OF ZEE. Binnenland. X3E SOLDATENOOURAWT Trein VrijcJng- S» Txxii X O l O De lijst, dor getor pedeerde schepen ver meerdert haast eiken dag, er is geen oog meer op te houden. En er zijn maar heel weinig door onder- zeëersaangevallen vaar tuigen, dïo niet onder gaan. Een schip dooi' oen torpedo getroffen is ten ondergang ge doemd ban men wel zeggen, vijf, tien mi nuten, meestal op zijn hoogst een kwartier blijft het nog boven water en dan zinkt het voorgoed. Hieruit blijkt wel, welk een geweldige kracht een torpedo uitoefent. Dit ziet men trouwens ook hier naast op het plaatje; daarop staat, een ge torpedeerd handels schip, dat in het droog dok is opgenomen. Men ziet welk een ontzag lijk gat de torpedo heeft gemaakt; het daardoor binnendrin gend water moet het vaartuig wel binnen enkele minuten doen zinken. Toch blijkt dit schip nog gespaard zijn, misschien was het wel dicht bij 't strand en is het daarop geloopen. Thans is het E de werf om gerepareerd te worden. E 0g van deze zaak. De feiten zijn echter de «lgoude: In den ochtend van 5 Juli namen de e— uitschers een barrikade op den spoorweg ,n Yperen naar Rouselaere na een be- li<ea arming van twee uren. Wij deden echter y i middellijk een. tegenaanval en herover- nre, m de stelling. PARIJS. De dag van 5 Juli was betrék- ""a- 3]ijk kalm over liet geheel© front; er had j/Q Jen inf.anterie-actie plaats. •t .Er is slechts eenige bijzondere actie van in Duitsche artillerie tusschen Maas en lfloezel. De omgeving van het Pries ter- j< aï >sell werd vooral hevig besohoten met raar geschutDe nacht van 5 op 6 Juli j as op verschillende punten van het front -, e^® or bewogen. In België maakten de 7<6E ngslxhen, gesteund dor.- de Fransche ar- ><ec lief ie, zicli meester van eenige Duitsche je,-e' tópgraven ten Z.W. van Pilkem op den astelijken kanaaloever. '!6r Een zeer hevig gevecht ontstond rondom Ij." et station Souchez, dat in handen van de -'rans cl'.en bleef, niettegenstaande de lier- T1<I>C aaide aanvallen van den vijand. At recht werd den geheelen nacht ombardeerd. leji 1 fe, In Argonue werd onophoudelijk geageerd ticrg; iet handbommen en granaten. De Fran- fl, die artillerie wist herhaaldelijk door (brei aar vuur aanvalspogingen van den vijand s> beletten. li ve 0^1 de Maashoogton vielen de Duitacliers file wc-emaal de stelling aan op de zuidelijke ]f< «Hingen van het ravijn van Souvaux ten >P celen van de Tranchee du Calonne I?ie "orden afgeslagen. <tr m, In het Priesterbosch hernamen, de Duit- j chers eveneens het' offensief. Zij deden 1 wee aanvallen, waarvan de een zich uit- trek te ongeveer van het westelijk deel van <a^-;et bosch tot Foy-en-Haye, terwijl de ïhpc ,ndere meer gericht was tegen het gedeel- <i£^0 van het bosch, dat zich. uitstrekt ten air veeten van Croix des Cannes. Beide aan- lwte -allen werden door het Fransche artille- ie- en infanterievuur bedwongen. De <3 -ijand leed zware verliezen. PAKIJS, 6 Juli. (R e u t a r.) De En- -j1 *olschen sloegen verschillende tegenaan- n vallen op de loopgraven af. Zij veroverden gisteravond het zuidwestelijk gedeelte van t pilkem, namen 80 man gevangen en hraoh- <tr. 'en den vijand zeer zware verliezen toe. --rv De Duitsohers beschoten Atreeht en in ihet bijzonder de kathedraal met brand- -j. bomm'en en Reims eveneens. <0^ lu Argonne heeft geen infanterie-actie lv5j plaats gehad ;KJ3 Wij hebben een gedeelte loopgraaf aan de a aocgten van de Maas, dat op 29 Juni door i^j. de Duitsohers genomen was, heroverd en -Hczlïn gevorderd tot voorbij de loopgraaf. Een hevige tegenaanval van den vijand ;i^{werd afgeslagen door maxim-en granaat- is-^ vuur. Het overschot der Duitschers vlucht- ?cte in wanorde. i^,c De vijandelijke artillerie in de Vogezen •^frbetoont weder grooter activiteit. Het feest van den iaden Juli. De 14 Juli, die dit jaar in Frankrijk ?t wel als nationale feestdag zal worden ge- g«vierd, maar waarbij de feestelijkheden, die -] op dien dag plegen plaats te hebben, achter- '.dwege zullen blijven, zal ook in vele plaatsen <ein Engeland worden herdacht. Men wil ohierdoor oen blijk geven van de sympathie 3hen hot gevoel van solidariteit tusschen het dEngelsehe volk en het Fransche. !o Te Manchester bijv. zal van alle open- hbare gebouwen dien dag de Fransche vlag wa-pperen. Het gemeentebestuur heeft ook particulieren verzocht hunne huizen met de Fransche kleuren te sieren. De beschermfngs-kleur. Th de ..Revue des Deux Mondes" geeft Ghar- les Norcimann, Franscli artillerist te velde, .1bladzijden vol levendige beschrijving van wat ,cer zoo omgaat aan het front. Uit zijn artikel, 1 getiteld „'impressions d'un combattant" moge j,dit stukje hior volgen: l „Als ik het karakter van dezen oorlog in 1 één woord moest samenvatten, zou ik zoggen: Ijiet is een verstoppertje-spel. bangs (ïde geheele, smalle linie loopgraven, die loopt c van. de Noordzee tot Zwitserland, en die aU 1 een dunne streep, door een mes getrokken, dat A wat wij liefhebben scheidt van alles, wat on6 14 ergert, zijn do tegenstanders inderdaad zoo J dicht bij elkaar en zijn hun werktuigen zóo nauwkeurig, dat er al lang geen Fransch of Duitsch leger meer zou zijn, als de een wist, waar de ander was, waar de kanonnen zijn, of ,3 de kantonnementen, waar en wanneer de kon- vooien met levensmiddelen voorbijtrekken. 3 Wanneer de strijd nog niet bij gebrek aan 1 Strijdenden is geëindigd, dan is dat omdat men c op bewonderenswaardige wijze geleerd heeft verstoppertje te spelen. 1 De voornaamste problemen, welke men. zich aan beide zijden van de barricade in dezen ein- 1 deloozen affuiten-oorlog stelt, zijn de volgende hoe kan men de infanterie verbergen en tege- lijkertyd weten waar do infanterie van den vijand is? Hoe kan men de artillerie van den tegenstander opmerken? In één woord, hoe kan men een goed.doel amwriaep. .zonder, zelf Het eerste vraagstuk is dat van do unifor men en de onderscheidingsteekenen. Men had dat vóór den oorlog en in het begin van di oorlog een beetje verwaarloosd, toen men zich nog verbeeldde geliyptotiseerd door de N; poleontische herinneringen, dat de oorlog het karakter zou hebben van een open strijd cp open terrein, waar men oog in oog zou voch ten, met ontplooide vaandels, terwijl uniform, strepen en koper in de zon schitterden. Ja, waarlijk, er was eigenlijk wel een Boeren-oor- log geweest, waarin onze Engelsche vrienden, om al te bloedige opofferingen te vermijden, de noodzakelijkheid hadden ingezien om uni formen te hebben in de kleur van de aarde; er was ook wel zoo iets geweest als een Rus- sisch-Japansehe oorlog, waaruit het Duitsche leger de les had gehaald om ook khaki aan t schaffen of liever een soort groenachtig-grijs voor de veld-tcnue. Bij ons waren, ongelukki- genvijze, de zaken niet zoo gauw gegaan. Men weet, wat het ons in het begin van den oor log hoeft gekost en hoe vooral het korps offi cieren, waarvan de schitterende strepen een schijf waren voor de goede vijandelijke schut ters, in het begin op vreeselijke wijze is gede cimeerd, omdat wij er zoo afkeerig van waren om iets op te geven, dat eertijds de oorlog poëtisch maakte door een zeker ridderlijk vuur: de „panache". Maar nu laten we die nieuwigheden niet meer alleen aan onze vijanden overhet blauw-grijs van onze infanteristen is veel minder zicht baar dan hun vroegere, te openhartige lclenren. Toch zou men hun kans om niet gezien te wor den, nog hebben vergroot door inplaats van blauw een groene of gele stof te hebben ge nomen. Want de achtergrond, waartegen oe omtrek van den soldaat uitkomt, de aarde, de velden en boomen, groene of verdorde struiken, zijn van een groene of geele kleur en niet blauw. Maar men moet niet te veel eïschen; en dat des te minder, omdat, in den tegen- woordïgen loopgravenoorlog men niet onzicht baar meer is, zoo gauw men zich vertoont en het eenige redmiddel werkelijk is zich te ver stoppen. beschutting te zoeken, een kunst, waarin wij bezig zijn te gaan uitblinken. Wat de gegradueerden betreft, ze hebben er zich zoo spoedig aan gewend geen armen meer te hebben vol gouden of zilveren versierselenze hebben de gewone 6oldaten-fnuts opgezet, hun geweer en ransel genomende kleine endjes galon, die men in een overgangs-periode hun nog had gespaard, en die men door een klein gaatje in de képi-bedekkingen bon zien, wa ren nog goede mikpunten voor hen, die schieten op officieren; nu hebben ze dezelfde onverbid delijke wet gehoorzaamd. Maar geenszins .s het gezag der officieren over hun mannen er op verminderd en men is in een compagnie of bataljon genoeg bij elkaar om te weten mot wien men te doen heeft. Ook de batterijen moeten onzichtbaar zijn en sohr. verhaalt hoe men vooral op moet pas sen voor de vliegtuigen; „want wab de vlieg tuigen vooral opmerken, dat zijn de voorwer pen in beweging, of die, in welker omgeving l>eweging is. Wanneer dus een vijandelijk vlieg tuig aan den horizon is gesignaleerd; neemt men in 't algemeen de voorzorg om onmiddel lijk het vuren te staken (behalve aan de stukken die speciaal op vliegtuigen zijn gericht en die men op een eigen manier opstelt) dan snollen de kanonniers, om zich te verbergen, naar de schuilplaatsen, welke zij in den grond hebben uitgegraven bij ieder kanon, en welke hen ook beschermen hij een al te hevig bombardement. Ik weet een batterij van 7.-5 c.M. in Woëvre, welke al sinds vijf en een halve maand op de zelfde plek staat, heel dicht bij de Duitsche loopgraven, midden in het veld. De stukken en eaisons zijn eenvoudig bedekt door grijze dek zeilen en, niettegenstaande dat, zijn ze nooit opgemerkt door de dagelijksehe verkenningen vanuit Duitsche vliegtuigen. Dit resultaat tf> verkregen door den volgenden maatregelzoo dra de waarnemer van de batterij, die het meest naar voren staat, een vijandelijk vliegtuig sig naleert, hjjseht men inmiddollijk de „seinvlag". Als dit signaal is gegeven, is het aardig om te zien, hoe gauw de kanonniers hun bezigheden in den steek laten, welke die ook zijn want den kapitein is het omst daarmee en als konijnen in hun holen springen. De eenige, dio aan de oppervlakte blijft, is de wa-arnemt.., di- de bewegingen van den Over-Rijnscl.cn vogel bespiedt en die, door middel van een heel kleine telefoon, het schieten regelt van een stuk, op eenigen afstand in het bosch ge plaatst." Tweo episoden. Een medewerker van ,,le Figaro" verhaalt het volgende 5 Mijn eerste episode :heb ik uit den mond van een officier, eenige malen gewond en zoo juist van het front teruggekeerd. Drie van zijn mannen hadden, beschermd door een donkeren nacht, een draad gelegd om in do nabijheid van een vijandelijke loop graaf een mijn te doen springen. Ongelukkig brak een zoo geweldig onweer los dat do ge vaarlijke karrewei don volgenden dag, maar nu in 't vólle daglicht overgedaan moest wor den. De officier vraagt wie van zijn mannen er zich voor aanbiedt. Het werk, gevaarlijk in den donker, is in heb volle licht vermetel. Wat niet belette dat de drie mannen van den vori- gen nacht opnieuw vragen het te mogen onder nemen. Neen! zegt de officier. Niet gij, gij hebt 11 reeds genoeg opgeofferd. Het heldhaftige drietal verzet zich, een van de drie wordt zelfs boos. Maar, .luitenant, het is ons recht. En de officier eindigde met den mannen hun zin te geven. Ik bezocht een hospitaal rondgeleid door den directeur, die bij eiken zieke stil stond en Bij een van de gekwetsten bleef hij wat langer en zeide mij Dat is een dappere kerel. Hij verloor een arm, maar nimmer hoorde men van hem ebn klacht. Integendeel, de man is altijd vroolijk en opgewekt. En toen do directeur was heengegaan, feli- ei'teercle ik op mijn beurt den soldaat, en vroeg in welken slag hij zijn verschrikkelijk kwetsuur had opgeloopen. Do gekwetste boog zich naar mij toe, blijk baar om mij iets zeer vertrouwelijks te zeggen dat- niet iedereen mocht weten „Mijn kanon deed het, dat to vroeg is afge gaan 1" En met zijn hand, zoo droevig eenzaam over gebleven, maakte hij een bewogmg alsof hij het kanon vvildo verontschuldigen. racsELArm Een ontploffing in Canada. MONTREAL, Zeven man zijn gedood bij een toevallige ontploffing in de cordiet- afdceling van de Canadian Explosions Com pany te Bel vei l in de provi ncie Quebec. Onder- de dooden bevindt zich. een Engel sche inspecteur, die aan de directie van de fabriek wa« toegevoegd. Tien menschen wco-den gewond. Na de ontploffing ont stond brand. De aangerichte schade beloopt 4000 pond st. Gebrek aan zfnk. Tn Engeland doot zich bet eigenaardig verschijnsel voor, dat, ondanks bijna allo zinkerts ter wereld op Engelsch grondge bied wordt gevonden er een groot gebrek aan het metaal heerscht. Engeland smolt in vredestijd slechts een derde gedeelte van het zink, dat het voor zijn industrie noodig heeft, maar kocht het voornamelijk in België en in Duitschland, waarheen het grootste gedeelte der uit de Engelsche koloniën vooral Australië afkomstige erts ging. Toen de oorlog uitbrak, was er spoedig gebrek aan zink, dat voor het maken van het messing voor patronen-hulzen onontbeerlijk is. Na het uitbreken van den oorlog steeg de prijs dan ook van 22 tot meer dan 100 per ton. Merkwaardig is het zeker, dat ondanks deze prijsstijging de srnelterijen in Enge land gedurende den oorlog'50 minder zink hebben afgeleverd dan vóór den oorlog. Verscheiden ovens staan ongebruilct. Voor namelijk is dit te wijten aan het dienst- nemen van vele geoefende arbeiders. Boven dien zijn de srnelterijen in Engeland niet zoo goed ingericht als gewensc-ht zou zijn. Er zullen nu nieuwe fabrieken gebouwd worden, die jaarlijks 100,000 ton erts kun nen verwerken en daaruit 40.000 ton metaal verkrijgen. De kosten van deze inrichting zullen 850.000 bedragen. De bouw zal ongeveer een jaar duren, maar reeds na negen maanden zal met de aflevering van metaal begonnen kunnen worden. RUSLAND. Van heft Oostelijk OoHoqsterreïn. PETERSBURG. In de streek van ,Moe- ravie-wo, Schawli, ten westen van den mid denloop van de Njemen, aan het front van de Naref en aan den linkeroever van de Weichsel geen. veranderingen van betee- kenis. Er wordt een niet zeer hevig vuur onderhouden, dat slechts nu en dan wat intenser wordt. Er hebben bier en daar schermutselingen plaats, vooral als er mijnen springen. Aan het front tusschen de Weichsel en de Boeg werden in den avond van 4 Juli en den volgenden ochtend hevige gevechten be gonnen in den sector OerzdenbowBycbawa (ten noordoosten van Krasnik). Het offensief van den vijand ten oosten van Krasnik is tot staan gebracht door onzen aanval op de flank van den vijand op de hoogten ten noordoosten van Wilkolar, waar wij hem ernstige verliezen toebrach ten. In den ochtend van 5 Juli namen wij meer dan 2000 man met 29 officieren ge vangen, terwijl voor ons front meer dan 2000 lijken van vijanden lagen. Den 7den Juli sloegen wij verschillende aanvalspogingen tusschen de Wjeprz en den westelijken oever van de Boeg en op heb dorp Krylof af. Aan den bovenloop van de Boeg, de Zloba Lipa, en den Dnjester hebben den 4den en in den ochtend van den 5den Juli geen gevechten plaats gehad. WEENEN. Dc Russen, die in een tweeden veldslag bij Krasnik door liet leger van aartshertog Jo- Ferdinand verslagen zijn trekken terug in noordelijke en noordoostelijke rich ting. Het leger van den aartshertog dringt na. de geslaagde doorbraak onder nieuwe zegerijke gevechten verder en veroverde gisteren dc streek van Gielezef en de hoog ten ten noorden van de Wysnica. Onder dezen druk week de vijand ook aan de Wjeprz tot over Tarnagora. In deze gevechten werden 41 officieren en 11.500 man gevangen genomen en 17 machine-geweren buitgemaakt. Aan de Boeg en in Oost-Galicië is de alge- meene toestand dezelfde gebleven. Aan de Zlota Lipa en den Dnjester is het rustig. Vlieger-aanvallen op de Duitsche linies. De „Times" bevat het volgende bericht uit Petersburg In de laatste dagen hebben Russische vliegers herhaaldelijk aanvallen gedaan op de Duitsche linies. Een vliegmachine van het Ilya Mourowetz-type deed eene verken ning in de streek bij de San en wierp drie bornmen op vijandelijke oonvooien bij Lezajsk en nog zeven bommen op het spoor wegstation te Przeworek, da/t een kwartier lang bestookt werd. Er stonden toen vijf lange treinen in het station. Een daarvan werd door een bom getroffen en geraakte in brand, zooals bleek uit de dikke rook wolken die eruit opstegen. De Russische vliegers maakten foto's van don grooten brand. Ook de reusachtige Sigorsky-tweedekkers hebben, volgens een bericht aan de „Ti mes", groóte bedrijvigheid betoond en bommen geworpen op spoorwegen en ander© werken in Polen en Oosb-Pruiecn. Om zich een voorstelling te vormen van de afmetin gen dezer machines, heriniiere men zich, dat het vorige jaar een daarvan een vlucht deed van anderhalf uur met 16 passagiers aan boord. Men noemt ze ook v/el lucht- omnibussen, maar in vredestijd tenminste zou men ze juister vliegende hotels kunnen noemen. Behalve de hut van den bestuur der bevatten zij een salon, waarin voor 16 personen plaats is, een slaap-afdeeling en een toilet-kamertje. Rondom in de wan den zijn vensters aangebracht, terwijl zich in de vloer observatie-venstertjes bevinden. I De kame® worden door de x^brandings- gassen van de motoren verwarrad en elec- trisch verlicht. Het is duidelijk, dat deze vliegmachines, als ze voor oorlogsdienst in gebruik worden genomen, eene groote hoeveelheid ontplof fingsmiddelen kunnen meevoeren. Reeds de oudere kleinere typen voerden er. nut tig gewicht van meer dan een ton mede. Lezasik en Przeworsk, do beide plaatsen waarop bommen zijn geworpen, liggen wes telijk van de San, in de streek, die onlangs door de Russen ontruimd is. BTAUE Italië on Oostenrijk. WEENEN. De gevechten in de streek van Gorz, die in de jongste dagen voortdurend in ernvang toena men, ontwikkelden zich Maandag door een algemeenen aanval der Italianen tot een veldslag'. Ongeveer vier vijandelijke corp sen deden daar, ondersteund door zeer sterke artillerie, een aanval op ons front van het bruggenhoofd van Gorz af tot aan de zee, maar werden totaal afgeslagen en leden vreeselijke verliezen. Dank zij de boven allen lof verheven houding onzer troepen, vooral van de infan terie, bleven onze stellingen goheel en al in onze handen. Aar. do Midden-Isonzo, in het Krn-ge- biecl en aan de overige fronten viel gisteren niets bijzonders voor. ROME. Aanvallen dor Oostenrijkers op 5 Juli ten westen van Lavaredo in Trentia, ten noorden van den Grooten Pal en op Pizzo Avoatano in Karinthië werden met zware verliezen afgeslagen. De vijand biedt hardnekkigen tegenstand en doet herhaaldelijk krachtige tegenaan- vallen op de Italianen, die aan de Isonzo oprukken; hij is er. echter tot dusverre niet in geslaagd eenig terrein te hei-winnen daar de Italiaansche bevelvoerders en troepen vastbesloten zijn ondanks de moeilijkheden en wat het ook moge kostn, hun doel te be reiken. Een luchtschip bowen Triëst. ROME. Een Italiaansch bestuurba, luchtschip heeft in den afgeloopen nacht bommen op Triëst geworpen. Het arsenaal werd ernstig beschadigd. Het schip keerde behouden terug. Een „stoomhamerslag" in voorbereiding. De „Daily Telegraph"-correspondent, A. Beaumont te Milaan, schreef Zondag aan zijn blad dat alle verschijnselen er op duiden dat weldra een nieuwe phase zal ontstaan in den strijd tusschen de Italianen en de Oos tenrijkers. Er wordt volgens hem een groote aanval van de Oostenrijksche zijde voorbe reid. Dat zal worden een dier stoomhamer- slagen", die men nu en dan van Oostenrijk en Duitschland gewoon is. Sedert een week was elk verkeer van Zwitserland naar Duitschland en Oostenrijk hermetisch ge sloten. Het meer van Constanz was streng bewaakt en ook afgesloten en dit zou duren tot vandaag of morgen, wanneer weder de normale toestand zou intreden, omdat dan hotgroote troepenvervoer, dat een week lang over alle spoorlijnen plaats had, geëin digd zou zijn. Duitschland en Oostenrijk moeten volgens Beaumont massa's troepen hebben gezonden naar Tyroolsch Karinthië en de Julier-Alpen, om de Italiaansche in vallen, die zeer dreigend worden, tegen te gaan. De correspondent schat de sterkte dier troepen op minstens een millioen man. Een groote „coupe" is in voorbereiding om de Italianen naar hun grondgebied terug te dringen. TURKBJE. Aan de Bardanollen. De correspondent van de „Berl. Zeit. a. M." te Konstantinopel seint, dat hem door deelnemers aan de- gevechten aan de Dardanellcn is verzekerd, dat de Engelschen in de laatste twaalf dagen bij Sedul Babr alleen verliezen hadden, welke in de tien duizenden loopen. Op 23 Juni kon hij van uit zijn observatiepost constateeren, dab de Engelschen vele duizenden gewonden op kleine vaartuigen naar de hospitaalschepen brachten. Tijd om de dooden te bergen of te begraven was er niet. Nog zwaarder verliezen leden zij bij de hardnekkige, bloedige gevechten in het begin der vorige week. Na wanhopige nachtge vechten voeren sleepbooten den volgenden morgen heen en weer om de gewonden naai de transportschepen over te brengen. De ergste dag was Woensdag j.l. Men weet met zekerheid te melden, dat niet alleen te Alexandrië en te Kaïro, maar ook op de door de Engolschen veroverde eilanden alle beschikbare plaatsen door ge wonden zijn ingenomen, LONDEN. In een bericht van elfduizend woorden, dab afgedrukt is in de „London Gazette", en geda teerd van dem 20sten Mei, vertelt gene raal Ian Hamilton, hoe hij naar de Dardanellen vertrok aan 'boord van de Phaeton", een der snelste schepen van de Engelsche marine. Den 17 Maart kwam hij op Tenedos aan, waar hij de admiraals aan trof, die toen juist bezig waren met het maken van plannen vcor een nieuwen marine-aanval, die den volgenden dag zou plaats hebben. Den 18den woonde hij den strijd tusschen oorlogsschepen en kustforten bij. Na afloop van dit gevecht seinde hij aan Lord KitchenerNiet zonder aarzeling ben ik tot het besluit gekomen, dat om de vloot in staat te stellen de Dardanellen to for- ceeren, de samenwerking met de geheele strijdmacht ouder mijn opperbevel nood zakelijk is." Hamilton deelt dan mede, hoe hij ver kenningen op het schiereiland Gallipoli uit voerde, en beschrijft de beheerschende pun ten, zooals den Sari Babr, het Kilid Balir- plateau, den Achi-Babaheuvel en weidt dan uit over de groote gevaren, die alle .lan dingsplaatsen opleveren. De landing van troepen op het oorlogstooneel, dat zoo sterk bezet is met troepen, leverde moeilijk heden op, waarvan geen voorbeeld is te vinden in de krijgsgeschiedenis tenzij in de verhalen omtrent Xerxes. Telkens en telkens weer herhaalt hij, dat bij iedere landing de troepen gelijktijdig en zoo snel mogelijk aan wal gebracht moe ten worden, terwijl het daarvoor bovendien mooi weder moet zijn. Indien het weder daar geleek op dat waaraan men in Enge land gewoon is, dan was er niets anders overgebleven, dan de geheele onderneming op te geven. D<Jbr uitstel van de landing tot het einde van April had er goede kans bestaan, dat er eenige dagen achtereen kalm weer zou zijn. 5£«^a!g©ns. bgsebrijltHamilton ujtaoerig dc landingen en de gevechten, die tusschen 25 April en 5 Mei Dlaate hadden. Een noodlottig jaar voor Xioln-Azië. De Amerikaansche consul te Smyrna bericht, naar de „Times" meldt, dat 191-1 een van de noodlottigste jaren uit do ge schiedenis van Smyrna is. Er :s gebrek aan steenkool en waar schijnlijk zal binnenkort, het bedrijf der spoorwagon en der gasfabrieken moeten worden stopgezet. „In Palestina," schrijft de Amerikaan- sclie gezant te Jeruzalem, „zijn de zalcen tot stilstand gekomen, reizigers komen er in het geheel niet meer, de opbrengst van den landbouw ih belangrijk verminderd, doordat vele landarbeiders in dienst zijn gegaan, zcodat er eene gedruktheid heorsciit alsof een donkere wolk over het land hangt. De oogstvooruitzichten zijn bijsonder slecht, temeer daar er ook geen regen ge noeg valt. Volgens een bericht uit Bagdad is de Bagdad-Spoorweg thans voltooid van Kon stantinopel tot Bourgourlou in heb noor den en van Bagdad tot Samara in het zui den, maar verder vordt er zoo goed als niet aan gewerkt en het schijnt dat vóór 1916 niet met aanleg kan worden voortge gaan. eULQARBJE. De houding van Bulgarije. BERLIJN. Ferri Pisani, de correspon dent van de „Stampa", hooft don Bulgaar - sohon oud-rninister Genadief gesproken, die hem zeide, dat alleen Bulgarije aan het viervoudig verbond daarwerkelijken steun kan verkenen. Naar zijn overtuiging kunnen Grieken en Roetmecaen zich niet bewegen. Roemenië ligt te veel bloot. Het Bulgaarsche leger zou in drie weken vcor Stamboel kunnen staan, maar ten koste van zware offers, gelijk die bij Tjatsjalda, en daarvoor moet Bulgarije van te voren werden schadeloos gesteld. Het verlangt heel weinig van Servië enkel Macedonië. Het antwoord van Servië daarop geeft de vertegenwoordiger van de „Seoolo", Magri- ni, wien de vroegere Servische gezant te Weenen, Jovanovitsj, nogmaals te Nisj ver zekerde, dat de eisch van Bulgarije op Ma cedonië onaannemelijk was. Tegelijkertijd heeft een medewerker van de „Avanti" te Rome den vroegeren Servï- schen minister Stojanovitsj de vraag ge steld: waarom Servië werkloos bleef. Zijn antwoord luidde, dat in Mei het algemeen offensief tegen Duitschland, Oostenrijk- Hongarije en Turkije gelijktijdig zou begon nen, Generaal Pau was daarvoor naar Rus land en Servië gegaan, doch buiten ver wachting bleef Roemenië neutraal en wer den de Russen geslagen, in plaats van dat zij in Hongarije doordrongen. Zoo kwam er van de afspraak niet. Servië kan met zijn ongedekte flanken geen offensief beginnen. En nu zijn alle Balkanstaten door de Russi sche nederlagen aangstvallig geworden. PORTUGAL Dr. Costa gewond. Dr. Affonso Costa, leider der democra tische partij in Portugal, spreng eenige dagen geleden te Lissabon uit een tramwa gen, waarin een-begin van brand was ont staan, viel daarbij op straat en liep een schedelbreuk op, terwijl bij bovendien een rib brak. Zijn toestand is ernstig. VEREENIGOE STATEN. De aanslag op Morgan. NEW-YORK. Eer komen steeds meer gegevens voer de meening, dat de zich noemende Holt Münter is, de vroegere hoogleeraar in het Duitsch van de Harvard- univeratedt, clio verdween na den dood on der verdachte omstandigheden van zijn vrouw in 1.906. Zoo werden bij een onder zoek op Holt's lichaam litteokons gevonden, volkomen gelijk aan die, welke Miinter had. Holt's bewering, dat hij Amerikaan is van Duitsche afkomst, is onjuist hij js geboren in Diiitsóhland. De gevangenisgeneesheer is overtuigd, dat 's mans geestvermogens zijn gekrenkt. Hij trachtte zelfmoord te plegen met behulp van zijn zakpotlood, waarvan hij bet radoer- goinelastiek afgetrokken had. Vervolgens had hij met zijn tanden de randen van het metalen busje, waarin het gomelastiek had gezeten, samen geknepen en daarmede een slagader doorgezaagd, waarbij hij veel bloed verloren heeft. Holt dood. NEW-YORK. Holt, die beproefde Mor gan te vermoorden, is dood gevonden in zijn cel. Blijkbaar heeft hij zich met een revolver van het leven beroofd. NEW-YORK. Holt doodde zich door uit een raam in zijn gevangenis te sprin gen ter hoogt van 15 meter. De bewaker had een oogenblik de cel ver laten, de deur open latende. Holt sprong uit het raam, brak zijn schedel en was on middellijk dood. Duitschland on de unie. WASHINGTON. Aangezien niets uitlekt gelooft men, dat het Duiteolie antwoord op de Amerikaansche nota verre van vol doende zal zijn. Algemeen is men van oor deel, dat Duitschland de onderhandelingen op de lange baan wil schuiven, opdat de verontwaardiging in Amerika tijd zal heb ben tot rust te komeai. De ambtenaren die zich bij den president te Ncwhampshire bevinden, meenen, dat Duitschland tot ovei'eenstemming wil komenmaar de pre sident heeft geen enkele aanwijziging ont vangen, dat Duitschland werkelijk het ge bruik van duikbooten tegen de koopvaar ders van den vijand wil wijzigen. Bomaanslag. NEW-YORK. Een bom ontplofte in bet benedengedeelte van heb hoofdbureau van politie, waardoor bet detective-bureau ge deeltelijk vernield word. Deze misdaad wordt beschouwd als een wraakneming voor de onlangs plaats gehad hebbende vcroordceling van anarchisten. AUSTRAUË. De „Emden". De „Emden" zal vlot gemaakt worden. De Australische regeering heeft een bod op de berging van dit schip aangenomen. Er zal nu een maatschappij gevormd wor den, dio het zal lichten, ylot maken en naar Sydney brciigen< Da „Ceres". Uit een ambtelijk onderzoek, dat door de marine-autoritetien te IJmuiden is inge steld betreffende het zinken van het Neder- landsche stoomschip „Ceres" der Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam, is gebleken dat liet ongeval zeer waarschijnlijk is veroorzaakt door een mijn. Een brandend verlaten schip. Volgens de „Daily Chronicle" heeft de kapitein van bet Engelsche stoomschip Eddie", dat Zaterdag uit New-York te Quesnstown aankwam, medegedeeld, dat hij 111 de buurt van de Fastnetrots (aan de Z.W. kust van Ierland) een groot brandend zeilschip heeft aangetroffen. Hij zette onmiddellijk koers erheen om zoo noodig hulp te verleenen. Dichtbij ge komen bemerkte hij, dat er geen menscli aan boord was en hij nam dus aan, dat het schip verladen was. De ra's en een gedeelte van de masten hingen over de zijde in zoe. Hooge vlammen stegen uit het schip op en de geheele romp stond in lichtelaaie. Aanvaring. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Stock holm, dat de reederij van het stoomschip Oscar I aldaar van den gezagvoerder van dezen bodem uit Stornoway een tele gram ontving met de mededeeling, dat de „Oscar II", die van Zuid-Amerika op zijn thuisreis was en geladen was met katoen, huiden en koffie, op ISO zeemijlen ten westen van het noordelijke punt van de Hebriden aangevaren is. Volgons Aftonbladet" zou heb schip met een Engelsch oorlogsschip in aanvaring zijn gekomen. De waarde van het schip met de lading wordt on verscheiden millioenen kronen geschat. Toen de bemanning het zin kende schip verliet, was de stookplaats reeds ondergeloopen Een zondenregister. BERLIJN. Omtrent aanvallen van En gelsche onderzeeërs ep vijandelijke handels schepen zijn uit Konstantinopel de volgende officieele mededeelingen ontvangen lo. Op 12 Mei werd op het Turksche niet gewapende stoomschip „Jittihad", dat in de haven van Pandermo een ladin^ innam, zonder voorafgaande waarschuwing oen torpedo afgeschoten. Het schot miste en trof den kademuur. 2o. Op 18 Mei werd het Turksche niet gewapende koopvaardijschip „Dogan" op de reis van Pandermo naar Konstantinopel zonder waarschuwing beschoten met een torpedo. Aan boord bevonden zich 700 pas sagiers, waaronder veel vrouwen en kinde ren. Het schot miste. 3o. Op 28 Mei werd het ongewapende Duitsche stoomschip „Stambul" in den Bosporus zonder voorafgaande waarschuwing getorpedeerd en getroffen. Genoemde drie stoomschepen stonden in geen enkele betrekking tot bet Turksche leger- of marinebestuur. 4o. Op 31 Mei werd heb ongewapende stoomschip „Madelein Rickmers" te Pan dermo door een Engelschen onderzeeër zon der voorafgaande waarschuwing aangevallen en getroffen. Het stoomschip nam goederen in voor Konstantinopel. Er waren noch troepen, noch oorlogsmaberieel aan boord. 5o. Het niet gewapende 3 stoomschip Willy Rickmers", dat overeenkomstig de voorschriften door een groot rood kruis op witten gi-ond kenbaar was gemaakt als hospitaalscbip, werd op I Juni bij San Ste- fano zonder voorafgaande waarschuwing door een Engelschen onderzeeër aangevallen. Terwijl de Engelsche regeering alle midde len in het werk stelt om te doen uitkomen, dat de Duitsche onderzeeërs in het gebied, voor hetwelk, als zijnde zeer gevaarlijk, dringend gewaarschuwd is, onmenschelijk optreden, sparen Engelsche onderzeeërs, zonder dat zij een waarschuwing noodig achten, in hun actiegebied noch passagiers-, noch hospitaalschepen De Koningin-Moeder fte Haarlem. Onze berichtgever schrijft: De Koningin-Moeder had het nieuwe Frans Halsmuseum nog niet bezichtigd. Nu daar thans de TentöonsteHing van Oude Kunst gehouden wordt ten bate van het Haarlempcho Steuncomité, heeft Hare Ma jesteit een bezoek niet langer willen uit stellen. Maandagmiddag spoorde H. M. naar Haarlem en kwam daar te 2 uur aan, in gezelschap van Freule v. d. Poll, hofdame, mevrouw De Beaufort, grootmeesteres, jhr. De Ranitz en graaf Van Limburg Stirum, k amerheeren IT. M. werd aan hot station verwelkomd door jhr. mr, dr. A. RÖell, Commissaris dei- Koningin in Noord-Holland, en jhr. mr. W. B. Sandberg, burgemeester van Haar lem. In automobielen werd de tocht door de stad aanvaard. H- M. had het plan opge vat om tevens een bezoek aan eenige Haar- lemsche inrichtingen to brengen. Allereerst werd naar de Mariastichting gereden, een R. K. inrichting voor zieken verpleging in do Kamperlaan. In do ver sierde vestibule werd H. M. ontvangen dooi de geueesheeren dr. L. C. Pipot en M. Jeefnirun, de moed er-overste mej. C. A. Wesselma-n, en den rector II. C. J. Sondaal. De zusters zongen „Domine salvam fac reginam nostram", waarna dr. D. Prooi H. M. toesprak. Hierna werd de rondgang door de inrich ting gemaakt. PI. M. toekende in het ge denkboek. Het tweede bezoek gold bet weesbuis der Ned. Hervormde Gemeente aan de Oliesla gerslaan Op de binnenplaats stenden alle weezen (54 in getal) opgesteld. Die ontvangst bad plaats, door den president-regent jhr. H. IT. Roe 11. Eenige weesjes boden aan H. M. bloemen aan. De regenton, regentessen, directeur en directrice, werden aan de Hooge Bezoekster voorgesteld. De weezen zongen Haar toe Gezang 273 1 „Beveel gerust uw wegen" en Gezang 224 1. Met belangstelling bezichtigde H. M. de inrichting. Voor haar vertrek toekende zij een oorkonde ter herinnering aan het be zoek. Thans weixl gereden naar het Doopsge zinde weeshuis aan den Kleinen Houtweg. In de regentenkamer werd IT. M. ontvan gen door den vooratter van het regenten- college, den hoor S. K. Sybrandi, die de andere bestuursleden voorstelde. Een _weesje bood. bjoemea aan»

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2