OP ZEE. a X3B BOIl.DATBN'COPlFlARr'r van Woensdag 3. O IVTei X 9 3. S Een rookmasket* 5n den oorlog. Een oorlog zonder genade, zoo kan men dezen bloedigen krijg met steeds meer recht noemen. Men kent er blijkbaar geen ander doel, dan om te vernietigen, te dooden. Dit gebeurt niet alleen met ge weerkogels, met granaten uit reuzen-mortieren, met bommen of pijlen uit vliegtuigen, men roept de wetenschap te hulp cn hult den vijand in een wolk van vergiftige gassen, ilie een vreesdijken dood ver oorzaken. Maar geen oorlogs middel, of men tracht er zich tegen te beschermen en zoo zien we hier een Engolsch soldaat met een rookmasker of respirator voorzien en op den vijand ingaan. Engelsche berichten meldden, dat er een millioen van deze werktuigjes naar het front zijn gezonden. Do eerst gezondene voldeden niet aan hot oogmerk: de gas sen oefenden toch hun vreese- lijke, doodende werking uit; de latere, zooals we er hier een zien, moeten beter aan het doel beantwoorden. overd en werden de Duitschers vernietigd. Meer dan 1000 lijken werden in de loopgra ven gevonden on 377 man. waaronder 12 officieren, werden krijgsgevangen gemaakt. Rapport van French. LONDEN. Veldmaarschalk French be>richt: Een goedgeslaagde aanval van het eerste leger tusschen Riche- l>ourg-Lavone en F estubert brak de linie van den vijand op het grootste gedeelte van zijn twee mijlen lang front. De aanval begon te middernacht ten zuiden Richebourg Lavone, waar wij twee opeenvolgende linies loopgraven namen op een front van ruim 800 yard. Op een mijl afstands verder werd bij het aanbreken van den dag een aanval gedaan, waarbij wij 1200 yards loop graven veroverden en ons succes nog 600 yards meer naar het zuiden uitbreidden, door bommen te werpen langs de Duitsche loopgraven. Hier overschreden wij den weg van Festubert naar Quinque en avanceerden ongeveer een mijl in de Duitsche 1' ':s. Het gevecht duurt nog voort en heeft een voor ons gunstig verloop. Zwavelzuurprojsctiolon. PARIJS. Gedurende d9 laatste gevech ten in den Elzas en in Champagne gebruik ten de Duitschers glazen buizen met zwa velzuur als werpprojectiëlen. Zooals bekend, maakt Duitschland veel zwavelzuur. De inneming van Carency, PARIJS. Het Persbureau verspreidt het volgende officieels verhaal van de verovering van het dorp Carency, dat een der schitterendste successen was, die door de Fransclio troepen be haald zijn en waarbij zij meer dan 2000 man gevangen namen en een groote hoe veelheid materieel buitmaakten. Carency vormde een inspringenden heek in de Fransche linies en was geducht ver sterkt door de Duitschers. Vierdubbele linies van loopgraven verdedigden het dorp en in de plaats zelf waren alle straten en huizen eveneens versterkt en hadden onder- aardsche doorgangen van kelder tot kelder. Geschut van allerlei soort, en fcallooze mitrailleuses verzekerden de veiligheid van het garnizoen, dat gecommandeerd werd door een brigade-generaal en bestond uit vier bataillons en zes compagnieën genie. Het signaal tot den aanval werd gegeven op 9 Mei na een hevige beschieting door onze artillerie, die meer dan 20.000 projectielen op de verdedigingswerken van den vijand wierp. Het gevecht duurde vier dagen. Op het einde van den derden dag gaven de vijan delijke troepen, die het zuiden en het mid den van het florp bezet hielden, zich over, in bet geheel meer dan 1000 man met offi cieren en een kolonel aan het hoofd. In het voorbijgaan deelden zij hun indrukken mede, die in twoe zinnen samengevat kun nen worden: „Uw schieten geschiedde met wiskundige juistheid," en „uw infanterie kwam zoo snel dat wij geen weerstand kon den bieden." Op 12 Mei viel na een laatste bestorming de geheel© stelling in onze handen ondanks de hevige beschieting der Duitschers, die hun eigen ambulance, welke in onze handen was gevallen, onder vuur namen en zoo doende hun eigen gewonden doodden. Daarna konden wij een inventaris van onzen buit aan kanonnen, mortieren, gewe ren, patronen en telefoonmateriaal opmaken en een bezoek brengen aan hetgeen eens het dorp Carency was en thans een puinhoop is. De gevechten bij Perthes. De „Tagliche Rundschau" bovat een langen brief over de gevechten bij Perthes, waaraan het volgend© ontleend is: De nacht bleef rustig, met uitzondering van het eeuwig© infanterie-geschiet. Tegen tien uur begonnen do Franscho batterijen zich in to schieten. Onophoudelijk knalden schoten op do verbindingsgraven, do loopgraven van de reser ve on linietroepen. Bij ons was het nog geen ernst. Blijkbaar waren wij. achter den borg, niét te zien van do vijandelijke stelling nit. Precies half twee brak het onweer los. Wel dertig batterijen vuurden tegelijkertijd, zoo hard z'j konden. De lucht werd zwart en het -was om te stikken van den kruitdamp. Wij ble ven als door een wonder gespaard. Om ons de hel. in onze loopgraaf niets. Allen stonden, de zenuwen tot het uiterste gespannen, klaar om te schieten, den stormaanval, afwachtend. Precies twee uur zweeg de Fransche artillerie. En onmiddellijk zagen wij twintig Franschen met de bajonet op het geweer over de vlakte rennen. Tegelijkertijd zag men de glanzende bajonetten uit twoe loopgraven te voorschijn komen. Men doet thans geen stormaanvallen meer op groote schaal. Men zendt eerst een troepje dappere kerels vooruit, gewapend met hand granaten, dynamiet in blikken bussen. Deze mannen moéten do vijanden in de loopgraaf *n toom houden en dan volgt paa du groote massa. Maar het gelukte geen van dezo mannen bij onze loopgraaf te komen. De aanval mislukte door flankvuur, waarop niet gerekend was. Zij die het verst voortdrongen, werden ontvangen met handgranaten. Het is wel typeerend voor het ruw worden in den cerlog, hoe groot de Vreugde is in zoo'n menscbenmoord.... Spoedig bekodSde echter do vreugde. De vijandelijke artillerie begon opnieuw met een woedend vuur. Weer ging het als de eerste ma&li de aanval werd zonder verliezen voor ons afgeslagen. Plotseling kwam do slechte tij ding, dat de Franschen bij de vijfde en zesde compagnie, rechts van ons, binnengedrongen waren en een machinegeweer genomen had den. Dadelijk worden van ons mannon ter hulp gezonden. En terwijl links en vorder rechts m het dal de derde woedende aanval mislukte, ontstond er in de loopgraven van de vijfde en zesde compagnie een ernstige strijd. De rechte loopgraaf van drie honderd meter lang lag vol lijken, het machinegeweer in het midden. De Franschen werden met handgranaten teruggedreven, doch zij bouwden een borstwe ring en beschoten van achter dezo dekking de loopgraaf. Maar wij lieten da horstwering in do lucht vliegen De 'Franschen moesten weg en wij hadden ons machinegeweer terug. Dit was gelukkig de ergste dag. Het bleef gedurende den nacht kalm. Den volgenden morgen ondernamen wij en de Fran schen stormaanvallen, die geen succes hadden. Het vuren verminderd© iets. Wij waren volko men uitgeput, toen na twee dagen do aflossing komen zou. De vermoeide troep stapte moeilijk door de dikke laag modder en kwam eindelijk 's nachts om haif drie in het kwartier, waarde veldkeuken or.s goed onthaalde. Onze grootsto vijanden waren dorst en koude geweest. In de keuken was een heerlijke wasch gelegenheid. Wij hadden zes en dertig uur rust. Om half zeven 's morgens moesten wij er weer op uit. Om twaalf uur waren wij in do loopgraven, rier en een half uur loopen dus in een modder laag van twintig centimeter. Wij hadden nu een stelling extra gekregen, geheel rechts. Hier hagelde het 's middags voortdurend hand en gewsergranaten, zoodat men voortdurend van de eeno borstwering naar de andere sprong. Het is geen aangenaam gevoel! Onze positie was verre van prettig, vooral, toen wij merkten hoe sterk de vijand was. 's Middags hadden wij stellig wel tïon treffers in de loop graaf. Rechts van ons werd aangevallen, het machinegeweer sprak een woord mee. Deze aanvallen hadden geen succes. Toch werden zij herhaald. Ik begrijp niet, waar de Franschen den moed vandaan halen steeds weer voor waarts te stormen over een met lijken bezaaid veld. Duizend Inleen lagen er stellig, hij of in do loopgraven. Het is gruwelijk. On. der tusschen staan de levenden klaar met brandende oogcp, om op elk hoofd te schieten, dat zich even in de vijandelijke loopgraaf bo ven de dekking waagt. De moeheid is niet zoo erg als de dorst. Wel komt 's nachts de veldkeuken met eten en koffie. Maar dit blijft een druppel op een gloeienden 6teen. Drie dagen bleven wij in do stelling. Toen loste ons de eerste compagnie af. In den stikdonkeren nacht stopte men ons in de schuilplaatsen van do reserve. Daar hie ven wij den volgenden dag. 's Avonds rukten wij, versmachtend van dorst, want water was daar ook niet to krijgen, verder naar Ripont, waar wij hoorden, dat de veldkeukens reeds weg waren. Twee uren gingen wij, doodmoe, opnieuw door de modder. De doorgeloopen voeten wild^a trns niet meer dragen. Eindelijk troffen w/J onderweg een veldkeuken, erwten met spek en bruine koffie... Hier openbaarde zich weer de heerlijke geest van onze troepen. Doodmoe, maar niet gebroken, renden wij naar den compagnie- en bataljonscommandant en heerlijk klonk een krachtig mannenkoor in den donkeren nacht: ,,Wit treten zum Beten". Het was aangrypencl. Nog een marsch van drie kwartier, een spoorreis van anderhalf uur en nog twee uur marcheeren en wij waren in Ocordal, vanwaar wij veertien dagen geledon voltallig vertrok ken. Nu ontbrak ongeveer de helft... ENGELAND. Zeppeiir.s boven Engeland. LONDEN. Te Ramsgate zijn Maandag nacht tegen twee uur door een Zeppelin ongeveer veertig bommen geworpen. Drie personen werden gewond. Anti-Duitsche ongeregeldheden. LONDEN. Zaterdag kwamen te Totten- ham, Sheffield, Greeuoclc en verschillende andere plaatsen anti-Duitsche ongeregeldhe den voor. Overal werden winkeb vernield, geplunderd of in brand gestoken. Te Bury St. Edmunds werden de troepen gerequi- reerd, die met gevelde bajonet optraden. Het kwam bier tot ernstige ongeregeldheden. Vele politiebeambten werden op den grond geslagen en geschopt. De Londensche politie. De anti-Duitsche betoogingen vorderen allo kraohts-inspanning van de politie te Londen. De extra-reserves zijn moeten op geroepen worden en Zaterdagochtend waren, na een spoedbevel 30,000 politie-agenten vóór 7 uur present om verdeeld te worden over de meest rumoerige gedeelten van de wereldstad. Staking van tramfceambten in Londen. LONDEN. Do staking van de tram-be- amljten is geleidelijk toegenomen. Er sta ken thans 7000 man. RUSLAND, Van het Oostelijk Ooriogsterrein BERLIJN. In de streek van Schawli werd een aanval der Russen zonder moeite afgeslagen. Er zijn daar in'de laat ste dagen meer dan 1500 man 1 -ügsgevan- gen gemaakt. Aan de Doobissa, ten noordwesten van Oegiany, moest een klein Duitsch detache ment wijken voor een sterkere Russische legermacht. Het verloor twee stuks geschut. Meer zuidelijk, bij Eiragola, werden de Russen afgeslagen, waarbij zij 120 man aan gevangenen verloren. Ten noorden en ten zuiden van Augustow en aan beide zijden van Omoelew, werden krachtige nachtelijke aanvallen der Russer met zware verliezen aan hun zijde afgesla gen. Wij maakten 245 man krijgsgevangen. Tusschen'de Pilica en de Boven-Weichsel en op het front Sambor (40 K.M. ten zuid oosten van Przemysl)StryStanislaw ruk ken de legers der bondgenooten voorwaarts. Aan de Beneden-San, van Przemysl naar het zuiden toe, biedt de vijand tegenstand. WEENEN. De troepen der bond genooten vervolgen de Russen ten zui den van de Beneden-Pilica in Russisch Polen. Zij hebben het bergland van Kielce tot aan den bovenloop van do Kasnienna van vijanden gezuiverd en zijn langs de Weichsel voortgerukt tot op de hoogten ten noorden van Klimontow. Aan het San-traject RoednikPrzemysl werden de Russische achterhoeden van den westelijken rivieroever teruggeworpen, waarbij een groot aantal krijgsgevangenen werd gemaakt. De uit de Woud-Karpathen voorwaarts gerukte legers zetten hunnen opmarscli voort. De sterke Russische achterhoede werd Zaterdag in de streek van de hoogte van Ma- giera uiteengeslagen; daarbij werden zeven kanonnen en 11 machinegeweren veroverd en meer dan 1000 gevangenen gemaakt. De Oostenrijksche troepen zijn Zondagoch tend, met slaande trom en door de bevolking met gejuich begroet, Sambor binnengetrok ken. In zuidoostelijk Galicië werden ten noor den van Kolomea nieuwe aanvallen der Rus sen afgeslagen en werd hun een steunpunt ontnomen. Verder stroomafwaarts de Proeth tot aan de rijksgrens is het rustig. OOSÏEftRUK-HONGARlJE In West-Gallclë. WEENEN. De oorlogscorrespondenten der b'laden melden De omvang en de uitwerking van de doorbreking van het front in West-Galicië zijn steeds duidelijker te bemerkeu. Het geheele Russische front is reeds dermate geschokt, dat geen nieuwe posities, bevolen door het Russische legerbestuur ten westen van de San, meer kunnen worden ingeno men. Het slagfront van de verbondenen verschuift zich ook reeds naar de Dnjester- vlakte. Het Russische offensief-experiment tegen de Proeth-linie heeft daarom geen strategische beteekenis en dit is des te min der 't geval nu voorwaarts-dringende sterke Russische strijdkrachten ten noorden van Kalomea teruggeslagen zijn en de posities ten noorden van Tsjernowitsj evenals vroe ger vast in handen van de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen zijn. Overigens treden de gebeurtenissen op deze tweede-rangs gevechteplaats verre op den achtergrond tegenover het Godsgerecht, dat zich thans in midden-Galicië afspeelt. TURKIJE. Aan de Dardanelles KONSTANTINOPEL. Het Hoofdkwar tier bericht: „Bij Ariboernoe kan de vijand, niettegenstaande hij door de verschansingen veel sterker is geworden, geen vorderingen maken. Op enkele punten trachtte hij tot, een actie over te gaan, maar deze werd ver- 1 binderd door onze tegen-aanvallen. In den sector van Sedul Bahr handhaaft de vijand zich in zijne oude stellingen. Hij kreeg versterkingen om zijn verliezen aan te vullen, maar die versterkingen wer den door het krachtig vuur van onze voor uitgeschoven batterijen uiteengedreven. Het Zaterdag in de Morto-baai in den grond geboorde schip is het Engelsche pant serschip „Goliath". Een groot gedeelte der bemanning is verdronken. Deze overwinning werd behaald door onzen torpedojager „Muavenet i Millye", die, nadat bij zijn opdracht met succes had ten einde gebracht, behouden terugkeerde. Vijandelijke torpedobooten werden door het vuur onzer batterijen genoodzaakt terug te trekken. Onder de vijandelijke torpedobooten hoor de men het geluid van ontploffingen. Onze kustbatterijon op de Anatolische kust bombardeerden krachtig de landings plaats van het vijandelijke kamp bij Sedul Bahr, waar zij een grooten brand deden ont staan. Het pantserschip „Charles R. Martek", dat zonder resultaat onze Anatolische bat terijen beschoot, werd tweemaal getroffen. De Fransche kruiser „Jeanne d'Arc" poogde te Fenique aan de Anatolische kust manschappen te landen on onzen tegenaan val gingen, de gelande soldaten op de vlucht. Do kruiser trok terug. Aan de andere fronten viel niets belang rijks voor." BERLIJN. Aan de „Pester Lloyd" wordt uit Maidos op Gallipoli gemeld Een poging van den vijand om Zater dag te landen bij Kum Kali is voor goed afgeslagen. De vijand is bij Seddul Bahr tot staan gebracht. De lin_:r vijan delijke vleugel bij Ariburnu werd zeer be stookt, Slechts de rechter vRugel houdt nog stand op een laatste hoogte aan de kust. Een geheele divisie vijandelijke troepen werd neergeveld. De lijken der Engelschen bedekken hoopsgewijze het slagvdd. Het totaalverliee van de landingstroepen be draagt over de 71,000 man. KONSTANTINOPEL. Onze vliegers wierpen op 13 Mei bommen op de Engelsche troepen bij Seddul Bahr. Het resultaat was duidelijk merkbaar. De vijandelijke vloot is, sedert vijandelijke schepen getorpedeerd zijn een heel eind achteruit geweken. KONSTANTINOPEL. Het hoofd kwartier meldde in den avond van 8 Mei Bij Ari Boernoe ondernamen drie vijandelijke bataljons met genietroepen Za terdag vroeg tegen onzen rechtervleugel her haaldelijk aanvallen, met de bedoeling ons te overvallen. De vijand werrl telkens met verliezen teruggeworpen en bij onze tegen aanvallen tot in zijn hoofdstelling terug gedreven. Wij telden 300 gesneuvelde vijan den in clo omgeving van deze stellingen. Het totale verlies van den vijand bij de aanvallen beloopt ongeveer 1500 man. Wij maakten 200 geweren buit benevens een menigte ander oorlogsmateriaal. Onze eigen verliezen zijn betrekkelijk zeer gering. De vijandelijke schepen beschoten Zater dag zonder succes onze batterijen aan den ingang van do zeeëngte. Deze batterijen vuurden heftig op de vijandelijke stellingen bij Sedul Bahr. Het Engelsche pantserschip „Vengeance" kreeg drie treffers. Onze Vlie gers wierpen met succes bommen op den bij Sedul Bahr staande» vijand, KONSTANTINOPEL. Volgens geloof waardige mededeelingen is behalve het pantserschip Goliath" ook een Engelsche torpedo-jager door de Turken in den grond geboord. Ten gevolge van den mist kon dit echter niet bee list uitgemaakt worden. In de Golf van Akaba. KONSTANTINOPEL. Het Groote Hoofdkwartier berichtOp 1 Mei steeg van het Fransche pantserschip „Victor Hugo", dat in de Golf van Abaka kruiste, een watervliegtuig op, dat, door ons vuur beschadigd, in zee viel. Den vol genden dag beproefde hetzelfde schip een landingsdetachement te debarkeeren. De sloepen werden met oen verlies van vijf doo den en gewonden tot den terugtocht ge dwongen. Het pantserschip stoomde daarop weg. BTALIE. Het ministerie Salandra blijft, PiOMEDo Koning heeft het ontslag van heb ministerie-Salandra niet aanvaard. Het geheele kabinet blijft derhalve aan. ROME. Het bericht, dat het ontslag van Salandra niet aangenomen is, werd met voldoening vernomen. Op straat werd door een menigte geroepen: „Leve de IConiog! Leve het leger! Leve Salandra Italië en bet Drievoudig Verbond. LONDEN. De „Corriera della Sera" van Milaan verklaart, dat in den minister raad van 9 dezer is besloten, het Drievou dig Verbond op te zeggen. Het besluit werd onmiddellijk meegedeeld aan de vertegen woordigers van Duitschland en Oostenrijk- ÏÏongarije. Ernstige onlusten to Rome. ROME. Zaterdag herhaalden zich de demonstraties te Rome in nog sterker mate en met gedeeltelijk involutional air karakter. "n richtte zich met scheldwoorden tegen Duitschland en Giolitti, die als aan Duitsch land verkocht werd aangeduid. Ook tegen Von Biilow werd met woorden gedemon streerd. Deze reed Zondag echter als gewoon lijk uit. Op verschillende plaatsen der stad vonden handtastelijkheden plaats 'egenover diegenen die het neutraliteitsdenkbeeld ver dedigden. Later op den avond kwam het, naar aanleiding van de toespraak van d'Annunzio in het Constanzi-theater, tot ernstige onlusten, vooral in de omgeving van dat geboqw. De betoogers sloegen de straatlantaarns stuk, zoodat de geheele Via del Viminale in diepe duisternis werd go- land. Beleefd en voorzichtig van vorm laat het toch aan de Wilhelmstrassc geen twijfel over ten opzichte van de gevoe lens of beslistheid van meening van de re geering der Vereenigde Staten. Niet alleen de Verbondenen, maar ook de neutralen mogen zich wel verheugen, dat de Vereenigde Staten ten slotte zich zoo krachtig en ter zake (van de gebeurtenissen ter zee) hebben uitgesproken. Het standpunt waarop President Wilson zich plaatst, is iets meer dan de verklaring van een nationale politiek. Niets minder dan het'geweten der menschheid spreekt in die gematigde en -te vens besliste zinnen. De consequenties van haar politiek om alle oorlogsregelen te tar ten, ontvangt Duitschland nu vierkant thuis. De „Times" zal niet voorspellen wat er nu zal volgen, maar twee dingen zijn zeker, n.l. dat de onderhandeling op zichzelf en de daaruit voortspruitende gevolgen facto ren zijn van het hoogste gewicht voor de Vereenigde Staten en dat, wat er ook uit moge voortspruiten, de. moreele belangen van de Vereenigde Staten en de geallieer den voortaan onafscheidbaar zijn aaneen geschakeld. De „Daily News" noemt de nota een meesterstuk onder de staatsdocumenten. Het bevat geen woord te veel en laat aan Duitschland de keuze ora terug te keeren van den ingeslagen weg, waarop het oorlog meent te moeten voeren. De „Daily Mail" weet te melden, dat noch de President, noch. de kabinetsleden eenige hoop koesteren, dat Duitschland ge hoor zal geven aan de categorische vragen in de nota gedaan. De „Daily Chronicle" heeft in de nota iets gevonden, dat voor een Engelsch oor vreemd klinkt, n.l. de zin waarin President Wilson herinnert aan de „menschlievende en liberale houding, tot dusverre door de Duitsche regeering in quaesties van interna tionaal recht aangenomen" en waarin hij zegt, dat „de Duitschers met hun opvat tingen altijd aan de zijde van recht en menschlievendheid waren". Overigens vindt het blad, dat bet een nota is, waardig het groote land waaruit,zij voortkwam. Do Amerikaansche bladen zijn zeer inge nomen met de nota. De ..New-York World" vindt, dat president Wilson na deze daad kan zeggen met Luther: „Hier sta ik, ik kan niet anders doen, God helpe mij". Hot Duitsche antwoord. BERLIJN, 16 Mei. (New-York Herald). Duitschland zal in geen enkel opzicht afwij ken van de eenmaal gekozen duikboot-poli- Dife is een merkwaardig punt op het Westelijk üorlogsterrein, nl. de Hartmanns- weilerkopf in de Vogezen. Hoe vaak daarom wel niet gestreden is, we zouden 't niet durven zeggen. En steeds mot een verwoedheid, met een hardnekkigheid, waar uit blijkt, van boe groot belang dit punt geacht wordt van weerskanten. Onze plaat stelt een dier gevechten voor, waarin ditmaal de Duitschers de overhand schijnen te hebben, 't Is een gevecht van man tegen man, met bajonetten en geweerkolven. Wie ton slotte de overwinning hebben behaald, is niet duidelijk. Franschen zoowel als Duitschers beweerden, dat zij de hoogte in hun bezit hebben. huid. Barricaden wérden opgeworpen en de oproerlingen trokken de revolvers. De betoogers hadden de winkeliers ge dwongen om te sluiten en werd ver langd, dat de voorstelling in het Guirinio- theater zou ophouden. Uit talrijke steden, bijv. uit Milaan, Florence en Venetië, komen ook berichten van heftige betoogingen. Het schijnt in Milaan al zeer erg toege gaan te zijn. ROME. Zondagochtend hadden opnieuw betoogingen plaate. Een detachement, dat naar het paleis trok, werd begeleid door de menigte. Tienduizend personen waren samengeschoold voor het ministerie van buiteniandsche zaken en juichten daar Son- nino en Salandra toe. PORTUGAL. Oproerige bewoging In Portugal. MADRID. Uit Lissabon wordt geseind, dat een oproerige beweging daar geleid wordt door een eskader, dat op de Taag ligt en de stad heeft gebombardeerd. Er moeten vele slachtoffers gevallen zijn, ter wijl ook de aangerichte schade zeer groot .moet zijn. Naar het heet, is de commandant van de kruiser „Vasco de Gaina" vermoord. Het leger en het garnizoen van Lissabon zijn nog steeds trouw aan president de Arriaga. MADRID. Een radiogram uit Lissabon bericht, dat de oproerige beweging bedwon gen i3. De kapitein Martino Lenia nam het bevel over de republikoinsche troepen. LISSABON. De nieuwe regeering hoeft den gewezen premier Piment© de Castro en den oud-minister Mederros aan boord laten brengen van heb oorlogsschip „Vasoo da. Gama". VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche nota. Do Amerikaansche nota aan Duitschland is thans bekend geworden; zij is zeer uit voerig, te groot om opgenomen te worden. Uit de besprekingen door de Engelsche bla den, blijkt echter, dat zij, schoon kalm en bezadigd gesteld, de puntjes op de i's zet. Ziellier eenige dier perstemmen „Het is een nota, die zoowel in inhoud als in uitdrukking aan de beste tradities van de Amerikaansche diplomatie herin nert" zegt de „Times" over de nota der jVereenigde Staten aan Duitach- tiek tegen Engeland. Men kan met zeker heid zeggen, dat dit het antwoord zal zijn aan Wilson, al zal dit antwoord worden ge kleed in de beleefdste taal en de vriende lijkste termen en al zal het een hartelijken geest ademen ten opzichte van Amerika. Maar dat zal desalniettemin het antwoord zijn, wanneer niet heden nog of morgen de gezindheid der Duitsche regeering in haar tegendeel verkeert. De hartelijke, vriend schappelijke toon van de nota maakt een goeden indruk, niemand twijfelt aan Wil sons goede bedoelingen en aan zijn ernstig verlangen, dat de betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland' hartelijk en vriendschappelijk zullen blijven, een wenseh, die naar de Berlijnsche correspon dent van de New-York Herald" vernam, hier ten volle gedeeld wordt. Desalniette min mocht president Wilson hopen, dat Duitschland den commandant dor boot, die de „Lusitania" torpedeerde zal desavouee- ren, dat men iets meer zal doen, dan uiting geven aan zijn leedwezen, dat er levens van non-combattanten verloren gingen, dan be leeft liij een desillusie, en als hij verwacht dat Duitschland wijziging zal brengen in zijn duikboot-politiek, dan zal hij in die verwachting worden teleurgesteld. Immers, in regeeringskringen is men evenzeer als de per3 en het publiek over tuigd, dat opgeven van de duikbootpolitiek zou beteekenen het opgeven van de beste kansen, die Duitschland heeft op een over winning, inzooverre het Engeland geldt. Het eenmaal door Duitschland gedane aan bod, den oorlog tegen handelsvaartuigen te doen ophouden, heeft Engeland afgeslagen; daai'op komt Duitschland niet terug. Een hoog politiek ambtenaar met wien ik de zaak besprak, zeide: heb Amerikaansche volk begrijpt absoluut niet wat het zeggen wil, als een volk vecht voor zijn bestaan, zooals Duitschland doen moet. Men vergeet in neutrale landen, dat nooit zoovele vol ken den strijd tegen één hebben aangebon den al9 nu tegen Duitschland. Wij kunnen dus maar niet op verzoek van een neutrale een van onze machtigste wapenen uit de hand geven. Wij betreuren, dat Amerika nen hun leven hebben verloren; maar vra gen ons af, waarom zo niet op Amerikaan sche of andere neutrale schepen den Oceaan oversteken. (Nieuwe Courant.) Nieuwe Potasohfabrleken In Amerika. PARIJS. Het Chicago „Daily News" herioht, dat de Vereenigde Staten er van afziep om van Dujtsahland potanch te im- •(.rteeren. Groote potaschfabrieken worden •pgericht bij Utah om dien import te ver- .;.,!igen, die jaarlijks 50 millioen francs be droeg. Verontwaardigde financiers. LONDEN. De „Times" verneemt uit New-York, dat naar aanleiding van den lood van Vanderbilb bij de ondergang van de „Lusitania" een groep kapitalisten, die over milliarden beschikken, "besloot krach tig de geallieerden te steunen. Een van deze kapitalisten verklaarde, dat men slechts te zeggen had hoeveel geld men noodig had en wanneer. ZUÏD-AFRiKA. De toestand in Zuïd-Afrika, KAAPSTAD. Uit de meeste grootere steden van de Unie komen berichten van ernstige anti-Duitsche ongeregeldheden, waarbij op grooto schaal Duitsch eigendom is vernield. De totale schade wordt op meer dan een millioen p. sb. geschat. KAAPSTAD. Officieel wordt mee gedeeld, dat de regeer ing na raad pleging van de imperiale regeering be sloot alle volwassen mannen tot de vijande lijke staten bekoorend, te interneeren. Zij, die als Britscke onderdanen genaturaliseerd zijn, zullen met de der regeering ter beschik king staande krachten beschermd worden, maar zij worden gewaarschuwd zich zoo te gedragen dab de publieke gevoeligheid niet wordt opgewekt. Ssrlcht van den onderzeëer, die de Lusitania In den grond boorde. BERLIJN. Uit het rapport van de on derzee-boot die de „Lusitania" deed zinken, blijkt 'b volgende: Do boot kreeg een stoomschip in zicht, dat geen vlag voerde, op den 7n Mei te 2.20 uur. n.m. bij do zuidkust van Ierland, ge durende mooi, helder weder. Te 3.10 schoot zij één torpedo af op de Lusitania, die aan stuurboordzijde ter hoogte van de commandobrug trof. Op de ontploffing van de torpedo, volgde onmid dellijk een andere explosie van bijzonder groote heftigheid. De stoomer helde snel naar stuurboord over en begon te zinken. De oorzaak van de tweede ontploffing moet verklaard worden door hef; ontbranden van de in het schip aanwezige hoeveelheid muni tie. Esn gevecht op tie Noordzee. BERLUN. Het den 3en Mei amb telijk bekend gemaakte gevecht tus schen Duitsche voorposbenboote» en Engelsche strijdkrachten op den len Mei speelde zich in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee af en had volgens de berichten van twee Duitsche vlieger-officieren, die ooggetuigen waren, het navolgende verloop: Vier Engelsche bewakingsschepen (in dienst der Engelsche oorlogsmarine staande traw lers), de „Barbados G F 36", de „Columbia H 42", de „Christi H 936" en een vierde stoomer, zonder naam of nummer, nader den het Hollandsche vuurschip de „Noord- Hinder" uit zuidwestelijke richting, toen uit hot westen onze beide voorpostenbooten aankwamen. Een daarvan schoot op de „Columbia" een torpedo af, waarna dit vaartuig binnen een halve minuut zonk. Het Engelsche bewakingsvaartuig, zonder naam en nummer, haalde daarop direct de vlag neer en werd daarom door onze booten niet aangevallen. Terwijl het Engelsche vaartuig de „Barbados" door onze twee voorpostenbooten met de kanonnen werd beschoten, begon do boot, die de „Colum bia" getroffen had, aan de redding van de bemanning van dat vaartuig. Daarbij werd echter van het Engelsche schip de „Christi" geschoten, waardoor het reddingswerk moest gestaakt worden. Het schip zonder naam en nummer begon nu ook aan den strijd deel te nemén,, hoewel het de vlag had gestreken. Het artilleriegovecht moest afgebroken worden toen een divisie Engelsche torpedo jagers opdaagde. Uit voorstaanden goed waargenomen loop der gebeurtenissen blijkt, dat het reddings werk van onze voorpostenboot door de En gelschen zelf werd verhinderd, en dat hun oorlogsvaartuig tegen de bepalingen van het wereld recht aan den 6trijd deelnam, na dat heb reeds zijn vlag had neergehaald. De Cunard-booten zullen wèl varen. De „Cunard" Maatschappij deelt in de Engelsche bladen mede, dat de berichten onlangs, vermoedelijk uit Duitsche bron, gepubliceerd dat de maatschappij haar vaarten geheel had stopgezet, onjuist zijn. D'e „Lusitania" kan, helaas, niet meer uitvaren, en de eenige uitreis der „Cu- nard"-booten die moest veranderd worden is die van de „Mauretania" op 29 Mei, dooh de reden daarvan is dat er geen vol doend aantal passagiers zich voor de reis had aangemeld. Een Duitsch transportschip In den grond geboord. PETERSBURG. De afdeeling duikr hooten van de Oostzeevloot ia van den gewonen kruistocht teruggekeerd. Zij bericht, dat eeu der duikbooteu tot de flottielje "behoore^É®-op 10 dezer in de na bijheid van Ldbau eon vijandelijk transport schip in den grond boorde, dab door een oorlogsschip werd begeleid. Mot een Engelsche rr.ijn aan boord! Onlangs op een nacht is, in overleg mot den havëndionst te Rotterdam, op d© grens van Rottoradm en Schiedam op de rivier het met erts geladen Zwecdsche stoomschip „Abisko" gestopt. Dit stoomschip had aan boord een Engelsche mijn, gemerkt RL 1884/11, welke mijn volgens mededeeling van den kapitein Donderdagmiddag ter hoogt© van Doggcrsbank in zee drijvende gevonden en aan boord ge baald is. Onder geleide van de rivierpolitie^ is het stoomschip toruggestoomd naar de Kruithaven bij do Vondelingenplaat onder Vlaardingen. Daar is vervolgens een sleepboot, met eenige torpedisten aan boord, langs zijde van de „Abisko" gekomen. Deze torpedisten hebben de mijn overgenomen en naar bot fort te Hoek van Holland gebracht. Daarna is do „Abisko" naar Rotterdam op- gestoomd en heeft ligplaats genomen in de Maashaven, (»N« R. Ct.") Onderzoek van Duitsche geïnterneerde schepen te New-York. In het laatst der vorige week is ev plot seling door een groot aantal douane beambten aan de steigere van de Ham burgAmerika-lijn en van den Norddeut- schen Lloyd een inval gedaan aan boord der daar geïnterneerd liggende groot© Duitr schei booten

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2