Verschrikkingen in de loopgraaf. DDES JSOZljilO.A.TEIfyöÖTTlSrlLjËLlI^TI'* Vrirïti SSoÉdag1 S*7 Juni X X S Ten noorden van Atreoht. -*'- r -1l_J KM. Nergens ie in. de laatste weken op liet ■westelijk oor 1 ogsterrein zoo liard gevochten als ten Noorden van Atreoht, in Noord- Frankrijfc. We geven er hier een kaartje yan, waarop al de tekende namen staan. Op ons kaartje is met een stippellijn de Fransche linie aangegeven, zooals zij loopt •sedert de overwinningen bij Notre Dame de Lorette, C-arency, Ablain en Somdhez. Zoo als men ziet ligt de Suikerfabriek ten wes ten van Souchez juist binnen de linie. Nu voorspelt de correspondent van de Daily Chronicle" in Frankrijk, dat de Duitschers spoedig Souchez zullen moeten ontruimen. Hij vertelt er ook bij, dat de Duitschers den tijd gehad, hebben achter de linie, die zij dan ontruimen zullen, een tweede te maken, die zeer sterk is bij de steenbakkerijen ,van Givenchy en op heuvel 140. Zooals men ziet, loopt de Fransche linie nu juist door het beruchte Labyrinth ten zuiden ,van Neuville, waarin zoovele strij ders aan beide zijden gevalleD zijn. -vecht op korten afstand, door ona behouden. Op de Maashoogten kwam het tot verdere verbitterde botsingen. Wij namen nog 150 Franschei gevangen. De vijand.leed bij twee mislukte aanva-l'len zware verliezen- Een aanval tegen de door ons Donderdag genomen hoogte bij Ban de Sapt werd af geslagen. Het aantal gevangenen steeg met 50. PARIJS. Ten hoorden van Atrecht bad geen infanterieactie plaats. De vijand be schoot hevig Berry au Bac, maar veroor zaakte daar slechts geringe schade. In de Argonnen en aan de Maashoogten alleen artilleriegevechtenEen Duitsche aanval bij Ponteville in de Vogezen werd afgeslagen. De Duitschers bombardeerden de buiten wijken van Metzeral en de heuvels ten oos ten van het dorp, waar onze vorderingen een weinig grooter werden. PARIJS. In het gebied ten noorden van Atrecht werden van den 23sten Juni slechts enkele infanterie-acties gemeld. De nacht was betrekkelijk kalm, behalve ten noorden van Souchez, waar de artillerie beschieting bleef voortduren. De Duitschers beschoten Atrecht. De ambulance van de congregatie van bet .,H. Sacrament" werd in 't bijzonder getrof fen, waarbij religieusen en verpleegsters ge dood werden. Eveneens duurde de kanonnade voort in den sector AngresEcurie. Bij Dömpierre, ten westen van Péronne, werd de ontploffing in een Duitsebe mijn gang gevolgd door een hevige beschieting der Fransche loopgraven. Een aanvalspoging der Duitschers met zwakke krachten ondernomen werd gemak kelijk afgeslagen bij Berry-au-bac. Bij de hoogte 108 lieten de Franschen een mijn springen, waardoor een krater ont stond van 35 meter middellijn, zoodat de Duitsche loopgraven zeer ernstig werden be schadigd. In Champagne op het front Perth'es- Beauséjour hadden hevige mijnstrijd en ka nonnaden plaats. Op de Maashoogten bij de Tranche© de Colonnes deden de Duitschers in den och tend van den 23sten een kevïgen tegen aanval, die hen in staat stelden hun vroe gere tweede linie te hernemen. In den loop van den namiddag had een tweede Duitsche aanval plaats, die echter onmiddellijk werd gestuit. De Franschen, op hun beurt tot het offensief overgaande, vatten voet in de tweede vijandelijke linie en wisten zich daar te handhaven. 'Aan den rand van het Bois-le-PrêEre be schoten de Duitschers op bijzonder krach tige wijze de Fransche stellingen bij Quart- en-réserve, In Lotharingen namen de Franschen twee Duitsche werken bij Leintrey, waarbij De oorlogscorrespondent van de „Köl- hische Zeitung" in bet westen, die de ge vechten bij Atrecht mee maakte, schrijft: Het leven in de loopgraven aan het weste lijk front wordt in vele kringen van het va derland nog beschouwd als een grappige zaak. De loopgraaf-moppen van do kranten, do hu moristische tooneelen in theaters en kino's en de grappige verhalen in void postbrieven heb ben dezen indruk gevestigd. Gelukkig hebben onze troepen hun goed humeur niet verloren, maar wanneer ergens ter wereld de humor ge baseerd is op ernst, dan is het hier het goval. Het leven van onze soldaten in de loopgra ven bij Atrecht is erger dan liet leven van dieren, die in holen huizen. Alleen 's nachts en de nachten zijn thans zoo kort. kunnen zij zich vrijer bewegen. Dan alleen is het mogelijk een poosje uit de schuilplaatsen te kruipen, de verstijfde ledematen te bewegen, de ver nielde graven weer in orde te brengen, warm voedsel, voor zoover dit nog warm genoemd kan worden, te halen uit de veldkeukens, die stil houden achter het front, bij het begin van zij gevangenen maakten, onder wie 3 offi cieren. Een vijandelijke tegenaanval werd na een hevigon strijd afgeslagen. In de Vogezen heefteebt storm en dikke mist. Het aantal Duitsche gevangenen, sedert 14 Juni in de streek van de Fecht, bedraagt 26 officieren, 53 ouderofficieren en 638 man RUSLAND. Van het Oostelijk Qorlogsterrein. Do toestand in Rusland. Van Duitsche zijde wordt nog steeds ge poogd den indruk te wekken, dat in Rusland nieuwe revolutionnaire woelingen te wach ten zijn. Zoo meldt het ,,Corr. Norden" uit Berlijn: De „Tagliche Rundschau", de „Wiener Rundschau" en de „Voss. Ztg.'' behelzen berichten, afkomstig nib zeer betrouwbare bron, over woelingen in de verschillende lagen van het Russische volk. Volgens het eerste blad is de ontstemming ook tot het zuiden van bet rijk overgeslagen. Te Ber- dibsjef, Charkof, Kief en Kasan leggen de socialisten en de sociaal-revolutionairen groote waakzaamheid aan den dag. De po litie heeft vele studenten en arbeiders doen gevangen nemen. Volgens de „Wiener Rundschau" hebben te Petersburg betoogingen plaats gehad voor het paleis van grootvorst Nicolaas, welke een stormachtig karakter hadden. De minister van Justitie, diens medewerker Iliasjenko en andere hoogo vertegenwoordi gers van het staatsbestuur zouden het voor stel geopperd hebben, de hoofdstad yan Rusland te verplaatsen, niet, zooals vroe ger werd beweerd, naar Moskou, maar naar een stad in de Krim of naar Kief. De briefschrijver van de „Voss. Ztg." zegt, getuige geweest te zijn, dat officieren te Moskou, die een „hoezee" op den gene- rallissimus uitbrachten, werden afgeranseld, i Zondag en Maandag hadden te Tsarskoje Selo zittingen van den ministerraad plaats. Onder voorzitterschap van den Tsaar had 1 te Moskou een bijeenkomst plaats van de regeeringscommissie, de commissie uit de Zomstwo en do gemeenteraadscommissie, om te zaraen te beraadslagen over de mogelijkheid om het werk door de arbei ders te doen hervatten. De directeur van de waterwerken deelde mede, dat het dage- lijksche verbruik van water, ten gevolge van het stopzetten van de gezamenlijke fabrie ken, met 1000 hectoliter verminderd is. Vier sociëteiten te Moskou zijn wegens haar werkzaam aandeel in de politiek gesloten. Het correspondentschap Norden meldtDe ,Voss. Ztg." krijgt van haar berichtgever- te Petersburg allerlei gegevens, wijzende op een toenemende gisting in het Russisch bin nenland, die sterk doet denken aan de voorboden der revolutie van 1915. Zoo pu- bliceeren de gouverneurs van Petersburg, Moskou, Rjazan, Kief en Saratof dringende beden aan de bevolking, om de verspreide geruchten over militaire nederlagen en bin- nenlandscbe onlusten niet te gelooven. Te Moskou vond een vergadering van dis- trirtsvertegenwoordigers en tevens van 80 vertegenwoordigers van Russische steden plaats. De zittingen waren geheim. De Rjrisj" en ,,Djendie daarover berichten wilden geven, verschenen met vijf tot zes witte kolommen. Te Irkoetsk werd den vorïgen Zondag besloten, aldaar een vergadering samen te roepen van Siberische stedelijke vertegen woordigers. In hetTaurisehe paleis te Pe tersburg hebben dagelijks samenkomsten plaats van Doem a-leden, hoewel de Doema officieel gesloten is. Den vorigen Vrijdag besloten de partijleiders, onder voorzitter schap van den president Rodsjanko, de nog afwezige partijleiders telegrafisch naar Pe tersburg op te roepen, en de partij zittingen permanent te verklaren. Voorts meldt men Dog een zeer teekenend voorval. Twee dagen na de Moskousohe on lusten seinde Grootvorst Nikolaas Nikolaje- wifcsj aan den Tsaar dat bij dezer dagen te Tsarskoje Selo wilde komen, om met den Tsaar velerlei te bespreken. Waarschijnlijk voelde de grootvorst behoefte, als aanklager tegen zijn tegenstanders op te treden. Hij kreeg echter ten antwoord, dat de Tsaar zijn aanwezigheid op het oorlogstooneol voor dringender hield. Dit merkwaardig voorval wordt in de Petersburgsche salons en offi- cierskasinos openlijk besproken. Bespreking van de vredesvoorwaarden. BERLIJN. Indirect wordt uit Petersburg gemeld, dat de Russische regeering feitelijk toestemming heeft gegeven over vredekoor- waarden te spreken, want de cadettenpar- tij heeft voor aanstaanden Zondag vier volksvergaderingen te Petersburg uitge schreven, waarbij het onderwerp luidtwel ken vrede mag Rusland sluiten na een over winning op zijn vijanden? Duitsch Icgerbericht. BERLIJN. Ten noord-oosten van Kuscha- ny heten de Russen bij een door ons afge slagen aanval meer dan honderd gevangenen in onze handen. Aan do Ormilof leidde een Duitsche offensieve beweging tot de ver meestering van het dorp Kopaczyska. In Polen, ten zuiden van den .Weichsel, werden verschillende vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Het leger van Von Li n sin gen trok over de'Dnjester. Tusschen. Halicz, dat nog door den vijand wordt vastgehouden, en Zoe- rawno, is het in hevigen strijd. do aanval-loopgraven. En zelfs dit alles ge schiedt onder levensgevaar. Want de vijand, die maanden lang tegenover onze stellingen ligt, is zoo nauwkeurig op onzo posities inge schoten, d&t hij deze in het donker van den nacht ook treft. En zoodra verdachte geluiden gehoord worden, schiet hij. Aan slapen kan bij na niet gedacht worden. Licht te branden en gedurende de enkele uren van betrekkelijke rust te lezen, is alleen mogelijk, indien m>n in do schuilplaatsen zorgvuldige maatregelen treft, dat geen lichtstraal naar buiten dringt. Overdag is liet leven in de loopgraven één koortsaohtige spanning. Do loopgraven zijn dikwijls 12 tot 15 meter van die van den vijand verwijderd, ja zelfs een afstand van 5 meter komt voor en 25 meter worden reeds beschouwd als oen groote afstand, waar men rustig een vijandelijken stormaanval kan afwachten. Elk oogenblik kan de golf van vijandelijke bajonetten over den rand van de loopgraaf slaan. En niemand kan over dezen rand kijken, zonder zijn leven op het spel tp zetten. Elk oogenblik kan een handgranaat of het trage projectiel van den mijnwerper in de loopgraaf vliegen en de daar vertoevende sol daten misschien in stukken scheuren. Dit is reen gevaar, dat den soldaten missohien hoven het hoofd hangt, rnaar dat dagelijks geschiedt. De schilwdacht blijft op zijn post staan. God Oj> den noordelijken oever, aansluitend tot de streek ten oosten van Lemberg en Zolkief, wordt de vervolging voortgezet. Tusschen Ravaroeska en de San, bij Oela- nof, kwam niets belangrijks voor. In den hoek, gevormd door San en Weich sel, zijn de Russen tot achter de San terug gegaan. Ook op den linkeroever van den Weichsel ten zuiden van Ilza wijken zij naar het noorden terug. Russisch lege; bericht, PETERSBURG. Het groote hoofdkwar tier meldtBij Schawli heeft geen veran dering plaats gevonden. Do gevechten duren voort. Zuidelijk van de meren bij Raigrod gingen onze voorste troepen in den nacht van don 22sten over de rivier Egrjina en bezetten het dorp Koeligsji, daarbij een ciheele compagnie Duitschers vernietigende. Bij Lomsja heeft een hevig artillerievuur plaats. Aan den Tanef bij het dorp Lublïriotz sloegen wij den vijand af. Oostelijk van Ra- varoesoka is de vijand teruggedrongen ,uit eenigo dorpen bij het dorp Gatuzelena en onze cavalerie sabelde drie compagnieën neer. Den 21sten en-den daarop volgenden nacht hielden wij den aanval van den vijand bij Lemberg tegen door een hardneltkig ge vecht. De vijand leed groote verliezen ge durende vergoefsche aanvallen bij heb dorp Brjoukhorit-sj en veel zuidelijker aan de ri- ider de Sereth, maar ging zuidelijk van het dorp Zolüdef vooruit. Dientengevolge verlieten onze 'troepen Lemberg en vervolgden hun terugtocht op een nieuwe frontstelling. Aan den Dnjester duurde het gevecht voort zuidelijk van Kosmiersjine, waar de vijand stand hield aan don linkeroever der rivier. In een bocht van den Dnjester dron gen wij den vijand uit het dorp Oenitsj in de richting van het dorp Loeka. In een bajonetgevecht namen wij ongeveer duizend man gevangen. De Tsaar naar het front. PETERSBURG. De Tsaare naar het front vertrokken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Intocht der Duitschers te Lemberg. BERLIJN. Uit het oorlogsperskwartier wordt gemeldDe legercommandant ge neraal Boalim Er mol li kwam Dinsdag met kleinen staf te vier uur 's mid dags tegelijk met de binnentrekkende colonnes te Lemberg aan. Het bjnnensto do groote zegepraal door von Böhm-Ermolli met de herovering van Lemberg behaald. Het doorbreken der-op Lemberg steunen de, hierboven geschetste Russische verdedi gingslinie, is naast het bezit der politiek en militair hoogst belangrijke hoofdstad van Galioië, die tevens het knooppunt is der be langrijkste spoor- en straatwegen van Oost- Galicië, het'beslissende resultaat der heftige, voor de Russen uiterst ver lies rijke gevech ten, waarin de bondgenooten den ring om Lemberg sloten. In den sector noordelijk van Leml>erg dringt von Mackensen de oostelijk der linie Rawaroeska.ZolkiefKoel ik of zich terug trekkende Russische troepen na, en oostelijk en noord-oostelijk van Lemberg vervolgt v. Böhm-Ermolli den uit Lemberg geworpen vijand. "Van bijzondere bebeekenis is bier het bereiken der straat LembergNikola- jof door gedeelten van bet leger van Böhm- Ermolli. Als natuurlijk gevolg der hier aan geduide aftochtebewegingen ontruimen de Russen oolc hunne stellingen bij Kïélce. Vreugdebetoon te Weenen. WEENEN. Het slot van de feestelijkhe den na de herovering van Lemberg vormde Donderdagavond een groote fakkeloptocht. Alle oud-strijders en militaire vereenigingen van Weenen namen aan dien reuzenoptocht deol. De burgemeester met de raadsleden lie pen ook in den stoet. ITALIË Italië en Oostenrijk. ROME. Het hoofdkwartier meldt Op 23 Juni had ©en krachtig ar tillerie-duel plaats langs de gebeele grensliuie. De vijand ondernam Woensdag naohtaanvallen in de bergachtige districten, door onze troepen bezet. Drie pogingen om door onze posities op den Freikofel te bre ken, werden afgeslagen. De vijand het twee honderd dooden op het slagveld achter- VERONA. De Oostenrijkers hebben een voldoend aantal versterkingen ont vangen om hen in staat te stellen over het geheele front tot het offen sief over te gaan. Zij werden echter overal voortdurend met hevige verliezen afgesla gen. Het plan van Cadorna is den vijand tot de grootst mogelijke verspilling van menschenlevens te noodzaken met de minst mogelijke verliezen voor de Italianen. Slecht weer belot de cperatïën. BRESCIA. Zware regens beletten de ope- ratiën. De rivierenzijn in wilde stroomen Onze plaat verplaatst ons ditmaal in een Poolscb dorp, dat door de Duitschers is bezet, 't Is een vrij armoedig gehucht naar 't schijnt, met meerendeels houten huizen, die veel gelijken op hutteD. We treffen er de Duitsche soldaten aan op het dorpsplein, terwijl de proviand er verdeeld wordt. Dat geeft natuurlijk een drukte en beweging van belang, maar die worden niet alleen veroorzaakt door de militairen, maar ook door de blijkbaar zeer arme inwoners van het dorp, welke rond zwerven tusschen de soldaten, in de hoop, dat er van den rijken voorraad ook iets voor hen afvalt. En dat schijnt wel het geval, een soldaat heeft in den regel een heel goed hart. gedeelte dier stad is door den vijand niet verwoest. De huizen waren bevlagd. Op de straten, voor de ramen en op balcons jubelden duizenden de binnentrekkende troepen toe. Men riep: „Leve onze geliefde Keizer!" Hoch OostenrijkHongarije!" Yoor het Provinciaal gebouw hield profes sor Chlamtacz als vertegenwoordiger van het stadsbestuur een gloeiende rede. Yan Duitsche zijde wordt door het Corr. E. gemeld uit Berlijn: De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Ga lioië De toestand^ biedt lieden twee nieuwe feiten- De Russische aftocht op alle ge wichtige punten der verdedigingslinie, die zich uitstrekt langt; da over Rawaroeska en Zolkief naar Lemberg voerende spoorlijn en den rijksstraatweg op de Lemberg omge vende sterke veldbevestigingen, gesteund tegen het door sterke Russische krachten bezette Dnjester-bruggenboofd bij Nalcola- jef en. twesdens als eau niet te onderschat ten. hoewel geenszins verrassende toegift de snelle ontruiming dier punten in den San Weichsel-driehoek, die de Russen zelfs na het overwinnend opdringen van het leger van aartshertog Joseph Ferdinand sterk be zet hielden. Deze twee feiten leveren, in hun oorzake lijk verhand, een duidelijke commentaar op alleen weet, of hij do volgende seconde nog in leren zal zijn. I)e anderen wachten, gedoomd tot nietsdoen in hun aardholen en wachten, wachten, wachten, tot hot den vijand goed dunkt den volgenden aanval to ondernemen. Maar ook in do schuilplaatsen onder don grond is het niet veilig. Zacht, maar toch dui delijk hoort men er het krabbende en klop pende geluid van do vijandelijke mijn-gravers. Ongetwijfeld wordt ergens in do buurt een onderaardsche gang gegraven naar onzo stel ling. En ongetwijfeld zal binnenkort of lang van doze gang uit een verschrikkelijke ontplof fing plaats vindon, die een deel van onze loop graaf, mot alles wat daarin is, tot gruis zal versplinteren. Maar waar dit geschieden zal en wanneer, hoort men niet met zekerheid. Toch moet men trachten zelf een gang te graven in de flank van do vijandelijke om hem voor to zijn met de ontploffing. Zal het gelukken en wie zal de eerste zijn? Brult buiten het artillerievuur, dan biedt do schuilplaats veiligheid tegen shrapnell-kogels en granaatsplinters, maar tegen een reclit in slaande granaat niet. Die slaat door do zolde ring been. Zoo hebben ze den langen, langen winter doorgebracht, in mist, slik en vuil. Toen kwam echter eerst de tijd, waarin dit alles niets zou zijn, vergeleken bij den moed en dp kracht, die daarna van de mannen ge- veranderd en; zoo gezwollen, dat ze niefc meer te passeeren zijn. De luchtschepen zijn ver plicht de verkenning op te geven wegens zwaren mist en slecht weer. TURKIJE. Aan do Dardanellen. PARIJS. Het landingsleger aan de Dardanellen viel den 22sten de Turk- sche linie aan ovor tweederden van liet front. Na een voorbereiding van de artillerie verliet de infanterie baar verschansingen voor een krachtigen storm aanval. Onze linkerflank ontnam in een enkelen aanloop twee reeksen loopgraven en behield die, niettegenstaande hevige en tal rijke tegenaanvallen. Rechte, op veel moei lijker terrein, worstelden de troepen den ge beden dag tegen elkaar op de overblijfselen van yijan-dd ijk© stellingen die door onze artillerie met den grond waren gelijk ge maakt. De vijand bracht onophoudelijk versche troepen in het gevecht en slaagde 's avonds in het hernemen der loopgraven; doch het Vreemdelingenlegioen en de Zouaven her namen die posities met de bajonet en in den tijd van tien minuten, daarmee het succes eiseht zou worden. Den 9en Mei begon de groote aanval, die nu nog voortduurt, waar door de vijand hoopte hiér door ons front te breken. Het gruwelijk trommelvuur kwam. Door de photographische opnamen van do vlie gers, maanden lang, kennen do Franschen de ligging van onze loopgraven zoo nauwkeurig als wij de hunne. Wij hebben bij do gevangen en gedoode Franschen zelfs nauwkeurige kaarten gevonden, waarop onzo loopgraven na men dragen, door do Franschen er aan ge geven iüsmarck-loopgraafMolke-loopgraaf, Potsdam-loopgraaf. Met de grootste zorgvuldig heid zijn, aan do hand van deze kaarten, do enorme hoeveelheid vijandelijke kanonnon op deze loopgraven zoo ingesteld, dat op liet oogenblik, dat het sein gegeven wordt, liet vuur van bet zwaarste kaliber eh de straal van maohiniegeweron langs do loopgraven kun nen glijden, heen en weer en woei* heen. En punt naast punt, meter naast meter zit een granaat. De helsche chaos, die dan in do loop graaf uitbreekt, is stellig do gruwelijkste be proeving, die sedert het begin van de wereld historie gesteld kan worden aan menschelijke zenuwen. ITet daarin uit to houden, zonder waanzinnig te worden, zonder stijf te worden van schrik, is meer, veel meer dan alle Looni- das-daden van de oude geschiedenis. Ik wil hier niet veel woorden gebruiken, om deze ver van den dag beslissende, en een einde makende aan de Turksche pogingen om het verloren terrein te herwinnen.. Den volgen den ochtend ondervond de vijand aanzien lijke verliezen bij ondernomen tegenaan vallen op ons reobberfront. Heb slagschip Sb. Louis besdhóob met succes de ba/ttorijen aan de Aziatische kusl. De Sultan van Turkije. KONSTANTINOPEL. Het persbureau deelt aan de bladen de volgende verklaring mede yan den eersten lijf arte van den Sultan Daar de Khalif sedert eenigen tijd aan blaassteen lijdende is, werd na herhaalde consulben door den uit Berlijn ontboden prof. Israel en de behan delende geneesboeken eenparig besloten, dat met Gods hulp een-operatie zou moeten wor den verricht. KONSTANTINOPEL. Donderdagmor gen heeft met goed gevolg de operatie van den Sultan plaats gehad. MONTENEGRO Da Montenegrljnen voor Skoetarl. ROME. Da „Giornale d'Italia" verneemt uit Skoetari dat de Montenegrijnsche troe pen voor de poorten dier stad aankwamen, na eenige honderden AJbanoeaen te. hebben uiteengejaagd, die slechte zwakken weer stand boden. ZUBD-AFRIKA. Botha bezet Kalkfeld. PRETORIA. Officieel wordt medege deeld dat generaal Botba Kalffeld, 40 mijl ten noorden van Omaruru bezet beeft. De Vllllers veroordeeld. LONDEN. ,Uit Bloemfontein wordt be richt' dat Rocco de VillieTS, een van de grootste leaders van de opstandelingen in den Yrijstaat, veroordeeld werd tot 4 jaar gevangenisstraf en 500 pond boete. OP ZEE. Een aanval oo een oorlogsschip. LONDEN. Het oorlogsschip .„Roxburgh" ,werd op 20 dezer in de Noordzee door een torpedo getroffen. De schade was echter niet ernstig en het schip kon onder eigen stoom zijn reis1 vervolgen. Er vielen geen slachtoffers. (De „Roxburgh" is een gepantserde krui ser van het jaar 1904, groot 11.000 ton.-) Schip getorpedeerd. BERGEN. Da Noorsche stoomboot „Nova" is Donderdag aangekomen met de bemanning van de Noorsche stoom boot Trauma"die op de reis van Archangel naar Londen, met een lading kruit, Woensdagmorgen in de nabijheid van de Shettlandseilanden werd getorpe deerd en in brand gestoken. De bemanning werd door de Duitschers beleefd behandeld. De Duiterschers sleepten de reddingboot met de bemanning naar de „Nova", die in zicht was gekomen. De „Trauma" was 1557 bruto tonnen groot. Een Russische duikboot vernietigd, BER/LIJN. Op 22 Mei werd in de Oostzee een Russische duikboot, blijk baar van het ALkala-type, door een Duitsch vliegtuig 25 mijlen ten oosten van Gotland met bommen beworpen. Het resul taat kon toentertijd niet worden vastgesteld. Nu wordt van Russische zijde erkend, dat de duikboot verloren is gegaan. Verlof aan stemgerechtigde dienstplichtigen. Do Opperbevelhebber van Land- en.' Zee macht beeft de volgende legerorder uitgege ven. welke in ons vorig nummer reeds verkort werd medegedeeld „Blijkens eene mededeeling van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken is art. 5, eerste lid, letter c. der Kieswet-niet op landweer- en landstormplicbtigen van toepassing Mede in aansluiting hieraan bepaal ik, dat aan militairen, die bun kiesrecht voor don gemeenteraden wenscken uit te oefenen, daar toe de gelegenheid zal worden gegeven mot inachtneming van de volgende voorwaarden le. dat het aantal per compagnie, enz. afwezigen, met inbegrip van alle soorten van verloven, uitgezonderd de 'buiLengowone ver loven door don Minister van Oorlog aan afzon derlijke personen verleend, bet bedrag van 18 der sterkte in geen géval zal mogen overschrijden 2e. dat afwezigheid voor uitoefening van hot kiesrecht als bovenbedoeld, waarmede nacht verblijf buiten de standplaats gepaard gaat, in mindering komt van de aan die personen toekomende gewone (periodieke) verloven; j 3e. dat afwezigheid als bedoeld onder 2e., evenzeer als de zoodanige, waaraan geen nachtverblijf buiten de standplaats verbondon is, ongeacht heb onder le. gestelde slechte mag worden toegestaan, wanneer de uitoefening van don dienst en de veiligheid in geen enkel opzicht daardoor worden benadeeld en voorts uitsluitend op vertoon door den be langhebbende van do oproepingskaart voor do stemming. 4e. dat eventueclo reizen voor afwezigheid tot heb uitoefenen van het kiesrecht, behalve sehrikking te schilderen. Ik wil hier niet stre ven naar artistieke effecten. 11c wil heel nuch ter liet- verschrikkelijke teckenon, wat onzo soldaten hier voor ons moeten doormaken. De granaten verbrijzelen, waar zij vallen, niet al leen do lichamen, maar zij vernielen ook de borstweringen, zij woelen do loopgraven zoo om, dat deze eenvoudig verdwijnen en dat do verdedigers, die nog in leven zijn in dezo wolk van rook, vuur, aarde en stof, in dozen hagel op hot vrije veld staan. Maar zij staan 1 Ver doofd door het krankzinnig gedonder, do oogen verschrikt, ten dooie beroofd van him sterkste wapen, het machinegeweer, dat stuk geschoten werd of onder de aarde bedolven, zonder tele- phonische verbinding met de troepen achter liet front, omdat dezo verbinding eveneens ver nield werd, wachten zij op het oogenblik, dat na hot voorbereidende trommelvuur moet ko men, op den stormaanval van de vijandelijke colonnes. Werkelijk, dat zij hiertoe nog den moed en do kracht hebben, dab zij zelfs nog de kracht bezitten om met een hoeravoor waarts te rennen, zooals geschied is, dat is nauwelijks to begrijpen. En dit niet één-keer ,maar telkens en telkens weer. Zoodra een stormaanval afgeslagen is, begint het werk om de stukgeschoten loop graven to herstellen. De soldaten op zoo voor uitgeschoven en betwiste puuten als de Loret- Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invitatiên, Dankbetuigingen» Mean's - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk - B. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, Amst oor zooveel dezo komen in geheele vervanging ran oen gewone vorlofsbeurt, niet ten kost© van het Rijk mogen geschieden." Art. 5, punt o der Kieswet zegt: Do uitoefening van het kiesrecht wordt ge- -.ehorst voor de militairen beneden den graad van sergeant bij de Zee- en Landmacht en de daarmede gelijkgesteld en, ten' aanzien van ingolijfden bij de militie voor den tijd, ge durende welken zij niet met groot verlof zijn. Order voor Land- en Zeemacht. Verloven. Op voorstel van den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, heoft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemaoht bepaald: lo. dat naar bet dorp Karhema Opdnde (gemeente Achtkarspelen), weder verloven mogen gegeven worden, zoodat de desbe treffende order yan 25 Mei 11 No. 18684 A 1751 vervalt; 2o. dat bet verbod tot bet verleenen van verlof naar de gemeente Mijdrecht, wordt beperkt tot dat naar het dorp Mijdrecht, wijl de gevallen van typhus, bedoeld in dé order van 1 Juni 11 No. A 1869 alleen in het d orpzijn voorgekomen Verzoeken om verlof en overplaatsing. De Min. van Oorlog brengt het volgende ter kennis Tot ecne spoedige en zooveel mogebjko ricb- tige afdoening van zaken bij het Departement van Oorlog is het noodzakelijk, dat ook ver zoeken aan den Minister van Oorlog (van militairen, directeuren van maatschappijen, vennootschappen, enz.) om'verlof wegens alge meen© economische belangen, door tusschcn- korost van den onmiddellijkon chef (compag nies-, detachements-, fort-,' enz. commandant) van don (de) betrokken militair(en) worden ingediend. Deze commandant houdt in een register aanteckening van bedoelde verzoeken, onder vermelding, wanneer en aan wien de aanvragen zijn verzonder, terwijl in dat zelfde register later ook de afdoening wordt vermeld. Slechts indien de aanvrage eene groep van militairen, die bij verschillende troependeelon dienen, omvat, kan deze rechtstreeks aan het Departement van Oorlog worden ingezonden. Tor beperking van schrijfwerk stelt voorts alléén bedoelde onmiddellijke chof persoonlijk zoodra mogelijk e>n bij voorkeur op het stuk zelf, een kort, doch gemotiveerd advies en zendt dit daarna rechtstreeks, dan wel wanneer hem dit met het oog op den inhoud van het verzoek noodzakelijk voorkomt door tussohenkomst van een der volgende burgerautoriteiten aan het Departement van Oorlog (In het laatste geval alzoo op het couvert het adres van do burgerautoriteit vermelden)- den directeur-generaal van den arbeid to 's-©ravenhage (voor fabrieksaangelegenheden, bankzaken, handelszaken en kantoren van stoomvaartmaatschappijen) het Koninklijk Nationaal Steuncomité t« Gravenhage den hoofdinspecteur der visscherijen te 's-G raven h age den secretaris van den Federatieven Zui- velbond te 's-Gravenhage; den secretaris van den Centralen Tuinbouw- raad te 's-Gravenhage; de Vorecniging tot bevordering van de Bijenteelt te 's-Gravenhage; de bemiddolingsbureau's voor den landbouw in do provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland den secretaris van den Limhnrgschen Land- bouwbond te Roermond; den gemachtigde van den Noord-Brabant- schcu Christelijken Boerenbond en van de Noord-Brabantscho Maatschappij van Land bouw, te Heeswijlc; den gemachtigde van het Utrechtsch Land bouw-Genootschap en van den Stichtschon Boerenbond te Utrecht; den gemachtigde van den Provincialen Gel- derschcn Boerenbond en van de Geldersch- Ove.rjjsselsche Maatschappij van Landbonw, te Dceumel den gemachtigde van den Provincialen Ovorijsselschen Boerenbond en van de Over- ijssolseho Landbouw-Maatsohappij te Meppcl het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe; te Ruiner'wold; de Friesche Maatschappij van Landbouw tö Leeuwarden den Groninger Landbauwbond te Groningen. De burger-autoriteiten zijn uitgenoodigd de bij hen inkomende en aan den Min. van Oorlog gerichte verzoeken te willen adviseeren en doorzenden aan het Departement van Oorlog. Do beslissing wordt rechtstreeks ter kennis gebracht van den comp- (dets.-, fort-) com mandant, die do afdoening zoodra mogelijk (c. q. schriftelijk per diensbkaart) aan den verzoeker mededeelt. Verzoeken om bedoelde verloven, die op een andere wijze het Dopn-rteméht van Oorlog be reiken, worden in de laatste plaats in behan deling genomen en :in den regel toch aan don betrokken conip,- (dots-, fort-) commandant oin advies gezonden, die daarna op bovenom schreven wijze handelt. Verzoeken om overplaatsing, detaeheei'lng, enz. worden bij het Departement van Oorlog niet- in behandeling gononlen, doch belmoren steeds aan den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht gericht te zijn en langs den mili- to-hoogte, de buurt om Souchez cn Neuville, zijn als mannén, die dag in, dag uit, in een razenden orkaan op het voorsto puntje van een dijk staan, waartegen con branding voort durend storm loopt. Do branding grijpt voort durend do aarde, steonon, balken, waarmede de galen in den dijk gestopt worden. Elk oogen blik lijkt het, alsof cr oen dambreuk zal vol gen. Maar onverschrokken, het voorhoofd drui pend van zweet, niet haren die in den wind fladderen, zich in don wind alleen verstaan baar malcenl door gebaren, houden do man nen het uit, steeds woor nieuw© halken, aar de en Bteonen aandragend om do gaten te stoppen. En zij houden don dijk. Het verschrikkelijkst© misschien heb ik nog niot verteld. Hier, op dc Loretbo-hoogte, zijn geen mooi versierde graven. Hier worden de dooden begraven bij of zelfs in do loopgraven. Do niet begraven kameraad zou in een paar dagen, bij déze hitte in een paar uur, een ver schrikkelijke vijand worden... Maar een gra- naten-regon werpt dikwijls de vlug onder don grond geborgen dooden. uit hun graven. Zelfs is het niet mogelijk d© dooden onder den grond te graven. De gesneuvelden, vriend on vijand, moeten blijven liggen tusschen do loopgraven. En toch blijven de sqldaten op hun post. Houden zij stand.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2