OP ZEE. Binnenland. Marinezaken. Legerza ken. Correspondentie. Uitslag prijsvraag „Onze Vloot". SOLDATEN COURANT 'Van Woensdag as Juni 1915 ken, daarbij vervolgd door een regen van kogels, steenen en handbommen. De govangen genomen Oostenrijkers ver klaarden nooit zoo iets verbazingwekkends en onweerstaanbaars gezien of beleefd te hebben als dezen aanval der Italianen. Een bergbatterij ondersteunde van een bergtop door zeer hevig vuur deze operatie. De ge slagen vijand trok zich in wanorde terug on werd ondertusscben ook nog bestookt door andere Italiaansche troepen, gedurende den aftocht, waarbij nog vele gevangenen wer den gemaakt. Een en ander heeft de geheele groep van bergtoppen en hoogten die allen te zamen heeten Monte Nero, in handen der Italianen bezit gebracht. Het aantal gevan genen bedroeg 600 man en 30 officieren, terwijl twee mitrailleurs werden buit ge maakt en vele wapens en patronen- Het ver lies van den vijand bedroeg 130 dooden, be halve de vele verliezen, die het Hongaarsche bataillon leed op sterke hellingen en in de afgronden langs het gebergte, benevens 3C0 gewonden. De verliezen der Italianen waren gering in verhouding tob de geweldige niets ont ziende bestorming door de Alpenjagers die den vijand niet den tijd gaven, om zich te herstellen en weerstand te fciede TURKIJE. Aan da Dardanelles LONDEN. Een speciale correspondent aan de Dardanellen seint De langverwachte aigemeene aanval op de Turkscüe loopgraven in het front Achib- Aba begon op 4 Juni te 11 uur 's ochtends. Drie weken lang hadden onze troepen ge duldig sappen aangelegd of 's nachts vorde ringen van eenige yards gemaakt tot de afstand tusschen de beide fronten op som mige plaatsen van 1000 tot 100 a 200 yards was teruggebracht. De lucht was bewolkt, er woei een hevige noordenwind, die zuilen stof Over h<?t schiereiland dreef. Aan den aanval ging een hevige beschieting vooraf. De Fransche en Engelsche kanonnen wier pen projectielen van allerlei kaliber op de Turksche loopgraven. De slagschepen aan de noordkust bescho ten den rechterflank van den vijand, ter wijl een Fransch oorlogsschip aan den ingang der Dardanellen zware projectielen op de linkerzijde van de Turksche stelling wierp. De Engelsche 18 ponders en de Fran sche 75 c.M.-kanonnen onderhielden een regen van granaten op de borstweringen van do loopgraven des vijands. Van tijd tot tijd was de geheele linie verborgen achter een gordijn van rook. Een uur lang was het ijselijk gekraak niet van do lucht. Tegen 12 uur 's middags begon het oorverdoovend geraas te verminderen. De troepen stonden toen gereed met de bajonet op het geweer. Precies te 12 uur werd bevel gegeven tot den aanval. Do mannen uit de eerste linie sprongen uit de loopgraven, gevolgd door detachementen bommenwerpers en doorlie pen snel den afstand naar de Turksche loop graven. De Turksche artillerie had onzo beschieting geenszins krachtdadig beant woord maar nu begon zij granaten te doen nederdalen op de troepen, die den aanval zouden doen. Dezen echter trokken met prachtig élan voorwaarts en binnen enkele minuten was de eerste loopgraaf genomen. De Turken, verblind en doof door het vrcese- lijk vuur, vuurden eenige malen op de Engekchen en vluchtten toen naar de ver bind ings- en achterste loopgraven. In de verlaten loopgraven werden een groot aan tal dooden en gewonden gevonden. De tweede linie snelde nu vooruit onder oen hevig vuur van de achterste Turksche loopgraven en nam de tweede linie van den vijand. Onze mannen vervolgden hun voor dcel, waar zij maar konden, vooral in het centrum en namen de ©ene linie loopgraven na de andere tot zij het centrum van de vijfde Turksche linie in hun bezit hadden. Op de flanken, waar de vijand veel krach- De nieuwe Amorikaansche minister van bultcnlandsche zaken. Bryan heoft zijn ontslag genomen als minister van buitenlandsche zaken in do Vereenigdo Staten, en president Wilson heeft als zijn opvolger aangewezen Robert Lansing totnogtoe een der voorlichters van don president, „technical expert adviser", zooals het heet, maar waaruit men niet moet opmaken, dat hij een technisch raad gever is, eerder een rechtsgeleerd raads man. Over 't geheel is hij nog vrij onbekend buiten zijn land, maar wij nemen hier iets over uit een zijner redevoeringen, waaruit iets van zijn meeningen en opvattingen kan blijken. De aanhaling is uit „Yan-Dag-tot- Dag" in het „Handelsblad". „Wie kan, terwijl wij hier vreedzaam bijeen zijn, vergeten de loopgraven van Noord-Frankrijk, waarin honderdduizenden van onze medemenschen nameloos lijden on dergaan? Wie kan vergeten do gewonden en dooden in Polen, of de onschuldige slacht offers, die gebrek lijden tusschen de bouw vallen van hun huizen in België en Gali- cië? Wij denken aan die onafzienbare scha ren soldaten, mager en uitgeput, wier moed en volharding noch door koude, noch door tiger vereterkt was, begon toen een hevig gevecht. In den loop van den dag werden ver scheiden Duitsche officieren krijgsgevangen gemaakt. honger verminderd kunnen worden. Maar hun lijden is groot! Nooit hebben de vol ken zulk onwedorlegbaar argument ten gun ste van algemeeneu vrede onder de oogen gekregen als dezen ontzettenden strijd, welke de mannenkracht en de materieole kracht der groote volken van Europa ver kwist. Vrede moet worden en zal worden het machtige voortdurende doeleinde van de nieuwe beschaving, welke uit de asch van dozen oorlog zal oprijzen." Dit zijn woorden yan een goed en gevoe lig man, In do Adrlatische zee. ROME. Het communiqué meldt, dat een ontmoeting plaats had tusschen Italiaansche en Oostenrijksche torpedojagers aan den mond van de Tagliamento, zonder resultaat. De Italianen beschoten uit hunne vlieg tuigen de ammunitiemagazijnen en het arsenaal nabij Triest, klaarblijkelijk met resultaat. De commandant van een duikboot verhaalt. De „Berliner Zeitung am Mittag" bevat een onderhoud van den corres pondent van de „Associated Press" te Konstantinopel met den comman dant van de „U 51, kapitein-luitenant Hersing, wien onlangs de ordre pour le mé rite werd verleend. Hersing, die op 15 Sep tember 1914 den Engelschen kruiser „Path finder", daarna vijf Engelsche en Fransche vrachtbooten in den grond boorde en in Mei de Engelsche linieschepen „Triumph" en „Majestic" in de nabijheid van de Dar danellen torpedeerde, vertelde: „Wij ver lieten de Duitsche haven den 25sten April en kwamen de 25sten Mei aan de Dardanel len. Toen wij Gibraltar bereikten, hadden wij nog geen Engelsch slagschip ontmoet, ofschoon wij het grootste gedeelte van de reis aan de oppervlakte waren. Dicht bij Gibraltar bemerkten wij groote Engelsche torpedovernielers, wij voeren gedurende den nacht en de eerste morgenuren boven water haast tusschen hen door, maar zij ontdekten ons eerst, toen wij buiten Gibraltar waren. Wij doken echter en ontkwamen ongedeerd. Een soortgelijk avontuur hadden wij in de Fransche oorlogshaven Biserta. Toen wij de Egeische Zee bereikten, gin gen wij direct aan den arbeid en vernielden den 25sten Mei in den vroegen ochtend de „Triumph". Een Engelsche torpedover nieler voer vlak over ons heen. Wij konden duidelijk de schroeven van den torpedover nieler hooren. Den 27eten ontdekten wij de „Majestic" dicht bij de kust. Ik zag door de peri'skoop, dat de bemanning van de „Majestic" juist het middagmaal nuttigde en dacht erover den mannen tijd te laten hun maaltijd te beëindigen. Maar bij nader inzien achtte ik het mijn plicht onverwijld te vuren. De „Majestic" was omgeven door 10 transport schepen, zoodat ik schuin moest vuren. Toen wij aan de oppervlakte kwamen, zag ik de kiel van de „Majestic" omhoog lig gen. Het Engelsche schip had, zooals het vorige ook, de torpedonetten neergelaten, onze torpedo's doorsnijden echter de sterk ste netten van staaldraad. Wat verteld wordt omtrent een basis, die de Duitsche onderzeeërs zouden hebben in de Iersche en de Middellandsche Zee is onzin. Onze radius is groot genoeg voor het geen zij volbracht hebben, zij hebben daar voor geen basis noodig. Engeland behoeft op zijn zoogenaamde heerschappij ter zee niet bovenmate trotsch te zijn; op den gohee- len v/eg van Wilhelmshaf en naar de Dar danellen waren geen Engelsche linieschepen te zien. Het bezwaarlijkste gedeelte van onzen arbeid is de schepen te zoeken, maar heb ben wij ze gezien, dan is het niet moeilijk meer ze in den grond te boren." Opsporing ontvluchte geïnterneerden. De Min. van Binnenl. Zaken heeft de vol gende aanschrijving tot de Commissarissen der Aoo.ngin gericht: Volgens een tot den Minister van Oorlog ge richt schrijven van <len opperbevelhebber tan land- cn zeemacht, is het mogelijk geweest, dat een geïnterneerd Belgisch militair, gevlucht uit een interneoringsdepót, zich gcruimen tijd elders ophield, zonder dat d.t do aandacht trok van de politie- en de gemeente-autoriteiten aldaar. Naar allo waarschijnlijkheid heeft men hier niet te doen met eon op zich zelf staand gevai en is het mogelijk dat soortgelijke gevallen zich ook in andere gemeenten voordoen. Gevolg gevende aan het verlangon van ge noemden Minister heb ik do eer, overeenkom stig het voorstel van den opperbevelhebber, u to verzoeken do besturen der gemeenten in uwe provincie uit te noodigen nauwlettend op aan- wezigo Belgen to doen toezien, ten eindo zoo veel "mogelijk ontvluchte geïnterneerden op te sporen en naar do InterneeriDgsdopöts te doen geleiden. Het ongeluk te Valkenburg. Omtrent een ongeluk to Valkenburg, waarbij een knaapje onder do auto van Prins Hendrik geraakte schrijft men uit Valkenburg aan de Limb. Koerier; Het verongelukte kind is een Belgisch knaapje, met zijn ouders gelogeerd in Hotel de l'Europe, tegenover het station. De kleine kwam omstreeks half 5 uit de bewaarschool omdat hij zoo braaf was, had hij na schooltijd do Zusterkens nog wat mogen helpen en wilde door d© St. Pieterstraat huiswaarts kee- ren. Gehecht aan do familie Franssen, waar do familie Aandekerko en bedoeld kind vroeger in pension waren, was de zesjarige gewoon haast iederen dag Hotel Franssen iu- en uit te loopen. Zoo ook ditmaal. Na even goeden dag gezegd, een lekkernij gebruikt, en wat ge stoeid en gespeeld te hebben, loopt het spelend en dartelend de straat op. Met kwam, in matige vaart, door do St. Pio terstraat, de auto, waarmee Prins Hendrik werd vervoerd, die een bezoek wenschte te brengen ten kastcelo Oost. Er werd om den draai op den hook van St. Pieterstraat en den Oosterweg des te boter te kunnen nemen, ietwat dichter langs Hotel Franssen geredeu, en zoo doende kwam de zes jarige knaap onder do automobiel terecht, die op hetzelfde oogonblik stopte. De Prins met zijn adjudant verlieten terstond do auto en brachten het kereltje Hotel Franssen binnen, waar het na enkele seconden den geest gaf. De Prins was bleek van ontzetting. Hij gaf terstond de noodigo orders aan zijn adjudant, die hierop mot den heer Alphonso Franssen naar Hotel de l'Europe ging om de ouders van 't verongelukte knaapje te spreken, cn verder naar den burgemeester, die weldra op de plaats van het ongeval verscheen en een voor- loopig onderzoek instelde, waarna later de bri gade-commandant met den veldwachter ook kwamen. De Prins was intusschen te voet naar het kasteel Oost. gewandeld, waar hij op het bor des van het kasteel door mevrouw barones do Schradcr ontvangen werd, terwijl de Prins ge heel ontroerd uitriep: „Ilc heb con groot on geluk gehadeen kind is doodgereden met onze automobiel!" Een uur na het ongeval kwam do vader in Hotel Franssen aan en vond daar zijn lieven Caspar dood, zijn lieveling, zijn oogappel, zoo als hij het ventje noemcio. Een onbeschrijfe lijke droefheid maakte zich van den vader meester. Ook de moeder word later door den vador gehaald en bij het kind gebracht. Zij stond bij het lijkje van haar kleine, stom van smart; van schrijnend wco wist zij geen woord uit to brengen. Do burgemeester kwam zijne condoleances aanbieden en don diepbedroefder! ouders woorden van troost toespreken, terwijl naderhand ook do Eerw. Zusters uit do be waarschool en tal van andere personen hetzelf de kwamen doen. Te Maastricht werd op last van den Prins opdracht gegeven aan de firma Frissen-Pie- tors oen prachtrollen rouwkrans naar Valken burg te zenden op de baar van het veronge lukte kina'. Hoo treurig het ongeval ook zij, dit staat vast, volgens alle ooggetuigen, dat niet woest noch heel snel werd gereden, en dat de chauf feur hoegenaamd geen schuld heeft, wijl het kind reeds onder do automobiel zat, voor hij het gezien had, en toen hij het merkte stond do auto op slag stil. Gedetacheerd. Do reservo-2e-luit. J. Mutters, van bet re giment grenadiers, is gedetacheerd bij het depót der 10e infanterie-urigado. Toegelaten. Do militicplichtige student in de genees kunde P. Schermers, van de universiteit tc L'trecbt, is toegelaten tot de verbintenis als adspirant-reserve-officier van gezondheid tij de landmacht. Opleiding machinisten. Do Minister van Manne heeft Vrijdag aan zijn Departement eene samenspreking gehou den, o.rn. met den commandant van het Marine Instituut te Willemsoord en met den commandant on directeur van het onderwijs der Marine-Machinistenschool, betreffende do reconstructie van de opleiding van machi nisten. Italic en Oostenrijk. De IV. divisie van ons Veldleger. Men schrijft ons: 1 Juli a.s. zal het 10 jaar geleden zijn dat de IVde Divisie bij het Veldleger werd opgericht. Achtereenvolgens hebben bet bevel over do Divisie gevoerd; de Generaais-Majoor Petter, Nierstrasz, H. A. Buhlman en thans de Generaal-Majoor, Adjudant in bui- tengewonen Dienst van H. M. de Konin gin, P. W. W eber. Als cbef van. den Divisiestaf zijn achter eenvolgens opgetreden de Majoors A. L. Klerk de Reus, R. Dufour en thans de Luitenant-Kolonel J. H. van der Hegge Zijnen. Bij den g©n©ralen staf. De luit.-kolonel A. Copes van Hasselt, over geplaatst bij den generalen staf, is bestemd om op te treden als chef van den staf in de N.-H. Waterlinie. Rijwioi-toelage. Aan liet personeel der Landstormafdeelingen zal, tijdens het gedetacheerd is bij wielrijdende cndcrdeolen van het leger, ook al geschiedt ciezo detaoheering op verzoek, eene rijwioltoc- lago per man en per dag worden toegekend ten bedrage van dertig cent. Landstorm. Landstorm afdeelingcn zijn, na de jongste opgaTe, opgericht: te Klundcrt, met den 2en Adressen gevraagd. De directeur hoofdexpeditie Veldpost te 's-Gravenhage verzoekt adres van: J. H e n g e f e 1 d, 1 I R. I. 4e Div. (Reg. ontbreekt) uit Duisburg. Korp. C. Verheul, 2 III 4e Div. (Reg. ontbreekt) uit Hiesfeld. J. Wouters, 3e comp. Bataljon A uit Heikendorf bij Kiel. Vergoeding van levensmiddelen. Zij, die bij 3-1-22 R. I. hebben gediend en meonen nog recht op vergoeding voor levensmiddelen te hebben, worden verzocht hun adres op te geven aan Ct. 3-1-22 R. I. Militairen, die in de maand December 1914, Januari, Februari, Maart, April en Mei 1915 behoorden tot de le Compagnie, le Bataljon, 4e Regiment Infanterie, wor den verzocht hun tegenwoordig adres op te geven aan den sergeant-majoor-administra teur van genoemd onderdeel. De administrateur van front Haerlem ves ting Hellevoetsluis, verzoek een ieder, die van 1 December 1914 t/m 2 April 1915 tot die bezetting hebben "behoord en inmïd- Een kaartje van het grensgebied Oostenrjjk-ltolië, waar thans gevochten wordt, bieden wij hier onzen lezers aan. De gearceerde lijn geeft de grens aan, voorname!ijl; van Tirol: ten Zuiden daarvan ligt Italië, waarvan maar een heel klein stukje is to zien. Op het oogenblik is dat trouwens ook niet noodig, want aan de Italiaanse!:» zijde van de grens wordt niet gevochten totnogtoe. Do Oostenrijkers maken blijkbaar nog geen ernst van den strijd hier, zij hebben de handen nog to vol tegen Rusland. Op verschillende plafttsen zijn Italiaansche leger-afdeolingen de grens overgetrokken en hebben zich meester gemaakt van eenige grensplaatsen, met. groote kracht wordt ook vau hun kant blijkbaar de oorlog nog niet gevoed, maar het terrein is ook niet gunstig voor groote troepenontplooiing. Bijna nergens zijn nog do Italianen ver doorgedrongen, maar zij hebben bijv. Condino (in 't Westen) bezet, zijn tot dicht bij Storo doorgedrongen, bedreigen Ala en Lavreronto, enz. Maar zij kun nen spoedig verder doordringen en dan kan dit kaartje zijn nut hebben. Een gevecht in vollen gang op het Oostelijk oorlogsterrein, ergens in Lrancie, waarin de laatste dagen en weken zoo liarddekkig gestreden is. De geweerschoten knal len, de machinegeweren ratelen en liet kanon dendert. Dat alles is niets nieuws, niets bijzonders. Waar we bij dit plaatje op willen wijzen is de positie van oen offi cier dien we rechts in liggende houding zien. Hij tuurt door een verrekijker naar den vijand en heeft de hoorbuis van een veldtelefoon aan zijn oor. Daardoor staat hij in verbinding met de bedienings-manschappen der kanonnen achter hem en liij deelt hun mee hoe- zij hun stukken moeten richten. Het'is een verantwoordelijke en ook zeer gevaarlijke functie. luitenant der infanterie I. v. d. Ploeg, als com mandant; te Deventer, commandant, kapitein D. Jentink; te Zutphcn, met le luitenant mr. J. L. Öolner tot commandant en te Woerden, onder waarnemend commando van den militie lo luitenant C. J. Viveen. Landstormwet. De Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot nadere aanvulling van den landstorm enz., heeft Maandag eene eerste bijeenkomst gehouden. Uit do St.-Ct. Bij K. B. is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tor tijdeüjk- militair-tandarts, do vrijwilliger bij den land storm O. Lansberg, en bepaald, dat ge noemde tijdelijke militaire tandarts in rang zal zijn gelijkgesteld met dien van 2e-luitenant. inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 1620 Juli a.s. zullon worden ingelijfd van do dienstplichtigen der lichting 1915 toegewezen aan het regiment ge nietroepen en bestemd voor opleiding tot mili cien-telegrafist of -telefonist: a. zij die niet werkzaam zijn bij de posterijen en telegrafie of bij de spoorwegmaatschappijen; b. zij die wèl werkzaam zijn bij de onder a vermelde diensten, doch dio voor inlijving in genoemd tijdvak met name zullen worden aan gewezen. Alleen om zeer gewichtige redenen waar onder iu dit gevai ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in. te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deug delijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. Do dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden mot de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrok ken, zoodra de omstandigheden daartoe aanlei ding mochten geven. (St. Ct.) Indeeling van het Departement. Ter kennis wordt gebracht, dat bij beschik king van 16 dezer aan het Departement van Oorlog tijdelijk is ingesteld een afzonderlijk bu reel voor do behandeling van de zaken welke be trekking hebben op de verzoeken om binnen- landsch verlof, ingezonden door of ten behoeve van militie- en landweerplichtigen beneden den rang van officier. De leiding van dit bureel, waarvan de naam zal zijn: „Bureel: Verloven aan dienstplichti gen", wordt opgedragen aan den kapitein der infanterie C. P. van G i n k o 1. Allo van dit bureel uitgaande stukken wor den, voor zoover zij niet door den Minister per soonlijk worden afgedaan, onderteekend door den secretaris-generaal of namens dezen door den kapitein Van Ginkel voornoemd. (St.-Ct.) dels naar een ander onderdeel werden over geplaatst, ten spoedigste hun nauwkeu rig adres op te geven zulks in verband om alsnog het toekomend bedrag aan vergoe ding wegens gemis van levensmiddelen te kunnen opzenden. 4o Regiment infanterie 3e Bataljon 3e Comp. De korporaals en manschappen behoord hebbende tot opgeroeide compagnie en die deze compagnie tusschen 1 December 1914 en 13 Juni 1915 hebben verlaten, worden verzocht, hun tegenwoordig adres zoo nauw keurig mogelijk, ten spoedigste aan den Serg. Maj. Adm. op te geven, ten einde een geregelde toezending der toekomende menagegelden mogelijk te maken. B. v. W. to Katwijk aan Zee. Zie onze breedvoerige mcdedeelingen over vrij vervoer in No. 129 der Soldatencourant. Daarin kunt u zelf alles nazien. Red. J. B. N., Arnhem. Denkelijk wel, verminderd met uw inkomen. Dit wordt door den Burge meester uwer woonplaats beslist. Red. „De Aigemeene Grenswacht". Tot grootere vrijheid van beweging, in den zin als door u bedoeld, heeft naar men ons mededeelde de Opperbevelhebber onlangs een bepaling vast gesteld. Red. G. de V. te TJdenhout. Op uw eerste vraag luidt het antwoordja. Voor beantwoording der andere vraag moet u no. 128 van ons blad nazien, waarin do wijze van uitkeering van het menage-geld breedvoerig is omschreven. Red. Mil. T., cav. brigade, Breda. Ja. Red. J. de K. a/b. Hr. Ms. „Holland". Dergelijk persoonlijk twistgeschrijf nemen wij niet op. Ga op zoo'n hatelijkheid niet in, vriend. De kritiek getuigt van gemis aan kameraadschap en de anonimiteit is bewijs dat het soldatenhart ontbreekt. Red. J. S. Oudendijk. Ja. Red. J. B. te Hooge Miede. Tot volgende beurt wachten. Red. „Licencia". C komt zeer terecht tegen on recht op, maar u wenscht van ons een soort rechterlijke uitspraak te vernemen, zender onderzoek. D voelt, dat wij ons in deze gee nerlei oordeel kunnen aanmatigen. Daar is de Krijgsraad het aangewezen lichaam voor. "Wie op wil komen tegen onrecht, hoedo zich, dat zijn eerste stap reeds het recht niet schendt. Wanneer straf is opgelegd wordt niet met verlof gegaan en do volgende beurt weer afge wacht. Red. R. H. en C. M., wielrijders' te Breda Ja, die vergoeding geldt voor allen. Red, De uitslag van de prijsvraag geplaatst in „De Soldatencourant" van 11 Juni is als volgt: woord: ,,B o t e r h a m". 1. Bedaard opeten, tijdig en rustig; hoofdzaak altijd matig. Inzender: Sergeant J. van Heurek le prijs. 2. Boterham, o troosteres en redster, helpt aller menschen. Inzender: Sergeant Jos. Schreurse. 2e prijs. 3. Beter op tijd een roggeboterham hé, als medicijnen. Inzender: Milicien Tonny vessels. 3e prijs. 4. Boterhammen op tijd en rust, houdt allen moedig. De miliciens L. J. van Woensel en M. Wijnstekers zonden beiden deze oplossing en doelen daarom den 4en prijs. De commandant van 113 L. W. I. gehuldigd. Men schrijft ons: In den vroegen morgen van den 16 Juni heerschte er in do „veste" van de le Comp. 13e Batalj. Landweer Infanterie een ongewone bedrijvigheid, gelukkig van vroolijken aard. Groen, "bloemen en vlaggen kwamen te voor schijn en alles wees er op dat die dag een feest dag voor de Compagnie zou werden. De com mandant der Comp leapt. Meinster, I vierde zijn vijftigsten verjaardag en de meening, dat dit feest niet onopgemerkt mocht voorbij- gaan, werd algemeen gedeeld. Spoedig was op eigen initiatief een commissie van uitvoering j saamgestcld, gelden waren dra saamgebracht en dc opbrengst der inzameling stelde de com- missie in staat met kwistige hand, op dezen j dag, bloemen te strooien op het pad door den kapitein dagelijks betreden. Op het bureau prijkten ecuige keurige boucjuetten en daartus- selien werden de complimenten van den dag j namens de Commissie schriftelijk aangeboden. 1 Omstreeks 10 uur klinkt liet signaal: „geelt acht" en de jubelaris komt in het Arsenaal. Evenwel, de compagnie is „in den polder" en officieel kon er nog niets plaats hebben. Wel op h graf, met den wensch, wat op do linten stroomden van do aanwezigen den kapitein de van den krans der Compagnie ook voor&om gclukwonschen tegen, inaar de officieele reeep- „Rust zacht tie kon toch eerst om 12 uur wo:den gehouden, De kapelaan Cort n. daarna .ie», woord i als de Compagnie na „drukken arbeid" thuis 1 mende, spra:; over oen overleden© in kwam. Tegen dien tijd werd appèl geblazen en goede hoedanigheden als goed monse.i, n.: iedereen haastte zich naar het terrein voor de ook als goed Christen. Iiij toonde» voorts ai plechtigheid a2Dgewezen. Toen de rompagnic, j wat daar in do nevenrijken van Europ door den sergeant van den dag „presen;" hevigo pijnen, opgenomen in do ziekenzaal der Franscho zustors alhior en overleed reeds in den voorin, ran den 12 Juni, na nag oen opo- ratio to hebben ondergaan. Don loden Juni werd het stoffelijk overschot van Van Ilalbeck met militaire eer ter aardo besteld to Echt, do plaats, waar hij jaren bij zijno ©ud»rs gewoond heeft. To Sittard hadden do voor Katholieken gebruikelijke» ceremoniën plaats. De begrafenis heoft zich gekenmerkt dcor eene buitengewone plechtigheid en ©en© groote belangstelling, daar de overledene oen beleende was van vclo Limburgers niet alleen, maar ook door do ongewoonte in een niot-militair© plaat». Do commandant van do compagnio had den stoet doen voorafgaan door do St. Joseph-Har- monio van Sittard verstrekt door eenige land weermannen to Sittard, terwijl datzelfdo plaats vond door bemiddeling van den commandant der grenswachten te Echt door do muziek al daar van don troep. In bcido plaatsen was een groot aantal mili tairen in den stoet, w.o. to Sittard: majoor bataljons-commandant Botter, luit. adj. v. Gent, compagniescommandant lo luit. Vrijhof en do ovorigo officieren to Sittardto Echt kwamen daaraan toe do lo luit. Agtcrberg, compagniescommandant met zijno o. h. offi cieren en kapelaan Cortcn uit Roermond, zijnde de aalmoezenier van den troep. Do kist was gedekt met 3 kransen, één van do officieren der compagnie, wanrtoo do over ledene had behoord, c-c-n van do gezamelijko manschappen en het kader der compagnio cn één van een detachement, wat tot do compag nio behoorde. Aan do groeve werd het eerst het woord gevoerd door don compagniescommandant lo luitenant Vrijhof. Deze officier zoide, dat hem de droeve plicht was opgelegd, gedurende deze mobilisatie voor de 2e maal het woord to voe ren aan een graf van een overleden soldaat. De eersto maal, nu juist 6 maanden geleden, bij het graf van een soldaat, door een ongeval overledendo tweede maal, oven droevig, aan liet graf van een soldaat, dio nauwoüjlm een zieklicd had gekend. Hij wee3 aan de hand van hot bekend© vers: „Gelijk het gras is ons kortstondig leven, Gelijk e»n bloem, dio op het voM verhoven, Wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer; Wanneer de wind zich over 't veld laat hooren, Dan knakt haar steel, haar schoonheid gaat verloren* Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet weer." op des menschen vergankelijkheid cn toonde aan, dat hier weder zoo'n treffend voorbeeld was ie geven. Do goede hoedanigheden van den overTedcno opsomm»ndo, wijl hij die van zoo nabij kon heoordeelon. eindigde spreker, zijn oog gericht gemold, nam de le-luit. Flipse het woord, om den kapitein met het feit van den dag geluk te wenschen. Spr. deed daarbij uitkomen, dat wat nu plaats had, kon getuigen van do goede vor standhouding tusschen Commandant on onder hebbenden in deze Compagnie, daarbij dc hoop uitsprekende, dat Kapt. Meinster, zoolang zijn plicht hem nog op dezo plaats riep, met lust en opgewektheid het commando ever zijn Comp. zou blijven voeren. Met een driewerf „Leve do kapitein", dat uit vollo borst werd aange heven, werd besloten. Daarna nam de jubelaris het woord om allen te bedanken voor de liem aangeboden gcluk wonschen, en de bewijzen van sympathie. Dc kapitein verklaarde zich aangenaam getroffen èn door het hartelijke woord van den Luitenant namens de Compagnie, als ook door de aange brachte keurige versiering. Ook nu, evenals luj vroegere gelegenheden, wees spr. er op, dat hij steeds naar zijn beste weten had getracht dc belangen van den dienst, maar ook de belangen van do manschappen te behartigen, en wat heden plaats had was voor hem een bewijs, dat zijn streven met instemming en waardeering werd begroet. Als het dan ook eens een cnlcelo keer gebeurde dat de kapitein aan een of nnder verzoek niet kon voldoen, dan moest beslist in die gevallen het dienstbelang voorgaan. De kapitein wenschto op den gevolgden weg ook in de toekomst te wandelen en vertrouwde dat het gedrag der manschappen en de aan den dag ge legde dienstijver, hem dit mogelijk zou maken. Hiermede was de receptie ten einde en be gon het feest. In de keuken was voor heden een „lekker sterk bakje" koffie gezet en de kapitein had gezorgd dat ook do taart niet ontbrak. Daarbij een goede sigaar, en 's mid dags bij onzen maaltijd een fleschje bier zoo „uit het ijs". Een en ander werd op hoogen prijs gesteld en dankbaar aanvaard. De 16 Juni 1915, do verjaardag van onzen kapitein, blijft ons een onvergetelijk© dag in de mobilisatie. Leve Kapitein Meinster, De Commandant van 113 L. W. Een detachement van onze Comp. deed den kapitein telegrafisch zijn gclukwenschen toe komen. Overlijden en begrafenis van den landweg-soldaat J. H. van Halbeck. Men schrijft ons uit Sittard: Do landweersoldaat J. H. van Halbeck der lichting 1911 is niet meer! Van Halbeck was gedurende de mobilisatie steeds onderhevig aan een maaglijden, wat zijno gezondheid zeer ondermijnde en waardoor hij zich zeer in acht moest nemen. Den laatsten tijd was hij werkzaam op het bureel van den commandant der le compagnie, tevens comman dant der grenswachten in den sector Sittard. Vrijdagavond den llen Juni werd hij onwel, tverd in den nacht van 11 op 12 Juni, wegens schied en nog geschiedt, hoeveel slachtoffer:; deze wreedo oorlog weder kost en wekte ieder op, God to danken, dat wij tot hed»n voor dat alles gespaard bleven en hoopto, dat dit ook zoo bleef. Na nog tot do militairen een opwekkend woord to hebben gesproken van trouwe plichts betrachting, waarvan do overleden© een voor beeld was, sloot spreker zich bij do laatste I woerden van den compagnies-commandant aan. I Eer. familielid van dr-n overleden© dankt©-in bet bijzonder do bataljons-commandant voor de laatste oer den overleden© bowezep. iv-, soldaat is weder heengegaan! I Bij het verlaten van het kerkhof void-in 1 mtrij- oog een traan bespeurd. Waterioodag. Korp. B. schrijft ons pitbe&- Palei&.-vocu| Yoiksviijt to Am Jo: dam: '"-'L 'i U lied»» een sehotae herinner iagadagj H*b' is n 1. juist 100 jaar geleden dat onze dadyett» voerv.ideren meehielpen do ."ego t<e beyêcn?ch od de slagvelden vsn Waterloo'.... zoo begoh. kapitein Wynoldy Daniels zijn openingsrwito.- t Is voor ons een dubbele feestdag, want 't Land we e r-Inf a nJterie-Depófc to Amsierdiyfi houdt de officieel© prijsuitreiking voor dcu,go- houden schietwedstrijd in dc tnuandoa hïci ea Juni. Reeds 's morgens was het een buitengewone drukte; kamcrwachts en ander© corveeers. wa ren druk in don weer om do zal^m te zwabb6. ren en alles in gereedheid te brengen, yarrb "s middags was 't feest en behoefde er buiten de wacht en do koks niomand dienst teyidefi. Allo manschappen ontvingen onmiddellijk ha 'i appèl een programma en waarlijk, w:j waren ten zeeistc verrast door al wat er ten best© gegeven zou worden. De kapitein was reeds vroeg aanwezig om do actievo gasten ie verwelkomen, die allen belangeloos hunno medewerking hadden tóp- gezegd. Do tuin van het Palcis voor Volksvlijt maakt© oc-n aardigen indrukdo goed gerei nigde muziektent, met- beschilderde wanden, daarvóór gedekte tafeltjes met een bloemen hulde voor eenige dames, terwij! bet achter balkon van het Paleis, waarop het wetkpereo- neel stond to kijken, van draprieën was voor zien. Tegen half drie was bijna alles voltallig; op do eerst© rijen bemerkte ik, behalve medewer kers cn vele dames-invites, allo officieren van het Landweer-Infanic-rie-Depót, alsmede enkele officieren der Hospitaal-brigade, waarvan éen'ö afdee'.ing in het Paleis voor Volksvlijt is onder gebracht. Do kapitein duidde nog op het be langrijke van dezen herïnneringsdag en ©pend^ luide toegejuicht'voor zijn geestige Speech, i'o fe estel ijkh od en Het orkest van het depót der 7o. Iafanter.'e- brigade (uit de Oranjc-Na&sau-kazerne)' zettb rin met.het „Wilhelmus", dat.op de gebruik©- v 'lijte manier' werd'aaögehoórd't' dlarna- een go» J

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3