13 £3 SOXJX3^,TE]MOOTJ3EÏ.AnNr,3?' -van Woensdag S Juni X S> 1 S Ons Oorlogsdagboek. OP ZEE. Bijna tien maanden duurt nu de bloedige oorlog, en in plaats dat liet einde te voorzien is, komen er al nieuwe strijdvoerenden bij, breidt de geweldige krijg zich nog uit, vooral op het Westelijk oorlogsterrein wordt dag aan dag, en we mogen er wel bijvoegen, haast nacht aan nacht hevig gestreden. Hierboven geven we een kiekje van een eposide uit den bitteren strijd daar. De Duitschers hebben zich ver schanst in een gedeelte van een dorp in Noord-Frankrijkzij zoeken dekking achter verbrokkelde muren, stukgeschoten huizen, een kalkoventje, naar we vermoeden. Maar ook hier weten de shrapnels en granaten der vijanden hen wel te vinden. van de Loebaksjofka te ontruimen terwijl wij een reeks welgeslaagde tegenaanvallen inzetten tegen do vijandelijke hoofdmacht, welke zich aan do Loebaksjofka handhaaft m de dorpen Kalnikof en Nakho aan beide oevers van de Wisjnia. Hier maakten wij op één dag ongeveer 3000 man krijgsgevan gen met zestig officieren, terwijl wij mitrail leurs, zoeklichten en een trein veroverden. Aan de overzijde van de Proeth duren dé verbitterde gevechten voort. Den 2Sen deed de vijand een algemeenen aanval in de om geving van Hai, waar ons front een voor uitspringenden hoek vormt. Om dien aan val het hcofd te bieden, gingen wij onzer zijds over tot tegenaanvallen. Eén onzer bataljons slaagde erin den vijand in den rug te vallen en hem terug te slaan, waar bij ons 600 man en zeventien officieren in handen violen, terwijl we acht mitrailleurs b uitmaakten. Bij Dalina gingen onze troepen over tot het offensief en verdreven den vijand van den rechter Swi ca-cover. In de overige sectoren van het front had den geen belangrijke acties plaats. V EENEN. Aan de Beneden-Lubaczowka werd in den afgcloopen nacht een hevige aanval, die overging in een gevecht van man tegen man, afgeslagen. Pogingen van de Russen om bij en be neden Sienawa over de San te trekken, mislukten reeds in den aanvang. Ten oosten van de San is de toestand onveranderd. Onze zware artillerie houdt het spoorwegtraject Przemysl—Hrodek tot Medyka onder vuur. De troepen van het zesde corps maakten op 27 Mei wederom acht Russische kanonnen buit. De insluitingslinie om Przemysl werd door de troepen der bondgenooten in het noorden en zuiden der vesting verder voor uitgeschoven Aan de Dniester en ten zuiden van die rivier duren de gevechten voort. Aan de Proeth linie en in Polen viel niets voor. Bommen op Helsingfors. STOCKHOLM. Uit Haparanda wordt aan Stockholm3 Tidningen" berichtHier aangekomen reizigers vertellen, dat een Zeppelin op 26 Mei bommen op Helsingfors (Finland) heeft geworpen, waardoor een katoonmagazijn vernield en een passagiersschip van de Bore-maat- schappij, dat in de haven lag, verbrand is. Volgens berichten in ander bladen zou den er 40 menschen om het leven zijn ge komen Do strijd bij SïQnlawa. PETERSBURG. De generale staf meldt, dat de officieel© Duitsche ©n Ooetenrijksche rapporten omtrent het geen bij Sieniawa op 27 en 28 Mei is voor gevallen, niet juist zijn. Volgens deze rap porten werden zwakke Duitsch-Oostenrijk- sche detachementen gedwongen terug te trekken voor aanzienlijke Russische strijd krachten en naar den linkeroever van de San te wijken met achterlating van zes ka nonnen. Het aantal veroverde kanonnen, aldus meldt de Russische staf, bedraagt veertien. Te Sieniawa maakten de Russen 6000 man krijgsgevangente Lisjachof nog ruim duizend, onder wie vele Duitschers. Boven dien verloor de vijand, bij de hardnekkige verdediging van do tien werst lange, ver sterkte linie Pigany-Tsjersji-Byki en van Sieniawa, aan dooden in het vuur- en bajo net gevecht nog veel meer dan het aantal krijgsgevangenen bedroeg. Hieruit blijkt, dat de over de San teruggeworpen Duitsch- Oostenrijksche troepen allerminst zwakke detachementen waren. Wat betreft onze bij dit succes betrokken mijn vrouw. Blijkbaar ontstond hierop een gevecht, eenige schoten knalden. Weer een stilte, die me eindeloos toe scheen, toen ik de stem van inspecteur Ray mond hoorde, die, vreemd genoeg, tot mij sprak. Bent u daar, Browning? vroeg hij. Ik steunde op een vreeselijko manier. Ik durfde geen ,,ja" zeggen, uit vrees, dat L'Estrange iets mocht begrijpen. En ik was nu even vol verlangen om te blijven leven als ik voor eenige minuten gaarne wil de sterven, begeerig om te leven, al was het ook alleen maar om den schurk te straf fen, die zich in mijn leed vermeide. Zij hebben u aan de telefoon vastgebon den, niet waar? Dat is een oude truc van L'Estrange. Houdt hem bezig, zoolang u kunt. Zes man zijn onderweg naar 't huis, waar u bent; zij kunnen elk oogenblik daar wezen. Ik heb hun duidelijk gemaakt, dat ze heel voorzichtig moeeten zijn om uw leven te redden. Maar dat was het niet, wat ik verlangde te hooren. Mijn vrouw! Mijn vrouw! brulde ik, en de inspecteur begreep me. Zij is niet ernstig gekwetst, zei hij om mijn gevoelens te ontzien. O, een duivel ben je, L'Estrange! riep ik nu uit. L'Estrange lachte me in mijn gezicht uit. Ik hoop, dat u zich goed amuseert, zed hij. strijdkrachten, welke overmachtig heetten te zijn, zoo bestonden zij slechts uit het derde Kaukasische legerkorps, onder bevel van generaal Irmanof, dat sinds 4 Mei voortdurend met sterkere strijdkrachten in gevecht is geweest en volgens de rapporten van de tegenpartij reeds herhaaldelijk ge deeltelijk vernietigd was. OOSTEfJRMK-HGMGAFÏUE. Przemysl. BERLUN. Dè stelselmatige beschieting van Przemysl met zwaar geschut is sedert den 26en begonnen. Het arsenaal is onder vuur genomen. De insluiting van de stad is nauwer geworden, ofschoon die van de Oostzijde nog niet volmaakt is. Het spoor- wegverkeer met Lamberg heeft nog af en toe plaats onder het vuur der verbondenen. SVALIE. Italië en Oostenrijk. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhage ontving het volgende oorlogsbulletin van het groote hoofdkwartier Op de grens van Tyrol en Trentino wordt het gescnutgevecht tusschen onze werken op den Monte Tonale en de hoogvlakte van Asiago en L- one en de vijandelijke wer ken, die nog krachtig antwoorden, voort gezet. De Oostenrijkéche forten Luserna, Busa en Spitzverle zijn echter zwaar be schadigd. Op den 27en Mei rukten infanterietroe- pen, versterkt door grenswachten en ge- schub, uit Peri langs de beide oevers van de Etsch naar Ala op, na zich te hebben meester gemaakt van het dorp Pilicante. Het gevecht duurde van den middag tot den avond. Onze verliezen waren gering. Overdag op den 26en Mei joegen afdee- liugen Alpen troepen te Forcelle Laveredo, bij Misurina, door een krachtig offensief twee vijandelijke compagnieën op de vlucht. Op de grens van Karinthië wordt de actio van ons geschut van middelbaar kali ter tegen Monte Croce, Carnico en Mal- borghetto met succes voortgezet. Ondanks den mist, die een ernstige belemmering is voor de krijgsverrichtingen in het gebergte, is de heoge bergpas in de Ruccolana-vallei sinds 27 Mei in onze handen. Op de grens van Friaul deden onze be stuurbare luchtschepen in den nacht van 27 op 28 Mei invallen op vijandelijk grond gebied, waarbij zij zware schade veroor zaakten. Talrijke bommen troffen doel. Onze andere luchtschepen, welke door den vijand beschoten werden, vervulden evenzeer hun taak. In den nacht van den 27en op den 28en werd een vijandelijk vliegtuig, Pola ge naamd, genoodzaakt te landen bij de mon ding van de Po. ROME. Aan do grens van Tirol en Tren tino hebben wij; de belangrijke stelling Cima Spezzo bij Storo bezet. Onze artillerie vernielde het fort Lus- rena, dat daarop de witte vlag heesch. Een modern vestingwerk op de Cima Yezena werd eveneens vernield. De infanterie be zette het dorp Vezena, dat overhaast door de Oostenrijkers verlaten werd. In Cadore bezetten wij een pas en de daaromheen gelegen vallei. WEENEN. In Tirol hervatten de Italia nen de beschieting van onzo werken op de plateaux van Fongario-Ravarone. Vijandelijke detachementen rukten Cor tina binnen. De veiligheidsafdeelingen vluchtten echter bij het eerste kanonschot. Aan de grens van Korinthië is niets voor gevallen.. In het kustland deed de vijand geen aan val meer op de hoogten ten noorden van Gorz. Pogingen om bij Monfalcone over de Isonzo te trekken werden door onze pa- I trouilles zonder moeite verijdeld, De eerste grensgevechten in het Noord-Oosten. In de Secoio" vertelt Gildo Cioli hoe de Italiaansche voorposten te Brazzano op Oos- tenryksoh gebied kwamen. In het grensplaatsje Visinalo verhaalde hem een meisje dat bij de nadering van do Italianen do Oostenrijkers den vorigen avond waren be gonnen hen te beschieten en ook liet dorpje onder vuur namen. Gedurende den nacht kwamen echter eenige troepen der Borsa- glieri in haar dorp. Men vroeg haar den weg naar Brazzano. „In hot eerst was ik zeer bang ze.de zij, maar ik kreeg langzamerhand meer moed en ging met de soldaten mcó. Het detachement ging voorbij het douane gebouw waar eemg© dagen to voren de Oostenrijkers nog waren gotreest. De brug over cle Indrio was versperd door een aantal hoog opgesta pelde boomstammen. Achter die barricade la gen mijnon met lonten die echter waren uit gegaan zooals later bleek. Do Italianen bra- en <io versperring af on vervolgden hun snel len marsch naar Brazzano. Zij gingen zoo snel dat ik zo niet bij kon houden. Toen ik ook te ■brazzano aankwam waren do Bersaglieri daar reeds voldoende thuis. Zij zaten om de bron to drmlcen omringd door een aantal jongens en meisjes, dio veel schik haddon in do soldaten. De jeugd nep telken* „Viva l'Italia!" en deel- cen aan ieder die 't maar hooron wilde medo dat zij volbloed Italianen waren, hoewel belioo- rend© tot Oostenrijk". Van Brazzano gingen de troepen naar San Kocco, Cormona en San Giovanni di Manzano. .tiet m bezit nemon van Cormona werd voor afgegaan door een levendig gevecht waarbij ook, voor het eerst, do Italiaansche artillerie zich deed hooren en, ook voor liet eerst, de Borsaglien m liet vuur kwamen. Cormona werd beschouwd als een sterk punt op den rech ter oever van de Isonzo. I-Iet werd goed ver dedigd door de Oostenrijkers die den top van don Monte Quinno hadden bezet to gelijk met een dertigtal Beijerscho soldaten Deze laat- sfcen heten zich herhaaldelijk daar ter plaatse op de rotsen zien en deden zeer druk om den was wekken, dat hun. troep veel talrijker De Italiaansche artillerie opende het vuur op den Monte Quirino en Italiannscho cavalerie bozelto tegelijkertijd Dis™ en Verse en dron- voort naar Gradisca en Gorizia (Görz) Het herigst irard gerechten rondom Monte Uorad, eon berg die hoog horen liet Tndriodiil uitsteekt. De Oostenrijkscho versterkingen waren daar zeer talrijk en de Italianen hadden een moei lijke taak. Hun bergartilleri© moest er bij te pas komen en ook doden Italiaansche vlie gers dienst. Na een betrekkelijk korten tegen stand gingen do Oostenrijkers echter op de vlucht en kon Cormona, waar reeds vele hui- Z0J? brandden, genomen worden. Ongeveer tegelijkertijd nam "een ander de tachement Caporetto, waaruit het geheele dal van de beneden Isonzo nu door de Italianen kan bestreken worden. Voorts werden bezet Medea, Grado en Cer- vignano die maar zwak verdedigd werden. Vol gens een correspondent van de „DailyTele graph bevinden zich onder die Oostonrijksche grenstroepen nog velo Italiaansch sprekende soldaten die zoodra zij do kans schoon zien zich laten gevangen nemen of overloopen. Ie Verona zijn de eerste gevangenen reeds aangekomen. TURKIJE. De actie tegen da Dardanelles KONSTANTINOPEL. Het Hoofd- 'kwartier deelt mede: Aan liet Dar- I danellenfront bij Ariboeraoe de©d de vijand vergeefsche pogingen om te verhin deren dat wij de in liet centrum van zijn stelling gelegen loopgraven, die wij ver overd hadden, zouden versterken. Bij Seddnl Bahr is de vijand, naar het schijnt, bezig de in de gevechten van 23 Mei ontstane bressen aan te vullen. Onze Anatolische batterijen aan de zee engte beschoten gisteren met kracht de vij andelijke troepen bij Seddul Bahr. Op de andere punten is niets bijzonders voorgevallen. PARIJS. Ba operaties op het Schier eiland Gailipoli na de Landing op 25 ©n 25 April bestonden in nachtelijke aanvallen der Turken met het doel de geallieerden weder naar zee te drij ven en aanvallen over dag door de expeditie-legers met het doel de posities te versterken tot de aankomst van troe pen en materiaal, die het mogelijk zullen maken den tegenstand van den vijand te breken. Deze overgangsperiode was vooral moei lijk voor de eerste troepen, dl© geland waren en aanvallen der vijanden, die voort durend versterkingen kregen, hadden af te slaan. In deze gevechten, die van buitenge woon hevigen aard waren, kon de dapper heid der Turksche infanterie het toch niet volhouden tegen de heldhaftige volharding van de Engelschen en Franschen. De Turken hervatten, ondanks de nood lottige neder van 2 Mei, bijna onmid dellijk het offensief en chargeerden met de grootste vastberadenheid. Zij hadden or ders gekregen niet te vuren én aan hunne eerste gelederen waren de patronen ontno men. Een tamboer, die gedood werd op de borstwering van een onzer loopgraven, waar zijn lijk werd gevonden, bleek met niet an ders gewapend, te zijn dan met de karabijn, die over zijn schouder hing. De vijand had echter geen succes met zij:n pogingen. In den ochtend van 6 Med gelastte de generaal, die het bevel voerde over de Fransche strijdmacht, den aanval over het geheele front, mot het doel verschillende punten te nemen, wier bezit onzon verde ren vooruitgang kou vergemakkelijken. In den middag van 8 Mei maakte onze infanterie een prachtige charge bij ©en be storming van een heuvel, die do strook gronds beheerscht tusscl cn de zeeëngte en de rivier, die midden door het schiereiland stroomt. Twee linies loopgraven moesten achter eenvolgens genomen worden en daarna èen verschansing op den top. Niettegen staande het hevige granaatvuur en den voortduronden hagel van kogels tiit maxims on geweren, overwonnen onze koloniale troe pen, gesteund door onze Engelsche troepen, alle hinderpalen. Juist toen de zon onder ging zag men de Fransche bajonetten op het hoogste punt van den heuvel, besche nen door de laatste stralen. De verschan sing was in onzo handen. Tegenaanvallen, ofschoon met groote hef tigheid ondernomen, mislukten en de Tur ken vluchtten met achterlating van dooden op de hellingen. Sinds dien tijd hebben de Turken alle aanvallen op onze linies ge staakt en bepalen zij zich van tijd tot tijd tot een beschieting. De landingsoperatrën. De correspondent van de „Times" te Kaïro beschrijft de landingspogingen op Gailipoli als een der merkwaardigste krijgs verrichtingen die ooit geschieden. Heb was hard vechten. Eenvoudig eeu „hel" gelijk, zooals de gewonden vertel len. Iedereen en alles was aan het vuur bloot gesteld van het eerste oogenblik af. Een Australisch officier deed den cor respondent 't verhaal van zijn wedervaren. „Wij waren vóór dat 't begon, zeer ge spannen, vertelde hij, want we wisten dat het ruw zou toe gaan. Het begon al in onze booten, want toen wij nog niet aan land waren, opende do vijand reeds het vuur op ons uit zijn kanonen, geweren en mitrailleurs. Maar wij bleven vooruitgaan en kwamen er door. In een der booten die ons batailon naar land brachten, bleven niet meer dan twee man levend. Maar zoo dra die boot op de kust stootte, sprongen die twee er uit en stormden voorwaarts. Geheele troepen onzer soldaten liepen om 't hardst om heb eerst bij den vijand te komen. Sommigen gingen te ver en wij konden hen dan niet op hun g' aarlijke posities tegen de klippen, voldoende ondersteunen. Dan raakten die enkele troepjes los van het ge heel en waren verloren. De vijand had mitrailleurs in het ge boomte geplaatst en alles gedaan om een en ander onzichtbaar te maken. Zelfs de ge- te zijn die een mitrailleur droegen, plus eeu paar kisten munitie. Later moesten wij met ons bataillon over een open stuk terrein. Ik had een vijftig man bij mij met wie ik 't avontuur moest wagen. Zij deden het prachtig. Telkens als onze vijanden naderden, hield ik stil en liet vurenDaarna liet ik den vijand geen tijd om te laden en vloog weêr er op los met mijn troep. Gelukkig schoot de vijand dien wij daar ontmoetten slecht en al schietende en met de bajonet aanvallende, kwam ik er overheen." De Australische troepen, zegt verder de correspondent, leden groote verliezen, voor al omdat zij er eerst zoo roekeloos dapper op los gingen. Die viel was reddeloos ver loren, want later bleek dat alle gewonden die op heb hernomen terrein werden gevon den, vermoord waren. De Nieuw-Zeol'an- ders bleven ook zeer koelbloedig. In een boot die langzaam de kust naderde, zat een hartstochtelijk schaakspeler eenige zetten na te rekenen tot op heb oogenblik dat de kust bereikt was. Toen was hij de eerst© die te water ging en naar land zwom, allee onder een hevig vuur van den vijand. Een ander viel van 100 voet hoogte, maar kwam ongekwetst omlaag in een bos stroo terecht. Hij sprong op en begon weêr, als of er niets gebeurd was omhoog te klau teren. Weer een ander gleed langs een steenen helling zonder zich te kunnen tegenhouden. Zijn makkers riepen! hem toe: „Bas op! Je komt op een mijn terecht!" En hij riep terug„Grijp me dan als ik door die mijn weêr omhoog vlieg!" Zij vochten allen als helden. De Engelsche troepen hadden het 't heetst bij Kaap Helles en Seddul-Bahr. De fusilier-regimenten kwamen 't eerst aan. Iemand van Kildare beschreef die eerste aanvallen als volgt „"VVij waren tot onzen hals in 't water en iedereen die toen getroffen werd was dood of verdronk. Helpen konden wij elkaar on mogelijk. Op de kust verloren wij de helft van onze officieren die natuurlijk 't eerst aan het vuur waren bloot gesteld. De kogelregen uit dc mitrailleurs hield ons lang plat op den grond. Soms was echter dat vuur gelukkig te hoog en ging over ons heen. Wij werkten ons maar steeds vooruit naar een heuvel, dan weer terug, dan weer vooruit en nog eens terug en wij vroegen ons af of we ten slotte toch weer in de zee zou den terugkomen. Een gedeelte van Seddul- Bahr was een oogenblik in ons bezit maar wij moesten 't weêr prijsgeven, 's Avonds zagen wij daar voortdurend Turken die onze dooden en gewonden van hun unifor men beroofden. Den volgenden dag her namen wij echter Seddul-Bahr geheel. Voor onze bajonetten hadden de Turken We zien hier nog een winterachtig oorlogstooneel, met sneeuw en kale boomen, terwijl wij soms moeten meenen al midden in den zomer te zijn. Dit is dan ook een plaat uit wat vroegere dagen, uit den tijd, toen de Russen een inval deden in 't noordelijk deel van Oost-Pruisen, en tal van dorpen innamen en er o. a. Memel bezetten. Hier zien wij de Russen reeds op den terugtocht, op welken zij verdreven wer den van Duitschen bodem. In een Oost-Pruisisch dorp bij Memel worden zij aangevallen door een afdeeling Pruisische landweer en moeten terugwijken. De Russen blijken er niet best voor te staan, een ligt er dood in de sneeuw, een ander steunt gewond tegen een muur, een dorde schiet nog moedig op de naderende vijanden. Wij moeten hem levend hebben! hcorde ik door de telefoon. Waarom schiet u me niet dood met uw revolver? riep ik als in vertwijfeling. Omdat het spel nog niet uit is, mijn vriend, omdat het mooiste nog komt. Ik zal u later doodschieten, alles op zijn tijd. Zij moeten hem levend meenemen, als 't ©enigszins mogelijk is, zei de inspecteur. Heb 'zou jammer zijn, als hij de galg ont liep! Terwijl hij nog sprak, meende ik zachte schreden te hooren, en begon daarom zoo luido mogelijk te spreken, opdat de anderen niets zouden hooron. Bella, Bella! riep ik uit. Mijn lief, lief vrouwtje. Toen hoorde ik de deur openen. Ze komenZe komen Gelukkig! zei de inspecteur door hot toestel. Ik kom ook zoo gauw mogelijk! Een lialf dozijn mannen snelden de kamer binnen en op ons toe. Ik zag de uitdrukking op het gezicht van L'Estrange, een uit drukking van angst en woede. Ik zag hem op mij mikken en schieten. Bliksemsnel wierp ik me voorover met bet gezicht op de schrijftafelde kogel floot over mijn schouder heen en boorde zich diep in het houtwerk der deur. In het volgende oogenblikwas ik vrij, sprong op L'Estrange toe en ontrukte hem de revolver. Vergeten had ik de pijn en de stijfheid van mijn ledematen. Een seconde lang staarden wij elkander in de oogende anderen stonden om ons heen,, verlamd, zooals zij later zeiden door de woede, die uit mijn gezicht sprak. Ik heb slechts eenmaal in mijn leven den wensch gekoesterd een mensch te dooden en dat wa: op dat oogenblik, L'Estrange wist het. Ik had slechts even den tijd hem een slag toe te brengen, toen hij zich losrukte en vluchtte. Maar mijn woede had me boven- menschelijke kracht gegeven en die eene slag moet bijna zijn gezicht vermorseld hebben. Hij droeg er ten minste nog de duidelijkste sporen van, toen men hem drie maanden later ophing. En je vrouw De hemel zij dank, zij was niet al t ernstig gewond, zei Browning. Maar ver wondert het je nog, dat ik schrik als in de stilte van den avond of den nacht de tele foon schelt? Dan moet ik w-eer denken aai dien vreeselijkon, ontzettenden nacht, en ik ben dikwijls bang er gebruik van te maken Verwondert je dat 43ste Week. 24 .Mei: De Duitsch-Oostenrijksche opera ties in Galicië worden voortgezel onder bevel van den Duitschei' generaal Mackensen; yerschil- zichten van de artilleristen bij die kanonnen 1 v/aren groen gemaakt en zij hadden groen ©n takken om zich heen gebonden opdat wij hen niet spoedig zouden ontdekken. Over al zaten scherpschutters in kuilen en schuil plaatsen. Sommigen zaten daar al dagen lang met groote hoeveelheden mond- on munitievoorraad bij zich. Enkele hadden 2000 patronen in voorraad. Een dier ge vaarlijke Turksche schutters dien wij neer schoten, had acht uniform kenteekens van de onzen om zijn hals. Hij droeg zelf ook onze uniform. Nu en dan kwam er een troep verwonde Turken quasi met draag baren aanloopen. Zij riepen dan„plaats, plaats!" Maar hot accent was verdacht en teen wij zoo'n troep neêrveldeu bleken het Turksche dragers, gekleed in onze uniform, lende door de Russen versterkte plaatsen ten noordwesten van Bobrowka in storm genomen 153 officieren en 21.000 man Russen gevangen genomen. Ncderlandsche en Zwitsersche onzijdigheids-verklaringen afge legd, ten opzichte van het Ita liaansche toetreden tot den oorlog. De Engelsche kruiser „Triumph" door een Duitsche onderzee-boot aan de Dardanel- len getorpedeerd3 officieren en 53 man omgekomen of ver mist. Do Italiaansche regeering kondigt do blokkade af van de Ooston rijksche en Albaneesche kusten van de Adriatische Zee. Het Amerikaansohe S6, „Ne- braskan" (4400 ton) aan de Icr- sche zuidkust getorpedeerdbe manning gered. De Duitschers beginnen het bombardement van Przemysl, hoewel de stad aan den oostkant nog niet is ingesloten. Een Duitsche Zeppelin werpt bommen op Helsingfors; 40 menschen om he.t leven gekomen, en een katoenmagazijn vernield. Eerste aanvallen dor Italianen in Trentino. Aanval van een Fransch vlie- een geweldigen angst. Generaal Napier werd door drie kogels getroffen. Hij leefde nog eonigen tijd maar stierf toen en zeide vóór zijn dood dat hij ons fusilier-regiment een afscheidskus zond." De Turksche infanterie schoot slecht, maar de meerendeels door Duitschers be diende artillerie werkte prachtig en de versterkingen, natuurlijk ook door Duitsche officieren uitgevoerd, waren volgens de ooggetuigen ook uitmuntend en hoogstver- nuftig bedacht. ROESWENSÊ. Voorstellen en tegenvoorstellen. BERLUN. De „Secoio" meldt uit Boobarest, dat de laatste voorstellen van Rusland door Roemenië onaanne- ger-eskader van 18 aeroplanes tegen een explosiefstoffenfabriek te Ludwigshafeu. Het Engelsche panteerschip „Majestic" (15.000 ton) door een onderzeeër bij het seiner- eiland Galipoli in den grond ge boord bijna do geheele beman ning van 760 man gered. Do Engelsche hulpkruiser „Princes Irene" vliegt bij Sheor- nes in de lucht; slechts één man van de equipage gered. Het Engekche ss. „Mor- wenna" bij Stauns Head getor pedeerd; 1 man gedood, drio melijk zijn verklaard, maar dat de Triple Entente bereid zou zijn nieuwe voorstellen te doen, terwijl Roeme nië aan de oude eischen vasthoudt. De hoop op hervatting der onderhandelingen is niet opgegeven. SPANJE* De Paus. LONDEN. De Morning Post" meldt uit Madrid, dat Spanje den Paus met het oog op de gebeurtenissen, gastvrijheid heeft aangeboden en het Escuriaal te zijner beschikking stelde voor hem, de kardinalen en de noodige amb tenaren van het Vaticaan. De Paus be tuigde zijn welgemeenden dank, maar sloeg het aanbod af, daar hij voorloopig geen plan heeft Rome te verlaten. PORTUGAL. De nieuwe president van Portugal. Het Portugeesche Nationale Congres heeft Zaterdag met 98 stemmen tegen 1 Thoopliil Braga gekozen tot president der republiek. ZUID-AFRIKA, Een patrouille aangevallen. LIVINGSTON. De Duitschers vielen in het noorden van Rhodesia in den nacht van 17 Mei een patrouille aan. Zij werden ech ter afgeslagen en verloren 10 man aan dcoden. Aan Engelsche zijde sneuvelden twee man en werden zeven gewond. De „Rijndam". Router seint uit New York het LIoyd6bericht, dat het lek in de „Rijndam" gestopt is en dat men voor verder binnen dringen van water niet meer behoeft te vreezen. De lading wordt thans uit de ach terruimen gelost. Cetorpodeerde schepen. LONDEN. De paketboot „Ethiope" van de Elder-Dempsterlijn to Liverpool is door een duikboot in den grond geboord. Een officier en zestien matrozen zijn gered. De overige leden der bemanning moeten zich nog in de booten bevinden. (De „Ethiope" is een stoomschip van 3794 Reg. ton, gebouwd te West Hartle pool in 1906. Zij bevond zich op reis van Gravesend naar Calabar. Red.) LONDEN. De „Ethiope" is gezonken in het westelijk deel van het Kanaal. Zeventien leden der bemanning zijn te Falmouth aan wal gebracht. KÖNSTANTTNO'PEL. De reeds gemelde zware beschadiging van een Engelsch linie schip, typo ,,Agamemncn", geschiedde door de torpedeering van een Duitschen onder- eeeër. LONDEN. Het stoomschip „Tulloch- moor" is op 28 Mei ter ter hoogte van Oues- sant getorpedeerd en in den grond geboord door een Duitschen onderzeeër. De beman ning is geland te Barry. [Het s.s. „Tullochmoor". groot 3520 br. tons, gebouwd in 1899, behoorde aan de „Moor Line Ltd." te Londen. Het was op reis van Genua naar de Tyne.) Door onderzeeërs achtervolgd. LONDEN. Het stoomschip „Ping Suey" (van de „China Mutual Steam Navig. Co. Ltd." to Liverpool), op de terugreis van Batavia met een kostbare lading, is in het Kanaal tweemaal achtervolgd en met gra naten beschoten door Duitsche onderzeeërs, maar slaagde erin Plymouth behouden te bereiken. Eén man van de equipage werd gewond. Op een mijn gestooton. BERLIJN. Het Deensche stoomschip „Ely" met 2000 ton kolen aan boord, onder weg van Schotland naar Sundsval, stootte bij Söd&rarm in do G-olf van Aaland (noordelijk van Stockholm) op een mijn en zonk binnen vijf minuten. De bemanning kon met ach terlating van haar hebben en houden het leven redden en in de booten klimmen en landde des namiddags te Norrtelje. De „Cleniee". OUES'SANT. Het Fransche schip „Dixi" is hier gepasseerd op weg naar Brest. Het had aan boord de bemanning van het Engelsche stoomschip „Glenlee" op weg van Cardiff naar Aden. dat door een Duit schen onderzeeër in den grond was geboord. In de Zwarte Zee. PETERSBURG. Rapport van den gene- ralon staf Aan do Zwarte Zeekust vernielde onze vloot den 29en door een bombardement een electrische centrale en andere gebouwen van een steenkolenmijn (waar wordt niet ver meld). Do ,,La Champagne" gestrand. NANTES. De paketboot „La Cham pagne" is voor St. Nazaire gestrand. Negen honderd passagiers zijn van boord gebracht. Het Deen6cbo ss. „Bctty" in de Noord-Zee in den grond ge boord bemanning gered. Do Engelsche schepen „Tulloch moor" (3250 ton), „Cadeby" (1130 ton), door Duitsche onder zeeërs in den grond geboord bij Ouessant; de Fransche paketboot „La Champagne" voor St. Na- zaire gestrand (6726) tonvan alle schepen konden dc opvaren den gered worden. Aan de Doebissa moeten do Duit schers Sandynsky ontruimenook in de streek van Shawli gaan de Russen tot het offensief over en behalen eei 'je voordeelen Het Eng. b.s. „Ethiope" in het Kanaal door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht; bemanning gedeeltelijk gered. De strijd in Galicië concentreert zich in hoofdzaak om Przemysl de Russen bobben versterkingen aangevoerd en slaan bij Sieniawa de Duitsch-Oostenrijiksche aan vallers terugten zuiden van de stad lijden de Oostenrijkers be langrijke verliezen.- Aan het westelijke front is gedu rende de afgcloopen week onaf gebroken heftig gevochten, waar bij de geallieerden gewoonlijk het offensief namen, zonder evenwel strategische voordeelen te beha len. De door de Duitschers on dernomen aanval, niet Yperen als doel. schijnt door de Engelschen te zijn verijdeld. Aan het zuidelijke front zet ten de Italianen de offensieve be weging voort aan de grens van Tirol en Trentinode Oosten- rijksclie forten Luserna, Busa en Spitzyerle zijn, volgens Italiaan schc mededeolingon, zwaar be sohadigd. Aan de grens van Ka rinthië richten de Italianen zich tegen Monte Croce, Cr.rnico en Malbor ghetto. Aan do Dardanollen geen be langrijke veranderingen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2