BÉ OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. Marinezaken. C o r r e spondentie. Uit Leger en Vioot 3D ES SOLDATENCOURANT van Zondag1 23 aaei 191SJ 3 Spanjaarden. Het vechten in de straten duurde Woensdag den geheelen dag door. De toestand moet zeer ernstig zijn. Het sein van do N. 0. T. Uit IJmuiden meldt men: Het Engelsche stoomschip Prometheus'', van de Ocean Steamship Cy.", luvam Woens dagavond uit Liverpool to IJmuiden binnen. Tussehen den voormast cn den schoorsteen was de kegel van de O. T. geheschen. Ons werd verzekerd, dat deze zaak te Am sterdam zal worden onderzocht. Trawler In den grond geboord. LONDEN. De trawler „Chrysolite" van Hull is in de Noordzee door een Duibschen onderzeeër op 40 mijlen afstand van Kin- naird Head (oostkust van Schotland) in den grond geboord. De bemanning is gered. Nog een schip getorpedeerd. LONDEN. De admiraliteit verneemt uit Pembroke, dat het stoomschip „Dumfries'' Woensdagmorgen getorpedeerd is. De be minning is gered. Het schip is nog drij vende 25 mijlen ten zuidwesten van Hart- land Point Do „Drumcree". Betreffende het zinken van de „Drum cree'' op Dinsdag j.l. bij Trevosc Head, meldt de „Daily Telegraph", dat om kwart over twee plotseling op het 'schip een schok gevoeld werd en toen al spoedig bleek, dat deze veroorzaakt was door een torpedo. Een waterzuil van 30 tot 40 voet schoot de lucht in. De Marconi-kamer was totaal vernield, zoodat berichten ontvangen noch verzon den konden worden. De eerste stuurman, die zich op de brug bevond, daar de kapi tein naar beneden gegaan was ter inspectie, gaf onmiddellijk bevel de booten te water te laten. Hoewel de torpedo een gat ge maakt had van 12 vierkanten voet in de machinekamer, was het schip niet zóó be schadigd, dat het moest zinken. Het Noor- sche schip „Ponto" kwam nu te hulp en trossen werden uitgeworpen om de „Drum cree" naar Cardiff te sleepen. Het scheen, dat beide booten veilig deze plaats zouden bereiken, doch de onderzeeër had oogen- schijnlijk do wacht gehouden en schoot om 3 uur 35 een tweede torpedo af. De „Drum cree" begon nu sneller te zinken en de kapitein van de „Ponto", bevreesd voor de veiligheid van zijn eigen schip, besloot de „Drumcree" aan zijn lot over to laten. Om 5 uur verliet do „Ponto" het getorpedeerde schip, hetwelk nauwelijks meer boven het water uitstak. De lading van de „Dada". PABIJS. Een kredietweb is aangenomen tot betaling van de lading van de „Da- cia" De Amerikaansche eigenaars vragen 3,820,756 frs., maar de betaling zal geschie den op den grondslag van d© R otterdamsche marktwaarde. Hofbericht H. M. de Koningin heeft Donderdagmid dag te 12 uur in audiëntie ontvangen ten palcize Noordeinde Nourret Bey, ter over handiging van zijn geloofsbrief als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van den Sultan van Turkije bij het Neder- landsche Hof. Do gezant bij den Paus. Het „Handelsblad'' verneemt, dat, indien het ingediende wetsontwerp door de Kamers wordt aangenomen, de Regeering den heer jhr. mr..O. van Nispen tot Sevenaer, afgevaar digde voor Nijmegen, aan de Koningin zal voordragen ter benoeming tot tijdelijk gezant bij den Paus. Grondwetsherziening. De voorstellen tot Grondwetsherziening hebben het departement van binnenland- sche zaken verlaten. Vad Uit de Staatscourant. Bij K. B. is met 1 Juni a.s. aan den kapi tein C'. C. Schmoutziguer, van het 21e reg. inf., ter zake van lichaamsgebreken, eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend, en is hot bedrag van het pensioen vastgesteld op 641 's jaars. 13ij K. B. is bij heb personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië, benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e kl., de arts F. H. C h r. van G i n k e 1. Antonio Saiandra, de I-taliaansche minister-president, is op het oogenblik zeker een der belang wekken ste mannen in Europa. In de crisis, die Italië in do laatste dagen doorleefde, heeft hij, zooals men weet, een groote rol gespeeld hij vertegenwoordigde, al geeft hij lang geaarzeld, feitelijk do oorlogpartij in Italië, en toen het hof, de politici en het volk weifelend bleven, wierp hij zijn ontslag in de schaal. Er was geen ander ministerie te vinden, dat de regeering op zich wilde nemen, en de koning moost hem, en dus zijn politiek welhandhaven. Er kwam daardoor eveneens een keor in de crisis, die Italië doorleefde en als de teekenen ons niet be driegen, breekt heden of morgen de oorlog tuaacheu Italië cn Oostenrijk uit. Bij K. B. is, voor den tijd van ten hoogste drie jaren, gedetacheerd bij de landmacht in West-In die, de militaire apotheker 2e kl. van liet leger in Ned.-Indië I'. Vierhout, thans a la suite van de kol. reserve. Bij K.B. is de duur der detacheering hij de landmacht in "West-Indië van den off. van gez. Ie kl. van het leger in Ned.-Indië H. A. Hoven kamp, met ten hoogste drie maan den verlengd cn al zoo nader bepaald op ten hoogst© drie jaren en drie maanden en is voor den tijd van ten hoogste drie* jaren gedeta cheerd hij de landm. in'"West-Indië, do off. v. gez. Ie kl. van het leger in Ned. Indië A. L. Schenk, thans a la suite van de kol. reserve. Aanvragen om overplaatsing. De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat dagelijks bij zijn Departement aanvragen om overplaatsing inkomen. De besiissing op die aanvragen wordt door hem als regel overgelaten aan Z. Ex. den op perbevelhebber van land- en zeemacht. Het verdient daarom aanbeveling, dat zoo danige aanvragen niet aan hem. Minister, doch aan genoemden opperbevelhebber worden ge richt: de aanvragen moeten dan aan dezen worden toegezonden langs den militair hiërar ch ieken weg. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de kans op inwilliging van dergelijke ver zoeken uiterst gering is. („St -Ot.") Vaandrigs-cursussen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald dat naast uo vaandrigs-cursussen te Amersfoort; een tweede opleiding voor aandrig of rcs.-luitenant wordt ingesteld, waaraan zoowel door reserve-sergeanten die de practische geschiktheid voor den rang van vaandrig hebben verworven, als door daartoe geschikt verklaarde dienstplichtige sergeanten van de landweer en milicien-sergeanten zal worden deelgenomen. („Avp.") Inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 1620 Juni a s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lich ting 1915, toegewezen aan het korps ponton niers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. Alleen om zeer gewichtige redenen waar onder in dit geval cok studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-ocfening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezcgeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent he twerkelijk be- itaan van de roden der" aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moeten hou den met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daar toe aanleiding mochten geven. („St. Ct.") Aanvulling van den staat van het berfrag der pensioenen bohoorende bij de „Landspcnsicenwet 1905", Een wetsontwerp is ingediend waarbij wordt oorgesteld in bedoelden staat tussehen dc be trekkingen van „Roeier der lsto klasse" en „Eerste Stoker", in te voegen do betrekking van „Machinist-motorist", zullende het bedrag van bet jaarlijksch pensioen, in dien staat voor de beide eerstgenoemde betrekkingen aange geven, mede gelden voor laatstgenoemde be trekking. Geacht wordt dat" deze regeling in werking getreden met 1 Maart 1915. Ter toelichting merkt de Minister van Marine op dat bij K. B. van 19 Febr. 1915 het Bijzon der Reglement op den loodsdienst in het Vide district (monden der Schelde) o. a. in dier oege werd gewijzigd, dat het mogelijk is bij den dienst van het loodswezen in genoemd district ook machinist-motorist aan te stellen, zulks ter bediening van de motoren van de in de toekomst bij het loodswezen in gebruik te nemen motorbooten en motorvaartuigen voor den afhanldienst. Aangezien de eerste dier booten eerlang ge reed zal zijn voor den dienst ter reedo Vlissin- gen en een der aan te nemen machinisten- motorist reeds in Maart j.l. is aangesteld, is het noodig, ten einde bedoelde categorie van personen in do toekomst recht op pensioen, ook voor de eventueel na te laten weduwen en kinderen te verzekeren, dat de „Staat van het bedrag der pensioenen" behoorende bij de „Landspensiocnwet 1905" worde aangevuld. Daar de machinisten-motorist, wat hun sala ris aangaat, op gelijke lijn worden gesteld met de eerste-stokers bij het loodswezen, zal het oor eerstgenoemde eategorie vast te stellen pensioen ook gelijk moeten zijn aan dat, waar op de eerste stokers recht hebben. Versohillende berichten. De cadetten van het tweede studiejaar, thans %:j den troep ingedeeld, zullen 1 Juni a.s. te Breda worden vereenigd tot het volgen van een cursus. De cadetten van het 1ste studie jaar zullen op dien datum op do korpsen wor den gedirigeerd en wel van de infanterie 51, van de cavalerie 8, van de artillerie 10 bij bet 3e reg. vest.-art.12 bij de Holl. Waterlinie en S bij de stelling Amsterdam. („Avp.") De tot kolonel bevorderde luitenantekolonel der artillerie J. E. Fabius komt te Amsterdam in garnizoen. De le-luitenants Nijland, Geel en Tilanus zijn aangewezen tot heb geven van onderwijs aan de cadetten der K. M. A. te Breda. De kapitein G. van Tienhoven is overge plaatst bij het 10e reg. infanterie. De le-luitenant der artillerie H. W. Tilanus -ordt 31 dezer ontheven van zijn detaeheering te 's-Gravenhage en werkzaam gesteld bij de opleiding van do cadetten van bob 2e studie jaar te Breda. („N. R. C.") Uit de „Staatscourant". Bij K. B. is met ingang van heden lo. de kapt. ter zee J. H. van Leent eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. loge mentschip voor zeemiliciens „Neptunus" 2o. de kapt. ter zee W. H. C. Hoog, eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. logementschip voor zeemiliciens „Neptunus"So. liet bevel over Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord opgedragen aan den apt.-luit. ter zee M. H. Hale w ij n. Bij besch. van den Minister van Marine is de kapitein ter zee J. II. van Leent, af tredend commandant van Hr. Ms. „Neptunus", op non-activiteit gesteld wegens ziekte, en is de luit. ter zee le kl. E. II. Friderichs geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord als eersto-officier. De luitenant ter zee 2e kl. A. Prins is uit Oost-Indïë hier tc lande teruggekeerd. („N. R. Ct.") Adressen gevraagd. De Directeur van het Hoofdexpeditie- kantoor van de Veldpost te 's-Gravenhage verzoekt opgave van het adres van Van Mark, le Bataljon, 2e compie, 3e sectie, 4e Divisie (Regiment ontbreekt). Jan Blom, 2e compie, le bataljon Ge- i ietroepen. Korp. C. Botermans, cavalerie Recrutendepöt. Mil. stukrijder Jan Beerenbroek, i sectie, .Vba, 3e Div3 Een ieder wordt in zijn eigen belang ge raden steeds onmiddellijk na verplaatsing zijn nieuwe indeeling op te geven aan den administrateur van het onderdeel, dat hem uitzendt. D. W. Sch. te 's Hertogenbosch. Op grond van no. Ill Legerorder 1915 Deel B. is met ingang van 1 April 1915 tot zoo lang het be trokken onderdeel van het Leger op voet van oorlog verkeert, buiten werking gesteld de bepaling betreffende vermindering van de jaar wedde bij verpleging op 's Rijks kosten in een ziekeninrichting of in een gesticht voor krankzinnigen. Do mobilisatietoelage wordt slechts gedurende vier dagen genoten. Red. H. V. te Oisterwijk. U hebt geen recht op vroegere uitbetaling. Voor do andere zaak moet u schrijven aan den directeur der artillerie inrichtingen, Hembrug-Zaandam. Red. Mik korp. J. Th. v. d. H„ Middelburg. Uw vragen zijn naar onze meening met „ja" te beantwoorden. Red. P. van R. te Middelburg. De engagements- premio wordt alleen genoten door vrijwilligers, is echter niet geldend voor degenen, die zich bij het reservekader hebben verbonden. Red. W. v. V. te Alphen. Neen. Red. B. V. U moet uw adres opgeven aan den directeur van het Hoofdexpeditiekantoor der Veldpost te 's Gravenhage. Red. Adres van B. Vletter is 4-1-15 Reg. In fanterie. Red. D. K. Fort Kijkduin. Wij zenden u No. 110 van ons blad, waarin onder Laatste Berichten precies dö uitkeering van menagegeld vermeld staat. Over de terugwerkende kracht tot 1 Dec. bestaat geen eenstemmigheid, vandaar het ver schil in uitbetaling bij do verschillende korp sen Red. P. R. Nieuw-Namen. Volg het advies en schrijf aan den opgegeven administrateur. Uw zaak zal dan afgedaan worden. Red. F. C. J. H. te Voorhout. Onze ruimte heb ben wij in de eerste plaats voor bijdragen van militairen noodig. De uwe is bovendien onge schikt. Red. Mil. v. L. Halfweg. Tot onzen spijt te laat ontvangen. Red. J. G. v. d. B. te R. Uw vers is niet geschikt i in de Soldaten-courant opgenomen te wor den. Red. Korp. M. v d. Z. te O. Uw gedicht is niet geschikt om in ons blad opgenomen te wor den. R e d. Weetgraag, Leiden. Zéér waarschijnlijk wel. Red. J. K Fort Krommeniedijk. Het adres van de Nationale Yiereeniging „Tot Steun aan Miliciens en Landweersoldaten'' is: voorzitter prof. dr. Elhorst, P. C. Hooftstr. 170; secre taris do gep. luitenant-kolonel De Jong van Lier. Spaarndammerstraat 64 (spreekuur von lü12 uur)penningmeester Th. Delprat, P. Potterstr. 24. Mil. J. L. te Breda. Het buitengewone ver- het Sjmphonie-muziekkorps van het R. I. eenige prachtig uitgevoerde nummers, onder leiding van den kapelmeester Dik, liet hooren, terwijl mevrouw Do Witt Huberts (sopraan;, mevrouw Harteg (viool) en mejuffrouw Do Witt Huberts (piann) hunno hooggewaardeerde mede werking verleenden. Het klinkt niet vreemd hier te moeten mel den, dot ge«n plaats in de ruime zaal van de sociëteit „Thalia" onbezet bleef, dat zelfs de zaal tot in den nok gevuld was. Zoowel de sopraan-nummers van mevrouw De Witt Hubert, als de solo's voor viool door mevrouw Hartog, hebben onzen manschappen heel uat genoeglijke oogenblikken bezorgd, terwijl ook do begeleiding van mejuffrouw De Witt Huberts schitterend mag worden ge noemd. Het donderend applaus toonde dit in ruime mate. Onnoodig te zeggen, dat de Reg.comm. De Witt Huberts menig hart tot dankbaarheid heeft gestemd en dat vele militairen met ge noegen terug denken aan dien avond, geheel door den Reg.comm. zelf georganiseerd. Zouden we van deze plaats af mogen zeggen „Mevrouw De Witt Huberts, mevrouw Hartog. mejuffrouw Do Witt Huberts en Luit-Kolonel De Witt Huberts onzen innigen dank voor dezen aangenamen avond, voor de u getrooste moeite, tot weerziens?" S.-m. „Cantemus Domino" voor onze Militairen. Men schrijft ons uit Arnhem Het was Vrijdagavond weder een avond van kunstgenot en vroolijkheid in het gebouw van dien kranigen R. K. Volksbond, waar sedert do mobilisatie de R. K. Militairen-Vereeniging „St. Eusebius" haar bivak heeft opgeslagen Het welbekende kwartet „Cantemus Domino", dat met zijne getrouwe secondanten (voor piano en viool) reeds zoovele mooie a/vonden voor onze militairen organiseerde, had opnieuw hier eene uitvoering aangeboden, die alweder prachtig geslaagd mag heeten. Het rijk en zeer gemengd programma, dat zoodanig was samengesteld, dat ieder zijne gading vond, ontmoette een groot succes en hebben wij alle respect voor de prestaties van dit kunstclubje. Door de Eerw. Heeren Directeuren der R. K. Militaire Voreeniging „St, Eusebius" werden hartelijke woorden van welkom en dank gezegd, ook aan de vele aanwezige hoofd- en andere officieren met hunne dames, alsmede den ma joor-aalmoezenier, pastoor Padberg. Tot slot kregen wij teen het door allen staande meegezongen „Wilhelmus", zoodat 't was, of men de dreunende voetstappen van een heel regiment hoorde, dat ook den gealliëerden musici nog een „Lang Leven" toezong. C. G Lezing over Quatre-Bras en Waterloo te Oosterhout. Mil. telegrafist Jos. Taeymans schrijft ons uit Oosterhout: De lezing over Quatre-Bras en Waterloo Woensdagavond 12 Mei door den len luitenant De Bas voor de Oosterhoutsche militairen in de Patronaatszaal gehouden, behoort zeker niet de Karpathen. %t!k 'fa. -SSSkl Een vreedzaam bedrijf wordt hier uitgeoefend, de landbouw. Maar 't zijn sol dalen in uniform, die zich bezig houden met ploegen en zaaien en zij doen dat in het vijandelijk land. De Duitsche soldaten, die in 't noorden van Frankrijk achter de vuurlinie geplaatst, zijn, maken op deze wijze een nuttig gebruik van hun tijd. De meeste boeren daar zijn gevlucht, dienen in 't Fransche leger of zijn door de Duitscbers naar eiders overgebracht en 't zou jammer zijn de gronden braak te laten liggen. lof duit het gewone verlof uit. Red. A. M., Nieuw-Namen U moet een verklaring aan uwen sergeantemajoor overleggen van den geneesheer, die u behandeld heeft en hebt dan recht op uitkeering van soldij en menagegeld. Red. Cas, te Kruiningen. Vraag bij uwen com pagniescommandant op de gronden, die u op geeft, de terugplaatsing bij uw oorspronkelijke compagnie aan. Red. Mil.-serg. C. T., Den Helder. Die uitdruk king was niet juist. De betreffende L. O. no. 103B spreekt van soldijgenietenden, maar vol gens onze inlichtingen gaat de bepaling allen aan die aan de soldatenmenage deelnemen. Red. Mil. M. G.. Roermond. Nog niet geschikt, maar vrij aardig. Red. Schoen- en kleermaker, 3e Comp., 3e Bat., 21 Reg. Inf. De toelage van het dienstdoen als werkman, wordt genoten voor eiken dag dat men belast is met de werkzaamheden van schoen-, kleer- of zadelmaker enz., dus niet over de dagen van het verlof, doch wel blijkens nadere aanschrijving op Zon- en feestdagen. Menagegeld wordt slechts gedurende vier dagen van het verlof genoten. Red. C. de J. Etten. Ziek zijnde maar bij de compagnie in onderhoud, dus in de menage blijvende, ontvangt mfn de gewone soldij. Het anders is ons niet bekend. Red. Joh. J. F. J. te Tilburg. Driemaal wan neer gij, na tijdige waarschuwing op den dag vertrek niet aan de menage hebt deelge nomen. Voor den geheelen duur der ziekte kunt ge na overlegging van een attest van den dokter uitkeering krijgen. - Red. L. D. te B. o. Z. en W. H. te E. Uw rzen komen ons minder geschikt voor ter plaatsing. Red. Verloren voorwerpen. Korporaal Koet heeft Maandag 17 Mei in den trein Utrecht-Eindhoven, vertrek Utrecht 11.07, een pakje laten liggen inhoudende een hemd, onderbroek gem. 3340, een paar sokken, 1 vischtuig, een zakje suiker en een aangebro ken zakje tabak. Hopende langs dezen weg mijn vermiste voorwerpen terug te ontvangen. Korp. L. J. J. Koet, Fort Lunet aan de Snel bij Schalkwijk (prov. Utrecht). Uit Bergen op Zoom. Serg.-majoor Hopmans Jr. schrijft ons: J.l. Dinsdag (18 Mei 1915) werd aan het gar nizoen Bergen op Zoom door den HoogEdelGe- strengen Heer De Witt Hubert, Regimentscom mandant, een kunstavond aangeboden, waarbij tot de onbelangrijkste der reeks lezingen, die gedurende dezen winter alhier plahts vonden. De belangstelling voor dit onderwerp was vol komen gerechtvaardigd en opende ons een aantal nieuwe gezichtspunten met betrekking tot het belangrijk aandeel, hetwelk het Ned. Leger in het succes der wapenen te Q.-B. en W. heeft gehad. En zeer terecht. Want, gelijk spreker zeide, evenals in de volkeren-worste ling, die thans om ons woedt, bijna alle mede- deelingen en zelfs de officieele communique's in verdichten vorm tot ens komen en weillcht do volgende generaties eerst eene juiste voor stelling der feiten zullen hebben, zoo is het ook langen tijd gegaan met de geschiedenis van Q.-B. en W. Want eerst sinds een 20-tal jaren is de ware toedracht der gebeurtenissen, waarbij het Ned. Leger zulk een belangrijke, ja bijna beslissende rol vervulde, aan het licht gebracht. Veel is over dit onderwerp gediscussieerd en zijne felle polemieken daarover gevoerd. Aan den gep. luit.-generaal F. de Bas komt echter de eer toe het nageslacht over de geheele wereld den waren krijgsroem der Nederlandsche troe pen bij Q.-B. en I\'. te hebben doen kennen in zijn rijk gedocumenteerd werk: „Prins Frede- rik der Nederlanden en zijn Tijd". Het hoofd doel van sprekers rede was dan ook zijn audi torium aan te toonen, hoe geheel ten onrechte, de heldendaden van het Ned. Leger in de ge- schiedboeken over Q.-B. en W. jarenlang op den achtergrond zijn gedrongen. Allereerst voerde spreker ons terug naar de dagen van felbewogen tragiek van het Napo- 'eontische tijdperk en verplaatste ons in den geest naar Weenen, waar de in 1815 vergader- do en krakeelende mogendheden beraadslaagden over den overval, die hen te duchten stond, van den aan zijne bewakers te Elba ontsnapten Corsikaan. Hoe vervolgens een voor dien tijd reusachtig leger in het veld werd gezonden om den Corsikaanschen adelaar andermaal te kortwieken en Europa voor eeno Napoleonti sche hegemonie te behoeden. Het vóór de pauze behandelde gedeelte om vatte voornamelijk de krijgsverrichtingen bij Q.-B., dat na de pauze handelde over de wa penfeiten van Waterloo. En het moet gezegd w-orden, dat de luit. De Bas het juiste karak ter en de beteekenis der krijgsverrichtingen in eeu duidelijk licht wist te plaatsen. Wegens gebrek aan plaatsruimte laten wij eene gede tailleerde beschrijving hoe de gevechten zich ontwikkelden en ten einde liep, achterwege; het zij genoez te weten, dat door de klaarheid van inzicht, die de heer De Bas in de geschie denis van Q.-B. en W. heeft, wij ons volkomen rekenschap konden geven van de prestaties van het Ned. Leger, onder aanvoering van den dapperen Prins van Oranje. Zonder deze pres taties, zou wellicht thans Nederland geen Ne derland meer zijn. Sprekers rede werd verduidelijkt door eene fraaie serie lichtbeelden (welwillend afgestaan door den gep-, luit.-generaal F- de Bas) die ons, behalve eenige kaarten van België met de posities der verschillende legers, ook de por tretten Aan den Prins van Oranje, de gene raals De Perjwncher, Blücher e.a,, zoomede eenigo episodes uit do geleverde veldslagen te zien gaven. De luitenant De Jonge v. d. Halen had be reidwillig de zorg voor de bediening van het verlichtingsapparaat op zich genomen, terwijl door den heer v. Batenburg eene electrisehe verlichting aan sprekers lessenaar was aange bracht. Zeer vele miltairen, onder wie zich ver scheidene officieren bevonden, woonden de lezing bij. Aan het slot der voordracht, waarbij luite nant De Bas een spontaan applaus ten deel viel, vertolkte do heer baron van Oldeneel, mede namens het Comité, allereerst de gevoelens van dank van het auditorium aan den gep. luit.-generaal F. de Bas, die zich zooveel moei te had getroost voor de reproductie der ver toonde toto's, tevens de verzekering uitspre kende. dat aan het doel der lezing ruimschoots voldaan was. Uit Fcrt Brakel. Hospitaal-soldaat Jos. Hemelraad schrijft on6 In de „Soldatencourant" d.d. 19 Mei tracht te de korporaal C. Koch door eenige regelen er de aandacht op te vestigen, dat op ons fort tot nog toe geenerlei afwisseling bestond of wordt geboden, als het voetbalspel, hetwelk intus- schen slechts na diensttijd mag beoefend wor den cn ook thans geheel is stopgc-zet, doordat wij niet meer over een terrein beschikken. Dit alles is zeer juist, doch de bewering, dat de jongens hier nu trachten hunne zinnen te verzetten door het gebruik van jenever is niet alleen sterk overdreven maar stelt onze man nen in een slecht daglicht. De bedoeling van den schrijver is misschien zoo kwaad niet gemeend en heeft hij daardoor trachten te bewerken, dat speciaal anti-alco holisten hun aandacht op zijne regelen zouden vestigen en dezen gedreven door hun ruste- looze propaganda ons wellicht zouden komen verblijden met een of ander gezellig avondje. Wij weten het, niet allen zijn voor het geluk geboren, maar als wij toch eens zien hoe in groote steden en garnizoenplaatsen de soldaten genieten en afwisseling hebben, dan zou het zoo heerlijk zijn als aan de minder gelukkig be deelden op een of andere wijze tegemoet geko men wordt. Ik zou nog veel meer kunnen schrijven, doch wil er rekening mee houden, dat er nog meer deren een plaatsje in onze „Soldatencourant" wenschen, doch meen ik voldoende te hebben toegelicht hetgeen meer in 't belang van derge lijke bezettingen zou zijn, dan een enkele avond van afwisseling. (Na dit „hoor en wederhoor" over het ge bruik van jenever, is de discussie gesloten. Red.) SPORT. VOETBAL. Competitie Groep C. Berg. Schönfeld, de competitieleider, meldt ons Uitslagen van gespeelde wedstrijden: „Zuidwijkermeer",A eldhuis" uitgesteld. ..Zuidwijkermeer" „A.B.F.", t. a. .Velsenfort"„Krommeniedijk" 04. De stand is nu als volgt: Goals Gesp. Gew. Gel. Yerl. Pnt. v.—t. Gem. Kromme- ui e dijk 9 8 1 0 17 31 6 1.88 A.B.F. 6 3 2 1 8 16—8 1.33 Velsenfort 10 4 2 4 10 2.5—12 1.— Veldhuis 8 4 0 4 8 22—19 1— Zuidw.meei 7 3 1 3 7 1-13 1. St. Aagten- dijk 10 0 0 10 0 2-^54 0 „Krommeniedijk" wint het Kampioenschap. Een 40 overwinning. Zoo is dan het pleit beslecht en hebben de Krommeniedijkers zich met het winnen van hun laatsten uitwedstrijd van de eerste plaats ver zekerd. Al wordt zelfs de volgende week van de A.B.F. verloren en winnen deze al hun nog restende wedstrijden, blijven de Assendelvers ten slotte toch nog een punt op de leiders ten achter. Aan ..Krommeniedijk" bij dezen mijn geluk- wensehen en veel succes toegewenscht in de komende kampioenswedstrijden. Over den wed strijd zelve het volgende: Als even half twee scheidsrechter Amons beginnen blaast, stellen beide elftallen zich met 1 invaller op als volgt: „Velsenfort" v. d. Wakker Preuniger v. Rijn Jochems Uitslager Ipema Zijlstra v. Geel Kooger Koning Visser —O— V. Leeuwen v. Eist Bien Valk De Ruyter Rikkerink Luiff v. Hasselt Hans N.N. Te Vaske „Krommeniedijk". Reeds in do eerste minuut nemen de gasten door een missen van v. Rijn via den paal de leiding. „Velsenfort" niet ontmoedigd blijft aanvallen en is in deze periode beslist de ster kere, maar weet dit door slecht schieten niet in doelpunten uit te drukken. Rust komt dan ook met 10 voor „Krommeniedijk". Na de thee zijn dan de rollen omgekeerd en worden de verschillende aanvallen o. a. door v. Leeu wen goed geleid, totdat ruim 15 minuten na de hervatting No. 2 uit een corner onhoudbaar wordt ingekopt door v. Eist. Even later is het Bien, die met een ver schot v. d. Wakker dien we wel eens beter zagen het nakijken geeft. Aan den anderen kant lost dan Zijlstra een prachtschot, dat op de lat terecht komt en voorwaar beter lot had verdiend. „Kromme- dijk" zeker van de overwinning, speelt kalm verder en maakt niet onfortuinlijk een 4e doel punt dat de keeper uit z'n handen laat vallen. Als dan ten slotte de scheidsrechter; die zeer goed voldeed; tijd fluit, heeft „Krommenie- Ken interessant kaartje! Het geeft ons duide lijker weer, dan wy met vele woorden kunnen doen, hoe groot de over winning is, die de Duitsch-Oostenrijksche troepen onder gonoraal Von Mackensen heb ben behaald in Galicië. De breede gestippelde lijn laat ons zien, hoe vóór het groote offen sief de linies der vij anden tegenover elkaar stonden; de dikke zwar te geeft aan, hoe ver de Russen thans terug geweken zyn. Uit Hon garije waarvan ze een stukje bij de Duklapas hadden bezet, zijn ze geheel verdreven en ze werden teruggedrongen tot bij Przemysl en Jaroslaw. dijk" haar laateten uitwedstrijd en hiermede het kampioenschap harer afdeoling gewonnen. De cijfers zijn wel ©enigszins geflatteerd. Eeu 42 had m. i. boter do verwonding weerge geven. Rest nog een woord van dank aan ons muziekcorps, dat den wedstrijd met een concert opluisterde. M. 6. De Llmburgscho competitie. Mil.-sergeant H. van Ewijk schrijft ons uit Venlo Maandagmiddag werd voor de tweede maal in onze competitie de wedstrijd 2e Compie. Depót Compie. gespeeld. De regen had het. ter rein zeer glad gemaakt, waardoor, vooral toen het even voor do rust opnieuw flink begon te regenen, het spel niet veel meer was dan een glijpartij. Kans op kans werd daardoor gemiBt of verknoeid, zoodat het vertoonde op een zeer laag peil stond. Om 3 uur stelden beide elftallen zich op met eenigo invallers. Aanvankelijk was het spel goed verdeeld, langzamerhand kreeg de 2e Cie. echter de overhand. Aanval op aanval werd ondernomen, doch steeds gestuit door de beide Depöt-Cie, achterspelers in eerste en den doel- verdediger in 2o instantie. Daarbij liep de linksbinnen van de 2e Cie. steeds den midden voor in den tveg, waardoor eeno opeenhooping van spelers aan die zijde doorbreken nog las tiger maakte. Zoo dikwijls is nu al de spelers er op gewezen, dat zij hun plaate moeten hou den, verscheidenen schijnen het belang daar van niet te kunnen begrijpen. Na veel heen en weer gotrap en gemis, kwam even voor rust een doelpunt van tien voet der rechtsbinnen van de 2e Cie. Onder een flinke stortimi begon de 2e helft. Nu waren de rollen omgedraaid en trad de Depót Cie. meestal aan vallend op. Deze Cie had nu werkelijk wel een paar punten verdiend, maar Fortuna was tegen hen, zoodat eene doorboring van het vijandelijk doel niet mocht gelukken. De eind uitslag 10 voor de 2e Cie., was dan ook een zeer geflatteerde. Tot slot eene opwekking aan alle spelers van hier om zoo ©enigszins mogelijk Maandag a.s. naar den wedstrijd V. V. Vï-Hercules I uit Utrecht te gaan, er zal dan zeer veel te leeren zijn 1 Mil. Voetbalver. „Mobilia" te Zierikzee. „Sportman" schrijft ons uit Zierikzee: Nog nooit werd er iets vermeld van de Milit. Voetbalver. „Mobilia" uit Zierikzee. Maar, och, wat presteerde de v©reeniging in den beginne ocik? Toen er in Februari een elftal in 't veld werd gebracht, dat bestond uit kustwacktmatrozcn en landweermannen, be grepen sommigen pas wat voetballen was. Ik herinner mij dien eersten wedstrijd nog heel goed! 't Was op een Zondagmiddag, dat er een match werd gespeeld tegen 't Zierik- zee'sche ,,Z. V. V.". Onder een stortvloed van hemelwater schopten en trapten do kerels met modelschoenen en piepende gewrichten. Ze maakten „hands" en „corner" tegelijk, doch ze werkten hard, hadden rooïe koppen van het rennen. De tegenpartij kon ze gemakkelijk hebben natuurlijk; 't was voor hen een klem kunstje om de gemobilisoerden te kloppen. De keeper van ,,Z. V. V." vatte het zaakje al heel licht op, die liep van onder de „laf' om voor den regen te schuilen. Wat „Mobilia" in de ge legenheid stelde een tegenpuntje te maken. Zoodoende kwamen ze met een verlies van 71 uit den strijd. Den moed verloren de militairen intusschen niet. Zo gingen trainen onder leiding van aan voerder „Max". Er kwamen geniesoldaten in de club, die geoefende spelers waren en de slechtste L. W.'s vervingen. „Waar een wil is, is een weg" werd bewaar heid. Want op de laatste wedstrijden werden beide Z.'sche clubs, „Concordia" en „Z. V. V.", respectievelijk mot 51 en 32 versla gen. Vooral tegen Z. V. V. hebben ze mooi spel geleverd, wat zich kenmerkte door prach tige samenwerking. Een woord van lof verdient de verdediging en vooral de rechtsbuiten. „Mo bilia" telt veel goede krachten nu, zoodat ze, wanneer de gelegenheid zich voordoet, hoopt met andere militaire clubs in het strijdperk te treden. SPORTMAN. Zomer-Zondagavond. ("Aan het Schevcninyer strand.) Van mil. G. E. De zomerzon daalt in het wesi„ En dooft in zee haar stralen Wie gaat er meer naar 't Noorderstand Een avondkoeltje halen? Daar woelt een breede menschenkring Door '6 triendelijke Schevening, Men hoopt voor 't Badhuis zich bijeen, En plaatst zich om 't muziekkorps heen. Men ziet er 't zorgeloos gelaat Van dames en van heereu Parijs voert hier zijn stalen aan, In de uitgezochtst© kleeren. Men zoekt een tochtvrij hoekje uit, Men lacht er vrij en praat er luid, En drinkt zijn lang verbeide thee En pinkt eens jolig naar de zee. Een rapsodie in rang of stand, Elk onderscheid verbannen. Een table d'hóte, een groote stoet- Van opgerichte Jannen. Een Duitsch gezin met kamenier, Modiste, staatsraad, officier, Coiffeur, apotheker, advokaat, Geen die zijn buurman mijdt of schaadt. De meeuw krast door een wals van Strauss, De zon gaat aarzelend onder, De dienstmeid dartelt langs het strand, Met jager of dragonder. Men lacht en zingt en stoeit er, plus De conducteur van de omnibus Steekt zijn klaroen en geeft het sein Tot d'aftocht van den laatsten trein.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3