OP ZEE. Legerzaken. 2D'BS BOLiDATEKTCOUKAWT van SÖondLeig; 3. O Juni 3. 9 2 S Een aardig en duidelijk kiekje uit onze eigen troepenHet cantinepersoneel van het 3e regiment veldartillerie, depót te 's-Gravenhage. Yser. Het gesehut heeft op het gebergte niet die uitwerking als op do vlakte aan do Yser. Toch zijn de offers, die aan heide zijden vallen niet gering. Maar van do Fransohen moet ik dan ook getuigen dat ze mot een ongekende verbitte ring vechten. De toestand waarin de lieden na maandenlange voorbereiding zich nu be vinden heeft met geestdrift niets xueer ge meen. 't Is een groote verbittering, die zich van de mannen heeft meester gemaakt, en dat is geen wonder. Wanneer ik maar voor en kele minuten m'n waarnemingspost verlaat en afdaal naar de. wegen, zie ik langs alle kanton tussdhen uitrustingsstukken,1 gebroken wa pentuig en anderszins lijken, niets dan lijkon. Lang na dezen zal mij dit alles nog voor tien geest staan. Als ik eindelijk tegen den avond van den len Juni mijn post voor eenigen tijd verlaat, zie ik een afdeeling soldaten afkomen die beweren dat Ablain geheel door do Fran sehen is genomen. Men zegt ook dat de suiker fabriek van Souchez ten tweede male in 't bezit der Fransohen is. Midden in den nacht werd ik opnieuw ga velet door een allerfelste ka.nonnade. Nu is het „■uur hoorbaar uit de richting van Angres. Heeds komen uit de richting van Souchez troópenafdeelingon. De leiders deelen mee oat vanwege het geschutvuur der Duitschers de stelling in en rondom de suikerfabriek voorals nog onhoudbaar is. De daar aanwezige troe pen hebben zich dus terug getrokken. Benige soldaten, die in de fabriek waren, deelen n ij mede dat het complex zeer is versterkt. Loop graven en draadversperringen als cemcntwer- ken zijn er aangebracht. Do ketels', waarin an- 'dersdo bieten worden bereid, zijn door de Duitschers intact gelaten en voor had- en waschkuipen ingericht. Ook waren een aantal sprocibaden aangebracht. De Fransehen maakten hachelijke oogen- bliklfen hier door. Toch denkt men er niet aan, die streek los te laten. Men zaL nu een deel van het geschut van Ablain cn Bourtgny richten op Angres, om op die wijze het geschut der Duitschers tot zwijgen te bron- gen. Men zal dan morgen met nieuwe afdeo- i lingen versterkt, den aanval opnieuw onder- nemen. Steeds door worden er grooto hoeveel heden geschutammunitie aangevoerd, 't Blijkt dat de hoeveelheid ammunitie de belangrijk ste factor is in. dezen oorlog. Met koortsach- tigen ijver is men nu dan ook in Frankrijk als in Engeland bezig om den a'minaak van am munitie te bevorderen. Hier wordt nog steeds gevochten. Hoewel 't nu drie uur in den morgen is, is het ge vecht geen moment onderbroken. Do ambu lances moeten met zeer veel omzichtigheid hun weg nemen. Nergens is men hier eigenlijk schotvrij. Bovendien liggen tal van kuilen langs do wegen gvuld met dooden en zwaar gewonden. Niettemin moeten de auto's met gedoofde of geblindeerde lantarens rijden. Do felle lichten zouden anders de opmerkzaam heid der tegenpartij, trekken. En toch worden er heel wat slachtoffers in de auto's geladen. Zelfs grooto autobussen, uit Parijs afkomstig, dienen hiervoor aan het front. Men heeft ook ■cel hotel-autobussen ingericht voor dit doel. Er zijn er bij die- wel een 40 personen kun nen bergen. Mitrailleurs vindt-men hier even eens in menigte. Er zijn. er, die door ee:i sterken man kunnen worden gedragen. Nu het begint te schemeren, lijkt heel de omgeving als uit een novel op te stijgen. Alles om xnij heen begint nu nog levendiger te worden. Van de verschillende etappen kp- men nu de auto's opzetten om proviand aau do troepen toe te voeren. De soldaten gin gen reeds aanstalten maken om hun morgen koffie te gaan nuttigen. Van vermoeienis en walging uitgeput, sleep ik, na een bad to hebben genomen, een ma tras naar huiten en proheer wat te slapen. De verovering van een vooruitgeschoven werk, PAItIJS. Een rapport van het front maakt melding van de verovering van een vooruitgeschoven werk van de Duitschers bij Moulin-sous-Toutvent, een zeer versterkt verdedigingswerk met een front van 1200 'M. Het werd m een stormaanval veroverd. Een stelselmatig bombardement vernie- 'tigde den 6en Juni de bijwerken. Na her vatting van de beschieting verliet de infan terie 's avonds om ruim tien uur de loop graven en werd tot een stormaanval over gegaan, waaraan vier bataljons zouaven en Bretonsche infanteristen deelnamen. Niet tegenstaande het Duitscho artillerie-vuur drongen de voorste troepen de loopgraven "binnen. De Duitsche reservetroepen rukten op, maar onze veldartillerie nam ze onder 'vuur en sloeg ze uiteen. De zouaven snelden voort in de richting van het ravijn bij Toutvent waar een ijzer- draadversperring een werk beschermde, waarin drie stukken geschut waren opge steld, waarvan zij zich meester makten- 1 De vijand, die tot dusverre in hoofdzaak met zijn artillerie weerstand had geboden, bracht nu meer reserves in hst vuur, maar dn korten tijd waren deze troepen gedeci meerd. Nieuwe Pruisische versterkingen, die per auto uit Roye waren aangevoerd, deden 's nachts acht aanvallen, maar over- Men voortdurend door ons vuur afgeslagen. Een nieuwe poging om in den vroegen piorgen door de verbindingsloopgraven „naderbij te komen, werd verhinderd. Twee duizend lijken zijn op het slagveld geteld. sDe totale verliezen van den .vijand worden ügeschat op drieduizend man. .3 Wij hadden 250 dooden en 1500, in v^hoofdzaak lichtgewonden, en veroverden '•'twintig mitrailleurs en een massa ander materiaal. Den bataljonscommandanten werd op plechtige wijze het Oorlogskruis uitgereikt, onderdeelen, die aan den strijd hebben Admiraal Aubent t. De Fransche vloot Leeft een groot ver lies geloden door het overlijden van admi raal Aubert, vroeger chef van don alge- mesiien marinestaf. Auberb trad in 1864 in dienst hij de Fransche marine. In 1905 erd hij chef van den marinestaf, daartoe be noemd door minister Thomson, wiens aan dacht op don vlagofficier - as gevestigd door de wijze waarop hij het lichten van de duikboot Farfadet had geleid. In 1913 ver liet hij den actieven dienst, waarin hij na het uitbreken van den oorlog terugkeerde. RUSLAND. Van het Oostelijk Ooriogslenrein. WEENEN- Ten zuiden van den Dnjester hebben de Bussen opnieuw terrein verloren. De troepen der bond- genooten, die onder voortdurende ver- vclgingsgeveohben zegevierend' voorwaarts dringen, hebben Woensdag ten noor den van Kolomea de linie Koslac-s- kowceKorszow bereikt, de hoogten van Ottynia veroverd en 's avonds Stanislof in bezit genomen. Zij zijn verder doorgedron gen tot Halicz. Er werden 5570 man krijgs gevangen gemaakt. Aan het overig ge deelte van het front in Galieië en Polen is niets bijzonders gebeurd. BERLIJN. De bijzondere correspon dent van den „Berliner Lokal-Anzeiger" in Shandwile meldt bijzonderheden over de laatste gevechten van Hindenburg en de aanvallen van het derde Russische le gerkorps uit Wilna en het negentiende uit Litowsk tegen het Duitsche front Schawli KiriniDoëbusa, Hij kreeg den indruk, dat- eon einde is gekomen aan het groote aan tal Russische mitrailleursafdeelingeu. De aanstormende kolonnes werden ver slagen, omdat zij geen voldoend dieper op stelling hadden, zoodat de troepen voor het doel niet sterk genoeg waren. De correspondent van het „Berl. Tage- blatt" zegt, dat inneming van Stanislau, de bezetting van een sterke linie ten noor den van Ko'lomea en l.et voorwaartsdringen in de richting van Halicz beteekent het drijven van een wig in het Russische front. BERLIJN. Rapport van den generalen staf Ten zuidwesten van Schawli verzetten de Russen zich Woensdag hevig tegn onzen op- raiarschwij kwamen slechts weinig voor uit. Wij maakten hier de beide laatste da gen 2250 man krijgsgevangen en veroverden twee mitrailleurs. Tegen onze poging tot omvatting ten oosten van de Doebissa trok de vijand ver sterkingen aan. Voor deze bedreiging wordt onze vleugel, zonder door* den vijand daarin verhinderd te worden, teruggetrokken in de lijn BetygolaZoginis. Ten zuiden van de Njemen maakten wij bij de aanvallen en vervolging sinds 6 Juni 3120 Russen krijgsgevangen. Verder maak ten wij twee vaandels buit, twaalf mitrail leurs en vele veldkanonnen en voertuigen. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is de toestand ten oosten van Przemysl onver anderd. Uit de omgeving van MikolajofRohatyn (ten zuiden en ten zuidoosten van Lem- berg) zijn nieuwe Russische strijdkrachten naar het zuiden opgemarcheerd. Een aanval werd door afdeelingen van het leger van generaal Von Linsingen in de lijn Litynia (noordoostelijk van Drahobycz) Dnjester- sector bij Zurawno afgeslagen. Ten oosten van S.tanislaf en bij Halicz duurt de ver volging en de daarmede gepaard gaande strijd voort. PETERSBURG. Rapport van den gene ralen staf: Wij sloegen met 6ucces de Duileche aan vallen af bij Schawli, welke den Ssten en 9en over een breed front aan beide zijden van het Rakiewomeer gedaan werden. Tusschen de Orzyc en Weichsel had op beide dagen een zeer heftig artilleriege vecht plaats. Op den rechteroever van do Pilitza be proefde de vijand in den vroegen morgen van 9 Juni ons met een kleine troepen macht aan te vallen, maar hij werd terugge slagen en liet eenige tientallen gevangenen in onze handen. In Galieië viel de vijand met een talrijke strijdmacht onze stellingen voor Mosjiska aan. Op den achtsten opende de vijand om 5 uur in don namiddag een buitengewoon hevig artillerievuur, waarbij ook projectie len met verstikkende gassen werden ge bruikt na een bombardement van drie uur gingen groote massa'6 infanterie over tot den stormaanval; zij drongen door tot de ijzerdraadversperringen, maar werden daar tot staan gebracht. Den volgenden morgen werd de vijand met zware verliezen over een afstand van 2000 pas van onze loopgra ven teruggedreven. Aan den Dnjester werden clen achtsten en in den morgen van den negenden voor ons gunstige gevechten geleverd. Op den rechter Dnjesteroever bestookten wij den vijand van Ugarisberg tot Zidaczcn van nabij, waarhij ons nog 2000 .krijgsge vangenen met vijltig officieren, henevens kon de vijand zich niet verder in het ter rein uitbreiden; hij werd na een verbitterd gevecht achter den spoorweg terugge worpen. Wij maakten ons o.a. meester'van het dorp Bukaczefsjy, en maakten 800 krijgs gevangenen, ouder wie twintig officieren. In den loop van den lOen Juni wisten onze troepen in een heldliaftigen strijd aan zienlijke vijandelijke strijdkrachten, die naar den linkeroever waren overgestoken hij Zoerawno en zich tusschen die stad en Sifki verspreidden, met zware verliezen naar den rechteroever terug te drijven. Wij veroverden 17 kanonnen en 49 mitrailleurs, en maakten 188 officieren en ongeveer 6500 man van de Duitsch-Oostenrijksche troepen krijgsgevangen. Onder de gevangenen bevindt zich een geheel© compagnie van het regiment Prui sische garde-fusiliers. In Calicie. BERLIJN. Uit het oor! ogspersk war- tier wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, dat de beslissende succes sen die de Duitsch-Oostenrijksche le gers in do laatste 24 uren behaald hebben voor de verdere ontwikkeling van den oorlogsteestand van buitengewone be- teekenis zijn. Het bezetten van Stanislof, zoomede het bezit van de buitengewoon sterke linie noordelijk van Kolomea en het verder voortdringen tegen Halicz duidt op een buitengewoon krachtig oprukken, van de onweerstaanbare wig, <lie de Duitsche en Oostenrijksche strijdkrachten, in het Russi sche front hebben gedreven. Op de noorde lijke af deelingen in Polen en aan den bene denloop van de San kwramen kleinere ge vechten voor, die aan de Duitsch-Oosten rijksche troepen succes brachten, daaren tegen de Russen verlies brachten. Het dagelijiksch minimum-cijifer van 5000 tot 6000 gevangenen bew^.t, dat het stelselma tig overwinnend voortdringen van de Duitsch-Oostenrijksche troepen het moreel van de Russische troeper, zeer geschaad heeft. Uii don Kaukasus. Kolommenlange telegrammen brengen ons nieuws uit tien Kaukasus van Russiselien kant. De Russen hebbjen er blijkbaar een overwinning behaald op do vluchtende Turksche en Kur- disehc troopen. Zeer hardnekkig is er op ver schillende punten gevochten, waarbij de Rus sen steeds de aanvallers waren en de Turken teruggedreven werden. Het succes der Russen werd bekroond met de inneming der stad Wan. Een ministerie van munitie. In Rusland zal, zoo meldt het „bureau- Norderi', naar het voorbeeld van Engeland een ministerie voor ammunitie, in het leven worden geroepen. Allo niet voor andere doeleinden noodzakelijke fabrieken zullen in munitiefabrieken worden herschapen. Reeds nu is de munitieproductie in Rus land zesmaal grooter dan bij het begin van dit jaar. ITAUE. Itaiië en Oostenrijk. WEENEN. Dinsdagmiddag deed de vijand voor het eerst een aanval met een grootere troepenmacht, onge veer ter sterkte van een infanteriedivisie en wel op het bruggenhoofd bij Görz, De Italianen werden met groote verliezen aan hun zijde afgeslagen. Zij geraakten bij den terugtocht in ons artillerie-vuur en moesten een groot aantal stukken in den steek laten. Even weinig suece6 hadden zij met aan vallen op Gradisea en Monfalcone. Do gevechten aan de grens van Karinthië ten oosten van den Plöckenpas en het ge schutvuur van beide zijden in het gebied yan onze Karinthische en Tiroolsche sper- versterkingen duren voort. ROME.. Langs de Isonzo duurde den 7en en 8en Juni de actie voort om den wijand uit ziju posities op den rechter oever te drijven en brughoofden te vestigen. De vijand, die hardnekkig weerstand bood, daarbij door den aard van het terrein bevoordeeld, ver sterkte zijn fortificaties, terwijl overstroo mingen de bruggen en wegen verwoestten. De Italianen, die kranig vochten, wonnen belangrijke stellingen en bezetten de stad Monfalcone. De Italianen maakten langs de Isonzo 500 gevangenen. Wij versterkten onze. stellingen aan de grens van Tirol en Trentino en bereikten den Falzarega-pas, waar wij een zegevierend gevecht leverden. Na eenige dagen van hardnekkigen strijd bij de Monte Croce, veroverden de Alpenjagers een belangrijke veroverden de Alpenjagers de belangrijke stelling Preikoffel. ROME. De Oostenrijkers verloren 200 man aan dooden, 400 aan gewonden en 220 aan krijgsgevangenen in het gevecht van 7, 8 en 9 J uni om het bezit van F reik of el aan de grens ,van Karinthië. De nieuwe aanval op de belangrijke stel ling der Oostenrijkers in den nacht van 9 Juni werd met zware verliezen afgeslagen. Een minder hevig gevecht wordt gele verd aan de Isonzo waar de vijand hard- nekkigon tegenstand biedt. Wij hebben de citadel en de hoogten, die Monfalcone beheerschen, bezet. Bommen op Venetië. BERLIJN. Het „Berl. Tagebl." ver neemt uit Lugano Dinsdag om vier uur 's ochtends ver schenen twee Oostenrijksche vliegers boven Venetië. Zij werden met eene gewéldige beschieting ontvangen. De eene vlieger vloog weg, maar de andere wierp een dozijn bommen uit. Eerst viel hij de loodsen voor vliegmachines te Oampalto aan, daarna slingerde hij bom men, waarvan één een landingssteiger voor stoombooten bij het station San Marco be schadigde; de ruiten in hotels en huizen in de buurt werden door de kracht der ont ploffing verbrijzeld. Andere bommen vielen in de ijken San Samuele en Castello, waar, naar gezegd •wordt, slechts geringe schade» werd aan gericht; een korporaal der genie werd ge dood. Na eene beschieting, die een half uur duurde, vertrok de Oostenrijksche twee dekker weer, achtervolgd door Italiaansche Woensdag werd een eleepend artillerie ën infanteriegovecht gevoerd Elders niets van beteekenis voorgevallen. SERVIE. Dc oorlog mot Servië. WEENEN. Aan de Servische grens heb ben hier en daar schermutselingen en wei nig "lmteeikende artillerie-gevechten plaats gehad. Bij Korito (in Herzegowina) werd een Montenegrijnsche bende in Oostenr ksch- Hongaarsche uniformen uiteengedreven. De Serviërs bezetten Elbassan. BERLIJN. De „Voss. Zeitung" ont vangt over Sofia het bericht van het Servi- cshe persbureau, dat de Serviërs de Alba- neesche stad Elbassan bezetten, een bewijs, c!at Servië stelselmatig een weg zoekt naar de Adriatische Zee. Het Servisch© gezant schap te Sol la zou dit hebben toegegeveu, GK1EKENILAND. Crlekenland en Italië. ATHENE. Volgens de „Acrapolis" richtte de ministerraad een nota aan Italië en ekchte daarin ontslag van wederrechte lijk bij het Italiaansche leger ingedeelde staatsburgers. VEREENIGDE STATEN, Het aftreden van Bryan, WASHINGTON. De councillor Lan sing is benoemd tot secretaris van staat ad interim ter vervanging van den lieer Bryan. Deze heeft een ver klaring afgelegd, volgens welke hij met pre sident Wilson op twee punten verschilde. In de eerste plaats wenschte de heer Bryan een onderzoek van een internationale commis sie naar de onderz&eecke aanvallen, volgens de bepalingen van de a-rbitrage-tractaten waaromtrent de Unie al met een dertigtal staten onderhandelde en ook ondanks het feit dat Duitschland tot die arbitragedenk- heolden niet toetrad. Bryan meent in de tweede plaats dat de Amerikanen geen reelit hebben hun land in gevaar te brengen door te reizen in de oorlogszone, nadat do Duitschers hiertegen waarschuwden. Men is van meening dat het geheel© ka binet Wilson's opvatting steunt, dat arbi trage onmogelijk is, zoolang Duitschla-nd niet eerst de verklaring wil geven dat het de vernietiging van handelsschepen zonder eenig onderscheid zal staken. NEW-YORK. Aan de „Evening Post" wordt gemeld, dat de verba zing te Washington over het ontslag van Bryan nog toenam toen bekend werd, dat de nota aan Duitschland in vriend schappelijke bewoordingen is gesteld, alleen de oorspronkelijke nota nogmaals beves- gens hoogverraad, subsidiar opstand. Gene raal De Wet verklaarde zich onschuldig aan hoogverraad, maar erkende schuldig te zijn aan opstand. Na eenige onbeteekenende getuigenver- hooren werd de behandeling verdaagd. BLOEMFONTEIN. Donderdag werd het rechtsgeding tegen Olir. de wet, beschul digd van hoogverraad subs.oproer, voor ïeckter Lang als president van het ge rechtshof en Hutton en Searle als rechters, geopend. De rechtszaal was stampvol. De procu reur-generaal van Oranje-Vrijstaat, De Jager trad als aanklager op, dr. Krause als verdediger. De minister van justitie was ook tegenwoordig. De acte van beschuldi ging was zeer lang en somde eene reeks oproerige daden en uitingen op. De verklaringen van de eerstopgeroepen getuigen leverden niet veel nieuws op, be halve die van een zekeren Engelbrecht, dien. generaal Beyers had uitgezonden om een vergadering te Kopjes hij te wonen, waar het oproer uitbrak. Engelbrecht beweerde, dat generaal De Wet in die vergadering had gezegd, dat als het zou blijken, dat Maritz eene overeen komst had aangegaan met Duitschers, de burgera naar huis zouden torugkeeren. De zitting werd daarna verdaagd. Kennisgevingen Een Duitsch» onderzeeër In den grond geboord. LONDEN. Minister Baifour deelde in liet Lagerhuis mede, dat eenige dagen geleden een Duitsche onderzeeër in den gehoord is en 21 man van de equipage krijgsgevangen zijn gemaakt. Engelsche kruiser getorpedeerd. WEENEN. Be onderzeeboot No. 4, comman dant do linieschipluitenant Suigulc, torpedeer de Wpensdagvoormiddag bij San Giovanni di Medua een Engelschen kruiser type „Liver pool", dio, beschermd door zes torpedojagers, daar voor en deed dat schip zinken. Schepen getorpedeerd. LONDEN. Uit 'Tynemouth wordt be richt: De Engelsche treiler „Saturn" is door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning is te North Shields aan wal gezet. „Het stoomschip „Erna Boldt" is gister ochtend getorpedeerd. D© bemanning is te Harwich aangebracht. Laatstgenoemd schip, da.t eerst Duitsch eigendom was, was door Engeland prijs verklaard. Nu Italië zich ook in den oorlog heeft gemengd,, is er weer een mogendheid bijgekomen, die een respectable vloot tot haar beschikking heeft. We geven hier de voornaamste typen der Italiaansche oorlogsschepen: geheel links is de gepantserde kruiser „Amalfi" te zien, een schip van 10,000 ton, dus geen der grootste; meer naar rechts en naar voren is de gepantserde kruiser „San Marco" (10,200 ton); daarna volgt op den voorgrond de groote dreadnought dc „Dante Alighieri" (10,500 ton), meer naar achter de linieschepen „Emanuele Filiberio" en „Roma" (resp. 9800 en 12,800 ton) en geheel rechts de geweldige „Conté di Cauvour", van 21,500 ton. TURKIJE. De actie tegen de Dardanelles KON STA NTIN OREL, Door het hoofd kwartier wordt meegedeeld, daf de Turken bij- Ari Boernoe in den nacht tigt en in geen enkel opzicht den weg af snijdt voor een vredelievende oplossing. Bryan en de vrede. WASHINGTON. In den avond van de publicatie van de Amerikaansche nota aan Duitschland deed Bryan een beroep op het Amerikaansche volk, waarbij hij verklaar de, dat het in werkelijkheid niet gaat om een quaestie tusschen Wilson en Bryan, maar om twee regeeringsstelsels. Het oude stelsel, zeide hij, vertegenwoor digt de krachthet nieuwe stelsel is dat der overreding, dat in negentien eeuwen maar al te langzaam is gegroeid. De Keizer van Oostenrijk gaf onlangs een staaltje te zien van het oude stelsel. Bryan, als nederig dienaar van vorst Vrede, doet een beroep op de Vereenigde Staten om de wereld uit den donkeren nacht van den oorlog te ge leiden naar den lichtenden dag, waarop dc zwaarden tot ploegijzers zullen worden om gesmeed. Bryan zal weldra een verklaring bekend maken, waarin hij een beroep doet op de Duitsch-Amerikanen. Do heer Van Cheel Clldemeester in Amerika. De „Nieuwe Courant" schx-ijft; Reuter seint opnieuw aan eenige bla den geruchten over de beweerde vredesactie van den heer Van Gheel Gildemeester in Amerika. Wij kunnen uit de beste bron verklaren, dat deze beweringon niet op den gering6ten grond van waai-heid berusten, dat de heer Van Gheel Gildemeester uitslui tend voor particuliere zaken in Amerika is en alle plannen, die hem worden toege dicht, even onjuist zijn als de overige R e u t e r-commentaren in bedoelde tele grammen. Gearresteerd In verband met de Lusltanla-zaak. NEW-YORK. De federal Grandjury heeft, na de getuigenis van den Duitschen reservist Gustav Stahl, die geen' Engelsch kan spreken, gehoord te hebben, diens in hechtenisneming gelast onder beschuldiging van meineed, op grond van zijxx verklaring, dat hij kanonnen in de „Lusitania" opge steld heeft gezien. ZUID-AFRIKA. Het prooes tegen De wet. LIVERPOOL. De Engelsche schoener „Express" is door een Duitschen onder zeeër in den gi-ond geboord. Drie man van de equipage werden opgenomen door een Deenschen schoener en te Plymouth aan wal gebracht. LONDEN. De Admiraliteit bericht dat de torpedobooten „No. 10"- en „No. 12" hedenochtend door een onderzeeër in den grond zijn geboord. De torpedobooten opereerden aan de oostkust. Een dertigtal geredden zijn aan land gebracht. Do kapitein van de „Prlnz Eitei Friedrich". ALGECIRAS. Een Engelsche kruiser in de Straat van Gibraltar arresteex-de Woens dag aan boord van een Italiaansch stoom schip den kapitein van den hulpkruiser „Prinz Eitel Friedrich" die, als kok ver momd, uit de Vereenigde Staten was ont snapt. Een antwoordnota van Duitschland. WASHINGTON. In het antwooi'd van Duitschland op de nota der Vereenigde Staten betreffende de „Prinz Eitel Fi-ie- drich" en het in den grond boren van de „William Frye" wordt betoogd, dat Duitschland het recht heeft neutrale sche pen, die contrabande aan boord hebben, te vernielen, maar tevens verklaard, dat Duitschland bereid is in zulke gevallen scha devergoeding te geven. Schip gezonken. BATAVIA. Het Engelsche stoomschip „Zweena" is gezonken, in de Straat van Madoera. Vijf man van de equipage en 11 passa giers zijn verdronken, de rest is gered door een Nederlandsche torpedoboot. (Het stoomschip „Zweena", groot 1470 br. ton, gebouwd in 1889, behoorde aan de Heap Eng. Moh. S. S. Co. Ltd., te Sin gapore. Red.) Sn de Zwarte Zee, PETERSBURG. Rapport van den ge neralen stafD'en 7©u bombardeerde de vloot Zoungouldah en Kosjla- (op- de Klein-Aziatische kust), waar de mijn- gebouwen en steigers, welke hij' een vorige beschieting onbeschadigd waven, gebleven, vernield werden. Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitatiên, Dankbetuigingen, Menn'g - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk - B. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, Amst. Hooöbouw verloven. Boor den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is een order uitgevaardigd, waarin wordt; gezegd: liet is gebleken, dat sommige bemiddelings bureaus op zoo ruime schaal hooibomvverloven voorstelden, zoowel wat den duur van ieder verlof op zichzelf als wat het aantal personen betreft, die voor zulk verlof in aanmerking werden gebracht, dat bij vele korpsen do vol ledige toekenning dier verloven met vasthou ding aan bet getal afwezigen (18 «j/ der sterkte) tot belangrijke beperking of algeheel stopzetten der gewone verloven zou moeten leiden en alsdan wellicht toch nog niet. allen tijdig iu heb genot van hooibouwverlof zouden kunnen worden gesteld die daarvoor in aan merking werden gebracht. Daarom is het noodzakelijk geoordeeld voorloomg den duur van elk verlof to stellen op dc helft van het door liet bemiddelingsbureau voorgestelde aantal dagen. Zoo 'mogelijk zal later nog eenige uitbreiding worden 'toegestaan. Mocht beperking van het periodieke verlof toch nog moeten worden doorgevoerd, dan moeten van dat verlof het eerst verstoken blijven dc vrij willig diendenden en dan do dienstpiclitigen der jongste lichtingen naar behoefte. Ton slotte zij nog medegedeeld dat het ge bleken is, dat door een bemiddelingsbureau hooibouwverloven zijn voorgesteld voor mili tairen die geen verlof hadden aangevraagd en liet. zelfs niet verlangden te genieten. Deze verloven mogen niet worden verleend. Daarom moet van ieder militair, voor wie hooibouw verlof door een bemiddelingsbureau wordt voorgesteld, eeno uitdrukkelijke verklaring worden gevraagd, of hij hooibouwverlof heeft aangevraagd en dit verlof werkelijk noodig lxeeft voor bewerking van hooiland van hem zelf of van betrokkingen voor wier levenson derhoud hij heeft te zorgen of; bij te dragen. WederrechteSijlka onttrekking aan den diensL Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is de volgende order uitgevaardigd: „Ik bepaal, dat militairen, van Wie op grond van rapporten van officieren van ge zondheid blijkt dab zij zonder noodzaak we gens „ziekte" met verlof zijn achtergebleven, na hun terugkomst bij hun korps en na het verstrijken van hun eventueel op to leggen straf gedurende minstens één maand van alle verloven verstoken blijven. „Dit tijdvak kan door den commandeeren den officier tot ten hoogste twee maanden wordon verlengd, indien do duur der weder rechtelijke onttrekking aan den dienst daar toe aanleiding geeft. „Gedurende dit tijdvak worden aan de be doelde militairen allo vergunningen tot af wezigheid -buiten hun standplaats onthou den." Verloven ambtenaren ter gemeente-secretarie. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren heeft besloten den minister van oorlog te verzoeken zooveel mogelijk gevolg te geven aan de verzoeken van gemeentebesturen om aau ambtenaren ter secretarie, die gemobiliseerd zijn, verlof te ver kenen. Do gemeente-secretarissen zijn als ge volg van alle buitengewone maatregelen, ver band houdeude met do tijdsomstandigheden, zoodanig met werk overladen, dat deze werk zaamheden niet overal meer naar behooren kunnen worden vervuld en hier en daar grooto achterstand ontstaat. In dit bezwaar kan niet worden voorzien door tijdelijke aanstelling van personeel dat met de gemeente-administratie niet vertrouwd is, terwijl al sedert geruimen tijd bij het plaatsingshurcau van den bond geen enkel ambtenaar meer is ingeschreven. Cursus.examens. Van 22 tot 26 dezer zal te 's Gravenhage, Amersfoort en Kampen het schriftelijk gedeelte van het toelatings-cxamcn voor do cursussen bij het wapen der infanterie worden gehouden. Er zijn 70 adspiranten, van wie 27 tob hot instructiebataljon behooren. (N. R. C.) Brabant en de landstormwitbreiding. Men schrijft on-s Het is wel een eigenaardig teeken des tijds, dat het nieuwe wetsontwerp in zake uitbrei ding van den landstorm, in het zuiden des lands met groote instemming is begroet en dit klemt <les te meer, waar vooral de plattelands bevolking van Noord-Brabant steeds heel wei nig gevoeld heeft voor de militaire zaak. Do bevolking, vooral do kringen der landbouwei'S en industrie-arbeiders stonden zelfs .voortdu rend eenigszins wrevelig, om niet te spreken van vijandig, tegenover alle militair gedoe. En ziedaar nu ineens, een bijna algemeen genoegen dat pogingen worden aangewend om onze weermacht t© versterken.. Zelfs do vrou wen, de moeders, die anders overal, of 't Bra bant of Noorri'-Holland betreft, het eerst er voor bezorgd zijn, dat mannen cn zonen onder dienst moeten, keuren 't goed dat ook zij, die nog nooit gediend hebben, thans zullen moeten medewerken om 's lands weerkracht to ver- lioogenwel eigenaardig en oen scherp teeken dos tijds is het, dat zoo'n eenvoudig dorpsman, dio nauwelijks een districtsblaadjo leest, in ieder geval niet heel veel van dén loop der he- dendaagsche politieke en militair© gebeurte nissen begrijpt., al hoort hij er dan ook wat van, oen logische redeneering in verband met onze militaire politiek doet hooien die den in tellectueel verstomd doet staan! De Brabant.- sche plattelander, dien. men zich misschien in andere streken als een oliedom individu voor stelt, is in werkelijkheid' zoo dom niet. Hij heeft een erg nuchteren, scherp mater ia- lis tisehen gcdachtengang, al mist bij dan ook welbespraaktheid en beschaafden toon! En hoort nu, hoe de verschillende toonaarden in Brabant tot één geheel saitmgovat, ten opzichte van onze nieuw7© militaire plannen luiden, „Ze hadden d'er in Don Haag al veel eer der voor moeten zorgen, om minstens een 600 a 700 duizend man kant en klaar to bobben. Hoe grooter het leger, boe beter het is uitge rust, des te minder wordt de kans, dat zo ons in grond of goed zullen probeoren te .bcnacïce- len. Het kan alleen maar geld kosten en dat is altijd nog wel te verdragen cn op te bren gen. Zijn we echter slap en min, dan durven zo ons veel gauwer aan cn daardoor wordt do kans grooter dat liet in plaats van geld alleen, ook nog goed en bloed kan gaan kosten!" Zoo luidt overal stereotiep do redeneoring, dio hier uit, liet Brabantsch dialect cn zinsvorming, in Nederlandsche uitspraak is overgozeb. En de vrouwen uit het volk voegen daaraan nog toe: laat anderen, die nng niets voor do bewaking van 5t land gedaan hebben, nu de menschen die al zooveel maanden op de been zijn, maar eons gaan vervangen, dat is niks erg, en zoo-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2