IDE SOL.DATENCOURANT Van "Vrijdag- 98 Mei 1915 Ons Oorlogsdagboek. OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. Do oorlog tusschen Italië en Oostenrijk is niet alleen ver klaard, zij is feitelijk reeds uitgebarsten ook. De vijandelijk heden zijn al begonnen, hier en daar wordt van een grens conflict melding gemaakt, maar ook hebben Oostenrijkscho vliegers reeds bommen gewor pen op het arsenaal te Venetië en elders en. bovendien heeft een Oostenrijlcsch eskader reeds eenige Italiaansche kustplaatsen besohoten, terwijl een Itali aansche flottielje insgelijks zich niet onbetuigd heeft gelaten aan de Oostenrijksche kust. Maar van belang is dit alles niet. De eigenlijke strijd moet nog uitbarsten en er zijn nog alleen maatregelen voor be raamd. Hij zal ongetwijfeld zich voornamelijk laten gelden aan de grens vau Trentino, in Tirol, in 't Noorden en 't Noordwesten van Italië en in 't Noordelijk bekken der Adriatische Zee. We geven hier een kaartje van het waarschijnlijk toekomstig oorlogsterrein tussohen Italië en Oostenrijk-Hongarije. Het geheele gebied ten Noorden van Bologna is in staat van oorlog verklaard en op het terrein, dat ons kaartje aangeeft, zal voornamelijk de strijd worden gevoerd. Italië en Oostenrijk. milliarden-budgefc van het groote rijk slechts resp. 19.48, 18.8 en 19.2 millioen mark uitgetrokken voor het aanleggen en onder houden van wegen. De verkenningscommando's worden han dig gebruikt. Een gedeelte van de beredenen gaat bij marscben een dagmarsch vooruit om de wegen te verkennen. Zonder dezen maatregel zouden de batterijen bij kleine riviertjes, in meier-terrein enz. onaange name verrassingen kunnen beleven, vooral omdat de kaarten slecht zijn. Wegen en bruggen bestaan dikwijls slechts op het pa pier, omdat de aanlegltosten verdwenen zijn yoor dat zij de ondernemers bereikten. De goede eigenschappen van de Russi sche artillerie komen altijd daar te voor schijn, waar het tijd is tot verkenning en waarneming. Tegen de snel afwisselende taak va)i den bewegings-oorlog zijn de bat terijen niet opgewassen. Dan schieten ver kenning, waarneming en de schietmethode te kort. Ook het beste wapen van het Rus sische legerde artillerie, kan het karakter Van het Russische volk niet geheel verlooche nen, dat den soldaat wel in staat stelt vast te houden, maar niet om toe te tasten. Daarom gebruikt de aanvoerder de artillerie evenals de andere troepen het liefst in de .verdedigingsoorlog. Door de groote verliezen aan kanonnen hij verschillende nederlagen is men nog zuiniger geworden met het ge schut, zoodat de Russische infanterie niet meer zoo door de artillerie gesteund wordt als in den beginne. OOSTENRUK-HONGARIJE. Przemysl, Uit het Oostenrijksche oorlogsperskwar- tier wordt het volgende medegedeeld aan de ,,Voss. Zeitung" omtrent de Russen in Przemysl Ofschoon de Russen nog steeds in Przemysl zijn, kan men zich toch nu reeds een denkbeeld vormen van de toestan den, die in de vesting, sedert deze in bezit der Russen is, heersc-hen. Kort voor den sla? in West Galicië werd namelijk de geheele Jood$che bevolking uit d9 stad verbannen. Zij moest ziob begeven naar het Russische gedeelte van Galicië, Lemberg, Jaroslaw en Sanok werden de hoofdcentra's der uitgewekenen. In Jaroslaw had ik gelegenheid met een. dezer lieden te spreken. Het was een jong Ocstenrijksch soldaat, die, na den val der vesting, de uniform uitgetrokken had en bij zijn familie vertoefde. Na de overgave, zoo vertelde hij, kwamen om half negen kozakken-patrouilles de stad binnen Zij sloegen direct aan het plunderen, doch dit werd later streng bestraft, De kozakken die deel hadden genomen aan de plundering werden zwaar geetr"o, enkelen ze]f doodge schoten. Op denzelfden dag verschenen plakkaten, waarin werd medegedeeld, dat het Russische Roode Kruis en de Russische weldadigheids- vereenigingen voor de proviandeering zou den zorgen. Wagei-s vol levensmiddelen kwamen de stad binnen. Ook zorgden spoe dig Russische handelaren er voor, dat levensmiddelen ruimschoots voorhanden waren. Generaal Arta/manow voerde het bevel over de vesting, bet civiel bestuur werd gevoerd door kolonel Kyakow, van de lijf garde van .den Tsaar. In den. politiedienst werd voorzien door agenten uit Lemberg. Deze traden zeer willekeurig op tegenover de bevolking en voerden ongeveer zeshon derd mannen weg. Einde Maart werd begonnen met dén herbouw der vestingwerken. De bevolking werd door plakkaten aangemaand, alle voor handen cement in te leveren, en op de puin- hoopen der oude vestingwerken heerschte groote bedrijvigheid. De verdedigingswer ken aan den Russisohen kant werden ge- slechts, daartegen de voormalige forten naar het dek een eenigszin3 vernede rende aanblik. Toen eindelijk de trap leeg was, wendde Skeen zich om en keek haar aan. Toen, opeens, nam hij haar in zijn armen en kuste haar. Gedurende de 'laatste weken waren ze dit punt steeds nader gekomen, maar de omstandigheden hadden hetoogen- blik vervroegd. Dat was alles. „Lieveling", zei hij, „wil je hier blijven, terwijl ik op het dek ga 2ien, welke kans op redding er is? Als je eenmaal bo ven was, zou ik je in het donker en in de verwarring kwijt raken". „Ja", antwoordde ze, en onmiddellijk daarop volgde een hevige schok, die haar opnieuw in zijn armen wierp en al wat er op de tafel stond in een oogwenk deed verdwijnen. Ze stonden, letterlijk tot over de enkels in wijnglazen, dessertartikelen en borden. De „Mooroo" was tegen de rotsen ges too ten. Het scbip slingerde en kraakte, en op het dek klonk een verward geroep en geschreeuw. „Beloof me, dat je hier zult blijven", riep Skeen weer. „Ik beloof 'V'. Hij keerde zich om, en liet haar daar staan, geheel alleen. Op het dek vond hij een samengedrongen menschenmassa. De passagiers werden in de booten gelaten. In aanmerking genomen de duisternis, de bulderende zee en de hopeloosheid van do heele zaak, wa3 de organisatie verwonderlijk goed. Eerst gin gen de kinderen. Boven aan de trap stond een, Jcwartienneester^ die de rgenschen in keten, zoo goed het ging, hersteld en met Fransch geschut bewapend. In het midden van April kwam de Tsaar de stad bezoeken. Den Joden werd aange zegd, dat van dit bezoek afhing of Przemysl vesting zou blijven of nieL. Indien tot het eerste besloten werd, moesten zij de stad verlaten. De Tsaar kwam Vrijdagsavonds met groot gevolg aan. De soldaten stelden zich in twee gelederen langs de straten op, doch geen mensch \ertoonde zich en de vensters bleven gesloten. De Tsaar bracht den nacht door in de villa Fraenlcel. Den volgenden dag bezichtigde hij de vesting werken en vertrok naar Jaroslaw. Toen hij door het doode, geheel uitgestorven Ra- dynmo kwam zeide hij nerveus: „liet is ge noeg", en reed terug. Eenige dagen later volgde het uitzettingsbevel voor de Joden. Betoogingen te Weenen. WEENEN. De vaderlandslievende be toogingen der laatste dagen bereikten heden het hoogtepunt in een door den Weener gemeenteraad georgani seerde demonstratie voor het gedenk- teeken van Radetzky voor het minis terie van oorlog. Die betoogingen, waar aan vele duizenden uit alle leringen der be volking deelnamen, had. een waardig ver loop. De verschillende redenaars die de verbonden vorsten, de verbonden legers hul digden, vonden geestdriftige instemming bij de menigte, die fel baar verontwaardiging luchtte toen over het verraad van Italië werd gesproken. De betoogers trokken vér volgens in optocht onder het zingen van vaderlandsch© liederen door de Ringstrasse, wa,ar duizenden belangstellenden op straat en in de huizen zich verdrongen, naar het gedenkbeeken van veldmaarschalk Albrecht_ waar de patriotische betoogingen herhaald werden. Daarna ging men in alle kalmte uiteen. ST £LFE. Italië in den oorlog. De oorlog tusschen Italië en Oosten rijk- Hongarije is reeds in vollen gangniet met grootsche heftige aanvallen, met schermut selingen. En niet alleen te lande, ook op zee, in de strijd der vroegere bondgenooten uit gebarsten, cp ze© zelfs krachtiger dan te land, zou men kunnen zeggen. Wij berin nen daarom met iets te vertellen van° de vlootactie. Een telegram uit Weenen meldt: Het te- legraphische officieele bericht over de vloot actie in den morgen van 24 dezer, luidt als volgtHeden voor zonsopgang, dus juist twaalf uren na de oorlogsverklaring van Italië, voerde de keizerlijk-koninklijke ma rine tegelijkertijd een reeks welgeslaagde verrichtingen uit aan de Oostkust van Ita lië van Venetië tot Barletta. In Venetië wierp een marine-vlieger veertien bommen en verwekte brand in het arsenaal. Een tor- pedojager werd zwaar beschadigd. De vlie ger wierp verder bommen op het station, op een oliereservoir en loodsen aan den Lido. In het zeer enge kanaal van Porto Cor- sini drong een torpedobootjager binnen tot bij zich plotseling vlak bi] een geheel be zette loopgraaf zag. Door de volkomen ver raste bemanning werd het grootste deel der bezetting neergeschoten, waarop echter drie verborgen strandbatterijen een heftig vuur uit 12 c.M.-kanonnen openden op den voor de monding van het kanaal gelegen kruiser „Novara" en op de torpedoboot „No. 80". Deze laatste kreeg een treffer in de offi cierskamer, waarbij een man zwaargewond werd en waardoor de boot lek werd. De „Novara" opende nu het vuur om den torpedobootjager in het kanaal uit zijn on aangename positie te bevrijden en enfileer- de de loopgraaf en verwoestte de kazerne. Zij kreeg echter zelf vele treffers. Luite nant Parsich en vier man werden gedood, bedwang hield. Toen Skeen aankwam, was mevrouw Barrowby juist bezig aan dien persoon met de noodige klem haar mee ning te openbaren. „Man", zei ze, „laat me voorbij, je weet niet wie ik ben. Ik ben de vrouw van den rechter Barrowby". „Dame, u mag de vrouw zijn van den aartsengel Gabriël, wat mij aangaat, maar ik heb mijn orders. Ga uit den weg, alsje blieft. Nog meer kinderen?" vroeg hij. Maar mevrouw Barrowby liet zich niet zoo gemakkelijk afschepen,' ze bleef hard nekkig den weg versperren. „De eene vrouw is zoo goed als de andere", zei ze. „Jawel, behalve, de moeders, die gaan vóór", zei de man, haar opzij duwende, om een dame, met een kind op den arm, te laten voorbijgaan. „Die vrouw!", riep mevrouw Barrowby, „een vrouw waar het heele schip over praatte die moet my voorgaan! Zoo'n coquette onbestorven weduwe „Onze lieve Heer mag 't weten," zei de man, haar terughoudend, ,,'tls waarachtig de moeite niet waard er veel om te vech ten." „ïk zal rapport van je maken, man." „Jawel, dame, aan den goeden God, en voor Hem ben ik niet bang! Ziezoo, ga nu je gang maar." En met een woedend gezicht daalde mevrouw Barrowby de trap af, haar dood tegemoet. Geen enkele boot kon de kust bereiken, door zulk een branding heen, zoo als de kapitein en de manschappen heel goed vier man zwaar, velen licht gewond. Maar de verliezen van den vijand zijn misschien tien of twintig maal zwaarder. In Rimini werden door den gepantserden kruiser „Sankt Georg" het 'station en do brug beschoten. Te Sinogaglia werden door de ..Zriny" de spoorwegbrug, de watertoren, de haven inrichtingen en het station beschoten en een trein vernield. Het station en de ha vengebouwen raakten in brand. Te Ancona werden door bet gros van de vloot de oude versterkingen, de artillerie- en cavaleriekampen, de werven, de electri- sche centrale, het station, de gashouder, liet petroleum depót, de seinaphoor en het draadlooze station beschoten. Door ver dwaalde projectielen en door branden is een ontzaglijke schade aangericht. Twee stoom- booten in de haven werden in den grond ge boord. Op de werf werd een in aanbouw zijnd bijna voltooid schip vernield. Weer stand werd slechts geboden door een bat terij licht geschut en eenige mitrailleurs, die hun vuur richten op twee torpedoboot- jagers. In het eenige moderne fort Alfredo Savti stond weliswaar bij het begin der beschieting de bezetting aan de kanonnen, maar twee andere op heb juiste oogen- blik verschijnende vliegers verdreven haar met mitrailieurvuur, zoo goed, dat ze niet weer terugkeerde. (Blijkbaar is het tele gram hier verminkt overgekomen en slaat die actie der vliegers op iets anders dan op de actie tegen het fort. Red.) Eenige vliegers wierpen bommen op de ballonhal te Chiaravalle en verschillende militaire punten. Het luchtschip „Cita di Ferrara" wierp zonder succes verschillende bommen naar de „Zriny", trachtte verder de aftrekkende vloot aan te vallen, maar trok spoedig terug toen twee vliegers aan kwamen, welke echter trouwens al hun bommen reeds hadden uitgeworpen. Hetzelfde of een ander luchtschip was reeds een half uur na middernacht door de vloot halverwege PoL-Ancona gezien. Blijk baar was het luchtschip op weg naar Pola. Toen echter de het begeleidende vaartui gen voor het geschutvuur de wijk namen, keerde ook het luchtschip om en verdween in noordwestelijke richting zonder blijkbaar zelf de vloot te hebben gezien. De spoorwegbrug over de Potenzo werd door de „Radetzky" beschoten en bescha digd. De „Admiraal Spann" met vier torpedo- bootjagers beschoot de spoorwegbrug over de Sinarca en het station, de locomotievenloods en het pompstation enz. te Campo Marmo. De semaphoor van Tremili werd verwoest en die van Torre di Mileto beschadigd. De „.Helgoland" met drie torpedobootja- gers beschoot Vieste en Manfredonia. Zij stiet bij Barletta op twee Italiaansche tor- pedobootjagers, die zij dadelijk onder vuur nam en vervolgde. Een ontkwam, de tweede werd door onze jagers „Czepel" en „Tatra" in de richting van Pelagosa teruggedrongen en door treffers in de machinekamer en een der ketels lamgeschoten. Het schip bleef brandend en zinkend liggen en gaf zich over. De „Czepel", „Tatra" en „Siba" redden 35 man van de bemanning, onder wie de commandant. Het reddingswerk werd door twee van het noordoosten tot op een afstand van 9000 meter naderende slagschepen van het type „Vittorio Emanuole" en een hulpkruiser, k gestoord. In het daarop volgende vuurge-"^ vecht kreeg alleen de „Czepel" een onbetee- kenende treffer, waarbij een man zwaar, twee man lichtgewond werden. Het vuur werd door de „.Helgoland" en de torpedo- bootjagers naar het schijnt met goed gevolg beantwoord. De kortste afstand was daarbij 8000 M. Na korten tijd waren onze schepen uit schootsboreik. De vloot bad, behalve de vermelde, geen verliezen. ROME. Een Italiaansche torpedovernie ler voer Porto Buso, een klein eiland dicht bij de grens, binnen, vernielde daar de kade, bracht een aanta! motorbooten tot zinken, doodde twee soldaten en voerde 47 gevangenen mee. Twee Oostenrijksche aeroplanes versche nen boven het arsenaal te Venetië en liete'n daar elf bommen vallen,; zij werden zonder moeite verdreven. ROME. Een Italiaansche torpedojager lléeft te Porto buso 47 gevangenen gemaakt. ROME. Het Italiaansche communiqué geeft een overzicht van de lcrijgsvei- riclitingoi in den loop van 24 dezer in Carma en Triuli. Aan de grens van Carma opende de Oostenrijksche artillerie te 7 uur op 23 Mei het vuur tegen onze stellingen zonder resultaat echter. In den loop van den 24sten beschoot onze artillerie de stellingen, door de vijandelijke artillerie bezet. Langs de grens van Triuli rukten onze troepen overal op vijandelijk gebied op. Zij ondervonden slechts zwak ken tegenstand. Men bezette Caporelle, de hoogten tusschen Indru en Isonzo. De vijand trok terug, de bruggen vernie lend en de huizen in brand stekend. Onze torpedobootjagers openden het vuur op een vijandelijk detachement bij Porto- buzo en zetten troepen aan wal, die 70 Oostenrijkers gevangen namen. Zij werden naar Venetië overgebracht. Onze verliezen zijn een doode en eenige gewonden. Een gevecht op do Alpengrons. LONDEN. De „Times" verneemt uit Campo-Cologno: Een gevecht had plaats op den 24en bij Coldeltonale twintig mijlen ten Oosten van Tirano. De Italianen sloegen de Oostenrijkers af die blijkbaar Italië binnen wilden dringen en namen eenige honderden Oostenrijksche Alpenjagers gevangen. (De Col del Tonalo ligt in den alpengroep ten zuiden van den Ortler, juist op de Ita- liaansch-Oostenrijksche grens waar die in stralc zuidelijke richting loopt. Red.) Duitsohland en Italië. BERLIJN. In het geheele Duitsche rijk heerscht volkomen rust en merkwaardig wei nig opwinding, terwijl Italië in algemeene gesprekken slechts met buitengewone ver achting genoemd wordt. De Italiaansche gezant Bollati heeft op dit oogenhlilc Berlijn nog niet verlaten. Vorst Bülow werd hier Woensdagochtend vernacht. Tusschen Duitschland en Italië is overeengekomen, dat burgerpersonen van beide landen niet geïnterneerd zullen wor den en goederen niet gesequestreerd. Turkije on Italië. ATHENE. Uit diplomatieke bron verne- iren wij, dat Duitsohland aan Turkije den raad zou hebben gegeven geen oorlog aan Italië te verklaren. Duitsohland zelf echter zou Italië wel den oorlog verklaren. (Aan de oorlogsverklaring of niet-oorlogs- verklaring van de bondgenooten van Oos tenrijk-Hongarije moet men niet te veel waarde hechten. De oorlog tusschen Italië en Oostenrijk brengt natuurlijk automa tisch ook dien met de bondgenooten van dit laatste land. Red.) Verschillende berichten. BERLIJN. De „Voss. Zeitung" verneemt uit Athene: De „Hestia" beweert uit goede bron te kunnen melden, dat Italië' 40.000 man naar de Dardanellen ziendt. Italianen zullen in Montenegro landen om Cattaro te veroveren en het front tegen Dalmatië te versterken. Het Italiaansche hoofdkwartier is te Bo logna gevestigd. Uit Weenen verneemt het blad, dat een Italiaansch vliegtuig met twee stafofficieren naar beneden is geschoten hij Görz. Beide officieren werden gedood. De „Voes. Z." verneemt uit Athene: de machines, waarvan 4 in gebruik en 3 reserves. Sinds Augustus heeft Italië onvermoeid doorgewerkt om dit aantal te vermeerderen en aan het oefenen van bestuurders, De meeaten zijn Bléi-iots- en Nieuport-mono- planes, Mocchi- en Farman-machines. Ook de Italiaansche vloot is goed voor zien van vliegtuigen van het type Curtis. Verder beschikt Italië over 4 luchtsche pen met een inhoud van 420.000 kubieken voet, gedreven door 250 p.k. motoren, met een snelheid van 70 K.M. per uur en een stijg vermogen van 7000 voet. Bovendien nog twee Pavcevals Van 350.000 kubieken voet. TURKIJE. Verschillende berlohton. ATHENE. Reuters correspondent ont ving langs indirecten weg uit Konstantino- pel brieven, welke o. m. melden, dat de aankomst in de Turksche hoofdstad van duizenden gewonde officieren en soldaten van de Dardanellen aldaar diepen indruk heeft gemaakt. Het legerbestuur heeft thans in allerijl het eerste legerkorps, bestaande uit de beste Turksche troepen, naar het tooneel van den strijd gezonden. Verder maken de brieven melding van toenemend gebrek aan graan, petroleum, hout, steenkolen. Over het zenden van vijftig Fransche en Engelsche onderdanen naar Gallipoli om hen aan de beschieting (van onversterkte plaatsen) bloot te stellen, melden de brie ven, dat naar aanleiding daarvan de Ame- rikaansclie gezant Morgenthau en de minis ter van Oorlog Enver pasja een onderhoud hebben gehad, waarin de eerste als zijn meening te kennen gaf, dat deze handeling een verkeerde stap was, welke van militair standpunt nutteloos en van moreel stand punt ongetwijfeld geheel verkeerd was. Enver pasja antwoordde, dat hij toch iets moest doen, met het oog op den indruk, welken de aankomst van al deze gewonden maakte. Maar ik zal slechts vijftig personen zenden, zeide hij, en allen jonge menschen. Zooals reeds is gemeld, zijn deze gevange nen naar Konstantinopel teruggebracht, dank zij het krachtige optreden van Mor genthau en de Engelsche bedreiging Enver pasja en de leden der Turksche regeering persoonlijk aansprakelijk te zullen stellen voor eventueelen dood of letsel van deze personen. Na een afwezigheid van zes dagen zijn zij in de hoofdstad teruggekeerd. Zij waren naar Gallipoli vergezeld door Hoff- Nog eens weer brengt ons dit plaatje in het Fransche dorp Nouve Chapelle, of wat ten minste eens een dorp was. Er staat nu niet veel meer van overeind, dat zien we ook hier. We worden er verplaatst in het heetst van een gevecht, een Engelsche troepen-afdeeling doet een stormaanval, en als een storm vlogen werkelijk de Britsche krijgers door het dorp. Wanhopig is er gestreden en wjj zien een zwaar gewonden Duitsche soldaat nog het wapen opheffen tegen zijn aanvaller. wisten. Maar tegenover menschenlevens be staan zekere formaliteiten, die in acht moeten worden genomen door scheepskapi teins, dokters en anderen. Skeen liep naar den anderen k-.nt. Door het golvenschuim heen blonken lichten; het land was geen twee honderd el ver, maar 't waren twee honderd el van rots en bran ding. Daar was hun eenige kans. Skeen schopte zijn schoenen uit en snelde terug naar de eetzaal, 't Was altei een zaak van seconden. In de eerste oogenblikken verblindde hem het schitterende licht, en met een woesten blik keek hij rond naar Evelyn Crafer. Een onzettende angst, alsof zijn hart door een killen, ijzeren greep werd vastgeklemd, maakte zich een oogenblik van hem meester; maar 't duurde slechts een oogenblik. Toen zag hij haar. Ze lag geknield bij de tafel, onbewust van zijn tegen wo ord i gh eid „O God," bad ze luid, „red hem, red hem uit dit gevaar!" Hij hoorde de woorden, toen hij stilstond om haar als een kind uit haar knielende houding op te tillen haar terugbrengende van den hemel naar de aarde. En het einde van het schip de „Mooroo" was een jong meisje, dat voor e n houtvuur was gezeten in het huisje van den ouden „Curé" van het He de Sein, terwijl aan haar voeten oen man geknield lag, met zijn gebroken arm in een draakband. En telkens en telkens weer streelde hij haar handen en sprak haar zacht en troostend toe, zijn best doende haar te doen begrijpen dat ze nu in veiligheid, jyas. regeeringsbladen melden, dat het ingrijpen van Italië geen invloed zal oefenen op Grie- kenland's neutraliteit. De Boekarester correspondent van het blad verneemt van betrouwbare zijde het zelfde voor Roemenië. Marconi teruggeroepen naar Italië. De „Manchester Guardian" ontvangt een bericht uit New-York, dat ook Marconi, de uitvinder van de draadlooze telegraphje, door zijn regeering van daar naar zijn vaderland is teruggeroepen. Gehoor gevend aan dien oproep, heeft hij zich Zaterdag j.l. ingescheepte De Italiaansche luchtvloot. De Italiaansche luchtvloot zal die der ge allieerden aanmerkelijk versterken, daar zij beter is dan die der Oostenrijksche, waarvan het gevolg zal zijn, dat ook op dit gebied de Duitschers hun bondgenoot te hulp zul len moeten komen en zoo van hun eigen voorraad aan het westelijk en oostelijk front zullen moeten afstaan. De luchtvloot van Italië bestond in Augustus uit 28 „escadrilles" elk van 7 „Geef haar tijd, mijn zoon," zei de oude „Curé", met ziju kalmen, verstandigen glimlach. „Ze heeft tijd noodig om tot rust te komen, dat is 't eenige. Ik heb er méér gezien, zooals zij, die uit de zee hier binnen werden gebracht. Zij hadden allemaal tijd noodig. 'b Ligt in onze natuur alle dingen te boven te komen na verloop van tijd." 42ste Week. 7 MeiDe Duitschers geven hun vooruit schoven stellingen op ten noor den van Y per en, ten westen van het Yser-Kanaal en bij Heb Sas. In Oost-Galicië slaan de Rus sen de Oostenrijkers over de Proeth terug; aan de oevers van de San ontwikkelt zich een nieuwe algemeene veldslag; in het cen trum wordt Przemysl weder door de Duitsch-Oostenrijksclie aan vallers beschoten. Volksoproer te Triest tegen Oostenrijk300 gewonden en dooden. S De Engelsche eerste-minister Asquith deelt in het Parlement mede, dat een reconstructie van het ministerie zal plaats hebben, zoodat c" i kabinet van nationale verdediging wordt samengesteld. Een Duitsche duikboot torpe man Philip, raadsman aan het Amerikaan- sche gezantschap en dr. Wigram, kapelaan van de Krimsche gedachteniskerk te Kon stantinopel. VEREEN2GDE STATEN. De Italiaansche oorlog en Amerika. De deelneming van Italië aan den wereld oorlog zal voor de Vereenigde Staten van Amerika belangrijke economische gevolgen hebben. In Amerika wonen n.l. circa 1.300.000 Italianen, waarvan 35 pCb. tot de reservisten behoort. Te Now-York alleen wonen meor dan 400.000 Italianen. Doot de oproeping der Italianen zal in bepaalde industriecentra., in heb bijzonder voor spoor. wegenaanleg, groot gebrek aan arbeidskrach ten ontstaan. Door een onderzeeër aangevallen. Uit Maassluis meldt men ons d.d. 25 Mei De binnenkomende Harwichboot „Cro- deert het Engelsche s,s. „Dnrm- cree" ter hoogte van Barry; be manning gered. De Finsche en Botnische Golf, evenals die van Riga zijn voor- loopig voor de scheepvaart geslo ten. Het. Engelsche s.s. „.Dumfries" hij Hartland Point door ©en Duitsohen onderzeeër getorpe deerd. De Italiaansche Kamer verleent met 407 v. n de 582 stemmen aan do regeeri. buitengewone vol machten voor het geval van oor- log. De Engelsche trawlers „Chry solite" en „Lucerne" aan de Schotsche kust, en bij Starpoint de Fransche stoomtreiler „St. Just" in den grond geboord; van het laatste schip dertien man verdronken, de kapitein gered. Volgens geruchten is het Rus sische pantserschip Pan tele i- rnon" (12,780 ton) ter hoogte van Midia. in de Zwarte Zee getorpe deerd; 1400 man zouden, daarbij zijn omgekomen. Het Engelsche s.s. „Glenhome" bij Berchaven getorpedeerdbe manning gered. Dé Koning van Italië teekent het mobilisatie-decreet; de scheep vaart in de Adriatische Zee ge staakt. •c— Aan de Dardanellen. behalen mer" rapporteert op 15 mijl van den Noord- Hinder door een onderzeeër te zijn aange vallen. De afgeschoten torpedo is langs den kop van het schip heengegaan. Eon Hollandsch schip of een Dultsch? CHIASSO, 25 Mei. Volgens de „Secoio" hoeft het te Napels gebeurde met het schip uit Rotterdam zich als volgt toegedragen Volgens de verklaring van den kapitein had het spiritus en benzine gebracht naar Tanger, waar de Spaansche autoriteiten het lossen verboden. Het schip vertrok toen naar Napels en voer op den avond van 19 Mei plotseling weg, ofschoon de kapi tein had verklaard dat hij eerst in den nacht zou uitvaren. De haven-commandant achtervolgde het. en haalde het in den avond van 20 Mei in bij Kaap Vaticano in Cala- brië, van waar hij het terugbracht. De „Secolo" gelooft dat het geen Hol- landsche schip was doch een Duitsch, en dat de lading bestemd was voor Duitsche onderzeebooten in de Middellandsche Zee. Op eon mijn gestooten. STOCKHOLM. De Zweedsche stoomboot „Hemodia" van Hernosand is op 23 dezer ten oosten van Soederarm op een verankerde mijn gestooten en na zes minuten gezonken. De bemanning van 22 koppen werd gered. De Triumph. KONSTANTINOPEL. Heb Hoofdkwar tier deelt mede: Dinsdagmiddag is het En gelsche slagschip „Triumph" in de Golf van Saros voor Ari Boernoe getorpedeerd en gezonken. Aan het Dardanellenfront en op de an dere oorlogstooneelen is Maandag niets bij zonders gebeurd. De „Pantelelmon". KONSTANTINOPEL. Het bericht om trent het verlies van het Russische panter- sdiip „Panteleimon" in de Zwarte Zee was hier tot dus-ver slechts beken<x uit buitenlandsche telegrammen. Thans eerst is liier officieel meegedeeld, dat het pantserschip door een Turksche duik boot in den grond is geboord, "urkije ver heimelijkte tot dusver het bezit van duik- booten, zoolang nog geen resultaat van de actie dezer booten bekend was. Een wapen- en ammunitiefabriek te Amsterdam. In den prospectus van een nieuw uit te geven leening voor de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel wordt medegedeeld, dat dit geld o. a. noodig is „voor enkele nieuwe takken der metaal industrie, waarvoor zij, liggende binnen de stelling Amsterdam, aangewezen is". Zijn wij wel ingelicht, dan is het de be doeling binnenkort aan de fabriek te Am sterdam een wapen- en ammunitiefabriek te verbinden. De ter zake met de regeering gevoerde onderhandelingen hebben reeds haar beslag gekregen. Ten einde over de noodige. ruimte te kunnen beschikken, zal een gedeelte van het tegenwoordige bedrijf der fabriek overgebracht worden naar Zui len, zoodat ook de installaties, die de fabriek daar reeds heeft, aanmerkelijk uitgebreid zullen worden. Zooals vanzelf spreekt', zal, ook al omdat men niet terstond over een voldoend aantal ervaren werklieden beschikt, de wapen- en ammunitiefabriek aanvankelijk op beschei den schaal worden ingericht. Nota van het Italiaansche gezantschap aan Nederland. Het Italiaansch gezantschap in Den Haag heeft aan de Nederlandsche Regeering eene nota medegedeeld waarin zij hare houding volkomen verreclitvaardigd en haar handel wijze tegenover de Duitschers en Oosten rijkers uitlegt. Vrij vervoer door militairen. Naar het blad De Avondpost bericht, heeft de Minister van Oorlog de bepaling omtrent het vrij vervoer per spoor, tram, enz. door militairen zoodanig gewijzigd, dat door den belanghebbende geen verklaring behoeft te worden afgegeven „dat zijn be perkende geldmiddelen niet toelaten om zijn reis zelf te bekostigen". Hij, die vrij vervoer verlangt, kan vol staan met het indienen, van een verzoek aan zijn chefs, waarna vrij vervoer zal worden verleend. Het drager van burgerkleedlng. Door den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht wordt bepaald, dat zij, aan wie in verband met de order van Z. Exc. van 24 September 1914, B. L. No. 4790, de Fr ansch-Era geleek© troepen voordeelen en maken terrein winst; aan Turksche zijde 7000 man verliezen, aan. Engelsche zij de 500 man. Oorlogsverklaring van Italië aan. Oostenrijk-Hongarije; vertrek der gezanten uit de diverse hoofd steden. De Oostenrijksche vloot bom bardeert enkeie punten van de Italiaansche kust tusschen Vene tië en Barletta. Een Engelsche onderzeeër boort de Turksche kanonneerboot „Peleng-i-deria", een torpedoboot en drie transportschepen in den grond; een der laatste, 8000 ton groot, vervoerde troepen. Aan het geheele westelijke front onderscheidde zich de afgeloopen week door bijna onafgebroken gevechten, waarbij dat bij Notre Dame Ia Lorette blijkbaar het heftigst was volgens Engelsche .berichten werden 1000 Duit schers gevangen genomen. Aan. het oostelijke front blijkt inderdaad de zegevierende op- marsch der Duitscli-Oostenrijk- sche troepen tot staan te zijn ge- gekomen; de Russen, houden stand achter een nieuwe lange verdedigingslinie langs den bene- den-Weichsel en San, met de ves ting Przemysl als middenpunt^'

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2