lij niet te Hein." F. VAN GAME i COMP. Harmonica's. 4 Gemengd Nieuws. lang'. Laatste Berichten. vier millioeo MILITAIRE MOID-HARMONIKA's Koopi bij k Adverteerders in ie Soldatencoumnt. REGLEMENTEN, f Nfj et®, li eens ims Friesche. laai Friesche Heerenbaai heeft geprobeerd blijft deze roeken. 1Q3E5 ^OXJJPAPJT Van "VrijcJetg- X O ÜTtulxiï X Q> X 3. „En hoe hob je t in. je kosthuis?" vroeg Biet. „Je kan er nog niet veel van zeggen", ant woordde Bolle Jan, die zich groot wil die houden. Afwachten is do boorschap. Je kan in elk ge val boter ingekwartierd zijn, dan dat je in zoo'n fort ligt". „Ja, daar heb je gelijk in", zei Piet. „Wat heb je> vanmiddag gegeten?" „Siwoyckool door elkaar", nas liet antwoord. „Wij ook", sprak Piet, „maar bij. zoo'n iboer maken ze dat natuurlijk lekkerder klaar dan in 'n fort". Den volgenden avond was hot eerste, wat Biet zijn vwa-ger weer vroeg „Wat heb jij vandaag gegeten, Jan?"- „Bruine boenen". „Wij ook. En heeft 'i je gesmaakt?'' „Heb ging nog al". Den avond daarop vroeg Piet weer: „Wat heb jij vandaag gegeten, Jan?" „Snert". „Da's toch eigenaardig wij ook". Én telkenmale dat Bolle Jan door zijn zwa ger Piot afgehaald werd was liet eerste, waar naar hij informeerde, wat Jan des middags in zijn kosthuis gegeten had. En steeds was het precies hetzelfde, nat Piet dien middag in het fort had gegeten. Dat kwam hun wel 'n beetje verdacht voor. „Zou hij somsmeende Piet. „Wie weet..—."- zei Bolle Jan. „Het kan Jiest". Zij spraken af, om den volgenden middag, tegen etenstijd, bij de poort van het fort op de loer te gaan liggen, om eens te zien of het werkelijk naar was, dat Paardeblom daar om eten kwam schooieren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Bolle Jan en zijn zwager Piot stelden zich den volgenden mid dag verdekt op achter de munitie-loods en toen het tegen half één liep, kwam Paardeblom in dexdaad met een grooten goëmailleerdonemmer aanzetten en vatte post bij de poort van- liet fort, waar nog meer xnenschcn, allen schameler gekleed dan hij, op het signaal „kok in de keuken" stonden te wachten, waarop dan een soldaat van de wacht hun potje of pannetje in de keuken zou laten vullen. Het duurde niet lang, of het verbeidde sig naal weerklonk, Paardeblom zond zijn emmer door, kreeg hem haast tot den rand toe met erwtensoep gevuld van den schildwacht terug en wilde er bedachtzaam mee wegstappen. Maar nu spronk Bolle J an, door Piet gevolgd, naar voren, als een leeuw op zijn prooi, rukte Paardeblom woest den emmer uit zijn hand en vroeg bits: „Waar ga je met dat eten naar toe, hè?" Paardeblom schrok niet weinig en stamelde „Da'sja, zie je.da's nou voor de -beestenen zijn kleine oogen fonkelden als de oogen van een in 't nauw gebrachte kat. Nee, gierigaard", bulderde Jan, „dat is niet voor de beesten: dat heb je mij weer wil len voorzetten. Jij wil uit de inkwartiering nog een slaatje slaan niet waar? Eet jij die snert zelf maar, versta je me?" En nu gebeurde er iets verschrikkelijks. „Eere, wien eere toekomt. Hier heb je 'n kroon, koning der gierigaards!" schreeuwde Bolle Jan cn stolpte de emmer met erwtensoep over de pokdalige hoofd van den beteuterden boer. „Weest gegroet, koning Paard'éblom, en hou je maar haaksch, hoor!" roepen Bolle Jan en Piet nog en lieten toen den gierigen kostbaas aan zijn lot over, den spotlust van de uit het fort toegestroomde manschappen ten prijs. Met druipende haren, van boven tot hene den onder de soep, sjokte Paardeblom al vloe kend en tierend huiswaarts, glimmend als een tor in de Juli-zon. Paardeblom komt sindsdien niet meer 's mid dags aan de poort van het fort om eten te dags haten. Kameraadschappelijk. Dat de verstandhouding goed is in onze sectie bleek de vorige week het duidelijkst bij het huwelijk van een onzer kameraden. Allen, wowel onderofficieren als manschap pen, hebben er het hunne toe bijgedragen, om onzen -makker dezen zijn huwelijksdag, tot een onvergetelijken te (maken. Ook de officieren gaven door hunne tegen woordigheid blijk van belangstelling. Bewogen accepteerde de bruidegom de ca deaus en hartelijk gemeende filicit-aties en we hopen dat 'hem nog lang een aangename her innering van dezen feestdag bij moge blijven en dat de goede verhouding steeds zoo moge zijn, zooals ze thans is. Namens de geheelo 2e sectie v/d. 4e comp. wielrijders, Korpl- J- DENIERS. J. VAN MTJ'LLIGEN. Dankbetuigingen. Ondergeteekende betuigt langs dezen teeg zijn oprechten dank, aan commandant, offi cieren en equipage van Hr. Ms. ,.De Ruijter voor het bij elkaar brengen van geiden, voor •twee kransen voor onzen vriend E. de Haas, marn. 2e kl. overleden in het ziekenhuis te Rotterdam. J. S. L„ a/b.Hr. Ms. „De Ruijter". Ondergeteekende betuigt hiermede zijn hartelijken dank aan allen die hebben bijge dragen tot het verkrijgen van het mooie ca deau, hem bij gelegenheid van zijn huwelijk geschonken, inzonderheid aan kader en man schappen der 4e sectie. G. S. KROON, miL 14e reg. inf. bat. 2e comp. Het is voor mij een aangename taak om de onderofficieren, korporaals en manschappen van de 2o sectie wielrijders en den heer v. Dun, nikkel fabrikant, waar wij m kwartier liggen, mijn hartclijken dank te betuigen voor de groote' belangstelling, die zij mij betoond hebben bij gelegenheid van mijn huwelijk. Jn stilte hadden ze besloten om mij op den dag van mijn huwelijk indachtig te zijn en waarlijk op een aangename wijze hebben ze mij verrast door mij op mijn. huwelijksdag een prachtig cadeau aan te bieden en werd ik na mens de geheele sectie hartelijk gefeliciteerd. Daarom betuig ik nogmaals aan allen die er toe hebben bijgedragen om de feestvreugde op mijn -huwelijksdag te vergrootcn mijn dank, en steeds zal ik nog na de mobilisatie met ge noegen terug denken aan allen die mij bij ge noemde gelegenheid zoo uitstekend hebben vol daan. 'rit SIS D. v. KOMEN, 4e compagnie wielrijders veldpost no. 4. SPORT. Voetbalwedstrijd tusschen het eerste elftal R. E. A. T. en eerste elftal E. A. T. Mil. J. Breuer schrijft ons: Voor eenige weken werd bij de afdeeling Etappe-Autotrein 3de. Divisie een sportvereni ging opgericht, waaruit ook een voetbal-elftal werd samengesteld. Al spoedig merkte men dat er goede en flink geoefende krachten bij waren en. werden enkele andere elftallen opgezocht om een wedstrijd te spelen. "Wel was men bij die eerste wedstrijden niet erg gelukkig, maar al spoedig kwam er en vooral door de leiding van den commandant, de mil. Nakker, verandering en kwamen de spelers beter op hun plaats. Mot de verandering in de opstelling kwam ook de verandering in het spel en bleek liet weldra, dat we een niet te onderschatten elftal bij onze afdeeling hadden, hetwelk dan ook thans als onoverwinbaar telkens uitkomt. Vandaag word er een wedstrijd gespeeld tegen het eerste elftal van den Etappe-Autotrein 5e Compagnie uit Breda, waarvoor door onzen kapitein, den WpJEdel Gestr. Heer C. Vermeer, enkele medailles welwillend waren geschonken, waarom evenwel meermalen zal gespoeld moe ten worden. Hadden wij reeds gehoord dat het E. A. 1'.-elftal niet mot zich zou laten spotten, wij vertrouwden op onze mannen, die een flinke tegenpartij weten te weerstaan. Vol hoop gin gen we naar hot voetbal terrein, waar de scheids rechter precies elf uur het signaal beginnen liet hooren. Al spoedig bleek, dat geen der beide partijen gemakkelijk zou winnen. Langzaam echter kreeg R. E. A. T. de overhand en na twintig minuten spelen namen zij met een prachtig schot van de middenvoor de leiding. Dit kori echter de E. A. T.ers niet afschrikken en telkens kwamen zij weer vooruit, doch tel kens stootten zij weer bet hoofd op onze ver dediging, welke zich erg taai toonde. Nu kregen de onzen weer de overhand en bezorgde de keeper der E. A. T. veel werk, welke zich even wel van de hom opgelegde taak uitstekend wist te kwijten. Met een schot van de 'linksbuiten kwam de stand echter op 20. Na nog tien minuten spolens, waarbij het geen van beiden gelukte een punt to maken, ging de rust in met- 20 in het voordeel der R. E. A. T. Na t-icn minuten rust werd er weer flink ge speeld en vooral R. E. A. T. muntte uit door goed samenspel. De hal ging van het eene doel naar het andere, maar niemand liad succes. Eindelijk gelukte het R. E. A T. met een straf schot nog een puntje bij te maken en werd het dus 30. E. A. T. gaat nu verwisselen en het gelukt -hun na veel moeite op het laatste oogenblik nog een puntje te maken. Nogmaals wordt er van beide zijden hard gewerkt, doch als de scheidsrechter eindigen blaast, is niemand in staat geweest den stand te veranderen, zoodat de wedstrijd eindigt met 31, hetwelk dan ook niet onverdiend was en wederom doet blijken wat R. E. A. T. I kan presteeren. Mogen allen hij de volgende ontmoeting als dezen morgen hun best doen en moge het tevens voor het tweede elftal, dat toch ook reeds ge toond heeft wat het kan, en voor de andere elf tallen een aanmoediging zijn om flink te oefe nen, om, indien hun de gelegenheid geboden wordt, ook als overwinnaar uit het strijdperk te treden. Ten slotte een woord van dank en hulde aan de scheidsrechter voor zijn energiek, tactisch en onpartijdig leiden. Sportdemonstraties. Mil. EL G. Jansen en J. van Dongen schrij ven ons: Vrijdag en 'Zaterdag 11 en 12 Juni werd te Ede een wedstrijd gehouden voor militairen in tillen en wieVitelen. De wedstrijd verliep als volgt t Gewichtheffen. drukken. stooten. Ie prijs Tuinman 67J K.G. 80 K.G. 2e prijs v. d. Steen 65 75 3e prijs v. Dongeren 65 75 Middengevvieht. Ie prijs Rowïnkel 70 K.G. 85 K.G. 2e prijs De Vries 72J 77£ 3e prijs v. Heemskerk 6275 Zwaargewicht. Ie prijs Postma 85 K.G. 2e prijs Brouwer 80 3e prijs Bresmeier 75 Worstelen. Licht gewicht. Ie prijs EL G. Jansen, 2e prijs E. Martens, 3e prijs v. d. Steen. Zwaargewicht. Ie prijs Postma, 2e pr. Brouwer, 3e pr. Kwint. Bij de 's namiddags gehouden demonstraties werden eenige nummers gegeven in worstelen en gewichtheffen. Daarna verscheen de heer B. v. Poorten (Kampioen van Nederland, mid- dengewieht touwtrekken), en gaf eenige num mers touwtrekken; dat hij veel presteeren kan in gewichtheffen, blijkt wel dat hij het reuzen- gewicht van 137 K.G. stootte, waarvoor hij een enorm applaus kreeg. Toen werd er gedemonstreerd in worstelen tusschen de heeren H. G. Jansen en Haring- man en Postma en v. Dongeren. Dat dit bijzon der goed in den smaak viel, kon men hooren aan het applaus dat ze oogstten. Het laatste nummer was boksen, waar eenige heeren hun welwillende medewerking voor hadden aange boden. Daarna werd door den heer v. Deute- koin, voorzitter van de distrietsbond Arnhem en omstreken, een krachtig woord gevoerd over de krachtsport en moedigde hij de aanwezigen aan deze zeer gezondo sport te beoefenen. De wedstrijd werd bijgewoond door vele officieren. Zooals dat op heden ook wel wezen moet. En breken de dagen van „Vrede" dan aan, Dan zullen wij juh'lend naar ons haardstee toe gaan, En denken aan alles, ons hef en ons leed, De mobilisatie, die niemand vergeet 1 J. PIETERS, korporaal. 90 K.G. Onze schoenlapper van het 8ste, (Van mil. A. J. B. Wibier.) Ik maak er n een liedje dan, Een liedje van den lapper, Dat is een wonder van een man, In 't lappen rap en dapper. Met ijzerst-erk, En sierlijk werk, Geprezen van alle kantjes. Op eerlijk woord, Gelijk het hoort, Bedient,hij ons, wij Jantjes. Ook het visschen is bij hem een sport, Hij en zijn kameraadje! En hij bezorgt de jongens van het fort Bijtijds een heerlijk braadje. Hij trekt den hengel, Met een grooten bengel, Grijnzend nit het water. En in de pan, Hoo heerlijk dan. Hoort men een sissnd gesnater. Nooit kan des morgens vroeg De zon hem in bed betrappen, Want geloof maar vrij, de schoenpïk is weer Aan het lappen. Zoo gaat het dan, Den ganschcn dag, Tot 's avonds vijf uren, En. onze pik, Heeft dan weer schik, Als hij in 't water kan gluren. Wat zegt ge nu van dezen man, Een soldaatje van het achtste, Wij vinden het ook zoo heerlijk dan, Zoo 's avonds aan het grachtske. Ten slotte, vrienden, Des lappers voorbeeld haten; Dan wordt u wellicht Ook een liedje gedicht, En gezongen langs de straten. Mil. A. J. B. WIBIER. 5 Voet en 6 voet. (Van korp. J. Pieters.) Langs de grenzen staan wij pal, Loopcn patrouille en wat niet al, En pionieren dagelijks op de hei, En 'n enkelen brand blusschen komt daar dan bij. Doch moeten mij vechten, vooruit dan maar, Dan rans'len wij den vijand wel flink in elkaar, Want zijn die kerels honderd maal „5 voet" We hebben „6 voetwater, wij zijn dus niet Dan zullen we strijden r Voor de schending van Want „Onze jongens' iet moed en beleid, onze neutraliteit, zijn vol vuur en vol moed, Vltegtulg vernield. Zondagmiddag daalden twee Nederlandsche officiers-aviatours iu een bïplan op het strand te Zandvoort. Terwijl zij zich naar het dorp hegeven had. den, om te gaan koffiedrinken greep eer rukwind de machine aan met zoo'n geweld, dat hefc vliegtuig onderstboven gesmeten op het strand terecht kwam, en er heel wat aan kromgeslagen en vernield was. De machine moest geheel nit elkaar geno men worden. Per spoor werden de onderdoo ien naar Soesberberg teruggebracht. Ongepast. Een „grappenmaker" heeft op een avond vuurwerk in een kozijn van de kazerne te Go- rinchem gelegd, dat ontplofte en zulk een knal gaf dat eenige ruiten braken. De ontploffing werd in verschillende deelen van de stad ge hoord. De dader koos het hazenpad, doch werd aangehouden. Krult ontploft. Maandagmiddag was de schippersknecht A. Westra, aan boord bij schipper Sraedes, af komstig van Eornewoude, op het terrein van de gemeentelijke reiniging te Iveen warden bezig met het vervoeren van „pan-wrak" naar het schip, dat niet dit afval, als gebroken potten en pannen, wordt geladen. Bij deze werkzaam heden is een busje, dat later bleek met kruit gevuld te zijn, open gegaan, waardoor de inhoud gedeeltelijk op den grond viel. Later is een vonk uit een tabakspijp, welke de schippers knecht had opgestoken, bij dit gevaarlijk goedje terecht gekomen, waardoor een ontploffing volgde en de kleeren van den schippersknecht in brand geraakten. Een opzichter en een werk man snelden te hulp cn trokken de brandende kleeren den man van 't lichaam. Deze had aan 't gelaat brandwonden bekomen en is naar het Stadsziekenhuis vervoerd. (Leeuw. Ct.) Een strijdbijl opgegraven. Zaterdag werd door den zoon van een land bouwer te Eexloo bij het eggen in het veen een prachtige strijdbijl gevonden. Het steenen voor werp is zoo goed als geheel gaaf en nog zoo glad, alsof het gepolijst was. De lengte bedraagt 14 cM. Op de plaats, waar de steel bevestigd was, is 'n kogelvormige verdikking, waardoor 'n ope- ning gaat met aan beide zijden 'n wijdte van 14 en 17 m.M. Op do snede is het voor werp .5 c.M., terwijl aa.n 't andere eind, boven de verdikking, nog 'n nok uitsteekt. De steel was eveneens nog aanwezig, doch deze werd uitgetrokken en kon later niet teruggevonden worden. Ass. Ct. Verblijf ontzegd. Verdacht van het verleenen van zij'n bemid deling bij het smokkelen van paarden naar Pruisen is aan P. de Vlieger, landbouwer te Reuver, voor onhepaalden tijd het verblijf ont zegd binnen het in staat van beleg verklaard» gebied. Bierexport. Sedert eenige dagen worden de Limburgsebe brouwerijen, ook die op do dorpen, druk be zocht door oplcoopers van bier voor België en Duitschland. Voor het gewone lichte bier van de dorpsbrouwerijen betaalt men gaarne 3 cenu per liter meer dan er hier te lande voor be dongen kan worden. Bovendien krijgt men de vaten ten volle vergoed, of zorgt de opkooper zelf voor het verschaffen van de noodige em ballage. Dat do verwende bierdrinkers over de grens thans genoegen gaan nemen met het min der smakelijke Limburgsche hier, zal wel ziju oorzaak vinden in den hoogen prijs van het mout. Terwijl dit 'u ons land genoteerd staat op 24 a 25 per 100 K.G., is de prijs in Duitschland reeds opgeloopen tot 120 a 125 Mark per 100 K.G. UIT DS STAATSCOURANT. Benoemd bij grooten staf tot luitenant-kolo nel de adjudant der Koningin, majoor J. H. E. graaf Dumonceau, gedetacheerd bij de jagers, met bestemming te worden belast met het bevel over dit regiment; bij den plaatselijken staf tot kolonel do lui tenant-kolonel D. M. E. de Ridder, plaatse lijk commandant te 's-Gravenhage bij de infanterie tot kolonel-commandant der 7e mfanterie-brigade de luitenant-kolonel jhr. L. M. A von Sc hm id, commandant der jagers; tot luitenant-kolonel, commandant van het 16e regiment infanterie, majoor H. W. L. H o f d ij k van de jagers Overgclaatst bij den generalen staf de lui tenant-kolonel A. Copes van Hasselt, commandant van het 16e regiment infanterie; bij den plaatselijkcn staf en benoemd tot plaateclijken commandant onderscheidenlijk te Amsterdam en Utrecht kolonel D. W. d e J a g e r, commandant van de 7e infanterie brigade, en luitenant kolonel C. Bosch van het 2e regiment vestingartillerie; hij het wa pen der artillerie en wel hij het le regiment vestingartillerie de luitenant-kolonel van den generalen staf D. G. van der Voort Maarschalk, onder eervolle ontheffing als chef van do Nieuwe Hollandsche Waterli nie. Op nonactiviteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid kapitein J. W. G. Stemfoort van het 22e reg. infanterie. Eervol gepnsionneerd op aanvraag als niet meer ten volle geschikt voor militairen dienst uithoofde zijn leeftijd de kolonel J. Fran cois, plaatselijk commandant te Utrecht. de lucht gevlogen. De bemanning, be staande uit twee mannen, de broeders E. en A. Hoogstad, en twee jongens, genaamd Van Overbeeke en Tange. werden gedood. De ontploffing werd te Breskens gehoord. De stukken hout van het schip werden meer dan 150 meter in den omtrek geslingerd. De omgekomenen zijn allen uit Breskens afkomstig. In het dorp heerscht groote verslagenheid. De broeders Hoogstad laten beiden vrouw en kinderen na. Niet vluchtenI Door den territorialen bevelhebber in Zee land is aan de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan- deren bekend gemaakt, dat, indien onverhoopt Nederland in een oorlog wordt gewikkeld en vijandelijkheden te verwachten zijn in Zeeuwseh-Vlaanderen, de bevolking verzocht wordt niet van verblijf te veranderen. De com municatiemiddelen met het overige deel van Zeeland zijn dan niet meer ter beschikking van het publiek en de nadering van Terneuzen en Breskens zal dan verboden zijn. Aan de be kendmaking is toegevoegd, dat zij geen reden tot ongerustheid behoeft te geven, doch dat zij uitsluitend plaats hoeft ten einde de bevolking niet/onbekend te doen zijn met de door het militaire gezag noodzakelijk geoordeelde ver bodsbepalingen. clameerd tegen de met het Khahfaa-t in oorlog zijnde landen, de afkeuring der regcering wordt uitgesproken over een bro chure van het Turkscho comité voor de Natio nale Verdediging. Deze brochure bevat eenige gedeelten, die ten doel hebben de opruiing van de Mohammedanen op Ja,va togen de Neder-- landsche regeering. De brochure zal eerst na verwijdering van de geïncrimineerde plaatsen mogen worden uitgegeven. Het Comité voor de Nationale Verdediging maakt een verklaring openbaar, waarin diep leedwezen uitgesproken wordt over deze bij vergissing in de brochure opgenomen plaatsen Zweedsch stoomschip gezonken. CHBJSTIANIA. Volgens mededeeling uit Chistiansand is het Zweedsehe stoomschip „Verdandi" nit Hoeganaes ten Z.O. van Oxse door een Duïtschen hulpkruiser tot zinken gebracht door een mijn en door geschutvuur. De bemanning werd medegevoerd. Volgens een ander bericht was ook een Duitsche duikboot aanwezig. □E RECORD SIGAREN VAN NEDERLAND. De Koningin op inspectie. De Koningin verliet Woensdagmiddag de residentie voor enkele dagen tot het houden van een militairen inspectietocht. Ingedeeld. De dirigeorend officier van gez. 2e kl. O.-I. leger A. W. Cramer i* met ingang van lf dézer ingedeeld bij het militair hospi taal te Arnhem. Adsp. Vrijwillige Landstorm. Deze afdeeling za' den 25sten Juli een veer- tiendaagseh kamp betrekken in Geldrland, Jongelieden van 13 tot 17 jaar, minimum lengte M 1.45, die aan dit kamp willen deel nemen, kunnen zich Woensdagsavonds te 7i uur persoonlijk en verder schriftelijk aanmel den aan de kazernewacht der Oranje-Nassau kazerne alhier.- Vier personen gedood door een mijn Woensdagmiddag te ongeveer 12 uur is het Nederlandsche visschersvaartuig, de hoog aars „Breskens No. 19", op de Wielingen nabij Knocke op een mijn gestooten -en in Van het Oostelijk Oorlogsterrein. BERLTJN. Het „BcrL Tageblatt" verneemt nog uit het Oostenrijksch pershoofdkwartier: Als een gevolg van do sedert eergisteren ondernomen doorbraak-operaties ten oosten en ten Z.O. van Jaroslaw, in een gebied dat ge sneden wordt door de straatwegen van Radym- no naar Javorof, is de aansluiting der legers van von Linsingen en Pflanzen-Baltin tot stand gebracht, en kan de opmarsch in het van Sieniawa tot over de Bessarabische grens reikende front aaneengesloten worden voort gezet. Van de San af is de linkervleugel van dit meer dan 300 K.M. lange front in voortduren- den, zij het ook door den tegenstand van de hier bijeengebrachte aanzienlijke vijandelijke strijdmachten langzamen, opmarschterwijl aan den Dnjester, waar behalve aan den rivier overgang hij Zalesczykï, de vijand hardnekkig strijdt om het bezit der bruggenhoofden, de ar- -Pflanzer haar krachtig en met succes be kroond ofensief uitstrekt in alle daarvoor ge legen plaatsen en punten. Ongetwijfeld is het resultaat van dezen strijd, die van uur tot uur in belangrijkheid voor de beslissing toeneemt, niet spoedig te wachten, als gevolg van de» krachtigen en hardnekkigen tegenstand der Russen, die hun ne laatste stellingen in Oost-Galicië met alle beschikbare krachten pogen te behouden. Maar in goedonderrichte kringen is men o1 tuigd, dat deze strijd voor de bondgenooten een gunstig verloop zal hebben. Do geheelo toestand van N.W. tot Z.O. toont dat het den Russen nergens gelukt is zich van de bondgenooten los te maken, wat beteekent, dat de mogelijkheid tot herstel en ■ganisatie van de gevechtslinie in meer ach- tcrwaartsgelegen stellingen, bijna niet- denk, ba-ar is. Doch lichtzinnige voorspellingen zijn op dit ernstig oogenblik voorbarig. Dit slechts kan gezegd worden, dat de gebeurtenissen in dit oogenblik en op dit terrein van historische beteekenis zijn. De groote slag langs het front van den oos telijken oever der San, ter hoogte van Sieniawa tot aan do Bessarabische grens, ontwikkelt zich op een in alle opzichten bevredigende wijze. De operaties ten Oosten van Sieniawa nood zaakten de Russen zich ook op hun rechter vleugel met alle beschikbare krachten tot een defensieve actie te bepalen, en sluiten zich aan bij de over eenige honderden K.M. zich uitstrekkende slaglinie, zoodat op dit front van een reusachtig gevecht kan gesproken wor den, waarin de verbonden legers in een zeer gunstige positie verkeeren, .daar hun offensief ondanks den tegenstand der Russen krachtig vooruit gaat. Op het Westelijk oorlogsterrem. BERLIJN. Het groote hoofdkwartier meldt: Wederom daartoe door de Russische nederlagen aangespoord, grepen de Franschen en Engelschen gisteren vele punten van het westerfront met sterke strijdkrachten aan. Den Engelsohen gelukte het bij Yperen onze stelling ten noorden van het meertje en van Bellewaarde iets terug te dringen. Er wordt daar nog gevochten Daarentegen mislukten twee aanvallen van vier Engelsche divisies, tusschen den straatweg EstairesLabassee ©n het Labassee-kanaal, volkomen. Onze dappere Westfaalsche regimenten en het daar aange komen deel van de garde sloegen den aanval volkomen af na verbitterde gevochten op kor ten afstand. De vijand had zware verliezen en liet vele mitrailleurs en een mijnenwerper in onze handen. De posities bij den Loretteheuvel, waar de Badensche troepen zich met hardnekkigheid handhaven, waagde de vijand na zijn neder lagen van 13 en 14 dezer niet meer te naderen. Bij Moulin-Sous-Toutvent duurt het ge vecht nog voort. Vijandelijke doorbrekïngspogingen in de Vogezen langs de zijdalen van FechtLauch mislukten. Daar wordt nu nog slechts noord westelijk van Metzeral en aan het Hilsenbosch gevochten. Overigens werden de aanvallen reeds afgeslagen. PARIJS. De Britsehe troepen vermeester den op 15 dezer een loopgravenJinie ten wes ten van La Bassée. In den nacht van 14 op 15 Juni ontwikkelden zich plaatselijke acties der infanterie in de streek ten noorden van Atrecht (sector Lorette-Neuville) en ten zui den van Arras (hoeve Toutvent). Ale tegen aanvallen werden afgeslagen. De Franschen handhaafden de verkregen winst. Ten noorden van Neuville vermeesterden de Franschen enkele Duitsche luisterposten. De dag van gisteren kenmerkte zich in deze streek alleen door artilleriestrijd. De Fransche batte rijen beschoten de Duitsche loopgraven heftig. Ih den nacht van 14 op 15 dezer werd op de door ons bij Quennevières veroverde loopgra ven een Duitsche aanval ondernomen, waar aan acht bataljons deelnamen. Gevangenen verklaarden dat de Duitsche verliezen aanzien lijk waren. Tor aanvulling van het in hot avondcommu niqué meegedeelde over den tocht van Britsehe en Fransche vliegers naar Karlsruhe wordt nog meegedeeld, dat de geworpen bommen tal van branden veroorzaakten. Toen de vliegtui gen boven Kaïlsruhe zich bevonden, werd waargenomen dat er een paniek aan hot sta tion heerschte. In allerijl vertrokken treinen in oostelijke richting. De vliegtuigen werden bij hun tocht naar Karlsruhe hevig beschoten, voornamelijk te Zabern, Straatsburg, Rastadt en Karlsruhe zelf. Op den terugtocht werden zij beschoten van Blamont uit, Pfaltzurg en Zabern. Allen koerden echter ongedeerd terug op twee na. Eten Duitsch vliegtuig werd ge dwongen bij Norroy aan de Ourcq binnen do Fransche linies te landen. Do vliegers werden gevangen genomen. Turkije en Nederland. KONSTANTTNOPEL. Het persbureau publi ceert een communiqué, waarin met het oog hierop dat Nederland een bevriend land is, dat de heilige oorlog alleen is gepro- C\V rimROOKTHEHy ^Órddougias) VERKRUGBAAR BU MEER dam 10 Q Q SlÖAREMWIMKELIERS Fabrikaat F.vam GARDIMGE&ts EINDHOVEN HOLLAND Wij verklaren hiermede det gedurende een tijdruimte van vijf jaren niet één procent van onze geheeie productie naar het buitenland werd uitgevoerd, terwijl toch onze omzet In doorsnede met ongeveer sigaren per jaar toenam. Eindhoven. C3r ©lel verlirijgbaar vanaf 50 zonder Borg. Aflossing vanaf 5.— per maand. Vraagt onze vo 0UD-H0LLANDSCHE VOORSCHOTBANK, Frederiksplein 27, Amsterdam. Voor is het beste en goedkoopste adres bij': W. H. BEVERLOO, te ROTTERDAM, Rozestraat 50, Tel. 7575, St. Jacobstraat 16 en Burgemeester Hofmansplein 72. Engelsche OorlógsmarschIV s a long way to lipperary en Hollandsche Mobil'isatie- Marsch op de gramaphone. (42) ECHTE SOCIN TIRQLER HARMONICA'S. Grootste sorteering. <5: Lage prijzen. Militairen 10 pCt korting, bij 3 stuks tegelijk 20 pCt. korting. Firma D. ANSINGH Co. Zwolle. Opgericht 1875. Militare Uitgaven voor Opleiding, Tactiek, Wet ten etc., zjjn steeds voorhanden by Boekhandel JUKKERS DEKKER, N.-Spiegelstraat 33/35, Amsterdam. Fabrikaat O. S. MAJOIE, Tilburg. -.VAMBSBjBü. Overal verkrijgbaar. v. Rossem's Troost of Poorterstoeback

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4