Het slagveld van Waterloo- lOE SOIjD A-TEKTCOUR.a Ktt vr*r-n Woensdag1 S S iTo-irai X 2. S lSï35IB3CH222SSffiS=E=w«i>^ dal van de F echt en ten zuiden daarvan hadden geen succes. Een vliegtuig, behoorcnd© tot een vijan delijk ecadrille, dat zonder militaire schade aan te richten, bómmen op Iseghem in Vlaanderen wierp, werd naar beneden ge schoten terwijl verscheiden andere vliegtui gen genoodzaakt werden snel terug te koe ren. Ook in Champagne werd een vijandelijk vliegtuig, dat boven Vouziers vloog, naar beneden geschoten. De Lorotto.ftoogto onder vuur. Bern-hard Kellermann, do oorlogscorrespon dent van hot „Berl. ïageblatt" in het westen, vertelt van zijn ervaringen in het gebied bij Atrecht. 0. a hoe hij een kleed- 011 barkamer voor arbeiders in een mijn bezocht, die thans ingericht is als hospitaal voor Duitsche solda ten. ,,In de groote zaal liggen ze, de dapperen, die voor ons gevochten bobben, in lange rijen. De zaal is hoog, vroolijk en helder en de bed den zijn sneeuwwit. De vensters staan open. Van de zaal uit ziet men in do badkamers, Niets ontbreekt er, niets is er vergeten. Dok toren en verplegers loopen tusschen de bedden, verpleegsters zijn er hier niet. Licht- en zwaar gewonden, naar gelang zij uit den strijd kwa men, liggen hier en lijden heldhaftig, zooals zij te voren heldhaftig streden. Velen slapen. Zij zijn uitgeput of de morphine helpt hen over do ergste pijnen heen. Enkelen kreunen in hun slaap. Men ziet hier bloedige verhanden en< veel verschrikkelijks, zoodat een mensch het hart ineenkrimpt. Do meesten zijn eerst in den vorigon nacht of voor een paar dagen gekomen. Een heeft zijn hoofd geheel en al in een ver band, zoodat hij er uitziet als een watten kogel. Maar twee frïssche, vroolijke oogen kijken uit de zwachtels. Hier zijn gezichten van alle mogelijke kleuren. Een geel gezicht met groote oogon vervolgt mij lang. De man was ten doode opgeschreven, maar d^ dokter vcr- 'zekerde mij, dat er nu geen gevaar meer was. Ds meeste gezichten zijn, hoc vreemd het ook klinkt, bruin en frisch. Het zijn robuste jon gens, die tegen een stoot kunnen. ...Er zijn er heel velen, die hun vaderland niet terug zullen zien. Op de binnenplaats komen twee ziekenauto's gereden. Een draag baar staat op den grond en daarop ligt een kanonnier met een verbonden rechterarm. Vuil en met gescheurde kleeren, zooals hij uit den slag gekomen is, ligt hij daar. Het ver band kleurt zich langzaam rood van hot bloed. Men heeft hom de laarzen uitgetrokken. Zijn gezicht is bruin, bijna zwart, maar zi.jn blik Ï6 helder. Ik zie, dat hij de teeuen in de sok ken wringt. ..Hebt gij pijn?" vraag ik hem, bij het zien van de krampachtige bewegingen der teenen. Hij schudt het hoofd. ,,Ecn beetje pijn moet een mensch kunnen verdragen. Een treffer kwam in do batterij, een granaat van zwaar kaliber. Drie man dood, vijf gewond. De an deren zijn in den wagen." Ik kijk er in. Daar binnen kreunt men. In de kamer van den portier van de mijn ligt een Franschman. Hij ligt alleen, niet om dat hij een Franschman is, maar omdat hij or slecht aan toe is. Zijn wond is zoo ver schrikkelijk, dat men voor hem hopen moet, dat hij er niet boven op komt. Hij is een mooie jonge man van misschien vijf-en-twin tig jaar. Zijn smal gezicht is bleek, zijn donker bruine oogen zijn nog vol leven on bewustzijn. Dagen lang zal hij onderweg nog zijn, voor hij het doel bereikt Kellermann vertelt verder. Af en too wordt er geschoten in het indus triedorp B Een paar daken zijn weg, een paar huizen vertoónen gaten, door granaten geslagen. Gisteren kwamen er nog een paar granaten, die een vrouw en twee kinderen doodden Vandaag zitten weer vrouwen en kinderen op straat, alsof er niets gebeurd is. De dorpsstraat komt uit op een weg, die naer een dal leidt. En bovon dit dal, aan het andere einde, ia de bekend hoogte, die zoo veel bloed gedronken heeft, de Loretto-hoogte. Ze ziet "er fleurig uit. Goud en groen stijgt ze uit het groen© dal, breed en zacht, geflankeerd door heuvel-ketens. Boven is do hcogte begroeid, het Bois do Bovigny. Het ligt"in de gloeiende zon en wclkensehaduwen trekken over de heuvels. Deze vriendelijke, zonnige hoogte, die er zoo vreedzaam uitziet, dat men gelooven zou, dat j er schapen weiden en kinderen spelen, is thans niets dan één groote grafheuvel, één reusachtig graf. Duizenden en nog eens dui zenden liggen daar, vriend en vijand. Zij vielen in den herfst, in den winter, in het voorjaar. Velen konden niet begraven wor den. Zij lagen maanden lang in de zon, do sneeuw, den regen ©n de aarde trok langzaam aan hen en trok hen langzaam in zich. \s Nachts staarden zij met hun open oogen naar do schitterende sterren, naar de wereld van vrede en heerlijkheid, waar hun zielen thans doolden, terwijl hun lichamen in de hel van deze aarde lagen. Zoo verschrikkelijk is de woede van dezen oorlog, dat de tegenstanders elkaar niet eens den tijd gunnen tot het be graven van hun dooden, zooals de wilden en heidenen het deden. Hier boven stond de kapel van Notro-Dame, dio nu een puinhoop is. Sedert weken wordt op den puinhoop zwaar geschoten. Ook vandaag weer. Hij rookt. Op den eersten blik ziet het er uit, alsof op de goud-groene, zachte helling, waarover stil do nolkenschacluwen trekken, aardappelloof verbrand wordt. De roestbruine walm stijgt loodrecht in de warme lucht. Het lijkt, alsof achter hot Bois de Bovigny reeksen van fa brieksschoorstenen hun rook omhoog laten stijgen. Maar deze dikke zuilen van roest bruinen walm ontstaan heel plotseling, drie, vier stijgen er uit den grond naast elkaar op. Zij veranderen even plotseling van plaats. Nu eens komen zij hoog, dan weer laag te voor schijn, nu eens links, dan weer rechts. Zij zijn roestbruin, dan u'cer roestrood en soms zwart als roet. Het zijn de inslaande Fran- sch© granaten, dio onze loopgraven verwoesten willen. Dit het Bois-de-Bovigny wervelt een pik zwarte rookwolk omhoog. Zoo hoog als een to ren. Een oogenblik later een tweede, dio zich met de eerste hoog in de lucht vereenigt. Duit sche granaten. In het dal, dat er zoo vriendelijk, zoo zon nig uit ziet, aohter de kleine.huisjes daarginds, kruipt een safraangele wolk over den grond. Dan stijgt zo op, als een dikke bal in de lucht, Eon zware granaat, gemikt op een van onze batterijen. Woedende projectielen. Slag op slag, zoodat de lucht dreunt. Achter het Bois de Bovigny, in de richting naar Ablain, stijgt een zwarte ff'olk op tegon den blauwen hemel. Wij blijven den vijand niets schuldig! Plotseling komt heneden in het dal een roest bruine granaatwolk en ziet er merkwaardig I uit. Een spitse kegel, een spits gewervel van bruinen rook, die zoo vlug gaat als do rook van oen locomotief. Het is een auto, die beneden als bezeten raast over den weg in het dal. De auto rijdt op leven en dood. Plotseling 6taab oen wit wolkje in het diepblauw van den hemel boven do auto. Een sbrapnell. Te hoog. Een tweede. De auto rent als een muis, die in angst I zit. Het is krankzinnig hier te rijden. Boven I in het Bois de Bovigny zit de Franschman met zijn schaar-verrekijker en ziet elke kat in het dal. Het zijn officieren, die bevelen over brengen. Hte moet! Er door! De zon brandt. Het is drukkend warm. Het zweet loopt mij over het gezicht. De Loretto-hoogte glinstert en blinkt. Een onzichtbaar fabeldier stampt cr woedend rond, scheurt den grond open met zijn horens, slin gert do aarde do hoogte in. Heet als in de hel moet hot daarginds in do graven zijn, waar onze dappere jGngens liggen. De Hemel zij hun genadig. RUSLAND. Van het Oostelijk Ooriogsierrein. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwar tier wordt gemeld: In de streek van Schaw- li, aan de sectoren van Dawina en Szawanta werden aanvalllen der Russen afgeslagen. Ten zuid-westen van Kalwarja maakten we vorderingen. Het dorp Wolkowizna werd m storm genomen. De Russen zijn westelijk van de San tot op de linie ZapuszieUlanof, en oostelijk van deze rivier over de linie TasefPauczka teruggeworpen. De stelling bij Grodek werd aangevallen. De nog ten zuiden van den Dnjester tusschen do Dnjestermoerassen en Stryj staande Russen werden aangevallen Dr. Steiner, de oorlogscorrespondent van den „Berliner Lokal-Anz." in ltussïsch-Polen schrijft d.d. 12 Juni: De oorspronkelijk zuiver locale gevechten bij Schawli en aan de Doebissa nemen van dag tot dag steeds grootere uitbreiding aan. Op de eerste Duitsche offensieve actie naar Schawli volgde de vernieling van den spoor weg naar Libau-Dinsk, om den opmarsch naar Koerland, die bekroond werd door de bezet ting van Libau, te beschermen tegen een zij- waartschen aanval. Nadat de spoorlijn danig vernield was, trokken do Duitsche troepen zich terug naar het gunstig gelegen terrein aan deze zijde van de Doebissa, u-aar zij met eucces zich konden verdedigen tegen dè aan vallen van een Russische overmacht. In de daarop volgende we*en trachtten de Russen, die versterking gekregen haddc-n, ons uit deze linie te verjagen, om hierdoor onze troepen, die voor Libau stonden, in de flank te kun nen aanvallen. De Russen hebben in deze ge vechten enorme offers gebracht, die hun ech ter slechts in staat stelden plaatselijke. niet veel beteekc-nonde successen te behalen. Nadat de vijandelijke troepen een groot gedeelte van hun mannen verloren hadden in hun vergeef- sche pogingen de Duitsche stellingen te hestor- men, gingen wij, krachtig door onze artillerie gesteund, over tot den aanval en wonnen veel terrein over het geheel© front, waarbij nog vele gevangenen en oorlogsmateriaal in onze handen vieJen, De gevechten der laatste vier dagen waren aan de brandpunten van ons front, vooral hij Schawli en oostelijk van Ros- sienie bij Eiragola zeer gelukkig voor onze troepen. Het gelukte ons van Sawkiani uit langs het Windawki-kanaal voorwaarts ie trekken en het bosch ten oosten van de Wen- ta-rivier te zuiveren, daar de spoorlijn tq be reiken en de spoorweg-verbinding te vernielen tusschen Mitau-Moerajewo, Schawli en Kow- Russen boden ook in dit gebied, waar zich groote terrein-moeilijkheden voordoen, ernstigen tegenstand. Alle tactische punten van dit terrein werden door hen versterkt, de groote bosschen door draadversperringen ontoegankelijk gemaakt. Toch gelukte het den Duitsohers in de vier dagen van hardnekkige gevechten de Russen steeds meer achteruit te dringen en dichter bij de stad Schawli te komen. Een. divisio aLleen maakte daarbij zesduizend gevangenen, onder ff-ie vier officieren. Deze onerenrodigo verhouding tusschen het aantal gevangen genomen officieren en soldaten, bewijst, dat er in liet Russische leger gebrek aan officieren heerscht. In den laatsten tijd worden ook over dit front betrekkelijk weinig machinegeweren en kanon nen buit 'gemaakt,, hetgeen hieruit verklaard moot Horden, dat de Russische artillerie ver achter de infanterio-stellingen zich in positie stelt, waardoor, hij het mislukken van een aan val, hetgeen steeds vaker moet voorkomen, waar de artillerie de infanterie onvoldoende steunt, minder artillorio in handen van den vijand zal vallen. Op mijn tocht van drie dagen langs hot Doo- bissa-front zag ik de wreede sporen van dezen oorlog, van den strijd, dio hier sedert weken uitgevochten wordt met de grootste verbitte- ring. Toen ik bij de eersto verovering van Schawli langs deze wogen reed, had heft land bijna niets onder den oorlog geleden. De Russen ontruimden hot gebied zonder tegen stand te bieden en ook do stad Schawli, waar- j om nu zoo hard gevochten wordt, bezetten I onze troepen na zwakken tegenstand van don vijand. Hoe was hot oorlogstooneel thans ver- j anderclHet geheele terrein is vol loopgra- I ven. Allo plaatsen aan do govechtslinie zijn I in puinboopen veranderd. Do groot© weg, een dor béste wegen in Rusland, werd op talrijke plaatsen open'gebroken door do zich langzaam terugtrekkende Russen, ten einde hem on bruikbaar te maken voor de achtervolgers. Dn groote bosschon ten noorden van Scbawkiani, Skaudwill tot aan do spoorlijn, zijn op vele We hebben dezer dagen een be schrijving gegeven van den slag bi Waterloo, nu een eeuw geleden; wij bobben gewezen op bet aandeel, dat een prins van Oranje in den toon tegen Napoleon uitgevochten strijd beeft'gehad en op de gevolgen dei overwinuing voor ons vaderland. We geven bier thans een kijkje op het terrein, waar de hevige worsteling plaats had, zooals het er thans uit ziet. Zooals bekend is, word het slag veld elk jaar door honderden en dui zenden bezocht, nu, hij de eeuw-viering, zal er wol geen vreemdeling komen in het Belgische plaatsje, met zijn vele herinneringen. en naar het noorden teruggedrongen. De aanvallen worden voortgezet. De groote beslissende slag bij Lemberg duurt voort. De verbonden legers treden overal aanvallend op en bestormden Grodek en Komarno. in de Boekowlna. BERLIJN. De correspondent der „Deutsche Tageszeitung" meldt uit Boecharest, dat volgens de „Umver- sul" en „Adeverul" het offensief der Oostenrijkers in de Boekowina onafgebro ken voortduurt. De Russische strijdkrach ten zijn op den terugtocht en concentreeren zich blijkbaar op het terrein om de ves ting Chotin. Een Oostenrijksch vlieger ver scheen boven de Russische posities zuid-oos telijk van de vesting en wierp verschillende bommen, die een groot artillerie-munitie depot verwoestten. De vesting Chotin is in d© laatste weken zeer uitgebreid en ver sterkt de Roemeensche militaire deskundi gen meenen, dat de Russen wanhopig zullen pogen de sterke vesting, die den sleutel van Bessarabië vormt, zoo lang mogelijk te behouden. Russisch legsrbericht. PETERSBURG. De groote staf meldt: In de streek van Schawli en ten westen van de Njemen- duren de gevechten van plaatselijk karakter voort. Aan het Narel'ront op 19 dezer artillerievuur bij Ranorojets en Grondonok. Aan het Taneffront kwamen geen belang rijke gevechten voor. Op 18 en 19 dezer zette de vijand met 6terke krachten waaronder troepen onlangs uit België ge komen het offensief in in de richting van de Ravaroeskaja en het merenfront bij Grodek. Aan den Dnjester duurden de hardnek kige gevechten voort tegen de vijandelijke strijdkrachten, die beneden Wynief de rivier overtrokken. Van de rivier opruk kend slaagde de vijand er in de dorpen Koropets en Kosmierjone te bereiken, maar door krachtig© tegenaanvallen met de ba jonet werd hij terugeworpen. Hij leed daar bij zware verliezen, alleen in het 'dorpje Kosmierjone maakten we drie duizend ge vangenen. Zeven mitrailleurs vielen in onze handen. Tusschen Proeth en Dnjester zet ten we 18 en 19 dezer krachtig onze aanval len voort. B ijhet dorp Balamortofka maak ten we 8 mitrailleurs buit. Versterking van het Duitsche leger in Cailcïë. LONDEN. De Morning Post verneemt uit Kopenhagen van betrouwbare zijde, dat het Duitsche leger in Galicië voor den grooten opmarsch werd versterkt met 47 regimenten infanterie, van welke er 23, met inbegrip van de Pruisische garde, van het Oostelijk front kwamen, terwijl de 24 andere regi menten bestonden uit versche, dit jaar ge oefende troepen. Het totale aantal der nieuw© strijdkrachten bedroeg 141,000 man. De strijd in Galicië. WEENEN. Uit het pershoofdkwartier wordt nog gemeld: Toen de bondgenooten in het begin van Mei hun zegetocht tegen Oost-Galicië be gonnen achtervolgden de Hohennauter landweer-uianen de terugtrekkende Russen dicht op de hielen. De commandant van een dier vervolgende ruifcerpatrouillcs, lui tenant 'Von Pindler, werd 5 Mei, toen hij afgezeten was om een bericht te schrijven, door kozakken overvallen en met korporaal Kloss gevangen genomen, nadat zij hunne ammunitie op de kozakken hadden ver schoten. Op 6 Mei marcheerde hij tot Mzana met de Russische cavaleriebrigade; daar geraakte deze onder vuur van het Oosten plaatsen door do Russen in brand gestoken om onzen troepen den weg naar Schawli te ver sperren. Alle bruggen, zoo talrijk in dit moe rassige land, werden vernield. Op de wijde velden overal ontelbare grafheuvels. Zij be wijzen hoe groot de bloedig© oogst van den oorlog hier geweest is. Bij Koertowiani en Podoebis tot Messle en Schawginio liggen hon derden doodo Russen onbegraven. Vier kilo meter oostelijk van de Doebissa bij Messle zag ik een dicht bezette loopgraaf waarvan de geheele bemanning neergemaaid was door de Duitsche granaten. Niet ver daarvan, bij den boschweg naar Rehegie, ligt aan den rand van het bosch een geheele zwerralinie van Rus sisch® soldaten, die door de Duitsche machine geweren op een afstand van twintig tot dertig meter gedood werden. De Russische verliezen aan dooden en gewonden moeten verschrikke lijk geweest zijn. Op do velden en in de grep pels van do straatwegen liggen ontelbare ge vroren en honderdduizenden patronen. Het gevecht werd eergisteren belangrijk zwakker. Het beperkte zich tot een matig artil lerievuur en do Russen beantwoordden onze houwitsers met een batterij nieuw aange komen achttien cM. mortieren, die zij bij Lepary opgesteld hadden. Hot vuur van deze batterij deed onzen troepen echter geen kwaad. Dc projectielen ontploften op den zandheuvel noordelijk van Messle zonder onheil aan to richten. De vijand werkt koortsachtig aan do ver sterking van zijn stellingen in de buurt van Schawli, zoodat dit gebied reeds het karakter aanneemt van een vesting. Hij concentreert voortdurend sterke troepen aan dit front, die blijkbaar van het Njemonfront gehaald zijn, dat in de gevechten van de laatste dagen niet ver van Mariampol tegen den oever van de rivier teruggedrongen werd. Bij Eiragola ging do vijand ten gevolge van onzen aanval een belangrijk stuk achteruit. In verband met do aanzienlijke Russische versterkingen nemen de gevechten -tor'1 oon meer ernstig en uitge breid karakter aan. ijkscke artillerie- en machine-geweervuur, waardoor bij de Russische cavalerie een -ij del ij ko verwarring uitbrak. Daarvan ge- jruik makende wapenden luitenant Pindler, :orporaal Kloss en vijf infanteristen, dio -•veneens in Russische gevangenschap waren geraakt, zich met geweren van de Russische .rtilleriedekking. De luitenant eischte van usn Russischen generaal, dat hij zich zou overgeven, en nam dezen, een Russischen .colonel, 10 andere officieren en 382 man gevangen. Als buit vielen door deze koene daad 15 icanonnen, waaronder eenige zware, een groot aantal wagens en paarden in onze uanden..Geholpen door de toegesnelde dek king van de machine-geweerafdeeling, wer- don do gevangenen door luitenant Pindler naar de dichtst bijzijnde Przemysler Land weerdivisie gebracht, en daar aan den corps commandant overgeleverd. Van Duitsche zijde wordt ons gemeld door het „corr. E.": Het „Berliner Tageblatt" zegt over de inneming van Grodek: de Russische verde digingslinie voor Grodek kon steeds en berecht voor een ook door de terreinge steldheid bijzonder gunstige aangezien wor den in het noordwesten ligt een zich noordelijk van den straatweg uitstrekkend heuvelland, in'het oosten de lijn der meren en in het zuiden het moerasgebied van den Dnjester. Deze golden als natuurlijke hin dernissen die elk opdringen moesten bemoei lijken. Nu heeft het leger van Von Mack- ensen het boschgebied ver achter zich gela ten, en stond reeds gisteren noordelijk van d© Grodelcsche liniehet tweede leger ver overde Grodnek en daarmede den belang rijksten overgang door de merenlinie en kwam bovendien door bestorming van Ko- marno in voeling met het leger van Von Linsingen, dat den vijand reeds tot voorbij Kelodroeby opgedrongen had. Dat het on danks de gunstige Russische posities bot dit resultaat kon komen is in de allereerste plaats te danken aan de overweldigendo stootkracht van de centrale legers die op kraèhtige wijze ondersteund werden door de uitstekende artilleristische voorbereiding. Met het bezit van Jano en na omtrekking van den noordvleugel bij de Grodoksche plassen en bij den overgang der Weroszyos bij Komarno mag men ook spoedig verdere belangrijko berichten tegemoet zien. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Noord-Galicië door de bezetting der noor delijke oeverranden der Zlota, tusschen Boudnik-Krezeszof-Tarnograd beheerschten de troepen van aartshertog Joseph Ferdi nand den zuidelijken oever der Tanef. Lublin te dekken. De inneming van Grodek en van Koraar no, dat halverwege tusschen Grodek en d< Dnjester ligt, heeft vooral een morcole bc teekenis, omdat de boheerschendo vijande lijke posities in dit gebied pas oostelijk vat deze plaatsen liggen. De beslissing ligt voo; en na in de gevechten die ten noorden var Grodek zijn ingeleid. BTAL8E, 'ond Een Italiaansch pantsersohïp in den gebóortl WEENEN. Donderdag en Vrijdag maak te een aantal onzer kruisers en torpedo eenheden een kruistocht langs de Italiaan sch© kust van de rijksgrens tot aan Fano. Daarbij werden de seinstations aan den mond van de Tagliamento en bij Pesaro, benovens de spoorbruggen bij Rimini over de Metauro en do Arcila, door geschutvuur beschadigd en een Italiaansch pantserschip in den grond geboord. De bemanning werd gered. Alle schepen keerden behouden terug. Italië en OostenrijR. Do Corr. Norden meldt Over Lugano wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat volgens berichten uit Caporetto aan do „Secoio aanzienlijke, versche, goed uitgeruste Oostenrijkschö troepen, ten go- tallen van 30.000 man, naar Tomino zijn gezonden en aldaar in voortreffelijke stel lingen de Italianen afwachten. De vestin gen zijn eerst in den jongsten tijd en vol gens de nieuwste systemen gebouwd. Door do in ruime mate in toepassing gebrachte ondermijnde loopgraven van ijzer beton en door den aanleg van electrisch geladen draadversperring is Tornino tot een tweede Przemysl gemaakt, en door de volledige bekendheid van de verdedigers met het land en do omstreken wordt hun lei-acht aanzien lijk vergroot. ROME. Nieuwe aanvallen van den vijand op den Freikofel en het Dogna- dal werden afgeslagen. Het gevecht om het bezit der hoogten aan den lin ker Isonzo-oever, die Plava beheerschen, duurde twee dagen en een nacht. De vijand was sterk verschanst en had zwaar geschut. Hij bood hardnekkig weerstand. Desniet tegenstaande namen wij den 17en de laatste dier hoogten, die nog in handen van den vijand waren gebleven. Hij deed herhaalde tegenaanvallen met versche troepen, doch tevergeefs. Wij namen 500 gevangenen. Onze verliezen waren groot, maar de be haalde resultaten zijn belangrijk. "Volgens berichten uit Weënen, zou een Oostenrijkscho duikboot een Engelschen kruiser van het type Liverpool getorpedeerd en tot zinken gebracht hebben bij San Giovanni di Medua, in de Adriatische Zee bij de kust ran Albanië. Engelsche be richten spreken dit echter tegen. We geven hier een afbeelding van de „Liverpool" een nog betrekkelijk nieuw schip van 4880 ton, met een bemanning van 376 man en 26 knoopen loopend. Omdat daar het terrein naar de moerassige laagvlakte van de bedding der Tanef af- glooit zijn de Russen gedwongen naar den noordelijken oever over te gaan. De voor handen bruggen over de Tanef kunnen be zet, of door vuur onzer zware artillerie ver nield worden, waardoor niet sléchts de ijand van den zuidelijken Tanef-oever wordt verdreven, doch tevens een krachtige bar rière wordt gevormd, die den Russen een hernieuwd overtrekken der rivier uitermate bemoeilijkt. De troepen van de., aartsher tog hebben zoodoende hier een flankpositie ingenomen, die in staat is den aanvals- marsch der kolonnes van Von .Mackensen naar de beheerschende heuvels, ten westen van Ravaroeslca-Tomaszof tegen vijandelijke aanvallen uit de concentratiegebieden van De strijd aan de isonzo. WEENEN. Het oorlogsperskwartier meldt, dat oyer de gevechten aan de Plava i en over den overgang dier rivier nader de i volgende bijzonderheden worden medege- j deold: Do Italianen hadden dagen lang zonder ophouden uit meer dan honderd stukken ge schut de stellingen onzer troepen beschoten. Toen zij de overtuiging meenden te hebben, dat door die beschieting onze positie rijp was geworden voor den aanval, ging de der de Italiaansche divisie tot den aanval over. Met onverstoorbare kalmte liet de Oosten- rijksche infanterie de storm-colonnes tot op korten afstand naderen, en opende daarop een moorddadig vuur. De Italianen, in wier Qos Qerüogsdagfjcek. 46ste week. (Van 14 tot 21 Juni.) De Duitsche duikboot „U 14" in de Noordzee door een Engel schen gewapenden treiler in den grond geboord. Het Engelsche s.s. „Hope- mount", de treiler Queen Alexandra" en de Franscho schoener „Diamant" in de Noordzee door Duitsche onder zeeërs in den grond geboord; be manning van het eerste schip ge wond. De Italiaansche regeering zet allen uitvoer naar Zwitserland stop. Een Italiaansche onderzeeër aan den ingang der Dardanellen in den grond geboord. De Fransehe troepen behalen be langrijke voordeelen in de buurt van Atrecht. Fransehe vlieger-aanval hoven Karlsruhe, waar 130 bommen worden geworpen21 gedood© burgers en veel brandschade, Bij de Hebriden boort een Duitsche duikboot het Noorsche s.s. „Stavanger" in den grond; bemanning gered. Het Engelsche Parlement be willigt een nieuw krediet van 250 millioen. 16 Het Engelsche s.s. „Strathnai- ra" (2812 ton)) door een Duit- schen onderzeeër, en het Zweed- sche s.s. „Verdandi" door een Duitschen hulpkruiser tot zinken gebracht; van het eerste schip verdronken de kapitein en 12 man van de equipage, van het tweede is de bemanning gevangen genomen. Op de Wielingen bij Knocke stoot het Nederlandsche visschers- vaartuig „Breskens 19" op een mijn; de bemanning van 4 per sonen om het leven gekomen. 17 De Franschen behalen succes bij Neuville en handhaven zich tegen een Duitschen aanval bij Atrecht, waarbij do laatsten 300.000 pro jectielen verschieten. Zeppelin-aanval boven de Engelsche noord-oostelijke kust; 15 gedoode en evenveel gewonde burgers; vorder materieele schade. Het Engelsche s.s. „Trafforcl" in de Iersche Zee door een Duit sche duikbopt in den grond ge boord. Oostenrijksche luchtschepen werpen bommen op het spoorweg- kruispunt Divaccia. De Italiaan sche duikboot „Medusa" door een Oostenrijksche getorpedeerd; de commandant en vier opvaren den gered en gevangen. Ernstige ongeregeldheden te Moskou. 18 De Duitsche duikboot „U 29" GrRAÏ-IS. Christen-vrienden op de 'WSooft. verspreidt in CJw omgeving geïll. Evangeliën. Gy kunt ze jratïs verkrijgen bij het Gen. v. Bybelverspr. vckwsgr. 6Ud, Adam. joioderen zich vole troepen bevonden die in den Tripolis-oorlog aan den strijd waren woon geraakt, lieten zich ondanks hunne groote verliezen niet tegenhouden, temeer daar zij opmerkten, dat voor onze stellingen geen draadversperringen waren aangelegd. Zoo stormden zij tegen onze posities totdat een woedend gevecht van man tegon man ontstond, waarbij geweerkolven, spaden, messen, steenen, ja zelfs de tanden als wa pens werden gebruikt. De aanval werd af geslagen. Nog tweemaal en niet minder heftig werd de aanval zonder succes herhaald. Toen hun aanvalskracht eindelijk gebroken was, trokken de Italianen, met achterlating van vele dooden en gewonden, terug. Aan do Oostenrijksch-Itaiiaansche grens. ROME. Er zijn thans nadere bij zonderheden ontvangen van de bewonde renswaardige verrichtingen der Alpenjagers in de gevechten op en bij den Monte Nero, toen zij op de Noordzijde van dat gebergte aanvielen op den vijand, die zich daar ver sterkt had en steeds nieuwen troepenaan- voer kreeg. De aanval was eerst zeer nauwkeurig be studeerd door de Italiaansche officieren, die door zeer stoute en hoogst bezwaarlijke afstandsverkenningen er toch in slaa len om zich een beeld te vormen van dit zeer inge wikkelde bergterrein en een stoutmoedig krijgs-meesterstuk konden volvoeren, waar van de wederga niet te vinden is. De Italianen toch, moesten onhoorbaar langs de gebergte-hellingen, tegen rotsen en glibberige paden opklauteren tot den top, om zich bij verrassing op den vijand te kun nen werpen en dien tegelijkertijd aan zijn twee fronten aan te vallen. De Italiaansche Alpenjagers waren gewa pend met de bajonet op het geweer en met handbommen, en moesten zich op den vijand werpen, zonder te schieten, opdat er geen alarm gemaakt kon worden. Om dit zoo goed mogelijk te volvoeren, ontdeden zich eenige detachementen zelfs van hun schoenen en omwonden hun voeten met lappen. Zoo stegen zij in de duisternis omhoog en die bijna ongeloofelijke actie begon tege lijker tijd aan twee kanten, op den 14en dezer, vóór dat de dag aanbrak. Men naderde te half drie 's nachts aan eene zijde de voorste verschansingen van den vijand zonder nog bemerkt te zijn. De Italianen sprongen toen vooruit en met hun 'bajonetten en geweerkolven, ook met stuk ken rots, verpletterden zij letterlijk de daar aanwezige Oostenrijkers, Op die manier werden twee compagnieën der voorposten vernietigd en later nog twee andere compagnieën, die beproefden .de eerstgenoemde» ter hulp te komen. Eenige overlevenden, die vluchtten, verklaarden later zeer verrast te zijn geweest, daar zij niet hadden kunnen vermoeden,dat op zulke ontoegankelijke rotshellingen 's nachts een onhoorbare beklimming ware mogelijk ge weest. Nadat op dit eerste front zulk een succes was behaald, verscheen uit een dal een ge heel Hongaarsch bataljon, teneinde een tegenaanval te doen, maar de Italianen namen zeer handig een goede positie in, lie ten eerst den vijand naderen tot op korten afstand, zonder te schieten, en terwijl de Hongaren het zeer vermoeiende werk onder namen om de hellingen te bestijgen, knal den de Italianen er op los, wierpen ben terug en vernietigden dit bataljon bijna geheel. Bij deze troepen was een luitenant-kolonel van de Honvecls, een sector-commandant,die ten slotte werd gevangen genomen met 36 andere officieren. Tegelijkertijd ontwikkelde zich een aanval aan het front van den Monte Kozliak. Ook hier opereerden twee colonnes. Eeïi wierp zich tegen den Zuidkant van den Monte Nero en had tot taak om een ge deelte der troepen tot zich te trekken, die het Zuid-Oostelijk deel van den berg bezet hadden. De eerste colonne, die ook van den Monte Nero moest opereéren aan de zijde, die afdaalt naar den Kozliak, vertrok te half twaalf, de tweede te twaalf uur. Zij naderden met de grootste behoedzaam heid, teneinde te trachten den vijand te verrassen. Tegen kwart over drie uur bevonden zich twee colonnes vast aaneenge sloten ongeveer 200 meter van den ver schansten vijand af, die toen het vuur opende. De Alpenjagers wierpen zich zon der aarzeling direct in het gevecht om de stelling te bemachtigen. Er ontspon zich daar een gevecht van man tegen man, het geen den door deze verrassing verbaasden vijand noodzaakt© zich snel terug te trek- den door ©en Engelsch schip in grond geboord. De Oostenrijksche legers be reiken op het oostelijk gevechts front ten noorden van Sieniawa het Russische grondgebied. 19 De Franschen dringen verder door in den Elzas on beschieten Munster; de Duitschers steken Metzeral in brand. 20 Het Noorsche s.s. „Granitf' door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Berichten van een nieuwe ne derlaag der Russen bij de We- reszytsja-stellingen. Aan de Bo- ven-Dnjester ontruimen de Rus sen eveneens bun stellingen. Vol gens Russische berichten bren gen zij bij Loebaczof de te ver doordringende Duitsche legers een nederlaag toe. 21 Van- het Italiaansch-Oostenrijk- sche front geen andere berichten, dan dat de strijd aan de Isonzo- rivier nog voortduurt, tein voor deel© der Italianen. Aan de Dardaneloa geen wij- 7"ging van belang.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2