No. 123. Zondag 30 Mei 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. DE TELEFOON. Oplaag 45,000 exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EX ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z.4968. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MILITAI- KEN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertenties wende men rich tot het Alg. Advertentie-Bnrean ROUMA&Co, Heerengracht 226 Amsterdam, tot de Drakkery „Jacob van Campen" N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, Palestrinaatraat 10, Amsterdam. Prys der Advertentie per regel 80 cent B(j abonnement reductie Hier zien we eeuige bommenwerpers aan den arbeid. Sommige bommen worden geworpen met een werktuigje, zooals de man heeft, die op den voorgrond staat, een 'soort handvat, waarin aan 't eind de bom past, welke op die wijze met kracht wordt weggeslingerd. De middelste heeft een bom geworpen, die we nog in de verte zien en die wel iets gelijkt op een groot tandenborsteltjedan zijn er ten derde, die uit de holle hand worden geworpen, en die wegens hun vorm den naam dragen van „het ei". Door langdurige oefening weteu deze bommenwerpers hun projectielen zeer juist te slingeren in de vijandelijke loopgraven, waar ze veel schade aanrichten. MEDEDEELINQ. In antwoord op enkele ons .gedane mede- doelingen berichten wij, dat overal voor „De Soldatencourant" 1 cent per exemplaar betaald wordt. Beweringen van gratis-uitdee- lihg zijn niet Juist. Slechts in hospitalen en zjekeninrichtingen wordt voor ons blad niet betaald. Helpt allen mede aan de verspreiding van uw eigen orgaan, dat met zijn fraaie illustraties en flinken druk voor het bagatel van 1 cent een eenige uitgave is. Ds toestand in den reuzenstrijd. Da oorlog tusschen Italië en Oostenrijk is reeds in vollen gang, al zijn er nog geen groote veldslagen geleverd. Dit zal ook moeilijk kunnen gebeuren op bet nieuwe oórlogsterrein, in de Oosteurijkscbe rappor ten het Zuidwestelijke genoemd. De tegen standers toch strijden hier in een bergach tig terrein, dat den troepen eigenaardige bezwaren brengt en hun bijzondere eischen stelt, maar waar een ontplooiing van groote legermachten niet wel doenlijk schijnt. Toch. is de groote opmarech van het Italiaansche leger begonnen naar de Oostenrijksche grens en deze is ten deele reeds overschreden. De aanvallen zijn gericht op verschillende punten der grens, zoowei van Trentino, in de Krain als aan de kust. Volgens de Ita- liaaneche berichten heeft deze eerste op- marsch reeds gunstige resultaten opgele verd de Italiaansche troepen zouden hier eenige grensplaatsen hebben veroverd, daar eenige passen bezet en elders in het land zijn doorgedrongen, zonder daarin ernstig gehinderd te zijn door de Oosten rijksche troepen. De Italiaansche berichten doen het voor komen, alsof deze opmarsch reeds een soort overwinningfctocbt is. doch dat schijnt over- I dreven. Trouwens, overdrijving beerscht er j in bijna alle oorlogsberichten, zooals men I weet. en als men met de Italiaansche de Oostenrijksche telegrammen vergelijkt. J wordt de kijk op den gang van zaken wel 1 een beetje anders. Uit Weenen wordt toe gegeven, dat bij Condino de Italianen even de grens zijn overgetrokken en er over ge bleven zijn, maar elders zijn zij tegenge houden of teruggejaagd. Wie hier gelijk heeft, zal uit nadere berichten moeten blijken. Maar te land en ter zee is de oorlog be gonnen. Ter zee eigenlijk reeds heb eerst, zooals wij den vorigen keer deden opmer ken. In dit opzicht begint dit onderdeel van den Europeeschen oorlog anders dan de groote strijd m 't algemeen. Eigenaardig is ook, dat Italië dadelijk begonnen is met de Oostenrijksche havens te blokkeeren. Engeland noch Duitschland hebben een werkelijke blokkade beproefd, al houdt liet eerste do Duitsche handelsschepen tegen en al stuurt het laatste zijn onderzeeërs af op de Engelsche stoomers. Maar Italië, dat een vrij goede vloot heeft, vond het niet pleizierig, dat zijn havensteden gebombar deerd werden en sluit nu de Oostenrijksche oorlogsschepen in de havens op en houdt tegelijk de handelsschepen tegen. Van de andere terreinen nog steeds wei- uig nieuws. Van het Oosten komt nog het belangrijkst bericht: de Duitschers schijnen langs de San te zijn voortgerukt en hun berichten maken melding van vrij ernstige successen, 25,000 krijgsgevangenen, vele stukken licht en zwaar geschut, enz. Heb doel met de nieuwe heweging schijnt te ziju Przëmysl in te sluiten cu 't lijkt lang niet onmogelijk, dat dit zal gelukken. Dan staat deze vesting voor een nieuwe belegering. Op 't Westerfront kleine successen, voor al van den kant der geallieerden, naar 'b lijkt, maar niet van dio beteekenis, dat het einde van den oorlog, dat nu weer ver af lijkt, er door verhaast zal wordeu. 't Vech ten gaat er op de oude wijze voort: artille rie-duels, aanvallen met vergiftige gassen en verstikkende bommen, bajonetgevechten Vnar het Engelsch VAN J. MORTON LEWIS. Ik zat op een avond te babbelen met mijn vriend Browning, een bekend detec tive van Scotland Yard te Londen. We za ten in zijn werkkamer en plotseling weer klonk het gerinkel der telefoon. Browning sprong verschrikt op, en ccn oogenblik gleed er een zonderlinge uitdruk king over ziju gezicht, niet precies van 6chrik, van ontzetting eerder. Daarna ging hij naar het toestel en ik zag zijn hand, die zich uitstrekte, beven. Nadat het gesprek aau de telefoon was afgeloopen en hij weer naast me zat, zeide hij, doelend op den schrik, die het bellen hem blijkbaar hacl veroorzaakt: Ik hoor nooit de telefoon, zonder dat ik moet denken aan zeker vreeselijk voor val. Als ik het ding niet zoo beslist noodig had, zou ik heb allang hebben afgeschaft. Was het eeu voorval, waar je zelf in betrokken was? Hij knikte met het hoofd. Ja het eerste, waaraan ik arbefdde, pedort ik met Isabella was getrouwd. Hij zweeg eenige minuten en keek pein- §eud naar de rookwolken uit ziju pijp. Toen wierp hij een vluggen blik naar het tele foontoestel Herinner jij je nog de zaak van L'Estrange? vroeg Lij De serie moorden en diefstallen, welke de politie voor vijf maanden eenige maan den in spanning hield? Ja. Ik herinner me, dat ik daarvan ge lezen heb. --Ik hielp toen het geheim oplossen, en terwijl ik daarmee bezig was ontwikkelde zich den sterken haat, dien ik sedert tegen de telefoon koester. Het was in don tijd der moorden van L'Estrangc. dat de politie van Scotland Yard voor de eerste maal mijn diensten vroeg en ik geloof niet, dat ik ooit in mijn leven zoo dicht bij den dood was als gedurende de twee maanden, dat ik me met de zaak bezig hield. Dag en nacht Was ik omringd door de leden der bende. L'Estrange zelf was zoo'n begaafd mcnscli, als er slechts eenmaal in een eeuw wordt geboren. Hij had geluk in alles, wat hij ondernam, en in elke loopbaan zou hij geschitterd hebben. Het was in Juni 1902, toen kwam de in- ipecteur Raymond voor den eersten keer bij me, en verzocht me de politie te helpen, den 21 Juni. Ik herinner mij dien datum zoo goed, omdat het op den kop af drie we ken na mijn huwelijksdag was. Meer dan een maand lang werkte ik sa men met de ambtenaren yan Scotland Yard en bestormingen van loopgraven. Dat kan zoo maanden voortgaan en wanneer de be slissing zal vallen, kan niemand wagen te voorspellen. Men schijnt nu in Engeland ook eenigs- zins ongeduldig te worden. Er beerscht een geest van krachtiger optreden, van een heviger strijd tegen den Duitechen vijand] Vandaar ook de wijziging van het ministe^ rie, waarin nu alle partijen zijn vertegenj woordigd; samen zullen zij drijven tob grooter energie in den strijd, liberalen zoo-I wel als unionisten, en zelfs de bisschoppen wekken het volk op om alle krachten in te' spannen, ten einde den geweldigen strijd zoo spoedig mogelijk tot een einde te brengen. In de Dardanellen vordert men evenmin als elders. Do Engelechen zijn daar niet fortuinlijk met hun oorlogsschepen: in de laatste dagen werden er weer twee pantser schepen getorpedeerd: de ..Triumph"' en' de' „Majestic". Daarentegen heeft een En gelsche onderzeeër de „E 2" zich duchtig geweerd in de Zee van Marmora en er een aantal transportschepen in den grond ge boord en kwam het zelfs tot voor Kon-i stantiuopel. BELGIË. De aanval bij Yperen. LONDEN. Reuter's speciale correspon dent in het Hoofdkwartier bericht: De jong ste gas-aanval bij Yperen heeft geen ander resultaat gehad, dan ernstig lijden voor een aantal mannen, waarvan een groot gedeelte in den slaap door de dampen werd bevan gen. Materieele winst maakte de vijand niet, bijna het geheele verloren terrein werd heroverd. De vaste wil echter van onze troe pen om den vijand te vernietigen, die zoo wreed en meedoogenloos te werk gaat, is nog versterkt door deze laatste wandaad en de verbittering is nog gestegen. De aanval had Maandag even voor zons- emstige gevallen volgt echter op het rustige stadium bronchitis, die zeer dikwijls met den dood eindigt. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. De Belgische troepen sloegen in den avond van 26 Mei twee aanvallen af ten noorden en zuiden van Dixmuiden. De eer ste werd afgeslagen in een tegenaanval, de tweede tot staan gebracht door het vuur. De Engelschen wonnen opnieuw terrein in de richting van La Bassée, waarbij zij 60 gevangenen maakten, onder wie eenige officieren, en mitrailleurs veroverden. Woensdag werd ten noorden van den weg AixNoulletteSouchez een levendig ge vecht geleverd in het bosclide wederzijd- sclie posities ondergingen geen wijziging. Tusschen dezen weg en de Dorette-hoogte kon het heftige Duitsche artillerievuur de Franschen niet verdrijven uit bun dien dag veroverde stellingen; zij wonnen zelfs nog terrein. Op de lijn Ablain-St. Nazaire verover den de Franschen een retfolverkanon. In den nacht van. 26 op 27 Mei maakten de Franschen zich meeste- van een Duitsche loopgraaf bij het kasteel van Carleul, waar bij zij krijgsgevangenen maakten, onder wie een officier. Te NeuvilleSt. Yaasb maak ten de Fransohen na verbitterden strijd zich meester van een groep huizen, die een ge vaarlijk vooruitspringenden hoek vormden. Ten oosten van NeuvilleSt-. Vaast poog den de Duitschers vannacht een aanval te doen, welke echter door ons artillerievuur gebroken werd. De Duit schers leden bij deze operaties zware ver liezen. Op verschillende punten van het front, en vooral bij Reims en in de Vogezen wor den artilleriegevechten geleverd. Een escadrille van 18 Fransche machines opgang plaats en was blijkbaar een wan^!k geladen met 60 K.G. projectielen bom- hopige aanslag op Yperen, want do hoe- veelheid gebruikte gas was veel grooter dan bij vroegere aanvallen. Ooggetuigen verklaren, dat de gaswolk op sommige plaatsen 45 tot 50 voet hoog was, dat op drie mijl afstands nog gebruik van respiratoren moest worden gemaakt. Velen beweren zelfs, dat de werking van het gas nog op 10 mijlen afstands van het front van Yperen merkbaar was. -r» i i- De meeste manschappen, die tijd hadden, «d °P_dl> P°?mgen der Dmtsche rhegers een chemische fabriek, n.l. „Badische Ani- linefabrik", een der grootste fabrieken van esplosiestoffen van Duitschland. De waar- jgenoraen resultaten bewezen de goede uit werking van het bombardement. Verschil lende gebouwen werden getroffen, talrijke branden ontstonden. De vliegmachines ble ven zes uur in de lucht en legden meer dan 400 K.M. af. Deze expeditie was het ant- respiratoren voor te doen, ondervonden zoo goed als geen hinder, een groot gedeelte echter, die door den plotselingen aanval verrast waren, hauden geen gelegenheid om ze te gebruiken, terwijl het anderen waarschijnlijk aan de noodige tegenwoordig heid van geest heeft ontbroken. Eén regi ment, dat vrij algemeen respiratoren had gebruikt leed geen enkel verlies. De algemeen© opinie is, dat de manschap pen zich uitstekend hebben gehouden bij den aanval, waarop zij totaal onvoorbereid waren. D© vijand had gehoopt, dat onze mannen door het gas verrast zouden worden en dat hij dan door onze linie zou kunnen breken. Later echter zag hij ia, cat hij zich misrekend had. Het toonéel bij de ambulance was ver schrikkelijk. De geneesheeren verklaren, dat zij nooit iets afgrijselijker hebben ge zien dan die rijen sterke mannen in de kracht van hun leven, p" feeling neergeveld door een macht, waaraan geen weerstand viel te bieden. De dappere kerels deden hun uiterst© heet cm niet te laten n.erken wat zij leden. hun hijgende borst en hun snak ken naar adem zeiden echter genoeg. Som migen waren er zoo erg aan toe, dat zij de ge neesheeren en verpleegsters toeschreeuwden hen maar dood te schieten. Enkele rukten aan keel en tong om maar lucht te krijgen, anderen lagen bewegingloos terneer en waren te uitgeput om den ongel ij keu strijd vol te houden. De behandeling is eenvoudig. Het eeuige, dat men kan doen, is ammonium-carbonaat, opgelost in water, toedienen, terwijl in ernstige gevallen tijdelijke verlichting kan worden gegeven door zuurstof. De verschijnselen hij de slachtoffers ver- toonen klaarblijkelijk drie phaseseerst acute asphvxiatie; deze wordt dan na 24 uur gevolgd door een periode van kalmte, waarna de meeste patiënten herstellen. In en volgde elk spoor, dat kon leiden tot de gevangenneming der moordenaars. Toen kwam de moord op Lord Exeter. Je herinnert je nog wel de opwinding, die de daad wekte. Lange en korte artikelen ver schenen in de bladen, die de politie laak ten en bespotten, omdat zij de misdadigers niet in handen kon krijgen. Ik was in het huis van lord Exeter een uur na de ontdekking van den moord, en het was een zakdoëkje, 't welk waarschijn lijk afkomstig was van de persoon, die den moord had begaan, dat tot de ontdekking der moordenaars voerde. Het was eeu kleine zijden zakdoek, met in den eenen hoek een geborduurde H Browning glimlachte. Dit zakdoekje bracht heel Scotland Yard op een valsch spoor. Opgezweept door de critiek in de bladen, zochten zij heel Lon den door naar de vrouw, die lord Exeter kon hebben vermoord, en zij vergaten daar bij, dat ook de verstandigste en sluwste bandieten hun zwakheden hebben. Binnen vier en twintig uren had ik den winkel uitgevischt, waar het zakdoekje was verkocht en ook den man, die het gekocht had. Toen brachten wij langzamerhand zoo veel bewijsmateriaal hijeen, dat het voldoen de zou zijn geweest, den man een dozijn keeren te laten ophangen en al de andere leden der bende in de gevangenis te bren gen. 5un hoofdkwartier was een huis in Bay- om naar Parijs te komen. Een Duitsche aeroplane, die in C rich ting van Parijs vloog, werd teruggedreven door de Parijsche luchtvaart en bij Soissons naar beneden geschoten. Beide aviateurs werden gedood. PARIJS. Langs het Yserkana-al heb ben met tusschenpoozen artillerie-gevechten plaats gehad. In verschillende heet© gevechten behaal den de Franschen nieuwe successen. In de streek van Angres werden twee tegenaanvallen der Duitschers afgeslagen. De Franschen veroverden loopgraven en daarna het kerkhof bij het dorp Ablain en vorderden tot voorbij dit dorp. Zij maak ten 400 krijgsgevangenen, waaronder ver scheiden officieren. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwar tier wordt gemeld: Ondanks de vol komen mislukking van hun aanval op 25 dezer hernieuwden de Franschen de doorbraakpogingen tusschen Ver- melles en de Lorettohoogte. Zeer sterke strijdkrachten werden op het smalle terrein van 10 K.M. voor de bestorming ingezet. De aanvaller werd overal teruggeworpen. Wij zijn in het volle bezit van ouze stellin gen. Eeu buitengewoon groot aantal geval lenen der Franschen bleef voor de Duitsche loopgraven liggen. Een andere Fransche aanval werd in den laten avond gericht tegen de linie SouchezNeuville. Van hier tot ten zuiden van Souchez is de strijd nog niet geëindigd Bij het kerkhof van Neuville gebruikten de Franschen bij graafwerk Duitsche gevangenen als dekking. Bij een verkenning ten noorden van Dix- muyden namen we een officier en 25 Belgi sche soldaten gevangen. Kleinere Fransche aanvallen hadden plaats bij Soissons en het Le Prêtrebosch. Zij werden afgeslagen. Met goed gevolg is een aanval uit de lucht water, prachtig gelegen en voorzien van electrisch licht en telefoon. Daar woonde L'Estrange met de vrouw, die voor zijn echt- genoote doorging. We hadden bijna twee maanden met de zaak zoek gebracht, en ik was op zekeren avond in Scotland Yard en besprak de geschiedenis met inspecteur Ray mond, en onderzocht met dezen de bewijs stukken, die wij met zooveel moeite bijeen hadden gebracht. Ik liet hem ook een brief zien, dien ik dien morgen met de post had ontvangen Het was een brief van FEsflange zelf, geschreven op een beschermende wijze en waarin hij mij een compliment maakte over v ijn scherpzinnigheid. „Als u er niet ge weest was," schreef hij, „tastte de politie nog sieeds in het donker, want die lieden zijn aartsdon. Ik heb uw bemoeiingen met groote belangstelling gade geslagen, maar nu, mijn vriend, wordt u gevaarlijk. Ik zou u gaarne als een der mijnen welkom heeten, want u zou een lid zijn, dat ons heel wat waard was. Als u mijn aanbod wilt aannemen, is het voldoende een adverten tie in heb Vrijdagnummer der „Stan daard" te schrijven, enderbeekend met X. Maar als u geon zin hebt, raad ik u ern stig aan, van mijn vervolging af te zien. Want anders zal Londen, hoe groot het ook is, weldra voor ons beiden te klein we zen!" Daarua volgde de onderteekening Henry L'Estrange. Browning glimlachte weer. gedaan op de versterkingen bij Southend aan de beneden-Theems. De raid naar Ludwigshafen. Omtrent den luchtraid van achttien Fran sche vliegtuigen naar Ludwigshafen meldt „Havas" nog, dat alle vliegers behouden zijn teruggekeerd, behalve een, die nabij Ludwigshafen moest landen, waarschijnlijk ten gevolge van de uitwerking van heb vijandelijk vuur. De inzittenden vernielden do machine. Labyrlnthforten onder den grond. Gedurende de gevechten op 24 Mei waar bij de Duitschers trachtten de Fransche po sities bij Neuville St. Vaast te nemen wa3 er ook een hevige worsteling bij oen plek genaamd ,,'t Labyrinth". De „Daily Chronicle" correspondent in Noord-Frankrijk geeft daarvan een be schrijving. Men zal zich wellicht herinneren dat eenige dagen in een der vele telegram men sprake was van het ach tem itd rij ven van de Duitschers in de gangen (tuyaux) van een hunner versterkingen. Thans wordt dit duidelijker en zal dat Labyrinth" daarbij bedoeld zijn geweest. Ten westen van Neuville en ten oosten van den weg AtrechtBéthune hebben de Duitschers n.l. paralel van dien weg ver sterkingen aangelegd die bestaan uit nauwe gangen van cement die verbonden zijn door zijgangen en tunnels. Dat geheele complex is kilometers lang en meerendeels onder den grond. Hier en daar staan groote kanonnen onder pantserkoepels en op f meter af stand bevinden zich Maximkanonnen niet alleen langs de lengte der gangen, maar ook in die gangen. Gewapend ijzerdraadversper ringen omringen een en ander.. Zoo vernuftig zijn deze merkwaardige versterkingen geconstrueerd, dat bijvoor beeld in het gevecht van 10 Mei er Duitsche troepen plotseling achter de Franschen, die aanvielen, opdoken en hen in den rug over vielen. Daarna, toen de Franschen zich om keerden, verdwenen de Duitschers weer in den grond en konden niet achtervolgd wor den Den Ï9en Mei gelukte het aan de Fran schen een gedeelte van dat ondergrondsche Labyrinthfort meester te worden en zij ver sterkten zich er goed in. Toen volgde een zeer hevige beschieting van dat fortgedeelte door de Duitschers die toen zagen hoe goed hun werk was. Want 't bleek onmogelijk oin het Labyrinth in-«ikaar4e scbietea. De Franschen maakten charges met handgra naten en na zware verliezen aan beide zijden bleef het „Labyrinth" in handen van de Franschen. ENGELAND. Bommen op SGuthend. LONDEN. Een Zeppelin-aanval vond Donderdagnacht plaats op Southend. Bom men werden geworpen. Een damo die te Southeind logeerde, wercl gedood en een aantal personen werd gewond. Men vermoedt dat meer dan een Zeppelin die Woensdagavond te 10.50 begon. De bommen die geworpen werden zetten een huis in brand en verwonden meerendeels vrouwen en kinderen. De admiraliteit publiceert in zake den aanval op Southend dat voor zooverre tot heden bekend is er twee vrouwen gedood en een kind zwaar gewond werden. Zeer weinig schade werd aangericht. Aerop'.anen en hy- droplanen joegen den Zeppelin achterna die ontsnapte in oostelijke richting. Het Enselsciie ministerie. LONDEN. Sir Henry Jaskson is benoemd tot Eersten Zselord ais opvolger van Lord Fisher, Sir Arthur Wilson blijft ais advi seur toegevoegd aan het ministerie van marine. Nog zijn benoemd tot Postmaster-General H. Samuel, tot solicitor-general F. E Smith en financieel secretaris Montagu, waardoor het ministerie nu compleet is. Een nieuwe werkstaking. Er dreigt een nieuw© werkstaking onder d© textielarbeiders in Lancashire. Te Old ham staakten de arbeiders omdat de werk gevers weigerden een extra-oorlogsvergoe ding van 10 toe te. staan. Twee uur later besloot de Yereeniging van katoen fabrikan ten dat indien deze staking niet vóór 7 Ik zag aan de uitdrukking van zijn ge richt, dat deze brief inspecteur Raymu'nd geweldig ergerde. Hij was er van den be ginne aan tegen geweest, dat men mij in de zaak had gemengd, en ik moet zeggen, dat mijn moderne methode van han delen zegevierde over de gewoon© van Scot land Yard. Toen ik thuis kwam, was mijn vrouw uitgegaan -. op mijn schrijftafel lag een brief van haar, waarin zij me meedeelde, dat zij bij een mevrouw Newland op be zoek was, die een honderd meter verder in de straat woonde, ik zou haar daar komen afhalen, zoodra ik den brief vond. Browning wierp het overschot van zijn sigaret weg en stak zich een nieuwe aan. j Het is zonderling, welke groote rol I het toeval speelt in de komedie van <ins leven. In negen-en-negentig van de hon derd gevallen zou ik den brief in mijn zak hebben gestoken. Dien avo-nd liet ik hem op de schrijftafel liggen, met het gevolg, dat inspecteur Raymond hem daar vond, en ging heen om mijne vrouw af te halen. We woonden toen in de Princes-avenue. Kent u die straat De brazen liggen tame lijk vei- achteruit i'n de tuintjes en een dub bele rij lindeboomeu staat aan den eenen kant. Op eenigen meters afstand hield een ge sloten rijtuig stil en scheen op iemand uit de huizen te wachten. Ik was nog niet ver gegaan, toen ik plot Juni geëindigd was. alle fabrieken stop gezet zouden warden. Mocht het zoo ver komen, dan zullen 140,000 arbeiders uit gesloten worden. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. BERLIJN. Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld, dat op het oostelijk oorlogstooneel de toestand onver anderd is. In Galicië vordert de aanval van onze troepen zoowel noordelijk vafi Przemys! als in d© streek van Stryj geleidelijk. De buit en de overige resultaten zijn nog niet te overzien. PETERSBURG. Bij Shawl i streden wij den 25en en 26©nf met succes. Onze troepen wonnen terrein ten zuid westen van de lijn Moeraiwewo Shawii evenals aan de Beneden-Doebiesa, waarbij zij een vijandehjkon aanval bij Rct- sineny afsloegen. Wij maakten eenige hon derden krijgsgevangenen en veroverden automobielen en andere krijgstropheeëu. In den Bobr-sector beschoot de vijand in den nacht van 26 Mei met zware artillerie de vesting Ossowietsj en beproefde tever geefs ten oosten van Jedwabno een aanval te doen onder dekking van vergiftige gassen. In verschillende sectoren van het Naref- front heeft een hevig artillerie- en infan- terievuur plaats. Op den linkeroever van de Weichsel aan de Bzoera doodden onze jagers met de bajonet ongeveer zestig man in een in ons voordeel afloopende schermutse'ing met Duitsche voorposten-detachementen, de rest van de vijandelijke afdeeling werd ge vangen genomen. t In de richting van Opatof deed de vijand vruchtelooze aanvallen met aanzienlijke strijdkrachten. In Galicië deed de vijand den 25en en den daarop volgenden nacht aanvallen op onzo geheele frontlijn tusschen de Boven- Weichsel en den linker Sanoever, maar hij werd overal afgeslagen, daarbij zware ver liezen lijdende. De hardnekkige 6trijd op beide oevers van de San tusschen Przëmysl en de Loebas- zofkarivier en tusschen Przëmysl en het groote Dnj estermoeras wordt met groote verbittering voortgezet. Aan de overzijde van de Dnjester zette de vijand den 25en een vastberaden offen sief in over "het geheele front van het groote moeras tot Dolina. In den loop van dezen en volgenden dag behaalde de vijand, die groote verliezen had, nergen3 eenig voor deel. De vijandelijke strijdkrachten, die tus schen onze steunpunten hij Stryj waren doorgebrokenzijn door onze troepen ver nietigd. Tijdens een teger ft nval maakten wij vele krijgsgevangenen, waarvan het aantal nader zal worat vastgesteld. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. In Callcië. Uit het oorlogsperskwartier wordt aan het „Berüner Tageblatt" gemeld, dat de rin" om Przëmysl zich ook oostelijk van de San meer en meer sluit. Terwijl Beiersche regimenten reeds in het Westen en Galici- sche troepen in het zuidwesten zich in de voorste stellingen van den fortengordel bevinden, is met het bruggenhoofd van Ra- dymno nu ook de noordwestelijke bescher mingslinie der Russen gevallen. Het verlies van dit bruggenhoofd had voor de ooste lijk van de .San samengetrokken jonge reser vetroepen der vijanden treurige gevolgen. Zij geraakten in het artillerievuur der Duit sche en Oostenrijk-Hongaarsche troepen en MEN LETTE bij het koopen van onze KARNEMELKZEEP vooral op ons gedeponeerd Fabrieksmerk „HET ANKER" en weïgere onvoorwaar delijk alle andere soorten. Een geregeld gebruik dezer Zeep maakt de handen blank als sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. ALOM VERKRIJGBAAR. GE8RS. COEBELMANH, Zeepfabrikanten. NIJMEGEN. seling uit &pn der huizen drie schimmen op mij zag toespringen. Ik ried dadelijk, wie die mannen waren, en gaf den eersten een flinken slag, maar toen was 't ook uit. De voelde, hoe me iets over mond en neus werd geworpen. Het was een i/o chloroform ge drenkte zakdcek. Ik viel iemand in den armhad nog het gevoel opgetild en weg gedragen te worden en verloor toen mijn bewustzijn. Toen ik wakker werd, lag ik in een prachtig gemeubeld vertrek op een rust- bed en over mij heem boog rich een slanke magere man. Ik voelde bij instinct, dat het L'Estrange was, de grootste misdadiger onzer eeuw. Naar zijn uiterlijk te oordce len zou men hem houden voor een heel ver standig man, eeu geleerde. In elk geval drukte zijn gericht veel intelligentie uit. Ah, mijn vriend, zei hij, zoodra ik de oogen opende. TJ slaapt vast, heel vast. Waar ben ik vroeg ik, nog steeds half verdoofd. In mijn huis. Drink dit, zei L'Etran- ge, het zal u goed doen. En hij gaf mij een kop dampende koffie. Ik was hongerig en dorstig en verwon derde mij over de hoffelijkheid van dezen man, en daarom bracht ik den kop naar mijn mond. Ik moest intussehen nog ken nis maken met zijn wreedheid: deze koffie hield een middel in. dat mijn zenuwen ten hoogste zou spannen, zoodra hij dit noodig achtte, (Slot vol-gt.j

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1