33E3 ÖÖÏjI3 A.*X>E!!lNr OOTT3R. -A-INTTP van Vrij dag 4 Jvmi 1913 3 Binnenland. Lederzaken. Marinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vjoot schip fce verschalken. De onderzeeër be schoot het schip en gaf daarna de beman ning het bevel zich in de booten te begeven. Een half uur later was de „Dixiana" ge zonken. De „Lusltanla", LONDEN. De „Times" verneemt uit To ronto dat het beslist onwaar is dat Cana- deesche soldaten zich aan boord van de „Lusitania" bevonden, eveneens is het onwaar dat er ooit troepen over Amerikaan- sche havens zijn uitgezonden. Generaal Bischoff van Heemskerck f. Dezer dagen overleed op 63-jarigen leeftijd in Den Haag do gep. generaal-inajoor W. F. H. Bischoff van Heemskerck. Hij trad in 1869 als soldaat vrijwilliger bij heb instructie-bataljon in dienst. Na zijne benoeming tot 2e-luitenant, in 1871, werd hij in 1875 voor don tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van bet Oost-Indische leger. In 1880 keerde hij als le-luitenant (waartoe hij in 1879 was benoemd) hier te lande terug, waarna hij in 1&81 werd ingedeeld bij liet 7e reg. infanterie; daarna werd hij in 1883 over geplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, en was hij van 1888 tot 1891 gedetacheerd bij do Krijsgsschoolterwijl hij in 1893 tot kapi tein benoemd en bij het 7e regiment infanterie overgeplaatst werd, waarna hij in 1896 bij Jiet regiment grenadiers en jagers terugkeerde. Van 1898 tot 1901 was hij adjudant van den inspecteur der infanterie en als luitenant-kolo nel werd hij in 1905 aan den inspecteur Tan de infanterie toegevoegd en in verband daar mede overgeplaatst bij den staf van het wapen. Met ingang van 1 Nov. 1913 werd hem onder toekenning van pensioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en tevens Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Kolonel L. J. Dumont f. Do te 's-Gravenhage in S5-jarigen ouderdom overleden gepens. dirigeerend officier van ge zondheid le kl. L. J. Dumont, begon als on bezoldigd kweekeling bij 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen in 1846 zijne loopbaanwas als officier van gezondheid 3e kl. waartoe hij in 1850 benoemd werd bij het Koloniaal Werfdepot en a la 6uite bij het 3e regiment infanterie, als officier van gezond heid 2e kl. dat hij in 1862 werd bij het korps pontonniers, bij de infirmerie te Zut- phon en te Hoorn, de Kon. Mil. Akademie en het 2e regiment huzaren; en als officier van gezondheid le kl. welken rang hij in 1874 verwierf bij het garnizoenhospitaal te Bre da het 6e regiment infanterie en het le regi ment veld-artillerie geplaatst. Na in 1S85 den titulaireu rang van majoor Tcrkregen te hebben, volgden achtereenvolgens in 1886, 1888 en 1892 zijne benoemingen tot officier van gezondheid onderscheidenlijk van de 3e, 2e en le klasse, waarna hij in 1894 werd gepensionneerd. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Uit de Staatscourant. Bij K. B. benoemd bij de inf., tot res.-2o- 1 uit., bij liuu tegc-nw. korps, de vaandr.'K. Supheert, C. Schorteraeij er en jhr. S. H. H. Na buys, ondorsch. v/h. 1ste, 15de en 6e regiment. Bij K. B. is aan res.-kapt. J. Hi rsc hi g v/h. le reg. vest.-artill., ter zake van lichaams- gebr. m. ing. van 16 Juni eervol ontslag uit den rail. dieust verleeud met erkenning van het recht op nader pensioen. Achterblijven van verlof. Het aantal „wegens ziekte" achterblij vende verlofgangers, is blijkens ingekomen mededeeliugen, zeer groot. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht acht het daarom noodzakelijk, dat aan de militairen, die met verlof gaan, worde medegedeeld, dat alleen zij die bij het eind van hun verlof buiten staat zijn te reizen, gerechtigd zijn van verlof achter te blijven, behoudens hun verplichting om de noodza kelijkheid van achterblijven door een ver klaring van een geneeskundige te doen sta ven. Alle andere bekooren zich of naar de naastbijzijnde militaire ziekeninrichting, of naar hun korps te bogeven. Ex. Voorgeoef3ndheid A, Do inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de derde inspectie, voorzitter der commissie voor opgemeld examen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het jaar 1915 slechts eenmaal gelegenheid wordt gegeven tot het af leggen. van dit examen en wel in het einde van de maand Augustus e.k. („St.-Ct.") Onderscheiding Timor. Bij Kon. besl. is, ter zake van zijn gedrag hij de krijgsverrichtingen in het commandement Timor en onderhoorigheden, gedurende liet 2e halfjaar 1914, benoemd tot ridder der Militaire "Willemsorde der 4e kl., de sedert tot korporaal bevorderde inl. fuselier S a n i n. („St.-Ct.") Koning Konstantljn van Griekenland. In de laatste dagen kwamen er treurige berichten van het Grieksche hof in Athene. Koning Konstantijn lag zwaar ziek, aan pleuritis. Een punotatie, door de genees heer en noodig geoordeeld, gaf niet veel ver betering, deed nog de koorts stijgen, en men vreesde het ergste. De jongste berich ten zijn echter weer geruststellend en er moet nu hoop zijn op volkomen beterschap binnen eenige dagen. Het Grieksche volk juicht, het heeft de®en koning lief, die het in de jongste Balkan oorlogen tob de overwinning heeft gevoerd. Hij was de opperbevelhebber, van het Grieksoho leger, eerst tegen Turkije, later tegen Bulgarije. Als kroonprins reeds, maar later, na den moord op zijn vader, koning George, te Saloniki, ook als koning van Griekenland. Koning Konstantijn is mili tair in liart en nieren, toch toonde hij wijze bezadigdheid, dat hij totnogtoe zijn land buiten den oorlog hield. Hij is getrouwd met c«a Juister yan den Duitsehen E&3&V TBB Admiraal G. F. Tydeman. De Staatscourant van Maandag meldde het eervol ontslag met 1 Juli van vice-admiraai G. F. Tydeman, directeur en commandant der Marino to Amsterdam. Gustaaf Frederik Tydeman word 12 Febru ari 1858 te Suriname geboren. Hij werd 1 Sep tember 1876 adelborst le klasse16 Novem ber 1878 luitenant ter zee 2de klasse; 16 April 1889 luitenant ter zee le klasse. Op 16 Febru ari 1900 werd hij bevorderd tot kapitein-luite nant ter zee; 16 anuari 1905 werd hij kapitein ter zeeop 2 Mei 1910 volgde zijn benoeming tot 6chout bij nacht; den lsten October 1912 die van vice-admiraal. In zijn verschillende functies diende de heer Tydeman aan boord van verschillende bodems in Europa, Oost- en West-Indië; in Oost-Indië was li ij voornamelijk werkzaam bij de hydro- graphie, als luitenant ter zee le klasse is bij bij den staf der Marine in Willemsoord werk zaam geweest. Als kapitein-luitenant ter zee was overste Tydeman onder anderen commandant van Hr. Ms. „Siboga' en maakte hij in 1898 de „Si- boga"-expeditie mede, welke onder leiding van professor Max Weber diepzee-onderzoekin gen deed in de oostelijke wateren van den In- dischen Archipel. O vors te Tydeman deed des tijds in eenige geschriften mededeelingen om trent waarnemingen over Oceanographie, me teorologie en plaatsbepaling, op deze expeditie verricht. In den rang van kapitein-luitenant heeft overste Tydeman als 1ste officier gediend aan boord van Hr. Ms. Utrecht" en als comman dant van Hr. Ms. Wachtschip te Amsterdam. Als kapitein ter zee was Tiij commandant van Hr. Ms. „Piet Hein", daarna van het Konink lijk Instituut voor de Marine, vervolgens van Hr. Ms. „De Ruyter", met welk schip hij naar West-Indië vertrok om spoedig daarna als commandant van Hr. Ms. „Heemskerck" uit die koloniën terug to keeren. Daarna, is overste Tydeman naar Oost-Indië vertrokken, waar hij o.a. in '1909 als comman dant van het Nederlandsch eskader een reis naar China en Japan maakte. In het voorjaar van 1910 in Europa terug gekeerd werd hij belast met de betrekking van directeur en commandant der Marine te Am sterdam. In het voorjaar van 1914 maakte hij per particuliere gelegenheid een reis van eenige maanden naar Öost-Indië met een bijzondere zending. Admiraal Tydeman is niet alleen bekend als een bekwaam zee-officier, hij maakte ook naam in do wetenschappelijke wereld. Her haaldelijk plaatste het tijdschrift ..De Zee' bijdragen van zijn hand en in „Archives Néer- landaises des Sciences exactes et naturelles" schreef hij een studie, getiteld „le vol plané des oiseaux". Deze_ bijdrage over het vliegen trok ook in het buitenland' zeer de aandacht. Admiraal Tydeman is lid van het bestuur van het „Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap"^ en lid van de „Kollandsche Maat schappij van Wetenschappen." Ter besohikking. De luitenants ter zee 3e kl. J. de Mos, H. G, de Bruijne, A. E. M. van Dishoeck, P. van Popta, W. van den Donker en C. A. Weemhoff worden den 7en Juni ter beschikking gesteld en zijn bestemd om den 26en Juni per s.s. „Tabanan" van den Rott. Lloyd naar Oost- Indië te vertrekken. Adressen gevraagd. De Directeur van het Hoofdexpeditie- kantoor van de Veldpost te 's-Gravenhage verzoekt adres van Sergeant D. Leening a, Internee- ringskamp (brief uit Soerabaia); Mil.-korp. J. A. Meynte, 2e Comp., 2e Bat., 4e Divisie (afz. J. de Herder, a/b. „Prins der Nederlanden"); Sergeant-majoor J. V e d d e r, 2e Comp.. 3e Bat.. 4e Divisie. (Regiment ont breekt. Reeds gedurende 9 maanden wor den dagelijks couranten met dit adres ver zonden, die allen onbestelbaar zijn) Wilhelm Wetsels, 4e Depót- Cornp. Oranje-Nassaukazerne, A'dam. Bob v. d. M h 1 e n, mil. korp. 2e comp. Res. C. L. A. Wolffran, mr. geweermaker, 4e Divisie; J. D. van Nimwegen, depot IX I. B.; Wiegers van Tongeren, le comp. Res. XI. Een ieder wordt in zijn eigen belang ge raden steeds na elke verplaatsing zijn- nieuwe indceling op te geven aan den admi nistrateur van het onderdeel, dat hem uitzendt. Aan alle miliciens, die Hooiverlof heb ben aangevraagd, doch nog geen antwoord hebben ontvangen, wordt geraden alsnog hun volledig adres aan de betrokken be middelingsbureaus te zenden (Regiment, Bataljon, Compagnie, Batterij, Escadron etc.), daar honderden verlofsverleeningen wegens onvoldoend adres onbestelbaar zijn. Mil. Serg. K. Noord-Brabant. Op beide vragen „ja". Met den steun van uwen com- pa-gniecommandant zal het ongetwijfeld gaan. Red. J. H.. Torneuzen. In dat geval moet u zich wenden tot Z. Kxc. den Minister van Oor log. Red. Mil Serg. C. F.. Krabbendijke. Zulk een overplaatsing moet langs den mil. hiearehieken weg bij Z. Kxc. den Opperbevelhebber worden aangevraagd, maar op inwilliging bestaat vrij wel geen kans. Een schaakredacteur is aan ons blad niet meer verbondon. Red. Res. Serg. G. P. L.. Harderwijk. Zeer waarschijnlijk nog geen honderd man. Red. G. L. H., Breda. Ja. Red. Ij. D.. Bergen op Zoom. Uw reis, om uw echtgenoot© te halen, zal mogelijk niet koste loos kunnen geschieden. Zij zelve zal niet kosteloos kunnen reizen. Spreek er met uw onmiddellijken chef over. Red. J. S. te O. De vergoeding wordt dan ge deeltelijk ingehouden, omdat uw inkomen Ter groot is. Red. As. B., Zutphen. Ongeschikt. Red. J. doM., le reg. veld. Zie onder laatste be richten in no. 110 van ons blad en spreek er met uw sergeant-majoor over. Red. M. S. te Vrouwepolder. Wij raden u aan u met breedvoerig en dringend schrijven nog maals te wenden tot het Kon. Nat. Steunco mité, Koninginnegracht 35, Den Haag, met verzoek u te willen helpen uw zaak in stand te houden. Bespreek een en ander voorts met uwen compagniescommandant. Red. J. H. te Swalmen. Wend u langs den mi litair hieraohieken weg met een verzoek tot Z. Exc. den minister van Oorlog, wiens wensch het is, dat die vergoedingen door de burge meesters betaald worden. Red. N. N„ fort „Lunet aan de Snel". Uit de officieus© mededeeling onder laatste berich tten, in no, 110. van ops blad blijkt, dat de uitbetaling van 1 December j.I. af moet plaats hebben. Red, B. to 's-Gravenhage. Vóór dien leeftijd kan examen gedaan worden. R e d. Eenigcn te Krabbendijke. Het teruggaan tot dien datum, blijkt uit een officieuse mede deeling van don heer Controleur van het 3e Bureau in No. 110 van ons blad. Zijn opvatting wordt blijkbaar niet algemeen gedeeld. Van daar het verschil in uitbetaling. Red. A. J. D-, Korp. te Swalmcn. Ja. Het menage- geld wordt voor ten hoogste vier dagen bij ge woon verlof betaald. Uw tweede vraag moet met „neen" beantwoordt worden. Red. Res.-Scrg.-tit. de N., Gorinehem. In orde. Bedankt voor do goede zorgen. Red. L. M„ mil.serg. Bergen-op-Zoom. Meer dan in het bericht in No. 107 van ons blad is ons niet bekend. Het best blijkt ons dus de ge- wenschte overplaatsing langs den militair hierachieken weg bij Z.Ex. den Minister van Oorlog aan te vragen. Red. Nader adres wordt gevraagd van den L. W. soldaat Adriaan Antoon Verbeek, vroeger ge diend hebbende als milicien bij het 3e reg. le bat. inf., lichting 1915, door A. G. Ver beek 39ste landweerdisiriet detachement Hans- weert. Wie kan mij s.v.p. mededeelon waar thans het depot is van de 3e comp. wielrijders? J. W. Vogelenzang, Militair Hospitaal, Breda, „Onze Vloot". Naar wij vernemen zijn door de Neder- londscba Vereeniging „Onzo Vloot" ver schillende voorwerpen, zooals medailles, horloges, sigaren, sigaretten, sigarenkokers e.d., uitgeloofd als prijzen voor wedstrijden, te houden onder de militairen op het eiland Vlieland. Uit Zevenaar. L. W.-sergeant Germs schrijft ons: Maandagavond werd den militairen te Zeve naar wederom een gezellige avond bereid. Op initiatief van eenige militairen hadden de lieeren Nic. van Wénsen, tenor; K. Esveld, viool, Barend Render, piano en jL. Feijten, voordracht, allen uit Utrecht, zich geheel be langeloos beschikbaar gesteld, 't Was een avond van kunstgenot en alle aanwezigen gaven vau hunne waardeering dojr herhaald applaus blijk. Allen medewerkenden komt dan ook een woord van lof toe aoor hunne praeetaties. Als bijzonderheid vermelden we nog, dat verschil lende door den heer Van Wensen gezongen liederen gecomponeerd zijn door den pianist Renden. De militaire muziek uit Zevenaar vulde zeer verdienstelijk de pauzes met vroo- lijke stukjes aan, terwijl ook een militair kwar tet hot Ave Maria van Beltjons ten beste gaf. Een hartelijk woord van den pl. commandant woorden mogen vinden in dit voor den soldaat zoo populair blad. J. R. DE GROOT, Korp. J. MIEDEMA. Milicien. Uit Baarie-Nassau. Muzikant G. de Jong, lid van hot muziek korps „Hobari" schrijft ons: Tijdens ons verblijf to Baarle-Nas-.au gaf het muziekcorps „Hobari" des Zondags en op gowone dagen concerten op het Singel aldaar wat bij de ingezetenen dezer gemeente ten zeerste gewaardeerd werd. Evenals andere Zondagen gaven wij Zondag 30 Mei j.I. een conëert. wat als afscheid aan deze gemeente gegeven werd. Na het spelen der vijf eerste nummers van het uitgebreide programma werd er een oogenblik gepauzeerd, terwijl liet hoofd der school, de WelEl. heer v. Bussel een in grijpende toespraak hield tegenover den kapel meester Sergt.-maj. instr. H. v. Coevorden, en do muzikanten, weike den inwoners geregeld zooveel genotvolle uren geschonken hebben. Uit de woorden van spr. blijkt, dat het de gemeente aan 't hart gaat, dat wij moeten scheiden omreden dat én de burgers èn de militairen deze laatste 3 maanden in een goede harmonie met elkaar wisten om te gaan wat door hen op hoogen prijs gestold wordt. Als blijk van erkentelijkheid reikte spr., na mens de ingezetenen van Baarie-Nassau aan den kapelmeester een zilver horloge uit met 10 voor do 'muzikanten om er een prettigeo avond van te nemen wat in dank werd aun- vaard. Daarna bracht de kapelmeester een woord van dank aan de gemeente en het programma werd verder glansrijk afgewerkt. Donderdag 3 Juni vertrekken wit van hier naar Moergestel en zullen wij het dorpje Baarie-Nassau gelegen aan de Brabantsch-Bel- gische grens met bare hartelijke bevolking niet gemakkelijk vergeten. P.S. Andere bladen worden beleefd verzocht, dit over te nemen. Aan de burgerij van Oude Tonge! Mil. A. Baars schrijft ons uit Ooltgens- plaat: Het was 3 Sept. '1-1 toeil wij op een war men zomerdag van Ooltgensplaat naar Oude Tonge verplaatst werden. ïïat viel ons dat tegen. Een maand na '4 uitbreken van den grooten volkeren krijg moesten wij Ooltgensplaat gaan verwisselen met Oude Tonge. Men had die gezichten moeten zien van ons. Een maand ingekwartierd bij de inwoners tan Ooltgensplaat en tevens ingeburgerd en dan plotseling liet dorp te moeten verlaten en op sommen, nat gij, burgers, voor ons hebt ge daan! Wie onzer kan u vergeten Hebt gij niet gezorgd voor ons, als «aren wij uw eigen kinderen? Kwam er niot menige traan in uw oog, toen wij henengingen Zag ik niet, dat err van ons, mannen gehuwd, tranen in hunne oogen wegpinkten? Maar laat ik ein digen, want wat woorden niet kunnen doen, dat hebben daden bewezen in dat tijdsverloop. Neen, inwoners van Oude Tonge. wij kunnen en wij mogen u niet vergeten. En als straks de vredesklokken door Europa mogen luiden en de demobilisatie in ons land mag worden In de berichten over den Italiaansch-Oostenrijkschen oorlog wordt ook herhaal delijk gesproken van het kustenland of de kustprovinciën, dat zijn die gebieden, waar de beide oorlogvoerende landen aan de Adriatische Zee grenzen. Van weerskanten hebben zij zich daar versterkt. Niet het minst aan den bant van Istrië, met Triest, waar zoovele Italianen wonen en waarop Italië reeds lang begeerige oogen sloeg. Een der meest bekende versterkingeu aan de zeekust zien we hier boven: het kasteel Duiuo, een Oostenrijksche vesting aan de Italiaansche grens. Dit zullen de Italianen eerst, moeten innemen, willen ze in Istrië doordringen. en een driewerf hoera van do aanwezig© mili tairen voor de musici besloot dezen gezellige» avond. De danslustigen bleven nog eenige uur tjes gezellig bijeen. Het 6-jarig Huwelijksfeest van onzen „Driek". Mil. Korp. J. Kuypers, 3-111-3 Reg. Inf., schrijft ons: Den 2-5 Mei j.I. was het- 6 jaar geleden dat „Driek van Wessem", do oudste milicien van de 4o sectie, met zijne dierbare 50 een verbond had gesloten om te zamen lief en leed des le vens te deelen. Deze dag mocht- niot ongemerkt voorbij gaan. Reeds 's morgens tijdens het uitrukken werden verscheidene hoera's op het welzijn van hem en zijne gade uitgebracht. Doch er zou nog meer komenNa afloop s an den dienst werd in alle stilte een voorbereiding gemaakt, terwijl Driek op de kamer lustig zat te „Partoetoo", een kaartspelletje waarop hij erg verzot is. Terwijl hij zich echter naar de cantine begaf om nat versterking te nemen, werd zijn krib betje met frissche dennentakjes, welke 's mor gens met de oefening waren medegebracht, op gesmukt en stonden wij allen tc wachten of de jubilaris verscheen. Jawel! Daar kwam ln'j met zijn gewoon slof- gangetje de trap opzetten. De tamboer blies .Jjpeft acht" en allen stelden zich in de houding. De oudste korporaal van de kamer feliciteerde Driek, dio stond te kijken alsof hij het in Keulen hoorde donderen, namens de jon gens van de 4e sectic en stelde hem als geschenk een meerschuimen sigarenpijp ter hand, waar voor elkeen welwillend iets had bijgedragen. Op heb zien hiervan raakte li ij nog meer van de wijs en zei slechts dit „drommels, dat had ik niet gedacht, zooiets zou mijn vrouw nog niet doen." Na hem eenige malen de kamer in optocht tc hebben rondgedragen, werd de avond verder doorgebracht onder het zingen van een lustig liedje en heb rooken van een heerlijk „Snoekje" van onzen kamersigarenhandelaar Nölke, totdat het avondappèl een einde maakte aan dit feestje, hetwelk de vriendschap onder ons nog meer had versterkt. Milie. Korp .J. K. 13o R. I. 3e B.. 3e C. l'artooto o, ecu Limburgs® kaart spel, Hulde. Korp. J. B. de Groot en mil. J. Micdema schrijven ons: Namens een groot gedeelte van de manschap pen van 4 C„ 2 B„ 9 B. brengen we hulde aan den milicien A. Kroes, als inzender van het verrukkelijk schoone stemmingstuk ..Tweede Pinksterdag". Zulke taal ontsiert de „Soldaten- coutant" zeker niet. Dat we nog dikwijls zulke afgekondigd en wij naar onze haardsteden te- rugkeeren, dan Oude Tonge, al de goedheid aan ons gedaan, zal gegrift worden en blij ven in onz© gedachten en lang© jaren daarna, zullen wij blijven verbellen van allen, die heb nog niet weten, hoe goed de inwoners voor ons, soldaten, zijn geweest! Ontspanning noodig? Mil. L. Presser schrijft ons: Ondergoteekende las de vorige week een op roep in de „Soldatcncourant" van liet fort Brakel om daar eens een avond te organisecren. Daar wij een ensemble hébben bestaande uit bariton, violist en pianist, zoo bood ik mij aan bij vrije reis- en verblijfkosten daar een opera avond te geven. Als dank ontving ik in het geheel geen antwoord op dit aanbod. Ik vind dat dit toch een verkeerde handelwijze is. Eerst vragen en dan geen antwoord geven. L. PRESSER, Ie Batt., 4e Comp.. 7e Reg. Inf., -le Divisie, Veldleger. N.B. Evengoed houden we ons beschikbaar bij volgende aanvragen. Dankbetuiging. Hierbij brengen wij onzen hartelijken dank aan dé manschappen uit de loods A. voor het prachtige geschenk ter gelegenheid van ons huwelijk. De Milic. E. SLOB, le Reg 3e Comp. 4e Batt. Vest.-art. Verloren voorwerpen. Zondag 1 Mei heb ik .in den trein van Alphén naar Dordrecht mijn overpas (gemerkt 3 G 3203) laten liggen. De eerlijke vinder wordt beleefd verzocht zijn adres op te wil len geven aan D. Groeneveld, korp. 1 I. 3. vest. art. Verloren op den weg van Krabbendijke naar RillandBath een horloge met ketting, tegen belooning terug to bezorgen aan H. Goor, a/b Hr. Ms. „Balder". Rilland-Bath. M ie een koppel en bajonet heeft gevonden op den eersten Pinksterdag des voormiddags in trein no. 42. die om 11 uur 7 minuten uit Utrecht naar Amsterdaln' vertrekt, wordt be leefd verzocht deze terug te. willen bezorgen tegen belooning en vergoeding van onkosten aan milicien H. Wesierik, 19 reg. inf. le bataljon 4e comp., wapennummer op koppel en bajonet 7208. Cevonden voorwerpen. Aan het station te Leiden is ceu pakjo ge vonden, bevattende een wit hemd en andere artikeleneen en ander van een matroos af komstig. De eigenaar kan zich schriftelijk met duidelijke opgave van adres wenden tót den heer commandant der ma r ine-jsazerne tg Am Een gezicht op Bozen, éen bekende plaats in Tirol, waarop de Italianen ook al het. oog hebben geslagen. Geheel terecht'? is hier de vraag. Er wonen in Tirol vele Italianen, in sommige streken bijna geen anderen, maar Bozen kan men een Duitscbe stad noemen. De naam geeft het niet alleen reeds te kennen, het is ook van oorsprong Duitsch. Het standbeeld bijv., dat we hier zien, is van den bekenden Oud-Duitschen dichter Walther von der Vogelweide, die hier geboren is en er zijn liederen zong. Ook nu nog is naar 't uiterlijk, Bozen meer een Duitsche dan een Italiaansche plaats. sterdam. De goederen zullen dan ongefrankeerd worden opgezonden. SPORT. Voetbal in den Zeeuwschen „Achterhoek". Res. le-Luitenant L. W. Tapper schrijft ons uit Zuiddorpe: Zaterdag j.I. word te Axel de eerste wedstrijd gespeeld tusschen militaire elftallen van Zuid dorpo en Neuzen voor de kortelings opgericht© militaire voetbalcompetitie in Oost-Zccuwseh- Vlaanderen. Begunstigd door fraai zomerweer cn opgeluisterd door de Neuzcnscho muziek, nam deze wedstrijd circa 5 uur een aanvang. Reeds van 't begin af blijken beido partijen vrijwel tegen elkaar opgewassen. Het combi- neeren van Neuzen is beter dan dat van Zuid- dorpe, doch do aanvallen der vestingbewakers stranden steeds op een hecht© verdediging, waarin de beide achterspelers, korp. Horninge er. mil. Antheunisse, uitblonken. De Zuiddorp- sche voorhoede schiet weinig en slecht en profi teert zoodoende niet ran dc onzekerheid van Neuzen's doclverdediger. Bovendien blijkt Neu zen een contract gesloten te hebben met Vrouw Fortuna, waarvan ze na ongeveer een half uur spelens do eerste vruchten plukt. Een voorzet >an rechts springt via een Zuiddorpschen spe ler, buiten het bereik van den doclverdediger in liet doel. De muziek „mompelt" een fanfara, Neuzen juicht, Zuiddorpe kijkt sip, maar pakt direct weer aan. Eenigcn tijd later bewerkt één der Neuzensche backs den bal met do hand bin nen de beruchte lijnen. Strafschop. Zuiddorpe glundert, Neuzen kijkt met van weinig ver trouwen getuigende blikken naar haar doelver- diger; deze overtreft echter aller verwachtin gen, keert het schot en werkt weg. Zoo breekt de rust aan met 10 voor Neuzen. Na de rust blijkt de gewijzigde opstelling der Zuiddorpsche voorhoede een (^-betering. Ze vertoont meer samenspel. Van ccn bepaald overwicht van één der partijen is echter geen sprake. Een kwartier na de rust boekt Zuid dorpe haar eerste succes. Een voorzet van rechts wordt door den midden-voor, mil. Koster, ingeloopen. 10 minuten later ontsnapt dezelfde speler weder aan zijn trouwe bewaking en lier- haalt hetzelfde spelletje uit een voorzet van links. Zuiddorpe leidt met 2—1. Neuzen tracht m et verre goedserichtc schoten den achtersta nd in te halen. De hal gaat evenwel rakelings over of belandt in de veilige handen van doclverdedi ger Schalk. Als het eindsignaal klinkt, heeft Zuiddorpe met 21 gewonnen. Bij Neuzen waren de vleugelspelers, de spil cn de ach ter spelers de besten. Voetbalwedstrijd. Korp. J. L., 2e Esc.. 3e R. H., schrijft ons: Zondag den 30en Mei speelde het. elftal van het 3e Reg. 2e Esc. Huz. tegen het elftal van het 26st© Landweer Bat. der Int. In het elftal huzaren was mooi samenspel, de achterhoede was ondoordringbaar, zoodat rust met 40 voor de huz. inging. Na de rust werd er met veel ijver door de Inf. cn in het bijzonder door den 2e-luitenant De Gaay gespeeld, doch de looppas der Inf. kon tegen het galop der huz. niet op, zoodat de strijd eindigde met 70 voor de huz. Do wedstrijd werd door de muziek der Inf. opgeluisterd. Korp. J. L. Z. V. VMobllia 0—2. Men schrijft ons uit Zierikzee J.I. Zondag trad d© militaire Tortbal-ver. „Mobilia" in het strijdperk tegen ,.Z. V. V." van Zierikzee, welke wedstrijd zich kenmerkte door slap spel. Daar de .„toss" door ..Mobilia" werd ge wonnen, die tegen wind verkoos te spelen, trapte dc middenvoor van Z. V. V.,om kwart voor drie den bal in. Al dadelijk namen de gemobiliseerden het leder over on ging het op het vijandelijk doel af, doch brachten zij het niet verder dan tot een uitbal. Van beide zijdon werden de goals herhaal delijk bedreigd, doch dc Z. V. V.-keeper kreeg Wel het meest te doen, hij wist echter mooie schoten prachtig t© stoppen, zoodat geen vaa beide partijen een puntje wisten t© maken en bij de rust de stand 00 was gebleven. Na d© rust hadden de militairen den wind in hun voordeel en maakten hiervan gebruik door het vijandelijk doel hardnekkig aan te vallen. D© achterhoede vau Z. V. V. was niet mis en als altijd onderscheidden zich de keeper en de links-back. Vanuit een cor ner echter ontstond een gevecht voor het doel, de keeper redde, tweede schot wist de Uack to houden, maar ten slotte kopte Mobilia's middenvoor mooi in, wat de stand op 10 bracht voor Mobilia. Het spel wat laksch geworden werd wat vu riger Mobilia had nu de leiding en dreef krachtig op tot voor het doel, welko aanval echter niet een corner werd afgeslagen, bij het nemen waarvan voor de tweed© maal een tumult ontstond voor het Z. V. V.-doel, mot liet gevolg dat een kopbal van Mobilia's links binnen door de links-back van Z. V. V. met do hand werd gestopt. De hierdoor aan Mobilia toegewezen straf schop word door Z. V. V.'s doolverdeUiger prachtig afgeweerd. De moed echter niet ver liezend dreef Mobilia weer even krachtig en mooi op en hun rechtsbuiten, dio sterk be waakt werd, wist to ontsnappen om een on houdbaar schot op het vijandelijk doel te los sen, wat de stand op 2U bracht in Mobilia's voordeel. Hierna werd door geen der par tijen een doelpunt je meer gemaakt, zoodat onze wit-blaowen als overwinnaars uif den strijd kwamen. Buiten den keeper en links back van Z. V. V. onderscheidde zich nog hun middenvoor. Bij Mobilia kenmerkten zien de meesten door goed samenspel, terwijl de linksbuiten voor zijn goed „opbrengen" cn „voorzetten" mag worden vermeld. Nog even zij medegedeeld, (lat Mobffia's elftal is samengesteld uit marine-kustwacht, landweer en militair-telegr. personeel. Holland onsl Soldaten marschlied. Melodie: „Wees begroet met jubeltonen". (Van kanonnier G. J. Groenouw© K. R. A.) Allen gaan we ons thans scharen, Onder vaderiandsche vlag, Zijn bevreesd voor geen gevaren. M ie ze ons ook ook brengen mag. Wie de grenzen schenden mocht Van ons land, zoo duur gekocht, Zal vlug met ons kennis maken. Holland Klein maar dierbaar pand, W'houden voor u stand Mot blijden zin. Voor Koningin Zullen wo waken. Langs do grenzen in de forten. Overal kont men één doel, Overal gaat één leuze, Steeds gepaard aan plichtsgevoel. Heerlijk Holland, frank en vrij, Voor u loven, strijden vrij. Niemand zal zijn plicht verzaken. Holland Klein, maar dierbaar pand, Neerland WEoudon voor u stand Met blijden zin, Voor Koningin, Zullen we waken. G. J. GROEN OUWE, kanonnier K. R. A. Hij ruste in vrede. (Van mil. H. C. van Rossem.) Het bericht, dat ons bereikte. Dat een auto-ongeluk was gebeurd. Toen gingen wij informeeren naar alle zijden, En hoorden spoedig, hoe het was gebeurd. Onze Sergeant was 't overkomen, Do Heer v. Dicmel is zijn naam Hij was met ons bij den Staf gekomen, Lang blij"© in 't geheugen zijn naam. Niet lang na 't ongeluk kwam 't bericht, Dat hij aan de gevolgen overleed, De schrik was groot van dat bericht, U allen begrijpt, wat ons dat speet. Hij was voor allen even goed; Nooit was hom iets t© veel. Hij deed zijn dienst, zoo 't hoorde en moet, Dit verlies was voor ons te veel. Nu hebben wij hem de laatste eer bewezen, Ja. het is 't treurigst voor vrouw en kind. Wij kunnen ons voorstellen, wat 't daar zal wezen! Lang blijye hij door ons bemind! Neen, nooit kunnen wij hem vergeten, En dat hij ruste nu in vrede. Tilburg. H. C. VAN ROSSEÏÏ. A, B, C op het kamp aan den Leusderweg. (Van serg. Douwenga.) A Is Amersfoort. Bij allen hier bekend, B Is Blokhuis, Een verduiveld leuke vent. C Is do Cantine, Door Tilleruans geëxploiteerd. D Is het Duikbootje, Dat steeds meer duiken leert. E Is Eriners, Onze Sergeant-Majoor. F Is Franken. Rotterdamsrli Stuwadoor. G Js Granpré Molière, Die kwam hier over zee. H Is Holsteijn, Commandant Reserve twee. I Is van Ingen Schouten, Onze geachte Kapitein. J Is Japie, Die scharrelt hier zoo fijn, K Is liet Kamp, Daar moeten wij nu zijn. L Is Leusderweg. Vaak een zandwoestijn. M Is de Menagemeester, Waar iedereen op bouwt, N ls dc Nekkramp, Die ons 't verlof onthoudt. 0 Zijn de Officieren, Hier nog niet genoemd, P Is de Pluim, Als wachtcommandant beroemd Q Is de Quintossens, Waar heel de zaak om draait, R Is Rijntjes, In 't kaarten erg gehaaid. S Is Salomonson, Fungeercnd Adjudant, T Is Turk, Dio schreeuwt soms moord en brand. U Is het Uitgaan, vast niet op de pof, V Is Vers traeten, Die loopt steeds in het grof. W Is de Waterleiding, Die loopt door 't Kamp nu heen, Z Ts de Zindelijkheid, Hier betracht door iedereen R. DOUWENGA, Sergt. Kamp Leusderweg. Op voor den Vrede! (Van milicien Pierre de la Bella.) Reeds maanden woedt een oorlogsbrand, Europa dompelend in smart en rouw, Alles vernielend, wat in eeuwen kwam tot stand, Banden verbrekend, van liefde en trouw. Menschelijke beschaving, het woord klinkt als spot, Wanneer men denkt aan duizenden hun lot, Hoc mannen, dio elkaar nooit iets hebben misdreven, Als tijgers elkaar staan naar het leven, Hoo duizenden worden verminkt of gedood, Als offer van het moordend lood. Is het niet treurig, d3g aan dag te veruerucn, Zooveel mannen lieten weer het leven? Of hebt g© het- reeds gehoord, Weer een schip in den grond geboord? En dat een vliegmachine op zijn vlucht, Steden bombardeert van uit de lucht?;

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3