„De Oorlogskas" Gemobiliseerde^ Nieuwe Uitgaven. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. van Voor MQHD-HARMONIKA's Kusmos&EVSarechal Niel Blaas-instrumenten Firma D. ANSI^SGH Co. Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. DE SOLDATEN COURANT Van Woensdag 10 Mei 19 13. zijn vrienden nïtroept: „Nu vergaat de .wereld". Het was inderdaad een zeer interessant blij spel, dat vooral ook tot zijn recht kwam, door bet uitstekende spel van de medewerkenden. We kunnen dan ook niet nalaten onze hulde te brengen aan mevrouw WensmaKlaassen, die als leidster gebleken is uitstekend voor haar taak berekend te zijn. Bij het slot van den avond gaf de voorzitter der militaire vereeniging in een welgemeend woord van dank de gevoelens weer van het gansche publiek. Tevens bedankte hij voor de ondervonden stenn der burgerij, terwijl deze bij monde van haar burgemeester, don edelachtbaren heer De Graaff, de Militaire Vereeniging dank bracht voor wat zij ter veraangenaming der burgerij bad gedaan, dit uitdrukkende door de be kende „enveloppe". Commissie Militaire Vereeni ging van fort bij K wad ijk. Uitvoering in het fort Vechten. Sergeant Smulders schrijft ons: Woensdag jl. had er eeue uitvoering plaats in de cantine van heb fort Vechten, die wel- .geslaagd mag heeten. Wij zagen hier optre den den bekenden humorist Aug. do Laat, die met zijn prettig repertoire veel bijval ver wierf. Zijne voordracht is prijzenswaardig, terwijl hij over een prachtig baritongeluid be schikt'. Niettegenstaande het mooie weder was de groote cantine meer dan bezet, zoodat velen zich met een staanplaats moesten behel pen.. Wij roepen dezen humorist gaarne een spoedig tot weerziens toe. t Uit Oosterhout. Van militaire zijde meldt men ons: Maandagavond 10 Mei jl. trad! voor de ge- mobiliseerde militairen op mej. 'Schuit uit ."Utrecht, deelamatrice. t Declamatie, eene kunstuiting, nog weinig populair in Holland en voor ons, te Ooster hout gekantonneerde militairen, vrijwel onbe- kend, heeft thans eene roemrijke intrede ge daan. Maar het is vooral de kunstenares, rnej. Schuit, die ons onder de bekoring van deze kunst heeft gebracht. Zij wist door haar een voudige, 6obere handbewegingen en levendige gezidhtsuitdrukldng zóó te boeien, dat allengs elk rumoer verstomde en een ieder ademloos te luisteren zat. Het komische genre van hare voordrachten eigende zich het meest aan haar zoo opgewekte natuur. Zoo deed zij in het „Brug omhoog" van De Jong, een lachend October-zonnetje schijnen, dat ons doortintel de van warmte en leven. Behalve de overige nummers, die alle bij zonder in den smaak vielen, noemen wij nog het geestige „Nummer 17" en het slotnum mer „Van vier tot vijf". Na langdurig, daverend applaus vertolkte de voorzatter van het comité namens alle aan wezigen, hunne gevoelens van oprechte dank baarheid. Vervolgens sprak hij tot den ser geant Pels, den dirigent van bet „Orkest Mo- biei", dat ook nu weer veel tot het welslagen Tan dezen avoncl bijdroeg, een woord van hul de. Steeds brengt hij nieuwe nummers ten ge- hoore, zooals bijv. „Ganz allerliebst", wals van Waldteufel. Geen wonder, dat ook hem steeds nieuwe lof wordt toegezwaaid. Deze avond zal blijven voortleven in de ker- annering van alle aanwezige militairen als een avond van hoog kunstgenot en. hen dankbaar stemmen jegens het comité, dat zioh telkens weer de moeite getroost zulke aangename tijd- passeeringen te organiseeren. SPORT. Uit de groep Abcoude. Mil. A. F. Heinrich schrijft ons: 12 Mei vonden de groote militaire sport- feesten. plaats voor de militairen in de groep Abcoude, onder leiding van den 2e luitenant Van der Weerde en den sergeant H. N. v. Leeuwen. Voor elke afdeeling was de deel name groot. De volgende uitslagen laten wij hier volgen: Hardloopen: 100 meterle pr. mil. Duran 13 4/5 seo.2e pr. mil. Quelle 14 sec. 3e pr. sergt. Essenberg 14 1/5 sec. Hardloopen 400 meterle pr. mil. Duran; 2e pr. landwm. Heinricks; 3e pr. mil. Quelle. Hardloopen 800 meterle pr. land weerman Heinrichs, 2 min. 48 sec.2e pr. landweerman I. de Jonge; 3e pr. landweerman Bazerfc. Kogelstoot en: le pr. mil. Duran, 7 M. 80 c.M.2e pr. landweerman Heinrichs, 7 M. 60 c.M.; 3e pr. sergt. Essenberg, 7 M. 40 c.M. Discuswerpen: le pr. mil. Duran, 2e pr. sergt. Ravenswaij. 3e pr. mil. Boksma. Speerwerpen: le pr. mil. Duran2e pr. korp. Busser; 3e pr. sergt. Essenberg. Verspringen met aanloople pr. mil. Duran, 4 M. 78; 2e pr. mil. Quelle, 4 M. 45; 3e pr. sergt. Essenberg 4 M. 35. W i e 1 r ij d e nle pr. landweerman J. Sirach; 2e pr. mil. De Boer. P o 1 s t o k-v erspringen: le pr. land weerman Heinrichs 5 M 972e pr. korp. Bus ser; 3e pr. mil. Wiersma. Hoogspringen met aanloople pr. Sergt. Essenberg; 2e pr. mil. Meinema. Pols s t o k-h oogspringen: le pr. korp. Busser, 2 M. 10; 2e pr. landweerman Heinrichs, 2 M.3e pr. landweerman De Haan, 2 M. Cross Conntry: lepr. korp. Busser2e pr. I. de Jonge. Naar het kamp aan den Leusderweg, (Van sergt. R. Douwenga.) 1. De order kwam, vooruit naar 't kamp, Den boel fluks ingepakt, En heb je mogelijk al het land, Je houdt toch je gemak. Er wordt nu niet gemord, geklaagd, Want 't is toch vast geen pech Hallo, nu mannen, arm aan arm, Naar den Leusdcrweg. Refrein. In het kamp 'daar moet je wezen, in het kamp daar moet je zijn. 't Is prettig aan den Leusderweg, te dwalen daar langs struik en heg. Jongens, wat is dat fijn! 2. En tegenorder kwam alras, Och wat droefenis, Allen hoorde men tegelijk 't Is ook thans weer mis. We gaan nu niet naar 't tentenkamp, Niet naar den'Leusderweg, Zoo ziet men dat ook 't leven vaak Meebrengt heel wat pe6h. Re f re in, 3. Doch eindelijk voor de derde maal, Kwam weer een nieuw bevel, Pak je boel en maak je klaar, Nu ga je toch weer wel. Nogmaals den boel bijeen geraapt, Hoe vindt je dat nn, zegl Eerst naar 't kamp en toen weer niet, Doch 't slot is: Leusderweg. R e fr e i n. R. DOUWENGA. Aan Huljbergen. (Van korp. Ch. Janssen.) Vreedzaam dorpje, lief maar klein, In 't stille landbouwleven, Wie had gedacht dat gij nog ooit SpoecP113 grenswac'It bier zoudt geven? woedend £even door 6011 bosschen en door weiden, maan ue bi en jong, en rijk en arm^ 2jich hiej fteids verbliidea. - Weeld'rig sappig veldgewas Prijkt bier op uw akker; Dat is een teeken, dat gij steeds Vlijtig zijt en wakker. Een groot en statig klooster ook Staat fier hier in uw midden, Waar vrome kloosterlingen steeds Voor aller welzijnbidden. Ook de bewoners van dit dorp Zijn ons aller vrinden; Waar dat ik ook zoeken ga, Geen beteren zal ik vinden.. Wat ik wel eigenaardig vind: Hier zijn geen jonge meiden, Die met ons samen kuieren gaan Of wandelen aan ona' zijden. Ik sluit hierbij, dooh uit den wensch Dat we hier nog lang verblijven, Zoodat geen vriend of vijand ons Uit Huijbergen zal verdrijven. CHR. JANSSEN, Korporaal 4 O. 3 B. 13 R. I., Veldleger, Ille Divisie. Zou 't waar zijn? (Van mil. P. Schijf.) Zou 't waar zijn, Wat men hoort? Nu schier alles is aan 't branden, Dat Nederland nog wordt gestoord? De altijd vrije Nederlanden, Die met zijn strikte neutraliteit Nog zal komen in den strijd? Zou 't waar zijnP Dat ook wij, Die er niet meer aan dachten, Strijden zullen zij aan zij Tegen groote legermachten? Houdt ons kleine Holland stand Voor des vijands overhand? Zou 't waar zijnP Dat ons land, Nu de bloemen vroolijk bloeien En het heerlijk vredig strand, Waar de kinderen dartelend stoeien, Onder donderend geknetter Des vijands hand dit slaat te pletter? Zou 't waar zijn? Wij weten 't niet, Veel kan er nog steeds gebeuren; Alles ligt nog in 't verschiet. Laten wij vooruit niet treuren 1 Dit voeg 'k er ten 6lotte bij: Dat het spoedig „Demobilisatie" zjjl Monster. Mil,. P. SCHIJF. Hoog Bezoek. Wijze: „Tipperaty" (Van miliciens De Bruijn en Verkaaik.) Geachte Heer de Redacteur van de Soldaten krant, Doet ona samen dit pleizier en plaats dit in in uw krant, Wij zijnen toffe jongens, dat is zeker en gewis, U kunt er naar informeeren, dat het geen leugen is. R e f r e 1 a. Het is een lange weg naar R'dam toe, Het is een lange weg hier vandaan, 't Lijkend wol, een reis om de Wereld of een reisje naar de Maan, Vaartwel, Oude Tonge, vaartwel, burgerij, Dat spoedig de vredesklokken luiden, Dan is iederéén weer blij. Ab» wij 'a morgens vroeg naar het appèl toe gaan, Dan kijkt iedereen ons vol verwondering aan, Dan denken wij bij ons zolven, wat is er aan de hand, Wij zijn toch ook strijders voor Koningin en Vaderland I Refrein., En mocht de vijand het wagen om te komen in ons land, Dan kunnen ze gerust gelooven, dat wij zijn bij de hand; En menigeen zal denken: dat bad ik nooit gedacht, Dat Nederland zoo sterk is met zijn Leger macht. Refrein. Haar Ma jesteit de Koningin kwam onlangs in de Plaat, Allee schoolde samen, aooals het gewoonlijk gaat; Overal van het eiland kwamen de tnenscken zien, Wij stondon opgesteld op den steiger en de muziek speelde „"Wilhelmien". Refrein. 't Was toen een lange weg naar Oude Tonge, 't Was een nog langer eind hier vandaan Maar om onze Koningin te zien, willen wij door 't vuur heengaan. Dus gij allen, gemobiliseerden, houdt goeden moed, Dat de tijd gauw mag komen, om terug te keeren naar have en goed. Miliciens P. DE BRUIJN en N. A. VERKAAIK, 6e Reg. 3e Bat. le Comp. Het liefste Plekje! (De Géncstet nagevolgd.) (Door mil. torpedostoker M. Hevligers.) Elk heeft een plekje op aarde, Hem 't dierbaarste bovenal, Een plekje van veel waarde Een dorpje of een dal, Een plekje waar hij blijven En vrede zoeken wou, Waarheen zijn droomen drijven In stille liefde en trouw. Zoo'n plekje is ook mijn verlangen Al is het heinde en veer, Al is het aan de stranden Of aan een eenzaam meer, Al moet ik uren reizen Op Neerland's dierbren grond, Al moet ik lang staan peizen Als ik er maar een huisje vond. Maar Holland's reuzenduinen, U blijft mijn hart verpand, Op uwe blonde kruinen Prijs ik u, mijn Vaderland, U heb ik door gerezen Door bosch en duin en dal, Al moet ik er eenzaam leven U eer ik bovenal Hellevoetsluis. M. HEYLIGERS. P. H. R. Beuming, oud-onder officier van het.N. I. L. Schet sen uit den strijd op Groot-Atjeh, uitgegeven ten bate van het to stichten Herstellingsoord voor Itijks-Am >te t aren. Een boekje, dat wij bij onze mannen m bet leger en op de vloot zeer aanbevelen. Schetsen uit onzen langen oorlog in Atjeb,- verlucht door een kaartje en door eenigo aardige plaatjes en met een woord vooraf over het ontstaan van den Atjeh-oorlog. Dit overz" '"-je is beknopt, maar heel duidelijk, doch het zijn vooral de schetsen uit den oorlog zelf, die zeer interes sant zijn. Een der mooiste vinden we wel „do overrompeling van Anak Galoeng", met de groote toewijding der officieren en der blanke zoowel als AmboineeSche_ troepen. Doch de andere zijn niet minder belangwek kend, zooals Mde scherpschutter; yrag giloel'j „Een moeilijke tocht", „een vreeselijke ont moeting", enz. En 't zijn geen fantasieën, die deze schrijver uit zijn duim heeft gezogen, maar zelf beleefde g eurtenissen in bet verre Insur linde. De auteur is, zooals ook de titel ver meldt, oud-onderofficier van het Ned. I. L. en uit dit boekje blijkt wel, hoe hoog het ge halte van ons kader in Indië is. Dubbel bevelen wij het boekje ook nog aan omdat bet voor militairen en schepelingen bui tengewoon goedkoop is, het kost niet meer dan een dubbeltje voor hen en wordt dan nog fran co toegezonden. Verder is de opbrengst be stemd voor een liefdadig doel: do netto-óp- brengst wordt afgedragen aan liet bestuur der Vereeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst, ten bate van het te stichten „Herstellingsoord vóór Itijks-ambtenaren." Wie eigenaar wil zijn van deze aardige schetsen, wende zich tot den heer P. H. R. Beuming, Majubastraat 24, Amster dam. H. H- M. M. Koningin W'illielmina en Koningin-Moeder EnAna hebben Haar hooge goedkeuring m_t het werkje uitgesproken en verder Z. E. de Opperbevelhebber, generaal Snijders, de vereeniging „Onze Vloot", die allen de uitgave van 't laatste rteunden. Sport. VOETBAL. Om den Ned. Voetbalbeker. Zondag bad in het Amsterdamsche Stadion de jaarlij kscke voetbalwedstrijd plaats om den Nederlandschen voetbalbeker. De Haof- lemsche Vereeniging H. F. C., die hem reeds twee jaar in bezit heeft, veroverde den beker ook nu weer in de finale tegen H. B. S'. met 10. De winners van den Nederlandschen Voetbal- beker sedert zijn instelling, zijn nu 1898—1899 R.A.P. (in eindstrijd tegen H.V.V.) 1—0 18991900 Velocitas (in eindstrijd tegen Ajax L.)3—1 19001901 H.B.S. (in eindstrijd tegen R.A.P.) 4—3 19011902 Haarlem (in eindstrijd tegen H.B.S.) 2—1 19021903 H.V.V. (in eindstrijd, tegen H.B.S.) 6-1 19031904 H.F.C. (in eindstrijd tegen. H.V.V.) 3—1 19041905 V.O.C. (in eindstrijd tegen H.B.S. li)3-0 19051906 Concordia (in eindstrijd tegen Volharding) 32 19061907 V.O.C. (in eindstrijd tegen Voorwaarts) 43 19071908 H.B.S. II (in eindstrijd tegen V.OC. 11)3—1 19081909 Quick II (Hg.) (in eindstrijd tegen V.O.C.)20 19091910 Quock II (Hg.) (in eindstrijd tegen H.V.V. H) 20 19101911 Quick (Hg.) (in eindstrijd tegen Haarlem) 10 1911—1912 Haarlem (in eindstrijd tegen Vitesse) 20 19121913 H.F.C. (in eindstrijd tegen D.F.C.) 4—1 19131914 H.F.C. (in eindstrijd tegen H.B.S.) 1—0 Moord te Roozendaal. De dader van den moord te Roozendaal, Jo hannes Bogers, is dezer dagen door Duitsche militairen per auto tot de grens gebracht en daar door onze marechaussee overgenomen. Tusschen Antwerpen en Essehen wist hij nog uit de auto te springen, waarbij hij aan het been gekwetst werd. Stevig gebonden werd hij daarna verder vervoerd. Een grafsteen. Op de begraafplaats te IJsbrechtum bij Sneek is een grafsteen neergelegd met 't vol gende opschrift: ,,'t Leven is een onderneming, die de moeite niet loont. Daarom is 't beter niet te leven". Op uitdrukkelijk verlangen van den overle dene, een voormalig ingezetene van Bozum, zijn deze woorden in den steen gebeiteld. Ontvluchte gevangenen. Drie ontvluchte Franscbe krijgsgevangenen, twee sergeants en een soldaat, uit het gevan- genlager te Munster, zijn Zaterdag te Olden- zaal aangekomen. 4 October bij Maubeuge wer den zij gevangen genomen. Zij zijn vertrokken naar Rotterdam. Vluohtcllngen. De mailboot „Meeldenburg" is te Vlissingen aangekomen met onder de passagiers 30 Duit sche vrouwen, die jarenlang in Engeland' woonden en nu vluchten. Een honderdjarige. Onder vele blijken van belangstelling vierde Zaterdag de weduwe Genegel te Coevorden (Dr.) baar lOOsten verjaardag. Schip omgeslagen. Te Vlissingen is Zondagmiddag binnenge sleept het wrak van c.e vischbom H 54, die Woensdag van daar uitvoer met 5 man en ver moedelijk Vrijdag is omgeslagen. Omtrent de bemanning is niets bekend; zeer waarschijn lijk zijn allen verdronken. Brand te Rijswijk. Zondagochtend omstreeks acht uur ontstond brand in het „Hotel Leeuwendaal" te Rijs wijk. De brand breidde zioh dermate uit, dat, nadat ruim een half uur tevergeefs, getracht was. het vuur to bedwingen, de burgemeester besloot zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage tele fonisch te verzoeken de Haagscliè brandweer ter assistentie te zenden. De le-brandraeester, de heer Spoelstra, gaf nog, voordat de hulp of ficieel was aangevraagd, order oin den aute- elangeuwagen van de kazerne Prinsestr. naar den post Rijswijkschen Weg te rijden en toen daar het bevel kwam om naar Rijswijk uit te rukken, was de Haagscko brandweer spoedig op het terrein van den brand. Nu werd het vuur onder leiding van den brandweercom mandant den heer Tiickerman aangetast en kon het tot de eerste en tweede verdieping, die nagenoeg geheel uitbrandden, worden be perkt. De verdieping gelijkvloers beliep hoofd zakelijk waterschade. Ook in den brandstof- feokeïder was brand ontstaan, maar deze was spoedig bedwongen. De logeergasten, van wie enkelen nog te bed lagen, konden zich tijdig in veiligheid stellen. De hoogbejaarde oud-leeraar van bet gymnasium dr. T„ die op de bovenste verdie ping logeerde, moest de. trappen worden afge dragen een hem toebehoorendé zeer kostbare collectie oude bandschriften, werd door dén gemeenteveldwachter Van Rijn. gered. Te kwartier over elven kón de Haagsche. brandweer inrukken. De oorzaak is thans nog onbekend. Kon. bezoek aan Rotterdam. Voor het reeds gemelde bezoek aan Rot terdam, zal de Koningin-Moeder Woensdag te 1 uur per Z.-Hollandscke Electrische Trein van Den Haag vertrekken en te half- twee te Rotterdam aankomen. H. M. zal nog denzelfden dag vóór het middagmaal te 's-Gravenhage terugkeeren. "Cf Ministerraad. Maandagochtend kwam onze minister raad in buitengewone vergadering bijeen. Naar het Haagsche Correspondentie bureau van zeer bevoegde zijde verneemt, is in het houden van den buitengewonen mi nisterraad hedenochtend geen enkele reden tot verontrusting gelegen. 's Lands VerdedlginB. Een merkwaardig adres. Aan de leden der Tweede Kamer is bet volgende adres verzonden: „Onc^ergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den Staat eischen, dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredesonderhandelin gen, op elk gewild oógènblik over alle ge zonde krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den.mees- ten ernst aan op onverwijlde wettelijke in voering van algemeenen oefenplicht en aan vulling van den daarvoor mogelijk niet vol komen toereikenden voorraad wapenen en munitie, en dit in afwachting, dat de dringend noodige „algemeene dienstplicht", met „oefenplicht", voor alle physiek ge- schikten zal zijn tot stand gekomen." ."Tpit adres,- onderteelcejid.doortalrijke personen van naam, van grooten naam vaak, uit verschillende kringen, is van groote "beteekenis en verdient wel aandacht. Het is te hopen, dat er meer van deze adressen inkomen en dat wij op alle gebeur lijkheden zijn voorbereid. De „Heemskerck". Blijkens- nader bij het departement van Marine ingekomen bericht zal het pantserdek- sckip „Heemskerck", dat aanvankelijk half Juni bier te lande werd terugverwacht, eerst tegen 30 Juni terug kunnen zijn. Na Parama ribo te hebben verlaten, zal het schip vermoe delijk van 4 tot 12 Juni te Newport-News ver blijven en van 20 tot 23 Juni te Fayal. Landstorm. Te Assen is een afdeèling van den Vrijwil- ligen Landstorm opgericht met aanvankelijk 30 leden. Tot commandant dezer afdeeling is benoemd mr. P. Bijl, vroeger commandant der schutterij, aldaar. Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gepapenden dionst in de Nederlanden. Uit het 98ste jaarverslag van het fonds blijkt o. m. dat de rekening sloot met een voordeelig saldo .van f - 2538. De .collecte leverdeop f 16,450, van de commissie in Ned.-Indië te Bntavia kwam een bedrag in van f 600. In het afgfeloopen jaar werden als deelge rechtigden aangenomen 1 verminkte, 29 in- firmen en 2 veteranen; daarentegen vermin derde het aantal deelgerechtigden met 5 ver minkten, 40 infirmen en 13 veteranen. Het be drag der uitgekeerde gratificatiën beliep f 38,335.19 tegen f 39,064.02 in het vorig jaar. Het aantal deelgerechtigden aan wie de grati ficatie werd uitgereikt bedroeg 973. Aan toe lagen uit de renten van het geschenk van Z. M. den Koning bij gelegenheid van diens 25-jarige regéering werd een som van f 8145.01 uitgekeerd. Het totaal bedrag der kosten van het Invali denhuis te Leiden beliep 23,723 of f 787 meer dan het vorig jaar. Ter bestrijding dier kosten hebben o. a. gestrekt een Rijkstoelage van f 5000, landspensioen door de invaliden ten behoeve van het Invalidenhuis afgestaan f -9009, suppletie uit het fonds f 8480. Het gotalï der invaliden bedraagt 77. Niet op Nederlandsch gebied. In het bericht betreffende het bommen wer pen naar den stoomtrawler ,,'s-Gravcnhago" door een Duitsch vliegtuig stond vermeld, dat zulks op Nederlandsch grondgebied piaatB had. Aan de hand van officieel© gegevens meldt men aan het Haagsche Correspondentiebureau dat dit onjuist is. Het gebeurde had plaats buitèn de territoriale wateren op 53 gr. 52 min. N.Br. en 5'gr. 42 min. 0;L„ zijnde 4J mijl benoorden de kust van Engeland. Een Duitsch watervliegtuig gezien. Bij Schiermonnikoog vloog Maandagochtend zeer vroeg een Duitsche hydro-aeroplane drie maal.. rond een visschenden Nederlandschen trawler. Uit het vliegtuig werd met lichtkogels geworpen, die waarschijnlijk als seinen moesten dienst doen, waarop her in Oostelijke richting verdween Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 2 uur werd een torpedist betrapt, ter wijl hij, in vereeniging met een tot nog toe onbekend gebleven militair, een houten geld kist van het landweerdepót, gevestigd in het voormalig armhuis op den Schiedam6chendijk no..245 te Rotterdam, uit.liet raam,.'van, liet bureau van den commandant van dat. depót op de straat liet zakken. Met de gestólen geld kist, waarin zich ongeveer f 60 bevond, namen de heide militairen de vlucht den Westzeedijk op. Zij werden achtervolgd en nabij de Scheep- timmermanslaan werd de torpedist gegrepen. Zijn onbekende medeplichtige ontkwam. De geldkist, waarvan het houten deksel sporen van braak vertoont, doch die nog niet geopend was, werd in beslag genomen. Later is als verdacht van medeplichtigheid in het voormalig armhuis ook gearresteerd een landweersoldaat der infanterie, die den onbe kend gebleven militair bij het inklimmen be hulpzaam zou zijn geweest. („N. R. Ct.") Duitsch legerberlcht. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier Ten noorden van Yperen, ten westen van het Kanaal en Het Sas gaven wij onze voor uitgeschoven stellingen op en trokken we de daar staande zwakke krachten, om verliezen door het krachtige vijandelijke artillerie vuur te verhinderen, terug in. onze hoofd-' stellingen aan den oostelijken Kanaaloever. Ten zuiden van Neuve Chapella houden de Engelaohen nog deelen van onze voorste loopgraven bezet, die sedert de gevechten van eergisteren in hun handen kwamen. De strijd duurt nog voort. Ten noorden van Atrecht bij Ablain en Neuville sloegen wij Franscbe aanvallen af met zware verliezen voor den vijand. Bij Ailly en in het Bois le Prêtre ontwik kelden zich kleinere infanteriegevechten. Onze luchtschepen deden met goed gevolg aanvallen op de oorlogshavena Dover en Calais. Zeppelins beven Engeland. LONDEN. De „Times" meldt uit RamSgate, dat daar te 1 uur 30 vannacht een Zeppelin passeerde, die zes brandbommen wierp. Op verschillende plaatsen brak brand uit. Een bom trof een hotel, waar een man ernstig ge wond werd. LONDEN. De Zeppelin vloog eveneens over Margate, Broodstairs, Folkestone, zonder ech ter bommfen te laten vallen. Te 2 uur 30 kwam bet luchtschip over Dover en verdween boven do zee. LONDEN. Het persbureau bericht, dat de Zeppelin die een aanval deed op Ramsgate, door de-té. "Eastcburch en Westgate gestation- neerde vliegtuigen vervolgd werd tot in de buurt van het lichtschip van den Westhinder. Ter hoogte yan Nieuwpoort werd het luchtschip aangevallen door acht vliegtuigen van Duin kerken, waarvan drie op korten afstand het vuur openden. Een yliegep liet yw? bommeQ yallenz toen hij 200 voet boven het luchtschip was. Een rookkolom .zag men opstijgen. De Zeppelin steeg 11.000 voet en men ver moedt dat het luchtschip zwaar beschadigd -s. Onze vliegtuigen waren" blootgesteld aan een hevig vuur uit den Zeppelin, maar persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. LONDEN. (Bijz. dienst.) Een loods, die beden aan "wal kwam, deelde, mede, dat bij op vier mijlen afstands van ''North Foreland vijf Zeppelins' had gezien, die in noordwestelijke richting landwaarts vlogen. Hij zag de lichtflit sen, toen de bommen neergeworpen- werden. De Zeppelins moeten uiteen zijn gegaan, want één vloog over Deal te 2 uur in den ochtend. Er werden geen bommen op de stad gewor pen, maar er vielen er meer dan 20 in twee naburige velden. Italiaansche Ministerraad. ROME. De ministerraad-heeft zich bezig gehouden met de mededeelingen, die hij zal deen in de Kamerzitting van Donderdak a.s. Toestand In Portugal. Het Portugeesche gezantschap te 's-Gra venhage ontving gisteren het volgende tele gram uit Lissabon „De nieu-ve regeering vindt algemeen steun in het geheele land heerscht rust". MADRID. Volgens hedenochtend., ontvangen officieel© médedeelmgon hebhen er gisteravond ophieuw ongêregeldheden in Portugal plaats ge had. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Dultsohera In Londen. BERLIJN. De „Lokal Anz." verneemt uit KopenhagenMen gelooft, dat behalve de geïn terneerde weerbare mannen, nog 40,000 mannen en 16,000 vrouwen en kinderen van Duitsche en Oostenrijksche afkomst in Londen zijn. Da Russische Inval In Oost-Pruisen. BERLIJN. Volgens het „Berl. Tageblatt" is thans vastgesteld, dat bij den Russischen inval alleen in het district Pilkallen 2672 gebouwen zijn verbrand, terwijl 900 personen naar Rus land zijn meegenomen. De Transylvanla'V LONDEN. De „Transylvania" (op 7 Mei van New-York vertrokken), die door de Duitschers met het zelfde lot werd bedreigd dat de „Lusi- tania" trof, is veilig en wel aan de Clyde aan gekomen. Nevelbommen. LONDEN. Een nentraal reiziger uit Mün- chon teruggekeerd, schrijft in de „Times" een artikel, waarin hij meedeelt, dat, naar hij hoorde, Duitschland tal van nieuwe Zeppebns laat bouwen te Friedrichshafen, met de bedoe ling 'om een raid te ondernemen naar Londen. De schrijver wist daarbij te vertellen, dat ook nieuwe bommen zijn uitgevonden nevel- bommen die, als ze uit het luchtschip wor den geworpen, op een vooraf berekenden afstand van den grond ontploffen en dan een dichten nevel verspreiden, die de Zeppelin aan het ge zicht onttrekt en aldus tegen aanvallen van kanonnen en vliegtuigen beschermt. Verloren een sabel op 7 Mei op de heide bjj Wordt Rheöen, W. No. 452. j Adres A. W. BLOM, 8e Regiment Inf., le Bataljon, 2e Compagnie, lie Divisie, Veldleger. Zij berekent alleen de werkelijke onkosten. Vraagt volledig prospectus I Be Directie H. TOP, Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 29 is het beste en goedkoopste adres bij; W. H. BEVERL00, te ROTTERDAM, Rozestraat 50, Tel. 7575, St. Jacobstraat 18 en Burgemeester Hofmansplein 72. Engelsche OorlogsmarschIt's a long way to Tipperary en Hollandscke Mobilisatie- Marseh op de gramaphone. (42) ECHTE SOCIN TIR0LER HARMONICA'S. Sigaren - - DE BESTE - - Van 2 tot «O cent per stuk. CHARMANT 2H cent Sigaar ZAMPA 3 GOETHE 4 HARALO 5 LA FLOR DE BANA 10 Speciaal Handwerk. GEBR. VAN SEXTEN, Neder!. Sigarenfabriek, Gouda. Int. comm. Tel. 414 zoowel koperen als houten (ook in Huur verkrijgbaar) ruime keuze, hoogst reëele behandeling. - ZWOELE - Vraagt prijsc. Opgericht 1S75. Vraagt Inlichtingen. GRONDIGE OPLEIDING TOT CHAUFFEUR door theoretisch en practisch onderwijs met verschillende systemen Automobielen. Aangename leermethode. Billijke Conditiën. Inlichtingen bij P. G. BLOEM, Instructeur-Mécaniclen, Autogarage, Van Ostadestraat 157, Amsterdam. Fabrikaat G. S. MAJOIE, Tilburg. Afd. Schriftelijke Cursussen. KEIZERSGRACHT 153 AMSTERDAM. Curatorium t Mr. Dr. C. F. SCHOCH. Jhr. Mr. L. H. VAM LENNEP. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTEIN. Wilt gij uw vrijen tijd ten nutte maken Wilt gij u ontwikkelen, ten e'nde met meer kennis in de burgermaatschappij terug te koeren, zoodat gij uw positie zult kunnen verbeteren? Of wilt gij u vooreen examen voorbereiden Zoo ja, vraagt dan omgaand ons gratis prospectus. Daarin leest gij, dat wij 112 schriftelijke cursussen organl- seeren In telen, handelswetenschappen, techniek, alg. ontwikkeling, enz. Alle cursussen worden geleid door Leeraars H. B. S. Billijke condities. Goede resultaten. Speciale leergangen voor de practljk- diploma's, alle acten L. O., M. O. en het Staatsexamen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4