Hoe „Asiatic Algy" onder handen wordt genomen. Ons Qorüogsdagiioek. s IDE SOILiDiLTEJIsr UO D 'A1 van woensaag oum x9io In de Karpathon wordt misschen feller gestreden dan ergens anders, maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat men er ook geen rustige, geen vroolijke oogenblikken heeft. Dit plaatje verplaatst ons naar het front iu Galiciö; de soldaten zitten opge sloten in do loopgraven, zeer ruime en stevige, naar 't blijkt, en waar ze het zich heel gezellig maken. Er is zelfs een zangeres, zooals men ziet, een die de guitaar tokkelt en een echt Weensch liedje zingt' Maar natuurlijk is 't een vermomming; een der manschappen heeft zich meester gemaakt van een dameshoed en oen witte japon en stelt nu een zangeres voor. Als zijn gezicht 't reeds niet deed, zou den zijn grove, zware laarzen hem verraden. Bij de Rafka beproefde de vijand den Ben, gebruik makende van het feit, dat de wind in onze richting woei, om verstikken de gassen te ontwikkelen. In Galicië maakten onze troepen aan den linkeroever van den Beneden-San zich. den 4en Juni na een gevecht meester van het dorp Grobles. Ten noorden van Lejarok zijn onze troe pen de San overgetrokken en versterken zich in het terrein niettegenstaande de vijandelijke aanvallen in een hevig vuur. De vijand zet zijn offensief van uit 'Przemysl voort in de richting van Mos- jiska. Na aanzienlijke strijdkrachten geconcen treerd te hebben tegen het front Tsjisj- kyjaijostBoekhovietsje ging hij over ,tot een reeks aanvallen, daarbij gesteund door het vuur van talrijke zware batterijen. De aanvaller leed echter door onB vuur zulke zware verliezen, dat hij niet erin slaagde tot onze loopgraven door te drin gt1- Aan het Dnjesterfront had tusschen Tijs- menitsja en Sirka in den avond van 4 Juni en den volgenden morgen geen enkel be langrijk gevecht plaats. Aan de Proeth trokken onze troepen tus schen Delatijn en Kolomea de rivier over en sloegen op den rechteroever den 4en Juni in den daaropvolgenden nacht tal rijke tegenaanvallen van sterke Oostenrijk- sche reservetroepen af. Men zie het telegram: „Duitsche marine- actie tegen Riga" oiidcr: Op Zee. TURKIJE. Aan do Dardanelles PARIJS. De geallieerden attakeerden langs het geheele front, met het doel be langrijke steunpunten te nemen. Het Engelsche centrum veroverde twee linies loopgraven op een front van 400 M. De vloot der geallieerden verleende kracht- dadigen steun. De verliezen van den vijand waren zeer aanzienlijk. .Wij namen 300 man gevangen, onder wie zes Duitsche zeelieden en 10 officieren. Twee tegenaanvallen werden zonder veel moeite afgeslagen. KONSTANTINOPEL. Een zeer hevige slag in den sector Seddul Bahr, die op 4 Juni 's middags begon met een aanval van den vijand en zich over het geheele front uitbreidde, eindigde ten gevolge van de krachtige tegenaanvallen van onzen rech tervleugel in een tweedaagsch gevecht, Zaterdagochtend met een succes voor onze troepen. De vijand werd, nadat hij zeer zware verliezen had geleden, in wanorde naar zijn vroegere stellingen teruggedre Reuter zendt ons thans voluit het verhaal van zijn correspondent aan boord van de „Cornwallis", waaruit wij in ons yorig nummer reeds een uittreksel gaven. Yoor het blokkeerend eskader is thans een ongekend rustige tijd aangebroken. Sedert do landing is onze taak om bet leger hulp te ver- leenen met onze kanonnen wanneer een aanval of verdedigftag ondernomen zal worden en om nu en dan onze soldaten op liet land vrij te houden van zooveel mogelijk bommen door de vijande lijke batterijen tot stilzwijgen te brengen. De landing van versterkingen en van levens middelen voor het leger houdt het personeel en de booten druk bezig maar soms breken er zelfs ook voor hen rustige dagen aan en de mannen beklaagden zich. er reeds over dat er ,,geen werk aan den winkel" was. Men kan genoeg schieten maar het bombar deeren van een mikpunt dat men niet zien kan is op den duur eentonig, vooral in de snikhitte van een zomerschen dag hier. Alleen wanneer er een vlieger wordt ontdekt die boven de forten verkenningen doet en de schade bericht dan ontstaat er levendige be langstelling. De verkenningen van den vlieger worden dan via de radiopost in het schip over gebracht naar den luebtigen uitkijkpost van den artillerieluitenant in den vóórmast. De richting der kanonnen wordt dan ver anderd door do commando's dio door de spreek buizen naar de gesohuttorens gaan waarin die kanonnen staan en het schieten begint weer. De vlieger signaleert weer en thans„drie honderd te kort, een honderd rechts" en dat beteekent dat het eerste projectiel, geschoten na de richtingsverandering, drie honderd 'mo tor verder hacl moeten vallen en het volgende honderd meter meer rechts moet neerkomen. Dan seint de vlieger weer dat de richting goed is maar de afstand 50 meter te kort ge nomen werd. Na het derde en vierde schot komt het welkome sein„richting en afstand juist." Onze projectielen vallen dan precies in de Turksche batterij en wij schieten verder met een paar minder kanonnen als wij gezien hebben dat de borrttgen op het goede oogenblik barsten. Ongelukkigerwijze verstoppen de Tur ken, of eigenlijk hun Duitsche leermeesters, hun batterijen steeds beter voor de vliegers. Aan boord van onze schepen hebben wij dan ook maar zelden de voldoening te weten hoe veel schade wij aan die batterijen hebben toe gebracht. Het doea stilzwijgen van. de batterijen is dan «sen froost maar geen afdoend middel. Wan neer de vijand in Btaat is ons te antwoorden iJÊS £91$$ zeelevendi ven. Wij maakten van Vrijdag tob Zater dagochtend 17 machinegeweren en een groots menigte wapens en oorlogsmaterieel buit. Nadat een poging van den vijand om onzen linkervleugel aan te vallen, verijdeld was, wierp hij zich met alle macht op onzen rechtervleugel, maar moest tengevolge van onze tegenaanvallen Zaterdagochtend terug trekken en was niet meer in staat zijn wau- hopigen aanval voort te zetten. ÏBij Ariheeriiioo deed de vijand in den nacht van 5 op 6 Juni een hevigen aanval, waarhij hij gebruik maakte van handgra naten, op onzen rechtervleugel. Ook d.eze aanval werd met verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. Op de andere fronten heeft niets van be lang plaats gehad. LONDEN. Het „Persbureau"' deelt de volgende nadere 'bijzonderheden mede omtrent het succes der En- gelschen en Franschen op het schier eiland GallipoliNa een hevige beschieting oj> Vrijdagmorgen met alle kanonnen, waarbij de vloot steun verleende, stormden de troepen op een gegeven teeken vooruit en hadden onmiddellijk succes langs de geheele linie, behalve op één punt, waar de zware ijzerdraadversperring niet vernield was door heb bombardement. Onder de gevangenen waren vijf Duit- scliers, het overschot van het vrijwillige machine-geweor-detac.hement van de ,,Gö- ben". Hun officier was gesneuveld en het stuk was vernield. Vrijdagavond werd bericht ontvangen> dat de vijand versterkingen had gekregen en uit de richting van Maidos oprukte naar Kritkia. Daarop gelastte generaal Bird- wood een aanval op de loopgraven. Te 10 uur 's avonds werd deze aanval met succes volbracht en worden de loopgraven gedu rende den nacht bezet gehouden. De Turken leden zware verliezen. In den ochtend deed de vijand een hevi gen tegenaanval en noodzaakte onze man schappen de voorst loopgraven te verlaten. Wij zijn echter nog meester van de verbin- di n^sloopgraven In Tweestroomenland. LONDEN. Het „Persbureau" be richt omtrent de operaties aan de TigrisEen Engelsche troepenmacht heeft op 3 Juni Amarah (aan de Tigris) bezet. De gouverneur en meer dan 700 soldaten gaven, zich over. Dezen behoorden, tot de voorhoede der Turken, die terug trokken uit het Perzisch grondgebied en vervolgd werden door een Engelsche colonne. De hoofdtroep, die volgde, werd in de moerassige streek uiteengedrevejjb. Wij namen in het geheel 2000 man gevangen en t maakten zeven veldkanonnen, zes echeeps- kanonnen op de kanonneerboot „Marmaris" en vier rivier-stoomschepen buit, benevens 12 grooto stalen sloepen, een aantal gewe ren en allerlei munitie. Men verwacht, dat zioh nog meer troepen zullen overgeven. Van de zes Duitechers, die zich hij de Turken bevonden, werden er drie gevangen genomen, en twee gedood door de Arabie ren. Waar de zesde gebleven is weet men niet. Algemeen® aanval op Gallipoli. LONDEN. Aan de „Times" wordt uit Mityleno geseind: De gezamelijko algemee- no aanval op de Turksche stellingen op Gallipoli is in den ochtend van 4 dezer begonnen. ITALIË. Italië en Oostenrijk. ROME. Rapport van den genera- len staf: 0n6 offensief aan den Isonzo ontmoet grooto terreinmoeilijkhedende vijand heeft zich in grooten getale en met veel geschut' krachtig versterkt. Na een strijd, welke den gchoelen 3en Juni duurde, bleven de top en de hellingen van de Monte Nero in ons bezit. Wij trok ken versterkingen aan om een beslissing te krijgen. De opmarsch wordt overal voort gezet. Uit Rome wordt door „Central News" gemeld dat de Italiaansche torpodobooton die Montefalcone beschoten en daar eenige meelschepn deden zinken, ook een fabriek verwoest hebben waarin versbikkingsgassen worden bereid. Het Italiaansche luchtschip da.t Pola beschoot op den 30©n Mei heeft, naar thans bekend is geworden, ook een groot naphta-etablissement doen ontploffen. ROME. In het midden- en het zuide lijk gedeelte van de Adriatische Zee be schoot onze vloot Zaterdag de vijandelijke kust. Zij sneed den kabel van de Dalmati- scke eilanden door è.i vermelde alle vuur torons en seinstaüons op die eilanden. De spoorweg CattaroRagusa werd ernstig be schadigd. In het noordelijk gedeelte van de Adria tische Zee beschoten de Italiaansche torpedo- vernielers-, ondanks de aanvallen van Oos- tenrijksche aeroplanes, Monfalcone en boorden zij verschillende kleine geladen schepen in den grond. Vijandelijke oorlogsschepen werden niet gezien. WEENEN. In het grensgebied van Tirol en Jxarinthië bepaalt de vijand zich tot een artillerie-beschieting, die echter zoo goed als geen uitwerking heeft, terwijl hij ver mijdt dichter bij onze stelling te komen. In het gebied van Lav..rone-Folgaria heb ben thans onze kanonnen het vuur geopend op de vijandelijke greneforten. Aan het front aan de kust begint het artillerie-gevecht in. hevigheid toe te nemen. In de gevechten aan de Krn (Kern, berg in de Julische Alpen) leden de Italianen zware verliezen. .Aan de zuidelijke helling van den berg lagen 300 gesneuvelde vijan den. Een poging van den vijand om bij Sagrado over de Isonzo te trekken, werd bloedig afgeslagen. GRIEKENLAND. Do toestand van don koning ornstlgor. ATHENE. Hedenmiddag om vijf uur was de temperatuur 39.9: het bulletin van acht uur 's avonds meldde, d)at de tempera tuur tot 40.1 was gestegen. De toestand is zeer ernstig. Het volk maakt zich bijzon der ongerust. schietingen lijken op elkaar maar als een pro jectiel zoo dicht bij je barst dan veroorzaakt dat levendige belangstelling! Onze beste dagen zijn dan ook die waarop, ons schip flankeer- dionsten moet doen aan den ingang der straat, d.w.z. moot opstoomen en op de kustbatterijen schieten welke het landleger last veroorzaken. Het commando komt dan 's nachts: „Het schip moet naar het hoofdkwartier te 6 uur 's morgens". Te half zes wandelt men dan nog slaperig naar de plaats waar thee uitgedeeld wordt. Diegenen dio nachtdienst hadden zijn nog dik gekleed want 't is koud vooral vóór zonsopgang, hoe heet 't later ook wordt. Klokslag 6 uur gaat het signaal: „Klaar voor actie" en dit beduidt dat iedereen zich heeft te begeven naar zijn post hem aangewe zen bij een gevecht. Hij 'heeft daar te doen wat hij weet dat hij doen moet of, evenals de mari nedoctoren, te wachten tot datgene komt wat daar te wachten is. Hoofdzaak is dat iedereen gedekt moet staan en niemand mag zichtbaar zijn voor den vijand. Een uitzondering op dien regel werd met mij gemaakt aan boord van een Zijner Ma-jes- teits schepen, waarvan de commandant mij toeriep dat mijn ondergang „geen verlies voor de marine zou zijn". Ik klim daarop in den mast, stop mijn ooren dicht met wol en wacht de verdere gebeurtenissen. Een adel borst en drie mannen bevinden zich ook reeds in den top, zij hebben niet veel meer te doen dan nu en dan een order over te brengen door de spreekbuis naar het achterkanon. Er is een stelsel van spreekbuizen en seintoe- stollen tusschen de verschillende uitkijkposten en kanonnen of geschuttorens. Naar hot ach- torkanon wordt meestal alleen geseind wan neer de kanonnen vóóronbruikbaar zijn ge worden. Wanneer ons schip voorbij Koem-Kale glijdt, krijgen wij den eersten bom rechts van ons. Zij valt in het water, juist tusschen ons schip en een torpedojager, die aan den kant van Seddul-Bahr vaart. 'b Is een morgengroet van „Asiatic Algy", een houwitserbatterij, die verborgen is achter eenige hoogten bij Koem-Kalo gelegen en ook wel oij ons bekend staat als „Wandering Willy", daar die batterij de vervelende ge woonte heeft om telkens va-n positie te veran deren. De Duitschers bouwden een kleijn spoor baan tje achter die hoogten en daarlangs bewe gen zich de Turksche kanonnen. Ware dit anders dan zou „Algy" of „Willy" al lang niet meer bestaan, want eiken dag wordt zij door een of ander schip tot stilzwijgen gebracht en is al heel wat keeren heen cn weer geschud. Do „Agamemnon" komt de èer toe op een ochtend eenige kanonnen uit die batterij to hebben weggeschoten, maar nieuw geschut werd aangebracht en .«.Algy'-h lacht^etfods ^weer op nieuw*' ROEMENIË. Nog een Drievoudig Verbond. Van „bevoegde" zijde wordt uit Boecha- rest aan de „Voss. Zeit." geseind, dat er sinds 1887 een verbond bestaat tusschen Roemenië, Oostenrijk en Duitschland, dat reeds herhaaldelijk verlengd is. Dit verbond is en blijft van kracht wanneer het niet, krachtens de bepalingen van het verdrag minstens een jaar voor de expiratie wordt opgezegd. Het verdrag is eenigen tijd ge Haar tweede schot gaat hoog boven ons heen met een dreigend geluid, dan over den torpedo jager en barst in het water, onze officieren spotten over de richting en afstand. ,,Algy" heeft ons schip niet gezien, hoewel wij dichter bij haar liggen dan de torpedojager. Maar men kan niet over de hoogten heen kijken. Een waarschuwingsposb staat echter aan de over zijde om „Algy" te waarschuwen dat wij er zijn. „Algy" weet dan dat dit voor haar betee kent een doop met een zes duims projectiel en haast zich om 't eerste woord te hebben, weten de dat wij het laatste zullen zeggen. Het volgende schot, nu voor ons bestemd, komt fluitend tusschen onze masten door en zoo dichbij, dat wij voelen of denken te voelen dat wij een klap krijgen van de vleugelen des doods. De bom vliegt voorbij en barst in 't water. „Dat ging precies voorbij mijn lief oorlelle- tje," grinnikte een matroos en de anderen laohen. Plotseling gaat, boem, een onzer zes duims vóórkanonnen aan den gang. Daarna wordt „Algy" voortdurend bezig gehouden. Schot na schot gaat sissend naar de Aziatische kust en wolken wit zand stuiven daar omhoog. Het, vuur uit do batterij wordt minder en eindigt ten slotte geheel. "Wij zijn ondertusschen den ingang van de zeestraat voldoende genaderd en ons doel is nu oen batterij, die eenige mij len verderop aan de Europeesche zijde ligt en die 'houwitzer-projectielen beeft geworpen op onze troepen. Ons vóórkanon is nu aan de beurt. Een ontzettende knal en een ontplof fing dio heb schip doet trillen en het twaalf- duims projectiel vliegt weg met een geluid als dat van een trein, die in oen tunnel verdwijnt. He geluid komt golvend weer terug. Het schieten wordt voortgezet en een an dere batterij nog verder gelegen, die maar een vaag denkbeeld heeft van onzo plaats, neemt ei' ook deel aan, met eenige projec tielen dio een kwart mijl van ons af m het water vallen. ITet is dan acht uur geworden en tijd om te ontbijten. Wanneer wij teruggaan en overal op dek do officieren en manschappen uit hun schuilhoeken verschijnen, vuurt „Algy" weer eens naar ons, maar zonder succes. Het ont bijt wordt buiten het bereik van het vijandelijk vuur gebruikt en daarna gaat iedereen weer op zijn post en varen wij weder naar den in gang. Het programma wordt herhaald. Deze keer echter wordt „Algy" niet gedoopt maar gedrenkt met projectielen van ons en van een Fransch schip dat achter ons komt. Tegen 11 uur draaien wij om voor een pauze van een half uur om dan nog eens een rondje te doen mot „Algy" en haar ongedoopte zuster ver derop. Ditmaal krijgen wij een knauw. Het fluiten van een „Algy"-bom eindigt in een gekraak en het .^vliegen yan^eplinter a..„Een J5 „duims, hou-. leden verlengd tot 1920 en is tot op den huidigen dag niet opgezegd. Het bureau Norden verneemt uit de meest bevoegde bron, dat bovenstaand be richt tot in alle bijzonderheden juist is. BULGARIJE. Bulgarije en Turkije. De „Daily Telegraph" verneemt uit Sofia Er heerscht een sterke neiging in Bul garije om nu van Turkije te eiscken dat dit rijk de grensquaestie regelen zal in den geest van de Conferentie van Londen of dat het Bulgarije op zijn minst in staat stelle een directe verbinding met Zuid-Bul- garije te verkrijgen. Zelfs in regecringskringen is men van meening, dat Turkije zich een ldein offer behoort te getroosten om Bulgarije schade loos te stellen voor zijne neutraliteit. Tot nog toe zijn er geen officieele stappen in deze richting gedaan, maar men verwacht, dat dit spoedig zal geschieden. VEREENIGDE STATEN. Duitschland en de Unie. NEW-YORK. De gezant Gerard seinde aan het staat6departement den inhoud van de Duiteche nota, waarbij schadevergoe ding wordt toegezegd voor de beschadiging van de Gulf light". De nota zet uiteen, dat heb stoomschip getorpedeerd was ten gevolge van een ver gissing vau den commandant van do duik boot, die de Amerikaansche vlag pas gezien had, toen de torpedo was afgevuurd. In de nota wordt leedwezen uitgedrukt over het gebeurde. CHINA. China en Japan. BERLIJN. De „Nowoje Wrem- ja" verneemt uit Peking, dat aldaar een vergodering van 30,000 menschen plaato had om aan te dringen op economische en politieke onafhankelijkheid van China. Ondanks het verbod werden redevoeringen gehouden over het Japansche gevaar, doch pas bij de dertigste redevoe ring werd de vergadering door de politie gesloten. Bommen naar een Mederlandsch schip geworpen. Men meldt ons uit Vlissingen Vrijdagavond tegen 12 uur, toen het s,s. „Prinses Juliana" van de Mij. Zeeland" te Tilbury Docks aan den wal lag en de meeste passagiers zich reeds aan boord had den begeven (waaronder een 60-tal Duitsche vrouwen en kinderen), naderde uit de rich ting van Gravesend een Duitsch vliegtuig, dat een vijftal bommen liet vallen m de buurt van de mailboot. Vier ervan ont ploften, de vijfde, die slechts 10 meter van de boot viel, ontplofte niet. Er werd geen schade aangericht. Onder de passagiers keorschte grooto ont steltenis. Over hofc bommengevaar, waaraan do „Prin ses Juliana" van de Maatschappij Zoolaml heeft blootgestaan, meldt men nog aan do N. li, C. dat de bommen vermoedelijk waren bestemd voor een Behoepjo beladen mot dyna miet, dat op nog geen 100 motor van do mail boot lag. Eenige ruiten en gloeilampjes op de mailboot zijn stukgesprongen. Do schokken, die de bom men veroorzaakten, waren zoo hevig, dat ma trozen mededeelden zoo iets verschrikkelijks nog nimmer to hebben meegemaakt. Het mijnengevaar. Do door den stoomtrawler „Zaanstroom I" te IJmuiden aangebrachte tweo mijnen (niet één zooals gemeld) werden door de marine van boord gehaald en op 1000 meter achter de pie ren gelegd om onschadelijk te worden ge maakt De mijn, die door den stoomtrawler „Zaan stroom I" to JJmuiden was aangebracht, is Zaterdagmiddag aan het strand door de ma rien door ontploffing onschadelijk gemaakt. De visschor, die op do zandbank Hinder een aangespoelde mijn had gevonden, heeft gevaar lijke deelen daarvan mede genomen naar zijn, woning. De marineautoriteit heeft ze echter uit zijn woning laten halen en onschadelijk doen maken. In verband met dat geval wordt vernomen, dat vanwege de marineautoriteiten een rond schrijven zal worden gericht tot de burgemees ters van eenige visschersplaatsen, met ernstig verzoek de ingezetenen te waarschuwen togen de ernstige gevaren, verbonden aan handelingen met aangetroffen mijnen, door onbevoegden. Cetorpedeerde schepen. LONDEN. De stoomboot „Iona" van 3344 ton en de treiler „Chrysopkasus" zijn Donderdag in de buurt van Fair Isle (ten zuiden van de Shetlands eilanden) getorpe deerd. De bemanningen kwamen be Kirk wall aan. Twee treilers van Lowestoft zijn Donder dag in de Noordzee getorpedeerd. De be man imagen kwamen te Lowestoft aan. LONDEN. Volgens een Lloydsbericht uit Peterhead is de Engelsche trawler „Persimoro" Zaterdag ongeveer 50 mijl ten noordoosten van Buchan Ness (Oostkust van Schotland)) beschoten en in den grond geboord. De bemanning werd Zaterdag te Grimsby aan wal gebracht. LONDEN. Het stoomschip „Dulwich Head", van Leitk, is door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd en in den grond geboord. De cavalerie heelt in dezen vernielenden krijg weinig te doen, slechts nu en dan treedt zij eens op. In vroegere oorlogen had zij een belangrijken rol. De ruiterij beet dikwijls de spits af voor de infanterie, gaf deze wat ruimte, als zij in 't nauw geraakte. Ook was zij het vooral, die den vluchtenden vijand vervolgde. In den loop graven-oorlog komt zij maar zelden in actie. Toch een enkele maal zooals wij zien op het plaatje hierboven. Een afdeeling Duitsche uhlanen vervolgt een vluchtenden troep Franschen, op het westelijk oorlogsterrein. witzer projectiel is regelrecht door een der schecpsbooten gegaan en is op heb benedendek gesprongen. Niemand is getroffen, hoewol een jonge luitenant die zijn hoofd buiten zijn dek king stak een massa splinters voorbij zijn hoofd zag vliegen. Wij laten nu al onzo bakboord kanonnen op „Algy" spelen en geven haar drie rondjes. De rook danst geruimen tijd op do hoogte. Daarna stoomen wij weer terug en do pret is uit voor dien dag. Een ander schip neemt onzo beurt over. Do bemanning komt bij de plek waar de bom barstte te zamen om de schade te zien. Veel beteekent di»e niet. Twee zeer groote gaten zijn door de wanden van de boot geslagen en do dekplanken zijn hier en daar afgescheurd en laten do stalen platen zien, waarin oen deuk zit. De ontploffingsstof moet tamelijk zwak zijn geweest. Do Turken zullen „Algy's" projectie len wel weer slecht gevuld hebben. De projectiellichamen zijn echter van buiten- landsch maaksel. Het projectiel dat ons schip raakte is er een dat een 5 duims pantserplaat kan doorboren. Do neus van het projectiel bleef geheel gaaf bij aanraking van het dek. Er staat een pijl op en konteekenen dat het iu Engeland gemaakt is uit bost Engelsch staal. Destijds leverden wij aan Turkije projectielen evenals Krupp zulke dingen verkocht aan België. 'Ni Wanneer onzo schepen nu en dan door de landbatterijen getroffen worden dan geschiedt dat meestal op de dokken. Do moeste schepen werden ontworpen en gebouwd voor gevechten op zee met andere schepen. Zij werdon be schermd aan do zijkanten door pantserplaten, meer nog dan op het dek togen vallende pro jectielen. Zulke dektrcffers zijn soms wel zeer schadelijk voor het materieel maar niet voor personen. Een hut of bergplaats wordt soms vernield maar in actie bevindt zich nooit iemand irt de hutten daar dan alle hens gedekt moet staan. 44ste Week. 1 Juni: Zeppelin-aanval boven een deel van Londen, waardoor op ver schillende plaatsen branden ont staan. Een der Duitsche lucht schepen, door de Engelsche artil lerie beschadigd, verongelukt bij Helgolandbemanning omgeko men. Het Duitsche ooster-leger on der generaal Von Linsingen be- y, get dq stad StryiJnJaaliciëj ,60/ •efficieren en 12.000 man gevan gen genomen, 14 kanonnen en 35 mitrailleurs veroverd. Aan het Italiaansche front bezetten de Italianen Cortina en in het Giudicaria-dal de stelling Cima Spessa bij Storo. In het Kanaal boren Duitsche onderzeeërs de Engelsche ss. „Dixiana" (2147 ton) en „Glen- ]ee" (4140 ton), het Portugeesche ss. „Cysne" (623 ton) en het Deensche ss. „Soborg" in don grond; alle bemanningen gered. Volgens niet-officieele berich ten boort een Duitsche duikboot in do Dardanellen een Engelscheu, hulpkruiser van 12,000 ton in den grond. :Het Engelsche s.s. „Saidioh" in de Noordzee door een Duit sche duikboot getorpedeerd acht leden der bemanning verdronken, passagiers gored. Eon Franech vliegtuig landt in Zeeuwsch-Vlaanderende tweo inzittende Engelsche officieren geïnterneerd. Volgens niet-officieele "berich ten boort een Duitsche duikboot bij Tenedos een Engels-eken slag kruiser in den grond. Do vesting Przemysl valt weder in handen der Oostenrijkers, na dat do Russen de 6tad ontruimd hebban, om zich in do richting van Lemberg terug te trekken. De Russen zetten een tegen actie in aan de Bene den-San. Een Fransch luclit-eskader van 29 vliegmachines werpt bommen op het hoofdkwartier van den Duitschen Kroonprins. In do Zeo van Marmora boort oen Engolscho onderzeeër een groot Duitsch transportschip in den grond. Het Deensche s.s. Cyrus" (1669 ton) aam de Noorsche kust door een. Duitsche duikboot ge torpedeerd bemanning door een Nederiandsdh schip gered. De E,ngelscho troepen behalen een overwinning in Tweo-Stroo men land aan do samenvloeiing tussclie,! Euplpraat en.,Tigris op üe Turkjett, LONDEN. Volgens een Lloyds bericht uit Peterskcad zijn de traw lers „Fazchound" en „Curlew" Zater dag op 25 mijl afstand van Peterhead door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord. De bemanningen zijn gored. Het stoomschip „Inkum" getorpedeerd. LONDEN. Het stoomschip „Inkum" is getorpedeerd en gezonken ter hoogte van Kaap Lizard. De bemanning tor sterkte van veertig koppen is gered Eon Noorsch stoomschip getorpedeerd. LONDEN. Lloyd meldt, dat het Noor- sche stoomschip „Cubano" van Tonsberg door een duiboot in den grond is geboord ter hoogte van Gallon Head (eiland Lewis- Ilebridcn.) De bemanning is gered. Deonsch schip getorpedeerd. Een „Exckango"-telegram aan de „Man chester Guardian" meldt: Do Deensche consul to Newcastle heeft The Hamsea Steamship Company officieel medegedoeld, dat het stoomschip „Sae- borg" van^2108 ton op 65 mijlen van Long- stone en Farme tel and is getorpedeerd. Dit is het eerste Deensche schip waarvan vaststaat, dat het getorpedeerd is. -Het is merkwaardig dat de voornaamste eigenaar van het schip de... Oostenrijksche consul- generaal is. Duitsche marine-actio tegen Riga. PETERSBURG. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de kustwach ten en op verkenning zijnde duik- booten op 3 Juni bedrijvigheid van den vijand bij onze knst en vooral voor den in gang tot de Golf van Riga rapporteerden. Te zelfder tijd naderden vijandelijke torpe dobooten, die groote schepen voorafgingen den ingang van de Golf, maar keerden terug toen zij onze naderende strijdkrachten ontdekten. Kort daarop zond de vijand watervliegtuigen af, dio onze schepen aan vielen, nochtans zonder succes. Alle projec tielen' misten onzo schepen, terwijl onze artillerie do vliegmachines verjoeg. Den 4en beproefde de vijand nogmaals onze kust te naderen, maar trok rich terug, toen onze duikbooten aanvielen. In de Oostzee werd ons transportschip „Yenissey"- door een Duitsche duikboot aangevallen en in den grond geboord. Twee en dertig man werden gered. Volgens de rapporten der kustwachten en duikbooten van 6 Juni zijn, als gevolg van de op den weg van den vijand gelegde mij nen en door aanvallen van duikbooten, drie vijandelijke schepen in den grond geboord of beschadigd. Een geredde Nederlander van dö „Lusitanla". Tot de geredden vtn de „Lusitania" behoort ook de heer Van Hoeke, vroeger woonachtig te Vlissingen. Sedert vijf jaren vaart hij als lste hofruoester bij de Cunard-Line, waarvan de laatste tweo jaren op do „Lusitania'". Aan een brief, dien do heer Van Hoeke na zijn redding aan zijn familie te Vlissingen zond, wordt door den Zeouwachen correspon dent van liet dagblad „Do Amsterdammer"' het volgende ontleend: „Ik was in de eerste Idas eetsalon "bezig mijn 2 laatste passagiers te bedienen, toen wij een krakend gelu d hoorden en een paar oogenbiik- ken daarna rilde en beefde het schip, evenals iemand beeft, die een rilling krijgt van koude. „Ik liet wat ik in mijn handen had op tafel vallen en ging langs den kortsten weg het dele op, dat was natuurlijk niet langs do trappen, maar langs do zijde van het schip. De trappen waren vol met passagiers. „Op het dek komend© hoorde ik, dat het schip getorpedeerd was en het begon al to zin ken en over te liggen aan stuurboord-zijde. „Ik ging toen naar benedon om een zwem vest, daar er genoeg tijd voor was, bracht een rek met 6 er op aan bet achterdek en deed vijf zwemvesten aan bij vrouwen en kinderen, en een voor mij-zelf. „Toen waren er een 500 man aan het ach- terbootdek en een steward dien ik kende, was bezig mot een groot hakmes, zooals zo in de roeibooten zijn, kasten open te breken aan het dek< om naar zwemvesten to zooken, maar daar waren lampen, lucifers en varen water in, voor do booten. „Maar nu kreeg ik een goed idee. Ik vroeg om hot hakmes en ik kapte do booten los, die aan het dele vast waren met touwen. Want die booten zijn collapsablebooten en het schip lag zoo over, dat die booten niet te water konden gelaten worden. Na dio losgekapt te hebben, De Russische troepen omsingelen Libau van de land-zijde, terwijl zij Polangen ten noorden van Memel bezetten De volgende schepen door Duitsche onde; oërs in den grond geboordde Engelsche treilers „Enamay" „Stratlibam" „Hö- rold", „Victoria", alle in de Noordzee, verder het Zweedsclie s.s. „Lapland" en het Noorsche s.s. „Cubano" (bet laatste 4337 ton). In de Finscho Golf boort een Duitsche onderzeeër een Russi- schen mijnen-kruiser in den grond. Een D'uitsch vliegtuig werpt bommen naar het Nederl. s.s. „Prinses Juliana" van deMaatij. „Zeeland", liggende in Tilbury Docksgeen schade aangericht. Een eskader Duitsche luchtsche pen onderneemt een aanval op de Humber-monding en de vlootbasis bij Harwich; eenige slachtoffers. To Ax" daalt een. 'Engelscjie tweedekkerde twee inzittende officieren geïnterneerd. Do Engelsche s.s. „Dulwich Head'' en „Persimoro" aan do Schotsche kust in den grond ga- boordbemanningen gered. Do Italiaansche vloot onder neemt een actie tegen een deel der D'alm arische kustin het noordelijk© deel der Adriatische Zee heeft een treffen plaats tus schen de vloot en Oostenrijksche vliegmachines. Aan hot westelijke front houdt do offensieve beweging der Franschen aan bij het Prêtre- bosch en Lorette, zonder evenwel bepaalde strategische voordooien op te leveren. Voorbij Przemysl rukken de Oostenrijksche troepen naar het Oosten op maken "zich meester van Starzawa; de Duitschers ver overen oen der bniggehoofden aan don Dniester; een hevigo strijd wordt geleverd aan de Proeth.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2