m „De Oorlogskas" MILITAIRE MOND-KAiMONiKA's F. li EBBE MP. Dorst verdrijven! Harmonica's. Bet Meikersen Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. Kasrnos Marechal Niel Voor mêrnÊÊm mm. iüij lilt ti klein." vier millioen H Bestrijding 2 Tandbederf! DE SQIjDATEKrcotTRAKTT van Vjrijöetg- 9 iruli 19 15. Want onder Generaal Walter Zitten w ij 10 maanden aan de grens, Jön hebben wij dan weder Iets naar ons aller wensch Iets ovpr Generaal Weber, Van onze kameraden aan de Grens; "Wij mogen allen hopen, Dat hij na dit 10 jarig feest. De Divisie nog lang mag dienen, Met dien zelfden moed en geest. Want in .deez' ernstige tijden Blijft onze Generaal. Wat ons doet verblijden, Een man van vuur en staal. Mil. J. ZONNENBERG. Mobilisatie. (Van sergeant Kreunen.) Mobilisatie ill ons land, Oproep van den soldatenstand, Burgers, loeren, adelstand, In de stad of op het land, Leven nu als éértc band, Aan de grens of op liet strand, Waken samen band aan hand, Yöor de rust van 't Vaderland. Oorlog. Oorlog, geesel van den tijd, Oorlog 1 die den vrede mijdt, Barmhartig© oorlog wijd en zijd. Hoe raken we u voor goed weer kwijt; Laat ons lieve land met rust, En op de vaderlandsche kust, Geen offers vallen onbewust, Dan klopt ons harte weer gerust. Vrede. Ails oen milde, zachte regen, Ka langen tijd van droogte en dorst, Klinkt ons het woordje v rede tegen, Als we van den oorlog zijn verlost; Ontplooi dan de vlag, en juicht in uw hart, Verbannen is de vrees, verdwenen is de smart Tooi met bloemen en kransen uw buis en bruid, En galmt hét luide rond d'e oorlog is uit! H. M. KR.EÜNEN. Échetseri uit de omgeving van janmaat. (Van Matr. 2e kl. H. Forberhaus.) Geavhte Mijnbeer Mannassen, Ik wil de zaak ook eens verrassen, Door een rijmpje van mijn hand In de „Spldatencourant". Ik verzoek een klein plaatsje in Uw blad, Bij voorbaat mijn dank, voordat ik het ver geten had. .11 moet wetenIk zit op een der grootste oor logsschepen, Die Holland tot nog toe heeft bezeten. Wij hebben dan ook van alles aan boord, 'Ja dingen, die een leek nog nooit heeft ge hoord. Ten eerste de Toko, dat is, moet U weten, Een inrichting, waar men Limonade en Koek kan eten. Dok Sigaren, Pruimtabak, Sigaretten, enzoo- voort, Alles vindt men daar in soort. Eh je krijgt alles op de lat.' Als je maar betaald met Kat 1). Ook hebben wij nog een zandhok aan boord. Voor de derde Klasse een heerlijk oord. Het draagt dan ook den naam van Zanten I'm is meestal bezocht door do vaste klanten» 't Baliehoh ook niet te vergeten, Daar beeft ook al "menigeen knijp gezeten, Want Lijntrekkers vindt men overal, Zoowel op een. schip als aan den wal. Maar wordt er een gesnapt door een ond.-off. van vooruit, Dan slaat hij op de Bon en het Penuit. Ook hebben wij nog een Scheersalon Met een reuzeverlichting tegen het plafon, En een stoel met een leuning, en een kussentje voor't hoofd Als je er in gaat zitten, denk je: „Ik wordt van 't leven beroofd.. Want do Barbier hier aan boord, ja 't klinkt wel wat raar, Doet de Tango, terwijl hij je hoofd bewerkt met mes en schaar, 't Is anders ©en kerel, zoo klein als een muis, En zit eiken avond in de kombuis, En valt er daar dan niets te schransen, Zijn do poppen aan liet dansen. Dan de Kleermaker, een geschikte 0rang2), Krijgt Arie Arie3), Narsie gorang4). Dat is voor zijn gezondheid, moet u weten, Omdat do man niets anders mag eten, Want hij, ik vertel het anders niet graag, Sukkelt al maanden mét zijn maag. Ik bob tusschenbeide met dien stakker te doen, ."Want 't is niet allesrijst met melk voor rant soen Want ik heb liever, ik vertel het zonder schroom, Op mijn nuchteren maag een klap met een windboom. De Schoenmaker aan boord is een gewichtig persona adje, Ja, 't is waar, het is geen praatje, Want een oorlogsschip, waar geen schoenmaker aan boord is, Is precies een Atjeher, die ten strijde trekt zonder kris. Hij lapt de schoenen groot en klein, En zijn dan voor 't gebruik weer fijn. Hij klopt liet leer ook in een wip En zingt daarbij Ketip Ketip 5). Het KóUspersoneel ook niet te vergeten, Heeft hier ook boel wat op zijn geweten. Zij zorgen voor 't eten van de Equipage, Maar hebben daar dikwijls bij courage. Soms denk je ,dat je aan ;t zooien kauwen bent, Maar dan is men abuis, want 't is biefstuk, zegt de vent. Ook krijgen wij iederen avond hier aan boord Extra-vérstrek king enzoovoort, Dat dat bestaat uit Kaas, Koek of Jam, En bestemd is voor de Böterham. Als het dan 's avonds is Appelstroop, Lig je al gauw met je kameraden overhoop. Want iedereen, wil zoo vlug mogelijk wezen, Daar ze allemaal, voor hun rantsoentje zitten te vreezen En dan hoor je heel hot Bnlcsvolk in koor. Gooi nou die Teerpul, toch eens dcjor. Dan 't Aquarium niet te vergeten, Dat ia 't Marinierslogies moet u weten, :t Is vooruit, heelemaal in de punt, Doch ik geloof niet dat je er zwemmen kunt. Do Mariniers aan boord, dat zijn de soldaten, Daar heeft men waarschijnlijk, wel eens van hoeren praten. Laatst stond er nog een stukje in dit blad, Dat een Marinier geschreven had. Die vertelde daarin zonder sc'iroomen, Dat zijn baas (de Hofmeester) reusachtig kon stoomen. En staat er in seheepstijd eeft clubje mariniers te praten, Staat er een op de loer. en houdt de Man doer 6) in de gaten. Waterruimgast, hier ook een gewichtig baantje, Je, voorwaar dat is gc-en. haantje. Want is er maleur, hier of daar met de kraan, Dan klinkt het al gauw, dat heeft de waterboer gedaan. MaaT dan begint hij op z'n tanden te knarsen En roept, loopt naar de hel met je wassschen. En is hij 'eavonds aan den wal, m»et zijn maats aan 't krakken Laat hij je den volgenden morgen, bij de wasch- balie's Tandakkcn. 7) Ik heb bier een schetsje laten gaan, Hoe 't gaat op een oorlogsschip in den Oceaan. Ik hoop, dat het nog al is naar uw zin, Dan zet. ik er den volgenden keer nog iets in. Tenminste, als de redacteur zoo goed wil wezen, Enfin, daar zit ik niet voor te vreezen. Maar dan iets op een ander toontje, Want ik ben nu erg moe in mijn Joontje. II. FORBERHAUS. matr. 2de kl. a/b. Hm. „Holland". 1K at Traktement. 2) Ornng: Man. 3) Arie ArieEiken dag. 4) Narsie Górang: Gebakken rijst. 5) Ketip KetopDubbeltje. 6) Mnnrloer: sergeant. 7) Taudakken: Dansen. Algemeene Oefenplicht. Soldatenmar sell lied. Muziek: „Le President de la République", (Van den kanonnier G. J. Groeuouwe.) Het is een zaak van 't grootst gewicht, De „Algemeene Oefenplieht". Men zegt nu kortweg waar 'top staat, Men maakt thans iedereen soldaat. Hij die 't geweer hanteeren kan, Trekt men 't soldatenpak]© an, Zonder verschil van rang of stand, Waakt ieder voor z'n land. En wat er ooit dan komen zal, Heel Nederland staat pal! Refrein. Op voor ons kleine Nederland]ei Op voor 't heilig recht. Wat ooit mag komen hier aan 't handje, Wordt door ons beslecht. 't „Eendracht maakt Macht" doet ons nooit wijken, Onze vlag nooit strijken, Te helpen en tc steunen steeds elkander, Ziedaar de plicht van ieder Nederlander. Do burgerij bestaat niet meer, 't Is allemaal thans militair. De slager en de advocaat, Zo loopen netjes in de maat, De klompenmaker stapt zich dol, Ven plichtsbesef is ieder vol, Geen enkele, die nu nog mort, Als 't land verdedigd wordt. Een naaister zingt met mannenmoed, Kranig ,,'t Wien Neêrlands bloed". Refrein. Met trommelslag en met muziek. Marcheert men voort, zoo magnifique, Uit deur, uit venster en uit raam, Kijken de dienstmeisjes hen aan, Ze laten alles iu den steek, Hoe leelijk of mevrouw ook keek, Zc loopen netjes in de maat Als waren ze ook soldaat. Zc zingen dc welbekende deun: „Wass ist das leben scliön" Refrein. G. J. GROENOUWE, Kanonnier K. R. A. Verdronken. Maandagmiddag zijn twee militairen van do bezetting van het fort Westervoort bij bet zwen men te ver gegaan, zoodat zij buiten de kribben kwamen in een gedeelte, waar een ste;ke stroom was. De genie-milicien V. kon niet meer gered worden, hij verdronk. Den ge- heelen middag is er tevergeefs gedregd. Een korpeivud, die zich ook te ver gewaagd had, heet't men kunnen redden. Druk vervoer. Zondag zijn door de Holl, Spoorstoomtram Don HaagSchevenïngen ongeveer 45,000 per sonen vervoerd. Smokkelen. Terwijl anders pl.m. 7000 K.G. bloem in een maand tc Ossendrecht bij Bergen op Zoom ingevoerd worden, steeg dat bedrag in de maand Juni van dit jaar tot S0.-000 K.G.ter wijl dit voor rijst anders 5000 K.G. bedraagt en nu tot 70,000 K.G. klom. Wel een bewijs dat aan de grenzen de smokkelhandel zeer welig tiert en menigeen daarmee een aardig duitje verdient. De grenswacht te Buurse gem, Haaks bergen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag vijf paarden, bestemd voor Duitsoh- land, in beslag genomen. Twee der geleiders: Bonicbroek en Ten Voorde uit Enschede, wer den gevangen genomen, drie wisten te ontsnap pen. Meisje verbrand. Te Heel (Limb.) is Dinsdagnacht de woning van den landbouwer Janssen afgebrand. De 17-jarige dochter kwam in de vlammen om. Film verbrand. In het .bioscoop-zaaltje Damstraat 20, de oudste inrichting van dien aard tc Amster dam, brak gisteravond omstreeks halfnegen een film. Een der uiteinden kwam in aan raking met den lichtbundel en vatte vlam. Onmiddellijk steldcr de operateur de sproei- inriehting in werking en zette de cabin onder water, zoodat, toen de brandweer met vrij groot materieel aanrukte, de brand reeds ge- bluscht was. De schade bepaalde zich tot twee verbrande films en het vernielde projectie toestel. Pfliiitiekader. De opperbevelhebber van land- en zeemacht- heeft het volgende rondschrijven verzonden In mijn rondschrijven van 31 December 1014 aan de regimentscommandanten der Infanterie ga ik enkele bevélen en aanwijzingen betreffen de de opleiding van het .militiekader, te halen uit de najaarploeg 1914, zulks in hoofdzaak, omdat deze eerst na een diensttijd van 4 maan den bij do depots naar het regiment voor een evenredig deel ook naar de Ille bataljons in liniën en stellingen overging. Ik moest hierbij eSa groot deel der verdere regeling aan het beleid van de Regimentscom mandanten overlaten, omdat legering en meer dere omstandigheden voor alle troependielen niet dezelfde waren. De omstandigheden voor de lichting 1915 bij bet verlaten der depóts zijn van dien aard, dat bij de keuze der adspiranten en bij het deel nemen aan de opleiding tot sergeant zich nog meer wrijving en moeilijkheden voordoen dan bij de najaarsploeg 1914 en wel doordat do miliciens bij het verlaten der depóts, in stede van naar de regimenten te gaan, over meer doelen van het leger verdeeld zijn en worden, zooals uit den hierbij gevoegden staat blijkt. Ik ben daardoor genoodzaakt thans nog meer aan het beleid van de regimentscommandanten over te laten, maar vertrouw dat zij. met in achtneming van de bestaande bepalingen, voor zooverre dit mogelijk is, en in den geest van mijn vooraangehaald schrijven en van dit schrij ven, met ernst er naar zullen streven om goed militiekader te krijgen, waarvoor het noodzake lijk is, ook uit een oogpunt van billijkheid, dat de keuze niet alleen geschiede uit hen, die onder hun rechtstreoksch bevel staan, maar ook uit hen, die zich elders bevinden, d. i. bij de legerbezettingsbataljons en bij de reserve bataljons. In December 1914 werden onder de wapenen geroepen de miliciens, welke in normale om standigheden zouden worden ingedeeld bij de le bataljons, in Februari 1915 die voor de He bataljons, in April 1915 die voor de III© batal jons. Bovendien werden in Maart opgeroepen en bij de infanterie ingedeeld 1000 recruten, die aanvankelijk voor de vesting-artillerie wa ren bestemd. Dezen zijn in den staat aangeduid als „arfcilloneploeg". De miliciens bestemd voor de le bataljons, bevinden zien sinds April 1915 bij de bataljons van het veldleger en do lagerbozcttingsbatal- jons, die der lie bataljons bij de reserve batal jons, doch ook bij do zoocven genoemd-s batal jons; de z.g. artillerieploeg gaat 6 Juli naai' de reserve-bataljons, de miliciens der Ulo ba taljons blijven nog tot 20 Augustus in de depots. Rekening houdende mot het aantal, dat hoog stens uit ieder der groepen tot sergeant mag worden bevorderd (zie staat.) moeten de.regi mentscommandanten in correspondentie treden met de commandanten der tot hun regiment be- hoorende bezettingsbataljons en met die van de reserve-bataljons, "waarbij zich miliciens van hun regiment kunnen bevinden, met het doel een zeker aantal daaruit ter opleiding naar liet regiment to doen overgaan, zulks togen omwisseling van miliciens, in de lc plaats de zen te nemen uit do lichting 1007. Op die wijze blijft de regimentscommandant de autoriteit die de kaderopleiding regelt, zij bet dan ook niet zoo volkomen als in normaie tijden. De nieuw gevormde reserve-bataljons, voor het oogenblik nog niet voldoende geëncadreerd en bijna in 't geheel niet voorzien van beroeps officieren en onderofficieren, zijn daartoe niet in staat, terwijl bij de reserve-bataljons A t/m. F. voor dio opleiding als regel geen gelegenheid bestaat. Door den I. d. I. is aan de commandanten van de 18e reserve-bataljons opgedragen na te gaan. welke miliciens, op 16 Juni daarbij over gegaan en op 6 Juli en 20 Auugstus daarbij zullende overgaan (zie staat), naar hun oor deel geschikt worden geacht aan do opleiding tot sergeant deel te nemen wordt nu het be- noodigde aantal, dat omgewisseld moet wor den, eenigszins ruim genomen, dan heeft de regimentscommandant eenige keuze. Alhoewel de regeling dor opleiding tot ser geant aan de regimentscommandanten wordt overgelaten, zal hot streven toch moeten zijn die opleiding te centraliseeren bij. een onder deel van het regiment. Daar waai- die opleiding alzoo geschiedt, komt er een tijdstip, dat de sergeantsrang behaald is, de elementaire oplei ding geëindigd is en de voortgezette opleiding als sergeant aanvangt. Voor deze opleiding moeten de sergeanten niet terugkeeren naar de compagnieën, waar van afkomstig, 'zooals zulks voor de najaars ploeg 1914 door mij was bepaald, maai- moeten zij voor 't beoogde doel ingedeeld worden bij verschillende veldcompagnieën v/h. regiment met afvloeiing eventueel van een daardoor ont staan overcompleet van oudere sergeanten naar het depót. Wat de 36 miliciens betreft, dio per regi ment kunnen worden aangesteld tot korporaal als eincli-ang. ook zij moeten hunne opleiding ontvangen bij bot regiment. In verband bier mede zal dan ook de. T d. I. aan do comman danten der reservebataljons opdragen, evenals dit ton aanzien der aanstaande sergeanten ge schiedde, na te gaan, wie daarvoor in aanmer king komen. Het aantal om tc wisselen mili ciens wordt daardoor nog iets grooter. Worden door u tot oplossing van bovenstaande aange legenheid eventueel nadere inlichtingen nood-* zakelijk geacht, zoo gelieve u zich daartoe te wenden tot den I. d. I. Ongeluk met een marinesloep. Uit Hoek van Holland meldt men van Woensdag Een marine-defensiesloep uit Brielle is door zwaar weer op de Briélsche Maas vast- geloopen en omgeslagen. Aan boord be vonden zich, behalve de commandant, ver moedelijk zeven man. Een van hen' wist zwemmende den wal te bereiken. De stoom- reddingboot is vertrokken om hulp te ver- leenen en is, na lang zoeken, er in geslaagd slechts één lijk, van een torpedist, te bergen Uit Hellevoetsluis vernemen we dat vijf der opvarenden, onder wie een adelborst, zijn verdronken. Een ontmoeting op zee. Onze berichtgever te IJmuidon meldt: Door een der opvarenden van den te IJmui- den thuisbehoorenden stoomtrawler N i tol aas YM 166", werd ons bij binnenkomst liet vol gende verbaal van wedervaren op zee gedaan. Het was op Zondagmorgen, omtrent zes uur, prachtig weer, toen wij een stuk beoosten het eiland Schiermonnikoog aan het visscben waren toen een donderend geraas in de lucht nog op grooten afstand door ons aan dek werd be hoord. Naderbij gekomen, kwamen wij tot do ont dekking met een vijftal Duitsche luchtschepen van zeer groote afmetingen te doen te hebben De „Zeppelins", gemerkt L. 5, L. 6, L. 7, L 8 (van de laatste was het nummer niet te onderscheiden), vlogen maar steeds over ons schip heen, dan eens naar het Oosten, 'dan weer een eind naar bet Westen gaande, dus klaarblijkelijk op verkenning zijnde. Soms vloog een der schepen zoo laag boven ons schip, dat het bijna de toppen der masten raakte Het was al middag geworden en nog steeds waren de Zeppelins in onze nabijheid, doch eensklaps gingen zij met spoed naar O.Z.O Gissende wat de oorzaak van hot plotselinge verdwijnen van het luchteskader kon zijn zagen wij uit liet Westen een watervliegtuig aankomen, dat eveneens in O.Z.O. richting verdween, dus vermoedelijk do Zeppelins ach tervolgde Men kon niet uitmaken wat de nationaliteit was van het watervliegtuig, doch vermoedelijk was het een Engelsch. Zeppelins en watervliegtuig verdwenen spoe dig uit het gezicht. Des morgens ongeveer half- vijf, even voor de ontmoeting met het lucht eskader, zagen wij. te ver om dc nationaliteit te kunnen vaststellen, een vijftal oorlogssche pen, type groot model torpedobootjager, welke met verbazende snelheid naar liet Oosten gin gen. Een anderhalf uur later -weerklonk een aanhoudend kanongebulder uit do richting iren Borkum. Het was een ware ka non'iade, zeker wol een tweehonderd schoten achter oikand-w Na de netton te hebben ingehaald keerde dé trawler naar IJmuiden teru"- Van het Westelijk oorlogsterren. BERLIJN. Officieels medodeeling van het groote hoofdkwartier Icn N. van. Yperen drongen de Engèlschcn gisteren in een deel onzer loopgraven. Zij wer den 's avonds weder verdreven. Ten W. van Souchez worden twee nachte lijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij beschieting van de vijandelijke troopen- massu's in Atrecht raakte dc stad in brand. Do kathpdraal is daarbij afgebrand. Tusschen Maas en Moezel had een levendige actie plaats. Ten Z.W. van Les Eparges zotte de vijand zijn pogingen voort, om de hem ontlangs ont nomen posities terug te nemen. Bij den eersten aanval gelukte het den Fransellen in een deel onzer verdedigingslinie te komen. Bij een tegen aanval werden de loopgraven, tot op een stuk van 100 M. na, weder hernomen. De vijand liet een mitrailleuse achter. Twee andere aanvallen van den vijand en een aantal op de Tranchée mislukten volkomen. Halfweg tusschen A illy en Aprémont werd door ons aangevallen. Wij veroverden een vijan delijke positie ter breedte van 1500 M. en namen daarbij meer dan 300 Franschen gevan- gsu. Bij Croix des Cannes (in het Bois le Prêtre) werd hedennacht de verwachte vijandelijke te genaanval gedaan. De aanval werd afgeslagen. Bij Sudel (Vogezen) werd een loopgraaf be stormd en voor de vijandelijke verdediging on bruikbaar gemaakt. In Champagne ten Z. W. van Suippes wier pen onze vliegers bommen op een vijandelijk troepenkampement. PARIJS. Ten zuidoosten ran St. Mihiel na men de Duitsohors na een uiterst heftig bom bardement het offensief in den nacht van 6 op 7 Juli, over een front, loopqnde. van den heu vel, die den rechteroever van de Maas ten zui den van A illy belieerschb, tot Tête-de-Vache in het boseh van Aprémont. Alleen bij Vaux en Fery slaagden zij erin door de eerste, linie to breken over een front van 700 meter, overal elders werden zij met zwarte verliezen terugge worpen. Bij Fey-en-Haye en het Priesterbosch duurt het bombardement met geschut van allerlei kali ber met tusschenpoozen voort. In het oostelijk deel van het boseh hebben de Franschen een nieuwe aanvalspoging, welke in geleid was met het spuiten van brandende.vloei stoffen, afgeslagen. In do zuidelijke Vogezen grootere ac-tiviteit bij de Duitsche artillerie, die vooral Fontenelle, Hilsenfirst en den Hartmannsweilerkopf onder vuur nam. Verloren Woensdag 30 Juni op traject YLAKEOUDENBOSCH, I mantel Militair Wielrijder, gemerkt Hl (x) 75, Br. Jett. H.S., Alg. Adv.-Bur. ROUMA Co., Amsterdam. Sigaren - - DE BESTE - - Van 2 tot ÏO cent per stuk. J3 -JS" tcuxt i JZf. ftyzl Onderlinge Verzekering van liet Ocrlogsrisico Zjj berekent alleen de werkelijke onkosten. Vraagt volledig prospectus! De Directie K. TOP, Amsterdam, Adm. de Ruyterwog 29 is het beste en goedkoopste adres bij: W. H. BEVERLOO, to ROTTERDAM, Rozestraat 50, Tel. 7575, St. Jacobstraat 16 en Burgemeester Hofmansplein 72. Engelsche OorlogsraarscliIt's a long way to lipperary en Hollandscke Mobilisatie- Marscli op de gramaphone. (42) ECHTE S0CIN TIROLER HARMONICA'S. Boekhandel HERS DEKKER, N. Spiegelstraat 33—35, Amsterdam, zendt franco na ontvangst van postwissel: Bruyn, Tactiek 1.25. Gids Milicien-Korporaal^D.40. Sergeant 1,10. Handleiding Militaire oefeningen 0.60. Regl. Inf. I 20 c.; IT 25 c.; Pioniervoorschr. 1 ajb 60 c.; Velddienst 45 e.; luw. dienst 40 c.; Garnizoensd. 40 c.; Marsch Trausportd. 50 c., Gym if. Voorsclir. I 40 c.; LL 25 c., Schietvoorscbr, 35 c. en verdere werken, regl., voorschr. etc, v. alle wapens. DE RECORD 5IBAREM VAN MEDERLAND. /wauAM Pirr- verkrugbaar b'j meer qam 'OOP 5IGAREMWIMKELIERS Fabrikaat F.vah GARDIMGE&ls EIM0H0VENr= HOLLAND Wij verklaren hiermede dat gedurende een tijdruimte van vijf jaren niet één procent van onze geheele productie naar het buitenland werd uitgevoerd, terwijl toch onze omzet in doorsnede met ongeveer sigaren per jaar foinaro. Eindhoven. 1 ÜÉÖSi - Geld xrox-liri]g-"foxier- vanaf 50 zonder Borg. Aflossing vanaf 5.per maand. Vraagt onze voorwaarden. GUD-H0LLAND3CHE VOORSCHOTBANK, Frederiksplein 27, Amsterdam. De NIEUWE SPORTPASÏILLES van de BONT LEYTEN te A Stil STERDAM, zijn een uitstekend middel om dorst te verdrijven. voor Militaire-Gantines verkrijgbaar a f i. Een busje is voldoende voor 2 of 3 dagen. Tegen inzending van postwissel van 75 cent, worden 10 busjes franco ter kennismaking gezonden. Grootste sorteering. o: Lage prijzen. IVIilitaiiren 10 pGt. korting, bij 3 stuks tegelijk 20 pCt. korting. Firma D. ANSi^GH&Co. Zwolle. Opgericht 1875. Dubb. Gesort. 3 K.G. br. en fr. f 1.60 5 K.G. br. en fr. 2.25 IQ K.G. br. en fr. Sf 4.05 verzendt N. V. v/h J. GERRITSEN, te ZETTEN, Hofleverancier van H. M. de Koningin. Door den Tandarts A. FRIE- DERICH te Arnhem, is in den handel gebracht „Dolo Tand pasta", welke speciaal vervaar digd is ter bestrijding van het tandbederf. Reinigt dus uwe tanden met „DOLO-TAMDPASTA" i Rose ƒ0.121^ en f 0,25 per doos 1 Wit ƒ0.15 en 0.30 g De invloed van het tandbederf op de volksgezondheid en de volks- welvaart wordt bestreden door het geregeld gebruik van Co!o-Tand- Pasta. y. Ross em's Troost of Poorterstoeback?

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4