d*V Ons Oorlogsdagboek. 23 331SS g5ÖT-al3.^.,,x't.EiiKrOQiJ Jt-frAISn?xrga,xi Woensdag: 3. O aTiximi 191J1 De Russen in Aziatisch Turkije en Perzië. o3W ,odnx)osb c^.s IScuUjU/miij Otiuo»^ ~£u\+ Jb^"^ <2 *S(i '^VSbcttiA c,c* (D.Ucwêwv w -o V '?aU\ - i. X-^ A *-* °Cfu y &t& o Ucuru ^Dosuwv ^rn^s •i .^OesjoMje^ -Sartsjfoeiaft, Er zijn in de laatste dagen vele berich- ïien gekomen van de krijgsverrichtingen in Kaukasië, en wij moeten daaruit opmaken, dat de Bussen er succes hebben gehad. We geven daarom een paar kaartjes tor verdui delijking van dit oorlogstooneel. Aan den Bussischen rechtervleugel (dus het dichtst bij de Zwarte Zee) staan de Turken blijkbaar nog dicht bij de Bussischo grens. Wellicht staan zij hier nog voor een deel op Bussisch gebied, althans in een te legram van den generalen staf werd onlangs nog melding gemaakt van een gevecht bij Sarikamisj, ten Z.W. van Kars. Daarentegen zijn de Russen belangrijk gevorderd in de omgeving van het Van- meer en het Oermia-meer. jVan werd inge nomen; ten Z.O. daarvan, bij Barjkala, werden de Turken teruggedreven in de richting van Djoelamerk, de hoofdplaats van de christelijke secte der Nestorianen. In Noord-Perzië rukten de Bussen van Tabris uit op over Sautsjboelak en Oesj- noeje naar Oermia, dat ingenomen werd, nadat tevoren reeds bij Dilman de Turken teruggedreven waren. Het geheele gobied tusschen het Van- en het Oermiameer, (een breedte van onge veer 200 K.M.) is blijkbaar schoongeveegd. Op het grootste onzer beide kaartjes .zijn de verschillende plaatsen aangegeven, die in de laatste dagen genoemd werden. Het andere kaartje geeft een beeld van dit oor logsgebied ten opzichte van de omgeving. Xn het driedaagsche gevecht aan den Dn jester in de streek van Zurawnow, dat duurde van 8 tot 10 dezer, namen wij in het geheel 348 officieren, 15,431 soldaten ge vangen en maakten wij 78 mitrail leurs en 17 stukken geschut buit. (Waar over reeds bericht.) Ook vielen groote hoe veelheden wapens, caissons, veldkeukens en treinv oorrad en in onze handen. Om het Oostenrijksch-Duitsche leger te steunen, dat naar den rechteroever van den Dn jester te rugtrok, ondernam de vijand een offensief op de Wee oevers van de Tysmenica en slaagde er in den lOen dezer zich van het dorp Groeszof meester te maken, doch werd vervolgens door onze troepen daaruit gewor pen, die daarbij 33 officieren en 490 solda ten gevangen maakten. In den nacht van den lien deed de vijand een onvruchtbaren aanval op het brugge- hoofd bij Halicz. Den volgenden dag naderde de vijand den Dnjester aan 't front Nezwiska-Zaleszyciki en begon den over tocht over den Dnjester op verschillende punten van dien sector. BERLIJN. Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeldAan de Doebissa mislukten in de streek Zo- ginieBatygola Bussische offensieve be wegingen. Ten noorden van Prass- nysz deden onze troepen een stormaanval op de Bussische stelling. Zij maakten 150 gevangenen en vermeesterden eenige mi trailleurs en mijnwerpers. Aan de Rafka drongen wij halverwege BolymofSoechatsjef in de vijandelijke stalling. Tot dusver zijn 500 Russen gevan gen genomen. Ten oosten van Przemysl is de toestand onveranderd. Het leger van generaal Von Linsingen greep van het noorden uit den .tegen zijn vleugel ageerenden vijand aan. Zoerawno, dat voor de oprukkende Russi sche strijdkrachten eergisteren ontruimd werd, is weder genomen en de vijand is op de bruggehoofden bij 'Mlyniska (ten noord westen van Zoerawno) en Zydaczof terug geworpen. Vijandelijke aanvallen bij Halicz en tegen Stani3!of werden afgeslagen. BERLIJN. Het Groote Hoofdkwartier bericht: Ten noordwesten van Schawli maakten onze troepen goede vorderingen met hunne aanvallen. Ivuze werd stormen derhand genomen. Vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen. Wij namen offi cieren en 3350 man gevangen en maakten acht machinegeweren buit. Ten zuidoost-en van den weg Marjampol- hebben, als pa met mi] gaat wandelen," zeide Paul eensklaps. „Ma heeft het ge- Als Paul een3 geweten had, welke lijke gedachte deze woorden bij zijn vader deden opkomen, dan zou hij er zich zeker verschrikkelijk over geërgerd hebben. Dat pas gemaakte jasje, zou dit niet voor een paar shillings te verpanden zijn? ,,Ik wou een boterham hebben", zeide [Paul weer. „Als ma opkomt", gaf de wijze kleine Anna hem ten antwoord. „Je moet maar niet ongeduldig worden." „Stil toch, kinderen?" riep Robert Sea- ton'hun op fluisterende toon toe. „Je zult je ma nog wakker'maken. Je moet wat zacht praten en haar laten slapen, begrijp, je, dan zal zij wel weer beter worden." En nu zwegen zij weer. De vlam ging uit; het werd donker in het vertrek, Terwijl Ro bert Seaton zat te peinzen, rees er eene ge dachte bij hem op, die hij zich niet meer uit het hoofd kon zétten. In het eerst lachte hij er in den geest om, omdat het denkbeeld hem zoo ongerijmd, zoo entuitvoerbaar scheen. Maar, zooals wij weten, ruimt het nadenken over de een of andere zaak niet zelden de bezwaren, daaraan verbonden, uit', den weg; en Robert Seaton vroeg zich zei-, yen -eindelijk ro£hij „het^ook zou «doen 1 ELowno zijn opnieuw gevechten begonnen tegen de van het zuiden aangevoerde Rus sische versterkingen. Ten noorden van Prasnyez werden nog 150 krijgsgevangenen gemaakt. Op onzen inval in de vijandelijke linies ten zuiden van Bolimof volgden 's nachts tegenaanvallen der Russen, die alle afgesla gen werden. De genomen stellingen zijn thans voorgoed in onze handen. Wij maak ten op dat punt 1660 man krijgsgevangenen en veroverden acht kanonnen (waaronder twee zware) en negen machine-geweren. Het brug'gehoofd van Sieniawa werd gis teren weder genomen. De vijand liet meer dan 5Ó00 gevangenen in onze handen. Nachtelijke tegenaanvallen van den vijand mislukten. Ook ten oosten van Przemysl begint het gevecht weder. De troepen van generaal Linsingen heb ben Mlyniska genomen. Met den aanval op Zydeczow (aan de Stryj, dicht bij de uitmonding dier rivier in den Dnjester) gaat het vooruit. WEENEN, Zondagmiddag werd het .vol gende officieel bekend gemaakt: Op het Russische oorlogsterrein in Z.O.- Galicië winnen onze troepen, uitmakende het leger van generaal Pflanger, voortdu rend zegepralend veld. Na hardnekkige ge vechten werden gisteren Tysmlenice, Flu- macz en de hoogten in het noorden van Oleszer genomen. In het zuiden van Czer- nelicu wordt gestreden. Nieuwe aanvallen der Russen tegen Kaleszezyki werden bloe dig afgeslagen. Onze troepen wierpen, over de Rijks grenzen voortrukkqnd, in de Boekowina de Russen terug uit de sterke posities, die zij langs de grenzen na lange voorbereidingen hadden opgesteld. Bij de achtervolging wer den talrijke plaatsen in Bessarabië bezet, waarbij gisteren 1560 krijgsgevangenen in onze handen vielen. Aan den Boven-Dnjester traden de Duitsch-Ooetenrijksche troepen met succes op in de richting van Zydaczof, waar nog 6terke Russische krachten aan den zuide lijken oever der rivier stand houden. In Centraal-Galicië had de aanval der Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen tot gevolg, dat Sieniawa in bezit werd genomen en dat, na het afslaan van krachtige tegenaanvallen van den vijand, tal van steunpunten ten N.O. van de stad werden bestormd. Daarbij maakten wij 3500 Russen krijgsgevangen. Zou hij dien Kerstavond de straat op gaan en voor geld zingen, zooals hij het dien schcoierig gekleeden man dien namid dag had zien doen? Dit zou misschien een beteren oogst opleveren dan het verpan den van. Paul's jasje. Als hij zich maar over zijn trots wist heen te zetten! De deur werd zachtjes opengedaan, en Mrs. Seaton trad het vertrek met- een bleek gelaat en waggelende schreden binnen, Robert snelde naar haar toe. „Beste Anna! Je had in bed moeten blijven. „Ik voel mij nu weer goed", zeide zij met een glimlach. „Wat ben je allemaal stil geweest." Hij deed haar op een stoel plaats nemen. De kinderen bedekten haar met kussen. Het jongste werd toen wakker natuurlijk en moest door zijn mama opgenomen wor den. Al spoedig daarop gingen de kinderen naar bed en werd de kleine in zijn wiegje neergelegd. Omstreeks dien tijd was Robert Seaton. tot het besluit gekomen, dat zijn plan slechts in een krankzinnig brein kon oprijzen. Wordt vervólgd). iVoor het overige bleef de toestand onver anderd. In den Kaukasus. KONSTANTINOPEL. Het groote hoofdkwartier doelt medeOp het Kaukasuefront werd een vijandelijke kolonne, samengesteld uit drie verschillen de wapens, die zich in de richting Olty voortbewegen wildo, door een tegenaanval van onze troepen uit den omtrek verjaagd. Gewichtige posities werden den vijand ont nomen. PETERSBURG. Het communiqué Van den Bussischen goneralen staf in den Kau kasus van 10 dezer luidt als volgt: In do kuststreek houdt het geschut- en geweervuur aan. In do richting van Olty gaan onze troepen voort, de Turken over de rivieren Tsjorok en Fortum te dringen. In de vallei van de Sevritsjai wierpen onze troepen de Turken terug naar de streek bij Zenatsjor en bezetten hun stel lingen. Ten einde deze stellingen terug te winnen, beproefden de Turken tegenaanval len, waarbij zij met hun artillerie groote kracht ontwikkeldenzij werden echter met groote verliezen teruggeslagen. Ook in de vallei van de Oltysjai drongen onze troepen de Turken met succes terug tot voorbij de ïinie Fodor-Verenlan. Bij deze gevechten maakten tweehonderd ko zakken een charge tot aan de Turksche loopgraven. Daar sprongen zij uit den za del en namen de loopgraven stormender hand, waarbij zij de Turken, in hun loop graven verrast, neersabelden. Het over schot der Turken nam de vlucht. In de vallei van de Passine verijdelden wij een poging van Turksche cavalerie- troepen om op te rukken in de richting van Adhdjakvac. Van de andere gedeelten van het front vallen geen wijzigingen van beteeken is te vermelden. PETERSBURG. De generale staf van het leger in Kaukasie deelt mede, dat in de richting van Olty de Turken herhaaldelijk tegenaanvallen, deden bij Stechkhany en de omstreken van Zinats- jof, maar zij werden onder ons vuur terug- In het dal van Oltytsjai rukten wij voor uit tot ia de lijn FevraBrachkaia. Een poging van de Turken om langs het zuiden een aanval te doen op het gebei'gte Kaladjik mislukte. In andere richtingen is geen nieuws. De opmarsch der Dultschers In Koerland. De „Deutsche Volkswirtliscliaftliche Korres- pondenz" schrijft: In Duitschland breekt men zich nog steeds hot hoofd er over, wat Hindenburg bedoeld heeft met den opmarsch naar do Russische Oost- zee-provincies. In den regel wil men daarin slechts een wraakneming zien voor de plunde ring der Russen in Memel en omgeving. Ge- deoltelijk spreekt man ook van de hooge kunst der strategie, die den. gewonen sterveling een hoek met zeven sloten moet blijven, tot na af loop yan don veldtocht. "Wil men ons een andere meening veroorloven, wij weten niet of het legorbestuur er too besluiten zal een lijst te publiceeren van de in Koerland buit gemaakte artikelen. Zooveel weten wij echter, dat do ver overing van de havenstad Libau met omge ving vooral voor onze economische uitrusting van buitengewone botcekenis is geneest. De voorraden koren, leder, tin cn schietvoorraad van alle mogelijke soort overtroffen alle ver wachtingen. Hindenburg heeft zich in dozen tocht zonder twijfel een groot practiseh econoom getoond. Waar Is Rusland kwetsbaar. Professor Schiemann, een Baltische Duit- seher en ©en kenner van Rusland schrijft dn do „Tag." over de vraag, hoe men Rus land zon kunnen treffen Men mag volstrekt niet uit het oog verlie zen, zegt hij dat de oorlog, dien Oostenrijk- Hongarije en wij met Rusland voeren, tot nog toe het karakter van een defensieven oorlog had. Het is ons gelukt den aanvaller, die steeds weer probeerde tot Berlijn door te dringen uit Oostpruisen, dat hij reeds voor con niet klein gedeelte verwoest had, "te verdrijven en Silezië voor hetzelfde lot to bewaren. Onze bondge- nooten hebben do Hongaarsche grensdistricten van den vijand bevrijd en schouder aan scbpu- der met onze troepen een gedeelte van Oosten- rijksch-Galicië terug veroverd. Ook na een her overing van Przemysl en Lemberg zou voor Oostenrijk echter uog geenszins do status quo ante hersteld zijn, om nog niet eens te spre ken van het toebrengen van een gevoelige schade aan Rusland, het verlies van menschen en materieel daargelaten. Gevoelig getroffen zou Ruslaud eerst zijn, als de Oostenrijksche, of, als hun bondgenooten, de Rocmeensche troe pen zich van Bessarabië meester maakten. Om dat eerst dan de Oekraine-quaestie een ernstig karakter krijgen zou. De gebieden, die wij ton noorden van den Woiehsel en ten zuiden van do Njemen heb ben bezet, zou men in Rusland niet al te pijn lijk missen. Indruk op de politieke fantasie van het volk zou ten hoogste het verlies van "Warschau maken, aan welks verovering groo te namen als Socwarof, Diebitsj, Postjewitsj verbonden zijn. Maar de bedoelde gebieden zijn weinig vast verbonden met het rijk en nog in 1836 heeft Nicolaas I in een memorie, dié zeer ernstig gemeend was, er aan gedacht ze op te geven. Hij ging van de gedacht© uit, dat Rusland nooit een bedreiging voor Europa i' moest zijn en gaat dan voort: werpt men een blik op de kaart, dan schrikt men bij het go- zicht van de Poolsche grens. Zij reikt tot aan de Oder, terwijl de zijdon tot achter do Njemen en de Boeg terug wijken, om de Baltische zee bij Polangen en de Zwarte Zee bij den mond van den Donau te bereiken. Do voordeelcn van dit lastig bezit zijn gelijk nul, de nadeelen groot, zelfs dreigend. Onze ware belangen 45ste Week. 7 Juni Zee-gevecht in de Oost-Zee, waar hij de Duitschers een kleinen kruiser en het transportschip „Hindenburg" in de Golf van Riga verliezen, terwijl het Russi sche transportschip „Yenissey" door een Duitschen onderzeeër in den grond wordt geboord. Aanval van Duitsohe Zeppe lins op enkele plaatsen aan de Engelsche oostkust, de dokken van Kingston en Grimsby; vijf burgers gedood en brandschaden. Engeleche vliegers werpen bommen op de Duitsohe lucht schepenhal bij Brussel, terwijl een Zeppelin boven Gent wordt ver nield. 8 De Amerikaanscho minister van B uitonl andsche Zaken Bryan treedt uit het Kabinet, naar het heet, omdat hij van Amerika's antwoord op de Duitsche nota verwikkelingen vreest. Na verbitterde gevechten maken -de-Fransohen. zi©h -meester eischen, dat onze grenzen aan den Weichsel de Narof blijven en dat Rusland do rest aan Oostenrijk en Pruisen afstaat, die er mede doen kunnen, wat zij willen. Verder zegt de schrijver: bij do verovering van Libau is nog de beschietingvan Helsing- jfors door een. Zeppelin gekomen en voor het eerst komt in Petersburg de gedachte op, dat het punt, waar allo levenszenuwen van. Rus land samen komen, bedreigd zou kunnen wor den. Petersburg, niet Moskou is do eigenlijke hoofdstad van het rijk. Moskou is .alleen hoofd- 'stad, als Petersburg naar Moskou trekt en. zoo lang de Tsaar er blijft. Petersburg stelt er echter prijs op, dat Moskou in den waan leeft het gewichtigste middelpunt te zijn. Als de toekomstige troonopvolger geboren zal worden, trekt het keizerlijk echtpaar naar Moskou om liet kind daar als het ware voor het oude Rus laud als efgenaam van Iwan D-uitri en Wos- sili te legitimeeren. Moskou is de hoofdstad, van het Aziatische Rusland, dat den blik naar het oosten wendt en van het kettersche westen niet veel wil weten Petersburg is de stichting van den grooten afvallige, die het den anti christ heeft genoemd, en de nawerking van wiens wil nog sterk genoog was, om al zijn opvolgers te dwingen in de ongastvrije stad aan de Newa, in zijn paradijs, zooals hij het noemde, alles te vereenigingen, wat tot boheer- sching van het oude Rusland noodig was en tegelijk geschikt was om den invloed en de verdere ontwikkeling van Rusland in westelijke richting te bevorderen. Een groote mogendheid is Rusland eerst geworden door het bezit van het voor uitgeschoven bolwerk Petersburg aan de kust van de Baltische zee. Do groote dwa ling van Napoleon was, dat hij Moskou voor het centrum van Rusland hield, do groote dwa ling van Karl XII was het, in plaats van zich in Lijfland vast te zotent, en het ontstaande Petersburg de wortels af te snijden, zich in Polen vast te bijten en nogmaals dat hij later niet tegen het reeds ontstane Potersburg op trok, maar tegen Paltawa. In Petersburg heort alios zijn zetel, wat in Rusland de werkelijk© macht vormt. Het hof, alle centrale autoriteiten, de heilige synode die de geheele geestelijkheid despotisch regeeft, de Doema, de pers die voor het géheele land den toon aangeeft, het gedeelte van de Russische kringen, wier zonon als gouverneurs P1'0" vincies regeeren of de hooge posten in het leger heklecden. Wie het in Rusland tot eenig 'gezag wil brengen, moot zijn weg over Peters burg nemen. Slechts hier is de politieke machts positie van Rusland, zoo te treffen, dat zij in één stort, of anders geformuleerd, slechts in Petersburg kan men Rusland tot den vrede dwingen. Slechts een bedreiging van Peters burg kan een verovering van Finland mogelijk >maken ©n slechts daar kan men de heerschappij over de Baltische zee veroveren. Daar liggen de sleutels van de toekomst en wachten op den- gene, die zo af haalt. QOSTENRIJK-HQPSGARUE. Het veroverde Przemysl. De Oostenrijksche profossor Ludwig Sza- deezki, die als eerste burger het heroverde Przemysl bezocht heeft, heeft den oorlogscor respondent van hot „Berliner Tageblatt" in Oostenrijk het volgende verhaal gedaan Deu morgen van den Vierden Juni gingen wij naar Przemysl. Wij volgden de San tot Radymno. Dit stadje is verlaten, de straten zijn door granaten omgoploegd, de huizen plat geschoten. Ook do orthodox© kathedraal ver toont gapende wonden. Achter deze ongeluk kige plaats werd het op de wogen voortdurend levendiger. In boute mengeling marcheerden dooden verspreid, terwijl de stad in hot dal voor ons ongedeerd on door do zon beschenen een bekoorlijk tooneel van vrede bood. Do San, die wij door de straat van een voorstad bereik^ ten, bospoelde het traliewerk van do vernielde ijzeren bruggen. De houten brug, die do Rus sen hadden gebouwd, hadden zij bij hun af tocht weer sterk beschadigd en deze is daarom alleen voor voetgangers to gebruiken. De Duit schers hadden echter reeds twee pontonbrug gen over do rivier geslagen. Over de linker- brug kwamen wij in do eigenlijke stad, die wemelde van vroolijke menschen met muziek en Oostenrijk-Hongaarsche, Duitsche en Bcier- sche vlaggen. Wij kregen gelogenhoid do ver overde noordelijke forten te bezichtigen. De Oostenrijksche bezetting had do forten 10 en II vóór de capitulatie in de lucht laten sprin gen. Het klemcro tusschenwerk 10a daaren tegen was met zijn kanonnen betrekkelijk on gedeerd gebleven. Nu is het een puinhoop als cio andere. Skoda's 30,5 en -12 centimeter grana ten hebben beter opruiming gehouden dan het dynamiet van do bezetting. Een treffer had den koepel van een geschuttoren dertig meter weggeslagen. Vele van do gedoode Russen, wier aderen door den luchtdruk waren gesprongen, waren gehocl met bloed overdekt. Anderen wa ren geheel naakt. Uit een puinhoop kwamen vier voeten to voorschijn. In een kazemat za ten alle Russen schijnbaar nog in gebogen houding. Zo waren echter dood. De kazemat ten cn de offieiersvertrekken van het fort waren nog in vry goeden staat, maar zeer ver waarloosd en vol lijken. In fort 11, dat onder den naam Doenko- wiezki bekend is, zagen wij een onontplofte 42 centimeter granaat in den muur steken en in een schuilplaats zagen wij 25 doode en be dolven Russen. Munitie en geweren lagen in menigte rondgestrooid. Onderweg zagen wij zware Russisch© kanonnen, die de Russen te vergeefs hadden geprobeerd nog mee te nemen Het vuur van clo Duitsche artillerie had ze ingehaald, omgeworpen, vernield en do paar den, wier lijkon nu de lucht verpestten, ge doog Toen wij in de stad terugkeerden, was daar*reeds een groote menigte slachtvee binnen gedreven. In de koffiehuizen heorschte gebrcit aan sigaren en mineraalwater, maar daaren tegen was er genoeg brood en meel, omdat de Russen vóór do ontruiming der stad dit, even als schoenen, enz. voor spotprijs' aan de bevol king hadden verkocht. De koffie was als vroe ger, met dit verschil alleen, dat men eerst voor een kop dertig heller, daarna dertig ko peken, maar nu dertig pfennig betaalde. Rus sische spionnen schijnen tijdens de belegering reeds niet ontbroken te hebben. De burgers vertelden in ieder geval, dat de binnenrijdende Russische officieren door verschillende vrouwen als oude bekenden werden begroet. ITALIË. Italië en Oostenrijk. BERLIJN. De inneming van Monfalcone wordt door de Italiaansche pers van groote beteekenis geacht. De Corner re della Sera zegt, dat deze bezetting in het bergland van Karst het oprukken tegen Triest, Görz en Tolmein vergemakkelijkt. Tolmein wordt uit het dal en van de hoogten der Monte Nero aangevallen en Görz van de west- en noordwestzijde. Van Cortina dringen Ita liaansche afdeelingen over Peutslstein Schluberbach op tegen Toblach, alwaar een sterke Oostenrijksche troepenmacht zich be vindt. De onderprefect van Pallanza hoeft het geheele district, inclusief de Simplonforten, Hard en hardnekkig wordt er aan de Daidanellen gevuohten. Voet voor voet. moeten de geallieerden daar voorwaarts dringen en de Turken bieden inderdaad dapperen tegenstand; hun forten beschieten zoowel de landingstroepen als de vijande lijke oorlogsschepen cn dikwijls met groot succes. Maar de geallieerden geven den strijd niet op en de Engelsche minister Churchill heeft het onlangs verklaard: binnen kort zal aan de Dardanellen een overwinning worden behaald, waarover men ver- verbaasd zal staan. Hier zien wij iets van de gevechten aan de Dardanellen. Ook hier, als op het Westerfront, hebben de Engelschcn hulptroepen uit de koloniën laten oprukken; 't zijn Senegaleezen, die de Turken bestrijden met den moed en de heftigheid van strijdlustige Afrikaners. Duitsche en Oostenrijksche troepen voorwaarts. Trein-colonnes in onafzienbare reeks trokken langs de wegens cn daartusschen door de hoog opgeladen karren van de inwoners der ont ruimde Roetheensche dorpen, die in de vuur linie lagen. Langs den weg overal kampemen ten. Uit het noorden kwamen 21 centimeter- mortieren van Krupp, die de pogingen tot doorbraak hadden afgeweerd. Het landschap begon golvend te worden. Loopgraven en draadversperringen sloten de eerste heuvelreeks af als een vestingpoort. Een Beierscho divisie had deze poort met bajonet en geweerkolf mot ten inslaan. Alle loopgraven11 lagen nog vol doode Russen, die door hun gevangen land- genooton begraven werden. Duizenden ^van zwarte kraaien zaten als een bedrukte stoet van treurenden in een kring. Overal lag9ti van Neuville St. Vaast. Een Engelsch schip boort een Duitschen onderzeeër in don grond; 6 officieren en 21 man van de equipage gered en als ge wone lirijgs-gevangenen behan deld. Het Engelsche s.s. „Lady Sa lisbury" hij Harwich getorpe deerd door een Duitsche duikboot. Oostenrijksche lucht-aanval op Venetië, waar eenige schade wordt aangericht. Het Italiaansche luchtschip „Citta di Ferrara" werpt bommen op Oostenrijksche gebied, doch een Oostenrijksche vlieger vernietigt het. De Franschen maken zich meester van een vooruitgeschoven verde- digings-werk van de Duitschers bij Moulin-sous-Toutvent3000 man verliezen aan Duitsche zijde en 2000 gesneuvelden en gewonden aan Franschen kant. De Italianen bezetten na ge vechten hij Plava een gedeelte van den linkeroever van de Isonzo, de stad Monfalcone en de stelling Freikofel Volgéns berichten van het ooste- - lijk gevechtsfront-bieden de 'Rus- in staat van verdediging verklaard. Genua is verklaard te zijn oen onversterkte haven plaats. Palermo en Ancona zijn geschrapt van de lijst der steden, welke verplicht zijn saluutschoten te wisselen. WEENEN. Uit het Oorlogsperskwar- tier wordt bericht: Te Cortina d'Am pezzo waren in de laatste dagen Ita liaansche troepen geconcentreerd, die op 9 Juni ter sterkte van ongeveer een infanterie-brigade in drie colonnes naar het noorden oprukten. Er ontstonden drio afzonderlijke partieele gevechten, die alle eindigden met een terugtocht der Italianen. Het vroegst begon de aanval der midden- sen krachtigen tegenstand bij Schawli, en moest de poging der Duitschers tot omvatting ten oosten van de Doebissa worden opgegeven"De Russen dringen de Duitschers bij Zoerawno over deu Dnjester terug, waarbij zij vele gevangenen maken. Intusschen bezetten de Duitsch-Oostenrijk- sche legers Stanislof. De Oostenrijksche onderzeeër No. 4 beschadigt bij San Giovanni di Medua den Engelschcn kruiser „Liverpool". De volgende 6chepen in cite Noord Zee door Duitsche onder zeeërs tot zinken gebrachtde Engelsche torpedobooten No. 10 en 12, het s.s. „Erna Boldt", de schoener „Express", de treilers' „Castor", „Nottingham", „Velo city" en „Saturn". De successen der Russen in den Kaukasus worden uitgebreid. Het in krachtige, doch gematigde termen gosteldo antwoord van Amerika aan Duitschland her haalt den cisch, dat voortaan door dit land in elk opzicht de Ameri-, kaansche rechten 11 ?.u worden!' colonne. Na een levendie vuurgevecht, waar bij onze verdekt opgestelde kanonnen hoofdzakelijk do bersaglieri onder schot namen, trok de vijand zich terug, hier en daar zelfs vluchtond. Hij liet 59 dooden en eon groot aantal gewonden achter. De Oos tenrijkers verloren vijf man aan dooden en vele gewonden. De rechter-colonne stuitte aan den in gang van het Fotte-dal op Oostenrijksche troepen. De aanval eindigde 's avonds met groote verliezen voor do Italianen, die te- ruggeslageu werden en twee officieren en 117 infanteristen aan gevangenen verloren, toen de westelijke colonne in het Trave- nanzes-dal was neergedaald. Het bataljon trok zich spoedig wegons het vuur terug naar den Fiorenzo-pas bij Ponte Alto. De overige vijandelijke troepen werden eveneens tot den terugtocht over de Fio- ranzopassen genoodzaakt. ROME. Een officieel communiqué meldt Langs de grens, van Tonale naar Garnia poogde de vijand door verschillende aan vallen, meestal bij nacht, onzen vooruitgang tegen te gaan. Zijn aanvallen op de belang rijke stellingen, door ons de vorige da^en genomen, werden overal afgeslagen. In den nacht van II op 12 dezer werd de Valentia-pas bezet. Vooral de Alpen jagers onderscheidden zioh hierbij. Zij ver dreven den vijand uit zijn loopgraven e?i vervolgden hem over de rotsen. De ver sterking Malborghetto werd gebombar deerd, hetgeen ©en ontploffing in het mu nitiedepot tengevolge had. Onzo artillerie vernielde den spoorweg tusschen Görz en Mc nf al cope. Het gevecht aan den Treikofel^aa, Uit Rome seinde Donohoe, de Daily Chronicle-correspondent, nadere bijzonder heden over het gevecht op den Freikofël- pas, dat zeer hevig moet zijn geweest en die wanhopig door de Oostenrijkers verde digd .werd. Deze waren reeds bij den M011- tegroce verdreven maar hielden stand waar, (iets Noord-Oostelijker) de „Kofel" toppen van de Karinthischo Alpen te. vinden zijn. Drie dagen duurden die gevechten in het gebergte en de artillerie kon, wegens het terrein, daarbij weinig hulp verleenen. Blanke wapens en geweervuur waren de eenigste aanval-en verdedigingsmiddelen en van loopgraven in de rotsen was natuurlijk geen sprake. In de dalengten werd vreeselrjk gevochten en aan beide zijden werd geen pardon gegeven. De Oostenrijkers streden op de lijken hunner wapenbroeders, en de Italianen vielen op die der hunnen. Op een gegeven oogenblik werden drie Oostenrijksche regimenten nog tegen de bijna uitgeputte Italianen geworpen. „Ge kunt sterven maar geen stap wijken," rie pen de Italiaansche officieren tot hun man nen. De schok was hevig. De Italianen wer den in de beperkte ruimten tusschen 'het gebergte eerst teruggedrongen naar omlaag. Maar zich herstellende klommen zij weer hooger, bestormden de hellingen en vielen met bovenmenschelijke kracht en onge ëvenaarde stoutmoedigheid hun vijanden weer aan. Zij slaagden er in de Oostenrij kers tot staan te brengen. Toen werd getracht zich, zoo goed en zoo kwaad dat ging, te verschansen voor eenigen langei'en duur en te wachten tot er Versche troepen kwamen (er is vrij zeker daarbij gebruik ge maakt van de aanvoerspoorlijn Belluno Lozzo die door het Serpentinodal loopt) en toen kon het gevecht opnieuw beginnen. Maar wederom kwam toen een nieuwe vloedgolf van OostenrijkerrsDeze was nog heviger dan cle eerste. De Italianen werden veel verder teruggeworpen. Overal werd man tegen man gevochten, zoodat vreese- lijke tooneelen zich daar hebben afgespeeld in die dalen en langs die afgronden. Maar toch wisten do Italianen oolc die hevige aanvallen, vooral door hun mitrail leurs, te doen ophouden. Do Oostenrijksche gelederen dunden steeds meer en meer. Drie aanvallen konden zij doen, achtereenvolgens en in snel tempo. Toen verminderde dat tempo, hoewel de aanvallen voortduurden. Bij den zesden aanval echter was er aan Oostenrijksche zijde een weifeling merk baar. Snel als gemzen besprongen de Al penjagers toen den uitgeputten vijand en hernamen de Italianen het offensief. Som migen wierpen hun knapzakken, velen hun kleeding af on met een onweerstaanbaar élan ging het toen voorwaarts De dalen weerklonken van het „Viva Italia!" Een menigte Oostenrijkers, niet bestand tegen zoo'n schok, vluchtten of gaven zich over. Ten slotte werd de Freikofel genomen, hetgeen voor Italië den weg opent naar Lienz en de Drau. Bommen geworpen. ROME. Tweo vijandelijk© aeroplanes hebben hommen geworpen op Mola di Bari en Polignano (aan d© Adriatisch© Zee en ten Z. O. van Bari), waar een vrouw ge dood en oen kind gekwetst werden, en Mo nopoli (eveneens aan de Adriatische Zee), waar een vrouw licht gekwetst werd. De be volking bleef kalm. fURKUE. De actie tegen de Dardanellen. KONSTANTINOPEL. Het Groote Hoofdkwartier bericht van het front aan de Dardanellen: In den nacht van 11 op 12 Juni werd do vijand, die herhaal- 12 Bij Aldbnrgh aan de kust van Suffolk boort een Duitsche duik boot het s.s. „Leuctra" (3027 ton) in den grond. Zoerawno aan den Dnjester door de Duitschers herwonnen. Bij een gevecht in de Zwarte Zee schiet de Turksche kruiser „Midilli", „Breslau", een Russi- schen torpedojager in den grond en beschadigt een tweede, terwijl hij zelf zwaar beschadigd wordt. 13 Ten oosten van Przemysl ontwik kelen zich nieuwe gevechten. Do Engelsche treilers „Ply mouth" en „Waago" door Duit sche onderzeeërs in den grond ge boord, bemanningen gered. 14 In de afgeloopen week hielden de geallieerden op het westelijke front het offensief vol, zonder verder naar het noorden en oosten door te dringen dan de reeds ge noemde plaatselijke successen. Aan de Dardanellen voortdu rend gevechten, zonder bepaalde rosul^Ven aan den een of anderen kant.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2