9 legerzaken. OP ZEE. IOülI SOIiDATEiKTCOURABTT van ZSondag: i a"xxli 1913 In do Zwitsersche en ook in do Tirool- sohe bergen zijn veel gidsen, men kent zo aan linn eigenaardige kleeding, maar ook dadelijk aan den lan gen bergstok, dien ze bij zich hebben. Geen berggids gaat zonder stok de hoogte in, hij heeft er te veel nut van, hij is hem on ontbeerlijk.- In den tegenwoordigen oor log komt het voor, dat soldaten ook ber gen moeten bestijgen, aan de Italiaansch- Oostenrijksche grens vooral, maar ook in Galicië en in de Vo gezen bijv. De Duit- sche militaire autori teiten, die op alles acht geven, zorgen er ook voor, dat hun bergbeklimmen de sol daten van Alpenstok- ken voorzien zijn. Zie hier eenige Duit- sche militairen afge beeld, die ze bij zich hebben en in de bor gen van Galicië volop gelegenheid hebben er gebruik van te (westen van het Argonnenwoud kwamen de aanvallen over den weg van Servon heen en verzekerden wij ons van het bezit van Beauraing-boschNa een reeks tegenaan vallen slaagden de Duitschers er in in dit bosch weer voet te krijgen. Tusschen Marie Thérèse en Haute Chevanchée bedraagt de ■winst die de Dnitschers op 13 dezer wisten te maken nergens meer dan 400 meter Tusschen Feyenhaye en het Bois Le Prêtre werden de Dnitschers, die beproef den hun loopgraven te verlaten, onmiddel lijk tot staan gebracht door het Fransche yuur, In de Vogezen werd Fontenelle hevig be schoten. In de Argonnen, PARIJS. Het Duitsche legerbe- richt van 14 dezer, melding makend van het auoces van heb leger van den kroonprins in de Argonnen, is in strijd met de waarheid. In waarheid leed de nieuwe poging der Duitschers om het front te door breken echec. Het gebruik op groote schaal van verstikkende gassen stelde de Duitschers in staat op enkele plaatsen onze eerste linie binnen te dringen, maar de vijand was niet in staat van dab tijdelijke voordeel partij te trekken. Onze tegenaanvallen dreven hem weldra terug. De Duitsche winsten bereiken nergens een grootere diepte dan 1100 meter. Een terrein (Cote 285), dat een korten tijd door den vijand werd bezet, werd onmiddel lijk door ons hernomen. Geen onzer veld kanonnen werd genomen of buiten dienst gesteld. De vijandelijke verliezen waren aan zienlijk. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlocjsïerrein. PETERSBURG. Het communiqué van het Groote Hoofdkwartier luidt: De vijand die versterking had ontvangen in het noorden bij Sehawli begon den 14 Juli vooruit te trekken van Hasenpoth naar Goldingen en in den sector Schründen- Popeliany. Onzo cavalerie en voorhoede be houden de overgangen der rivieren de Win- dava en de Wenta en andere gunstige posi ties. Aan de overzijde van de Njemen onder hield de vijand in den nacht van den 14en Jul'i het artillerie- en geweervuur op bet groote front, maar hij deed slechts andere aanvallen met kléine infanterieafdeelingen, die overal werden afgeslagen. In denzelfden nacht sloegen wij een plaatselijken aanval af bij Lom ja. Aan den rechteroever van de Biesa en aan de beide oevers der Chkwa is niets veranderd. De vijand die den vorigen dag eenige loopgra ven had genomen, doch daarbij groote ver liezen had geleden, hernieuwde de aanval len op den 14en niet. Tusschen de Orzie en de Wkra bezetten onze troepen een front zuidelijk van Prasnicz, waar wij den 14en eenige aanvallen afsloegen. Aan den linker Weichseloever is geen verandering. Tusschen den Weichsel en den Boeg deed de vijand den 14en eenige afzon derlijke aanvallen, die onder ons vuur wer dén afgeslagen. Aan den Boeg en de Zlota- Lipa had geen ernstige botsing plaats. In den avond van 13 Juli vielen de Oostenrijk- sche troepen aan in den sector Nesvislca-r- Okna. De vijand doet aanvallen op ons bruggehoofd aan den rechteroever in den omtrek van Kounichorce en Kolanki en trekt den Dn jester over bij Ivani, Jojava en Koecelniki Sinkof. Onze artillerie beschoot den 34en Juli op verschillende punten met succes den vijand gedurende zijn overgang over de rivier en noodzaakte hem op eenige plaats van het overtrekken af te zien. Het gevecht duurt voort. Herinneringen van een procureursklerk. Grenadier K. Droog schijft ons het volgende In ©en van do nos. van het „Maandblad, van den Bond van Procureurs- en Dourwaarders- klerken in Nederland" drukt de redactie een schrijven af, door haar van een der leden ont vangen, waarvan de inhoud luidt als volgt: 't Is jaren reeds geleên, dooh 't wil rnij kort nog schijnen, 't Staat klaar mij voor den geest, in scherp getrokken lijnen, Dat 'k Zondags-ochtends vroeg de Zaterdag- sche krant Voor 't zoeken naar een „baas" met ijver nam ter hand; Dra werd mijn jeugdig oog tot een bericht ge trokken, Dat als begeerlijk aas mijn aandacht mocht verlokken, Dn dat, mijzelf ondanks, als met betoov'ring sloeg 'k Za^, dat, op een kantoor, men een bedien de vroeg, Hoewel, 'k ontken het niet, één van de jong ste soort, Voorzien van al de deugd, die daar al bij Jiehoort, BERLIJN. In kleine gevechten aam den Windau bij Koesrsclrany namen wij 2 offi cieren en 425 Russen gevangen. Ten zuiden van den Njemen, bij Kal varia, veroverden onze troepen bij Franciz- koro en Osova verschillende Russische vóór- stellingen en handhaafden zich hier tegen hevige tegenaanvallen. Ten noordoosten van Soewalki werden de hoogten van Olszauka door' ons bestormd en 300 Russen gevangen genomen benevens 2 mitrailleurs buit gemaakt. Zuidwestelijk van Kolno namen wij het dorp Kroeska be nevens vijandelijke stellingen zuidelijk en oostelijk van Kroeska en zuidelijk van de linie TartakLipnilca. Er vielen 2400 ge vangenen en 8 mitrailleurs in onze handen. De gevechten in den omtrek van Przas- nylca worden met succes voortgezet. Ver schillende vijandelijke liniën zijn door ons genomen en de stad Przasnyka zelf, waarom in de dagen van Februari zoo hevig werd gevochten en die de Russen aanzienlijk had den versterkt, werden door ons bezet. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is de toestand in, het algemeen onveranderd. OOSTENRIJK-HONGARUE.^ De bestorming van Lemberg. In de „Miincbener Neueste Nachrichtem" beschrijft Ludwig Ganghof er de bestorming van Lemberg Het is de moi'gén van den 22sten Juni. Overal stilte. Van Lemburg ziet men in de verte slechts kalm en rook. Stom en levenloos als een reeds ontruimdo schans kijkt de vijan delijke hoogte 320 met haar honderd zwarte en gri.jsgosluierde schietgaten op ons neer. Een paar minuten voor vieren in den vroegen morgen valt achter ons het eerste kanonschot. Andere kanonnen gaart meedoen. Do donder van liet geschut zet zich in de verte voort in het Zuiden en Noorden van Lemborg, op den rechtervleugel van het leger BoehuiErmolJi en bij het Duitsche Beskidencorps. Steeds snel ler suizen de granaten over onze hoofden heen naar den vijand. Het wordt een enkel groot geruisch. Hier beneden is kalmte. De onrust is slechts in de lucht, terwijl het gedonder van het geschut met zijn geweldige rollende echo de bosechen zoo gelijkmatig wordt dat men het na eenige minuten niet meer hoort. Bovea ons in de lucht is een eigenaardig geschreeuw van vogels en een wild heen en weervliegen tn knetterende kleine lichamen. Do duiven en de zwaluwen maken wilde zwenkingen, dui ken soms volslagen over den kop. Alleen do ooievaars bewaien hun tamme gelijkmoedigheid en vliegen gedurig om hun nest. De eerste vijandelijke projectielen komen. De eerste Russische granaat. Niemand let erop. Aller oogen hangen aan de vijandelijke stelling waarin de Oostenrijksche projectielen bij series inslaan, nu eens in do dekkingen dan weer m de hindemissen. Torenhoog springen boomen van rook en fon teinen van aarde omhoog, onder en naast elkaar Telkens weer hoort men tusschen het monotone suizen van de projectielen een diep machtig geluid en iedeTen keer wanneer liet begint en aanzwelt zegt naast mij een kalme soldaten stem: „Nu komt de oude" Dat is een granaat van de motorniortieren. Waar die neervalt is de hel daargiuds meer dan hel geworden en een reusachtige zwartbruine zuil van walm, die waaiervormig in de lucht omhoogspringt, is om geven van rondvliegende balken, stukken muur, geweren en merkwaardige klompen narnaar men niet wil raden wat ze zijn. Zoo duurt bet een uur lang, het wordt steeds erger, steeds wilder en geweldiger. Is het nog mogelijk dat daarginds in die brullende hel nog leven woont, nog een menschenborst ademt, nog een vuist een wapen kan vasthou den? Ik zie hoe overal hoofden uit loopgraven en dekkingen uitgerekt worden en met den helm vooruit staren naar de door rook en vuur en aardé omhulde stelling van den vijand. In lange rijen duiken ze op hondorden, dui zenden en plotseling binnen weinige seconden maakt de walmende en bliksemende hel daar ginds een sprong van 50 meter naar voren, naar de vijandelijke stelling. Op dat oogenblik begint bot eerste Weensche regiment- een storm. Drie, vier, vijf liniën gaan achter elkaar Doch die 'k onnoodig acht hier nader te om schrijven, Vermits ze is bekend, en zulks ook wel zal blijven, Aan elk die 'fc ooit bestond, 't zij mot of zon der slagen, Zich zelv' als candidaat, bescheiden voor te dragen Voor den verheven post, die als de eerste geldt, Indien van achter aan naar voren wordt ge teld. Ik greep papier en pen, en niets kon mij be letten,, Mijn gaven en talent, eens zwart op wit te zotten 'k Had zulks dan ook vóórdien, méér bij 3e hand gehad. En menig vel papier reeds vruchtloos volge- kla<L Maar ditmaal scheen het mij, 'zou zulks eens anders wezen, Ik gunde mij nauw tijd, mijn schrijven na te lezen, 'tGing alles als met stoom, in 't kort gezegd. ik bracht Mijn brief in 't middaguur nog naar de Hee- rongracht. Een ieder die nu slechts een weinig na kan denken, Gevoelt reeds welk fortuin mij dus wel toe moest wenken, Want op. de Heerengracht, toen nog do ei «te stand, vooruit. Velen struikelen en vallen, maar de andoren gaan voorwaarts. In lange rijen, steeds voorwaarts. Tegen de hol aan den oostelijken morgenhemol steken zo af als kleine, merkwaar dig springende zwarte kevertjes. Nu zijn zo roods dicht voor den vreeselijkcn doolhof van prikkeldraad. De storndoopendo rijen glijden uit elknur, sluiten zich tot vijf, zes dichte zwermen aaneen en dringen dan door de gaten dio do granaton in do hindernissen geslagen hebben. Uit de lango streep van vijandelijke schiet gaten vliegt iets te voorschijn dat dè fonkelen de tan.denrij van een ontzaggelijke gouden karn gelykt en een uit rookstralen gevlochten hek. Do onzen zijn reeds dicht bij de scJians, werpen zich neer en dekken zich. Nu volgt nog ic-ta heel snels, zoo snel, dat de verbaasde oogen. het niot kunnen volgen. Uit de vijandelijke stelling komen armen en hoofden te voorschijn, geweren gaan naar boneden en bewegen zir-h op en neder. Over een afstand van weinige passen vliegt de heele rij van de onzen. Een plotseling omhoogspringen, een wild opwerve- lcn. Nu verschijnt scherp afstekend tegen den helderen hemel op de hoogte van de schans hét eerste kleine figuurtje van een soldaat in grijsblauw. De volgende seconde ziju net er reeds 20, 30, 100, en allen richten de geweren naar omlaag, schieten en stootcn in de vijan delijke loopgravon en springen de Russen op het hoofd. Overal op het wijde veld stormen de narukkende reservetroepen in looppas naar de schansen. Een gedonder, gebliksem on ge knetter in de lucht, een regen van vijandelijke granaten ovorstelpt de onzen. Maar het gaat steeds voorwaarts. Waar ik ook heenkijk, overal zie ilc struikelen en vallen. Een lange strook grasveld wordt bedokt met de vele lie genden, die zich niet meer verroeren, of zich slechts met moeite hewegen. Ik kan het niet moer aanzien en moet de oogen shiiten. Plotseling wekt mij een juichend geschreeuw en duizenden stemmen roepen hoeral De hoofd stelling van den vijand is genomen. De bestor ming heeft slechts acht minuten geduurd. Een jong onderofficier van het eerste Weensche regiment kwam mij later met gevangenen tegen en zeide met fonkelende oogen„Niet waar, vandaag kan men tevreden zijn met ons, van daag hebben wij het goed gedaan." ITALIË. Italië en Oostenrijk. ROME. In Opper-Cadore wordt onze beschieting van de werken bij Platz- wuse en Landro krachtig voortgezet. Een detachement infanterie beklom een schijnbaar ontoegankelijk ravijn en vermeesterde door een aanval bij verras sing de kom van de Talzarego. In den nacht werd een tegenaanval afges'agen. Een vlieger-aanval op Görz. Volgens den bij zonderen oorrespondent van de „Daily Chronicle" hebben Italiaan- sche vliegers Maandag j.l- een stoutmoo- digan aanval op het Oostenrijksche kamp bij Görz aan de Isonzo gedaan. Zij wierpen meer dan duizend bommen, die groote schade aanrichtten. Twee mu nitie-magazijnen geraakten in brand en de daardoor veroorzaakte ontploffingen braohten de troepen in verwarring. De vliegers daalden tot 600 meter hoog te voor zij hunne bommen wierpen, maar, ofschoon dé Oostenrijkers hen gemakkelijk hadden kunnen beschieten, dachten dezen te laat aan verzet, zoodat de vliegers kon den ontkomen. TURKIJE Aan do Dardancllen. KONSTANTIN OPEL. Het hoofd kwartier deelt medeAan het Dar- danellenfront maakte in den nacht van 12 op 13 dezer een onzer verkenningsafdee- Jingen bij Ari-Boernoe, op onzen rechter vleugel kisten met handgranaten buit. Wij wierpen den vijand terug die in loopgraven trachtte te naderen op onzen rechtervleugel. Op den linkervleugel vuurde de vijand, uit vrees voor verrassing, den geheelen nacht met lichtkogels en onderhield een voort durend infanterievuur in de ruimte. Bij Sedd-ul-Bahr was er in den ochtend van den 13en over het geheele front een zwakke artilleriestri jd. Des namiddags greep de vijand, na een hevige artillerie- voorbereiding, meermalen onzen linkervleu gel aan, maar werd door onze tegenaan vallen teruggedreven en leed zware ver liezen. Bovendien wierpen wij den vijand, die den 12 Juli een deel van onze loopgraven op dien vleugel was genaderd en daar ge bleven was, uit zijn stelling en dreven hem terug naar zijn vroegere stellingen. Wij namen bij deze gelegenheid 14 Engelschen gevangen. Onze Anatolische batterijen namen een werkzaam aandeel aan de gevechten op 12 en 13 dezer bij Sedd-iü-Bahr. Twee vijandelijke torpedo-jagers die uit de wateren van de Kerevesdere tegen onzen linkervleugel vuurden, vluchtten voor de uitwerking dezer batterijen naar de zoeëng- ten. Een vijandelijke tordepoboot die ge woonlijk in de Golf van Saros krdiste, naderde gisteren den oever en werd door twoe granaten getroffen. Zij vluchtte achter het eiland Saros en verliet 's nachts de golf. Aan het Irakfront deven onze troepen den lOen en llen een vijandelijke motor boot terug, die een dijk, ten westen van Corna, aan den Eufraat, wilde naderen. De vijand die daar een landaanval met ondersteuning van kanonneerbooten wilde ondernemen, werd door onzen krachtigen tegenaanval op de viuchb gedreven. Blijk baar waren de vijandelijke verliezen ge durende die gevechten zeer groot. Op de andere fronten viel niets van bc- teekenis voor. Daar komt niet eiken dag zoo maar oon plaats vacant. En zeker dan nog niot bij eenen procureur, Welk ambt was aangeduid, onmidd'lijk nanst de deur, Als wordende bekleed door hem, die in de krant Ter kennis bad gebracht, in fraai gekozen trant, Dat voor een jongeling mot zus of zooveel gaven, Eon gouden toekomst lag, nog onder 't stof begraven. 'k Nam aarzelend mijn brief dus uit don bin nenzak Van mijn. naar 'k meen gestreept, of grijs, confectiepak, En deed hem in de bus van 't deftig woonhuis glijden, Om dadelijk daarna mijn aandacht te gaan wijdon Aan het aantal treden dat de hooge stoep for meerde, En tot een stouten 6prong, naar 't scheen, mij inviteerde, Ik gaf daaraan gehoor, maar dat boviel mij slecht 'k Kwam op het blauw gesteent' wat minder zacht terecht, Een dag of wat daarna, 'k weed niot meer juist hoe velen. En 't kan mij goed beschouwd, ook Utter wei nig scholen, KONSTANTINOPEL. De generale staf deelt medo van het Dardanellen- fronfc, dat op 14 Juli geen operatie bij Bari Boemoe en Sedul-Baiir plaats had, behalyc een zwak vuur-duel. Onze artillerie dwong een vijandelijke torpedoboot en ©en vijandelijk troepentransportschip, die Ari- boornoe trachtten te naderen, te vluchten. Zij deed een vijandelijke sloep zinken en stak con tweede in brand. LONDEN. Generaal Hamiltort, de bevel hebber der troepen aan de Dardanellen meldt: De Britsohe rechtervleugel en het rechter-centrum begonnen in den morgen van 12 Juli. een aanval. Het gevecht duurde den güheelen dag. De troepen, bij dezen aanval betrokken, waarbij ook een Fransch corps, namen twee sterk bevestigde Turk- scbe loopgravenliniënHet gewonnen terrein wisselt van 300 tot 900 meter in diepte. Do rechter vleugel van de vijandelijke liniën werd eveneens aangevallen én de eerste linie loopgraven werd gemakkelijk genomen, na een welgeslaagde voorafgaande beschieting. Na dit succes namen onze troepen de tweede linie loopgraven, waarbij ze 80 gevangenen maakten. Bij bet invallen van de, duisternis werd de linie ongeveer 400 meters voor onze oorspronkelijke stelling bevestigd. In den loop van den nacht van 12 op 13 Juli wer den twee tegenaanvallen afgeslagen. Het bleek echter, dat de Britsehe rechtervleugel te ver naar voren was gedrongen en de Tur ken deden een welgeslaagden aanval met handgranaten en Ijproverden een deel der loopgraven. Daar deze positie van vitaal belang was voor de veiligheid der linie werd een brigade van de Naval Division onder steund door Fransche artillerie vooruit ge zonden. Zij herovbrde de loopgraven, ter wijl do Franschen intusscben vooruit dron gen tot de monding van de Kerevesdere. Zij handhaafden bun nieuwe positie zonder moeite. Gedurende den nacht van 13 op 1'4 Juli bleven de vijandelijke tegenaanvallen zonder succes. Zoo werd bij deze welgeslaag de operatiën dus het geheele oorspronkelijke doel van den aanval bereikt, behalve een klein deel der linie van ongeveer 360 meter, dat nog in handen der Turken is. Van de gevangenen werden er 200 door de Fran schen gemaakt bij hun eersten aanval. BULGARIJE Da aanklacht tegen ex-minister Gennatiief. Zooals wij reeds meldden, heeft de Krijgsraad, die de zaak der bedrijvers van den bomaanslag in het Casino te Sofia be rechtte, een aanklacht tegen Gennadiew bevolen. Dit feit werd, volgens de „Times", in Duitschgezinde kringen met .groote inge nomenheid vernomen, want Gennadiew stond bekend als voorstander van aanslui ting* bij do geallieerden Gennadiew bestrijdt de wettigheid van den door den Krijgsraad gedanen stap en wijst erop, dat die eerst gerechtvaardigd zou zijn, wanneer tijdens het geding ware ge bleken, dat een nieuwe misdaad heeft plaats gegrepen. Toen de sloep begon te zinkon, ton gevolgo van Óen daarin ontstaan gat, ontdeden de ongeluk- kigen zich van kleeding en laarzen. Eenigeh kregen spoedig last van de koude en trokken hun jekker weder aan. Van Holten heeft toen ongetwijfeld dien van Do Jong aangetrokken, wat in zoo'n toestand begrijpelijk is. Hot lijk van den adelborst le klasse dor marine-reserve P. van der Does uit Rot terdam, dio tot do bemanning béhoordo van do vergano defensïesloep der marine, is bij Ter- heide aangespoeld. Amerikaansche schepen in de Egeïsche Zee. BERLIJN. Aan do beide Amerikaansche oorlogsschepen ,,Teneseee" en Vulcan", die tusschen Palestina en Egypte dienst doen ten bate van vluchtelingen, zullen in het begin van Augustus nog twee schepen wor den toegevoegd, zoodat de Vereenigde Sta ten in do Egeïsche Zee door vier schepen zullen worden vertegenwoordigd. Schip getorpedeerd. LONDEN. Volgens eetn Lloyds- bericht s uit Great Yarmouth is het stoomschip „Rym" (Van Bergen) van de Tyne naar Rochefort Donderdagavond ge torpedeerd zonder waarschuwing op IA mijl afstand zuid-zuidwestelijk van de Ship- wark-zandbank. De tweede machinist werd gedood. De overige leden der bemanning landden ongedeerd t© Yarmouth. (Het s.s. „Rym", groot 1073 br. tons, gebouwd in 1008, behoorde aan de reederïj J. Lund Co., te Bergen.) ZweecJsche stoomboot aangehouden. CHRISTIANIA. „Morgenbladet" veraeemt uit Narvik dat eon Zweedsok stoomschip, waarschijnlijk de „Ernst Oassel", met kolen van Amerika naar Narvik onderweg, Donderdagavond door ©aai Britsahen kul'pkruiser ongeveer een mijl afstands van Varoe is aangehouden. Voor zoover te zien was gingen van den kruiser een groot aantal matrozen aan boord van de stoomboot, die daarop omdraaide en in Zuid-westelijke richting verder voer. De kruiser ging Zuidwaarts. Men veronderstelt dat hij de stoomboot naar Kirkwal liet bren- gen. Oe torpedeering van de „Nebraskan". WASHINGTON. De Duitsche re- geermg heeft door tussckenkomst van den gezant Gerard erkend, dat de Amerikaansche stoomboot „Nebraskan" door een Duitsche duikboot is getorpedeerd op 25 Mei Duitschland zegt, dat do aanval een ongelukkig toeval was, spréékt leedwezey er over uit en biedt schadevergoeding aan. Een zeegevecht? BERLIJN. Ritzau's bureau meldt uit Visby, dat volgens telefonisch bericht uit Djug.arn aan de Oostkust van Gotland aan het blad „Goltlaendingen" Woensdag voor het invallen der duisternis tot twee uur 's nachts een machtig vuur op zee werd ge zien. Vissehers, die 's nachts op zee waren, melden, dat er een hevige kanonnade plaats had. Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. De ,3Zee?andSI. Do Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" zal den 26n dezer haar 40-jarig bestaan herden- kon. Naar wij vernemen, zal, wegens de tijdsom standigheden, dit feit niet op die feestelijke wijze gevierd worden als onder normaio om standigheden hot gov al zou zijn geweest. Wel zal echter de Maatschappij in den avond van dion dag een feestmaal aanbieden aan Harer Beschermheer Z. K. H. den Prins der Nederlanden en aan commissarissen der maat schappij en versoliillende autoriteiten, onder welke eenige Ministers, de Commissaris der Koningin in Zeeland enz. Dit feestbanket zal gegeven worden op oen dor schepen van de Maatschappij, dat daartoo ligplaats zal nemen in de Parkhaven te Rot terdam. Roode Kruis. Op verzoek van den hoofdcommissaris van het Nederl. Roode Kruis, in overleg handelen de met den gen waal-inspecteur van den. mili tairen geneeskundigen dienst der landmacht, generaaï-majoor Quanter, heeft, naar do ,,N. R. Ct." meldt de voorzitter van het Man nen-Comité voor Rotterdam, de heer P. R. Mees, dezer dagen een samenspreking voorbe reid met den geneesheer-directeur van het zie kenhuis aan den Coolsingel, dr. G. van Eyssel- steyn, den étappe-overste Carpentier en de hee- ren dr. H. K. de Haas en dr. J. P. van der Brugh, directeuren der beide ooglijdersinrieh- tingen te Rotterdam. Aanleiding tot deze samenspreking was de modedeeling van een Neder land sch hoogleeraar, die bij zijn bezoek aan Berlijn tot de wetenschap gekomen was, dat, blijkens de opgedane erva ring, in den huldigen oorlog het aantal oog- beleedigingen en wat daarmede verhand houdt, zeer hoog is en op 8 procent van de verwondingen gesteld kan worden. Do bespreking had ten doel, in beginsel overeen te komen, om in het geval dut gewonde krijgslieden alhier zouden aangevoerd worden, die als oogiijders te beschouwen zijn, deze on middellijk naar do ooglijdersgestichten te evacueeren door •bemiddeling van het Roode Kruis. De docto n hebben hun volle medewer king toegezegd iv jp 'honderd hodden in elk dei- beide inrichtingen zal gerekend mogen worden. In een volgende bijeenkomst met genera a l- majoor Quanjer zullen de voorbereidende maat regelen in bijzonderheden getroffen worden. Bestendiging van den Staat van Beleg en den Staat van Oorlog. Eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg en den staat van oorlog. Generaal von Mackensen had met zijn leger de Rüssen voor zich uitgejaagd weg uit Premysl eerst en daarna uit Lemberg; verder naar 't Oosten, naar de grens en over de grens. We zien hier voor ons vier mannen van dit zegevierende Duit sche leger; zij hebben mee de Russen achternagezeten, 't is nu avond, er wordt bivak gemaakt, en men zoekt in de huizen van bet dorp een onderdak. Die zijn in een huis gekomen, waar de Russen den vorigen keer erg huis hebben gehouden. Maar er is toch nog veel voorhanden, en de vier muren staan nog en er is een dak boven hun hoofd. Bovendien, zij vinden er een piano en fluks maken de muziek- lievende Duitschers er gebruik van: één zet weldra een wijsje in de anderen zingen er de woorden bij. De vergane rnarlnesloep. Men schrijft uit Bergen aan dc „Alk. Ct." Allo twijfel omtrent de identiteit van heb lijk van den aangespoelden marine-matroos is thans opgeheven. Do te Loosduincn woon achtige vader heeft liet herkend als te zijn van zijn eenigen zoon Willem Johan van Hol ten, oud 23 jaren. De begrafenis zal, naar wij vernamen, te LoosdüTnen plaats hebben. Of deze mot militaire eer zal plaats hebben, is tot heden niet bekend. Dat Van Holton den jekker aanhad van den mecle verongelukte O- F- do Jong, werd door den geredde A. Botbijl verklaard als volgt: Bracht mij de post een brief, die kwam, ei, stel 't u voorl Van "t boven aangeduide procureurskantoor, En in wélk schrijven mij ter kennis werd go- bracht, Dat tot een onderhoud, ik minzaam w erd ver wacht. 't Behoeft wel geen betoog, dat 'k dra had overwogen, En op 't bepaalde uur vol moed bon heen getogen, Ik ze"- nu maar ineens, 'k mooht boven won der slagen, En zag een waardigheid mij weldra opgedra gen, Waarvan ik thans een schets wil geven (zoo 't gelukt) En onder wier gewicht ik uren ging gebukt. 'U Zal ovor nietigheên maar aanstonds henen- stappen, Dan Iran ik althans véél uit mijn notities schrappen. Maar melden wil ik toch wat ik al heb beleefd, En waar herinnering zoo liecbt en sterk aan kleeft, Als pleister kleafde, die 'k ter kermis zag ver koop en En waar de wondorarts zich zelf aan op kon 1 knoope-n. Welnu dan, 't bleek mij dat een loophaan was begonnen Waarvoor het is vereisobt vooral te 'zjjh ge sponnen Van eone stof die zich tot alle zaken past, Koninklijk bezoek aan Maasfrb ht, De Koningin zal 20 Juli ©en bezoek bren gen aan Maastricht. H. M. zal dan ©en vaandel uitreiken aan de Limburgsck© jagers. H. M. zal 's morgens om'8 uur aan komen en te 11 uur weer vertrekken naar Roermond. ülflir. Regout. Naar Reuter uit Rome seint, zal mr. Regout zijn functie als tijdelijk gezant bij den Paus in den loop van Augustus aanvaarden. ('lc Zoek nog steeds naar de plek, waar zulk product wel wast) Want wat mij onder meer kwam dagelijks te voren, Laat ik u in 't vervolg, in dezoreeg'len hooron. 'k Moest denken voor „meneer"; dat is dus wel te weten, bteods zorgen dat door hem nooit iets eens word vergeten 'k Moest weten wat hij dacht, vóór clat hij 't had gezegd, Zoo ook, waar 't een of aar door hem was neer gelegd 'k Moest voorts steeds nauwgezot en niet veel aandacht waken Dat nooit een document verdwaald zou kun nen raken, Als een dozijn „dossiers", zooals die zaken hoeten, Door hem met veel beleid, was door elkaar gesmeten, 'k Moest weten op een prik, hoevolo letter grepen Eén pen wel schrijven kan, behalve oan do streepen, Die, hier en daar geplaatst, tot meerder aan dacht boe ion, Df, veel te mild gebruikt, hij 't lezen slechts vermoeien 'k Moest kennen steeds den koers van elke vreemde munt, Uit de Staatscourant. Bij K. B. is b/h. leger in Ned.-Indië ben. en a&ngest. tot off. v. gez. 2de kl., de arts M. Oh. Goedhart. Bij K. B. is tijd. benoemd b/d. inf. tot res.-kap., gep. kap. der inf. EI. J. H i 11 e- b'ran d t, v/h. leger in Ned.-Indië. Bij K. B. is voor ten hoogste 3 jaren ge- detach. b/d. landmacht in W.-Indië, off. v. gez. 2de kl. v/h. leger in Ned.-Indië L. C. A letrino. Langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie. Besproken is Donderdag in de Kamer het wetsontwerp tot het langer in dienst houden der ingelijfden bij de militie. Nadat verschillen de sprekers hun meening geuit hadden oyer sommige toestanden in hot leger en eenige wenschen geformuleerd, kwam do minister van oorlog, de heer Bosboom, aan het woord. Hij zeido, dat het nu do vijfde of zoodo maal is, dab hij hier dezelfde onderwerpen heeft te bespreken. Gemakkelijk iets nieuws in het debat te brengen is het voor hem niet. In zake de vergoedingen het volgende: Als later een statistiek van de verleende ver goedingen zal worden gepubliceerd zal de stij gende lijn der uitkeeringen 'sinds Augustus be wijzen, dat wel degelijk ook te dien. aanzien aan verschillende wenschen is tegemoetgeko men. Het departement heeft zich echter te worstelen door een stapel papieren. Yaalc blijkt eerst maanden later, dat de burgemees ters te veel of te weinig hebben toègekcnd. Er bestaan voor die toekenning vaste regelen. Het is zeex gemakkelijk de vergoedingen daar aan te toetsen De Minister van Oorlog kan den burgemees ters échter niet toezeggen, dat de schatkist hun zal vergoeden, wat zij te veel betalen. Dan was het hek van den dam. Ook de gemeente kas of de burgemeester zelf kan dit teveel betaalde nieb vergoeden.. Do Minister a.clit bet uitbetalen van min der dan is toegekend echter zeker ongeoorloofd, evenals het doen teekenen van blancoquitan- ties. Maar allo klachten worden aan 's Minis ters departement ondorzocht en het maakt hij den Minister nog een punt van overweging uit daaromtrent een nota tot de Kamer te richten, waaruit zal blijken, dat vele dier klachten on gegrond zijn. Het percentage der verloven is reeds van En waarvan 'b spichtig deel soms tweemaal daag'lijks brak 'k Had taak, dat jas en hoed steeds fraai was*) afgeschuierd, Zóó door hem, onverwachts, de straat word opgekuierd, Dat altoos was papier ter zeek're plaats ge reed, Die zelfs de keizer niet dan slechte te voet bestreedt, Ik moestneon. ik houd op, met dieper af te dalen, Want, ging ik zoo maar door, met verder to verhalen. Van dat zoo waardig ambt, het werd gewis te dol 'k Schreef op zijn allerminst nog zeven bla den vol En gaf ik slechts een schots, het zal voidoen- wezen, Voor wi© maar heeft geleerd een weinig goed to lezen; Dio'vat dan ook gewis, dat 't mij geen wroe ging kostte, Toen 't schriklófc mij ten lest' barmkartiglijk verloste Van al dio waardighoen, die 'k jaren heb be kleed, En aan wier huldiging ik thans mijn lier be steed, A'dam, Sprokkelmaand. G. En 'zorgen onverpoosd voor een geslepen punt ~wZ" voor waren" Aan 't potlood dat Z.E. gestaag droog in den »"s

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2