Laatste Berichten. TRANSVAAL. Nieuwe Uitgaven. Gemengd Nieuws. ADVERÏENTIËN. „De Oorlogskas" mm.4 MMMIMIKA's STENOGRAFIE REGLEMENTEN, f Kosmos Marechal Niel IVIandoiines Guitaren. de Vereeniging Zuid-Afrikaansche Voorschotkas, DE iBOXjPATEKrcotJKArJT van"" Wöensdag g juni 1913. militaire autoriteiten trekken. Wanneer do controle gesloten wordt verzamelen allo nauwe-* eigen zich voor de tribune, waar door den op perbevelhebber van land- en zeemacht do ver schillende door hot comité beschikbaar gestelde extra-prijzen werden uitgereikt. Zijne excellen tie begint met een woord van hulde aan het comité voor het organisoeron van dezen af- etandmarsch, waaraan hij toevoegt een geluk- wensch aan jong en oud, burger en militair voor htet volbrengen van dezen tocht. Spr. heeft de vorsch.illende deelnemers in uitste kende conditie de eindstreep zien passeeren, heeft met innige voldoening gezien dat er nog pit zit in jong-Holland. waardoor in de ure van gevaar wij met meer kans op succes kun nen zorg dragen voor het ongerept blijven van ons vaderland.; Wedstrijden te Apeldoorn. Men meldt ons: Do uitslagen der Zondag te Apeldoorn ge hóuden wedstrijden luiden: Ver springen: i. Mouw, Apeldoorn 5 M. 65; 2. sergeant Meijer, Groningen 5. M. 50; 3. Meijer, Assen, 5 M. 35. Estafetteloop 400 M.1. "V. V. Apeldoorn 49 3/5 sec.; 2. Militair viertal, Groningen, 50 2/5 sec.; 3. Militair gymnastiekclub Assen 51 3/5 sec. Polsst'ökhoogspvingenEereprijs Meijer As sen 2 M. 90; lo pr. Dekens, Groningen 2 M. 702o pr. Oxener, Apeldoorn 2 M. 70 3e pr. Meijer, Groningen 2 M. 65. Slingerbal: 1. sergeant Derks, Groningen, 40.SO M.2. Bolhuis, Groningen 40.25 M.3. Schuiten,Groningen. 3S.0S .M. Hardloopen 1500 M.Eereprijs Put, Apel doorn 4 man. 5S 2/5 sec.; Ie prijs Van Gestel 's-Bosch o min. 1 2/5 sec. 2© prijs Job. Busser, Apeldoorn 5 min. 27 1/5 sec.3e prijs Brouwer, Veendam, 5 min. 30 2/5 scc. Na afloop werden do prijzen met een harte lijke toespraak door kolonel Land uitgereikt. Van Hr. Ms. Gelderland". Matroos H. K. 3wan schrijft ons van boord va u Hr. Ms. Gelderland" Zooais u weet heeft de Marine in deze om standigheden een zware taak op zich rusten, en elke marinematroos stelt er oniiocmelijk belang ia als zijn zuaro taak door een onderofficier, dienstdoend chef der equipage, op een reusach tige manier verlicht wordt. Dus u kunt onder staande uit mij en uit naam der golieele equi page plaatsen, dat bootsman Iioeymans als chef van de equipago zich uitslooft het de be manning van bovengeuoemden bodem zoo pleizierig mogelijk te maken. Bootsman Hoey- mans.-ik weet zeker, dat als ik uit naam der geheele equipage zeg dat u de persoon zijt waarnaar verlangd wordt door de geheele equi page van Hr. Ms. Gelderland", dan heb ik geen woord van overdreven. Iedereen zou ,willen dat ieder cheüfran do equipage zoo was als u bent. Jk wil mifïi schrijven niet te breed voerig maken, maar dat wil ik u schrijven dat elke matroos zal zeggen dat u in een woord de man bent zooals iedereen weuscht die hij het minder marine-persooneel behoort. Ook hopen wij uit den grond van ons hart, dat wij binnen kort mogen vernemen, dat u bevorderd bent als schipper, en als zoodanig op mag treden als chef eener equipage. Dan kannen wij zeggen dat er velen van onze kameraden, onder een goeden ohef dienen, wat ons in deze omstan digheden een waar genoegen is. Ik ein dig mijn scrijven met den wenscli dat elke matroos als zoodanig bij u mag dienen. Dan weet ik dat er een goede geest aan boord be staat. Nogmaals, bootsman Hoeymans, u bent de persoon door ons alle gezocht en geëerd. Uit naam der matrozen van Hr. Ms. „Gelderland". Matroos le klas H. K. IWAN, a. b. Hr. M. „Gelderland", 3 Junil915. Dankbetuiging van „Di-ick van Wessem". Ik kon niet nalaten mijnen hartelijken en oprechten dank te betuigen voor de vele bewij zen van deelneming ter gelegenheid van mijn 6-jarig huwelijk ondervoeden. In do eerste plaats dan een woord van dank aan korporaal Kuipers voor zijne hartelijke woorden, die hij namens de 4e sectie tot mij ge richt heeft. In de tweede plaats aan mijne medemak kers, die op zoo'n aardige wijze mij verrasten met dat mooie geschenkje, terdege een bewijs van onderlinge vriendschap, een bewijs van ou derlingen samenhang tweo eigenschappen die 't kenmerk zijn van echte militairen. Ja, inderdaad, ik was aangedaan door die verrassing. En ook hier, vergun het mij, mag ik dam een woord van dank uitbrengen aan onze leiders, aan onze officieren en onderoffi cieren, die op zoon'n taktvolle wijze den goeden geest in ons wisten te brengen en ook te [houden. En mocht ik dan later na de mobilisatie •wederom met mijne medejubelares en mijne kinderen om den huiselijken haard vereenigd zijn of bij 't spelen van mijn geliefkoosd „Partoetoo" van mijn sigarenpijpje gebruik maken dan zal ik met blijdschap terugdenken aan dien 25 Mei 1915; dan zal er vreugde, eene zoete herinnering in mijn hart opgaan die mij lang zal bijblijven. Lang lsve dc 4e sectie! H. DIERX, Mil. 3-m-13 R.-I. Kameraadschappelijk! 's Mid&ags verloor ik mijn portemonnaie met pl.m. 6-50. Daar ik onbemiddeld ben, was dat vcor mij natuurlijk een groot verlies. Doch in stilte hadden een paar kameraden de taak op zich genomen gelden in te zamelen om mij dit ter hand te stellen en in een minimum van tijd hadden ze zooveel hij elkaar, dat mij ruimschoots zooveel gegeven kon worden, als ik verloren had. Hartelijk dank aan allen, die mij in deze zoo flink geholpen hebben. Milicien G. ZOÜTEWELLE, Fort Sabina Henrica. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt bij dezen, mede na mens zijne echtgenoote, zijnen hrtelijken dank aan het kader en manschappen van de 3e sec tio 2119 R. I. en aan de muziek ver eeniging „Nooit Gedacht" voor de prachtige geschen ken hem bij zijn huwelijk geschonken. E. AMELINK, mil. 2—1—19 R,. 1. Dankbetuiging. Bij Eet verplaatsen van Bat. A 8 2e Compie, te Nieuw-Namen is het ons een behoefte om onzen welgemeenden dank te brengen aan de Luitenants Jansen en V. v. Beest, die ons in alle opzichten zooveel mogelijk gezellige uren verschaften. En inzonderheid voor ons muziekkorps, dat zij finjncieel steunden, en eerste voorstanders waren vaa een gezellig avondje met muziek, waar wij ons zeer konden in vermaken. Ook zullen wij in herinnering houden de welwillendheid waarmee de H.H. Officieren ons steeds te woord stonden. Namens het Detachera Nieuw-Namen, Mil. Korpl. J. VERDUIJN. Gevonden voorwerpen. Gcrvcnden in den trein nabij station Dord recht een pakj© inhoudende cén onderbroek, hemd, zakdoek, twee paar sokken, een paar handschoenen en een zakje gemerkt 14 H 445. Een pakje inhoudende een werkkiel en een werkbroek gemerkt 1 x 2 x 40. Een pakje in houdende een borstrok gemerkt 241. Te bevra gen bij den garnizoens-commandant te Dord- gecht* Voorheen on thans. (Van kanonnier Groenouwe K. R. A.) Vroeger zaten menschen, Gelukkig tevree. Men dacht aan geen oorlog, Men droomde van vrêe. Thans is de vrede in de reperatie, Ziedaar do roden van do heele mo'lisatie. Voorheen trokken velen, Naar de Zoeloe's vaak heen, Men wilde hen ontwikUTiyi, Bracht beschaving daarheen. Thans gaan de negers satyriek beweren „We gaan nu aan Europa wat beschaving leeren". Voorheen vond een ieder, Ons landje te klein. Men vond 't niets gezellig, Hollander te zijn. Thans schieten dank'bre Belgen uit hun slof fen: „Geen natie heeffc Neerland in „grootheid" overtroffen. Voorheen zei men vaak; „Hier in Nederland, Is heelemaal geen rij Leve 't buitenland' Maar toen Europa zoo begon te knokken, Ging men to veel voor do oorlogsleening dokken. Voorheen scholden velen, Op ons landsbestuur. Niets was naar genoegen, Niets gebeurde sekuur. Thans hrijgb een ieder daarin meer vertrou- t.rouwen. Want deed het niet zoo wijs, we waren lang verkoü'en. Voorheen riepen soldaten, In d'burgerstand, Heb je heelemaal geen zorgen. Zit je nooit in den brand. Thans loopt zoo iemand om wat te verdie nen, To duwen achter een groote kar met appel- si nen. Voorheen eerde ieder Onze -dierb're Vorstin, Met Hoera vcor Wil'mientje, Stemde ieder graag in. Komt thans eon vijand soms ons land ver rassen, Dan zul j 'eens zien hoe we op Wirmientje G. J. GROENOUWE, Kanonnier K. R. A. Landweer- M arschtïed. (Wijze: De Tipoerary.) (Van sergeant G.. -Persklomp. Landweer te wezen is zoo aardig, is zoo fijn, Nergens vindt men flinker kerels dan wij allen [zijn. Oud van jaren, jong van hart, wij allen bij [elkaar, Wij kennen geen verdriet of smart en zingen [al te gaar. Refrein: Landweermannen Zonder vreeze, Wij doen steeds onzen plicht, Mocht er ooit een vijand wezen, Slaan we hem op zijn gezicht. Tot ziens, vrouw en kind'ren, Ik zeg je wat een bof; Een paar dagen nog de grens bewaken, En dan kom 'k met verlof. Aan de grens staan wij te waken, zij het vroeg [of laat, Dat men niet zou smok'klen. over den pinne- [kesdraad Dat geen vijand komen zou op onzen eigen [grond, Want dan krijgt hij een oplawaai, dat hij [draait driemaal rond. Refrein: Ook gaan wij ons oef'nen op het omliggend [terrein, Tiralleeren, ©xerceeren, kunnen wij wat fijn; Wij liggen op den buik de schoppen in de [rechterhand., Wij graven on wij wroeten dan een tijd in 't [mulle zand. Refrein: Zandzakjes heben z' ons gegeven voor 't geval [van nood, Als wij daarachter gaan liggen schieten z' ons [niet dood, De landweerman is zeker toch ook zulk een [persoon, Die vast niet goed kan slikken zoo een harde [blauwe boon. Refrein: Erwtensoep en bruine boonen is een kost voor- [waar, Van een flinke kuch met kaas worden wij ook [nief naar; „Het gaat heel goed", zoo denken wij en [schrijven naar gezin 't Is allemaal voor 't vaderland en voor de [Koningin. Refrein: G. PERSKLOMP, De Oorlog. (Van mil. Stok. J. L. Demmenie.) Gelijk een mol zit in do aard, De mensch en wacht op bloed, Als heerscher van 't gansch heelal, Doet moord en brand hem goedl. Het reed'loos dier, het vlucht verschrikt, Het bergt het veege lijf Terwijl maar steeds het moordtuig raast, Zoekt 'tzich een goed verblijf. Daar ginds in huis verwacht een vrouw, Berichten van haar man; Zij heeft hem toch zoo innig lief En bidt: O God bewaar hem danl Zij neemt de krant en leest daarin, Van dooden en nog meer. Dan staat er ook nog in vermeld „Gevallen op 'tveld van eer". Zij leest en leest, en nog geen eind. Des buurmans naam staat daar Hij is gewond, dus toch niet dood, Ach, 't wordt haar toch zoo naar. Al honderd namen las zij reeds 0 God! een zucht, zij schrikt: Zijn naam dood dood hij dood Haar man haar schat Zij snikt. Milicien stoker J. L. D. Torpedoboot „Wajang". Sport. VOETBAL. De eindstrijd tusschen Sparta en Vitesse. Op het Amsterdamsche stadion had Zondag de beslissing tusschen Sparta en Vitesse plaats. Het terrein was als gewoonlijk prachtig in orde en het weer, ofschoon te warm voor voet hal, deed de recette geen kwaad. Circa 14,000 toeschouwers woonden deze spannende match hij. Sparta won ten slotte mek 30. bespraken. „Vrienden in oorlog en vrede" staat er bij, en welbeschouwd is dan het paard in o'en oorlog een grooter vriend en medestander dan do hond. Al treedt de cavalerie in dezen krijg minder op den voorgrond, paarden zijn er toch altijd noodig, bij duizenden, op do verschil lende fronten, en van de kracht en den goeden wil en do stemming van het paard hangt veel af in een slag. Toch is, over 't geheel, de hond meer een vriend van den mensch, in den vrede vooral. In den oorlog had men echter met hen tot nog toe zoo goed als niets te maken. Er waren troopen-afdeelingen die een z.g. „regi mentshond" hadden, en deze honden toonden vaak groote getrouwheid aan de manschappen, die zij kenden. In den tegenwoordigen krijg maakt men evenwel weer een ander gebruik van den hond. Hij staat vooral in dienst van het Roodo Kruis, maar wordt ook voor ver schillende andere doeleinden opgeleid. In 't hier bovengenoemde boekje, dat voor 10 ets. verkrijgbaar is, wordt de hond geschetst in verschillende stukje?, vooral in verhand mot den oorlog, en niet alleen zijn het vlot ver telde verhaaltjes, maar ze zijn leerzaam ook en l>ewijzen van hoeveel nut de hond kan zijn, niet in 't minst hij 't opsporen van gewonden. Onze. viervoetige vrienden in oor log en vrede! „De Hond", uitgave van den „Intern. Bond der Christel, kerken tot bescherming der dieren en tot bestrijding der vivisectie." Dit is het tweede deeltje, dat bovengenoem de vereenigiDg van onze viervoetige vrienden uitgeeft. Men zal zich nog .herinneren, dat we voor eenigeu tijd hier het gaard als goodanig Engelsche tweedekker geland. Vrijdag is te Axel een Engelsche. tweedekker, bemand met twee officieren, wegens motor defect gedaald. De inzittenden worden ge- interneerd. Het vliegtuig kwam van het kanaal van Yperen. Do namen der twee Engelsche luitenant-avia- teurs, die in 'het te Axel wegens motor-defect gedaalde vliegtuig zaten en geïnterneerd wer den, zijn 'Lodyson en Morel. jongen zoek. -Woensdag is een 15-jarige jongen, wonende to.Alphen a/d. Rijn. leerling op de hoogero bur gerschool to Gouda, spoorloos verdwenen. Hij schreef uit Gouda aan zijn ouders, dat hij naar Engeland zou gaan. Hij is donkerblond, klein en tenger, draagt een bril, bruine pet, grijs lin nen pak met platten witten boord, korte broek en zwarto rijgschoenen. Inlichtingen worden verzocht door den bur gemeester van Alphen a/d. Rijn. Aan do Limburgsch-Duitscho grens. Verschillende bewoners van het gehucht Maalbroek, dat ligt in de Midden-Limburgscho gemeente Maasniel, vlalc tegen de grens aan, hebben op Duitsch gebied hooiland in pacht. In normale jaren Wórdt hun vanwege de Duitscho autoriteiten een pas uitgereikt tegen betaling van drie mark, waarop ze do grens op elke plaats en op ieder i:.nr van den dag mogen pas seeren. Die passen zijn dit jaar echter om ver schillende redenen niet uitgereikt daarom gingen de Maalbroeksche pachteressen maar ongevraagd ongeweigerd zonder „Scliein" tel kens O' er de grens om voor hun vee gras to snijden. Tot vóór weinig dagen werden ze daarbij geheel ongemoeid gelaten, maar j.l. Dinsdagmiddag werden vijf vrouwen door do Duitsche grenswacht gevangen genomen en naar Elmpt opgebracht, waar ze eerst gevangen ge zet doch la eer toevertrouwd werden aan de zor gen van de overste van een zusterklooster. Sommigen willen dat do juist nieuw aange komen Duitsche grenswacht zoo forsch optrad om een pluimpje te verdienen, anderen en die zullen 't wel bij 't rechte einde hebben meenen dat er verraad van Hollandsche zijde in 't spel is. Er werken n.l. veel mannelijke arbeiders uit hetzelfde gehucht over de grens in de bosschen en hun passen moeten elke maand vernieuwd worden. Dat vernieuwen duurt een paar dagen en nu werkte een Maalbroek sche arbeider, die te laat werk gemaakt had van 't aanvragen van een nieuwen pas, op 1 Juni op Duitsch gebied, zonder dat hij gerech tigd was om de grens te passeeren. De Duitscho wachten rieden hem naar Hollandsch territoir terug te keeren, maar hij weigerde to gaan, zich beroepende op de omstandigheid dat „deo graassjnieders doa" immers óók geen pas had den. Èn toen hebben de Duitschers maar het „gelijke monniken, gelijke kappen" toegepast en'zoowel hem als de „graassjnieders" meege voerd. Er heerschte vooral Dinsdagavond en Dins dagnacht in de gezinnen van de opgebrachte vrouwtjes groote consternatie, en in 't bijzon der aan twee van 't vijftal kwam de gevangen neming wel zéér ongelegen: de eene had een kindje van nog geen drie maanden aan de borst en de andere, wier man bovendien nog elders werkte, had verscheidene kleine kinderen thuis en verkeerde alweer in belangwekkende omstan digheden. Toen ik haar heden (Vrijdag) middag sprak, was ze nog lang niet weer hij, al was ze dan ook al van Woensdagmiddag af weer thuis. De schrik voor „den Pruus" had haar nog danig te pakken en haar oogen schoten weer vol tranen, toen ze me onder zenuwachtig ge- pluk aan haar rokzoom, het verhaal van haar wederwaardigheden zat te doen. De 21ste oorlogsverklaring. Verwacht wordt, dat ook de republiek San Marino dezer dagen den oorlog zal ver klaren aan Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije. Oorlogskinderen en oorlogsbruldcn. Het vraagstuk der oorlogskinderen is thans ook uit het oogpunt der vrouwen beschouwd. De Ligue nationale des Fem- mes franfaises heeft besloten, de Kamer in kennis te stellen van haar meening, dat de overweldigde vrouw vrij moet blijven, de gevolgen der ongewilde gemeenschap te be houden of zich ervan te ontdoen, en dat zij wegens poging tot afdrijving der vijande lijke vrucht niet zal mogen worden ge straft; dat zij als oorlogsslachtoffer moet worden beschouwd en recht heeft op ver goeding voor wat zij móet lijden; eindelijk, dat zij, als zij haar kind wil grootbrengen, 'daartoe door staatshulp in staat moet wor den gesteld (Le Caducée). Zoo zal wel iedere vrouw er over denken, ook als zij in het gewone leven den heerschenden bitte ren strijd tegen het ongeboren kind veraf schuwt. Het is daarom, dat wij, toen het vraagstuk aan de orde kwam, de meening hebben geuit, dat de oorlogsmoeder mag verlangen, van haar vrucht te worden be vrijd, maar dat haar vaderland haar en haar kind zóó moet behandelen, dat dit verlangen op den achtei'grond komt. Soortgelijke vraagstukken doen zich in- tusschen ook in Duitschland en Engeland voor. In Duitschland in denzelfden vorm als in Frankrijk. Ook daar overmoed van den binnengedrongen vijand. Ook daar de eisch van afdrijving in zulke gevallen te wettigen, doch ook daar verwerping van dien eisch door de meest gezaghebbende schrijvers. In Engeland is het de overmoed der ver- trekkenden geweest, waarvan thans de ge volgen te wachten staan. Mc. Neill verlangt in MornintPost, dat de meisjes, die oor logskinderen van eigen stam zullen krijgen, niet met de gewone verachting zullen worden aangezien, en dat de nakomelingen der helden van Yperen (die eigenlijk tij dens hun binnenlandsche overwinning nog maar aspirant-helden waren), de kinderen, die uit eugenistisch oogpunt de kracht der natie beloven te worden, „stoutweg zullen worden aangenomen als eerbare kinderen van staat". Medical Record vraag nu, hoe men zal uitmaken of een buitenechtelijk kind van een held is gap .een gewoon, bur ger; hier zou Salomo's wijsheid te kort schieten. Ook denkt de heer Mc. Neill er niet aan, dat ook de terugkeerende helden eenig recht zullen hebben op hun eerbare kindeffen, resp. eenige verplichting jegens hen hebben te vervullen. Evenmin geeft hij ons te kennen, of hij met evenveel vreugde grootvader van een groepje van zulke hel denkinderen zou worden als waarmede hij ze in naam van den staat begroet. Hoe het zij, do toekomst belooft de bres sen in de bevolking aan te vullen. In En geland wordt dit nog bevorderd, doordat vele soldaten vóór hun vertrek trouwen. Van den kansel is dit zelfs aanbevolen, met de uitgesproken bedoeling, nieuw leven aan te kweeken, waar zooveel verloren gaat. (Ned. Tijdschr. v. Gen.) UIT DE 8TAAT8C0URANT. Up non-activiteit gestold tor zake tijdelijke ongesteldheid do ritmeester R. F. C. baron Bentinck van het le reg. huzaren. Voorloopig voor een jaar benoemd tot bur- gerleeraar bij den cursus van het instructieba taljon do gepens. lo-luit. der infanterie jhr. F. J. J. A. Graafland. Landweer. Naar wordt medegedeeld, is van de Land weermannen der lichting 1907, die den 15 Mei met voorloopig verlof naar hun haardsteden mochten vertrekken, ongeveer 9 vrijwillig onder de wapenen gebleven. Landstorm. De organisatie van den Landstorm in Lim burg is thans als volgtkops-conun andant (gelijk reeds vroeger gemold) is do militie-com missaris in Limburg, kolonel Pk. H. P. Tie- lens. Tot compagnies-commandanten 'zijn be noemd, de gepensioneerde officieren van het Indische leger H. W. Muller, E. van Zijdveld, die beiden thans den rang van kapitein heb ben gekregen en M. F. H. E. Leurs, le luite nant der voormalige d.d. schutterij. Voorts is benoemd tot 2e luitenant-adjudant (toegevoegd als adjudant aan den korps-com mandant) J. L. F. Bosch, en zijn bevorderd tot 2e luitenant de sergeants Amen, Smit, Je- linger en Smeets, allen te Maastricht. Voor de Militairen. Sergeant Dupréo, secretaris der Commissie, schrijft ons: Door de welwillendheid van den heer Nögge- ratli daartoe in staat gesteld', zal de Commis sie voor Wetenschappelijke Lezingen voor Mi litairen een bioscoop-voorstelling organiseeren voor de alhier in garnizoen liggende militai ren, op Donderdag 10 Juni, des n.m. te 2 uur in hot gebouw Flora" in de Amstelstraat. Het- programma, dat in ruime mate onder de troepen zal worden verspreid, zal films bevat ten op populair wetenschappelijk gebied, zoo- als: Hot loven der bijen, Het bouwen van een locomotief, Walvdsolivangst e. d., afgewisseld door militaire opnamen, als: de Amerikaan- sc-ho kustverdediging, Vlootmanoeuvres, Oefe ningen der kerg-artillerie, enz. Heeren offi cieren met hunne gezinnen worden beleefd uit- genoodigd deze voorstelling bij te wonen, ter wijl voorts alle militairen van het garnizoen vrijen toegang hebben. Verbannen. De territoriale bevelhebber in Limburg, het militair geza^: uitoefenend in het in staat van belg verklaarde gedeelte van Limburg, heeft iianP; Mootzelaar, H. A. Weijts en J. H. Wcijts, 'sjouwerlui, wonende Te Maastricht, wier-p, aanwezigheid wegens smokkelarij wordt geacht,,,gevaqrlijk te zijn, het verblijf binnen het iüystaat van beleg verklaarde gebied in Limburg ontzegd. Oosienrljk cn Italië. LONDEN. De „Times" verneemt uifc Milaan, dat de Oostenrijkers terugtrekkend, de bruggen over do Isonzo vernielden. Bij Zaya (ten noor den van Karfreit) maakten de Italianen vele gevangenen en herstelden ze de brug. Ze bezet ten Plezzo en Ternova (ten noorden van Görz). De Italianen zijn nu in het bezit van de linie C'erviquraoüradisca met inbegrip van Agoileja (in liet gebied tusschen Beneden Isonzo en Italiaanscho grens). Het verder algemeens of fensief is nu voorloopig gestaakt na afwachting van den val van de strategische punten Tol- mino (Tolmein) en Görz. BERLIJN. De oorlogscorrespondent van de „Deutsche Tagesztg." meldt, dat de aanvallen der Italianen aan de Zuidgrens tot dusver weinig succes hadden, maar niettemin hun zware verliezen kostten. Vooral in het ïsonzo- gebied kostt9 de aanval op de Oostenrijksche stellingen op de Krn hun duur. Britsche vliegers In strijd met Zeppelins. LONDEN. (Officieel.) Maandagmorgen te 2 uur 30 hebben twee Britsche,aviateurs bommen geworpen op de luchtschepenhal te Evere, ten noorden van Brussel. De vlammen, die van weerszijden uit de loods sloegen, stegen tot groote hoogte. Het is niet bekend of er zich een Zeppelin in de loods bevond. De vliegers keer den veilig terug. Te drie uur Maandag viel een ander Britsch vlieger in de lucht tusschen Gent en Brussel een Zeppelin aan op een hoogte van zesduizend voet, wierp hij zes hommen naar het luchtschip. De Zeppelin ontplofte en viel op den grond. Het luchtschip bleef geruimen tijd branden. De kracht van de ontploffing dreef de monoplan van den vlieger op en neer. De bestuurder slaag de erin het toestel weer in den goeden stand te brengen, maar was toch gedwongen te landen op vijandelijk gebied. Hij kon echter weer op stijgen en bereikte veilig zijn basis. Een Zeppelin verbrand. De correspondent aan de Zeeuwsch-VlaamBohe grens van het bureau-Vaz Dias seint: Reizigers uit Gent deelen mede, dat Zondagmorgen te half vier een Zeppelin door een Fransch en een Engelsch vliegtuig boven St. Amandberg (nabij Gent) met bommen bestookt is. Hot luchtschip vloog iu brand en viel op het Begijnenklooster, waardoor twee religieusen gedood werden. De geheele bemanning van de Zeppelin is omge komen. Treiler getorpedeerd. LONDEN. De groote Engelsche treiler „Star of West" is door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De bemanning is te Aberdeen aan land ge bracht. Een bark getorpedeord. LONDEN. De Engelsche bark „Sunlight" is Zondagavond voor de Iersche kust getorpedeerd door een Duitsche duikboot. De bemanning is door een treiler opgepikt en hedenmorgen te Queenstown geland. Schepen In den grond geboord. LONDEN. Een Duitsche duikboot heeft den treiler „Dromio" getorpedeerd. De bemanning is gered en to Peterhead aan wal gebracht. Het torpodocren van de Goliath, In den Berliner Lokal Anzoiger" leest men in een bericht uit Konstantinopel bijzonder heden over het torpedeeren van do „Goliath". Bij Pasja Liman, een eiland in de Ze© van Marmora, ligt de torpedobroot „Moavenet Mil lie" voor anker. Commandant is kapitein Firle, de chef van do eerst© halve flottille. Be halve zestig man Turken, is er een zeevaart kundig en technisch personeel van veertien Duitschers. D© commandant ontving, terug keerende van een patrouilletocht, een tele gram van admiraal Souchon, die hem toestaat den vijand aan te vallen. Om vier uur des morgens wordt het anker gelicht en vaart do boot naar Tsnanak Kale, waar zij om twaalf uur aankomt. Daar vindt een gesprek plaats met den gcneraal-inspecteur, generaal Von Use- dom, die de inspectie van de Darcïanellen-vos- ting onder zich heeft. Eiken nacht komen de Engelsch1© schepen naar de Morto-bocht, waar zij hevig vuur uit do flank óp do Turksche stel lingen openen. Daar moet een einde aan ko men. Firle kiest voor den aanval zijn eigen boot. Met een kleinere zou het wel gemakke lijker zijn den vijand te naderen, maar ©en grootere boot heeft veel meer kans op suq^a. Wordt de „Muavenet" ontdekt, wat zeer waar schijnlijk is, dan heeft zij ook veel meer kans een van de Engelsche torpedojagers, die in de zee-engte patrouilleeren, mee naar den kelder te nemen. Ook is het niet onmogelijk, dat men haar voor een Engelsch schip zal houden. Om zeven uur 's avonds wordt het anker gelicht. De boot vaart dicht onder land, waar er juist nog water genoeg staat. Het is een don kere nacht. Uitstekend voor do uitvoering van een dergelijk plan.' Een groot gedeelte van de bemanning gaat ter ruste. Nog is hoe te vroeg. Om halfóé'n is het tijd voor den aanval. Men heeft dezen zoo laat bepaald, in de hoop dat de Engelsche wachtposten dan vermoeid zijn. Met langzame vaart, dicht langs de kust, oin door den donkeren acshtergrond gedekt te zija. gaat het voorwaarts, ci© Dardancllen in, waar men spoedig twee groet© schepen ziet, in kiellijn. Plotseling wordt aan de kust een liclitkogel afgeschoten, juist op liet oogeublik, als do eene vleugel van de torpedojagers, dio de dekking vormen van de slagschepen, ge passeerd wordt. Op nauwelijks zes honderd meter afstand vaart de Duitscher voorbij. Sla pen zij daarginds of zijn zij blind. Langzaam, zonder rook, gaat het verder. Kort na eên uur komen de beide echepqn beter in het richt. Zij liggen met gedoofde lantaarns voor anker. Men wijst ze den torpedo-lanceerders. De rich ting wordt bepaald, opdat geen signalen moer noodig zijn. De beide officieren van de wacht nemen ieder aan een lanoeerbuis plaats. Als de Muavenet ongeveer honderd meter verder is, ziet men plotseling licht op de sche pen. Een Morse-lamp op brug seint drie maal de letter O. De signaalfliaat vraagt wat hij antwoorden Sjoet. De zelfde letter, is het antwoord. In ad%ilooz© spanning kijkt iedereen of niet -het volgend oogenblik een fel zoeklicht het donker zal doorboren. Niets van dien aard. Alleen de Morse-lamp seint weer haar O. en vraagt de Turksche boot om het parool. Deze antwoordt hardhoorig met O. Intusschen is zij op lanceerafstand gekomen en als van den an deren kant weer geseind wordt, sist de eer ste torpedo in het water. Sterk fosforiseerond gaat hij zijn weg, de tweede en de derde vol gen. De eerste treft onder de brug, de tweede tussohen de schoorsteenen, do derde achter- scheeps. Bij het eerste schot reeds gaat de ko lossus traag over de stag, de derde geeft hem den genadestoot. In ternauwernood drie mi nuten is het werk gedaan. Een dofdreunende ontploffing, zonder dat zich leven aan boord heeft getoond. Het roer wordt omgeworpen, met volle kracht gaat het naar de kust te rug, onder dekking, om de torpedojagers te ontloopen. Den vlootchef wordt geseind, dat de „Goliath" gezonken is. Op de plaats van het ongeluk wordt nu hevig -met zoeklichten gewerkt, men traoht te redden, wat te red den is, maar dit is niet veel. Om half -vie.r ko men plotseling de Engelsch© torpedojagers aan. Het is echter reeds te laat. Van heb land spelen de zoeklichten en granaten jagen hen op do vlucht. Voorzichtig zet kapitein-luite nant Fïrlo zijü tocht voort tot hij om vijf uur de haren bereikt. ing van liet Oorlogsrisico. Zjj berekent alleen de werkelijke onkosten. Vraagt volledig prospectus! De Directie H. TOP, Amsterdam, Adm. da Ruyterweg 29 Voor is het beste en goedkoopste adres bij: W. H. BEVERL00, te ROTTERDAM, Rozestraat 50, Tel. 7575, St. Jacobstraat 16 en Burgemeester Hofmansplein 72. Engelsche OorlogsmarschIt's a long way to Tipperary en Hollandsche Mohilisatie- Mafsch op de gramaphone. (42) ECHTE S0CIN TIR0LER HARMONICA'S. óejtsn RIËNTS BALT. Zelfonderricht 80 ct. (voor Indiö -85 ct.) I In den Boekh. of anders na toezend, v. postw. v. 80 ct. (of 85) ct. aan RIËNTS BALT, Den Haag. „Op een groot Ind. handelskant. alhier ïaita ik voor de mail dictaten op van 3 uur in langer, die ik gemakk. kon teruglezen >n op de sckrjjfmach.'uitwerken". (w. g.) F. K. M. Jr. te R. Militare Uitgaven voor Opleiding, Tactiek, "Wek; ten etc., zjjn steeds voorhanden bjj Boekhand® JUKKERS DEKKER, N.-Spiegelstraat 33/35, Amsterdam*] Sigaren - - DE BESTE - - Van 2 tot to cent per stuk. Or o lel verkrijgbaar vanaf 50 zonder Borg. Aflossing vanaf 5.per maand. Vraagt onze voorwaarden. OUD-HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK, Frederlksplein 27, Amsterdam. CHARMANT ZftMPA GOETHE HARALD LA FLOR DE BANA 2Vi cent Sigaar I ii ii 5 10 Speciaal Handwerk. GEB R. VAN SETTEN, Nederl. Sigarenfabriek, Gouda. Int. comm. Tel. 414 Luit-Mandolines Mandala's, etc. tot zeer lage prijzen. Zeer veel succes hebben wij met onze vlakke mandolines. Prijs f 10.— Zeer sterke Instrumenten. Vraagt Prljsc* b/J de firma 33. A.isrs8i3xrc3ria: *Ss oo., Swolle. Jonge f^ederlarsdsehe boeren, die nu of later NAAR TRAWS^AAL zouden wülen emigreeren, kunnen inlichtingen bekomen bii KEIZERSGRACHT 389 te AMSTERDAM.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4