naar het noorden gezonden om de heuvels te nemen, die de Auafartavallei beheerschen en het Zoutmeer, en zoo een vaste ver binding te krijgen met de noordertroepen van Soevla-baai, BULGARIJE, Om do gunst van Bulgarije. Hoewel de Duitsche bladen de voordeden van de Bulgaarsch-Turksche overeenkomst, zooals die zou gesloten zijn, blijven uiteenzetten, is voor zoover ons bekend, nog steeds na do tegen spraak door het Bulga'arsck© gezantschap te Bellijn van de berichten omtrent de totstand koming van do overeenkomst, geen nadere of ficieels mededeeiing gekomen omtrent de on- derteekening. In afwachting weet het blad „Doema" mede te deelen, welke de voorstellen der Entente aan Bulgarije waren. Engolseh-Fransclio troepen zouden Saloniki bezetten en de spoorlijn naar Gnevghel, teneinde de rechtstreeksche verbin ding met Servië te verzekeren en Bulgarije te behoeden voor een aanval in den rug. De Entente zou verder Bulgarije hot bézit waar borgen van do beloofde gebieden en Bulgarije zou liet reoht hebben al het gebied ten Oosten van de Wardar te bezetten op den dag, dat het tegen Turkije oprukte, en het mocht West- Macedonië bezetten nog voor de bijeenroeping van het vredescongres. Zoodra Konstantinopel zou zijn gevallen, zouden de vrijkomende En- gelsch-Fransche troepen met do Serviërs naar Macedonië trekken, dat aan Bulgarije zou worden aangeboden. De Duitscherg en hun bondgenooten hebben in de laatste maanden groote din gen gedaan aan het Oosterfront. In een reeleg van veldslagen en belegeringen hebben zij het Russische leger verslagen en achteruit gedrongen, al verder tal van sterke vestingen ingenomen. Gemakkelijk is hun dit niet gemaakt en op vele plaatsen hebben da vijanden hardnekkig weerstand geboden. Maar ook in dit opzicht was het oprukken der Oostenrijkers, vooral daar het met snelheid moest ge schieden, dikwijls moeilijk genoeg. Wat zegt men bijv. van het doortrekken van een waadbare plaats in een rivier in Polen, zooals ons plaatje weergeeft? Eerst door het water en dan den hoogen oever op, het is inderdaad een moeilijk en hals brekend werkje veer 4000 meter nog meer zuidelijk ligt Biyulc of Groot-Anafarta, waarvan de huisjes verscholen zijn achter een mooi blok Cyprissen. De Turksche weg naar het binnenland loopt tusschen die twee dorpen. Beneden Groot-Aanafarta naderen de heuvels weder de kust en eindigen in een muur van klip pen, waarachter een mengelmoes van ber gen is, waar de Australiërs en Nieuw-Zee landers met eon Britecke divisie pogen over heen te komen. Het hoofdfrout van onze troepen ligt tegenover Klein-Anaforta en den grooten heuvelrug links. Volgens de kaarten is dat een heuvelreeks van 883 voet, afdalende naar de kust van de golf van Sargos tot op 446 voet. Red.) Bon zoor sterke legermacht verzamelt zich daar, voor den aanval en sommige divi sies hebben reeds hevig gevochten. Rechts, ongeveer 3000 meter landwaarts is een heuvel van 170 voet, die door een fuselier en Iersch regiment op den lan dingsdag werd bestormd. Die stelling werd krachtig door de Tur ken verdedigd, maar de Ieren, inplaats het front aan te vallen, marcheerden door het. „Zoutmeer", kwamen over de vlakte en zoodoende bij don heuvel die toen met be trekkelijk weinig verliezen werd genomen. Dicht bij die heuvels, die door de solda ten gedoopt zijn „Chocolade heuvelen'', ligt ©on kleine heuvel die nog in het bezit is van den vijand. De vuurlinie loopt thans tusschen de twee heuvels en over de vlakte aan weerskanten. Ten Westen van de „Cho colade-heuvels" is het zoogenaamde „Zout meer'', thans nieta meer dan een volkomen gladde uitgestrektheid droge modder, be dekt met een'glinsterende witte korst van zoutkristallen. In den winter is het een ondiepe zee-water-lagune. Het voornaamste verschil tusschen dc stellingen aan de Soevla-baai en. die aan Kaap Helles 13 dat de vijand niet in loop graven ligt of beschermd wordt door half natuurlijke aardwerken als bij het Achi Baba-front. Zijn linie is onbepaald. Hij houdt zich achter dekkingen en beweegt zich naar elk punt dat wij maar bedreigen. Een andere correspondent schrijft over de verrichtingen van het zuidelijk deel der Britsche legermacht dat ©enigermate moest Vlielpen ibii 4ê aetic y.an bêt RO.Oïdsüïk dggL VEREENSGDE STATEN. Amerika en Duitschland.. NEW-YORK. De correspondent van de „Associated Press" te Washington zegt: „De ambassadeur Bernstorff verwacht spoedig gemachtigd to worden om niet-for- meele onderhandelingen te heropenen met minister Lansing, daar Duitschland van plan zou zijn een bevredigende nota te zen den. Men is van meening, dat Duitschland zeer gesteld is op een spoedige beëindiging van de geheele discussie over do duikbooten- quaestie. Wat de „Arabic" betreft wordt stellig verklaard, dat Duitscbland de ver zekering zal geven, dafc duidelijke instruc ties zijn gegeven aan de commandanten der duikbooten om geen passagiereschepen'aan te vallen, zonder voorafgaande waarschu wing. Duitschland zal in het licht stellen, dat de strijd tegen passagiersschepen als natio nale politiek is opgegeven. Do verminde ring van de spanning heeft nieuwe hoop gegeven op het horstel van den vrede in Europa. Opmerkers beweren, dat er in ieder land een groep is, die de mogelijk heid van Amerikaansche bemiddeling ver bindt met de oplossing van het Ameri- kaansch-Diiitscbe geschil. Wanneer n.l. door de diplomatie maar één concessie is gewonnen van de oorlogvoerenden acht men het mogelijk, dat andere voorstellen tot herstel van den vrede zullen volgen. De „Moltke", Uit Berlijn wordt ons geseind, als een be wijs, dat de „Moltke" niet in de Oostzee vergaan is, dat ©en der medewerkers van het bureau ,,Eirnigerta" eergisteren met officieren van de „Moltko" heeft gegeten. De Koningin in do Residentie terug. H. M. de Koningin is thans weer met Prinses Juliana per Staatsspoor van Het Loo in de Residentie teruggekeerd. Ssffipgia ea jgjtas .safes *ml ill liet vorstelijk salonrijtuig, da in den gewonen reizigerstrein was geplaatst Ter weerszijden van het voor den kouink lijkeu wachtsalon vrijgehouden perronsge deelte stond een talrijk publiek, dat ÏÏa. Majesteit en het Prinsesje hartelijk to juichte, terwijl een wacht van Grenadie, welke aan oen der zijden van het perrt vóór het publiek had post gevat, de mi. taire eerbewijzen bracht. In de Rijnstraat werden Hare Majeat en II. K. H. met luide hoera's begroet d- de talrijke menigte, welke daar, niéttcg staande het vrij late avonduur, de tei komst van de .vorstelijke personen v, beidde. In hof auto's werd naar hot Huis t. Bosch gereden. Bezoek van Prins Hendrik. Dezer dagen bracht Z. K. H. Prins He: drik, vergezeld van Zijn Adjudant jbr. Baoki een bezoek aan Utermöhlen's fabriek van ve bandwatten te Ernst op de Veluwe, waar, zoi als men weet, de grondstoffen tot watten woi den verwerkt, die dan in de fabriek t< Amsterdam voor chirurgisch gebruik worden gereed gemaakt. Eerst werd he.t gebouw bezocht, waar de katoen, zooals die uit Amerika in de fabriek komt, door machines tot kleino vlokken wordt geslagen 0111 daarna door een wijde buis naai een kookketel, dio 2009 kilo katoen kan bevat ten, te worden geblazen. Do enorme voorraden katoen, dio in de loodsen liggen opgestapeld, gaven den Prins het bewijs, dat er hier tc lande voorloopig geen gebrek aan verbandwat ten zal zijn. Achtereenvolgens werden nu be zocht de kookinrichting, <lo katoenbleekenj en -wasscherij, de centrifugen, de drdoginrichting, en allo machines die voor het bedrijf noodig zijn. In het kantoor teekende de Prins zijn naam in het gulden boëk,; D© Prlns-Mendrikschool te Vreeswijk Zaterdag was het stedeke Vreeswijk in vlag- gentooier werd een 6chool ingewijd, maar een zeer bijzondere school, do eerste van dien aard in ons land. Hot is een inrichting, waai do kinderen, onzer binnenschippers geregeld onderwijs kunnen krijgen. Als middelpunt dei binnonschipperij was Vreeswijk daarvoor bij zonder geschikt. Het plan is uitgegaan van ds. H. Buitenhuis té Vreeswijk, werd voor 't eerst in 1911 besproken, vond veel belangstel ring en is thans uitgevoerd. Het is een groot sclio inrichting, die meer dan 100,000 hoeft gr kost. Tot directeur der school werd "benoem de heer H. v. d. Mey, tot hoofd do heer ,1 Haselaar. Het is een soort van kostsch'oo, want de kinderen blijven er natuurlijk het hecl< jaar. Zij betalen per maand slechts f 35, alles inbegrepen, ook wasch en geneeskundige hulp. Het ligt in de bedoeling later ook kinderen te gen verlaagd tarief of geheel kosteloos op te nemen. De school kreeg den naam van „"Prins Hen- drikschool" en Zaterdag had de pleohtigo in wijding plaats door Z. K. H. Prins Hendrik, die te ongeveer 2 uur arriveerde met zijn adju dant jhjj. Backer en graaf Van. Lynden, Com missaris der Koningin in Utrecht. Het dorp was uitgeloopon om den Prins te zien en toe to juichen. Do beide 4Mt planten en bloemen versierde eetzalen waren tot ontvangkamers in gericht. Hier waren, reeds vele autoriteiten en notabelen bijeen. Dr. Buitenhuis hield de openingsrede en sprak ook den Prins toe, die het bescherm heerschap had aanvaard; spreker verzekerde, dat hot portret van Z. K. H. door den Prins 111 lijst geschonken met bijzondere sympa thie was ontvangen en een eercplaats in de school zou innemen. Met een huldebetuiging aan het Huis van Oranje eindigde ds. Buiten huis zijn rede. Daarna voerden nog het woord 'de vertegen woordiger van don minister van binnenlandscjse zaken, mr. Van Beek Calkoen, het Kamerlid v. d. Molen, de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Vreeswijk. Nadat de districts-scliöolopziener, de heer Jansen, do stichting goede resultaten had toe- gewenscht, verklaarde Prins Hendrik do school voor geopend en bracht Z. K. H., als voorzitter van het Roode Kruis, dank voor do welwillendheid om het gebouw in tijd van nood beschikbaar to stellen. Do Minister van Ooriog, De Minister van Oorlog is van zijn inspec tiereis in Den Haag teruggekeerd. Weerbelasting. Het Haagsche Correspondentiebureau heeft gegrond© redenen aan to nemen, dat d© opbrengst van do in voorbereiding zijnde weerbelasting, het aanvankelijk daarvoor geraamde bedrag van oen half miilioen aanmerkelijk zal overschrijden. Stadhuis te Rotterdam. Hot plan voor - het stadhuis te Rotterdam heeft een ldeino wijziging ondergaan. In ver band met een opmerking van do Koningin, zijn in den voorgevel de drie kleine balkons boven den hoofdingang in één groot balkon veranderd. (Bolt, Nwbl.) Een verrassing. De Koninklijke Vereeniging van gepensio neerde ouderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger (tot liet verleouen van on derstand aan militairen, gepensioneerd vóór dc wet van 1877, en aan hun weduwen), zal op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. dc Koningine aan daarvoor in de termen vallende leden en aan twee weduwen van leden een be drag uitkeeren van f 3050. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is de gep. kol.-kwartierm. O. J. C. an Goor tijd. belast met de waarneming van de functie van controleur over de inwen dige administratie der korpsen 4o bureau. Bij K. B, is tijd. benoemd bij het ros, pers .dor landmacht, bij do inf. der landweer tot res. kapt., de gep. ritmeester-tit. der cav. J. A mesz, van het leger in Ned.-Indië, Bij K. B. is met ing. van 16 Sept. a. s aan den majoor-magazijnni. der art. J. var Y u u e nl op aanvrage, ter zake van langd dienst, onder took, van pensioen, eervol on' slag uit den mil. dienst verleend, en is hot bi drag van het pensioen vastgesteld op 21& 'e jaars. Bij K, B. zijn benoemd bij het res. pers der landmacht, bij het wapen der art., bij hei lo rog. vest.-art., tot ros. 2e luit., de inil.serg. Zinkstok en C. J. B. Doudovan T r o 0 s t w ij k, beiden van het korps. De Minister van Koloniën brengt ter ken nis van gepensionneerd© offcieren en onderlui tenants van het Ned.-Indische leger, die al reserve.- of landweer-officier bij het lo^er hiei te land© zijn ingedeeld, die ten gevolge va:, hunne indoeling bij hot leger hier te lande bui ten hunne vaste woonplaats vertoeven en daar door do gebruikelijke attestatio de vita in den aanvang der maand September 1915 niet zu! Ion kunnen bekomen, dat zij hun pensioen ovc: heb derdo kwartaal zullen kunnen doen on tv an gen door ccn daartoe door bon aan to wijzen geinachtigdo. Hiertoe zullen zij doch met vóór 1 Sept en niet na den lOdcn van, die maand aan Afd. 0 2 (Mil. personeel) van liet Departement van Koloniën een© door hen oudortockende op gave lubben in to dienen, inhoudende; lo. plaats en dogteekening (op of na 1 Sep- tg-mbgr i?m zm frarzeafe;

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2