Gevecht op de gletschers. Ons Oorlogsdagboek. OP ZEE. Binnenland Ï>B S01J0Ja.lTlEKrC0URA]XrT "van Woensdag SO Juni x O X S VIM® IFaScosrsïea-ï. Keizer Wilhelm heeft een eigen villa te Frascati bij Home, hem indertijd vermaakt door een Duitschev in Italië, den geheimraad Ernst von Mendelsohn. De Duitsche keizer maakt er natuurlijk zelf geen gebruik van, maar bestemde het gebouw met omgeving voor een herstellingsoord voor Duitsche kunstenaars en geleerden in Italië. We geven hierboven een afbeelding der villa. Dezer dagen is de villa op last dor Italiaansche regeering bezet door carabi nieri. Dit. is geen daad van vijandschap tegen Duitsohland, maar een voorzorg. Men vreesde nl. dat de villa zou worden aangevallen door de bevolking, vooral omdat het gerucht ging dat er Oostenrijkers verborgen waren. de Wereszyca beslist. Deze linie werd laat op den avond en ten deelo in de eerste mor genuren van den 20sten stormenderhand genomen. Een Duitseh corps, waarbij do Duitsche Keizer dien dag was aangekomen, bestorm de de geheele vijandelijke stelling van Stauke tot het bolwerk Bullau. Sedert de ochtenduren van 20 Juni was de vijand, die hier en daar 's nachts reeds was afgetrokken, in vollen aftocht. Onmiddellijk gingen de troepen over tot de vervolging en 's avonds stonden zij reeds dicht voor de versterkingen van Lemberg. FRANKRIJK. Van het Westelsik Qorlog-sterrein. PARIJS. Aan het centrale eu noorde- lijke front hebben geen infanterie-acties plaats gehad. In Argonne werden de plaatselijke ge- i vechten op dezelfde wijze voortgezet. I De gevechten aan de Tranche© de Calonne op 26 Juni en de-n volgenden nacht waren zeer hevig en gingen van tijd tot tijd over in gevechten van man tegen man. De Duit- sehers maakten gebruik van brandende 1 vloeistoffen en wisten onder bedekking van rookwolken hunne oude eerste linies te be reiken. Zij werden echter met zware ver liezen afgeslagen. Wij handhaven ons in de geheele vroegere eerste linie der Duitschers en in een gedeelte van de tweede, die wij vroeger hebben ge nomen. Ten oosten van de groote loopgraaf op de hoogte ten zuiden van het Sonvana-ravijn heroverden wij 1230 M. loopgraaf. BERLIJN. Omtrent den toestand op het westelijk oorlogstooneel zegt Ste- gemann, de militaire medewerker van den „Bund": „Terwijl in het oosten de toestand zich steeds wijzigt en langza merhand zal uitloopen op een beslissing; die door de verovering van Lemberg zeer veel nader is gekomen, doen de Franscken op het westelijk oorlogsterrein wanhopigs pogingen, het Duitsche cordon te doorbre ken. De groote krachtsinspanning in de buurt van At-rec-ht, die reeds bijna twee maanden aanhoudt, is kenschetsend voor de strategische onvruchtbaarheid dezer pogin gen. De eerste aanloop had eenig succes toen kwam er kentering in de vorderingen en thans verloopt het zoo prachtig begon nen offensief in loopgraaf-gevechten. Dat verloop is typisch geworden, sedert wij het eveneens hebben kunnen opmenen in Champagne, bij Neuve Chapelle, tusschen Maas en Moezel en thans bij Souchez en Neuville. Hoe offervaardig de Franscken ook telkens nieuwe divisies in dichte tirail leur-linies op het Duitsche front afzenden, hoe dapper deze zich in het gevecht wer pen, er was hun toch tot dusverre nog geen succes beschoren. Wij vreezen, dat heb Fransche leger op het oogenblik, dat een doorbraak op voldoende breedte en diepte gelukt, zoo verzwakt zal zijn, dat bet de vruchten van zijn succes niet meer zal kun nen plukken. Tiet bloedt dood, wanneer het nog lang zoo stormloopt. Wannéér de Engelschen nog niet een mil- lioen man te hunner beschikking kunnen stellen en in plaats van een tiende deel van het front te vullen het hun toekomende deel Een Duitseh officier schrijft uit Tirol aan de „Vossische Zeitung" Den lOen Juni hebben wij een schijnbaar onbelangrijk officieel bericht over gunstig afgeloopen grensgevechten in het Adaméllo- rrebied gelezen. In werkelijkheid waren het feiten van groote militaire beteekenis. Bij het aanbreken van den dag van den 9en Juni begon een algemeene aanval van de Italianen op het westfront in Zuid-Ti rol tusschen de Drie Heerenspits en het ge bied van den Adamello-gletsoher aan weers zijden van denT onalepas, die den overgang vormt naar het Sulzberg-gebied. Ten noor den-van den Tonale-weg is er nog slechts één enkele toegang van beteekenis naar Tirol en wel de weg van Bormxo over Stilf- serjoch en Trafoi, dus vlak aan de Zwitser - sche grens in de richting van het Boven Vintschi-dal. Ten zuiden van den Tonale- weg gaat een goede invalslinie eerst bij de zuidpunt van Tirol over Lodrone noordelijk in de richting van Tiono naar het Rende- na-dal, en oostelijk over het Ledro-meer in de richting van Riva. Een gelukte door braak over den Tonalepas zou daarom voor de Italianen met het oog op de weinige gelegenheden van groote beteekenis zijn. Ofschoon de oorlog reeds drie weken aan 'den gang was,hadden zich in dit gebied nog geen gebeurtenissen van belang afgespeeld. De Italianen schoven hun alpen-troepen zoer voorzichtig en systematisch steeds dich ter tegen onzen grens. Tusschenbeide kwam het tot een kleine schieterij tusschen pa- trottDles, die geregeld met den terugtocht yan de Italianen eindigden. De onderneming van den 9en Juni was 'de eerste actie van eenige beteekenis. Het aangevallen front, dat ongeveer met de, poli- grens overeenstemde, had in de rich- I van noord naar zuid een uitgestrekt- ageveer 15 kilometer. De strijd -overal tegen-zeven-uur 'smor- van den bloedigen arbeid overnemen, zal het den geallieerden in het westen niet ge lukken, door te breken met troepen, nog tot verdere operaties in staat, voor cle Duit schers hier in het veld verschijnen." Omtrent het gevecht om het Labyrinth- zegt Stegemann „Daar de Fransclien reeds den ISden Mei een uitvoerige beschrijving van de ver overing van het Labyrint-li bekend maakten en daarna op den 30sten Mei weder mede- deelingen deden van nieuwe aanvallen, kun nen wij ook aan hun jongste voorstelling van het aldaar gebeurde geen onvoorwaar delijk geloof hechten en moeten wij deze stelling eveneens nog als betwist aan merken." Do verovering van het Labyrinth. De „Figaro" bevat een officieel verslag over cle verovering van liet Labyrinth (30 Mei19 •Juni). Het stelsel van aardwerken en loopgra ven dat de Fransche soldaten het Labyrinth doopten, vormde tusschen Neuville St. Vaast en Eeurie een vooruitspringend stuk in de vijandelijke linie. Men had deze stelling sedert maanden versterkt, omdat zo zoo blootgesteld lag. Blokhuizen, onderkomens, loopgraven en verbindingsgangen waren aangelegd, duchtig bewapend met mitrailleurs en mijnwerpers. In hot laatst van Mei besloot hot Fransche opper bevel om het Labyrinth te doen veroveren. Het was daarom in de eerste plaats noodig door een goed voorbereid© bestorming voet te vatten in de stelling. In de tweede plaats was dan noodig de verschillende gangen voet voor voet op den vijand te overmeesteren. Bei de operatiën duurden meer dan drie weken. Maar ze hadden volledig succes. „De ontwikkeling van den aanval was moei lijk, want de talrijke Duitsche batterijen richt ten haar vuur op ons. De drie regimenten, voor den aanval aangewezen, beschikten ook wel over een talrijke artillerie. Maar al brachten onze kanonnen aan do vijandelijke infanterie meer verliezen toe dan de Duitsche kanonnen aan de onze, de vijandelijk batterijen waren onneembaar en aan weerszijden waren het dus de infanteristen die het gelag moesten betalen. Op 30 Mei werd hef bevel tot de bestorming gegeven. Een regiment rukte op van .zuid naar noord, een ander van west naar Oost, het dor de van noord naar zuid. Met bewonderenswaardig élan had de aan val plaats en overal, behalve aan de rechter vleugel vermeesterde men de eerste linie. Ach ter deze eerste linie was een aantal barricaden en versterkingen: wij namen er eenige; de an deren hielden ons tegen. Des nachts verloren we door een Duitschen tegenaanval 50 meters van onzen winst. Tegen het aanbreken van den dag was alles herwonnen." Toen begon de strijd in do gangen. Dag en nacht duurde de strijd voort. Als de vijand week hield nij 50 meter neder achter een nieu we barricade stand geen uur van Wapenstil stand, geen oogenblik van rust. De mannen in de heete zon in de gangen, vochten bloots hoofds in hemdsmouwen. „Men spreekt wel van het elan van onze infanteristen, maar hun vol harding is een niet minder groote factor van hun succes." Verhaald wordt dan van verschillende hel dendaden in dit gruwelijke warnet van. loop graven en versterkingen en onderaardsche schuilplaatsen, verricht en erkend wordt dat ook aan Fransche zijde zeer zware verliezen werden geleden. Het waren moeilijke dagen, heet net, dan verder. Voortdurend moesten den strijders munitie, levensmiddelen en water worden ge bracht, vooral water. Want de soldaten, onop houdelijk hun handgranaten werpend, overdekt van stof en zweet, hadden voortdurend dorst. gens, maar duurde slechts weinige uren. Aan onzen kant kwamen slechts zwakke af- deelingen in het vuur, die hun taak zonder steun van reserves volbrachten. In het noor den werd een kleine ski-afdeeling op de Forcellina di Montozzo door een halve Ita- laansohe compagnie aangevallen. Onze ski patrouille was dicht aan de grens op de smalle kam, waarvan men bijna 2900 meter hoog diep in het breede, bcomlooze dal Viso naar beneden ziet. Op de kale hel lingen bij het Lago Montozzo ligt een kleine Italiaansche kazerne, waar de aanvallers waarschijnlijk hadden overnacht. Een on middellijke aanval op de grenskam zou onmogelijk geweest zijn, daar man voor man bij de moeilijke klimpartij van hoven af kalm had neergeschoten kunnen worden. De Italianen marcheerden daarom in het donker langs de grens noordwaarts, beklommen de zuidelijke helling van de Ercavallo en vielen van daar viïfc over de geleidelijk da lende helling van het plateau op Tiroolsoh gebied onze patrouille aan. De omtrekkende beweging van de Italianen was niet alleen handig uitgedacht, maar werd ook door den morgennevel zeer begunstigd. Onze voorpos ten hadden na middernacht marcheeren ge hooid, maar konden bij het aanbreken van den dag niet ver zien en zoo naderden de Italianen onze patrouille reeds sterk, toen de nevel optrok. Onze mannen schoten van achter rotsblokken uitstekend. Eenige ooste lijk daarvan opgestelde kanonnen mengden zich met flankeerend vuur in het gevecht én zoo werden de Italianen tot de vlucht gedwongen. Tegelijkertijd viel een andere halve compagnie van de Italianen op den Tonale-weg, dus ongeveer zes kilometer zui delijker de pashoogte aan. Ook zij werden door onze patrouilles op de vlucht gedreven. Beide aanvallen waren eigenlijk slechts en ergieke verkenningstochten, die ten doel hadden inlichtingen te verschaffen over de sterkte van onze grenstroepen en hun op stelling. Een ernstige aanval, die éveneens Maar geleidelijk werd terrein gewonnen, tot op den 19 het Labyrinth was veroverd. De Duitsche verliezen waren zwaar. De Duit schers verloren oen geheel regiment, het 161ste. Do Fransche maakten een duizendtal gevange nen, de oterigen zijn dood. Een Beiersoh regi ment werd evenens gedecimeerd. De Fransche verliezen bedragen 2000 man onder wie vele lichtgewonden. RUSLAND Van het Oostelijk Oorlogsterrein. PETERSBURG. In de streek van Schaw- li, en aan de overzijde van Njemen en Na- ref geenerlei wijzigingen. Weinig beteokenende aanvallen van den vijand in verschillende sectoren van boven genoemde fronten werd afgeslagen. Aan den linkeroever van den Weioksel bracht de vijand aan heb front Zarof Zwichorst een talrijke legermacht in het ge vecht; op 26 dezer echter had zijn aanval geen succes. In Galicië trekken onze troepen, na hard- nekkigen. tegenstand te hebben geboden aan het front BobrkaZoerawno, terug op de Gnitolipa. In de streek van Bobrka hebben wij in tegenaanvallen in den loop van den dag man met 46 officieren gevangen ge nomen en twee mitrailleuses buitgemaakt. BERLIJN. Dö Duitsche troepen hebben na een hevig gevecht de hoogte aan den noordelijken oever van den Dnjester tus schen Bukaczowec (bén N.W. van Halicz) en Chodorof bestormd eu bij de vervolging de streek van Strehorow (halverwege Zu- rawno-Robatyn) bereikt. De vijandelijke stollingen ten noordwes ten van Rawaroeska werden door Hannove- raansche troepen genomen. Wij namen daarbij 3300 man gevangen en maakten een groot aantal machine-geweren buit. WEENEN. De oostgroep van heb leger van Pflanzer-Baltin sloeg tusschen den Dnjester en de Proeth een aanval van een numeriek veel sterker Russische legermacht af. In het verloop dezer govechten slaagde de vijand erin ons front .op één plaats te doorbreken. De aanval geschiedde 's nachts. De voorste vijandelijke linie naderde in verscheiden gelederen onze stellingen en werd, daar zij totaal ongewapend was en de handen ten teeken van onderwerping omhoog hield, niet beschoten. Vlak voor de stellingen geko men, wierpen de Russen granaten, die zij in hunne uniformen verborgen hadden, op onze loopgraven, waarop de achterste gele deren van den vijand deze bestormden. Na dat wij versterkingen hadden gekregen, wierpen wij de Russen, na een hevig ge vecht, weder uit do stellingen en namen eenige honderden hunner gevangen. In den loop van den dag en hedennacht herhaalde de vijand zijn aanvallen op verschillende punten van het front, maar deze werden alle met zware verliezen voor de Russen af geslagen. Ons gevechtsfront is totaal onver anderd gebleven. Aan bet overig gedeelte van het front van het leger van Pflanzer-Baltin is bet rustig. Op de hoogte ten noordoosten van Zu- rawno en bij Chederef duren de gevechten voort. De troepen der bondgenooten namen stormenderhand verschillende plaatsen en sloegen Russische tegenaanvallen af. Ove rigens is de toestand in Galicië onveranderd. In Russiseh-Polen hebben zich gevechten j ontwikkeld aan de linie ZawichestSien- neliza. De Dnj-astr. De „Frankf. Ztg." vertelt het een en ander over den Dnjestr, die als laatste natuurlijke verdedigingslinie van de Russen in het Oos- tenrijksche kroonland thans sterk de aandacht trekt. In de ouden tijd heette de rivier Tyras en sedert do vierde eeuw na Christus Da- nastrys. De Turken noemen haar Toerla. De Dnjestr lijkt veel op zijn geweldige buur den Dnjepr. Evenals deze ontspringt hij in de Karpathen. Zijn loop heeft ongeveer hetzelfde karakter en zij komen in dezelfde arm uit aan de Zwarte Zee. Het bovendal van de in het ge bied van Sambor op de noordelijke helling van de Karpathen ontspringende rivier is moerassig en heeft groote uitgestrektheden onbegaanbaar land. Dan wordt het dal snel smallor, steeds nauweren knelt do rivier tusschen hooge, steile oevers. Deze blijven zoo tot Bender, waar zij weer vlakker worden en zich aan. de Liman, een golf van de Zwarte Zee, tot een breed moerassig dal uitbreiden, dat overal doorsneden is door kleine zijtakken, tallooze meertjes, vij vers en plassen. In het voorjaar staat het ge heele dal onder water. Scheepvaart is op den wilden stroom slechts in beperkte mate moge lijk, daar steonen en zandbanken in de stroom- bedding den weg versperren. Beneden Jampol rormen massa's graniet de stroomversnellin gen van Jampol, waar doorheen echter een ka- zeer handig en voorzichtig geleid werd, vond ten zuiden van den Tonale-weg in het gebied van de beroemde Prezanella- gletscher plaats. Deze ligt vrijwel geheel op Tiroolsch gebied, is in het westen hooger dan in het oosten, door een hooge, scher pe rotskam omgeven, die in het westen op de laagste plek met ongeveer 3000 meter hoogte begint, zich scherp naar het oosten wendt, in zuidelijke richting tot 3300 me ter stijgt en een'ontzaglijken, slechts door ©enige kleine bressen onderbroken wal vormt voor den iets lager liggenden glet- scher. Dit zuidelijk van den Tonale-pas liggend gebied heeft in het open liggende noorde lijke gedeelte de zeer goed begaanbare reeks dalen van de Val Prezena, die onder de gletschers beginnen en ongeveer evenwijdig met den Tonale-weg in noordoostelijke rich ting voeren. Gelukt het deze ongezien te bereiken, dan kan men langs dezen weg in den rug van onze voorste grensstelling aan den Tonale-pas komen. Het is echter een vrij bopelooze onderneming tegen troepen, die oppassen. De Italianen trachtten nu, daar een onzer ski-afdeelingen met scherp schutters den pas Paradiso. aan het west front van de reeds genoemde rondloopen- do kam in het gebied van de Monticello bezet had, van uit het zuiden door een bres van den grooten wal bij Lago Skuro over do Przenello-gletscher voorwaarts te ruk ken en dan de valleien-reeks te bereiken. De Italianen, vier compagnieën van het vijfde alpen-regiment sterk, hadden een ontzaglijken omweg gemaakt over de Man- drone-gletscher, die tot de Adamello be hoort en ook meer dan 3000 meter hoog is. Over de vervallen ijstrappen en een zee van vier tot vijf meter hoogo ijsblokken, die nu onder den invloed van de Sirocco voortdu rend naar beneden donderen, bereikten de alpen-troepen de geleidelijk naar het noor den dalende ijsvlakte van de Vedretta Tresena. twee kilometer lange naai is aangelegd. De scheepvaart kan reeds bij Chotin beginnen. Visscherij van belaDg vindt men sléchts in de Liman, want 't water van den Dnjestr is geel en ongezond en niet rijk aanv iscli. De loop van de rivier is rol bochten en de stroom is zeer krachtig. Gewoonlijk is do rivier ongeveer twintig nieter breed. Haar grootste diepte bedraagt ze3 meter. Haar leng te is met de Liman samen op 1372 kilometer te schatten, waarvan 478 in Galicië, 47 in het grensgebied en 8-17 in Rusland. In hot Dnjestorgebied en Bessarablë. Aan den „Berl. Lok. Anz." wordt uit Tsjernowitsj berichtDo Russen deden in de laatste dagen wanhopige pogingen om de verloren posities in het Dnjestergebicd en Bessarabië en op de met bosch begroeide grcnsheuvels te heroveren. In de jongste vier etmalen hadden daar voortdurend ge vechten plaats, waarbij de Russen geen men- schenmateriaal spaarden en groote massa's tegen het vuur der Oostenrijkers opjoegen. Voor de Oostenrijksche loopgraven liggen bergen nog onbegraven Russen. Bijzonder hevig is gestreden ten oosten Van Zaleszczyki, waar de Russen onafge broken stormloopen. Op enkele punten gelukte het hun tot dicht hij de Oosten- rijksche loopgraven te naderen, waarbij zij ontzettende verliezen leden en ten slotte door den taaien tegenstand der Oostenrijkers teruggedreven werden. Bijzonder onaange naam schijnt -de Russen de inval in Bessa rabië to zijnook daar hebben dagelijks Rusrisch© stormaanvallen plaats. Hun troe pen aldaar zijn hoofdzakelijk gerecruteerd uit de Rijks weer der oostelijke provinciën. ITALIË lialfë en Oostenrijk. ROME, Van Tirol en Trent© valt niets be langrijks te vermelden. In de laatste vior en twintig uur werd het artillerie-duel voortdurend heviger. De pogingen van den vijand om den Zellenkofel-top té hernemen werden verijdeld. A.an het Isonzo-front maakt cl© vijand ge bruik van bommen met verstikkende gas sen. WEENEN. Aan het kanaal van Mon- falcone werd Zaterdag een vijandelijke aan val ten zuiden van Sagrado afgeslagen. Overigens hebben aan de Isonzo en aan de overige fronten slechts artillerie-gevech ten plaats gehad. TURKIJE. Een fantastisch verhaal. KONSTANTINOPEL. Omtrent de landing van een vijandelijke bende aan de kust van het vilajet Smyrna worden de Volgende bijzonderheden medege deeld In den vroegen echtend van 21 Juni aanvielen en noodzaakten den buit in den steek te laten en naar de booten terug te keeren. Veertien loden van de bende werden ge dood en twee gevangen genomen. Een deel der bende verborg zich in het naburig woud, dat dadelijk ingesloten werd, zoodat men hoopt de daar verborgen roovers nog in handen te krijgen. Aan de zijd© dor troepen, die veel wapens en munitie buitinaakten, werden vier man gewond. Het hoeft hier groote verontwaardiging gewekt, dat de vijand in verbinding staat met roovers. Een Britsoh vliegtuig boven Smyrna. LONDEN. Uit Mytilene wordt aan cle „Times" gemeld, dat Dinsdn- een Britsch vliegtuig bommen wierp op de forten bij Vuria, zonder veel schade aan te richten Daarna vloog de aeroplane over Smyrna en liet hier drie bommen vallen op de forten. Meer dan zeventig man der bezetting wer den daarbij getroffen. ALBANIË. Do Montenegrijnen in Albanië. LONDEN. De ..Morning Post" meldt uit Rome, dat de Montenegrijnen zonder verzet San Giovanni di Medua hebben bezet. De Albaneezen erkenden koning Nikita als hun oouveredn. De Montenegrijnen maken zich nu gereed naar Alessio op te rukken. Ner gens wordt hun eenig ernstig verzet geboden ZUID-AFRIKA. Cratiemogelijkheld voor De Wet. Door enkelen is twijfel geopperd of de ko ning van Engeland wel gratie zou kunnen schenken a.an Do Wet en aan anderen die in hetzelfde geval verkeeren, schrijft de heer E. O. Godóe Molsbergon aan de ,,N. R. Ct.' Volgens art. 7 van do Zuid-Afrika-wet, waarbij do Unie tot stand kwam, berust do uitvoerende macht bij den Koning en wordt uitgeoefend door Zijne Majesteit in persoon of door een gouverneur-generaal als zijn ver tegenwoordiger. Indien de Koning recht van gratie bezit, zal hij ook in Zuid-Afrika van zijn prerogatief kunnen gebruik maken, want geen artikel weerspreekt dit. Britsche schrijvers van naam over staats recht erkennen dat de Koning in alle i-echts- zakon (zelfs geestelijke) door de Constitutie beschouwd wordt als bron van recht en bezit ter van de hoogste macht. Zoo kan hij gratie verkenen en, evenals elders, wordt van dit recht slechts in zeer bijzondere gevallen ge bruik gemaakt. De Koning kent er ook in de leden van zijn Geheimen Raad, waarin o. a. graaf Sclborne zitting heeft, die de Zuid-Afri kaners goed kent cn hun welgezind is. Aan het Hof van Appèl, dat de 'zaak-De Wet te behandelen krijgt, zou van hoogerhand kun- Onöerwijs in 't land van den vijand, dat wordt hier gegeven. We worden verplaatst naar dat gedeelte der Vogezen, dat de Duitschers veroverd hebben op de Franschen. Evenals in België hebben de overwinnaars hier reeds een eigen bestuur gevestigd, zij bebouwen er de akkers, zij hebben zich zelfs meester gemaakt van het onderricht. De bevolking der streek is Fransch en spreekt er alleen Fransch, maar de kinderen moeten het Duit-sch leeren en we zien hier een jongen Duitschen onderwijzer, een militair en dus in uniform, die aan cle dorpskinderen les geeft in zijn eigen moedertaal. zetten Engelschen en Franschen drie hon derd roovers in 20 sloepen onder bescher ming van een kruiser en drie torpedover nielers aan de kust-bij Milos aan wal. De bende omsingelde het op twee ©n een half uur afstands van de kust gelegen dorp Kasikli. De roovers namen een menigte vee weg en waren op het punt te vluchten, toen de dorpsbewoners en militairen hén marsoh over het ijs vond echter reeds onder het gezicht van de afdeelingen aan den Pa- radiso-pas plaats en raakte dan in het ge bied van een andere kleine ski-afdeeling. Door beide afdeelingen op korten afstand onder vuur genomen, en bovendien ook nog met artillerie beschoten, moest het batal jon met zware verlieten terug.. Ongeveer honderd man waren gesneuveldde batal jonscommandant, een majoor en twee kapi teins werden zwaar gewond en twee luite nants gedood. Gevangen genomen werden twee kapiteins, een mili taire dokter en tegen de 'veertig man, bijna allen gewond. De Italianen hadden bij hun aanval het groote nadeel ver zichtbaar zonder eenige dekking te moeten oprukken, terwijl de onzen, die slechts een vierde van de troepen van den vijand had den, zich achter de moraine-heuvels aan den voet van de gletschers in sterke stellin gen bevonden. Dé indruk van dit gron dig mislukte offensief moet zeer groot ge weest zijn, omdat niet alleen naderhand geen aanvallen meer hebben plaats gehad, maar de Italiaansche troepen weer geheel buiten schot teruggetrokken werden. Uit berichten blijkt, dat de vijand nu zich eerst, naar ons toe wil graven. Dé Italianen werkten ook aan dékkingen tegen een rao- gelijken uitval van onze grenstroepen. nen worden geraden om het voorloopig arrest als voldoenden straftijd te beschouwen. Gaat dit niet, dan blijft het aan 's Konings wel behagen onl gratie te schenken. Ongetwijfeld zou deze daad een beroemd geval blijven in de eonstiitutipmeeile goselhitodenia vjon Engeland; maar er was een dankbaar en loyaal gewest over zee mee gewonnen. Indien er met streng heid wordt opgetreden wint men niets, en zal er zeker gedurende een halve eeuw een stem- 47ste Week. 21 JuniDuinkerken met verdragend ge- 24 schut door de Duitschers bescho ten veel materieel© schade verschillende burgers gedood. De verliezen der Russen, den val -yan-Frzemysl'^&WJarpeTawi bedragen 237 officieren, 58.000 man en 136 mitrailleuses. Het Oostenrijkscb© tweede leger onder generaal Böhm-Ermolli her overt met behulp der Duitschers Lemberg in Galicië, na hevigen tegenstand der Russen. Het Eng. s.s. „Cariabrook", met lading tarwe, door Duitsohen onderzeeër voor Fraserburgh in den grond geboord. Het Noor- sche s.s. Venus" wordt op zijn reis van Noorwegen naar New castle gedwongen, zijn lading levensmiddelen over boord te zet ten. De Finsche schoener „Lee" bij Fair Isle door een onderzeeër getorpedeerdbemanning gered. Dé Italiaansche vloot vertrekt naar de Dardanellen. Generaal de Wet te Bloem fon tein veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf en een boete van 2000, wegens het verwekken van gewapendon opstand. Tweedo beschieting van Duinker kerken groote schade, 200 mili tairen en burgers gedood. De Engelsche s.s. „Belgrave" en „Punisiana" door Duitsche onderzeeërs aan de Engelsche kust getorpedeerd: van het eerste schip wordt de bemanning ver mist. Een Engelsche onderzeeër tor pedeert den Duitschen treiler „Nord P. C 194" bij Skagen; bemanning gered, kapitein krijgs gevangen gemaakt. Aan den Dj nes ter ontwikkelt zich een nieuwe slag, wijl de Russen hier wederom stand houden. De Engelsche schepen „Quiet- iwaters", „Viceroy" en. de Noor ^Trauma," (laatste T'557'tcm) door ming blij veil, <lie noch voor hot Britsche Rijk, nooit voor Zuid-Afrika voordcel oplevert. Ook zijn er, die verwachten, dat het Unie- parlement hij wet een stroop door de straf zal haion. Maar dan komt men toch aan holzclf- do adres terecht on zekerheid van succes heeft men er niet door. Indien Senaat on Volksraad liet eens worden, wordt het wetsontwerp aan grimden aan den gouverneur-generaal voor 'a Konings toestemming; de G.-G. kan zijn toe stemming geven, het ontwerp weigeren of met amendementen terugzonden. Maar zelfs al ■geeft do G.-G. zijn toestemming, dan heeft do Koning Jict recht van veto gedurende één jaar, nadat de G.-G. toestemming verleende. En als dit veto werd uitgesproken, was men verder yan een gelukkig en. rustig Zuid-Afrika dan ooit. Maar dus toch in handen des Ko nings de beslissing rust is gral-ie voor alle par tijen dc vork iesl ij leste vorm. MEXICO. ET PASA. Op grond van instructie© uit Washington zijn Huorta en Orozco gearres teerd, beschuldigd van samenzwering om een revolutie in Mexico- te doen ontstaan. Zij werden tegen borgstelling van een groot bedrag in vrijheid gesteld. Een Necterlandsch schip geÉorpilleerd of op een mijn geioopen. Het Nederlandscho stoomschip Ceres'- van de „Kon. Ned. Stoomboot-Maatschap. pij", dat den 20 dezer van Amsterdam is vertrokken met bestemming naar Hudiks- wal'l, ten einde aldaar hout in te nemen, is Zaterdag ter hoogt© van Soederarm ge- torpilleerd of op een mijn geloopen. De bemanning is gered en gisteravond te Stockholm aangekomen. Een ,Wolff-telegram uit Stockholm, mel- ding makende van dit ongeval, zegt nog Het is slechts gelukt de scheepspapieren te bergen. Een kwartier voor den ondergang van het s.s. „CeTes" zag men een torpedoboot van een onbekende nationaliteit, die nog zicht baar was, toen het s.s. zonk. De torpedo boot deed echter geen poging, om de beman ning van het zinkende schip te helpen. De kapitein van de Ceres" meent, dat de ontploffing door een torpedo veroorzaakt is. De Ceres", die 2000 ton groot is, had geen lading aan boord. „Aftonbladet" meldt, dat de vreemde torpedoboot, die bij de ontploffing weg- stoomde. en de schipbreukelingen aan hun lofc overliet, een Russische boot was. Italiaansche torpedoboot In den grond geboord. WEENEN. Officieel wordt bekend ge maakt: Een onzer onderzeeërs heeft den 26sten Juni in bet noorden va» de Adriati- sehe Zee een Italiaansche torpedoboot gei fcorpedeerd en in den grond geboord. Spoorwegongeluk. 'Den sneltrein, die Vrijdagavond 9.08 van Zwolle vertrokken is in de richting Utrecht, is nabij Hattemerbroek ©en ongeluk over komen. Er zijn daarbij, helaas, persoonlijke ongelukken gebeurd, waarin mannen van ons leger betrokken waren. Een militair is gedood, twee zijn zwaar gekwetst. Omtrent den doode wordt gemeld, dat zijn beenen afgekneld waren. Zwaar gewond zijn eveneens twee militairen, terwijl minder zwaar gewond zijn een katholiek geestelijke en iemand die in denzelfden wagon zat.. Ver schillende andere reizigers bekwamen lich tere kwetsuren. De reizigers die naar Amsterdam moesten zijn daar Vrijdagnacht om 1 uur gearri veerd. Een van hen vertelde ons het volgende: „Heb was een zeer lange trein, ik meen wel 20 waggons. Ik zat met mijn vrouw in een van de middelste waggons. Plotseling, we waren juist eenige minuten de ÏJsel- brug gepasseerd, hoorden we een vreeselijk gekraak en eenige oogenblikken later stond de trein stil. Aan den waggon waarin ik mij bevond, viel niets te bemerken en aan de twee daarop volgende waggons ook niet. De wagen daarachter was echter schuin weg ge reden. 't "Was juist bij een wissel. Een nood geschrei klonk echter uit den nu volgenden waggon. Deze lag plat op den grond en toen ik naderbij kwam waren de militairen velen hunner hadden in dezen wagen plaats genomen druk bezig hun kameraden uit hun benarde positie te bevrijden, 't Was een naar gezicht. Een van de jongens die naar buiten werd gebracht bleek reeds uit zijn lijden verlost. Kermend ,van pijn werden Duitsche duikbooben in den grond geboord in de buurt van do Shetlands; bemanningen gered. D© Montenegrijnen rukken op tot voor Skoetari. De Duitsck-Oostenrijksche ïroe-* pen zien zich genoodzaakt, zuid oostelijk van Chorzele en noord westelijk van Halicz terug te trek ken voor het Russische tegen offensief. Een Oostenrijksche onderzeeër boort in het noorden van de Adriatische Zee ©en Italiaansche torpedoboot in den grond. De Russische Minister van Oorlog treedt af. Het Nederlandsche s.s. „Ce res" (2000 ton, zonder lading) (Kon. Ned. St.. Mij.) bij Söder- Tiamn aan d© Bothnisoh© Golf waarschijnlijk door een Russi sche torpedoboot in den grond geboordbemanning te Stock holm aa-n land gebracht. De Italiaansche troepen bezetten den top van den Zollenkofel aan den Monte Croces-pasaan de grenzen van Tirol en Trent© onafgebroken artilleriegevechten. In de afgeloopen week werd voortdurend gestreden aan het westelijke front in Frankrijk, het ernstigst bij Atrecht, evenwel zon der strategisch resultaat. Ook de actie aan de Dardanellen werd niet onderbroken, doch vorderde al evenmin. De nieuwe Russi sche verdedigingslinie ligt ge deeltelijk langs den Dnjester en van Kamionka-Busk-Zioczow, met Brody en Tarnopol als steunpun ten..

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2