Orgaan voer Leger en Vloot. ml39* Woensöan 7 Juïl 1915 Onder redactie van D. MANASSEN. Oorlogsnieuws. Ons Oorlogsdagboek. OpTaag *R5^JUü exömpTaren. DE SOLDATENCOUR ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. 4868. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MILITAI REN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor A'lvert-::ti«"Q Trend* men rich tot het AJg. A'lv«rVmtio-Lui>«au RODMA Co, Heerengracht 220 Amsterdam. tot de Drukkery .Jacob van Caxupen" N. 2. Voorburgwal 234-340 (Keizerrijk 9) Arnv.ïjJcn of tot onze Administrate, Pa) estxiu astrant 10 Amsterdam. Pr ijs der Advertentiëa per regel 30 cent. Bjj abonnement redactie - v ■ééihSIHMK 'frèX, Een bijzonder avontuur beleefde een j'onge Engelsohman aan liet westerfront. Hij' was ingekwartierd in een dorp, maar had zich 's morgens verslapen on bemerkte, dat hij alleen was. Hij wilde zich bij zijn kamaraden voegen, hen opzoeken, maar vooraf moest hij zich toch scheren, juist had hij zich ingezeept, toen hij gerucht hoorde en met zijn scheermes in de hand ging hij naar de deur en zag eenige vijan den naderen. Een er van was reeds in den tuin van het huis en zag daar een Engelsch cavaleriepaard staaneen schot in 'fchoofd en het dier zakte neer. De sol daat steeg af en wilde het huis binnengaan, maar nu viel de Engelschman hem aan met het eenige wapen, dat hij had, het scheermes, en na een verwoed gevecht, zakte de Duitscher neer. Met zijn half ingezeept gezicht, zonder jas of pet, sprong de En gelschman op het paard van don Duitscher en maakte, dat hij wegkwam. Geen audienlie. Blijkens bericht in de „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister yan Oorlog geen audiëntie verleend. Uitbetaling Menagelden. In den laatston tijd worden bij herhaling door verschillende onderdeden oproepingen in ,,De Boldatencourani geplaatst, ton eindo tot uit betaling van nog verschuldigde rr.enagegelden to komen. Het is dus van het grootste belang dat ieder militair getrouw en zorgvuldig „De Sctdatencourant" Ieost. Wanneer hier of daar geen pak Soldaten- couranten ontvangen wordt, Is hot slechts noo- tfig, dat de chef van het onderdeel, de sergeant- majoor-administrateur of een der onderofficie ren, korporaals of een der facteurs een pakket IN BE VAL. Een geschiedenis uit den oorlog van '70. (Slot.) Eindelijk; verscheen do hoofdtroep, twee honderd in het geheel en ieder van hon derd patronen voorzien. .Mijnheer De Lavigne, bevend van opge wondenheid, posteerde zijn manschappen zoo, dat zij het geheele huis omringden; voor de kleine zwarte kolderopening bleef echter een ruime plek vrij. Toen trad hij bannen en vroeg naar de sterkte en stelling van den vijand, die nu zoo stil was, dat men zou kunnen denken, dat hij door de tralies verdwenen was. Mijnheer De Lavigne stampte met zijn voet op den grond en riep: „Mijnheer do Pruisische officier !'i Do Duitscher antwoordde niet. De majoor herhaalde: Mijnheer de Prui sische officier Het was te vergeefs. Gedurende twintig minuten sommeerde hij den zwijgenden officier zich over te geven, terwijl hij hem vrijen aftocht met militaire eer toestond. Maar hij kreeg geen teeken van toestem ming of weigering. De toestand werd pioeielijk. De soldaat-burgers stonden te stampvoe ten en met de armen togen het lijf te slaan, evenals de koetsiers doen, om een beetje warm te worden, terwijl zij met telkens toenemend kinderlijk verlangen naar het tralievenster keken om er voorbij to gaan. Eindelijk zou een van hen, Pofcdevin, een zwakke jongen, het wagen. De poging slaagde. De gevangenen schenen dood. Een stem riep: „Er is niemand in!" Nog een soldaat liep voorbij de gevaar lijke opening. Toen werd het een spelletje. Iedere mi nuut rende er een voorbij, van den eenen troep naar den andore, evenals spelende kinderen. Zij hadden vuren van doodo tak ken aangelegd om warm te worden en het gelaat van iederen Garde-National werd schitterend verlicht, als hij overliep. „Jouw heurt, Maloison!*'* werd er ge lroepen. Maloison was een dikke bakker, die -altijd door zijne kameraden werd- ^uitgelachen, SoJdatencourantcn bestelt, waarna onmiddellijk toezonding plaats vindt. Nergens behoeft dus „De Soldatencourant" te ontbreken. DE DIRECTIE. IV3EOEDEELING. Losse exemplaren van „De Soldatencourant", to,- aanvuiling van verzamelingen, worden door ons dadelijk na aanvrage toegezonden. Bij de aanvraag ipoet voor elk verlangd exempiaar I cent aan postzegels worden Ingesloten. De exemplaren mot den geheelen Esperanto- cur.sus verzenden wij na entvangst van 15 cent postwissel of postzegels. Do CEHEELE tot nu toe verschenen oplaag der „Soldatencourant" verzenden wij na ont vangst van f 1postwissel of postzegels. Deze prijzen gelden UITSLUITEND voor militairen bij verzending aan hun militaire adressen. De NeMandsche Veldpost DOOE A. P. BEZVJAE3IHSE, Directeur IToofdexpeditie Veldpost, Met welke bezwaren verplaatsingen van do cl<i poet kantoren gepaard gaan, mogo volgen uit do volgende médedeeliDgen van een Duisch postambtenaar. Wij hadden verscheidene weken stilgelegen, üoodat d© dienst bijna gelijk was aan dien op de ge.vone postkantoren, al was fcet ook met eeni ge afwisseling als bezoek van vliegtuigen on andere minder aangename dingen. Plotseling werd ons gelast to vertrekken, "Wij marcheer- i den met onbekend doel, tot in een groote stad in Frankrijk. De mars ah eindigde op een groot spoorwegstation. Met een bewondering3vvaardi- ge vlugheid werden onze paarden en wagons ingeladen en ten slotte stapten wij zelf in. Levendig werd over bet doei der reis gespro ken, een ieder werd ondervraagd, maar nie mand kon uitkomst geven. Het doel was en bleef geheim, totdat wij onze grenzen passeerden en steeds verder oost waarts stoomden. Na een lange reis arriveer den wij in een klein duitscir stadje aan do russische grens en na korten tijd passeerden wij deze grens. Nu begonnen de marschen weer I opnieuw, zooals in "t begin van den oorlog. Wij hadden echter niet het geluk om op den hoofdweg te rijden; maar moesten ons verge- noogen met een landweg, waarop onze wa gens herhaaldelijk in den modder bloven ste ken en de dampende paarden niet in staat waren ze zonder hulp er uit te trekken. De auto's bleven herhaaldelijk in 't zand vastzit ten en moesten wachten tot havermotoren hen c-r uit kwamen trekken. Zoo'n oponthoud werd echter bepaald onaangenaam als de wegen door bosschten gingen, die nog niet van vijanden ge- zuiverd waren. Bij een geelgenheid, dat wij weer muurvast zaten, werden wij als mikpunt gebruikt, door enkele verspreide manschappei, die zich niet lieten zien, doch wier aanwezigheid door het afgaan der geweren werd vastgesteld. Geluk kig waren zij niet erg bedreven in de eohiet- kunst, wat voor ons hot beste was, hoewel wij van harte blij waren toen een afdeeling artil lerie ons na lang wachten n:t onze benarde positie bevrijdde, te meer daar de avond kort daarna inviel. Wij stelden onze geweren in do rust en re den ongedeerd en zonder eenig verder opont houd tot aan het Etappenstation, vanwaar wij de post afhaalden. Wat het beteekent, post af te halen en naar het veldpostkantoor te brengen op zulke we gen en op zulke door het verder trekken der troepen steeds grooter wordende afstanden, kan alleen hij begrijpen, die het zelf gedaan heeft, 40 tot 50 K.M. over zulke landwegen, daarbij dikwijls in de diepste duisternis, hoe wel het in 't geheel nog niet laat R. Eindelijk komen we ter plaatse waar het veldpostkantoor gevestigd was. Let wel, was! want intusschon is onze divisie weer vertrokken en wij staan met meerdere wagens voor het huis waar wij hadden gehoopt beschutting voor den wind en den ncc-rgutsendcn regen en een paar uren slaap te zullen vinden, terwijl nu anderen het zich daar gemakkelijk gemaakt hebben, voor zoover in deze hutten van gemak gesproken kan worden. Maar met dat al moesten wij ver- dor. Eindelijk vonden wij het Veldpostkantoor, dat oven vcor ons was aangekomen. De post moest nu afgeladen en zooveel mogelijk voor regon en wind beschut worden. Dit was ech ter gemakkelijk gezegd dan gedaan. Het huis bestond uit twee even groote ruimten van 4x 4 M., dwars door het midden lag een vloer van 2 M. breedte, terwijl een zolder wegens den slechten toestand van het dak niet voor bewoning in aanmerking kwam. Aan het huis grenst een kleine stal, waarin in betere tijden waarschijnlijk varkens leefden, doch waarin thans een leef met tweo jongen huist. Verder is er een schuur, waarin gelukkig nog wat 6troo is en die door ons door een uitbonw ver- om dat hij zoo vet was. Hij aarzoldo. Zij spoorden hem aan. Toen, plotseling moed vattende, liep hij in een snellen pas, dien hij onmogelijk lang kon volhouden, weg. De gokeele afdeeling lachte luid. Zij riepen allen: „Bravo, Maloison!" om hem aan te moedigen. Hij had ongeveer twee derde van den weg afgelegd, toen plotseling een lange vlam, snel en rood, door het tralievenster schoot. De knal volgde en de dikke bakker viel op zijn neus, met een verschrikkelijken slag. Niemand durfde naar hem toe te loopen, want zij zagen dat hij zich op handen en voeten voortsleept®, dwars door de sneeuw, en toen liij de verschrikkelijke plaats voor bij was, viel hij flauw. Hij had een kogel dwars door het vleescb van de dij. Na de eerste verrassing en schrik, be gonnen allen te lachen. Majoor Lavigne verscheen op den drem pel van de boschwachterwoning. Hij had juist een plan tot aanval gavormd en riep met luide 6tem: „Plumber Planchet en zijn manschap pen !"- Drie mannen traden voor. „Maakt de dakgoot van het huis los!" In ©en kwartier tijds werd den majoor ongeveer twintig meter looden pijp gebracht. Toen liet hij met onnoemlijk groote voor zorgen een klein rond gat in het luik boron en legde het einde der pijp in dat gat. Het andere edmde bracht hij in verbinding met de pomp. „Wij zullen dezen Duitschers iets te drin ken geven!" zeide hij. Een wilde kreet van bewondering brak los, gevolgd door uitroepen van verrukking en blijdschap. De majoor organiseerde ploegen pom pers. Iedere vijf minuten moest de man aan de pomp worden afgelost. Toen allee in orde wag, commandeerde hij: „Pompen!" En het ijzoron handvat der pomp^cwam in bewe ging; men hoorde heb water door de pijp ruischen en langs de treden in den kelder neerstorten, evenals een waterval. Zij wachtten. Een uur ging voorbij, nog een en nog eon. Pa majoor liep in koortsachtig .ongeduld de" keuken-op en neer, ging"van tijd^tofc tijd' lemgd werd om beschutting tegen koude en sneeuwstorm aan onze 24 paarden te verschaf fen. Wordt vervolgd). Oe toestand in den reuzenstrijd. Als men zoo de telegrammen nagaat, die ohs gezonden worden van overal, waar ge vochten wordt, en dat is op heel wat plaatsengevechten door legers van hon derdduizenden of millioenen, dan moet men zich telkena weer verbazen over het weinig belangrijke, dat zij geven. Kort rijn ze in den laatston tijd ook, maar die kortheid past bij do soberheid van den inhoud. Aan het oosterfront geschiedt nog het belang rijkste; de Russen worden er nog steeds naar 't noorden en 't oosten gejaagd, maar blijkbaar niet meer met dezelfde kracht. Doch er wordt dagelijks gevochten en men kan hier althans spreken van een succes aan den eenen kant. Niet zoo in het westen. Op sommige punten, vooral aan het Engelsche front, blijft de strijd dikwijls zelfs rusten, bestrijdt men elkaar alleen onder den grond of boven in de luoht. Anders waar de Fran- sche linies tegenover de Duitsche liggen; daar gaat geen dag voorbij, zonder dat er hardnekkig gestreden wordt, maar 't succes ontbreekt. Het blijvend succes althans naar 't schijnt. De Duitschers nemen eenige loop graven, bijv, in de Argonnen bij Four-de- Paris, in de Vogezen bij Hilsenfirst, in een hevïgen aanval, maar fluks doen de Fran- schen tegenaanvallen, heroveren de verloren posities en zitten weer op dezelfde plek, waarvan ze pas verjaagd waren. Doch on- derfcusschsn hebben die aanvallen en tegen aanvallen weer aan eenige honderden het leven gekost, anderen voor altijd ongelukkig maakt, en feitelijk voor niets. Soms lijkt deze reuzenstrijd iets waanzin nigs, begrijpt men niet, hoe hij nog wordt voortgezet. Zie bijv. naar den atrijcl om de Dardanellen; sedert maanden wordt daar verwoed gestreden door Engelschen en Franschen, en wat is het resultaat 1 Dat aan Engeland alleen de gevechten daar aan dooden en gewonden gekost hebben: 1722 officieren, 36,914 minderen. Hoeveel oor logsschepen er bij vergaan zijn, weten we niet uit het. hoofd, maar 't zijn er verschei- -jdene. En het verlies der Franschen zal wel niet piinder zijn. Dit is het resultaat van fcet pogen der geallieerden de Dardanellen te forceeren, een ander is er niet. De ge allieerden zijn sedert weken en weken niet opgeschoten en al heeft men in Engeland goeden moed, 't kan nog weken en weken duren, voor er aan de Dardanellen veran dering komt. In da laatste dagen vertellen de telegrammen ons vooral van tweo andere dingen behalve gevechten. Dat zijn do aanmaak van munitie en oorlogsleeningon In Engeland en Erankrijk vooral maakt men het zich zeer druk met de vervaardiging van oorlogsmateriaal. De Engelsche regee- ring heeft nu de beschikking over een leger van 60,000 vrijwillige geschoolde arbeiders in het munitievak, waar ze beslag op kan leggen, wanneer ze wil, die ze kan heen zenden, waar ze wenscht. Ook met de oor- logsleenmg moet het, volgens de Engelsche mot het oor aan den grond liggen, en tracht te te gissen, wat de vijand uitvoerde en of hij zich zoui overgeven. Nu kwam er eenige beweging. Men hoorde plassen, spreken en geraas. Tegen acht uur in den morgen riep een stern; door de tralies: „Ik wensch den Franschen officier te spreken." Lavigne antwoordde, zonder zich te ver voor het venster te wagen: „Geeft gij u over?" „Ja, ik geef mij over."- ,,Gooi dan de geweren naar buiten." Er verscheen onmiddelijk een wapen door het gat, dat in den sneeuw viel. Daarop volgde een tweede, en zoo ging het voort, totdat alle geweren buiten waren. Toen verklaarde dezelfde stom: „Ik heb or geen meer. Maak voort, want wij verdrinken bijna." De majoor baval„Stopen het handvat viel neder. Toen liet hij een groot aantal soldaten in de keuken komen, allen met de wapens in de hand, en lichtte daarna voorzichtig en lang zaam het luik op. Zes druipnatte hoofden verschenen, zes mooie hoofden, met blond haar en de zes Duitschers werden een voor oen druipend, bibberend, half bevroren, uit den kelder te voorschijn gebracht. Zij werden dadelijk gegrepen en gebonden. Toen de verrassing een weinig bedaard was, werd de troep in tweo gedeelten gesplitst; het eene werd belast met het overbrengen dor gevangenen, het andere met het trans port van den dikken bakker Maloison op een matras, die op geiweren godragen werd. Men trok in triomf Rethel binnen. Mijnheer Lavigne kreeg een ridderorde voor heb gevangen nemen van een Pruisisch- voorposten-detachement, en de dikke bakker kreeg een militaire medaille voor de wonden, die hij in het front van den vijand bekomen had. 28-'Juni-,-Het Engelsche sa. „Armenian" (8825 ton);- a airdeJkus fcva n -Corn-1 walis door een Duitsche duikboot getorpedeerd na te zijn beschoten; 12 dooden aan boord, onder wie Amerikaansche onderdanen. De volgende schepen getorpe deerd door Duitsche duikbooten: de Engelsche s.s. „Lucena" aan de Iersche kust, „Indrani" (3640 ton) in de Iersche Zee, de bark „Dumfireshore" bij Wales, de be manningen dezer schepen alle ge red. Het Deensche s.s. „Kiew" ter visitatie naar Cuxhaven opge bracht. Do Engelsche kanonneerboot „Hussar" bombardeert verschillen de havens aan de kust der Aegeï- eche Zee en verwoest de petroleum- depots ta Lidia. De Engelsche infanterie ver overt verschillende linies Turksche loopgraven op het Bchier-eiland van Gallipoli, doch kon niet door- rukken. Het Montenegrijnsche leger trekt Skoetari binnen. Een bericht meldt, dat een Belgische colonne stormenderhand het fort Kisignies in Duitsch Oost- Afrika neemt. De Bussen ontruimen hun stellin gen aan den noordelijken oever van Tanef en San. Een Oosbenrijksche lucht-esca- d rille bombardeert de werf te Bel grado en een militair kamp ten zuidwesten van Obreno. De Noorsche schepen „Kot- ka" aan de Iersche zuidkust en „Cambuskenneth" doorde ,,U 39" voor de Mersey getorpedeerd, be manningen gered, van het laatste schip 8 man krijgsgevangen ge maakt. De Duitschers ondernemen een krachtig offensief in Argonne, dat evenwel door de Franschen tot staan wordt gebracht, al krijgen zij vasten voet in deFransche linie bij Bagatelle. De Oostenrijksche troepen be zetten Zawdchosb, gelegen in het nieuwe Russische gevechtsfront. berichten., zeer naar wensch gaan. Groot© maatschappijen teekenen voor millioenen in, kleine luyden brengen him shilKrtgB. De werklieden-vereeniginge n spannen rich er ook voor en ministère houden redevoerin gen om de menschon op te wekken hun spaarduitjes in de loening te stoken. Maar al die moeite der autoriteiten èn vcor deu aanmaak van oorlogsmateriaal èn voor de oorlogT-Heemng, maakt een eenigozins vreem den indruk. Het scVjnfc toch niet zoo ge makkelijk, zelfs voor het rijke Engeland, om zooveel geld en zooveel mum tie te krijgen als de regcering graag wil. Trou wens, in Duitschland, waar men zich even optimistisch houdt, zou de toestand der financiën ook niet zoo gunstig zijn, en wordt weer jacht op goud gemaakt. Een oorlog aIs deze is duur ENGELAND. Verliezen der Engelschen. In het Lagerhuis werd aan den voorzitter door den heer Joynson-Hicks gevraagd hoe groot het aantal verhezen jn de gevechten aan de Dardanellen was. De heer Asquifch antwoordde: Het aan tal verhezen, geleden door de marine en mi litairen in de Dardanellen was tot 31 Mei als volgt Officieren. gedood 496 gewond1134 yermist92 Totaal... 1722 Manschappen gedood6.927 gewond23.542 vermist 6.445 Totaal... 36.914 Een totaal dus van 38.636. FRANKRIJK. Van hat Westelijk OoHogsterroin. PARJJS. Er hebben hevige artillerie-ge vechten plaats in België en henoorden Atrecht. Aan den rechteroever van de Aisno wordt het mijnen gevecht voortgezet. In Argonne gevechten met granaten en torpedo's, maar geen infanterie-actiee. Aan de hoogten van de Maas en in de Vogezen kanonvuur. Generaal Couraud gewond. PARIJS. De generaal Gouraud, comman dant van het legercorps in het Oosten (Dar danellen) weid getroffen door een springen de bom bij een ambulance, waar hij de ge wonden bezocht had. Het leven van den generaal is niet in gevaar, maar hij is naar Frankrijk terug gebracht. Generaal Bailloud heeft voorloopig het hevel op zich genomen. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlocjsterresn. PETERSBURG. Rapport van den gene- ralen 6 tafBij Schawl! en ten weeten van de Njemen vond geen enkele actie plaats. Bij Edvabno wordt de miinenstrijd hard nekkig voortgezet. Nabij het dorpje Koetsje veroverden wij een mijnwerk, waarin wij 22 yards dynamiet vonden. Wij lieten de mijnen vervolgens springen. Aan de Bzoera nabij het dorpje Soekha sloegen wij een poging van don vijand om onze loopgraven te naderen af. In de richting van Radom gingen onze fcroejien in don nacht van 3 Juli over fcet een plaatselijk offensief, en veroverden eenige loopgraven op Oortenrijksche batai- .jors. Tu£9chen den .Weichsol en den Boej werd 2 en 3 Jul; verbitterd gevochten. Het vijandelijk offensief bij de rivier de Vijjnitsja beletten wij met succes. Do vijand concentreerde zijn hoofdaanval ten oosten van Krsnik in do richting van Bychawa, waar zijn aanvallen in den nacht van 5 Juli door onze troepen worden afge slagen do uitslag van bet gevocht is nog niet bekend. De vijand beproeft eveneens terrein te winnen in de richting van Samostjo en Rrasnoefcawe, waar allerhevigste -«vechten werden geleverd van 2 Juli 's avonds tot ia den morgen van 3 Juli in de streek, waar de rivier de Valiteja in do rsj valt, op de lijn de rdorpjes Tarji- iiKrasnooStryeff. Do vijand leed hier zeer zware verliezen. Het dorp Tarji- mekhi, dat de vijand 's avonds bezette, werj door ons in den vroegen morgen hernomen na een daperen aanval door de regimenten van general Irmanoff. Na een voorwaartsche beweging van den vijand naar de Gnila-Lipa belet te hebben, trokken onze troepen en patrouilles in den nacht van 4 Juli terug op Zolofcaja Lipa. Op het Dnjesfcerfronfc kwam geen wijzi ging in den toestand. BERLLJN. Op het oostelijk ooriogsboo- neel tb de toestand onveranderd. Het leger van generaal von Linsinge® ver volgt de Russen in de richting van Zlota- lïpa. Drie duizend Russen vielen in onze han den. De vijand wijkt uit zijn s toiling on te Na- ra gon, Mi es to tot het noorden yan Przemysl Van Kamionka tot Krylow aan de Boeg is de toestand onveranderd. De aanval van de legers van generaal von Mackensen heeft goeden voortgang. Tosschen den Weichsel en de Pilitza is niets bijzonders voorgevallen. W HENEN. De Russen, die Zaterdag in Oosfc-Galicië tuaschen Narajowka en Zloba- lipa en ten noorden daarvan met een tal rijke legermacht tegenstand boden, werden door de legers der bondgenoofcen aangevallen en na een urenlang gevecht over het ge heele front in de richting van Zlotaüpa te ruggeslagen Drieduizend gevangenen en een aantal machinegeweren vielen ia onze han den. -' Ook in de streek van Przemysl en Gli- nisnv trekt de vijand in oostelijke richting terug. Aan de Boeg is de toestand niet veran derd. In Russisch-Polen is het in verschillende sectoren van het front tot hevige gevechten gekomen, daar de Russen, nadat zij verster kingen hadden gekregen, tot tegen-aanval- len overgingen. Al hun pogingen echter om het verloren terrein te her-winnen mislukten totaal. Een onzer corpsen sloeg alleen vijf aanvallen van den vijand bloedig af. Aan do Por en de Wysnica duren de ge vechten voort. Aan weerszijden van Stoedzianki drongen onze troepen over een frontlengte van ver scheiden K.M. de hoofdstelling van den vijand binnen en sloegen hem met zware verliezen terug. Daarbij werden meer dan Door Duitsche onderzeeërs worden de volgende schepen in den grond geboord: het Engelsche schip „Scottish Monarch" (7500 ton), waarvan veertien opvarenden verdrinken, verder de Noorsche „Gieso" aan den Tyne-mond, „Marna" (914 ton) en de bark „Thistlebank" bij Fastnet Rock. Brand Wessels, lid van den Zuïd-Afrikanschen Volksraad, be schuldigd van verraad, door het Speciale Hof vrijgesproken. 1 Juli:*Een Duitsch eskader bombardeert de haven van Windau aan de Oost- Zee, doch wordt bij een landings poging afgeslagen: een torpedo- boot stoot op een mijn en zinkt. De Italianen ondernemen een algemeenen infanterie-aanval aan het Doberdo-plafceau ten noorden van Monfalcone, welke met zware verliezen door de Oostenrijkers wordt afgeslagen. Een Engelsche torpedojager door een mijn of torpedo aan de Engelsche oostkust beschadigd; 14 man der equipage vermist. De Engelsche stoomboot ,,Lo mas" bij de Scilly-eilanden getor pedeerd bemanning gered. Botha bezet Ofcavi in Duitech Zuidwest-Afrika. 2 Zeeslag in do Oostzee tusschen Gothland en Wdndau, waarbij het Duitsche oorlogsschip „Albatros" in den grond wordt geschoten door het Russische eskader bij Oesfcer- garn in Zweedsche territoriale wa teren; 21 gesneuvelden en 27 ge wonden. De volgende Engelsche stoom schepen door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord: „Cauca- sian", „Inglemoor" (resp. 4656 en 4331 ton), „Welbury" (3591 ton) en ,,L. C. Power" de bemannin gen konden gered, worden. De Ifcaliaansche torpedoboofc „17 P" in het noorden, van de Adriarische Zee vernield. Bericht dat het Nederl. log- gerschip „Katwijk" door een En gelsch' oorlogsschip in de Noord-Zee in tweeën gevaren is; 10 opvaren den verdronken, 10 gered. 3 Duitedie vliegers werpen bommen op het fort Landguard bij Har wich, op Nancy, de spoorwegwerken bij Dombasle en bet aperfort Remi- remont in de Vogezen. Het Engl. s.s. „Richmond" in het Kanaal en het Belgische s.s. „Bodnognat" bij de Scilly-eilanden door Duitsche duikbooten in den grond geboordbemanningen gered. Bij de NederL Tweede Kamer komt het Regeerings-wete-onfcwerp in van een nionw buitengewoon oorlogskrediefc van 90 miUioen gulden. een bom-aanslag op het Kapifcool te Washington en een moordaan slag den millionair Morgan. i Verhoogde activiteit der Duitsche artillerie in België in de streek van Neuville, Ecurie, Roulinooort en op het front van Somme tot Aisne. Vol gens Duitsche berichten bombardeert de vijand Brugge, zonder militaire schade aan te richten. Een Duitsche onderzeeër boort de s.e. „Renfrew" en „Laxch- more" aan de Engelsche zuidkust in den grond; bemanningen ge red. In de Zwarte Zee vernietigt een Russische onderzeeër drie stoom schepen, een zeilschip en enkele kleinere schepen; door Russische torpedobooten wordt Zungoddak beschoten. De Fransche generaal Gourand van het legercorps aan de Darda nellen gewond. De Serviërs bcsefcfcen Durazzo. 5 f:" Aan het westelijk oorlogsfront is de toestand sedert de vorige week onveranderdaan het ooste lijk front houdt de vervolging der Russen in de richting Zlotalipa en uit hun stellingen te Naragon- en ten noorden van PrzemysK-aanr

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1