Laatste teïciitea Gemobiliseerden ZWOLSCHE PAARDEN- EB VEEVERZEKERING MAATSCHAPPIJ. I>Ei SOLiDATEKrcOURAlVT VaM. Zondag SS Mei 19^15. Rechtzaken. Damspel. ADVERTENTIËN. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Bureau tot Publiciteit m Wetenschappelijk Nieuws. DE WERELD IN! Voor S W. H. BEVERL00, iar siccod, De troop trekt nu met luid rumoer. Van roepers en trompetten. Een chaos is 't "van tilburys, Van droskes en cliaretten. En Huijgens straatweg is hel aan Met honderden die stadwaarts gaan, Man wie het Schcveningerstrand .Weer moed en lust heeft ingeplant. W 'ia 't zomer Zondagnvondfeest, Aan 't zeedorp mag aanschouwen; Zegt licB't: daar is geen krimp in 't land, Wij kunnen Jt zoo wel houwen. Voorzeker ja, dat kunnen wij, Maar acli, do wrede hoort er bij, Heerscht elders oorlog, ziekt© en dood, Wij zitten hier in Abraham's schoot. G. E., Ie Bat. Jagers. Krijgsraad te 's-Cravenhage. De krijgsraad te :s Gravenhage deed Woens- dag uitspraak in de zaken tegen: Ph. v. V., milicien der inf., ter zake heling .Veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. L. H. v. V., milicien der inf., ter zake de- feertie veroordeeld tot 3 weken militaire de tentie. J. B. P.. milicien der pantserfortart., we gens desertie veroordeeld tot 6 weken militai re detentie. A. H. J., milicien der inf., wegens mishan deling met een mes veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. W. E. v. d. L., milicien-tamboer der inf., ■wegens openbar© dronkenschap, wederspan- nigheid en desertie veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis, 14 dagen gevangenisstraf en 2 maal 3 weken militaire detentie en 1 maand militaire gevangenisstraf. J. I. M. van der H., landweer-soldaat 31e bataljon ter zake 2e desertie veroordeeld tot 10 weken militaire detentie. J. C. L., milicien der infanterie ter zake didstal in de chambree en diefstal van schoe nen veroordeeld to 1 maand militaire gevan genisstraf en 1 maand gevangenisstraf. J. K., milicien der infanterie uit Haar lem wegens het met gebaren en woorden drei gen en beleedigen van een onderofficier ver oordeeld tot 3 maanden militaire detentie. G. M. S., milicien der infanterie, wegens bet slaan van een onderofficier te Velseroord ver oordeeld tot 4 maanden militaire gevangenis straf. A. J. H-, milicien der infanterie uit Vaals, ter zake 3e desertie en oplichting veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf en. 6 weken gevangenisstraf. J. milicien der vesting-artillerie wegens verduistering te Den Helder veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. H. N., milicien der jagers ter zake 2e dese'r- tïe veroordeeld tot 3 maanden militaire ge- yangenisstraf. J. P. van L., milicien der vesting-artillerie, ter zake le desertie veroordeeld tot 6 weken militaire detentie. G. N. G., milicien der infanterie, ter zake 2e desertie veroordeeld tot 3 maanden mili taire gevangenisstraf. I C. H. G., landweer-soldaat 24e bataljon, •wegens 2e desertie veroordeeld tot 10 weken militaire detentie. 'M. van M., milicien der jagers, veroordeeld tot 10 weken militaire detentie wegens 2e de sertie. Alle straffen werden opgelegd met aft-rek preventief. Vrijgesproken werd de adspirant-vaandrig der vestingart. J. -B. M., die terechtstond we gens opruiing. De auditeur-militair hij den krijgsraad te *6 Gravenhage- vorderde Woensdag tegen Th. H. H., milicien der inf., 1 maand mili taire detentie ter zake desertie. A. J. H.,' milicien der pontonniers, ter zake 'desertie 2 maanden militaire detentie. Ch. v. d. P., milicien der vest.-art., wegens desertie 2 maanden militaire detentie en wegens dienstweigering 2 maanden militaire gevangenisstra f A. J. M. B.. milicien-korporaal der -vest.- art., en J. M. S.,. milicien-korporaal der inf., 10 dagen gevangenisstraf ter zake vervalsching van militaire vervoerbewijzen. (,,N. Ct."). Zwaar lichamelijk letsel. Voor den Zeekrijgsraad te Willemsoord Stond: terecht een 30-jarige stoker le -kla-sse, wien wordt ten laste gelegd, dat hij in den a-vond van 5 Maart 1.1. aan -boord van Hr. Ma. '„Noord-Brabant'' te Vlissingen, -met het oog merk een korporaal-machi nedrijver 2e kl. -van 'bet leven te berooven, althans zwaar lichame lijk letsel, althans eenig lichamelijk letsel toe ité brengen, naar dezen met een model-matró- zèhmes (takelmés) twee malen -heeft gestoken. De eerste maal trof hij den korporaal in het gezicht, hals en nek en veroorzaakte hij aldaar een weinig diepgaande,±22 c.M. lange wond, de -tweede maal trof hij hem dn den -buik en veroorzaakte daar een wond, welke tot an de jb.uikh.olte doordrong, -ten gevolge van welke verwonding de korporaal-machinedrijver op 10 Maart aan acute buikvliesontsteking is overleden. Bekl. g-»effc op dien avond dronken te zijn geweest en zich van het gebeurde niets te. her inneren. -Hij weet alleen, dat hij een opstootje gehoord heeft, dat hij evpn later naar dek is gegaan om -zijn kooi to halen en daarmede be zig, is gearresteerd. Hij -heeft nooit iets met den yersla-gebe gehad en ook nooit een aan merking van hem gehad. Ten slotte geeft ibekl. op te erkennen, dat uit de getuigenver- hooren blijkt, -dat hij het gedaan, heeft, maar hij kan de juistheid- dier verklaringen niet bc- oórdeelen, aangezien hij niet weet wat er ge beurd is. De fiscaal acht het ten laste gelegde feit be wezen; onwaarschijnlijk oordeelt bij, dat -bekl. zoo dronken is geweest, dat hij niet wist wat hij deed, nu zijne opgaven kort voor en kort na het gebeurde zeer juist zijn. Z. i. moet bèkl. verantwoordelijk gesteld worden voor zijn daad, ook al kan hij er geen andere verklaring voor vinden dan dat bekl. de partij van zijn kameraad heeft opgenomen -en daarin te ver is gegaan. Bekl. heeft hier naast het misdrijf van het Wetboek van Strafrecht tevens gepleegd een misdrijf van het Crimineel Wetboek, n.l. „het kwetsen van zijn -meerdere in rang", waarop als maximum, is gesteld 10 jaar militaire ge vangenisstraf. Hij vraagt daarom schuldigver klaring aan „zware mishandeling den dood ten gevolgo hebbend" en „het kwetse.n van zijn meerdere in rang" en veroordeel ing tot dne jaar gevangenisstraf met aftrek van het preventief -arrest en vervallenverklaring van den militairen stand. Mr. G oiiTorne, optredende voor den bekl., is er niet in Jcunnen sla-gen een ver klaring te vinden voor bekl.'s daad. Op grond van wat verschillende getuigen omtrent bekl.'s persoon hebben opgegeven, geeft hij den.krijgs raad in overweging den bekl. alsnog door des kundigen te doen onderzoeken. De moord op den agent Titseler, Het droevige voorval, dat zich in den avond van 24 Januari op de Kattenburgerbrug te Am sterdam afspeelde, werd aldaar voor de vierde Kamer der Rechtbank aldaar behandeld. Men zal zich herinneren, dat toen de politie agent A. J. Titseler, terwijl hij een ge- arreesteerden, beschonken man wilde overbren gen, onverwachts door een man met een mes werd' gestoken. Eenigo oogenblikken na idezen laffen aanslag overleed de agent. vjEA ffraarijze betonrwerkcr Adri an us Gout stond in verband met dezen aanslag terecht. Er waren in dezo zaak 23 getuigen en één a décharge gedagvaard. Het O. M. eisclite een gevangenisstraf van vijftien jaar. De postdiefstal. De 4e kamer dor Rechtbank deed uit spraak in de zaak van CoenraaddeBoer, die terecht heeft gestaan, wegens den beken den postdiefstal op 24 December 1914 in het hoofdpostkantoor alhier, waar op dien datum een als besteller verkleed en daartoe on bevoegd persoon een trommel met geldswaarde en een zak aangeteekende brieven afhaalde, voorgevende door liet bijkantoor Amstel daar toe gezonden te zijn. Het O. M. had 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf geëischt. De verdediger mr. J. de V ri oze had tot vrijspraak geconcludeerd. De Rechtbank achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd en veroordeelde Coenrnad de Boer, wegens oplichting, tot 24 jaar gevange nisstraf. De beklaagde mompelde in hooger beroep te zullen gaan. Alles, deze rubriek betreffend, te richten aan den heer J. Mijer, Graaf Florisstraat 15 Amsterdam. Een paar mooie leerzame vraagstukken. Ter afwisseling laten wij onderstaande vraagstukken volgen. Probeert ze eeus op te lossen, alvorens de oplossingen te raadplegen. De oplossing zal u veel voldoening schenken. _Het eerste vraagstuk is van een der beste Nederlnndsclie, het tweede van een der beste Fransche problemisten. Auteur B 1 ij d e n s t e i n. Zwart. ■SÉ y.f isT e Éïii in m ®L L A- 1 9 JB Z/J ff' a 1 SïL,,, mê pn ÜH Wit. Stand' Zwart 5, 9, 10, 12. 16, 17. 20. Wit: 19, 21, 23, 27, 29, 36, 37. Wit speelt en wint. Auteur Laurent Commard. Zwart. .Wit, Stand Zwart: 2, 4. 7, 8, 15, 27, 28. Wit: 13, 25, 30, 37, 39/ 44, '47, Wit speelt en wint. Oplossing :vraa-gstuk Blijdensteiu; Wit: 19—31 27—22 37—31 31:; Zwart: 9:18 17:19 16:27 Prachtig Oplossing vraagstuk Commard Wit: 37-31 39—33 49—44!! Zwart: 27:36(1) 28:50 50:9 Wit: 30—24 25:1 -41 U47^ Zwart47:20 (1) Gedwongen, Wegens 31:33. Schriftelijke cursussen. Wij vestigen gaarne de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. Deze bekende instelling werd opge richt in 1911 door tal van mannen van do wetenschap, en vooral door het organiseeren va-n de diverse schriftelijke cursussen heeft het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws zich een groote populariteit verwor ven. Men kan zich haast niet voorstellen, wat men niet al door middel van de schriftelijke cursussen van het Bureau leeren kan. Er Wor den cursussen georganiseerd in Frarisch, Duitsch, Engelsfch, Italiaansch, Spaansch, Zweedsch, Russisch, Deensch-Noorsch, Ma- leisch, Latijn, Grieksch, Esperanto, dn Wis kunde, Werktuigkunde, Scheikunde, in Logica, Rhetorica, Aesthetica, Algemeen© Ontwikke ling, eDz. enz. Vooral de examen-cursussen, o. a. voor de prao-tijk-diploraa's of voor de ver schillende M. O.-actes zijn bekend. Wij raden ieder aan, nog vandaag het interessante gratis prospectus eens aan te vregen. Het adres is Keizersgracht 153, Amsterdam. Een handige dievegge. Bij een juwelier op den Nieuwendijk dijk te Amsterdam vervoegde zich Dins dag een juffrouw die begon met een kleinigheid te koopen. Vervolgens verkocht zij een gouden ring voor den prijs van f 6. Het zaken doen in den winkel scheen de dame te bevallen en zij kocht weder een gouden hor loge. Dit moest bezorgd worden in de van Eeghenstraat. Op het aangegeven adres bleek echter niemand te wonen rlie iets van de zaak afwist. De winkelier ging toen zijn étalage nog eens nakijken, en al spoedig bleek hem toen dat er een gouden horloge was gestolen. Volgèns de beschrijving die yan de vrouw gegeven werd, heeft men te doen met een be kende oplichtster. Engelsche geïnterneerden. Engelsche geïnterneerden te Groningen heb ben, naar de ,,N. Gr. Ct." meldt, een aan zienlijk stuk grond diep omgespit en flink be mest, ten einde daar groenten te kweeken. Een veertigtal mannen heeft nu elk daar zijn eigen moestuintje. Een practische oplossing. Een correspondent te Roermond meldt: Voor korten tijrl werd een belastingkommies in de buurt van Waubach, toen hij bij een visitatie één pas over do Pruisische grens deed, door de Duitsche grenswacht geyaDgea ge nomen, en naar Airen neypercL Dezer dagen nu, werd ten overstaan van een Duitschen rechter en een hoofdambtenaar der Ncdcrlandsehe belastingen ter plaatse een on derzoek naar het incident ingesteld, waarbij genoemde kommies ook tegenwoordig was. Bij die gelegenheid werd hij door een aanwezigen getuige beschuldigd vroeger van Duitsch grond gebied af eens geschoten te hebben. Bij do daarop ontstaande woordenwisseling zag de kommies kans van den Duitschen rechter toe stemming te krijgen om ter plaatse precies aan te wijzen hoe het geval geweest was. Om hem in- staat to stellen die aanwijzing te kunnen geven, werd hem wat vrijheid van beweging gelaten, van welke vrijheid hij gebruik wist te maken om over do Nederlandsche grens te stappen, waarmee tot vermaak van de aan wezige Nederlanders, maar tot niet geringe ergernis van de op eenigen afstand staande Duitscbers, het grensincident, dat anders voor den betrokken ambtenaar zeer onaangename gevolgen had kunnen hebben, op hoogst prac tische wijze werd opgelost. Hofbericht. De Koningin ontving Donderdag in audiëntie mgr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer. Naar wij vernemen, dccil H. M. de Koningin een belangrijke geldelijke bijdrage toekomen aan den heer Arnold Spoel als blijk van belangstel ling in zijn streven tot bevordering van den nationalen volkszang. Afschaffing broederdienst. Uit Den Haag wordt aan ,,De Tel." verzekerd dat in parlementaire kringen de meening heerscht, dat liet wetsontwerp, waarop door den Minister van Oorlog bij de bespreking van het bekende adres-Van Aalst c.s. werd gedoeld, alléén bevat, dat met het begin van de lichting '1917 de broederdienst zal worden afgeschaft. Daardoor zou bet jaarlijksch contingent, dat thans 23,000 bedraagt, met 17,000 worden ver hoogd. Artillerie-commissie. Door het Departement van Marine is een commissie ingesteld met een onbepaald aantal leden, aan te wijzen door den Minister en bestaande uit zee-officiercn, welke den.Minis ter van advies zulleu dienen in zake voorko mende meer belangrijke artillerie-aangelegen heden, welke commissie den naam zal dragen van ..Artillerie-commissie". De thans samen gestelde commissie bestaat uit vijf leden, waarvan als lid-voorzittefc is benoemd de kapi tein ter zee H. W. G. *B 1 e ij s w ij k R i s. De machinist H. C. T im mers wordt met ingang van 20 dezer geplaatst aan boord van de ..Schorpioen", mee bestemming voor uit zending naar Oost-Indië per „Canopus", Legerzaken. De bij het wapen der artillerie benoemde majoor C. C. E. d'Engelbronner komt in Utrecht in garnizoen. De reserve-officier van gezondheid Y. Hanne- man is ingedeeld bij de verbandplaatsaföeeling der Ildo divisie. De reserve 1ste luitenant W. L. Scheltema van het 19de regiment infanterie is gedeta cheerd bij het bijzonder interneeringsdepot te Vlissingen. De railitieplichtige student in de geneeskun de H. Eumko is toegelaten tot een verbintenis als adspirant reserve-officier van gezondheid bij het leger hier te lande. De militieplichtige studenten in de genees kunde G. C. E. Burger en H. J. van Meurs, van de universiteit te Utrecht, zijn toegelaten tot de verbintenis als adspira.nt-reserve-offlcier van gezondheid bij het leger h. t. 1. De militaire apotheker 2de kl. P. Vierhout, van het O.-I. leger, die voor den tijd van 3 jaar gedetacheerd wordt bij de landmacht in West- Indië, is' besterad voor kolonie Curasao. („N. R. Ct.") Weer valsohe zilverbons. De nieuwe zilverhons van f 2.50 blijken ook al weer vervalscht te kunnen worden. Bij een onzer groote geld-instituten te Amsterdam zijn twee valscho zilverbons ontvangen. Wan neer .men. de valsche niet vergelijkt met de echte, dan valt het niet zoo gauw op, dat men nagemaakte zilverbons heeft. Zij hebben ook een watermerk in vet er in gewerkt. Vergelijkt men de valsche ecliter wel met de echte, dan blijkt dadelijk, dat de randversiering en de letters van lichter blauwe kleur zijn, dan op de echte. Ook is de afdruk lang niet zoo scherp, docli zelfs eenigszins vlekkerig. Vliegers baven Den Haag. Een vliegmachine, die Vrijdag boven Den Haag is waargenomen, claaldo omstreeks 11 uur op liet Seheveningscho strand, vóór het Oranje- Hotel. Het was een tweedekker, waarin gezeten waren de luitenant-vlieger Van Heyst en de kapitein van het O.-I. leger Darlang. Smokkelaar doodgeschoten. Te Weert is Vrijdagnacht de smokkelaar Karremans door de Hollandsche grenswacht doodgeschoten. Op het Westelijk oorlogsterrein. PARIJS. Het Vrijdagcommunique luidt: Ten noorden van Yperen en ten oosten van het Yserkanaal deden de Duitscbers in den vóórnacht van 20 op 21 Mei een aanval tegen de Fransche loopgraven. Zij slaagden er eerst in vasten voet te krijgen, maar een onmiddellijk volgende tegenaanval wierp hen er geheel uit. Wij wonnen vervolgens terrein tot voorbij do stellingen, welke de Franschen eerst bezet hiel den. De Franschen maakten 120 krijgsgevan genen. Meer naar het zuiden behaalden do Engelsche troepen eenig succes. Ten noorden van La Bassée en Notre Dame de Lorette, op het front SouchezNeuvïlle St. Vaast, was de artillerie den geheelen nacht van 20 op 21 Mei aan het woord. In Champagne hij Beauséjour werkten de Franschen zich door mijnarbeid vooruit tot aan de Duitsche loopgraven, waar zij zich wisten te handhaven. In het Aïll.ybosch veroverden de Franschen verschillende loopgraven en maakten krijgsge vangenen. Zij behielden het veroverde terrein. BERLIJN. Rapport van den generalen staf Ten noorden van Yperen vielen Afrikaansche troepen onze stellingen ten oosten van het kanaal aan. De strijd duurt nog voort. Een laat in den avond ingezette aanval van de Engelsehen ten zuiden van Neuve Chapellc nabij La Quinque Ruo bloedde dood in ons vuur. Ten noordoosten van Atrecht schoten wij bij Fretnoy een vijandelijk vliegtuig naar beneden. Een nieuwe aanval van de Franschen gister- namiddag in het Aillybosch, .mislukte onder zware verliezen voor den vijand, dio eenige ge vangenen in onze handen liet. Fransch legcrbaricht. PARIJS. Tusscben Nieuwpoorfc ©n Atrecht blijft de grond drassig en onbe gaanbaar. Er heeft een hevig .--tillerie- duel plaats gehad, waarbij twee Duitsche aeroplanes naar beneden zijn geschoten. Wij^ zijn door middel van mijnen bij Beauséjour in Champagne nedergekdmen bij do loopgraven van den vijand en hebben fen aanval te Bagatelle in de Argonnen afgeslagen. In het Ai'lly-bofch" veroverden wij ver scheiden loopgraven. Mededeelfngen van het Fransche persbureau. PARIJS. Het Persbureau deelt in een uitvoerig officieel verslag het volgende mede: Onze operaties aan de Yser hadden, na dat het offensief van de Duitscbers tot stil- &and yvas gebracht, tot resultaat dat dog de vijand geheel was teruggedrongen. Men weet dat de Duitscbers op 23 April, dank zij ;liet' gebruik vanverstikkende gas sen, enn waren geslaagd een onzer terri toriale divisies op den linkeroever-van het Yser-kahaal terug te werpen. Twee dagen werd de opmarscli der Duit scbers gestuit, maar de gevechten om den rechteroever van het kanaal van den vijand te zuiveren bleven in de omgeving van Lizerne, Hetsas, en Steenstraete voortdu ren tot Maandag j.l. en bevestigden de su perioriteit van onze troepen, vooral van de Zouaven en de Algerijnsche tirailleurs, die wonderen deden van moed, élan en onver schrokkenheid en zulks tegen een vijand die overmoedig was geworden door zijn eer ste successen. De verliezen der Duitscbers waren ontzag lijk. Volgens het aantal lijken, die wij ge vonden hebben, hebben de Duitschers tus scben Steenstraete en Hetsas meer dan tweeduizend dooden verloren. Ook wij bob ben verliezen te betreuren, maar moer ge wonden dan gesneuvelden, en meer licht gekwetsten dan ernstig gewonden. Onze troepen streden op een afschuwe lijk beslijkt terrein, van moerassen doorsne den, maar met bewonderenswaardige vol harding hebben zij een slachting onder de Duitscbers aangericht. De Duitsche Generale Staf geeft in zijn officieel communiqué van de gevechten ge durende deze drie weken een overzicht waar in wordt verklaard „wij hebben onze vooruitgeschoven stellingen aan den weste lijken oever yan de Yser opgegeven en onze troepen aan den Oostelijken oever verza meld". In waarheid echter hebben wij in een reeks heftige aanvallen den Duitschers drie dorpen ontnomen, benevens vier versterkte linies en drie sterke verschansingen, dui zenden Duitschers gedood, minstens drie re gimenten verstrooid en hen verdreven uit hun vooruitgeschoven stellingen. Het zijn dus voor het Duitsche leger drie weken geweest van verbazend- moeilijke operaties Voorts deelt bet pers-bureau nog mede dat het moreel der overwonnen veel te wenscben laat. Van 15 Maart af boorden wij'in de Duiï- scbe loopgraven salvo-vuur knallen waar van geen enkele kogel ons bereikte. Van het Oostelijk oorlogsterrein. BERLIJN. Rapport van den generalen staf: In de omgeving van Shawli hadden slechts kleinere gevechten plaats. Aan do Doebissa deden wij ten oosten van Podoe een aanval, waarbij wij tot Betygola vooruitrukten. Wij maakten tevens 1500 gevan genen. Ook ten oosten van Milosjoisjie en Zemigola werden de Russen over de rivier teruggeworpenverder zuidelijk is het gevecht tot staan gekomen. De rest van de zuidelijk van de Njemen ver slagen Russische strijdkrachten zet de vlucht Voort in de richting Kowno. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is de toe stand van de Duitsche troepen onveranderd. Ten oosten van Jaroslau zijn gisteren gevan genen gemaakt, die niet met geweren, maar met eikenhouten knuppels waren bewapend. Door het leger van Von Mackensen en de overige in verband met de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen strijdende Duitsche strijd krachten, werden sinds 1 Mei 104,000 gevange nen-gemaakt, 72 kanonnen en 253 mitrailleurs veroyerd. De toestand. ROME, 21 Mei. De „Méssagero" deelti mede, dat de ministers na afloop Van de zitting van den Senaat zullen bijeenkomen, vermoedelijk om een formule voor de oor logsverklaring aan Oostenrijk op te stellen. Italië en het Drievoudig verbond. Op bet eerste bepaalde aanbod van Oos- tenrijk-Hongarije op bet eind van Maart 1915, dat reeds den afstand van ',t Italiaan- scbe sprekend deel van Zuid-Tirol in uitricht stelde, ging de Italiaansche regeering niet in. Eerst op 11 April deelde zij aan Oosteü- rijk-Hongarije bare eischen mede. Deze waren de volgende: 'Absolute afstand van Trentino volgens de in bet jaar 1811 vast gestelde grenzen, dus met het ver buitqn bet Italiaansche taalgebied gelegen echt- Duitsche Bozen, grensrectificatie ten gunste van Itailië aan de Isonzo met inbegrip van Görz en Gradisca en Monfalcone, verande ring yan Triest met bet achterland van de stad tot aan de Isonzo-grens met Capo d'Is- tria en Pizano, in een onafhankelijken vrij staat, afstand van de Curzulari-eilanden- groep met Lissa, Lesina, Curzola, Lagestoa, Dazzes en Meleda. Al deze gebiedsafstan- den moesten onmiddellijk ingaan, terwijl de bewoners van deze streken, die bij leger en marine dienden, onmiddellijk ontslagen moesten worden. Verder maakte Italië aanspraak op de volle souvereiniteit over Valona en Sasseno met bet achterland en stelde bet den eiscb, da tl Oostenrijk-Hongarije geen aanspraken in Albanië zou doen gelden. Italië bood een som van 200 millioeu fres. ter aflossing van alle lasten en wilde de verplichting op zich nemen om tijdens den duur van den geheelen oorlog neutraal te blijven. Het zou gedurende den oorlog geen verdere eischen tot compensatie stellen op grond van art. 7 van bet verdrag betref fende bet Drievoudig Verbond en verwacht te van Oostenrijk-Hongarije een zelfde be lofte ten aanzien van de bezetting der eilanden van de Dodekanese door Italië. Te lezen schriftgedeelten voor de week van 23-30 Mei Zondag 23 Mei (le Pinksterdag) Hand. 2 vs. 1—21. Maandag 24 Mei (2e Pinksterdag): Hand. 2 vs. 22—41. Dinsdag 25 Mei: Hand. 2 vs. 4247, Woensdag 26 Mei: II Cor. 9. Donderdag 27 MeiII Cor. 12 vs. 110. Vrijdag 28 Mei: Gal.'1. Zaterdag 29 MeiGal. 2. Voor de week van 30 Mei6 Juni Zondag 30 MeiGal. 3. Maandag 31 Mei: Gal. 4. Dinsdag 1 Juni: Gal. 5. Woensdag 2 Juni: Gak 6. Donderdag 3 Juni: Ef. 1. Vrijdag 4 Juni: Ef. 2. Zaterdag 5 JuniEf. 3. Wie bovenstaande schriftlezing zou willen volgen, maar niet in het bezit is van een Nieuw Testament, geve hiervan kennis aan het Bijbel- fauie, Hoerepgracht 366, Amsterdam. 0), Afd. Schriftelijke Cursussen. KEIZERSGRACHT 153 AMSTERDAM. Curatorium i Mr. Dr. C. F. SCHOCH. Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTEIN. Wilt gij uw vrijen tijd ten nutte maken Wilt gij u ontwikkelen, ten end© met meer kennis in de burgermaatschappij terug ie koeren, zoodat gij uw positie zult kunnen verbeteren? Of wilt gij u voor een examen voorbereiden Zoo ja, vraagt dan omgaand ons gratis prospectus. Daarin leest gij, dat wij 112 schriftelijke cursussen organf- seeren in talen, handelswetenschappen, techniek, alg. ontwikkeling, enz. Alle cursussen worden geleid door Leeraars H. B. S. Billijke condities. Goede resultaten. Speciale leergangen voor de practijk- dlpSoma's, alle acten L. O., BV3. O. en het Staatsexamen. Met deze betuig ik mjjn oprechten dank in mjjne Kameraden der treinafdeeling van het le Eskader, voor het door hen aan mjj aan geboden geschenk, bjj gelegenheid van. mjjn huweljjk. Mü. Huz. JOS LANGEN, le Esk. 2 Reg. Huz. Treinafdeeling. met IS photo's, I een prachtwerkje voor ALLE betrekking- I zoekenden. Prjjs 25 c. Alom verkrjjgbaar, I óók bjj Uitg. ZILVER, Kortenaerstraat, Rotterdam. Sigaren verzendhuis van P. A. KONINGS, Raamsdonk (Holland) garandeert U de fijnste en meest bekende.merken uit vjjf der beste fabrieken van ons land. Na postwissel ontvangt men 100 Sigaren franco. Revue (bolknak) 2.de Beste Yjjfjes ƒ2. fijne smaak; £1 Globe 1.80; Sempre Avanti./2.50; Onze Glorie ƒ2.50; Victoria Regia (licht) 3.—; Quo Vadis (pittig, vol aroma) 3.— Elisabeth Bas (pittig, kloek, vol aroma) 3.Flor de Valerio (licht) 3.Tmper'io del Mundo (licht, aangenaam) 4.Mylord 5.Jovialidad '6.— Flor de Luxe ƒ10.franco per 50; Ramon Cervera 12.50, franco per 50. i is het beste en goedkoopste adres bij: te ROTTERDAM, Rozestraat 50, Tel. 7575, St. Jacobstraat 16 en Burgemeester Hofmansplein 72. Engelsche OorlogsmarschIt's a long way to lipperary en Hollandsche Mobilisatie- Marsch op de gramaphone. (42) ECHTE S0CIN TIROLER HARMONICA'S. onfeilbaar middel tegen transpires- rende Voeten. 40 ets. per flacon. Aambeien-Zalf. Geen last meer van die pjjnljjke en bloedende Aambeien, per potje 50 ct. Verkrijgbaar Lelie-Apotnesk, Leliegracht 4 en Drogisterij Roelof Hadstr. 43, Amsterdam. Fabrikaat G. S. MAJOIE, Tilburg. CHARMANT 21.4 cent Sigaar ZAMPA 3 GOETHE 4 HARALD 5 LA FLOR DE BANA 10 Speciaal Handwerk. GEB R. VAN SETXEN, Nederi. Sigarenfabriek, Gouda. Int. comm. Tel. 414 Gevestigd te ZWOLLE. KantorenWeezenland 2 era 3. VASTE PREMIEN. ren, Paarden en Runderen VERZEKERING VAN JAAR TOT JAAR. Verzekert tegen vaste premiëns Dekhengsten, Dekst: vanaf ƒ1.40, schadevergoeding tot. 90 pCt. Degelijke Verzekeringsvoorwaarden. Directe uitbetaling van verliezen. I Adjunct-Directeur: S, J. ROORDA. Directeur: G. H. J. TERVOERT, Rjjksveearts. Op plaatseu, waar nog niet vertegenwoordigd, AGENTEN, doch met kennis van Paarden en Vee, gevraagd. De Maatschappij geniet de hooge eer de paarden van H. ft?, de Koningin-Moeder verzekerd te hebban. IIHHIIHMII! Willi

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4