OP ZEE. J TTiTrg soijiD^.T'Eii^'COimia.Kr'a- van "Woensaag x x jta-ugusx-us isio De veldartillerie, 'fc is reeds meer dan eens gezegd, vervult in dezen oorlog een zeer groote rol, en zij heeft het waarljjk niet gemakkelijk. Het gaat nog, wanneer zij opgesteld is en dekking heeft gezocht en gevonden, maar voordien is zij aan groote gevaren blootgesteld. Moeilijk is het vooral voor de veldartillerie als 'zij in gevechtslinie moot komen. Alles wat op het oorlogspad in beweging is, wordt'het best gezien, trekt de aandacht, wordt beschoten door den vijand. De kanonnen, de bespanning, de manschappen hebben dan geenerlei dekking. We zien hier éen Duitsche batterij in vliegende vaart oprukken, terwijl zij lievig beschoten wordt door de Fransehen. richting van het vuur had in-riekt. ber.Wmöe Bij de loopgraven en het kerkhof, doodde in handgemeen 30 Russen en nam er ongei eer 50 gevangen. Dé linie.die twee maanden, lang let to-meel vanonbesliste gevechten was geweest, was nu 'doorbroken. Nu ging het weer voorwaarts, ITALIË. Italië en Oostenrijk. B Dé Italiaansch© legatie ontving het vol gende communiqué van den Italiaanschen 'i gróoten genéralen staf van 8 AugustusIn den sector van Plava versterken onze troe- p pen zich op de veroverde stellingen. Tegen deze beproefde de vijand in den nacht van 6 op 7 Augustus twee aanvallen, gesteund door het vuur van talrijke batterijen, welke ■j door dé onze worden beschoten en tot zwij gen gebracht. De aanvallen werden beido malen afgeslagen. Op de Karet eindigde do i strijd, Welke den geheelen dag hardnekkig werd voortgezet, des avonds met merkbare ■j voordeelen voor onze legers, vooral in bet centrum, waar men een gedeelte veroverde van den rand van de inzinking welke naar Dbberdo afhelt. Men maakte 140 gevauge- e nen op den rechtervleugel, waarop het vijan delijk geschut brandbommen op de werf van Montfalcone wierp, waardoor een groote j brand werd veroorzaakt. Vervolgens trachtte j, de vijand door een hevig spervuur de aan komst te beletten van troepenafdeelingen, welke aanrukten om bet vuur te dooven. In- t tusschen slaagden onze troepen er spoedig in de uitbreiding van den brand tegen te gaan en de schade belangrijk te beperken. .WEENEN. Na een nieuwe hevige c- voorbereiding door de artillerie deed e een sterke ItaHaansclie infanterie- e macht des avonds een aanval op den j plateaurand in den sector Polazzo-Vermi- f gliano. Ook deze aanval, evenals alle vroe- ■j gcre tegen den Monte Dei Sei Busi, werd volkomen afgeslagen. Overigens kwamen in 3 het gustland, in Karinthië en Tirol slechts artilleriegevechten voor. Op 6 dezer des i avonds en in den nacht deed Italiaansche infanterie met twee batterijen over Forcel- lina di Montozzo, ten zuidwesten van Pejo, een inval in Tirol. De door deze strijdkrach ten in den morgen van 7 Aug. beproefde aanval werd door ons artillerie- en infante- rievuur verijdeld. De Italianen trokken ijlings terug onder de kreten „Leve Italië •Weg met Oostenrijk 1" C-3 paus en de vrede. LONDEN. De „Daily Tel." ver neemt uit Rome, dat de paus een nieuwen stap overweegt voor den vrede door de bijzondere samenwerking van de neutrale landen in te roepen. Hij raadpleegt alle leden van het Heilige College, over de quaestie. TURKIJE. De actie tegen de Dardanelles De correspondent van de „Times in het I oostelijk deel van de Middellandsche Zee geeft eene beschrijving van de vi jandel ijk- heden op het Galiipoh-schiereiland en zegt o.a., dat de geallieerde troepen zich, op een kleinen uitlooper na, nog op dezelfde plaats bevinden als zes weken geleden. Daaren tegen is er nu alles prachtig georganiseerd.; een stelsel van onneembare loopgraven is aangelegd, zoodat de ondergrondsche troe penbewegingen nu bijna gevaarloos kunnen plaat? hebben. Omtrent de Nieuw-Zeelanders en Austra liërs vertelt hij eenige interessante bijzon derheden. Het zijn, zegt hij, prachtige, De strijd in de Argonnen, In het „Berliner Tageblatt" zet Keller- mann zijn beschrijving van den strijd in de Argonnen voort De Franschman, zoo vertelt hij, had aarden werken aangelegd, vestingen onder den grond. Blokhuizen had hij in da aarde geslagen, elk op ziohzelf een fort. De kant van hot dak kwam uit den grond £e voorschijn. Anders niet. Schietgaten, machinegeweren, draadversper ringen voor de gracht en een diepte met slooten. Als ik zeg hoe de- strijder in de Argonnen aan grijpt, dan zal men alles hegrijpen. Het stalen schild houdt hij voor zich; handgranaten aan den gordel, handgranaten in de vuist, het ge weer op den rug en het gasmasker voor het gezicht, zoo gaat het voorwaarts. Het is geen .wandeling. Den 20en Juni begon het. De mijnwerpers Openden het helsche werk en overstelpten do Fransche loopgraven en versperringen. Het (hagelde granaten. De pioniers zijn de eersten. iMet draadacliaren en met loopplanken, uit knuppelhout in elkaar getimmerd, gaan zij voor uit. Zij vallen maar staan weer op. Hun kleu ren blijven in het prikkeldraad hangen, doch „voorwaarts". De Strijd is aan den gang. Men vécht man tegen man. De handgranaten har eten. Om ieder stukje loopgraaf, om iederen granaatkml wordt wanhopig gevochten. On zichtbaar is echter do vijand. Uit het kreupel hout zwermen de projectielen van een machine geweer, Éen troep Wurtcmburgers 6torrat erin. •Luitenant Sommer klimt met oen paar man op het dak van een verborgen, blokhuis, waar uit bet machinegeweer vuurt. Met de bezetting i'ie het gedaan. Luitenant Sommer sneuvelt. Eon -*""— -"riier.. Jnitenapt Walker, gelukt het. fde ÏLatónlèrÊfifèlliiiJiiMni sterke kerels, waarbij geen enkel Europeescb. leger te vergelijken is wat lichaamsbouw betreft. Zij werken in kleine, zelfgevormde groe pen van vrienden, die elkaar van vroeger kennen of in de loopgraven genegenheid voor en vertrouwen in elkaar hebben opge vat. Die groepen hebben haar eigen manier van werken. Moeten zij bijv. proviand van de kust of water uit een bron voor de troepen halen, dan marcheeren ze niet netj' achter een onderofficier aan, en volgen zijn bevelen op, maar gaan ergens ©en pijp zit ten roolcen en bespreken dan met elkaar hoe zij het werkje zullen doen. Die groep jes zijn dikwijls een merkwaardig mengel moes en heb is niet vreemd ©en millionair, een cowboy, een doctor en een klerk bij elkaar te vinden. Iedere groep heeft haar offieïeusen aan voerder, die door de kameraden zelf wordt gekozen. Na een poosje overdenken zal hij bijv. zeggen: „Nou, jongens, we moe ten het doen, dus hoe eerder 't gedaan is, hoe beter. Dan trekken ze op, werken als paarden, zonder ophouden tot het werk gedaan is. Onlangs was een groep van vier millionaire bezig aan het maken van een mijngang. Het werk was nog- niet af toen het regiment, waartoe zii behoorden, door een ander werd afgelost. De vier mannen weigerden met hun batal jon mede te gaan vóór het werk af was. Het was hun mijngang en zoo moest die dan pok bekend staan. Nog een merkwaardigheid van don kolo nialen soldaat is zijn afkeer van kleeding. Men ziet tegenwoordig bijna nooit een Australiër die iets anders aan heeft dan een kort broekje. Eerst gingen de jassen weg. toen de hem den, toen de onderkleeren, nu hebben zelfs velen hun schoenen en puttees uitgelaten, en alleen uit een soort van fatsoens-instinct, eon herinnering misschien aan de gemengde baden te Sydney, houden zij 'n kort broekje aan, dat op zeer primitieve wijze uit een oorspronkelijk lange broek is gemaakt en tot midden op de dijen reikt. In deze zeer eenvoudige kleeding leven, werken en vech ten de Australiërs en Nieuw-Zeelanders. Hunne krachtige lichamen zijn nu door de zon tot een dof steenrood gebrand. Op Callipoll. Reuters bijzondere correspondent in de Dardanellen zond uit het Engelsche hoofdkwartier aldaar den 20sten Juli eenige bijzonderheden over den toestand. Hij bracht een bezoek aan de stellingen van de Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen tusschen Nibn en si Punt en Kaap Tepe. Die tccht van een veertien mijl gaf een mooi panorama van de geheel© strategische po sitie. Hoewel nu en dan een omweg gemaakt moest worden om buiten het bereik der kanonnen te blijven, kon de correspondent door zijn kijker de Turken zien graven en transporten zien aanbrengen en kon hij de geheele lijn volgen der Engelsche stellingen tot over de heuvels waarachter Krïthia ligt. De groote waarde van den Aehi Baba kon daarbij duidelijk bemerkt worden. De bijna vlakke horizontlijn van den Aoliï Baba, olijfkleurig door het struikgewas dat als oen franje zijn bont gevlekte zanderigheid be dekt, is het meest kenmerkend toeken van het landschap. Lager krijgt men doorkijkjes op de violette verte van do Aziatische zijde, maar die achtergrond van bijkans droomerige schoon heid dient alleen om den ruwen bochel van Gallipoli betor te doen uitkomen. Het groote plateau van Kilid-Bahr bekroont een hoogte die meer begroeid is dan de Achi Baba, maar het bezit van laatstgenoemde hoog nen té dringen. Hij is afgesneden, omsingeld, maar onder een helsch vuur houdt hij stand met een handvol mannen tot hij om acht uur 's avonds ontzet wordt. Twee luitenants, Spind- ler en Kurz, springen in de loopgraaf en slaan naar links en recht tot zij vallen. Het gaat heet, het gaat wanhopig toe, maar 's avonds was do stelling genomen. Dit was slechts het' begin. De Franschen trommelen op de veroverde stelling. Acht da gen lang, van den 21en tot den 29on, doen zr wanhopige pogingen om ze terug te nemen. Zo probeeren het met alle middelen, met gas bommen en brandende vloeistof. Den 3Gsten Juni gaat het verder. Nooit heeft het Argonnen woud zulk vuren gehoord. De Fransche loopgraaf wordt tot brij geschoten. De loopgraven liggen vol dooden. Een heel ma gazijn handgranaten vliegt in de hioht, maar do Franschman vecht als een duivel. In de voorste loopgraven valt man na man. Niemand geeft zich over. In een half uur tijd zijn do verleen „Central" en ,,X Cimetière" bestormd. Onze soldaten zijn niet te houden. Een compa gnie grenadiers jaagt voorwaa rts tot in bet dal der Biesme. Op den oostelijken vleugel van de gevechtslinic liggen Duitsche soldaten in do loopgraven. Zij hebben daar geen rust meer en vallen uit eigen beweging aan, Wurtemberg- scho vrijwilligers nemen de rest van het La- bordèrewerk. De Franschman is teruggeworpen, mar kloiuo troepen verweren zich nog vermotjl in stukjes loopgraaf en blokhuizen. Een onder officier besluipt een blokhuis dat verwoed vuurt en werpt er een handgranaat in. Nu wordt hot stil daarbinnen. Het wordt nacht. Aan rust of slaap is niet te denken. Deil geheelen nacht woelen zij en graven. De morgen moet hen gereed vinden. Ook de vijand werkt mei alle macht. Lichtko- ji,els gaan omhoog. De heele vooruitgeschoven ,-loopgravénreeks .van 'den wiïfrh'dia"iaff&afl jxftadjiiigQj te zou beteelcenen, dat men dan'moeilijk en twijfelachtig ziclx kon verdedigen door eerstge noemde. Op een kaart zou men tovergeefs zoe ken naar den naam Anzac en toch is het een woord dat onuitwischbaar zal blijken opgetee- kend te zijn in do annalen van het Britse he Rijk. De Australische en Nieuw-Zcelandsche divisies landden daar en hebben zich daar in den omtrek ingegraven op een manier zonder weerga in de geheele krijgsgeschiedenis. De steile, bruin© hellingen van de kloven, dio zeshonderd voeten omlaag gaan, zijn door ploegd' met holen, bedekt met zeiion, zakken, dekens en alles wat de zon daarbuiten kap houden. Zij loopen terrasgewijze in golvende lijnen van de baai tot do uitgetande toppen opwaarts. Kanonnen zijn omhoog gebracht in wonder baarlijke posities. Meer landwaarts heeft dit bewonderenswaardig leger weten door*te drin gen tot da.-ir waar, bijvoorbeeld bij „Quinn's Post", men elke beweging ter sluiks moet uit voeren en elk gesprek fluisteren moet, opdat het niet gehoord zal worden in de Turksche loopgraven, die slechts vijf meter verder liggen. Verscholen kanonnen bij 'Anafasta en Kalia Tepe onderhouden oëli oppervlakkig vuur over deze versterkingen en sproeien voortdurend zand en stof omhoog door hun bommen. Maar do koperkleurige mannen lachen en zingen als die „overs" uit de vijandelijke linies komen en blijven aan hun werk met onverschilligheid. Er zijn belooningen uitgeloofd voor het vin. Ion van Engelsche geweren en bij het Turksche. leger worden steeds strenge orders herhaald om bommen en patronen goed te bewaren. Hot is thans in den tijd van den Ramadan, maar de aard van dit godsdienstig feest is zoo zeer veranderd om militaire redenen, dat de Turksche geloovigen zeer ongerust zijn of Allah ook verstoord is. Men zou geen getrouw berichtgever van dezen oorlog zijn zonder recht te doen wedervaren aan hot systeem van den vijand. Ik ben ge troffen door de algemeen© erkenning, die door dp Britsche en Australische troepen wordt ge uit ter zake van het kranige vechten van den vijand. Zijn moed en zijn mensehelijkheïd hebben een eerbied voor hem opgewekt, dien de Duit schors hem wel mogen, benijden. Zijn stoïcisme wanneer hij gewond is, staat op hetzelfde hoog karakteristieke peil. De vliegers van den vijand zijn gedurende de laatsto dagen weer meer in actie. In den ochtend van den 18cn Juli liet een vlieger drie hommen boven Anzac vallen. Een daarvan barstte op zee, circa honderd meter van do kust met een geweld als van een aardbeving. De twee anderen misten. Ik bezichtigde een dezer waarvan, door een scheur, de inhoud er uit was gevallen. Het was een peervorig pro jectiel van koper, ongeveer IS duim lang. In de loopgraven is het bommenwerpen op groots schaal met ijver beoefend en zoowel de Britsche als de Turksche gangen zijn met ijzer gaas beschermd tegèn de doodelijke projectielen De vijand gebruikt een sterk soort catapult om die bommen te werpen, maar de mikkracht daarvan loopt zeer uiteen. Onz© troepen zijn voorzien van een aantal bommenkouwitsers di© doodelijk werk verrichten. Deze Rcuter-correspondent schrijft ook dat de Turk zijn tradities als goed soldaat hand haaft en dat het hem spijt, do Engelsclien te moeten bevechten, die zoo dikwijls als zijn vrienden naast hem stonden. Als curiositeit kan ten slotte nog dienon 'dat de bovenaangehaalde naam van Anzac volgens de Engelschen sloeg op de beginletters van de woorden „Australian and New-Zealand Army Corps" maar dat het, volgens een Turksolx officier, ook een Turksch woord is dat beduidt; „Zeer gocd"s SERVIË. Een luchtaanval op Belgrado. BERLIJN. Bij gelegenheid van den jongst en aanval op Belgrado door Ooatenrijkseh-Hongaarsche vlie gers ondernomen, werd het Centraal station door bommen in brand geschoten. Het station moet geheel afgebrand zijn, terwijl de scheepswerf en de kazerne in het zuidelijk gedeelte van de stad ook getroffen moeten zijn. VEREENIGDE STATE!». Do staking geëindigd. NEW-YORK. De staking van twee dui zend arbeiders van de Remington wapen fabriek te Ilion (New-York), die oen week duurde, is geëindigd door de gedeeltelijke aanvaarding der eischen van de stakers, in zake de werkuren, door de maatschappij. ZUID-AFRIKA. Ds. Broekhuizen veroordeeld. PRETORIA. Ds. H. Broekhuizen is we gens hoogverraad veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. Tijdens de rebellie trad hij op al3 secretaris van steneraal Beijers. Schip opgbelazcn. Zondagavond ongeveer 10 uur kwam van New castle, geladen met steenkolen, to Rotterdam binnen en nam ligplaats in de Waalhaven het stoomschip „Dirksland" van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij. Het nog nieuw© schip voltooide daarmede zijn eerste reis en had daarbij reeds een belangrijk avontuur. Zondagmiddag op 52 gr. 27' N.B. en 2 gr. 46' O.L.. zag het een klein vischscheepje, de „Lo- „Labordère", „Central", „Cimetière Bagatel le", maar daarachter heeft hij in let bos'.-h een verdediginswerk, de „groene loopgraaf", bezet die t-ot een vesting gemaakt is. Den 2den Juli geschiedt een aanval op do groene loop graaf. Den eersten Juli heeft men gebruikt om de 3ijken*in veiligheid te brengen, levensmiddelen en water te halen, munitie, handgranaten, mij nen. De mijnwerpers worden ingeschoten <-n de waarnemers van de artillerie kruipen door de loopgraven en laten bij wijze van proof eon paar gr anten schieten. Klaar, alles is gereed. Den 2den Juli dondert het bosch en siddert de grond. Tot 's middags rijf uur (hagelen de •granaten op de groene loopgraaf. Om 5 uur komen do grenadieren te voorschijn. Tot het duister gaat d© moordende strijd op en neer. Met handgranaten en kolven wordt gevoch ten. Stap voor stap komen wij vooruit. Do vijand vecht bewonderenswaardig. Een batal jon breekt door in d© richting van het dorpjo La Haraée. Het komt in den rug van do groone loopgraaf van den Rheinbabcnhouvel, en vanuit St. Hubert stormen onze troepen. De groene loopgraaf is bijna omsingeld. Do toestand van den Vijand wordt hopeloos, doch hij geeft zich niet over. Er is oen majoor in de groene loop graaf, majoor Remy, die als een razende vecht en zijn mannen tot het uiterste aanzet. Hij sneuvelt; dan is de groen© loopgraaf do onze. De gewonden worden weggebracht en ook de gevangenen. De dooden blijven liggen waar ze liggen. Nog is het geen pauze; do loopgraaf moet onmiddellijk weer op verdediging inge richt worden. Op verschillende plekken is zij geheel in elkaar getrommeld. De zandzakken die de granaten door het bosch slingerden, wor den bijeengesleept, en weer opgestapeld, stalen schilden vastgeelagenmaohinegeweren opge steld. Komt de vijand, dan is men gereed. Het wordt stil, het is naoht. De eerste rusti- nacht sedert;Wekenl granaten^ jceen_ wee to ft 294", genaamd Christmas Rose, opbla zen en was zoo gelukkig de bemanning van het Icleine vaartuigje uit haar engen toestand te kunnen redden. Deze bemanning bestond slechts uit drie personen, de schipper A. Leo en twee andere opvarenden G. Wood en A. Painter. De schipbreukelingen werden naar Botterdam moegenomen en overgegeven aan do rivierpolitie, door welker goede zorgen zij een onderkomen vonden in het Zeemanshuis. Aan boord van de ..Dirksland" verklaarde ons schipper Lee, dat hij de onderzeeboot reeds op een afstand zng en daarom gelegenheid had om zijn kompas en enkoio kleine zaken nog in zijn scheepsboot te bergen, omdat hij wel begreep, dab het met zijn scheepje gedaan zou zijn. Do Onderzeeër was van het oude kleine type, ver toonde zijn vlag en gaf dén schipper last om met zijn papieren aan boord te komen. Zij stootten af met hun boot, doch moesten mede- doelen, geen scheepspapieren te hebben. Met twee bommen word het' vaartuigje opgeblazen en daarop sleepte de onderzeeër de boot in den koers'van de „Dirksland", die de schipbreuke lingen aldus gemakkelijk kon opnemen. Do „Dirksland" had op een afstand alles ge zien en nam de Engelschen ongeveer 15 mijl N.W. van Jiet Maasvuurschip aan boord. Schepen getorpedeerd. LONDEN. Lloyds meldt, dat de équipages van de schepen „Hesperus", „Ivan Ces" en „Fisherman" aan land zijn gebracht. De schepen waren getorpe deerd. LONDEN. Lloyds meldt, dat de schoener „Hanse mil" in brand staat. De bemanning is aan boord van het Deensche s.s. „Tyr" met bestemming naar Dene marken. LONDEN. Lloyds meldt, dat de viechtreilers „Heliotrope" en „Challenger" in den grond zijn geboord. De bemanning is aan land gebracht. LONDEN., Lloyds meldt, dat de Zweedsche stoomboot „Malmland" de stoomboot „Glenravel" van Belfast en de treilen „Ocean Queen" in den grond zijn geboord. De bemanningen zijn aan land gebracht. (Het s.s. „.Malmland", groot 3676 br. 'ton- nen, gebouwd in 1904, behoorde aan de Augf. Aktieb. Tirfing te Gothenburg. Het s.s. „Glenravel", groot 1092 br. tonnen, gebouwd in 1906, behoorde aan de Aubrim Iron Ore Co. te Belfast-. Red.) Een Italiaansche duikboot en eon Italiaansch luchtschip vernield. WEENEN. Een onzer duikbooten heeft een Italiaanshce duikboot van het Nautilus type deen zinkeu. Het Italiaansche luchtschip „Citta di Jesi" werd tijdens een tocht ''oven Pola naar beneden geschoten. De Oostenrijksche marinestaf meldt nog, dd. 6 Aug., dat de Italiaansche duikboot Vrijdagmorgen vroeg hij het eiland Pelagosa door een torpedo in den grond werd ge boord. Het Italiaansche luchtschip werd om 12 uur in den nacht van 5 op 6 Aug. tijdens een poging om over de haven van Pola te Op 29 Jpli des avonds stiet in de Golf van Triest ean vaartig op één onzer mijnen. Het vloog in de lucht, maar ten gevolge van het stormachtige weer viel niet uit te maken wat voor soort schip liet was. Nu is met zekerheid gebleken, dat liet de Italiaansche onderzeeër „Nautilus" was, 'die toen met de geheele bemanning ten onder ging. Reeds vroeger waren do Italiaansche tor pedoboot „6 P.N." en de torpedoboot „17 O.S." (vroeger reeds vernield) door het stooten op mijnen ten onder gegaan. De „Midland Queen" gozonken. LONDEN. Het Engelsche stoomschip „Midland Queen" is gezonken. Twee "boo ten met de bemanning zijn opgepikt. Deze is aan wal gebracht. (Het s.s. „Midland Queen", groot 1993 br. tons, gebouwd in 1901, behoord© aan de Richelieu Ontario Nav- Co., te Midland, Ontario. Red,) Binnenland. Het geschenk van H. M. de Koningin aan H. M. de Korningin-in/Soeder. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koning in .au H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegen heid van Hoogstderzelver verjaardag op 2 Augustus j.l. eene prachtige collectie rozen struiken geschonken, welke door een groot aantal Boskoopsche kweekers zullen worden geleverd en dit'najaar in het park van hét Paleis Soestdijk uit geplant zullen worden. Dit vorstelijk geschenk vertegenwoordigt eene groote waarde en getuigt opnieuw van de warme belangstelling van H. M. de Koningin in den vaderVandsohen tuinbouw. Het was H. M. toch bekend, dat in het boomkweekersbedrijf en meer in het bijzonder in dé rozenkweekerijen, de zaken zoo goed als stil staan en daarom zal in de eerste plaats in die kringen dit hernieuwd© bewijs van H. M.'s belangstelling op lioogen prijs worden ge steld. Waar het' thans uit den aard der zaak niet het seizoen voor het verplanten van rozen is, had de Ivoninging de opdracht gegeven, dat op j.l. Maandag; reeds zeer vroeg in een der zalen van het Paleis van de Koningin- Moeder eene keurcollectie van afgesneden rozen zou worden opgesteld, dio een beeld moesten geven van het eigenlijke'geschenk, dat zooals wij hierboven vermeldden, eerst later volgt. Aan den hoer Jan Spek, te Boskoop, den ver over onze grenzen bekenden rozenkweeker, die de wmnep was van den thans zoo veelvuldig en met zooveel succes gebruikten Boskoopschon rugosa-onderstam, werd door de Konin gin opgedragen, zoowel deze keurcollectie als later het plantmateriaal, waaruit het vorstelijk geschenk zal bestaan, bijeen te brengen, terwijl de heer J. G. Ballego, te Leiden, die zulk prachtig werk leverde hij het schikken der Ne- derlandscho inzendingen op de tuinbouw-ten- toonstellingen te Londen, Gent en Petersburg, gaarne bereid gevonden werd, op Boskoop's verzoek, voor het etaleeren der afgesneden rozen zorg te dragen. H. M. de Koningin kwam reeds vroegtijdig deze keurcollectie in oogensohouw nemen en liet zich door beido heeren over verschillende Een geweldig tooneel van een tragisch oogenblik heeft de teekenaar genomen voor zijn schets hierbovenDe groote Italiaansche pantserkruiser „Giuseppo Garibaldi" wordt tot zinkon gebracht door een Oostenrijksoh-Hongaarsche duikboot. Het feit had plaats aan de Dalmatische kust op 18 Juli, zooals gemeld is. vliegen, door granaatkartetsvuur naar be neden geschoten, voordat het nog schade kon aanrichten. De inzittenden n.l. dri© zee officieren, een machinist en twee man, wer den gevangen genomen; het luchtschip werd naar Pola gebracht. Vernielde Italiaansche schopon. WEENEN. De in den vroegen ochtend van 5 Atiig. door een onzer onderzeeërs in den grond geboorde Italiaansche onder zeeërs was de „Nereïde". De op 26 Juni op dezelfde wijze verniel de torpedeboot heette de „5 P.N.". mijnen, De soldaat slaapt, diep en zonder droo- raen. zooals de kameraden die daarginds liggen en alles vergeten hehiben. Ons Oorlegsdagtok. 53ste week. „Fulgenee" is 2 Aug. Het Engelsche gezonken Mitau wordt' door de Duit- sehers genomen. 3 De Engelsche stoomschepen „Benvorlicb" en „Clihtonia" worden door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord. Russische torpedobooten schie ten in de Zwarte Zee een steen-, kolendepót in brand en brengen 10 zeilschepen met kolen geladen tot zinken. Aan de_Anatolische kust vernielen zij ruim 200 zeil schepen en drie werven. Jaardag van den oorlog. Het Engelsche s.s. „Ranza" wordt in den grond geboord. 51 Warschau wordt door de Duit sche troepen onder pr«s Leopold van Beieren bezet. Iwangorod word# bezet door de Oostenrijksche troepen. De Italianen doen krachtige aanvallen op het Doberdo-plateau. -Aan het geheele front begin nen gevechtentusscheq Turken sa Baas®,?"" zaken, de rozenteelt en onzen tuinbouw-uit- voerhnndel betreffende, inlichten, terwijl zij, een uur later opnieuw ten Paleize bescheiden, het groote en zeldzame voorrecht genoten, in het bijzijn van de Koningin, den Prins en Prinses Juliana, aan de Koningin-Moeder verschillende mededeelingen te mogen doen, welke op ,het geschenk betrekking hadden. Stelt Boskoop heb op hoogen prijs, dat doze belangrijke Koninklijke order aldaar geplaatst werd, do kweekers verheugen zich er te meer om, omdat nu in het prachtige park te Soest dijk opnieuw het bewijs kan worden geleverd, dat de Boskoopscho onderstam ook op zand grond schitterende resultaten geeft. („Do Tuinbouw. Het Engolscké s.s. „Castello" is gezonken. Bij de Lingetop worden vier Fransche vliegtuigen stukgescho ten. Hevige gevechten in de "Vo gezen. Het Engelsche s.s. .Portia" is gezonken. De Engelsche treiler „Grinba- rian" getorpedeerd. De Russische troepen bezetten de dorpen Alakilissa, Tsars en Ardos in den Kaukasus. - Fransche schepen bombardee ren Sighadjik en Scalanova aan de kust van Anatolië. Een kruiser verwoestte het dorp Spel ia, een underzeeërsbasis van den vijand. Nowo Alexandria, Wladimir Wolynski, Chotiaczef, Zimno, Markosjbaf en Sjchodoly gaan in vlammen op. Oostenr.-ITong. vliegers bom bardeoren Belgrado en stoken het Centraal' Station in brand. Hot Engelsche s.s. „Midland Queen" is gezonken. Een O oston r. duikboot doet een Italiaansche duikboot zinken. Tribich Lincoln ex-lid van het Engelsche parlement rordt ver dacht van spionnago te New- York gevangen genomen. Ds. H. va- Broekhuizen wordt wegens hoogverraad veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. iet Bommen op Nederiandsch grond gebied geworpen. Men seint uit Cadzand aan het Persbu reau Van Dias: Maandagnacht omstreeks tien minuten over twaalf werd Cadzand op geschrikt door een hevige ontploffing Het bleek, dat in do nabijheid van een sleep boot, welke in dienst is bij do Nederland- sch© marine, een bom gevallen wa-s, welke ontploft was. Eenige minuten later viel achter liet gebouw van den sluismeester bij de Wielingen in de nabijheid van de haven een tweede bom, die waarschijnlijk voordat zij den grond bereikte, ontplofte. De stuk ken vlogen door de ruiten in het gebouw van den sluismeetter en door de deuren van do loods en troffen den romp van een reddingboot, welke in de loods opgeborgen was. De sluismeester bekwam een onbedui dend schrammetje op den rug, vermoedelijk door een bomscherf. In de omgeving van de haven zijn vele ruiten der huizen ge sprongen. Eenige oogenblikken later vio len nog twee bommen op een wëiland op ongeveer 150 meter van de haven, dié groote gaten in den grond sloegen. De bommen wer den geworpen door 'n vliegmachine, die zich op zeer groote hoogte bevond, en waarvan de nationaliteit niet kon worden vastge steld. De machine kwam uit, zuidelijke rich ting en verdween weer in diezelfde richting. Onmiddellijk openden de Duitschers vanuit Knocke het vuur in zuidelijke richting, doch het vliegtuig was reeds verdwenen. Langen tijd daarna werd nog met zoeklich ten gewerkt. Belangrijke schenking. De heer W. H. van Braam, oud-officier bij de Kon. Ned. Marine, te Arnhem, die reeds vroeger het Algemeen Rijksarchief met gowioh- tige historische 'bescheiden verrijkte, heeft aan deze instelling wederom eene belangrijke schenking gedaan, bestaande in eene verzame ling papieren, nagelaten door een zijner voor vaderen, dei bekenden vice-admiraal Jacob Pieter van Braam, die zich in do .geschiedenis van ons zeewezen op roemvolle wijze onder scheiden heeft door heb beleid, waarmede hij in 1784 Riouw tot onderwerping 'bracht aan 'heb Nederlandsch gezag. Aan den schenker^ is voor dit nieuwe blijk van belangstelling in 's Rijles wetenschappe lijke verzamelingen de dank der Regoering 'betuigd. („St.-Ct.") Legerzaken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pers. der landrn., bij de inf. der landweer, tot res.- majoor, de res.-kapt. A. Meinster, van het 13e bat. Oproeping landstorm. De land.3tormiplichtiè - van de jaarklasse 1915 zullen worden opgeroepen om in wer- kelijken dienst te komen op Dinsdag 24 Aug. ia.s. (voor Drenthe op Woensdag 25 Aug. a-s.) Die van de jaarklassen 1914 en 1913 (personen geboren in 1894 of 1893), welke op 20 Aug. 1915 tot den landstorm komen te beh-ooren, zullen eerst later behoeven op te komen, waarschijnlijk die van de jaar- klasse 1914 in het begin van Ootober en die van de jaarklasse ,1913 ruim eene maand later. (St.-Ct.) Nadere uitbreiding van don landstorm. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald Van 20 Augustus 1915 af behooren ook tot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, bedoeld in art. 1 der wet van. 31 Juli 1915 (St. bï. no. 345), die zijn geboren in 1894 of in 1893. Bij de inschrijving voor den landstorm van deze personen kan worSen afgeweken van de bepalingen van het Landstorm-Be sluit, voor zoover dit door den Minister van Oorlog wordt bepaald. (St. Ct.) Landstormwet. De Minister van Oorlog hoeft bepaald, dat alle losse en vaste arbeiders, werkzaam bij de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug vrijge steld zijn van do bepalingen der nieuwe land stormwet, 'zoolang zij daar werkzaam zijn. Ne men zij ontslag of wordt hun dit ongevraagd verleend, dan vallen zij weder onder de wet. Vestingverslag. Ter voldoening aan Artikel 6 der wet van 18 April 1874 St-aaatsblad no. 64) tot rege ling en voltooiing van het vestingstelsel, heeft do Minister van Oorlog de Tweede Ka mer doen toekomen een afschrift van het, door hem aan de Koningin aangeboden, Al gemeen Verslag nopens de werken, welk© voor de voltooiing van het Vestingstelsel, tot stand gekomen of in uitvoering zijn. Verzoeken om audiëntie. In verband niet liet groote aantal verzoeken van dienstplichtigen, om in audiëntie to worden ontvangen, kan door den Minister van Oorlog, gedurende de buitengewone tijdsomstandig heden, geen audiëntie worden verleend Den commandanten der onderscheidene korp sen en onderdeden daarvan, wordt mitsdien verzocht aan hunne onderhebbende militairen, geheele Mo-erdal bezetten nemen Alaschkert. - De Duitsche troepdn breken den tegenstand der Russen tus schen Lomsja en den mond van den Boeg. Gevangen genomen wer den 85 officieren en 14.200 man cn veel oorlogsmateriaal. Het fort Dombe wordt genomen. In het Zuiden bereiken de Duitsche sol daten de Weichsel bij Pienlcof. De Engelsche schepen „Hes perus", „Ivan", „Ces", „Fisher man", „Heliotrope" en „Chal lenger" worden in den grond geboord. Hevige aanvallen van de Duit schers in de Argonnen op heuvel 213, op de Lingekopf en de Schratzmannele-stellingen, wer den afgeslagen. De Duitsche troepen dringen ten N.W. van Lentsjna en de Oostenrijksche ten Z. van Loe- bartof de vijandelijke linies bin nen. De Italiaansche onderzeeër „Nereïde" wordt door een Oos- tenrijksch schip getorpedeerd. Éen Italiaansch bestuurbaar luchtschip werpt bomden op Pola. Hevig© artillerie-acti© bij Görz. Aan het Kaukasusfront zetten de Turken de-vervolging der Rus sen voort.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2