OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. DES ®0»Xj33.^s3?^I?iar0C>TJÏ=8..A.l«,rE» van S5o>:rs.<aL£i,gr SO 0"-o.rsi X 01 3 In 't gebed ver zonken, zou men als opschrift boven deze plaat kunnen zetten, die voor zich zelf spreekt. In eenige uren van rust, van vrijheid om de loop graven te verlaten, maken Duitsche sol daten, aan hetOoster- front, gebruik om naar een kerk te gaan, en, als Katho lieken, zich neer te werpen voor het kruisbeeld en te bidden, voor zich zelf en wie zij lief hebben. Ernstig en gelukkig, jweldoende doet de rust aan van een kerk na het ge woel en de opwin ding van het oor logsveld. aanvallen op het oostelijk krijgstoo- neel werden afgeslagen en overigens ge schiedde er niets bijzonders. In het zuid oosten, ten noorden van Sieniawa., dwongen de aanvallen der verbonden troepen den Russen om hun stellingen op te geven en terug te gaan op Tamogrod. Het leger van Mackenson kon tot de vervolging van den vijand overgaan. Dacknof en Lubaczof werden bestormd. De zuidelijke oever van de Smolinka werd van vijanden gezuiverd. Bij Nimirof werd de Russische tegenstand snel gebroken en de straatweg Nimirof Jaworof overgetrokken. Verder zuidelijk jtrokken de Russen terug op de Wireszyclc. Bij de Djnesternioerassen is de toestand Onveranderd. Grootvorst Konstantijn De Russische Grootvorst Konstantijn is voor een paar dagen overleden hij was eigenlijk, een vredesvorst. Hij, be moeide zich bij voorkeur met de kunsten en wetenschappen en stond ver genoeg van den Russischen troon om dat te kunnen doen zonder door andere beslommeringen daarin gehinderd te worden en toch weer dicht genoeg bij de keizerlijke familie om, waar noodig, een goeden machtigen invloed te doen gelden of in te grijpen. Personen in het westen die met hem in aanraking kwamen, roemden zijn hartelijke gastvrij heid. Daaraan herinnert nu zelfs ook nog de „Vossische". De Grootvorst werd 57 jaar oud. Hij was gehuwd met prinses Elizabeth van Saksen Altenberg en had acht kinderen. Een <jaarvan, prins Oleg, viel in October op het oorlogsveld. De oudste zoon, prins Johann, is gehuwd met de eenige dochter van den Koning van Servië, prinses Helene. Grootvorst Konstantijn schreef veel op het gebied van de Geschiedenis en het Töoneel. Eijn draiha „De Koning van Juda" werd in 1914 in het theater van de „Ermitage" opgevoerd en hij speelde, met twee zijner zoons, daarin mede. Veel vau zijn gedichten zijn in het Duitsch vertaald. Hij was, voor zijn leven, benoemd tot president van de Russische Akademie van Wetenschappen en eerelid van de Prager Tzechische Akademie. Toen de oorlog uitbrak was de Grootvorst op Duitschen bodem, n.l. te Bad-Wildungen. Temgkeerende naar Rusland, miste hij te Berlijn den trein naar Eydtkuhnen. Zijn .wagen werd naar het Chariottenburgersta- tion gereden, maar den volgenden ochtend mocht de grootvorst en zijn familie toch, onder militair geleide-, met den Iaatsten trein naar Giirnbinnen gaan, vanwaar hij per auto naar de grens werd gebracht. Duitsche berichten over onlusten In Rusland. Uit Petersburg wordt, volgens" de Corr. Norden, aan de „Vos6. Ztg." gemeld, dat blijkens een rapport van den militairen bevelhebber te Moskou, prins Jusapof, aan den minister van binnenlandfiche zaken, .Maklakof, de onlusten aldaar op verleden Donderdag buitengewoon ernstig zijn ge weest. Er is niet alleen geroofd en ver woest, doch men heeft ook politieke betoo- gingen gehouden. In de Troerskajastraat ontplooiden arbeiders en studenten roode vlaggen en riepen: „Weg met den volke renmoord en den bloedigen oorlogBij de Dragomilofpoort werden verschillende poli tieagenten vermoord, waarbij men uitriep: „Dat is de vergelding voor 1905!" Op de Ohitrowomarkt werden revolutionaire lie deren gezongen en uitroepen gehoord, als: „Weg met het Czarïsme!" In de Lubfanka- In de stad van Robespierre. Gisteren en vandaag ben ik in Arras (Atrecht) geweest, schrijft een correspondent op 12 Juni, waar ik slecht-, onder militair geleide heen mocht. Arras wordt nog schier eiken dag met een portie granaten van de Duitscher.s bedacht. Het is dus niet zonder gevaar te be reiken. In den namiddag stapte ik in een open auto met een officier en nog twee onder officieren, die behoorden tot 't plaatselijk com- mandement te Arras. Onze weg ging over Carency, waai van ik niet nader behoef te ge wagen, vervolgens langs Souchez, Neuville en St. Aubin. We kwamen van den Noord-West- kant de stad binnen. Droef was de aanblik van de anders welvarende stad. Arras, dat in gewono tijden pl.m. 30.000 inwoners telt, was nu als uitgestorven; 9/10 der bewoners waren gevlucht, do rest hield zich sein ril in kelders. Arras is een vesting in vrij goeden staat, en een grooto industrieplaats. Er zijn kant- fabrieken, suiker- en leder fabrieken. Ook wor den er spijkers gemaakt, brandspuiten en aardewerk. Slechts in do spijkerfabriek heerscht.fi nog eenigo bedrijvigheid. Twee rivie ren loopen langs de stad; en wel de Scarpc en do Crinchon. We begaven ons naar de Oude Markt en konden toen vaststellen, welk een ontzettende schade ook hier reeds was aangericht. In vole straten aan den Noordkant der stad waren geheele blokken huizen ingestort. Nog grooter zou do schade zijn geweest, wanneer niet de dappere brandweerlieden elk begin van brand in de geboorte smoorden. Smoren is het woord, wijl bif het dempen der branden veel gebruik wordt gemaakt van zand on aarde. Dit dempt het vt^ur^.vaal^-bete^dan water. ImderiEtue^ straat riep de menigte: „De Nicolajen (dat zijn de Czaar en generalissimus) laten ons van honger stervenGeeft ons brood en den vrede!" Tegen 4 uur 's middags waren de onlusten zoo geweldig, dat men troepen wilde doen aanrukken, hetgeen op uitdrukkelijk ver zoek van den burgemeester Tsjelnof is voor komen. In den nacht van Vrijdag werden ongeveer 150 personen gevangen genomen, bij wie tal van gahectographeerde oproepen tegen den Tsaar, den grootvorst Nicoliaas en den oorlog in 'beslag genomen werden. De_ strooibiljetten begonnen met de woor den: „Burgers, men bedreigt u en onze generalissimus offert ons op." Voorts is uit de in beslag genomen pa pieren gebleken, dat hoofdzakelijk in de gouvernementen Charkow en Odessa, als ook in den Kaukasus verzet is gepleegd. D*e adjunct van den Minister van Binnenland- sche Zaken, de generaal Dsjunkofski, is be reids daarheen vertrokken. Pogroms to Moskou. STOCKHOLM. Naar Socialdembkra ten'' verneemt hadden de progroms te Moskou, die volgens telegraphisohe berichten slechts nationalistische wanda den zouden zijn, een zeer ernstig karakter en herinnerden zij aan Ruslands revolutie jaar. Ook een Zweedsche fabriek is geheel verwoest. Op de plundering volgde brand stichting. De stad brandde des avonds op verschillende plaatsen. Men vreest nieuwe ongeregeldheden, voornamelijk tegen de Jo den gericht. BERLIJN. De „Lokal-Anzeiger'' ver neemt uit Stockholm, dat naar aan leiding van de ongeregeldheden te Moskou prins Yoesoerof een proclamatie uitvaardigde, waarin hij zegt, dat elke be dreiging van de binnenlandsche orde den vijand aanmoedigt. De autoriteiten zullen de stad tegen de binnenlandsche onruststo kers even goed verdedigen al tegen den bui- tenlandschen vijand. Den stadscommandant zal door het stedelijk bestuur worden ver zocht met de militaire macht zoo noodig de onlusten te onderdrukken. In de proclama tie wordt verklaard, dat de pogroms, brand- etichtingen en plunderingen Moskous be staan bedreigen. Moskou is Ruslands gewe ten en dat geweten moet rein zijn. De on lusten zijn een schandvlek, een smaad voor onze kracht. Vredeswenschen in Rusland? BOECHAREST. De „Independence „Rouma-ine", de kritische opmerkingen van de „Nowojo Wremija" en van de „Roeskoje Siowo" over de militaire ope raties der geallieerden aan bet westelijk front besprekend, vraagt of die moeten worden beschouwd als verdedigings-redenee- ringen voor door Rusland te sluiten afzon derlijken vrede? ITALIË. Italië en Oostenrijk. ROME. Het communiqué meldt dat gun stige berichten inkomen over de operaties van het geheele front, ook van Trente en aan de Isonzo waar de Italianen hun gewon nen stellingen versterkten. De bergtroepen beklommen des nachts de rotsen van den Monte Nero en bestormden de Oostenrijk- sche stelling. Tegen het aanbreken van den dag namen zij 300 n>»i» gevangen. ROME. Een Oostenrijksche aanval vanuit Rovereto sloegen wij bij Zugna- tosta af. Een artilleriegevecht bij Carnia Thiers waren aan de eone zijde de huizen van 23 tot on met 65 geheel neergeworpen. Zelfs do kelders waren hier geheel onbruikbaar. Slechts enkele winkels zijn, voor zoover zo op dien naam nog aanspraak kunnen maken, open. Alle hoop der nog aanwezigen immers is er op gevestigd dat do verbondenen nu langs dien kant do Duitsche artillerie kunnen tot zwijgen brengen. De ruim 50,000 boekdeelen der bibliotheek heeft men, gedachtig aan Leuven, in veiligheid gebracht. Het leven, voor zoover 't mogelijk is, wordt gaande ge houden in de kelders en beschutte plaatsen. Op een wandeling knoopte ik met sommige bewoners een gesprek aan. Zoo vroeg ik een paar oudjes, die er een handeltje drevon in garen, band, zeep enz., waarom ook zij waren gebleven in het gevaar. De man merkte lenk op, dat hot voor die paar jaar, die ze nog to leven hadden, niet do moeite loonde om voor den „boch" te vluchten. Het oude vrouwtjo meende dat men haar wel niet zou schaken. Hot paar teldo te zamen 145 naren. Anders was 't gelegen met een vrouw, olie- een groen ten- en vischnering deed. Deze bleef omdat haar man en twee zoons do stad verdedigden waarin zo woonden. Roods tweemaal was de oudste zoon gewond geweest, en ze voelde zich gelukkig en trotschhem in eigen huis te heb ben genezen. Ja dat mocht! Men waardeerde dit zelfs ten zeerste, Maar mijnheerZe kwa men eerst zien, of ik wel 'n geschikte plaats voor hem had; en dan, 't waren maar vleesch- wonden. Den Iaatsten keer was hij in den schou der gewond, toen ze 'n nachtelijke verkenning por hootjo op de rivier hadden gedaan. Maar zo hadden succes gohad. Zo hebben do artil lerie kunnen aanwijzen waar de vijand zich opgesteld hadDe jongen was dan ook gerid derd, en moeder was trotsch op haar jongen. Of zo den oorlog niet schriklijk vond?-MJa- eindigde met het tot zwijgen brengen der Oosten rij Icsdie kanonnen. Verspreide ko- 1 onnes brachten ernstige schade toe aan de versterkingen van Malborghetto. Latere berichten melden het volkomen succes der Italianen bij den Monte Nero waar tot nog toe 600 man, waaronder 30 officieren, gevangon zijn genomen. Een Hongaarsch bataljon deed een hevi- gen aanval, maar werd teruggeworpen en door een tegenaanval verniotigd. Do hoog ten om Plava aan de Isonzo (tusschen Ganal-o en Gorizia. Red.) wei-den na een bloedig gevecht door ons vermeesterd. Een hevige tegenaanval werd afgeslagen. Het station van Gorizia is gedeeltelijk ver woest door het bombardement. WEEiNEN. Aan het Isozo-front sloegen onze troepen bij, Plava weder verschillende aanvallen onder zware verliezen af. In het rotsgebied van den Km duren de gevechten der bergtroepen voort. Aan de grens van Karinthië is gisteren niets van belang voorgekomen. in Tirol zijn vijandelijke offensieve bewe gingen tegen het Telliacher Joclc, in het Tofana-gebied, bij Tresassi, Buchenstern en op Montecoston, ten oosten van Eolga- ria, afgeslagen. LONDEN Reuter's correspondte Udine meldt, dat de Oostenrijkers er in geslaagd zijn, hun krachtigste artillerie te concen- treeren tegen de Karnische Alpen, door de Italianen bezet. Dag en nacht woedt hier de strijd der artillerie, waarbij van zoeklichten en vuurpijlen wordt gebruik gemaakt. Tot dusver behielden de Italianen de overhand. Des nachts hebben de Alpenjagers en grens wachters, door gebruik te maken van gem- zenpaden en smokkelaarswegen, die hun al leen bekend zijn, herhaaldelijk den vijand kunnen verrassen, die vaak gedwongen was zich zonder strijd over te geven, veilig als zo zich waanden in hun loopgraven. Zoo zijn de bergen ten westen en ten zuiden van Malborghetto veroverd. De Oostenrijkers doen krachtige pogingen om zich to wreken over het éohec bij Monte Nero. Zij concentreerden hier vele vereche troepen en bezetten geleidelijk beheersclien- de posities rond den Montenero. De Ita lianen echter verijdelden de Oostenrijksche plannen en van de Vrata, 2100 voet hoog, deden Alpenjagers en Bersaglieri, onder steund door mitrailleurs, een onverwachten aanval op de Oostenrijkers, die die zijde van hun posities ontoegankelijk waanden. De vijand leed zware verliezen en liet vele gevangenen en wapens en munitie in han den der Italianen. Door een stoenlawlne vernietigd. BERLIJN. Te Innsbruck kwamen Don derdag- 60 Italiaanfiche gevangenen, nl. 2 officieren en 58 man, aan. De rest van een compagnie op oorlogssterkte, die bij Casotto door een lawine van steenen geheel vernie tigd werd. Eenige gendarmen hadden de steenen aan het rollen gebracht. TURKIJE. De actie aan de Dardanoiion. LONDEN. In den afgeloopen nacht deed een vijandelijke afdeeling onder aanvoering va neen Duitsch officier een dapperen aan val op de Britsche loopgraven op Gallipoli. Enkele vijanden werden op de borstwering gedood, de meeston vielen voor ze de loop graven bereikten. Er worden vijftig doodeu geteld, onder hen de Duitsche aanvoerder. De loopgraven door ons in den nacht van den twaalfden veroverd, werden eveneens aangevallen. Wij werden een dertig meters teruggedrongen, maar tegen het aanbreken van den dag werd. de ontruimde loopgraaf door ons rnitrailleurvuur van rechter- en linkervleugel geënfileerd. De Dublinsche fuseliers heroverden daarop de loopgraaf met de bajonet. In de loopgraaf vond men twee honderd dood© Turken. Twaalf ge vangenen werden gemaakt. Onze verliezen zijn gering. KONSTANTINOPEL. Het hoofdkwar tier meldtAan het Dardanellenf ront vernield© onze linkervleugel in den morgen van 15 dezer door artilerievuur een vijandelijk vliegtuig, dat bij het vlie gen over onze stelling tegenover Ariboernoe beschadigd werd en tot vallen achter do vijandelijke loopgraven werd gebracht. Gis teren had bij Ariboernoe en Sedulbahr niets van beteekenis plaats. Onze kustbatterijen aan de zeeëngte bom bardeerden bij Sedulbahr de vijandelijke ar tilleriestellingen en troepen en een trans portcolonne van den vijand. Een wagen van deze colonne sprong de lucht in. Aan de overige fronten niets van be teekenis. SERVIE. De Inval In Albanië. De correspondent van de „Times" te Sa- loniki vertelt dat do hoofdmacht van de Serviërs, het 31e regiment infanterie met mitrailleurs en liciht berggeschut, van Ochri- da Albanië binnenrukte. Bij Kakref werd 't eerste ernstige verzet geboden. Op 3 Juni werd El Basan genomen en werd verder naar Tirana en Kavoja opgerukt. De correspondent vertelt, dat de Alba- neezen door Oostenrijkeohe officieren wor den aangevoerd en dat de Serviërs Oos tenrijksche mitrailleurs en bergkanonnen buit maakten. De Serviërs verloren bij hun krijgsverrichtingen 200 man, 4 officie ren werden gedood, 7 gewond. De verlie zen van den vijand zijn. onbekend. Al- baneeaen hebben zich nu duchtig ver schanst ook met draadversperringen en loopgraven langs een lijn een halven cirkel van Paliarma over Barzes naar Breska. De Serviërs houden hier de Alba- neezen ingesloten, maar willen niet door een bestorming meuschenlevens verspillen. Men verwacht dagelijks den val van Du- razzo. ZWITSERLAND Wegens splonnase gearresteerd. BAZEL. De „Basler National Ztg." meldt uit particuliere bron, dat te Lugano onder verdenking van spinage werd gear resteerd zeker© Babuchis, kapitein der Ita- liaausche marine. De man is overgebracht naar Bern. Hij verklaarde bij het verhoor, dab de Italiaaaische regeering hem naar Lugano zond om de Duitsche vluchtelingen daar in het oog te houden; VEREENIGDE STATEN. Een vlag van Amsterdam aan New-York. Men meldt uit New-York, d-d. 4 Juni aan de ,,N. Rott. Gt." De bladen bevatten hedenavond het vol gende bericht „Op 24 Juni a.s. zullen het oranje, wit en blauw, onder welke vlag Nieuw-Amsterdam in 1624 was gesticht, wederom de officieelo kleu ren van de stad New-York worden. Immers, op het middaguur van dien dag zal de nieuwe, door de stad aangenomen vlag op het stadhuis en andere gemeentelijke gebouwen gehesolien worden. Do burgemeester, John Purroy Mit chell, heeft een burger-comité benoemd, om de leiding van het daarmede gepaard gaande ceremonieel op zich te nemen. De heer George Mc Aneny, de voorzitter van den „vroedschaps- raad" („board of aldermen") treedt als pre sident van dit comité op. Men heeft den 24sten Juni uitgekozen, omdat het dien dag 250 jaar geleden zal zijn, dat de eerste burgemeester en raad van schepenen in Nieuw-Amsterdam werden geïnstalleerd. Het comité heeft maatregelen genomen tot het houden van een bijeenkomst in het stad huis, waar tezelfder tijd een gedenkplaat zal worden onthuld en redevoeringen zullen wor den gehouden door den burgemoestor, tevens door professor W. R. Shepard, van Columbia universiteit on dr. John H. Finley, ex-presi- 1 deut der New-Yorksohe gemeentelijke univer- siteit en thans staatscominissiclid voor het on- I derwijs. In allo openbare scholen zullen ge paste feestvieringen plaats vinden. In de gouverneurskamér van het stadhuis zal ver dei- heeft aan den heer Mc Aneny, waamemeuden burgemeester der 6tad, een sc-lirijven van den volenden inhoud doen toekomen: „Do burgemeester van de stad Amsterdam, gehoord hebbende dat oen nieuwe vlag door do stad New-York zal worden aangenomen, zal het zich een voorrecht rekenen," indien zijn stad in de gelegenheid worde gesteld u do eerste vlag, op het stadhuis te hijschen, aan "te bicden als een bewijs van de historische toegenegenheid en beste verstandhouding, wel ke zoo lang tusschen heide steden heeft be staan. Indien dit- aanbod aannemelijk moge blijken, hetgeen naar ik hoop, heb geval zal wezen, zoudt gij dan zoo goed willen wezen, een geschikben tijd te bepalen, waarop ik uw stadsbestuur zou kunnen ontmoeten, om het dit vlag te kunnen overhandigen?" Dit vriendelijke aanbod is natuurlijk aan vaard en men heeft or aanleiding in gevonden, den dag op de hierboven vermelde wijze niet on gemerkt te laten voorbijgaan. Men heeft, go- lijk roods gezegd', den 24sten Juni gekozen, omdat op dcnzelfdon dag van het jaar 1665 do eerste vroedschapsraad en burgemeester in Nieuw-Amsterdam werden geïnstalleerd. Kennisgevingen JÊL. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Nadat de vorige week door de Engelsche legerautoriteiten wegens verdenking van spion- nage der aan boord zijnde reizigers de naar Ylis- singen vertrekkende mailboot bijna een dag is opgehouden, is door de directie der „Zeeland" een speciale order aan de bemanning gegeven. Zij moeten nauwkeurig toezien op eventueel© verdachte handelingen van reizigers en mogen in geen geval medewerking verleenen aan eenigerlei handeling, waarvan verwacht of vermoed kan worden, dat deze met spionnage in verband staat. Door het niet precies in acht nemen van deze voorschriften stelt men niet alleen zichzelf, maar ook anderen aan groot gevaar bloot. Oorlogsschip gezonken. KONSTANTINOPEL. Volgens betrouw bare, echter nog niet officieel bevestigde berichten, is op 9 Juni een groot vijandelijk oorlogsschip tusschen hot eiland Kalymnos en de Aziatische kust gozonken ten gevolge van een ontploffing. De duiklbootenoorlog. LONDEN. Bij de torpedeering van de Britsche stoomboot „Stra-thnairn" zijn acht Britsche en veertien Chineesche zeelieden omgekomen. Twee booten sloegen om, een werd stukgeslagen. Slechts een boot kon wegkomen. Zij trachtte nog de opvarenden der andere boot te redden, maar werd door de duikboot verjaagd. LONDEN. Do Engelsche stoomboot „Trafford" van Cork naar Sydney, is Don derdag te half drio in de Iersche Zee door Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invitatiên, Dankbetuigingen, Menu's - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk - B, van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vqzelstraat, Amat Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. De oorlog tusschen Italië en OostenrijkHongarije verschilt in veel van den strijd op andere oorlogsterreinen. In de eerste plaats al, omdat de vloot van den beginne af er meer in actie kwam. Do Italiaansche zoowel als de Oosten rijksche oorlogsschepen lieten zich zien aan de yijandelijte kust en bombardeerden die, maar kwamen daarbij in gevecht met eskaders van den tegenstander. Zoo viel een Oostenrijksche flotielje de Italiaansche kust bij Barletta aan, maar stiet daarbij op eenige vijandelijke torpedobooten; een gevecht ontstond. Een dor Italiaansche lorpedobooten, de „Turbine" werd zoo beschadigd, dat do manschappon het schip verlieten. wel, maar wij zijn niet begonnen", repliceerde ze. „Wij konden toch den Pruis niet baas laten in ons land." Ziellier in tweo zinnen de samenvatting der gedachte van Frankrijk: een quaestio van verweer, Wat ik voor een landsman was; ze had wel gemerkt, dat ik geen Franschman was. A zoo! Hollandais. Of er nog veel Belgen bij ons waren? Want daar had zo van gehoord en gelezen. Ze vond het toch een geluk dat al die lieden bij ons kon den vluchten. (Die denkt er dus anders over dan sommige Fransche bladen.) Er waren er ook langs hier gekomen. Maar dan uit 't Walenland. Zo hoopte maar, dat zij niet zou behoeven to vluchten. Die paar obussen, die er nu in do stad vielen, maakten niets uit. Als om do woorden van de vrouw te be vestigen, hoorde ik juist het bekende gefluit. Zo keek verwonderd. Ja, ziet u, aldus haar verklaring, gewoonlijk ontvangen we die souvenirs in den voormiddag. Maar nu kunt u ze ook eens hooren. Ik toog er onmiddellijk op uit. In de Rue Robespierre was er een neergekomen, in een aardewerkwinkel. De menschen uit dien winkel waren allang ge vlucht, met medeneming der beste koopwaren. Er waren nu dan ook slechts schorven te zien van goedkoopere soorten aardewerk. Een deel van het dak en do voorpui waren weggeslagen. Reeds waren de pompiers met hun geelkoperen helmen het terrein meester. Veel nieuws gierigen waren er niet. Onmiddellijk wanneer het gefluit zich laat hooren, zoeken de burgers dekking. Terwijl ilc aldus stond te kijken naar de veroorzaakte schade en de opruiming, sloegen er nog eenige granaten in. De brand weerlieden bleven kalm waar ze waren. Iedere wijk had haar mannetjes. Dit was dubbel noodig. Ten eerste behoefden do mannen niet heen en weer te draven en liepen dus geen gevaar onderweg .gotroffen- te worden. Zelden door den gouverneur van den staat New-York, Charles S. Whitman, ontvangst worden ge houden. Hefc verdient de opmerking, dat het een. honderdtal jaren geleden is, sedert deze kamer voor eenigo offioioele plechtigheid is gebruikt. Het is van het grootste belang, dat d'e be teekenis van de stadsvlag, als een bladzijde uit do geschiedenis van New-York en als een burgerlijk embleem, aan d© schoolkinderen duidelijk wordt gemaakt. Ten einde hiertoe te geraken, heeft men een hoek gereed gemaakt, getiteld „Zegel en vlag van de stad New- York", dat thans ter perse is waarin het ont staan en de beteekenis van het zegel en vau de vlag wordt uiteengezet. Men hoopt dat elk schoolgebouw der stad met een stadsvlag zal kunnen worden verrijkt". De heer A. van de Sand© Baldiuyzen, con sul-generaal der Nederlanden te New-York, treft een tweede projectiel op dezelfde plaats. Zo waren hier dus veilig en konden hun werk doen. Ten tweede waren do anderen nu ook veel vlugger ter plaatse. Ik volgde het voor beeld der brandweerlieden en bleef waar ik was. Na een uur, toen men rekende dat het con cert wel gedaan zou zijri, begaf ik mij verder np weg. Tic zag nu nog onderscheiden© straten zooals de Ruo Thiers, de Vestingstraat, en andere die allo geleden hadden van het her haalde bombardement. Reeds vielen moer dan 300 burgers als offer van het bombardement. Ook nu weer waren twee vrouwen in den kelder, waarin ze meen den veilig te zijn, gedood. Niet alle kelders zijn bestand togen het geweld der projectielen. Do vrouwen waren tweo zusters dio een handel dreven in galanterieën. Zij werden geheel ver pletterd onder do puinen uitgehaald. Do over blijfselen werden onmiddellijk in een lijkwagen geschoven en weggevoerd. Al dio slachtoffers krijgen één gemeenschappelijk graf, waar later een monument op komt. Den nacht heb ik met een collega doorge bracht bij de brandweer in een gul aangeboden verblijf. Onder een goed avondmaal, dat men ons voorzette, boorden we allerlei van liet weder varen der dappere lieden. Reeds van den aan vang dat de strijd hier begon, had de overste van hun gilde heel do zaak georganiseerd, zoo- als zo op uit moment nog functioneerde. Slechts een tiental was het 500 man sterko corps door den dood ontrukt. Die 500 man waren niet altijd in die functie geweest. Dooh dc kern der oorspronkelijke organisatie, dio door de mobi lisatie en den oorlog was geslonken, werd dra aangevuld-met allerlei lieden die'voor "het een Duitscliè duikboot in den grond ge boord. D© bemaning is gored. Quatre-Bras an Waterloo. Namens een groot aantal vereerders vai> do helden van Quatre-Bras en Waterloo word Woensdag te Soestdijlt en prachtige krans van ruim tweo meter hoogte gehecht aan de naald van Waterloo. De krans is versierd met de linten oranje, wit en blauw van do oude Nederland sche vlag. Do zijden linten dragen het opschrift „Grata Patria". Den S Juli 1815 droogen de Staten don Kroonprins (later Koning Willem II), dio zich drie weken to voren in de velden van Waterloo zoo heldhaftig had gedragen, het paleis Soestdijk met al de onderhoorigheden op, en gelastten tevens, dat op het domein een gedenknaald zou worden opgericht ter herinnering aan de verdediging bij Quatre- Bras. Zooals bekend, word deze zuil ontworpen door den architect Van der Hart en geplaatst aan het eind van de Koningslaan, tegenover hot psleis Soestdijk. Het Eedswetje verworpen. D© Eerst© Kamer heeft met 23 tegen 17 stemmen, rechts tegen links, verworpen het wetsontwerp tot nader© regeling van het eedsvraagstuk. Tweede Kamer. Twee van d© vijf afdeelingm der Tweed© Kamer rijn Donderdag met het onderzoek der verschillend© wetsontwerpen gereed ge komen de drie overige zullen heden hoogst waarschijnlijk haar taak beëindigen. Het verluidt dat het wetsontwerp tot nader© uitbreiding van den Landstorm enz. bij meer dan een groep zeer ongunstig is ontvangen en dat overheerschend waren twee meerlingen, n.l. dat dit wetsontwerp niet anders zou mogen beschouwd, worden dan als een noodmaatregelen en voorts dat het ver heenreikb over den tijd, voor welken dergelijke maatregel zou mogen strekken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is tijd. benoemd b/h. 1ste rog. vesting-art., tot ros. 2de luit., mil. sergeant J. J. G. van Ever din gen, v/k. korps. Bij K. B. is aan res. 2de luit. L. J. En gelhart, 19do reg. inf. op verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Bij K. B. is kap. J. W. G. Stemfoort, 22ste reg. inf.. ter zake van tijd, ongesteldh. op non-activ. gestold. Gebruik van rijks-voertuigen. De Opperbevelhebber beeft ter kennis van 't leger gebracht dat voor alle militairen het gebruik, buiten dienst, van motorvoertuigen, dio rijkseigendom zijn of van rijksbanden voor zien. en van rijkswielen, verboden is. (Avp.) Rapporteurs. Do afdeelingen der Tweede Kamer hebben iionoemd tot rapporteurs over de wetsontwer pen totnadere uitbreiding van den land storm enz., en tob langer in dienst houden van mgelijfden hij do militie en van dienst plichtigen bij de landweer, do hoerenEland, Van Raaltc, Duymaer van Twist, Marclianb en Van Doorn. Vrijwillig Landstorm-Motorbootcorps. Voor hot vrijwillig motorbootoorps dat het Legerbestuur zich voorstelt speciaal voor de provinciën Zuid- en Noord-HolLand en Zeeland to vormen en waartoe het initiatief is uitge gaan van de Zeil-, Roei- en Motorsportvereem- ging „De Kaag", hebben zich reeds 23 leden der vereeniging opgegeven terwijl, behalve an dere vaartuigen 5 motorbooten (beschikbaar worden gesteld. Beëedigd. Bij de koloniale reserve te Nijmegen worden op 18 Juni beëedigd 27 bij het leger in Oost- Indie benoemde 2e luitenants. Na beëediging worden zij ingedeeld bij het leger hie,r te lande. Marsmezaken. leger niet bruikbaar waren. Er waren er bij die in de ijzerfabriek een oog, vinger of andere lichaamsdeelen hadden verloren of verminkt waren. Dio lieden deden nu uitmuntend dienst om de stad voor grootoro rampen te bewaren. Hun moedig qjitreden to juister tijd had roods honderden gered. Immers het spoedige weg ruimen van het puin heeft reeds menigeen voor den verstikkingsdood behoed en liet voor beeld hunner kalmte voorkwam menige paniek. Zoo vertelde er één dat hij twee maanden gele den bij de ontruiming van een huis op don hoek der Rue de la Loi twee lieden hovrjjddo, die geheel onder het puin bedekt lagen. Slechts door oen toeval, n.l. doordat twee balken juist boven hen waren blijven hangen, waren zo on- godeerd gebleven. Doch wanneer niet spoedig hulp was opgedaagd, zouden ze gestikt zijn. Op een proper veldbed hel) ik den nacht door gebracht. Het kanongebulder, dat nog steeds rondom Arras aanhield, verhinderde mij niet tot don volgendon morgen door te slapen. Pas te zeven uur, toen de patrouilles door de stad gingen, ontwaakte ilc. Van do Citadel, oen prachtig werk, heb ik daarna de stad in vogel vlucht gezien. Nu zag ik pas goed op do van hun daken beroof do huizen. Als zooveel gapen- do reuzenmonden verkondigden ze de verniel zucht en de vernielkracht van den oorlog en het geschut. Al dio zwartgeblakerde huizen staken fel af tegen de door de zon verlichte plekken. Welk een leed en kommer worden ook hier ge leden, al is er geen gebrek aan levensmiddelen. Deuk n maar in, lezer, in de .angstige zorgen van hen, wiens geheele fortuin steekt in huis en voorraad, en die elk moment hebben te vrcczen dathun alles zal ontgaan, waar ze jaren en jaren voor gezwoegd hebben. Do burgerbevolking lijdt in den oorlog niet; .minder,-dan welk ander deel. Uit do „Staatscourant". Bij K. B. is aan off,-mach. 1ste kl. B. V o r h e y, wegens ongeschikth. voor de ver dere waarn. v/d. mil. dienst ten gevolge vau Het vertrek uit Arras ging nogal gemakke lijk in z'n werk. Ik verzocht mijn passen in te vullen naar St. Pol, om van daaruit weer naar het Vlaamscbo front te gaan. Om een auto te vinden begaf ik mij naar de poort om do vertrekkende auto's af tc wachten. Aan die poorton is 't nu juist niet zoo heel gezellig. Die zijn de punten waarop de tegenpartij haar kanonnen bij voorkeur richt. Gelukkig was 't nog vroeg, en was 't uur der aubade nog niet aangebroken. Maar took bleef ik er niet geheel verschoond van. Juist een kwartier vóór de auto kwam, dio mijn dierbare zelf opnam, waren oen drietal granaten in de aardwerken bij de brug ingeslagen. Dooden waren er niet, slechts een paar groote gaten in hot bolwerk, cn een paar licht gewonden onder do soldaten die er do brugwaoht vormen. Hoe wol ilc reeds meermalen die gevallen mee maakte, verheugde ik mij toch hartelijk, nu spoedig onder het bereik der Duitsche kanon nen weg te komen. Do bestuurder der auto was blijkbaar van hetzelfde gevoelen, want mot snelle vaart vlogen we den weg op. Na een kwartier minderden we wat, wij waren buiten bereik van het goschïit. De reis zelf kenmerkte zich tot St. Pol door niets bijzonders. Alleen kort voor St. Pol kwam ik een troepje Duitsche krijgsgevangen tegen van pl.m. 200 man. Ze marcheerden men hun eigen onderofficier en luitenant aan het hoofd. Alleen de wapens ontbraken hun. Een twintig tal Fransdhe infanteristen met de bajonet op het geweer, vergezelde hen. Omstroeks don middag kwam ilc tc Sfc. Pol aan.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2