a Marinezaken. Oor res p o n d e n t ine. Uit Leger en Vloot DE3 SOH.DA.TE]XrCOtJRA]VT van Zondag 13 Juni 19 15 wordt er in beoogd: ook in hot Brabantsclio land geven alle lagen der bevolking er krach tige uiting aan dat de veiligheid van ons Rijk steviger zal zijn gevestigd, indien wij be schikken over een zoo geducht mogelijke weer macht, uaarvoor men gaarne alle geldelijke of fers over heeft. Vrijwillige Landstorm. Dezer dagen vangen de oefeningen tan de afdeei'.eig Rergen-qp-Zoomvan o-"i try- willigen landstorm aan. Ze zul Isa gehouden worden onder leiding van den lsten luitenant Dompelman; het 'aantal toegetredenen be draagt ruim 100 man. Gedetacheerd. De militair-apotheker "2e kl. O.-I leger P. V ierhout, die voor 3 jaren wordt gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indië, zal '2 Juli met het stoomschip ..Prins der Neder landen" zijn bestemming naar Curasao vol- gen. De militiepKchtige student in de geneeskunde vaandrig E. Dubois wordt tot 5 Juli gedeta cheerd te Soesterberg. (Vrij vervoer zie Laatsie Berichten.) Schepen voor Indië. Thans zijn bij de Tweede Kamer inge diend twee ontwerpen van wet tot verhoo ging resp. van Hoofdstuk VI der Staals- bcgrooting en van Hoofdstuk I der begroo ting van uitgaven van Ned.-Indië, beide voor het loopende dienstjaar. De voorgestelde verhoogingen komen neer op een verhooging van eerstgenoemde begrooting met 3 millioen en een verhoo ging van gelijk bedrag ten laste van de In dische begrooting, welk totaal bedrag van 6 millioen strekt als eerste termijn van be taling van de kosten van den aanbouw van vier onderzeebooten en twee kruisers voor de defensie van Indië. De onderzeebooten zullen zijn van het type der thans in aanbouw zijnde K2 en K3, terwijl de kruisers ongeveer 6000 ton groot zullen zijn, een proefsnelheid heb ben van .30 mijlen, en een hoofdbewapening van 10 kanonnen van 15 c.M. Adressen gevraagd, en belangrijke mederüeolingen. De Directeur Hoofdexpeditie Veldpost te 's-Graven hage verzoekt ad ret. van H. J. T i m m er, 3 III 0 R. I- Arnhem nr. Regiment is foutief (postwissel uit Courbervie). J. C. Kapitein, le Bat. 3e comp 4e Div. (Regiment ontbreekt) uit Antwerpen. De Directeur Hoofdexpeditie Veldpost te 's-Gravenhage, verzoekt allen, die met de tegenwoordige indeeling van een der na volgende personen bekend zijn, hiervan onmiddellijk opgave te doen. Sergeant A. Bouwman, detachement Har derwijk (uit Brussel); res.-serg. Th. J. Roes, 2-IIÏ I. (uit Weltevreden); J. M. Borkcns, III G.C. de Brij, serg.-inf. (Port-Said); R. v. Deemter, wielrijder (Pretoria); Arie de Dil, 4-III G. (Ban doeng)J. I. Dikkenberg, Bcrgen-op-Zoom (Soerabaia)G. Jansen, mil. korp. Amers foort i(Soerabaia)W. Kramer, 5 r.-i. (Hamborn); C.- List, 3-1 10 r.-i. (Lissa bon); Van Mark, 2-1 4e div. (Lissabon); J. A Meynte, mil. korp. 2-II 4e div. (Indië) J. D. van Nimwegen, depot IX; W. Ooeterehrist, 6 r.-i. lichting 1899 (Ba- bankusu) H. Pijpeman, 4-II 3 r.-i. (Cu- reghem)M. Sanders, depot II (Crefeld) K. Schuurman, 2-III 12 r.-i. (Chicago); J. Versteeg, 2e comp. H.S. P.v.V. A'dam (Chicago); W. Wesscls, 4e depot comp. A'dam (Hamborn) T. v. d. Wint, T Poolstraat (Amerika). Indien na 7 dagen geen adres is ontvan gen, worden de stukken teruggezonden. Cadetten, die er prijs op stellen hun postwissels en correspondentie te ontvan gen, wordt aanbevolen hun adres aan mij op te geven, onder vermelding van Regi ment, Bataljon, Compagnie, Batterij, Eskadron, Fort etc., zoo niet, dan geschiedt terugzending wegens onvoldoende adres. Noch de K.M.A noch depot G.J., be schikken over voldoende gegevens. De stroom van onbestelbare kaarten we gens hooibouwverlof duurt voort. Herhaal delijk is verzuimd bataljon en compagnie te vermelden, terwijl voor de depots veelal de oorspronkelijke indeeling vermeld is in- plaats van de tegenwoordige. Bij detache menten wordt herhaaldelijk de standplaats van het detachement opgegeven, zonder aanduiding van het detachement zelf. Wie geen verlof krijgt, draagt daarvan z*lf de schuld. Mil. O te Ooltgensplaat. Dit wordt ge heel door uw on middellijken chef beslist in verhand met de eischcn van den dienst. Eed. Korporaal M. K., Ie lieg. Veld-Art.. 7e Batt. De vereeniging is gesticht voor mili ciens. Wanneer ge u echter tot het hoofdbe stuur of tot een der Provinciale Comité's wendt, wanneer ge na de mobilisatie in het burgerleven terugkeert, zal men u hoogstwaar schijnlijk wel helpen, indien dit mogelijk is. le Luit. Sitsep. Mil. korp. J. v. D. Huisduinen. Neen. Alleen militieplichtigengeen korporaals. Red. W. A v. Z„ kamp bij Oud-Leusden. Bij de jaarweddo-regeling is de jaarwedde zooda nig vastgesteld, dat daariy de vroeger geno ten vergoeding voor levensmiddelen is inbe grepen. Bjj verlof krijgt ti de gewone uitkee- ring van menagegeld. Red. Korp. J. de B te Nieuwenhoven. Alleen vrijwillig dienende militairen kunnen op «le onderseheidingsteefeens voor langdurige» dienst aanspraak maken. Red. Serg. A. W. K., fort Erfprins" Don Hel der. Met den dag, volgende op dien van ontslag bij het reserve-personeel der landmacht, behoort u tot, den landstorm tot den 31sten Juli van hot jaar waarin het 40e levensjaar is volbracht tenzij de Staat in oorlog, oor logsgevaar of andere, buitengewone omstan digheden verkeert, zooals thans, in welk go- val do diensttijd bjj afzonderlijke wet ver lengd kan worden. Na 20 jaar dienst bestaat recht op pensioen en wordt toegekend aan onder-officieren met ingung van den dag. waarop de leeftijd van 50 jaren is bereikt. Red. A. A. te Sluis. Wend u tot den common dant van de Luchtvaartafdeeling te Soester- - Red. Mil. Gron. W. B. H. Zonder voor dc juist heid van onze interpretatie te kunnen instaan, lijkt ons do zaak toch eenvoudig deze: Het langer onder de wapenen blijven geldt wegens dc buitengewone omstandigheden voor allen. Het door u bedoelde voorbehoud heeft betrekking op het tijdstip van overgang van militie naar landweer. Voor u. die een jaar uitstel kreeg, is dit een jaar later dan voor de lichting, waartoe u behoort. Op zulke uitzonderingen wordt gedoeld. Red. B. te V. 't Ontwerp is nog geen wet. zooals ge weet. 't Moet eerst door heide Kamers der Statcn-Gcneraal zijn aangenomen. Aan geval len als het uwe zal daarbij wel aandacht ge schonken worden. Uw broer kan worden opge roepen. Daarom om versterking der weermacht is heb te doen. Maar dan lijkt mij bijstand aan uw oudcis wel zeker. R e d. J. R. te Amersfoort. Opleiding verzoeken aan uw compagniescommandant. R o d. J. S. te N. Ondanks zekere leukheid, zijn er te veel gebreken in uw versje om het in ons blad op te nemen. Red. R. Hooge Mierde (N. Br U moet onze courant trouw lezen, dan vindt u vanzelf de belangrijkste mededeelingen, die wij niet steeds kunnen opzoeken. De regeling van verlof voor staatsexamens stond in no Dö lai ons blad, dat we u zullen toesturen R e d. P. v. H. L' krijgt dan dc Weesper vergoe ding. R o d. J. F. Sch. Bergen op Zoom. Men kan geen twee soorten verlof tegelijk genieten. Het bij zondere verlof sluit dan het gewone uit. Ieder een moet wat hebben. Menagegeld wordt voor ten hoogste vier dagen betaald. Wend u overi gens tot het bemiddelingsbureau voor het liooi- verlof in uw provincie. R e d. v. L. In orde ontvangen. Red. Adres gevraagd van den vrijw. sergt. Ger hard Koch, Reg. Jagers, door L. Burgerman, 2, II Grenadiers. Veler Militairen belang! Het bureau van de 3 Comp. 17 L.W.I zendt ons het volgende, ter plaatsing Aangezien vele militairen zijn verplaatst, nadat nauwkeurig is bepaald, dat sedert 1 December 1914 vergoeding voor levensmid delen wordt verstrekt, over de verlofdagen, van vier of minder achtereenvolgende, en de verblijfplaats van die overgeplaat ste militairen, niet juist bekend is bij de Compagnie, waarvan zij zijn overgeplaatst, zoo wordt een ieder rechthebbende aanbe volen, een briefkaart met hun juist a d r e s te zenden aan den sergeant-majoor administrateur van die compagnie, waartoe zij behoort hebben, waarna het bedrag hun wordt toegezonden. Draagt elkanders lasten. Eerste Luitenant H. A. A. «Sitsen schrijft ons Naar aanleiding van mijn artikel met boven- geuoemden titel in de Soldatencourant mocht ik eenige bijvalsbetuigingen ontvangen voor het daarin ontwikkelde denkbeeld. Ik meen dar. ook langs dezen weg eenige leiding to moeten geven aan deze beweging. De militie- en landweerplicht igen, die willen medewerken tot een fonds als bedoeld in mijn vorig artikel, welks fonds dan ter beschikking kan gesteld worden van de „Nationale Vereeni ging tot Steun aan miliciens" zouden dan bij de uitbetaling der soldij compagnies-, batal jons- of escadronsgew ijze, een kleinigheid kun nen afdragen aan een kameraad die zich be schikbaar stelt om als correspondent op te tre den. Bijzonder geschikt zijn bijv. zij die op het bureel werkzaam zijn. Deze persoon zou dan de ingekomen bedra gen wekelijks kunnen opzenden naar F. J. C. Baron van Hardonbroek van Ammcrstol, ge- pens. le luit. der inf., Lange Nieuwstraat 2, Nijmegen. Deze gepensionneerde officier, die gedurende 7s maand penningmeester en administrateur was van liet Steuncomité te Nijmegen, heeft zich. voorloopig, welwillend beschikbaar ge steld om de bedragen der verschillende onder dooien van het leger in ontvangst te nemen en te administreeren, terwijl hij zich voor stelt deze bijdragen in ronde bedragen over te maken aan de ..Nationale Vereeniging iot Steun enz." te Amsterdam en wekelijks in de «SoldatencQurant de ingekomen bijdragen te verantwoorden. Aan de correspondenten wordt daarom be leefd maar dringend verzocht bij 't, overzen den der bijdragen steeds nauwkeurig te melden van welk onderdeel deze afkomstig zijn, dus bijv. Bijdrage van 1c Comp. 3c Bat., 11 Reg. Inf., enz. Ik ben cr van overtuigd, dat op deze wijze een aanzienlijk bedrag kan worden bijeenge gaard en dat deze actie, in den boezem van het leger zelf ontstaan, een gunstig onthaal zal vinden zoowel bij het Xcderlandsche volk als bij de regeering en dit zal zeer zeker een af doende steunverleening ten goede komen voor hen, die na demobilisatie dezen steun noodig hebben. Ik hoop hierdoor tevens geantwoord te heb ben op de vragen welke mij bereikten. Een enkele persoonlijk© vraag wordt door mij be antwoord in de rubriek „Correspondentie". Eerste Luit. 11 R. I. H. A. A. SITSEN. „Paatje". Korp. Ij. A. Dörr schrijft ons van het In structie-Bataljon te Kampen Reeds eenige weken is „Onze Paatje" weer op zijn geliefkoosde plaats in de cantine. Niettegenstaande hij reeds 70 jaar oud is, is hij een voorbeeld van gezondheid en opge ruimdheid. Altijd weet hij ons te vermaken en hij is er wat trotsch op, dat hij kort ge leden weer voor een jaar is goedgekeurd. Wij zijn daarmede wel ingenomen, want wat zou de cantine zijn zonder Paatje. Vele jaren reeds, heeft hij op zijn oude plaats zijne diensten vol plichtsgevoel vervuld. Nog meer dan dit. Hij weet onder ons een aangrimmen geest te houden. Overal heeft hij zijn aardigheden voor, welke ons dan zoo kunnen doen lachen. Vertellen kan hij ook, van zijn vroeger leven en zijn diensttijd. En dat op een manier, welke niet vele mensehen als eigenschap bezitten. Hij is een man, die alle achting verdient. Wij waardeeren hem dan ook als een vader en zou den hem niet gaarne willen nnssen. Hij vertelde ons dat hij tijdens de mobilisa tie in Delft en Amersfoort geweest is, doch gedurende dien tijd steeds verlangend uitge zien heeft naar den dag, waarop hij weder naar het 1. B. zou tei ugkeeren. En nu staat hij daar weer met zijn hooge witte muts op en zijn even wit pak aan, zijn sigaren, schrijfpapier enz. te verkoopen aan zijne kinderen, welke hij zoovele goede dingen voorhoudt. Vele van ons hebben van hem ge leerd, hoe zij in dienst door het leven moeten gaan. Wij hopen u nooit te verliezen, Paatje, zoo lang wij hier nog mogen zijn, cn zullen dan ook altijd met eerbied aan *u denken. Uit naam van de korporaals der oude 1ste Compagnie toeken ik L. A. D RR, Korp. I. B. De veldpost en da militaire (acteurs. Mil. Th. Vcenhuis, facteur 2, III, 17 R. I., .schrijft ons. Met groot genoegen las ik in dc „Soldaten- facteurs". Dank voor ingezondene, waaruit» ik kon constateeien, dat ook door u nog misstan den worden gemerkt, die zich bij den Veld- postdienst voordoen. Onze militaire autoritei ten zullen het met ons eens moeten zijn, hoe hoog noodzakelijk het is Hoofd, en Compies, facteurs aan te stellen, die bekwaam zijn om die gewichtige functie naar behooren te ver vullen Onze geachte directeur der Veldpost heeft zich moeite noch zorgen gespaard om een reeks arti. te schrijven over den Veldpostdienst en te vens over de verplichtingen van iederen facteur. Misschien kunnen die verplichtingen in bro chure-vorm aan iederen facteur verstrekt wor den en zij na lezing van al hun verplichtingen, in het,hijzijn van hun onmiddelijken militairen chef hun handteekening voor gezien plaatsen. Want tot op heden toe kan ieder ongeroutineerd facteur, die een fraude maakt, zich verant woorden met te zeggenik weet niet wat ik doen en laten moet, daarvan is mij nooit iets gezegd Brengt men zoo iemand onder de oogen dat al die verplichtingen stonden geschreven in de ..Soldatencourant" dan zegt hijniemand kan mij verplichten die courant te lezen. Zijn er bij een Cie <>f onderdeel toevallig geen postmannen ingelijfd, bij een ander zijn cr wel twee of meer, dan zoude zoodoende n overleg met de militaire autoriteiten dit euvel dooroverplaatsing ook spoedig uit den weg geluimd zijn Wij als postmannen kenden ree as lang onze verplichtingen inzake postgeheimen daarvoor legden wij reeds eenmaal onzen eed af; ook wij weten, dat wij beleefd en netjes moeten zijn tegenover een ieder, hetzij onze meerderen of minderen Wij weten ook dat v ij onzen dienst met stiptheid moeten uitvoe ren en geen onnoodige vertraging in de cor respondentie mogen te weeg brengen. Hoe moeten wij ons dan bedroeven, als wij zoo'n ongeroutineeid Hoofd of Gompies-facteur mot de correspondentie van links naar rechts zien sjouwen en zoodoende noodeloos zien ver tragen. Steeds grjjpen wij dan in om dat ie voorkomen, doch dat is het werk niet. Staat iemand voor een vak aangewezen en hij ziet dat hij in 't geheel niet op de hoogte is met dat vak, dan moest zoo iemand geen oogenblik aarzelen om het zijn onmiddellijken chef mede te deelen. Met de laatste zinsnede van uw art. collega Bresson, ben ik het volkomen «-ens. Wij als postmannen verdienen zeer zeker wel een rang te bezitten om door iedereen geres pecteerd te worden, want ik sluit mij bij u aan met dezelfde woorden, dat het postbaantje zoo maar niet aan Jan en alleman kan worden gegeven, tenminste als men wil hebben dat de zaak geregeld gaat zoo het behoort. TH. VEENHU1S, facteur 17, III, 2. X.B. Het is niet met bovengeschreven© mijne bedoeling, die militaire facteurs in bur ger buiten de posterijen werkzaam zijnde, die thans door hunne activiteit on inlichtingen welke zij gedurende dc lieele mobilisatie reeds inwonnen te doen verdwijnen van hun ambt als facteur, doch het is voor hen die dat haantje beschouwen en hebben om een een goed leven tje er van te nemen cn zoodoende de zaak la ten verwaarloozen, Th. V. Een flink soldaat. Men schrijft ons uit Valkenswaard Bij een der wachten uitgezet te Leendens- trijp werd in den nacht van 7 op 8 Juni een patrouille uitgezonden van twee miliciens. Ten einde meer succes te hebhen hadden d* beide miliciens zich op verschillende punten opgesteld. Plotseling ziet de milicien H. eeni ge menschen over de heide aankomen. Hij gaat er regelrecht heen en ziet op een gegeven oogenblik niets meer. Zoekend vindt hij in een uitgedroogd ven twaalf smokkelaars liggen. Hij gaat er heen en gelast hen op te staan. Zij doen liet maar willen een dreigende hou ding aannemen. Omdat hem bekend was, dat er zich hier gevaarlijke individuen bevonden, deed hij °en schot in de lucht en beval te staan tot hij den boel had onderzocht. Hem bleek dat er een groot aantal petroleurahlikken aanwezig was. Alleen zijnde en ver van de wacht was de situ atie moeilijk. Doch het mannetje nam een ko-t besluit. Met geveld geweer telde hij het aantal, dat 43 bleek te zijn cn een inhoud had van 5öU liter. Hoe ze aan de wacht t© krijgen? „Pak de blikken op en volg mij", was zijn be vel. Zij weigerden. Zijn kort antwoord was: „als gij het niet doet schiet ik je neer". Deze bedreiging hielp. Hy stelde z-e op één gelid op en hij zelf er naast. Toen zoowat een kilometer geloopen was, zetten de smokke laars de blikken neer en wilden niet verder. Weer hetzelfde antwoord van den milicien en na een uur geloopen te hebben kwam hij met hen aan de wacht aan, waar procesverbaal kon worden opgemaakt. Bij liet hooren der namen bleek dat cr ver schillende beruchte sujetten bij waren. Hij alleen had door zijn kort cn kloek op treden dit bravourstukjo uitgehaald, zooveel te flinker omdat op dit punt reeds geschoten v, i op patrouilleerend© menschen. De Wandeltocht. Mil. J. v. d. Hout schrijft ons nog: Wij waren dan als grenadiers van het 2© bat. le comp. Zondagmorgen op Houtrust aanwezig, om mee te doen aan den 3-5 K.M. afstandsmarsch. Daar waren als deelnemers behalve onze groep, burgers en militairen uit alle oorden des lands aanwezig. Het beloofde een warme dag te wordende zon brandde reeds in felle zomerhitte. Te 10 ure v.m. zette de stoet zich in beweging, begeleid door de muziek der Rotterdamsche mariniers, die met hunne dwarsfluiten wel de aandacht trokken van het Haagsch publiek. In gewonen pas ging het door de stad, koers zettende naar den Was sen aarsehen weg. Het ging velen wel wat te langzaam naar den zin. maar we waren er nog niet, want goed en wel op den Wassenaar- schen weg gekomen, nam dé wandeltocht het karalcter aan van oen wedstrijd. Een troep getrainde jagers schoot als een pijl uit den boog de muziekmakendo mariniers voorbij, welke laatsten als verbluft liun dwarsfluiten in den steek lieten en liet spelen staakten. De pontonniers en onze groep grenadiers, eerst ook een weinig verbluft volgden spoedig het voorbeeld hunner wapenbroeders, de bur gers eveneens in versnelden pas... Ter hoogte van Wassenaar kwam onze kapi tein ons per fiets achterop, om ons eenige bemoedigende woorden toe te spreken, en stelde ons tevens in do gelegenheid te Katwijk eenige verfrisschingen te genieten. De lust bleef er op deze manier in en zoo bereikten we dan ook Katwijk; de jagers nog steeds in 't zicht hebbende. Hier genoten we een half uurtje rust en waren toen weer gesterkt om de reis verder te vervolgen. Wel wisten we, dat we do eersten niet zouden zijn, maar o* grenadiers van 1,11 zouden toch toonen, dat ze. hoewel niet geoefend, toch niet weg te cijferen waren. Na 5 uur 37 min. kwam de eerst© grenadier aan het eindpunt aan, en de heele groep had binnen de zes uur eveneens het doel bereikt. Aardig was de ontvangst op liet H. V. V.- terreinde padvinders gaven bij elk© binnen komende een stukje muziek ten best©, soms overstemd door het daverend applaus van het publiek. Het deed ons militaire hart goed, ilaar ook onze Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht in eigen persoon tegenwoordig to zien, die na sluiting der controle ons allen een hartelijk woord toesprak. Nog wachtte ons een aardige verrassing, toen onze sympathieke kapitein zijn ingenomenheid t© kennen gaf over liet behaalde 6ucces. Als blijvende herin nering bood hij aan het clubje te laten kieken, en beloofde hij ons ieder een photo te schen ken. Ik eindig dan ook niet een hulde aan onzen kapitein; tevens aan deelnemers onderofficie- DE DUIKBOOTEN-OORLO G. Over den duikbooten-oorlog of zooals Duitschland het noemt „de blokkade" van Engeland, oordeelt men in Duitsche en Bntsche berichten geheel verschillend. Volgens de laat ste heeft zij maar heel weinig uitwerking, volgens de Duit sche mededeelingen zijn er heel wa» schepen der geallieerden, voornamelijk Engeleche, tot zinken gebracht. Hieronder geven wij bjj de kaart, waarop de cijfers aan geven, waar de torpedeering geschiedde, de namen der ver nielde schepen; de lijst is echer van Duitschen oor sprong. dat zeggen wij er da delijk bij. Wij geven de namen der schepen, met hun nummer op de kaart er voor en de afkomst er achter. Fr. betee- kent „Fransch", Engl. „En- gelsch" en Russ. natuurlijk „Russisch". 1 Dinorah 2 Cam bank 3 Cakdey 4 Downshire 5 Western Coast 6 Deptford 7 Harpalion 8 Rio Parana 9 Branksome Chine 10 Bengrove \1 Princess Victoria 12 Tangistau 13 Blackwood 14 Gris Nez 15 Auguste Corn 16 Florazan 17 Aden wen 18 Headlands 19 Andalusian 20 India City 21 Hartbale 22 Invergyle 23 Atlanta 24 Fingal 25 Durham Castle 26 Leeuwarden 27 Hynford 28 Glenartney 29 Rivaulx Abbey 30 Blue Jacket 31 Beeswinf 32 Cairntorr 33 Concord 34 Delmira 35 Falaba 36 Aguila 37 Vosges 38 Flaminia 39 Crown of Castile 40 Emma 41 Seven Seas 42 Jason 43 -Gloxinia 44 Nellie 45 Lockwood 46 South Point 47 Paquerette 48 Olivine 49 Hermes 50 City of Bremen 51 Northlands 52 Acantha 53 Zarina 54 Chateaubriand 55 General de Sonis 56 Elmina 57 Harpalyce 58 The President 59 Frederic Frank 60 Wayfarer Fr. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Fr. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Fr. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Engl. Fr. Engl. Russ. Engl. Engl. Engl. Engl. Fr. Engl. Engl. Engl. Engl. Fr. Engl. r-KiP Afjetland J? 61 Ptarmigan 62 Rapid 63 Resto 64 Rio 65 Mercia 66 Ferret 67 Stirling 68 Horatio 69 Argentina 70 Vanilla 71 Envoy 72 St. Lawrence 73 Recolo 74 Lilydale 75 Mobile 76 Cherbury 77 Edale 78 Svorono 79 Europe 80 Fulgent 81 Sunray 82 Cruiser 83 Martaban 84 Mercury 85 St. Georg 86 St. Louis 87 Emblem 88 Jolanthe 89 Hero 90 Northwad Ho 91 Hector 92 Progres 93 Coquet 94 Bob White 95 Scottiach Queen 96 Rugby 97 Uxbridge 98 Sceptre 99 Stratton 100 Minterne 101 Earl of Latham 102 Candidate 103 Centurion 104 Truro 105 Merry Islington 106 Don 107 Lusitania 108 Bennington 109 Queen Wilhelmina 110 Hellenic 111 Drumcree hitte niet meeviel toch te maken tot een aardig onvergetelijk tochtje. Namens vele snelwandelaars xiit de Zaan- straat, Milicien J. v. d. HOUT. Uit Halfweg. Milicien Van Loon, secretaris van „Eensge zindheid", schrijft ons: „Daartoe uitgenoodigd door dc Ghr. Mil. Ver. „Eensgezindheid" hield in 't Chr. Mil. Tehuis j.l. Woensdagavond voor ons een lezing de WclEerw. Zeergel. Heer Dr. A. H. Hartog, Herv. Prcd. te Haarlem, over „Het Godsbe stuur en de Oorlog". De zaal was geheel gevuld, toen sergeant Groot Enzerink. voorzitter van ..Eensgezind heid" de samenkomst met gebed opende en spreker en hoorders een hartelijk welkom toe roep en vervolgens 't woord gaf aan dr. De Hartog. Niettegenstaande de drukkend© warmte en de benauwdheid in de zaal werd 't gesproken© met aandacht aangehoord en was een langdurig applaus onze dank. Dr. De Hartog was ver heugd ook eens iets voor de militairen te kun nen doen, gelukkig dat er ook in onze om geving dergelijke begaafde mannen worden ge vonden Gisteravond hield sergeant-fourier, J. Boven, voor ons een bijbellezing en was 't onderwerp „de opwekking van Lazarus"ook hier was de opkomst groot. A.s. Maandagavand 14 dezer is er D. V. wederom een lezing, alsdan hoopt voor ons op te treden ds. A. S. Talma. Herv. Pred. te Benne- broek, Veldprediker in algem. dienst Een afscheid. Mil. W. J. N. van Dalen schrijft ons: Heden trof ons een gevoelige slag door het belicht dat onze geachte sectiecommandant, de sergeant G. A. v. d. Plas, naar elders overge plaatst zou worden. Dat ons zulks diep leed doet, zal ieder kun nen getuigen, die sergeant V. d. Plas van nabij kent. Wij kunnen dan ook niet nalaten hem hierbij onzen openlijken dank te betuigen voor de humane en prettige wijze, waarop hij ons ondergeschikten behandelde en de hoop uitspre ken dat het hem in zijn nieuwe standplaats wel zal gaan. Kon sergeant V. d. Plas. als militair velen ten voorbeeld gesteld worden, ook als sport- enthousiast is zijn vertrek zeker te betreuren. In hem toch missen onze voet- en korfballende collega's een flinken steun. Hierbij onzen onvergetelijken sectiecomman dant een hartelijk vaarwel en een spoedig tot weerziens toeroepend teekent, names de 3e Comp. 3e Bat. Reg. Grens. Sectie, Steenenloods. Mil. W. J. N. VAN DALEN. Goede Kameraadschap. Mil. H. v. Zeeland, 1 1-2 R 1. schrijft ons: Het is voor mij een aangename taak om de manschappen van de 4de sectie mijn hartc- lijksten dank te betuigen voor de groote be langstelling, die zij mij betoond hebben bij ge legenheid van mijn huwelijk. Ten duidelijkste is thans weer gebleken, hoe ;oed de verstandhouding van de manschappen In stilte hadden ze besloten om mij op den dag van mijn huwelijk indachtig te zijn en waarlijk op een aangename wijze hebben ze mij verrast door mij op mijn huwelijksdag een prachtig cadeau aan te bieden en werd ik namens de geheele sectie nog schriftelijk ge feliciteerd. Daarom betuig ik hiermede nogmaals mijn hartelijken dank aan al de manschappen, die er toe hebben bijgedragen om de feestvreugde op mijn huwelijksdag te vergrooten en steeds zal ik nog na de mobilisatie met genoegen terug denken aan de lui va:i de 4de sectie, die mij bij genoemde gelegenheid zoo uitstekend heb ben voldaan. H. VAN ZEELAND, 2de Reg. le Bat. le Comp. Veldl. Dankbetuiging! Ondergeteekende betuigt, mede namens zijne echtgenoote, bij deze zijn hartelijken dank aan allen, die hebben bijgedragen tot liet koopen van de mooie en degelijke cadeaux mij geschonken bij gelegenheid van mijn huwe lijk, inzonderheid aan het keukenpersoneel. ARIE VAN LOO, Fort Sabina Henrica bij Willemstad. SPORT. Voetbalwedstrijd Nigtevecht—Weesp. Mil. W. C. v. Bras sein, voorz. Mob. Voetbal ver. „Weesp" schrijft ons. Dinsdag 1 Juni had de rcturnmatch Nigte vechtWeesp plaats. De H H. officieren van het detachement Weesp hadden een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor het winnen de elftal, wat op hoogen prijs w erd gesteld. Zoo- als bet gewoonlijk met medaille-wedstrijden het geval is, beloofde het een spannende strijd te worden, te meer daar bij den vorigen wedstrijd het kraohtverschil der elftallen zeer klein was. Het veld is van zeer kleine afmetingen, maar een soldaat is nu eenmaal een wezen dat zich zeer spoedig aan alles gewent en vreesden wij dan ook niet of zij zouden ook die reputatie hoog houden. Als luit. Blankenberg de spelers van beide elftallen heeft toegesproken en hen aangemoe digd heeft om hun best© beentje voor te zet ten ten einde in het bezit van de medaille te komen, wordt de wedstrijd begonnen. Het begin is zeer zenuwachtig, doch spoedig komen do Weespenaron er in en brengt de voorhoede die goed combineert, het vijandelijk doel herhaaldelijk in gevaar, doch de Nigte- echter backs weten doelpunten to voorkomen. De voorhoede van Nigtevecht kan echter maar niet op dreef komen, wel worden zij door hun rechthalf H. de Vries goed gevoed, maar de Vecsperverdediging is te hecht. Eens denken wij H de Vries zelf op grooten afstand met een flink hard schot te zien doelpunten doch Nieuland is in vorm en werkt goed weg. Het eerste doelpunt is voor Weesp, doch werd zeer terecht wegens buitenspel ongeldig verklaard. Spoedig daarop echter schiet Lt. Blankenberg en de Nigtevechter keeper laat den bal door handen en beenen in doel rollen en heeft Weesp de leiding. Er wordt thans for- scher aangepakt maar niet lang duurt het of Lt. Blankenberg doelt ten tweede malen met een mooi onhoudbaar schot en is de stand 20. De Nigtcvcchters geven nog niet op, vooral de linkerwing is zeer actief maar zij stuiten steedi door het verder© gedeelte van den strijd ge handicapt blijft en zich niet kan geven zooals wij dat van hem gewend zijn. Schellinger werkt hierna dubbel zoo hard. Weesp forceert drie hoekschoppen welke op niets uïtloopen doch als zij er weer een te nemen krijgt, zet Stam die handig in een doelpunt om en is de stand 30. Even voor de rust waagt de Weesper links buiten zich te ver buiten de krijtlijn inet het gevolg dat hij in een sloot terecht komt. Do temperatuur in aanmerking genomen kunnen wij het hem niet kwalijk nemen dat hij een verfrissching zocht. Als de rust ingaat, is de stand 30 voor Weesp. Na de thee wordt weer goed aangepakt maar ook nu kan de Nigtevechters-voorhoede niet op dreef komen en als de Snoo do stand op 40 heeft gebracht verslapt Nigtevecht. Er moet eenigen tijd gestopt worden voor oen on geval met een der Xigxevechtsche achterspelers, die het veld verlaat waarvoor een invaller wordt toegestaap Kort daarop moet ook de Weesper linksback wegens een oude kwetsuur het veld verlaten en wordt ook voor hem een invaller toegestaan Stam weet nog tweemaal te doelpunten, terwjjl Nigtevecht geen tegen- punt kan maken. Even voor het einde gaat ook de linksbuiten van Nigtevecht nog een bad in een sloot nemen wat groote vroolijkheid te weeg brengt. Als de scheidsrechter het einde aankondigt, heeft Weesp met 60 gewonnen. De Weespers waren allen zeer goed en gaven goed samenspel te zien. De Nigtevechters daar entegen hadden hun dag Diet, met uitzonde ring van de rechtshalf H de Vries, die goed doordacht spel ten beste gaf. Na afloop werd <ie medaille met ©enige pas sende woorden uitgereikt. W. C. BR ASSEM, Verjaardag van Jan Oosterhof a.b. Hms. „Kortenaer". (Van kwartiermeester M. G. v. d. Lans en Co.), Geachte Heer Manassen, Toe. wees zoo goed, doe ons een lol Aan ons verzoek een mouw ie passen En druk uw krantje niet zoo vol Met al die oorlogsnarigheid, Hopende dat u ons verblijdt. Door ons gedicht, een regel of wat, T© plaatsen in uw veelgelezen blad. Want op de Kortenaer zijn de rapen w< Jan Ooêterhof is vandaag 32 jaar En trots dat Jan hierover zweeg als het graf Kwam hij er bij ons niet zonder kleerscheuren [af. Vanmorgen vroeg zat onze Jan al in -t groen Een reuzenstrik op iederen schoen, Prachtversiermg rondom zijn kooi. Scheer- en vierlijnen, werkelijk mooi. Zoo werd Jan uit zijn slaap gewekt En het eerste wat hij zei was; „Verr...kt", Dit werd door hem volle kracht gepraaid, Men had n.l. zijn sokken dichtgenaaid. Aan dek was de eerste ontmoeting die hij deed Zijn bokkie, tot feliciteeren gereed. Het is zoo'n kleinmormel, dat nog zuigt, Door ons met groen netjes opgetuigd. Daarna moesten wij de pret bewaren, Want het was Zondag en dek opklaren. Na babsgewijs (inspectie der mannen) Was 't met versiering tusschendeks volle pan- [nen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3