E. 1 Ünv a SS DE SOLDATENCOURANT van Vrijdag 4 Juni 1915 OP ZEE. Afbeelding van een schip, dat in werkelijkheid niet meer te zien is: het slag schip „Triumph" dat bij de Dardanelleu door een onderzeëer tot zinken is gebracht. Het was een oorlogsschip van 12,000 ton, gebouwd in 1903 en had een bemanning van 700 man. Daarvan zijn maar enkelen gered. De vernieling van het schip had plaats in de Golf van 'Saro voor Ari Boeroe. De strijd om de Dardanellen, welke tot doel heeft om Turkije ten onder te brengen, heeft reeds heel wat schepen van d« Engelschen gevraagd, en de resultaten wegen tot nog toe tegen de verliezen met op. wil koopen. Vaak zijn het ook schapenvellen en wol, en andere zeer nuttige en voor den oor-log onontbeerlijke dingen. Misschien heeft hij werkelijk keizer en rijk gered, ondanks de millioentjes, die hij er bij verdient. Maar van Predeal tot Dimotika gelooft nu de geheel© wereld, dat „alle Duitschers boonen koopen". ENGELAND. Zeppelins boven Lenden. LONDEN. Het Persbureau deelt mede: Er zijn Zeppelins gezien boven Ramsgate, Brentwood en eenige plaatsen in de onmid dellijke nabijheid van Londen. Er zijn vele branden uitgebroken, doch men kan niet met stelligheid aantoonen dat er verband bestaat tusschen deze branden en het be zoek van de luchtschepen. LONDEN. Daar het persbureau de pu blicatie heeft verboden, bevatten de och tendbladen geen bijzonderheden over den Zeppeliuraid boven de omstreken van Lon den. Blijkens een telegram van onzen Londen- schen berichtgever, verneemt de „Morning Post" uit Bern van Duitsche zijde de be vestiging dat een der Zeppelins die cieel- nam aan den tocht naar Southend door Brit- scho artillerie beschadigd zou zijn en bij Helgoland verongelukt. De bemanning zou zij n om gekomen LONDEN. Dé Admiraliteit bericht: Door Zeppelins zijn 90 bommen, grooten- deels brandbommen, op het stadsdistrict ge worpen. Er ontstonden een reeks branden, rr.aar voor drie sleohts werd de hulp der brandweer ingeroepen. Deze bluschte de branden binnen korten tijd. Geen enkel openbaar gebouw werd. be schadigd. Een zuigeling, een -jongen, een man en een vrouw werden gedood, een andere vrouw levensgevaarlijk gekwetst. Overigens werden nog enkele personen gewond. De tramstaking te Londen, Er zijn nieuwe moeilijkheden gerezen in verband met de tramstaking te Londen die bijna weer geëindigd was. Men meende reeds weder "Zaterdag den dienst geheel te kunnen hervatten, doch het personeel maak te bezwaren. Het meende dat de directie zou laten varen liet besluit om mannen die geschikt waren voor den dienst in het leger, niet meer aan te nemen. Dit bleek echter niet 't geval te zijn. Men weigerde daarop Maandag den dienst te beginnèn en het hef tigst verzetten zich juist zij die in den mi litairen leeftijd vielen. Het bestuur van de organisatie van trampersoneel besloot om een beroep te doen op het geheele Lon- densche trampersoneel om te staken totdat dit besluit betreffende de nietaanneming van voor militairen dienst geschikte man nen zou zijn ingetrokken. LONDEN. De staking van trampersoneel is feitelijk geëindidgd. Men schat dat onge veer 3000 man van militairen leeftijd niet door de tracdirectie weerzijn aangenomen. De Australische troepen. LONDEN. Uit Sidney wordt aan de „Ti mes" gemeld, dat volgens een mededeeling van den minister van verdediging sedert het begin van den oorlog 83000 Australiërs voor den aetieven dienst zijn opgeleid. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oor'o^^tefrei"1 LONDEN. Uit de Pas de Calais wordt aan de Times gemeld, dat de Franschen den heuvel 17 veroverden, hetgeen een zeer be langrijk feit is, omdat het den noordelijken hoek vormt van het vooruitspringend front bij Yperen, zooals heuvel 60 de zuidelijke punt is. Daarom ook hadden de Duitschers den heuvel zwaar versterkt. PARUS. Aan het Yser front Dinsdag artilleriegevechten. Bij de actie aan den weg CarencySombez maakten de Fran schen een vijftigtal gevangenen. Een hevig gevecht had plaats aan den verderen weg van Aix Noulctte naar Sombez. De Fran schen drongen door in de boschjes waar een handgemeen ontstond, waarin de Franschen aan de winnende hand bleven. Op het plateau ten oosten van Notre Dame de Lorette maakten de Franschen zich van een Duitsch aardwerk moester. Een zeer hevig gevecht ontwikkelde zich om de sui kerfabriek van Sombez. De Franschen maakten een zestigtal gevangenen. In de streek van het „Labyrinth" beves tigden de Franschen na het terugslaan van den Duitschen tegenaanval in den nacht van 30 op 31 Mei, de veroverde posities. De Duitschers deden in den loop van 31 Mei geen infanterie-aanval, alleen bombardeer den zij het Fransche front. Aan den zoom van het Le Prêtrebosch had een artilleriegevoêht plaats. In den loop van het gevecht namen de Franschen twee mitrailleurs. In de Vogezen werd hij Fontenelle ten noorden van St. Dié jn den nacht van 30 op 31 Mei een Duitsche aanval van twee compagnieën met zware vijandelijke verlie zen afgeslagen. BERLÏ.TN. Na hun nodcrlaag ten zuiden van Neuville op 30 Mei beproefden de Fran schen gisteren verder noordelijk een nieuwe doorbraak. De aanval dié in een frontbreed te va» _2£ K.M. .tegen pnze steUingen tus schen den straatweg Souchez-Bethune en Carency-Bach richtte mislukte in ons vuur onder zware verliezen. Alleen ten westen van Souchez kwam het tot een gevecht op korten afstand, waarin wij overwinnaars bleven. In het Le Prêtre-bosch slaagden onze troepen er in. Maandag verloren loop- graafgedeelteu grootendeels te heroveren. De vijand had hier zeer aanzienlijke verlie zen. In de overige sectoren had onze artillerie eenige verblijdende successen. Door een tref fer in het Fransche kamp ten zuiden van Mourmelon le Grand rukten zich 300 a 400 paarden los. Zij holden naar alle kanten weg. Talrijke voertuigen en automobielen snelden in allerijl wag. Ten noorden van Menehould en ten noordoosten van Verdun vlogen vijandelijke munitiestapelplaateen in de lucht. In antwoord op het bommenwerpen op de open stad Ludwigshafen wierpen wij Dinsdagnacht de werven en. dokken van Londen met tal van bommen. Vijandelijke vliegers wierpen dien nacht Ostiende met bommen. Zij brachten alleen schade toe aan eenige huizen. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. BERLUN. Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Bij Amboten, 50 K.M. ten oosten van Lólbau, sloeg de Duitsche cavalerie het 4e Russische dragon derregiment op de vlucht. In de streek van Schawli waren vijande lijke aanvallen zonder succes. De in Mei ten noorden van de Njeruen behaalde buit bedraagt: 24,700 gevange nen, 17 kanonnen, 47 mitrailleurs. Ten zuiden van de Njemen en Pilica: 6943 ge vangenen, 11 mitrailleurs en een vliegtuig. Op het front van Przemysl zijn gisteren de forten 10 A, 11 A, 12 bij en ten westen van Doenkowietsjki gelegen, door de Beier- sche troepen in storm genomen. Wat er van de bezetting over was 1400 man en het geschut (2 pantser-, 28 zware, 5 lichte kanonnen) vielen in.onze handen. De Russen trachtten het noodlot af te wenden door een massa-aanval op onze stellingen ten oosten van Jaroslaf. Alle inspanning bleef echter zonder resultaat. Tal van gesneuvelden bedekten het slagveld voor ons front. Van het leger van generaal v. Sinsingen hebben de veroveraars van Zwinin de gardetroepen uit Pruisen en Pommeren onder aanvoering van den Beierschen gene raal graaf Bothmer, de sterk bevestigde plaats Stryj bestormd en de Russische stel lingen bij en ten noordwesten van deze stad doorbroken. Tot dusver zijn 53 officieren, 9182 man schappen gevangen genomen. Acht kanon nen, 15 mitrailleurs werden buit gemaakt. OOSTENRUK-HOIMGARIJE. Russische versterkingen. Naar de militaire medewerker van de Grazer Tagesport" schrijft, zenden de Russen belangrijke versterkingen naar het front bij Przemysl. De Russen zouden nu ook de troepen van het Odessaerlegor, die voor het grootste deel in Oost-Galicië ston den, naar den Beneden-San hebben ge bracht. De sterkte hiervan wordt op drie a vier legercorpsen geschat. En de mili taire deskundige voegt hierbijals nog meer Russische versterkingen worden aan gevoerd, zullen we met een langdurige tegenactie van den vijand moeten rekening houden. Men begint dus blijkbaar nu in Oosten rijk te begrijpen, dat men na het succes in West-Galicië wat al te optimistisch is ge weest. De slag bij Radymno. De oorlogscorrespondent va.n de „Vossische Zeitung" bij de Oostenrijkers geeft een be schrijving van den slag bij Radymno. De Plus sen schenen van meenrng, dat zij nu hun front weer konden houden, omdat zij in do laatste dagen aanzienlijke versterkingen hadden ver kregen en omdat zij dachten, dab het ingrij pen van Italië gunstig voor hen zou werken. Desniettemin begon op Pinkstermaandag een verrassende algemeen© aanval. Deze richtte zich in liet noorden hoofdzakelijk tegen den loop va.n de San tusschen Sieniawa en de twintig kilometer van Przemysl gelegen stad Radymno. Nadat het bruggehoofd van Jaros laf en Sieniawa genomen was, en do verhonden troepen daar over de San waren gekomen, handhaafden de Russen zich nog in het gebied van Radymno, op de hoogten ten v.esten van de rivier on van don spoorweg. Niet alleen wilden zij met alle macht de San als verdedi ging behouden, maar het bezit van Radymno was voor hen zeer gewichtig, omdat het hen in staat stelde langs de belangrijke spoorweg- lijn Jaworof-Lemberg troepen naar de San on recto lijn Przemysl te brengen. Nadat de di recte Jjjn Przemysl-Moscïcska-Grodek-Lemberg onder het vuur van onze artillerie gekomen was, vormde de genoemde lijn de eenige ver-, binding voor do Ru sen. Do aanval van heb leger van Mackensen vertoonde weer een uit stekende samenwerking van artillerie en infan terie. Door dat do door do Russen vernielde bruggen snel hersteld waren, gelukte het onze artillerie geschut van het allerzwaarst© kaliber in stelling te brengen. Eenige dagen to voren ik lange colonnes van motor-mortieren do op het oog zoo lichte hout-constructies rijden. Vroeg in don morgen van Pinkster maandag opende onze artillerie op het gehee le front plotgeliDg hei vuur. Rit wga even hevig als hij G or lice en Jaroslaf. Daarna ging de infanterie tot de bestorming over. Dij Ostro drongen Duitsche troepen in prachtigen aanval' over de spoorlijn, in de richting van Radymno voorwaarts, dat met een krachtigon aanloop genomen werd. Verder ging het achter de wij kende Russen naar de San. Ook op de naburige gedeelten van het front werd met verwoeden ijver aangevallen. Met de bondgenooton vocht daar weer met heldenmoed het Oostenrijk-Hongaarsche corps Arz. De Hongaren, do kleine Polen, do Sile- ziërs cn de Moraviërs joegen vereenigd met de Duitsche linie de nieuwe Russische troepen, die door het artillerievuur reeds hevig geteis terd varen, naar de rivier. Daar ontstond een oogenblik van stilstand. Terwijl uit de doode, uitgestorven stad Radymno, die gister opecus vo'l rumoer was, een verwarde menschenklu- wen naar de «enige terugtochtslijn, de San- brug, stormde, waar de massa met de uit l:et rivierdal vluchtende menigte in botsing kwam, nam do artillerie de brug onder een verwoed vuur. En aan den ingang hoopten zich de lijken op. Terwijl in den beginne v-en wilde strijd heerschtc onder do op ge jaagden om i:aar den overkant te komen, terwijl anderen zich in het water wierpen, om zweipmend, de over zijde te bereiken, zagen ontelbaren de onmo gelijkheid in op dezen weg des doods redding te vinden. Zij gaven rich aan de vervolgers over. Wagens, ammunitiecolonnes, proviand, kanonnen, machinegeweren bleven achter. Het was een ontzettende Verwarring. Toen onze troepen over snel opgeslagen pontonbrug gen optrokken, en op den togenovergestelden oever voorwaarts rukten, stond liet ast, dat de San-sector voor de Russen verloren was. De pogingen der bondgenooten om de Russen van hun laatste natuurlijke verdedigingslijn in midden-Galicie naar noordoost-Galicie te ver drijven, waren tot een goed einde gebracht. Tegelijkertijd had men bereikt, dat Przemysl op het noordfront afgesneden was, wat niet zonder groote uitwerking kan blijven op den strijd in het westen. De overtocht bij Radymno brengt de Russische troepen, die daar staan, in een moeilijke positie, door dat cr nu druk wordt geoefend op de spoorweglijn van Gro- dek ook uit noordelijke richting. Zij staan nu voor de keus ingesloten te worden of zich snel naar het Teisj-gebied terug te trekken. Als de Russen om redenen van prestige Prze mysl verdedigen, zou dit noodlottig worden. Hadden zij de vesting na den overtocht over de San prijs gegeven, en van Radymno uit een front gevormd, dat tob aan den spoorweg bij Mosciska de Wicszna volgde, dan ware misschien nog sterke tegenstand mogelijk ge weest. Nu wordt echter het garnizoen steeds nauwer ingesloten en is bovendien een nog verder terugtrekken vau de Russische linie ten oosten van Przemysl van zelf noodzake lijk geworden. ITALIË. Italië en Oostenrijk. VERONA. De inval in Trentino, van het 2uiden af voortgaande langs de Etsch en de Chicse, van het westen door de Tenale- pas en van het oosten door de invasie in het Lavarone-hoogplateauwelks versterkingen den aanval der Italianen niet kunnen weerstaan, gaat in zig-zaglijn voort langs de grenzen tot aan liet hoogste punt in het noorden, waar de Italianen de Ampezzo- j vallei, met de daarin gelegen stad Cor tina bézetten. Deze stad is een welbekende zomerverblijf plaats, waar de aan het Ita- liaansche hof geaccrediteerde gezanten ver scheidene maanden van het lieete seizoen doorbrengen en vanwaar zij zoo noodig bin nen enkele minuten over de Italiaanscbe grens kunnen terugkeeren. Cortina is een kruispunt van wegen, waar- j van die van Pievo naar Toblach* langs de j Drava-vallei de belangrijkste is. Vooral van j gewicht is de bezetting van de hoogten 1 waar de Chiese-vallei grenst aan de Am- pla-vallei, vanwaar men het gezicht heeft op het dorp Storo, een plaats die geschied kundige herinneringen biedt. In den oor log van 1841 streden daar al de Italiaan- sche vrijwilligers en in den oorlog van 1S60 was er het hoofdkwartier -an Garibaldi ge- slotte ontstond er een wilde vlucht, ondanks alle pogingen der officieren om de mannen tegen te houden. De Engelsche machinegeweren richtten vooral groote verliezen aan en de schok van de scheepskanonnen oefent een verlam- menden indruk op hen. Een groot aantal gevangenen waren on bekend met de aanleiding tob den oorlog, terwijl anderen Duxtschland hard ver vloekten. Uit Konstantinopel. ATHENE. Volgens de laatste berichten uit Ivonstantinopel ligt de „Göben" in den Bosporus, feitelijk zonder in staat te zijn iets uit te richten. Tengevolge van de gebeurtenissen aan de Dardanellen heerschb er een sombere stem ming in de stad en is men van meening, dat de zeeëngte opengesteld moest worden ,en dat er besprekingen over vredesvoorwaar den geopend moesten worden. Uit nadere bijzonderheden omtrent den tocht van den Engelschen onderzeeër naar Konstantinopel, blijkt, dat er een vreese- lijke paniek in de stad heeft geheerscht en dab heb volk de straat was opgestormd on der het geroep van „de Russen komen". Alle schepen voeren terug naar de binnen haven. De troepen aan boord van de transport schepen wilden aan den wal gaan, de offi cieren beletten hun dit echter met .getrokken sabels. Ten slotte kwam het bevel, dat de soldaten ontscheept moesten worden. Er werden van verschillende punten, blijkbaar innhet wilde weg, schoten gelost op den onderzeeër. Naar aanleiding van het bezoek van den onderzeeër worden de troepen thans per spoor via Uzunkeupm vervoerd. De bevelvoerende Duitsche officieren zijn van meening, dat er zooveel troepen als slechts mogelijk is naar het schiereiland Galipoli moeten worden gebracht, omdat zij verwachten, dat de Turken, daar nog de meeste kans hebben het vol te honden. Zoo veroveren de Italianen geleidelijk de groepen versterkingen, die de -passen be- heerscben naar heb uitgestrekte versterkte kamp, welks centrum Trent© is. Deze ver sterkingen van welke sommige zeer modern en uitstekend bewapend zijn, terwijl andere minder geweldig zijn, vormen een uitmun tend verdedigingsstelsel, nog versterkt door den bergacktigen aard van het terrein. De bezetting van Cortina bedreigt de Oostenrijksebc versterking te Landre, die den belangrijken spoorweg van Botzen naar Klagenfürth beschermt. ROME. Het groote hoofdkwartier meldt: Aan het front TyrolTren tino wordt de opmarseh van onze troepen over de grenzen voortgezet. Onge veer zes kilometer ten noorden van Ala werd de belangrijke hoogte Gonizugna, die Rove- reto beheerscht en waarop de Oostenrijkers gedurende eenigen tijd bezig waren een ver sterking te bouwen, bezet. Op de plateau's duurt onze krachtige artilerie-aéfcie voort. Het vuur van het Oosten rijksoh© Belvédère-fort vermindert aanmerkelijk, onze infanterie versterkt zich krachtig op het terrein. Vooruitgaande in de Valsugana nadert ons front tot onge veer acht kilometer van Borgo, goed beves tigd op de twee hellingen van heb dal. Ook is de Mont Belvedère, die Fiera di Pri- miero beheer: ;lrt in Val Cisinon, in onze handen. Aan het Car n ia-front vielen de Oosten rijkers met hun mitrailleurs onze Alpen jagers aan bij den pas van Monte Croee Camica. De Alpenjagers sloegen vijf hevige aanvallen achtereenvolgens af en namen op hun beurt het offensief. Onder een hevmen regen en te midden van een verraderlijken mist verjoegen zij den vijand voor goed, Onze verliezen waren gering. Aan het Friouli-front duren de regens en dienten gevolge de overstroomingen der rivieren voort, maar onze troepen wedijveren in zelfverloochening en onwankelbaar zelfver trouwen om de moeilijkheden te overwin nen. ROME. Een officieel communi qué meldt, dat Dinsdagmorgen een vijandelijk vliegtuig verscheen boven Bari en een ander boven Brindisi. Op béide steden werden bommen geworpen. Te Bari trof een bom het dak van een particulier huis en een neervallende dakpan kwetste ernstig een kind van 15 jaar, dat later aan de gevolgen stierf. Te Brindisi werden twee burgers licht gewond, twee huizen licht beschadigd. WEENEN. De bladen melden uit Inns bruck dat geheel Tirol en Vorarlberg de be noeming van generaal-oberst aartshertog Eugonius lot opperbevelhebber der Oosten- rijksch-Hongaarsche strijdkrachten tegen Italië en de benoeming van den vroegeren corpscommandant Dankl tot bevelhebber in Tirol met geestdrift begroeten. In Tirol en Vorarlberg hebben zich sedert Pinksteren meer dan 12.000 vrijwilligers, van wie 1500 in den leeftijd van 65 tot 70 jaren, aangemeld. Dé oorlogscorrespondent van de „Neue Freie Presse" meldt, dat een regiment Alpenjagers de Oostenrijksch-Kongaarsche stellingen op het plateau van Lavarone aan viel, maar overal zware verliezen leed. Het regiment werd toen het de Oositen- rijkscli-Hongaarsche stellingen verzwakt achtte en aanviel door de Oostenrijksch- Hongaarsche korpsen onder lievig vuur ge nomen en op de vluoht gejaagd ROME. In Karintkië werd de vijand op 30 Mei verslagen ten westen van den Croce- pas. Dén 31en hadden slechts kleinere ge vechten plaats. Niettegenstaande het ongunstige weer is het moreel van de Italianen uitstekend. De schade aan de spoorbrug over de Marechia bij Rimini is veroorzaakt door een Oostenrijksch luchtschip, dat een Italiaan- schen naam en de Italiaansche vlag voerde. Het nieuwe oorlogsterrein. De correspondentie Heer und Politik schrijft: Het nieuwe oorlogsterrein is door zijn na tuurlijke gesteldheid een buitengewoon moeilijk gebied voor een aanvallend Italiaansch leger. Men kent do opinarschplanncn van liet Itali aansche leger nog niet, maar de vorm van het grensland tusschen Oostenrijk en Italië is door zijn bergachtig karakter en de eigenaardige vooruitgeschoven ligging van Zuid-Tirol in ieder geval, ongunstig voor de Italianen. Vooral maakt het bergland, zoowel in het noorden van Italië als in het oosten bij een opmarseh naar de kust het ontvouwen van groote en over machtige strijdkrachten onmogelijk. In het noorden dringt Tirol in een scherpen driehoek tot in het midden van het Garda-meer Italië binnen. Dc Italianen kunnen een leger, dat hier staat, moeilijk aanvallen, daar do bergen een vereenigden opmarseh hinderen, zoodat een kleine, verdedigende strijdmacht hier gunstige vooruitzichten heeft. Van spoorwegen komen hoofdzakelijk de lijnen van Milaan naar Modena over Mantua en Verona in aanmerking. Dc lijn over Verona wordt beheerscht door liet stroom gebied van de Etsch. De noordpunt van Italië wordt door de Julische Alpen van Oostenrijk gescheiden. Ook hier hebben wij toestanden zooals aan de grens van Tirol. Het bergland maakt ook hier grootscheepsche operaties zeer bezwaarlijk. Bijzonder echter moet men er reke ning mee houden, dat liet onmogelijk is, hier een groote strijdmacht te ontplooien tegen een vastberaden verdediger. Het kustgebied is even eens niet bijzonder voor oorlogsterrein geschikt, daar het Kars-gebergte met zijn ontzaglijke woestenijen en gekloofd bergland uiterst ge vaarlijk is. Tegenover deze landstreek ligt de Italiaansche provincie Venetië met do sterke 1 zeevesting Venetië. Beteekenis hebben hier de dalen van Tagliamento, Piave en Trenta, die belangrijke verkeerswegen vormen. De spoor wegverbindingen zijn hier niet slecht. Twee be langrijke lijnen gaan naar Villach en het kust gebied. Beide gaan van Venetië uit, de een - AAA We hebben onlangs een portret gegeven van Sultan Mohamerl V van Turkije, en daarbij vermeld, dat men hem een nieuwen titel heeft gegeven, die van El Ghasi, de overwinnaar. We zien hierboven een kijkje uit Konstantinopel, terwijl de Sultan op weg is naar de Moskee, waar hem plechtig die bijnaam zal worden gegeven. Natuurlijk geschiedt dat met groot militair vertoon. Het is al een oude titel dien de Sultan krijgt, maar sedert eeuwen werd hij niet toegekend aan den beheerscher der geloovigen. is men daar thans niet een beetje te vroeg mee geweest? Men moet den dag niet prijzen voordat het avond is, en Turkije is nog niet overwinnend uit dezen oorlog getreden. BULGARIJE. Bulgarije en rle oorlog. PARUS. Volgens berichten uit Sofia hebben daar voor het Italiaansche gezant5obaip3gebouw grootsoh betoogingen plaats gehad ten gunste van het deelnemen van Bulgarije aan den oorlog aan ded zijde der Triplo Entente. Aan'de „Agenoe Economique et Finan cier©" wordt medegedeeld, dat de onder handelingen tusschen den Bulgaarschen ge zant Radef en den minister-president goed vorderen. Radef is naar Sofia vertrokken om daar verslag uit te bregen over de on- LONDEN, 2 Juni. (Eigen Be richt.) De „Morning Post" verneemt uit New-York, dat president Wilson een onderhoud met den Duitschen ambassadeur Berastorff heeft gehad. Deze laatste ver klaarde, dat hij zelf het initiatief nam tot dit onderhoud en dat hij daarbij niet op last van zijn regeering handelde. De „Daily Telegr." meldt uit New-York, dat de National City Bank, een leidend geldïnstituut, een rondschrijven verzond, waarin de meening wordt geuit, dat een oor log met Duitschland weliswaar onwaar schijnlijk is, maar dat de aanhangige quaestiën toch zoo ernstig zijn, dat lang durige Onderhandelingen zijn te vreezen en nieuwe verwikkelingen zeer waarschijnlijk zijn. loopt over Udine naar Villach en de andere over Gradisca naar Triest. TURKIJE. Aan de Dardaneifen. KONSTANTINOPEL. Rapport van het gróót© hoofdkwartier: De vijand deed Maandag een aanval bij Ari Boernoe op onzen rechtervleugel, doch werd met een verlies van naar schatting honderd dooden teruggeslagen. In de dalen werden nog meer lijken gezien. De vijand wilde gisteravond een deel van de door hem eergisteren verloren loop graven in het centrum heroveren door een verrassenden aanval, maar werd overal te ruggeworpen, niet verlies van vele dooden, wapens en munitie. Op het front bij Sedul Bahr wordt artil lerie- en infanterievuur gewisseld. Elders niets bijzonders, KONSTANTINOPEL. Een Fransche kruiser beschoot den 29sten opnieuw Boe- droen bij Smyrna, en vernielde eenige kleine kustplaatsje, waarna het schip weg- stoomde. Geen verliezen aan menschenlevene. LONDEN. Turksche krijgsgevangenen, van Gallipoli te Kaïro aangekomen, beves tigen, dat de verliezen dei* Turken buiten gewoon groot zijn. Geheele regimenten zijn zoo goed als vernietigdvooral de verliezen aan officieren zijn groot. Dé open plaatsen worden aangevuld met adelborsten en ka- detten. Toen Liman von Sanders bevel gaf tot den aanval op de Engelsche stelling Krithia, moesten de Turken aanvallen met de bajonet en hadden zij geen patronen bij zich. Nadat hun positie door de zoeklichten dei- geallieerden bestraald wac, werd er een lievig granaat- en geweervuur op hen ge opend. Van een regiment van 3000 man bleven er slechte 120 over. Ook op andere tijden werden de Turken, wanneer ze zich 's nachts vei'zamelden, door de bergkanonen der geallieerden onder vuur genomen. Eén Arabisch officier verklaarde, dab de Turken, toen hij gevangen werd genomen, minstens 40,000 man hadden verloren. Toen hij veertien dagen geleden krijgsgevangen werd gemaakt, hadden twee bataillons elkander in het duister aangevallen en ten derhandelingen en de grondslagen voor een overeenkomst. VEREENIGDE STATEN, Het Duitsche antwoord, WASHINGTON. President Wilson is van plan do door de regeering té volgxaa gedragslijn in zake de in ternationale crisis zoodanig vast te stel len, dat er geen twijfel omtrent de bedoe lingen van het land kan Overblijven om, zoo noodig, het niet bij woorden te laten, maar ook handelend op te treden in het belang der menscliheid. Hij is vast besloten Duitschlands ont wijken van de vragen betreffend© de men- schelijkbeid door ©ene technische bespre king van de geschilpunten dadelijk te be antwoorden door eeno nota, die in het kort de feiten betreffende de vredelievende uit rusting der „Lusitania" vaststelt. Voorts zal hij de ernstige voornemens zijner regee ring, om Duitschland volkomen verantwoor delijk te stellen voor het aantasten van Amerika's rechten op zoe, herhalen. Graaf Berastorff zal Woensdag een be zoek bij president Wilson afleggen, maar tenzij hij voorstellen heeft te doen, waarin Amerika's eischen op geheel andere wijze worden beantwoord dan in Jagow's nota, zal zijn bezoek Wilson's gedragslijn niet wijzigen. Dé President zou'Dinsdag de verschillende vraagstukken met den ministerraad bespre ken en zijne nota zal kort zijn en waar schijnlijk reeds Donderdag a.s. worden ver zonden. In die nota zal, in antwoord op Duitschlands vraag aangaande de bewape ning van do „Lusitania" worden vastge steld, dat uit het officieel© onderzoek is ge bleken, dat hot schip geen kanonnen, noch gemonteerd, noch ongemonteerd, voerde, en voorts, dat de Amerikaansche wetten niet verbieden dat kleine vuurwapenenof ammunitie met passagiersschepen worden vervoerd. Men gelooft, dat president Wilson er. vervolgens op zal aandringen, dat de Duit sche regeoring het doon zinken van de „Lu sitania" als onrechtmatig zal erkennen en garandeeren dat in het vervolg de onder- zoesche oorlog op meer menschlievende wijze zal worden gevoerd,. S.s. „Triton". Reuter seint uit Londen Het Neder- landsche schip „Triton" is in brandenden toestand te Deal (aan de straat van Do ver) op strand gezet. Men vermoedt, dat het getorpedeerd of op een mijn geloopen is. (Later telegram.) Sleepbooten zijn tsr assistentie vertrokken. (Het s.s. „Triton", van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, was Zaterdag uit IJmuiden vertrokken.) De directie van de Kon. Stoomboot Maat schappij heeft nader bericht ontvangen om trent het s.s. „Triton". Uit dit telegram blijkt, dat het schip niet is getorpedeerd of op een mijn geloopen. Er is brand ontstaan in de machinekamer en vervolgens in het achterruim. Verschillende marinebooten zijn in de omgeving. De „Triton" kan haar réis niet vervolgen. Er blijkt echter niet uit, dat de boot op het strand zit. Het telegram is verzonden uit Ramsgate. Reuter seint uit Londen Een Lloydsbericht uit Deal meldt, dat de brand aan boord van de „Triton" be dwongen is. Er is groote schade aange richt. Men hoopt de stoomboot met hoog water vlot te maken. R e u t. e r seint uit Londen, dat het s.s. „Triton" weer vlot gekomen is en voor Duins geankerd is. „Batavier V" en „Zaanstroom" voor het Prajjsgerecht. Een Wolfftelegram uit Hamburg meldt: Bij de behandeling van de zaak van de „Batavier V" voor het Prijsgeréeht eischte de rijkscommissaris de vrijlating van stoomschip en lading, deze laatste was geen contrabande. Een schadeloosstel ling voor de door de opbrenging vermin derde waarde der goederen werd ontzegd. In zake de „Zaanstroom" werd de ver beurdverklaring van het schip verlangd, daar meer dan de helft der lading uit con trabande zou bestaan. Het vonnis zal aan partijen worden meegedeeld. Reddling. Het Nederlandscke stoomschip „Megrez" van Van Nievelt, Goudriaan Go's Stoomvaart maatschappij te Rotterdam, heeft op 30 April de bemanning van liet Amorikaansche vïermast- zeilschip ,,R, P. Pendleton" gored. Hot jour naal van do „Megrez" vermeldt daaromtrent Op den 30sten April te 2.30 n.m. zagen wij op 38-44 N.Br. en 38-16 W.L. een masteloos schip, hetwelk' noodseinen toonde. Het was stormweder uit N.N.W. met hoogc zeo en dei ning, waarin ons schip, dat in ballast op reis was va.n Amsterdam naar Newport NeWs, zwaar slingerde en werkte. Wij koersten naar het wrak en bevonden, dat dit was van don Ameri ka anschen viermastschoener „R. P. Pendleton". Het schip was masteloos en ge heel ontredderd, slingerde hëvig en werd voort durend door zware zeeën overloópen. Do be- j manning vorkeerde in hachelijke positie en verlangde het schip te verlaten. Wij stoom den langzaam rond het wrak ©n maakten alles tot redding gereed, manoeuvreorden daarna zoo di-cht mogelijk te 1 covert van het wrak ©n lieten te 5 uur onze b.b. reddingboot te water, vrijwillig bemand cn onder bevel van den lsten stuurman E. van Oversteeg, door de matrozen L. van Es, D. Kalsbeek cn D. Hendriks. De boot roeide naar de lijzijde van het wrak en slaagde er in de geheele bemanning, zijnde ka pitein en 8 man, over te nemen. Wij manoeu vreerden inmiddels dicht naar de lijzijde van hot wrak, daarbij ruimschoots olie stortend. Te 5.45 waren allen veilig bij ons aan boord. Wij scheepten onze reddingboot, waarbij deze ten gevolge van het hevige slingeren tegen het schip zwaar beschadigd werd. Wo waren te G uur gereed en vervolgden do reis. (N. R. Ct.) Schepen getorpedeerd. LONDEN. Een Duitsche onderzeeër boorde bij Ouessant het stoomschip „Dixia- na" in den grond. De bemanning werd gered, nadat zij 24 uren in de booten had doorgebracht. (Het Engelsche stoomschip „Dixiaua", groot 2147 ton, was op reis van Savannah naar Havre. Red. LONDEN. Volgens een Lloyd-bericht uit Brest zijn. de stoomschepen „Glenlee" van Glasgow en de „Cysne" van Oporto aan den ingang van het Kanaal getorpedeerd en tot zinken gebracht door een Duitschen on derzeeër. De bemanning werd gered. (De „Glenlee" (4140 ton) was van stapel geloopen in 1903 en behoorde aan de Wes tern SS. Cy.) Het Portugeesche schip „Cysne". ge bouwd in 1879, was 623 ton groot. Red. LONDEN. Lloyds bericht. Het stoom schip „Torejoil" bericht, dat het de ge heele bemanning van het stoomschip „So- borg" van Kopenhagen, dat veertig mijl ten N.O. van de Tyne getorpedeerd werd, gered heeft. Torpedoboot gestrand. KONSTANTINOPEL. Zondag strandde een Fransche torpedoboot, die aan de kust van het vilajet-Smyrna voor de haven van Kusjdassi waarnemingen deed, in de nabij heid van kaap Jilandsji. Een nieuwe krijgslist. Vrijdag j.I. werd het stoomschip „Dixia ua" dicht 'bij Ouessant getorpedeerd. Do „Times" deelt nu méde, dat de ka pitein en de bemanning in open booten bleven rondzwerven tot zij Zondagochtend door de Grieksche stoomboot „Zanos S'if- neos" werden opgepikt. Drie schepen voeren hun in dien tijd des nachts voorbij, zonder hen op te merken. De kapitein van do „Dixiana" had vóór den aanval een klein zeilscheepje gezien, waarop hij geen acht sloeg. Dit scheepje bleek echter een onderzeeër te zijn, die masten en zeilen had opgezet om de waak zaamheid der bemanning yan het stoomt

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2