Uit Zuid-Afrika. sPB SOtiPATEMCQIJRARrT X7ëua, SS ^LUgfO-Sitias 1915 Aan cte Golf von Riga. 0 12 5 4 5 D© opmarsen der verbonden troepen aan bet Oostelijk front gaat steeds voort. En dat is thans een front van belang, dat zich uitstrekt van het Oosten van Galioië tot aan hot Noorden van Koerland. De troepen der verbonden mogendheden strijden thans het hevigst in Polen, waar zij duidelijk willen trachten ■om Brest-Litewsk te bereiken. Daar concentreerden zij in den laatsten tijd hun Strijdmacht en rukten er op de gedoemde sterke vesting aan, waren die voor een paar dagen reeds genaderd tot op een 20 K.M., en een later bericht meldde, dat de Pussen teruggeworpen worden tot onder het gesohut van Brest-Litowsk. Daaruit moest wel haast volgen, dat de krijgsverrichtingen der Duitschors in Koerland eenigszins verslapten, zoodat zelfs de Pussen gewaagden van behaalde voor- deelen. Doch die schijnen nu al weer te niet gedaan, als do verhalen waar waren. De Dnitschers rukken ook hier weer verder op naar 't Oosten en bedreigen in ernst Piga. Deze groote Russische havenstad wordt dan ook reeds ontruimd door de Russen. Met het bezetten van Riga komen de Duitschers weer in een andere Russische provincie, Ltjfllacd, waarvan Riga de hoofdstad is. Duitsch-Oostonrijkscho overwinningen in Boien zullen de Balkanvolkeren van den Ruseischen druk bevrijden. Engeland was eens de steunpilaar voor de Balkansfcafen, maar als bondgenoot van Rusland kan bet nu nog slechts de bedreiger hunner onaf hankelijkheid zijn. ENGELAND. Katoen als contrabande. WASHINGTON. De 'Engelsche am bassade heeft de officieels aankondi ging toegestaan van het bericht, dat de geallieerden in principe besloten hebben katoen tot oorlogscontrabande te verklaren. De juiste datum, waarop deze inaatrègel in kracht zal treden, is nog niet vastgesteld. Os automobiel in dienst van het Engeischo leger. In het Juli-nummer van de „Quarterly Review'schrijft de ingenieur Horace jWyatt een overzicht van de buitengewoon gewichtige en veelvuldige diensten, die de auto in dienst vau het leger verricht. „De automobiel hoeft in dezen oorlog een tot nog toe ongekende bruikbaarheid bewezen. Het is gebleken, dat zij het ver voer van voorraden voor de troepen ver gemakkelijken kan op een© wijze, als waar toe geen ander vervoermiddel in staat is. Het voornaamste, voor het legerbestuur bruikbaarste type is de yracht-automobiel van drie ton draagvermogen bij eeu snel heid van ongeveer 36 kilometer op den vlakken weg. Gewoonlijk wordt echter niet sneller dan 16 K.M. per uur gereden. Dat is' dan toch nog voldoende om met eene afdeeling van 100 auto's 300 ton gewicht in vier uren naar een plaats bij het front op 64 K.M. van het spoogwegstation te brengen. Deze 100 wagens nemen slechts half zooveel ruimte in als het aantal door paarden getrokken wagens, die hetzelfde gewicht vervoeren moeten. Dientengevolge worden verkeersverwarringen, die bij een eventueëlen terugtocht noodlottig zouden kunnen zijn, op deze wijze vermeden en bij een snellen opmarsch kunnen de auto's de troepen veel sneller volgen dan de met paarden bespannen wagens. De verzorging der troepen is door de auto dan ook gehoei gewijzigd. In plaats van geconserveerde voedingsmiddelen, kan den soldaten versch yleesch en brood verschaft worden. Ook voor het transport van gewonden wordt de auto in dezen oorlog met goed resultaat gebruikt. De Roode Kruis-auto is door een met linnen bekleed houten raamwerk gedekt, en biedt plaats voor vier baren. Bij andere typen is tusschen de baren eeu dobrgang vrijgelaten en vindt men ook een .zitplaats voor den geleider. In het algemeen is het echter raadzamer, de middengang weg to laten en de wagens zoo te bouwen, dat iedere patient van bui ten af kan behandeld worden, zonder dat de anderen lastig gevallen worden. Hier voor is noodig dat het zeildoek verdeeld (Eigen correspondentie van „Be Nieuwe Courant"). Kaapkolonie, 9 Juli. Buit uit D. Z. W. Zcxjals ik in mijn laatste brief schreef is er héél wat- buit meegebracht uit Duitsch- Zuichvost door ben die thans terug zijn. Te Steltenbosch laten enkele vrouwen aan kijk grage vrienden prachtige stukken linnen zion door haar mannen of zoons uit het veroverde land meegebracht. Andere kakhi's te Kaapstad en elders gaven hun vriendinnen en vrienden gouden armbanden, horloges, borstspelden, enz. alles uit verlaten huizen en winkels weggeno. men. Wat is een verlaten huis? Te Iiüdcritzbucht kreeg do heele burgerbe volking: mannen, vrouwen en kinderen twee uren notice" om zich in to schepen naar Kaapstad en verder naar do interneorings- kampen. Aldus werden alle huizen en winkels verlaten. Zoo is het overal gegaan heli aire naar ik neon, in de hoofdstad Windhoek, waar de burgerbevolking blijven mocht bij proclamatie van generaal Botha, welke proclamatie de heele wereld over door Reuter verspreid is. Be harde behandeling der andere plaatsen i* n i t bekend gemaakt. Ook hier niet. En das leven velen nog in den droom, dat er niet geplunderd is in Duitsch-Zuid-Wcst. Dezo week was er echter een merkwaardige hofzaak De Oost-Londen, een zaak die een tipje oplicht van den sluier die nog over de campagne naar Ihüteoh-ZttidAVes t hangt, is, zoodat elk doel afzonderlijk geopend kan worden. De baren worden in bet alge meen van achteren in de auto's geschoven. Twee staan op den bodem, de andere twee rusten op hooger aangebrachte planken en worden met riemen vastgebonden. Natuurlijk moet de auto goed afgeveerd zijn, zoodab schokken vermeden worden. De baren moeten tusschen de beide assen worden geplaatst, in geen geval echter boven de achteras, die de zwaarste schok ken te verduren heeft. Met de gewonden auto's rijden meestal ook keukenauto's mee niet te verwarren met veldkeukens waarin alleen ketels en geen bakovens aanwezig zijn. Hierin worden vloeibare spijzen, voor de voeding der gewonden op weg naar de hospitalen bereid. JJan zijn er auto's met bad- en des- in fectie-iuriobtingen en Röntgen-appara- ten, bacteriologische laboratoria en zelfs met kleine operatieruimten. Ook apotheek automobielen, steriliseer-apparaten ©n veldwassoherijen rijden gewoonlijk mee. Voor de eigenlijke militaire operaties zijn groote auto-omnibussen en touristen- auto's, die voor troepentransport dienen, bijna onontbeerlijk geworden. De 1100 auto-omnibussen, die in Parijs liepen, zijn dadelijk bij de mobilisatie opgekomman- doerd geworden. Tijdens den opmarsch der Duitsche troepen naar Parijs is eens een reeks bewegingen van Fransche troepen alleen daardoor mogelijk geweest, dat een geweldig aantal auto-omnibussen beschik baar was. De overige wagens met twee, drie of vier zitplaatsen worden voor den verkenningsdienst on voor de verbinding tusschen de troepen en heb hoofdkwartier gebruikt. Ook is er veel met gepantserde wagens gewerkt;' zij zijn echter wel wat onhandel baar en kunnen niet gemakkelijk bestuurd worden als ze plotsling voor hindernissen staan. Men heeft daarom reeds beproefd, speciale wagens te bouwen, die vooruit en achteruit bestuurd kunnen worden en heeft ook in plaats van autp's motor- tweewielers met een gepantserd zijspan- wagentje. waarop een. mitrailleur wordt geplaatst, gebruikt. Tot waarneming van den vijand dienen speciale ladder-auto's, die ongeveer als brandy eer-laderwagens zijn ingericht; de Franschen hebben ook vliegers gebruikt, waarin een man plaats neemt en die door middel van een auto opgelaten worden. Dan dienen voorts weer andere typen voor de draadlooze tolegraphie en als on derbouw voor zoeklichten. De motoren der auto's dienen dan zoowel voor het leveren van kracht ais voor voortbeweging van den wagen. - Ook zijn er speciale automobiel reparatie-auto's. Op .do groote straatwa gen rijden nl. vracht-auto's, die een repa ratie-werkplaats voor automobielen bevat ten. Een bijzonder practisoh soort is die, waarop een kraan bevestigd is, waarmee auto'6, die nog één heele as hebben aan Soldaat Awas met wapenbroeder B. 'dikke vrienden einde Mei uit Duiteeh-Zuid- West teruggekomen. A. was zuinig geweest met zijn buit; deze bestond uit 150 ongeslepen diamanten (een. aardig kapitaaltje I), 1 Duitsch 20 M. stuk en enkele kleine geldstukken, 2 zilveren ringen van Duitsche munten gemaakt en andere „zilveren snuisterijen. Onderweg had hij 83 diamanten verkocht en had er dus nog 67 over, plus de rest. B. wist dit en drukte herhaaldelijk zijn wensch uit, dat A. er eonige aan hem verkoopen zou, wat A. weigerde. Ben 31en Mei landden zo te Oost-Londen, en gingen een dag plus den avond aan de zwier. Toen A. den volgenden ochtend ontwaakte, waren al zijn schatten weg, ofschoon hij zo in zijn hemd vastgenaaid had. Later vond een detoctief or 36 in het huis van B. en A. her kende ze. Doch voor het gerecht hield B. staan de, dat hij zelf deze diamanten in Buitsch-Zuid- Wost had opgedaan. B. werd vrijgesproken.... Hier zijn de namen A. is Alb. Mc. Dougall, B. is CL O. Mckenzie. (Van Afrikaners en daar mee bedoel ik de Hollandsch sprekenden beb ik niet gehoord, dat zij zich aan plundering of kapen hebben schuldig gemaakt,) Het verslag van het bovenstaande liofznakje verscheen niet in de bladen welke op het platte land gelezen ,to Kaapstad alleen in „Th© Argus", niet in de. ,,Gape Times"' of „Ons Land". Gcvangénenbezoeken. In groote, neen schreeuwendo tegenstelling met den oorlog van 1899—1902 mag niemand een Duitschcn gevangene bezoeken. Wij heb ben thans op ons schiereiland een kamp, te Wijnberg, mét eenige honderden gevangenen, daaronder velo gewonden. Enkele nobelo zielen hebben reeds groote moeite» gedaan om ééne zijde opgelicht en zoo meegevoerd kun nen worden. Het r opa roeren der auto's is een bijzon der moeilijk probleem. In het begin van den oorlog heeft meu aliles opgekomman- deerd, wat te krijgen was. Men moet nu reserve-doelen voor alle mogelijke wagen- typen in voorraad houden. .Dikwijls zijn er vcerturgen vau de alleroudste soort bij, waarb' j het de moeite niet loont, speciale bestel!ingastukken te laten maken, die niet meer in de fabrieken in voorraad zijn. Daarom worden oude modellen dikwijls buiten, dienst gesteld. Langzamerhand blij ven slechts enkele typen over, wier bruik baarheid bewezen is FRANKRIJK. Van het Westelijk Ooilogsteirrein. PARIJS, Een krachtige en wederzij d- sche artilleriebeschieting had plaats in de Argonnen, Champagne, het bosch van Apremont, La Louvicre en Vauxferry, even eens in het Priester bosch, in de omstreken van het Croix-des-Carmes en aan het front bij Seiüe. Aan het front in Artois heeasscht grooto levendigheid. Een Fransche aanval bracht ons li; het bezit van een sterkte aan den •weg BóthuiïeAtreckt en aan den weg AblaingAngres, waar de .Duitsche stel ling in de Fransche linie vooruitsprong. Verschillende Duitsche tegenaanvallen wer den afgeslagen. De mijuenstrijd werd op ©en groot aan tal punten voortgezet. Bij Beuvraignes, ton Z. van Roye, vernielde de ontploffing van een Fransche mijn den Duitecben sappe- arbeid. Hevige artilleriebeschieting tusschen Oiso en Aisne, iu den sector van Bailly, evenals op do plateau's vau Quennevicres en Nouvron. In de Argonnen bracht de Fransche artil lerie het vuur der Duitsche batterijen en bommen wei-pers, bij Fontaine-aux-Char- mes en in den omtrek van Marie-Thérèse tot zwijgen. Iu de Vogezen werd do hevige strijd om den Lingekopf Voortgezet. De stelling, die de Franschen veroverden op den Sonder- nach-top, werd behouden, ondanks de he vige beschieting. De Franschen maakten zich meester van oen nieuwe Duitsche loop graaf op den top van Schratzmannele, en maakten ©enige gevangenen. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Tusschen Angres en Soucliez deed de vijand Woensdagavond eon den geheelen dag door artillerievuur voorbereiden aanval. Hij drong door op enkele plaatsen in onze voor ste loopgraveulinie en beeft in bet midden daarvan nog een gedeelte bezet. Op de ove rige gedeelten is hij er echter reeds uitge worpen. In de Vogezen hernieuwde-de vijand gisteren zijn aanvallen t»en N. van Münsfcer, tegen onze stellingen aan den Lingekopf en Schratzmannele. Nadat hij in enkele onzer loopgraven op den Lingekopf gedrongen was, is de vijand overal weer teruggeslagen. Bij Schratzman nele duurt de strijd no" voort. RUSLAND. Van hot Oostelijk Oorlocjsterreln. Nowo-Georgsewsk gevallen. BERLIJN.' Officieel. Uit het groote hoofd kwartier wordt gemeld: De vesting Nowo- Georgiewsk, het laatste bolwerk van den vij'and In Polen, is na hardnekkigen tegenstand ver overd. De gehecle bezetting, van welke Donderdag in het gevecht alleen reeds 20,000 man in onzo handen vielen, werd gevangen geno men. Een voorloopig nog niet te schatten buit aan oorlogsvoorraden viel in onze han den. De Keizer begaf zich naar Nowo-Geor- giewsk oin den aanvoerder van den aanval, generaal Von Beseier, en den dapperen aan- valstroepen zijn dank en dien van het vader land over te brengen. BERLIJN. Officieel wordt uit het hoofd kwartier gemeld Legergroep-V on Jlindenburg: Bij de in neming van Kovno werden nog 30 officieren en 3900 man gevangen genomen. Onder den druk van de inneming van Kovno ontruimden de Russen hunne stel lingen bij Kalwarja-Soewalki. Onze troepen vervolgen den terugtrekkenden vijand. Moer naar het zuiden overschreden de Duitsche 'troepen den Naref, ten westen van Tykozin, waar 800 Russen werden ge vangen genomen. Het leger van generaal Von Gallwitz ging in oostelijke richting voort. Ten noor den van Bjelsk werd de. spoorweg Bielostok Brest-Li t.pwsk bereikt. 2000 Russen werden gevangen genomen. Iu het gebied ten N.O. van Novo Geor- giewsk gingen onze troepen over de Wkra. Twee forten van bet noorderfront werden bestormd. Meer dan 1000 gevangenen en een permit te krijgen tevergeefs. Zoo bijv. Frau Pastor in Wegener van de eerste Duit sdie kerk alhier (haar man werd in Septem ber geïnterneerd), dr. Zabn en mej. Haüpi- fleiseh. Dr. Zalm kreeg werkelijk een permit van minister (zonder portefeuille) Graaff, doch werd bij het kamp teruggewezen: .Nobody allowed to enter". Mej. Ilauptfleisch is de bekende Afrikaansche dame die in 1901 en 1902 de reddende engel was in menig vrouwenkamp, vriendin van pres. en mevr. Steyn. Zij was gisteren bij Graaff en maakte bem duidelijk hoe ontzaggelijk veel de Duitschers voor de vrouwen in de kampen deden in den Boeren oorlog, do Duitschers in Duitschland en elders maar vooral die in Zuid-Afrika. "VVas het dan niet onmenschelijk, neen monsterachtig, om thans' <lezo arme gevangenen en gewonden gehoei aan hun lot te moeten overlaten.... Deze Graaff is oen man met een hart voor zijn volle, en van ander gehalte dan zijn broer Sir David, die in Augustus en September 1914 in Londen was. Hij beloofd© „Miss Nolly" zijn uiterste best to zullen doen on haar nader te zullen telefoneoren. Hij hield woord on deed zijn bost, doch het waren instructies uit Londen en niemand mag toegelaten worden. Christiaan de "Wet. Generaal Do Wet, Oom Krisjarp do grootste held van hot Afrikaner volk, zit in de tronk, als oen misdadiger. Hij' sliep zonder matras op een mat op den cementen vloer, zijn haren en baard zullen geknipt worden, hij zou boo- venkleeren aan krijgen met den ..hoender- poot" voor en achterop Dezo gedachte maakt do Hollandsche bevol king onrustig. Men loze slechts do gloeiend heet© brieven in Jlet "Volksblad" va» Pot- chefstroom over dit onderwerp, 125 kanonnen vielen in onzo handen, liegergroep-prhïs Leopold van Beieren: De linkervleugel droef den vijand vechtend voor zich uit, en bereikte gieteravond de streek westelijk cn zuidwestelijk van Me- leitschizy. De rechtervleugel, die bij Melnik over den Boeg Tukte, droef de Russen uit de ver sterkte stollingen ten N. van de rivier, en drong verder voort. Legergroep-v. MacJcmstn, Tusschen Ne- mcrof en Janof trokken de troepen over den Bpog. Voor BrestLitowek dringen de Duit sche troepen bij Rokituo, ten Z.O. van Janof, in de voorste stellingen der vesting. Ten O. van Wlodawa vervolgen onze troepen den verslagen vijand. Onder den druk van onzen opmarscih ontruimden de Russen den oostelijkon oever van Boeg, ook boven- en benedenstrooms Wlodawa. Hij wordt overal vervolgd. De strijd om het bfuggehoofd van Sokal. De oorlogscorrespondent van de „Natio- nalzeitung" schrijft over het forceeren van den Boeg bij Sokal De overtocht en het handhaven van de rech teroever heeft onder zulle© moeilijke omstan digheden plaats gehad, dat de daad bijna onmogelijk scheen. Toch is het gelukt en do steeds hernieuwd© pogingen van do Russon om over den Boeg in de reohterflank van onzo voorwaarts rukkende legers in Wolhynie en in Polen to vallen zijn daardoor op krachtige wijze verlynderil. Nog donderen de kanonnen bij Sokal eri vliegen de granaten over het half vernielde stadje. Doch het gewichtige bruggehoofd is en blijft in ons bezit. Bijna drie weken lang is dagelijks erom geworsteld. Het grooto publiek heeft weinig ervan gemerkt. Wij gingen over de vernielde spoorweglij n die do Russen'onder den oorlog tusschen Sokal en WladirnirWolynski hadden aangelegd. Het spoor ziet er nu zoer merkwaardig uit omdat er twee paar rails liggen, die zoo iu elkaar zijn gelegd, dat zij zoowel voor de Oosten- rijksche, als voor de breedsporige Russische wagens kunnen gebruikt worden. Toen wij den oever van de rivier betraden begonnen de kanonnon weer te donde ren op -de plek waar do oostelijke rand van Sokal zioh tegen do lucht afbeckent. Daar was nu weer de strijd begonnen. Onzo troe pen hoefden zich nu nog slechts tegen de be storming van do Russen te verdedigen. Maar eenige dagen geleden toen zij dfe stad namen, waren zij do aanvallers. Om dit stadje hoeft een vreeselijke strijd gewoed. Temidden van het water van den Boeg zagen wij lange, drievoudige liuiön van prikkeldraad. Hier hadden de Russen midden in het water sterke versperringen, aangelegd. Toen ons korps na eenige zegevierende ge vechten den linkeroever van den Boeg bereikt had, begon het plotseling hevig te regenen. De rivier zwol geweldig, maar toch werd do over tocht gewaagd. Tot aan den hals gingen de bestormende troepen door het water. Zij sneden do draadversperringen door en zoo be reikten zij de overzijde. Hier vonden zij vreeselijken tegenstand. Op den steil omhooggaanden oostelijkon oever hadden do Ru-sen aan den voet van do slijk- bank onmiddellijk aan den oever, dan nog eens ter halver hoogte en ten slotte boven in do stad drie sterke verdedigingslinies boven el kaar aangelegd. Onze soldaten konden dezen Nog steeds donderen do kanonnen. Do onzen beschieten do vijandelijko stellingen, do Rus sen antwoorden slechts zwak, doch vaak slaat oen van hun projectielen in de vuile, nauwe straten van Sokal, waar het ondanks alles van menschen wemelt. Men vertelt mij bijzonder heden uit den strijd van een dapperen trompet ter, die bij den aanval midden in de Russische loopgraven sprong en daar onder den vijand het stormsignaal b1ie3 van het oogon- blik af toen de Russen reeds door onzo linies gedrongen waren en onzo veldkeuken inpak ten. Wel kon do goulache niet meer gered wor den, maar de strijd werd weer herwonnen. Da strijd bij Kovno. Dr. Paul Michaelis meldt aan bet „Ber liner Tageblatt" uit Mariampol d.d. 8 AugustusHedenmorgen begon, de beschie ting van de vesting Kovno met bet zware Duitsch© belegeringsgeschut. De laatst© dagen waren aan de toebereidselen gewijd. Ten eerste moest de Duitsche infanterie de vesting nader komen. De zwaarste artil lerie werd de mogelijkheid gegeven de uit werking van haar schoten te controleeren. De iufantorie die het laatste de lijn Wejwe- ry-Marwa bezet gehouden had, rukte in drie groote sprongen tegen de voorste stellingen van Kovno op en Hep ze overhoop. De laat ste sprong had iu den nacht van 5 op 6 Augustus plaats. Deze had tot uitwerking dat het Duitsche front de linie ten Zuiden van Godlemo tot Dziewagola bereikte, waar bij nog 500 Russen gevangen genomen wer den. Een ander resultaat was, dat de zware artillerie zich onder gimstige voorwaarden kon inschieten. Toen ik langs een omweg gister Mariampol bereikte, was de artillerie reeds klaar met het inschieten en- kon men met de werkelijke beschieting beginnen. Uit de beschrijving- van het, bombarde ment ziet men dan dat de Duitschers hun bekende zware mortieren voor Kovno. in stelling hebben gebracht. Dat dit mogelijk was, zoo vertelt dr. Michaels, is het gevolg van het optreden van een divisie, die ook thans nog bij Kovno iu de voorste linie staat. Sedert den. 19en Juli is zij onafgebroken in gevecht geweest, nadat zij reeds in begin van Juni meege holpen had het bosch van Kovno van vij anden te zuiveren. Daarna brak zij bij Ploetiszki door sterke Russische stellingen heon en drong den vijand terug tot aan den Jesaasector, die zo thans nog hand haaft. Bijzonder succes had de 2e divisie bij de verovering van een Russische stelling op den linkeroever van de Jesia op den 25en Juli. Slechts door handig samenwer ken van 1 artillerie, genie fn infanterie ge lukte dit met weinig verliezen en nu trok de divisie verder, noordelijk van den weg naar Kovno, om in sprongen de vesting te naderen, en voor de zware artillerie ruim- te te maken. ITALIË. Italië en Oostenrijk. ■De Italiaansehe Legatie ontving het vol gende communiqué van den grooten Ita- liaanschen generalen staf dd. 18 Augustus: Langs, de grens van Tirol en Trentino Ds strijd in Zuid-Afrika, De strijd in Zuid-Afrika, tusschen de Engelsche en Duitsche bezitters daar, schijnt nu wel uitgestreden. "We geven naar aan- de Engelschen ©n nu met en voor hen ge streden heeft tegen hun vijanden. leiding van de gevechten, die leidden tot de volkomen verovering van Daitsoh-Zuidwest- Afrika, de portretten van de beide hoofd personen. Eerst dat van generaal Botha, de bekendo Boerenleider, die eens vocht tegen Het andere portret is dat. van den Duitschcn aanvoerder, den luitenant,-kolonel Frank. Hij ,heef't met zijn troepen dapperen weerstand geboden, maar moest zich ten slotte met zijn geheela macht overgeven. gewapenden muur niet onmiddellijk stormen derhand nomen, maar moesten zich eerst in graven en versterking afwachten. Om den op den rechteroever vastgeklemden kameraden hulp, schietvoorraad en eten te brengen, sloe gen do pontonniers en sapeurs snel oenigo nood bruggen over de rivier. De aanval had zoo snel plaatsgehad, dat er nog geen bruggenmateriaal bij de hand was. De eerste brug bestond du9 uit huisdeuren, dakspanten, kleerkasten. Om de ammunitiewagens daarover te kunnen bren gen moest men do paarden uitspannen en do wagens dragen. Dit alles gebeurde onder het hevigste vuur en. slechts weinige passen van den vijand af. Onze troepen hadden herhaal delijk tegenslagen, want do vijand kon zijn groote verhezen steeds weer aanvullen uit zijn onuitputtelijke reserves. Eens sloeg een batal jon „Deutsohmeister" een zeer in het nauw gedreven regiment van den landstorm met groo to dapperheid er door heen. Dit regiment en nog een brigade landweer bobben do verdienste de stad veroverd te bobben. ''T-'-'V"" Mevr. De "Wot en haar tallöoze vriendinnen, de bewonderaarsters van don grooten hold uit den Boerenoorlog, bfesloten dn don tijd der veroordeeling van den generaal 'borstspelden te laten maken met den „hocnderpool" er op en die te dragon zoolang de gevangenschap zou duren een modern© Geuzenpenning dus. Inmiddels verzochten dr. Kranse e.n ander© advocaten don minister van Justitie Do "Wet, om den ouden general niet op den cementen vloer to laten slapen. Heb antwoord was: :,Tk kan er niets, aan doen". Toon telegrafeerde president Steijn: „Tic smeek u..." Dit thans beroemd geworden tele gram had do gewensehte uitwerking. Wel duurde hot oenigo dagen voor heb antwoord kwam, blijkbaar was er hooi wat tegenstand van hard© hoofdambtenaren to overwinnen fewoest, doch de generaal slaapt nu op een outen vloer. Trouwens, het was al to erg, den eersten ochtend was de oude generaal doodziek opgestaan, bovendo over al zijn loden, zoodat zelfs do tronk dokter, anders geen ge voelig© ziel, zoide: „Ik voel jammer voor den generaal". Wat langer duurde het om den minister te bewegen den generaal geen boevenkleeren aan te trekken. Dit heeft mevr. Steijn bewerkt, die nu verder aandringt, dat ook do haren en baard van generaal Do Wet fiiet zullen geknipt worden. Immers, zoo betoogd© mevr. Steijn, de misdaad, waaraan Do Wet schuldig staat, is niet grooter dan die van dr. Jameson in 1896. En deze, noch de staatsgevangenen van 1901, advocaat Malan o.s. te Tokay, werden niet als een boef behandeld. Waarom dan De Wet wel? Verder heeft mevr. Sb. er4het hare toe bijge dragen dat 11. Woensdag (7 Juli) een vergade-, ring-van Afrikaner vrouwen gehoudenwerd' wordt ons krachtig en zeer doeltreffend ge schutvuur voortgezet. In het Bacher-(Sexten-)dal hebben onzo troepen op 17 Augustus overdag ©en tweede linie van verschansingen vermeesterd. Of schoon do vijand zich snel aan onzo vervol ging heeft onttrokken, bobben wij krijgs gevangenen gemaakt, n.l. 2 officieren en een 40-tal soldaten, wij hebben bovendien veel geweren, munitie en anderen krijgsvoor raad buitgemaakt. In den sector van den Montcnero slaagde een onzer afdeelingen, welke over de kam van den Vrsic in de richting van Javezock oprukte, na oen hevig gevecht er in den vijand uit een uitgestrekte loopgraaf te ver jagen en zich daarvan meester te maken. Voor Tolmino maakten wij Woensdag over dag nieuwe vorderingen, vooral op de hoogte van Santa Lucia, waarop nieuwe verschan singen worden gemaakt. Wij hebben onge to Kaapstad, die een enorm succes was, zoo groot, dat het gehuurde zaaltje veel to klein uleek er waren niet minder dan 150 vrou wen opgekomen uit alle doelen van do Kaap provincie. Het doel dicv vergadering was een groote petitie-beweging op touw to zetten om den gouvemeurgeneraal of zelfs den Ko ning te verzoeken den geliefden generaal te begenadigen. Zooals ik u vroeger schreef (3 Juli) is de beweging van Pretoria uit gegaan. Presidente in Kaapstad is mevr. C. C. do Villiers, Weltevreden sfc. Kaapstad (schoonzuster van prof. M. de Villiors, tot 1912 hoogleeraar to Leiden). Een incident op een onder- w ij z o r s c o n g r o s. Te Bloemfontein waren de Vrijstaatscho onderwijzers in congres bijeen, het Hollandsch en hot Engelach element schippert daar nog samen voort in één boot, doch do wrijving is sterk. Midden onder een lange speech ging de deur open en binnen trad do heer C. J. L. Ruysch van Dugteren, eenige minuten te voren ge- vonnisd als rebel, cn op vrije voeten gezet na een voorarrest van pl.m. 10 maanden. Het von nis was 100 boete. Van 1). werd ontvangen door zijn Hollandsche collega's met een donde rend welkom, dat verder nog w©rd vertolkt door den eacretaris der Vereeniging, den lieer Van Gent. Do Engelsche onderwijzers zaten erbij als doodstille tooschouwersj V. D. was Hollandsch onderwijzer aan de honger© school to Harrismith tot do rebellie uitbrak, waarbij hij zich aansloot. Nog heeft het congres zich duidelijk uitge- sproken omtrent, dr.. Viljoens straffer beslui-: 'ten om ge.en^dertreb'ellèntoQderwijzers^weer' veer 200 krijgsgevangenen gemaakt, onde wie eenigo officieren. Een schitterend succes behaalden ooi onzo troepen, di© op den Karsfc aan het strij den zijn terwijl zij voortgingen met hm gewoonlijken en methodische» opmarsch, be proefde de vijand een hevige» aanvat tegen het middengedeelte van ons f^mt, waarop hij het vuur van talrijke batterijen concen- tregrde en waartegen hij vervolgens de in fanterie liet stormen. De snelle en doeltref fende tusschenkomst van onze artillerie was voldoende om weldra de werking van het geschut van den vijand te neutraliseeren. Vervolgens rukte onzo infanterie vooruit tot het doen van een tegenaanval. Deze stel de ons in staat oenig terrein te winnen cn een belangrijke stelling te bezetten ten Wes ten van Marcottini. Italië en Turkije. BERLIJN. Volgens do „Stampa" te Tu rijn gokek het onderhoud van minister Son- ni'iio met den Turk&chen gezant Naby-bey op een ultimatum van Italië aan Turkije. In dien binnen enkele dagen geen voldoening volgt in zako het aanbonden van Italianen in Turkije dan zal het kabinet bijeenkomen, omi een besluit te nemen. De hoop op toegeven door Turkije moet zeer gering zijn. In politieke kringen te Rome rekent men op het afbreken der diplomatieke betrek kingen met Turkije. Van hut Italiaansehe front. Do meest karakteristieke trek van dezen Italiaanse hem oorlog schrijft de correspondent van het „H.bld." te Rome zijn de episoden, die ge tuigen van de liefde van do officieron voor hun soldaten on omgekeerd. Ook in vredestijd al hadden de manschappen hun leaders lief als vaderen en gaïven van die toegenegenheid do meest roeronde bewijzeu. Ik weet van een heele compagnie, die, toen la merkte, dat het gezicht van haar jongen Kapitein achteruitging, veinsde ook niet te onderscheiden wat hij niet meer zien kon Een officier ging uit alleen op een ge vaarlijke expeditie en gaf ook zijn oppas ser bevel achter te blijven. Hij raakte ge wond en schrijft nu uit hot hospitaal aau een vriend: „Wat zijn onze soldaden toch brave kerels. Do goeie Giovanni (de oppas ser) heeft aan mijn vader een roerenden brief geschreven hij gevoelt zich een beetje verantwoordelijk voor mijn wojid en is erg bedroefd, omdat hij me niet heeft kunnen sparèn. Maar hij zweert, dab hij me wre ken wil en dat zal hij doen." Heb Kamerlid Do Felice Giuffrida, dat actieven dienst doet aan het front, meldt »,'s Avonds- na den slag ga ik bij de am bulance voorbij om een paar gewonden de hand te drukken. „Eerst komt een alpino aau met eeu zware wond aan den rechterarm. ,De dokters kleed en hem met spoed uit en leggen hem hieb eerste verband aan. Maar de alpino stelt zioh krachtig te weer, rukt zich los uit do handen van dc dokters en roept: „Neon, dokter, ik wil niet. Mijn luitenant komt vlak achter me aan en die is zwaarder gewond dan ik. Zorgt u dus, alsjeblieft, eerst voor hemEn werkelijk komt op dat oogonblilc eon draag baar aan met den officier. Hij is jong, met heldere oogen en een fijn gozicht, ferm en vriendelijk tegelijk. Een kogel heeft hem de kaak gebroken. Het is een zware wond, maar de toestand is niet hopeloos. De art sen o pereeren hem zorgvuldig en snol zon der dat'hij het geringste toe-kon van zwakte of smart geeft. ,Na do operatie druk ik hem geroerd de hand en. zeg hom, dat met zulke mannen Italië zeker zijn kan haar zending van be vrijding te vervullen. Hij glimlacht, voor zoover hij kan. en beduidt, dat hij schrij ven wil. Men geeft hem een potlood en een stuk papier en hij, de wond, ja den dreigen den dood vergetend, schrijft letterlijk „Ik zou willen weten of do borg ge- „En als ik hem verzeker, dat de berg zegevierend bezet is en ook nog prachtige posities op twee andere toppen, schitteren zijn oogen en breidt zich over zijn jong ge laat ©on uitdrukking van kalme vreugde en ontroering. „De arts merkt op: „De tijding, die u hem daar meege deeld heeft, werkt sterker dpm onzo hulp. U zult zien, dat hij morgen zich beter ge voelt en misschien genezen zal!" „En werkelijk, toen ik den volgenden morgen vóór mijn .vertrek weer aan zijn leger trad, had hij ge©» koorts." Dat zijn d© menschen in den oor log, anderen gaan zich al zoo ongeveer Ubermoiischen gevoelen Een journalist schrijft naar 't heeb uit do oorIogsstreek „Waar een bergonrlog gevoerd wordt, zijn onzo soldaten niet meer wezens, wier individualiteit onderdrukt is, mannen, di© opgaan in het gemeenschappelijk leven van een organisme, d&t regimont, bataljon, compagnie heet; het zijn nog, als in den mooieu krijg van den heklontijd; mannen tegen mannen, harten tegen harten, wil tegen wil"... aan to stellen. Het congres drong op herbenoe ming nnn. Zooals beleend houdt Viljoen het geheel met do jingo's, do Engelschen. Hij wist, dat Ram botten niet meer zou herkozen worden als administrateur dor provincie en hoopte naar 't heet op dit mooio postje. Dit is echter zijn neus voorhij gegaan. Zijn positie is thans maar zwak. Do Afrikaners bobben bem don rug toe gekeerd. Voor Ötollenbosch, waar hij zooveel gedaan heeft tor herleving van hot nationali teitsgevoel, is hij dood. Als oerelïd van Ons spreekuur, waarvan hij de vader is, is hij ge schrapt. Boer en Brit brooders Hedenmorgen vergastte Reuter ons op een kabcltjo over de „Giornal© d'Italia", dio ver rukt is, dat terwijl een balvo eeuw na de verovering .do Donen in Sleeswijk-Holstoin nog anti-Duitsch zijn evenals do Franschen in Elza.q-Lotharingen cn do Polon in Oost-Pruisen, do Boeren van Zuid-Afrika, 13 jaren na den Boerenoorlog, roods volmaakt (perfectly) met do Engelschen verbroederd zijn on do Boeren thans op zullen gaan naar het front in Europa. Klaarblijkelijk worden thans do leugens be hoorlijk dik opgedischt- in Italië. Doch dat men zoo'n kabel naar Afrika durft zenden that takes til© cake 1 Thans is tot een ander insigne besloten ©en knoopje met een lintje eraan. Allen zullen dit dragen, dio sympathisoereh met do bewo ging om genade te vragen voor gem D© "Wet.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2