OP ZEE. 3D MS ®«D3C.13u3Ln7E33XrCOXJMS.^3Xri" van "XTirJJcisrgr <3 ^l^gr-dss-ru-ss X O 3. S Een belangrijk deel van het Oostelijk oorlogsgebied. Een kaartje van 't Poolsohe gebied, ditmaal van 't noorde lijke deel. Het. is de streek, waar thans hevig gevochten wordt en waar do bondgenoo- ten, vooral de Duitschers zich verder naar 't Oosten wenden, ver voorbij Warschau. Vooral belangrijk op de kaart is hot Njemen-Naref-front, met de reeks Russische vestingen, die het Poolsche land tegen eon Duitschen inval moesten bevestigen. Thans zijn enkele daarvan, o. a. Puliusk en Ro- zan reeds m handen der Duit- schers gevallen en Nowo Geor- giewsk zal dat lot wel spoe dig deelen. Dan komen Os- trolenka, Lomza en Grodne aan de beurt, en natuurlijk Warschau. Mei "bedroegen deze cijfers resp. 3600 en 26.346, voor Juni 2193 en 62.710, zoodafc de totale verliezen in de laatste drie Biaanden op alle fronten door alle Engelsche, Canadeesche, Indische, Australische en Nieuw-Zeelandscho contingenten, waren 6995 officieren en 119.003 minderen. Van de, verliezen over Juli zijn 227 offi eieren en 4773 man gesneuveld, vermist 72 officieren en 3432 man; gewond zijn 788 officieren en 18.416 minderenvan de overigen komen voor rekening der vergiftige vijf officieren en 401' minderen. FRANKRIJK, Een brief van een, die sterven gaat. Na de jongste gevechten bij Metaeral is de daarbij gesneuvelde reserveluitenant Malavieille, een jong onderwijzer, in een dagorder eervol vermeld. Tegelijk met het doodsbericht kregen de ouders den laatsten brief van hun kind. Hij schreef daarin o.a. ...Morgen zal het gebeuren; mijn com pagnie is aangewezen voor een aanval en daar men nooit weet wat geschieden kan, heb ik van allen afscheid willen nemen, vóór het onbekende te gemost ba gaan. Ik ban heel bedaard, zelfs vol vertrouwen. Ik heb u reeds drie of vier zulke brieven ge schreven als deze, maar geen enkele behoefde verzonden te worden. Maar je kunt nooit weten, niet waar? Vanmorgen kwam de brigadegeneraal. Hij heeft den troep toegesproken. En in strijd met alle discipline hebben de sol daten hem toegejuicht en geroepen„Bravo, generaal, wij; zullen overwinnen, u leunt op ons rekenen". De oude verwijderde zioh met tranen in de oogon en riep ons toe; „Au revoir mes enfants et merci Ook ik had de tranen in mijn oogen Oh, het was een grootsch oogenblik. En de ouwe zal over ons tevreden zijn, dat ver zeker ik u. Wij hebben volkomen vertrou wen in hem. Trouwens, de voorbereiding is goed geweest en het oogenblik ia ge schikt voor den aanval niettegenstaande de kerels veertig dagen in touw zijn ge weest, is hun moreel prachtig. Wij zullen met één sprong er op zitten en den vijand klein krijgen. Ik ben zeer kalm. Ik zal als steeds mijn plicht doen. Sneuvel ik, dan kuilt u gerust zijn: ik zal vallen als een goed goldaat u zult aan mij kunnen denken met rust in de ziel. Indien ik val, dan zal ik vallen met het gelaat naar den vijand gekeerd, zonder klacht, in het volle bewustzijn va-u mijn kracht, en met mijn wil. De oorlog, dien wij voeren, is wel waard, dat men op "die wijze sterft. Ik reken erop, dat mijn broers Robert en Henri mij zullen wreken. Bommen en telescoopgeweren. Reuters bijzondere correspondent in het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk schrijft nog eenige bijzonderheden over werp-bommen en telescoop-geweren. Zooals reeds gemeld is werd vooral bij de gevech ten bij Hooge veel van werpbommen ge bruik gemaakt. Het zijn zeer doodelijke wapens op korten afstand. Een vijand die achter een loopgraaf-verschansing staat of in een schuilkuil, kan met een geweer niet getroffen worden, maar wel door een nauw keurig geworpen bom. Daarom zijn de bommenwerpers altijd zoo talrijk bij de aanvallen, vooral bij die van lokalen aard, waarbij' een zeker ge deelte of een stukje van een loopgraaf vrij gemaakt moet worden van vijanden. Een mooie Duitsche nog niet ontplofte bom werd in een der Engelsche loopgraven gevonden. Die was ovaal en zeer licht en kon dus zeer ver geworpen worden, des noods op 60 meter afstand, en het mecha nisme was zoodanig dat hoe 't ding ook viel er steeds een ontploffing volgen moest (be halve dan juist hij het gevonden exem plaar). De buitenste ring van deze bom was voorzien van vijf slaghoedjes. Een In de Argonnen. Kellermann. vertelt in hel; „Berliner Ta- geblatt" op kleurige wijze over dé Ar gonnen Het regende in stroomen. Het water wordt bij eipmers uit de loodzwarte wolken geschud, die laag over de bossclion drijven. De hoornen zwiepen in den wind en .schudden watervallen uit hun kroneu. De wegen zijn mwider. Beken vallen langs de hellingen. In de soldatenholen branden do kachels. Het Argonnen-woud toont zijn waar gezicht Het is een bosch als de Spessart, de Boheem- eche wouden, een boech voor kolenbranders, rooverbendon en wilde zwijnen. liet bosch heeft zijn geschiedenis, dat is zeker. Men. ging er binnen on verdween. Men sloeg een kruis en Was dood- In het kreupolbosch lag de moorde naar op de loer. Er zijn hier plekken met merk waardige namen. „Da fille morte", „l'homme mort".0Dat heeft wel zijn reden. Dit sombere rooversverleden van het bosch is echter een idylle bij tegenwoordig vergeleken. Een her- derstooneeltje. Dat zeg ik vooruit. We klimmen in een rolwagen. Een door waakt paard met een doorweekten ruiter er op, wordt er voor gespannen en we rollen tegen de hoogte op, dieper het bosch in. De regen gt?oomi, ros en ruiter verdwijnen soms in een waterbel. Ik hen doornat, tot op de huid. De vervloekte Argonnen-regen stoort zich niet zesde lenop bevatte de veiligheidspen. dio los ging zoodra de bom de hand van den werpor verliet. Een ander wapen, waarvan men niet ge noeg voorraad kan. hebben, is het zooge naamde telescojnsoh geweer. Dit bestaat uit een gewoon geweer met een extra vizier er op bevestigd waardoor bet te treffen voorwerp eenige koeren ver groot wordt. Dit vizier wordt zóó dicht bij het oog ge bracht, dat, op korten, afstand, het bijna onmogelijk is om het doel te missen. In handen van een ervaren scherpschut ter, wordt een geweer, voorzien van zulk een instrument, en waarmee van uit een schuilhoek over den korten afstand tusschen de loopgraven geschoten wordt, een nooit falend wapen. De Duitsche bataljons hebben ©en scherp- schutters-afdeeling, meestal bij ons bekend staande als de „haatafdeeling" en men ge looft dat elk dier uitmuntende scherpschut ters met zulk een telescope-geweer bewa pend is. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorloqsterrein. PETERSBURG. Sedert drie dagen, wendt de vijand krachtige pogingen aan, om ons te verdrijven uit den Naref-sector, tusschen Ostrolenka en Lomsja. In de streek van Edvabno zet de vijand den loopgravenstrijd voort in den loop der gevechten met mijnen hebben wij steeds de bovenhand gehouden. Aan het front aan den Pissa en de Skwa werden .wij aangevallen door ©en geheel' vijandelijk leger, dat vooraf de uit Frank rijk gekomen versterkingen tegen ons had afgezonden. Toch zagen wij weldra de Duit sche aanvallen in dien sector verflauwen, want de vijand had een week noodig om uit bet dorp Servatka een regiment van onze achterhoede te verdrijven, terwijl het gevecht om het bezit van de Narefovergan gen bij Novogorod zelfs nog niet begon nen is. Bij de monding van de Skwa slaagde de vijand er in, dank zij het kreupelhout, op den oostelijken oever van de Naref over te gaan, maar wij konden met succes beletten dat de vijand zijn artillerie over de Naref deed komen, en met bajonetaanvallen ver nietigden wij de vijandelijke afdeolingen, die verstoken waren van de artilleriedekking. Deze tegenslagen noodzaakten den vijand uit dien sector de versterkingen, uit Frank- rijk gekomen, weg te halen, om ze te ge bruiken voor de versterking van de troepen bij Roshari, di<j sneller vooruitrukten. Deze troepen werden aanmerkelijk versterkt met hulptroepen, die van den linkeroever van den Weichsel kwamen. Toch werden alle pogingen om naar het oosten voort te rukken, gebroken aan de rivier de Oje. -De vijand veranderde daarop de richting va.n zijn aanvallen en wendt nu op het front tusschen de Naref en de Oje krachtige pogingen aan -om in Noordooste lijke richting vooruit te gaan, achter Ostro lenka om. In den loop van de gevechten der jongste drie dagen ging de vijand herhaaldelijk met groote infanteriemassa's tot den aè-nval over, maar hij leed gedurende die periode herhaaldelijk ernstige verliezen en kwam slechts twee en drie wersten vooruit. Op den 2en Augustus zagen onze troepen, tijdens den hevigsten Duitschen aanval, dien zij terugsloegen, de vijandelijke cavalerie op do eigen infanterie chargeeren, om déze t© 'dzaken ons opnieuw aan te vallen. De Duitsche- verliezen zijn hi&r zeer groot. In den zuidelijken sector, bij een gevecht bij het dorp Pokschiwitza, concentreerde de vijand ©en groote massa infanterie, om door het dal van de Oje te gaan; maar onze artillerie deed den aanval van den vij and bij het bogin reeds verioopen, en nood zaakte de D-uitsohers zioh te verspreiden. Onze verliezen zijn hier zeer groot, maar onze troepen bieden moedig weerstand aan aan een regenjas en ik lijd kou als een bond. Dit is geen bosch voor menscken. Het beeft drie'.verdiepingen. Hooge boomen, meestal eiken, bier en daar, dan het kleinere hout, jonge eiken, beuken, berken, eisen, dicht tegen elkaar en daaronder het kreupelbosch, bramen, dorens, varens, brem, slingerplanten, een natuurlijke draadversperring van het ge meenste soort. Het is een bosch voor een ha- rigen, gorilla-achtignn bosehduivel, die met zijn knuppel in de hand door het, kreupelbosch kruipt en leem vreet. Do mensoh betreedt het bosch met angst in het hart. Het doorweekte paard strekt zijn glimmen de schenkels uit, tast door modder en water. Tnsschenbcide wordt het uitgespannen, dan rijden we vanzelf over wankelende rails naar boneden. Vervolgèns weer berg op. Ts bet mogelijk, dat bet nog sterker gaat regenen? Ja, waarachtig, liet is nog mogelijk. We rij den in een waterhoos. Een transport komt ons tegemoet. Do man nen staan overeind in den wagen. Zo zijn ver moeid en uitgeput. Hun armen en hoofden zijn verbonden. Het zijn gewonden uit de loopgraven. Het bosch vreet en vreet. Het vreet dagelijks mensehen. F.én ligt er met een paardendeken toegedekt. Men onderscheidt slechts de vormen van den man. De regen striemt op de gewonden. Maar bij bekomme ren zioh er niets om. De ?»ian onder de deken beweegt zich niet. Hem kan do regen en alle machten van do hel niets meer maken. Ons paard rekt de schenkëls uit. Het gaat de plannen van den vijand om aan do Na- refllini© een krachtigcn stoot toe te brengen aan de Russische legers, die in het dal aan do Weprj het offensief van Mackensen tegen houden WEENEN. Do gevechten tusschen Weich sel en Boeg duurden ook Maandag den go- 1 ïoolen dag met onverzwakt© hevigheid voort en leidden weder tot successen op bet ge heele front. Opgedrongen bij Leutejna en ten noord westen van Cholm week de vijand, wiens linies opnieuw doorbroken werden, heden in den vroegen ochtend bijna overal uit de gisteren nog hardnekkig verdedigd© linies weder naar het noorden. Onze troepen ver volgen hem. Lentsjna is genomen. De Russische troepen, die .ten westen van Iwangorod genesteld waren,' legden onder den indruk van onze overwinning van. 1 Augustus hunne linies achteruit in de rich ting van den vestinggordel. Ten noordwee- ten van Iwangorod trokken do Duitschers onder zegerijk© geveohten door de breede woudstrook, die voor den Weichsel ligt. In Oost-Galicië geenveranderingen. BERLIJN. In de gevechten bij Mitau werden 500 gevangenen - gemaakt. Ten O. van Poniewiesj gaf d© vijand, na gedeeltelijk uit verschillende stellingen ver dreven te zijn, den tegenstand op en trok af in oostelijke richting. Onze troepen over schreden den straatweg -WobolnikiSöe- en maakten 1250 gevangenentwee mitrail leurs werden buitgemaakt. In de richting van Lomsja gingen wij vooruitruim 3000 Russen werden hier ge vangen genomen. Overigons hadden op hot Naref-front en voor Warschau slechts kleine gevechten plaats, die voor ons een gunstig verloop hadden. Het leger van v. Wóytsch verbreedde, met de Duitsche troepen, het 'bruggenhoofd oostelijk van den Weichsel; 750 gevangenen werden gemaakt. De bij dit leger behoorende Oostenriiksch» Hongaarsche troepen onder generaal Von Kövess, die voor bet westelijk front van Iwangorod opereeren, behaalden ©en beslis send succes. Zij maakten 2300 gevangenen, namen 32 kanonnen, waaronder 21 stukken zwaar geschut en 2 mortieren. Voor het leger van v. Mackensen hield de vijand gisteren ook stand in de- lijn Nowo AlexandrijnLontsjnaSawin (tón noorden van Cholm.) In den namiddag werd zijn linie ten O. van Lentsja ©n ten N. van Cholm doorgebroken; de Russen begonnen nu over een groot deel van het front in den nacht hunpe stellingen te ontruimen. Slechts op enkele plaatsen biedt hij nog tegenstand. Ten O. van Lentsjna werden gisteren 2000 gevangenen gemaakt, tusschen Cholm en den Boeg op 1 en 2 Augustus 1300 ge vangenen. Een aantal mitrailleurs werd buit gemaakt. Vliegers beschieten Warschau. LONDEN. De „Times" verneemt uit Warschau dat den 31en Juli vijf'Duitsche vliegtuigen d'e stad een uur. lang beschoten. Dim avond werden er zeven personen gedood en veertien gewond. De üoemazitting. PETERSBURG. De Doema nam de vol gende motie aan, voorgesteld door graaf Bobrinslry uit naam van de Octobristen ©n nationalisten: De Doema, hulde bstuigende voor de roemrijke daden zonder voorbeeld van de strijdmacht to land ©n ter zee; constatee-, rende, dat door de militaire verrichtingen in heb afgeloopen jaar bij het geheele volk de onwankelbare en algemeene wenseh om den strijd aan de zijde der trouwe geallieer den voort te zetten, totdat do zege is be haald en geen vrede t© sluiten voor de vol slagen overwinning is verzekerd, nog is ver sterkt; overtuigd zijnde, dab een spoedige overwinning moet worden verkregen door de krachtige samenwerking van de geheele bevolking tot het scheppen van nieuw© strijdmiddelen; aandringende op de hand having van den birinenlandschen vrede en ter zijde stelling en beëindiging van den ouden politieken strijd, terwijl zij tevens wijst op de noodzakelijkheid, dat de overhe den welwillende aandacht wijden aan de be langen van alle trouwe burgers zonder on derscheid van landaard, taal en godsdienst; van oordeel zijnde, dat uitsluitend tot oen snelle overwinning kan leiden een volstrekt© eenbeid tusschen regeering en volk, waarvan zij het volle vertrouwen ge niet; haar absoluut vertrouwen uitspreken de, dat de tot dusverre in de verzorging van het leger bestaande tekortkomingen onmid dellijk zullen worden verholpen met mede werking van de wetgevende macht en de groote openbare lichamen, en dat de schuldi gen voor de begane verzuimen en misdrijven ernstig gestraft zullen worden, zonder aan zien van hun officieele positie, gaat over tot de orde van den dag. Rodzianko is tot voorzitter herkozen met 269 tegen 24 stemmen. Hij hield daarop een redevoering waarin hij o. a.. zeide: De oorlog btengb ons allen bijeen en doet alles verdwijnen wat ons scheidde; hij voegt alle vertegenwoordigers van het groote Rus land tot een krachtig gehee.l samen met slechts één doelde overwinning*. Ten slotte sprak hij den wenseh uit, dat na den oorlog tusschen de partijen de vriend bergop. Matt© twijgen sproeien bun water over ons uit. Het rommelt in hot bosch. De in slaande granaten, kraken als donderslagen. Een half uur duurt onze tocht, een uur.. Wo stappen uit en schudden ons als bondon, dio uit het water komen. We.gaan 'dwars door hot bosch'. De wegen zijn hier mot knuppels geplaveid.' De eeno knuppel ligt netjes naast den anderen. Zorgvuldig werk, anders kon men hier geen stap doon. Granaat kartetsen, stuk geschoten boomen, eiken van do dikt© van een man, die door ©en granaat in het midden getroffen, op hot gezicht gevallen zijn, ze liggen daar mi to sterven. Hier zijn merkwaardige hunnebedden, midden in het bosch, heuvels van steeu'en aarde. Bekijkt men ze van nabij, dan zijn het batterijen. De ka nonnon staan er in. Fatsoenlijk kaliber. Ze schieten gladweg door loof en twijgen heen. Wo gaan op een hunne-bed af en kruipen in de aarde. We kloppen aan on treden binnen. Hier brandt een hanglamp, ofschoon het elf uur 'r- morgens is. Een man in oen wollen vest ont vangt ons. Hier wonen genie-officiereri. Men scheen van do wereld. Zij hebben een goed hu meur, cognac en oen heerlijke, warme kachel, die onmiddellijk begint t© sissen, als men in z'n buurt komt. Daar gaat do telefoon. Een ondcraardsche gang in loopgraaf zoo en zoo? Wordt voor gezorgd. Het giet nog steeds. Somber en huiveringr wekkend rnischt het bosch. Het is een bosch uit de onderwereld, vervuld van een gruwelijk, ongekend geraas. Het hoest mot den Bchrik- schappelijke betrekkingen mogen blijven be staan, gegrond op wederzijdsck vertrouwen, welk© thans ontstaan. Koerland en Mitau. Koerland, waar nu zulke hevige gevechten geleverd worden, is historische grond. Een Duitsch-Rus vertelt van een zeldzaam gebruik uit die streek, den jaarlijkschen slag bij Mitau; een stad, die nu ©en stuk geschiedenis wordt. Dicht bij Mitau staan de ruïnes van een in 1620 door Gustaaf Adolf veroverd en in de 18e eeuw verwoest slot. Misschien is het als herinnering aan deze historische gebeur tenis, dat daar jaarlijks slag wordt geleverd. 's Middags komen de welgestelde hand werkslieden uit Mitau met vrouw en doch ters in rijtuigen aangereden en houdon in de ruïne van het slot een picnic, waarbij de flesch stevig wordt aangesproken. Breekt de schemering aan, dan gaan de mannen „uit vechten". Op een brug, die over een kleine stroom geslagen is, of voor 't hooggelegen postkan toor ontmoeten ze dan de mannen uit Doblen (een plaatsje dicht bij Mitau). Een aan een sigaar aangestoken en onder den vijand ge worpen voetzoeker is dan het signaal voor den strijd. Een groote menigte is toeschou wer en vuurt de mannen aan met een „Hoera voor Mitau" of een Hoera voor Doblen". Hoe de strijd gewoonlijk eindigde, vertelt de Rus riet, maar we kunnen ons dat wel •levendig voorstellen ITALIË. Italië en Oostenrijk. ROME. De pogingen der Oostenrijkers om den b©rg Medetta en andere stellingen in Karintbië en aan den berg dei Sei Busi in het Karst-goborgte to heroveren, werden af- j geslagen met zware verliezen. Do Italianen gaan in het Karstgebergte langzaam doch zeker voorbuit on namen j.l. Maandag 345 gevangenen WEENEN. In de kuststreek was het Maandag van Krn af tot heb bruggenhoofd bij Görz bijna volmaakt rustig. Een talrijke Italiaansche legermacht hoeft opnieuw een aanval gedaan op den plateau- rand van Polazzo. Vijfmaal liep do vijand storm op onze infanterie, die ten oosten van genoemde plaats en aan den Monte dei sei Busi stand hield. Telkens werden de aan vallen door de verdedigers na een hevig ge vecht afgeslagen. De Italianen leden zware verliezen Zij hadden nogmaals versterkingen bijeen gebracht om opnieuw een aanval te doen, maar dez© worden door onze artillerie onver hoeds beschoten en uiteengedreven. Gedurende deze gevechten werden andere sectoren van het plateau door den vijand hevig beschoten. Aan de Karinthische grens deed do vijand onder bescherming van een zwaren mist een stormaanval op den Gallonberg ten oosten Verbitterde gevechten. Uit Görz wordt aan den Berliner Lokal- anzeiger" geseind, d.d. 26 Juli: De aanval van do Italianen op het Isonzo- fiont van Görz tot Monfalcono wordt met do grootste verbittering voortgezet. Overdag heb bon 'do hevigste artilleriegevechten plaats. Ui aanvallen worden met groote volharding en dapperheid uitgevoerd en zij. lijden schipbreuk ónder hot vuur onmiddellijk voor de Oosten- rijksche loopgraven; De verliezen der Italianen bij deze voortdurende ©n van beide kanten met groote vorbittering gevoerde gevechten zijn zeer zwaar. De Italiaansche artillerie onder houdt letterlijk een granatenliagol. Door den rotsachtigen bodem veroorzaken dan ook do splinters vele wonden. Het kost voor de Oos tenrijkers do grootste krachtsinspanning tegen over do vijandelijke overmacht stand to hen- den. Tot nu toe hebben de Italianen geen suc ces gehad of ook maar een verbetering van hun stellingen bereikt. Eenige dagen geleden wierp een Italiaansolie vlieger boven Görz oen briefje naar beneden, dat de Italianen de stad in ieder geval oor den .25 Juli -zouden innon •Sedert Vrijdag beschieten de Italianen Görz met granaten. Verschillende burgerhuizen midden in do stad zijn vernield. Vrijdag zijn twee kinderen, Zaterdag acht burgers, voor het moerendeel vrouwen gedood en velen ge wond. Ook Zondag werd in den wilde weg met granaten op de huizen geschoten. Triest is sterk ontvolkt. Voor het overige volkomen kalm. Van het Doberdo-plate.au hoort men onophoudelijk kanon-gedonder. De artil- leriestrijd k»i j Monfalcono kan men van de haven kade af volgen. De Oostenrijksche stel lingen zijn onlangs versterkt. De gezondheids toestand van de troepen is goed. Eenige ge vallen van ingewandsziekte zijn onmiddellijk geïsoleerd en alle maatregelen zijn genomen om een verdere uitbreiding te verhinderen. De gezondheidsdienst is zeer goed. TURKIJE. Enver Pasja en Liman von Sanders. LONDEN. De Timês verneemt uit My- tilene, dat volgens berichten uit Konstan- tinopel Enver-pasja ©en diner gaf aan alle ministers. Do grootvizier, die tot dusver bij zulke bijeenkomsten steeds ontbrak, be novens Tewfsh-pasja en maarschalk Fu&d namen ©r aan deel. De aanwezigheid van maarschalk Fuad is van gioot© beteekenis, omdat hij bekend staat als een groot voor stander van vr&de met de Entente. Naar men gelooft, zijn belangrijke be sluiten genomen ten nadeel© van d© Duitschers, daar geen der Duitschers was uitgenoodigd aan het diner deel to nemen. Bovendien is het bekend, dat Enver-pasja ongenoegen had met Liman von Sanders, wiens terugroeping hij sedert eenigen tijd heeft gevraagd. Het vertrek van baron Van Wangenheim wordt- aan dezen twist toegeschreven. Een aanval op Klein-Azic. ATHENE. Uit Mytilene wordt be richt, dat de geallieerden van plan zouden zijn een krachtigcn aanval te doen op d© kust van Klein-Azië tegenover Mytilene, daar zij hebben ingezien, dat het Vogels, waarvoor de Turken bang zijn! sclirijft een itngeisohe teekenaar onder de schets^ waarvan wij hier een reproductie geven. De strijd aan de Dardanellen gaat sedert maanden zijn gang, zonder dat er eenige verandering komt, en 't lijkt er nog niet op, of de gealliëerden spoedig te Konsrantinopel zullen zitten. Men stelt zich in de Turksche hoofdstad meer en meer gerust, maar soms schrikt men er toch op. Dat is als er uit het Westen van die groote vogels komen aanvliegen, en onheilspellend rondkringen hoven de stad. Dat zijn de aeroplanen van den vijand, die bommen neerwerpen. We zien op onze plaat, met een gezicht op Konstantinopel, hoe de nadering der luchtvaartuigen de Duitschers verschrikt. van de Plöcken. Hij werd echter afgesla gen. Overigens is aan dit front niets nieuws voorgevallen. In het gebied van den Monte Chistallo stiet een onzer officierspatrouilles op een vijandelijke af deeling ter sterkte van onge veer 60 man. Deze verloor in een korte schermutseling 29 man. De Paus en de vrede. Volgens een bericht in het „Berl. Tagebl.", ontleend aan het „Agentschap Fournier", zou de Paus op het eind van September of uiterlijk iu de eerste dagen van October een groote oonsistorische ver gadering bijeenroepen, waarvoor alle Italiaansche en buitenlandsche leden tot' deelneming zullen worden uitgenoodigd. Het doel zou zijn uitbreiding te geven aan de vredesbeweging. 1 wekkenden lioest van een demon, die in de kloven huist. Het lacht heesch en kuchend als een duivel, dien iets schrikkelijk vermaakt. Reusachtige spechten kloppen. Men hoort sla gen als van een zworen smeedhamer, die niet door monschen, maar door cyclopen bediend wordt. Ze vloekon bij hot weide, roepen en maken geraas. Tusschcnbeide nemen zij een bijl en slaan één, twee, in de staalharde stam men der eiken, zoodat de bergen er van weer klinken. Krakend valt de eik om. Men hoort hoe de cyclopen do oiken knikken tusschen hun vuisten, en ze in liet vuur werpen, dat het knettert. Dat alles hoort men heel nauwkeu rig. Maar men ziet don éénoogigo niet. Nu en dan glijdt een spookvogel onzichtbaar en kla gend over het bruisende woud. Het is een gra naat. Ja waarachtig, gezellig is dit bosoh niet. TJit het kreupelhout komt ©en monsch te voorschijn. Zijn schoenen zitten vol klei. Zijn kléeren zijn nat en vies. Aan zijn gordel han gen flesschen en zakken en leeren tassohen, op zijn rug het geweer. Zijn gezicht is zwartbruin, vies en verweerd. Zijn oogen staan daarin als lampen. Het is een soldaat, die uit de loop graven komt. Het eóhte Argonnen-type. Het Argonnen-type groet zoo terloops, grinnikt als hij aangeroepen wordt en verdwijnt in den r<v gen. Zij zijn het, dio het helsoh epectakel ma ken, geen cyclopen, maar kleine menschen. Plotseling lioudt het op te regenen. Warm breekt do zon door do wolken, f£ Vervolgens vertelt Kelïermann hoe hij. hun niet zal gelukken vorderingen te maken op Galipoli. Brug vernield. Uit Mytilene wordt aan de „Times", be richt, dat een duikboot de brug over den Gouden Hoorn tusschen Galata en Stam boel opgeblazen heeft. MEXICO. Mexico door Carranza bozet. WASHINGTON. Officieel wordt beves tigd, dat Mexico weder door de troepen van Carranza is bezet. Maatregelen tegen Mexico. WASHINGTON. Zeer groote belangstel ling trekt de a. s. conferentie tusschen de Latijnsch-Amerikaansche republieken en de Vereenigde Staten in zake den toestand in Mexico. Geconstateerd werd dat de Ver oenigde Staten niet tot een of, ander piai overhellen, maar aan de Latijnsóh© republic kon zullen vragen daaromtrent voorstelle; to doen. Verwacht wordt dat. welken koen ook zal worden uitgegaan, op do weerspan nige Mexicaansclie partijen dwang zal wor den uitgeoefend door den invoer van wape nen te beletten. Het is echter duidelijk dal- de te overwegen plannen ten slotte toch tot een gewapend ingrijpen in Mexico zullen moeten leiden door de Vereenigde Staten of zoo mogelijk in gemeenschap met andere Amerikaansche Staten. Lansing, de minister van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten, deelt me de, dat hij bij Villa opnieuw heeft geprotes teerd tegen de inbeslagneming van eigon- dommen van vreemde kooplieden en mijn- maatschappijen te Chihuahua. van uit den top van een boom het terrein overziet. Daar ginds ligt de hoogt© van Vauquois, tob aan den rug behoort zij ons. Dicht daarachter liggen de Framschen. In hot dal het dorp Boureuiiiiles. Met het bloot© oog ziet men de draadversperringen van d© Fransehen. Zo lig gen in het dal achter het dorp. Rechts echter hoven het bosch ligt de beroemde hoogte 285, die onze troepen acht dagen geleden bestormd hebben. D© hoogte is bruin en kaal. Het is don men schen hier gelukt het bosch over een grooto uitgestrektheid uit te roeien. Dat moet men zeggen. Do boomen zijn verpletterd, liggen door elkaar, verkoold en versplinterd, het kleine hout is geheel verdwenen. De aardo is omgewoeld. Loopgraven, sappen, kraters van ontploffingen. De heuvel is in honderd spleten gebarsten. Een machinegeweer blaft, Do ge weren hoesten. Zonder ophouden wordt daar ginds gevochten. Een zwaar kanon vuurt. Het is als een donderslag. En do eclio raast door do ravijnen. Snuift do lucht ecus in. Ruikt ge het niet? Het riekt als in de gangen van een hospitaal. Het riekt naar chloor en alle mo gelijke dingen. Dit heb ik reeds gemerkt, toeu wo hot bosch naderden. Dit heclo bos.ch hoeft dezen merkwaardigen geur aangenomen. Het is afkomstig van d© gasbommen der Franschen, van de gassen dor voortdurend inslaande gra naten, van do gro-to. graven, die met chloor kalk bestrooid zijn., Duitscho torpedojager in don grond geboord. LONDEN. De Admiraliteit bericht, dat op 26 Juli een Duitsche torpedojager door een onderzeeër in den grond is geboord. Schepen In den grond geboord, LONDEN. Lloyds bericht, dat het Engelsche stoomschip „Benvorlich" in den grond is geboord. De eerste stuurman en 16 matrozen werden ontscheept. De kapitein en de rest der equipage ver lieten het schip in een roeivaartuig. (Het s.s. „Benvorlich", groot 3381 br. tons, gebouwd in 1896, behoorde aan ,de reederij W. Thomson Co., to Death. Het was op reis van Manilla naar Londen.') LONDEN. Het stoomschip „dinfconia"- is in den grond geboord. Vier-en-vijftig man van do equipage-wer den gered, 11 moeten om hetleven zijn ge komen. (Het s.s. „CKntonia", groot 3830 br. tons, gebouwd in 1907, behoorde aan de Stag Lino Ltd., te North Shields.) Een schip gekaperd en getorpedeerd. CHRISTIANIA. Kapitein Hang en de bemanning van het s.s. „Trönd- hjemsford" kwamen Zondagnamiddag van Helsingborg hier aanD© kapitein meldde, dat het schip op 27 Juli op 62-gr. 40' N.B., 13 gr. 12' W.L. door den Brit- schen hulpkruiser ,,Hildebranth" gekaperd wasacht man van den hulpkruiser werden aan boord van het schip gezet, om het naar Kirkwall te brengen. Den volgenden dag werd het op 61 gr. 30' N.B.., 3 gr. 40' W.L. door een Duitsche onderzeeboot aan gehouden. De commandant van de U-boot gaf de bemanning last het schip te verlaten. Zoodra d© bemanning in de booten was ge bracht, vuurde de duikboot een torpedo op het schip af, waardoor het midscheeps werd' getroffen. Het zonk in een uur. De duik boot sleepte de boot, met de bemanning, tot bij de bark „Glance", die zo aanboord nam. Later werden z door het s.s. „Orlando'i overgenomen. De JLngelsehe bemanning (de acht man van den hulpkruiser) werd door een Engel- schen vischtreiler opgenomen. De „Ranza" in don grond geboord. LONDEN. Het Engelsche stoomschip „Ranza" is in den grond geboord. Négen man der equipage zijn gored door hofc Ne- derlandsche stoomschip „.Prins Willem Y". (Het s.s. „Ranza", groot 2320 br. tons, gebouwd in 1902', behoorde aan de reederij W. Christie Co. Ltd. te Londen.) Gezant bij den H. Sjoel. H. M. de Koningin heeft ontvangen mr. L. II. W. Regoiit(. lid van de Eerste Kamer der Staten-Gen er aal) ter beëediging als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijke Stoel. Gearresteerd. Na afloop der godsdienstoefening in de Groote Kerk in Den Haag, waar H. M. de Koningin-Moeder aanwezig was, wilde een man, toen H. M. in het rijtuig wilde stappen, een en veloppe aan Haar overhandigen. Hij werd daarin door ©en brigadier en een agent van politie verhinderd en gearresteerd. „Vereeniglng voor dan Volkszang". De „Nationale Vereeniging voor den Volks zang" heeft haar verslag voor 19141915, het 'logsjaar, uitgebracht. Nu, het bestuur der vereeniging is niet ontevreden over dit jaar; het was bang, dat het leden-aan tal achteruit zou gaan in de droeve tijden en het is integen deel in één jaar verdriovudigd, n.l. gestegen tot 1194. Laten we maar dodelijk zeggen, dat de vereeniging dezen opbloei verdiend, heeft, al ware 't maar alleen om hetgeen 'zij deed voor onze militairen. Want toen in Augustus 1914 ons leger gemobiliseerd werd, stond do Nat. Ver. v. d. Volkszang dadelijk op de bres om de verveling in de forten en kantonnementen t© verdrijven en tevens den zang onder onze jongens t© veredelen. Wo kunnen niet alles weergeven, u-at do vereeniging deed voor on ze militairen, waar zij al niet optrad met haar kunstenaars, doch wij herinneren er aan, dat van haar liederbundoltje, da tonzo lezers allen kennen, meer dan 12000 oiider do militairen zijn verspreid. Voor dit alles vond heb 'bestuur der vereeniging sympathie en steun bij velen, o.a. bij H- M. de Koningin, en zij heeft, behalve onder dc militairen, ook elders, in tal van plaat- Vreeselijk, afgrijselijk moet het er hier toe gegaan zijn. Het bosch hoeft zijn, geschiede nis. En zij. is verschrikkelijk als do geschiede nis van wilde zeeën. Thans nog vindt men in het kreupelhout verstrooid lijken en geraam- tcu. Men ziet in het kreupelbosch een soldaat met het geweer in aanslag. Men roept hom toe eu hij antwoordt niet. Hij is dood en door de dorens in zijn laatste houding vastgehou den. Men moest zich e©n weg banen als door een tropisch woud. Men werd van nabij beschoten .en zag geen vijand. Do Franschman zat hoven in de boo men met machinegeweren. Men hoorde don vijand spreken, do officieren bevelen geven, maar zag ©iots. Men groef zich tegenover el kaar iri den grond, schoot met machinegewe ren in de dichte struiken om lucht te krijgen, drong voorwaarts de vijand trok zich tien pas terug en de oude geschiedenis begon weer. Het was oen Indianen-oorlog. De Argonnen vormen oen afzonderlijk hoofdstuk in de geschiedenis van dezen veld tocht. Hier waren geen pauzen, geen rust, hier werd verbitterd gevochten dag en nacht, vele maanden lang en het water in do loopgra ven stond dikwijls tot aan het mïddeJ. Op vele plaatsen ligt men tien pas van elkaar, pen luid gesproken woord beteekent. den dood. Handgranaten, onderaard scbo mijnen en werpmijnen

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2