129. Zondag 13 Juni 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Onder redactie van D, MANASSEN. Vader en Zoon. De toestand in den reuzenstrijd. GE8RS. D0B8ELMANN. Zeepfabrikanien. Oplaag 45,000 exemplaren. SOLDATENCOURANT \DEES DEK REDACTIE EX ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10. STERDAM. TELEFOON Z.•1968. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER AVEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT. VOOR NIET-MILITAI- KEN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertentie wende men zich tot Ii-.-t A!g. Advert»-:.'.!*-Bureau ROI'MA& t'o. Heerenpracht 22b Amsterdam, totde Drukkerij ..Jacob van Cauipeu" N. Z. Voorbui -v al 234-240 (Keizerrijk 0; Amsterdam of tot onze Administratie. Pale.-trin .-•raat 1", Amsterdam. Prys der Advcrtenti'in per regel 80 cent. By abomi*-ment reductie In den strijd tusschen Duitsch- Iaud en Frankrijk is aan den eehea kaut de louze: ..Naar Parijs!" van den anderen kant „Naar Berlijn! 7 Zoover zullen Italië en Oostenrijk liuu wenschen w'el niet uitstrek ken. De Oostenrijkers denkeu er in elk geval waarschijnlijk niet aan om met een leger heel naar Rome te trekken en zich van die hoofd stad meester te maken. Zij zullen al tevreden zijn, als zij Venetië jn handen krijgen, dat zooveel dichter bij ligt en dat een zeer kostbaar bezit zou zijn voor Oostenrijk. We geven hier een plattegrond der „Lagunenstad", ook wel eilan- deustad geheeten. Het wordt door tal van smaller of breeder kaualen doorsneden en iu dit opzicht gelijkt Amsterdam er eenigszins op, vroeger trouwens nog meer én noemt men onze hoofdstad ook wel „Noordsch Venetië7'. De Italiaan- sche stad aan de Adriatische Zee heeft groote arsenalen en dokken, maar is overigens weinig bevestigd en kan met de tegenwoordige hooge techniek der oorlogswapenen, met het gebruik van vliegers, enz. moeilijk verdedigd worden. Do arsenalen zijn dan ook nog afkom stig uit een vroeger tijdperk, toen de oorlogvoering geheel anders was. Van enkele Duitsche namen op den platten grond hoeven we zeker geen. verklaring te geven, ze spreken duidelijk genoeg. Zooals men weet, werden het arsenaal en de dokken reeds vaak beschoten door vuur van Oostenrijksche schepen en met bommen beworpen door vijandelijke vliegers. Ook dezer dagen hebben Oostenrijksche vliegers met bommen schade aangericht aan de stad, zooals elders in dit blad wordt gemeld. MEDEDEELING. Losse exemplaren van „De Scldatencourant", ter aanvulling van verzamelingen, worden door ons dadelijk na aanvrage toegezonden. BIJ de aanvraag moet voor elk verlangd exemplaar 1 cent aan postzegels worden ingesloten. Do exemplaren met den geheelen Esperanto- cursus verzenden wij na ontvangst van 15 oent postwissel of. postzegels. De CEHEELE tot nu toe verschenen oplaag d9r „Soldatencourant" verzenden wij na ont vangst van .1— postwissel of postzegels. Deze prijzen gelden UITSLUITEND voor militairen bij verzending aan hun militaire adressen. Allen Weerbaar. (Van Fre-d. v. Moutsjou, fort Kudelstaart.) Driemaal honderdduizend m'aunen Staan nu al tien maanden klaar Om ons landje te beschermen, Als 't mocht komen in gevaar. Driemaal honderdduizend mannen Zijn ten allen tijd bereid Om te vechten en te sterven Voor 's lands onafhankelijkheid. Doch - wel dubbel zoo veel mannen, Even sterk eu ook getond, Die daarvoor nog niet gereed zijn, Loopen er nog altijd rond. Bij de rechten ook de plichten, Dat geldt toch voor iedereen, Daarom maakt zoo spoedig mogelijk Ook den dienstplicht algemeen. Driemaal honderdduizend manueij Weten wat hun staat te doen, Als het ooit eens mocht gebeuren, Dat hier schalt het krijgsklaroen. Wordt hun aantal verdriedubbeld, Houden zij nog beter stand, En dan komt er nooit een vijand In ons heerlijk Nederland. FRED. VAN MONTSJOU. Fort Kudelstaart, medio Juui, Naar het Engelsch II. Iu een schamel gemeubileerd vertrek blindde een treurig vuurtje. Een vrouw, iii eeu verschoten en versleten japon gekleed, zat bij het licht eeuer kaars hard te naaien, terwijl een sombere trek over haar verma gerd gelaat verspreid lag. Het huis stond in een der buitenwijken van Londen, aan den zuidkant, die den naam had, dat men er fatsoenlijk wonen en goedkoop leven kon. De klok in den benedengang want deze kamer bevond zich op de eerste ver dieping sloeg, 't Was negen uur. Op het zelfde oogenblik ging de voordeur open en deden zich voetstappen in de gang hooren. Zij keek op om te luisteren, terwijl baar bleek gelaat eene uitdrukking van angstige spanning aannam. Maar neen, de voet stappen, kwamen de trap niet op. „'tis. Robert niet,'' mompelde zij en nam haar naaiwerk weer op. ,,Hoe zou hij vandaag zoo laat thuis kómen?" Ge .zoudt haar niet voor diezelfde bloeiende vrouw gehouden hebben, die ge vroeger iu haar blauw mousselinen gewaad aan de ontbijttafel hebt zien zitten Mrs. Seaton zoo akelig en vervallen zag zij er nu uit. Maar langdurige tegenspoed doet de meeste menseken veranderen. Zij moest nog een kwartier hard door- naaien althans zoo hard, als hare zwakke vingers haar dit veroorloofden, want zij was in den laatsten tijd ernstig ziek geweest tot, werk was ten «inde. Het was een Er is veel nieuws van de verschil lende fronten, maar het is niet zoo belangrijk, dat wij kunnen spreken van een wijziging in den toestand. Die blijft overal bijna dezelfde, geeft nog geen uitzicht op een beslissing, die aanstaande "Tv. Vöcsr deeteir YiffT er be haald aan verschillende kanten, maar alleen die iu Galicië zijn van eenige waarde in den grooten strijd. Daar dringen de Duit sche en Oostenri jksck -Hongaiarscke legers steeds meer naar 't noorden, en 't oosten en drijven langzaam de Russen voor zich uit. De aanval der bondgenooten is blijkbaar gericht op de Dnjester-linie, en al hebben zij die op een of twee plaatsen geforceerd, en Ottynia eu Korszow bezet, - maar de berichten hieromtrent zijn wat vaag zij zijn daar nog niet mee klaar en voorloopig schijnt Lemberg voor hen nog geen gevaar te loopen. De Russen hebben zich daar vastgezet en blijkbaar versterkt. Er wordt stellig hard gevochten aan de Dujester, maar de bondgenooten vorderen daar, ten Öcsten van Przemysl, en aan de San maar heel langzaam. De Duitschers zijn blijkbaar van plan om hun krachten te ooncejitreerën in het Oos- ren, de Russen moeten teruggeslagen wor den, en zoo krijgen we den indruk, dat de Duitschers iu het Westen een defensieve houding aannemen. De aanvallen hebben plaats van den kant der Franschen en 't valt niet te ontkennen, dat dezen hier en daar eenige voordeelen behalen. Telkens komen ia de jongste telegrammen de namen Neu- ville, St. Vaagt-, Souchez, het .„Labryrinth" voor en steeds weer vernemen wij van ver overde loopgraven, van genomen huizen, van bezette gedeelten van 't Labyrinth. Bij dedze- plaatsen, in de buurt- van Carency. wordt hevig gevochten en talrjjk zijn er blijkbaar de verliezen het gescliutgedonder is niet van de lucht en bajonetaanvalleu hebben er bij dag eu nacht plaats. Neuville is nu geheel ontruimd door de Duitsck-ers en ook op andere plaatsen in de buurt wor den zij teruggedrongen. Ook aau de Aisne wordt weer verwoed gestreden en ook hier had van de beste stukken van een japon, die zij zoo lang mogelijk zelf afgedragen had. Zij hield dit eens bij het licht om er over te oordeeleu, hoe het zou staan, en dacht, dat het wel gaan zou. ..Het zal hem wel goed. staan, dien lek keren jongen." Zij wierp een weinig steenkolen op het vuur, maar niet veel, want van steen kolen waren zij evenmin als van andere artikelen van weelde ruim voorzien, stond stilletjes op en legde haar werk weg, toen het geschrei van een zuigeling zich uit het aangrenzende vertrek deed hooren. Zij traphtte het kind weer in slaap te sus sen door even aan de wieg te stooten. Maar het wilde zich niet in slaa- laten maken en Mrs. Seatou moest het- nu opnemen eu op eene andere wijze tot bedaren brengen. Nadat zij het kind weer in de wieg neer gelegd had, begaf zij zich naar een klein vertrek, een soort van alkoof, en keek naar de beide kinderen, die daar sliepen; een meisje tusschen de zes en zeven jaren, eu een jongetje, dat- een jaar jonger was. Nauwelijks was zij weer bij het vuur terug, toen Robert Seaton thuis kwam. Ach, hoe was hij veranderdZij was ook veranderd, maar niet in die mate.als dit met hem het geval was. Zijn stap was wagge lend, zijn gelaat vermagerd. Zijn vroeger zoo weelderig haar was dun geworden. „Robert! Ik begon mij al ongerust te maken," riep zij uil-, terwijl zij zich op een stoel liet neervallen. ,,Ik ben naar Holloway geweest," ant woordde hij. ,,Er stond vanmorgen een advertentie in de courant, waarin iemand gevraagd werd om een koopman aldaar ge durende eenige weken behulpzaam te zijn zijn het de Franschen, die aanvallen. Maar tot den uitslag dragen deze gevecht-en blijk baar weinig bij en van een. doorbreken of van over een lange linie terugdrijven hoo ren we nog niets en zullen we blijkbaar ook wel niets hooren. Aan de grens van Italië en Oostenrijk schiet de st-rijd nog niet op. De Oostenrij kers, die ook hun kracht noodig hebben in Galicië, nemen hier een verdedigende hou ding aan, zonder dat de Italianen daarem groote vorderingen maken eu ver af dringen in 't vijandelijk land. Maar lang zaam gaat zeker, en zij bezetten hier en daar vrij belangrijke punten. Zoo komt nu een telegram het bericht brengen, dat zij Monfalcone bezet hebben, in het gebied van de Isonzo en niet ver van Triest en de zeekust. .Misschien zullen zij hun best doen hier vasten voet te krijgen. Intusschen wordt nergens meer dan hier de oorlog in de lucht gevoerd. Iu 't begin van den krijg tusschen Italië en Oosteurijk- Hongarijë was dat reeds zoo, en wierpen Vliegers bommen op Venetië en andere kustplaatsen, kwamen Italiaausche vliegers het Oostenrijksche gebied aan de Adriati sche zee bestoken. Thans verschenen weer vliegtuigen boven Venetië en wierpen zelfs bommen naar San Marco, en een Italiaansch luchtschip, de ,,Citta di Ferrera" wierp bommen in Italië en Dalmatie. Maar daar mee kon het niet lang voortgaan, het werd aangevallen door Oostenrijksche vliegorr, die brandbommen op het vijandelijk lucht schip wierpen, het in brand staken en ver nietigden. Van de „Citta di Ferrara" is niet veel overgebleven. Op het oogenblik, dat we dit schrijven, is de nota. der Vereenigde Staten aan Duitschland waarschijnlijk reeds verzonden, maar de inhoud is nog niet bekend. Erg tam was die echter niet, dat werd bewe zen door het heengaan van den minister van buitenlandsche zaken Bryan, die zijn ont slag heeft, genomen. Bryan is een man des vredes, hij is ten sterkste gekant tegen een oorlog. Maar blijkbaar denkt de president en denken de andere ministers daarover an ders en is de nota niet van dien aard, dat een openbare breuk wordt vermeden. Dat wil natuurlijk Bryan niet, en daarom ging hij heen. Dit wil niet zeggen, dat- Amerika's nota- gelijk staat met een ultimatum, waar uit een oorlog zal voortvloeien, maar wel is duidelijk, dat de regeering, en de meer derheid des volks staat blijkbaar aau haar zijde, niet van plan is van haar rechten afstand te doen en haar eischen te laten varen. De duikbootenoorlog wordt nog Sterk afgekeurd en aanvallen op passagierssche pen met verontwaardiging gelaakt. Liever willen blijkbaar de Vereenigde Staten geen oorlog, maar als het moet-, welnu, dat het dan zoo zij. Zij blijven aan bun politiek vasthouden, het koste wat het wil. BELGEN De vernieling van een Zeppelin. De special© correspondent van de Ti mes" in het Engelsche hoofdkwartier meldt- nader over het. vernielen van den Zeppelin bij Gent op 7 Juni nog 'f. volgende: De eerste aanval werd door ecu enzer vliegers alleen uitgevoerd en wel zóó, dat hij zijn toestel direct b o v e ;i den Zeppeliu wist te sturen en tc eeu bom liet vallen. De Zeppelin scheurde direct-, vlammen sloegen uit en een hevige ontploffing volg de, waarna- het luchtschip ondaag sloeg. Bij het. volbrengen van dit schitterend feit maakte onze vlieger nog een .„looping the loop''-manoeuvre. Dit wordt verklaard door de mogelijkheid dat hij tc dicht, bij den Zeppelin was en deze zijn vlicgtuig,door de zuiging ondersteboven trok. Hoe 't zij, onze vlieger verloor alle olie uit zijn tauk en moest- dus ook dalen en wel binnen de Duitsche linie. Echter wist hij zijn tank uit zijn voorraad toch weer te vullen en toen veilig te ontkomen. De „waakhonden" van d?n Yser. Aan een correspondentie uit het- noorden vah Frankrijk in de .Daily Chronicle", ont kenen v/ij. het volgende: Er is hard gewerkt in de laatste week voor al aan het begraven van de lijken der Duit schers waarvan langs het front tusschen den j straatweg St Juhen en Steenstraete een buitenge none hoeveelheid was blijven liggen. De aard van den bodem laat niet toe dat I men hier diepe graven - maakt maar toch i kan allen eischen der hygiëne, vooral geduren- de deze warme dagen, voldaan worden. Onze i troepen lievindcn zich dan ook in besten wel stand. dank zij den vcien voorzorgmaatregelcn die genomen zijn en die voorkwamen dat deze streek een haard van besmetting werd. Yan hun kant hebben de Belgen groote mi litaire bekwaamheden getoond. Zij verdienen meer en meer den naam dien men hun hier is gaan geven: ..waakhonden van den User". Het droge seizoen heeft don aanblik van Belgisch-Vlaanderen gelief 1 doen veranderen. De bruggen over den User en de wegen die naar do rivieren leiden hebben veel van hun belangrijkheid verloren die zij bezaten gedu rende het tijdperk der overstroomingen. De iunundaties verhinderen nog steeds alle kansen om andere verkeerswegen te kiezen dan de oude hobbelige wegen die boven het waterpeil liggen. Het- water is nu modder geworden en op vele plaatsen is de grond tusschen de Belgi sche eu Duitsche loopgraven droog. Onder zulke omstandigheden zijn verrassin gen altijd te wachten, hetzij hier of daar. Daarom moet er thans niet, zooals in den winttr op enkele punten, maar overal langs het gcheele front opmerkzaam wachtgehouden worden Het- punt waartegen de Duitsche pogingen met meeste zich richten is bij Oost-Stuyvekens- kerke gelegen. De vooruitgeschoven Duitsche loopgraven, daar bij die plaats, werden een maand geleden door de Belgen veroverd maar J er gaat geen week voorbij zonder dat de Duit schers pogen dio positie weer te hernemen. I Dit komt ook doordat het onmogelijk is om een aanval te doen tegen het bruggehoofd van Dixmuiden zonder eerst in het bezit te zijn van bedoelde loopgraven bewaakt en verdedigd door de „waakhonden ran den IJser". ENGELAND. Een nieuw oorlogsxrediet. LONDEN. Eerste minister Asquith deel de in het- Lagerhuis mede, dat de regeering de volgende week een nieuw legerkrediet zal voorstellen. en het schrijven van rekeningen; gegadig-- den hiertoe moesten zich 's avonds na zes sen aanmelden." „En heb je het gekregen?" vroeg zij, terwijl er onwillekeurig eenige hoop in clen toon barer stem opgesloten lag. „Neen. Er is mij al imand voor geweest. Ik ben doodmoe, Anna!" „Maar je hebt dat heele eind toch niet heen en terug geloopen „Natuurlijk heb ik dat gedaan." Zij spreidde een servet half over de tafel, en zette er twee kopjes, eeu brood en wat water op. Men meene echter niet, dat het zulke deftige lui waren, omdat zij op zulk een deftig uur thee dronken. Zij dronken voor de goedkoopte 's middags maar geen thee, maar deden dit bij hun avondeten, en somtijds was dit voor Robert Seaton het middagmaal tevens. „Het spijt- me wel, Robert'" zeide zij met een zucht-, „maar ik heb vandaag geen vleesch kunnen krijgen. De slager wilde mij riet meer borgen." „Wat heb je vanmiddag gegeten?" vroeg hij vriendelijk. ,,0, dat heeft zach wel gee-chikt," luidde het eenigszins ontwijkende antwoord. „De kinderen hebben wat rijst met stroop ge had. Kijk eens, Robert-, ik heb het jasje voor Paul klaar. Zal het niet warm voor hem zijn?" Robert Seaton knikte, terwijl zij hem dit voorhield, maar gaf geen antwoord. Zijn geest was zoo goed als gebroken. Misschien kon hiji den tegenspoed niet goedig verdra gen. Sommigen kunnen dit zender er iets van te laten blijken. „Ik ben bijna te moe om iet-s te gebrui ken, Anna!" je zoudt- heelemaal van je stokje vallen, als je het deedt." Zij schonk hem een kopje thee in. Hij sneed een boterham voor haar en een dikke korst voor zichzelf. Zij begonnen over de slechte tijden te spreken. Zoo vele mannen uit de betere standen hadden geen werk, inzonderheid ambachtslieden. Dit was al het- geval geweeet, sedert dc treurige paniek twee en een half jaar geleden had plaats gehad. „Toen ik vanavond door den winkel te Hollaway liep, nadat- ik op het kantoor met den koopman gesproken had. .stonden daar wel tien a twaalf mannen te wachten, die dezelfde boodschap hadden als ik," merkte hij aan, terwijl hij langzaam een dun laagje boter over zijn korst smeerde. „Enkelen hunner waren blijkbaar uit den fatsoenlij ken stand. Als er eene betrekking van ceni- gen aard openkomt-, dan staan er wel vijf tig klaar om zich daarvoor aan te bieden, onverschillig hoe nederig deze ook wezen moge. Er zijn te veel menschen op de we reld, dat- is het- geval maar." Hun tegen wc ordige toest and scheen zeer hopeloos. Mrs. Seaton keerde haar gelaat om en keek naar het vuur. De tranen waren haar in de oogen gekomen, eu zij wilde deze voor hem verbergen. Hij zag ze nochtans. „Houdt je maar kalm. Huilen geeft toch niet-." „Als ik er maar het eind van kon zien", antwoordde zij, terwijl zij hare tranen vrije lijk liet stroomen. „Als ik maar kon zien, wat het einde zal zijn, en wanneer dit daar zal wezen. En ik ik ben niet in staat om hulp te bieden. Het schijnt-, dat ik mijn vorige krachten nimmer meer zal terugkrijgen." FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogèterrein. PARIJS. Het artilicrieduel ten noorden van Atrccht werd voortgezet, ofschoon het belemmerd werd door den dikken mist. Het gevecht, dat eindigde met de verovering van het dorp Neuville, was buitengewoon hardnekkig, het wa3 een gevecht van man tegen man eu van huis tot huis. De Dutt- schers, die tot het uiterste gebracht waren, lieten toen zij terugtrokken, veldstukken, een groot aantaL machine-geweren en veel materieel in den steek. Meer dan 1000 lijken van Duitschers werden gevonden iu huizen, loopgraven en kelders. Een vijandelijke aanval op Bcauséjour in Champagne werd afgeslagen. Do Duitschers lieten een groot aantal dooden achter. BERLIN. Rapport van het groote hoofd kwartier De strijd bij Souchez eu Neuville duurt voort. Ten noordwesten van Souchez wer den alle aanvallen van dc Franschen in do kient verstikt. Ten westen van Souchez in de omgeving van'de suikerfabriek behaalden de Franschen geen voordeelen. Vijande lijke aanvallen op onze stellingen ten noor den van Neuville bloedden dood in ons vuur. In 't Woensdag ten zuiden van Neu- viilegeleverde gevecht behielden wij de overhand. Een vijandelijke aanval ten zuidoosten van Hebuteme mislukte. In den loop van de laatste gevechten aldaar werden onge veer 200 Franschen door ons krijgsgevan gen gemaakt. Iu Champagne maakten wij ons meester na succesvolle mijnontploffingcn bij Souain en ten noorden van Hwelus, van verschil lende loopgraven. Tegelijkertijd werden ten noorden van Lemesnil de vijandelijke stel lingen over een front van ongeveer 200 me ter bestormd en tegen nachtelijke tegenaan vallen behouden. Eeu mitrailleur eu vier mijn werpers vielen daarbij in onze handen. In het westelijk deel van het Prétrebosch bleef een gedeelte loopgraaf van onze voor ste stelling in het bezit V4n den vijand. De strijd op het Westfront. BERLIJN. De "bijzondere corres pondent van het „Berliner Tag-e- blatt", Bernliard Kelk-rmann, schrijft uit. het groote hoofdkwartierL)ag en nacht wordt. de strijd voortgezet zonder onderbre king, dag en nacht dreunt het artillerie vuur. In den nacht van 9 op 10 Juni werd er door de artillerie met een soort razernij gevuurdalleen den Den eu 10 Mei moet er met dezelfde hevigheid geschoten zijn. Hoewel er niet de minste kans meer be staat, dat een poging van de Franschen om door ons front te breken zou kunnen geluk ken, strijden zij door met de grootste ver woedheid. Onze troepen, van den boogsten aanvoerder tot den gewonen kanonnier ver richten boven menschel ijken arbeid. De regimenten, die hier voor Duitschland strij den, zullen in de geschiedenis van dezen oorlog een eereplaats innemen- Over de laatste gevechten vernam Keiler- maun het volgende: Den derden Juni werd Neuville en de noordelijk daarvan gelegen hoogte 123 van een tot drie uur :s middags ouder zwaar ar tillerievuur genomen: de Fransche aanval, welke het vuur had voorbereid, werd ge makkelijk afgeslagen. Dienzelfden middag werd onze vooruitspringende stelling ten zuiden van Neuville zeer heftig beschoten. Tusschen den hollen weg Éc-urieNeu ville en den straatweg AtrechtLens deed de vijand een aanval in dichte linie?. Onze infanterie wierp hem na hevigen strijd te- ru". Al onze stellingen ton zuiden van Neuville werden den geheelen dag onder zwaar vuur gehouden. Tegen de>n avond fingen de Franschen bij Neuviile eu noor delijk daarvan over tot den aanval. Voor dat zij onze loopgraven hadden bereikt, had onze artillerie zich nauwkeurig ingeschoten en de stormloopende kolonnes vernietigd. al te goed, dat het voedsel, dat zij kreeg," niet voedzaam eu voldoende genoeg voor haar was. En dan had hij nog een forsch, gezond, hongerig kind aan de borst'. Robert Seaton waagde het, haar een woord van troost toe te spreken, het geen iets ongewoons bij hem was. „Er zal zich wel iets voordoen, Anna'. Wanheop maar niet „Neen. Ik zal dit ook niet doen, zoolang ik mijn geloof in God behoud." Zij zette de overblijfselen van het avond maal weg, terwijl haar echtgenoot somber o\er het treurige vuur heengebogen zat en i ergens op lette. Toen hij opkeek, zag hij, dat zij bezig was de kousen der kinuereu te stoppen. „Zen je oq kaars eens willen snuiten, Robert!" Het was noe een ouderwetsche vetkaars, want zij branden de»©, omdat zij goedkoo- per waren dan stearine-kaarsen en, zooals r«rs. Seaton dacht, beter licht gaven. Ter wijl hij aan haar vrzeoek voldeed, vroeg hij haar, of zij dien nacht weer moert opblij ven om te werkenhet scheen, dat zij altijd werkte. Ja, zij deed dit ook. Waar de garde-robe der k inde ven niet voldoende kan aangevuld wordeu, kunnen alleen zij, die dit onder vonden hebben, weten, welk een tijd en moeite het kost om het ouwe goed weer wat op te knappen. Met een flauwen lach hield mrs. Seaton de kou?, waarin zij haar arm gestoken had, hm voor hij zag niets anders dan stoppen en gaten. „Er is zoo veel voor hen te doen, Robert Ik moet mij ieder oogenblik, dat ik over heb, ten nutte maken." Hij wendde zijn gelaat weer na-ar het - Hetzelfde lot trof een vijandelijke infan- terie-aanval langs den straatweg Atrecht Rijssol. Keilermann sprak met krijgsgevangene», dio iu den loop van den oorlog op verschil lende puuton van het front gevochten on veel meegemaakt hadden. Allen verklaar den, dat de strijd bij Atrecht in heftigheid cn verbittering alle- overtrof wat zij be leefd hadden. Bij Ablaln-Souctiez. Ken correspondent schrijft uit Noord-Frank rijk dal. 2 Juni: Ruim twee «lagen «-n twee nachten boa ik aan het frontgedwlui. Van een heuvel te lloyefles sloeg ik gedurende eenige uren do gevechten gade. De situatie hier zeer in gewikkeld. De strijd ontwikkelt- zicli ov r steeds grootcre oppervlakten en mecrcnde-U ffcusschen in puin geschoten doriien. IIoc- ontzettend is het te zien, hoe het zonnigo voorjaar voor velen niets meebrengt dan ramp on vordert. En juist nu de natuur zoo mildelijk haar gaven op de aard»- zond. I)o puinon die nog rondom in 't groen ligg'-u herinneren alleen hij overlevering nog aan den welstand, die hier :t vorige jaar nog dui zenden genoten. En nu boren de projectielen van allerlei soort groote putten in «i»-n grond cn maken do mens-dien met spaden diepo loopgraven en omwoelen het land. De bootm-n worden eensdeels omgekapt om het schoots veld te vergrooten, anderdeels orn do batte- rijen te dekken. I)<-. natuur moet hier wijken voor het vernielend menschen vernuft. En zoo hoor ik nu van ail»/ kanten het strijdrumoer. Kartetsen en granaten gieren van verschillen de kanten door de lucht. Rechts van mij o» slechte enkele kilometers afstand strekt zicli uit wat eenmaal Ablain was. Op dezelfde lyn, doch meer vooruit ligt Souchez. Heel 'lieu afstand is een bloedig strijdtooneel. Langs alle kanten trekken de reserves op om de ge vallenen en kon die orn andere redenen buiten gevecht zijn te vervangen t Ik een golven:»» beweging van troepen dio ik zie. Hier en daar is men in. het stadium van handgemeen geko men. Zoo o.a. wordt er bij herhaling gestred.n in do straten van Ablain. 7t Is daar een waar barricadegevecht. Al wat uit do puiijen nog over is, dient om te dekken. Stoelen, tafels, kasten, bedden en matrassen, liggen in bonte hindernissen en versperringen der straatwegen. Den straatweg te bereiken is het <-»:rsto doel. Nu zijn hier over het algemeen do straat wegen slecht. Alleen langs den kant van Aix- Angres is de weg -at ter. Vanilaa.- - licht dat de Duitschers dien zooveel mogelijk onder geschutvuur houden. Wanneer de Ver bondenen inderdaad langs dien weg kunnen vorderen en met Souohcz op een lijn komen met hun geschut, zouden ze een heele bocht uit het front drukken. Nu juist verneem ik dat ze langs en :n Ablain de overhand heb ben. Zelf kon ik het niet eonstateeren. Im mers de stellingen der tegenpartij zijn zoo danig dooreengemengd, dat alleen als het ge vecht iot stilstand i» gekomen, (le winst cf het verlies met zekerheid is te constatceren. Feitelijk strijdt.men in halve maan vorm. Wel worden zoo nu en dan eenige groepjes gevan gen Duitschers hier langs gevoerd. Doch ik weet niec- hoeveel Franschen aan den anderen kant blijven. De Zouaven, die hi or in grooten getale zijn, vechten dapper. Als eenmaal het ,,en avani" tot hen gerielu is, stormen zij iu wilden ren vooruit, en stuiten hun vaart al leen, als zc beslist niet verder kunnen. Zel den worden Zouaven in groot© getale gevan gen gemaakt. Met- hun kleurige buizen en roode broeken, zijn ze tot op grooten afstand na te oogen. Gewonden zie ik hier in over vloed. Velen hunner zijn lichtgewond. In groe pen komen die loopende naar hier, nadat hu wonden vluchtig verbonden zijn. In tegenstel ling dus mot wat ik in net- Ysergebied zag. Dit verschijnsel is te verklaren uit het feit, dat de dekkingen hier beter zijn dan aan den MEN LETTE bij het koopen van onze KARNEMELKZEEP vooral op ons gedeponeerd Fabrieksmerk „HET ANKER" en weigere onvoorwaar- delijk alle andere soorten. Een geregeld gebruik dezer Zeep maakt de handen blank al^ sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. ALOM VERKRIJGBAAR. zwaar dit. allee op Robert- Seaton drukte. Eu hij v/at niet bij machte om er verande ring m te brengen. „Over drie dagen is het Kerstmis, Ro bert zeide zij op schroomvalligen toon eu verbrak cp deze wijze het stilzwijgen. Zij wilde er niet bijvoegen: ,,En wat zullen wij dan doen! zij zeide niet: „Bestaat e«- voor ons eenige kans op Kerstvreugde I" Maar bij begreep haar. „Je zult- morgenavond wat geld van mij krijgen, Anna! Ik ben John Had cock van daag toevallig op het Strand tegengekomen, en deze heeft mij beleefd, dat hij mij een paar souvereinen zou leenen, als ik morgen Op zijn kantoor kwam. Dat- zal voor ons tot na Kerstmis strekken." „O, dat's goed!" zeide zij verheugd. Weder werd de zuigeling wakker en begon te schreeuwen. Mrs. Seaton borg haar werk voor dien avond op en ging te bed om den kleine tot bedaren te brengen. Haar echt genoot bleef nog opzitten, ofschoon het vuur al uit was. Hij deed datgene, waaraan hij zich maar al ie veel overgaf, eu riep de treurige ge schiedenis van zijn achteruitgang in zijn geheugen terug, al de rampen, die hem achtereenvolgens getroffen, hadden, sedert den val der Groote Leening- cn Disconto- Maatschappij. Hoe het hun gelukt was, ge durende de laatste twee en een half jaar aan den kost te komen, kon hij nauwelijks zeggen. Menigeen, die op dergelijke rampen terugziet, kan dit evenmin zeggen als Robert Seaton. God moet hen in het leven 1 bewaard hebben, moet dag aan dag in hun ne behoeften voorzien hebben, dat is het eenige, wat zij er van kunnen zeggen. En wel hunner, indien zij dit uit volle over- tuiging doen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1