Orgaan voor Leger en Vioot. Oorlogsnieuws. Woe*S£Jaa 16 Juni 1915 Onder redactie van D. MANASSEN. Vader en Zoon. HIGHS. DOBBELMAKH. Zeepfabrikanten. Oplaag 45,000 exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTR IN A ST RA AT 10, AMSTERDAM. TELEFOON Z.-J968. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER AVE EK LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MILITAI- REN 3 ("ENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor AdvertenSiPn wende men zich lot liet A!g. Advertentie-bureau ROUMAACo, Heerengracht 220 Arosterdajn, tot de Drukkery „Jacob van Campen" N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 0) Amsterdam of tot onze Administratie. Palestrinaatraat 10, Amsterdam. Prijs der Advertentiën per regel 30 cent. By abonnemeut reductie Het Weener Congres. Het jaar 1915 is, evenals zijn voorgangers, vol herin neringen van een eeuw ge leden. In de jaren 1812 'tot 1815 is de ontzaglijke kracht van het Napoleontische tijd vak gebroken. De reus, die twintig jaren lang geheel Europa beheerschte, viel in die jaren voorgoed van zijn hoogte, om in eenzaamheid zijn leven te eindigen op St. Heiena. Maar zijn val liet Europa in een verwarden toestand ach ter. Half ons werelddeel had de veroveraar in zijn macht gebracht, koninkrijken, vor stendommen had hij gesticht, waar zijn broeders en groote veldheercn ten troon zaten, andere, zelfs groote rijken als Pruiseij en Oostenrijk dwong hij, hem dienstplich tig te zijn of zijn bondgenoo ten te wordenbijna alleen Rusland en Engeland weer stonden hem. Na zijn val konden de groote mogendheden, die hem hadden bestreden den toe stand, dien hij geschapen had, niet aanvaarden Europa, dat Napoleon in stukken had gesneden naar zijn wenscli en wil, moest opnieuw worden verdeeld. Dit was een taak, waarmede het Weener Congres, dat van Februari tot Juni 1815 in de Oos- tenrijksche hoofdstad vergaderde, zich be lastte. Aan dit congres namen de invloed rijkste staten van Europa deel, aan het hoofd Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, dat zich geheel van Napoleon had afgekeerd, Rusland, Pruisen en Spanje en Portu gal, die zoo'n groot aandeel hadden gehad in den strijd tegen Bonaparte. De vertegen woordigers dezer mogendheden kwamen maanden lang dag aan dag bijeen, om de kaart van Europa te herzien, landen te doen verdwijnen en nieuwe te scheppen, gebieden te scheiden en te vereenigen, Europa in te richten, zooals het voor een gedeelte in de 19de eeuw zou blijven bestaan. Voor een gedeelte slechts, want allengs bleek, dat de staatslieden te Weenen hier een bekrom pen blik hadden gehad, daar al te eigenbe langzuchtig waren opgetreden-en de gesch le - -denis deed allengs hun werk te niet. Nederland was niet vertegenwoordigd op het Weener Congres, maar zijn belangen werden er wel besproken en niet slecht be hartigd. Men hield zich daarbij ten deele aan hetgeen reeds beslist was bij den vrede van Parijs in 1814. Men stelde daar op hoo- gen prijs hetgeen ons land had gedaan ter verdrijving van Napoleon en de Franschen en men beloonde het met een groote uit breiding van grondgebied. Een vereenigd koninkrijk der Nederlanden zou er gescha pen worden, bestaande uit de vroegere re publiek der Zeven Provinciën en het tegen woordige koninkrijk België. Bovendien zou de koning der Nederlanden voor den afstand der bezittingen van zijn geslacht in Duitsch- lancl groothertog van Luxemburg worden, welke staat echter deel bleef uitmaken van den Duitschen bond en alleen in de manne lijke linie overging. Met deze vergrooting van ons land beoogden de mogendheden de vorming van een staat, die krachtig genoeg zou zijn om een eersten aanval van Frank rijk te weerstaan. Het was het Weener Congres, dat ook in deze beschikkingen de puntjes op de i's zette, feitelijk had Willem I reeds in Aug. 1814 het bewind over Nederland en België aanvaard. Maar te Weenen werd eerst de overeenkomst ten volle vastgesteld en ook besloten welk deel Nederland zou dragen in de kosten van den grooten oorlog tegen Napoleon: het moest daarvoor 61 millioen gulden uitkeeren, maar bovendien vestingen in 'fc zuiden aanleggen, die op 44 millioen werden geschat. 'Honderd millioen was in dien tijd een veel grooter som dan tegen woordig en men was nog niet in den tijd der reuzen-leeningen. Voor Nederland, ver armd in den langen strijd en in de periode der Fransche overheerschiug, was het moei lijk deze sommen op te brengen, dat begreep men ook op het Weener Congres en men be paalde daarom, dat Engeland een gedeelte dezer som zou geven, nl. van de oorlogskos ten 36 millioen en van de vestingen de helft der kosten. Dat deed Engeland echter niet voor niets: Nederland moest daarvoor eenige koloniën afstaan, die trouwens reeds in doze berichten waar zijn, zou dus de aanval der bondgenooten aan de Dnjc-ster tot staan zijn gekomen ©n dit zou ten govolgo hebben, dal <io Russen zich aan dit front opnieuw kunnen versterken en vastzetten. Een later Duitsch bericht meldt ecliter, dat do bondgenooten Zu- rawo, dat ze eerst hadden ontruimd, opnieuw hebben bezet en den vijand nog verder hebben teruggeworpen. Later© berichten moeten u:t- nakoji, wie hier ten slotte do overwinning be falt. Op het Westelijk oorlogstorreiu is vooral in- tmessant do strijd, die om on bij Atrccht ge- .incrd wordt.' Hardnekkig en heng zijn daar aanvallen dor Franschen en blijkbaar heb- n zij er in de laatste dagon wel voordeelen haald. Van zuiver plaatselijken aard naar t schijnt, maar die er toch op wijzen, wie I u i- de sterkste is. Het dorp Xeuville is nu io goed abt geheel in handen der geallieerden ?i in de versterkingen het ..Labyrinth" ge- '•-ic-md dringen de Franschen blijkbaar steeds iorder door. Er zijn nu meer oorlogsterreinen, dan do !b( ijle groote in Oost en West, er wordt ook nog krestrden aan <le Italiaansch-Oostenrijksche j forens en aan do Dardamdlen. Daar valt weinig f 'ni uws van te vertellen, van de Dardanellen nog {Vt minst. De Italianen schijnc-n langzaam op J t'- rukken in 's vjjands land en vooral in Ju t Jsnnzogebied, in de kustprovinciën, dringen i'.ij door. Ondertusschen bestiken de Oostenrij- kers en Italianen elkaar met vliegtuigen, die bommen werpen in 't vijandelijk land en met f'-uderzeeërs. De Serviërs komen blijkbaar weer in. actie. Maar niet tegen de Oostenrijkers, zij zijn elders op veroevering uit en een Servisch leger rukt in Albanië op om zich daarvan een stuk to 1 verzekerenzij moeien Elbassan reeds hebben bezet. Dat is echter den Italianen, feitelijk hun bondgenooten, weinig naar den zin, die bo schouwen eigenlijk Albanië al zoo eenigszins als hun gebied. Maar do bladen te Rome be weren, dat de Albaneesche quaestie-wel na den oorlog zal worden uitgemaakt. BELGIË 't bezit van Engeland waren, en wel in de eerste plaats de Kaapkolonie (Zuid-Afri- ka), Ceylon, de factorijen op de kust van Voor-Indië, Berbice, Essequebo eu Deme- rary. De overige overzeesche bezittingen, daaronder den Indischen Archipel, kreeg ons land terug. Het Weener Congres is dus van groote beteekenis geweest vóór de geschiedenis van ons land, al is later weer gescheiden, wat het vereenigde, en wij geven hier als herinnering er aan een plaatsje, waarop wij de voornaamste staatslieden van dieu tijd vereenigd zien op het Congres. We laten hier hun namen en nationaliteit volgen, er zijn beroemde mannen onder. Wij volgen daarbij de cijfertjes onder de plaat: 1. Wellington, Engeland; 2. graaf Lobo, Portugal; 3. Vorst Hardenberg, Pruisen; 4. Saldano, Portugal; 5 Graaf Löwenhjelm, Zweden; 6. Graaf Alexis de Noailles, Frankrijk; 7. Vorst Metternich, Oostenrijk;-' 8. Graaf de Batoue Dupin, Frankrijk; 9. j Graaf Nesseirode, Rusland; 10. Graaf Pal- wordt met overleg toegepast, mella, Portugal: 11. Vicomte Castlereagh, Engeland; 12 Hertog Dalberg, Frankrijk; 13. baron Wessenberg, Oostenrijk; 14. Vorst Rasoemowsky, Rusland; 15. Lord Stevart, Engeland; 16. Gomez Labrador, Spanje; 17. Graaf Clancarthy, Engeland; 18. Graaf Wacken, Pruisen; 19. Wilh. von Humboldt, Pruisen; 20. Genz, secretaris-generaal van 't Congres; 21. Prins Talleyrand, Frankrijk; 22. Graaf Stackelberg, Rusland; 23. Gene raal Catcart, Engeland. Een mijn-oorlog. Uit Havre wordt aan het Belgisch Infor matie-Bureau gemeld: De Duitschers zijn in de vlakte van den Yser, daar waar de grond droog genoeg is, een mijn-oorlog begonnen. Van hun kant hebben de Belgen het zelfde systeem toege past. Do mijnwerkers uit de Borinage, die in groote getale in het Belgisch leger heb ben dienst genomen, bewijzen bij dit onder- aarsche vooruitdringen uitctekende dien sten. De vergiftige gassen jagen de Belgische soldaten geen schrik meer aan. Zij zijn allen voorzien van maskers en brillen, en het reglement op de verstikkende gassen' Geen audiëntie. penning Zeemacht den Helder f 5. Totaal f 47. Deze verantwoording loopt tot en met 15 Mei Blijkens bericht in de „Staatscourant 1015, waarna gee bijdragen moer zijn inge- wordt Donderdag a.s. door den Minister van komen, Oorlog geen audiëntie verleend. IV! EDEDEELING. Losse exemplaren van ,,Dc Soldatencourant", ter aanvulling van verzamelingen, worden door ons dadelijk na aanvrage toegezonden. Bij do aanvraag moet voor e!k verlangd exemplaar 1 cent aan postzegels worden ingesloten. De exemplaren met den geheelen Esperanto- cursus verzenden wij na ontvangst van 15 cent postwissel of postzegels. De CEHEELE tot nu toe verschenen oplaag der „Soldatencourant" verzenden wij na ont vangst van f 1— postwissel of postzegels. Deze prijzen golden UITSLUITEND voor militairen bij verzending aan hun militaire adressen. Verantwoording van ingekomen bijdragen voor do Soldaten- courant in do volgorde van do ontvangst dor gelden: Steunpenning Zeemacht den Heldor 5; jhr. G. C. Q. v. U. Amsterdam 15; G. J. W. K. B. den Haag 2.50; Afd. Zeist der Ned. Ver. „Onzo Vloot" 10; S. d. G. don Haag 7.50; W. F. L. Warmond f 2; Steun- l, De toestand in den reuzenstrijd. Do nota van do Vereenigde Staten aan Duitschland is verschenen. Eindelijk, zouden wij kunnen zeggen, want do regeering te Washington heelt zich niet gehaast. Ook daaruit kan men al opmaken, dat zij liefst niet I breekt mot Duitschland, dat zij liefst een oor log wil vermijden. Deze nota, zooals wij haar kennen, had waarlijk Bryan niet tot heengaan behoeven te nopenzij is niet oorlogszuchtig. Iets scherper en vastberadener is zij dan het vertoog van 15 Mei, maar van een ultimatum heeft deze nota niets en blijkbaar voelt de Ame- rikaanscbe regeering veel meer voor een .vrede lievend© oplossing dan voor een oorlog met Duitschland. Do nota geldt natuurlijk voornamelijk de torpedeering der „Lusitaniu". De Duitsche regcering heeft beweerd, daartoe het recht te hebben, omdat het stoomschip Canadeesckc troepen, kanonnen, geweren en munitie ver voerde. Het eerste spreekt president Wilson Naar het Engelsch Nadat zij uit hunne gelukkige woning verdreven waren zonder iets te bezitten, behalve enkele sieraden, die ten gevolge van geldgebrek later in geld veranderd werden werd Robert Seaton door een hevige ziekte aangetast. Deze was de ooi-zaak, dat hij gedurende een geniimen tijd te zwak was om iets te doen. Op zulk een tijdstip openbaart de vrouw al haar geestkracht, als zij deze althans bezit. Mrs. Seaton wist eenige leerlingen te krijgen, wie zij onder wijskan de muziek gaf, en verdiende op deze wijze eenig geld. Zij waagde het, aan mr. Seaton te schrijven, (zij bezorgde den brief aan zijne bankiers te Londen, want zij wist zijn adres niet) en deelde hem de ziekte van zijn zoon mede. Na verloop van eenigen tijd werd de brief haar, zonder een enkel woord er bij, door mr. Seaton teruggezonden. Zij herkende zijio hand op het couvert, waarop geen buitenlaudsch postmerk stond. Zij hadden zoo goed mogelijk in hun on derhoud weten te voorzien, en het was hun gelukt, hun fatsoen op te houden. Robert Seaton was niet in staat geweest om eenige betrekking, goed of slecht, hoog of laag, te krijgen, ofsohoon hij er zijn uiterste best toe gedaan had. Er waren er te velen, even als hij, buiten betrekking; de mensehen verdrongen elkaar. Al mocht de een of andere vriend, die hem in betere omstandig heden gekend had, hem nu en dan met eenig geld helpen ter leen, om het terug te betalen, als hij kon zoo was zulk eene hulp toch slechts eene zeldzaamheid. Robert Seaton was een van die fijngevoelige men sehen, die niet kunnen vragen, zonder dat een diep gevoel van schaamte zich van hen j meester maakt. Eene v.-eigering scheen hem erger toe dan de dood, en hij moest deze herhaalde malen ondervinden. Weinigen zijn geneigd om geld te leenen, inzonderheid aan iemand, die in het achtertouw geraakt is. En op die wijze hadden zij er zich, zoo goed en zoo kwaad als het ging, doorheen I geworsteld, terwijl hij een weinig kreeg en mrs. Seaton een weinig aan hare leerlingen verdiende. Zij hadden bijna alle drie maan den moeten verhuizen en waren dan telkens een sport lager op de maatschappelijke lad- j rler gedaald. In het huis. waar zij nu woon den, hadden zij slechts één kamertje en het gebruik van de keuken. Al spoedig nadat zij deze woning betrok ken hadden, kwam er nog een ramp bij de geboorte van een kind. Deze was oor zaak, dat mrs. Seaton geene lessen meer kon geven, want zij was erg zwak en bleef dit. Zij kon niet naar hare leerlingen toe tegen, het laatste niet zoo duidelijk, of wij krijgen den indruk, dat er toch misschien wel oorlogscontrabando aan boord was. Maar in dien ook, meent de nota, dan had nog do stem der menschelijkheid geboden, niet al deze weer- looze menseben, 1500, op te offeren, maar het schip aan te houden, te doorzoeken, en op te brengen. Doch dat zou natuurlijk iets onmoge lijks geweest zijn voor een Duitschen onder- DUiTSCHLAND, Een dienstdoend ritmeester met esn kunstbeen. In het ..Zentralblai-t für chirurgische und mechanisch© Orthopadie" schrijft, prof. E. Hoeftmann over een ritmeester met één been die dezer dagen eer in actieven dienst getre den is. In het Hindenburg-ziekenhuis te Ko ningsbergen werd in November een kapitein opgenomen, die in September bij Vitry le Francois door een granaatschob in het knie gewricht was gewond. Midden October was het been halverwege de linkerdij afgezet. Men maakte een kunstbeen voor den patiënt, waar mede hij reeds den 30 November de eerste po- gingA tot loopen deed. Den 9 December kon de ritmeester al beproeven te rijden op bet. rijtoesiel in het Zanderinstituut en dfie dagen later zette men hem reeds op een mak paard. Den 23 December kon hij de inrichting verlaten en den 28 December meldde hij zich aan voor den dienst. Het komt er maar op aan. zco betoogt prof. Hoeftmann, dat men zoo vroeg mogelijk met het maken van kunst-ledematen bes int en den In elk geval de nota. dreigt nog niet. en het f*a 'lct ""tat"' brengt, dat hij - meer er mee kan doen, dan hij gelcoit. Meestal kunnen do lieden onmiddellijk, nadat het hangt nu van Duitschland af, van zijn ant woord, of de spanning tusschen Berlijn en Washington nog grooter zal worden, of dat de oude vriendschapsbanden zuilen blijven ge knoopt. Amerika stolt Duitschland daartoe in staat. Voorloopig gaat het op zee zijn gang; geen dag gaat er voorbij, of weer eenige Engelsche schepen worden getorpedeerd en tot zinken gebracht: de onderzceseho oorlog wordt op den zelfden voet voortgezet. En de oorlog te land ook, in het Oosten en in 't Westen. Eigenlijk is er geen of weinig nieuws. In Galicië houden de Russen thans weer eens stand aan dc Dnjester, nadat zij in de laatste dagen al maar achteruit waren gedreven. Bij Zurawo zijn de bondgenooten over deze rivier getrokken, zoo als men weet en hebben de hoogten op den Oostelijkon oever bezet, maar volgens berichten van Russiscben kant zouden zij nu weer van daar verdreven zijn of er althans harde klap pen hebben gekregen; en de Russen zouden è-500 krijgsgevangenen hebben gemaakt. Indien gaan ('t waren meerendeels kinderen van onvermogende ouders, waarvoor zij slechts karig betaald werd), en deze kwamen niet naar haar tóe, want ze had geen piano. De gedachte, dat zij in 't geheel geen vooruit zicht op verbetering in hunne omstandighe den hadden, maakte haar sombereu dit was zeker niet het beste middel om hare krachten terug te krijgen. Het kind was nu twee maanden oud, en zij scheen gedurig zwakker te worden. „Het is zoover met mij gekomen, dat het mij niet meer kan schelen, wat ik doe," mompelde Robert Seaton, terwijl hij zich, bij den kouden haard gezeten, al die ellende te binnen bracht. ,,Ik zou wel het geringste werk willen doen, als ik er maar wat mee kon verdienen." Anderen hebben dit voor hem ook wel eens gezegd. De belofte, die John Hadcock hem ge daan had, dat hij hem met een paar souve- reinen zou helpen werd niet vervuld. Toen Robert Seaton zich, overeenkomstig de ge maakte afspraak, op diens kantoor ver toonde, zeide men hem, dat mr. Hadcock voor eenige dagen uit de stad was. Was dit waar? of was het slechts een uitvlucht? Hij had reeds geleerd om de waarheid van dergelijke antwoorden in twijfel te trekken. Op Kerstavond verzamelde hij al zijn moed om zich tot een ander te wenden, die hem vroeger al eens meer geholpen en hem nooit kunstbeen aangezet is, trappen loopen. Maar men moet ze de trappen met eerst af, maar op laten loopen. Want anders krijgt do patiënt een gevoel' van duizeligheid en kan men hem or moeilijk toe brengen de poging te herhalen. Ii het trappenklimmen echter onmiddellijk goed gelukt, dan geeft dit den zieke veel moed en komt hij er eer toe ook aan moeilijker proefne mingen met moed to beginnen. ENGELAND. De mobilisatie van den uitvindingsgeest. De bekende romanschrijver .en journalist II. G. Wells, schrijft een ingezonden stuk in de „Times". Hierin komt hij voor de zooveelste maal op voor het aanmoedigen van geleerden en uitvinders, wier invloed en werkzaamheid zoo oneindig veel grooter kon zijn, als men ze maar aanhoorde. Totnogtoe is dat niet ge daan en dientengevolge zal de oorlog gerekt I worden en veel duurder en veel minder beslis send zijn dan noodig is. „Do moderne oorlog", zegt hij, ,,is in wezen I ecu 6trijd van uitrusting en uitvinding. Het is geen oorlog, di© maar steeds kan doorgaan. In dat opzicht onderscheidt bij zich van do vóór-Napoleontisch© oorlogen. Iedere partij moet voortdurend nieuwe strijdmiddelen be denken, slimmer zijn dan de vijand en hem verrassen. Sedert het begin van den oorlog heeft Duitschland telkens wo©r zijne wijze van ««orlogvoering gewijzigd. De Duitachers hebben nieuwigheid na nieuwigheid toegepast en ieder nieuw middel heeft het leven van hunne man nen gespaard en dat van onzo mannen gekost. Wij daarentegen hebben niets nieuws laten zien, behalve recruteeringBbiljcttcn. Het wordt hoog tijd, dat. onze regeerders en ons volk begrijpen, dat het bijeenbrengen van groote massa's mannen in khak: maar de inlei ding lot een oorlog is. Do massa's zijn wél do romp, yiaar noch de hals, noch het hoofd, noch do armen en boenen van oen leger In de aviatiek bijv. heeft Engeland niets nieuws gedaan, niets behoorlijks georganiseerd, te weinig aeroplanes gebouwd en to weinig vliegers gevormd. Er is geen speciale vlieg machine ter bestrijding van de Zeppelins ge maakt, en er is niets beproefd, dat op een ge- orgnniseerden luchtaanval geleek. Do Engelscho constructeurs van artillerie- materiaal waren te kortzichtig cn to weinig intelligent om den voorsprong der Duitschers te equivaJeeren. „Wij hebben gebrek aan ontplof- fingsmiddelcn. Onzo aanval op de Dardancllen was door en door kortzichtig en zonder vin dingrijkheid geleid. Wij hobbon niets geleverd, dat als een antwoord op den Duitschen duik- booten-oorlog kan dienen en niets, dat de ver- boterde Duitsche torpedo's onschadelijk maakt. Wij moeten nog beginnen met het gebruik van giftige gassen en met gepantserde bescher mingsmiddelen bij den aanval op beschermde loopgraten. En zoo zijn wij in alles wat do strijdmiddelen en oorlogsvoering betreft con servatief, we bepalen ons tot imiteeren, terwij] de overwinning zal afhangen van hot doel treffendst gebruikmaken van allo wetenschap pelijke kennis van alle denkbare middelen en materialen Zoo wordt bijv. nog steeds alles ingespannen om troepen mannen van geweren te voorzien, terwijl één man met een machinegeweer meer waard is dan een heele rij infanteristen. Dan zegt Well s. dat dit alles gec-n ©nge- neesehjke gebreken zijn, maar hij bepleit de instelling van een afzonderlijken dienst voor de organisatie van den wetenschappijken mili tairen dienst, voor uitvindingen van oorlogs middelen onder leiding van ©en man met spe ciale technische bekwaamheden, geen politcus en geen rechtsgeleerde dus. In Duitschland bestaat zoo iets al is het Diet officieel. In België strijden do geallieerden tegen de jonge mannen uit de Westfaalsehe industrie eh van Krupp, en Frankrijk en En geland moeten dus ook hun knappe scheikun digen cn werktuigkundigen hier tegenover stellen. Doet Engeland niet iets dergelijks, dan ver wacht Wells niet „een werkelijke roemrijke vol- doeninggevende overwinning voor ons in dezen reusachtigen strijd". FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. Te Lorette trachtten de Duitschers in den geheelen sector (ten oosten van Noulette-Ecurie) door een voort durende beschieting de versterking te be letten van de stellingen, die de Franschen veroverd hebben. In antwoord daarop schoot de Fransche artillerie op de Duitsche loopgraven en batterijen. De Franschen hebben zich meester ge maakt van het station van Souchez. In het zuidelijk gedeelte van het Laby rinth had een hevig gevecht met granaten plaats. Ondanks de hardnekkige aanvallen der Duitschers hebben de Franschen behou den hetgeen zij in de afgeloopen dagen heb ben gewonnen. In de streek van de hoeve Toutvent ten zuidoosten van I-Iébxiteme, deden de Duit schers Zondagochtend een tegenaanval, die zonder moeite werd afgeslagen. Van het overige gedeelte van het front valt niets te vermelden, behalve vrij hevige gevechten in den sector ten oosten van Reims en op het front Perthes-Beauséjour. Bij Verdun, Uit een soldatenbrief in de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" Van do eerste l'aaschdagen af duren reeds do wanhopige pogingen van de Franschen om bij Fl. door ons front heen to breken en zoo de géheole wig van onze troepen, die zich tut voorbij St. Mihiel uitstrekt, in te sluiten en te vernietigen. Dit plan zou werkelijk de moeite waard zijn, die de Franschen zich er voor geven, als het slechts gelukte. Maar dit ont breekt er juist aan. Een klein stukje loop graaf, dat zij veroverd hebben, daargelaten, ongetroost weggezonden had. Maar deze was werkelijk uit de stad, en zou, zooals zijn klerk zeide, tot den volgenden Dinsdag uit blijven. En zoo was deze poging insgelijks vruchteloos. Verdrietig, moedeloos eu vermoeid, be sloot Robert Seaton naar buis terug te koe ren. Wat zou hij doen? Hij mocht niet stelen, hij trilde niet bedelen, het bleek, dat hij niet kon leenen. Het was dien na middag druk op straat vroolijke groepjes liepen hem telkens tegen heb lijf. De keu rig versierde winkels spreidden hunne ver leidelijke Kerstgeschenken ten toon bee- ren eu dames verdrongc. elkaar voor de ramen om te kijken en stroomden ;n en uit met hetgeen zij gekocht hadden. Allen schenen overvloed van geld te hebben-, allen, behalve hij. Hij had omstreeks twee shil lings op zak, en hij wist niet, vanwaar op de wijde wereld hij iets zou krijgen om te zorgen, dat hij den volgenden dag wat te eten hadden. Hij spande zich in om te be denken of er nog niet iets was overgebleven dat. hij zou kunnen verpanden, opdat hij daarin zou kunnen voorzien. Maar hij ge loofde, dat er niets meer was. Een man en een kind in eene havelooze kleeding lie pen langs re straat te zingen zelfs zij sche nen gold te hebben, dat hun gegeven was. Hij zag, dat men hun een halven shilling gaf, zij, die dit deed, wac eea dikke is de geheel© stalling in ons bezit en nu kan men deze hevige gevechten wel al* geëindigd beschouwen. Yrerewdijke offer* heeft de vijand tot nu to© tevergeefs gebracht, maar ook on- wordt het bezit niet zoo gemakkelijk gemaakt. Dag en nacht wierpon dc kanonnen ontelbare granaten, 'lag en nacht groeven en woelden do Franschen om Dabij onze loopgraven to ko men. En als men den gevangenen vroeg, wat zij al dien tijd deden, dan heetto het: werken, w-rkon, wij hebben geen rust. D© eon© aanval volgde op den anderen en de een© was al heviger dan de andere. Dag aa.i dag en nacht &«n nacht hoordo men liet vre<-.<- lijlco geivchutvuuivermengd mot liet scherpe g> knetter van de geweren van 'Ie infanterie en liet geratel van do machinegeweren. Buitenge woon warm ging het do «entte acht dagen toe, itoeh liet bijna dagelijks tot gevochten van man tegen man kwam en de bajonet borii«ten xncK-st. langzamerhand verflauwde echter de hevigheid van de aanvallen. Vel© heldendaden werden verricht. Manschappen, die door do Franschen overrompeld werden, werden neer gestoken. Anderen moe6ten zich overgeven, konden echter niet verroerd worden, daar de onzen tot den aanval overgingen. Al* zij dan niet meer zoo streng werden bewaakt, grepen zij een van de verstrooid liggende geweren en gingen op hun bewakers los. Werkelijk hartverheffend was de houding van onzo troepen, te meer omdat onzo reservé- divisio d© eerst© drie dagen, toen de aanvallea het hevigst waren, zonder eenige vereterking tegenover een meervoudige overmacht etand gehouden had, zonder ©enig terrein t© verlie zen. Toen daarop versterkingen kwamen, was het den vijand geheel onmogelijk voorwaart* te komen. Ofschoon hij zich tot nog too steed* het hoofd ten bloede heeft geloopen. ondernam hij nog vele aanvallen, die allo met zware ver liezen afgeslagen werden. Bergen van lijken bedekken het veld tusschen ons en den vijand. Bij degenen, die sedert verleden jaar nog op een begrafenis wachten zijn er nog duizenden geko men. Thans- hecrscht er weer eenige rust. Nu cn dan door eenige kanonschoten afgebroken, maar soms ook door een hevig artillerie-du©!, dat meestal echter reeds na een uur ophoudt. Bij het pntchtige weer laten de vijandelijk© vliegers veel van zich merken. lederen morgen zoemt er een met groote verDictelbrid en han digheid door de lucht, maar onz© ballon-kanon nen dwingen hem altijd tot een overhaasten aftocht. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. PETERSBURG. Het Russische hoofd kwartier meldt: Ten Noorden van Schawli bij Szaktnovo vielen wij don llen aan en sloegen wij naar het Westen een vijandelijke colonne, die zich daar ontplooide, terug. Bij Scbaw.i zet de vijand de vergeefsche aanvallen voort in den noordelijken sector van het gevechtster rein. Ons offensief aan 't front Szaw'ijanic- Betigola blijft zich ontwikkelen met succes. Den llen namen wij in stormaanval eenige dorpen en het kerkhof bij Lourgade- Joquinjie. Den vorigen dag hadden onze ulanen op dat front een aanval gedaan en ongeveer 100 Duitschers neergesabeld, ter wijl zij bovendien meer dan een vijftigtal gevangenen maakten. Bij Kowna tracht de vijand zich te ver zekeren van het front Sapeziski-Hudele. In den nacht van den llen dreven we den vijand iets terug van den straatweg naar Mariampol en langs de spoorlijn Kowna- Wir ballen. Rechts van den Weïchsel bij Stazozeby opende de vijand den llden Juni bij het aanbreken van den dag een geweldig artil lerievuur en begon daarmede een reeks aanvallen. Tot den middag slaagde de vijand er niet in om verder te naderen dan tot op nog geen 400 pas. Onze lucht- verkenners voerden manoeuvres uit en wier pen met succes bommen. Zij droegen veel ertoe bij cm den aanval niet te doen slagen en den vijand terug te doen wijken. In Gallicië kwam de vijand den llen dezer door het dal van de Skló-ririer met een automobiel batterij naar onze loopgra ven, maar ons artillerievuur dwong hem tot een onmiddellijk wijken. MEN LETTE bij het koopen van onze KARNEMELKZEEP vooral op ons gedeponeerd Fabrieksmerk „HET ANKER" en weigere onvoorwaar delijk alle andere soorteD. Een geregeld gebruik dezer Zeep maakt de handen blank als sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. ALOM VERKRIJGBAAR. NIJMEGEN. dame, die in een roods sjaal gewikkeld wa? I en een mandje aan den arm droeg, hij zag, dat men hun penny's gafde menscheu openen op Kerstmis hunne harten voor de armen. Alleen hij scheen daarvan versto ken te zijn hij, die schijnbaar een heer was en op zijn gemak voort-liep. „O, pa, paMa is ziekZij ligt met ge- slotene oogen te bed Deze woorden begroette hem, toen hij zijn huis binnentrad. Zijn dochtertje met hare weelderige krullen kwam de trap snikkende af om hem dit te zeggen. Paul et and boven aan de trap met- een verwonderd gezicht de jongen wist eigenlijk niet, wat er aan bet handje was. „Wat zeg je, dat je ma scheelt, Anna?" vroeg hij, terwijl hij zich haastte om naar boven te gaan. „Zij is op den grond neergevallen: zij kan niet spreken," antwoordde het kind, „Dr. Tarn is er." Zwakte of een toeval was de oorzaak, die Mrs. Seaton flauw had doen vallen. De ver schrikte kinderen snelden naar de menschen beneden, en toen deze zagen, dat zij niet bij te brengen was, gingen zij den dokter halen. Ze begon weer tot zich zelve te komen, toen Robert binnentrad. Dr. Tarn was de geneesheer, die haar in den laatsten tijd onder behandeling gehad had ea hij was nog niet betaald. Voordat hij heenging, toen zij weer geheel bijgekomen was, fluis terde hij haren echtgenoot eenige woorden in het oor. „Mr. Seaton! uwe vrouw moet be'-er vcedsei hebben. Wordt er niet boos om, dar ik daarover spreekt, ik heb van de kleine Anna iets omtrent den staat van zaken ver nomen. Wijn is volstrekt noodzakelijk voor haar, en zoo ook vleesch. Doe uw best om haar dit te verschaffen. Anders wil ik niet voor de gevolgen instaan." Wijn en vleetch volstrekt noodzakelijk! Och, hij zou het haar gegeven hebben, r.i had het hem ook zijn hartebloed moetci kostenMaar hoe zou hij er aan komen Hij ging zitten en liet zijn hoofd in diep neerslachtigheid op de borst rusten. H- vuur vlamde juist op dit «ogenblik een wei nig op en verlichtte zijn vervallen, verma gerd. maar toch nog schoon gelaat. Dc schaduwen van den avond waren gevallen, en er was geen ander licht in de kamer dan dat-, hetwelk daarin dcor het vuur versprei'' verd. De kleine Anna zat op den vloer e* hield haar zusje op den schootPaul spec' de met een paard zonder staart uit de ar! van Noach. Mrs. Seaton lag in de ander- kamer te bed, nadat zij eene hartsterkir." dic voor haar gereedgemaakt was, had ge bruikt. Jk mag mijne nieuwe jas morsen aan-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1