SVlarinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot 33E SOLDATEN CO OH AIM 'r van. vi-ijaag 2 O Mei 1915 O de gewone, periodieke verloven worden ver leend, ziek steeds in uniform in het open baar moeten vertoonen. Aan hen, wien buitengewone verloven worden toegestaan, is het veroorloofd, in geval de belangen van de door hen te ver richten werkzaamheden zulks wensqEelijk maken, gedurende het verlof burgerkleoding te dragen. Verlof. Wegens het voorkomen van gevallen van nekkramp (meningitis cerebrospinalis epidemica) wordt door den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht bepaald, dat tot nader order geen verloven mogen wor den verleend naar het dorp Harkema Opeinde (gemeente Achtkarspeleu, pro vincie Friesland). Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn benoemd: bij de art., tot luit.- kol., de majoors J. L. Ranneft, comm. v,h korps pantserfort-art., en J. C. U. T o n- n e t, v/h 2do reg. veld-art.bij het res.-pers. der art., tot res.-luit.-kol., de res.-majoor AV. A. C. AV h i t i a u, v/h 2do reg. vest.-art. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pers. der inf. der landweer, tot res.-2c-luit., de res.- serg.-majoor-instr. L. Hofman, v/h 8ste bat. landw.-inf. Bij K. B. is aan rcs.-le-luit. J. P. T u y t, v/h 18do reg. int., ter zake van ongeschikth. voor de verdere waaru. v/d mil. dienst wegens licbaamsgebr., eervol ontslag uit den rail. dienst verleend. Bij K. B. is, m. i. v. 1 Juni, aan C. A 1 t e n a. lector, hoofd van ond. bij de Ca dettenschool. op verzoek, ter zake van lichaams- gebr., eervol ontslag uit dezo betr, verleend. Beperking van het aantal verzoekschriften. Do Minister van Oorlog heeft aan de com ma ndeerendo officieren dc volgende kennisge ving doen toekomen ..De aanwezigheid in werkelijken dienst, onder bijzondere omstandigheden, van een buitengewoon aantal militairen, heeft tenge volge. dat het aantal verzoekschriften, het welk dagelijks bij het departement van Oorlog inkomt, buiten alle verhouding staat tot het aantal dier verzoekschriften in gewone tijden. D© behandeling dier stukken zoowel bij het departement als bij do autoriteiten van de landmacht eischt vaak meer tijd en in spanning dan is overeen te brengen met de beteekenis dier verzoekschriften en met het gevolg dat daaraan kan worden gegeven. Hoezeer niet willende tekortdocn aan de be voegdheid van belanghebbenden om hun ver zoekschriften kenbaar te maken, en voorts erkennende, dat het van hoogerhand bezwaar lijk valt uit te maken welke verzoekschriften wel en welke niet door de omstandigheden worden gerechtvaardigd, moet ik in het alge meen toch de opmerking maken dat beperking ten deze van dc zijde der adresseerenden ten heerste aanbeveling verdient. Do commaudeercude officieren gelieven dit bij voorkomende gelegenheden op gepaste wijze aan hun onderhoorigen in herinnering te brengen, en hun erop te wijzen, dat de minister van Oorlog zich vooral in deze tijden de bevoegdheid voorbehoudt om op verzoek schriften, welke voor inwilliging niet vatbaar zijn of waaraan geen ander gevolg valt gege ven te worden dan het houden van aanleeke- ning in een sollicitanten-register en dgl., niet een persoonlijk antwoord te doen geven of een duidelijk uitgesproken beslissing te nemen.';' Landstorm. Sedert de jongste opgave zijn landstorm- afdeelingen opgericht te Hoorn, met 2e luite nant AA'. C. Roest van Limburg als comman dant: en to Delft, van welke als commandant zal optreden le luitenant H. C. van Goor. i n Santpoort is op initiatief van luite nant 1). I. Burger, evenals te Veiseneen af- deeling van den vrijwilligen landstorm opge richt. Verschillende berichten. De officier van gcz. le kl. O.-I. leger A. L. .Schenk, die voor drie jaren wordt gedeta cheerd bij de landmacht in West-lndië, is be stemd voor Suriname. - Zondag is hier ter stede op 69-jnrigen leeftijd overleden de heer F. J. G. AA'irtz, oud officier der infanterie. Met het stoomschip „Sindoro" zal op 23 dezer naar Batavia een detachement sup pletietroepen. sterk 2 sergeanten en 15 min deren vertrekken onder bevel van een onder officier van het O.-I. leger. Van de eerste school voor verlofsofficie ren to Amersfoort keeren ,27 dezer 40 onder officieren naar hun korps terug in afwachting van 'hun benoeming tot landweer-officier, tijdelijk officier of vaandrig. Op nonactivltelt. De kapitein ter zee J. H. van Leent, aftredend commandant van Hr. M6. ,,Nep- tunus'', die wegens ziekte op nonactiviteit is gesteld, zal naar wij vernemen, binnenkort den zeedienst gaan verlaten. Dc Heemskerok. Hare Majesteit „Heemskerck" is thans te Willemstad op Cura?ao aangekomen om van daar binnenkort naar Newport News te vertrekken. Adressen gevraagd. De Directeur Hoofdexpeditie Veldpost te 's-Gravenliage verzoekt opgave van de adressen van M. Becker, Oranje-kazerne Haag, (Brief uit Vigo). Alphons Maessen, Oranje-kazer ne Haag. (Brief uit Tjimatri.) J. Schravesa nde, 1 II 1 R. I. 3e Divisie. (Brief uit Medan), Regime) ïts- numimer foutief'. K. Schuurman s, Ree.-sergeant der Grenadiers. J. de Vlaming, Korp. H. S. 2e sectie Vba. 3e Divisie. Een ieder wordt in zijn eigen belang ge raden steeds opnieuw na verplaatsing zijn i 'ieuwe indeeling op te geven aan den ad ministrateur van het onderdeel, dat hem uitzendt. M. WA. to AVaarde. Zet uw toestand in een zakelijk schrijven uiteen aan het Kon. Nat. Steuncomité, Koninginnegracht 33, Den Haag, en verzoek om hulp. Red. H. G., fort Lunet. In orde. Red. J. H., Tilburg. IJ hebt het reeds gelezen en behoeft het dus niet opnieuw te vragen. Zooals u het gelezen hebt, is het. Red. O. B. te Tilburg. Voor zoover ons bekend, wordt op den vertrekdag des morgens wel het ration brood uitgereikt, Uw opvatting is juist. Die aanschrijving is ons niet bekend. Red. H. S., korp. Uitgeest. Jawel; dien een des betreffend verzoek aan den Opperbevelhebber in langs den militair hierarchieken weg. Red. D. v. M. te Boskoop. De opleiding aanvragen bij uw onmiddellijken chef. Red. Th. H-, hospitaal Breda. Hersteld zijnde, zult u uw gewone verlof beurt weer hebben af te was&ten. Verlof opsparen gaat niet. Red. Mil. P. B. te Monster. Dank voor uw attentie; we zijn er weer eens ingevlogen. AVe kunnen niet alle verzen kennen en dit ,,Zomer-Zondagavond" kenden we niet, maar we gelooven graag, dat het van Aran Zeggelen is. AA'e vinden 't niet zoo erg, als men ons ge dichten van anderen stuurt, maar dat behoort er dan bij gezegd te worden. Red. Trouw lezer te Rottum. Ja. U leunt uw ge wone soldij en 35 cent menagegeld per dag bekomen. Red. Verloren Voorwerpen. A'erlorcn in den trein van Arnhem naar Dordrecht via Tiel op 28 Maart een koppel met slot en bajonet, genummerd 6424. Gaarne wor den berichten ingewacht bij den heer P. Boef, Alphen No. 201. Een belooning wacht den vinder. Schietwedstrijd voor Afdeelingen van den Vrijwilligen Landstorm op 23 Mei, op de Nationale Schietbaan te Loosduinen. Men schrijft ons Ar..n Zaterdagmiddag tot 's nachts 12 uur kwamen de afdeelingen uit alle oorden des lands aanzetten. Tot Den Haag ging het met den trein en van daar naar Öckenburgh per rijwiel of te voet, sommigen onder begeleiding van oen trom, anderen van een paar signaal horens. Een paar afdeelingen hadden een ge heel orkest meegebracht. Vooral uit de groote steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waren zeer veel schutters opgekomen. Zon dagmorgen kwamen velen die dichterbij wonen, zoodat toen te 8 uur een kanonschot het sein gaf tot het openen van den wedstrijd 1350 schutters bijeen waren. Later groeide dat ge tal aan tot 1600. A7oor die velen was door de legerautoritciten een kamp van 140 tenten op geslagen, die elk 12 man kunnen herbergen. Amsterdam en Rotterdam hadden elk een eigen straat". De verpleging was opgedragen aan den adjudant Uhl van liet reg. jagers te Loos duinen in garnizoen, die een zestal keuken wagens en eenige fornuizen had doen plaatsen. Rotterdam bracht een eigen keukenwagen, compagnieskar en ambulancewagen mee. Over de voeding en ligging in de tenten werd alge meen geroemd. Toen nu 's morgens de Btryd op de banen aanving, werd daar al aanstonds druk op geschoten. Vooral het personeel voor heb tirailleursvuur had heb druk. In 't geheel namen 52 groepen daaraan deel. Aroor vele landstormers bleek dit vuren eigenaardige moei lijkheden te hebben. Immers er moet gelet wor den op besparing van tijd en van munitie. Het doel bestaat uit 3 borstschijven, die aanstonds verdwijnen als ze maar geraakt worden. AATie al de schijven in hoogstens 25 seconden met hoogstens 25 patronen doet verdwijnen, krijgt do verguld zilveren draagmedaille voor elk der vijf schutters later werd hier nog oen aan toegevoegd voor den vunrleider. In hoogstens 35 seconden met hoogstens 30 patronen ver werft men de zilveren en in hoogstens 50 se conden met 40 patronen de bronzen medaille. De groote fout nu waarin door vele schutters vervallen werd was het te vlug aftrekken van het schot. Iedere juisbheidsschutter weet., dat hij be sparing van tijd in hoofdzaak moet zoeken in liet vlug repetoeven en in den aanslag komen. Zij geven hun schot slechts af, wanneer zij, naar hun beste weten, juist gericht zijn en Van het nieuwe verdelgingsmiddel in dezen oorlog, de vergiftige gassen, is reeds meer dau eens melding gemaakt, van huu verschrikkelijke uitwerking, maar ook van de middelen van tegenwoer, die men reeds aanwendt. Onze plaat hierboven laat zien, hoe een wolk dezer moordende gassen over de Engelsche loopgraven strijkt en de soldaten doet neervallen evengoed als geweerkogels en granaten. Demenschen, die dit gas, een verbinding met chloor, inademen, moeten, soms dagen lang, vreese- lijk lijden, en kans op genezing moet er heel weinig zijn. Gelukkig kan men door rookmaskera zich er thans vrij voldoende tegen beschermen,. het wapen stil gehouden wordt. Nu zag men dikwijls dat onmiddellijk na het commando: vuren! de eerste vijf schoten dadelijk werden atgegeven met het gevolg, dat door overhaas ting slechts één of géén borstschijf getroffen werd. Toch waren er vele andere verecnigin- gon die blijk gaven van een groote geoefend heid en daardoor goede resultaten verwierven. Een prachtig succes had Haarlem. Met 35 patronen werden in 23 seconden al de schijven weggeschoten, onder applaus der schutters. Haarlem is daardoor kampioen geworden van Nederland. Een bijna even mooi resultaat had de tweede groep van Rotterdam II. De verg. zilv. medaille werd verworven met 20 patronen in 21 secon den en door de Leidsche studenten van de vereenigiag Pro Patria met 20 patronen :n 25 seconden. De zilveren medaille werd behaald door Enschede met 18 patronen in 30 secon den; Den Haaj IA" eerste groep met 23 pa tronen in 33 sec. en Rotterdam II vierde groep. Ook op de personeele banen werd mooi gescho ten. Het bestuur der Kon. A'er. van Ned. Scherpschutters, die in verbinding met het Departement van Oorlog deze wedstrijden or ganiseerde en al de landstormers wist bijeen te brengen, had een aparten personeelen wed strijd ingevoegd voor de 21 schutters., die zich als nieuwe leden der vereeniging hadden aan gemeld. Ook werd nog een wedstrijd gehouden voor de landstormers die reeds lid van de Ko ninklijke waren. Deze wedstrijden trokken de levendige belangstelling der legerautoriteiten, van wio velen aanwezig waren. Zoo merkten we o. a. op luitenant-generaal Neeteson, in specteur van den landstorm, kolonel Habbema, commandant der brigade grenadiers en jagers, generaal-majoor Klerk de Reus, luit.-kolonel Croockewit, majoor Tonnet, majoor Hofdijk en kolonel ATan Hoek, de territoriale bevelhebber in Holland, en tal van officieren. De Koningin bij de vrijwillige Landstormoefening. Nader meldt men ons: Nadat Zondag op Ockenburg een scliiet- wedstrijd was gehouden voor alle A'rijwillige Landstorm afdeelingen in Nederland, waar aan door ruim duizend man werd deelgeno men, bad Maandag tusschen Monster en Loosduinen een velddienstoefening plaats, waaraan ongeveer vijftienhonderd man deel namen. Hierbij werd bet aanvallend en verdedi gend gevecht beoefend. Bij den terugmarsch naar het tentenkamp op Ockenburg wachtte den deelnemers een verrassing: bij den tol aan den straatweg had de Koningin zich opgesteld. H. M. woonde, evenals de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal S n ij d e r s, een deel der oefeningen en daarna het voor bijtrekken van de V. L. S. afdeelingen bij. De tweedaagsche OckenburgMonster- volle dagen tot een zoo moeielijke taak wordt geroepen. Reeds 9 maanden staat gij daar aan onze grenzen, of ligt gij in onze forten om te waken voor onze onzijdigheid. Veel hebt gij u reeds moeten getroosten weggeroepen uit uwen maatschappelijken werkkring, hebt gij reeds zoo lang deze droeve volkerenkrijg duurde, veel wat u lief is moeten ontberen ei aan de zorgen van anderen overlaten. Gij staat daar, dag aan dag, met een voorbeeldig geduld, om te waken voor de eere van onzen naaan, onder de volkeren. Aan U dank>:i wij het, dat wij met een onbevangen gemoed de schitterendo kleuren onzer vlag, het symbool van trouw eu van vroomheid en moed, mogen toe- juiohen. En als 't moet wat God gena diglijk verhoede dan zult gij met God achter die vlag en onder het Oranje-vaan del ten strijde trekken om uw bloed te offeren voor de dierbare erve onzer vaderen. Met een eeresaluut komen wij tot U, om dat wij bet verstaan, wat het beteekent voor de eere, voor het welzijn van ons volk te willen, te mogen strijden. Wij komen tot u in naam van een groot-en kring van mannen en vrouwen, die sinds jaren vrijwil lig zich hebben gemobiliseerd tot een ande ren strijd, tot den strijd tegen het alcoho lisme. Gij weet het wellicht, dat de groote Engelsche Christen-Staatman Gladstone Teeds verklaarde, dat het alcoholisme erger is dan cholera, pest en oorlog. Tegen dezen machtigen vijand strijdt het. groote leger der drankbestrijders dag in, dag uit. Mogen wij niet verwachten, dat gij ons eeresaluut met een tegensaluut beantwoordt? Wij zijn er zeker van, dat gij dit doet. Maar dit i« ons niet genoeg. AVij komen U vragen ons in dezen strijd te helpen niet alleen zoo- lang gij onder de wapenen zijt, maar voor goed, voor heel uw leven. Veel mogen wij dan van U verwachten, als gij weer tot huis en haard zult zijn wedergekeerd. Maar veel zult gij dan ook nu reeds kunnen doen. Het is u bekend, hoe deze volkerenkrijg door heel Europa heeft doen ontwaken het besef om ook den krijg te voeren tegen den aarts vijand van het volksgeluk, het alcoholisme. Gij ziet ook in uwe omgeving de gezegende werking van het drankverbod uwer leger hoofden. Meer dan ooit zijt gij er thans vatbaar voor om de noodzakelijkheid te ge voelen om in dezen strijd mede te doen. Lees met aandacht dit blad en luister naar de vele stemmen, die u oproepen tot den strijd. En geef dan gehoor aan den drang uwer consciëntie, als die getuigt, dat gij u aan de vrijwillige mobilisatie, waartoe wij u oproepen, niet moogt onttrekken. Begin AAN HET OOSTERFRONT. lublirT Dg strijd op het Oostcljjk x oorlogsterrein is goed bé- beschouwd iets zeer bijzonders. Er wordt daar op twee ter reinen als 't ware gestreden, nl. in Galicië, waar de Rus sen nog altijd op Oostenrijksch gobied staun, en in PoleD, waar do Duitschers op Rus sisch gebied zich bevinden. Ons kaartje hierboven is in meer dan één opzicht leer zaam. Terwijl in 't zuiden de Oostenrijkers zijn opgerukt tot Tarnow en do Russen achteruit hobben gedreven, hebben do Duitschors in do laatste dagen weer een ern stige overwinning behaald bij Kielce In beide gevallen zijn dus do Russen geslagen, 't. Eigenaardige is nu, dat de Duitschers in Polen als 't ware in den rug staan van de Rus sen in Galicië, al zij 't op nog al grooten afstand. Op den duur, wanneer de Duitschers verdere successen behalen in Polen, moet de situatie der Russen in Galicië dus wel hachelijk worden. Dichtbij een Duitsche positie is een Franscho vlieger neergevallen. Een feit, dat vaker voorkomt in dezen oorlog, waar talrijke vliegers over de verschil lende oorlogsterreinen zwerven als de verkenners Cavalerie-patrouilles en sluipwachten heeft men daar niet meer voor noodig, vliegers doen dit werkje veel beter. Doch zij loopen een gevaar, dat niet gering is. Van alle kanten wordt op hen geschoten, als zij boven of dichtbij de vijandelijke linies worden gezien. En heel vaak worden ze dan neergeschoten. Zoo is hier ook gebeurd. Een Fransche vlieger is neergeschoten, zijn machine vernield; hij zelf wil zich nog niet overgeven, maar dreigt met zijn revolver. oefening van den Ar. L. S. (het was géén dienst) mag welgeslaagd genoemd worden. Een gedeelte van n schietwedstrijd, die georganiseerd wa6 door de Koninklijke Ver eeniging van Nederlaudsche Scherpschut ters, werd bijgewoond door den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm, generaal Nee te so ii, en door den commanda.nt van de le Divisie v. i het Veldleger, gene raal Klerk de Reus De leiding van de velddienstoefening be rustte bij den kolonel Van Hoek, terri toriaal bevelhebber in Holland enz. Als commandant van de aanval lende'partij (wielrijders) trad op kapitein dr. M e ij e r s (V. L. S. afdeeling K. N. W. V.), als com mandant van de verdedigende partij kapi tein Du dok van Heel (V. L. S. Naardcn.) Uit Eda. Men schrijft ons uit Ede Hedenmiddag, terwijl de heete middagzon hare stralen op de heido deed branden, ston den wij, de 4e compagnie, opgesteld, ten einde aan den sergt. maj. adm. A. N. de Bakker, do bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst li it te reiken. Hef was ons een waar genoegen getuige te zijn bij het toekennen van het eeremetaal. Immers majoor De Bakker is het die sl aaft en zwoegt van den vroegen morgen tot laat in den naoht voor de belangen en het heil der compagnie. Toen de compagnies-commandant dan ook na het uitreiken van de medaille er op wees, dat hij den sergt. maj. I)e Bakker kende als iemand van verbazende werkkracht en die vol ijver is. daar waar het geldt de belangen van de compagnie en van den dienst, geloof ik, dat allen met de woorden van onzen kapitein instemden. Toen wij na het uitreiken van het onder- scheidingsteeken onder de vroolijke tonen van de muziek voor den kranigen jubilaris de fileerden, zal bij een ieder de wensck op. dc lippen geweest zijn. dat majoor De Bakker nog gedurende een lange reeks van jaren zijne zoo op hoogen prijs gestelde krachten moge geven voor het heil van het vaderland en tot eer van het leger. Aan de Nederiandsche gemoblllseerden. Mil. Van Loon maakte ons opmerkzaam op een artikel in het Maandblad van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding" en wij nemen het hieronder gaarne op: ,,Met een eeresaluut komen wij tot U, oudere en jongere mannen, die in deze zorg uwe actie in vereeniging met uwe kamera den ter plaatse, waar gij thans vertoeft en sluit u tevens aan bij een der afdeelingen van het leger der drankbestrijders. God zegeue u. God beware ons volk bij den vrede en verlosse het van alle macht en van alle gevolgen van het alcoholisme." De Tweede Pinksterdag. Mil. A. Kroes, 4e C. 2e Bat., 9e Reg. Inf. zenctfc ons het volgende schetsje De zon schijnt feestelijk; het is alsof onze oude aarde jubileert en Flora en Fauna in har© schitterendste toiletten vieren deze altijd schoone dagen. Er klinkt stichtelijk gezang uit vrome monden, er straalt levensblij-gesckitter uit oogen, die het schoone lief hebben. Er is het feest van zachte en nieuwe kleuren, vogc- lengezang en vogelengejubel begeleidt het blijde festoen. Daar flaneeren Zondagsch ge kleed© mannen en in het zomersch-w-it gesto ken dametjes. Over den schaduwenden boomen- weg klinken vroolijke klanken van toeristen op hunne in de zon blinkende rijwielen. Langs de stille dreven en over de groenende velden zin- fen Meiliedjes. En daar gaan gelieven, zaeht- ens lispelend van hun wonder-geluk op dezen zoo sehoonen Pinksterdag. Er is het feestelijk goleef van de als in zomerweelde staande oude aarde en het geluk der lievende en lovende menschheid. Alom is Mei-muziek. Het zindert en doorheeft de hooge luchten, die wachten het komend mooie en het eeuwig-blijvende schoone. Alsof er komen aanzweven blanke bruiden in witte gewaden Onder de tril-schaduwen van een ouden, hoogen boom rust in amper-vergetellieid on stil gedroom een eenzaam krijgsman. Hij is gevangen door de rondom hem zingende en jubelende en fluisterende natuur; z"n gedach ten aan 't verre huis en hof verdoezelden:"n zijn ziel blijft döminccren het mooie der Mei- weelde met een zoet heimwee naar het lieve land, waarheen z'n hart trekt. Doch deze rust is vertrouwend en geeft'blij de hoop. Voor z'n nu gesloten droom-oogen gaan reek sen beelden voorbij. Heel de film van af 't be gin van den volkerenkrijg. Kiekjes over do grenzen van het wolbewaakte vaderland ver toonde de film. Ginds rukken ten strijde trekkende legers aan, daar gaan troepen schreiende en jammerende vrouwen en man nen, grijsaards en kinderen, verdreven van 't geliefde pleksken grond. Rookwolken en de vernietigende roode vlam stijgen op uit steden en dorpen. Daar mannon en mannen elkaar vernietigend in 't bloedig bajonet ge vecht. Am bulancen, roode lijnen trekkend over omwoel de gronden. Er klotst de onmetelijke zee vol oorlogsellenden. Lang, onmetelijk lang is die film der afschuwelijkheid. Doch nu met open oogen kijkend ziet hij, de rustende soldaat, het vreedzame landschap in bruidsweelde. In hem komt zingen Herman Gorter's: Een nieuwe Lente en een nieuw geluid Ik wil dat dit lied klinkt als het gefluit Dat ik vaak hoorde op een zomernacht. Ia een oud stadje langs den watergracht... Het zoo schoone lied reflecteert den rusten den krijger hoopvolle stemming op den wonder- mooien .Meidag. En als hij, God geve dat hot spoedig zij, terug keert naar het land, waar z'n lielde is, dan wil hij 'n enkele maal den ken aan dozen sehoonen vol beloften zijnden Meidag, toon hij rustto en droomde'onder den ouden boom in het vreemde land. Een afscheid. Men schrijft ons: Den 21sten Mei trof ons een gevoelige slag door het vertrekken van ons aller vriend P. J. Bakker, die vertrok naar de 3e Depot- compagnie Reg. Jagers. Bakker was iemand, die lang bij ons in her innering zal blijven om zijn groote vriend schap, dio hij met de geheel© compagnie deelde. AVij hopen dat Bakker spoedig weer in ons midden mag zijn. Dit is de wensch van zijn diepbedroefde kameraden. Tot weerziens, vriend Bakker!! G. M. v. GRONINGEN. P. F. BROEKMAN, 4/1 Reg. Jagers. Dankbetuiging. Bij mijn huwelijk in April waren van de talrijke gelukwonschen die ik ontving, die van onze compagnie zeker niet de minst aange name. AVat mij zeer dankbaar stemde was 't stoffelijk blijk van belangstelling. Ik wil hier nogmaals, ook namens mijn echtgenoot©, grooten dank betuigen aan allen, en vooral aan de 2e sectie, die daartoe hebben bijgedragen. Zoo'n blijk van medeleven met voorname ge beurtenissen in ons leven te ondervinlen bij een compagnie, getuigt van kameraadschap en een goeden geest, die heerscht in ons mobili satie-huisgezin. Moge die eendracht, dat broederlijk samen leven blijven bestaan tot vreugde en tevreden heid van onzen chef, tot heil van zijn onder geschikten en tot kracht en steun van ons dierbaar vaderland. Mil. J. TIMMERMANS, 4e Comp. 3e Bat. 13e Reg. Inf. SPORT. I Competitie Brigade Cren. en Jagers. Tom" schrijft ons uit Den Haag- Zaterdag 22 dezer nam de competitie van de brigade Gren. en Jagers een aanvang, hoofdzakelijk bij het Reg. Jagers, daar de Gre nadiers reeds een competitie gespeeld hebben. AA'el is het een beetje laat in het seizoen, daar het thans veel op zweetvoetbal begint te gelijken, vooral voor die wedstrijden die om halt twaalf aanvangen. Niettegenstaande dat is er toch opgewekt gespeeld. Do wedstrijd van de 3o Comp. tegen de 4© Comp. van hot III© Bat. Jagers had een spannend verloop. Kapitein Eyssel van de 3© Comp. had zijn mannetjes in do gelegenheid gesteld den wed strijd bij te wonen. Ook de Brigade-comman dant toonde zijn belangstelling door geruimen ty-1 op het terrein tegenwoordig te zijn. De 4© Comp. wist de puntjes in do wacht te slepen eu zegevierde met 42. Dit elftal lijkt ons een flinke ploeg. Zo maakt een zeer goeden indruk, ook doordat zc- voorzien zijn van goede uitrusting, maar ook hun spel is vrij goed te noemen. De doel- i verdediger is o i. wel de zwakste plek. D© 3e Comp. bevat ook diverse goede krachten, doch het is nog geen geheel- Individueel zijn ze ni?t kwaad en oefening zal hier veel kunnen doen. TOM. Wedstrijden Bergen op Zoom. Het comité schrijft ons: Op den len en 2?n Pinksterdag werden door een talrijk publiek de wedstrijden bijgewoond op het terrein van de nieuwe artillerickazerne to Bergen op Zoom. Bij dezen wedstrijd waren tegenwoordig de HoogEd. Gestr. heer majoor Doorman en do le luit. E. J. H. v. Blijenburg, die blijk van sympathie gaven voor hun onder danige sportbeoefenaars. A'an verschillende plaatsen kwamen de sportbroeders op, om deel to nemen aan d© wedstrijden. Ook twee elftal len R.-I. en Mitraileurs, 4e Batterij Veld waar tegen de beid© elftallen moesten kampen. Arocr dergelijke afdeelingen waren 64 deelne mers ingeschreven. Om '2 uur werd met den wedstrijd een aanvang gemaakt. De prijzen werden als volgt behaald Touwtrekken enkele persoon le prijsBer- VOets Art.400 M. Hardioopen le prijs Schuts Infanterie 60 sec.2e prijs Goosens Korp. Art. 3e prijs Kristiaano stukrijder 2e kl. Hoogspringen: le prijs K. Brurenboer Art. 1,45 M. Polstok hoogspringen le prijs Pagaij 2.35 M. AVachtiu. tromp. 2e Afdeeling Gewichtheffen: le prijs K. Koopman. l.inks-Rechtstrekken 43 K.G., 67 K.G. Drukken, 85 K.G. Stooten2e prijs J A'uijk 43 K.G. Links, 47 K.G. rechtstrekken, CO K.G. Drukken,- 77 K.G. stooten; 3e prijs C'. Bommel 39 K.G. Linkstrekken, 47 K.G. Rechts- trekken. 60 K.G. Drukken. 72 K.G. Stooten. le Afdeeling gewicht heffenle prijs Rijn berg 53 KG. Linkstrekken, öi K.G. Rechts trekken, CQ K.G. Drukken. 101 K.G. Stooten: 2e prijs AA'. Dierijks 51 K.G. Linkstrekken, 50 K.G. Rechtstrekken, 88 K.G. Drukken, 97 K.G. Stooten: 3e prijs De Zeeuw 51 K.G. Linkstrekken, 52 K.G. Rechtstrekken, 70 K.G. Drukken. 91 K.G. stooten. AA'orstelcn le prijs T. Schilperoort, 2e prijs AA7. Dierijks, 3e prijs J. v. Migorn. Tot slot der wedstrijden voor den len Pink sterdag: 6 K. M. Hardioopen: le prijs Beu- i rets, Art. 20, m. 40 sec., 2e prijs Dobber Art. 21 m.. 3e prijs J. v. 't Hof, Art. 21 m. 30 sec., 4e prijs poedelprijs K. Koopman, Art. Uitslag seriewedstrijd: 4e Batterij, Mitrai- leursafdeeüng 42 gew. 4e Batterij R. Inf. 12 verl. Zoo zijn dan de twee Pinksterdagen genoege- lijk voorbij gegaan. Een ieder keerde voldaan met zijn prüs huiswaarts en gaat zich oefenen roor een volgenden wedstrijd om weer deel te kunnen nemen. A"er volgens brengt het comité zijn har tel ij ken dank aan allen voor den steun en medewerking die zijn plan volkomen hielp slagen. In 't bij zonder aan de H. H. officieren voor hun bij dragen -tot steun aan dezen wedstrijd. Nogmaals onzen hartelijken dank aan den AVel.Ed. Gestr. Heer 1st© luitenant v. Blijen burg die bijzonder veel aandacht schonk van begin tot eind aan dezen wedstrijd. Wachtm. J. v. MARRELO. Wachtm. DEKKER. Mil. P. DEIJ. J. v. LEUSDEN. Th. VERMEULEN. Hulde aan het Sport.Comité. Mil. G. Burgemeester schrijft ons: Ondergeteeker.de brengt namens vel© sport broeders hartelijk dank aan het comité, samen gesteld uit de hoeren wachtm. J. v. Marrelo, wachtm. Dekker, mil. P. Doij, J. v. Leusden en Th. Atermeulen, voor de vel© zorgen, door hen aan de wedstrijden van 2321 Mei besteed, daarmee bewijs afleggende van hun sympathie voor vele sportbroeders. AVij hopen dat het comité nog vele wedstrijden zal organiseeren. Sportbroeders neemt een voorbeeld aan boven genoemd comité. De voetbalcompetitie In Leerdam e. o. Mil. F. A. des Tombe, secretaris der Sport- oommissie, schrijft ons: De voetbalcompetitie, waarnaar reeds lang verlangd werd, is dan toch ook hier tot stand gekomen. Sinds een tweetal weken loopen onze militairen achter 't bruine leder en 't is een genoegen om te hooren, hoe enthousiaBt zij zijn, met hoeveel vuur er gespeeld wordt en welk een heerlijke ontspanning het voor hen is na het werk op de forten of in loopgraven. Reeds bij de eerste wedstrijden bleek dit laat ste en al zijn velen geen geoefende spelers: door meer te spelen gaat men vanzelf trachten het zoo goed mogelijk te doen. Gelukkig dat ook in on9 leger de sport meer en meer beoefend wordt en 't is dan ook een verblijdend verschijnsel geweest, dat do Opper bevelhebber van Land- ©n Zeemacht bevolen heeft om de sport, wanneer d© dienst het toe laat, zooveel mogelijk te bevorderen. Juist het voetbalspel is voor onze militairen zoo uiterst geschikt, want gaat dit spel niet ge paard met vlugheid, uithoudingsvermogen, handigheid en taktiek? Onder eere-voorzitterschap van den Hoog Ed.Gestr. Heer Majoor Dekker vormde zich een© commissie met kapitein der art. J. C. Lens als voorzitter en. F. A. des Tombe als secretaris, terwijl verder leden dier commissie zijn de kap. A'an Straaten, lc-Iuit. Gerritsen, le-Iuit. Spaich, 2©-Iuit, Duetz en 2e-luit. Levy. Twaalf elftallen gaven zich voor do compe titie op en we hopen thans geregeld den stand dier competitie op te geven ©n verslagen te geven vaïi sommige wedstrijden. D© belangstelling is ook hier dus inderdaad groot. AA'eüicht zal het na de competitie ook mogelijk zijn andere sport, als athletiek, te gaan beoefenen. De stand is als volgt: <n n 55 >55 a. 55 5, 5 SL g 1 P 7 E Fort Diefdijk I 3 3 0 0 6 10-4 2.— 3-5 Bat. 4 Cie. L.AV. I 2 2 0 0 4 11—2 2.— i 35 Bat. 4 Cie. L.AV. II 1 1 0 0 2 3-4) 2.— j Fort Nieuwe- steeg I 3 3 0 1 4 13—4 1.33 Fort Diefdiik II 2 1 0 1 2 7-4 1.— Afd. B. Heuke- lum 1 I) 0 1 0 2—3 0— Fort Asperen 2 0 0 2 0 3-7 0.— 35 Bat. 1 Cie. L.W. II 2 0 0 2 0 0—10 0.— 35 Bat. 1 Cie. L. AA" I 2 0 0 2 0 O—l.'» 0 Afd. A. Asperen 0 O O 0 0 O-O 0— L.AV. Art, 2 I 1 0 0 0 0 0 0—0 0 Fort Ni ouwe- steeg II 0 0 0 0 0 0-0 0 TIJDPASSEERING. Mil. Jan Harm, maren ©kazerne te Arostei zendt ons de volgend© „tjjdpasseering" Plaats de ejjfers 116 in bovenstaand vierkant zondanig, dat de som van vier cjjfers (getallen), in do richting zooals hieronder is aangegeven steeds hetzelfde getal vormt. 1. a.b.c.d. (horizontaal) 5. a.e.i.m. vertikaal) 2. e.f.g.h. idem 6, b.f.j.n. idem 3. i.j.k.l. idem 7. c.o.k.o. idem 4. m.n.o.p.( idem 8. d.n.l.p. idem 9. a.f.k.p. diagonaal10. d.g.j.m.(diagonaal) 11. a.d.p.m. 'hoekb'okjes)12. f.g.k.j. (midden blokjes) 13. a-b.e.f. (vier blokjes 16. c.dgh.(vïer blokje 14. e. f.i.j. vormende 17. g.h/k.L vormende 15. i j.m.n. een vierkant) 18. k.Lo.p. een vierkant) 19. a.b.k.l.{ twee 23. a.f.j.m. (van de 20. c.d.i.j. rechterhelft 24. b.e.i.n. rechter en 21. e.f.o.p. met twee 25. c.h.l.o. linkerhelft 22. g.h.m.n.linkerhelft) 26.d.g.k.p. telkens van ieder der holt'ten 2 linksch© en 2 rechtsche) 27. a.b.m.n. (twee onder 28. c.d.o.p. (twee boven en twee boven) en twee onder) 29. b.c.n.o (bovensteen 30. e.i.h.l. (meest link- onderste rij de sche en meest twee middelsten) rechtsche kolom twee middelsten)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3