33E5 SOTLiDjQuTiESPtfcjou^^jxt'A* van üüonaag au iMei ïaia Legerzaken. SVlarinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot sehe duikbooten Tsjesmé, nabij Smyrna, ge bruiken als basis voor hun operaties. De Turksche autoriteiten oefenen op dit ge deelte van de kust een buitengewoon scherp toezicht. Dit is dus een bevestiging van de reeds door den maritiemen mcciewerker van de Times" uitgesproken bewering. □e onderzeeërs. Naar aanleiding van het zinken van de Triumph" schrijft do marine-cprrespou- denb van do „Times" Het verlies van nog een oorlogschip in de Dardanellen brengt het aantal schepen, dat wij sinds de hervatting der operaties op 18 Maart kwijtraakten op vijf. Wij heb ben reeds verloren do „Irresistible", „Ocean" cn „Goliath" (zooals nu bekend geworden ook de „Majestic" en de Fransehen de „Bouvct". Eveneens ver loren wij bij deze onderneming twee Britsche onderzeeërs en een Franscbe. Dit zal ieder doen begrijpen hoe moeilijk en vaarlijk werk, wij in de Dardanellen te ver richten hebben. Het érgste van dezen tegenslag is, dat nu uitgemaakt i=, dat onderzeeërs zich be vinden in de Dardanellen. Door de be looning, uitgeloofd door de Britsche legatie te Athene voor het vernielen van onder zeeërs, waren wij gewaarschuwd omtrent de tegenwoordiglie d dezer booten, terwijl uit Malta reeds gerapporteerd was, dat onder zeeërs waren gezien. Ook wisten wij, dat Smyrna alp operatiebasis gebruikt werd door Duitsche onderzeehooten. Do onder vinding heeft, ook nu weder geleerd, dat de onderzeeër groote. kans cp succes heeft ondanks alle voorzorgsmaatregelen. In de Zee van Marmora. LONDEN. Da Admiraliteit be. riclit, dat de onderzeeër „E 11' do Zee van Marmora binnen is gevaren en een schip in den grond heeft geboord, waarin een groote hoeveelheid ammunitie voor zware houwitsers, benevens affuiten en een zes-inch-kanon geladen waren. Ook werd een proviandschip met een groote lading goederen vervolgd en ge torpedeerd aan het havenhoofd van Rodosto, terwijl een klein schip met voorraden ge noodzaakt werd op het strand te loopeu. Dezelfde onderzeeër kwam de wateren van Konstautinopel binnen en lanceerde een torpedo naar de transportschepen langs het arsenaal. Men hoorde het ontploffen van de torpedo. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is bij den genecsk. dienst der land macht benoemd tot tijd. mil. tandarts, de xnil.- sold. J. H. B r o c k in a n n, v/h 2de reg. vest.- art.. met bepaling dat hij iu rang zal zijn ge- lijkgesteld met dien van 2de-hi;t. RoHumeroog. Allen, die in December, Januari tot en met 21 Februari behoorden tot liet detache ment te Rotfcumeroog, worden dringend verzocht hun tegenwoordig adres kenbaar te rraken aan ondergeteekoude. Daarna zal de uitbetaling van de ver goeding wegens gemis van levensmiddelen gedurende verlof plaats hebben. S. DE RUITER, Serg. maj. inslr. 3 C;. 2 B. 9 R.-I. Veldleger IV Divisie. De mo&üisatie sn dc militaire administratio. In de vergadering der Tweede Kamer van 12 Mei heeft de Minister van Oorlog met groote openhartigheid erkend, dat de militaire admi nistratie zooals die in oorlogstijd liet best zou kunnen plaats hébben niet in ordo was (niet was voorbereid en geregeld). Hij vermeldde o.a. het feit, dat geen vcreenvotidigder voor schriften voor oorlogstijd hestonden. Een onzer medewerkers geeft de volgende oorzaken aan, waarom do militaire administra tie in het gedrang is gekomen. In de eerste plaats is de organisatie der militaire administratie niet in overeenstem ming met die van het leger; met andere woor den is verzuimd met do uitbreiding van het leger ook de formatie van liet dienstvak uit te breiden. Dit in verband met do omstandigheid, dat verschillende administrateurs bij korpsen met ingang van de mobilisatie voor andere function waren aangewezen, was oorzaak, dat onmisbare krachten aan de administration der korpsen ontbraken of weiden onttrokken. In de tweede plaats verlamde de indeeling der I/andtvcertroepen, met geheel of gedeelte lijk ongeoefend administratief personeel, do administratiave leiding bij de korpsen. Tn de derde plaats waren geen administra teurs aangewezen voor den administratieven dienst van de depot-bataljons der infanterie- Proï. dr. Kar! Lamprecht, f Een Duitsch geleerde, die dezer dagen met betrekking tot den oorlog, van zich deed hooren, is overleden. Het is de bekende gesckïedvorscher dr. Karl Lamprecht, hoog leeraar te Leipzig. Ook op politiek gebied had hij een naam en als liberaal politicus wist hij ook de achting van andersdenkenden te verwerven. Een der grootste historici van onzen tijd, was hij onlangs doorj de Duitsche regeering naar het bezette terrein in Frankrijk gezonden om economische studiën te maken en de regeering voor te lichten. Hij keerde ziek terug, en stierf weldra in een hospitaal te Leipzig. Prof. Lamprecht was nog niet oud, circa "9 jaar, een sluipende ziekte, die hem jaren lang kwelde, had hem wel verouderd, en op het portret hierboven ziet hij er zeker niet uit als een man van nog geen zestig, brigades met het oog op de leidÏDg van den administratieven dienst bij cene infanterie brigade zooals die bij mobilisatie is gefor meerd en utigebreid, is de samenvoeging dei function van administrateur der brigade en van een depot-bataljon niet wel mogelijk. In do vierde plaats werden met het oog op do oefening en onderwijs van het leger nieuwe of Luiten werking gestelde opleidingen geopend en, aangezien geen administratief personeel daarvoor beschikbaar was, de administratieve dienst van verschillende korpsen daarmede be last. Een zelfde geval deed zich voor met den administratieven dienst van interneerings- depots. In de vijfde plaats eischten uitbreiding van hot leger nieuwe formaties, als legerdepots en reservebataljons; deze moesten om dezelfde reden boven de formatie bij verschillende korp sen worden ingedeeld. De omstandigheden hebben de administratieve leiding der korpsen aanzienlijk verzwaard, zoodat bet niet aan dc officieren-kwartiermees ters to wijten is, dat die toestand verre van rooskleurig is immers zij waren meer dupe dan oorzaak van dien toestand. Pensioenen officieren Ind. leger, ingedeeld bij reserve of landweer h. 11. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van do gep. officieren en onderluitenants van het Ned. Ind. leger, die, ten gevolge van hunne indeeling bij het leger hier te lande, buiten hunne vaste woonplaats vertoeven en daardoor do gebruikelijke attestatie de vita in den aan vang van Juni niet zullen kunnen bekomen, dat zij hun pensioen over het tweede kw taal zullen kunnen doen ontvangen door daartoe door hen aan te wijzen gemachtigde. Hiertoe zullen zij doch niet vóór 1 J aan afd. C2 van het. dep. v. Kol. eene door hen onderteekende opgave hebben in te dienen, in houdendelo. plaats en dagteekening (op of na 1 Juni 1913) van verzending der opgave; 2o. nanm en voorletters, benevens vroegere rang van den gepensionneerde: 3o. vaste woon plaats 4o. naam en voorletters, woonplaatsen nauwkeurig adres van de(n) gemachtigde; 5o. handteekening van den gepensionneerde. Aan de gemachtigden zal alsdan vanwege het dep. eene kaart worden gezonden, tegen afgifte waarvan zij bij den betrokken betaal meester of den Rijksontvanger in hunne plaats het pensioen kunnen ontvangen, na voor ontvangst en kwijting te hebben ge tee kend. De opgaven moeten vóór 10 Juni bij gen. dep. zijn binnengekomen. (St. Ct.) Jaarwedden van onder de wapenen geroepen onderwijzend personeel. Gedeputeerde staten van Noordholland heb ben het volgende aan de gemeentebesturen ge schreven In da salarisverordeningen voor het onder wijzend personeel in onderscheidene gemeenten dezer provincie komt de bepaling voor, dat de jaarwedden van onder de wapenen geroepen onderwijzers geheel of gedeeltelijk zullen wor den uitbetaald, indien de afwezigheid uit de school niet langer duurt dan één jaar, terwijl daarna door die onderwijzers geen salaris zal worden genoten. Enkele gemeentebesturen hebben Teeds ge meend den onbillijken toestand, die tengevolge van deze bepaling voor veel onderwijzers op 1 Augustus e.k. zoude intreden, te moeten voorkomen door de salarisverordening in dien zin te wijzigen- dat uitbetaling van de ge- heele of gedeeltelijke jaarwedde ook na dien datum mogelyk wordt. Deze wijzigingen ver dienen ten zeerste to worden toegejuicht. Het zoude naar ons gevoelen zeer te betreuren zijn, indien de kans bleef bestaan, dat de be doelde onderwijzers op 1 Augustus e.k. alle in komsten'. aan hun betrekking verbonden, voor henzelf en voor hun gezin zagen ophouden. Indien dus ook in uwe gemeente te dezer zake nog bepalingen van bovenbedoelden aard bestaan, geven wij u in overweging een wij ziging daarvan te bevorderen in den zin als d-.or bovenaangehaalde gemeentebesturen be reids is geschied Vrijwillig motorbootoorps. Onze correspondent to Leiden schrijft: Door de beerén kapt. F. Leers, J. C. Hool- werff, .T. F. la Riviere, resp. voorzitter en secretaris van de Zeil-, Roei- en Motorsport- vereeniging ..De Kaag", Ch. v. Spall en Henri J. Sythoff, allen te Leidi*.i, werd reeds genii- men tijd geleden het plan overwogen tot het oprichten van een vrijwillig motorboot-corps voor militaire doeleinden. Het plan heeft een gunstig onthaal gevonden bij de militaire auto riteiten en reeds werden eenige weken gele den manoeuvres op het Kagermeer gehouden. Deze manoeuvres zijn Donderdag herhaald. Een aantal motorjachten verzamelde zich heden ochtend cp de Zij! bij de Spanjaardbrug. waar onder een jacht, waarop zich de opperbevel hebber, luit.-generaal G. J. Snijders met zijn staf bevond. Verder waren er o. a. bij tegen- oordig do commandant der eerste divisie, Klerk ;lo llcus, kolonel-commandant generaal F. D. Bu.yze, kolonel Van der Bilt en anderen. Hoofddoel van de oefening was te zien of motorvaartuigen snel troepen kunnen overzet ten en welke oefeningen zij in het algemeen bij militaire oefeningen kunnen vervullen. Verschillende berichten. De bij het wapen der artillerie tot luitenant- kolonel bevorderde majoors J. L. Ranncft en .1. C. t'. 'J'onnct blijven in hun nieuwen rang hun tegenwoordig commando gehandhaafd. De majoor-titulair F. A. Foefer is nader holast met het commando over het internee- rings-depöt in Gaasterland. De tot ritmeester bevorderde le-luitenant der cavalerie van het O.-I. leger J. O. Swart blijft voorloopig gedetacheerd bij het leger hier te lande. De le-luit. der inf. E. C. A. Lazonder is gedetacheerd te Kampen, teneinde onderwijs te geven aan de leerlingen van den hoofdcursus. De milïtieplichtige student in de genees kunde P. Schermers is toegelaten tot de ver bintenis als adspirant-reserve-officicr van ge zondheid bij het leger hier te lande. Den lsten.Juli zal te Kampen het officiers examen aanvangen voor de leerlingen van het oudste studiejaar van den hoofdcursus. De stafmuzikant Kwakernaat, van het regi ment grenadiers, is bestemd voor kapelmees ter bij de muziek van het 6e regiment infan terie. Tc Soberpenzcel (Geld.) is ecu afdeeling in den vrijwillige» landstorm opgericht, mot mvankelijk 30 leden. (N.ll.Ct.) Uit da „Staatscourant". Bij beseh. v. d. Min. v. Marine is luit. t. z. do kl. Kon. Mar.-resorvo A. W. Fischer iet 31 dezer gepl. to Arnhem, en ndclb. lste I. bij die res. W. van Hemert met 1 uni te Vlissingen. Marine-reserve. Nu als gevolg van het voortduren der bui tengewone omstandigheden het personeel der marine-reserve geruimen tijd onttrokken is aan zijn werkkring in de burgermaatschappij en do gevolgen daarvan vermoedelijk meer en gaan drukken op de betrokken gezin- heeft de Minister van Marine aan do burgemeesters medegedeeld, dat hij termen aanwezig acht om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waarin die gezinnen rkeeren, ten einde aan de hand der verkre gen gegevens na te gfiau of er aanleiding be staat aau de Koningin in overweging te geven ii gevallen waar het verblijf in werkelijken nst der gezinshoofden of kostwinners voor uni naaste betrekkingen behoeftige omstan- ligheden heeft in het leven geroepen, eenige tegemoetkoming to geven. De burgemeesters zijn verzocht de noodige inlichtingen in to winnen omtrent den toe stand der gezinnen van bedoelde reservisten in hun gemeenten en den minister den uitslag daarvan mede te deelen. Daarna zal do toe te kennen vergoeding door het Departement van Marine worden vastge steld. Adressen gevraagd. De Directeur Hoofdexpeditie Veldpost to 's-Gravonliago verzoekt opgave van de adressen van M. B e e k o r, Oranje-kazerne Haag, (Brief uit Vigo). A 1 p li o n s Maessen, Oranje-kazer ne Haag. (Brief uit Tjimatri.) J. Schravesande, 1 II 1 R. I. 3e Divisie. (Brief uit Medan), Regiments nummer foutief. K. Schuurman s, Res.-sergeant der Grenadiers. J. de Vlaming, Korp. H. S. 2e 9eetie Vba. 3e Divisie. Een ieder wordt in zijn eigen belang ge raden steeds opnieuw na verplaatsing zijn inieuwo indeeling op te geven aan den ad ministrateur van het onderdeel, dat hem uitzendt. Dringend verzoek. Voor de tweede maal wordt beleefd, doch dringend verzocht door den onrlergeteekende, wie hem aan het adres kan heipen van den milicien v/d le Telegraaf-compagnie, aan wien hij voor den aanvang der mobilisatie zijn wa terlaarzen en poetszak met toebehooren in bewaring heeft gegeven. Beleefd verzoekt ondergeteekende hem (hen) dio inlichtingen, kan (kunnen) verschaffen, dit a. u. 1). zoo spoedig mogelijk to willen doen. Korporaal-telegrafist IVe Divisie Veld leger, Telegraaf-nfdeeling, S. R. BEINEMA. G. M. M. te Tilburg. Het bedrag der ver goeding wordt door den Burgemeester, gezien de omstandigheden van het gezin, vastgesteld. Rod. C. G. v. B., Utrecht. Wend u tot uwen ser- geant-majoor-administrateur met een schrifte lijke verklaring van uwen geneesheer. U krijgt dan over alle dagen uw gewone soldij en ver goeding voor levensmiddelen ad f 0.35 per dag. Red. A. J. M. M. te Petten. Neen. Het hoofd bestuur zal den uitslag in ons blad melden, maar wanneer weten wij niet. Red. Korp. H. A. G. te Gorinchem. Per brief kun nen geen vragen door ons beantwoord worden. Dat zou ons werk nog meer uitbreiden en ver- aren. Wat uw vraag betreft het is bekend, dat het kader niet met verlof gaat en daarop zullen allicht geen uitzonderingen worden ge- aakt. Red. Iloe velen onder u zullen niet denken met angst en met beven aan dat oogenblik van terugkeer tot het gewone leven! Hier is een zaak hard achteruitgegaan. Ze moet weer op de been worden geholpen. Maar waa r geld te krijgen Daar is eene betrekking door een ander in genomen Ginds is geen werk meer, ten minste niet op het oogenblik. Hoe velen onder u zullen zich geplaatst zien voor een buitengewoon moeilijk raadsel! Overal zult ge de'vraag hooren weerklin ken: Wat nu? Wat nu? En zeer velen zouden misschien ondergaan. Maar daar is een „Nationale V e r- eoniging tot steun aan mili cien s." Zij zal en zij wil helpen. Zij heeft provinciale comité's gesticht, ten einde zich in verbinding te stellen met werk gevers op alle gebied en zoo noodig helpt zij ook financieel. Maar voor de verwezenlijking van dot doel is geld Jloodig, veel geld. E:i zult gij dat alles willen aanvaarden als een gift! Neen gij zult het niet alleen aan anderen te danken willen hebben. Nu, gij allen, soldaten van welken rang ook, laat nu allen hooren den kreet ..Vereenigt u". Maak van dc Vereeniging tot Steun Uw Vereeniging. Maak ervan eene vereeniging, die groot is en machtig, die beschikt over een groot kapi taal om'te kunnen weerstand bieden aan de ellende, die mogelijk volgen zal. En wanneer bet Ncderlandsoho Volk ziet uwe pogingen om u zelf te helpen dan zal het u niet in den steek laten. Ik vraag u geen groote offers; O, neon, ik weet te goed dat dat niet kan, maar... vele kleintjes maken een groote. Verbindt u allen tot wekelijksche storting van b.v. 1 Cent dan geeft dat al een paar duizend guiden telkenmale. Vereenigt u dus en vormt een groot fonds, welk fonds gij dan kunt stellen ter beschik king van de Vereeniging tot Steun énz. Mei 1915. H. A. A. SITSEN, Eerste Luitenant, lie Reg. Inf. (Wij herplaatsen dit schrijven van Luite nant Sitsen om zijn belangwekkend en sym pathiek pogen te steunen. Red.) Muziekconcours. Sergeant M. Cohen, 3 C., 17 B. L. W. I schrijft ons Op den 2en Pinksterdag werd te Arnhem een muziekconcours gehouden van do tijdens de mobilisatie opgerichte muziekcorpsen der lie Divisie. Van de 15 deelnemende corpsen behaalde het muziekcorps van het 17 L. W. Bataljon den eersten prijs met de verplichte marsch (en chef de corps). Door den commandant der lie Divisie, den generaal-majoor Pop, werd aan den directeur den LAV.-soldaat Th. Willems. wegens de goede leiding de dirigent-sprijs aangeboden, in den vorm van een dirigeerstok. Een vierdaagsche marsch. Men schrijft ons uit Zevenaar: Met ons zeven en dertigen namen we de afgeloopen week deel aan den vierdaagschen marsch naar Almelo en terug. Vol moed werd De strijd in Rolen. Onze kaart laat ons een groot gedeelte van het Oostelijk oorlogsterrein zien, dat gedeelte n.]., waar in da laatste weken zich zeer hardnekkige gevechten hebben afgespeeld. Men heeft wel eens van de Njemen-linie gehoord, ook die zien wij afgebeeld op onze kaart. Da dikke zwarte kronkelende lijn is de rivier de Njemen en ten Noorden en ten Zuiden daarvan is in den laatsten tijd verwoed gestreden, en de Duitscliers verkregen er, naar :t schijnt, belangrijke voordcelen. Toch niet zóó, dat zij kunnen zeggen, er een beslissendo overwinning te hebben behaald, die laat zich ean de beide groote fronten nog steeds wachten. Vooral ten Zuiden van de Njemen is de strijd buitengewoon hevig geweest, met name bij Szaki is bloedig gevochten en werden van weerskanten vele verliezen geleden. Ook zuidelijker bij Gryczkabuda en Syntowtv was de worsteling zeer hardnekkig. Een blik op een slagveld in Noord-Frankrijk. De donkere wolk op den achter grond bestaat niet uit vergiftige gassen, zooals men mogelijk zou meenen, maar geeft het middelpunt weer,' waaruit een regen van granaten neervalt op de Engelsche krijgers. We zien de granaten vliegen in den dikken smook, en de soldaten buigen zich voorover, alsof zij zoo de neervallende en ontploffende granaten kunnen ontgaan. Woest en somber ziet het landschap er uit, met hier en daar nog brokstukken van muren, versplinterde boomen, enz. H. 13. te Den Helder. Dat is waarschijnlijk een aparte uitgave, la dit geval kan iedere boekhandelaar in Den Helder het- voor u be stollen. Informeer dus eens bij den boekhandel. Red. J. de B. te Nieuwenhoorn. Voor het ver krijgen van de bronzen medaille wordt de Indische dienst niet dubbel geteld. Red. W. v. B., 's-Gravenhage. Neen, de mobili satie-toelage a f 0.10 per dag wordt slechts gedurende vier dagen genoten. Red. B. J. A. te A. Menagegeld gedurende vier dagen en is van terugwerkende kracht van December af. Daarover bestaat echter ver schil van opvatting. Over de verlofdagen wordt de toelage als schoenmaker niet ge noten. Red. Mil.-serg. J. H. Voor het eerste jaar der verbintenis wordt een premie van f 40 ge noten. voor elk volgend jaar werkelijken dienst 30. Red. Korp. J. J., Ooltgensplaat. Neen. Ook mili- liren moeten in bet bezit zijn van een kaart. Red. I,. R. te Bergoijk. Als de twee anderen ook .•ast dienst doen als zoodanig, krijgen zij even eens een dagelijksche toelage. Op verlofdagen wordt deze toelage niet genoten. Wel op Zon en feestdagen. Over den aard der werkzaam heden kunnen wij niet oordeelèn. Red. F H. te 's-Gravenhage. Dat wordt niet ver leend. Red. Draagt elkanders lasten. Eerste luitenant H. A. A. Sitsen van het 11 Keg. lnf. schrijft ons: Tot u allen, onderofficieren, korporaals en soldaten, die tengevolge der mobilisatie van het Xcderlftndsehe leger onder de wapenen zijt geroepen, tot u allen richt ik dezen oproep. Gij allen zijt uit uw werk gehaald om zoo noodig pal te staan voor ons onafhan kelijk volksbestaan, om zoo noodig daar- •oor goed en bloed te offeren. Voel. zeer \cel nudeelen heeft dit verblijf onder de wapenen met zich gebrachtmaar ook veel, zeer veel wordt gedaan om de noo- den ontstaan door dit verwijderd houden van huis cn hof to lenigen. En regeering cn volk brengen vele en greote offers. Maar straks, wanneer het gevaar is gewe ken, wanneer gij terugkeert naar uwe haard steden, wat zal dan gebeuren?, do tocht begonnen. Eerst kregen we Didam, daarna Wehl. Hier werd koffie gedronken. Op Wehl volgde Dich teren, dat ons al dichter bij Doetinchem bracht. In den namiddag arriveer den we in deze plaats, waar de bataljons- en de compagnies-commandant ons reeds opwachtten. De vaandrig presenteerde ons. Eene inspectie volgde, waarna wo een inkwartieringsbiljet voor den nacht ontvingen (zonder voeding stond er op). De mannetjes zochten hun kwar tier vlug op. Velen, helaas niet allen, werden daar in de gelegenheid gestold zich te verfris- sohen. En toen het oogenblik was gekomen, dat er in de school (de plaats van aankomst) 't middagmaal gebruikt zou worden, bleken velen afwezig te zijn; ze hadden het zóó goed gehad in liun nieuw verblijf, dat ze er liever niet aan dachten daarenboven nog naar de school te gaan. 's Morgens 2J uur blies de trompetter door do straten, 't Was reveille. Kwart voor 4 moest alles aangetreden staan op de markt, met '1 front naar dc kerk. Alles was nog in nevelen gehuld. De Landweer uit Doetinchem, Does burg en Ruurlo was eveneens present. Dc 4 sectiën werden in gelijke sterkten verdeeld, losse flodders uitgereikt, on daar ging de com pagnie met den kapitein aan 't hoofd, onder trompetgeschal en tromgeroffel den vierdaag schen marsch aanvangen. De nevelen hadden zich weldra opgelost in een fijnen regen. In Zelhcm kregen we rust. Van hier uit werd met marschveiligheidsmaat- rcgelen gemarcheerd. Voordat we Ruurlo hadden bereikt, maakten we reeds kennis met den vijand, die uit mili taire wielrijders bestond. Na duchtig schieten over en weer verstomde dit langzamerhand. De bataljons-commandant woonde deze oefe ning gedeeltelijk bij. In Ruurlo genoten we de groote rust. Wr waren doornat geregend. We hadden onze tabernakelen gaarne opge slagen gezien in dit schnone plaatsje; doch dat kon niet. want Borculo moest dcnzelfder dag nog bereikt worden. De vijand betoonde zich op weg' naar dit stadje dikwerf zeer bedrijvig. Wat, kunncr zicli die wielrijders toch vlug verplaatsen, dat bobben we thans weer ondervonden. En ze laten zich ook niet gemakkelijk vangen. Bij Borculo was 't lang niet pluis. En we moesten er nog wel overnachten. Eene wacht diende dus betrokken te worden en posten uit gezet. Daarvoor werd de 2c sectie voor 't meerendeel bestaande uit onze mannetjes - aangewezen. Dien nacht hoeft 't er duchtig gespookt in Borculo. Terwijl de andere secties rustig slie pen, waren wij voortdurend in de_ weer. Patrouilles werden in alle richtingen uitgezon den. Het was pikdonker; dus zéér moeilijk patrouilleeren op onbekend terrein. Zoo nu en dan gelukte 't ons een bevrienden burger (helaas geen burgeres, daarvoor was de toe stand te ernstig) in den arm te kunnen nemen, die ons bereidwillig van dienst was en ons door de duisternis been geleidde. Op een gegeven oogenblik echter, kwam een sterke tegenpartij onder hoerageroep Borculo binnenstormen. De wacht werd onmiddellijk in 't geweer ge roepen. Onderwijl werd staking der manoeuvres geblazen, waarmede deze nachtelijke oefening, die door den generaal werd bijgewoond, was afgeloopen Kwart voor 9 's morgens stond de compagnie al weer klaar voor den nfmarscb naar Almelo. Dien dag vormde de 2e sectie do achterhoede, 't Bleek den tijand maar al t© ras dat deze sectie nog lang niet uitgeput was. Aanhoudend vielen er schoten. We hielden den vijand dap per van !t lijf. Geesteren, Gccsolaar en Diepenhcim werden gepasseerd. Even voorbij laastgenoemd dorp in de buurt van Weldam - passeerden we den rustenden troop ui* Hengelo. Zo verkeerde in goeden staat, Bij Goor klonken ons opnieuw schoten in 't oor. 't Bleek, dat de tegenpartij er stelling had genomen. De spits had daar een oogenblik de handen vol. Na een welverdiende, rust verlieten we Goor. 't Ging alras door heide en langs moerassen. Eindelijk bereikten we Deldenerbroek, daarna Bornebroek. Een eindje voorbij dit gehucht was ons eene verrassing bereid. Do landweermuziek uit Almelo wachtte ons op. En toen ging 't onder de tonen dier heerlijke muziek naar Almelo. Alle respect voor dat korps. We werden wederom bij dc burgers ingekwar tierd, evenals te Doetinchem. De manschappen, zonder uitzondering, waren een en al lof over de uitstekende ontvangst bun in 't sehoone Almelo ten deel gevallen. Jammer, dat de vreugde van zoo'n korten duur was, want kwart voor 4 's morgens moesten we al weer aange treden staan op de markt. Vele burgers uit deze gastvrije plaats deden ons uitgeleide. De tweede sectie moest thans als spits fun- gecren en zc deed dit met volle toewijding. Wierden en Rijssen werden gepasseerd. In de heide tusschen laatstgenoemde plaats en Mar- kelo vertoonde zich de tegenpartij ,t!:r.n~. cava lerie per fiets, meermalen. Ze werd echter op een flinken afstand gehouden of verdreven. Even voor Markelo bleek do vijand zich op gesteld te hebben. Ons lievig vuur deed den linkervleugel van der. vijand wijken. Deze vleu gel sloeg op de vlucht. Dc rechtervleugel werd daarop met kracht aangcva.iien. Op dat oogen blik kwam iemand van de tegenpartij ons oven tjes verteller., dat één sectio onze sectie tegen drie secties aan ?fc vechten was. en dat de andere secties airii moeten ontplooien. Dat was toch one-- r-.nk? Waar een tegenpartij zich al niet mede bemoeit! Enfin, zc trok ten «lotto af. Tn Markelo wer den we nog een oogenblik in onze rust gestoord. Tot Laren bespeurden we toen niets meer. 't Bleek, dat de vijand aan do Zuidzijde van 't dorp had post gevat. Op 't laatste oogenblik rond nog een kleine schermutseling plaats. Toen was 't welletjes voor dien derder. dag. De sectie Doetinchem kreeg de wacht. We hoorden den volgenden morgen, dat er hevig was ge vochten dien nacht. En wij hadden gerust en heerlijk geslapèn. 's Morgens 9 uur marcheerden we af naar Doetinchem. De vijand deed ons geen afbreuk ■eer. Yorden lieten we rechts liggen. In Hen gelo 3 kwartiertjes rust. Toen Kruisberg ge casseerd was, voelden we ons allen een kruis ichter. Alsof we niets meer mee te dragen on een wandeling achter den rug hadden, trok do compagnie opgewekt Doetïnchcnvs straten bin den. We worden ingekwartierd, nu niet bij de 'uirgers. Don volgenden morgen ging 't over 'e spoorlijn langs Wehl tot Didamvandaar kings den grooten weg naar Zevenaar. Onze muziek kwam ons tegemoet onder 't -pelen van „Is !s a long way mAlmelo" lokken we met ons zeven en dertigen 't kwar ier binnen. Hier werden ons nog eenige harte- ijke woorden toegesproken door den dotache- onts-eoiuniandant. "t Is wel opmerkelijk, dat cn de gehcolc compagnie er slechts 2 zijn uit- -evallen. Er waren er vooral die veel last had- en van bun voeten. Toch wilden ze 't niet op- even. Ze hebben dan ook tqt het einde toe olhard. Een woord van dank past nog aan den cnm- >ngnies-conimandant, de sectie-commandanten n den dokter, die. zonder uitzondering, met lo soldaten medeleefden en medegevoelden, /eijder dat zou 't sehoone resultaat'zeker niet 'oreïkt zijn. We zien met genoegen terug op dezen vier- laagschen marsch. Hadden we 't niet altijd even gemakkelijk, 't «leed ons toch genoegen ;og eens weer een 4-tal dagen onder onzen 'ïooggeaehten en onvergotelijken oud-sectie- ommandant. vaandrig Hakkert, dienst te heb ben mogen doen. Van Fort Brakel. Mil. H. J. Schaafsma schrijft ons van fort Brakel „Maar hij vol zijnde des Heiligen Geestes, en dc oogen houdende naar den hemel, zag de heerlijkheid Gods, en Jezus staande ter rech terhand Gods; en hij zeido: „Zie, ik zie de hemelen geopend, en den Zoon des menschen staande ter rechterhand Gods." Naar aanleiding dezer tekstwoorden (Hand: 755,56) hadden wij het genoegen voor ons te zien optreden de dienaar des Woordg van Wer kendam, die op eenvoudige pakkende wijze ver telde van do 3de gestorvene om des geloofs wille, Stefanus. Hot doet goed, medelotgenooton in dezen ab normale» tijd. een uur van stille overdenking te kunnen meemaken, en ik hoop wanneer de gelegenheid zich voordoet, dat velen zullen gaan cn met aandacht luisteren naar datgene wat voor ieder van ons persoonlijk toch van het hoogste belang is. Vrienden, wanneer de drang aanwezig is. laat u dan toch niot weerhouden om de oen of andere reden. Wat voor zoovelen reeds werkelijkheid is, kan bij den steeds zich uitbreidende» oorlogsbrand voor ons ook wer kelijkheid worden en zijn wij dar. bereid? Oh ja. we zijn bereid ons uiterste best te doen voor Koningin en Vaderland, daar waar de plicht ons roept. Maar bovenal vrienden, hoop ik dat wij bereid zullen gevonden worden om dien „grooten stap" zonder vreeze tegemoet te zien, en te doen met een verruimden opwaartschen blik en zeggen met StefanusZie, ik zie de hemelen geopend, en de Zoon des menschen staande ter rechterhand Gods. Mik SCHAAFSMA. De muziek van het 17e L.W.B. Men meldt ons: Op den 2don Pinksterdag heeft het muziek korps van het 17de L.W.B. op het militaire xnarschconcours te Arnhem een Isten prijs B met den directeurxprijs behaald. Deze eerste prijs B werd door loti-g toege kend, omreden twee korpsen hetzelfde aantal punten hadden. De eerste- prijs A viel toen ten deel aan het 3de Bataljon 19d© Regiment Infanterie en do eerste prijs B aan het 17de L W.B. Wij brengen hulde aan het kranige muziek korps van de Landweer, hulde aan de muzi kanten, hulde aan den directeur, die gezamen lijk de eer van hun korps zoo hoog gehouden hebben. Het succes dat dit corps dan ook i:i de stad Arnhem en op het feestterrein, vooral met hun eigen gekozen marsch „Le chef du Corps", ge had hebben, was dan ook enorm en welver diend. W:j hopen dr.i de Landweermuziek zijn eer zal blijven boog houden zoo lang de mobilisatie duurt cn dat wij haar opgewekte marschen nog dikwijls zullen hooren. Leve de muziek van de 17de L.W.B.! Een aanbieding. Mil. Korver biedt zich aldus aan: Mr. Hubert Korvcr. de populaire fort-artist, die met enorm succes op forten, in kazernes enz. voor de militairen opgetreden is als Salon acrobaat, Sneltockenoar. Trapéze-acrobaat, IJzervuist. enz. en die ten slotte ae voorstelling aanvult als humorist, heeft vernomen uit de „Soldatencourant" en van verschillende mili tairen. dat op veel forten en plaatsen waar militairen zijn, weinig of geen ontspannings avonden gegeven worden voor do militairen. Mr. Hubert beveelt zich daarom aan bij hen die weinig ontspanningsavonden krijgen en be looft hun een gezellige» en kunstvollen avond. Ook voor open lucht voorstellingen disponibel. Engageert dus Mr. Hubert, die meer dan 15 jaar lang in de grootste circussen en variété's in binnen- en buitenland als artist werkzaam was. 0. a. Circus Schumann; Scala, Den Haag; Casino, Rotterdam: Scala, Antwerpen, enz. enz. Is ook alleen opgetreden '.oor 11,000 geïnter neerde Belgische soldaten op 4 November 1914 te Amersfoort, met uitbundig succes. Adres is van nw. Hubert: H. W. Korver, Militair, Leeuwerikstraat 2a. Utrecht. Hulde. Namens dc manschappen ran Kamer 29 van het fort ben. Purmerend, kom ik hulde bren gen aan den milicien L. v. Hoorn, als inzen der van het heerlijke gedicht „Mijn Konigin". Wij allen wenschen. dat we nog dikwijls zulke woorden in de ..Soldatenkrant" mogen lezen. Na groeten. Hoogachtend, A. E. COXEX, korporaal, □ankbetuiging. Hierbij breng ik mijn hartelijken dank aan allen van het Det. Nieuw© Sluis, di© hebben medegewerkt tot het geven van een geschenk bij gelegenheid van mijn huwelijk. De Landw.-soldaat J. DRABBE, Nieuwe Sluis (by BreskensL

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3