mij Ét ie lleii." ZSondag so Junl 1915. Nieuwe Uitgaven. Gemeiiöd Nieuws. Laatste Berichten IS vier millioen F. M GiKE l OGMP. DRENTHE Provinciaal Bemiddelingsbureau. Voor MILITAIRE MONO-HARMOKIKA's W. H. BEVERLQ0, gar siccod, I REGLEMENTEN, f Hos moet ik solliciteeren? NE0ERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. -at EE SOEDATEKTCOURANT Engeland stond ook al klaar En sprak: „Och beste miss, Laat ons samen 't eens steeds zijn 't Is tot uw heil gewis. Maar Holland knijpt haar oogon toe. Zegt; ,,'k Voel voor jou geen duit, En als j"ongevraagd hier bij me komt, Dan knokken we j'er uit." Een vrijer kwam uit Frankrijk aan ZeiBonne mademoisell', Je ligt me al heel na aan 't hart, Geen land dat 'k vóór u stel". Toevi sprak do Nederlandsche meid-; „Zeg, smeer hem en heel vlug, Al ben je nog zoo'n reuzenknul, 'k Heb'van je niet terug." \Ttalië komt opk aan 't woord En zei Al ben ik arm. Je geld en goed komt me te pas 'k Bemin jo daarom warm. Maar Nederland sprakZeg, hoor eens hier, Geloof dat ik er op let, Dat hij, die ooit me trouwen zal, Tering naaf nering zet." Rusland doet er ook aan mee Is vol van teed'ren min, Maar juffrouw Holland blijft ijskoud, Laat zich niet met hem in, Want gaf zij zich aan Rusland soms. En zo zong ,/t Wien Neerlands bloed". 'k Wed dat de Tsaar de mant dan sloeg Met den bekenden „knoet". Koning Albert sprak geen woord, Zijn houding grootsch en fier, Na-n me daad'lijk voor hem in. Ik kreeg in hem plezier. Al heeft mijn hart ook niets gezegd, Al sprak ik zelf geen woord. *k Heb hem mijn hart geschonken, Omdat hij me heeft bekoord. G. J. GROENOTTWE, kanonnier K. R. A. Voetbalwedstrijd te Terschelling, gespeeld door bemanning G 9 en Wajang tegen Zeevaartschool. 1—2. (Van Serg^torpedist J. G. v. Ravenzwaay,) H Elftal van de booten, Niet bang voor stooten. Speelde tegen Zeevaartschool, Nog ontluikende loten. Zij speelde voor vertier. Omdat er niet veel is hier. 't Weer werkte verbazend mee, Dat zagen we 's morgens al op zee, Want eerst werd de plicht gedaan En 's morgens vroeg buitengaats gegaan. Zoo ging de Zondag snol voorbij. De spanning was gestegen, Toog ieder naar 't veld van eer, Daar waar de bal zou rollen. Er wordt nu om de plaats geloot, En toen de bal vooruit gestoot, Zal hij een doelpunt maken? Maar de tegenpartij was aan 't waken. Een ieder van ons speelde mee, Tot zelfs de hofmeester en cuisinier, Zij hebben er alles aan gelaten. En zoo verstreek de tijd alras, Tot rusten werd geblazen. De bordjes werden nu omgekeerd, De aanvallen op 't doel geweerd, Ja, die mislukten allen. Eén hoekschop hier, Een strafschip daar, Dat was lang niet voor de mallen, En vloog de bal over !t doel al heen, Zij misten hem toch allen. De wind, die zeer krachtig was geworden, Deed menig punt verloren gaan, En zoo brak 't einde aan. I2, dat was verdiend, Een handdruk en men was weer vriend, Toog ieder huiswaarts henen, Men was tevree, voer weer ter zee, Als 't leven van te voren. De uitslag is u nu bekend, Zoo komt aan alles weer een end, Daarom zal ik nu maar staken. Pen volgenden keer, dan doen we 't weer, En hopen beter te slagen, Dan kunnen wij nog een partijtje wagen. Nu ieder weer is in zijn ouden doen, En plicht ons roept, dus weg de Voetbalschoen, Dan zal de uitslag wel behagen. Ooggetuige van den wedstrijd, Serg.-Torpedist J. G. VAN RAVENZWAAY, a/b. Hr. Ms. „Wajang". Geen moed verloren. (Van kosp.-sold. A. van Oorschot.) Bang te moe was 't ons allen, Toen de oorlog kwam alom En die tijding werd vernomen, Door klokgelui, bazuin en trom. Aan den zoeten kelk van 't leven, Die ons d' Hoogste Wijsheid schonk, Kwam een bitt're druppel kleven, Doch versterkend is die dronk. Die dat bitter kan verdragen, Zegt, van dankbaarheid vervulde „Enkel zoet geeft kwade magen, d'Alsemdroppel kweekt geduld 1** Moedig dragen sterkt de krachten, Loome lust verlamt den geest, Zij. die enkel rozen wachten, Zijn nooit in den gaard geweest. Medebroeders, 6trijdgenooten, Op den weg naar d'eeuwigen vreê, gehoon de zorgen soms verdroten, Strijdt tot 't einde dapper meel Helpt in 't klimmen, steunt in 't dalen, Sterkt en geeft den zwakken moed, En wijst als w'eens ademhalen, Op de bron van alle goed. En als vrede daar zal wezen. Zeggen wij met dankgevoel, Stonden doornen naast de rozen. Toch bereikten wij ons doeL A. v. OORSCHOT, 3e Comp. Hosp.-sold. Aan Nederland! (/"an mil. W. Haas.) Neerland, met uw zonnig duin, Welige akkers, rozentuin, Eenig zijt gij in mijn oog Zonder weerga, waar ik toog. Uwe zonen, fier en kloek, Zacht van'hart, doch groot in moed, Trouw waar God of plicht gebiedt, Vreezen Hem, maar anderen niet. Riep de plicht hen op ten wapen, Zie ze aan de grenzen waken, Aller harten wierdeu een, Twist en tweedracht snel verdween. Armen dakloozen waart gij goed, Schonkt hun eten; troost en moed. Land, zoo schoon, en volk van staal, Rijk in Godsvrucht, blijf neutraal. Mil. W- HAAS, Reg. Jagers, Bat. D. Comp. 2. Stelling Hollandschdiep sn Volkerak. (Van mil. soldi. J. Schaaij.) A is de Aankomst in de vesting Willemstad, B.ds de bedroefenis van ons plezier, dat wij in Klundert hebben crehad. C. is de 4e Compagnie, den Stellir wel bekend, Dl. m het Dienstdoen voor een Wlcent. E. is het Eten, dat smaakt ons alle goed, F. is do Fourier, die verzorgt ons met spoed. G. is het Graszoden 6teken voor onze loop graven, H. is het Hollandschdiep, daar zullen strijden de braven. I. is de infanterie, zij liggen in bomvrije ka zernes en tenten, J is Jan, hij komt Zaterdags bij de majoor om zijn centen. K. is de Kapitein, een goed commandant voor verlof, L. is een Lummel, die gaat diwijls op de pof. M. is de Majoor, hij zit op het bureau voor twee, N. is Nieuwenburg, die helpt hem een hand je mee. O is de Oppasser, vriend Baks zal hij heeten, P. is do Provoost, waar menig soldaat voor zit te zweeten. Q. is Queenstown, een beschoten plaats in Engeland, R. is de „Rotterdam" onderzocht voor con traband. S. is de schrijver, hij zal zijn naam zetten on der den laatsten regel, T. is Teensma, onze korporaalkok, hij werkt op zegel. U. is de Uitkomst voor ons dierbaar Nederland, V. is de Verveling, aan het Willemstadsche strand. W. is de Waterlinie daar zullen de vijanden knallen. X. is een letter, die wil me hier met niet be vallen. IJ. is het Eindige van mijn gedicht A. B. C. Z. is de Zondag, dan zijn wij eenigszins te vree. Mile. sold. JO SCHAAIJ. Willemstad. Jan Feith, De Oorlog in Prent; Karikaturen uit de verschillende landen, uitgave Scheltens en Giltay, Amsterdam. Dat de Karikatuur, de prent, die spotten wil en doen lachen, zich ook van dezen oorlog zou meester maken, het was niet meer dan natuur lijk. Zij heeft het even goed in vroegere oor logen gedaan, al heeft zij niet zoo gebloeid als thans. Maar reeds Albert Dürer gaf een alle gorie van den krijg in al zijn afschuwelijke en toch bespottelijke naarheid, en zoo hebben door eeuwen heen schilders, teekenaars, etsers zich aangetrokken gevoeld tot het groote mon ster, dat vernielend en moordend optreedt, en dat bij nader inzien, bij nadenken, toch zoo iets onzinnigs en onmogelijks is,, en waarvoor de menschlieid zich moet schamen, zoolang niet eigen land en eigen volkseer wordt bedreigd en aangerand. De heer Jan Feith, de bekende auteur, heeft in het bovengenoemde boek een verzameling gegeven van karikaturen, op dezen oorlog be trekking hebbende. Het is nog maar een uit lezing van de spotprenten, die er bestaan, het afs.tootelijkste heeft de heer Feith met fijn gevoel geweerd uit de collectie. Maar ook nu nog geeft zij veel te genieten, te overdenken en te betreuren. Want de lach is er lang niet altijd aan het woord in deze honderdtallen van prenten, dikwijls zijn zij van een wee moed, die droefgeestig maakt, en van een vlij mende bitterheid. De bewerker en schrijver van dit boek heeft een uitstekende keuze gedaan en de producten der beste en geestigste teekenaars uit de ver schillende landen Hekken ons oog voorbij. We waren van plan op enkele bijzondere prenten te wijzen, maar we geven het op, want er is zooveel bijzonders, aantrekkelijks en aandoen lijks in, dat we niet zouden weten, waar te 'beginnen of te eindigen. De tekst van den heer Feith is, zooals niet anders te verwachten was, populair en tegelijk voornaam, hij geeft niet alleen de noodige toelichtingen bij de platen, maar op zichzelf beschouwingen en be schrijvingen, die zich prettig laten lezen en zeer instructief zijn. Hij zelf blijft neutraal en objectief, dat do teekenaars uit de verschil lende landen het niet zijn, spreekt van zelf. Over 't geheel dus een boek, dat men met groote belangstelling, zij het niet gewaarwor dingen van niteenloopenden aard, doorleest en doorkijkt, maar dat men daarna telkens weer ter hand neemt om er in te bladeren en te kijken. De uitgevers hebben hun best gedaan en voor een fraai uiterlijk gezorgd: uitstekend papier, mooien druk en goed geslaagde reproducties. Het voorval te Rijs. Wij lezen in „De Vlaamsehe Stem" „Eene Hollandsche. patroelje van 4 man werd .Maandagavond uitgezonden om drie smoordron ken Belgen, die sinds enkele uren in weerzin- wekkenden toestand rondliepen, op te zoeken. Rond 8 uur ontmoette zo de gezochten mid den in 't veld, en gaf hun bevel met haar naar het kantonncment terug te lteeren. De Belgen weerstonden aan het verzoek van den patroeljeoverste en scholden de Hollandsche militairen op bergende wijze uit. Een voorbij- fietsende Belgische officier die de weerspan- nigen aanmaande, om hun geval niet te ver zwaren en de wacht te volgen, zag zioh op zijne beurt aanvallen door de woestgeworden dronkaards. Een nieuw bevel tot doorstappen van de Hollandsche militairen had voor ge volg, dat de Belgen dreigden zich ook op hen" te werpen. Een schot in de lucht kon de Belgen niet tot staan brengen en de Holland sche militairen zagen zich ten slotte gedwon gen, wilden ze zich hunne geweren niet zien ontrukken, op hunne aanvallers te vuren, wat voor gevolg had, dat twee ervan te gronde stortten: een ernstig getroffen in den buik en de andere met een schot in het linkerbeen. Terwijl de Hollandsche militairen de gekwet sten ter hulp sprongen, wist de derde Belg te ontvluchten, maar weid later aangehouden. De twee gekwetsten, waarvan de eene in zorg- wekkenden toestand verkeert, werden onmid dellijk in een auto naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht, nadat ter plaatse een eerste verband was gelegd. „Ziedaar in breede trekken het voorgevallene geschetst. „Natuurlijk bracht het berióht van het drama het kamp in groote opschudding en in een bijna algemeene ontstemming, maar deze laatste verdween spoedig, toen de namen der gevallenen werden medegedeelddeze toch stonden reeds lang bekend als rumoerige kerels, die door iedereen werden geschuwd, zich regelmatig aan den drank overgaven en dan tot alle baldadigheden in staat werden geacht. Deze voor do getroffenen weinig stich tende omstandigheden brachten er veel toe bij, om de kalmte onder de Belgen te doen terug- keeren. „Ik heb persoonlijk verscheidene getuigen van de botsing ondervraagd: Belgen en Hol landers. militairen, en burgers, en kom tot het voor mij. als Belg, spijtig besluit, dat de gan- sche schuld naar de Belgen gaat. Den Holland- schen militairen treft geen verwijt, want zij hebben bewijs gegeven van veel geduld, hopen de de aangehoudenen met een praatje weg te brengen, wat echter niet lukte: dan hebben ze eerst do geweerkolven gebruikt om dan eindelijk, als ze 't oogenblik zagen aanbreken, waarop hunne eigen geweren tegen hen gingen dienen, tot schieten te besluiten. Men kan het vreeselijk voorval betreuren, maar eer- lijkerwijze dient tot de verantwoordelijkheid der getroffenen besloten. „Ik had ze zelf voorbij mijn kwartier zien slenteren, en walgelijker drietal ontmoette ik nooit: blootshoofds, van de eene sloot in de andere tuimelende, bemorst en beslijkt van het hoofd tot de voeten, onkennelijk. Een ervan liep met het bovenlichaam ontbloot en liet zijne getatoëerde borst bewonderen. Alle drie vloekten en tierden als bezetenen. Mijn barb bloedde toen ik naast mij door burgers hoorde zeggen: „Ziedaar nu drie Belgen". „.Enkelen onder de geïnterneerden vinden het gepast zich door hun losbandig en tuchteloos gedrag te doen opmerken, maar die zijn groote uitzondering. Nagenoeg allen begrijpen dat er maar ééne goede wijze is om zich te onderscheiden en dit is: zich beter en ernstiger trachten aan te stellen dan de anderen en geen opspraak te verwek ken door gemeene ploertenstreken. Hier aldus handelen is bovendien voor ons een vader- landsche plicht. Wanneer we naar het bevrijde vaderland zullen terugkeeren, moeten we hier eenen indruk van beschaafdheid achterlaten. Laat ons, van nu af aan, onze krachten tot dat doel inspannen en afbreken met dezen, die hier den naam van Belg onteeren." Een sergeant verboord. Do gouverneur van Celebes on Onderhoorig- heden seinde 4 Mei A. R. Loewoe seint: sergeant Stoltink, Stb. No. 60310 op weg naar Enrekang door bende pongsimpi afgemaakt milt. Coimdt. uitgerukt met 15 man. De „Mak. Crt." deelde hieromtrent nog et volgende mede: Den 3en Mei werden sergeant Stolting en fuselier Kroon opgedragen om zich van Palop po naar Enrekang te begeven teneinde als ge tuigen te worden gehoord in een krijgsraad- zaak. Zij werden begeleid door een patrouille van de gewapende politie ter sterkte van 5 man. De sergeant S. liep wat vooruit. Op ongeveer 4 uur af stands van het bivak Paloppo werd bet geleide plotseling aangevallen door een 50 man sterke bende Wat er op dien aanval geschiedde konden wij niet te weten komen, schrijft de redactie, maar "s middags om 5 uur kwamen de politie dienaren met fuselier Kroon zonder sergeant Stolting in het bivak terug. Onmiddellijk rukte de detachements commandant, luitenant Geer- lings, met 15 militairen uit om naar S. te zoe ken. Hij vond het lijk in een ravijn tns9chen Paloppo en Makale. Dinsdagmiddag 3 Mei kwam luitenant Geer- lïngs met het lijk van sergeant Stolting in het bivak te Paloppo terug. Thans is men doen de contact met de bende te zoeken. Brand te Hamburg. De ,,Lokal-Anzeiger" meldt uit Ham burg: Donderdagmorgen is het pakhuis van de Deutsche Vakuum Oelgesellschaft door brand verwoest. De 6chade is zeer groot. De vlammen tastten de aangrenzende hui zen aan. De brandende olie stroomde over het water van het kanaal, waaraan het pak huis is gelegen, zoodat ook de loodsen aan overzijde van het kanaal werden ver woest. De oorlogskosten. Wat de oorlog kost, is weer eens gebleken uit de cijfers die Engelands eerste minister in het Lagerhuis gaf, toen hij een nieuw crediet van 250 millioen p.st. vroeg. Dit was de vijfde maal dat een crediet werd ge vraagd. In Augustus werd een crediet ver langd van 100 millioen, in November een van 225 millioen, in Maart een van 37 en later nog een van 250 millioen en thans is wederom 250 millioen gevraagd en verkre gen. Het totale bedrag is dus 862 millioen p.st. of ruim 10,000 millioen gulden. De kosten waren gemiddeld in den be ginne tot Maart millioen p.st. per dag. Sedert steeg dat gemiddelde tot 2.66 millioen en het zal waarschijnlijk nog wel meer stijgen. promotie. Naar wij vernemen, is dezer dagen bevorde ring te verwachten in de subalterne rangen bij net wapen der infanterie. Cezantschap bij den Paus. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het ontwerp Gezantschap bij den Paus aangenomen. Wet Landstorm. Het afdeelings-verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot nadere uitbrei ding van den landstorm zal, naar verwacht wordt, een uitgebreid stuk vormen en kan zeker niet vóór het einde dezer maand of het begin van Juli worden tegemoet gezien. Vrijwillige Landstorm. lu een druk bezochte vergadering te Wage- ningen werd besloten tot oprichting van een af deeling Vrijwillige Landstorm, waarbij zich aanvankelijk 25 personen aansloten. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is heden van Stavanger naar zee vertrokken. Vlieger-luitenant omgekomen. LONDEN 1 De „Star" meldt, dat de vlieger luitenant Warneford, die bij Gent een Zeppe lin vernielde, hij Parijs den dood vond, toen hij een nieuwe aeroplane wilde beproeven. Aan 177 mesjes de tanden uitgeslagen. In het kort verslag der Javaansche residentie Menado over Januari treft men het volgende verhaal aan; In verslagmaand werden in de Bergland schappen der afdeeling Paloe 177 meisjes de tanden uitgeslagen. Dit oude gebruik was op aandrang van het bestuur in de laatste 7 jaren niet meer in toepassing gebracht. De Magaoe van Koelawi bracht alle schuldigen naar den controleur. Bij onderzoek bleek, dat liet voornaamste onderhoofd, de z.g. „galaran", een oud man, van het onvervuld zijn van de betrekking van Inlandsch assistent te Lemo en de afwezigheid van den Magaoe had gebruik gemaakt om, na ruggespraak met verschillende andere hoof den in zijn kampong, met goedvinden der be trokkenen, de meisjes van 9 tot 15 jaren de tanden uit te slaan, welk voorbeeld weldra elders gevolgd werd. De „galaran" werd ge straft met ontslag uit zijn waardigheid en jaar dwangarbeid De kamponghoofden, die hebben medegewerkt, zoomede de personen, die de tanden hebben uitgeslagen (de balians), werden gestraft met 14 dagen tot 3 maanden ten arbeidstelling. Voorzoover bekend, heeft de zaak geen ver dere politieke beteckenis. Op Zea. De ondergang van de „U. 29." BERLIJN, 18 Juni. Over liet ver gaan van de ,,U. 29" wordt tlians van bijzondere zijde gemeld, dat die duikboot door een onder Zweedscbe vlag varende Engelsche tankboot tot zinken gebracht werd. Engelsche diplomaat op Zweedsch schip. BERLIJN, 18 Juni. Volgens de „Lokalanaeager" bevindt zioh op den Zweedschen poststoomer „Thörsten", die eergisteren opgebracht word door een Duit- schen hulpkruiser, een Engelsche diplomaat die van Göthenborg naar Engeland wilde reizen. De „Thorsten" voerde de Duitsche Op het westelijk Oorlogsterrein, PARIJS, 18 Juni. Het communiqué vau Vrijdagnamiddag zegt; Groote activiteit heerschte aan. het front gedurende de beide laatste dagen. De gevechten ten noorden van AtrecJit hebben sedert 16 Juni een groote intensiviteit gekregen. De infanterie-aanvallen waren talrijk en heftig, de artillerieduels hevig en voortdurend. De Franschen behaalden groote voordeelen, die bijna allen konden worden behouden, ondanks de woedende tegenaanvallen van den vijand, waarvan enkelen zeer gevoelig werden doorgezet op 17 Juni, in het noor delijk deel van den sector, waar de Fran schen vorderingen maakten en verschillende loopgravenlinies aan beide zijden van den weg AixNouletteSouchez. De Du itochers houden nog stand in het Fond-de-Buval, maar zijn daar bijna ge heel omsingeld. De Franschen rukten op 16 en 17 Juni bijna onafgebroken op naar Souche®, in richting naar het Westen, Noordwesten en Zuidwesten. Meer naar het zuiden vatten de Franschen voet in het park van het kasteel Carleul, waarvan de met water ge vulde grachten tot grondslag dienden voor de verdediging van den vijandzij namen bezit van het kerkhof van Souchez, wonnen terrein op de hellingen ten Zuidoosten van Souchez (helling 169). Dank zij verschil lende aanvallen zijn de winsten van 16 Juni op 17 dezer uitgebreid. Ten Noorden, Oosten en Zuiden van Neu- ville namen de Franschen in stormloop de eerste vijandelijke linie en drongen zij zelfs op enkele punten in de tweede linie door.' De daar strijdende groepen vochten met bajonet en met handgranten, onder hevig artilerie-vuur. De Franscli© infanterie, na met de groot ste heftigheid te hebben aangevallen, werd zeer krachtig gesteund door het vuren van 300:000 granaten, en kon in de naoht van Woensdag op Donderdag stand bieden aan herhaalde hevige tegenaanvallen, met groote afdeelingen ondernomen. Zij werden allen op het geheele front af geslagen. De Fransche ontruimden slechts een klein bosch, dat zij in den ochtend van 16 dezer hadden bezet, ten zuiden van hoogte 119, dat door het vijandelijk vuur onhoudbaar was geworden. De Duitschers hadden daar elf divisies in het gevecht, die zeer ernstige verliezen leden. Maar ook de Franschen leden zware verliezen. De moreel© toestand der Fransche troe pen is echter uitstekend. Het aantal Duit sche gevangenen bedraagt 600, waaronder 20 officieren. Een Fransch vlieger-eskader bombar deerde den vijand te Givenchy in het bosoh de Folie, en dreef troepen, die bezig waren zich te verzamelen, uiteen. Een ernstige nederlaag werd door de Duitschers geleden bij de tegenaanvallen te Qhennevières, zooals bleek uit het groot aantal lijken van Duitschers die gevonden werden voor de Fransche loopgraven. Een kanon met groote schootsverhei'd beschoot tweemaal Villers-Cozeret, waarbij een man gewond werd. Te Reims bleek bij onderzoek naar de schade door de Duitsche vliegersbömmen aangericht, dat 40 bommen, waarvan vele brandbommen waren, in de stad vielen, en voornamelijk op de Kathedraal. In den Elzas gaan de Franschen zegevie rend vooruit. Zij maakten zich meester van Alten hof (voorstad van Merzeral), daarna van Steinabriick, en rukken voort aan beide oevers van de Fecht. De Duitschers staken Metzeral in brand. Het aantal Duitsche gevangenen in onze handen gevallen bedraagt 500, waarbij 10 officieren, 28 onderofficieren. Bij het buit gemaakte oorlogsmateriaal komen nog drie bommenwerpers en drie mitrailleurs, oompagniestelefonen en toestellen voor het verspreiden van stinkgassen. Een Duitech vliegtoestel werd in den Elzas door een Franschen vlieger omlaag gehaaldde beide Duitsche vliegers werden gedood. BERLIJN, 18 Juni. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld De vijand zette de pogingen om ten noor den van Atrecht door onze linies te breken, maar zonder succes, voort. De Engelschen leden, ten N.W. van het Kanaal van La Bassée, een nieuwe nederlaag. Hunne aan- valstroepen werden uiteengeslagen. Slechts enkele manschappen konden vluchten. Ten westen van Angres, bij het kerkhof, ten zuiden van Souchez, en ten noorden van Ecurio drongen de Franschen in kleine gedeelten onzer voorste loopgravenlinies. Ten noorden van de Lorette-hoogte ont ruimden wij een, in het vijandelijke enfileer- vuur liggende, loopgraaf. Overigens werden de vijandelijke aanval len afgeslagen. Sedert 16 Juni namen wij op het ge- vechtsveld benoorden Atrecht 17 officieren en 645 man gevangen. De verliezen van den vijand zijn zoo groot als bij den slag in Champagne. In de Argonnen werden zwakke vijande lijke aanvallen afgeslagen. Bij Vauquois ontwikkelden zich plaatse lijke gevechten. De gevechten in de Vogezen, ten westen van Metzeral duren nog voort. Op het Oastelijk Oorlogsterrein, BERLIJN, 18 Juni. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Vooruit dringende Russische afdeelingen werden door Duitsche cavalerie over de Szymeisja en oostelijk van den straatweg CytowianieSchawli teruggeworpen. Een door sterke vijandelijke krachten tegen de Dawina-linie ondernomen aanval mislukte. Aan weerszijden van Tamogrod wierpen de verbonden troepen 's nachts den vijand op den Tanewasecfcor terug. De andere corpsen van Mackensen's leger hebben de verslagen Russen tot in de voorste linie der stellingen van Grodek (de linie Narol MiastoMagirofWeresjitsja-beek) toe aan de uitmonding in den Dnjester terugge drongen. Aan het front aan den Dnjester ten N.O. van Stryj is de toestand onveranderd. DE RECORD 5IBAREM v.'.HflEDEfUnNQ, CH) (alle) ^su^KA^ VERKRIJGBAAR BU MEER 0am 10 5IDAREMWIMKÉLIER5 Fabrikaat F.vam GARDiriGE8.es EIMDHDVEM "HOLLAND Wij verklaren hiermede dat gedurende een tijdruimte van vijf jaren niet één procent van onze geheele productie naar het buitenland werd uitgevoerd, terwijl toch onze omzet In doorsnede met ongeveer sigaren per jaar toenam. Eindhoven. Het Bemiddelingsbureau voor den Landbouw in DRENTHE m~akt bekend, dat alle aan vragen van militairen uit de provincie om verlof gedurende den hooitijd, welke na 6 Juni zijn ingekomen of alsnog inkomen, buiten behandeling v, o den gelaten. De regeling, welke getroffen wordt omtrent het aanvragen van verlof gedurende den oogst tijd, zal nader in deze courant worden bekend gemaakt. De aanvragen, die eerder inkomen, worden buiten behandeling gelaten. is het beste en goedkoopste adres bij: 10 ROTTERDAM, Rozestraat 50, Tel. 7575, St. Jacebstraat 16 en Burgemeester Hoimans;'ein 72. Engelsche OorlogsmarsohIt's a long way to Upperary en Hollandsche Mobilisatie- Marsch op de O*amaphone. (42) ECHTE S0CIN HR0LER HARMONICA'S. onfeilbaar middel tegen transpfree- rende Voeten. 40 ets. per flacon. ÜBP" Aambeien-Zalf. Geen last meer van die pytllyke en bloedende Aambeien, per potje 50 ct. Verkrijgbaar Lelie-Apotneek, Leliegracht 4 en Drogisterij Roeiof Ha<tstr. 43, Amsterdam. Sigaren verzendhuis van p. A. KONINGS, Raamsdonk (Holland) garandeert U de fijnste en meest bekende merken uit Tjjf der beste fabrieken van ons land. Na postwissel ontvangt men 100 Sigaren franco. Revue (bolknakl 2.J de Beste Vyfjee 2. fijne smaak; El Globeƒ1.80; Sernpre Avanti 2.50; Onze Glorie ƒ2.60; Victoria Regia (licht) 3. Quo Yadis (pittig, vol aroma) 3.Elisabeth Bas (pittig, kloek, vol aroma) 3.Flor de Valerio (licht) 3.J Imperio del Mundo (licht, aangenaam) ƒ4.— Mylord ƒ5.Jovialidad 6,Flor de Luxe 10.franco per 50 Ramon Cervera 12.50, franco per 50. Militare Uitgaven voor Opleiding, Tactiek, Wet ten etc., zjjn steeds yoorhanden by Boekhandel JUKKERS DEKKER, M.-Spiegelstraat 33/35, Amsterdam. Gids voor ALLE betrekkingzoekenden. Honderden slaagden hierdoor in goede be trekkingen, Varkrygbaar, by Uitg. ZlL- VER, Kortenaerstr. 26, Rotterdam, na ontv. van 25 ets. ia postz. To lezen schriftgedeelten voor de week van 2027 Juni: Zondag 20 Juni: I Thess. 3. Maandag 21 Juni: 1 Thess. 4. Dinsdag 22 Juni: I Thess. 5. Woensdag 23 Juni II ThesB. L Donderdag 24 JuniII Thess. 2. Vrijdag 25 Juni: II Thess. 3. Zaterdag 26 Juni: I Tim. 1. Voor de weck van 27 Juni4 Juli. Zondag 27 Juni: 1 Tim. 2. Maandag 28 Juni: I Tim. 3. Dinsdag 29 Juni: I Tim. 4. Woensdag 30 Juni: I Tim. 5. Donderdag 1 JuliI Tim. 6, Vrijdag 2 Juli: II Tim. 1. Zaterdag 3 JuliII Tim. 2. Wie bovenstaande schriftlezing zou willen volgen, maar niet in het bezit. is. van een Nieuw Testament, geve hiervan kennis aan het Bijbel- huis, Heerongraeht 366, Amsterdam. (80) NE CT AR 3 ets. Fabrikaat O. S. MAJOÏE, Tilburg. CHARMANT 2V2 cent Sigaar ZAMPA 3 i, GOETHE 4 NARALD 5 LA FLOR DE BA&A 10 Speciaal Handwerk. GEER. VAN SETTEN, Nederl. Sigarenfabriek, Gouda. Int, comm. Tel. 414 Cfs.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4