I3E3 o jajcw T7an WoenBoag x -a iTuili 3. O 1 3 OP ZEE. Binnenland. erzaken. Marinezaken. Correspond en t ie. Uit Leger en Vloot boord van liet schip, sloegen deze verwach ting den bodem in. Bovendien moet nog erop gewezen wor den, dat bij sparing van .de „Lusitania duizenden kisten munitie in het bezit van Duitschland's vijauden zouden zijn gekomen, waardoor duizenden Duitsche moeders en kindoren van hun verzorgers zouden zijn beroofd. Verder wordt in de nota verklaard.' Teneinde onvoorziene, bij do wijze van oorlogvoeren door Duitschland's vijanden mogelijke gevaren voor Amerikaausche pas sagiersschepen uit te sluiten, zullen de Duitscbe duikbooten order ontvangen om zulko, door bijzondere onderecheidingetee- kenen kenbaar gemaakte stoombooten vrij en veilig te laten passeeren. Daarbij hoopt de keizerlijke regecring erop te mogen reke nen, dat de Amerikaansche regeering er voor borg zal 6taan, dat deze schepen geen contrabande aan boord hebben. Ter verschaffing van voldoende reisgele genheid over den Oceaan voor Amerikaan- schs burgers, geeft de Duitsche regeering in overweging het aantal beschikbare stoom schepen te vermeerderen door een passend, in verder overleg nader va6t te stellen, aan tal neutrale schepen onder Amerikaansche vlaj in don passagiorsvaart te brengen onder dezelfde voorwaarde als de reeds ge nocide Amerikaansche stoomschepen. De aanslag op Morgan. LONDEN. Do gouverneur heeft gelast, dat ccn rapport zal worden uitgebracht om trent den dood van Holt (eig. Erich Mun ter), die op 3 Juli getracht heeft Mor gan te vermoorden. Een gevnngenisbeambte houdt vol, dat bij een geluid als een revolverschot heeft gehoord op het oogenblik, waarop Holt, naar verondersteld wordt, zelfmoord pleeg de door uit de bovenste cellenrij naar be nedon te springen. Da beambte verklaart, dat op Holt misschien van de buitenzijde der gevangenis werd geschoten. Het onderzoek van heden bevestigde ech ter do officieel© theorie omtrent den zelf moord. Eenijo bladen verklaren, dat bijna alk ambtenaren van den slierif af tot de laagst geplaatste, die verantwoordelijk waren voor het vacthouden van Holt, opzettelijk hun poet hadden verlaten. Er werdt beweerd, dat het van groot belang was, dat Holt stierf, opdat hij geen mededeelingcn zou doon, die misschion een gcheelo, groote het licht zouden brengen. samt nzwcriu ZüSD-AFKilKA. Do capituiailo dor Dultschers. PRETORIA. (Officieel.) Botha nam Vrijdagmorgen om twee uur de onderwer ping acn van den Duitshen gouverneur Seitz met diens gchcele strijdmacht. PRETORIA. De Duitsche strijdmacht'die in Zuid-We t-Afrika zich heeft overgegeven bestaat uit. 204 officieren, 3166 soldaten, 37 ve'dkanonnen en 22 mitrailleurs. KAAPSTAD. Botha's dramatische beëin diging van de operaties in Zuid-Weet-Afrika veroorzaakte een uitbuudig enthousiasme in alk Unioblaaen. Overal werden extra-edities uitgegevende stad vlagde en er was alge- meene vreugde. To. Kaapstad hielden de troepen eon para de op het kar,teel en de bevelvoerende gene raal deelde het goede nieuws mede, waarop gejuicht werd voor den Koning, Botha en hei. kger, Botha en de Regeering worden overstroomd met gelukwenschen en Botlia en de generaals zijn de helden van 't óogen- blik. De nadruk wordt in 't bijzonder ge legd op de geforceerde marschen door bui tengewoon moeilijk terrein, ten einde de onringcling te volvoeren die hu met zulk eon groot zuoces is bekroond. Toen de Duitschers omsingeld waren en ontvluchten onmogelijk was, poogden zij voorwaarden te stellen, maar Bctha wilde daarvan niets weten en stelde als ultimatum con overgave te 5 uur gisterenmiddag of andpvs zou de aanval beginnen. Da Duitscbers die- bovenmate verrast en verbaasd waren over de snelheid dei- omsingeling zagen in, dat ontsnappen hope loos was en namen het ultimatum aan. Do geheels Duitsche strijdmacht die naar de TTiiie gebracht wordt, zal gevangen ge houden worden tot de oorlog gedaan is, behalve gevangenen die op hun parool vrij zullen gelaten worden in een voorge schreven kring. Botha zal Kaapstad waarschijnlijk iti een veertien dagen bereikeu. Kaapstad, evenals de andere Unie-steden, bereiden hem een schitterende, grootsche ontvangst. Stoonureiler beschoten. GRIMSBY. De stoomtreiler Fleetwood" is Vrijdag de haven binnengeloopen. Het schip, dat sterk overhelde, was in de Noord zee beschoten door een Duitachen onder zeeër, zonder voorafgaande waarschuwing. Een man van de equipage is gedood, drie zijn gewond. Schepen getorpedeerd, LONDEN. Het Noorwecgsche stoomschip „Noordos" van Bergen is Vrijdag bij Peterhead door een Duitsche duikboot ge torpedeerd. De bemanning werd gered. LONDEN. Het stoomschip ,,Elle3mere", van Burriana naar Manchester, is zonder waarschuwing bij Cornwall getorpedeerd. Eén man werd gedood door oen granaat. De anderen werden te Milfcrdshaven ge land. (Het s.s. „Ellesmere", groot 1170 br. tons, gebouwd in 1906, behoorde aan de Wats on S. S, Co. Ltd., te Manchester De „Friedrich Arp". CHRISTIANIA. Door een onderzoek is uitgemaakt, dat het in de Hysoe-Scheren in den grond geboorde vaartuig het Duitsche stoomschip „Friedrich Arp" was, dat op 7 dezer te half 12 's voorm. met een leding erts uit Narvik is vertrokken. Het stoomschip werd den 8sten Juli 's ochtends te 2 uur door een kleinen En- j®lachen hulpkruiser, een gewapenden trei ler, in den grond geboord, nadat de beman ning eerst aan boord van den hulpkruiser was genomen. Het was eenigszins mistig weder. Bommen in een scheepslading. NEW-YORK. Men verneemt dat negen bommen zijn gevonden in de lading van het stoomschip „Kir Koswald", waar schijnlijk in zakken suiker verborgen vóór het schip van hier vertrok. De politie is overtuigd van een ver vertakte samenzwe ring van Duitsche belanghebbenden. H ofbericht. H. M. de Koningin woonde Zondagavond de godsdienstoefening bij in de Regentesse- lcerk, onder gehoor van ds. Vermeer. De gezant bij den Paus. Er is in den laatsten tijd eeuige ver bazing geuit over het feit, dat de benoeming van den gezant bij den Paus zoolang na het tot stand komen van de wet op zich liet wachten. Schoon minister Loudon bij de behandeling van het. ontwerp reeds heeft aangekondigd, dat de benoeming wellicht niet aanstonds zou geschieden, ia deze toch ook door onvoorziene omstandigheden nog wat vertraagd. Thans echter is zij binnen enkele dagen te verwachten en wij verne men tevens, dat voor de nieuwe functie niet de heer Van Nispen, die aanvankelijk met veel stelligheid werd genoemd, doch rar. L. II. W. Re gout, lid van de EeTste Kamer, aan de Koningin zal worden voor gedragen De verongelukte sloep. Op de Maasvlakte is het lijk gevonden van den bij het ongeluk der defensiesloep verdron ken korporaal stoker P. Boon. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is de kap.-luit. ter zee J. O. Kolk m o ij e r met 12 Juli a.s. eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. schoener „Zeehond en dit bevel, met gemelden datum opgedragen aan den kap.-luit. ter zee C. D. de H a c s. Bij K. B. is benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht bij het. personeel van den geneeskundigen dienst tot tes.-officier r. gezondheid 2e kl. de arts P. B. V. Quar ter o. Langer in dienst houden van ingelijf- den bij de militie. MEMORIE VAN ANTWOORD. Er bestaat overwegend bezwaar tegen, de oudste bij de bereden korpsen en de zeemilitie in dienst zijde lichting weg te zenden, omdat de daartoe hehoorendo manschappen voor den dienst bij hunne afdeelingen niet kunnen worden gemist. Voor liet overige wordt inge stemd met hetgeen tegen den voor die weg zending aangevoelden grond reeds ih het Vorslag werd ingebracht. Aan de bekende commissie, van welke dr. Bos voorzitter is, is f'25;000 subsidie uitge- met namo wanneer do betrokkene daarr-oor in derdaad gewichtige redenen kan aanvoeron. De bcoordeeling van die redenen moet iron aan du eommandceronde officieren overlaten. Wordt elk eenvoudig verzoek als een gewich tige reden beschouwd, dun brengt dat groote stoornis teweeg in den gang van den dienst en do oefeningen. Bovendien bestaat voor de minder gegoeden geenszins de zekerheid, dat zij de krachtige voeding zullen ontvangen die voor de van hen geëischte lichaamsinspanning noodzakelijk is Om deze redenon acht de minister van oor- log geen grond aanwezig om in te grijpen in dc regeling welke door don commandoeronden officier te Deventer in verhand inet zijne ver antwoordelijkheid is getroffen. Nopens do toekenning van menagegeldcn van 1 December 1914 af zijn stellige orders gege ven. Do uitvoering brengt vele moeilijkheden van Administratieven aard mede, die bij «om- migo onderdeelen veel tijd kosten, doch er is geen reden om er aan to twijfelen dat aan de orders uitvoering is of wordt gegeven. Bij do verschillende verlofregelingen is steeds getracht aan billijke verlangens zooveel mogelijk te gemoet te komen. Het is echter onmogelijk eene regeling te treffen, die eon ieder bevredigt. Overwogen is reeds of bot geen aanbeveling zou verdienen de regeling der periodieke verloven in dien zin te wijzi gen. dat aan lien, die niet met het oog op bun bedrijf of andere aanwijsbare belangen verlof noodig hebben, in mindere mate verlof wordt gegeven, ten einde.ten aanzien van hen, wier belangen door een eenigszins ruimer verlof zeer zouden worden gebaat, grootore mildheid te betnichten. Hiertegen gelden echter in het algemeen twee bezwaren, vooreerst dat de onder de wapenen zijnde manschappen aan de tegen woordige regeling gewend zijn geraakt, en voorts, dat de grens tuswhen de beide groepen mooilijk zou zijn te trekken. Tocli js in een enkel geval reeds noodig gobloken dc periodieke verloven tijdelijk op te schorten. Do order om de verloven in den hooitijd tot niot meer dan de helft van den door bemidde lingsbureaus voor den landbouw voorgestelden duur te verleencn, was oen voorloopige maat regel, strekkende om te voorkomen dat de een het voorgestelde verlof ten volle en tijdig zou krijgen en de ander het geheel zou moeten ont beren of het te laat zou ontvangen, wat zich anders bij sommige korpsen zou hebben voor gedaan in verband met het feit. dat de ver schillende onderdeelen van het leger slechts tot een bepaalde hoogte vermindering van de sterkte kunnen lijden zonder dat de goede ver vulling van de voor elk onderdeel bestemde taak in gevaar komt. Nader is evenwel bepaald, dat zoodra bij oen legeronderdeel de helft van den duur der voor den hooitijd, voorgestelde verloven zou zijn verleend, van de andere helft alsnog een zoo danig deel toegestaan zon mogen worden als mogelijk zou zijn zonder de voor vermindering der sterkte gestelde grens te overschrijden en zonder de gewone verloven die hier en daar reeds waren stop gezet noemenswaardig tc beperken. Aan de burgemeesters is in liet laatst van Mei jl. verzocht nogmaals in hun gemeenten een ernstig onderzoek in tc stellen naar de vraag of bij de toepassing van het vergoedings- instituut niet een te kleine maatstaf wordt aangelegd en om, wanneer het onderzoek mocht leiden tot dc erkenning, dat in de gemeente meer vrijgevigheid in verband ook met de tijds omstandigheden wel raadzaam zou zijn, dien overeenkomstig te haudelen. Op het oogenblik kan nog niet worden beoordeeld in hoeverre bedoeld verzoek uitwerking heeft gehad. Met den Minister van Binnenlandsche Za ken wordt nog overleg gepleegd omtrent liet :u het leven roepen van de gelegenheid om van Reeds meer dan eens is melding gemaakt van de berggroep in Karinthië aan de Noordoostgrens van Italië, die den zonderlingen naam „Krn" (spreek nit: „Kren") draagt. Zie hier een kijkje er op. Een afdeeling Oostenrijksche mitrailleurs zit er op don uitkijk naar Italiauen, die er verwacht worden; het machine-geweer staat gereed. Goed uitzien is hier zeer noodig; elk oogenblik kan om den hoek van een rots, uit een kloof, de vijand te voorschijn komen en dan moet de mitrailleuse haar kogels zenden, zoodat het. geknetter weerkaatst wordt tusschen de bergen. koerd. Behalve een zeker bedrag aan giften ineens, heeft de Centrale Commissie van par ticuliere zijde geen vasten financieclon steun. Daarentegen hebben de meeste plaatselijke commission geheel of gedeeltelijk hare uit gaven voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerden bestreden uit particuliere bijdragen. Een opgave van hetgeen de burgerij in wel haast elke garnizoensplaats daarvoor heeft bijeengebracht, kan thans nog niet gedaan wórden. Daar do werkzaamheden der commis- siën nog voortdiïren, zijn hare rekeningen nog niet opgemaakt. Men zou echter uit die bloote opgave een zeer onjuiste voorstelling verkrijgen van het geen door do burgerij voor de militairen is gedaan. Daarin toch zouden niet voorkomen dc niet in geld te waardeeren moeite en het hoogst belangrijke werk, dat door tal van per sonen met grooten ijver en voortvarendheid ten behoeve van dc gemobiliseerden is verricht, als het cursus-ondenvijs dat aan de militairen is gegeven, de lezingen en voordrachten, welke voor hen zijn gehouden, de muziekuitvoerin gen en tooneelvoOrstellingen, welke hebben plaats gehad. Vele gemeentéhesturen en bestu ren van bijzondere scholen hebben liunuo schoollokalen en leermiddelen voor do cursus sen aam de militairen beschikbaar gesteld. In andere lokalen zijn militaire tehuizen en lees zalen gevestigd. Voor lectuur wordt gezorgd. De Roomsch-Kntholieke geestelijkheid heeft op verscheidene plaatsen in LTinTnirg en Noord- Brabant hn£ö patronaten en hockerijon voor do militairen opengesteld. Voorts hebben parti culieren hunne vervoermiddelen ten gebruike afgestaan, terwijl de meeste tramweg- en stoomboot maatschappijen vrij vervoer toestaan aan allen, die ten behoeve der militairen werk zaam zijn. De centrale commissie zelve heeft aan geen militairen tehuizen een vaste subsidie toege kend. Enkel heeft zij eenige tegemoetkomingen in eens gegeven (drie van f 100 en één van terwijl nog aanvragen in onderzoek z.jn. De bepaling, waarbij aan militairen om voor hen gewichtige redenen vrijstelling van do menage kan vorden verleend, onder toeken ning van de \astgostolde vergoeding, heeft uit den aard der zaak goens-ins de strekking, dat. die vergunning tot nagenoeg alie militairen van die menage wordt uitgebreid. De bedoe- lisg is, haar bij uitzondering toe te passen, de beslissingen des burgemeesters nopens ver- goedingsaanvragen in beroep te komen. Door :s Ministers ambtsvoorganger werden reeds bij aanschrijving van 28 October 1911 !o autoriteiten van de landmacht gewezen op ingo komen klachten over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, met uitnoodiging tegen die misbruiken met kracht op te treden. Het is in het leger dan ook voldoende be kend, dat vloeken streng verboden is en der- halvo krijgstuchtelijlc strafbaar is gesteld. Uit hot feit, dat het een uitgever te Middel burg verboden werd fotografische opnemingen te doen, mag in de tegenwoordige omstandigheden niet afgeleid worden, dat do militaire bevelheb bers het den ingezetenen soms onnoodig lastig maken. Deze conclusie valt ook niet te trekken uit het feit, dat hetzelfde aan anderen wel toegestaan. De plaatselijke omstandigheden kunnen verschillen. Langer in dienst houden van dienst* plichtigen bij de Landweer. MEMORIE VAN ANTWOORD. Ter beantwoording van de beschouwingen in het voorloopig verslag over het wetsontwerp deelt de Minister van Oorlog de volgende rede nen mede, waarom het wenschelijk wordt ge acht de manschappen der landweorlichting 1907 nog niet uit den dienst bij do landweer te ontslaan lo. een gedeelte der lichting bevindt zich nog onder do wapenen 2o. voor overgang naar den landstorm zou den de thans onder berusting der manschap pen zich bevindende wapenen en kleedingstuk- kon moeten worden ingeleverdterwijl die man nen bij eventueel later noodig gebleken op roeping opnieuw gekleed en gewapend zouden moeten worden 3o. de overgang naar den landstorm van Ie tegenwoordig reeds zoo omvangrijke admini stratieve werkzaamheden nog meer doen toe nemen, zonder dat voor de betrokkenen daaruit eenig noemenswaardig voordeel zou ontstaan De Minister stemt niet in met het gevoelen van verschillende leden, die meenden, dat althans ecu deel der onder do wapenen zijnde landwcerplichtigen naar huis gezonden kon worden, mits men te gelijker tijd maatregelen neme, dio verzekeren, dat zy in geval van nood ten spoedigste naar hun bataljons en compag nieën terugkeerer. Nederland verkeert nog steeds in den toestand van oorlogsgevaar, en liet is voor dc veiligheid van den ataat vol strekt noodig «lat onze strijdmacht zoo krach tig mogelijk blyve voor onmkldellijk optreden Het is ook iiiet juist, dat wegzenden als hier boven bedoeld, zoo niogeiijk gejuard gaande met inlijving van anderen miliciens dei- jongste lichting - in zekeren zin ook in het legerbelang zeer gewenscht zou zijn. Vervanging van geocfenden «loer onge oefende recruten brteekent een tijdelijke ver zwakking der strijdmacht en kan nooit in hot legerbelang zijn. Dat de goede geest der a-ii- terblijvcnden zou worden bevorderd door liet naar huis zenden van anderen kan ook niet worden ingezien. Het is te betreuren, dat de besliste nood zakelijkheid van het onder de wapenen houden der dienstplichtigen niet algemeen wordt inge zien en de geest der landweermannen in enkele korpsen dientengevolge ie wenschen laat. De Regeering twijfelt niet, of ook de leden der volksvertegenwoordiging zullen hun invloed niet ongebruikt lateu om hen, die door de gevolgen der mobilisatie inderdaad zwaar worden getroffen, tót berusting in dezen on- vermijdclijken toestand en tot blijmoedige ver vulling van hun plicht op te wekken. Niet voor alle korpsen is het mogelijk ze in de nabijheid der woonplaatsen der manschappen te station- neeren-. een verbreking van het georganiseerd verband zon daarvan het gevolg zijn Door ongeveer 90 van de landweermannen der lichting 1907 is gebruik gemaakt van de gelegenheid om roet verlof te gaan; hiervan bebben zich slechts zeer enkelen )ot*r weder bij hun korps aangemeld. De Minister stemt geheel in met de mee ning van die loden, welke van oordeel zijn, dat hei niet op «Jen weg van de lcgerautoi itei- ten lag om de manschappen er op te wijzen, dat zij bij eventueel gebruik maken van het hun verleende voorloopig onbepaald verlof wellicht niet langer steun van de steuncomités zouden kunnen verwachten. Hot was hem trou wens niet bekend, welke gedragslijn in deze door de steuncomités zou worden gevolgd. Dat aan militairen, die in 1907 naar de land weer overgingen en die sedert zich aan deser tie schuldig maakten, doch bij de mobilisatie zich weer hebben aangemeld, geen voorloopig (klein) verlof is verleend is geschied op grond van de bepaling ran punt b van het 4de lid van art. 37 der Landweerwet. Deze wijze van han delen acht de Minister niet in strijd met do bij de wet van C Aug. 1914 verleende amnestie, omdat amnestie tc beschouwen is als een maat regel welke bedoelt op te heffen do gevolgen, welke de strafwet verbindt aan het begaan van een strafbaar feit. De shako. Gebleken is dat do shako niet heeft voldaan als hoofddeksel te velde. Daarom zal door het legerbestuur een proef worden genomen met een grijze kepi, waarvan ook de klep met. grijs laken is overtrokken, zoodat allo glimmende deelen vermeden zijn. Aan officieren en onderofficieren zal worden vergund in plaats van de shako voorloopig in veldtenue e?n kepi van, bedoeld model te dra gen. Gedetacheerd. Dc majoor IT. L. G. Donleden van het 13o regiment infefhtorie, zal gedurende den verderen duur der mobilisatie gedetacheerd blij ven bij het 7e regiment infanterie. Naar West-lndlë. De officier van gez. 2e kl. O.-T. leger C. Bonne, die bij de landmacht in Suriname wordt gedetacheerd, zal 17 Juli met het stoom schip „Noordam" via New-York zijn bestem ming volgen. Internaat van adsp. adelborsten. De Minister van Marine brengt in de ,,St.- Ct." no. 160 ter kennis van belanghebbenden, dat bij Kon. besluit van 8 Juli j.l. is bepaald, dat met 1 September 1915 te Dordrecht wordt gevestigd een Internaat van adspirant-adel- borsten bij dc zeemacht, voor welke inrichting zal gelden'het bij dat besluit vastgestelde regle ment, Dit reglement kan men vinden in de ,,St.- Ct." no. 160. Uitbetaling vergoeding levensmiddelen MN Reg, Inf. Eerste plaatsing. De s. m. a. van 1-II-4 R. I, verzoekt, voor zoover zulks nog niet is geschied, opgave der adressen van het personeel, dat in het tijdvak 1 Dec.1 Mei tot die compag nie behoort heeft, ten einde tot verrekening der achterstallig© vergoedingen voor levens middelen te kunnen overgaan. Tweede plaatsing. 3-l-Reglment Jagers. Zij, die van 1 December 1914 tot en met 31 Maart 1915 behoord hebben tot d© 3© Comp. I Bataljon Regiment Jagers en ver- meenen recht te hebben op vergoeding van levensmiddelen, worden verzocht hun adres op te geven aan den sergeant-majoor van bovengenoemd© compagnie. 3e Comp. Depot Bat. III. De administrateur van de 3e comp. depot bat. III, verzoekt allen, die in het tijdperk 1 December 1914 tot en met 30 April 1915 bij deze compagnie in onderhoud zijn ge weest en het gewone verlof hebben genoten, hem ten spoedigste hun tegenwoordig adres duidelijk, met voorletters en lichting, op te geven A. B.. mil. sold., 's-Gravenhage. Onder op gave van uw plannen vragen aan uw onmid dellijken chef. Red. J. H. S.. 's-Hertogenbosch. De regelen voor vrij vervoer vastgesteld, vindt u volledig in no. 129 van ons blad. Red. A. v. L. te Blerick. Voor elk exemplaar van ons blad moet door militairen 1 cent en door burgers 3 cent betaald worden. Red. L. O. to Bath (Z.) Het me.nagegeld wordt natuurlijk zonder meer uitbetaald. Red. Landweer van Dussehlorf. Waarom verschil lende voorschriften en bepalingen ziis zijn en niet zóó kan geen courantenredactie uitmaken. Spreek met uw onmiddellijken chef over ver schillende ponten. Wenscht u uw- gezin naar ons land ov?r te bdengen, vraag dan Z.Exc. den Minister van Oorlog of dat op 's Rijks kos ten geschieden kan Reel. v. L te Vüssingen. Behooren niet bij den Landstorm. Blijft zeemacht. Red. L.W. sold. A. v. C. V. te Brielle. Neen. Red. Wachtm. F. P. Ie R. V. A. Wat bedoelt u? U wilt toch met voor verslagen of berichten gaan betalen? Die kosten niets. Red. J. R. S. te Rye Dat kan wel, maar behoeft niet. Wordt voor dien éénen dag de verlof ganger geheel buiten de menage gehouden, dan ontvangt hij een dag menagegeld, zie no. 128 van ons blad. Red. Veldb. Krabbendijke. Langs den militair hierarchieken weg moet u uw overplaatsing in een met redenen omkleed verzoekschrift De Italiaansche vloot heeft een beduidend verlies geleden. Een Oosterijksche onderzeer heeft den gepantserden kruiser „Amalfi" getorpedeerd en in don grond geboord, zooals we reeds gemeld hebben. Italië heei> een vrij flinke vloot, al kan het niet wedijveren met Engeland, Dnitschland of Frankrijk, maar het. vergaan der „Amafi" is toch een zwaar verlies, het is een zijner grootste en nienwste schepen, en van een type, waarvan het maar vier bezit, We geven hier een afbeelding van hot vergane oorlogsschip. Dit had een waterverplaatsing van 10.400 ton, was bewapend met 4 kanonnen van 25.4 cM., 8 van 19 cM.,'0 van 7.6 cM. en 2 van 4.7 oM. Met zijn 20.800 paardekracht kan het een snelheid bereiken van 23.6 zeemijlen. De bemanning telde 648 koppen. aanvragen bij den opperbevelhebber van land en zeemacht. Die tweede vraag kunnen wij niot beantwoorden. I)at zal na deze mobilisatie wel goed afloopen. Red. A. v. d. M. Heikant-Tilburg. Schrijven naar het bestuur van den Politiebond, Kerkstraat, Amsterdam. In no. 138 van ons blad vindt u antwoord .op de andere vraag. Red. Mil. F. R. te Breda. U valt daarvoor niet de termen, maar spreek er eens met uw opperw. of onmiddellijken chef over. Red. R. W. mi!, te Tilburg. Ten onrechte opge- feten noodrations moeten afgescheiden van o Rtraf op d© overtreding gesteld betaald worden. Red. Z'. te H. Wil er uw onmiddellijken chef naar vragen. Wij weten absoluut niet, of die op leiding ean den gang is. Administratief per- Boneel is noodig, maar niet elk onderdeel kan zijn men6chen missen. Red. Eenige mil. 2 TI. 15 R. I. Neen. Red. P. K. Gren. Haag. Vraag in me>t redenen omkleed request langs den militair hierarchies ken weg uw overplaatsing naar Limburg aan. Hoe lang dit duurt valt door ons niet te zeg gen. Overigens is er niets tegen om u in uwe moeilijke omstandigheden ter wille van jiw gezin te wenden tot het Kon. Nat. Steun comité. 35 Koninginnegracht. Den Haag. 't Zal n allicht behulpzaam zijn. Red. Huz. A. L. v. V. te Breda..U voldoet aan de gestelde eischen, vraag dus langs don mili tair hierarchieken weg overplaatsing bij de gewenscht© afdeeling aan den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, Red. J. v. d. V. te Sluis. Wachten totdat de directeur beslist. Dat gaat bij do vele belas- tingrecla-mcs niet zoo gauw. Schrijf inmiddels aan het Kon. Nat. Steun«?omité te Den Haag. Red. H. G W. 141 L. W. I. Wij kennen dit spel niet. De uitgever v. d. Ven te Baarn zal het wel weten. Red. Serg.-n:aj. Instr. BI. t© Den Borcbt. De uit gever van der Ven te Baarn gaf vele spelregels uit en zal symkhana ook wel hebben. Red. Een kranige redding. Serg. L, Ncderveen schrijft ons uit Woerden J.l. Dinsdag waren hier m de zweminrichting vele militairen aan het baden, toen door een ongeval de landwecrplichtigo Van der Lande in de diepte* verdweendit werd opgemerkt door den landwecrplichtigo G. Weimer (in die inrichting badmeester) die zonder te aarzelen gekleed bij den zinkende sprong en dezen redde. Den kordaten redder komt lof en hulde too. Opleiding Bouwkundig opzichter (teekenaar) Maatschappij ter Bevordering der Bouwkunst. L.W. korp. J. van Koppel schrijft ons: Naar aanleiding van do vele verzoeken van gemobiliseerden buiten de 6tad, tot plaatsing op den cursus, om opgeleid t© worden voorliet examen M t. b. d. B. (zie Soldatenc-ourant van 30 Juni 1.1 zij hier hot volgende meêge- deeld Men diene zijn verzoek tot overplaatsing in langs den hierarchieken weg. Ieder verzoeker ontvangt oen bewijs van «Ion directeur der Middelbaar Technische School te Utrecht, dat hij zich heeft laten inschrijven voor meerge- uoetnden cursus. Dit bewijs wordt den betrokkene een dezer dagen toegezonden en wordt bij het verzoek om overplaatsing ingesloten. Men vergcie met, in het verzoek nadrukke lijk te vermelden, dat met gezegden cursus een a v o n dcursus wordt bedoeld Ook het wapen, waarbij men is ingediend, moet worden opgegeven en vanzelf het onder deel daarvan. Voorts kunnen zij. dio zich alsnog wenschen op te geven, hiervan gebruik maken t m 20 Juli e.k. Na dezen is de aanmelding gesloten. Gegadigden kunnen zich aanmelden (op geven) by J. van Keppel, korporaal L.W.I. p/a do Wed. Nahuis©n, Burgstraat -51 bis, Utrecht. Codsdienst in het Leger. Mil. huzaar G. Besma, I-I R. H„ schrijft ons Onderscheidene keeren las ik in ons blad een aardig ingezonden stukje, dar. den tu«l droeg ..Is er een God?". Ik ben het met den 6chrijver eens dat er een God bestaat. Het gaat niet best in den dienst een God te belijden, want dan wordt er door de kameraden den crek mee gestoken en daarom steken ze dan maar liever dien God onder stoelen en ban ken, wat toch zoo heel verkeerd is. En welke kameraden zijn dat in den regel? Wel deze, die van Gereformeerde of orthodoxe afkomst zijn en dio nu juist hun godsdienst gaan ver werpen. De Katholieken daarentegen zijn hoog te houden, zij respecteeren ieder geloof en zul len er ons nooit mee lastig vallenmochten ook onze Protestantsclie jongens er aan denken dat vader en moeder thuis voor hen bidden en broers en zusters voor hen vragen en dan zul len zij hun God, die werkelijk woont en troont in den Hemel ook hoog houden. Cevonden voorwerpen. Op 5 Juli is aan dc Kazernewacht te Leeu warden bezorgd een klewang wap. no. 2957, gevonden bij den spoorwegovergang bij Bar- huizen op den straatweg naar Heerenveen door den heer Joh. de Vries bakker te Bergumer- heiden. Gevouden aan het Station te Dordrecht: 1 pakje inhoudende één marinejekker ge merkt 3283, een flanel en een zakdoek. Een «hako (nieuwe uniform) gemerkt 35- Beiden te bevragen bij den Garniioens-com mandant te Dordrecht. Voetbalwedstrijd. Wachtm. F. Piso schrijft ons: Gisteren speeldo het elftal der M. V. V. Ie Re;;. Veld. Art. 3o Batterij haar laatsten com petitiewedstrijd tegen de 5o Batterij. Direct na den aftrap neemt do M. V. V. de leiding door een mooi schot van den rechts binnen. Na tien minuten spelen gelakte het den links buiten der 5e Batt. door een pracht- scbot gelijk te maken. Even later ir het de c.v. dio door een kopbal M. V. V. do leiding geeft. Met 21 treedt de rust in. De regen dio in middels gevallen is, heeft het terrein zeer glad gemaakt en do spelqualiteit is dan ook veel minder. Na ecnig heen en weer trappen gelukt het do 5e Batt. tweo maal te doelpunten, waardoor zij do leiding neemt tot 5 minuten voor het eindo toen oen der spelers «Ier 5e Batt, binnen het gevreesde strafschopgebied met zijn handen aan den bal kwam. Do rechts buiten nam deze strafschop ze*r mooi en do stand was 33. Do voorhoede dringt nog eens flink op en het gelukte hun door middel van den rechtsbuiten de leiding te nemen. Zoo doende komt het eindo met een 43 overwin ning voor M. V. V. Deze vereeniging hoeft zich hierdoor boven aan de lijst geplaatst met 5 gewonnen en 1 gelijk gespeelden wedstrijd. De samenstelling van het elftal is als volgt: W. Piso, doel; korp. Molles. -=tukr. Burger, mil. v. Boon. midden; mil. Wallen, burg. W. Verputten, mil. Ten Kate, K. v. Acker, K. Boerrigter, voor. Mil. P. Zeelander schrijft ons Donderdagavond j.l. werd op het voetbalveld hier ter plaatse een wedstrijd gespeeld tusschen het eerste elftal der Telegraaf Afdeeling IIIo Divisie V. V. 'J'. III en een elftal van het 3o Batt. 6o Reg. Infanterie. Do infanterie kwam voltallig op doch de ge nie speelde met 1 invaller. Om kwart voor zevenen liet do scheidsrechter, een sergeant van het 17e R. I.. de beide elftallen opstellen. Onmiddellijk na den aftrap zaten hoido partijen flink op den bal en aanvankelijk gelukte het geen van beiden het leder in de nabijheid van een der doelen te brengen. Do genio begint nu echter op to zetten en breekt door do half back-linie hen maar de aanval strandt op de uitstekende backs Een 2e aanval der voor hoede van do genio loopt op een corner uit, die echter geen resultaat oplevert. Evenmifl is tot op dit oogenblik het krachtige aanvallen der infanterie met eenig succes bekroond. Do beido partijen zijn goed aan elkander gewaagd en het laat zich aanzien, dat geen der partijen er voorloopig in slagen zal te doelpunten. Weer zet de genie op breekt door en komt bij het infanterie-docl, als een der half-backs het ongeluk heeft, den bal in het strafschopgebied met de hand aan te raken, waaruit een pinai- ty ontstaat. De center-voor der genio plaatst het leder, voor den keeper onhoudbaar, in het doel zoodat de genie met 1—0 leidt. Dit is tc veel voor de inf. en reeds onmid dellijk na het uittrappen, komen zij opzetten Een zeer mooi samenspel volgt en nit een mooien voorzet van do linksbuiten komt voor de infanterie het gelijkmakende punt. Van af dit oogenblik zijn bcidn partijen weer vólkomen aan elkaar gewaagd en het harde werken der spelers dio door het vrij tal rijke publiek worden aangemoedigd wordt vóór de rust niet meer bekroond. Na ongeveer 5 min. pauze wordt verder ge speeld en nu blijkt de infanterie de meerdere. Het schijnt dat dc genie zich laat ontmoedi gen, want het spel der voorhoede wordt flau wer. Do halflinic met name de center-half en rechts-half werken schitterend weg doch kun nen niet verhoeden dat de rechtsbinnen der inf nog eens het leder met verbazende snel heid langs den keeper in het doel plaatst waarop de inf. met 2—1 leidt. Weer wordt flink aangepakt en beide par tijen bestoken elkaar met groote kracht, doch het einde nadert. Voor het laatst pakken beide partijen nog eens flink aan, als eensklaps de center-voor der genie er met den bal van door gaat. Hij baant zich een weg door alles heen en juist op het oogenblik dat hij zal schieten maken twee der uchterspclers ernstig free- c-ick zoodat pinalty het gevolg is. Ook dezo bal suist langs den keeper in het doel en de genie heeft den gelijkmaker verdiend. Nog 5 min. rusten er voor beide partijen om oen win nend punt te maken, doch het eindo wordt ge blazen en dc interessanto wedstrijd onder uit stekende leiding is afgeloopen De inf. was overwegend sterker in verdediging doch bij de genie was de half linie zoo sterk dat do meeste aanvallen door hen werden gebroken. Het laat zi'h aanzien dat nog zeer dikwijls een wedstrijd zal worden gespeeld door de ver tegenwoordigers van beide regimenten, die er hopelijk toe zullen bijdragen het verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk tc maken. S. ZEELANDER, 2e Secretaris V.Y.T. Hl. Niet altijd naar den zint (Van matr. H. Jansen.) Ver van huis, en ver van stad, In het militaire leven. Hier op post en daar op wacht, Wien kan het altijd vreugde geven? Denkt men terug aan vroeger dagen, Toen er nog geen oorlog was; Had men toen nooit iets te klagen. Kwam ons toen altijd vrolijkheid te pas? Nu ook in deez' donk're dagen, En men ziet nog geen helderend licit; Mogen wij nu daarom klagen Waak, Broeders, dat is uw plicht] Al zijn wij eenzaam hier gezeten, En niet aJles naar den zin; Toch zullen z' ons niet vergeten, Alsof Rottumraeroog niet in Holland Kgt. Wanneer de vrede is gekomen, En z' ons allen, heel kedin, Naar huis toe sturen zonder schromen, Dan, ja, dan is 't ons naar den zin. Zeem. Matroos H. JANSEN, Rottmmneroqg (eürnd)«

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3