Laatste Berichten, Vraagt overal Uwen winkelier onderstaande kwaliteitsmerken NIEUW MODEL GRIJZE KEPI LANDWEERLICHTING 1908-1909. „De Oorlogskas" Koe moet ik solliciteeren Amsterdam Gemengd Nieuws. Gr el cl verlirijgtoaar HARALD GOETHE CONCORDIA EL DECORE ZAMPA LEONARDO 5 4 3 3 3 27 Zóó moet het gaan! ADVERTENTIËN. Bestrijding Tandbederf! S „D0L0-TANDPASTA" Broches van Soldatenknoopen Hotel Weldon. NEERLANDIA. Kosmos Marechal Niel DE^ÖÏjOATÏJMGOURt> gtn N7S7 öenQaag a o xsrugusrus x axu. O Bergen op.Zoom, O Borgen op Zoom Laat ons hier niet langer toeven. Wc kennen reeds de Wocnsd rechthei. En „Ivijk in de Pot" stemt ons niet blij. O. Belgen op Zoom, O Bergen op Zoom Laat ons hier niet langer toeven, O Bergen op Zoom, O Bergen op Zoom 'k Gun je ook eens variatie. Maak jij de anderen ook eens ziek Met stank van. je pota.schfahriek. O Bergen op Zoom, O Bergen op Zoom 'k Gun je ook eens variatie. O Bergen op Zoom' O Bergen op Zoom Dat men mijn beè -rerhoore! Al zijn de burgers hier ook goed, Toch vil ik liever weg mqt spoed. O Bergen op Zoom, O Bergen op Zoom Dat men mijn beê verhoore! G. PERSKLOMP. In Memoriam. (Van mil. W. Haas.) Kalm. gesloten, zat zij neder, Dof en glansloos' was baar blik, 't Jeugdig vuur, eens helder, teoder, Scheen gebluscht, door al 't gesnik. Lang reeds is baar man gestorven Ginds, weer 't kerkhof ligt, Is zijn zielloos lijk geborgen, Tob aan hot jongst gericht. Met haar zonen, toen nog teeder Bleef ze gansch alleen op d'aard, De oudste gaf vader's trekken weder, Do Jongste moeder's aard. Met hoeveel teed're zorgen, Bracht zij haar jongens groot; Hoe koesterend iederen morgen 'Hield zij hen op haar sohoot» En groeide dag' tot jaren! En wierden haar jongens groot; Zo bleven en ze waren, De kleintjes op haar schoot. En nu, een jaar is reeds verstreken, Dat zij hem had gekust; Haar kleur en frischheid is geweken, Do hoop en levenslust. Ach! hoeveel had zij geleden, Sinds dien vreeselijken stond! Hoeveel innerl ijken strijd gestreden. Toen zij hen zag trekken naar 'b front. De oudste stortte neder, Ginds, aan liet Oosterfront, Daar rust hij nu in vrede, In vreemden vijands grond. Eu acho vrees'lijk noodlot! iStraks blies haar jongste spruit, Getroffen door een doocf'lijk schot, In het West den adem uit., O, hoeveel naam'loos lijden, Bracht 't vergane oorlogsjaar, 'En immer nog bestrijden, De beschaafde naties elkaar. Omring® door oorlogsvuur en vlammen, Houdt Holland moedig stand; •33er.eh.ut door kalme mannen, - Bestuurd met wijze hand. Geen schreeuwen en geen kijven, Verbuigt die vaste hand, Zij blijft doof voor oproerig schrijven, Van on ge wens elite n kant. O, 'Neerland! mijne tonen 'Zijn nu alleen gewijd 'Aan uwe dapp're zonen. En 't trouw en wijs beleid! En blijft ge volmoedig leven, In waren vroomheidszin Dan blikt ge, zonder vreezen, De donk're toekomst in. (w. g.) WIL. HAAS, Reg. Jagers, -Bat, D. Comp. 2. Een ongelukkig schot. Men meldt ons' uit Roermond In het naburige Melick-Hertenboseh ontmoet ten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag twee soldaten, die van hun post naar de wacht te rugkeerden, een patrouille. De commandant dier patrouille hield hen voor smokkelaars. Op het ..halt", dat hun werd toegeroepen, bleef een van de twee staan, doch de ander stoorde zich niet aan de aanmaning en liep door. Do manschappen der patrouille werd gelast te ren, waardoor de soldaat, die een ingezetene van Bocholtz is, doodelyk getroffen werd. Een nieuw soort luchtschip. Door den schipper van den in LTmuiden thuisbehooreuden' stoomtrawler „Dahlia" werd bij binnenkomst gerapporteerd dat hij een nieuw soort luchtschip gezien had. In den vorm op een Zeppelin von het beken de model gelijkend, was het. van veel kleiner afmetingenhet had een gele kleur. Blijkbaar deed dit luchtschip als verkenner dienst, want het werd op eenigen afstand door een grooten Zeppelin gevolgd. Oorlogstragedie. Op aanraden, van haar familie was ze van haar woonplaats in een Duitsch stadje vertrok ken naar Amsterdam. Ginds in haar „Heimat' werd het meisje steeds zwaarmoediger. lede: huis; ieder boom, herinnerde aan haar broers met wie ze had gespeeld en geravot en van wie thans reeds twee waren gesneuveld, geval len ergens in de wijde vlakten van het Oosten. In Amsterdam knapte het meisje weder eenigszins op. De familie deed al het mogelijke om haar afleiding te bezorgen. Een lichte blos begon weder haar wangen te kleuren. Tot eeuigo weken geleden. Toen ontving ze eon brief van haar jongsten broer waarin deze mededeelde dat ook hij was opgeroepen on naar het front te vertrekken. En. nietwaar, hij rekende er vast en zeker op gezond terug te keeren, doch men kon niet weten...... Van dat oogenblik af verviel het meisje weder in haar vroegere zwaarmoedigheid en een van die buien sprong zij het venster uit. Zieltogend werd de 'arme vrouw opgenomen. Neen, niet alleen op de slagvelden vallen de offers van den verschrikkelijken krijg Auto-ongeluk. Men meldt' ons uit ''s-Hertogenbosch Zaterdagmiddag is een militaire auto op Haar Nijmegen door een totnutoe onbekend defect even voor Hees tegen een hoorn, go- reden en totaal verbrijzeld. Den chauffeur, J. Wassenberg uit Haarlem, werden de borstkast en de kin ingedrukt en drie ribben gebroken. Hij is npar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Van de vijf officieren, die in de auto zaten heeft de kapitein Dudok van Heel beide beenen gebroken. Hij werd onmiddellijk naar Breda vervoerd, de andoren bekwamen allen min of meer kwetsuren cn wc-rden naar bet zieken huis te 's-Hertogenbosch getransporteerd, na dat hun door drie geneesheoren en een ver pleegster ter plaatse de eerste hulp werd ver leend. Weer ontvlucht. Men meldt uit Oldeuzaal aan „Do Maas bode" De gebroeders Kupers te Losser, die te Gro- nau werkten en die, niettegenstaande ze in Holland hadden gediend, door do Duitschers war on gevangen genomen omdat ze in Duitsch- la.nd waren geboren, werden naar de gevange nis te Coesfeld overgebracht. Dezer dagen zijn ze er echter in geslaagd atofc behulp van een Duitsch 55-kk.at. die de.ser- tooren wilde, uit te breken en veilig hun wo ning over de grens te Övcrdinkol (gem. Los ser) te horeiken. Mot vreugde werden ze hier door hun mode-ingezetenen ontvangen. Zelfs wapperde to dier gelegenheid van het vereeni- gingsgebouw „Concordia" de vadcrlandsche driekleur. Een huwelijk. Donderdag is te Apeldoorn het huwelijk vol trokken t.usschén freule Anna de Savornin Lobman, redactrice van „Do Hollandscho Lelie" en schrijfstervan „Vragensmoede", „Heb eenc Noodige", „Liefde in de Vrouwen- qnnestie" enz., en den heer H. Ph. Spoor, oud-, ontvanger der registratie en domeinen. Passen-vervalschlng te Rotterdam. „De Maasbode" schrijft: „Sinds weken was het ons bekend, dat in Rotterdam valsche passen voor België en an dere landen werden uitgegeven door personen, die, naar men zeide, een soort bende van val sche passenmabers vormden. Hun, of lictor ge zegd zijn want er schijnt één hoofdpersoon te zijn arbeidsveld lag in do cafés van de Bcursstreek. Daar werd er in den laatsten tijd publiek over gesproken en geregelde bezoekers van deze koffiehuizen zullen bij het lezen van dit bericht dan ook wellicht zeggen: dat wisten wij al lang. Inderdaad het valsche passenschandaal heeft in de café-wereld zoo langzamerhand een alge- meene beruchtheid gekregen. Heb was thans in breede kringen geen ge heim meer, dat men in bedoelde cafés een per soon of personen kan treffen, die 11 togen een prijs wisselend van 50 tot 100 gulden een val- schen pas bezorgt. Zijt ge Engelselnnan en ge wilt naar België om zaken, van welken aard ook te doen, dan kunt ge daar tegen genoem den prijs een pas bekomen, waarop b.v. ver meld staat, dat gij Amerikaan zijt en woont te Rotterdam. Omgekeerd kon natuurlijk een Duitscher, die eens naar zijn aartsvijanden wilde, ook te recht. Een Rus, die naar Duitschland moest voor „zaken", werd eveneens, tegen contant gold coulant behandeld. Ongelooflijke verhalen werden in deze cafés gedaan, Een persoon zou in kort tijdsverloop verschillende valsche passen hebben ontvangen en personen, die nog nooit Rotterdam hadden gezien, kregen bewijzen als waren zij van ouden' Rotterdams'chen naam. Het passen-schandaal nam gevaarlijke ver houdingen aan, want, wie zegt ons hoeveel verkeerde-individuen van deze gelegenheid heb ben gebruik gemaakt om te komen, waar wij hen als neutrale Nederlanders niet heen moch ten helpen? De politie, sinds maanden van de zaak op de hoogte, was dan ook op liaar hoede. Of schoon zij sedert lang verdenking had op een der ambtenaren van het bevolkingsbureau te Rotterdam, bezat zij geen voldoende bewijzen om tegen dezen persoon op te treden. De valsche passenmakers waren slimme verval- sclicrs. Toch zouden zij er ten slotte inloopen en wel door een paar journalisten. De heer dr. Hugo Schmidt, correspondent va-n het Deen- scho blad „Politikeu", en de heer O. A. D„ journalist te Rotterdam, in de cafés van de Bcursstreek de valsche-passen-verhalen ge hoord hebbende, waren nieuwsgierig gewor den, wat er waar was van deze verhalen. Des te meer werden zij, wat journalisten eigen is, nieuwsgierig, wijl dr. Schmidt meende een spoor gevonden te hebben van de valsche pas senmakers. Deze eu bovengenoemde journalist besloten dit spoor te volgen om materiaal te verzame len en een einde te maken aan dit schandaal, waarmee zij het land meenden te dienen. Toen beide journalisten zekerheid hadden dat er werkelijk een persoon was, die een val- schen pas, of beter gezegd een valsch inschrij vingsbiljet van den Burgerlijken Stand kon verstrekken, was het voor hen slechts zaak n onderhoud met dezen persoon te hebben. Dit onderhoud kwam tot stand door een vier den man in een café van de Beursstreek. Het had plaats. Vrijdagnamiddag. De heide journalisten vonden op de afgesproken plek den persoon, die in alle cafés reeds hekend was als do „valsche-passenmaker", doch die door zijn slimmigheid telkens aan de politie wiet. ontsnappen. Dr. Schmidt had geld te halen in Brussel, doch wijl hij op, dit moment zelf niet naar België wilde gaan, zou hij zijn vrouw, een Deensehe, naar Brussel zenden om dat geld te halen. Dit gaf hij als reden op, waarom hij een valsclien pas voor zijn vrouw veilde hebben. De Valsche-passenmaker verklaarde dat hij aan mevrouw Schmidt een valsch inschrijvings biljet van den burgerlijken stand zou levéren, waarmee zij dan naar het politie-bureau en stadhuis kon gaan, 0111 verder den valsolien pas' in orde te laten maken. Voor het verschaffen van het stuk moést zij hem 100 gulden betalen. Wanneer zij Zaterdag morgen tussclien 912 uur op bet bevolkings- bureau aan do Hoogstraat aan loket 14 kwam dan zou mevrouw Schmidt een valsch inschrij- ■vingsbiljct ontvangen Do journalisten hadden thans materiaal ge noeg en besloten, gezien de hooge belangen' die hier op het spel stonden, de politie te waar schuwen en niets te publiceeren. Het hoofd der recherche, hoofd-inspecteur J. J. .Soer Jr. cn zijn collega Van Zanten, die de zaak der passen-vervalsching in handen hadden grepen dadelijk krachtig in. Ofwhoon dé beide journalisten meenden, dat er reeds materiaal genoeg was, oordeelde de politie dat zij verder moesten gaan om een goed resultaat te krijgen en hun rol tot liet einde toe te spelen. Wetende, welke belangen er mee gemoeid waren, stemde mevrouw Schmidt er ook. of schoon noode natuurlijk, in toe, haar hulp te verleenen. Zooals afgesproken was, begaf mevrouw Schmidt zich gistermorgen naar liet bevolkings- kureau aan de Hoogstraat om daar aan loket 14 een valsch inscbrijvingsbiljet van den Bur gerlijken stand te bekomen. De ambtenaar-ver- valscher gaf de Deensehe dame een bewijs dat zij heette Smit van Seventer, Nederlandsche was, eii geboren werd den 2 April 1874 te Am sterdam. In het bevolkingsregister schreef hij in dat genoemde dame zich heden te Rotterdam had gevestigd en geboreri was in een plaatsje uit Zuid-Amerika. Zoodoende kon de politie, wanneer zij de "bevolkingsregisters controleerde nimmer een fout vinden en niet bewijzen, dat een inschrijvingsbiljet, waarop men dan verder een pas kreeg, valsch was. In dit. geval was echter de politie- op haar hoede. Toen de heer Schmidt de verlangde 100 gulden had betaald voor het vaJsebe in schrijvingsbiljet was het einde gekomen van het passenschandaal. Een rechercheur nam het inscbrijvingsbiljet 111 den beer Schmidt en een ander ging het bevolkïngshureau binnen en arresteerde daar den gemeente-ambtenaar A. A. en een anderen, gemeente-ambtenaar aan bet bevolkingsbureau P. V. die van medeplichtigheid wordt ver dacht. Op het hoofdbureau van politie legden beiden een volledige bekentenis af. De leiders der valscbe-passen-b'ende zijn wel licht hiermee onschadelijk gemaakt en wij kun nen den beer Schmidt niet genoeg dankbaar zijn voor zijn optreden, waardoor een eind ge maakt werd a8n een toestand, die voor ons land, speciaal voor de stad Rotterdam, zeer on aangenaam bad kunnen worden. De heer Schmidt had dan ook den dank der politic-autoriteiten in ontvangst te nemen"» weten lichaam verborgen meebrengen. Dikwijls zij het niet eens. Zoo werd in 1893 to Keulen in het Burger- ziekenhuis een 47-jarige man geopereerd, die sedert den slag hij Koniggratz, dus langer dan een kwart eeuw, een 33 m.M. lange punt van een sabel in zijn lichaam had. Die punt was door een graatscberf van de sabel afge slagen. De granaatscherf werd verwijderd, maar van het stuk sabel wist men niets. Na 20 jaar vertoonde zich op dén rug van den man een gezwel, dat grooter en harder werd. Toen het pijn begon te doen, sneed prof. Bardenheuer bet open, en kwam het stuk sabel voor den dag. In Parijs werd omstreeks 1895 iemand ge opereerd, die in 1870 het vaderland verdedigd had. Een granaatscherf had een barnsteenen sigarenpijpje meegevoerd, ongeveer 5 c.M. lang 25 jaar later werd het aan het licht gebracht, tot groote verwondering van den patiënt en den chirurg. De oude strijder heeft er la,ter lustig door gerookt, zegt men. De invloed van vruchten. Vruchten zijn gezond, vooral ons Neder- laudsch ooft. Appelen, vooral zure, zijn goed voor de maag, maar hebben ook een uitsteken den invloed op de hersenen en op het zenuw stelsel; talrijke natuurgeneesheeren bevelen zenuwachtige menschen het eten van veel ap pelen aan en en men zegt, dat er uitstekende resultaten meo worden bereikt. Napoleon at een appel, wanneer hij een moeilijke quaestio had op te lossen. Beethoven zou een appel ge geten hebben, wanneerhij niet in slaap kon vallen. Ook pruimen kalmeeren zenuwachtigen. Bovendien heeten zij de spieren te versterken. Een zeer gezonde vrucht is voorts de zoete amandel. Ook de noot is buitengewoon goed. Het Franscbe tijdschrift, waaruit wij deze ge gevens ontleenen die wij voorts voor reke ning van haar redactie laten concludeert, dat vooral de werkers met den geest ooft moe ten gaan eten. Zij, die zwaren handenarbeid verrichten, hebben peulvruchten noodig n spek, maar de werkers met het verstand, die géén handenarbeid verrichten, kunnen best uitsluitend van amandelen, noten, bananen, meloenen, appelen, peren, pruimen, kersen en bessen leven. Een oude Moskee. Het is aan eenige Fransche archeologen ge lukt de grootste moskee ter wereld bloot te leggen. Reeds vóór het uitbreken van den oor log was men met dit werk bezig. In de Parijsche Aeademie vertelde Marcel Dieulafoy, die de werkzaamheden, leidde, er eenige nadere bijzon derheden van. Het betreft de beroemde, moskee van Jacoeb el Mansoer te Rabat' in Marokko. Sedert vele jaren vormde de Hassantoren, welke zich aan den linkeroever van den Regreg verheft, met eenigo overblijfselen van muren en zuilen, de laatste Bporen van een kerk, welke eens met zijn reusachtige afmetingen een geweldigen indruk moet hebben gemaakt. Een dikke aardlaag bedekte de ruïnes, terwi," de wortels van vijgeboomen cactussen en aloë'_ zich door dat alles hadden heengeslingerd en tot een hechte massa hadden gevormd, waarop do bowoners van Rabat koren verbouwden. Deze reusachtige moskee werd gebouwd op verlangen van sultan Aboe Joessoef Jacoeb el Mansoer, die als laatste vertegenwoordiger van de Almohadendynastie regeerde van 1184 tot 1199. Aan denzelfden sultan, die ,in 1195 bij Alarcos een schitterende overwinning op de Castilliërs behaalde, dankt Sevilla ook den bouw van een groote moskee en van het Alca zar, een prachtig paleis in Moorschen tijd. Talrijke opschriften in de nieuw ontdekte zuilen bewijzen, dat de moskee te Rabat zeer snel gebouwd is en onder do regeering van den opvolger van Aboe Joessoef Jacoeb voor den godsdienst werd ingewijd. Het gebouw heeft een oppervlakte van 26,675 vierkanten meter en is dus ook grooter dan de beroemde moskee te Cordowa. Waarschijnlijk is het monument omstreeks 1400 in vlammen opgegaan. De sporen van een brand zijn nog duidelijk te be speuren. (Be Opmerker.) Te veel licht.' Te Newcastle zijn een kolonel en een korporaal, die in het militaire hospitaal aldaar, in strijd met de verordening, te veel licht naar buiten hadden laten schij nen, resp. tob 20 en 10 shillings boete ver oordeeld. Zij verdedigden zich met te zeggen, dat de gordijnen nog niet in orde waren en dat er den avond waarop de overtreding werd gepleegd, een trein met gewonden was aan gekomen en er dus licht noodig was. He rechter motiveerde zijn vonnis door te verklaren, dat juist zij die een voorbeeld moesten zijn voor anderen, de ergste over treders zijn. rio, hevig beantwoord door het Fransche ge schut. In den sector Souchez-Neuvillo. geweervuur, en gevecht met handgranaten, zonder infante- rie-actie. Wederzijclseho zeer hevige kanönnade in het gebied van Roije, op het plateau van Quenne- vière, aan heb Aisnofront en om Rhoims. I11 do Argonnen korte gevechten met bommen en handgraten, aan den westelijken rand hij Eontaine-Ma-dame, aan den Coute-Gilaussée en in het bois Bola-nto. In Woevre granaten-gevechten ten N. van Flirey. In de Vogezen in liet Fech-dal uitsluitend ar tilleriebeschieting. Bij den Lingenkopf en den Barrenkopf na men de Fransohen, na een hevig gevecht, voor afgegaan door een bijzonder nauwkeurige in leidende artilleriebeschieting, eenige Duitsche loopgraven. Zondag werden door een Fransch vliegtuig do stations van Lens, Henin-Lietard, Loos en de spoorweg RijsselDouai gebombardeerd. BBRLLJN. Officieel. Dit het groote hoofd kwartier wordt gemeld In de Vogezen zijn nieuwe gevechten begon nen ten noorden van Miinster in de linie Lin- gekopfSchratzmanneleBarrenkorpf. Krach tige Fransche aanvallen drongen gisteravond voor een deel door tot in onze stellingen. Te genaanvallen wierpen den vijand bij den Lin- gekopf weer terug. Bij Schratzmaunele en den Barrenkopf duurden heftige gevechten op kor ten afstand om enkele gedeelten loopgraaf den geheelen nacht voort. Ongeveer 30 Alpen jagers zijn gevangen genomen. Bij Wavrin, ten zuidwesten van R-ijeeel, is een Engelsch vliegtuig omlaag geschoten. Wat gswoncte soldaten In hun liohaam kunnen fcewaren. Niet alleen kunnen kogels in het lichaam van gewonden blijven, zonder dat zij daarvan eenigen hinder hebben, maar oolc' andere sou venirs kunnen zij van het slagveld in hun Uit de Staatscourant. Benoemd tot chef eener a-fdeeling van het door de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis opgerichte informatiebureau voor zieken en gewonden, de gep. luitenant-kolonel der infanterie F. J. A. H. He.ndriksz en de gep. infanteriekapitein met majoorsrang jhr. B. L. van Spongier; tot secretaris van den directeur van genoemd informatiebureau de gep. infanteriekapitein L. G. J. H. Hen dricks; tot chef ener onder-afdeeling de gep. kapiteins Indisch leger L. P. F, S c li i m p f en L. O b e r g, de gep. eerste- luitenants der infanterie met kapiteinsrang C. E. A. Copes van Hasselt, J. var Stralen, M. C. S o b e 1 s en H.. B. S t o p li a n. Naar Oost-lndië. Den 23 Augustus vertrekt met bet stoom schip „Prinses Juliana" naar Oost-Indie een de tachement suppletietroepon, sterk 3 onderoffi cieren en 17 soldaten, onder bevel van den le luit. der inf. O. I. leger. F. Treffers en met medegeleide van do 2o luits. der inf. A. Pik en J. C. de Quant, beiden bestemd voor liet leger in Ned-Indië. Mr. Troelstra. Het Tweede Kamerlid mr. Troelstra zal in het begin van September zich tot verder her stel van gezondheid naar Zwitserland begeven. Het auto-ongeluk bij Hees. I.)e kapitein Dudok van Heel. die Vrijdag bij een auto-ongeluk bij Hees beide beenen brak, is de heer A. Dudok van Heel, commandant van het wielrijders .depot te Gouda. Omtrent liet ongeluk zelf vernemen wij nader het volgende De auto, het eigendom van den hoêr Hnitsma Muiier, werd bestuurd door diens chauffeur Wassenberg. Behalve kapitein Dudok van Heel bevonden er zich nog drie luitenants en een adjudant-onderofficier in. De snelheid van de auto was 50 K.M. Plotseling weigerde het stuur en ofschoon de chauffeur uit alle macht ■emde, kon hij niet verhoeden, dat het voer tuig tegen een boom opreed. Zóó lievig was de schok, dat de zwengel in den boom drong. De toestand van den chauffeur, die eenige ribben brak, is zeer bevredigend. Omtrent do vondingen van kapitein Dudok van Heel vernemen wij nog, dat één been op twee plaat gebroken is, het andere heeft een gecompli ceerde breuk. De kapitein bevond zich op een inspectietocht. Vol lof waren allen voor de spoedige hulp aan de slachtoffers gebracht door den commandant der houwitserafdeoling, majoor Ten Bosch. Op het Westelijk oorlcgsterrein. PARIJS. In Artois, en voornamelijk in dq omstreken van Neuville en Rocklincourt lieorschfc groyte activiteit der Duitsche artille- Een gevecht aan de kust. Aan bet bericht uit Vlissingen betreffende een gevecht aan de Belgische kust ka3i nog liet volgende worden toegevoegd Een aantal torpedobooten en een watervlieg tuig namen aan de beschieting van de kust en van de haven van Zeebruggo deel, terwijl nog wordt geseind uit Berlijn. Uit liet groote hoofd kwartier wordt gemeld Maandagmorgen vroeg verscheen een vijandelijke vloot van ongeveer veertig schepen voor Zeebrugge, die, nadat ze door onze kustartillerio was beschoten, in noord-westelijke richting wegstoomdo. Van het Oostelijk oorlogsterreln. PETERSBURG. De Russische marinestaf meldt Op 16 Augustus hernieuwde de Duitsche vloot met groote macht de aanvallen óp onze stellin gen aan den ingang der golf van Riga. Onze schepen sloegen den 16en en 17en Augustus de aónvallen van den vijand af, wiens geheime voorbereiding voor den inval bijzonder begunstigd werd door het mistige weer. Op den 18en Augustus, gebruik makende een dichten mist, drongen de aanzienlijke strijd machten. van den vijand de golf van Riga binnen, terwijl onze schepen terugtrokken, voortdurend weerstand biedend aan den vijand, en zonder liet contact- met hem te verliezen. Op 19 en 20 Augustus verrichtte de vijand verkenningen in verschillende richtingen en aanvaardde tegelijkertijd een actie met onze schepen. Daarbij werden door den tegenstan der gevoelige verliezen geleden, waarbij van torpedobooten. Aan onze kust verloren wij de kanonneer boot „Sivoutch", die glorierijk onderging in een ongelijkcn strijd met een vijandelijkon kruiser, vergezeld van torpedobooten, welke de kanon neerboot naderde tot op 400 meter en op dien afstand beschoot. De „Sivoutch", in vlammen,-met een bran dend boord, bleef heb vijandelijke vuur beant woorden, en 'boorde nog een vijandelijke torpe- doboofc in den grond. Den 21 Augustus .beschouwde de vijand, re kening houdend met de geleden verliezen, zijn verdere poging nutteloos, en verliet naar het schijnt de golf van Riga. Van 16 tot 21 Augustus zijn twee kruisers en acht torpedobooten van den vijand gedeeltelijk buiten gevecht gestéld, gedeeltelijk gezonken. Terzelfder tijd slaagden onze dappere bönd- genooten er in, een der groote Dnitscho dread noughts in de Oostze in den grond te boren. vanaf 50 zonder Borg. Aflossing vanaf 5.per maand. Vraagt onze- Veojwvaarden OUÜ-HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK, Frederlksplein 27, Amsterdam. BERLIJN. Officieel wordt door het groote hoofdkwartier gemeld Legergroep-von Hindenburg. De troepen m het legcr-von Eichhorn schreden westelijk en zuidelijk verder voort. Aan dén Bobr bezetten wij de door de Russen ontruimde vesting Ossowiets] Ten N. en Z. van Tykozin hadden met succes gevoerde gevechten plaats. Tykozin werd ge nomen. Daarbij vielen 1200 gevangenen, met 11 officieren en 7 mitrailleurs in onze handen. Ten N'. van Bjelsk mislukte een Russisohe tegenaanval onder zeer ernstige verliezen voor den vijand. Ten Z. van die stad gingen wij vooruit. Legcrgroc.jh-Leopoïd van Beieren. Deze leger groep oversclu-eed onder hardnekkige gevechten de lijn KlesjtsjeliRazna, en deed verder met suoces aanvallen. Er werden 3050 gevangenen gemaakt, 16 mitrailleurs genomen. Legergroep-Von Mackmsen. De overgang over de Pulwa is op het front, tusschen Raza en de monding, na kracht-igen tegenstand, gefor ceerd. De aanval over den Boeg, boren de Pulwa, gaat voort. Voor Brest-Litowsk is de toestand onver anderd.-^ Aan beide zijden van de Swetjas-moren en bii Pisjtsja, ten oosten van Wlodawa is de vijand gisteren verslagen en naar het N.O. terugge dreven. ct. 19 99 99 99 99 met DocA (voor alle wapens) Onderofficieren f 2.50 Korps, en manschappen. 2.10 j frsnco thuis. PRACHT MODEL, FIJN LAKEN, SOLIDE AFWERKING Alleen Retnbours-zendin^er:. s: Haagsche Petten- en Kepihandel, Looaduinscheweg 1029, 's-GRAVENHA-STE. Tot deelneming aan het onderzoek naar den maatschappelijken welstand ontving ik onderstaand briefje: „Onderstaande personen wenschen allen een vragenlijst van U te ontvangen (volgen 27 namen) en gaat de postwissel gelijk aan U af." Fort Honswijk-Tul en Twaal. Wie spant zich er ter zijner plaats eens voor? Vraagt uitgebreider circulaire aan J. STORM Brederodestraat 38 Amsterdam De ontruiming van Wilna. Een telegram van Duitsche zijde meldt, dat de ontruiming van Wilnabevolen is. De bevelhebber in het militair district Wiil- i deelt aan de bevolking door middel van anplakbiljetten mede, dat de bezetting van Wilna door den vijand waarschijnlijk is. Alle particuliere bezittingen, en aüe nog aanwezi ge voorraden metalen, paarden, rundoren. en luiden moeten dadelijk oostwaarts worden weg gevoerd en alle kerkklokken moeten uitge broken worden. De bevolking wordt tot kalm te aangemaand, omdat voorloopig niet meer '1 lichtdingen per spoor kunnen vervoerd wor den. 0980wletsj bezat. BERI*JN. Het Duitsche legerberioht meldt, dat de vesting Ossowietsj (in Polen) door de troepen van generaal Von Eióh'born is bezet. Do Russen hadden de vesting ontruimd. De dulkbootonooriog. LONDEN. Lloyds meldt dat do Engelsohe stoomboot „Martha Edmonds" gezonken is. De bemanning is -aan wal gebracht. JOSEPH BREUER vraagt of er onder de jeïnlerneerde Belgen ook Soldaten zjjn die tusschen de jaren 1894 tot 1900 in Oontich in het Pensionaat Delvaux met .mjj zijn geweest. Daar ik gaarne oude Schoolkameraden zou ont moeten. Adres JOS. BREUER, Café Nauf. Grootestraat 5, Nijmegen. üdsriinge Verzekering van lie! Oorlogsrisico Z\j berekent atteen de werkelijke onkosten. Vraagt volledig prospectus! De Directie H. TOP, Amsterdam, Adm. de Ruytirweg 28 Gids voor ALLE betrekkingzoekendeu Honderden slaagden hierdoor in goede be trekkingen. Verkrijgbaar, by Uitg. ZIL VER» Kortenaerstr. 26, Rotterdam, na ontv. van 25 ets. 1n postz. Zaklantaarns geheel compleet met 33 mm. lens, prima ruim 4 uur brandende Edson batterij met metaal draadlamp en melk- glas reflector per stuk 1—, "franco na ontvangst van postw, Kf 1.15. Hooga Beenkappen, hoog8ocM., dof zwart lederdoek, -licht en sterk, p. pr. 5, Lederen Motorkappen, Naadloos 34 cM., p. p. Imitatie led. Motorkappen 4 gespen, 34 cM., p. pr. f 2.25. Puttee's (Been- wihkelaars), p. pr. 2.25. Dito, lichtere kwal., p. pr, 1.50.Zware Moleskin Jasbeschermers, per p. 1.10. Qroote laklederan Spatbord-slikvangers 40 en 55 Ct. Electrische- en Carbld-lantBarns in groote keuze. Bowden's pneumatische draadremmen zijn op ieder rijwiel direct aan te brengen. Ideal, voor- of achtervelgen, ƒ4.Dito, een- vouuiger nïodel 3.40. Bowden's dito voorband- r'emmen 1,Bowden's dito achterbandremmen 1.80. Magazijn „VEL0", Korte Prinsengracht 51, bij de Haarlemmerstraat, Amsterdam- Telef. 5077. Verzènding door geheel Nederland. arlloos met veer, le soort, Door den Tandarts A, FRIE- «mafe DERIGH te Arnhem, is in den fKr handel gebracht „Doio Tand- pasta", welhei speciaal vervaar- yBw digd is ter bestrijding van het nR|. tandbederf. Reinigt dus uwe tanden met Rose 0.12yi en 0.25 per doos Wit ƒ0.15 en ƒ0.30 De Invloed van het tandbederf op d8 volksgezondheid en de volks welvaart wordt bestreden door het geregeld gebruik van Dolo-Tand- dfe pasta, 4| worden door ons in verschillende modellen geleverd, zooals: 1, 2 en 3 knoops. Prima kwaliteit Doublé. Eenig J.mporteur H. VAN ADELSBERG Szn., In Bijouterieën, Oude Schans 32, Amsterdam. M. H. Militairen worden beleefd attent gemaakt op DAMRAK 91, TEL. 4754 Kamer en ontbijt van af f |.75« Fantasie over de meest bekende Holland- sche Volksliederen voor Groot Strijk orkest met piano ƒ2.50, Salonorkest (Piano en 8 partjjen naar keuze) ƒ1.50. Franco door geheel Nederland, na ontvangst van postwissel. SEYFFARDT's Muziekhandel,' Amsterdam. Sigaren - - E»E BESTE 'van 2 tot ÏO cent oer stuit.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4