Bo. TBI). Woensdag 25 Augustus 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van O. MANASSEN. De Duitsche Veldpost, Ons Oorlogsdagboek. TWEEDE 'JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM TELEFOON Z.4988. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER Week, losse nummers voor militairen i cent, voor niet-militai- REN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. De strijd tegen Turkije. Voor Advertentüra wende men zich tot het Alg. Advertentie-Bureau ROl'MA&Co, Heerengraoht 228 Amsterdam, tot de Drukkerij „Jacob van Campeu* N. Z. Voorburgwal 28-1-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, Palesirinaatrant 10 Amsterdam. Prijs der Advertenti"-n per regel 210 cent. By abonnement reductie Ziehier een kaartje van 'tTurkscke rijk, ten minste in Europa. Dit Turkije tvordt aan verschillende zijden bedreigd. Vooreerst aan de Dardanellen, op het schier eiland Gallipoli; we weten, hoe reeds maanden de geallieerden beproeven zich daar een doortocht te banen. Doch ook in het Oosten aan de Zwarte Zee komen nu en dan Russische oorlogsschepen opduiken, terwijl Engelsche onderzeeërs dikwijls do Zee van Marmara onveilig maken. Ons kaarte geeft een duidelijk overzicht van dit strijdgebied en laat ook zien, dat men Konstantinopel nog niet zoo gauw in handen aal krijgen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. door A. F. BEHJAMtNSE, Directeur II6 tfjdexpeditie Véld post.. Naar aanleiding van .dc klachten, die vooral in hot begin der mobilisatie vernomen zijn en die in Duitechland in veel grooter mate zijn ingediend dan bij ons, komen de volgende op helderingen voor in de Deutsche V'erkehrs- zeitung' waarmede ook vrij ons voordcel kun nen doen. Uit zuiver militair oogpunt bewaring van hot geheim van den opmarscli moet oen ver zending van brieven tussclite-n het vaderland en de uitgerukte troepen en omgekeerd, tot den 14dcn mobilisatiedag achterwege blijven, In verband mot de militaire en politieke gebeurte nissen kan deze. tijdsruimte verlengd worden. Bij bet Beiersclie leger werd b.v. in dezen oor log deze termijn venengd tot 3 weken. De operatie begon meteen stelselinatigen terugtocht, wat aan de manschappen was mee gedeeld. Wanneer deze manschappen allen dit naar huis hadden kunnen schrijven, hoe was het' dan mogelijk geweest, om een dergelijke operatie voor den vijand geheim te houden 'i Het was echter ook niet mogelijk om de brie ven naar het Veldleger te verzenden, daar do indecling van het leger in dezen tijd aan zoo'n groóten kring van personen niet kan medege deeld worden, als noodig is voor het postver keer. Na zulk een langere of kortere inlei- dingsporiode kon een regelmatig, h'oewel lang zaam postverkeer, door do beperking van het treinverkeer, ingevoerd worden tusschen leger en vaderland, als het krijgsverloop ten minst© geen hindernissen in den weg legde. Hot, ver voor van de post, die in den rug heb leger per trein is aangebracht, naar den troep, is namelijk zoo lang deze in gevecht 'e, too goed als uitgesloten. De wegen in den rug, zijn uitsluitend bestemd voor ordonnansen, mu nitie en vefplegingstreinen, en het vervoer van gewonden. Ieder ander voertuig wordt'als hin derlijk op zij gezet, of 2030 K.M. teruggehou den, Gedurende de korte pauze 's nachts, als het gevecht rust. is liet niet mogelijk de post wagens aan te laten jyikken, nog geheel afge zien daarvan, dat het onmogelijk zou zijn om in het .pikke donker de in het gevecht door elkaar gerankt© troepen te vinden. Bij het aanbreken van den dageraad begint het gevecht opnieuw, dan is er geen tijd om postzakken uit te deelen ©f pakketten uit te reiken, welke laatsten bo vendien herhaaldelijk op 't commando: ,.ir geweer" in 't -veld moesten blijven liggen. (55ste week.) 16 Aug.: Een uitval van de Russen uit Kowno woi-dt door de Duitschers afgeslagen. Duizenden Russen worden gevangen genomen. De Duitschers maken nieuwe veroveringen in bet z.g. Martin- werk in de Argonnen. Duitsche torpedobooten bren- gen aan de kust van Jutland een moderne Engelsche kruiser en drie Ejigebche torpedojagers tot zin ken. tr t, Een Duitsche duikboot beschiet in de Iersche zee de steden Par- ton, Harrington en Whitehaven. De Frausche karikaturist Daniël de Losques, behoorende tot het vliegercorps is gesneuveld. Engelsche troepen landen aan de Suvlabaai in de Dardauqllen en nemen daar stelling. Het Engelsche transportschip Royal Edward" wordt in de Aegeïsche Zee door een vijande- b'i1- onderzeeër tot zinken ge bracht- Wanneer de gevechten, zooals in dezen oorlog, dagonlnng zoo voortgaan, is het meer toeval dan kunst om in die tijden enkele zakken aan den man 'te brengen. Komt nu eindelijk een van die onvermijde lijke pauzen, dan staat de veldpost voor de op gave, een onbeschrijfelijke menigte van opgeza- meldo correspondentie t© verwerken, meest in 't vrije veld, daar ieder in de nabijheid van heb gevechtsterrein, en ver naar achter gelegen on derkomen, vol gewonden ligt, of in beslag ge nomen is door staven, enz. Het is nog betrekkelijk gemakkelijk cuu op hei gevecktsveld do brieven en briefkaarten der overlevenden te verzamelen en naar het vadei- land te zenden. De uitreiking der aangekomen corresponden tie gaat echter met hindernissen gepaard. Duizenden kan de groot uit het vaderland niet meer bereiken, daar zij stom en bleek op het veld van eer liggen. Nog eens duizendon zijn in de hospitalen, vriend en vijand door elkaar, niemand kan den facteur zeggen waar, het duurt dikwijls dagen of weken, tot de als „vermist'gemelde ergens in het vaderland in e,en hospitaal opduikt. Geheele troepenafdee- lrngen zijn in do hitte van liet gevecht uit hun verband gerukt, bij andere onderdeelen opgeno men, en gedurende dagen verdwenen. Aanvoer ders, die" inlichtingen zouden kunnen geven, zijn gfcvallen, de in liet loven geblcvenen hebben de handen vol en hebben zoo veel andere din gen te regelen, die altijd nog gewichtiger zijn dan do post. Waarlijk, de veldpost heeft geen schuld, als zij onder zulke omstandigheden do correspon dentie niet kanuitreiken. Bovendien staan nog massa's troepenrleelen te velde, waarvoor geen veldpostkantoren aan wezig waren. Hier zijn gedeelten van vesting bezettingen, daar landweertroepentot den be- slissenden slag aangevoerd, telegrafisch, bin nen eenige uren met geheim marsohdoel op den trein gezet. In der haast werd verzuimd heb postkantoor ter plaatse van het vertrek en de verdere verplaatsing kennis te geven. Op die wijze'heeft de troep zelf de verbinding rne.t de post nagelaten en kan zich niet beklagen als zij niet gevonden wordt. De talrijks klachten over vertraging .of het niet aankomen van veldpostbrieven, berusten hoofdzakelijk hierop, dat het publiek zich geen rekenschap geeft van de geheel veranderde te- - genwoordige verhoudingen, die voornamelijk do postverzending ernstig treffen, terwijl zij ge woon waren aan de snelle en regelmatige ver zending in vredestijd. Het meer©ndeel is ook totaal onbekend met het wezen en de moeilijkheden van den veld- postdienst, wat uit den aard der zaak ook niet mogelijk is. Het Is dus noodig, om de moeilijk heden, waarmede d© veldpost te kampen heeft, voornamelijk in den eersten tijd na het uitbre ken vbn don oorlog, uitvoerig aan te toonen. Hierbij moet vooropgezet worden, dat het hier en. daar in do pers uitgesproken vermoeden, dat de vertraging in de overkomst van de veldpost- 18 Aug.: De Duitschers ontruimen Mun ster en het Fecht-dal. De vesting Kovno valt in Duit sche handen, met alle forten en een groote hoeveelheid oorlogsma teriaal. 19 ,t Een eskader van twintig Oos- tenrijksche schepen en vliegma chines valt het eiland Pelagosa aan. De aanval wordt afgeslagen. Zeppelins doen een aanval op de Engelsche Oostkust. Tieu bur gers werden gedood, 36 gekwetst. 20 De Engelsche duikboot „E 13" wordt door een Duitsche duikboot .vernield. De paketboot „Arabic", en andere Engelsche schepen worden door Duitsche- onderzeeërs getor pedeerd. Aan boord van de „Arabic" bevonden zich eenige Amerikanen. De vesting Nowo-Georgiewsk ■wordt door de Duitsche' troepen genomen. 85,000 man worden* ge vangen genomen en 700 kanoden buitgemaakt. 21 Een Russische duikboot boort een Turksoh stoomschip geladen met steenkool in den grond/. verzendingen voortvloeit uit te spaarzaam ge bruik van personeel, volkomen op een dwaling berust. De postadministratie heeft integendeel, ter wille van een onvertroagde overkomst, in geen enkel opzicht krachten gespaard, waar door haar doel ook bereikt is. „Tegen het ge bruik van alle krachien mag geen bezwaar rij ze'f.'daar do gewichtigheid der zaak alle mid delen rechtvaardigt", luidde de order door het hoofdbestuur aan da inspecties gegeven. Even eens is aan de veldpostkantoren, wier samen stelling reeds in vredestijd in overleg met de militaire autoriteiten was geregeld, onmiddel lijk hulp door militair personeel of door toe voeging van postpersoneel gegeven, zoodra do behoefte daaraan zich deed gevoelen. (Wordt vervolgd.) nd in den reuzenstrijd. Er is weer een oorlogsverklaring uitge vaardigd. Italië heeft meegedeeld, dat het zich in oorlogstoestand bevindt met Tur kije, de Italiaanscke gezant heeft Konstan tinopel verlaten. De redenen, die de Ita- liaansche regeering aangeeft, zijn, dat Tur kije in 't geheim de opstandelingen in Lybië (Noor,d-Afrika), waar de Italianen nog altijd niet volkomen meesters zijn, zoti heb ben gesteund, en dat het verder aan vele Italianen in Klein-Azië, met name in Syrië, zou hebben verhinderd, naar hun land terug te keeren. De nieuwe oorlogsverklaring maakt geen diepen indruk. Het, was te voorzien, dat zij moest komen. Wonderlijk was het alleen, dat Italië, hetwelk met Oostenrijk in den krijg was en zich geschaard had aan de zijde der geallieerden, nog altijd als -ewoonlijk diplomatieke betrekkingen onderhield -met Turkije, den bondgenoot der centrale mogendheden. Trouwens ook met Duitsch- land verkeert Italië nog altijd op voet van vrede, zij het niet van vriendschap. Een wonderlijke» en zeer ingewikkelde toestand in dezen oorlog Welke verandering de nieuwe verhouding van Italië met Turki je zal brengen, is nog niet te zeggen. Italië kan nu met een ~e- rüst hart deelnemen aan den oorlog aan de Dardanellen. Eenige dagen geleden ging reeds een bericht door de bladen, dat het zich daarvoor gereed maakte. Mogelijk gaat het de andere geallieerden helpen om. door Klein-Azië Konstantinopel te bestoken. Nu d© Russen al grooter nederlagen lijden, wordt het meer en meer een vraag van be lang, dat de toegang naar de Zwarte Zee open wordt,teneinde Rusland toevoer van munitie t© bezorgen. Want het begint er nu inderdaad slecht uit te zien voor heb Russische Rijk. Nog vecht het Russische leger wanhopig in den omtrek van Brest-Litowsk, maar het is de vraag, of het zich daar kan hj-ndhavèn. De veroveringen der Duitschers van de laatste dagen zijn inderdaad van groot belang. Na Warschau en Iwangorod zijn nu Kowno en Nowo Georgiewsk gevallen, 't laatste nog belangrijker dan 't eerste, dat ook al een groote overwinning heette. Meer dan 85.000 man met zes generaals, een 600 a 700 kanoe nen, ontzaglijke hoeveelheden munitie, voor raden enz. zijn bij Nowo Georgiewsk in han. den der Duitschers gevallen, die bovendien een groot insluitingsleger vrij kregen, dat nu elders aan 't front de troepen versber ken kan. Overal dringen de Duitschers ver dér, zelfs op zee. Eeu Duitech smaldeel is door gedrongen in de Golf van Riga en heeft er slag geleverd aan de Russische eskaders en dezeu moe-sten terugtrekkenHet doel is natuurlijk, dat de Duitsche vloot van de zeezijde de bewegingen van het Duitsche leger steunt, dat in Koerland strijd, en de inneming van Riga zal de bekroning moe ten zijn van deze ^samenwerking. Zoo langzamerhand begrijpt men toch in Rusland den zwaren ernst van den toe stand. Het eigenlijke doel der Duitschers wordt duidelijker het Russische leger moet worden afgesneden van den weg naar St. Petersburg en een deel van het Duitsche leger zal daarheen trekken. Er zijn Russi sche bladen, die onomwonden verklaren, dab men 'bevreesd moet zijn voor de hoofd stad. Grootvorst Nicolaas, de opperbevel hebber van het Russische leger, heeft nu alle ministers en de leden van den opper sten krijgsraad bij zich in het hoofdkwar tier samengeroepen, om te beraadslagen Duitsche booten dringen de Golf van Riga binnen, vernieti-, gen een Russische torpedoboot, beschadigen de „Novik" en een groot schip en brengen de Rus sische kanonneerbooten „Sei wutzch" en „Koreietz" tot zin ken. De verliezen aan Duitsche zijde waren een torpedoboot twee ander werden beschadigd. Italië verklaart Turkije den oorlog. Belgische artillerie vernielt het door Duitschers bezette kasteel Vicogne. Hst bombardement van Kowno. Dr. Paul Michaelis schrijft d.d. 13 Augustus uit Mariampol aan het „Berliner Tageblatt" De dag van gisteren was in don strijd om Kowno het hoogtepunt van het bombardement. Daar de dag (nevelig aanbrak en liet weer ook onbetrouwbaar bleef, kon men er op reke nen, dat het niet tot lievige gevechten zou komen, 's Middags echter kelderde de lucht iets op en nu begon eerst van Duitschen kant een buitengewoon hei ig geschutvuur, waarin later de infanterie zich mengde. Tegen het in wat er gedaan kan worden om een natio nale ramp, een volslagen nederlaag van het Russische leger af te wenden, en welke ver beteringen kunnen worden aangebracht. Als het maar niet te laat is voor die verbe teringen, als de Duitschers maar niet reeds te Petersburg zijn vóór die verbeteringen zijn aangebracht. Nog van de andere oorlogsfronton te spreken heeft weinig beteekenis. De ge beurtenissen op' het Oostelijk oorlogster rein houden de gemoederen in span ning, de kleinigheden, dié voorvallen aan 'b Westerfront, aan de Oostenrijksch-Ita- liaansche grens, in de Dardanellen tellen niet mee. Verbazen moet men zich echter, dat .de Duitschers en Oostenrijkers den eenen vijand 'zulke geweldige slagen toe brengen ©n tevens al de anderen verhinde ren vooruit te komen. OUFT5CHLAND. Duitschers tegen annexatie. Een groot aantal aanzienlijke Duitschers heb ben bij den Rijkskanselier een vertoog inge diend tegen een politiek van annexatie van veroverd gebied. Do tekst van dit vertoog luidt „Duitschland is niet ten oorlog gegaan met het plan op verovering, maar ter handhaving van zijn door de vijandelijke coa^tie bedreigde bestaan, van zijn nationale eenheid en voort schrijdende ontwikkeling. Ook bij het sluiten van den vrede mag Duitschland slechts trach ten naar wat strekt tot dat doel. Vertoogen. die Uw Excellentie zijn geworden, gaan tegen dat doel in. Wij achten het daarom onzen plicht, dat streven met allen nadruk t© weer staan en liet openlijk uit ie spreken, dat wij :n zijn verwezenlijking een politioken misslag mot ernstige gevolgen en geen versterking, mfflr een noodlot,tige verzwakking van het Duitsolie Rijk zouden zien. Zuiver zakelijke overwgingen hebben ons de overtuiging geschonken, dat de inlijving of bijvoeging van in politioken zin zelfstandige en aan zelfstandigheid gewende volken verwerpe lijk is. Het Duitsche. Rijk is ontstaan uit de ge dachte van nationale eenheid, van nationalen samenhang.. Het heeft nationale elementen die hét vreemd waren slechts langzaam en nog onvolkomen met zich versmolten, en wij -willen er ons noch door gebeurtenissen, noch door menschen, noch door gemakkelijk opgewekte stemmingen toe laten drijven, de groote grond lijnen van de rijksschepping prijs te geven en te veranderen, en het karakter van den natio nalen staat te verstoren. „Het spreekt vanzelf, dat het gebied, dat wij overeenkomstig onzè vredesvoorwaarden (zullen ontruimen, geen bolwerk van onze tegenstanders mag worden, -dat geen. mededin ger van Duitschland zich daar mag nestelen. De mogelijkheid mag niet bestaan, dat vijan dige gevoelens van de bevolking zich uiten in vijandige handelingen, die den vrede en de veiligheid van deze grenzen zouden kunnen be dreigen. Dergelijke gevaren kunnen worden voorkomen, en we vertrouwen er op. dat bet zal gelukken, geschikte en deugdelijke midde len te kiezen en toe te passen.-Daartoe kunnen wij echter wederom geen middelen rekenen die ons langs een omweg ten slotte toch naar in- lijving zouden voeren. „Wij allen zijn mét heel het volk vast over tuigd, dat deze oorlog met een volledige_ over winning van Duitschland zal eindigen. Na zoo bewonderenswaardige heldendaden, na zoo on eindige offers en moeite, na zoo veel roem en zoo veel stil en met grootheid van ziel gedra gen smart, zal het Duitsche volk aanspraak mogen maken op een zegenprijs, die, voor zoo ver dat nog mogelijk is. in evenredigheid is met wat het heeft gegeven. De hoogste zege- prijs zal nu altijd bestaan in het trots verwor ven bewustzijn, dat Duitschland ook een wereld van vijanden niet hoeft te vreezen, en in het voorbeeld van weergalooze kracht, dat ons volk aan de andere volkeren der aarde en aan toe komstige. geslachten heeft getoond. „Het Duitsche volk kan echter slechts een vrede sluiten, die een vasten grondslag legt voor de strategische eischen, voor de politieke en economische belangen van het land en voor de ongehinderde ontplooiing van zijn kracht en zijn ondernemingsgeest in het vaderland en op de vrije zee. Wij koesteren het vertrouwen, dat liefc Uwe Excellentie met de grondwettelijk daartoe geroepen elementen zal gelukken, zon der mistasten, te- zijner tijd en naar de mate van onze overwinningen ip den oorlog een zoc- danigen vrede te bewerken." Ook do bond „Neues Yaterland" komt in een vertrouwelijk vertoog tot den Rijkskanse lier op tegen den annexatie-lust, in Mei j.l. aan den dag gelegd in manifesten van: den Bund der Landwirte, den Bauerbnnd, den Vorort der Christliehén Bauervcreine. het Zentralverband deutscher. Industrieller, den Bund deutscher Industrieller en het Reïchs- deutsohe Mittelstandsvcrband. Neues Yaterland trekt in twijfel of de be sturen van de zes geuoemde vereenigingen wel van hun leden de opdracht hadden voor in lijving te pleiten. vallen van het donker begon ook de Russische artillerie met'ongekende hevigheid te schieten. Yan vier uur 's namiddags tot in den morgen werd onophoudelijk heen en weer geschoten" en toen ik tegen drie uur 's morgeus het ge vechtsterrein verliet, vielen ei' nog steeds, zij het ook met grootere tusschenpoozon, de gra naten en knetterden onophoudelijk de gewe ren. De verschillendste vormen en kalibers van gesehut, tot de grootste toe, zijn voor Kowno te zamen getrokken en trachtten elkaar weder zijds to overstemmen Onophoudelijk spuwen de batterijen hun vernietigende, gaiven naar dé Russische forten en de daarvoor en daarius- schcn aangelegde, met zeer sterke artillerie la-zotte stollingen. DeBilus weet zeer goed wat ivowno voor hem beceekent. Hij heeft aan infanterie en aan artillerie alle beschikbare krachten hier te zamen getrokken. Ook gisteren begonnen de Russen, nadat zij blijkba'ar eerst in hun bomvrije kazematten de Duitsche kanonnade over zich heen hadden laten gaan, terug te schieten. Spoedig raakten zij op dreef en nu nam het lawaai ontzettende afmetingen aan. Yan een hoogte kon men het gevechts terrein overzien. Het maakt© volstrekt geen dooden indruk. Integendeel, als men eeniger- mate weet waar de stellingen, batterijen en loopgraven van vriend en vijand liggen, dan krijgt de schijnbaar verlaten lig gende streek een zeer levondigen inhoud. In liet gebied ten zuiden van Kowno daalt het vlakke land langzaam naar de Njemen in golvende lijnen, maar zonder werkelijk beheer- Dan licht het zich tegen „heb waandenk beeld, dat de vrede kan verzekerd worden door vernietiging van de tegenstanders", als door de geschiedenis veroordeeld, ontuitvo-rbaar on gevaarlijk. Er zou zoo ongeveer 130,000 sier- kanto kilometer met ruim 16 millioen inwoners moeten worden ingelijfd. Hoe zou de verhou ding van hét Duitsche rijk tot die onderworpen menschen. moeten zijn!* Die van hun rechten beroofde bevolking zou ra voortdurende vijand schap met liet rijk leven Duitschland zou eenzaam in de wereld staan en Engeland, Frankrijk c-n Rusland zouden ge dwongen zijn. eikaars boDdgenooten tegen Duitschland te blijven. Het stuk weidt dan uit over de economische bezwaren, ook over de strategische moeilijk heden, die de nieuw© grenzen zouden opleveren hij een inlijving van de üófttzéepiovincies Lithauen en Polen. Uitvoerig staat het stuk stil bij de economische, strategische en politieke nadeelen van een inlijving van België. Strate gisch heeft Antwerpen geen waarde als oor logshaven, „aangezien Nederland den Schcldc- mond bëhcerscht cn zal blijven beheerschen". Over de macht ter zee beslist ten slotte de sterkte der vloot. En alleen in waanzin zou Duitschland kunnen trachten een sterker vloot dan Engeland te krijgen. Wat Duitschland moet nastreven is afschaf fing van het lmitrecht ter zee. Het denkbeeld, dat een Duitsch bestuur op de Ylamingen zou kunnen steunen tegenover de Walen, wordt weersproken. De "Vlamingen zijn verbitterd, zeggen deze Duitschers, over de verwoesting van hun land. Nederland, zeggen zij, zou zich door de in lijving zeer bedreigd gevoelen. Zoowel regee ring als intelle'ctneelen en georganiseerde arbei ders in Nederland houden zich streng neutraal, maar daarom is de algc-meene stemming den Duitschers nog niet gunstig en door inlijving van België zou die stemming vijandig worden. Nederland zou het lot van België als een Mene Tekel voor zichzelf opvatten. En d© stemming van Zwitsers en Scandinavische volkeren c-n die in Amerika zou denzeliden terugslag ver- toonen. Dus moet, om een blijvenden vrede te ver krijgen, inlijving worden vermeden. Do open deur en de vrijheid der zee zijn de oorlogs doeleinden, waarop zulle een vrede wel kon worden gebouwd, meent het manifest. BELGIË. Een gevecht aan de kust. Uit Vlieringen wordt ons geseind Maandagmorgen vroeg werd uïfc de rich ting van de Belgische kust een. buitenge woon zwaar kanongebulder gehoord, vuur stralen waren af en toe duidelijk waar neembaar., - Het kanongebulder was afkomstig va.:i Engelsche oorlogsschepen, die ongeveer ter hoogte van Knocke lagen. Een aanta-l torpedobooten en een water vliegtuig namen s&n de beschieting van de kust en van de haven van Zeebrugge deel. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsterrein. BERLIJN. Groep-v. Hindenburg: Het leger van generaal v. Eichhern maakte ten oosten en ten zuiden van Kowno opnieuw vorderingen. Bij de bestorming van een stelling ten noorden van het Zuwinty-meer wei-den 750 Russen gevangen genomen. Het aantal der Russen, gevangen geno men in de gevechten ten besten van Tyko- zin, is geklommen tot meer dan 1100. Het leger van generaal v. Gallwitz dringt ten zuiden van den Naref over den spoor weg Bialystok-Brest voort. In de beide laat ste dagen zijn 13 officieren en meer dan 3550 man krijgsgevangen gemaakt. Groep van. prins Leopold van Beieren: Onder zegerijke gevechten overschreed de legergroep gisteren de spoorlijn Kieszcsel WysekeLitowsk. Duitsche troepen wier pen hedenochtend cjgn vijand, die opnieuw een gevecht begon, uit zijn stellingen. Meer clan 3000 man werden gevangen genomen en een aantal machinegeweren buitgemaakt. Grocp-Von MaclcensenDe aanvallen der Duitsche eu Oosbenrijksch-Hongaarsche troe pen aan de sectoren van den Koterka, den Roehva 'en den Boeg boven Ogrodnik en aan den benedenloop van de Krsna vorde ren goed. Van bet zuidwestelijk front Bres^Tbitowsk niets nieuws. Bij en. ten noordwesten van Prszeza (ten noordoosten van .Wlodawa) duren de ge vechten voort. BERLIJN. Uit hét groote hoofdkwartier wordt geschreven Sinds 17 Aug. is het voornaamste bol werk van de Njemenlinie, de eersterangs- vesting Kovno, in ons bezit. De'n 6 Aug. schend© hoogten. De. toeschouwen heeft daar van het voordeel, dat ieder hooger liggeud punt eeu groot vergezicht en een algemeen overzicht geeft. De Russen weten uitstekend van de voordeelen van het terrein gebruik te maken. Precies om zeven uur hielden de Duitsche kanonnen op om de infanterie ge legenheid te geven tot den aanval. Reeds in den nacht van elf Augustus was de infanterie iets vooruit gegaan om haar op de vorige da gen veroverde stellingen aan te vullen. Zoo wel aan de Njemen als voor Jaeucin was men vooruit gekomen. Nu wilde men nog dichter naar de vesting en de Russische loopgraven, die in den weg lagen, nemen. Nauwelijks was het Duitsche geschutvuur verstomd of een verwoed geweervuur-ge knetter begon. De Duitsche linies hadden hun loopgraven verlaten- en vielen de Russil&he stelling aan, waaruit zij hevig beschoten wer den. Ook machinegeweren mengden zich in het geraas. Het was onmogelijk den aanval der Duitsche infanterie in bijzonderheden t© vol gen. Men kon alleen gevolgtrekkingen maken uit liet feit, dat liet langzaam weer beginnende geschutvuur steeds meer naar voren werd ver plaatst. Een uur lang hoorde men dit vuur, nu eens sterker, dan weer zwakker: soms wer- flauwde bet, maar geheel verstommen deed het nooit. Des te heviger echter begon dan weer het vuur der kanonnen. Het was intusschen ge heel donker geworden en d© slag leverde het prachtigste vuurwerk, dat men zich denkeu kan. Onophoudelijk bliksemde het boven Kow no, alsof daar eeu rreeselijk onweer woedde.: begon do aanval op de vesting; nadat in het beboecht© terrein zonder wegen het uiterst zware werk van het in 6tc]ling bren gen van het geschut, was afgeloopen, kon op 8 Aug. het vuur geopend worden. Terwijl de artillerie de vesting onder oen overwel digend vuur nam, werkten d© infanterie en de pionniers zicli in dag en nacht voort ge- zetten hevigen strijd voorwaarts. Niet min der dan acht vóórstellingen werden in storm genomen, die olk op zich zelf een vesting vormden, welke in maandenlangen arbeid met allo middelen van ingenieurs kunst en te koste legging van geweldige sommen gelds en menechenkrachten in staat van verdediging waren gebracht. Talrijke, zeer krachtig© tegenaanvallen van de Russen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Door het artil lerievuur tot het uiterste op to voeren, wer den de vestingwerken zelf zoodanig bescha digd, dat ook hierop de stormaanval kon worden gedaan. In een onweerstaanbaar élan bestormd© de infanterie de geheol© fortenlinie tusschen de Jessia en den Nje men, terwijl de artillerie t© gelijkertijd de beschieting aanving van de binnenste for tenlinie van het westfront en daarna die van de op den oostelij keu oever t©ru?wij- kende vijandelijke strijdkrachten. Onder dekking van de artillerie trokken onder het vijandelijk vuur sterke troepenafdeelingen over de rivier; snel daarop werden ter ver vanging van de vernielde bruggen twee nvicrovergangen gemaakt. In den loop van den 17en vielen de forten van het noord- front, evenals die van het oostfront, cn ten slotte het geheele zuidfront-. Behalve ruim 20.000 gevangenen, ver overden wij een onmefcelijken buit, o.a. ruim 600 kanonnen,, waarónder vele van het zwaarste kaliber en de modernste construc tie, geweldige massa's munitie, tallooze mitrailleurs, voor millioenen aan proviand. De buit neemt nog elk uur toe. In de stad werden honderden recruten gevangen genomen, zij vertelden, dat eerst op bet laatste oogenblik 15.000 ongewapende aan vullingsmanschappen uit de stad waren ge jaagd. Naast de wanhopige en vmchtelooze tegenaanvallen van de Russen na den val van de vesting is dit wel het beste bewijs, dat het Russische legerbestuur een spoedi- gen val van de sterkste Russische vesting niet voorzien had. Geen afzonderlijke vrede. LOKDEI,'. .De „Da-Iy Tel." verneemt uit Petersburg. Sasonof deeldé een deputatie van de pers mede, dat de herhaalde pogingen van den vijand om besprekingen over een afzonder lijken vrede te openen zoowel door Frank rijk als door Rusland beslist waren afge wezen. Een Zeppelin omlaég geschoten. PETERSBURG. Een Zeppelin die Wilna naderde, is door de Russen omlaag gescho ten. De bemanning, twee officieren en acht manschappen, werd gevangengenomen. Het luchtschip voerde een mitrailleur mede en een hoeveelhei dontplofbare bommen en brandbommen. Hoe Iwangorod viel. De oorlogscorrespondent in het Ooeten- rijksche perskwartier van den Berliner Lokal-Anzeiger" seint d.d. 15 Augustus: Van Radom en door het door de Russen ge heel verwoeste Nowo Alexandria, van welks duizend huizen or nog slechts dertig onbescha digd zijn, kwam ik naar Iwangorod, dat drie dagen te voren door de Russen verlaten was. De strijd om deze "Weichsel-vesting heeft zich ais volgt afgespeeld Nadat de R ussen door de legers ran Woyr6ch en Kdvees den 20 Juli uit Radom weg gedron gen waren, trokken zij zich concentrisch op Iwangorod terug, om luer over de tv.ee brug-, gen den Weichsel over te steken. De verde/b- giugskracht van de vesting lag niet in de eigen lijke iorten, maar in de zeer omvangrijKc- veld- :ellingen, die er nog onder den oorlog voor aren aangelegd. De forten zijn afkomstig ui,t het midden van de Vorige eeuw. Zij zijn van aarde en baksteen en tegenover moderne artil lerie zoo goed als weerloos. De citadel is nog twintig jaar ouder. Yan tien tot vijftien kilo meter buiten de vesting werd een nieuwe vjt- sterkingsgordel aangelegd, di© den Russen sterk genoeg voorkwam, om den gewichtige» overgang over den Weichsel te verdedigen. Den eersten Augustus kwam het intutechen tusschon de verdedigers en het leger van Kövess tot het bekende doorbraag-gevecht, bij Slowicki-Nowo, weinige kilometers te* zuiden van den benedén Iwangorod in westelijke richting stroomenden onophoudelijk rolde het gedonder van de ka nonnen, lichtkogels blonken en verlichtten het terrein als bij dag. Raketten vlogen omhpog en drie ontzaggelijke Russische zoeklichten, waarbij men gemakkelijk van de kaart kon le zen, zochten voortdurend het geheele terrein af. Rondom ons begon het te fluiten en te sisscu. Granaten en kartetsen vielen link^ en rechts van ons neer, en «orns boog men onwille keurig het hoofd in het gevoel, dat ze over ons heen gingen. Uren en uren verliepen, maar bij alle vrecselijkheid van het schouw spel kon men zich er niet van los maken. Toen het half elf was, begon het geweervuur ver sterkt door de machinegeweren opnieuw.' En kwaiu tot in den vroegen morgen niet meer tot zwijgen. Na middernacht werd het eenigs- zinsWcalmer. Van de Duitsche batterijen ver* stonrae de een na de ander. Alleen een paar kanonnen vuutden nog. De Russen waren hardnekkiger. Een groot kanon had het bijzon der op onze batterij voorzien. Iedere vijf mi nuten kwam een projectiel aan, dat e©rst bromde als een boosaardige horzel, om dan met steeds dieperen toon te naderen en met luiden knal in onze onmiddellijke nabijheid te ent- ploffen. Vij zochten ten slotte in een schuil plaats dekking tegen dit geschiet, dat overi gens geen schade aanrichtte. Toen Se morgen aanbrak, begonnen wij den terugweg t© aan vaarden. Bij het. omkijken zagen vrij nog steeds den Russischen hliks.em, hoorden wij $og eenige kanonnen donderen en boven bet in flets rf.or- genlicht liggende landschap laaide hes roode vuur van brandende hoeve»-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1