Oe bemanning van da „Emden" in de woestijn. OP ZEE. 33JB SOIjDATEKTCOITRAKTT van Kondsigr 3O 3VTe>i X 3. E5 Italië in den oorlog. JA/ I H/fiytemnm O S *M< >cr';ly.0£ 3$*/mA, Stoa/ut SLK^^CO0 nvoOeticu Wij laten hier nog een kaartje volgen, dat door duidelijkheid van het terrein, waar ge vechten zal worden, uitmunt. Ook de plaats namen vindt men hier goed terug. Behalve het bekende Venetië ziet men de havensteden Triest., Pola eu Fiume. Om T r i a t, de groote Oostenrijksche handelshaven en tevens marine-station aan de Adriatische Zee, wordt thans gestreden. De bevolking is voor het grootste gedeelte Italia ansoh. Hot belangrijkst, marine-station van Oos tenrijk is echter Pola, de haven aan de zuid-westelijke punt van het schiereiland Istrie, waarvan het westelijke gedeelte door Italië wordt opgebiecht. Deze krachtig ver sterkte haven is het hoofdkwartier van de Oostenrijksche vloot. Op de scheepsbouw- werven kunnen, evenals in Triëst, alle mo gelijke oorlogsschepen worden gebouwd en hersteld. De voornaamste haven van Hongarije aan de Adriatische Zee is F i u m e, even eens een belangrijk marine-station. Hier bevinden zich de bekende werkplaatsen der particulier© fabriek van 2telfbewegen.de tor- In het Noorden van Italië is Verona de belangrijkste vesting. Met Mantua en Peschiera aan den voet van het Lago di Garda en Legnago, vormt Verona den be roemden vierhoek van vestingen door Oos tenrijk aangelegd voor de verdediging van Ijombardije en Venetië. Door Verona loopt de hoofdspoorweg, dio het dal van de Po met Tirol verbindt en door het bovendal van de Adige het Aanland binnentreedt, den Brennerpas passeerende. Door haar ligging zal Verona zeker een belangrijke rol in dezen oorlog spelen. T r i n t, de hoofdstad van Trentino, dat thans Oostenrijksch gebied is, doch door Italië wordt opgebiecht, is een zwaar ver sterkte stad in het dal van de Adige, on geveer 30 mijlen ten Noorden van Verona. Een Italiaamsch leger, dat langs de Adige Tirol wil binnendringen, moet zich mees ter maken van Trent e en van zijn buiten- fortenlinie. Triënt was de zetel van éiet bekende Con cilie van Triënt daar daar bijeen was van 1545 tot 1563. geheele compagnieën werden gedecimeerd. Zij kwamen in het artillerievuur der Duit man met 39 kanonnen en werden gevangen genomen. Ten zuiden van Przemysl rukte tegelijker tijd een tweede Oostenrijksch leger op en bereikte de moerasvlakte die zich oostelijk van Nowomiasto tot aan de spoorbaan SamborLemberg uitstrekt. Met het overschrijden van de San door de bondgenooten is de bewegingsoorlog in Galicië in een nieuw stadium getreden ."Tot beter begrip van de overwinning der bond genooten diene, dat het vooruitrukken der verschillende troepen niet frontaal plaats vond. dooh alleen mogelijk was in een hoek van 54 graden. De Russen werden eveneens bij Radomysl en Mielex geslagen. Drie landweerregimen ten versloegen vier Russische regimenten. Deze la'atsten waren samengesteld uit de Russische divisies 5, 21, 31, 52, 63 en 81. De gevangenen welke de bondgenooten maak ten behoorden tot meer dan 50 verschillende regimenten.. ITALSE. Italië in den oorlog. WEENEN. In Tirol begon de vijand op eenige punten ten zuidoosten van Triënt onze grensversterkingen met zwaar geschut te beschieten. Bij Caprile in het Cordevole-dal werden twee Italiaansche compagnieën door ons machinevuur vernietigd. Aan de Karinthïsche grens trad de vijan delijke artillerie zonder succes op. In het kustland overschreden de Italianen op verschillende plaatsen de grens. Vijandelijke afdeelingen, die tot aan onze stellingen doordrongen, werden teruggesla- gen. ROME. Op de grens van Trentino heb ben wij op 25 Mei de Altissimo, de noor delijkste groep van de Baldo-keten aan de grens van Zuid-Tirol en de Italiaansche nrovincie Verona) bezet. De vijand, die genoodzaakt werd terug te trekken, liet zijn materieel in de steek. Onze artillerie beschoot de versterkingen van den vijand op het Tonezza-plateau. Ons succes in de Gegano-vallei aan de grens van Karintbië is bevestigd, wij heb ben de Prevalapas in de Praccolano-vallei en de toegangen tot de Dogna-vallei (Kar- nische Alpen) bezet. Wij verloren vier man aan dooden en slechts weinigen aan gewon- In het „Berliner Tageblatt" vertelt Emil Lud wig nog verder van liet reisverhaal van kapitein-luitenant Von Mücke. Twee maan den na aankomst in Hodeida, staken wij weer in zee, aldus vertelt deze. De tijd in de hoog vlakte van Sana ging voorbij meb omslachtige verkenningen en besprekingen, die er ten slot te too leiden, dat wij om godsdienstige rede nen afzagen van een reis over land door Ara- bië. De tijd was echter niet geheel verloren, de malaria-lijders waren in de hooge lucht voor het meerendeel weer op krachten gekomen. De Turksche regeering stelde twee saniboeke (zeilschepen) van ongeveer 25 ton, vijftien meter lang en vier meter breed, ter beschik king. Uit vrees voor Engolsche spionnen zijn wij tien mijlen van Hodeida bij Jebaua afge varen. Het was de 14 Maart. Eerst voeren we op grooten afstand van elkaar, opdat niet beide groepen er aan gingen, als een Engei- sche kanoneorboot ons in het oog kreeg. Wc moesten daarom steeds in het kustwater va ren, dat vol koraalriffen is. Luitenant Gaerdts vertelde: De comman dant had het- bevel over de eerste aam bock, ik over de tweede, die grooter was. Ik had dan ook de vier zieken aan boord. Eerst ging h.-r drie dagen lang goed. Ilc zag het zeil van hef andere schip meestal nog voor inij uit. Den derden dag kreeg ik bevel dicht in do buurt van het eerste schip te blijven, omdat zijn loods slechter voer dan do mijne. Plotseling voel ik in de schemering een stoot, nog pen en nog sen. Het water, stroomt den. Wij zetten de versterking der bezette stellingen voort. De algcmeeue toestand is gunstig. Do Koning naar het front, ROME. Koning Victor .Emanuel is naar het front vertrokken. Hij heeft het opper ste bevel over do strijdkrachten te land eu ted zee aanvaard. De hertog van Genua is benoemd tot luitenant-generaal en tijdens 's koniugs afwezigheid bekleed met ko ninklijke .bevoegdheden. (Thomas Albert Viobor, hertog van Ge nua., geboren in 1854, zoon van prins Fer dinand van Savoic, broeder van den groot vader van koning Victor Emanuel, was reeds admiraal van do Italiaansche vloot.) ROME. De Koning heeft bij de aanvaar ding van het opperbevel de volgende dag order uitgevaardigd: Soldaten te land en ter zee! Het plechtig© uur voor de nationals eischen heeft geslagen. Het voorbeeld volgend van mijn grooten voorvader aanvaard ik heden het opperbevel over de strijdkrachten te land en ter zeo, met vol vertrouwen in de overwinning, die uw moed, uw toewijding, uw tucht zullen weten te behalen. Do vijand dien gij hebt t© bestrijden is krijgshaftig en uwer waardig. Begunstigd door het terrein en door we tenschappelijke voorbereidingen van de oorlogekunst zal hij u hardnekkig weer stand bieden. Maar uw onweerstaanbaar elan zal alle moeilijkheden overwinnen. Soldaten aan u do roem de Italiaansche vlag te planten in het geheiligde gebied dat de natuur ons vaderland toewijst. Aan u de roem eindelijk het werk te voltooien door onze vaderen zoo heldhaftig be gonnen. Zes Prinsen aan het front. In het leger en op do vloot van Italië die nen thans reeds zes prinsen. Het zijn de her tog van Aosta, die gehuwd is met priTises Helen e van Orleans het hoofd van den Roode-Kruis ver plegingsdienst en de graaf van Turijn, de tweede zoon van nu wijlen den hertog van Aosta, een zeer voortvarend cavalerie-offi- cicr, zeer populair in Italië en bekend door een duel met prins Henry van Orleans. Deze had destijds zich minder gunstig uit gelaten over het Italiaansche leger en een aantal uitdagingen hem gezonden door offi cieren was daarvan het gevolg. Hij weiger de echter te vechten met iemand die niet snel naar binnen. Ik was op het rif van een eiland goloopen. Mijn schip was spoedig vol, legde 'zich op do zijde en wij moesten ons met ons acht en twintigen op do kiel zotten. Dit kleine eilandje ligt bij Jcsirat Marka, twee honderd mijlen ten noor den van Jebaua. Er* lag daar een Arabische Bcliuit in de buurt, maar niemand hielp ons. Als do commandant ons niet eenige uren te voren bevel gegeven had om naderbij te ko men, dan waren wij waarschijnlijk op het ko raaleiland verdronken of in ioder geval ver dorst. Bovendien was het vol haaien cn de avond was zoo buiig, dat ons gekenterd schoep je bij icderen golfslag weer opnieuw op do klip gestooten werd. Wo konden ons bijna niet bewegen en het andere schip was niet to ■zien. Het werd ook donker. Ilc begon ,u uit masthouten en andero blokken hout een vlot te maken, dat in elk geval mee drijven kon. •Spoedig kwam hot eerste schip weer in zicht. Do commandant draaide Lij en zond snol een kleine kano. Met behulp van deze en onze eigen kano. waarin er ieder keer twee konden zitten, brachten wij eerst do zieken over. Nu begonnen ook do Arabieren ons te helpen. Plotseling stak do tropenhelm van onzen «lok ter boven water uit, dio tot aan z.ijn hoofd er in stond. Toen trokken do Arabieren zich terug. Wij waren Christenen en -zij wisten niet of wij vrienden waren. Inmiddels was het an dere schip zoo nabij gekomen, dot wij er'in een half uur hadden kunnen hoon zwemmen Maar do zeegang was te hoog. Aan do lijn van do kano hing Lij eiken overtocht een goede zwemmer. Toen het hoclemaal donker was, konden wij het schip niet meer zien, want we gens den wind konden wij geen licht aan maken. Mijn mannen vroegen; waar moeten van prinselijken bloede was. En toen meld- do zich de graaf van Turijn aan als kam- uioen van het leger en duelleerde met hem. De derde prins is de hertog der Abruzzen, het jongste lid van de Aostafamilie en de bekende Noordpoolvaarder van 1899 en 1900. De vierdo is do graaf van Salemi, een zoon van Prinses Letitia Bonaparte en den hertog Amedco en thans luitenant bij de marine. Als vijfde prins dient vermeld de hertog van Genua, de broeder van de koningin-weduwe Margherita. Hij is gehuwd met eon Beiiersche prinses en zijn zoon, prins van Uaine, is kapitein ter zee, terwijl zijn tweedo zoon, do hertog van Pistoia, infanterie-luitenant is. Prins Louis Napoleon is do zesde prins in het Italiaansche leger. Hij is de echtgenoot van prinses Clementine van België. Blokkade. ROME. De regeering heeft de blokkade afgekondigd van de Oostenrijksche en do Albaneesche kust. BERLIJN. Do „Agence Stefani" deelt mede, dat de Italiaansche regeering van meening is, dat eenige havens aan de Albaneesche kust Oostenrijk-Honga- rije dienen ter kennelijke proviandeering van zijn kleine schepen. Daarom kondigde ze op 26 dezer de blokkade af: 1. van de Oostenrijkscke-Hongaarsche kust van de grens in het Noorden tot de Montenegrijn- sohe grens in het Zuiden, met inbegrip van alle eilanden, havens en bochten. 2. van de Albaneesche kust van de Montenegrijn- sche kust ir» het Noorden tot kaap Kephali in het Zuiden. In het a-fkondigingsbesluifc werden lengte en breedte der geographische blokkade- grenzen aangegeven en wordt verklaard, dat schepen van bevriende, neutrale mogend heden een door den opperbevelhebber van de maritieme strijdkrachten vastgostelden termijn krijgen om vrij de blokkade-zone te verlaten Tegen schepen die de spcrlinie tusschen (ft ranto en Kaap Kephali trachten door te varen of doorvaren zal overeenkomstig de regelen van liet volkenrecht en de be staande verdragen worden opgetreden. d'Annunzlo bij de marine. D'Annunzio, de oorlogsdichter, zooals men hem nu noemt, heeft, hoewel hij oud- cavalerie-officier is. plan dienst te nemen op de vloot, om zoodoende persoonlijk deel te nemen aan de verwezenlijking zijner voor spelling, dat de Adriatische Zee in de toe komst een Italiaansche zee zal zijn. Zijn oudste zoon, Mario zal zijn voorbeeld vol gen. Zijn beide andere zonen dienen bij het leger. Italië cn Turkije. BERLIJN. Het „Berl. Tageblatt" ver neemt uit Lugano, dat de botrekkingen tusschen Turkije en Italië nog steeds niet afgebroken zijn. De Turksche gezant be zocht nog op 25 Mei Sonnino. TURKIJE. Do actie aan da Dardanelles PARIJS. De eerste Fransche divi sie maakte aanzienlijke vorderingen. Des middags deden de Turken een hefti- gen aanval op den linkervleugel der In dische brigade en verkregen daarbij een tijdelijk voordeel, maar werden later ver jaagd, waarbij zij 500 man verloren ten ge volge van een onmiddellijk uitgevoerden tegenaanval. Wij maakten eenige gevan genen. Den 23 Mei aanvaardden wij een korten wapenstilstand op een deel van het front om den Turken te vergunnen hun dooden te begraven die bij onze loopgraven lagen. Zi j begroeven 3000 hunner soldaten die sneu velden van den 18en tot den 20sten Mei. Op den 24en Mei was alles kalm. In het Zuiden wonnen de Franschen met behulp van een Engelsche marine-divisie aanzien lijk terrein. Hun verliezen waren gering. De territoriale divisie bracht ook onze nieuwe goedbevestigde linie meer vooruit. KONSTANTINOPEL. Het groote hoofdkwartier berichtte gisteren: Hedenochtend te half zeven werd aan het Dardanellenfront vóór Seddul-Bahr een Engelsch slagschip van het typo „Ma jestic" door een torpedo vernield die met succes door een onderzeeër gelanceerd was. De torpedo trof het schip van achteren, waarna het begon te hellen en weldra be gon te zinken. Bij Ari Boernoe en Seddul Bahr duurde wederzijds een zwak infanterie- en geschut vuur voort. Aan de kust bij Kabatepe werd een vijandelijke sleepboot die vier gepantserde sleepaken sleepen wilde, door ons verhin derd te naderen. Onze soldaten gingen te water en maakten, onder het vijandelijk vuur, zes en dertig wagenladingen uit be doelde kanen buit. De vijandelijke kruiser die Woensdag te vergeefs beproefde troepen te landen bij Boedroem, schoot heden 1600 granaten in de stad, waardoor eenige huizen schade kregen en een kerk en moskee vernield werden. In den nacht van den 27sten overvielen onze patrouilles zes soldaten die verderop geland waren. Wij maakten hen gevangen Heden verwijderde de kruiser zich van Boedroem en omgeving. In den nacht van den 24sten Mei overvielen onze troepen een vijandelijk kamp bij Koritsa en namen vijf zeilschepen weg die geladen waren met levensmiddelen. (Boedroem ligt in Klein Azië, een eind beneden Smyrna en aan de golf van Kos. Red.) De verliezen aan de Dardanelles LONDEN. Heb Persbureau ontving heb volgende bericht uit de Dardanel- lenGedurende den wapenstilstand, om welken de Turken hadden vèrzocht teneinde hunne dooden te kunnen begraven, bleek, dat zij veel meer dan 3000 man, zoo als men aanvankelijk meende, hadden ver loren. Op een strook van 80 bij 1000 yards wer den 400 lijken gevonden, en tijdens den wapenstilstand werden aan ome zijde van de scheidingslijn meer dan 12000 Turksche geweren opgenomen. JAPAN. De troonsbestijging van don Keizer van Japan, Van het Consulaat van Japan ontvangen wij het bericht, dat de plechtigheden der troonsbestijging van Z. M. den keizer van Japan zullen plaats vinden op 10 Novem ber e.k. China en Japan. Volgons nader ontvangen berichten om trent de overeenkomst tusschen Japan en China, bestaat zij uit 16 documenten, vor mende twee verdragen en dertien nota's. De verdragen regelen de Shantoeng-, Zuid- Mans joerijschè en Obst-Mongolische quaes- ties. Alle artikelen treden onmiddellijk in werking. Opmerkelijk was dat Japan steeds trachtte resp. de woorden „Zuid" weg te laten zoodra Mandsjoerije en „Oost" zoodra Mongolië ter sprake kwam. Eveneens wenschte zij den naam Port Arthur te vervangen door het schiereiland Tiaotoeng, doch China bleef in dat opzicht op zijn stuk staan. De „Rijndam" aangevaren. Het stoomschip der „Holland-Amerika Lijn", de Rijndam", is Woensdag door een ander stoomschip aangevaren en ern stig beschadigd. Donderdagnacht ontvingen wij uit New York het volgend R e u t e r-telegram De „South Carolina" zond draadloos be richt aan het departement van Marine, dat het onderweg is naar New Ycrk met 250 Het laatste nam de passagiers en een deel der bemanning van de „Rijndam" op, welke later werden overgegeven aan de „South-Carolina". Amerikaansohe oorlogsschepen zijn ter assistentie van de bedde schepen uitgegaan. Meegedeeld wordt. dat de „Rijnaam' naar New-York zal worden gesleept. Nader vernemen wij, dat de Rijndam", die Dinsdag van New York naar Rotterdam vertrokken is, door het Amerikaansohe oorlogsschip „Texas" op sleeptouw genomen is naar New York. Heb aantal passagiers is niet bekend, maar was waarschijnlijk niet groot. De „Cuneo", waarmee de „Rijndam" in aanvaring is geweest, is een Noorsclie stoom boot, die zijn emplooi vindt in de vaart tusschen Halifax en West-Indië. Donderdag 6einde Reuter \iit New- York: De „Rijndam" is hier aangekomen De kruiser „South Carolina" bracht de passa giers aan. Engelsche stoomtrawlers In Dultschen dienst. Men meldt ons uit IJmuiden: Een zoo juist te IJmuiden binnengeko men stoomtrawler rapporteert op 24 dezer onder de Deensche lcusb vier oorspronkelijk Engelsche stoomtrawlers, vermoedelijk uit Grimsby afkomstig, ontmoet te hebben. De trawlers waren gewapend en cr bevonden zich Duitsche bemanningen aan boord. De schepen waren gemerkt met de letter G. Zij namen den IJmuider stoomtrawler goed op, doch lieten dezen ongestoord verder gaan. De „Triumph". LONDEN. De Admiraliteit bericht, dat de kruiser „Triumph" Woensdag in de Dardanellen getorpedeerd is. Het grootste deel der bemanning is gered. KONSTANTINOPEL. Over het vergaan van het Engelsche linieschip de „Triumph" vernam een Wolff-Bureau-correspondent de volgende bijzonderheden: Het tor- pedeeren van dit schip dat vele da gen in de wateren van Ari Boer noe had gekruist en Turksche posities had beschoten, vond plaats op den 25sten dezer te 12.30 's namiddags, vóór Ari Boernoe. Een ontzettende ontploffing deed de „Triumph" binnen een minuut op zijde hellen en na zeven minuten lag het schip reeds met zijn kiel naar boven, waarna het zóó snel zonk dat, volgens nauwkeurige waarnemingen, maar een klein deel der bemanning aan boord van de „Goliath" kon gebracht worden. De zenuwachtigheid op de vloot der verbondenen nam zichtbaar toe ten gevolge van het zinken der „Triumph". De vijandelijke schepen mijden een oponthoud in de zeeëngte. De Queen Elizabeth" houdt zich meestal schuil. De schepen zijn omringd door torpedobooten. KONSTANTINOPEL. Volgens een of- iS iT Kennisgevingen Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitatiên, Dankbetuigingen, Menu'# - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk - B. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, AmsL Eenige der hoofdpersonen van de militaire autoriteiten in Oostenrijk-Hongarije zien we hier bijeen. Niet op het slagveld maar aan een vreedzamen maaltijd. Den naam van meer dan een hunner hebben wij nu en dan reeds hooren noemen in ver schillende rapporten, vooral de legeraanvoerder en chef van den generalen staf, den generaal der infanterie Freiherr Conrad von Hötzcndorf, die hier als gastheer mede aanzit. Ook do vloot is er vertegenwoordigd in den schout-bij-nacht ltaisp Edler von Caliga, kenbaar aan zijn donkorder kleeding. We geven de namen der aanzit- tenden van links naar rechts: Overste Kuudmann, vleugeladjudant van generaal Von Hötzendorf, eerste luitenant graaf Von Hagonock, Duitsch militair attaché, op den voorgrond eerste luitenant Slameczka, van het operatie-bureau van den generalen staf, daarna schout-bij-nacht. Ecller von Caliga, overste Von Cramon, Duitsch militaire gedelegeerde, naast dezen generaal Conrad van Hötzendorf, veldmaarschalk Von Höfer, zijn plaatsvervanger, generaal-majoor Metzger, chef van het operatie-bureau van don generalen staf en eerste luitenant Christophori. wij heen zwemmen? Ik zei: zwem op die -n dié ster toe, dat moet ongeveer de richting zijn. Ten slotte staken zij aan den overkant een fakkel aan, die nog van do „Einden" over was. W j leden sterk onder de nattigheid. Om tien uur waren wij allen aan boord. Maar een typliuslijder had ho't zoo aangepakt, dat hij een week later stierf. Den anderen morgen zijn wij na-ar het wrak terug geva.vn om de in zee gevallen wapens op te visschen. De Arabieren duiken zoo goed, dat zij veel naar hoven brachten. Beide machinegeweren, de geweren op tien na, kletsnat natuurlijk. Later woigerdo menig schot. Nu waren wij met de Arabieren mee zeven tig man steile op het kleine schip. 'In Konsi- da gingen wij voor anker. Daar kregen wij een grooter schip van 54 ton. In vier dagen voeren wij ongestoord tot Lith waar wij den 24en aankwamen. Daar werd ons gemeld, dat drie Engolsche schepen voor Jidda kruisten om ons le vangen. Ik ried aan een stuk overland te gaan. ofschoon ik ongaarne do zeo ten twee den male verliet. Het ging echter niet anders. Nu vertelde kapitein Müqke nvocr verder: Li bh is natuurlijk niet meer dan dit cn hij wec.s op do woestijn, waardoor wij reden. Het was daarom heel -moeilijk een karavaan samen to stollen. Wij hieven zeo lang aan boord. Den 28en marcheerden wij af. Wij hadden slechts een vaag vermoeden, dat do Engelschen hier ook agenten konden hebben. Reizen konden wij slechts 's nachts en als wij sliepen, aan oen bron kampeerden, was er alleen oen tent voor do zieken. Twee dagmarsehen van Dj odd ah zond ons do Turksche regeering, zoódra zij bericht gekregen had van ouzo komst-, zestien goede kameelen tegemoet. Plotseling i.u den nacht van den eersten passagiers van de „Rijndam". Reu tor seinde d.d. 26 Mei uit Bosten: Het s.s. „Rijndam" van do Holland- Amei-ikalijn, op weg van New-York naar Rotterdam, is nabij Nantucket met een ander stoomschip in aanvaring gekomen. Beid© schepen worden ernstig beschadigd. Do passagiers en een gedeelte der beman ning van de „Rijndam" zijn door het Ame rikaansohe slagschip „South-Carolina" aan boord genomen. Hot stoomschip, waarmee de „Rijndam" in botsing is geweest, is de „Joseph J. Cuneo". April wordt het onrustig. Ik rijd aan het h'oofd, vertelt von Mücke. Alle schietwapens wayen in orde, omdat wij een aanval van de Bedoeinen te vreezen hadden, die de Engel schen hier hadden omgekocht. Als het licht wordt, denk ik reedsvoor vandaag zijn we ge red. Want wo waren vermoeid, hadden dertien uur gereden. Plotseling zie ik voor mij een linie opbliksemen. Kogels vliegen over ons heen. Onmiddellijk van de kameelen. Tirail leur-linie vormen. Men weet hoe snel het hier dag wordt. Do heele omtrek van den woestijn- heuvel is bezet. Dus de bajonet op het geweer. Voorwaarts. Zij vluchten, maar komen terug, dezen keer van allo kanten. Verscheidene van de gendarmen, die men ons meegegeven had, zijn gewond. Ken van onze machinegeweer- mannen sneuvelt. Een ander wordt gewond. Ook luitenant Schmidt hij de achterhoede is doodolijk getroffen. Hij heeft oen borst- en buikschot gekregen. Plotseling wuiven zij met witte doeken. Dn sjeik, wicn een doel van onze kameelen behoor de, ging naar hen toe om te onderhandelen. En vervolgens onze reisgezel Sami Bei met zijn vrouw. Tntusschen bouwen wij snel een soort wapenhureht, een verschansing uit kameelzn- deb rijst- en koffio-zaklcen, die we alle met zand vulden. We hadden geen schoppen en doen het met bajonetten, borden en met de handen, Onze heele wal had een doorsnede van vijftig meter. Daar achter leggen wij loopgra ven aan, die we nog gedurende hot gevocht uitdiepen. In het midden laten wij do kamee len liggen en zij vormen een goede dekking voor de achterzijdo van de loopgraven. Ver volgens maken wij een wal, waarachter wij de zieken dragen. In het midden begroeven wij twee groote flessclien water. Bovendien, had- ficieele Turksche mededeeling geschied de het in den grond boren van de „Triumph" door een Duitsch© duikboot. KONSTANTINOPEL. Het hoofdkwar tier deelt het volgende mede over de torpedeering van do „Triumph": In den middag van 26 Mei stoomde het Engelsche pantserschip „Triumph" na het uitzetten der torpedonetten langzaam voor bij Ari Boernoe. Het was duidelijk, dat de „Triumph" de stelling van de Turksche troepen, die daar sinds het einde van de vorige maand tegen de Engelschen strijden, wilde beschieten. Twee torpedoboot jagers den wij nog tien petrolcumblikken vol water. In het geheel voor vier aagen. 's Avonds laat kwam de vrouw van Sami bei alleen terug van de vergoefsche onderhandelingen. Spoedig koudon wij het getal vijanden bepalen. Het waren tegen de drie honderd man. Wij waren vijftig man sterk met 29 geweren, 's Nachts stierf luitenant Schmidt. Wij begroeven hem midden in hot kamp. Het graf moesten wij met onze handen en bajonetten graven. En om het lijk te besehermen ieder spoor uitwisschen. Do man van de machinegeweren was onmiddellijk na het gevecht begraven. Do gewonden hadden het hard. Do kisten met de medicijnen haddon we hij de schipbreuk verloren. Wo hadden alleen nog maar hulpvor- band, maar geen sonde en ook geen schaar. Deu volgenden dag kwamen ouzo mannen mot dikke tong koortsachtig om water smeekon. Teder kreeg slechts driemaal daags een kleinen beker. Als het water opraakte, dan moesten wij uit den burcht en ons door do vijanden heenslaan. Dan waren wij tegen de over- macht bezweken. Do Arabische gendarmes sneden do aangeschoten kameelen don hals door en dronken het gele water uit hun maag. i Dio kerels verdragen alles, 's Nachts sloopten wij steeds de doodo kameelen, dio als dekking gediend hadden en getroffen waren naar bui ten. Dan kwamen de hyena's op het aas af. Een heb ik er dood geschoten, omdat ik hem. in bot donker voor een vijand hield. Zoo ging het drie dagen lang. Op den dorden dag be gonnen nieuwe onderhandelingen. Nu eischton do Bedoeinen geen wapens moer, alleen nog geld. Er werd over de verschansing heen on derhandeld'. Toen ik weigerde, zei do Bedoein; Beaucoup de combats. Ik zei- We hadden nog 6lechts weinig ammunitie cn zeof vergezelden het oorlogsschip. Op korten afstand bevond zich een ander oorlngs-chip van het „Vengeance -type, terwijl schillende torpedobootjagers en avisos m open zee kruisten om het pantserschip te be veiligen tegen aanvallen van duikbooten. Niettegenstaande deze scherpe voorzorgs maatregelen gelukte het een Duitsche du.L- boot zonder ontdekt to worden de Triumph" aan te vallen. De torpedo, wel ke werd afgevuurd, drong door het net hoen en ontplofte midscheeps. De „triumph helde onmiddellijk op zijde over tot het dek onder water dook. Negen minuten later kantelde het schip; "adat het nog geduren de twinti- minuten met de kiel boven had kaÏÏ^unrX^ïn'ïrwtlhXdend^ SSE ^verhinderden0 ^«Sadïdd ^Hct grootste C- Tutors SS - «i» dTnahertl'n van den oorlog nam de Duitsche "batterijen ernstig beschadigd „ekte onder de overige vijandelijke schepen groot© onrust. De „Majestic" In den grond geboord. T.ONDEN. Donderdagochtend is het ^""laTeeS^was een van de oudste [De J jjritsche vloot slagschepen, die nog J dienet deden uit het jaar ,g 15.000 groot, met oen snelheid van 18 zeemijlen, voerde 4 kenonnei.van 30j5cM., 12 van-15, 16 van 7,6 en 4 van 4.7 cit. Het had een bemanning van koppen.] oo „Princess Irene" In de lucht gevlogen. LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat do hulpkruiser „Prmcee Ireno door eén ongelukkig toeval hij Sheernes m de "tlLhts^n^an van de''equipage werd ^LONDEN. Men vreest., dat tweehonderd personen zijn omgekomen. Behalve de equi- pagen waren Zes ên zeventig weekheden aan hoord om het schip te kalefateren, dat vroeger als transatlantische stoomer toebe-. hoorde aan da Canadian Pacific Maat- SC D^^ontploffing had plaats om elf mir 's morgens De schok was zoo hevig, dat geheel Sheernes. tnlde; do ontploffing was feweldiger dan bij do Bulwark. E kok- en vlammonkolom steeg op. Overblijf selcu van het schip zijn to Maidstone, op vijftien mijl afstands, gevonden. Schepen getorpedeerd. TONDEN. Het Deensche stoomschip Rottv" i eistoren do Noordzee getor pedeerd. De bemanning is naar Shields rTrONDEN De Betty", die met een koten op weg was van Blytl, naar Khavm" werfd zonder voorafgaande waarsohuwing getorpedeerd- Het schip tron onmiddellijk te zinkeu. 8 De bemanning (21) werd gered door het Zweedsche stoomschip MUldemar LONDEN. Het stoomschip „Mor wenna" uit Milfordhaven is pl:orpe- fleard en met granaten beschoten op J60 mijlen ten zuidwesten van Stanns HEén man werd gedood en drie man werden SeD°nbémanimig werd door een Belgisehen trawler naar Milfordhaven gebracht. Duitsche duikbooten Ir do Middollandsch. Zee. Do bijzondere correspondent van de Echo do Paris" te Salomki meldt, dat er ernstige aanwijzingen bestaan, dat Duit- weinig water. Hot zag cr werkelijk uit, alsof het met ons geclajui was. D© stemming was vrij somber. Plotseling, tegen tion uur 's mor geus, duiken \an uit het noortien t^yee ka~ meelruiters op, zwaaiende mot witto doeken. Spoedig daarop komt uit dczelfdo richting vor achteraan oen iango rij van. kameeltroepen, on- geveor honderd. Ze naderen snel, rijden dan zingend op ons toe in scliildorachtigon optocht. Hot waren boden en troepen van don emir van Mekka. Do vrouw van Sami hei had gedurende do eerste onderhandeling een Arabisehen jongen naar Djoddah gestuurd. De gouverneur had daar aan don Emir getelefoneerd en deze had onmiddellijk zijn kameeltroepen met zijn beido zoons en zijn lijfarts gezonden. De oudste dor zoons leidde do onderhandelingen. Do lijfarts was Fransch tolk. In een ©ogenblik was do bende verdwenen. Het eerste, wat wij deden, was ons op liot water te storten. Toon moesten wij heb kamp opruimen en .zelf do kameelen be pakken, want do kameeldrijvers waren or on middellijk bij liet begin van liet gevocht van door gegaan. Meer dan dertig kameelen waren dood. Do zadels pasten niet on mijn manschap pen verstonden beter een schoener dan een ka meel op ie tuigen. Veel bagage bleef liggen. Onder bescherming van Turksche troepen zijn wo zonder verdere avonturen naar Djeddah gekomen. Wo werden daar zeer goed ontvan gen cn in negentien dagen kwamen wij van daar zonder ongelukken met een zeilschip naar Elwesj en onder overvloedige bescherming op een karavaantocht van vijf dagen naar Eloe- Iftli. Nu zitten wij in den trein op weg naar DuibschliWid...

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2