^4 o 5 iJi m Vrijdag 20 Augustus 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Onder redactie van D. MANASSEN. HET OOSTELIJK OORLOGSTERREIN. Ib. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT adhes der redactie en administratie palestrinastraat 10, amsterdam telefoon z. 19(28. dit blad verschijnt driemaal PER week losse nummers voor militairen 1 cent, voor niet-militai- ren cent, abonnement 1.50 ter drie maanden. Voor Aóvertentiila wende men tich tot het Alg. Ad verten» ie-Bureeu R O I'M A A Co, Heerengrncht 226 Amsterdam, tot do Drukkery „Jacob van Cumpen" N. Z. Voorburg*ai 234-240 (Keizerrijk 0) Amsterdam of tot onze Administratie, Palestrinaatraat 1" Amsterdam. Prijs der Advertentie per A*gel 80 cent. B(j abonnement reductie oIO'Mvnwn LUiW ?3toyno ::>og'.£oo.: Aoo /j i BWMgUlff-JBMMWM'IIBif 'e%;£c\ o '-m-'e 'r '^0: -y-V.--V- Geen vijand zal ons Neerland ooit betreden, Of vallen in ons dierbaar Vaderland; Met 't oog gericht op zijn roemrijk verleden, Houdt Neêrlands volk te allen tijde standi j Tot in den dood blijf ik mijn land getrouwe, i Tot in den dood strijd ik voor mijn Vorstin; Zij is mij lief, die hooge, eed'le Vrouwe, Niets is er dat ik boven Haar bemin! Mijn bede stijg tot u, o God! naar boven: j „Bewaar den grond, dien G'aan de vaad'ren schonk, Opdat w' altijd TJ dankbaar mogen loven In 't vrije land, waar steeds ons loflied klonk!" Trio. Wij gaan dapper ten strijde, Wij volgen ouzo vaan. Vol hoop to allen tijde, Als wij ton oorlog gaan! Niets kan ons doen versagen, Wij houden goeden moed; Nooit zullen w' ons beklagen, Do krijgsmansstand is goed! Geen vijand doet ons vreezen, Wij wachten hem vol moed, Hoe sterk hij ook mag wezen, 't Gaat om ons dierbaar bloed. Nooit zal hij ons doen wijken, Wij tarten 't grootst geweld, En moeten wij bezwijken, Dan vallen wij als held! Wij strijden voor Oranje, Voor Koningin en Land, A an de grens \an Germanje Tot aan het Westerstrand. Den Duitscher s.al 'k niet hoonen, Den Brit Wensch ik geen kwaad, Mits zij maar steeds verschoonen Den Nederlandschen Staat! Zij mogen ons omringen Met. hun geduchte mac-ht, Maar als zij binnendringen Staat Neerland op de wacht! Dan zullen zij beleven, Vat vrijheid ons is waard; Al moeten w' allen sneven, Wij zijn voor niets vervaard! 's Lanils ongerept verleden, Door heel Euroop' gevoerd, Wekt in on-, hart een bede Tot Hem, die 't al bestiert. Hij schenke ons Zijn zegen, Dan blijven wij vol moed, En jublen allerwegen ,,'t Is God, die ons behoedt!'' Ede, Augustus 1915, H. M. W. Waneer men Brest-Litowsk voorloopig als da aanneemt van de concentrische be- wegiróu der drie legergroepen, die tusschen Narein Boeg, tusschen Weichsel en Boeg, en iïhet zuiden tusschen den spoorweg IwanjrodLukof en den Boeg opereeren, dan In de hierbijgaande kaart strekken om di loop der gebeurtenissen in de eerst- volgele dagen eenigszins te verduidelijken. In,het noordelijk gedeelte zien wij de legerpep-Hindenburg, die de Narefvestin- gen im of omsingelde, en nu poogt de ver- bindg van Brest-Litowsk met het noor den :te snijden. In Koerland opereert het lege/on Below, dat steeds meer den spoor- wegli WilnaDunaburg nadert. Doch de vestir Kovno belemmert het voortrukken naaiVilna, en moet belegerd worden. Hier wörci ernstige gevechten geleverd, en stee? nauwer wordt de insluitingsketen om dezeesting, aan het westelijk "front. [Ijkens de jongste berichten is Kovno reed evallen.'] 'IJ het gedeelte, waarin de legers Von Galltz en Von Scholz optreden weten wij, datpsowietsj nog steeds in Russische han den. Do nadering van deze Russische ves- tingebijnt zeer moeilijk. Reeds geruimen tijd'werden de vestingwerken beschoten, maade Russen hebben een reeks aarden werji aangelegd, en door het bezit van de apoo-egiijn naar Bjelostok waren zij in staatroortdurend geschut en ammunitie naadssowietsj te voeren, zoodat het brug- genlifd aan de Bobr krachtig kon worden verdigd. Mr ^rui del ijktusschen Ossowïetsj en Loim konden de Duitsche legers echter op d Occtelijken oever van de Bobr over gaan daar werd Wizna bezet en kon de stras'eg OstrowBjelostok worden over- schrf-n, hoewel Ostrow nog in Russische liane is. Maar zuidelijk van die plaats wercjlalkin bezet, waar de spoorweglijne.n WartauBjelostok en SjedlerOstrolen- ka eiar kruisen. Do vestingen aan de Na- ref a alle door de Duitsche troepen ge- nomi behalve Novo-Georgiewsk, aan de sameloeiing van den Boeg eu den Weich sel, t febeel omsingeld is. Init gebied rukken nu de'legers van v. Oalletsi en v. S.cholz;, na troepen voor de belegering der genoemde versterkte plaatsen te hebben achtergelaten, in zuidoostelijke richting op. Zij vinden hierbij aansluiting aan de legergroep van prins Leopold van Beieren, die tusschen den Weichsel en den Boeg in Oostelijke richting oprukt, en na Warschau te hebben bezet, in het geheele gebied, tus schen die plaats en Iwangorodover den Weichsel ging. Zooals wij reeds mededeelden vindt deze groep weinig tegenstand, zoodat zij vrij snel naar den Boeg kan vooruitgaan. Na Sjedlex een spoorwegknoop, 90 K.M. van Brest-Litowsk te hebben bezet, is de linkervleugel van deze groep, over Sokolof naar Drogitsjin aan den Boeg opgerukt en bij die plaats de rivier overgetrokken. Het centrum en de rechtervleugel rukken voort in de liju Lossizy—Meshirjetsj en naderde Biala, waar de Russen opnieuw tegenstand boden, doch werden teruggeslagen. Inmiddels was ook de legergroep Von Mackonsen, die uit het Zuiden komt en welks rechtervleugel langs den Boeg voort- rukt, en bij Wlodawa reeds op den Oosts lijken oever dier rivier is overgegaan, met- den linkervleugel reeds bij den spoorweg LukofBrest aangekomen. Het centrum rukte door Slawatytsche, de linkervleugel door Biala en is dus daar in contact met de troepen van prins Leopold van Beieren. Steeds meer wordt het duidelijk, dat het dool van het Duitsche legercommando is, om de zuidelijke Russische legermacht, die in de lijn CholmWladimir Wolynski Sokal en verder langs de Zlota Lipa en de Bessarabische grens staat, af te snijden van bet. Russische centrum. Want het gebied Oostelijk van den Boeg, benoorden den spoorweg CholmKowel en ten oosten van den spoorweg KowelBrest Litowsk is het beruchte moerasland van Rokitno, waar door de Pripet met zijn moerassige oevers stroomt, en is voor troepenbeweging ten cenenmalo ongeschikt. Door de bezetting van de beide oevers van den Boeg en het gebied tusschen die rivier en deit spoorweg KowelBrest wordt de verbi.-.ding tusschen het zuidelijko leger en het centrum ernstig bedreigd. Daar zijn bovendien de legers van v. Böhm-Ermolli, v. Linsingen, v. Bothmer en Pflanzer-Baltiu, die de Russen vast houden en beletten hunne stellingen te ver laten. Van het zuidelijk gebied, waarin deze legers strijden, ontvangen wij sedert eenigen tijd weinig of geen berichten. Hier schijnt dus de positie- of loopgravenstrijd te worden volgehouden. In het meest noordelijke deel, in Koer land, waar Von Below's leger ten oosten van Mittau opereert, hebben de Russen krach tige pogingen gedaan, om de nadering van den spoorweg RigaWilna te beletten. Hier loopt de lijn oostelijk van Mittau, over Schönberg met een bocht naar Wilko- rnir, maar zonder dat nauwkeurig kan wor den aangegeven, welke plaatsen in banden der Duitschers zijn. In het- noordelijkste gedeelte, Westelijk van Riga, hebben Rus sische afdeelingen tusschen de Eckau en de Aa de Duitsche troepen genoodzaakt te wij ken en meer achterwaarts stelling te nemen. Het tweede doel van de Duitsche legers, het afsnijden van do verbinding met Petersburg, over WilnaDunaburgRiga is dus niet bereikt. Hoewel de Russische regeering er op rekent, dat Wilna en Dunaburg wel in banden der Dujtscliérs zullen kunnen val len. en reeds verleden week maatregelen heeft genomen om die plaatsen te doen ont ruimen. Mobslisatiemarsch met zang. (Van luitenant-kolonel Werner, gearrangeerd en voor harmonie en fanfare georchestreerd door den heer L. van Oeffeit, kapelmeester van heb 11e regiment infanterie.) Wij strijden saam door eendracht nauw ver bonden, Wij vreezen nooit des vijands scherpe staal Wij zullen het der wereld luid verkonden: Wij strijden saam in hoop op zegepraal! Komt, vrienden, komt! dan dapper voortge schreden, D'Oranjovaan steeds volgend op den voet, Met moed en kracht tot in dfen dood gestreden, De vaahdeltrouw bezegeld met ons bloed I tosstand in den reuzenstrijd. Al brengt men hulde aan den hardnek- kigen tegenstand der Russen, die blijkbaar met wanhopige krdcht strijden eu die blijken volstrekt met altijd lust te hebben om ach teruit te trekken, het wordt met eiken dag duidelijker, dat zij tegen den vijand niet op kunnen. Zij trekken nog maar steeds terug. Alleen in het noorden, in Koerland, schij nen de krijgsverrichtingen stil te staan, be weren de Russen zelfs, dat zij de Duit- schers teruggedrongen hebben. Al zij dit niet zoo, we merken wel, dat de Duitschers er ook niet veel vooruit komen, waarschijn lijk hebben ze uit Koerland troepen wegge zonden naar 't Zuiden om ten Oosten van Warschau de vijanden te sterker in de war te brengen. Toch komen er nog steeds be richten, dat Riga ontruimd wordt en de Russen gelooven dus nog altijd op een aan val op deze havenstad. Doch de voornaamste krijgsgebeurtenis- sen hebben nu plaats ten Oosten van War schau. Hard rukken de Duitschers daar blijkbaar op en een bericht zegt zelfs, dat zij tot reeds op 20 K.M. van Brest-Litowsk staan, de sterkste vesting van den vierhoek Iwangorod, Warschau, Nowo-Georgiefsk, Brest-Litowsk, welke een Duitschen op- marsch moet tegenhouden. Maar deze ves tingen-vierhoek is voor drievierde reeds zoo goed als verloren bet sterke Warschau is haast zonder strijd in de banden der vijan den gevallen, Iwangorod na een krachtigen aanval gevallen en Nowo-Georgiefsk is zoo goed als omsingeld. Brest-Litowsk zal dus alleen de Duitschers moeten tegenhouden 't is oen sterke vesting, maar voor oen deel reeds vrij oudzij is gunstig gelegen, de kernvesting op een eiland in den Boeg, twaalf forten daarom heen. Hier begint ook reeds het moerasgebied en belemmert ten zeerste de operaties. Dit is ten voordcele van de Russen, die zich iu Brest-Litowsk, - dat bovendien ten deele de spoorwegen naar Petersburg beschermt en dus van groote waarde is, misschien lang zullen kunnen handhaven. Indien niet... nu al de Duitschers huu taktiek van omsingelen toepasten. Von Mackensen's troepen zou den reeds den Boeg bij Woldawa, ongeveer 50 K.M. van Brest-Litowsk, zijn overge trokken en als ook in 't noorden de Duit schers vooruit dr.ingen, wat hun sch'jnt te gelukken, want zij hebben nu zelfs Kovr- no reeds bezet komen de Russen opnieuw in de nijptang en zullen zij ook-deze laatste vesting van den vierhoek moeten laten vallen. Men moet eerbied hebben voor de Duit-- schers, die op deze wijze een overwinning weten door te zetten, al is het ook tegenover een vijand, die vooral gebrek beeft aan het allernoodigste in den oorlog: munitie. Want dat daaraan voor een deel de neerlaag van Rusland is te wijten staat vast. En al- i lengs schijnt er nu toch een zekere ongerust - I beid te komen in Ruslandmen maakt er zich bezorgd, vooral omdat de bondgenooten Frankrijk maar vooral Engeland, zoo weinig doen. Men blijft in Engeland steeds even optimistisch. Goed, zeggen de Russen, die Engelsche bladen lezen, maar waar blijft de (groote aanval met het drie-millioenen leger, die reeds in Mei zoude beginnen? Waar blijven de kanonnen en munitie, die wij in Engelsche lauden bestelden, maar niet kre- geri? De Russen hebben in zoo verre gelijk, dat er aan het westelijk oorlogsfront niets ge beurt. Er wordt geeii gebruik gemaakt van de reuzen worsteling in het oosten om hier een krachtigen aanval te doen. Daar moet men wel uit opmaken, dat de Duitschers nog even sterk staan als vroeger in het westen, dat Engeland nog niet klaar is met den aanmaak van zijn munitie, met de aanwer ving van zijn troepen, dat dus de algemeene aanval, die in Mei reeds werd beloofd, nog niet gedaan kan worden. Dit is niet hoop vol, maar vermoedelijk zullen de geallieer den zóó klaar willen zijn, dat een terug dringen der Duitschers niet meer mogelijk maar zeker is. Daarom ook gaat het thans betrekkelijk kalm toe aan het westerfront, hoort men er bijna alleen van artillerie acties. Ook aan de andere fronten volstrekt niets Interessant is het telegram, dat gewag maakt van een stout stukje van een Duitsche duikboot. De duikboot heeft in de Iersche Zee eenige plaatsen od de Engelsche W e s tkust beschoten, White haven, Pathon en Harrington, kleine plaats- jes maar, dicht bij den ingang van Solway j Firth en schuin noordelijk tegenover het eiland Man. Er werd 6chade aangericht aan den spoorweg en op een paar plaatsen ontstond brand. Welk. een stoutmoedigheid echter en die, meer dan de geringe schade, indruk moet maken op het Engelsche volk. BELGIË. De Engelsche aanval op Hooge. Aan een brief van Reuter's bijzonderen correspondent bij het Britsche hoofdkwar tier ontleenen we nog de volgende mededco- lingen over den jongsten aanval van de Engelsche troepen op Hooge. Met bijzooderen lof wordt gewag gemaakt van de uitnemende samenwerking tusschen artillerie en infanterie. Bij deze gelegen heid, verzekert de correspondent, was de Britsche artillerie beslist de meerdere van de Duitsche; de Engelsche infanterie prees ten zeerste het uitwerkingsvuur van haar artillerie. Toen de infanterie ten slotte storm liep, waren alle ijzerdraadversperrin gen volkomen opgeruimd, terwijl de ver schansingen op talrijke plaatsen waren bres- gescnoten. De infanterieaanval moest plaats hebben tusschen drie en vier uur in dep morgen, op welk oogenblik de artillerie haar vuur moest verleggen op de naderingswegen en verza melplaatsen van de Duitsche reservon. Alles geschiedde op de minuut. Alle horloges wa ren van té voren zorgvuldig gelijkgezet en ongeveer drie kwartier na het begin van de beschieting waren de Engelschen in het be zit van de loopgraven," waarop de aanval ge richt was. Zonder veel moeite nestelden zij zich in de voorste linie van de vijandelijke stelling. De nog achtergebleven verdedigers werden gemakkelijk afgemaakt met een paar bommen, door de bommenwerpers gegooid, die in de loopgraaf drongen ieder met een soldaat, met de bajonet op het geweer, naast zich. De Duitsche schuilplaatsen bleken onge woon breed en ruim te zijn uitgegraven; op sommige plaatsen waren nog kuilen ge maakt dieper dan de bodem van de loop graaf, welke reeds 15 tot 20 voet diep was. Een der krijgsgevangen gemaakte officie ren deelde mede, dat de aanval juist plaats had, toen de troepen in de loopgraven afge lost werden. Daardoor waren de gevolgen vr i het Engelsche vuur veel ernstiger Ten slotte maakt de correspondent nog melding van de flinke houding der Britsche pionniers. Op een bepaalde plaats, moest aan 's vijands zijdo een prikkeldraadversperring worden aangebracht voor een gedeelte loop graaf. Hoewel het helder dag was togen twintig man met twee officieren aan het werk, dat zij snel volbrachten niettegen staande het vuur van den vijand. Koning en soldatenmoeder. Er zijn reeds veel aardige ontmoetingen ver teld van Koning Albert aan het front, maar een der aardigste was wel zijn onderhoud met de soldatenmoeder", een dappere vrouw, die dicht achter de strijdlinie der Belgen op haar post is gebleven. Ziehier wat een smeuïge soldatenbrief in het sappige West-Vlaamsch ervan verhaalt Gisteren wandelde il. op naar een kort woonst op een goed honderd meters van de loopgrachten. Peist ne keer: dat huizeke was nog bewoond door heel het huisgezin. Aan de vensters stond alle soort van soldatenkoop- waar uitgestald, ik werd nieuwsgieriger en vond langs daar een reden om binnen te zijn. Vrouwe, g'hebt nog hennen, verkoopt ge temet geen eieren? Ja ik, mijn jongen,, boevele moet ge er hebben Zij zet fluks het water op, om mij een kop pel eieren te koken. Ik ondervraag haan ver wonderd, dat er zoo dicht bij de vuurlijn nog mènschen wonen. 't Is voor de schamele soldaten, voor julder allemaal. Daarbij de koning heeft het tegen mij gezeid, dat ik hier moet blijven voor julder. Jk word van langs om meer verbaasd en nieu vsgieriger... Ha, de koning wil het, en hoe weet je dat Hij is hier geweest, mijn jongen, zei ze preusch weg. Hot Hier? Ja, 't was over kort op 'n schoonen zomerdag, .1 met een keer, dat ik daar vóór de deur aan 't werken was. Komt er daar ne lange kommandant met ne luitenant. Hij keek verbaasd naar mij en hij zei in 't Vlaamsch: Vrouwe, z;t je gij hier gebleven? en ik ik elzoo: Ja :k, kommandant, 'k ben gen6 geren, 'k Heb ik er ook twee in den oor loge, en 't zijn toch allemaal iemands jongens, Als 't koud was, kwamen zij zich hier drogen, als ze dorst bobben een teugsko drinken, en zo hébben zoo'n deugd van o'on goè terweetuito met smout te eten. Jamaar, zei de komman dant, al6 't hier zoo schuw ging in den slag. wat deed-je dan? En 'k zei het rechtuit, mijn jongen, ik zei: Tot hier (en ze wee* tot d« knieën) kommandant, heb ik in 'S slijk en 't water geplonsd om do arme jonges te. helpen en naar do automobicls (zo zei de motomobiela) to, dragen. Er hebben er hier s-oor mijn deur eu in mijn huis gelegen, en 't lag bloed alpm, en 'k hielp zo vermaken, en ik gaf drinken, die amie sukkelaars toch! En sedert hebben ze oo' op mijn huis geschoten kommandant, maar 'k en kan ik hier toch niet weg! 't Is zeer wrl, vrouwe, zei do kommandant, en ge moet bi« i voort blijven zorgen voor onze soldaten. - - 'k Zal 't doen, zei ik, 't. is altijd geren g'- daan, die arme jongeiïs hebben toch al die mise rie niet gevraagd, niet waar, kommandant! Maar, waagde ik, hoe wist jo dan dat bet de koning was die u aansprak? Peinst ne keer, mijn jongen, mijn eigen zone zat hier in de trauzeen en was juist in huis als 't aan 't deurgat.gebeurde. Ik kom ik binnen, en zegt hij alzoo: Moeder, weet je tegen wie je daar nu aan 't klappen waart En ik zeihoe zou ik dat weten, ne koin- mandant, 'k zag liet aan zijn drio sterrekes. Neon, neen, zei onze Sarei, 't w^s de koning die alzoo gekleed was. Zie. mijn jongen, 'k h< !i or zoo van verschoten, 'k en kost het haast niet gelooven, en 't was toch waar. Zoo vertelde aan een correspondent van „De Tijd'' die moedige vrouwe iu één asem do h'-< historie van dat koningsbezoek en zeg: wat denk je over zoo'n heldenmoed bij onze goe.-io Vlaamsche vrouwen? Is dat geen echte Vla ming van den ouden stempel? Schatten van toewijding, bronnen van troost en hul) moeders zijn' 'fc niet waar, naar dien ongc- ij den tekst: „Nieta is schooner dan een Vlaam sche boerin." Tot tranen toe bewogen en vol eerbied voor dien eenvoud, die sublieme edfl- hertighcid verduikt, nam ik afscheid van di.» goede vrouwe, 'k Verhaalde 't aan onze solda ten en 'k weet niet hoe. maar op een, twee, drei. werd heel haar winkeltje door ons uitge kocht. 't Zal 't men sell nog moed gegeven heb ben. hoop ik. God zogene en beware die vrouwe en hare kortwoonete. De waarde der handgranaten. Het karakter van de jongste operaties aan het front in Vlaanderen aldus meldt Ren ter's bijzondere correspondent in het Engel sche hoofdkwartier dd. 27 Juli heeft dui delijk het enorme gewicht Tan bommen en handgranaten, die in onbeperkte hoeveelhed'*,i noodig zijn, aan het licht gebracht. In d-n strijd van man tegen man in eou enge loop graaf, doorkneden door zijgangen en voorzio-i van formidabele barricades, wordt de bom een doodelijk wapen in den hand van een geoefend soldaat. Een vijand, die zich achter een bar ricade Terschuit of zich in een loopgraaf ver bergt, kan niet door een geweerschot buiten gevecht gesteld worden, maar wel kan hmr een juist geworpen bom zijn werk doen. Daarom nemen de bora-werpers, altijd in zulk een grooten getale aan een aanval deel voornamelijk in die aanvallen, die een plaat selijk karakter dragen en waarbij het er om gaat, om een zeker gedeelte Tan een loopgraaf van vijanden te zuiveren. Dezer dagen vonden wij in onze loopgra ven een onontplofte Duitsche granaat, die, dit moet gezegd worden, prachtig gemaakt va'. Ovaal van vorm, fn licht in gewicht, kon zij over een aanzienlijken afstand geworpen wor den, misschien een zestig meter en het me chanisme 7.at zoo in elkander, dat, op welke manier de hom ook viel, zij bijna altijd ont ploffen moest. Er zaten vijf percussie-doppen aan. waar van elk de lading kan doen ontploffen. Een zesde knop bevatte de vei 1 igheidspindie weg vloog. zoodra de bom de hand van den werper heeft verlaten. FRANKRIJK. Van hof Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. De Duitschers leden door het Fransche artillerievuur egvoelige verljezcu bij Quennevièves; de Fransche artillerie bracht hun batterijen tot zwijgen op het Nouvronplateau. De Duitsche verdedigings werken ten noorden van Godad tusschen Berry-au-Bac en "Woëvre werden ernstig be zel hier a! den tijd dit de oorloge duurt, en 'k en kan ik hier niet weg. want de soldaten zijn hier allen te huis, \u 'k zie die schamele jon- Een Duitsche fabriek ten oosten vaxl Münster werd in brand geschoten uifc wraak voor de beschieting van St- Dié. In den loop van dezen nacht had een vrij hevige kanonnade plaats op verschil lende deelen van het fr->nt, vooral bij Boe- singhe, Quennevièves en in Lotharingen iu de riohting van Arracourt en Leintrey. In Argonne gevechten met handgranaten bij Fontaine-ahx-Charmes en Haute Chevau- chee. Op dit laatste punt kwamen de Duit schers in den avond van 16 Aug. uit hun loopgraven om een aanval te doen, maar het vifur der Franschen wierp hen terug op hun stellingen. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld: j Voor Oostende verdreef onze kustartillerie twee vijandelijke torpedojagers. In de Oostelijke Argonnen, bij .Lafilla Morte" werd een Fransche loopgraaf ge nomen. Bij Bapaume viel een Engelsch vliegtuig in onze handen. De vliegers, twee officieren, werden gevangen genomen. De Duitschers In den Elzas. LONDEN. De Daily Express verneemt uit Parijs dat de Duitschers .Manster en het Fecht-dal ontruimen; het Echljnt dat ty phus uitgebroken is onder de troepen in Gebweiler en onder de burgerij in Colmar. Duizend Ame/ikaansche vliegmachines voor Frankrijk? De ..France de Demain" verneemt uit New-York, dat eeu groote Amerikaanscho vereeniging het plan heeft gevormd Frank rijk binnenkort duizend vliegmachines, be mand met Amerikaansche aviateurs, aan te bieden. Reeds moet een fonds van vijf mil-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1