!PÜS SOIiDATBNCOURANT "wan ï^ïon.ciaig- O Juni X 3L S Hier ziju wij aan liet westerfront., in het noorden van Frankrijk. Een gewoon toonoeltjc, dat zich wel alle dagen hier of daar afspeelt: een afdoelingDuïtschetroe pen, die een stormaanval doen in een dorp. Of wat er tenminste nog over is van een dorp. Uit de half vernielde huizen kringelen zware rookwolken naar boven en hier en daar ziet men muren en puin. Dat is de oorlog. Dapper snellen de gehelmde Duitschers voort, zonder omzien, In hun gelederen valt er een neer, voor hen ligt een lijk, zij zien de bommen ontploffen in de lucht, het doet er niet toe, voorwaarts, voorwaarts! klein wit hospitaal, waarin men nog het ge luid van 't schieten kan hooren, gaf aan den correspondent van de Daily 'Telegraph als volgt zijn indrukken weer: Wij waren bij Yperen in de loopgraven ge gaan en mijn eereto werkelijke oorlogservaring was geduldig stil te liggen' en niets te doen, terwijl aan beido zijden do artillerie overal verwoesting aanrichtte. Het was een onheil spellende mengeling van geluiden van. af het zware gebrom van de groote kanonnen en het gillen van de granaten, tot het kraken van do mitrailleurs. Soms wierp do vijand nog de zeer groote projectielen tusschen al die barstende granaten, waardoor het oorver- doovend leven nog harder- werd. Het was echter opmerkelijk hoe weinig wij leden onder do Duitsche bommen, hoewel er nu en dan een in de loopgraven barstte, hoopeu zand omhoog werpende en de mannen in de nabijheid neorsraakkende. Ik dacht bij mijzelf welk een kleine rol de infanterie, vergeleken bij de artillerie, in den modernen oorlog toch speelt. Den volgenden dag wist ik wel beter. Gedurende dien gebeelen nacht duurde het geraas voort, maar tegen den ochtend ver minderde het en stierf weg. Toen het daglicht begon te schemeren, voelde ik een onbedwingbare behoefte om uit mijn lootjgraaf te klimmen, maar op het laat- sto oogenblik begreep ik, dat dit spelen met het leven beteekende en zag dit ook direct 't volgende oogenblik. De soldaat die 't dichtst naast mij lag hief even 't hoofd boven den aarden wal op. Onmiddellijk knalde een schot en zag ik hem terugrollen. Hij mompelde iets; toen sloeg zijn hoofd tegen den grond en lag hij doodstil. Ik trachtte hem op to tillen en sprak tot hem, maar hij was dood en had een gat in zijn schedel. Die dag ging kalm voorbij, totdat het duister werd. Toen kregen wij de tijding dat wij over een uur een van de voorste stellingen van den vijand moesten bestormen. De Duït- schers waren ook in een boerderij genesteld, waarvan zij een waar fort hadden gemaakt met mitrailleurs jp. elke raamopening. Die boerderij moest ©éii door ons genomen worden. Onze artillerie begon met het terrein van die stelling te beschieten, om vooral de ijzer- draadversperringen te vernielen. Groote kfllommen zwarte rook rezen omhoog gedu rende dat werk en de Duitsche kanonnen ant woordden maar zwakjes. Dat uur van wachten scheen mij een eeuw. Het geluid van het ge schiet werd steeds harder, maar ik hoorde het niet. De mannen om mij heen vertoonden allen hun zenuwachtigheid op hun gelaat. Sommigen waren uitgelaten en deden een onnatuurlijk enthousiasme zien. Zij lachten, maakten grappen en keken ongeduldig op hun horloges. Anderen, en die waren er 't meest, ik behoorde daar ook toe waren ongewoon stiL Yoor de meesten van ons was het ook een nieuwe ondervinding. Ik moet eerlijk ver klaren dat ik geen vrees gevoelde op dat oogenblik, maar ik kon de gedac-hto maar niet van mij afzetten dat binnen korten tijd ons aantal zoo goed als zeker verminderd zou zijn tot de helft. Ik zou tot de eeno of de andere helft behooren. Ik was op het ergste voorbe reid en peinsde over de waarschijnlijkheden die ons wachtten. Zou ik vallen op het open terrein in de vuurhel van de Duitsche mitrail leurs, die zouden beproeven om ons tegen te houden of zou ik er aan moeten gelooven om zoo'n vreeselijk man-tegen-man-gevecht te ■voeren, dat ongetwijfeld moest plaats hebben voor diegenen die de Duitsche loopgraven levend konden naderen. Onze commandant had laten weten dat onze taak een moeilijke zou zijn en had verzocht dat iedere man zijn best zou doen de eer van het regiment hoog te houden. Over vijf minuten zou het bevel komen en die gedachte deed mijn bloed sneller gaan. Ik werd op dat laatste oogenblik ongeduldig. Ik moest en zou nu uit dien kuil in de aarde, maar'lag misschien den volgenden dag in een anderen Het was geheel donker geworden. De vijan delijke zoeklichten begonnen te spelen over onze stellingen. Nog enkele minuten en wij zouden uit do loopgraaf springen. Het bombardement had 't hoogtepunt bereikt en met een oorverscheu renden laatsten slag eindigde het.... Het oogenblik was voor ons aangebroken. Het bevel kwam. en over den wal klimmende kwamen wij in de doodsgevaarlijke zone. De vijandelijke kanonnen begonnen direct op onze gelederen te schieten, maar niemand weifelde. Diegenen die nog eenige vrees koesterden, waren dat gevoel nu kwijt. Al onzo zinnen waren slechts op één doel gevestigd: overwin nen. Overal vielen er velen van do onzen, maar met een schreeuw renden wij door. Wij vonden dat onze artillerie goed werk had ge daan, want er was van de ijzerdraadversper Zware dagen op Gaüipoii. In de „Times" lezen wij een pakkende be schrijving van don strijd bij Gallipoli van een Australiër die in een hospitaal to Kaïro ligt: Een onbewogen, vlakke zee met een lage, lage mist, waarboven de toppen van groene heuvels, doezelige vormen van oorlogs- en transportschepen en een glimp van een wa- 'I tervliegtuig, dat over de Turksche stellingen |t{ vloog; dat was het schouwspel, dat zich' voor onze oogen vertoond© in den morgen van 25 April, toen wij het schiereiland Gallipoli na- dorden. Boven het geraas van de Transport- kranen steeg het donderend arpeggio van het zware geschut, onophoudelijk en eentonig, dat, hij ons naderen, werd afgewisseld door het barsten der Turksclio granaten en het ont ploffen van 'zwaardere project/reien in het water bij de transportschepen. Toen wij bij het strand kwamen, hoorden wij het geratel van geweervuur, eerst nauw verneembaar, maar dat later ging lijken op een rumoer van reus achtige trommen. Door een kijker kon ik een van onze linies zien die al vechtende uit hun booten in de baai vooruit kwamen. Witte booten in de baai en een paar bruine figuren, die etil dn het grijze zand lagen, het groene ringen niet veel meer over. Ik bereikte de vijandelijke loopgraven en ik hief mijn bajonet omhoog, toen ik zag dab een dikke Beier op mij aanlegde. Even weifelde ik en een kame raad velde den Beier neer. In hot gewoel van het gevecht was ©ven de gedachte bij mij op gekomen, dat ik nu voor het eerst een mensch het leven moest ontnemen en dat had mij doen weifelen. Het volgende oogenblik stortte een soldaat, vlak naast mij, neder en een kogel ging rake lings langs- mijn gelaat. Ik begreep toen wat 't beduidde om te weifelen. Met een gil stootte ik mijn bajonet den man in het lijf, die mijn kameraad had gedood en daarna deed ik dat nog drie anderen. Do Duitsche loopgraven aan het voorste front waren gevuld met stapels bloedige lijken. Wij waren daar echter al voorhij en melen de tweede linie aan. Toen voelde ik even pijn in mijn schouder, maar ik liep door. Ik wilde mijn geweer weer aan den schouder brengen, maar kon dat niet en direct daarna werd ik geraakt in den arm en aan mijn kaak. Do pijn was vreeselijk, maar toen ik op den grond gevallen was, schreeuwde ik nog luidkeels eenige juichtonen Tiit. Ik was aangetast door onze overwinningsgeestdrift, want ik wist reeds dat de stelling de onze was. Toen verloor ik het bewustzijn." „Vertel zoo verzocht hij nog aan den correspondent vooral aan de vrienden thuis, dat zij ook hier moeten komen. Als de eerste schrik voorbij is, wordt iedereen hier zoo dapper als een leeuw. Allen moeten hier komen om ons te helpen." Nieuwe distinctieven voor het oorlogsveld. Bij de Engelsche infanterie is ingevoerd, dat de officieren ook op hun rug, hoog tus schen de schouders, een kenmerk dragen waar aan hun regiment of bataljon te herkennen is. Dit dient daarvoor, dat de manschappen hun officieren herkennen zullen wanneer deze, in de hitte van het gevecht hij een aan val, waarbij de officieren natuurlijk vooraan gaan, hun gelaat niet ine^r kunnen doen zien, FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterretn. PARIJS. Ten noorden van Atreoht duurt de artilleriestrijd dag en nacht voort. Enkele zeer hevige infantenegeveckten hadden plaats ten oosten van N. D. de Lorette, waardoor bij geen der partijen eenige verandering in den toestand is ge komen. Ten zuidoosten van NeuvilloSt. Vaast deden de Duitschers tegenaanvallen in het Labyrinth. De Fransehen sloegen deze af en wonnen vervolgens opnieuw terrein, waarbij zij gevangenen maakten. In het geheel zijn in het Labyrinth sinds 31 Mei 800 krijgsgevangenen gemaakt, onder wie negen officieren en een vijftigtal onder officieren. Ook veroverden de Franschen twee mitrailleurs. In Champagne beproefden de Duitschers een naehtelijken aanval bij Beauséjour, maar werden onmiddellijk in hun loopgra ven teruggeworpen. Aan den zoom van het Prêtrebosch sloe gen de Franschen twee krachtige aanvallen der Duitschers af. BERLIJN. Rapport van den generalen staf: Om het door de Engelschen bezette' en krachtig versterkte plaatsje Hooge, onge veer drie K.M. oostelijk van Yperen, ont wikkelde zich een gevecht, dat een voor ons gunstigen loop neemt. Wij zagen ons genoodzaakt den toren van de Sb. Martinuskerk te Yperen, waarop een vijandelijke artilleriewaarnemingspost werd ontdekt, te vernielen. Ten noorden van Atreoht wordt op het front Souchez-Neuville en zuidelijk daar van weer hevig gevochten. De Franschen deden, hier 's middags en 's nachts herhaal delijk aanvallen, welke op sommige plaat sen tot een. verbitterden strijd van man tegen man leidden. Overal leden de Fran schen zware verliezen zonder ergens ©enig voordeel te behalen. Om het bezit van de suikerfabriek bij Souchez wordt nog voortdurend pes treden. Het vuur van. de Fransehe artillerie op achter onze stellingen gelegen dorpen maakte gisteren onder de Fransehe inwo gras en een omgewoeld stuk grond waarop on ze linies streden, vormden den voorgrond, en daarachter waren de steile heuvelen mot •heesters begroeid, waarhoven wolken van gra naten, als wollige vlokken zweefden. Kranig gleed een torpedojager voorbij met een paar zware harken op sleeptouw. „Hoe staat het er mee?" vroegen wij. ,,Het gaat er warm toe", antwoordde glimlachend een kanonnier, „maar het schiet niet op". Wij liepen de baai in. aan den voet van Kaba Tope, maar de torpedojager kon ons niet naar den zandigen oever brengen en we lachten witjes, toen de kogels om ons heen begonnen te fluiten. De puntige kogels gaan langs je hoen met een gemiauw als van een jong katje, dat zijn moeder zoekt, maar komen ze in. het water dan zeggen ze „ft", wat ze aan aangenamer dingen doet denken. Ten slotte waren do booten zoo dioht mo gelijk genaderd, wij sprongen in het water, en waadden naar het strand. Wij marcheer den langs het strand, waar reeds ambulances omringd werden door draagbaren en gewon den. Een Australiër en een marinier lagen on der een zeil, met hun voeten in het water. Dubbele versterkingen op den linkervleugel, riep een officier door een megafoon, en daar na toen een granaat boven hem ontplofte; ners weder talrijke slachtoffers. Zoo werden bijv. in Angres vijf mannen, vijftien vrou wen en tien kinderen en te Méricourt twee vrouwen gedood of gewond. In het Prêtrebosch wordt de strijd voort gezet. In de Vogezen wierpen onzo vliegers bommen op Remiremont, etappeplaats en spoorwegknooppunt, en op een vijandelijk kamp bij de Hohneclc. Kleine plaatselijke gevechten werden hedennacht geleverd in het Feclitdal bij Metzeral. Hoofdkwartier van den Kroonprins bestookt. PARIJS. Negen en twintig Fransehe aero planes hebben Donderdagochtend tusschen vier en vijf uur 178 bommen en verscheiden duizenden pijlen geworpen in het hoofd kwartier van den kroonprins. Verschillende bommen troffen doel. De aeroplanes werden beschoten, maar keerden bëhouden terug. OOSTENiRIJK-HONGARIJE. Przemysl heroverd. WEEN EN. Officieel. Sedert Donderdag morgen 3 uur 30 is Przemysl weder in ons bezit. BERLIJN. Rapport van den generalen staf In het noorden en oosten is de toestand onveranderd. In Galicië werd Donderdagmorgen vroeg de vesting Przemysl door ons veroverd, na dat in den nacht de nog in Russische han den zijnde forten op het zuidfront bestormd waren. De buit is nog niet te overzien. Een tegenaanval van de Russen tegen onze aanvalskolonnes en tegen onze stellin gen ten oosten van Jaroslaf mislukten vol komen. Het leger van generaal von Linsingen rukt op in de richting van Tsjydaksjaf, ben noordoosten van Stryj en strijdt om het terrein ten westen van Mikolajof. In het geheel zijn hij Stryj 60 officieren en 12.175 man krijgsgevangenen gemaakt en 14- kanonnen en 35 mitrailleurs veroverd. WEBNEN. Officieel. De Duitsche troe pen bestormden 's naohts de laatste Rus sische stellingen op het noordfront van Przemysl, en drongen om drie uur der tig minuten Donderdagmorgen van het noorden de stad binnen; uit het wes ten en zuiden drong ons tiende legerkorps binnen. Zijn eerste afdeelingen bereikten spoedig na zes "uur heb voornaamste plein van de stad. PETERSBURG. Raport van den gene ralen staf De strijd in Galicië duurde op 1 Juni met dezelfde hevigheid voort op het geheele front van den Weïchsel tot Nadvorna. Aan den linkeroever van de Beneden- San dreven onze troepen op 2 Juni na een kranigen aanval beslissend den vijand uit zijn stellingen en maakten zich meester van een belangrijke positie bij Rcednik, welke de vijand bezig was te versterken. "Wij maakten hier ongeveer 400 krijgsgevangenen en veroverden talrijke kanonnen en mitrail leurs. Ons offensief over het geheele front tot de monding van de Wisloka (Wistokl) blijft zich met succes ontwikkelen. Aangezien Przemysl, wegens den boe stand van de artillerie der vesting en van de door de Oostenrijkers vóór de capitu latie vernielde forten niet meer zelfstandig verdedigd kon worden, was het behoud ervan nog slechts noodig, zoolang het bezit van de werken in het noorden en westen van de stad ons van nut kon zijn bij de actie aan do San. Toen de vijand zich had meester gemaakt van Jaroslaf en Radymno en zich ontwikkelde op den rechteroever van die rivier, dwong het vasthouden van die werken onze troepen tot den strijd op een zeer moeilijk front, dat daardoor met 35 werst werd verlengd, terwijl de bezettingen van die stellingen blootgesteld waren aan het concentrische vuur van talrijke zware batterijen. Daarom hebben wij den laatsten tijd ge leidelijk het materieel, dat wij den Oosten rijkers ontnomen hadden, uit de vesting weggevoerd. Na beëindiging van dit trans port brachten wij don 2en Juni de laatste batterijen in veiligheid en den volgenden racht ontruimden onzo troepen ingevolge de ontvangen bevelen de posities om de stad op het noord- en westfront en namen ten oosten van Przemysl een meer geconcen treerde opstelling in. De aanvallen, welke de vijand deed op 1' Juni tusschen Przemysl en den Dn jester, werden afgeslagen. Aan de overzijde van den Dn jester slaagde de vijand, die bij Stryj zeer sterke strijd krachten samentrok, erin terrein te winnen op het front Tismemitsju en de rivier de Stryj, waarbij hij echter zware verliezen leed en duizend krijgsgevangenen in onze handen liet bij een tegenaanval van onze troepen. Aan de Switsja en Lomnitsja bestookten 1 wij den vijand van nabij en aan de Bys- tritsja sloegen wij zijn aanvallen af. Elder3 geen wijziging in den toestand. Russische gevangenen. In de maand Mei werden door de troepen der bondgenooten, die door den Oosten- rijksch-Hongaarschen opperbevelhebber ge commandeerd werden, 863 officieren en 26S.869 manschappen gevangen genomen en werden buitgemaakt: 251 sfcukg licht en zwaar geschut, 576 machine-geweren en 189 munitiewagens. dekking zoeken, gevaar voor granaten". Toen kwam een moeilijk en vermoeiend op krabbelen tegen vuurlinies op de heuvels. Op den top van den eersten heuvel veroverden we een Turksche loopgraaf. Er lag een doode Turk in en een doos met patronen. Gewonden kwamen ons tegen, op weg naar de baai. Het is daar een hel, riepen ze. En ja, zoo was het. Toen wij een volgenden heuvel be klommen, en een halfuur hadden geklauterd, waren we nog maar een kleine 200 M. opge schoten, zoo 6teil was de helling. Toen we weer daalden, spatten wel 90 kogels tegen de rotsen uiteen. Ik gleed uit op de steenen en viel naar beneden, waar ik een gewonde zag, die hevig bloedde aan de schouders. Juist waar jo !n kuiken z'n vleugel afbakt, heb ik 't go- kregen, hijgde hij, en hij viel flauw, toen d© ziekendragers kwamen. 'Zoo ging het langzaam vooruit naar de vuurlijn en ik raakte mijn eigen linie kwijt. Door een telescoop zag ik, dat de Turken ach teruit trokken In een eindelcozsn stoet kwa men do gewonden terug. Zo waren vrooli^: en stelden in alles helang. Toen gebeurde er iets in onzo loopgraaf: de man naast me viel. Ma- fisj, zei hij zwak (dit is het Arabisch voor geëindigd"), en toen: geld in .m'n gordel... vrouw en kinderen..Stervende ging hij op Daarbij moet nog gevoegd worden allerlei oorlogsmaterieel; door de Karpathenlegers alleen werden buitgemaakt 8500 bommen en granaten, 5& miliioen infantoriepatronen, 32000 Russische repeteergeweren en 2100Ó blanke wapens. De strijd om Radymno. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt over den strijd om Radymno gemeld Do legerkorpsen van generaal Mackensen stonden in den avond van 23 Mei in een grooten naar heb oosten gerichten boog opgesteld aan beide oevers van de San. Aan den rechtervleugel stonden de Beier- sche troepen als observatieleger tegenover het noordwestfront van do vesting Przemysl. Naast de Beieren stonden Duitsche en O.-ïï. troepen ten zuiden van de San tegen over het krachtig versterkte bruggehoofd van Radymno. Verder naar het noorden sloten daarop andere troepen aan. Het bruggehoofd van Radymno bestond uit een drievoudige linie, n.l. ten eerste de goed met ijzerdr'aadversperringen voorziene hoofd stelling, welke over de hellingen ten westen van het dorp Ostrof en door de Sanvlakbe naar deze rivier liepverder uit een stevig gebouwde tusschenstelling, welke midden door het langgerekte dorpje Ostrof was aan gelegd en eindelijk uit hot z.g. bruggehoofd van Tsjagrody, dat gemaakt was 'tot dek- king van de ten oosten van Radymno over de rivier voerende spoorwegbrug. Eerst moest de hoofdstelling stormrijp worden gemaakt. Hiertoe werd in den mid dag van 23 Mei het artillerievuur ingezot, dat den volgenden morgen voortgezet en tot het uiterste werd opgeveerd. Do Russische artillerio antwoordde, 's Morgens om zes uur gingen lange infanteriekolonnes uit de stormatellingen tot den aanval over. De vijand scheen niot te gelooven aan een ern- stigen aanval. Het Petersburgsche legerbe- richt had dan ook gemeld, dat de strijd in Galicië minder heftig woedde en dat de ver bonden troepen bijna overal tot het defen sief waren overgegaan. Om half zeven 's morgens was de vijande lijke hoofdstelling over haar geheele uitge strektheid in handen van de Duitsche troe pen. Geschokt door het zware artillerievuur had da vijand slechts korten tegenstand ge boden en was in snellen aftocht naar het oosten. Maar onze artillerie had intusschen juist in die richting en naar Radymno, van waar vijandelijke versterkingen verwacht konden worden, haar vuur verlegd, zoodat do Russen zich niet in Ostrof konden vast zetten. De bezetting van dit dorp kapitu- 1 eerde. Over de geheele linie was nu de Duitsche infanterie in opmarsch tegen Ra dymno en de zuidelijk daarvan gelegen dor- gevechten van eenig belang te vermelden. Onze troepen rukken voort naar de Giudi- caria-vallei, terwijl zij Storo hebben bezet, en voorwaarts rukten tot voorbij Con- dino, waarbij zij in verbinding kwamen met sterke Alpen-detachementen, die van do steile rotsen uit het Caffaro-dal en heb Ca- moruca-dal naar Chicsa waren afgedaald. Op de Karinthischo grens brachten wij op 31 Mei van de hoogten in het Roccoiana- dal, door een krachtdadig geschutvuur van grooten afstand gelost, de pogingen des vijands in de war om oen brug te leggen over den Alpenstrocm aan de overzijde van de grens op een helling ten noorden van Predil. Het geschut van den tegenstander antwoordde zonder resultaat. Bij verkenningen, uitgevoerd met aanval lende doeleinden in den omtrek van den Valdogna-top, maakten wij materieel des vijands buit. Het Rechte weer hield den ganschen dag aan en belemmerde uitgebrei der krijgsverrichtingen. Aan de grens van Friaul hebben wij den rug van de Monte Nero op den linkeroever van de Isonzo, op ongeveer 10 K.M. ten noordwesten van Tolmino, bezet. In den namiddag van den 31en Mei poogde de vijand door hevige tegenaanvallen ons de bezette plaatsen te doen ontruimen, maar werd overal teruggeslagen. WEBNEN. De Italianen zoten de be schieting voort van onze versterkin gen op verschillende punten van de Ti- roolsche en Kaxmthieehe grens; waar vij andelijke afdeelingen in het vuur kwam, vluchtten zij; zoo bijv. een Italiaansch in- fanterkregiynent op het Tol'jariaplateau, én verschillende compagnieën bij Messina Beraa giieria f d eeli ngsndie door een offi cierspatrouille van ons overvallen worden. De bombardcering van Vcnetfo uit dc Iuc5it. PARIJS. Volgens 'n telegram van de Ita- liaansche grens aan het „Journal de3 De- bats" zag een ooggetuige omtrent het bom bardement van Venetië door Oostenrijksche vliegtuigen op 24 Mei, dat de Oostenrijkers op een hoogte van tienduizend voet een ont zaglijk groot valscherm loslieten dat door middel van een lichtgevende stof het ter rein verlichtte. Toen verscheen een flottielje van Oostenrijksche vliegtuigen met de be doeling verwoestingen aan te richtenHun bommen doodden drie of vier burgers. Luchtaanvallen op Brmdisï en Bari. De Corner© della Sera" kreeg uit Brin- disi bericht dat daar een Italiaansche krui ser de haven binnengoloopen was aan V;oord hebbende een licht beschadigd vliegtuig van Duitsch maaksel gemerkt L 32. Vermoed werd dat 't dit vliegtuig is geweest dat on- Kennisgevingen felf® voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invitatiën, Dankbetuigingen, Menu's - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk - B. van Mantgern, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, Amst. B or mamint-Tato letten? ff" vernietigen de bacteriën', van f verkoudheid, influenza, angina, roodvonk enz., in mond en keel en beschermen .tegen Besmetting."» Deze krijg is vol afwisseling, niot het minst op het westelijk oorlogstoonecl. Gp ons plaatje hierboven zien we een Fransehe gepantserde auto in actie, die aangeval len wordt door eenige Duitsche voorposten. Het feit heeft zich afgespeeld op do hoogte bij Combres. De Duitschers liggen achter struiken verborgen en schieten op de auto, waarvan de inzittenden intusschen ook hun munitie niet spaarden, 't Is een dor en kaal landschap, waar de oorlog zwaar gewoed heeft en de stukgeschoten hoo rnen vertoonen nog maar jammerlijke overblijfselen van wat ze vroeger waren. pen Skolosjaf en Tsamosjé. Voortdurend steeg het aantal krijgsgevangenen. Bij Radymno kwam de vijand in groote moeilijkheden tengevolge van het te vroeg in brand steken van de houten brug over de San. Aangezien de in Radymno samenge trokken Russische recruten slechts korten tijd tegenstand boden, ging ook deze plaats verloren. De geheele artillerie, welke tracht te naar de San te ontkomen, werd veroverd. Eerst voor het bruggehoofd van Tsjagrody brachten de Russische aanvoerders door het in actie brengen van versche, snel aange trokken reserves, den Duitschen aanval tot staan. In het geheel waren dien dag 70 officie ren en 9000 man krijgsgevangen gemaakt, terwijl 42 mitrailleurs, 52 kanonnen, waar onder tien zware, veertien munitiewagens en een groote hoeveelheid ander oorlogsma teriaal veroverd waren. Ook op den noorde lijken oever van de San had zich een groote slag ontwikkeld. ITALIË. Italië en Oostenrijk. Het Italiaansche gezantschap te 's-Gra- venhage doet ons de volgende mededeeling uit het Groote Hoofdkwartier Van de grens TyrolTrontino zijn geen zijn knieën zitten, nam zijn geweer en lost© eon schot in de lucht; toen viel hij neer. Meer ko gels kwamen aanzetten, en twee mannon kro pen uit onzo loopgraaf door het struikgewas naar voren; zjj kregen do-n Turk te pakken, die had geschoten en wuifden met diens muts, als met een veroverde skalp; toen werd het weer rustiger. Tegenover ons ratelde een machine geweer, als een motorfiets; een watervlieg tuig vloog boven onze hoofden en twee witte wolkjes ploften er vlak onder uit de open barstende granaten; daarop draaide heb om en ging rapportoeren. Er moest dus iets ge beuren, en plotseling kwam dan ook de don der van het scheepsgeschuteen projectiel gierde boven ons en een wolk van rook en aarde steeg op bij de Turken, welke weken. Hit do baai kwam nu het onophoudelijk lawaai van het scheepsgeschut, zoodat we watten in de ooren deden en de commando's haast niet meer konden hooren. De Turken antwoordden granaten ontploften vlak hij. Do koperen neus «ran een houwitser-projectiel vloog boven het Turksche front uit on kwam in de loopgraaf terecht. Ik brandde m'n vingers, toon ik het wilde oprapen. Drie uren duurde deze kanon- nade; toch waren we een mijl opgeschoten, hoewel met zwaren verliezen. In. do baai wer den paarden én ezels aan land gezet en mu der Italiaansche vlag Bari naderde en, toen de bewoners te hoop liepen om het vermeen de Italiaansche vliegtuig toe te juichen, op do Pizza Roma bommen v/ierp, waardoor een kleine jongen gedood werd. Daarna was dit vliegtuig over het dorpje Molfetta gegaan waar het met vier bommen twee personen doodsloeg, om vervolgens boven Brindisi te trachten schade aan te richten. Het nemen van den Zugna-top. Maandagavond heesehen na een hevig ge vecht de Italianen hun driekleur op de 2ugna- top, gelegeu op ongeveer zes mijl van Jiove- reto, dicht bij bet Etschdal en den daar door heen loopenden spoorweg VeronaAlaBozen (Brennerbaan). Do Zugna, een borgtop die 1861 meter hoog ligt, domineert daar den om trek. Hij behoort tot het Lossiiii-gebergte, reeds eenige keeren genoemd dn de telegram men, en ligt 13 mijl benoorden de Italiaansch- Oostcnrijkscho grens. Aan de overzijde van het dal strekt zich dc Monti Baldo uit, waar van heb noordelijk gedeelte, do Monte Altis- siino (diebt bij het Gardamoer), reeds de vorige week in heb bezit van do Italianen kwam. Ki lometer na kilometer ging de vloed van Ber- saglicri hooger en hooger en verder heb dal van de Etsch in en bewonderenswaardig moet hun actie zjjn geweest, in verband met- do na- tuurlijke hinderpalen in dat bergland bij uit nemendheid. Donohoe geeft er in de Daily Chronicle een beschrijving van. Sommige mannen wierpen nitie aangevoerd. IS aar de vuurlijn werd wa ter gedragen en verder munitie en olie voor de nvachiuogeweren. Op icdor pad droegen de ziekendragem hun droeve lasten en geduldig wachtten do gewonden, onder gepraat en ge lach, bij de hulp-posten. Onder do brandende zon werkten do dokters als machines. De bri gade-generaal, in z'n khaki-pakje en keurige rijbroek, gaf steeds maar zijn bevelen, koel en als 'n man-van-zaken. We waren nog geen zes uur aan het strand toen drie stations voor draadlooz© telegrafie als paddestoelen verre zijn en weldra vertelden hun vonken aan de schepen, hoo ze moesten schieten. Steeds meer troepen gingen aan land, en snelden naar den bedreigden liukjer-vleugel.. Met hiob donker- worden hield het bombardement op, maar nu vielen de Turksche granaten te midden van de booten met gewonden. Van rust was geen sprake, want we moesten onze stellingen gaan versterken. Links van ons zonk een boot in de branding. Met behulp van een kijker zag ik dat er 8 doodon in waren. Aan het strand la gen er 20; een marinier, kenbaar aan zijn witte muts, lag, haast als een levende, met zijn kin steunend op zijn hand, en zijn gezicht naar ons toe. Den volgenden avond zag ik, dat hij op zijn rug lag, het gezicht naar den heuvel gericht; hun knapzakken weg om vlugger omhoog to kunnen komen bij den aanval. Do Coc ten rij kers werden hardnekkig achtervolgd over co rotsen, in do kloven en langs de bergpaden. „Avanti!" hoorde men slechts en steeds voor uit ging 't. Na een ontzaglijk vermoeienden dag werd 's avonds de Zugna-top bereikt en het dundoek ontplooid. Do Italianen zijn daardoor nu gekomen tot de tweodo Oostenrijksche verdedigingslinie en zullen bij Rovereto en vooral hooger op bij Triënt dc eerste werkelijk groote verdedigings werken van Oostenrijk te bekampen krijgen. Heb eerste dier werken ligt meer naar het Garda-meer toe, txisschen Mori en Rovereto. Daar ds de Oostenrijksche genie reeds lang aan 't werk geweest. De tuinen en villa's aan do helling van de Madona del Monte zijn ge slecht: allo boomen zijn omgekapt en dn die prachtige bergnatuur staan thans de gladde, sombere kanonnen op de mooiste plekken, die zoovele toeristen dn extase brachten. De schilderachtige Monti Tinonchi, die hoog boven Rovoreto uitstak, is thans een kaal bergfort geworden. In den midden-sector van heb front, bij Borgo en Fiera di Primiero (in de Val Suga- na),"staan de Italianen, volgens dien oorlogs correspondent, 12 mijl voorbij het punt waar do Brenta de grens kruist. TURKIJE. Do actie tegen de Dardanaiien. PARIJS. Berichten van Gallipoli melden, dat de Turksche troepen, dio in gesloten formatie volgens de Duitsche methode in het vuur werden ge bracht, bijna, geheel vernietigd zijn door het vuur der bondgenooten bij den aanval op de stellingen bij Krithia. LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dat een der Britsche onderzeeërs in de Zee van Marmora Woensdagmorgen oen groot Duitsch transportschip in do Tanderaba-ai heeft getorpedeerd. KONSTANTINOPEL. Het hoofdkwar tier deelde mode: Aan het Dardanellen- front had gisteren een zwak artillerie- en infanterievuurgevecht plaats. Onzo batterijen aan de- Aziatische kust beschoten met goed gevolg do vijandelijk© stellingen bij Seddul Bahr. Aan de overige fronten geen belangrijks. In Mesepotamlë. LONDEN. De Engelsche troepen in Mesopotanië hebben op 31 Mei d® Turken verslagen ten noorden van Kurna. Zij namen daarbij 250 man gevangen en maakten drie kanonnen buit. Bij de vervolging op 1 Juni werden nog drie kanonnen veroverd en 300 man krijgsgevangen gemaakt. LONDEN. In een officieel communiqué van do overwinning der Engelschen in Me sopotamia, wordt het volgende medege deeld Nadat de vijandelijk© colonnes, die ons bedreigden op de linie Euphraat Karccm, uiteengeslagen waren, werd in den ochtend van 31 Mei een gecombineerde vloot- en legeraanval gedaan op de rest van ds vijandelijke macht op eenig© mijlen ton noorden van Kurna. Te 1 uur 30 maakten onze troepen, ge deeltelijk door het water wadende, voor een ander gedeelte in booten, een goed uitge voerd© omtrekkende beweging. De kanon nen van den vijand werden snel tot zwijgen gebracht door onze artillerie. De hoogten, die door de Turken bezet waren, werden t© 12 uur genomen en de vijand sloeg op de vlucht. Nadat wij verschillende zwaar geladen mijnen, die later in de rivierbedding en op het land ontdekt waren, hadden laten sprin gen, zonder dat er ongelukken gebeurden, zetten wij op 1 Juni onzen opmarsch voort. Wij bemerkten toen, dab de vijand zijn kampementen te Barhan Ratta met spoed had ontruimd en een aantal tenten had la ten staan. Men zag, dat de vijand zich ver wijderde in stoombooten en bootjes. Dez© werden nagezet door onze flottielje. Dinsdagavond bereikten wij ©en punt, vijf mijlen ten noorden van Ezra's graf en 3.3 mijlen ten noorden van Kurna. Het Turksche stoomschip „Bulbul" werd inge haald en tot zinken gebracht. Wij maakten ook twee groote lichters buit, waarop niet alleen drie veldkanonnen waren geladen, maar ook munitie en mijnenbovendien vie len vele schuiten van inlanders in onz© handen. De vervolging werd bij maanlicht: voort gezet. Onze verliezen waren gering en bedroe gen in het geheel ongeveer 20 man. hij had dus geleefd, en misschien was bij nog niet dood. Door mijn kijker zag ik, dat er een wuifdo met zijn pet en langzaam naar ons toe strompelde, waarna de Turlisch© verkenners onmiddellijk begonnen te schieten. Ik rende naar hein toe. Vier anderen waren daar nog in leven zei hij. Nadat hot scheepsgeschut met de Turksche verkennors had afgrekende ha»xl- den wij hen uit hitn stelling. Een van hen had daar half in het water gelegen met twee doorschoten knieën, maar hij was opgewekt en vroeg haar zijn broer, dio bij dezelfde ex peditie was. In den morgenstond deden de Turken Oan wanhopigen aanval op het centrum. Zij had den veel van onze gewonden getorpedeerd en hun uniformen aangetrokken. Zij naderden. (Een hoorn van onmiskenbaren Turkschen klank bliesstaak het vuren, maar zij waren al ge waarschuwd. Een stem riep, in hot Engekoh, „terugtrokken", maar omdat daar geen re den voor nwas, wachtten wo af. Later werd eon Duitscher gevangen genomen, dio in een Australisch uniform was gestoken. De zo eerste dagen zal ik niet licht, vergeten en zelfs nu word ik des nachts nog wakker door infanterievuur, dat dan bljjkt te zijn het. geratel yau een kar, dio langs hst hospitaal rjjdfe- '--u-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2