Correspond en tie. Uit Leger en Vloot fsn sSonast öt> Turft 1915 VRAAGT amsterd. liohaamsgebr. eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen 2850 's jaars. Bij besch. v/d. Min. v. Marine is met 19 dezer luit. t. z. 2e kl. R. Kwast toegevoegd a/d. insp. der genie en zijn gcpl. C. Bol laan in de dir. Willemsoord; jhr. O. van den Brandeler a/b. ..Kortenaer"K. van Aller a,'b. Holland"J. T. T. Stuy a/b. ..Gelderland" F. P i n k e in de dir. Willems oord; en met 23 dezer J. ScJrouten a/b. wachtschip te Willemsoord. Adressen gevraagd. De directeur hoofdexpeditie Veldpost 'te 's-Gravenhago verzoekt adres van: J. Hengefeld, 1 I R. I. 4e Div. (Reg. ontbreekt) uit Duisburg. Korp. C. Verheul, 2 III 4e Div. (Reg. ontbreekt) uit Hiesfeld. J. Wouters, 3e comp. Bataljon A uit Heikendorf bij Kiel. Vergoeding gemis van levensmiddelen. De administrateur van front Haerlem ves ting Hellevoetsluis, verzoek een ieder, die van 1 December 1914 t/«n 2 April 1915 tot die bezetting hebben behoord en inmid dels naar een ander onderdeel werden over-, geplaatst, ten spoedigste hun nauwkeu rig adres op te geven; zulks in verband, om alsnog het toekomend bedrag aan vergoe ding wegens gemis van levensmiddelen' te kunnen opzenden. 4a Regiment Infanterie 3e Bataljon 3e Comp. De korporaals en manschappen behoord hebbende tot opgemelde compagnie en die deze compagnie tussclien 1 December 1914 en 13' Juni 1915 hebben verlaten, worden verzocht, hun tegenwoordig adres zoo nauw keurig mogelijk, ten spoedigste aan den Serg. Maj. Adm. op te geven, ten einde een geregelde toezending der toekomende menagegelden mogelijk te maken. H. v. d. H. en A. B. te Tilburg. Spreek er met uw compagniescommandant over of ge die overplaatsing zult aanvragen. Red. G. J. V. te Arnhem. Neen. Dat is niet mogelijk. Red. R. d. J., Tilburg. Wij zullen informeeren. Red. Mil. A. H. F. ^e R. Uw gedicht is niet go- schikt 'voor ons blad. Red. A. v. L. te Blerick. De laatste bepalingen in zake vrij vervoer kunt u vinden in no. 129 van de „Soldatencourant". Voor toelage bij huwel k moet u zich wenden tot den heer burgemeester van uwe woonplaats. Red. N. V., 4e Reg. Veld-Art., Ie Batt. De lste December is de juiste datum. Red. J. te Haaren. Met verlof zijnde hebt U daar op geen recht. In uw jaarwedde is alles inbe grepen. Voorts eet u uit den pot van Egypte mee, maar er wordt voor u niet ingekocht, in elk geval geen geld uitgekeerd als ge niet mede eet. Red. A. D. te Breda. Aan uw onmiddelijken chef vragen. Red. L. T. V. Oost-VIaanderen. Wij zullen er eens naar informeeren. Red. Adres gezocht van milicien Aslander, voor de mobilisatie te Amersfoort dienende als Hospitaalsoldaat en na de mobilisatie uit Amersfoort vertrokken, door H. P. Hendrik- son, Depot 3e Compagnie, Alkmaar. Gevonden voorwerpen. Bij het Xle Depot Bataljon te Leeuwar den in garnizoen, zijn eenigen tijd geleden de navolgende voorwerpen (in spoorwegcom partimenten gevonden) door tusschenkomst van den stationschef bezorgd en thans op het Bureau van genoemd Depot Bataljon terug to bekomen Een buitenmodel koppel met plaat, bajonet- eclicede en bajonet L.W. (waarvan de bajonet- sohoede gemérkt is 1907 L.W.P. 791 D en do bajonet het nummer 200S B. draagt) een blauwe overjas N.M. (korporaals) waar op do linkermouw een rood potjo is vastge naaid voorzien van een stempelafdruk waarvan het bovenste niet goed leesbaar is en hot onder ste gedeelte de naam Beverwijk draagt, het wapennummer is echter onleesbaar; een blauwe overjas van het Regiment Genie troepen, wapennummer GV 1 910, in welker binnenzakken zich twee paar handschoenen be vinden (één paar glacé en één paar winter- haudsehoenen). Van fort „Waalsche Wetering", Tuil en 't Waal bij Schalkwijk. Fourier L. J. Nieuwstad schrijft ons: Met goede hoop dit meermalen te moeten doen, wil ik eens iets schrijven van het fort De Russischs opperbevelhebber. We geven hier een portret van grootvorst Nikolai Nikolaiewitoh, neef van den keizer van Rusland en generalissimus van het groote Russische leger. Hij heeft totnogtoe de operatien in Polen en Galicië geleid, maar er komen berichten, dat hij wil aftre den wegens zijn slechten gezondheidstoe stand, naar het heet. Bevestigd zijn die be richten echter nog niet en er zijn er ook, die beweren, dat hij heengaat omdat de zaken niet naar wensch loopen en de geallieerden in het weeten .nietsdoen, -wat zii moeten en t kunnen, „Waalsche Wetering" in de groep Vreeswijk, omdat bier wederom een uiting is gegeven van 3 inleiding van het Regl. v. Krijgstucht, dat onder do uitstekende voorbeelden van der Fortcommandant, den le-luit. Lankenau, voel tot ploizicr en genoegen van den soldaat kan doen daarstellen. Wat toch was het geval? De mil.-sold. To Riet was, met de overige sportmakkers, op 16 Mei j.l. naar Utrecht ge togen, om aldaar tegen een U. V. V.-elftal een voetbalwedstrijd te spelen. Do rijwielen, die de spelers naar Utrecht gebracht hadden, wor den gemakshalve en om den kosten wille, ge bracht in de Vold-Artillerie-kazerne. Na afloop van den wedstrijd, die met een 7—2 nederlaag afliep, moest Te Riet onder vinden dat. een gemeene dief zijn rijwiel uit de kazerne had gestolen. Alle pogingen in het werk gesteld om den dief of het rijwiel op te sporen, waren, met do hulp der politie, tevergeefsch. Dat Te Riet zijn karretje erg miste, bemerkten wij wel aan zijn pogingen den dief zelf op to sporen. Dikwijls ging hij naar Utrecht, dan echter op een ge leende fiets, maar het mocht niot baten, do fiets was en bleef onvindbaar en To Riet gaf den moed op. Do mil.-sold. Karssen en Van Helden be sloten toen onmiddellijk, evenals bij het huwe lijk v. d. mil. Wiebier en den telegrafist Arentson, een beroep te doen op de kameraad schap, en ziedaar, in 24 uur tijd was op een daarvoor gemaakte lijst getcckend voor pl.m. f 30 van een bezetting van 85 man. De mil.-sold. Curré heeft voor dat geld een mooi karretje geleverd, dat den verheugden Te Riet zal worden aangeboden. Met deze daad heeft de bezetting wederom blijk gegeven van een goeden geest en onder linge kameraadschap die onder de leiding van den Fortcommand. meer van zich zal doen hooren. Huldo den Fortcommandant 1 Drie hoera's voor zoo'n bezotting! L. De fourier J. NIEUWSTAD. Deventer Kermis 1915. Ten strijde. Mil. B. J. Feberwee zendt ons met verzoek om opname, een brochure, naar aanleiding van de Deventer kermis geschreven. Wij ontleenen er het volgende aan ..Teneinde ook in den diensttijd wat afwisse ling te brengen, zijn in de meeste plaatsen, waar 6oldaten ingekwartierd, of in forten en kazernes zijn ondergebracht, vereenigingen opgericht, welke door het organiseeren van cursusvergaderingen, gezellige avonden enz., bij de soldaten onderling eenige kennis en verpoo- zing trachten te brengen. Een poging, die alle waardeering verdient. De particulieren, die „piereverscbrikkertje", dan lieverlede erger, meestal onbewust voerende naar het pad van dronkenschap. Niemand werd dronkaard, om dat hij dit wilde wezen. Dat vooral moet ieder goed begrijpen. De wetenschap, dat er zooveel duizenden onzer medemenschen niet matig kunnen zijn, heeft do geheelonthouders vereonigd, om over al, waar mogelijk, to propageeren, dat 't be trachten van matigheid in het gebruik van alcohol ons nooit kan verlossen van het groote drankkwaad. We zijn onthouder uit zuivere naastenliefde en stroven naar een gelukkiger en nuchtere samenleving. Wo hebben ingezien, dat alleen absolute onthouding van alcoholische dranken bet vree6elijkc alcoholisme kan op- beffen. Deze brochure is verleden week in het garnizoen te Deventer door de Onthouders- Mobilisatieclub aldaar, en door financieelen steun van gelieelonthoudersvercenigingen te Deventer daartoe in staat gesteld, in ruim 1500-tal exemplaren onder de soldaten ver spreid. Yoor Mobilisatieclubs en vereenigingen dio werkzaam zijn op het gebied der onthou ding in het leger, is dit vlugschrift (na eenige w ijziging om het algemeen geschikt to maken) voor verdere verspreiding zeer aan to bevelen. Deze brochure is gedrukt en verkrijgbaar bij Jehs. J. O. van der Burgh te Deventer. De prijs is voor -500 exemplaren 2.20, 1000 cx. f 4.15 en 20CO ex. 7.50. „Schimmetje op de kist". „Totok" schrijft ons van boord van Hr. Ms. „Gelderland": Vrijdagmorgen op de Noordzee. Hr. Ms. „Gelderland" stoomt halve kracht, cm zoo straks te gaan schijfschieten en tot op dat oogenblik ademt alles aan boord van boven- gonoemden bodem rust en vrede. Alleen één persoon is daarvan buitengesloten en dat is hij, do ridder van de naald, Mr. Tail leur in optima forma. Droevig staren zijn oogjes vanaf zijn kist in de ijle ruimte van het tusschendek, waar al leen hij en de Provoost vertegenwoordigd zijn, daar alles door den schipper naar boven is ge stuurd voor het klaarmaken der schijven. Na nog eenige oogenblikken zijn wazige oogjes op zijn naaimachine, die heden stil staat, gevestigd te hebben, komt hij tot zich zelve. Aangenaam is het hem te moede geweest, want hij vierde zijn 31en verjaardag en wij allen z n er van overtuigd dat hij met eere dat aantal jaren draagt. Nog geen grijs haartje ontsiert zijn edel voorhoofd, alleen zijn op dat tijdstip matto oogopslag verraadt zijn ouderdom. Schimmetje verkeerde in liooger sferen, hij gaat) deze lijst goed getcckend zal zijn. zullen do speler(sters) met nog grooter moed dan voorheen, het tooncel betreden. Het toonoelspol in l bedrijven, getiteld „De oudo Kassier", door Rosier Faasson, waarvan ik een repftitio heb bijgewoond, is zeer koste lijk do naam van do schrijver zegt liet ge noeg, daar Faassen's werken zeer fraai zijn en hoog staan. Do spelers, onder leiding van den heer bewegen zich uitstekend in hun rollen, in één woord, bet belooft voor hen een succesvolle avond te worden. De prijzen die gesteld zijn voor 11.11. Officieren f 0.50, Hoer of Dame f 025 cn ben. do rang van Onderoff. 15 cent, zijn laag genoeg om ieder in do gelegenheid to stellen er van gebruik te kunnen maken. Ik ben er van overtuigd, dat het spel, dat door dilettanten gegeven wordt, met medewerking van eenige Dames uit Den Haag, in dit stuk zeer kostelijk zal zijn. Moge voor hen ook deze avond met een goeden uitslag bekroond wor den en er door velen gebruik van worden ge maakt, dat is mijn hoogst© wensch. Het patrouilleloopen aan de grens. Mil. M. Heinemann schrijft ons uit Nispen: Dat liet patrouilleloopen niet altijd even ge makkelijk is, zult u uit mijn verhaal hooren. Tussehen Maandag op Dinsdag 14 en 15 Juni, vernamen wij dat er weer een wacht zou be trokken worden aan do Belgische grens to Nispen, nu niet aan wacht zes, maar aan wacht vijf. Toon wij 't middags na do wachtparado af marcheerden, zat de geest er bij onze jongens in, om Maandagnacht eens goed te patrouillee ren, zooals wij altijd gewoon zijn. Nauwelijks aan do Belgische grens gekomen, begint ons werkje, met goed onze oogen den kost te geven. Den boelen dag werden er patrouilles uitge stuurd om hot smokkelen to beletten. Do patrouilles keerden zooveel mogelijk terug met gesmokkelde goederen, di© zij bij het visitecren gevonden hebben bij do smokkelaars. Maar 's nachts begon eerst onze werkzaamheid voor goed. Om twee uur 's nachts vroeg do wachtcom mandant, wie er zin had om op patrouille te gaan. En direct stolden zich drie miliciens be schikbaar, om er op uit te trekken. Deze drie miliciens waren milicien Edel. milicien Van Os en milicien Machielsen. In een oogenblik hadden zij hun geweer gereed en waren kort daarna in do bosselien verdwenen, en zij zeiden bij voorbaat, dat zij niet zonder buit zouden terugkeeren. Deze woorden hadden zij nog niet uitgespro ken, of zij ontmoetten in liet bosch zes smok kelaars. Op dit oogenblik kwam de milicien Edel Feestavond op Vrijdag 11 Juni 191 j in re Infanteriekazerne te riaar.em. Op initiatief van eenige manschappen van Kamer 55 is eenige dagen geleden een feest avond georganiseerd, dio een succes was voor de kunstenaars, die de aanwezigen op heer lijke muziek en zang vergastten, als voor degenen, dio dit gezellig samenzijn hebben mogelijk gemaakt. De milicien-soldaat, tevens kunstschilder, Lambert Jansen, die als aankondiging voor het feest een pakkende plaat had getcckend, opende met een kort woord dezen feestavond, heette do aanwezigen welkom en deed een be roep op allen, zich waardige gastheeren te toonen. Het drietal, bestaande uit de dames Jo Couperus en Schuitmaker en den heer Jef. Evers, gaven werkelijke kunst te genieten. Is het dan wonder, dat er zoo'n geestdrift hcerschte en er op een spontane wijze gehul digd en gejuicht werd, zooals soldaten spon taan kunnen zijn? Mejuffrouw Couperus gaf o. a. eenige Hol- landsche en Friescho liedjes ten beste, maar haar klankrijke stem kwam ten volle tot haar recht in een schitterende aria uit „La Bohème". Het pianospel en begeleiding van onze kunstvriendin was in handen van mejuf frouw Schuitmaker. Eenige pianostukken wer den voortreffelijk door deze vertolkt. De heer Jet Evers zorgde meer voor het humoristische gedeelte van den avond, zijn wijze van voor dragen was oorspronkelijk, hij evenaarde onze beste cabaret-zangers. Namens de onderofficieren, waarvan velen door hun tegenwoordigheid blijk gaven het streven naar ontspanning te vaardeeren, werd door den adjudant-onderofficier Rooyakkers mejuffrouw Schuitmaker een bloemhulde ge bracht, terwijl mejuffrouw Jo Couperus en de heer Jef Evers bloemstukken ontvingen namens eenige kunstvrienden. Vermelden wij nog ten slotte dat de zaal, door do goed© zorgen van den pachtc-r der cantines op waarlijk smaakvolle wijze met l'risch groen versierd was. Moge deze avond door nog velen van dien aard gevolgd worden. Onze plaat, die de knappe Belgische teeke naar P. Ost voor de Soldatencourant teekende, geeft een aardig kiekje op do volle zaal, ter wijl mejuffrouw Couperus zingt, en, zooals men uit de teekening ziet, zingen do mannen uit volle borst mee. door 't zenden van lectuur dit streven helpen bevorderen, doen hiermede ook een goed werk. Bij het stroven om de verveling te verdrij ven. nemen zoovelen van onzo kameraden ech ter hun toevlucht tot een vijand, die veel af schuwelijker is in zijn werking. Dat is een vijand, die ontelbare menschonlevens heeft ver nietigd, die wanhoop en vertwijfeling bracht cn noc steeds brengt aan duizenden moeders en vrouwen, die huiselijk geluk verstoort en on schuldige kinderen onnoembaar doet lijden. Die algemeene vijand der menschheid isde drank duivel. Tecen dien grooten belager van de maat- schappelijk© welvaart wekken „J u op ten strijde te trekken. Die vijand is des te gevaar- liiker, omdat hij zoch bij ons zoo vaak als vriend aanmeldt en velen hem ook als zoodan.g be schouwen en behandelen. De duizend-kunstenaar Alcohol moet dienst doen om koude te verdrijven en... warmte. Hij wordt geraadpleegd bij vreugd en... smart; bij doop en huwelijk; bij geboorte en... dood Kortom, bij iedere gelegenheid is de alcohol PIHet wanbegrip, dat de drank overal goed voor is, beeft ons de ontzettondo drinkgewoonte bezorgd, wolk© ons geheelc maatschappelijk leven dreigt te vergiftigen. Hieraan moet niet man en maoht paal en perk worden gesteld. Vrede met dezen vijand is misdadig, aan hem openlijk den oorlog verklaard en niet gerust, voordat zijn verwoestende werking onder de menschheid heeft opgehouden. Zoover is het nog bij lango niet! Zij, die nooit een druppel alcohol gebruiken, de ge heelonthouders, vormen nog een klein legertje, te vergelijken bij hen, die in het drankgebruik nog niet zooveel kwaad zien. Daarom is de strijd der geheelonthouders zoo zwaar, omdat bijna iedereen wèl weet, welk onheil do drank sticht doch zij zien do oorzaak hiervan niet onmiddellijk. En die oorzaak is hot matig ge nomen glaasje jenever, bitter, advocaat, bier, of hoe deze zoogenaamde geestrijke dranken verder mogen heeton, 't Begon met een klein was verheugd en blij dat zijn vrienden hem een ovatie hadden gebracht en hij gevoelde zich gevleid, hij, de man wien dat lot nog nooit beschoren was Innig verheugd gaf hij ons zijn sympathie to kennen, nu niet in bloemrijke taal, doch do erkentelijkheid van onzen vriend was van dien aard, dat hij ons bij die vorstelijke huldo in de gelegenheid stelde op zijn gezondheid ©en toast in to stellen, di© tot laat in don avond duurde en ons een aandenken bybleef aan onzen vriend, die nog lang in onze her innering zal voortleven. Dht hij nog vel© jaren dien dag mag vieren op bet kistgedeolto en dat fnifmans dan de hoofdrol speelt, is de innige wensch van „Totok"» Uit de Residentie. Mil. Job. Lesterhuis schrijft ons uit 's-Gravenhage Al eens eerder heb ik het genoegen gehad iets te mogen schrijven in onzo veel gelezen „.Soldatencourant" over do Mob. Tooneel Club „Juliana", van bet 3e Depot Veld-Art. te Den Haag. Zij gaf onder anderen een flinke uit voering op den 12 April j.l. en waarvan het succes niet is weggebleven, want ieder ging hoogst voldaan huiswaarts, te meer daar het een liefdadig doel beoogde, namelijk do op brengst af te staan aan het Kon. Nat. Steun comité. Ik stel mij dat nuttige werk van deze Club zoo echt voor. t© meer daar zij thans ondr beschermheerschap staat van den Com mandant, Kapt. 'Baron Van Boetselaer. De Club lipeft bet heerlijke doel om voor hulpbe hoevenden te spelen, dan de welsprekendheid to bevorderen, wat voor ieder mensch zijn groot nut heeft. Thans is deze Club weer gereed om voor hetzelfde doel Zaterdag 26 Juni a.s., in liet feestgebouw „Concordia", een uitvoering te goven. Zoo werd er onder anderen, met behulp van den beschermheer, een inteekenlijst ver vaardigd, die alleen bij alle Officieren der Artillerie te Den Haag circuleerde. En wan neer (ik zou het niet kunnen zeggen hoe het onverwachts uit het bosch t© voorschijn, en hield een van die smokkelaars aan, terwijl de miliciens Machielsen en Van Os voor hun portie de andere vijf onder handen zouden nemen. Maar op dat oogenblik, toen onze twee makkers do zware, taak op zich hadden genomen, om vijf van die smokkelaars, in 't midden van den nacht, in bedwang te houden, wisten er twee van te ontkomen, een vracht achterlatend van honderd en twintig liter petroleum. Toen onze patrouille zag, dat er geen kans meer bestond, om die twee andere smokkelaars t© grijpen, loste de milicien Van Os twee schoten, die dadelijk gehoord werden door onzen dubbelpost. Natuurlijk kwam een man netje van de dubbelpost aangesneld, om zijn kameraden behulpzaam te zijn en de twee andere smokkelaars op te pikken. Maar tever geefs, want do twee vogels waren gevlogen. Toch zag onzo patrouille er niet teleurge steld uit, want de buit van honderd en twintig liter petroleum hadden zij in hun bezit en ook nog do vier daders van do smokkelbende. Zoo trokken wij gezamenlijk met onzen buit naar de wacht. Daar aangekomen, werden de vier smokkelaars gevisiteerd en daarna aan de douanen overgeleverd, die hen wel verder bren gen zullen. Daarom breng ik den milicien Van Os, den milicien Machielsen, onzen baas in het patrouil leloopen, en den milicien Edel, namens den commandant van de wacht en alle manschappen van wacht 5, een dank, om reden dat zij ons weer bevrijd hebben van vier voorname smok kelaars. En ik hoop, dat zij zoo mogen voort gaan en nog vele van zulke bew ijzen aan hun compagnie leveren. Eu ik breng onzen drie kranigen patrouilleloopers mijn groet, als van een, die zich hun kameraad noemt. Milicien M. HEINEMANN, 6e Reg. Inf., lo Bat., 2e Comp. Veldleger, 3do Divisie. Bij Atrecht. Nergens op het Westelijk oor logsterrein is in do laatste dagen, in de laatste weken, zoo krachtig en hardnekkig gevochten als ten Noorden van Arras (Atrccht) in 't Noorden van Frankrijk. Tel kens opnieuw vallen de Fran- schcn daar aan met een heldhaf tigheid en een hardnekkigheid, die wel indruk maakt. Het lijkt er op, dat het hun er om te doen was om door dit deel van des vijands linie heen te breken. Gelukt is hun dit nog niet, maar zij hebben er wel voor- deelen behaald. Wij geven hier nevens een kaartje, waarop de dikke zwarte kronkelende lijn ongeveer aangeeft hoe de go- vcchtelinie loopt. Vooral bij de bocht, waarin Sonchez ligt, zijn de Franschen vooruit gedrongen; verder hebben zij vorderingen gemaakt op de Lorettehoogten en zij hebben o. a. Neuville, een dorp, dichter bij Atrecht, bezet. Van Fort bij de Nieuwe Steeg. Mil. Ribel schrijft ons: Bij do verschillende vereenigingen, welk© wo hier op ons ver afgelegen fort reeds hebben, is ook daarnaast vunr eenigen tijd door een 20-tal liefhebbers opgericht onzo Voetbalver- ceniging „Nieuwe Steeg", welk© zich tot ons aller genoegen in bijna ieders steun, zoowel op moreel als op financieel gebied raag verbeu gen, waarvoor ujj voetballers, de H.H. Offi cieren, Onderofficieren en ook verschillend© miliciens, die als donateurs toetraden, ten hoogste dankbaar zijn. Ze mag er dan ook zijn onzo Voetbalver- eeniging, want verschillende goede krachten schuilen er onder, en ze zal ook zooveel moge lijk trachten mede te dingen naar den kam pioenstitel in do competitie van militaire elf tallen voor Leerdam en Omstreken, waarin zo tot heden toe geen slecht figuur slaat. Vooral onzen Fortcoramandant kunnen we niet genoeg dank betuigen voor hetgeen hij reeds voor de andere vereenigingen, maar •ooral voor onze vereeniging heelt gedaan. Want hij toch was het dio ieder speler van het elftal een voetbalcostuum bezorgde, dio tot nog too voor ballen zorgde, die ons in do ge legenheid stelde ons t© oefenen en <1© ver schillende wedstrijden te spelen. Ja, zelfs ons op het terrein kwam feliciteeren met onze be haalde overwinningen en den eersten prijs op de serie-wedstrijden te leerdam op 30 Mei j.l. en ons aanspoordo op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. Een woord van warme hulde voor onzen ge- achten Fortcommandant, tevens Bcschermheec onzer vereeniging, is hier dan ook niet mis plaatst. RIBEL. Een afscheid bij het 19e. Mil. S. schrijft ons; Heden was het do laatst© dag. dat do ser geant Van Someren do lo sectie leidde. Toon Zaterdag het bericht kwam van ziju over plaatsing naar Amersfoort, was het eerste woord van allen: boe jammer toch, pas hadden wo onzen luitenant Van der Loef afgestaan of nu moest weer do le sectie commandant de compagnie verlaten. Wat sergeant Van Someren voor ons geweest is, laat zich beter gevoelen dan beschrijven, temeer daar hij de laatste is di© vanaf de mobilisatie nog bij de le sectie was en die ons allen steeds niet al zijn krachten hoeft bijgestaan om het ons zoo aangenaam mogelijk to maken. Geen wonder dan ook dat er zich een band begon te leggen tussehen de manschappen en den sectiecom mandant, die steeds hechter werd naarmate de mobilisatie in dagen toenam. Als hij dan ook bij de sectie verscheen, kwam er steeds eer. aangename en gezellige geest onder do man schappen. Dit stemt altijd tot genoegen en vooral in dezen zoo moeilijken tijd. als een sectiecommandant op zijn mannetjes rekenen kan en wederzijds do manschappen op den sectiecommandant. Geen wonder dan ook dat wo hem met leed© oogen zien vertrekken. Als laatste blijk van waardeering werd hem na mens de le sectie een sigarenkoker overhan digd. Aanvaard dan. sergeant Van Someren, deze laatste hulde u gebracht. Het geschenk is wel klein, doch het komt uit een goed hart. Gaat dan en draag steeds de gedachte bij u, vrienden achtergelaten te hebben. Ik betuig u namens de le sectio onzen oprechten dank, hopende dat het u in Amersfoort goed mogo gaan. De milicien S., le Comp. le Bat. Ï9e Rog. Infanterie. Het Soldatenleven onderling. Verleden week had ik het ongeluk mijn por- temonnaie fmet een voor oen soldaat vrij aan zienlijk bedrag) te verliezen. Maar wat deden nu mijn kameraden1 Zij namen het gezamelijk voor mij op door onder elkaar mijn verlies te helpen dragen, waarin do Compagniescomman dant een treffend voorbeeld gaf. Daarvoor kom ik hun door deze mijn hartelijken dank be tuigen. Militair W. FLIKWEERT, Reserve Bat. III 2e Comp. Dankbetuiging. De ondergeteekenden brengen bij dezen hun vriendelijken dank aan den Commandant, On derofficieren, Korporaals en Manschappen voor 't prachtig© cadeau en vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. CHR. J. v. ROSSUM en Echtg. Telegraafafd. Ille Divisie. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen bij deze hun hartelijken en welgemeenden dank aan het kader en de manschappen van de 3de Colonne A. M. T. 2e Divisie, voor de vele belangstelling en voor het cadeau bij hun huwelijk ontvangen. P. VELDHUIS en Echtgen., A. M. T. 2e Divisie. Verbetering. Bij de dankbetuiging van het 4e Reg. Vest.- Art. le Comp. Ill Batt. stond in plaats van D e H e k abusievelijk De Hieb vermeld. Voetbalwedstrijd Marken-Bmnen tegen Krommenïedijk. Sergeant K. E. C. I.uiijf schrijft ons: Ter eer© van hot welgeslaagde 2-daagsch sportfeest op Marken-Binnen waren wo uitge- noodigd om dit feest te besluiten met een voetbalwedstrijd tegen bovengenoemd fort. We voelden ons zeer vereerd door deze uitnoodi- ging, te meer daar er voor dezen wedstrijd 11 zilveren en 11 bronzen medailles waren uitge loofd, de zilveren voor do winners en de bron zen voor de verliezers. Als do scheidsrechter beginnen blaast, stellen beide elftallen zich volledig op. Direct ontwikkelt zich een snel verplaatsend spel met Kr. dijk iets in de meer derheid, ofschoon deze slecht aan het zware zandterreïn konden wennen. Na plus minus 20 min. spelen maakt Kr.dijk uit een voorzet van links oen doelpunt. Mar ken-Binnen, niet ontmoedigd, valt heftig aan; iedereen donkt dat zij spoedig gelijk zullen maken, maar dit is maar een opflikkering ge weest, want ©ven daarna ia Kr.dijk geregold do meerdere. De meeste aanvallen van Mnr- kne-Binnen stuiten op de half linio van Kr - dijk. Vlak voor de rust denkt iedereen dat een schot van do linksbinnen van Marken-Binnen zal zitten, maar do doelvordediger slaat den bal nog net corner. Na do rust spoelt Kr.dijk met vier halfs, zoodat Marken-Binnen nu niets meer te ver tellen heeftofschoon zo toch dapper stand houden. Eindelijk maakt Kr.dijk een 2e doel punt door Bie. Schot op schot doen do Kr.- dijkere op liet doel, maar gcon van allen treft doel, zoodat mot het einde do stand 20 is. Na een toespraak van den kapitein werden do medailles uitgereikt. Het elftal vr.n Marken-Binnen voldood heel goed, mot den links hack en links buiten als de besten. Bij Krommeniodijk waren allo spe lers in goed" conditie. Hnnno rochts-balf, do sergeant v Hossel, was ongetwijfeld de ster van hot veld. Voetbal in de Stelling van Amsterdam. Sergeant Schönfold schrijft ons: Kampioe nen van hot Noordfront: Groep A. Kantonne- ment Purmerend. Groep B. Groep stafkwar tier Wormcrvecr. Groep C. fort Krommenïe dijk. Door de oommissie der N. V. B. zijn do navolgende wedstrijden (behalve competitie) op nader te bepalen datum vastgesteld. 1. Purmerend- Wormcrveer. 2. Wormerveer Krommeniodijk. 3. PurmerendKrommenio dijk De wedstrijden 1 en 2 zullen worden ge speeld op het terrein der V.V. „Purmersteyn" te Purmerend en de 3e op het terrein te fort Spijkerboor. De kampioen van dit front speelt met die van bet Zuider- cn Westerfront en der Amsterdamsch afdecling eveneens een balvo competitie. Do wedstrijd zal op een zoo mogelijk onzij dig terrein worden gespeeld. Voor den vrede. (Ingez. door sergt.-maj.-adm. O. do Jager). Bewaar, dit zij ons aller beê, O Heer! ons land vocjr 't oorlogswee; Heel Holland slaakt dcez' bede Ja volkren, bidt, steeds in 't geloof, God blijft voor geen gebeden doof, Heer, laat ons land den vrede' Bescherm Heer! onze Koningin, t Zij waar ze gaat hier uit daar in, Steun Haar door Uw genado Verleen haar moed en levenskracht Want ook in 't midden van den nacht Slaat zij haar mannen gade. En eenmaal deed zij hun do vraag, Op «cn terrein nabij Den Haag, Waar zij zich kwam vertoonen, Bidt gij ook voor ons Vaderland Dat God ons door zijn liefdchand Van oorlog moog verschoonen? Doet jongren, als uw Koningin, liet stort Haar volk vertrouwen in. Beantwoord aan Haar vragen Waar gij ook toeft aan duin of grens, Beantwoord door uw doen Haar wensch, Dan zult g'u niet beklagen. Houd moed beminde Koningin, Uw daden teek'nen E Heldin, Houd Uw neutrale plannen. Komt iemand dan met woeste hand l)an vrcé verbreken van ons land, Dan, reken op Uwe mannon 1 Wij mannen zijn steeds vol van moed, Ja. wagen, moot het zijn, ons bloed! Doch God moog' Neerland sparen Al meent men onze kracht is min Wij staan voor land en Koningin Steeds pal, wat w'ook ervaren! Dank. Nederland, met hart en zin Den Heer voor uwe Koningin, Wat is ons al gebleken? Wat goeds heeft Zij alom verricht, Tot nut van land en volk gesticht, Haar daden doen ons spreken. U, vroede Heeren van den Staat, Gezeten in uw Hoogen raad, Zwaar zijn thans uwe plichten God schcnke U kracht en wijs beleid, Om in dcez' moeitevollen tijd Uw arbeid te verrichten. Geliefde Koningin Wilmion. Ga alzoo voort. Eens zult Go zien (Hoo 't licht nog is verduisterd) Een vingerwijzing van den Heer Eik Vorst legt dan do wapens neer, Die naar Gods roepstem luistert. C. DE JAGER. Geen kans! (Van den kanonnier G. J. Groenouwe.) Naar Nederland wordt hard gevrijd. Elk land maakt haar het hof. Maar geen der natie's krijgt nog kans, Hoe z'ook schoten uit hun slof. Geen geld, geen goed, geen landsbelang, Telt hot. 't is kolossaal. Allen schoten ze een bok, „Vrouw Holland" blijft neutraalt Duitschland riep: „Mna heerschappy Wordt weldra uitgebreid. Ik heb j© noodig, schenk rq'uw hand. 'k Vind je zoo'n brave meid. Deutschland gehfc über alles, Als de oorlog is gedaan. Maar Nederland houdt haar gemak, Blijft „vrije vrouw'^voortaan.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3