Aan het Belgische front. PIS ^OJLjiX>A1*E3XrO'OXT]E:8.A3>J'1' van Bondag1 2 3 HVIei X S» X S Asquith en confereerde een uur lang met dezen. Rekruten. Bij het begin van den oorlog mochten de recruten van Kitcheners leger niet jonger dan 19 en niet ouder dan 30 jaren zijn en moesten zij een lengte hebben van 5 voet 6 inches. Op het einde van Augustus was de leeftijdsgrens reeds gebracht op 35 jaren en de lengte op 5 voet 3 inches, terwijl deze in October resp. 38 jaren en 5 voet 4 inches werden. In verband met het laatste verzoek van Lord Kitchener om meer troepen heeft men nu den maximum-leeftijd op 40 jaren ge bracht en de lengte op 5 voet 2 inches. Aan het feit, dat deze nieuwe bepaling nog niet algemeen bekend was, schrijft de ..Times" het toe, dat het aantal recruten, dat zich de laatste dagen aanmeldde, nog niet groo- ter dan te voren was., Meer. brisantgranaten! De „Times" valt lord Kitchener heftig aan over het tekort aan brisantgranaten. Er moet niet langer geredeneerd worden tien dagen geleden vielen de soldaten bij hoopen op de Auberthoogte, omdat de veld artillerie absoluut onvoldoende was voorzien van brisantgranaten. Verzoeken en waar schuwingen van het front zijn geheel in den wind geslagen. Terwijl de Fransche legerleiding voortdu rend de brisantgranaten voor de veldartil lerie vermeerderde, verwachtte men van onze artilleristen, dat zij hetzelfde zouden bereiken met hun granaatkartetsen. En de hoeveelheid brisantgranaten, die over het Kanaal werd gezonden bleef, en blijft, vaarlijk gering. De granaatkartets is zeer bruikbaar, maar om de geweldige vereter- kingen en dekkingen van den vijand door te slaan hebben ze hetzelfde effect alsof men deze met water besprenkelde. Het is misschien niet algemeen bekend, dat voor munitie van het veldgeschut twee soorten projectielen worden onderscheiden n.l. de granaatkartetsen en brisantgranaat. Het eerste projectiel is feitelijk bestemd voor het vuur op ongedekte doelen. De in de lucht springende granaatkartets werpt een hagel van kleine kogels uit over de gevechtslinies van den vijand. Toen de kanonnen voorzien werden van schilden, werd hiertegen in werking ge bracht een met brisante springstof geladen granaat, die in den aanslag ontploft en het getroffen voorwerp vanéén scheurt. Dit pro jectiel is du3 het aangewezen projectiel om dekkingen door te slaan. Een combinatie van beide is 't zg. een heidsprojectiel (geconstrueerd door den Ne- landschen artilleriekapitein v. Essen). Deze brisantgranaatkartets vereenigt beide wer kingen in zich bij behoud van een krach tige granaatkartetswerking in de lucht, waarborgt het tevens een voldoende wer king tegen dekkingen, daar bij het sprin gen van het projectiel de met brisante springstof gevulde kop vooruit wordt gewor pen. Bij de Canadeesche en Indische troepen te velde. De correspondent van de „Associated Press" heeft een bezoek gebracht aan de Indische en Canadeesche troepen in het Engelsehe hoofdkwartier en vertelt daarvan het volgende.De schilderachtige Indische troepen onderbreken de eentonigheid van den kleurloozen oorlog. Hunne kleine ezel wagens rijden voortdurend rond te midden van de zware motor-omnibussen. Aanvankelijk schenen de Indiërs in het shrapnel 1-vuur minder bruikbaar, thans echter zijn zij eraan gewend. De meesten hunner hebben hun leven Een berichtgever schrijft: Het ging er in de laatste dagen geweldig toe aan het Belgische front, vooral rondom Dixmuiden en aan de Steenstraat die een gehucht is. Ook daar gebruikten de Duit- echers hun verstikkende gassen, en wat men ervan te lijden had vernam ik van een Bel gischen officier. De geur van den gelen dam^ doordringt alles, en blijft bij, nog lang nadat de gaswolken opgetrokken zijn. De kleeren zijn ervan doordrongen, het brood en de boter smaken ernaar, en er blijft maar één afleidingsmiddel over: te rooken zooveel men kan. Maar de Duit scherts hebben er al evenveel verkeerde uit slagen mee behaald - 's met de handelwijze van velen hunner diplomaten en van hun duikbooten. Zijn er ook al vele Belgische strijders en niet minder burgers, die ach ter de strijdlinie gebleven waren, door ge vallen, onder afschuwelijk lijden, heb aan wenden van die strijdmethode heeft de Bel gen „la rage au coeur" gegeven. Ze. waren haast niet te weerhouden door hun officie, ren. Toen hun giftwolken opgetrokken waren en de Duitsche officieren dachten, dat de Belgen hun positie zouden ontruimd hebben, kwamen de D'uitschers opzetten. -*->s Steenatraaf; trokken zii in Italië en Oostenrijk. De strijd tusschen Italië en OostenrijkHongarije geldt eenige gebieden in Oostenrijk, waarop do ItalianeD beweren recht te hebben. Geheel ten onrechte is misschien die bewering niet, in zooverre in die gebiedeu hoofdzakelijk een be volking woont, die van Italiaansche afkomst is en die nog Italiaansch spreekt. Reeds lang is het een vurige wensch van het Italiaansche volk geweest om deze gebieden bij hun land te voegen. Een gedeelte heeft Oostenrijk willen afstaan, maar niet genoeg volgens de oor- logzuchtigen in Italië. De betwiste gedeelten zijn op bovenstaand kaartjeo van Italië en de grensge bieden, zwart geteekend; het zijn in 't noorden het landschap Tren- tino, aan de overzijde der Aclria- tische Zee de stad Triest met omgeving (IstriS) en eindelijk Dalmatië. De strijd om deze gebie den, een uitbreiding van dezen grooten wereldoorlog, zal nu, vree zen wij, wel spoedig uitbreken. doorgebracht in een heet, droog klimaat, en het natkoudè weder van Noord-Frank rijk is derhalve hun ergste vijand. .Als de zon schijnt, is het alsof een glimlach over het geheele Indische front glijdt. In den beginne was het aantal zieken onder hen buitengewoon groot; men heeft hen echter thans van warme kleeding voorzien en spe ciale maatregelen genomen voor hun eiple- giug, en het ziektecijfer is dientengevolge belangrijk gedaald. Al het voedsel, dat deze soldaten gebrui ken, moet uit Indië naar Frankrijk worden gebracht. Deze donkerkleurige vreemdelingen, die geen enkel woord Engelsch spreken, wek ken nog dezelfde nieuwsgierigheid en be langstelling als in den beginne. Hedenochtend ontmoette ik 3000 man Indische cavalerie, die over een doorweek ten weg reden. Hier en daar zag ik onder de donkerkleurige gezichten heb blanke ge laat van een Engelsch officier, die de sol daten afgeëxerceerd heeft. De 72-jarige Sir Pertab Singh reed aan de spits van zijn regiment. Hij zeide lot mij: „Men beweerde, dat ik te oud as, maar ik antwoordde daarop, dat ik geen lust had om op mijn bed te sterven 'en dat ik toch niet lang meer te leven had. En toen lieten ze mij medetrekken." Ofschoon de Indische cavalerie ook in de loopgraven strijdt, worden de paarden toch steeds gereed gehouden, teneinde de troepen als cavalerie bij een aanval te kunnen ge bruiken. Ik bezocht hier een eigenaardig gebouw, dat geen hospitaal is en ook geen cantine, maar een plaats voor rust en herstel. Hier krijgen de Indische troepen warme baden en schoone kleederen, maar niemand mag er langer dan 14 dagen blijven. Bij het ver trek wordt aan ieder een metalen penning uitgereikt. Dit is een aanduiding, dat zijn tijd van ontspanning verstreken is en dat hij den volgenden dag terugmoet naar de loop graven. „Weg daar, let op de wagens!"- riep plotseling een stem met Amerikaansch accent en ik wist dadelijk, dat ik aan de Canadeesche linie was gekomen. Het was reeds donker en het oogenblik, dat het eten naar de loopgraven werd gebracht. Geen enkele wagen had een lantaarn, wij strompelden er dan 1 .ngs heen, gingen door een donkere gang en kwamen einde lijk terecht in een helder verlichte kamer, met zware gordijnen voor de vensters, zoo dat geen lichtstraal naar buiten kon val len. Het was het hoofdkwartier van de brigade en een der officieren telefoneerde juist met het front. De commandant en de overige officieren ontvingen mij be leefd en gaven mij verlof om naar de loop graven te gaan. Spoedig waren wij, onder geleide van een onderofficier uit Ottawa, op weg naar den bataillons6taf. In een boe renhuisje, dat zoo 'dicht gesloten was als de donkere kamer van een photograaf want de vijand gebruikt iederen lichtstraal als mikpunt vonden wij eindelijk de bataillons-commandant. De kolonel van het regiment was er ook en daar hij juist den nacht in de loopgraven wilde doorbrengen, nam hij me mede. „Let goed op het pad", zei hij, „anders valt ge in den sloot". Zoo liepen we achter elkander in den donkeren nacht. „Dit punt beschieten de Duitschera geregeld om hunne machine-geweren niet te laten inroesten", zeide de kolonel, toen wij over een open plek liepen. „Ais dit be gint, kan men niets beter doen dan maar op den grond blijven liggen, tot het schie ten voorbij is." Op dit oogenblik bestraalde een zoeklicht onze buurt. „Stil blijven staan", fluister de de kolonel. Dan worden we niet zoo gemakkelijk gezien." Nu hoorden we en kele schoten uit de Duitsche loopgraven. „Dat zijn de Duitsche scherpschutters", verklaarde de kolonel, „dikwijls komen die zelfs door onze linies en wij weten niet op welke wijze, want zij zijn altijd in khaki- gekloed." Toen de flink nit de kluiten gewassen Canadeezen het Engelsehe regiment hadden afgelost, vonden zij de loopgraven te laag voor hen en gingen ze dus aan het werk om ze hooger te maken. En tevens maakten ze van do gelegenheid gebruik om ze wat huiselijker in te richten. De mannen wa ren zeer verheugd iemand te ontvangen, die het Engelsch met hun eigen tongval sprak. Een soldaat nit Ontario zeide tot mij: „Als wij terugkeeren naar Canada, gaan we beslist geen vuurwerk meer zien, daarvan hebben we hier meer- dan genoeg gekregen". Op hetzelfde oogenblik viel het schelle licht van de Duitsche zoeklichten op de loopgraven. Toen ik later mijn tocht vervolgde, kon ik overal het snorken van de Canadeesche soldaten hooren. In hun bomvrije holen sliepen de soldaten, gehuld in hunne de kens, rustig voort, tot het sefn om op wacht te trekken, hen weder roept. Manmoedig gedrag van Engelscha padvinders. Hoe het 13e Londen Regiment van Prin ces Louise's „Territorials" drie Duitsche loopgraven nam, maar-door vergiftigde gas sen, daaruit weer moesten wijken, vertelde de Engelsehe predikant Everard Digby voor gisteren aan een verzameling van 1000 Pad vinders te Stratford. Do predikant is onlangs naar het front in Frankrijk geweest. Hij zeide dat een Enr gelsch bataljon, circa 750 man sterk, zich. op een Zondagochtend ingegraven had in een paar veroverde loopgraven. Tegen den avond kwamen eohter zulke verstikkende gassen over hun schuilplaatsen aandrijven dat zij de loopgraven moesten verlaten en zich al schietende en vechtende een terug tocht moesten banen, vlak lang3 de eerste Duitsche linie. Zij hielden dat eenigen tijd vol, maar kwamen toen zoo hevig onder het vijandelijk vuur diat zij naar de Engelsehe linie terug moesten. Toch trachtten zij de loopgraven weer te hernemen. Bij dien troep was ook een complete sectie oudere Padvinders met hun troepleiders (scoutmasters). Van dat veertigtal, dier een paar maanden geleden Londen verlieten, bleven er maar vier over. De chef-troepleider Lukis werd doodelijlc gewond bij Neuve Chapelle en twee padvin- trachtten zooveel mogelijk de Padvinders te dekken maar konden het droevig einde van zoovele hunner niet voorkomen. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. PETERSBURG. Rapport van den gene>- ralen staf In den loop van 18 Mei duurde de strijd op den linker Weichseloever ten zuiden van de Pilitza en op het geheele front in Galicië voort met toenemende heftigheid. Geconsta teerd werd, dat hier Duitsche troepenafdee- lingen optraden, die op dit front nog niet in actie waren geweest. Aan den linker Weichseloever ten westen van Ilja, Opatof en Koprjifnica en bij de samenvloeiing van San en Weichsel tot nabij Nisko drongen onze troepen den vijand te rug; het aantal krijgsgevangenen is reeds tot ruim 4000 gestegen. Sterke vijandelijke strijdkrachten aan de San samengetrokken slaagden erin na een hardnekkig gevecht stellingen in te nemen in den sector Laroslau, Radaura-Seniawa. In het gebied tusschen Przemysl en La- rostau bestookten wij den vijand op beide oevers van de San. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Przemysl; de vijand ondernam geen andere actie tegen de vesting. Ten zuiden van Przemysl viel de vijand met buitengewone hevigheid aan in den sec tor Loetkof-Jatweghi en de Shiacsj-rivier, waar hij ten koste van reusachtige offers erin slaagde eenige van onze vooruitgescho ven loopgraven te nemen. Op het front Drohobysj-Stryj-Dolina ble ven wij de hardnekkige aanvallen van den vijand afslaa'n, hem daarbij ontzaglijke ver liezen toebrengende. •Ten westen van Kolomea verliepen de ge vechten aan beide oevers van de Proeth in de nachten van 18 en 19 Mei ten onzen voordeele. Bij Sohawli blijven onze troepen den vij and over een breed front terugwerpen. Wij maakten nog eenige honderden krijgsgevan genen. De vijand biedt harnekkigen tegenstand bij het dorpje Koerchany waar de strijd 19 Mei werd voortgezet. Elders slechts kleine schermutselingen. BERLIJN. Het groot© hoofdkwartier be richt Met de uit de linie ShagoriFrauenburg voortrukkende, reeds gemelde, groote vijandelijke troepenmacht kwam het tot geen gevechtsactie. Aan de Doebiesa wer den Russische aanvallen afgeslagen en 900 ders, o.a. Ted Barsted (die destijds ook op gevangenen benevens 2 mitrailleurs blevfen bezoek was bij de Nederlandsche Padvin- I in onze handen. Woensdag vielen wij ten dersorganisatie te Amsterdam, in de eerste noorden van Dodoebis aan en namen den Wanneer we in de laatste maanden tooneelen gaven uit den strijd in Galicië, zagen we de sneeuw hoog op de velden en de hellingen der bergen liggen. Dat is nu anders geworden. Ons plaatje laat ons iets zien van den bekenden strijd aan de Dunajec, waar de Russen verslagen werden 't is er thans een modderpoel en de Oostenrijkers vechten er in plassen en poelen. De kanonnen moeten over de slijkerige ondiepe rivier getrokken worden en jeeds aan den oever zakken de wielen er tot aan de naaf in weg, en de beenen der paarden tot aan de knieën. Onder zulke omstan digheden een overwinning te behalen, is geen kleinigheid. Maar natuurlijk heeft de vijand met dezelfde moeilijkheden te kampen. gelederen van zes man. per rij vooruit. Ze werden ontvangen met het vuur der Bel gische geweren en mitrailleusen. 't Was een afschuwelijke slachting. Bij rijen stortten zij neer. Nadat zij geweken waren, zijn wij de gewonden gaan opzoeken. Ik zag een loopgraaf, die men even aangelegd had: op één plaats lagen 31 man in stukken ge scheurd door een obus van de Fransche vijf- en-zeventiger. De gevallenen bij Lizerne en op de Steenstraat behoorden tot de 209e en 210e Pruisische infanterie-regimenten, in garnizoen te Stettin. Ik zag het aan de merkteekens op hun kleedingstukken. Het waren jongelingen van 17 jaar, vrijwilligers die zich hier aan stukken kwamen laten hakken. Aan de Belgische zijde waakte op dat ge deelte van. het front het 3e en 4e bataljon van het 2e regiment carabiniers. Vier da gen achtereen bleven dezelfde mannen in den strijd gewikkeld. „Het heeft er gesto ven, schrijft er een, het was een hel van vuur. Vreeselijk en bedwelmend tevens. In den nacht van 25 tot 26 maakten de Duit schera weer gebruik van hun stikgasseif. Naar mijn bataljon kwam er niet te veel heen. Maar we hadden er toch geweldig van te lijdenwe weenden lk vertel het eerlijk we weenden uit vrees en spijt om aldus te moeten sterven. Ons ander regi- Snent feaél ?r ;ver§ghrikke)jj-fe van, te 'lijden. weken van het bestaan daarvan) droegen hem, toen hij viel, onder een regen van kogels weg. Die padvinderssectie was gedurende den ochtend van dien Zondag gewikkeld geweest in een aanvalsgevecht, vlak aan het front. Slechts vijf officieren dier sectie bleven over. Luitenant Stern, asaistent-troepleider van een der Joodsche Padvinderstroepen van Stepney, sneuvelde na een uiterst moedig voorbeeld aan de anderen gegeven te heb ben. Reverend Digby, wiens woorden natuur lijk te vertrouwen zijn, verklaarde dat het gedrag dezer zoo hevig geteisterde, moedige Padvinderstroepen zeer de aandacht heeft getrokken der bij die gevechten aanwezige beroepsofficieren niet alleen, maar ook de oudere soldaten konden hun ontroering niet bedwingen toen die circa veertig zeer jonge mannen daar met geheele zelfopoffering, onder volmaakte discipline het vijandelijke vuur zoo dapper tegemoet gingen en hen hielpen om hun loopgraven zoo mogelijk weer te hernemen. De militaire troepen heuvel 105, terwijl wij nog 500 gevangenen maakten. Ten zuiden van den Njemen drongen sterke Russische troepenmachten door maar werden bij GrisjkaboedaSyn- toftySjaki geheel verslagen. De rest van den vijand vluchtte in oostelijke richting in de bosschen. Kleine afdeelingen houden zich nog op bij Sulki. De verliezen der Russen zijn zwaar en bloedig. Het getal gevangenen steeg tot 2200'. Wij namen hier 4 mitrailleurs. Onze troepen die over de San ten noor den van Przemysl waren voortgerukt,' zijn opnieuw door de Russen met vertwijfelde stormaanvallen aangevallen. De vijand word overal met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. Heden vroeg gingen wij aan den vleugel tob een tegenaanval over en bestormden de vijandelijke stellingen. De vijand vluchtte ijlings. TURKIJE. □e actie tegen de Dardanelles KONSTANTINOPEL. Uit het hoofd kwartier wordt gemeld, dat ook gis teren te land geen actie plaats had. Ter zee dwongen onze aan den kust verdekt opgestelde batterijen den 17en het Engel sehe slagschip „Defence" zijn ankerplaats te verlaten en het vuur tegen onze land- batterijen te staken. In den morgen van den 18en beschoten do Fransche oorlogsschepen „Charles Martel" en Henri IV" met torpedoboot- jagers onze infanteriestellingen, doch trokken terug voor het vuur van onze bat terijen op de Aziatische kust. 's Middags beproefden de Engelsehe linieschepen „Ijnplacable" en „Lord Nelson" hetzelfde, maar werden eveneens verdreven. Twee honderd granaten van de Nelson" vielen in het water. Onze verliezen zijn zeer ge ring. Elders niets bijzonders. VAN DE DARDANELLEN. Do spe ciale correspondent van het Wolff- bureau meldt, dat sedert de torpe- deerïng van de „Goliath" de vloot der ge allieerden niet meer doordrong tot de engten. Slechts enkele schepen overschrij den nu en dan voor korten tijd de linie Seddul-bahrKoem Kale, maar trekken bij de eerste schoten van de kustbatterijen dadelijk terug. De gevechten te land op het Europeesch gebied worden met succes voortgezet. De landingstroepen werden verder teruggedron gen, verschillende van hun loopgraven wer den vermeesterd. Een complot te Konstantinopel! LONDEN. De „Moming Post'verneemt uit Boedapest, dab volgens berichten uit Konstantinopel, daar een samenzwering zou zijn ontdekt om de Turksche ministers en de Duitsche officieren te vermoorden en den intocht der geallieerden te vergemak kelijken. De „Tanin", die bijzonderheden mede deelt, zegt, dat de plannen in Athene zijn uitgebroed en dat vele Grieken bij het com plot betrokken zijn. Sjerif-pasja, een der leiders van het complot, had alreeds de uniform van groot-vizier besteld en de leden van het nieuwe ministerie al uitgekozen. ITALIË. Italië in den oorlog? ROME. De Kamer nam met 407 stemmen tegen 74 en één onthouding, onder luide toejui chingen, hot wetsontwerp aan, waarbij aan de regeering In geval van oorlog buitengewone vol- maohten worden verleend. RU ME. In de Kamer waren 480 afge vaardigden aanwezig. De galerijen waren stampvol. Er ontstond groote geestdrift, toen Gabriel© d'-Annunzio op de galerij' ver scheen. Alle Kamerleden waren aanwezig, be halve Giolitti. In de diplomatieke galerij bevonden zich o. a. de Engelsehe, Amerikaansche, Fran sche en Japansche ambassadeurs. Een zeer levendig tooneel ontwikkelde zich toen president Marcora de zaal binnen trad. A'llen, met uitzondering van enkole socialisten, stonden op en juichten hem toe. De betooging werd herhaald toen Salan- dra een ontwerp indiende, waarbij aan de Regeering, in geval van oorlog, buitenge wone volmachten werden toegekend. Gelijksoortige tooneelen werden afge speeld in den Senaat. ROME. Salandra hield een tref fende rede, waarin hij zeide, dat Oostenrijk door heb zenden van ultimatum aan Servië in Juli 1914 het ver drag, dat Italië met Oostenrijk verbond, had geschonden. De schending bestond daarin, dat Oostenrijk-Hongarije had nage laten eerst te trachten met Italië tot over eenstemming te komen en dit land in kennis te stellen met den weg, dien de monarchie wilde inslaan en verder door het plan om ten nadeele van Italië het stelsel van terri toriaal bezit en spheren van invloed in het Balkan-schiereiland te willen wijzigen. ROME. De minister-president deed een beroep op het parlement heb land om a.lle geschillen te laten varen, waar dit thans zoo noodig is, vooral voor het welzijn en de grootheid van Italië. „Moge de sterkte van hart en wil van Italië een heldhalftige uitdrukking vinden in het leger en de vloot en in den doorluch- tigen chef, die ze naar nieuwe bestemmin gen zal leiden", zoo eindigde hij. Het einde der rede werd met daverende toejuichingen ontvangen. ROME. Salandra deelde mede, dat het verbond met Oostenrijk op 4 Mei was op- Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitatiën, Dankbetuigingen, Mena's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Lnxepapier, Artistiek Stempelwerk - 53. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, Amst. Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. Toch hielden wij stand. En hoe wij daarop de aanrukkende Duitechers op een looden en stalen tractatie ontvingen, hoef ik u niet te verbellen. Aan. onze rechterzijde waren de grenadiers bewonderenswaardig. Hun woede was zóó hoog gestegen, dat zij geen dekking meer zochten en hun mitrail leuses boven op de loopgraven plaatsen, om des te beter te kminou schieten. Zij richt ten een geweldige skchting aan onder de Duitschers, die de verlaten Fransche loop graven wilden bezetten." Al zeggen de officiëele mededeelingen, dat er niets bijzonders te zeggen valt over de „overige deelen van het front", daarom moet men zich toch niet gaan inbeelden, dab op die andere deelen de soldaten een leventje hebben als in een mobilisatietijd. Er wordt dag en nacht gewaakt, en dag en nacht geschoten. Dit wordt duidelijk en met wat humor gezegd door een jong Bel gisch officier, die bij het verwoeste Pervyse ligt. „Eiken avond", verbelt hij, „krijgen wij onze serenade. Het is of de dirigeerstok van een ongezienen orkestmeester de maat slaat tot middernacht. En het gaat los met allo kopers te gelijk, alle tonen warrelen in een 'woesten heksendans dooreen. Wan neer dan, als afgemat, de kanonnen, de mitrailleusen en de geweren allengerhand stilvallen, zien wij spookachtige gestalten verschijnen. Zij sluipen uit de tegenover- IhwenclQ loopgraven-, honderd meter yóór ons, en schijnen weg te vloeien tusschen het struikgewas en de waterplassen. Maar wij kennen ook het terrein en hebben katten- oogen gekregen tijdens dit soort van natuur leven. Laat het maar donker zijn, wij lachen in de vuist met die geheimzinnig doenerij der aanvallers. We laten ze nade ren, dichtbij komen. Heb is de pianissimo van de symphonie. Dan brandt het salvo los, en een verwoed scherzo vangt aan. De violen der machinegeweren ruischen op en neer, scherpe geweerschoten knallen door elkaar, de gestalten strompelen, wenden, vluchten, de bassen der kanonnen mengen hun zware bonken ertusschen, het rijst, het stijgt een korte poos maar, en het is of de orkestmeester zijn dirigeerstok heeft neergelegd. Het concert is uit. Men heeft zich niet de moeite te getroosten om naar huis te gaan. Men legt zich neer. En slaapt." Op die wijze ging het de laatste maand tusschen Lombaerdzijde en Lizerne. Als de eommuniqué's het de moeite waard achten daarover iets mee te deelen, dan heet het: artilleriegovechten, en de rustige burgers zijn in hun verbeelding en geweten bijna zoozeer verstompt dat zij zich niet moer voorstellen kunnen of willen wat daar aan het front werkelijk gebeurt. Vóór een soort van menschen is het ge lukkig dat de gruwelijkheid van wat aldaar voorvalt de gevoelhbrens van het gemoed i ROME. De Kamer ging uiteen tot oribe- paalden datum onder groot enthousiasme. ROME. Gedurende do schorsing van de Kamerzitting verdrongen de leden zich in de wandelgangen en besproken levendig de Regeeringsverklaring. Toen de ministers te vijf uur waren teruggekeerd, vulde de zaal zich snel. Boselli verklaarde, dat de oommissie eenstemmig het Regeeringsont- werp goedkeurde en het gejuich dat hierop volgde werd overweldigend toen Boselli zeide, dat de tijd was gekomen om de be loften tegenover de nog niet bevrijde land streken uit te voeren. Alle Kamerleden stonden op en juichten, terwijl Salandra wat ingetrokken en verlamd heeft. Vóór de strijders zelf. Zij moeten het nu eenmaal doen. En het is best dat ze 't niet al te zwaar opnemen, anders was zulk eon leven om er krankzinnig van te worden. Ik ben nu toch eenmaal aan het aanha len van soldatenbrieven, en het volgende kan er nog wel bij om aan te toonen met welk licht hart de Belgische soldaten in den vrijheidsoorlog voor hun land meedoen. Het is het slot van een brief van een jon- gen jager te voet, vroeger in het burgerlijk leven student, en nu -vrijwilliger: „Het is prachtig weer. De zon ligt in schilfers verbrokkeld boven het meer van het Vlaam- sche vlakland. Ik vermaak mij best. Wij liggen in eerste linie; en ik heb nog den tijd om te lezen en te schrijven, in afwach ting van iets beters. Iedereen is hier tevre den; het gaat best. Alle nachten worden wij aangevallen. Vorigen nacht nog ont vingen wij, als remedie tegen de verkoud heid, 128 obussen, geen enkel meer, geen onkel minder. Ik heb ze geteld op een stukje papier, zooals men de gewonnen par tijtjes van het kaartspel telt. Tooh geen enkel gewonde. Vallen ze aan, dan schiet ik mijn zware zakjes kogels weg. En de aan val wordt opgevouwen, Wat een weelde- leven in de volle natuur. Salve!" en de andere ministers Boselli de haüd drukten. Het publiek op de galerijen nam ook deel aan de demonstraties. Dames wuifden met hun zakdoeken. Cicotti steunde namens de socialisten de Regeering en zeide, dat ten aanzien van dorlog en verdediging de socialisten hoop ten, dat een herjongd Europa zal oprijzen uit den oorlog en een langdurige ontwape ning dan heb gevolg zal zijn. President Marcora zeideIn deze histo rische, plechtige oogenblikken vinden wij het vertrouwen weer terug, dat heilig is aan onze herinneringen. Laten wij ons haasten onzen plicht te vervullen in het vast bewustzijn dat het leger en de vloot de eenheid van het land zullen bevestigen. Lang leve de Koning! (Onafgebroken toe juichingen.) Van den vroegen ochtend af heerschte er te Rome, ondanks het regenachtige we der, groote opgewondenheid dn de straten. De huizen waren versierd met vlagge"n en de koffiehuizen zaten vol menschen, die den toestand bespraken. Alle toegangen tot de Kamer waren versperd door troepen. Toen het uur naderde, dat het parle ment zou worden geopend, nam de menigte toe en werden vele winkels gesloten. Alle scholen hadden vacantie en de stad zag er uit als op een nationaal feest. Ven ters, die Italiaansche vlaggen'of die van de Triple Entente" verkochten, deden prach tige zaken onder de menigte, die-samenge schoold was achter de militaire oordons, om de aankomst der politici en andere notabili- teiten van de Kamer af te wachten. De Duitsche en Oostenrijksche ambassa des en consulaten, benevens Bülows parti culiere woning, werden streng bewaakt door troepen. Het vertrek der Italianen uit Berlijn. Het „Berliner Tageblatt" deelt mede, dat de Italianen in de laatste dagen Ber lijn in zoo grooten getale verlaten, dat men haast van een vlucht kan spreken. Heb Italiaansche consulaat werd bestormd om passen. Alle Italiaansche hotels en restau rants zijn gesloten en Italiaansche firma's verwijderen voorzichtigheidshalve het woord „Italienisch" uit de uithangborden. Een gift van het oorlogstooneei. PARIJS. Men schrijft uit Rome aan de „Croix", dat de Paus diep getroffen was toen hij van mgr. G'harosfc, bischop van Rijssel, met een brief waaruit gemoedsrust en moed spraken, de som van 10.000 fres. ontving. Men beschouwt in het Vatikaan deze daad van den bisschop, die nog slechts met een gedeelte van zijn diocees in verbinding staat, als een bewijs van de onuitputtelijke liefdadigheid van de Fransche katholieken. PORTUGAL. De toestand in Portugal. Uit den toestand in Portugal wordt men moeilijk wijs. Aan tegenstrijdige berichten zijn we gewoon in dezen oorlogstijd, maar die uit Lissabon zijn al bijzonder met elkaar in strijd. Volgens het „Berl. Tagebl." vertelt de Por tugeesche gezant te Berlijn, dat het rustig is in 't heele land. Wat men elders vertelt is onwaar. De miuister-president Ohagas, gewond door den senator Freitas, lx?vindt zioh op den weg van beterschap»; hij blijft in zijn functie. Minister van buitenlandse!)® zaken wordt Teixeira de Cueiroz. Heel anders luidt het nieuws, dat over Madrid uit Portugal komt. Maar zoo de offi- cieele Portugeesche berichten vaak al te roos kleurig zijn, die over Madrid zijn steeds aan den donkeren kant. Ziehier wat men uit de Spaansche hoofdstad aan de Lyonsche Progrcs seint: Portugeesche oorlogsschepen hebben Lissabon weer beschoten. Ongeveer honderd personen werden weer gedood, daaronder eenige Giovanni Gioiitfi. De man des vredes in Italië was in de laatste weken de vroegere minister-president. Giolitti, wiens portret we hier geven. Er was eeni tijdstip, dat zijn invloed, die een politiek van neutraliteit beoogde, scheen toe te nemen, dat men er zelfs eenigszins op kon rekenen, dat de vrede gehandhaafd zou blijven. Hij werd ook eenige malen door den koning ontvangen en scheen bij dezen een geopend oor te vinden. Maar de oorlog- zuchtigen werden steedsrumoeriger en Giolitti verloor het pleit tegenover Salandra,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2