DE SÖIjDATENOOURANT van bondag 1 1 Juli 19 15 Marinezaken. Cor respondents e. Uit Leger en Vloot hoe meer wij in staat zullen zijn een ieder te doordringen van het besef, dat Neder land voortgaat zijn krachten te versterken, des te grooter de kans is dat het doelde handhaving eener strikte onzijdigheid, zal worden bereikt. Dat door die versterking steun zou wor den verleend aan een eventueel drijven naar deelneming aan een volkerenkrijg, is een denkbeeldig gevaar. Eenige onver antwoordelijke dagbladschrijvers maken het volk niet. Ons volk verlangt c' i vrede te bewaren. Het koestert, als geheel, genomen, een vriendschappelijke gezindheid jegens elk der oorlogvoerenden. Uitvoerig zet de regeering nader hare bedoeling uiteen. De mannen, die zullen worden opgeroepen de wapenen te dragen, zullen ongeveer 4 maanden worden opge leid, om daarna plaats te nemen in de ge mobiliseerde onderdeden, waarna een ge lijk of ongeveer gelijk aantal landweer mannen met verlof zal worden gezonden. Naarmate dus in den loop der maandeu jong© landstormmannen bij het leger wor den ingedeeld, zullen oudere landweerman nen de gelederen verlaten. Ter tegemoetkoming aan geuit verlangen heeft de regeering haar wetsvoorstel al tlus gewijzigd,- dat thans wordt voorgesteld de bevoegdheid tot oproeping te beperken tot hen, die niet voor 1916 het 30e in plaats van het, 40e levensjaar zullen hebben vol bracht. Ook dan zal er waarschijnlijk eon margo overblijven van mannen, die niet opgeroepen zullen worden, omdat dan reeds allo landweermannen door landstormman nen zullen zijn vervangen; Wel wensc.ht de Regeering <le mannen tusschen 30 erf 40 jaar le doen -"nschrijven met het oog ou onverhoopt later noodigo oproeping, waarvoor echter bij de wet toe stemming zal moeten worden verleend. Vrijwillige landstorm, hoewel van groote waarde, is onvoldoende geoefend voor leger reserve, waarvoor de landstori is aange wezen Bii tijdige totstandkoming der wet zal inlijving van eenige ploegen landsfcorm- plichtigon voorafgaan aan inlijving der mi litielichting 1916, welke, mocht nog dit jaar tot demobilisatie kunnen worden overge gaan, alsdan op normale wijze zal kunnen worden ingelijfd. De regeering wenscht geen verandering ten aanzien van de vrijstelling van geeste lijken enz. In den loop barer verdediging betoogt de Tegeering nader het karakter van noodwet van het ontwerp, dat alleen zal gelden voor de tegenwoordige buitengewone omstandig heden. De uitvoerigs memorie van antwoord ge ven we in gedeelten in oiig blad als hoofd artikel, te beginnen met heden. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd b/d. landmacht tot tijd. off. v. gez. le kb de gep. off. v. ge/,. Ie ld. -J. T. Smit, v/h. leger in Ned.-Indh'-. Bij K. B/zijn in. hunnen rang overgepl. b/h. rog. srenaaiers. lo luit. jnr. A. D. La- man Trip, v/d staf der inf.. b/h. reg. jagers le luit. N. G er lach, :ulj. v/h 17de rcg. inf. en H. C. Honig, gedet. b/h. reg. grena dier-s. Bij K. B. is m. ing. v. 15 Juli gen.-majoor W. J. TI. de Voor, v/d. art. op nönactj.v. gestold. Teelatingsex. Hoogero Krijgsschool. Met uitbreiding van het bepaalde onder a en b van art. 2 van het Voorschrift voor de Hoogcrn Krijgsschool zul in verband met de omstandigheid dat in 1915 geen toelatings examen voor die inrichting is afgenomen aan het in 1910 te houden toelatingsexamen voor do Hoogero Krijgsschool ook kunnen worden deelgenomen O. voor <lc krijgskundige, studiën: door offi cieren van de infanterie, de cavalerie, do artillerie en de genie van het leger hier te lande, die na Nov. 1914 zijn bevorderd tot kapitein (ritmeester), zoomede door kapiteins (ritmeesters) van do infanterie, de cavalerie, de artillerie en dc genie van het leger in Ned.- Indië, aan wie reeds in den luitéhantsrang vergunning was verleend tot deelneming aan het toelatingsexamen in 1915, dat niet heeft kunnen plaats hebben b. voor de. studiën voor den intendance- dienst: door officieren van de infanterie, de cavalerie, de artillerie, de genie en de militaire administratie van het leger hier te lande en van het leger in Ned.-Indië. die ondersoh. na 1 Nov. 1914 en na 1 Jan. 1915 zijn bevorderd tot kapitein (ritmeester). Evenwel wordt er de aandacht van belang hebbenden op gevestigd, dat in 1916 geen toe latingsexamen voor do Hoogere Krijgsschool zal worden gehouden, indien het leger op 1G Dcc. 1915 nog niet gedemobiliseerd is. („St.-Ct."> Eindexamen aan den Hoofdcursus. Geslaagd voor het officiers-examen Infanterie hier te lande: M. R. Bartelds, C. Blok, G'. II. Boer, J. C. S. de Boer, P. A. S. do Boer, J. A. W. Bor, J. H. Claus, L. A J. v. d. Drift, C. "W, Ekkart, J. H. Etissen, J. J. van Haaien, 1'. M. C. J. Hamer, C. Honig, W. E. Hoogenboom, H. S. J. Karae- vaar, J. L. O. Kruijne, B. Mulder, J. J. Papc, A. W. de Ruyter van Stevcninek, W. G. A Schoenmakers, E. P. H. Stijns, M. Verhoeven P. II M van der Weijden. It. B, M. Wirtz. Administratie hier te landeW. J. P. Duijno B. J. Jonker, B. ~W. F. M. Kloppenborg, G. L. P. Muntjewerff, E. Pinto. Infanterie O.-I. L.II. TL A. Bemoste:. R. G. W. Farret Jentink, W. te Hennepe, C H. R. Landouw, P. H. Landzaat, J. Lion J. Mansvelt Beck, G. le Roy, W. J. van Slobbe. A. J. v. d. Wal. Administratie O—I. I/.W. van den Bos, J. J. JOlnsinck, F. A. Gits, H. W. Gordijn, A. Mulder, J. H. M. Rauwcndaal, A. G. Sa too r do lbootas. Vlootaanbouw. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het afdelingsverslag der Tweede Kamer om- tient do wetsontwerpen tot verhooging van bet Vie hoofdstuk der Staatsbegrooting voor bes dienstjaar 1915 on verhooging van het lste hoofdstuk der l>egrooting vai: uitgaven van Nederlandsch-Im.he voor het dienstjaar 1915. Daaraan wordt het volgende ontleent! Van eene keuze van het tijdstip van indie ning dezer wetsvoorstellen kon. zegt de Resee- ring, in het onderhavige geval geen sprake zijn. De aangeboden wetsontwerpen zijn to be schouwen als een eerste schrede op den weg naar eenc vloothervorc mg zooals die zich ge leidelijk heeft ontwikkeld uit de godachtenwis- selingen welke in do Marine-Commissie, be noemd voor de technische voorlichting van de Staatscommissie van 1912, hebben plaats ge had, getoetst aan hetgeen do ondervinding van den tegenwoordigén oorlog leerde; zij hebben betrekking op een onderdeel, dat naar de mee- ning van do Regeering thans reeds vast staat, hoe ook later over de zwaar-goschut schepen wordt beslist De Regeering is met de Staatscommissie van oordeel, dat ons tegenwoordig 6telsel van 1 dediging van Nederlandsch-lndië, in hoofd zaak gericht op <le verdediging van Java al leen, moet worden losgelaten en dat men zich daarbij ten doel moet stellen lo. Aan elke poging tot schending van onzo neutraliteit in den geheelen Indisohcn Archi pel krachtdadig het hoofd te bieden 2o. aan een vijand, die zich opmaakt tot vermeestering van ons koloniaal bezit, niet alleen de verovering van Java, maar ook de inbezitneming van de Buitenbezittingen te beletten. Ten aanzien van de keuze der middelen, waarmede dat doel zou zijn te bereiken, sluit de Regeering zich aan bij de meen ing der Staats-Commissie, dat daartoe in de eerste plaats versterking der vloot noodig is. Ten aanzien van het voorgestelde typo van onderzeebooten wordt medegedeeld: De eischen waaraan deze booten zullen moeten voldoen, zijn in vele opzichten hooger dan dio van do booten, welke in den huidigen oorlog op her haalde successen kunnen bogen. Van do 4 boo ten zullen er 2 van het type K 2 en 2 van type K 3 worden gebouwd; zij zullen een boven watersnelheid van ton minste 16 mijlen heb ben (voor do K3 wordt 17.5 mijl gegaran deerd) terwijl zij met 12 mijls vaart een afstand van niet minder dan 3500 zeemijlen kunnen afleggen. Hunne bewapening zal be staan uit 6 torpcdolauceerbuizen. De booten zullen, geheel uitgerust voor zee op 2 millioen gulden per stuk komen. Omtrent do kruisers wordt o.a. aangetee- kend: B:j het nader uitwerken der plannen is ge bleken, dat om te voldoen aan de hooge cischen van snelheid en werkingsfeer de waterverplaatsing meer dan 6000 ton, ja zelfs niet veel minder dan 7000 ton zal moeten bedra gen, waardoor de prijs onevenredig hooger ge steld moet worden. Dezo omstandigheid cn dc steeds stijgende materiaalprijzen zijn oorzaak, dat het voorzichtig schijnt den totaalprijs van het schip geheel uitgerust voor zee op onge veer 10 millioen gulden to stellen. Het totaalcijfer van de bouwkosten voor de 1 som van 70,000 Ix-noodigd is voor het bou wen van ©cue geheel nieuwe schooi voor mon teurs lo Amsterdam op den zuidweetel ijken hoek van het werfterrein met front naar de Prins Hendrikkade, De „Fri6o" en „Gruno". De pantserbootcn „Friso" en Gruno" wei den onderscheidenlijk op 12 en 15 Juli te Wil lemsoord on Amsterdam in dienst gesteld. Aan boord van de ..Friso wordt geplaatst de luit. ter zee lc kl. W. Lam (commandant), de luit. ter zee 2e kl. R. K wast, off. machinist 2e kl. J. Jongepier en machinist A. Poot. Aan boord Gruno"-' luitenant ter zee le kl. H. H. O. van Heek ing Col en- brand er (commandant), luit. ter zee 2e kl. J. Schouten, off. machinist 2e kl. F. H. H e u k e i m a a en machinist J. V e r- d u ij n Correspondentie-antwoorden. De correspondentie wordt uitsluitend in deze rubriek en nimmer por brief beantwoord. Red. Uitbetaling vergoeding levensmid delen Eerste plaatsing. 3-l-Regiment Jagers. Zij, die van 1 December 1914 tot en met 31 Maart 1915 behoord hebben tot de 3e Comp. I Bataljon Regiment Jagers en ver- meenen recht te hebben op vergoeding van levensmiddelen, worden verzocht hun adres op te geven aan den sergeant-inajoor van bovengenoemde compagnie. 3e Comp. Depot Bat. III. De administrateur van de 3e comp. depot bat. III, verzoekt allen, die in het tijdperk 1 December 1914 tot en met 30 April 1915 bij deze compagnie in onderhoud zijn ge- weeet en het gewone verlof hebben genoten, hem ten spoedigste hun tegenwoordig adres duidelijk, met voorletters en lichting, op te geven. d. R. te Boskoop. Ja. wachten. Red. Op Tweede plaatsing. Depot Afdeeüng 10 Regt. Vest, Art Schoonhoven. Korporaals en manschappen behoord hebbende tot opgemelde depot - a f deel ing, en deze na 1 December 1914 hebbende verlaten, welke nog recht hebben op het hun toeko mende menagegeld, gelieven zoo spoedig mogelijk hun tegenwoordig adres nauwkeu rig op te geven aan den serg.-maj. adm. hunner depot-compagnie, zullende alsdan hun het te goed hebbende bedrag worden opgezonden. Holland". Zeer verplaatsing bij Korp. tel. S KB. te Tilburg. Wij vermoe den van wel, maar informeer dit bij den com mandant van hot depot genietroepen, ft d. Mil. S. H. on C. G- te Uedel. Ja. Red. Mil «erg. U te Noordwijk. Die inkwartie ring of andere voorziening zoiidt n met at te van den off. v. gez. aan uw onmiddellijken chef kunnen vragen. -Red. Serg. L. W. I. J. v. d. B.. Helder. Ieder boekhandelaar ten uwont kan u daarover in lichten en het voor u bestellen. Red. Mi! C. v gende beurt J. M. Sell.. Leiden. Na overlegging van een verklaring van den behandelonden genees heer krijgt ii voor den duur uwer ziekte gewoon soldij. Red. Korp. J. H. v. D.. te Huy borgen. Langs den militair-hierarchicken weg hij don Opper bevelhebber van J«ind en Zeemacht aanvragen. Red. W. K. te Tilburg. Op volgende beurt wach ten, Red IJ. B. P. te Bergen op Zoom. Over dio distinctieven zul mogelijk nader voorschrift volgen. Tot zoolang lijkt ona dragen geoor loofd, want op eigen gezag mag toch niecs gewijzigd worden. Red. Adres gevraagd. Adres gevraagd van den Adjudant Langen- jan. voorheen dienstdoende bij bet vluchte lingenkamp te Nunspeet en Oldenhroek. door mil. P. Koppelmans, 2de Reg. Huz. 3de Esk. Wie kan helpen? Paul Maas. Belgisch geïnterneerde, onder officier 42. kamp I. te Zeist, zou gaarne een Fransch-Hollandsolie grammairo ontvangen ter bestudeering van onze taal. W. W„ inatr. a/b Hr. Ms. waarschijnlijk wel. Vraag de uw commandant aan. Red. 3-2-3 R. I. Wij "Kunnen van dio ver loting niets te weten komen. Red. Geïnterneerden. Dc opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat Belgische geïnterneerden boneden den rang van officier buiten de kam pen mogen te werk gesteld worden. Zij worden dan in het- bezit gesteld van een verlofpas en mogen zonder geleide per spoor reizen, bin nen de route op hun verlofpas aangegeven. Tegen betaling mogen militaire plaatsbewijzen afgegeven worden. (N.B.Ct.) Verbannen. De territoriale bevelhebber in Friesland, Gro- jrfngon en Drente heeft aan A. W o s t e n, win kelier te Barger Compascuum, het verblijf in do in staat van beleg verklaarde gemeenten ont zegd. Dit plaatje brengt ons naar de Fransche grens in Lotharingen, op Duitsch gebied en wel in het kamp van een Duitsche legerafdeeling. Het is een veldwacht, die acht moet geven, oi de vijand nadert en dan de achterliggende troepen moet waarschuwen. 'tZiet er nog vredig uit; geen springen van kartetsen, geen wolken van kruitdamp, geen vernielde huizen zelfs, Men kon aan manoeuvres donken en meenen, dat de beide mannen in den boom daar voor hun pleizier zaten en niet om uit te kijken. Maar elk oogenblilc kunnen ook hier de kanonnen donderen, de grapaten neervallen, de geweren knetteren. 2 kruisers en de 4 onderzeebooten stijgt daar door van 25 op 28 millioen gulden. De kruisers zullen ccn diepgang hebben van 55 a GO dM. op de toelading voor do volle krachtproef. Men neemt aan, dat de schepen gereed zul len zijn voor de proeftochten 2 jaren na de kiellegging. Daar in Nederland nog geen watervliegtui gen zijn vervaardigd, lag het ook met het oog op de gewenschte vlugge aanschaffing in de bedoeling deze vliegtuigen rechtstreeks uit het buitenland to betrekken. Sedert dien zijn echter aanbiedingen ontvangen van een in Nederland geyestigdo fabriek van vliegtuigen, waarvan gaarne zal worden gebruik gemaakt, wanneer er voldoende waarborgen zijn tot hot verkrijgen van goed materieel. Het waterterrein van do Rijkswerf to Am sterdam en ook het terrein, dat zich in de onmiddellijke nabijheid daarvan bevindt, zijn ongeschikt voor de stationneering van water vliegtuigen. Voor den aankoop van watervliegtuigen, inrichting bergplaatsen enz. is 200,000 aan gevraagd". Hierbij werd uitgegaan van de ver onderstelling, dat aan het waterterrein geen kosten behoefden te worden besteed. Bij nader onderzoek bleek, dat het terrein, waar men eerst op gerekend had, niet bruikbaar was. Een geschikte plaats werd gevonden in do Mok, op de zuidkust van Texel. Er zal daar evenwel een aanzienlijk bedrag besteed moeten worden voor het uitdiepen en in orde brengen van een beschutte watervlakte van voldoende grootte. Alle uitgaven te zamen hiervoor met in begrip van aanschaffing van vliegtuigen en motorboot worden geraamd op een bedrag van ongeveer 450.000 a f 500.000. Uit de Staatscourant. Bij besch. v. d. Min. v. Marino is off. v. gez. 1ste kl. L. J. B tiller met 13 dezer gopl. bI h.hosp. to Willemsoord. Suppletoire Marine-begrooting voor 1915. Bij nota van wijziging heeft de Minister van Marino voorgesteld om in liet wetsontwerp tot verhooging van do marinebegrooting voor 1915 alsnog in te voegen een post van 70.000 voor onderhoud, herstelling en wijziging van dokken en van allo gebouwen en marinewer- ken in art. 25 bedoeld, en aanschaffing van de daarvoor bcnoodigde materialen, kosten van vervoer, toezicht en beproeving. Uit -'s Ministers toelichting blijkt., dab deze H. v. A. te Tilburg, lo. Per dag 0.6 K.G. 2o. Als aan do menage wordt deelgenomen wel. Ontvangt ge voor dien dag menagegeld, dan niet. Voor eiken dag verlof mag een daij menagegeld a f 0.35 worden uitbetaald, ten hoogste voor 4 dagen achtereen. Red R. de J., Tilburg-Heikant. Ons dunkt alleen dc soldij- niet mobilisatietoclage. 2o. Dit kan, als vanzelf sprekend, niet do bedoeling zijn. Red. Mil. A. P. D. te Den Haag. Neen. Red. D. v. d. L. te Amersfoort. Langs den mili tair-hiërarchieken weg kunt u de overplaatsing aanvragen bij den Opperbevelhebber van Land- cn Zeemacht. Red, Mil korp. J. B. te Den Haag. Uw kennis zal wel voldoende zijn. Spreek er met uw on middellijken chef over om op dc opleiding ge plaatst te worden. Red. Korp. B. C. te Moergestel. Do vrijwillig dienendo soldaten zijn voor wat de verstrek king en het onderhoud van klecding-uitrus ting betreft gelijk gesteld met de militie. De kleeding-verstrekking heeft voor rijks rekening plaats. Red Korp. W. M. v. II., Bodegraven. Dat houdt inderdaad verband met den dienst. Bij alle maatregelen bestaat het voorbehoud van toe laatbaarheid in verband met de bijzondere eischen van den dienst. Red. Mil. serg J. B. to Bergen op Zoom. Ver- plecgkoston worden op grond van L. O. 1915 B No. Ill niet ingehouden. Mobilisatietoclage wordt slechts vier dagen toegekend. Red. E. R. Jz te Eindhoven. Als ge vermeent ieclit- te nebben, kunt ge een verzoek tot uw comp. comm. richten. of wel langs den hiereharchioken weg aan Z. Exc. den M. v. O. R e d. H. G. Vf to Waarde. Een kok heeft op die toelage geen recht Red. Mil. sold. J. M te Hulst. Voor den mili tairen administratieven dienst wordt ander» kennis geë'ischt, dan voor een praetijk examen in boekhouden wordt verlangd. Het" examen geeft echter blijk van admnistratieve ontwik keling en kan van nut zijn hij de studie in militaire administratie. Spreek or uwen om- psi—jies-eonunnndart over. 11 e d. R., L. W. 26. Wel op menagegeld en mobili- sat;.-toelage gedurende sier dagen, niet op soldijverhooging als schoen- of kleermaker Rod, Vrijwillige Landstormers wel en wee! Lea Anuterdamsche vrijwillige landstormen, S- K.. schrijft ons: Er zou velddienst zijn. :s Avonds acht uur aantreden Ceintuurbaan hoek Amsteldijk. Tegen kwart voor achten verzamelde men zich reeds onder groote belangstelling van het publiek, dat allerlei verleidelijke opmerkingen ten besto gaf, zooals: ..Hei kaffers, julie broek kies zijn te kort en daarom motte jullie er bandjes om heen knoopen", of wel: ,,dat mutsio moste jullie andersom zette, dan lijk je allemaal op Nappie" en soortgelijke waardeerendo opmer kingen, welke den lachlust van de omstanders opwekten. „Ha, daar is de kapitein", wordt geroepen en plotseling staan de mannetjes iu de hou ding, totdat de kapitein terug gesalueerd beeft- en gepasseerd is Deze roept zijn kader bijeen, bestaande uit drie sergeants en vier korporaals en deze staf gaat ernstig de kaarten bestudeeren, ten einde het aan va Is- en verde digingsplan op te maken. Overeenstemming is spoedig verkregen en op bevel van den kapi tein wordt nu ammunitie verdeeld. Ieder vijf losse flodders! „le, 2e, 3e sectic en wielrijders aantreden' commandeert do sergeant. Heen en weer geloop, de diverse secties opge zocht en de troep staat in het gelid. Giebelen de stemmen in de achterhoede „He, kleine, ga wat na vore. anders zien ze je niet", welke opmerking door de bewuste „kleine" beantwoord wordt met een achter- waartsche schijnaanval, waarop do gichelenot» troep uiteen vliegt. „Geeft acht" brult de sergeant en als bee. den staan de mannetjes. Nummeren'"' en met één beweging gaan ce hoofden naar rechte. „Een, twee, drie, vier, vijf. zes, enz. tot iedereen zijn nummer heeft. „Rechts om met rijen van vier", wordt rc- commandeerd, waarop de troep zich in bewe ging stelt en de opeen gehoopte toeschouwers plotseling uiteen doet stuiven. „Nog erger als de schutters", wordt nog ge roepen, maar de jongens zien nu links noch rechts en marcheeren flink cn stevig de Am- stelbrug over en slaan vervolgens rechts de Wcesperzijde af. De wielrijders passeeren ons nu. Da's de vijand! Zij gaan er full speed van door en zullen ons waarschijnlijk een warme ont vangst bereiden. Waar en wanneer is ons nog niet bekend. Even voorbij Schollenbrug wordt- „Halt" gecommandeerd. Er zal hier appèl wor den gehouden cn ons tevens het veldplan wor den medegedeeld. „Korporaal wilt u de namen der afwezigen noteeren" vraagt de sergeant. „Och sergeant, zou het niet beter zijn Ce namen der aanwezigen te noteeren, dat zijn «.r minder", merkt de korporaal heel handig op. „Bakker", roept de sergeant. Stilte! „Veenendaal". Stilte! „Makkens Doodsche stilte! „Kopers" Nog steeds stilte! 't Gaat goed, merkt de sergeant op. „Toopten". Niets verbreekt de stilte! „Sergeant ik kan 't niet bijhouden, wacht u even", roept de korporaal die druk aan het schrijven is. „Grafkens". „Present", klinkt het uit het achterste gelid. Goddank! toch nog opkomst. Afwisselend wordt er nu „present" geroepen of wordt er niets vernomen na de afroeping an den sergeant. De ijverige korporaal met het pa pier en potlood heeft intusscnen onder de toe schouwsters een juffrouw- ontdekt in militair tenue. „Aantreden" klinkt zijn vervaarlijke stem. doch de juffrouw is zich misschien niet Diwnsfc van hare militairen plichten, en volvoert eené strategische achterwaarteche beweging. 't Plan de campagne wordt nu medogod-.-eld. De vijand komt van het Zuiden van den kant van Abcoude. Wij moeten oprukken naar Groot- Duivendrecht, dit dorp bezetten en verdél" <ie spoorlijn, (de etappeljjn) verdedigen. Voor dit doel zijn ook twee eilanden onder water ge zet, zcodat de vijand alleen langs den hoofd weg kan oprukken en door ons wordt tegen gehouden. Na deze uiteenzetting van het plan door den sergeant wordt de marsch voortgezet. Dicht bij Duivendrecht worden zes man vooruit gezonden. de spits, om het dorp te verkennen en eventueel don vijand te signaleeren. Niets verdachts wordt ontdekt en met- f linken stap wordt het dorp genomen en bezet zonder één vijand gezien te hebben. Wij zijn nu spoedig liet dorp weer uit en bereiken de spoorlijn. „Stilte en verspreiden" is nu het commando; de troep verdeelt zich en achter elkaar langs beide kanten van den weg gaat het vooruit. Bij een kruising is het „halt en liggen". Een or donnans nadert en rapporteert „Verdachte be wegingen". Ha! <le vijand! „Drie vrijwilligers voor", vraagt de sergeant. Dadelijk springen 4, 5 mannen op. De sergeant wijst er 3 aan en deze krijgen tot opdracht om de sloot, welke langs dezen weg loopt over te springen, door het weiland vooruit te kruipen, desnoods verdekt opgesteld achter de koeien, over den weg, welke op den door ons bezetten uitkomt, weer terug te komen en te rappor teeren of er vijand te zien is. „Vooruit". Nummer een en twee springen over de sloot, maar nummer drie bedenkt zich plotseling en vindt het hier aan den weg be- hagelijker. „Nou vooruit" wordt geroepen, maar hij laat zich niet verleiden en gaat weer in het gras liggen. Oogenblikkelijk biedt zich een ander aan, deze neemt do sloot -en voegt zich bij de twee eersten, welke reeds vooruit zijn. Krui pend gaat liet nu over het weiland verder, tot grooten schrik en verwondering der koeien, die met groote domme cogen dat gekruip aanstaren en het dan plotseling op een leopen zetten. Weg koeien, weg dekking! Enfin toch maar verd< r. Halt, een eloot. Da!s niks. Een aanloopje, één We worden bier weer verplaatst aan het Italiaansch-Oostenrijksche front. Daar Hier zien wij een doel der Dolomieten, die prachtige berggroep in Zoid-TLroL 't Moet er heerlijk zijn te vertoeven, rond te dolen, maar een aanvallende vijand kan er achter ieder rotspunt, in iedere ravijn, op elke hoogte een tegenstander vindon, die hom ge makkelijk neerschiet, maar dien hij niet kan bereiken. twee... plomp middenin. Er uit kruipen, zwart van de modder, drijfnat. Nummer twee grooter aanloop. Ja... neen, ook mis, rnaar toch al iets verder naar den kant toe. Zwart cn modder, gelijk al6 nummer één. Dc derde, met een gezicht van dat-zal-ik-hem-wel-beter- lappen( iaalt echter heelemaal en zakt al ty den afstoot weg. boenen, lijf, hoofd, en ge weer verdwijnen onder het kroos. Z'n hoofd komt echter dadelijk weer boven en hij stopt een kreet uit, zoo vervaarlijk, als waarop zelfs oen opperhoofd der Indianen trotsch had kun nen zijn en dat zelfs de kikkers rondom, hun avondconcert even deed staken. Een naar han den komen naar boven ou mot vereenigde krach ten gelukt het ten slotte den drenkeling uit zijn modder- en kroosbad to verlossen. Vreemd, zijn tenue is veranderd. Oorspronkelijk was de kleur groen eu nu feldgrauü Veel tijd om dit raad sel op te lossen was er niot, dus maar vooruit Het weiland is nu overgestoken en de weg wordt bereikt, waar onraad gesignaleerd was. Maar eerst nog een sloot over. Nu dat gaat beter en weldra staat hot natte troepje op den weg. De omtrek wordt scherp afgekeken, maar van vijanden geen enoor en daarom wordt besloten de terugtocht ie aanvaarden, echter niet over het weiland, maar langs den weg. Zachtjes aan sluipend achter elkaar na deren zij een boerderij. Stikdonker, niets Li zien. Plotseling: ..Halt", wiednar.:' De vijand? Hoe kan dat? Maar dan .moest hij toch ontdekt zijn geworden? Of 'a- geu wij toen misschien in de sloot? „Eén man vooruit, de andcro banden in de hoogte", klinkt het nu uit het donker. Een man loopt rillend vooruit en blijft dan staan. ,,'t Wachtwoord"? „Brrr, uat ben ik koud en nat"!! „O! zijn jullie het. Passeer!" en tot vreugde bemerkten de drie t- «peren dab zij op een voor uitgeschoven post van do hunnen gestoirten wa ren. Vlug verder cn spoedig is de wacht be reikt. Aanmelding bij den sergeant. „Wel", vraagt deze, „wat voor nieuws"? ..Niets, sergeant, wij hebben in een sloot ge legen." ..Mooi zoo, en de vijand?" vraagt de sergeant lakoniek. „Onvindbaar.". „Zoo, weet ie wat, gaan jullie maar ev.-n i in die herberg daar en zie dat jullie weer schoon wordt". De herberg wordt stormenderhand ingenomen en daar werd zco goed en zoo kwaad als het ging do modder van do klceding afgespoeld. Onderwijl bracht de waardin warme kwast f.i langzamerheid kwam de oude gedaante ei kleur weer te voorschijn. Een korporaal kwam eens kijken waar de troep zoo lang bleef; hij was bang. dat zij van binnen nu te nat zouden worden. Maar dit onheil werd hun gespaard on zij konden zich weer bij den troep voegen Een kwartier lang ongeveer was alles stil, toen plotseling een ordonnans aankwam, rap- porteerendc, dat de vijand langs den rechter vleugel m aantocht was en dat de vooruitge schoven post versterking aanvroeg. Onmiddellijk werd oen troep afgezonden en in den looppas ging bet vooruit in gebukte houding en langs de kant van den weg. Een trein ratelde voorbi uit de richting Abcoude. Goddank! de vijand was dus zoover nog niet en had de lijn nog niet opgeblazenZonder incident werd de post bereikt, en nu ging het zacht kruipend door het gras" verder. Ja, maar verder op den weg bewogen lichtjes. Dat- moest do vijand zijn .Liggen en stil zijn" werd bevolen en werke lijk niets was meer te zien of te hooren, aller aandacht was op de naderende lichtjes geves tigd. Argeloos, kalm doortrappend, onbewust van het gevaar, kwam de vijand nader. „Halt!"' klinkt het- plotseling en als één man springt dc troep op cn plaatst zich op den weg. De vijand echter peddelt kalmpjes door tot vlak voor onzo geweren en roept: „Haha, dir is mooi. wij hebben het al lang gewonnen'. ~W zijn tien minuten lang bij de spoorbaan ge woest zonder ontdekt te worden!!" 1) Zoo, daar stonden we nu. Verslagen, gede moraliseerdIn vollen aftocht? Neen nog niet!' „Maar hoe kwamen jullie daar dan? vroeg onzo sergeant. „Wel heel eenvoudig. Wij zijn dat weiland daar rechts doorgetrokken, met de fiets op do rug en..." wat zeg je daar", brult de ser geant, door dat weiland rechts? ben je mal m dat staat toch onder water! „Wat onder water?!! Niks van gemerkt". Grcoto hilariteit bij vriend en vijand. Ja, dat was zoo. Het was nog wc-1 van te voren uitdrukkelijk gezegd, dat -Se t-wee weilanden, rechts en links van de lijn onder water stonden (in verbeelding natuur lijk) cn dat daar dus niemand doorheen kon Maar zij hadden het dan toch maar gedaan cn konden dus zonder ontdekt te worden de spoor lijn bereiken, wat ouders niet mogelijk was g» weest. De vrede was gauw geteokend en terug ging het naar de wacht. Dezo was echter reeds verdwenen en had d<jn terugtocht aanvaard, want de commandant pad van de mislukking ook bericht gekregen. Even werd nog in Duivendrecht aangelegd en toen ging het met een flink gangetje terug naar Amsterdam. Bij Schollenbrug stond de eerste afdoeling te wachten, bier werd aangetreden, geweren ontladen en nagezienniemand had in dezen slag een schot gelost. Nogmaals klonk het „geeft acht" en toeningerukt max6ch Een vrijwillige Landstormer. S. K. Amsterdam, Juni 1915. 1) Zoolang moesten ze daar blijven om even tueel de lijn te kunnen opblazen en konden zij dat, zonder door ons gezien te worden, dan hadden zij het gewonnen, want dan was hun doel bereikt, n.l. de etappelijn te vernielen. Hulde aan den sergeant T. Perskiomp. Serg. G. M. de Zeeuw en korp. L. J. M. Marquenie van 3.1.3 Vg. art. schrijven ons: Een overtuigend bewijs, dat de „Soldaten- courant" het orgaan is voor leger en vloot, dat velen er gebruik van maken, door inzen dingen, hetzij in proza, hetzij in poëzie, hunne gedachten bekend te maken. Vooral in dicht vorm heeft menigeen zijn gevoelens en verlan gens neergeschreven. Er verschijnt geen „S'ol- datencourant" of wo vinden de producten der amateurdichters, onder wie echter sergeant G. Persklomp wel de eerste plaats inneemt. Zijn gedichtjes toch munten altijd uit door onl«> rispelijken stijl en verraden immer zijn groot, rnenschcnkennis en goeden kijk op dc huidige toestanden. Tot onze spijt echter moesten wij geruim. n tijd zijn inzendingen missen, totflat hij ons deze week weer met 'eene nieuwe schopping verraste, welko wij weer om ïiaro raakheid moesten roemen De hoer Perskiomp is hierdoor een niet te onderschatten medewerker van onzo „Soi- datencourant" geworden. Wij wensclien 'hem als zoodanig onze welgemeende hulde, te bren gen, waarmede wij ongetwijfeld velen onzer medelezers een groot genoegen zullen doen. Wij spreken dan ook tevens den wenacb uit, dat hij nog zéér lang. zijne zéér gewaardeerde medewerking aan ons orgaan zal verleenen. G. M. do Z„ mi!, iwrgt. L. J. M. M., mil. korp 3.1 3. Vg. A. Pronken mot andermans voeren! Geachte Heer Redacteur! Voor de zooveelste inaal, kan ik u tot mijn spijt weer eens melden dat zich weer iemand schuldig maakte aan plagiaat. Het couplet, getiteld: „De Haagsche Dienstbode" stond al reeds maanden geleden in do rubriek „Voor dc- Jeugd'" van liet „Rotterdamsch Nieuws blad". Mil. Hofman is dus geen auteur, maar na-schrijver. Uit één en ander blijkt flat hij ook dat nog niet kan, want de moraal van 't orgineel, is zoo zeer bedorven, door 't omzet ten van enkelo woorden, dat do werkelijke auteur de tranen over tie wangen zouden big gelen, als hij zag. hoe of z'n aardige liedje was toegetakeld, 'k Hoop dat mil. Hofman ridder lijk bekent-, (lat. hij net inzond zonder er eige naar van te zijn, tl.-rn kr.n nog blijken dat hij, tenminste wil weten, dat hij graag vil on niet kan. En dat is geen schande. G. J. GROENOUWE, kanonnier K. It. A. Uit Halfweg. Milicien Van Loon, .secretaris van do Chr. Mil. Ver. „Eensgezindheid", schrijft om Hadden we do vorigo week hier drie bijzon dere bijeenkomsten, ditmaal is de oogst al"heel gering en zullen wo tot Donderdag 15 dezer moeten wachten, alsdan hoopt o. v. ds. Chr. Hunningher uit Amsterdam* voor ons op te treden. Verleden week vonden dus drie bijzondere bijoenkomsten plaats in 't Militair Tehuis, oc alle avonden was de zaal goed faezc;. Mr. J. A. de Wilde uit 's-Gravcnhage trad voor onze organisatie op roet een 1. zing ove. „Het Voikcrcnconfliotterwijl den avond daarop de heer G. Voet uit Velgeroord voor ons enkele schetsen las over ..Verwoeste lx-ril pracht" en ons in hoofdzaak wees op de groote gevaren van liet alcoholisme, van koning alco hol, van den verwoester der jonge levens! Het laatste was voor ons niet nieuw meer. daar ook schrijver dezes een warm vriend der drankbestrijding is! A.s, Donderdag hoopt nu voor onze vcreeni- ging op te treden ds. Chr. Hunningher, Ned. H«rv- Pred. te Amsterdam met een lezing over zijn reis naar Schotland, dus over .Schotsehc Indrukken", ongetwijfeld zal 't eo»Y leerzame avond worden, daar <Ls. Hunningher ona wel heel veel zal kunnen vertellen over Schotland, wel jammer dus dat onze vrienden der comp. door schietoefeningen niet in Halfweg kunnen zijn!" v. L. Vierpolders bij Brieiie. Bij deze betuig ik mijn hartelijken dank, ook namens mijn echtgenoote, a3n superieuren en kameraden, voor de vele blijken van belangstel ling, en prachtige cadcaux, mij bij ons huwe lijk aangeboden. En nog een bizonder woord van dank aan de „Mobilisatie Tooneclclub G. O. V.". Hun cadeau zal mij na de mobilisatie nog stoods met genoegen doen terug denken aan de gezellige en aan de goede vriendschappelijke verhouding tusschen superieuren en manschappen, en zal voor mij een blijvende herinnering ziin, P. A. M EGTBERTS en Echtgenoote. Genie-soldaat te Vierpolders bij Briclle.- SPORT. Voetbalwedstrijd tusschen Eindhoven I cn R. E. A. T. I te Roosendaal. Mil. J. Breuer schrijft ons: Vanmorgen werd ons bekend gemaakt, dat op hot terrein dor R. E. A. T. eon competitie wedstrijd zou gespeeld worden door bovenge noemde vereenigingen. Do lucht was dicht be wolkt. en er blies een sterke Zuidwestenwind; wij konden dus vooraf reeds verwachten, dat er niet veel moois te zien zou zijn. alhoewel wij wisten dat het Eindhovenscho elftal goed spel kan leveren en ook R. E. A. T. niot do slechtste club is uit do competitie. Bij den aanvang van den wedstrijd zagen wij spoedig dat we ons niet bedrogen hadden. JL E. A. T. had den wind gedeelu-liik mee e:-. zoo kwam het dat de bal telkens bij hun links- spelers zat en bij do tegenpartij rechts. Er werd niet veel goeds gegeven en telkens zaten de spelers elkander in den weg. Eindelijk ziet de rechtsbinnen de kans schoon, hij schiet, de helper vangt den bal op, maar laat hem oo.< weer los, waarna hij door hot doel rolt cn R, E. A. T. heeft de leiding. R, E. A. T. houdt den bal, geholpen door den wind, 6teeds voor Eindhoven's doel en do linksbinnen schiet enkele malen goeder is evenwel weinig samenspel. Ook de Eindhoven- sche spelers schijnen elkander niet goed te kun nen vinden. Ze breken enkele malen door zon der succes, als eindelijk de rechtsbuiten den bal voor het doel brengt, loopt R. E. A. T.'s keeper toe en mist. De linksbinnen ziet het doel vrij en 'do bal gaat schuin tusschen do palen door, waardoor het 11 wordt. Eind-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3