Vrijïïag 13 Augustus 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Het Marialampje, Fis. 155. t>plaagr45,Ö00 exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADÈÈS DEB EEDACTIE EN ADMINÏSTEATIE PALESTJRIN ASTRA AT 10, AMSTERDAM. TELEFOON Z.49C8. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR KLET-MIL ITAI- REN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertentteu wende uien rich tot het Al^. Advertentie-Bureau ROUMAAC Heerengracht 226 Amsterdam, t"t -te Drukkerij .Jacob van Campen" N. Z. Voorburg* 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, Pak-strimwtraat J Amsterdam. Prys der Advertent:i?n per regel 30 cent. By abonnement redact De moderne techniek doet voor den oorlog allerlei mooie uitvindingen. Ziehier een loopgraaf-kanon, zooals ze bij de Engelschen op 't Westelijk front in gebruik zijn. Het kanon is er een van 58 m.m. en werpt een z.g. torpedo-granaat uit, met vleugels voorzien, zoodat zij in haar loop ronddraait en daardoor recht op haar doel afgaat. Het kanon dient vooral voor kqrte afstanden en is bestemd om bommen te slingeren in de vijandelijke loopgraven, waar zij, naar men zegt, veel schade ver oorzaken. IWEDEDEELING. Losse exemplaren van „De Soldatencourant", ter aanvulling van verzamelingen, worden, door ons dadelijk na aanvrage franco toegezonden. Bij de aanvraag tnoet voor elk verlangd exem plaar 1 cent aan postzegels worden Ingesloten. 13e nummers 11 en 74 zijti uitverkocht, zoo dat wij geen volicdigo oplagen of volledige e3peranto-cursussen mcOf verzendon kunnen. In dit verband verzenden wij de nog aanwezige exemplaren van den gehceien eersten jaargang voor slechts 1.—, na toezending van post zegels. Deze. prijzen geiden UITSLUITEND voor militairen bij verzending aan hun militaire adressen. Burgers betalen het driedubbele. toestand in De bezetting van Warschau blijft toch een eenigszins geheimzinnig© zaak. Wo wezen er reeds op, dat de Duitsclie telegrammen er maar zeer sobore berichten van gaven, terwijl het hier toch in elk geval een zeer gewichtige overwinning betrof. Thans, eenigo dagen na de inneming der Poolsche hoofdstad, leZen we, dat de Russen de voorstad van deze, Praga, hebben ontruimd. Een voorstad kan natuurlijk op betrekkelijk verren afstand liggen, maar toch met zoover, 'of do Russen stonden tot nog toe dioht bij Warschau en de bezetting daarvan, scheen dus geen volslagen overwinning. Dat is ze nu echter toch wel, naar 't schijnt. Want do Russen trekken stcods verder terug naar het Oosten, in do richting van Brest-Littowsk. Zij moeten wel, want in !t zuiden en 't noorden van de Poolseho hoofdstad rukken de bondgenootcn op en het Russische leger moet voor een inslui ting vreezen. Maar moer en meer blijkt, dat die terug tocht met groot beleid wordt gedaan. Niet al leen laat het Russische leger zich niet vangen, het bemoeilijkt de Duitschers en Oostenrijkers ook in hun verderen optocht. De Russen volgen hun oude methode: zc trekken terug, maar sleuren alles mee op den weg, dien de vijanden achter hen volgen. Zoo koinon er berichten uit Schoon, heerlijk VenetiëMen. kan u hij eene maagd vergelijken, die den eersten bloeitijd reeds voorbij is, maar toch hare bekoorlijkheid nog behouden heeft, die do vreugde d«s levens heeft leeren kennen, en thans, door gebruik te maken van de opge dane ervaring©weet mee te skepen, te betooveren, als 't ware magnetisch te boeien, maar die volgenden dag in een kwade luim van hare legerstede opstaat on door geen offer, geen bede, geeu, zij hot ook nog zoo innig verzoek tot een vrien delijk glimlachenden blik te bewegen is Tot het slaken van deze zucht, die zeker reeds door menig ander ten 'hemel opge zonden is, kreeg ik aanleiding door het bin nentreden van den kellner, die op zekeren morgen de zware gordijnen van mijn lede kant wegsloeg, mijn ontbijt op de tafel ne derzette en niets andere zeïde dan dit éénc wocujd„Plove!" Het regent! Terstond keek ik bij: het hoören van dit woord naar de luoht en dacht allereerst een geheele poos - nietsHe naakte, verschrik kelijke waarheid had raij in mijn schoonsten droom met een ijskoude hand aangegrepen IN gen te Venetië! Zelfs bij1 mooi weer is er va-n wandelen weinig sprake; mën is ge- noodzaakt, zich op het water te verjnaken, 8¥%?ï moe£ men hegin^enj, als eripog vrij onverdachte bron, dat Warschau niet al leen door de troepen, maar ook door de inwo ners voor een groot deel is ontruimd: 350,000 inwoners zouden de stad hebben verlaten en naar 't Oosten zijn vertrokken. Maar niet al leen Warsehauers volgen het leger dien kant op, ook de bevolking der andero steden op den weg naar Brest-Littowsk gaan verder Rusland in, en waar de verbonden troepen komen, vin den ze alles leeg. Zoo deden do Russen ook, toen Napoleon hen achterna zat, en toen bleef het Russische leger vrijwel ongedeerd. Het gaat nu eenigszins anders: de Russen verdedigen zich en dat kost slachtoffers. Maar zij hebben zich tot nog toe niet laten omsin gelen. Wel terugslaan echter, steeds verder- terugslaan. Ook de sterke vesting Lomsja, ten noordoosten van Warschau, is nu door de Duitschers genomen en dez© rukken op Osso- witsj aan. En verder naar 't noorden bedreigen zij Kowno. 't Gaat al maar door, verder naar 't Oosten. Ook in Kcerland, daar wordt Riga nu bedreigd, niet alleen van landzijde, ook de Duitsohe vloot werkt daar moe. Een eskader van 9 pantserschepen, 12 kruisers en een groot aantal torpedsbooten deed een poging om de Golf van Riga binnen te dringen. Maar de Rus sen hadden te toegangen naar de golf zorgvul dig afgesloten, hun oorlogschepen on hydropla nes verdedigden de toegangen en de Duitschers kwamen er niet binnen. Zij verloren, volgens Russische berichten, bij hun pogingen een krui ser en twee torpedobooten. Alle aandacht is 6teeds bij het Oostelijk oorloge terrein, maar een beslissing zal daar eerst vallen, indien do Duitschers er in slagen eën groot deel van het Russische leger te om singelen. Dat elders do toestand zal veranderen, binnenkort er is niets, dat or op wijst. In het Westen worden kleine voordeden behaald; kleine verliezen geloden, maar brengen niet verder. Zoo hebben de Engelschen, vol gens maarschalk French, onlangs verloren loop graven herwonnen en er nog een 1200 yard hij vermeesterd, alles in de huurt van Hooge, in zuidelijk België. Drio Duitsdi© officieren en 124 minderen zouden in hun handen zijn géval len. Doch wat beteokent dat in dezen reuzen strijd, waaraan millioenon krijgers meedoen, in die gestreden wbrdt over een front van hon derdon kilometers lengte? Een werkelijke, ef fectieve zegepraal in het Oosten, dio de Rus sische legermacht verlamde, zou alleen een wij ziging brengen, die den vrede dichterbij voerde. water van boven bijkomt Om te lezen, of te schrijven, of over t algemeen in zijn -kamer te blijven, is men tcch. niet naar "Venetië gegaan: do dag ia ^jzoo perduta, verleren Mismoedig kleed ik mij aan en begeef mij naar de gezelschapszaal, om ten minste eon gedeelte van den dag met praten door te brengen. Bittere teleurstellingDe kamer is ledig, het ia dan ook nog maar acht uur in den morgenIk tracht mijn geduld niet te verliezen, wacht en loop om iedere leege tafel heen, tel de stoelen, die in de hamer staan', er zijn er zeven en dertig, ga naar het raam toe, zie natuurlijk niets, want de regen maakt het volstrekt onmoge lijk om dcor de ruiten heen to zien, kijk naar de klok on houd mij over 't geheel bezig met dingen, waarin men zelfs bij do allergrootste verveling geen genoegen vindt. En dat te.VenetiëDat is een proef voor het geduld, die men op ieder station bij regen kan doorstaan, als men het ongeluk heeft, een uur of tweo op den trein te moe ten wachten. Eindelijk gaat de deur opon, een goede kennis van mij treedt binnen, wij groeten elkaar weemoedig, on hij maalct de opmer king: ,,'t Is vandaag geducht slecht weer!" Ook dat negMee. moeite verheft mijn geest zich tot de hoogte dezer opmerking, en ik geef hom ten nafcwoond: „Dat is het wel, en gisteren was hot weer toch nog zoo mooi; Terwijl hij over dit juiste entwoord nadenkt knikt hij en zegt niets; ik ook nietten ^ijg^n^-aitteA wij' afrij,-de watereq ENGELAND. Luchtrald boven de Britsche Oostkust. LONDEN. Een eskader vijandelijke lucht schepen bezocht in den nacht van 9 op 10 Augustus de Oostkust. Er werden eenige branden veroor zaakt door brandbommen. Deze branden werden echter spoedig gebluscht. Er werd geen materieele schade aangericht, maar een man, acht vrouwen en vier kinderen werden gedood, vier mannen, zes vrouwen en twee kinderen gev.-ond. Een Zeppelin werd ernstig beschadigd door kanonvuur van de artillerie te land. Er wordt bericht dat dit luchtschip vanmorgen naar Ostendo werd gesleept. De Zeppelin werd daar toen onophoudelijk aangevallen door vlieg tuigen uit Duinkerken en moet door een ontploffing volkomen vernield zijn. BERLIJN. Officieel. In den nacht van 9 en 10 dezer deden onze ma rineluchtschepen aanvallen op de ver sterkte kusten en havenplaatsen aan de En- gelsche Oostkust. Ondanks sterke pogingen tot tegenweer werden Britsche oorlogssche pen in de Theems, de dokken van Londen, de torpedobootbasis Harwich en belangrijke inrichtingen aan de Humber met bommen beworpen. Goede resultaten werden waar genomen. De luchtschepen keerden van hun welgeslaagde onderneming terug. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. Do strijd bij Hooge. LONDEN. Onze bijzondere correspondent in het Britsche hoofdkwartier meldt onder dagteekening van 9 Aug.: Als gevolg van een welgeslaagden aanval in den vroegen morgen in de buurt van Hooge, vermeester den we ongeveer 1200 meters vijandelijke loopgraven. Wij maakten 150 gevangenen, onder wie officieren, en vermeesterden vele mitrailleurs. De 500 meters Britsche loop graven, die de vijand op 30 Juli vermees terde, werden hernomen en verdere vorde ringen werden gemaakt ten noorden en wes ten van Hooge. Er werd een aantal gevange nen gemaakt, heel ongewoon bij zulk een plaatselijke actie, hetgeen duidt op ook overigens zware verliezen bij den vijand. Onze verliezen waren licht. Tegen het aan breken van den dag opende de artillerie, met welkome ondersteuning van Eransche batterijen, aan den linkervleugol een gecon centreerd vuur op de vijandelijke stelling, een bres schietend in de loopgraven en de draadversperringen vernielend. De voorbe reiding door de artillerie werd gevolgd door een actie der infanterie, die met groote kracht en moed werd doorgezet. In den loop van den dag werd do stelling genomen. Het is natuurlijk onmogelijk bijzonderheden mee te deelen over de troepen die aan den aan val deelnamen, maar allen die er bij betrok ken waren, toonden hun gewonen moed en volharding. Do samenwerking met de artil lerie leverde voortreffelijke resultaten, niet alleen wat 'de voorbereiding betreft, maar oók door de felle beschieting van de wegen die naar de Duitsche posities leidden en in het algemeen door de ondersteuning van de infanterie. Bij Langemarck. werden treffers waarge nomen op een Duitschen treiu, die vermoe delijk voorraden bracht voor de korpsen in de vuurlinie. Vijf wagens ontspoorden. Er werden vele ontploffingen veroorzaakt. De weeratand van den vijand was niet groot en zijn korpsen schenen moreel wat geschokt. Overdag bombardeerden de Duitschers Yperen zeer hevig. Maar daar er thans in de stad geen troepen zijn, werd alleen on belangrijke materieele schade aangericht. Er was ook onzerzijds hevige artillerie-actie langs het ka-naal teil westen van Yperen. Nauwkeurige berichten omtrent de tegen woordige positie bij Hooge zijn nog niet be schikbaar, maar het schijnt dat we den weg van Yperen naar Meenen hebben over schreden en ons daar hebben vastgezet. Het gevecht duurt voort. Metalen helmen. Volgens de „Intransigeanfc" zijn in het Fran- scho deger reeds 300.CoO metalen helmen uit gedeeld, terwijl nog dagelijks 25000 stuks wor van Venetië, steken onze sigaren op en zwijgen verder. Eindelijk staat hij op, gaat de deur uit, en ik blijf alleen, met mijn zeven en dertig stoelen. Neen, dat is te erg. dat moge uithouden wie kanNu naar be nedon en de deur uit., naar het St.-Marcus- plein, of althans onder de galerijen, waar door het omgeven is Ook hier laat zich geen vreemdeling zien; niemand anders is er onder de lange zuilengangen, dan de schoenpoetsers, die als hongerige tijgers op den wandelaar, die ner gens op verdacht is, losspringen, hem een bankje voor de voeten zetten, hem door dezen miniatuurslagbocm tot staan bren gen, en hem nu op het nadrakkelijkst dui delijk trachten te maken, dat zijn voetbe- dekking noodwendig een nieuwen glans be hoeft, wanneer hij althans onder de be- sohaafde menschen geteld wil worden. Er zullen er dien dag zeker wel twintig ge weest zijn, die, op een kleinen afstand van elkaar verwijderd, op hun buit loerden. Zou ik mij daar doorheen werken, mij door ieder hunner het bankje voor de voeten laten zetten, van iedereen dezelfde aanprij zing hooren, of zelfs door ieder hunner mijn laarzen laten poetsen? 't Is wel een won der, dat in mijn wanhoop dit plan niet tot werkelijkheid gekomen isNiet een der vele bloemenmeisjes, die anders iederen vreem deling vriendelijk te gemoet komen in welke stad zmt men een vreemdeling niet terstond uit de inwoners hrknd hebben! en zonder lang te vragen hem een bou- kasbloemen. den afgeleverd. Zij rijn grijs gekleurd en op een afstand bijna onzichbaar. Er zijn te Parijs reeds een massa van deze helmen teruggekomen, die in het gevecht wa ren gedragen en sporen »van kogels vertoonden, die de dragers zeker gedood zouden hebl>en, als zo den kepi op het hoofd gehad zouden hebben. RUSLAND, Van het Oostelijk Oorloqsterreln. BERLIJN. Afdeelingen van het leger.von Gcholtz hebben de vesting Lomja genomen. BERLIJN. Aan het Westfront van Kowno werd de aanval onder voortdurende gevechten tot dichter aan de frontlijn ge bracht. Hierbij werden weder eenige hon derden Russen gevangen genomen en vier kanonnen buit gemaakt. De troepen van generaal v, Scholz braken Maandagnamiddag door de frontlinie van Lomsja, bestormden fort No. 4 en namen Dinsdagmorgen, bij het aanbreken van den dag, de vesting. Ten Z. van Lomsja werd de straatweg naar Ostrof strijdende overschreden. Ostrof is nog in handen der Russen. Van de Bojany, ten westen van Brok, tot aan den mond van den Boeg, bereikten onze troepen de rivier. Sedert 7 Augustus werden hier 23 offi cieren, 10.100 man gevangen genomen. Ten O. van Warschau kwam het leger van prins Leopold van Beieren tot aan den 6traatweg StanislowofNovo Minak. Het leger van v. Woyrscl bereikte bij de vervolging het gebied ten N. en ten O.'vi Selechof. Het kwam daar in contact met den uit het zuiden opdringenden linkervleu gel van het leger van v. Mackensen. Aan het front van Ostrof (benoorden Lublin) tot aan den Boeg werden de vijan delijke achterhoeden op de hoofdmacht teruggeworpen. (Brok ligt 12 K.M. ten noorden van Ostrof.) PETERSBURG. Rapport van den gene- ralen staf Volgens de ingekomen berichten was het verloop van den aanval der Duitschers van 8 Aug. op Kowno als volgt: De vijand zette den aanval aan tegen het front van onze werken van het dorp Piple tot het front bij Elisenthal aan de Jessia- rivier. De vijandelijke belegeringsartillerie, waaronder geschut van het- zwaarste kali ber, begon het bombardement na midder nacht. Dit geweldige vuur duurde twee uur; onze batterijen antwoordden krachtig. Tegen drie uur rukten de aanvalstroepen in gesloten kolonnes op. Door ons concen trisch vuur, geweldige mijnontploffingen en tegenaanvallen van onze troepen was de vijand reeds om vijf uur over het 'geheele aangevallen front teruggeslagen. De Duitsche kolonnes, uitgeput van ver moeienis en zware verliezen lijdende, trok ken terug naar de naburige ravijnen, waar blijkbaar de gelederen hersteld worden om een nieuwen aanval voor te bereiden. Tegen het middaguur werd het vijandelijk vuur weer krachtiger en was spoedig weer even geweldig. Niettegenstaande dit hevige en vernietigende vuur van de zware vijan delijke kanonnen, doorstonden r ize troe pen flink den projectielenregen, krachtig gesteund door onze artillerie. Op deze wijze verliep de dag. Tegen het vallen van den avond deden de geleidelijk voor ons front samengetrokken troepen opnieuw een storm aanval, welke eenige uren duurde. De vijand slaagde erin zich meester te maken van een gedeelte der loopgraven in de lijn der vooruitgeschoven stellingen, door zijn vuur schoongeveegd.; maar daarop werden de Duitschers door 1de in het vuur gebrachte reserves nogmaals -teruggeslagen met zeer groote verliezen. De vijand behield slechts de werken bij het dorp Piple, die hij ver overde ten koste van geweldige inspanning en verliezen. De ontruiming van Warschau. Het Amerikaansche :,blad, de „Chicago Daily News" meldt nog het volgende om trent de ontruiming van Warschau. „Een week geleden kwam te Moskou een in het knoopsgat steken, niet een daarvan was er te zien! Langzaam en mismoedig loop ik tot aan den hoek van den zuilen gang, die zich. tegenover het greote portaal van het paleis der doges en de St.-Marcus-' kerk bevindt- Daar staat nog een stoel, dien de eigenaar van het koffiehuis in huis heeft vergeten te halenik zet er mij op neetr en beschouw de heerlijke bogen van het paleis der doges en de St.-Marcuskerk. Daar, waar beide aan elkander grenzen, bevindt zich in eene nis, vlak tegenover de zuilen, een beeld der Moeder Gods, waarbij, een klein lampje, dat de verveling .van een regenaehtigen' dag te Venetië insgelijks schijnt te gevcelen, treurig flikkert. „Hoe bevalt Venetië u vandaag?" zeide een stem achter mij. Ik keerde mij om en zag tot mijn blijdschap een oud heer, met wien ik kort geleden kennis gemaakt had. „Verbazend slecht", antwoordde ik, na dat wij elkaar de hand gegeven hadden; „weet ge mij ten minste niet eens wat nieuws te vertellen?" „vDat wel nifet, maar daar ge juist naar het kleine lampje keekt, zal ik u, als ge wilt, iets naders omtrent den oorsprong daarvan vertellen." Niéts kon mij aangenamer zijn dan dit; de grijsaard zette zich bij mij neer en bs- ,Hefc zal zoo wat omstreeks het jaar 1340 geweest' zijn, toen de oude, brave Marine Faliè-re dog© was, dezelfde, dien ze later onthoofd, hebben, omdat hij niet naar der zio_ der patriciërs hgpdeldp. -Toen .woonden trein aan, waarmede de Engclscbe, Fran- sche, Belgische en Servische consuls en con sulaire archieven vervoerd werden. De Amerikaansche consul bleef te Warschau; hij had als voorzorgsmaatregel een groote voorraad levensmiddelen ingeslagen en wilde zijn post niet verlaten. Bovendien be vonden zich in den trein ook nog de En- gelsch-Anglikaansche geestelijke en de rest der Engolsche kolonie, van wie velen in vee wagens reisden. Voorts de hooge rechter lijke ambtenaren met hunne archieven en ongeveer 3,000,000 in geld. De reis van Warschau naar Moskou duur de drie dagen, omdat een lange omweg over Bialystok en Wilna moest worden gemaakt. De directelijn over Brest-Litowsk is voor mi. litaire transporten gereserveerd. Reeds den 15 Juli deelden de autoriteiten de bevolking mee, dat den 17den een begin zou worden gemaakt met de ontruiming der stad. Do politie bezocht elk huis en raadde de bevolking aan, naar Rusland te trekken. Duizenden goederenwagens werden gratis beschikbaar 'gesteld. Terwijl 350,000 inwoners, waaronder bijna de helft der Ghetto-bewoners, de stad verliöten en naar het Oosten trokken, kwa men evenveel boeren uit de omgeving de stad binnen. Dag en nacht duurde dien in tocht van zoo goed als de geheel© lande lijke bevolking der noordelijke en zuidweste lijke districten eindelooze troepen besto ven, uitgeputte menschen met hun vee en hunne draagbare have, die de naar de stad leidende wegen vulden. In Warschau zelf werden onmiddellijk tienduizenden huis houdens opgebroken, die alle de vlucht na men. Menschen, die nog eenige weken ge leden rijk waren, lijden nu gebrek. Tegelijkertijd werd alles wat den vaijnd nuttig zou kuflnen zijn, vooraL metalen ma chinedeel en weggevoerd of vernield. Fabrie ken werden leeggehaald en de regeering gaf den eigenaren vrij transport naar het bin nenland, met al wat zij mee konden nemen. Dag en nacht door ging het opblazen van fabrieken en van machines, die te zwaar wa ren om.mee Jbe nemen. Elk stukje metaal, dat op die wijze werd losgebroken, werd meegevoerd. De couranten te Warschau gaven hun laatste nummer uit, waarin werd medege deeld, dat de 6tad verlaten zou worden. Hunne zetmachines werden losgemaakt en weggevoerd. Toen kwamen politieagenten en soldaten, namen de persen uit elkaar en weer ging het slopingswerk vooit. Letter specie werd ook meegenomen. Geen ton koper werd in de stad achtergelaten. Die week kende men in de stad geen rust. In de post- en telegraafkantoren, banken, gerechtshoven, stedelijke en openbare ge bouwen ging het ruimingswerk dag en nacht door. Eindelooze rijen wagens en karren trokken de stad door om over de Praga- en de Alexandroveski-bruggen de Weichsel over te trekken. Tusschen de karren der boeren door zag men enkele andere, waar buiten de beenen van soldaten h'ngen en die voor het vervoer van millioenen roebels en de archieven der gerechtshoven dienden. Dag en nacht waren ploegen soldaten in de stad bezig om de koperen telefoon- en telegraafdraden af te snijden. De kerkdeu ren werden opengezet en stroomen weenen- de Polen en Turken traden de gebouwen binnen. Priesters in hunne kostbare gewa den bewogen zich tusschen de menigte en in- tusschen werden de zware bronzen klokken weggehaald, om te voorkomen, dat ze eens door Krupp zouden omgesmolten worden. Al die kerkklokken, alsook de archieven, kerksieraden en fondsen, met juweelen be zette voorwerpen voor den ritueelen dienst, schermen en „ikons'' werden over den Weichsel en verder naar Rusland vervoerd. Naar men zegt, is het gewelf van de kerk van het Heilige Kruis in de Kravoski-straat opengehakt- en het daarin bewaarde heilige hart naar Moskou overgebracht. Alle te velde staande oogst, voor zoover die niet door soldaten kon worden binnen gehaald, werd vernield. Dorpen werden met den grond gelijk gemaakt en de voorsteden werden met loopgraven omgeven. Den be woners dier wijken werd aangezegd, dat zij naar de binnenstad moesten gaan, om niet j de actie der achterhoede van het leger, die er hier to Venetië twee jonge schjiders bij elkaar in een klein huis dicht bij den Pont-a Rialto. Toen Carlo, een van hen, eens ijve rig het palet hanteerde en een liedje neu riede, treedt zijn vriend Antonio de kamer ademloos binnen „„Carlo!" roept hij uit, „ik heb haar gezien. Lieve, beste Carlo! help mij nu! O, een engel kan niet schooner zijn dan zij, je kent haar immers, breng mij naar haar toe, zeg tegen haar, dat ik je vriend ben, dat ik....*." „„Maar, Antonio!" viel Carlo hem lachende in de rede, terwijl hij zijn palet weglegde, „ben je niet goed bij je verstand? Van wie spreek je tochi Zeg mij, waar je vandaan komt?" „„Van wie ik spreek?" antwoordde An tonio bijna geërgerd, „van Annunziata Alberti, waarvan je mij zoo dikwijls ver teld hebt. Help mij toch, beste Carlo!' vervolgde hij op een weemoedigen toon, „ik moet en wil haar spreken, want anders schiet ik me voor den kop!" „„Bedaard wat, beste vriend!" zeide Cajrlo lachende. ,-Ik zal je wel helpen, daar geef ik je mijn hand op, maar denk niet, dat dit zoo gauw zal gaan! Voor alle dingen geduld: dat is de hoofdzaak! Je hebt gelijk", voegde hij er peinzend bij, „zij is schoon! Heb ik ook niet.gezien, den blik uit haar blauw oog, hetwelk zoo vriendelijk door de lange wimpers straalt, hoe hare prachtige bruine lokken zich om haar hoog, blank voorhoofd kron kelen, hoe het halssnoer van koralen zich onj haar hala vvipdt Hoe zou dit zoo rood_ den vijand zou tegenhouden, terwijl bet slooping&werk voortging, te belemmeren. Drie bruggen over den Weichsel, waaronder ook do nieuwe Pragabrug, dio meer dan een Eng. mijl lang is en 1,250,000 hoeft ge kost, zijn van barricades uit zandzakken voorzien, landmijnen zijn gelegd en van ge leidingen voorzien, om ze te Jaten ontplof fen op het laatste oogenblik vóór deu in tocht dor Duitschers. Geen burger mag voorbij Brest-Litowsk reizen. De ontruiming der steden tusschen „Warschau en Brest-Litowsk is reeds begon nen, en er zijn te zamen nauwelijks 200,000 menschen achtergebleven. De prijzen van voedsel zijn tienmaal hoogcr dan een maand geleden. De waterleiding werkt niet moer, de pompen zijn naar Rusland vervoerd en men vreest dat een typhus-epidemie zal uit breken. Meer dan 5000 gewonde soldaten bleven in do hospitalen achter. Sedert Woensdag 21 Juli is a! wat wielen heeft, met bijna alle paarden over den Weichsel gevoerd, 2000 huurkoetsen wor den dcor de eigenaren naar Moskou ge bracht, een afstand van bijna 1600 K.M. Ook een aantal Bngelsche stoombrand- spuiten zijn weggevoerd- Duizenden armen worden dagelijks per veer over den Weich sel gezet-, allen op weg naar het Oosten en niet in staat te Warschau brood te koopen. Papier geld is in do stad zoo goed als waar deloos en de meeete ^rinkels zijn gesloten. Naar men zegt hebben Duitscheezi nde Polen een lijst gemaakt van Russisch ge zinde medeburgers, welke lijst aan de Duiï- schere na hun intocht zal worden ter hand gesteld.Er wordt n.l. ook beweerd, dat de Duitschers het plan zouden koesteren om alle anti-Duitsche Polen op te hangen. Het gevolg hiervan was, dat welgestelde Polen de stad ontvluchtten. De politie schoot vijf man dood, die vóór het huis van een Russisch gezinden Pool een dreigende houding aannamen- Tot dit drastisch middel werd overgegaan om dat er geen rechtbank meer in de stad is. TURKIJE. De strijd aan de DardaneJIen. KONSTANTIXOPEL. Het hoofdkwar tier deelt mede, dat Dinsdagmorgen te 5' uur 50 een der Turksche water vliegtuigen door bommen een vijande lijke duikboot voor Boilair in den grond boorde. Ten noorden van Anboeruoe >»ivipeu de Turken gisteren herhaalde aanvallen var. den vijand terug en brachten hem veriiean toe. Bij Sedd-ul-Bahr werd een vijandelijke stelling van mijnwerpere vernield- Aan de overige fronten niets van beieekenis. BULGARIJE. Afstand van grondgebied. Een ,,Times"-corre6pondent te Sofia meldt, dat het afstaan van het grondgebied ten westen van de Maritza door Turkije aan Bulgarije, niet als een feit van politieke beteekenis moet worden beschouwd. Reeds vóór het begin van den oorlog heeft Bulgarije op het afstaan van dit gebied aangedrongen en thans heeft het zijn doel bereikt, daar Turkije onder de tegen woordige omstandigheden liever met den wel-gewapenden buurman op goeden voet wil blijven. CANADA. Een Russisch regiment In Canada. In Canada zal een Russisch regiment ge vormd worden. Tot nog toe hebben volgens eene overeenkomst tusschen de leger-autori- teiten en den Russischen consul-generaal, de Russen, die niet naar het Oostelijk front konden, in het gewone Canadeesche contin gent dienst kunnen nemen. VEREENIGDE STATEN. Het antwoord op do Oostenrijksche nota. WASHINGTON. De re geering beant woordde d© Oostenrijksche nota en verwierp de stelling, dat de uitvoer van munitie naai de geallieerden niet in overeenstemming zou zijn met de neutraliteit. kunnen zien, als het niet het golven van haar boezem gevoelde, als niet iedere adem tocht het zachtjes aanraakte?" „Je bent ook verlieïd, Carlo! op haar die ik liefheb!" ,,Wee3 toch verstandig, Ant-onio viel de ander hem in de rede, „mag ik dan niet mooi vinden, wat een ander ook betoo- vert? Komaan nu maar. Ik heb al een plan gemaakt; we rijden samen naar den Ponte Rialto I" „Daar zag het er ioen anders uit dan tegenwoordig! De oude' afgebrokkelde mu ren van heb Palazzo Turco waren toen nog nieuw en frisch, en zijne schoone zuilen spiegelden zich trotsch :a het Groote Ka naal. Waar tegenwoordig watermeloenen, maïsbrei, oesters, slakken, kwallen en krabben door smerige wijven, die hare kelen reeds schor geschreeuwd hébben, te koop geboden worden, waren destijds zijden stof ten op elkaar gestapeldgoud, beeldhouw werk, koralen en al de schatten van den Levant verblindden het oog. Trotsch keek de Armeniër in zijn ruim zijden gewaad naar zijne schatten, met een somberen blik liep de Venetiër den Griek, die zich gemakkelijk op den grond uitgerekt had, voorbijnegers in hunne bonte kleeding waren aan het voortsjouwen van zware ba len; de meest verschillende kleederdrach ten krioelden door elkaar; de geheele reld scheen hare afgezanten naar het bont gewoel van den Ponte Rialto gezonden te hebben. (isy>t voigt.2

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1