Pit Leger en Vloot fr T\| Gemengd Nieuws. DE S011iDATE]\rcormja.]\rT van Don Cleraag 13 alei 1915 3 Serg. G. J. Stalboom, le Reg. Mee ting Art. Serg. C. de Bry, 4e Divisie? MathiasSanders, Depot II Inf. B. (Zij, die juiste adressen kunnen opgeven, moeten deze niet aan de Soldatencouranb zenden gelijk reeds geschiedde doch rechtstreeks aan den heer Directeur van het hoofdexpeditiekantoor van de Veld post.) J. M., Tilburg. Vraag dit uw onmiddellijbon chef. Red. W., No. 200. Moet dienen. Red. H. L., a/b Hr. Ms. „Kortenaer". IT wenden tot den commandant der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Red. L., Den Haag. Vragen aan het comité, dat in elke provincie deze zaak behandelt. In No. 99 van ons blad stonden de adressen. Red. H. J. B„ korp. H. S.. Willemstad. Er be staat verschil van opvatting ter zake van het al of niet verleenen van terugwerkende kracht aan de bepaling omtrent de vergoeding voor levensmiddelen. Vandaar het verschil. Red. W B., Woerden. Waarschijnlijk wel, maar er is bij de troepen verschil van opvatting ter zake van het al of niet verleenen van terug werkende kracht aan de bepaling. Red. Th. E., Arnhem. Verzoeken om ruiling publieeeren wij sinds lang niet meer na de be treffende circulaire van den Opperbevelhebber. Elk geval kan op zichzelf gevraagd worden. Red. P. J J. B. te Waarde. Vraag aan uw onmid- dellijken chef of het wel noodig is, dat u zulks per request aanvraagt. Waarschijnlijk komt dit automatisch in orde. Red. J. H. H., Maastricht. Ja. Er heeft natuur lijk slechts een beperkte kadervorming plaats, zoodat met u ook vele anderen, hun wenschen naar promotie niet bevredigd kunnen zien. Spreek er met uw onmiddellijken chef over. Red. A. v. C., L.W.-sergeant Boskoop. De ver goeding voor levensmiddelen bij verlof betreft inderdaad slechts de soldij genietenden. Red. G. D. te Domburg. In ons betreffende be richt in No. 114 staat toch duidelijk, dat men het verlof zelf moet wenschen om naar huis gestuurd te worden. Onnoodig dus gepubli ceerde dingen telkens weer opnieuw te vragen. Van door u bedoelde ruilingen zal wel niets in komen. Maar daaromtrent is niets bekend Red. Mil. H. Gr. Tuil en 't Waal. Accoord. Red. G. E., 1 Bat. Jagers. Uw eene gedicht ,,Zo- mer-Zondagavond'nemen we te zijner tijd op; het andere achten we minder geschikt en is ook te breed uitgewerkt. Red. W. R. en a. te Kr. Uw gedichtje komt ons minder geschikt ter plaatsing voor. Red. Adres gevraagd. Wie wil zoo vriendelijk Zijn aan onderge tekende te melden het adres van den heer Kling e-D ooronbus, vesting-korporaal, die met zijn vrouw de forten en kan ton De menten afreist en de kameraden op zijne ge zellige en fraaie liedjes vergast? JOH. VAN HULZEN, Staf IVe Divisie. Veriorcn Voorwerpen. Vrydag 7 Mei verloor ik op de hei mijn bajonet, wapennummer 3063, serienummer 9536. Den vinder verzoek ik beleefd mij hier van in kenjjis te willen stellen. Mijn adres is: J. Mastenbroek. 4e Comp. le Bat. oe Reg. Inf., 4e Divisie Veldleger. Den 25en April, reizende van Zwolle naar Tilburg, heb ik, in Utrecht overstappende, aldaar in den trein laten liggen een blauwe overjas, gemerkt met wapennummer 1248. Be leefd hiervan terugzending verzocht aan J. Pool, IV Divisie oe Reg. 2e Bat. 4e Comp. Veldleger. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ingekomen bijdragen van militairen van 25 April t'm 1 Mei 1915: Detachement genietroe pen Uithoorn f 41.85; off. van H. M. „Kon. Emma" f 58.30; burgers en militairen, Breu- kelen, f 424.44. De Penningmeester, Jljr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN, 's-Oravenhage, 3 Mei 1915. Uitvoering Tilburg. Fourier A. Knoop schrijft ons Hoewel niet tot het knntonn'emcnt Tilburg behoorende, bad ik toch hot genoegen Zater dagavond j.l. een uitvoering bij te wonen, die mij en alle aanwezigen nog lang heugen zal. Het gold hier een uitvoering van de Lage- zv. aluwsche Christelijke Zangvereeniging „Oefe ning en Stichting", op aanvraag van den heer Mcijering, secretaris-penningmeester der Protestantscho Militaire Vereeniging te Til burg, gratis aangeboden door de militairen aan hot kantonnement Tilburg. Om ongeveer 7 uur n.m. werd de bijeen komst geopend door den voorzitter der mili taire vereeniging. Hij riep, èn vereeniging èn publiek, een hartelijk welkom toe. Verder sprak hij nog van den opwekkenden geest, die van het gezang uitgaat. Vooral, zegt spreker, in dezen tijd is het noodig dat men eens opge wekt wordt, dat men eens aan iets anders wordt herinnerd dan aan oorlog en nog eens oorlog. Na het gezamenlijk zingen van een psalm, kwam de zangvereeniging aan de beurt. Veel kan ik hier niet van zeggen, aangezien ik niet aoo'n kennis van zang heb, om daarover een oor deel uit te spreken. Maar het daverend applaus bewees genoeg, dat hetgeen ten gehoor© werd gebracht goed in den smaak viel. In dc eerste plaats breng ik dan ook hulde aan allo medewerkende leden, niet alleen voor datgene wat zo dien avond ten gehoore hebben gebracht, maar ook voor het schoone doel, om zich geheel belangloos beschikbaar te stellen voor do gemobiliseerden, en door hun heerlijk gezang een oogenblik den bedrukten tijd, waarin wij leven, te doen vergeten. In de tweede plaats komt een woord van lof toe aan hun wakkeren directeur, den heer Lucas, die door zijn energiek beleid, die door zijn geduld en volharding, deze vereeniging heeft weten te leiden, tot op een standpunt, dat ze door een ieder mag worden gehoord. Hetgeen dan ook wel bleek uit den enormen bijval na ieder stuk. Na een hartelijke rede en een spoedig tot weerzien werd circa 9 uur de uitvoering ge sloten. Houdt uw eigen stand hoog! Kan. Groenouwe, van het Korps K. R, A., schrijft ons: Onder bovenstaanden titel las ik in No. 114 van de „Soldatencourant" een ingezonden stukje. Ofschoon het wel ieder met den ge- achten inzender eens zal zijn, dat het in Hol land al zeer treurig gesteld is met de samen werking van burgers en militairen, kan ik toch niet nalaten een kleine opmerking aan gaande dat te plaatsen. Tusschen de regels van genoemd berichtje kan ieder lezen, dat de schuld van die slechte verhouding bij de mili tairen is te vinden. Dat wil er bij mij niet in. Mijns inziens is hier de burgerij de schuld van alles. Bij haar vindt steeds do meening, dat met de kleeding ook de persoon verandert, gretig ingang. AI plaatst een militair, onver schillig van welk wapen, zich op een stand punt, zóó hoog, zóó verheven, hij is en blijft in do oogen van het algemeen „soldaat". Met dezen titel voelt zich echter elk goed militair vereerd, aangezien hij zeker is bij een zoodanig onderdeel van de maatschappij te behooren, waar alleen die burgers worden toegelaten, die kunnen bogen op een behoor lijk en net gedrag. Maar de opinie van den Nederlander is nu eenmaal niet anders. Zelfs burgers, die zelf eenmaal in dienst van 't vaderland waren, durven thans mot min achting op een militair neer te zien en ver zwijgen 't liefst ooit zelf de kranige uniform te hebben gedragen. Jammer voor ons vader landje: ze waren de uniform nimmer waar dig! Een flink soldaat zoekt daarom ook vriendschap 'bij zijn collega's en bij geen burger. Dan weet bij ten minste dat hij kame raadschap aanknoopt met menschen, waarop het vaderland ten allen tijde mag en kan rekenen. Wat doen wij (en vooral in dezen tijd) met een mijnheer met hoogen boord, omgeslagen broekspijp, enz., die thuis blijft bij do kooltjes? Daarom, ieder die de militaire uniform draagt, toon je soldaat, boon je Hollander, onverschillig wat voor politieke richting je bent toegedaan. Liberaal, clericaal, sociaal, snert, allemaal. Nationaal, dat is in dezen tijd je tea re. G. J. GROENOUWE, Kan. K. R. A. Het volk en zijn weermacht. Mil. huzaar P. Bosman, le Esk. le Reg. Huz., schrijft ons: De schrijver in No. Ill van onzo „Soldaten- courant" kon zich niet begrijpen waarom dames niet binnen in de tram wilden plaats nomen, toen zij onze landsverdedigers waar namen, die, zooals hij zegt, zich toch netjes gedroegen. Nu, als de schrijver van dat stukje zich dat. dan niet kan begrijpen, dan wil ik hem dat volgens mijn meening wel zeggen. Ten eerste, omdat het misschien dames geweest zijn, die meenden dat zij de liecle wereld bezaten, en misschien geen balven cent tot haar beschik king haddon. Ten tweede omdat onzo militairen, v. nnoer zij bij dames in een coupé e of wagen zijn, wel eens grappig zijn en een grapje heb ben en als je dan zulke dames hebt, welke ik u reeds beschreef, dan durven zij wel te zeggen, I die vent is gek of zoo. Nu wanneer onze lands verdedigers gingen zitten treuren en kniezen, dan zouden wij een troep soldaten krijgen die geen halven cent waarde hadden. Maar het was voor zulke dames, die onze militairen verafschuwen, te hopen, dat zij zeif ook nog eens jongens krijgen, die in zulke om standigheden waar wij tegenwoordig in verfeee- ren. de wapens te hanteeren hebben, om, wan neer het noodig is, Koningin en Vadrland te dienen. En wanneer het eens komt, dat dan ook hare zonen opgeroepen worden, en dan ook eens verafschuwd worden door andere menschen. dan zullen zij ook zeggen, wat een rare wereld toch. Neen mochten de burgermenschen beseffen, aan wie zij in zulke omstandigheden, en in om standigheden die nog erger kunnen zijn, b.v. oorlog, waar wij gelukkig tot dusver nog van zijn vrij gesteld, hun geluk en leven te danken kunnen hebben. Maar zij beseffen het niet dat dan onze jon gens voor hen in de bres moeten springen. Mocht hot eens zoo ver komen, dat zij de rechte naastenliefde eens recht trachtten na te komen en onze militairen helpen zooveel in hun ver mogen is, en hen niet verwerpen, want wij allen dienen voor Vorstin en Vaderland. Maak het ons nu licht en pleizierig opdat wij door medewerking ook van de burgers, en dit zijn niet alleen degenen die ons lief en dier baar zijn, maar ook allen die daar buiten staan, schik in ons lot mogen krijgen. Nogmaals hartelijk dank voor de plaatsing noem ik mij U o. d. en d. w. d. Milicien Huzaar P. BOSMAN, 1 R. H. 1 Esc. Cavalerie-Brig., Demonstratie te Harderwijk. Men 6chrijft ons uit Harderwijk: Maandag om S uur had in de cantine van do bewakingstroepen van het interneerings- kamp te Harderwijk het groot gala-assaut plaats. De cantine, een barak, was door de zorgen van den commandant van die troepen, voor dit feest zoo goed en zoo kwaad het ging hier voor in orde gebracht, terwijl do toeschouwers, officieren, onderofficieren en korporaals zit tende op banken (stoelen heeft men alleen in de cantines en uitspanningslokalen van de go- interneerde Belgen) met groote aandacht dit feest hebben gevolgd. Op dit miltairo feest waren natuurlijk weder om aanwezig do heer L. van Humbeek met eonioe leden der Amsterdamsche Schermclub, die minne welwillende medewerking al weer voor de zooveelste maal hebben verleend. Er gaat een demonstratie voor de militairen voor bij, waarop deze heeren niet eenige nummers van bet programma bezetten. Ook onze be kende athleten Ploeger en Van Leeuwen uit Amsterdam, cn de sergeant-majoor K. van Hulssen van de M. G. S. uit Utrecht ontbra ken niet op het appèl. Bovendien namen aan dit assaut deel de professeur in boksen en schermen O. Hanlet, die met zijn leerling, den heer Colen (maitre d'armes), eene keurige demonstratie in het Engelsche en Franscho boksen ten beste gaf; de, ook hier in ons land bekendo professeur d'escrime Leribaux, die reeds in Amsterdam, Den Haag en Maas tricht, aan gala-assauts heeft deelgenomen, be nevens de Belgische maitre d'armes Dhavé en Brassine en Colen. De heeren Ploeger en Van Leeuwen demon streerden het worstelen (Grieksch, Roraein6ch en Jiu-Jitsu) op de van bekende, correcte wijze. Zij zijn bij ons reeds tè bekend, om nog te zeggen, dat het mooi, interessant en bovenal zeer leerrijk was. Alle partijen te beschrijven zou te veel plaats innemen en is ook overbodig als men weet, dat allen, die aan het schermen deelnamen, mees ters in bun vak zyn. Na afloop van de demonstratie bedankte de majoor Van Braak namens het geheele batal jon, deu professeur van Humbeek en de h.b. Laan en Brouwer, benevens alle bovenge noemde heeren voor hunne medewerking. Moge deze mooie demonstratie er ook mede toe bijdragen, dat de 6port in het leger veel beoefend zal worden. Een verrassing in een hospitaal. Mil. W. van Rossen meldt ons De patiënten in het Militair Hospitaal te Utrecht werden verrast door het bezoek van twee dames, die hun bloemen brachten. 't Was aardig te zien, hoe dit door hen op prijs werd gesteld. Mogen meerdere bezoeken volgen. Uit de 4e Comp. 1e Bat. 19e Reg. Inf. Mil. J. Klok schrijft ons Toen wij als gewoonlijk van den dienst thuis kwamen, weiden wij verrast. Maar helaashet was geen aangename tijding te hooren, dat onze sectie-commandant, de serg. Peters, overgeplaatst werd bij de mitrailleur- afdeeling. 1 Na den wensch uitgesproken te hebben hem spoedig weder in ons midden te zien, hebben kokarde, zeer onduidelijk gemerkt; 1 veldtasch van aluminium, met vilt omkleeding; 1 pakje waarin2 onderbroeken ongemerkt en riem 1 pakje waarin 2 rootle en 2 witte zakdoeken, 1 stalbroek ongemerkt; 1 pakjo waarin 1 paar sokken gemerkt 3518 (1—C.) en 1 flanellen hemd1 bajonet met schoedo en drager ge merkt 6971; 1 pakje waarin muziek en. patro nen 1 veld muts nieuw model, ongemerkt (ge vonden te Schiedam); 1 pakje waarin: 1 paar sokken gemerkt 6. B. 1042, 1 hemd gemerkt A. M. en 1 geëmailleerd ijzeren plaatje met wapen van Antwerpen en nummer1 pakje waarin 1 bonte handdoek en 1 paar model sok ken gemerkt 3. I. 5329. Om dit pakje waren 2 riempjes, gemerkt L. E. I. 6482 A. 1 paar wollen handschoenen opmerkt 1. C. P. 7333; 1 sabel (gemerkt 2791862) met drager ge merkt 279, koppel gemerkt kruis 156 en kop pelplaat II1 kwartiermuts (rond) zonder voering; 1 kwartiermuts oud model gemerkt T. B. 980 (onduidelijk); 1 id. id. id. id. 3. V. I. 26; 1 kepi doos waarin 1 kepi gemerkt B. D. 1388, 1 paar wollen handschoenen f buiten model en ongemerkt), 1 6tuk zeep m doos, 1 hangslot, 1 nagelborstel en 1 haarborstel; 1 pakje waarin 1 onderbroek en 1 paar 6okken (alles ongenummerd); 1 pakje waarin 1 hemd (ongenummerd), 1 onderbroek gemerkt 17 E. 1669 (onduidelijk), 1 handdoek (nummer on leesbaar), 2 paren sokken (ongenummerd) 1 kwartiermuts oud model ongemerkt; 1 id. id. id. id. gemerkt 945 (lettors onleesbaar)1 handdoek buiten model waarin gerold 1 paar sokken gemerkt 4. O. 9171 paar model sok ken ongenummerd en nieuw; 1 pakje waarin 1 borstrok, 1 boezeroen, 1 paar sokken, 1 trom meltje, 1 busje en 1 flesch (het ondergoed on gemerkt) 1- kartonnen doos waarin 1 kepi gemerkt G. B. 5011, 1 pantalon (grijs-groen) ongemerkt en 1 tuniek (grenadiers) gemerkt H. 8842; 1 paar wollen handschoenen gemerkt F. 3799; 1 pakje waarin blauwe borstrok, 1 paar sokken (buitenmodel), 1 handdoek ge merkt C. M. 1912; 1 zwarte deponeerzak ge merkt L. M. 1908; 1 pakje waarin een knoo- penschaar (nieuw), 1 paar sokken (buiten mo del), 1 paar sokken ongemerkt en een salta 60I0 spel1 id. id. handdoek gemerkt C .M. 1912, een zakdoek en 1 paar sokken (buiten model)1 pakje vuil goed waarin onderbroek, onduidelijk gemerkt, 1 hemd gemerkt 11 K., 1 paar sokken (buiten model) twee handdoe ken ongemerkt; 1 pakje waarin 2 paar sokken en I handdoek gemerkt 4 C. 5653; 1 id. id. 1 paar sokken gemerkt 4. C. 741, 1 paar sok ken ongemerkt, 2 handdoeken, gemerkt 4. C. 741; lhuzaren cape (onduidelijk) gemerkt H. 320; 1 zwarte zak waarin een haverzak ge merkt C. M. 1914, 1 paar sokken gemerkt 2. D3311/2, 3 zakdoeken1 koppel en scheede de. met bajonet op de koppelplaat I wapenum- mer 58291 pakje waarin 1 paar sokken bui ten model, 1 paar sokken gemerkt G. 649 133; 1 haverzak model ongenummerd geruid met hooizaad2 broodzakbanden gemerkt 737714971 monddeksel 16421 stuk leer werk (waarschijnlijk paardentuig) gemerkt O. 3. 3. H. 814)1 vetdoos gemerkt 42151 kop pel gemerkt 4344 E., op de plaat L. W.1 linnen zak 1 pakje waarin handdoek gemerkt GEZELLIGE AVONDSPELEN. Het greene duiveltje. Een der zwaarst geteisterde steden van België is Yperen wel. Telkens op nieuw wepd de stad beschoten, nu door de gealliëerden, dan door de Duitschers. In den laatsten tijd hebben dezen er vooral hun kanonnen op gericht en er opnieuw groote schade aan toegebracht. De vernieling eener stad als Yperen is een onher stelbaar verlies voor kunst en historie. In vele Belgische steden vindt men monu menten van oude bouwkunst, maar vooral in Yperen. De St. Maartens-Kathedraal was van groote architectonische schoonheid en de Lakenhallen zijn beroemd. Beide moeten grootendeels vernield zjjn. We zien de Lakenhallen, een bouwkundig kleinood, rechta op a§u achtergrond op ons plaatje, Plaats twee kaarsen voor een wit scherm, en zet een ondoorschijnend voorwerp, bijv. een duiveltje van karton, tusschen het scherm en de kaarsen, waardoor zich natuurlijk twee schaduwen op het scherm zullen vertoonen. Als ge nu voor de reehterkaars een stuk rood glas, of nog eenvoudiger een drinkglas met water en wijn houdt, op de wijze als op de toekening, zult ge zien, dat de rechter schim rood gekleurd is, terwijl de linker verdwenen isals ge ech ter goed kijkt, dan bemerkt ge, dat deze laat ste vervangen is door een duiveltje, dat bleek groen is: de complementaire kleur van bet sterdagon gezellig door te brengen met de col lega's door het demonstreeren van de navol gende wedstrijden le. Touwtrekken. 2e. Hoog en verspringen. 3e. Hardloopen lange en korte baan. 4e. Estafetten loop. 5e. Voetbalwedstrijd. 6e. Worstelen en gewichtheffen. Als jury voor afdeeling worstelen en gewicht heffen treden op twee leden van D. O. V., de heeren Rijnberg en J. v. Leusden. De demonstratie zal door muziek worden op geluisterd. Wij hopen een groote deelname voor alle af deelingen. Ook brengen wij nogmaals onzen hartelijken dank voor de medewerking, en de bijdragen, aan de manschappen van de 4e Batt. 3e Reg. Veld-Art. Namens het Uitvoerend Comité: Wachtm. J. v. MARREES. DEKKER. Milicien J. v. LEUSDEN. P. DEIJ Th. VERMEULEN. Niet alleen België en Noord-Frankrijk zijn door den oorlog geteisterd, ook het Oostelijk deel van Pruisen heeft het woeden van een verbitterden, verwoestenden krijg ondervonden. Meer dan eens zijn de Russen hier doorgedrongen en zij hebben er vernieling gebracht, zooals de oorlog altijd brengt, al3 hij zonder genade wordt gestreden. Onze plaat gunt ons een blik op Ortelsburg, in 't Oosten van Pruisen, we worden verplaatst op de Groote Markt daar; van de gebouwen daaromheen staat niet veel meer overeind. Toch gaat het marktleven er reeds weor zijn gang en krijgsgevangen Russen moeten nu opruimen, wat zg misschien zelf hebben verwoest. wij na het overhandigen van een kleine herin nering afscheid van hem genomen. Namens do le sectic van de 4e Compagnie van het le Bataljon van het 19e Regiment In fanterie J. KLOK. Gevonden voorwerpen. Lijst van Militaire kleeding en uitrusting- Stukken, gevonden in spoorwegrijtuigen of aan de stations te Rotterdam en bezorgd ten bu reel© van den garnizoenscommandant te Rot terdam, waar ze door belanghebbenden kun nen worden opgevraagd. Toezonding geschiedt voor rekening van de eigenaren. 1 overjas voor kapitein, geel gestikt met kettinkje1 brieventascli met het woord „Post" 1 kwartiermuts, oud model, gemerkt 3. K. 1466; 1 id. id. id. id. 2. X. 325 2 kepi's ongenummerd; 1 id. gemerkt 2. M. 2307, 1 id. id. 2. C. 2043; 1 id. id. 3. IC. 1152; 1 id. id. 4. C. 3905; lid. id.4 D. 2569; 1 mantel veld- art. gem. 3. V. A. 353; een paar laarzen, wemerkt I. S. 71 paar schoenen in zakjes, gemerkt 9. K. 1660; 1 id. id. zonder zakjes, gemerkt 5. H. 5403; 1 id. id. gemerkt P. H. 498 in zakjes gemerkt 6. H. 751 paar schoe nen gemerkt 6. D. 1 in zakjes; 1 id. id. id. 4 D 1762 id.1 id. id.id. 10. P. 7100 id. 1 id. id. id. S. E. 7331 id.1 id. id. id. R. 6501 id.- 1 id. id. ongemerkt en zonder zakjes; 1 mantel voor wielrijders gemerkt III wieltje 33; 1 overjas gemerkt'3. C. 4910; 1 id. onduidelijk gemerkt, vermo lelijk 63591 id. ongemerkt 1 id. reservekader onduidelijk gemerkt, ver moedelijk 3. 782; 1 kapotjas gemerkt T. A. 9791 pakje waarin 1 hemd, 1 onderbroek, één paar sokken (ongenummerd)1 id. met inhoud als voren1 zak waarin 1 revolver, 1 foudraal, 1 tasch en 1 veldflesch met riem, de revolver gemerkt 3. V. 338; 1 pakje waarin 1 lepel ge nummerd 8229, 1 strandhemd en 1 bcezeroen 2 veldflesschen1 taschje met klimsporen; 1 pioniersschop ongenummerd; 1 koppel cava lerie. gemerkt 3. O. 814; 1 bajonet met kop pel en drager gemerkt L. W. I. 2798; 1 id. id. id. id. ongemerkt; 1 broodzak waarin 1 kwar- tiermuts, 1 lepel, gemerkt 5142, 1 paar wol len handschoenen, 1 mes, 1 eetketel, 1 naai- zakje on 1 handdoek, de broodzak is gemerkt 1 wieltje1 id. id.1 kwartiermuts, 1 lepel, 1 zakdoek, 1 handdoek, 1 naaizakje, 1 paar wollen handschoenen, 1 vetdoos, gemerkt wiel tje 125, 1 id. id.1 paar schoenzakjes, 1 naai zakje, 1 halsdas, gemerkt 3. B. 226; 1 mantel voor wielrijders gemerkt 871 bajonet met scheede en drager gemerkt 1658; 1 kartonnen doos waarin 1 kepi, 1 borstel en 1 kopjo; 1 karwats gefuerkt P. C. 10; 1 100de zakdoek waarin 1 handdoek gemerkt 4 1. 36261 id. id. 1 hemd, 1 onderbroek, 3 ranselriemen (alles ongenummerd)1 1 pakje waarin 1 paar broekspijpen, en 1 jaeger borstrok gemerkt G. (Dit pakje is op den openbaren weg gevon- 1 den)1 id. id.1 hemd, 2 handdoeken en 2 zakdoeken alles ongemerkt; X kepi zonder j 2466, 1 hemd, 1 onderbroek, 1 zakdoek, alles gewikkeld in een roode zakdoek; 1 id. id. 1 handdoek gemerkt 2 A. 3564, 2 paar sokken en 3 zakdoeken1 id. id. 2 paar sokken, nieuw ongemerkt; 1 id. id. 1 hemd, 1 onderbroek, ongemerkt en gewikkeld in roode zakdoek; 1 zwarte zak waarin politiemuts, knoopensckaar, 2 zakdoeken, 1 doos erdal; 1 zwarte zak waar in eetketel en kussensloop; 1 pakje waarin nieuw hemd ongemerkt en glazen sigarenpijp je; 1 doos in zeildoek waarin 1 paar ouiten- model schoenen, 1 paar sokken en een paar sokken gemerkt 4430; 1 pakje waarin 3 zak doeken, 1 paar sokken, 2 handdoeken, 1 on derbroek en een jaeger borstrok1 id. id. een ramelriem, een voetriem, 1 busje voor suiker en twee paar sokkeD 1 id. id. 2 roode zakdoe ken, een wollen borstrok en 1 pr. sokken; 1 id. id. een onderbroek nieuw en ongemerkt; 1 id. id. een hemd, drie zakdoeken en een ón derbroek gemerkt 934; 1 pakje vuil goed waar in 3 hemden, 1 zwembrcck, 2 paar sokken en 1 zakdoek1 kepi gemerkt 4. E. 22451 oor- logshoed ongenummerd: 1 kwartiermuts oud model gemerkt P.—8—723; 1 pakje waarin 2 paar sokken gemerkt 10. C. 75S, een over hemd en een handdoek, waaromheen drie rie men; 1 nieuw model kwartiermuts gemerkt 6948; 1 kepi gemerkt 1. J. 2890; 1 blauw zakje waarin tabaksdoos en zakje tabak; 1 broodzak met veldflesch onduidelijk gemerkt met P. A. 700; 1 pakje waarin een grijze wiel rijders broek nieuw en ongemerkt; 1 huzaren- cape merk 4. H. A. 2670911 kwartiermuts gemerkt B. 4071 koppel met scheede en ba jonet gemerkt 8512—1098; 1 hoed. nieuw, on gemerkt met een 3; 1 koppel, scheede en ba jonet gemerkt 4907 B—926; 1 politiemuts oud model ongemerkt; 1 pakje waarin een paar model lage schoenen ongemerkt; 1 id. id. mo del hemd met onderbroek (nieuw en onge merkt); 1 id. id. onderbroek, handschoenen en bretels; 1 id. van een opgerold militair hemd; 1 id. waarin handdoek, zakdoek en sok ken; 1 id. id. hemd, borstrok en onderbroek; 1 paar lage model schoenen gemerkt 8445- 1 pakje waarin handdoek, twee zakdoeken, kw'ar- muts en 2 paar sokken 1 roode zakdoek waar in geknoopt een paar sokken en twee hand doeken1 pakje waarin twee paar sokken; 1 id. id. een werkbroek; 1 huzarencape. Zij, die meenen in bet bovenstaande hunne eigendommen to herkennen, worden uitgenoo- digd bij het opvragen vooral wanneer het ongemerkte goederen betreft zooveel mo gelijk nadere aanwijzingen to vermelden, zoo a's verpakking enz. Lui tenant-Kolonel-Garnizoens- Commandant te Rottedam, J. A. VAN TOORENBURG. SPORT. Sportdemonstrati9 3e Reg. 4e Batt. Veld artillerie. Men schrijft ons: Op 2324 Mei hoopt de commissie de Pink- Met de reveille! (Nieuw Marschlied.) Wijze: ..de Tipperary". (Van sergeant G. Persklomp.) Als soldaat moet j'alles leeren, waar je nooit aan dacht. Exerceeren, defHeeren en op tijd op wacht, Pionieren en ook schermen, doe je veelal daar En als dan ooit de vijand komt, dan zijn we allen klaar. Befrein. Met d'reveille Moet jo opstaan, Vindt jo dat dan niet net; Met de taptoe Weer naar bed gaan, Morgen maak je maar weer pret. Haal koffie. In jo veldflesch En een versche kuch. Overdag ga je weer pionieren Tot je kramp hebt in je rug. Kamerwacht speel j'op je tijd en veegt de kribben af, Haal het vuil flink van den vloer, anders een portie straf. Schudt den stroazak, vouw je dek heel netjes vierkant op Zorg voor de rood' en witte vouw. of je krijgt op je kop! Be/rein. Pijpen rooken zonder doppen is verboden reeds, En dus uoppenlooze pijpen, zie je dan ook steeds; Pruimen mag je ook niet, want dat staat zoo erg vies. Daarom Leeft dan ook elk soldaat zoo'n ding achter z'n kies. Befrein. roode licht, dat bet scherm beschijnt. Vervang het roode vocht door bier, en het duiveltje zal u violet schijnen, daar dit do complementaire kleur van geel isals ge bet glas vult met water, dat zwak blauw is gekleurd door middel van een weinig blauwsel, dan zal het duiveltje oranje schijnen. Als we do proef omkeeren en het glas dus vullen mot absinth, met zeer verdunden viol et- ten inkt of cura^ao, zal het linker duiveltje achtereenvolgons rood, geel en blauw schijnen. Hot rechter duiveltje zal altijd dezelfde kleur hebben als de vloeistof in liet glas. Hoorns klinken „O men roept,,'t In gewapend appèl", mij", roept luie Jan, ,,ik voel me zoo onwel". ,,En m'n maag en borst doen me zoo'n vree- selijke pijn"- „Loopt naar den duivel", roept nu Piet. „jij trekt altijd de lijn." Befretn. Na de oef'nïne smaakt het eten, dus je eet met lol, Menigeen heeft niet genoeg aan eenen ketel vol. Jantje met z'n zieke maag, hij ceeft hem duchtig klop, En hij eet nu een heele kuch en twee kop boonen op. Befrein. Mocht het duren nog veel uren, dat het gaat zoo 't gaat. Wij, wij stellen er een eer in, nu te z>.in soldaat. Wij kniezen niet en maken het ons immer naar den zin. Doen onzen plicht voor 't vaderland en onze Koningin. Befrein. G. PERSKLOMP. Met Verlof. (Van serg. Smulders). Hóe echt gezellig is een verlof, Een verlof van drie, vier dagen Geen marechen maken, niet onder 't stof, Geen ransel of tasschen dragen. Ja, verlof is zalig, verlof is zoet, 't Is prettig naar huis te gaan; Verlof doet den soldaten goed. Op verlof hebben zij 't 6taan. Toch bestaat nog onderscheid In zin om naar huis te gaan: Het bezit van een meisje of een meid Doet dat verschil bestaan. De waarheid daarvan, geloof me vrij, 'k Heb 't vernomen uit- veel monden, Voor mij komt nog 't bewijs erbij Ik aïlf heb 't ondervonden. Een maand geleden ongeveer Had ik nog niets aan 't handje, Doch voor ik 't wist, liep ik op een keer Met Marie aan 't waterkantje. 'k Zag spoedig dat 't een Belske was En maak to eerst een praatje; Toen besloten wij de vriendschap ras Met een glas bier en advocaatje. Eén nadeel heeft dat is waar 't Is niet alles zonneschijn; 't Vertrek valt nu vner dubbel zwaar. Na het afscheid aan den trein. Maar de ambitie om met verlof te gaan, Js nu grooter dan voorheen Waar komt die trek zoo gauw vandaan? Ieder weet het, naar ik meen. Sergeant SMULDERS. Breda. Nieuwerhoornsche Nieuws. (Van art. J. Walraven). Afdeeling C, te Nicuwenhoorn, Heeft in geen tijd van zich laten hooren, Hoewel wij, waarde lieer Manassen, Steeds goed ©P onze zaakjes bleven passen. De winter, koud, donkor ©n naar, Is weer voorby en 't voorjaar Lokt ons met zonwraehijn naar buiten, Waar de koeien weer loeien en vogels fluiten. Nu komt er weer een betere tijd, Men wordt weer vroolijk en verblijd, Verheugt zich in 't zachte lenteweer. En is niet zoo droefgeestig meer. Zooals u wel zult kunnen begrijpen, Is er in dien tijd nog al wat komen kijksn. Onzo kapitein, wie had dat kunnen droomen, Is plotseling van ons weggenomen. Dat speet ons. waar 't toch meestal is, Dat verandering geen verbetering is. Maar, uitzonde-ringen bevestigen den regel, En, maakte 't ons roms in :t begin wal kregel, Wij zijn nu reeds aan onzen ch«f gewend En vinden ock hem een gooien vent. Dan, onze vriend Th»>„ reeds voorvroeger be kend, Is a.gekeurd, die arme vent. Die kan dus weer met do burgerpet loopea En spoedig gort-zen zyn. willen wij hopen. Hij had hier, helaas, niet vee! geluk, Van alle meisje® m hij even verrukt, Maar als er hein eens één heel gc*:d beviel, Dan kwam er altijd een spaak in het wiel. Verder is hior een korporaal eea vreemde keml, Geen tweede zoo op dc hcelo wereld. Toen hij hier kwam, was hij rond als eea ton, Zoodat jo wel met hom rollen kon. Maar tengevolge der mobilisatie, Heeft hij eon gansch ingezonken facie. Van alk-s heeft hij hier nl geprobeerd, Ja, zelfs voor varkens en geiten boer gestu deerd. Nu heeft hij Alléén nog een hond, een tcks, Die, als zijn baas, luistert naar den naam „Max". Gij zult u hem nu wel voer kunnen stelk-n En zal ik er maar niet meer van vrrtellcn. En om nu allen een beurt te geven, Och, elk op zijn beurt, doei wel eens raar, Maar vroolijk leven wij onder elkaar. Gaan steeds op tijd f:jn met verlof En hebben, ore 't geheel een bof. Ik zal daarom uw aandacht niet langer vergen En hierbij de pen maar veer opbergen. Ontvang dus, mijnheer, dc groeten mee, Van uwe steeds dankbaren J. W. Anti-Militair? Laatst sprak tot mij een kameraad, Wat draagt gt> op je jas? Ik zeg dat is de blauwe knoop, Die kwam ook jou van pas. Hij sprakvind jij dat nu zoo gced, Ik vind het vreeslijk naar, Oio knoop op 't- militaire pak, 't Is Anti-Militair. En 's avonds gingen we weer saam, We naderden 't Kwartier. Daar liepen twee soldaten heen, Met een verlachten zwier. We liepen spoedig hen voorbij; Ik sprak„Kijk nu eens daar. Die dragen nu geen Blauw© knoop, Toch Anti-Militair. P. D. Amsterdam, Pal. v. V. Gered. Men schrijft ons u.t Viissingen Bij de familie van den heer J. F. van Hoek©, diet© Liverpool woonde en die reeds sedert vijf jaar bij de Cunardlijn in dienst is als steward, is bericht gekomen van zijn goede aankomst te Queenstown. Dc heer van Hoeke is alhier ge boren cn zijne oudera *vonen nog hier. Men be grijpt de vreugde van hen en de familie over de redding van den jongsten zoon Diefstal uit de kazerne. Door een rechercheur te Amsterdam is een varensgezel aan het bureau geleid, die even te voren door de wacht der Oranje Xassauka- zerne was aangehouden in het bezit van een gonjezak, waarin 4 dekens, die uit genoemde kazerne ontvreemd bleken te zijn. Gevaarlijk beroep. Bij het overbrengen van brieven naar België is te Gravewezel, P. Goorden uit Zondert op een verborgen contactmijn geloopen en letter lijk aan stukken gereten. Dit is in één week tijd reeds de vierde. Voor de Duitschers was het een goede vangst, daar de man ruim 300 brieven vervoerde. Bosch- en Helbrand. Zondag woedde op den Haarlerberg hij Hel- lendoorn een hevige hei- en boschbrand. De brand begon circa 11 uur en was eerst tegen den avond bedwongen. Do schade is groot, daar er ongeveer 100 hectare bosch en 500 a 600 hectare heide is afgebrand. Loos alarm. Dinsdagmiddag werden van Apeldoorn uit in westelijke richting geweldige rookkolommen waargenomen, die een grooten bosch- of heide brand deden vermoeden. Het laatste waa het

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3